DECON – nový dekontaminační speciál na podvozku Tatra

DECON – nový dekontaminační speciál na podvozku Tatra
Tatra DECON / Excalibur Army (Zvětšit)

Šternberský podnik Excalibur Army za poslední roky představil řadu novinek v oblasti vojenských a speciálních vozidel. Minulý rok to byl například mostní automobil AM-70 EX nebo obrněné vozidlo Patriot II 4x4, včetně jeho požární průzkumné verze Triton. Další aktuální novinkou je dekontaminační vozidlo DECON na podvozku Tatra Force.

DECON je speciální vozidlo pro rychlou dekontaminaci a dezinfekci různých povrchů, osob i techniky a budov, které najde uplatnění při ochraně proti následkům použití zbraní hromadného ničení, při likvidaci průmyslových a ekologických havárií, ale i při výskytu epidemií či v situacích přinášejících ohrožení zdraví a životů obyvatelstva. Excalibur Army vyrábí vozidlo ve vojenské i civilní verzi, své místo tak bude mít jak u ozbrojených složek, tak také u hasičů a dalších záchranářských složek, ale například i v chemickém průmyslu.

Univerzální dezinfekční a dekontaminační platforma

Dekontaminační automobil DECON je určen k provádění dekontaminace osob, zbraní, vybavení a výstroje, vnějších povrchů vojenských vozidel, včetně velmi rozměrné techniky, menších a středních letadel nebo budov, ale také interiérů, silnic, letištních ploch atd., a to mimo jiné i díky pracovní plošině instalované na nástavbě vozidla. DECON může operovat samostatně, z většího počtu vozidel lze vytvářet dekontaminační linky s velkou kapacitou. Výbava vozidla umožňuje ruční nebo strojní dekontaminaci za pomoci otočné rozstřikové lišty na plošině a přídi vozidla nebo rozstřikového rámu.


Tatra DECON; větší foto 1, větší foto 2/ Excalibur Army

Do nástavby konstruktéři Excalibur Army zahrnuli hydraulický systém, systém sání vody s nádržemi, výložník s plošinou, nástroje pro dekontaminaci a také příslušenství a vybavení pro hašení požárů. Součástí vybavení DECONu je například integrovaná dekontaminační jednotka s různými aplikačními tlakovými vodními pistolemi, prostředky osobní dekontaminace pro jednotlivce, dekontaminační sprcha, parní komora pro dekontaminaci zařízení a nástrojů, dále stacionární dekontaminační rám s příslušenstvím, který umožňuje dekontaminaci boků a střech vozidel během jejich pomalého průjezdu pod ním, rozprašovací lišta montovaná na plošinu anebo samostojná nádrž na znečištěnou vodu.

DECON disponuje třemi nádržemi s akumulovanou kapacitou 2400 l. Jedna nádrž pojme 1000 l vody, další dvě po 700 l, přičemž chemická činidla se míchají s vodou samostatně podle aktuální potřeby. Vozidlo má k dispozici také plovoucí čerpadlo. Základem dekontaminačního systému je výkonná jednotka Atila. Osádka vozidla může dekontaminaci provádět pomocí ručních pistolí, stacionárně strojně pomocí dekontaminačního rámu, nebo za pohybu pomocí rozstřikovacích lišt instalovaných na přídi vozidla nebo teleskopické plošině. Vozidlo pracuje v několika provozních režimech, konkrétně jde o vysokotlakou aplikaci studené nebo horké vody, rozstřik teplé vody pod nízkým tlakem, dekontaminace pomocí páry a dekontaminace kapalnou nebo práškovou směsí. Dekontaminační jednotka však může fungovat také jako nezávislý pomocný zdroj elektrické energie.


