Davidův prak: Izraelská konkurence ruskému protivzdušnému systému S-400

David's Sling
Odpal antirakety Stunner systému Davidův prak. / Israel Ministry of Defense

Izrael před několika dny provedl čtvrtý, závěrečný a úspěšný test svého výkonného protileteckého a protiraketového kompletu Daviduv prak (David´s Sling). Izraelský systém patří mezi nejvýkonnější protivzdušné prostředky vůbec a svými výkony přímo konkuruje ruskému systému protivzdušné obrany S-400 Triumf.

Čtvrtý test byl posledním plánovaným před zavedením Davidova praku do izraelského letectva - resp. šlo o poslední test předtím, než izraelské letectvo potvrdí počáteční dosažení operačních schopností. Izraelské letectvo, které zajišťuje raketovou protivzdušnou obranu Izraele, nasadí komplety Davidův prak v příštím roce.

Poslední testování proběhlo v jižním Izraeli za účasti izraelského ministerstva obrany a americké Agentury pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency). Na vývoji Davidova praku pracuje společně izraelská firma Rafael a americká Raytheon.

Davidův prak dokáže zachytit celé spektrum cílů - od střel země-země krátkého a středního doletu, balistické rakety, přesně naváděnou leteckou munici, střely s plochou dráhou letu, letadla nebo bezpilotní prostředky. Přesné parametry systému nejsou veřejnosti známy. Věří se však, že David prak dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 300 km do výšky 75 km.

“Během zkoušek byly schopnosti systému testovány v nespočet scénářů simulující hrozby, pro které byl systém navržen,” uvedl po testu izraelský ministr obrany. “Střely (antiraketa - pozn. redakce) byly úspěšně odpáleny, prošly všemi fázemi letu a zničily cíle, jak bylo plánováno.”

Izraelská oficiální místa odmítla určit typ cílů, proti kterým byl Davidův prak testován. Davidův prak má být ale účinný například proti střelám Scud, íránským Fatah-110 a proti celé škále syrských neřízených raket ráže 302 mm.

Testy prokázaly technickou vyspělost třech klíčových částí Davidova praku. Cíle odhalil a zaměřil víceúčelový radar typu MMR (Multi-Mission Radar), který předal informace řídícímu středisku BMC (Battle Management Center). BMC navrhlo ideální obranný plán a zadalo povel k vypuštění antiraket Stunner.

Zde stojí za připomínku, že Izrael v systému Davidův prak používá radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission Radar). Stejný radar nabízí  ELTA Systems (výrobce radaru) společně s českou RETIA Armádě České republiky.

Test Davidova praku

Česká armáda deklarovala zájem až o deset víceúčelových radarů kategorie MADR (Mobile Air Defence Radar). Podle posledních zpráv Armáda ČR požaduje radar, který dokáže nejen odhalovat letouny, ale také navádět rakety protivzdušné obrany na cíl.  Pravě radar ELM 2084 MMR, sloužící v izraelských systémech Železná kopule nebo David prak, podobnými schopnostmi disponuje.

Koncepce Armády ČR počítá s nakoupením nových raketových prostředků protivzdušné obrany v 20. letech 21. století. Prostředky pak budou propojeny s již zavedenými radary kategorie MADR.

Zpět do Izraele. Klíčovou součástí Davidova praku je dvoustupňová antiraketa Stunner vybavená kombinovanou radiolokační a optoelektronickou naváděcí soustavou. Střela Stunner vyniká na první pohled nesymetrickou přídí.

Právě na vývoji výkonné střely se podílí firma Raytheon. Američané chtějí izraelskou střelu Stunner využít pro svůj vyvíjený systém protivzdušné obrany Patriot PAC-4 (Patriot Advanced Affordable Capability-4). Na rozdíl od Izraelců však Američané začlení raketu Stunner do stávajících prostředků (radar, systémy velení, odpalovací vozidlo) protivzdušné obrany Patriot.

