Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Foto: T-14 Armata; větší foto/ Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-14 Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 Armata. V ruských médiích se tak na plno rozhořel boj proti vyvíjenému tanku Leopard 3. Jaké jsou klady a úskalí tankového děla tak velké ráže?

Armata 152 mm

V současné době je tank T-14 Armata vybaven novým dálkově ovládaným kanónem ráže 125 mm 2A82-1M s hladkým vývrtem hlavně. Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Ejektor se používá pro ochranu obsluhy proti horkým plynům vzniklých při výstřelu.

Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba. Věž je bezosádková s automatickým nabíjením. Posádka tanku T-14 sedí v přední pancéřové kapsli.

Dlužno však zdůraznit, že všechny úvahy o vnitřním uspořádání tanku T-14 jsou spekulace - při nejlepším odvozené od studia fotografií a videozáznamu.

Ruská média opakovaně citují zástupce vojenského průmyslu i zástupců armády o možnosti instalace kanónu ráže 152 mm na tanky Armata v delší budoucnosti. Zatím však neexistuje ani přibližný časový rámce výroby T-14 s hlavní ráže 152 mm.

Rusko má však s "tankovou ráži 152 mm" bohaté zkušenosti. Již za druhé světové války ruský průmysl vyvinul těžké samohybné dělo ISU-152 s dělem ráže 152 mm. Dělo dokázalo střílet granáty o hmotnosti 43,5 kg na vzdálenost až 13 000 m. Přímému zásahu masivní střely neodolal ani druhoválečný německý Tiger II.

Tankové dělo ráže 152 mm rusové zkoušeli u technologického demonstrátoru tanku Objekt 195 (T-95). Dělo nakonec nebylo přijato z několika důvodů. Palebný průměr tanku T-95 byl jen 24 nábojů, kdežto ruská doktrína trvá na minimálně 40 nábojů.

Druhou věcí byla nedostatečná životnost kanónu. U konstrukce je nutno najít kompromis mezi hmotností a životností kanónu. Podle generála Sergeja Majeva, duchovního otce zrušeného projektu Objekt 195, došlo při testech k nevratnému poškození hlavně ráže 152 mm již po 86 výstřelech.

Druhoválečné samohybné dělo ISU-152. / Public Domain

Pro představu si můžeme vzít německý projekt tankového kanónu ráže 140 mm NPzK-140 (Neue Panzerkanone 140). Firma Rheinmetall kanón úspěšně otestovala na tanku Leopard 2.

Pro sériovou podobu tanku s kanónem ráže 140 mm se počítalo s významným nárůstem hmotnosti. Nejde jen o hmotnost samotné hlavně, ale také nabíjecího mechanismu, úložného a polohového mechanismu hlavně (je nutno se vypořádat s větším zpětným rázem a hmotností hlavně) a větší tankovou věží (větší masa pancíře).

Nabíjení musí být navíc automatické, neboť hmotnost podkaliberního náboje ráže 140 mm je cca 40 kg, kdežto 120mm náboje mají hmotnost 19 až 23 kg. Třicet 140 mm nábojů má tedy hmotnost 1200 kg, stejný počet 120mm nábojů 860 kg. Suma sumárum, hmotnost tanku Leopard 2 s kanónem ráže 140 mm by narostla o 10 až 15 tun.

Na druhou stranu, současné tanky nesou několik druhů munice - podkaliberní, kumulativní nebo tříštivo-trhavé. V případě velké ráže však mohou nést pouze jediný typ univerzální tříštivo-trhavé munice pro všechny cíle. Snížila by se tak nevýhoda nižšího počtu převážené munice.

Použití velké ráže však přináší závažné praktické problémy. Hmotnost náboje ráže 152 mm bude přibližně 45 kg, což si klade větší nároky na logistiku (přeprava munice, skladování munice a manipulace). Také prosté doplňování munice do tanku si vyžádá zřejmě nějaký typ nakládacího jeřábu.

Rusko však obrněná vozidla s děly ráže 152 mm již má - jedná se např. o nové samohybné houfnice 2S35 Koalice-SV. Úkolem je tedy v podstatě přeměnit samohybné houfnice 2S35 Koalice-SV do podoby tanku, s patřičně malými rozměry, hmotnosti, balistickou ochranou a mobilitou.