Tatra DECON; větší foto / Excalibur Army

Teleskopická plošina rozšiřuje možnosti

Oproti jiným dekontaminačním vozidlům, jako je například v Armádě České republiky používaný typ ACHR-90, DECON disponuje plošinou na teleskopickém výložníku, která výraznou měrou zvyšuje účinnost a použitelnost celého systému. Díky ní může osádka dekontaminovat i rozměrná vozidla, nebo dokonce velká letadla či budovy. Výškový dosah plošiny vozidla DECON na podvozku Tatra Force 4x4 činí 12 m, boční je pak 7 m, v případě delší podvozkové platformy tyto parametry narostou. Nosnost plošiny přesahuje 200 kg, přičemž osádka ji ovládá pomocí dvou řídících konzolí, jedna je umístěna přímo na plošině, druhá na boku vozidla.

Na spodní okraj plošiny lze připevnit postřikovou lištu. Osádka tak může používat plošinu jako postřikové teleskopické rameno a upravovat výšku a úhel postřiku pomocí ovládacích prvků plošiny například při průjezdu vozidel pod ní. Postřikovou lištu lze instalovat i na přední nárazník vozu, v této konfiguraci je DECON určen k dekontaminaci vozovek, letištních ploch a pojezdových drah či prostorů pro rozvinutí dekontaminačních pracovišť, ale také k dohašování požářišť. Dekontaminační systém DECONu není limitován použitím konkrétních typů látek, může pracovat s jakýmikoliv směsmi pro ošetření povrchů. Navíc také dokáže hasit požáry nebo odčerpávat vodu ze zaplavených prostor, jeho použití je tedy široké a své schopnosti uplatní vedle ozbrojených složek i u jednotek integrovaného záchranného systému či civilní ochrany.


Tatra DECON; větší foto / Excalibur Army

DECON ve stávající verzi stojí na osvědčené platformě Tatra Force 4x4, která je již zavedena ve výzbroji Armády České republiky. Využívá tedy unikátní koncept podvozku s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami se vzduchovým odpružením, díky kterému vůz disponuje výbornými jízdními vlastnostmi v těžkém terénu i na silnici a vysokou průchodivostí a mobilitou. Systém vzduchového odpružení umožňuje řidiči za jízdy přímo z kabiny zvýšit světlou výšku vozu o 70 mm nebo ji snížit o 100 mm. Maximální hmotnost automobilu činí 19 t, na délku i se složenou plošinou měří 9,1 m, je tedy snadno přepravitelný transportním letadlem. 

Excalibur Army nabízí vozidlo DECON nebo jeho civilní verzi i na podvozku Tatra Force 6x6, který přináší například vyšší kapacitu nádrží, větší výkon celého systému nebo dosah teleskopické plošiny. Je také možné volit mezi standardní kabinou pro osádku nebo pancéřovanou s různými stupni odolnosti. Výrobce rovněž může nástavbu a její rozvržení i vybavení uzpůsobit podle požadavků zákazníka. K pohonu slouží osmiválcový vzduchem přímo chlazený vznětový motor Tatra T3C-928.81 o maximální výkonu 270 kW při 1800 ot/min, se kterým vůz dosahuje rychlosti až 115 km/h, s omezovačem pak 90 km/h, dojezd činí až 1000 km.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Nová obrněná tatrovka TATRA 4 × 4 HMHD

Kopřivnická společnost TATRA TRUCKS představuje na probíhající vojenské výstavě Eurosatory 2014 nové ...

Vyprošťovací speciál TATRA 815-7 8x8

Armáda České republiky v současnosti plánuje v souvislosti s přezbrojením na moderní obrněná vozidla ...

CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS na Dnech NATO

Tradiční Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky se letos konaly o víkendu 17. a 18. ...