Podle izraelských médií je střela Stunner velmi rychlá, vysoce manévrující a schopna rovněž rozpoznat klamné cíle. Zásadní výhodou střely je ale především nízká cena. Jedna raketa Stunner přijde přibližně na milión dolarů, což je 4x méně než v případě izraelské antirakety Arrow.

Davidův prak se stane prostřední součástí vícevrstvé protivzdušné obrany Izraele. Nejnižší vrstvu obrany tvoří Železná kopule a nejvýkonnější pak výkonné antirakety Šíp 2 (Arrow 2) a Šíp 3 (Arrow 3).

Zdroj: The Jerusalem Post

Nahlásit chybu v článku


Související články

Carmel a Eitan: Nový izraelský tank a obrněný transportér

Izrael pracuje na několika projektech nových obrněných vozidel. Počítá se vývojem obrněného vozidla ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Izraelci v Německu otestovali revoluční infračervený rušič

Izraelská firma Elbit Systems na cvičení EMBOW XIV mezinárodnímu publiku předvedla schopnosti nové ...

Na pozadí syrské občanské války: Izrael vs. Hizballáh

Před několika dny zemřel při leteckém útoku v Sýrii Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  21:51 23.12.2015

  Pěkný systém, konečně někoho napadlo udělat navádění střel tak trochu jinak, nejspíše z důvodu odolnosti proti rušení. Jen se tedy divím, že čím více se miniaturizuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Pěkný systém, konečně někoho napadlo udělat navádění střel tak trochu jinak, nejspíše z důvodu odolnosti proti rušení.
  Jen se tedy divím, že čím více se miniaturizuje elektronika, v civilní sféře se vše díky tomu hodně zlevňuje, tak nové střely jsou dražší a dražší.
  Dosah střel, které jsou vidět na fotografiích tipuji nejvýše do těch 75 km dálky, střela na dosah 300 km a výšky 70 km bude vypadat jinak.
  Trochu nevýhodou je použití právě jednoho typu radaru, je sice hezké, že umí více módů činnosti, ale to systém činí i zranitelnějším, pro jejich účely v systému Iron dome na postřelování raket a min od palestinců je to postačující.

  to KóĎA: s nošením výzbroje pod letadly si rusové hlídají počet odlítaných hodin u raket a počet podvěšení pro každou střelu, vše má svou životnost, nevyplatí se nosit drahé nové střely, když mají plné sklady R 27 všech verzí, včetně verze EA s aktivním radarovým naváděním obdobným jako u R 77.
  Naše Gripeny taky tahají přestárlé AIM 9, protože na nic nejsou peníze, s bídou máme krmení pro kanony :-D

  to Shania: rusové mají minimálně pod námořníma Sůčkama a pod Migy 29 SMT, které se vrátili z Alžírska k dispozici R 77. Rozhodně se v Rusku cvičí s cvičnými registry na základně v Lipetsku, takto podvěšené stroje jsou vidět na videospotech z ruska.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:49 23.12.2015

  Některé balistické rakety (jejich hlavice při sestupu) dokáží omezeně manévrovat. Nicméně západní protiraketové systémy s tímto počítají.

  Některé balistické rakety (jejich hlavice při sestupu) dokáží omezeně manévrovat. Nicméně západní protiraketové systémy s tímto počítají.

 • jj284b
  21:19 23.12.2015

  Tonotime: mylis si balisticke strely (letiace po balistickej krivke) s cruise missiles - tie zasa maju (zvacsa) prudovy motor (zvycajne) letia nizko a dokazu manevrovat...

  Tonotime: mylis si balisticke strely (letiace po balistickej krivke) s cruise missiles - tie zasa maju (zvacsa) prudovy motor (zvycajne) letia nizko a dokazu manevrovat...

 • Echo
  20:59 23.12.2015

  stirling: " všichni vědí jak to býva s papírovýma parametrama u ruské techniky " - povedali si aj Ukrajinci a zostrelili dopravak daleko za udavanym max. dosahom S-200.

  stirling: " všichni vědí jak to býva s papírovýma parametrama u ruské techniky " - povedali si aj Ukrajinci a zostrelili dopravak daleko za udavanym max. dosahom S-200.

