Davidův prak: Izraelská konkurence ruskému protivzdušnému systému S-400

David's Sling
Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak. / Israel Ministry of Defense

Izrael před několika dny provedl čtvrtý, závěrečný a úspěšný test svého výkonného protileteckého a protiraketového kompletu Daviduv prak (David´s Sling). Izraelský systém patří mezi nejvýkonnější protivzdušné prostředky vůbec a svými výkony přímo konkuruje ruskému systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Čtvrtý test byl posledním plánovaným před zavedením Davidova praku do izraelského letectva - resp. šlo o poslední test předtím, než izraelské letectvo potvrdí počáteční dosažení operačních schopností. Izraelské letectvo, které zajišťuje raketovou protivzdušnou obranu Izraele, nasadí komplety Davidův prak v příštím roce.

Poslední testování proběhlo v jižním Izraeli za účasti izraelského ministerstva obrany a americké Agentury pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency). Na vývoji Davidova praku pracuje společně izraelská firma Rafael a americká Raytheon.

Davidův prak dokáže zachytit celé spektrum cílů - od střel země-země krátkého a středního doletu, balistické rakety, přesně naváděnou leteckou munici, střely s plochou dráhou letu, letadla nebo bezpilotní prostředky. Přesné parametry systému nejsou veřejnosti známy. Věří se však, že David prak dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 300 km do výšky 75 km.

“Během zkoušek byly schopnosti systému testovány v nespočet scénářů simulující hrozby, pro které byl systém navržen,” uvedl po testu izraelský ministr obrany. “Střely (antiraketa - pozn. redakce) byly úspěšně odpáleny, prošly všemi fázemi letu a zničily cíle, jak bylo plánováno.”

Izraelská oficiální místa odmítla určit typ cílů, proti kterým byl Davidův prak testován. Davidův prak má být ale účinný například proti střelám Scud, íránským Fatah-110 a proti celé škále syrských neřízených raket ráže 302 mm.

Testy prokázaly technickou vyspělost třech klíčových částí Davidova praku. Cíle odhalil a zaměřil víceúčelový radar typu MMR (Multi-Mission Radar), který předal informace řídícímu středisku BMC (Battle Management Center). BMC navrhlo ideální obranný plán a zadalo povel k vypuštění antiraket Stunner.

Zde stojí za připomínku, že Izrael v systému Davidův prak používá radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar). Stejný radar nabízí  ELTA Systems (výrobce radaru) společně s českou RETIA Armádě České republiky.

Test Davidova praku

Česká armáda deklarovala zájem až o deset víceúčelových radarů kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar). Podle posledních zpráv Armáda ČR požaduje radar, který dokáže nejen odhalovat letouny, ale také navádět rakety protivzdušné obrany na cíl.  Pravě radar ELM 2084 MMR, sloužící v izraelských systémech Železná kopule nebo David prak, podobnými schopnostmi disponuje.

Koncepce Armády ČR počítá s nakoupením nových raketových prostředků protivzdušné obrany v 20. letech 21. století. Prostředky pak budou propojeny s již zavedenými radary kategorie MADR.

Zpět do Izraele. Klíčovou součástí Davidova praku je dvoustupňová antiraketa Stunner vybavená kombinovanou radiolokační a optoelektronickou naváděcí soustavou. Střela Stunner vyniká na první pohled nesymetrickou přídí.

Právě na vývoji výkonné střely se podílí firma Raytheon. Američané chtějí izraelskou střelu Stunner využít pro svůj vyvíjený systém protivzdušné obrany Patriot PAC-4 (Patriot Advanced Affordable Capability-4). Na rozdíl od Izraelců však Američané začlení raketu Stunner do stávajících prostředků (radar, systémy velení, odpalovací vozidlo) protivzdušné obrany Patriot.

Podle izraelských médií je střela Stunner velmi rychlá, vysoce manévrující a schopna rovněž rozpoznat klamné cíle. Zásadní výhodou střely je ale především nízká cena. Jedna raketa Stunner přijde přibližně na milión dolarů, což je 4x méně než v případě izraelské antirakety Arrow.