Vozy Tatra a Armáda České republiky patří neodmyslitelně k sobě

Už několik desítek let tvořily a tvoří nákladní automobily Tatra pomyslnou páteř československé ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sidon
  04:15 15.06.2020

  Bylo by mozne, aby se konkretni jedinec skryvajici se pod pseudonymem "Redakce AN" podepsal vlastnim jmenem? Nerozumim tomu pokrytectvi, proc se musi placena inzerce takto halit - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by mozne, aby se konkretni jedinec skryvajici se pod pseudonymem "Redakce AN" podepsal vlastnim jmenem? Nerozumim tomu pokrytectvi, proc se musi placena inzerce takto halit - zavoj je prilis tenky, kazdemu je jasne, o co jde, predpokladam, ze nazyvani tiskove zpravy tiskovou zpravou by ctenost nijak neovlivnilo. Je to cele jaksi nedustojne seriozniho webu a prenesene je to take inzult ctenaru - nelze se zbavit dojmu, ze nas mate za pitomce.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:21 15.06.2020

   Já myslím, že každý zde ví, že Redakce AN je PR článek, proto nechápu to pohoršení.

   Já myslím, že každý zde ví, že Redakce AN je PR článek, proto nechápu to pohoršení.

 • mikojan29
  16:40 12.06.2020

  Tak toto je asi tak 2-ročná novinka, už som o nej čítal na FB.

  Tak toto je asi tak 2-ročná novinka, už som o nej čítal na FB.

 • Tango23
  12:49 12.06.2020

  Diky za novinky!
  Tezko se mi soudi, jak hodne je reseni invovativni, ale vzhledem k nasemu zavazku a specializaci v ramci NATO v oblasti radiacni, chemicke a biologicke ochrany, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Diky za novinky!
  Tezko se mi soudi, jak hodne je reseni invovativni, ale vzhledem k nasemu zavazku a specializaci v ramci NATO v oblasti radiacni, chemicke a biologicke ochrany, maji tato reseni smysl. Nemluve o vcelku vyznamnem petrochemickem promyslu a jadernych elektrarnach, kde se tyto stroje v pripade havarii take mohou uplatnit.
  Nelze si snad jen neprat, aby tyto specialy byly porizovany pouze ACR. Tak hodne prodejnich uspechu !
  Skrýt celý příspěvek

  • apache
   15:33 13.06.2020
   Oblíbený příspěvek

   Musím se přiznat, že na to dokola opakované - že máme specializaci v rámci NATO r/ch/b ochrany - jsem už vyloženě alergický. Jo, máme specializovanou jednotku. Tak jako snad téměř ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Musím se přiznat, že na to dokola opakované - že máme specializaci v rámci NATO r/ch/b ochrany - jsem už vyloženě alergický. Jo, máme specializovanou jednotku. Tak jako snad téměř každá alianční armáda. Ale kdy už lidem konečně dojde, že ta naše "specializace v rámci NATO" byla čirý alibismus, jen abychom před aliančními partnery, před veřejností, a snad i sami před sebou, mohli předstírat nějaký přínos alianci a omlouvat (nebo spíš maskovat) naše dlouhodobé zanedbávání armády a neplnění 2% závazku. Naprosto dokonale se to projevilo v minulých měsících, kdy někdo dostal nápad - že když jsme tedy v rámci NATO ti "specialisté", tak bychom mohli alespoň malý kontingent poslat do Itálie. Výsledek? Drtivá část veřejnosti PROTI. Prý je potřebujeme doma. Smůla. Nepomůžeme. Typicky česká mentalita černého pasažéra se projevila. Ministerstvo obrany? PROTI. Prý nemáme kapacity. Smůla. Nepomůžeme. Takto přátelé vypadá ta naše slavná česká "specializace" v praxi...

   Jinak čistě prakticky - vozidla jsou fajn. Zvládne to i povrch letadel, píšou že mohou použít jakoukoli směs, takže teoreticky lze ty auta použít v zimním období pro odmrazování letadel. Nebo spíše naopak - letecké základny je mohou mít primárně jako de-ice vozidla pro zimní období, která mohou využít libovolně i pro dekontaminaci.
   Skrýt celý příspěvek

   • apache
    15:38 13.06.2020
    Oblíbený příspěvek

    A ještě dodám - zároveň s odmítáním poslat naše vojáky do Itálie se celý národ ptal: "Kde je NATO? Proč Itálii nepomůže?". Ironie, že? Sebereflexe nutná.