 • Tonotime
  19:52 23.12.2015

  Protiraketovú obranu mnohí zvyknú brať zjednodušené. Radary zachytia včas útočiace, rakety, vyšlú proti ním omnoho rýchlejšie antirakety, ktoré im skrížia dráhy v predpokladaných ...Zobrazit celý příspěvek

  Protiraketovú obranu mnohí zvyknú brať zjednodušené.
  Radary zachytia včas útočiace, rakety, vyšlú proti ním omnoho rýchlejšie antirakety, ktoré im skrížia dráhy v predpokladaných súradniciach x,y,z a zničia ich.
  Na videách bolo ideálne počasie.
  Nevedno ako systémy reagujú napríklad v búrke.
  Určite je výhoda, že systémy sú mobilné, možno ich meniť, konfigurovať podľa potrieb, tak ako S-400, Patriot.
  A čo je o S-500 nedostatok informácii? Rusi ich už majú zavádzať do svojich armád.

  Útočiaca raketa môže ísť časť dráhy napríklad skryte za dopravným lietadlom.
  Útočiacim raketám môže predchádzať rôzne rušenie radarov.
  Systémy stealth.
  Útočiace rakety nemusia pokračovať podľa presne danej balistickej krivke.
  Proste im naprogramujem nejakú krivku nad predpokladanou zónou zásahu antiraketami. Celkové sa ale oneskorím zásah cieľa.
  Arabi a Islamisti často nie sú až tak dôstojnými súpermi armády Izraela, lebo ich často vedú diktátormi dosadení, skorumpovaní, vygumovaní svojou dôležitosťou a náboženstvom dôstojníci.
  Sami Izraelci boli často majstri v prekvapení v narušovaní vzdušného priestoru a prekvapujúcich úderov.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:50 23.12.2015

  KóĎA: víc toho najdeš zde (myslím že budeš potřebovat registraci): http://www.acig.info/forum/vie... On August 26, the Russian MOD opened a ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA:
  víc toho najdeš zde (myslím že budeš potřebovat registraci):

  http://www.acig.info/forum/vie...


  On August 26, the Russian MOD opened a tender valued in RUB 13 billion to buy R-77-1 missiles during the next three years. This is going to be the fist buy of this missile in Russia

  Official confirmation for this statement can be read here.

  http://translate.google.com/tr...

  Official confirmation for this statement can be read here.  pit wrote:
  Sorry, it's not a "buy" - yet. It's the opening of the tender for the buy. Obviously nobody - besides KTRV - manufactures the Izd-170-1 missile in Russia. Once the tender is closed and the winner declared, the MO will place the procurement.

  The result of the tender will be disclosed on October 9, the procurement's budget for this contract proceeding is as follows:

  2015 - RUB 468 million.
  2016 - RUB 7.241 million
  2017 - RUB 5.466 million.

  No information on unit's price or total amount of missiles to be acquired has been declared.


  Bottom line, and to make it 100% sure: Russian Airspace Force has NO R-77s in service.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  18:38 23.12.2015

  Shania: to ohledně R-77, je nějaký zdroj? Tohle by pro mě byla velká pomoc - stále si lámu hlavu proč modernizované Flankery tahají dle fotek od Baltu až po Sýrii R-27...

  Shania: to ohledně R-77, je nějaký zdroj? Tohle by pro mě byla velká pomoc - stále si lámu hlavu proč modernizované Flankery tahají dle fotek od Baltu až po Sýrii R-27...

