Laserový DE M-SHORAD pro americkou armádu již v roce 2022

Laserový DE M-SHORAD pro americkou armádu již v roce 2022
DE M-SHORAD na podvozku Stryker / Foto: US Army (Zvětšit)

Americká armáda pokračuje ve vývoji a nasazování pozemních laserových prostředků pro protivzdušnou obranu (PVO). Již příští rok se američtí vojáci dočkají prototypů speciálního vozidla na platformě Stryker označovaného jako Directed Energy Maneuver Short-Range Air Defense (DE M-SHORAD).

I

Jedná se o prostředek PVO krátkého dosahu vybavený systémem se směrovanou energií (laserem). Ten je umístěn na osmikolovém obrněném vozidle Stryker. DE M-SHORAD je určený k boji proti menším dronům. Laser dokáže roztavit plastové částí dronů, poškodit motor, zapálit palivo nebo způsobit výbuch nesených střel a bomb. Systém ničí i letící dělostřelecké granáty, neřízené střely a rakety – může tedy působit jako statický i mobilní C-RAM (Counter Rocket, Artillery, Mortar) prostředek.

Příští rok americká armáda nasadí první čtyři vozidla. Pokud projdou všemi testy a poté experimentálním nasazením, je armáda připravena zakoupit desítky dalších vozidel. Letní testy navštívili i představitelé amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost, kteří potvrdili možnost nasazení vozidla v rámci vnitřní bezpečnosti země.

Během zmíněných testů odrazili američtí vojáci pomocí laseru útoky dronů a dokázali působit i proti zmíněným dělostřeleckým granátům a neřízeným střelám. Generálporučík Neil Thurgood, ředitel Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO), popsal působení vozidla DE M-SHORAD jako „fenomenální“.

Hlavním cílem projektu DE M-SHORAD je poskytnout pozemním silám prostředek schopný ničit a oslepit vzdušné cíle (zvláště ty obtížně napadnutelné) při minimalizaci vedlejších škod a snížení logistické náročnosti působení PVO – největším problémem současné kanonové a raketové PVO je totiž systémový nedostatek munice. Laser k přebití zásobníku přitom potřebuje jen zdroj elektrické energie.


DE M-SHORAD; větší foto / Foto: US Army

DE M-SHORAD používá 50kW laser a nezávislý zaměřovací systém. Posádku tvoří tři vojáci. Vzdušné cíle (drony, vrtulníky, ale i malé letouny), dělostřelecké granáty a neřízené střely zaměřuje na vzdálenost 20 až 30 km. Laser zmíněné objekty, s výjimkou nejmenších bezpilotních prostředků, poté zasahuje na vzdálenost 20 až 25 km. Stryker s integrovaným laserem je schopen působit staticky i za jízdy. Vše pochopitelně platí pro optimální meteorologické podmínky a připravené situace na cvičišti – v praxi bude efektivní dostřel výrazně nižší.

Plukovník Scott McLeod, programový ředitel DE M-SHORAD v RCCTO, ocenil zejména rychlost vývoje a úroveň spolupráce mezi americkou vládou a průmyslem. „Vytváříme a dodáváme zbrusu novou schopnost. Nejedná se o modifikaci nebo vylepšení. Společnému týmu vlády USA a průmyslu trvalo pouze 24 měsíců navrhnout, integrovat a připravit systém pro reálné nasazení v operačním prostředí,“ uvedl McLeod.

Program DE M-SHORAD je součástí širší snahy americké armády o modernizaci. Armáda například testuje nový přístup pro výcvik vojáků. Ještě před vojskovými zkouškami dostali vojáci možnost trénovat v trojrozměrném virtuálním prostředí a podrobně se seznámit s celým vozidlem. Výcvik operátorů tak zabral pouhých několik dní.

Zároveň se armáda snaží o co největší zapojení vojáků (budoucích operátorů) do procesu vývoje. Pro příklad lze uvést žádost amerických vojáků o výměnu původního ovladače laserového systému, na níž konstruktéři zareagovali instalací ovladače podobného ovladačům herních konzolí. Zmíněné trojrozměrné modely budoucí operátoři vylepšili tak, aby si celé vozidlo mohli prohlédnout a případně „rozebrat“. Vojáci si také vyžádali online přístup ke všem manuálům a výcvikovým pomůckám.


DE M-SHORAD; větší foto / Foto: US Army

Jako jediný subdodavatel v rámci projektu DE M-SHORAD pokračuje americká společnost Raytheon. Konkurenční Northrop Grumman odstoupila poté, co vyšlo najevo, že společnost není schopna splnit termíny dodání prototypů laserových modulů. Během továrních testů jednoho z prototypů společnosti Northrop Grumman minulý rok došlo ke vzniku požáru, který následně poškodil napájecí zařízení laseru. Výrobce musel urychlit opravy a připravit nový prototyp.