Davidův prak se stane prostřední součástí vícevrstvé protivzdušné obrany Izraele. Nejnižší vrstvu obrany tvoří Železná kopule a nejvýkonnější pak výkonné antirakety Šíp 2 (Arrow 2) a Šíp 3 (Arrow 3).

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Carmel a Eitan: Nový izraelský tank a obrněný transportér

Izrael pracuje na několika projektech nových obrněných vozidel. Počítá se vývojem obrněného vozidla ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič

Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové ...

Na pozadí syrské občanské války: Izrael vs. Hizballáh

Před několika dny zemřel při leteckém útoku v Sýrii Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  10:34 25.12.2015

  RastiSlav: nemyslím si, že by se u jakékoliv střely počítalo s tím, že se otočí a zaútočí znovu, hlavně ne u raket letající takhle rychle. Jaky je např jeden z možných způsobů ...Zobrazit celý příspěvek

  RastiSlav: nemyslím si, že by se u jakékoliv střely počítalo s tím, že se otočí a zaútočí znovu, hlavně ne u raket letající takhle rychle.

  Jaky je např jeden z možných způsobů využití? Např pokud vystřelím např 2 AIM120D/SM6/jinou raketu schopnou změny cíle

  na formaci letadal/křižujících střel/atd, s tím že obě střely útočí na stejný cíl, druhá střela dopadne na cíl 5s po první.

  Tak v případě úspěšného zásahu hned první střelou (tím že má střela oboustranný datalik, tak okamžitě vím, zda střela cíl zasáhla nebo ne), můžu tu druhou přesměrovat na nový cíl. Tím nedojde k zbytečnému plýtvání munice, což by se u starších střel stalo.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:25 25.12.2015

  No hlavně je divné, že rusové "každý rok" dokončují novou raketu, která už překoná každou obranu, ale proč vlastně když už to umějí bez problému takovou dobu? Pamatujte, že nic ...Zobrazit celý příspěvek

  No hlavně je divné, že rusové "každý rok" dokončují novou raketu, která už překoná každou obranu, ale proč vlastně když už to umějí bez problému takovou dobu?
  Pamatujte, že nic není tak jednoduché a každé názory typu to je bez problému a nepřekonatelné atd.. prostě extrém platí velice zřídka.
  A ještě použiji oblíbený argument pro rus, jen opačně - opravdu si myslíte, že izraelci a američané, kteří tenhle systém vyvíjejí jsou úplní pitomci?Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:41 25.12.2015

  murfur jeho zaber sa mi zda prilis siroky, od ponoriek po Iskandery, ale OK. Ak jeho tvrdenia zoberieme za bernu mincu tak v tom pripade Iskander musi niest aj senzoricke ...Zobrazit celý příspěvek

  murfur

  jeho zaber sa mi zda prilis siroky, od ponoriek po Iskandery, ale OK.

  Ak jeho tvrdenia zoberieme za bernu mincu tak v tom pripade Iskander musi niest aj senzoricke vybavenie a riadiaci system, aby mohol zaregistrovat priblizujucu sa strelu PVO. Nasledne aktivuje Atropus a vyradi jej senzory, potial OK.

  Neodpali tym aj vlastne senzoricke a riadiace systemy Iskanderu?

  ak to dokazu ochranit - odtienit rusi, preco myslis, ze Izraelci a USA nie? Ten pan totiz ako byvaly spion urcite nema informacie o plnych moznostiach Davidovho praku atd.. Skor sa mi zda relevanatnejsia domnienka, ze cela ta konferencia bolo verejne PR a sposob ako vytiahnut dalsie prachy na vyvoj do buducnaSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  06:30 25.12.2015

  RastiSlav hit to kill neznamena, ze strela nici ciel kinetickou energiou. Stale je tam explozivna bojova hlavica no ta moze mat smerovy ucinok a je ovela mensia kedze sa ...Zobrazit celý příspěvek

  RastiSlav

  hit to kill neznamena, ze strela nici ciel kinetickou energiou. Stale je tam explozivna bojova hlavica no ta moze mat smerovy ucinok a je ovela mensia kedze sa aktivuje priamo na cieli. Proxy hlavica vybuchuje vedla ciela a musi pokryt crepinami ovela vacsiu oblast.