 • stirling
  18:19 23.12.2015

  Vyprdněte se na s400, jak je známo vlastní to jen rusko, tak to nikdo nemůže potvrdit a ani vyvrátit a všichni vědí jak to býva s papírovýma parametrama u ruské techniky. Naopak ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyprdněte se na s400, jak je známo vlastní to jen rusko, tak to nikdo nemůže potvrdit a ani vyvrátit a všichni vědí jak to býva s papírovýma parametrama u ruské techniky. Naopak vidím velké pozitivum u izralské techniky v tom, že jsou to systémy konstruované na běžné použití a nehoní se za tím, aby to mělo co "nejvíce proužků" a naopak jim věřím reálné parametry i cenu, protože na tom doslova visí jejich přežití a nefunguje to pouze jako strašák pro ostatní.Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  18:06 23.12.2015

  Shania Je úplně jedno kolik jich mají nebo nemají s určitým typem střely protoze Komplet jako takovy byl ve stejně fázi jako se nachází Daviduv prak a Stunner dnes před zhruba ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  Je úplně jedno kolik jich mají nebo nemají s určitým typem střely protoze Komplet jako takovy byl ve stejně fázi jako se nachází Daviduv prak a Stunner dnes před zhruba 10 léty. Dnes je ve výzbroji overitelne desítky baterií. Ostatně ani vývoj Stunneru a Praku není zdaleka ukoncen. Například působení proti cruise missile je stále ještě ve vývoji. Obavam se že jeden typ radaru proti těmto cílům není to prave orechoveSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:47 23.12.2015

  Kozlus: ale je otázka kolik 40N6 vůbec mají a kolik baterii s nimi nakonec vyzbrojí. Většina těch baterii bude používat jiné střely. Aby to nedopadlo jako s R-77 kterých má ...Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus: ale je otázka kolik 40N6 vůbec mají a kolik baterii s nimi nakonec vyzbrojí. Většina těch baterii bude používat jiné střely.

  Aby to nedopadlo jako s R-77 kterých má ruské letectvo přesně 0 (ověřeno v říjnu 215)

  Další parametr v jakém se dá porovnávat technologická vyspělost těch raket je v tom jak zasáhnou cíl.

  Stunner je hit to kill, stejně tak i ty ostatní US protiraketové systémy. Ty ruské se spoléhají na směrovou hlavici (pravda raketa s 180 kg hlavicí nemusí byt moc blízko k cíly)Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:47 23.12.2015

  jsk1 Trochu pritvrdím - štáty, ktoré majú modernizovaný S-300 prežívajú "orgazmus". Štáty, ktoré majú S-400 sú na vrchole blaha (koľko je takých štátov)? Takže kde si JSK1 ...Zobrazit celý příspěvek

  jsk1

  Trochu pritvrdím - štáty, ktoré majú modernizovaný S-300 prežívajú "orgazmus". Štáty, ktoré majú S-400 sú na vrchole blaha (koľko je takých štátov)? Takže kde si JSK1 prišiel na to, že S-400 je dnes zastaralý dinosaur? O systéme S-500 sa radšej ani nebavím.Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  17:46 23.12.2015

  já su tak sčastný , že tu máme takového odborníky na Ruské PL systémy konkrétně S-400 , Předpokládám , že se svými znalostmi problematiky už jsk1 pracuje ve vývojovém nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  já su tak sčastný , že tu máme takového odborníky na Ruské PL systémy konkrétně S-400 , Předpokládám , že se svými znalostmi problematiky už jsk1 pracuje ve vývojovém nebo analytickém oddělení v DARPA :) :)

  co se týče Stuneeru je to super chtěl bych ho mít ve výzbroji AČR , ale jednou půjdou na cvičné ostré střelby a zrujinují náš armádní rozpočetSkrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:22 23.12.2015

  Strela s dosahem 400km pro system S-400 prosla vojskovyma zkouskama nekdy 2012-13 a je zarazovana do vyzbroje. Melo by jit o raketu PVO strela 40N6, aktívna bojová hlavica, dosah ...Zobrazit celý příspěvek

  Strela s dosahem 400km pro system S-400 prosla vojskovyma zkouskama nekdy 2012-13 a je zarazovana do vyzbroje. Melo by jit o raketu PVO strela 40N6, aktívna bojová hlavica, dosah 400 km, výška 185 km, rýchlosť cieľa cez 4,8 km/s. dĺžka rakety 9,4m, priemer 0,68m, hmotnosť rakety 2600 kg, hmotnosť bojovej hlavice 180 kg. 1 ks v (uzavretom) boxe/"rúre"
  Kecy o zastaralosti S-400 a problemech s rizenim strely nad 24km vyskove radsi necham bez komentare.Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:02 23.12.2015

  S400 je dnes zastaralý dinosaur ...