Během testů se však objevily podobné problémy a společnost Northrop Grumman tak nemohla dodat prototyp v termínu. Northrop Grumman proto nakonec odstoupila a dále v projektu nepokračuje.

Program samotný však od začátku čelí problémům a nástrahám. Oba subdodavatelé čelili problémům s integrací dostatečně silného generátoru energie na vozidlo Stryker. V rozhovoru pro Defense News uvedl nejmenovaný zdroj obeznámený s integrací laserů na pozemní platformy, že dvě třetiny energie potřebné pro provoz 50kW laseru se přemění na nepotřebné teplo.


DE M-SHORAD; větší foto / Foto: US Army

Podle generálporučíka Thurgooda je jednoduché integrovat lasery na těžká nákladní vozidla nebo lasery o nižším výkonu na vozidlo Stryker. Pravou výzvou však je integrace skutečně výkonných laserů na menší platformy, jako je Stryker.

DE M-SHORAD je zřejmě vyvrcholením dlouholetých snah o zavedení laserového prostředku na pozemní platformu. Již v minulých letech experimentovala americká armáda s 5 a 10kW lasery umístěnými na vozidle Stryker. Systém MEHEL (Mobile Experimental High Energy Laser) disponoval kromě laseru i prostředky elektronického boje. Přes počáteční skepsi vůči laserům a jejich účinnosti zneškodnili operátoři MEHELu při testech zhruba padesát kusů dronů.

Druhým paralelním programem je HELWS (High Energy Laser Weapon System) společnosti Raytheon. Ta předala prototyp laseru americkému letectvu již v roce 2019. HELWS je umístěn na terénním vozidla Polaris MRZR a je schopen zaměřit a následně sestřelit dron v řádu jednotek sekund. Lehce modifikovaná verze označovaná jako HELWS 2 již také prošla experimentálním nasazením a objevila se i v Evropě. Obě verze laserů společnost Raytheon navrhla tak, aby je mohl ovládat kterýkoliv voják po krátkém zaškolení. K ovládání laseru slouží jednoduchý ovladač a notebook.

Zdroje: US ARMY, C4ISRnet, C4ISRnet, Defense News, FAS, Popular Mechanics, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kanóny a lasery pro vozidla Stryker

Americká armáda převzala první prototyp kolového bojového vozidla Stryker XM1296 s 30mm automatickým ...

Manuever SHORAD Launcher: Protivzdušné krytí americké armády

Firmy Boeing a General Dynamics Land Systems (GDLS) představily vozidlo Manuever SHORAD Launcher ...

IM-SHORAD: Americká armáda oživuje vojskovou PVO

Koncern GDLS (General Dynamics Land Systems) vyrobí pro americkou armádu 144 mobilních kompletů ...

IM-SHORAD: První americké protiletadlové Strykery v Evropě

Americká armáda (US Army) v Německu rozmístila první komplety protivzdušné obrany (PVO) velmi ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  18:45 11.09.2021

  Tak už žijeme v budoucnosti. Je dobré vidět, že pokrok v polovodičových laserech se podařil do takové míry, že je to funkčně použitelné na vozidle 8x8. Bez zajímavosti není ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak už žijeme v budoucnosti. Je dobré vidět, že pokrok v polovodičových laserech se podařil do takové míry, že je to funkčně použitelné na vozidle 8x8.
  Bez zajímavosti není ani to, že se snaží vše provést "user friendly" pouze s krátkým zácvikem.
  Otázkou zůstává co je pojem "kterýkoliv voják?" ... zda je to bígo, nebo elektrotechnicky vzdělaná osoba.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:13 10.09.2021

  Podobný laser byl nedávno zkoušený i na Boxeru, tak snad jej Rheinmetall rovněž dopracuje do sériové podoby. Ať máme něco svého i v té Europě .)

  Podobný laser byl nedávno zkoušený i na Boxeru, tak snad jej Rheinmetall rovněž dopracuje do sériové podoby. Ať máme něco svého i v té Europě .)