  Priznam sa, ze PVO systemy ma zaujimaju len okrajovo, ale celkovo si neviem predstavit pry tychto raketach otocky o 180° a dobiehanie ciela ked ho minie. Kvoli strate rychlosti by otocka musela byt na velkom polomere a nasledne dobehnut ciel letiaci plnou rychlostou .... Ak tak v holywoodeSkrýt celý příspěvek

 • murfur
  02:24 25.12.2015

  Minuly rok sa na technickej univerzite v Tel Avive konala prednaska v rezii The Institute for National Security Studies, s temou Ruske protiopatrenia proti novym raketovym ...Zobrazit celý příspěvek

  Minuly rok sa na technickej univerzite v Tel Avive konala prednaska v rezii The Institute for National Security Studies, s temou Ruske protiopatrenia proti novym raketovym technologiam.

  Prednasajuci je Dr. Igor Sutyagin, clen Royal United Services Institute v Londyne; specializuje sa na jadrove a antibalisticke systemy.
  Je to tiez prominentny ex-spion, ktory predal americkej strane tajne informacie o ruskych jadrovych zbrojnych systemoch a preto bol v Rusku v 2004 odsudeny na 15 rokov vazania za to, ze cez anglicku firmu Alternative Futures predal utajovane dokumenty o ruskych jadrovych ponorkach dvom agentom americkej Defense Intelligence Agency (Shaun Kidd a Nadya Lokk). Po dohode s USA ho rusi v 2010 vymenili za 10 ruskych obcanov. Je to aj autor mnohych odbornych publikacii (napr. uznavana Rusian Strategic Nuclear Forces). Zijuca legenda.

  Tento clovek vo svojej cca. polhodinovej prednaske hovori o Davidovom praku ako o zbrani, ktora je este pred svojim zavedenim do vyzbroje uz moralne a technicky zastarala, pretoze existuju velmi ucine ruske systemy protiopatreni, ktore dokazu urobit akekolvek nasadenie Davidovho praku nefunkcnym. V prednaske sa spomina okrem detailnych informacii o roznych ruskych raketovych systemoch hlavne to, ze system Iskander bol osadeny velmi ucinnymi, miniaturnymi explozivnymi EMP granatmi Atropus, ktore dokazu znicit elektroniku a senzoricke vybavenie (zahltit P-N rozhranie polovodicov), resp. docasne uplne oslepit zasahujucu strelu Davidovho praku. Povodny dizajn Iskanderu totiz obsahuje cca. 50 kg balastnu stabilizacnu zataz, kus kovu, ktory mozno nahradit tymto obrannym EMP mechanizmom pre kazdu strelu, pricom pri hmotnosti 180 gramov jedneho granatu by sa ich do kazdeho Iskanderu dalo umiestnit desiatky, mozno stovky. Atropus EMP je uz v sucasnosti v Iskanderoch v aktivnom nasadeni.

  Prednaska sa nesie v dost ponurom, znepokojivom duchu pre zapadne vyhliadky voci ruskym systemom. Zaujimalo by ma preto, ci niekto vie ake realne moznosti by teda mohol mat Davidov prak proti spominanym ruskym systemom.

  Video z prednasky INSS na Missile Defense Conference v Tel Avive 2014:

  https://www.youtube.com/watch?...

  O Davidovom praku sa hovori viackrat, o EMP Atropus prednasa od casu 23:00.