    A ještě dodám - zároveň s odmítáním poslat naše vojáky do Itálie se celý národ ptal: "Kde je NATO? Proč Itálii nepomůže?". Ironie, že? Sebereflexe nutná.

    • satai
     17:10 13.06.2020

     To bylo k zblití... Vždycky je to oni, přestože to jsme my. NATO, EU...

     To bylo k zblití... Vždycky je to oni, přestože to jsme my. NATO, EU...

    • Scotty
     20:50 13.06.2020

     Ono jaksi nejde pomáhat na úkor vlastního obyvatelstva. Nejsme Rusko. Kdo měl z aliančních států volné kapacity pomohl a po odeznění prvotního náporu už potřeba vysílat nějaké ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ono jaksi nejde pomáhat na úkor vlastního obyvatelstva. Nejsme Rusko. Kdo měl z aliančních států volné kapacity pomohl a po odeznění prvotního náporu už potřeba vysílat nějaké jednotky nebyla.
     Skrýt celý příspěvek

     • apache
      23:01 13.06.2020

      Na úkor vlastního obyvatelstva? Situace v Itálii a u nás byla naprosto nesrovnatelná. A termín "volné kapacity" je dost vágní. Vyslat alespoň symbolický odřad jsme měli. Nebo jsme ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na úkor vlastního obyvatelstva? Situace v Itálii a u nás byla naprosto nesrovnatelná. A termín "volné kapacity" je dost vágní. Vyslat alespoň symbolický odřad jsme měli. Nebo jsme nikdy neměli tvrdit, že se na to v rámci aliance specializujeme.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:51 14.06.2020

      Mohli jsme někoho vyslat až ve chvíli kdy bylo jasné že je u nás situace zvládnutelná. Jenže v tu dobu už to ani v té Itálii nebylo tak dramatické. Já nejsem příznivec takových ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mohli jsme někoho vyslat až ve chvíli kdy bylo jasné že je u nás situace zvládnutelná. Jenže v tu dobu už to ani v té Itálii nebylo tak dramatické. Já nejsem příznivec takových akcí pouze na efekt. Pokud je možnost tak pomoct účinně, pokud taková možnost není tak je zbytečné hrát nějaké divadlo.
      Skrýt celý příspěvek

     • apache
      10:48 14.06.2020

      Mýlíte se. Bez ohledu na to, jestli jste toho příznivcem či nikoliv, bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí nebo ne, faktem je, že vojenské operace, ať už bojové či nebojové, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Mýlíte se. Bez ohledu na to, jestli jste toho příznivcem či nikoliv, bez ohledu na to, jestli se to někomu líbí nebo ne, faktem je, že vojenské operace, ať už bojové či nebojové, mají kromě samotného přímého fyzického dopadu i další dalekosáhlé následky na poli diplomatickém a psychologickém. A pro menší státy to platí dvojnásob. Vždyť i naše historie byla určována celou řadou akcí v zásadě "na efekt" které měly zcela zanedbatelný podíl na celkovém výsledku dění, ale hrály velkou roli při rozhodování a utváření státnosti a našeho vlastního sebeurčení.

      Poslat tam vojáky, byť v omezeném počtu, by nebylo divadlo. Divadlo hrajeme když o sobě tvrdíme, že se na něco v rámci aliance specializujeme a přitom v momentě, kdy je to třeba, nezasáhneme.
      Skrýt celý příspěvek

     • Tango23
      08:37 15.06.2020

      ...myslite ty palety s drevenym uhlim ? ...kratke nadseni, vystrizliveni a starosti "kam s tim ?..." , ale RT a dalsi naprosto spokojeni s filmovym materialem :) ...

      ...myslite ty palety s drevenym uhlim ? ...kratke nadseni, vystrizliveni a starosti "kam s tim ?..." , ale RT a dalsi naprosto spokojeni s filmovym materialem :) ...