 • Jan rok 1979
  20:44 09.09.2021

  Nevím nevím ale svět je praštěnej a amíci vůbec jdou příkladem , jsou pěkně za mořem nikdo z evropy a asie je jen tak nenapadne stačí mít dobrej satelitní systém a to oni mají ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím nevím ale svět je praštěnej a amíci vůbec jdou příkladem , jsou pěkně za mořem nikdo z evropy a asie je jen tak nenapadne stačí mít dobrej satelitní systém a to oni mají vojenskej a civilní.Otázka je co ten jejich bezpilotní raketoplán dělal skoro 2 roky ve vesmíru?Že by další špionáž? a vyvíjejí všemožný zbraně přitom to nemají zapotřebí.Jen ničí svým způsobem přírodní bohatství a jdou přes mrtvoly.Jednou budou litovat , ale to bude pozdě.Budou si klepat na čelo a schovávat se do děr jako červi a nějakej arabista nebo afrikáč bude proti tomu co nadejde jehla v kupce sena.Zabije je strach z vlasního prdu je to taková vojenská schizofrenie.Jsem zvědavej do jaké fáze budou všichni zbrojit až třeba bude v gronsku teplota tak na opalovačku a ve španělsku grilovačka na 55stupňů tak jim to bude stejně asi jedno vojenský mozky a přitom nejsou války jako dřív tak nevím proč tak se všude blbne.Za války se snad ani tak nemagořilo jako dnes.Zakázal bych všude výrobu všech zbraní a přikázal zničení všech dosavadních.Maximálně bych povolil pistole pro policisty a rychlopalný pistole pro armádu.Dost bylo ničení a vůbec.Skrýt celý příspěvek

  • achi67
   21:06 09.09.2021

   Tak tohle bude příspěvek roku :-)

   Tak tohle bude příspěvek roku :-)

   • Storm
    06:46 12.09.2021

    To víš asi student humanitních věd... ;) :D

    To víš asi student humanitních věd... ;) :D

  • padre
   21:14 09.09.2021

   Neměj péči a nech to na nich….:-)

   Neměj péči a nech to na nich….:-)

  • Knightrider
   22:42 09.09.2021

   Slušná práce pro Chocholouška :-) Člověče, jak vy jste sem zabloudil?

   Slušná práce pro Chocholouška :-) Člověče, jak vy jste sem zabloudil?

  • GlobeElement
   08:01 10.09.2021

   Proč ty palce dolů? To nevíte, že s takovými lidmi musíte hlasitě souhlasit, jinak se začnou vztekat? Hned to opravte a nikomu se nic nestane.

   Proč ty palce dolů? To nevíte, že s takovými lidmi musíte hlasitě souhlasit, jinak se začnou vztekat? Hned to opravte a nikomu se nic nestane.

  • Sidon
   08:26 10.09.2021

   Jako (Cecho-)American vas prosim: piste sem casteji!

   Jako (Cecho-)American vas prosim: piste sem casteji!

   • GlobeElement
    08:40 10.09.2021

    Jenom se bojím aby redakce, až uvidí, jak jsou jeho články populární, nezařadila jeho příspěvky do placené prémiové sekce.

    Jenom se bojím aby redakce, až uvidí, jak jsou jeho články populární, nezařadila jeho příspěvky do placené prémiové sekce.

  • xstandis
   08:49 10.09.2021

   Tohle mě přijde jako takový hezký trolling z východu. Rusové na něco takového nemají, tak akorát píšou, jak je to špatné, jak USA zbrojí, atd. No jo, kdyby měli, tak už dávno ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle mě přijde jako takový hezký trolling z východu. Rusové na něco takového nemají, tak akorát píšou, jak je to špatné, jak USA zbrojí, atd. No jo, kdyby měli, tak už dávno oslavují, ale to je hodně vlhký sen, holt vám Ivani ujel vlak.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:52 10.09.2021

   Jene, Jene, ty chuju.

   Jene, Jene, ty chuju.

  • Klimesov
   09:33 10.09.2021

   Ano já s pánem souhlasím. USA by se měla nad sebou zamyslet, a začít vrážet peníze do jiných technologií. Do sonických paprsků co dokáží změnit jangovou energii z negativní na ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano já s pánem souhlasím.
   USA by se měla nad sebou zamyslet, a začít vrážet peníze do jiných technologií. Do sonických paprsků co dokáží změnit jangovou energii z negativní na pozitivní, do technologií, které dokáží odblokovat čakry a tak podobně. Vývoj "Reiki rohu hojnosti" je dle mně správná cesta. :-)Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    11:04 10.09.2021

    :-D Hlavně by měli začít pít Savo!

    :-D Hlavně by měli začít pít Savo!

  • Storm
   06:50 12.09.2021

   A já bych zakázal všechny ty internety... Pak by spoustu autorů takových pošahaných názorů to mělo mnohem složitější veřejně vystupovat...

   A já bych zakázal všechny ty internety... Pak by spoustu autorů takových pošahaných názorů to mělo mnohem složitější veřejně vystupovat...

Načítám diskuzi...