  Budem rad, ak ktokolvek dokaze zaujat k tomuto rozumne a hlavne fundovane stanovisko s informaciami z odbornych zdrojov.Skrýt celý příspěvek

 • RastiSlav
  00:14 25.12.2015

  Vies po otocke ked netrafi na prvy krat a dozenie krizujucu strelu nebude mat dostatok energie na priame zabitie.preto je vybusna hlavica lepsia.neviem preco mam minus asi niekoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Vies po otocke ked netrafi na prvy krat a dozenie krizujucu strelu nebude mat dostatok energie na priame zabitie.preto je vybusna hlavica lepsia.neviem preco mam minus asi niekoho serie iny nazor.raketa s direct hit nikdy nebude mat po otocke dostatok energie na znicenie krizujucej strely.strely typu direct hit maju problem so strelami ktore su vybavene datalinkom.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:30 24.12.2015

  RastiSlav: je jedno jestli je to hit to kill nebo má proxi hlavici, schopnost změnit cíl bude fungovat stejně. Neznamená to, že se dokáže otočit, ale pokud je na cíl vypáleno ...Zobrazit celý příspěvek

  RastiSlav: je jedno jestli je to hit to kill nebo má proxi hlavici, schopnost změnit cíl bude fungovat stejně. Neznamená to, že se dokáže otočit, ale pokud je na cíl vypáleno několik raket a první cíl zničí, ostatní můžou být přesměrovány na jiný, pokud bude v dosahu.Skrýt celý příspěvek

 • RastiSlav
  18:34 24.12.2015

  Moze byt.my tu mozeme spekulovat.moze byt ze rusi maju v tej rakete aj system uhybnych manevrov .alebo moznost zmenit ciel.preto je vacsia.raketa typu priameho zasahu nema moznost ...Zobrazit celý příspěvek

  Moze byt.my tu mozeme spekulovat.moze byt ze rusi maju v tej rakete aj system uhybnych manevrov .alebo moznost zmenit ciel.preto je vacsia.raketa typu priameho zasahu nema moznost sa otocit a dobehnut ked minie.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:07 24.12.2015

  Echo: to nebol moj napad, prisiel s tym Tonotime

  Echo: to nebol moj napad, prisiel s tym Tonotime

 • Shania
  17:03 24.12.2015

  Pepos: tak napr. SM3: The SM-3 Block IB, due in 2010, offers upgrades which include an advanced two-color infrared seeker, and a 10-thruster solid throttling divert and attitude ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepos: tak napr. SM3:
  The SM-3 Block IB, due in 2010, offers upgrades which include an advanced two-color infrared seeker, and a 10-thruster solid throttling divert and attitude control system (TDACS/SDACS) on the kill vehicle to give it improved capability against maneuvering ballistic missiles or warheads.

  co se tyka vrstvene obrany, tak je to SM3, THAAD, PAC3.


  nutno dodat ze tohle je obrana hlavne proti balistickym raketam stredniho a kratkeho dosahu jako scud, iskander
  proti ICBM jsou jinesystemy.

  vsichni maji systemy pro operace v prostredi, kde je nekdo muze rusit. jde jen o to jak jsou aktualni a kolik informaci o nich nepritel ma.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  17:02 24.12.2015

  RastiSlav

  zalezi na hmotnosti bojovej hlavice a senzorov. Ak je ta Izraelska vyrazne lachsia (hit to kill) tak uspora na palive bude vyrazna.

  RastiSlav

  zalezi na hmotnosti bojovej hlavice a senzorov. Ak je ta Izraelska vyrazne lachsia (hit to kill) tak uspora na palive bude vyrazna.

 • Echo
  14:39 24.12.2015

  jj284b - skryvanie sa v stope za dopravnym lietadlom? Rychlost dopravaku cca 900 km/h vyska 10km. Mohol by si pouzit iba daco podzvukove s plochou drahou letu. Jedine mozne ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b - skryvanie sa v stope za dopravnym lietadlom? Rychlost dopravaku cca 900 km/h vyska 10km. Mohol by si pouzit iba daco podzvukove s plochou drahou letu.

  Jedine mozne vyuzitie je uplne prekvapivy uder jadrovou zbranou na neutralny stat alebo spojenca. Kedze v case krizy medzi statmi lieta iba malo co priamo a kazdy si strazi vzdusny priestor smerom k pripadnemu ohrozeniu.