     • Jura99
      09:26 15.06.2020

      apache: sám bych také uvítal z naší strany alespoň symbolickou pomoc třeba Itálii. Na druhou stranu, než začnete s tím sebemrskačstvím, máte nějakou statistiku jaké státy a v jakém ...
      Zobrazit celý příspěvek

      apache: sám bych také uvítal z naší strany alespoň symbolickou pomoc třeba Itálii. Na druhou stranu, než začnete s tím sebemrskačstvím, máte nějakou statistiku jaké státy a v jakém objemu někomu druhému v rámci NATO nebo EU pomohly ? Obávám se, že nepomohl nikdo nikomu, naopak si pár států navzájem pokradlo zásilky s ochrannými prostředky. Rovněž jsem nijak nezaznamenal, že by nějaké neziskové organizace, či "lékaři bez hranic" atp. šli někam pomáhat. Takže pokud někomu nekřivdím, tak ČR rozhodně není nějakou výjimkou, kdo by nepomohl, protože nepomohl nikdo.
      Skrýt celý příspěvek

     • satai
      09:56 15.06.2020

      @Jura

      Nemecko bralo pacienty minimalne z Francie a Italie do svych nemocnic.

      U Lekaru bez hranic hned prvni odkaz na google:
      https://www.msf.org/covid-19-d... resp. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @Jura

      Nemecko bralo pacienty minimalne z Francie a Italie do svych nemocnic.

      U Lekaru bez hranic hned prvni odkaz na google:
      https://www.msf.org/covid-19-d... resp. https://www.lekari-bez-hranic....
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:58 15.06.2020

      satai: a nemá náhodou Německo společnou hranici s Francií a velmi blízko do Itálie ? ČR nabídla Francii lůžka ve FN Bohunice, Francie je o své vůli nevyužila.

      satai: a nemá náhodou Německo společnou hranici s Francií a velmi blízko do Itálie ? ČR nabídla Francii lůžka ve FN Bohunice, Francie je o své vůli nevyužila.

     • apache
      17:35 15.06.2020

      jura99: Vím o řadě letů USAF přes Ramstein se zdravotnickým materiálem, včetně jakéhosi systému, už si nepamatuji název, ale jestli jsem správně pochopil tak šlo o přístroje nebo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      jura99: Vím o řadě letů USAF přes Ramstein se zdravotnickým materiálem, včetně jakéhosi systému, už si nepamatuji název, ale jestli jsem správně pochopil tak šlo o přístroje nebo komponenty vojenských nemocnic. A z neziskovek byla nejviditelnější asi americká Samaritan's purse, která vlastním letadlem přepravila do Itálie, postavila a provozovala celou jednu vlastní polní nemocnici a lékaře. Bohužel, v českých médiích o tom ani řádka. Na počin Samaritan's purse jsem dokonce upozornil redakce předních českých médií, ale bez výsledku. V té době psali pouze o ruské pomoci, přičemž pod články se to jen hemžilo chválou Ruska a odsuzováním USA za nečinnost. Úplně to vypadalo, že šlo o koordinovaný záměr redakcí daných médií, v rozporu se skutečností vyvolat v českém obyvatelstvu mylný dojem, že žádná americká pomoc neexistuje, zato ruská ano.

      Nemyslím si, že bych praktikoval nějaké sebemrskačství. A opět se vrátím na začátek tohoto vlákna - v ČR stále frčí mýtus, že v rámci NATO se specializujeme na r/ch/b ochranu. I v nejvyšších kruzích se k tomu mnozí hlásí. V tom výjimkou jsme. Přitom nejsme schopni ani ochotni takovou specializaci reálně poskytnout spojencům v nouzi. To je to. Pouhá sebereflexe.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:47 15.06.2020

      apache: neřekl bych, že specializace AČR na obranu proti ZHN je nějaký mýtus. ČR se k tomu zavázala na summitu NATO v 2002. Pravda je, že uběhla nějaká doba, o této specializaci se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      apache: neřekl bych, že specializace AČR na obranu proti ZHN je nějaký mýtus. ČR se k tomu zavázala na summitu NATO v 2002. Pravda je, že uběhla nějaká doba, o této specializaci se už mnoho nemluví, víc jsou v zájmu speciální síly.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:03 15.06.2020