  JSK1, okrem Ruska ešte koľko štátov má takých "zastaralých dinosaurov"?

  S400 je dnes zastaralý dinosaur ...

  JSK1, okrem Ruska ešte koľko štátov má takých "zastaralých dinosaurov"?

 • jsk1
  16:31 23.12.2015

  S400 je dnes zastaralý dinosaur,. max. dosah 250km (střela s dosahme 400 dosud neexistuje), prolbém s řízením ve výškách nad 24000m (tato výška je nutná má-li dosáhnnout 250km ...Zobrazit celý příspěvek

  S400 je dnes zastaralý dinosaur,. max. dosah 250km (střela s dosahme 400 dosud neexistuje), prolbém s řízením ve výškách nad 24000m (tato výška je nutná má-li dosáhnnout 250km daleko), střela je jednostupňovcá a váží 1800kg, moc velké přetížení nezvládne - dobrá proti bombardérům - jenže B2 zase nezachytí, takže taký papírový medvídke...:)
  Jako většina ruských zázračných zbraní je i S400 hooodně přeceňovaný..an rozdíl od Stunneru není shcopen rozlišit klamné cíle (MALD) od reálných - a to je pro S400 rozsudek smrti...Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  16:01 23.12.2015

  Pepos Ano, S-400 skutečně není konkurent. Na rozdíl od Davidova praku je totiž již cca 8 let zaveden ve výzbroji a přes minimum uvolněných technických údajů o Stunneru a způsobu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepos

  Ano, S-400 skutečně není konkurent. Na rozdíl od Davidova praku je totiž již cca 8 let zaveden ve výzbroji a přes minimum uvolněných technických údajů o Stunneru a způsobu navedeni dosahuje i tak lepších výkonů. S-400 a zejména nástupce S-500 je evidentně jiná třída.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:22 23.12.2015

  petr.svetr: delfíní hlava umožňuje použíti dvou různých senzoru bez toho aniž by se vzájemně rušili při extrémních ...Zobrazit celý příspěvek

  petr.svetr: delfíní hlava umožňuje použíti dvou různých senzoru bez toho aniž by se vzájemně rušili při extrémních manévrech.


  https://www.flightglobal.com/n...

  http://i-hls.com/2015/12/air-t...

  http://www.israeldefense.co.il... Skrýt celý příspěvek

 • petr.svetr
  13:40 23.12.2015

  Cena rakety milion dolarů, neni to nějak málo ? Nevíme kolik stojí ruská raketa stejných parametrů ? Dotaz na závěr, všimli jste si taky tý sešikmený špičky na raketě ? nevíte ...Zobrazit celý příspěvek

  Cena rakety milion dolarů, neni to nějak málo ? Nevíme kolik stojí ruská raketa stejných parametrů ?
  Dotaz na závěr, všimli jste si taky tý sešikmený špičky na raketě ? nevíte důvod sešikmení?Skrýt celý příspěvek

 • Pepos
  13:28 23.12.2015

  s - 400 To nie je konkurencia . Izrael to určite hoc komu nepredá,
  pretože protivzdušné prostriedky Izraela sú vyššia trieda. Podľa mňa nič na svete sa mu teraz nevyrovná.

  s - 400 To nie je konkurencia . Izrael to určite hoc komu nepredá,
  pretože protivzdušné prostriedky Izraela sú vyššia trieda. Podľa mňa nič na svete sa mu teraz nevyrovná.

 • RiMr71
  13:07 23.12.2015

  Proti nákupu tak moderního a účinného prostředku do AČR by snad neprotestoval nikdo...

  Proti nákupu tak moderního a účinného prostředku do AČR by snad neprotestoval nikdo...

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 10