  Taky uder by postihnuty stat zrejme len nasral a nasledovala by totalna odveta. Velmi silno pochybujem, ze by osamely jadrovy uder na Tel-Aviv, Jeruzalem, pripadne hociktore americke alebo ruske mesto, oslabil schopnost okamzitej odvety.Skrýt celý příspěvek

 • RastiSlav
  14:15 24.12.2015

  Izraelske strely su mensie a maju rovnaky dostrel.len aby to nebolo tym ze ruske dostrelia raz tolko.vtedy by to mohol byt pruser jak svet.

  Izraelske strely su mensie a maju rovnaky dostrel.len aby to nebolo tym ze ruske dostrelia raz tolko.vtedy by to mohol byt pruser jak svet.

 • jj284b
  13:32 24.12.2015

  Tonotime: menit smer na zostupe je jedna vec, skryt sa v stope za dopravnym lietadlom ako si pisal, je cosi uplne ine..

  Tonotime: menit smer na zostupe je jedna vec, skryt sa v stope za dopravnym lietadlom ako si pisal, je cosi uplne ine..

 • Pepos
  13:17 24.12.2015

  Shania to si kde čítal ,že západné systémy s tým počítajú?(manevrovateľnosť rakiet ). Patriot je proti takému systému účinný ako delo (myslím ,že delo s dobrou optikou dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania
  to si kde čítal ,že západné systémy s tým počítajú?(manevrovateľnosť rakiet ).
  Patriot je proti takému systému účinný ako delo (myslím ,že delo s dobrou optikou dokáže viac ,ale nevystrelí tak vysoko).
  Výhodou izraelského systému je vo viac vrstvovej úrovni obrany.
  Reálne nie je možné uhádnuť smer manévru rakety ,alebo hlavice a už vôbec do akej výšky vyletí a nastane oddelenie hlavice od rakety.Hlavne keď sa rakety riadia podľa hviezd ,alebo výpočtov.
  Izrael ráta aj s tzv. rušením PVO ,čo u amíkov chýba vid. niekoľkokrát potvrdenie rušenia PVO amíkov hl. na mori.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  23:28 23.12.2015

  flanker.jirka+Shania: děkuji oběma.

  flanker.jirka+Shania: děkuji oběma.

 • sanityangel1
  22:46 23.12.2015

  Tady je starsi clanek k topol-M a k jeho manevrovacim schopnostem: http://www.washingtontimes.com... Tady je neco k Davidove ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je starsi clanek k topol-M a k jeho manevrovacim schopnostem:
  http://www.washingtontimes.com...

  Tady je neco k Davidove praku:
  http://www.timesofisrael.com/d...

  To Shania:
  V tech prekladech se nic o R77 nepise, aspon ja jsem tam nic nenasel. Jinak blog neni nijak moc kredibilni zdroj, kulantne receno. Stejne jako PR videa vyrobce F35, ktere tady dohazujes.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:15 23.12.2015

  flanker.jirka: R-77 cvičit můžou, ale střely zařazené ve vyzbroji nemají, prostě je nekoupily. K těm raketám, no porovnej si dostřel SM2 a SM6, SM2 a jaké rozdíly jsou ve ...Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: R-77 cvičit můžou, ale střely zařazené ve vyzbroji nemají, prostě je nekoupily.

  K těm raketám, no porovnej si dostřel SM2 a SM6, SM2 a jaké rozdíly jsou ve velikosti těch raket, nijak velké nejsou.

  Stunner má booster stejně jako SM6 a SM2 a to samo o sobě může stačit na to aby to tu raketu vykoplo dost vysoko na dosazění těchto vzdáleností, je to poměrně lehká a štíhlá raketa.Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  22:03 23.12.2015

  Videl som aj štúdie Amíkov, ktorí vážne počítali, že niektoré Ruské balistické rakety môžu začať čudne meniť dráhy a ošialiť tak protirakety. Vyvíjajú preto rôzne stupne ...Zobrazit celý příspěvek

  Videl som aj štúdie Amíkov, ktorí vážne počítali, že niektoré Ruské balistické rakety môžu začať čudne meniť dráhy a ošialiť tak protirakety.
  Vyvíjajú preto rôzne stupne protiraketovej obrany.
  Rátajú vážne, že nie všetky rakety zachytia prvé stupne protiraketovej obrany. Určite je to široký pojem na debatu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 10