      apache
      Ignorujete že AČR disponuje všeho všudy dvěma prapory PRBCHO. Kolik myslíte že mohli reálně vyčlenit do nějaké zahraniční mise aby to nemělo vliv na jejich úkoly doma? Plus ...
      Zobrazit celý příspěvek

      apache
      Ignorujete že AČR disponuje všeho všudy dvěma prapory PRBCHO. Kolik myslíte že mohli reálně vyčlenit do nějaké zahraniční mise aby to nemělo vliv na jejich úkoly doma? Plus kolik vojáků je tam reálně cvičeno na zásahy proti bakterologické hrozbě v civilním prostředí.
      Skrýt celý příspěvek

     • apache
      21:38 15.06.2020

      Je to mýtus. Zavázali jsme se k tomu - tedy jsme měli zajistit akceschopnost, ale to jsme neudělali. Reálně tedy evidentně nejsme v případě ohrožení schopni a ani ochotni pomoci ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Je to mýtus. Zavázali jsme se k tomu - tedy jsme měli zajistit akceschopnost, ale to jsme neudělali. Reálně tedy evidentně nejsme v případě ohrožení schopni a ani ochotni pomoci spojencům v této specializované oblasti. Prostě jsme selhali, taková je smutná pravda.

      Ale už začínám mít pocit, že se opakuji a vy ostatní také. Takže to shrnu ještě jednou a naposledy: Buď tedy jsme se k tomu v rámci NATO zavázali, jsme za profíky v tomto oboru a je to náš přínos, pak se tu klidně můžeme plácat po zádech jak jsme my Češi skvělí "chemici", ale potom teda kurva když se něco stane, tak naši vojáci mají být první ze všech na místě a dělat to na co jsme tak pyšní, i kdyby to bylo jen pitomé rozstřikování dezinfekce v důchoďáku. NEBO chovat se tak jak jsme se zachovali právě teď - nemáme, nepošleme, sami máme málo. Prostě OK, nejsme schopni ani ochotni pomoc, je to naše právo, naše vizitka, ale pak bychom si měli přestat hrát na to, že v rámci aliance jsme těmi proslulými "chemiky" a že je to náš příspěvek. To je prostě trapný.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:39 16.06.2020

      apache
      Ano, je to závazek v rámci NATO a ne pro evropskou CO. NATO jako celek se do téhle epidemie nijak nezapojilo.

      apache
      Ano, je to závazek v rámci NATO a ne pro evropskou CO. NATO jako celek se do téhle epidemie nijak nezapojilo.

    • SYN_
     03:15 14.06.2020

     Inu, to se mohl ptát jen idiot.

     Inu, to se mohl ptát jen idiot.

   • Tango23
    09:01 15.06.2020

    ...tu flustraci naprosto chapu, a prave proto bych rad videl, ze prumysl (za pomoci armady/MO) dokaze prijit s prulomovymi resenimi, ale z vyse napsaneho nejake pouzite inovace ...
    Zobrazit celý příspěvek

    ...tu flustraci naprosto chapu, a prave proto bych rad videl, ze prumysl (za pomoci armady/MO) dokaze prijit s prulomovymi resenimi, ale z vyse napsaneho nejake pouzite inovace nevyplyvaji.... bohuzel...
    Je to uz asi dekada co v ramci r/ch/b ochrany, jejiz soucasti je take veda a vyzkum, byla zverejnena informace o vyvynutych naplastech s "patentovanou" tinkturou, ktera se postupne vstrebava do tela a odbourava/potlacuje ucinky radiace. Urcite by stalo redakci za pokus popatrat o novinkach, nebo aplikaci jiz stavajicich reseni v teto oblasti. Malokdo muze byt v teto oblasti expert :)
    Skrýt celý příspěvek