Samohybná houfnice 2S35 Koalice-SV. Dělo ráže 152 mm vyžaduje mnohem více prostoru; větší foto / Vitalij V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Evropská 130mm odpověď

Diskuze o potřebě děla ráže 152 mm je "mediální odpovědí" na záměr německé firmy Rheinmetall vyvinout nový tankový kanón ráže 130 mm pro budoucí evropský hlavní pozemní bojový systém MGCS (Main Ground Combat System), chceme-li Leopard 3.

V současné době německá firma vyvíjí (bez bližšího upřesnění) 120mm vysokotlaký kanón s účinností zvýšenou asi o 20 % oproti dnešním modelům o délce 55 ráží. Podle propočtů by dělo ráže 130 mm mělo účinnost větší až o 50 %.

Rheinmetall nabízí vysokotlaký kanón ráže 120 mm a 130mm kanón nejen pro budoucí evropský tank, ale i pro modernizované stroje Leopard 2. V příštím roce Rheinmetall začne s průzkumem trhu, zda o dělo ráže 130 mm je mezi uživateli tanků Leopard 2 zájem.

Pode ruského vojenského odborníka Alexe Khlopotova, kterého citoval Mordovijský posel, se však jedná pouze o politický tah v reakci na "šok, který vyvolal tank Armata na Západě."

"Zveřejnění plánu německé firmy Rheinmetall AG na internetu o údajném vývoji nového vysoce výkonného děla ráže 130 mm, společně s vývojem nového francouzského tanku (zřejmě myšleno MGCS - pozn. red.), lze podle mého názoru spíše považovat za politický tah. Ruský tank T-14 Armata způsobil celému Západu doslova šok, takže západní veřejnost volá po přiměřené odpovědi. Proto tato informace má v prvé řadě uklidnit lidi," myslí si o záměru německé firmy Khlopotov.

V podstatě tedy jde o nové kolo ve zbrojních závodech. Jedno je jisté - vývoj, zavedení a efektivní nasazení tankového děla větší ráže si vyžádá roky vývoje a enormní finanční prostředky.

Zdroj: VPK Novosti

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony patří mezi špičkové výrobky ruského vojenského průmyslu. Ruský průmysl však naráží na problém, jak tank T-14 vyrábět ve velkých počtech, s co nejnižšími náklady.

Nejlepší pancíř, robotická válka: Rusko se chlubí tankem Armata

V posledních dnech a týdnech se v médiích objevily informace o pokračujícím vývoji ruského tanku T-14 Armata. Podle ruského průmyslu Armata deklasuje ostatní konkurenty úrovní pancéřové ochrany a úrovní robotizace.

Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M

T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v dalekém Thajsku a ukrajinská armáda plánuje nakoupit 50 tanků Oplot-M. Výrobu ale komplikuje ztráta některých průmyslových podniků na Krymu a východě Ukrajiny.

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou agenturu TASS to uvedl Vjačeslav Khalitov, náměstek generálního ředitele firmy UralVagonZavod.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 17
 • jj284b
  15:54 29.02.2016

  hmm, pohlad z vrchu, ta Armata je teda dost "velka obluda":

  https://i.imgur.com/xubx1zb.jpg

 • jj284b
  13:58 28.02.2016

  tak ja ti to zopakujem - smoke screen ti radar nezarusi.. na to sa pouzivaju Chaffs.. a presne takto to pouziva aj MASS:

  1 – “chaff” payloads are used to disturb the hostile radar. These are aluminized fibre-glass strips which are cut to length in such a way that the radar dipoles (optimized key stimuli) stand in the air and the radar bearing is thus deflected from the ship to the decoy.

  2 - To deflect the infrared bearing between the ship and the attacking missile, a smoke wall of red phosphorous flares is produced on which the IR bearing then remains locked while the ship can move out of the danger zone.

  takze, ESTE RAZ... nejde o VIRSS ale o CHAFF... vidis ten rozdiel??? takze, nabuduce si odpust tych dementov a retardov, a hupacich konikov, a radsej citaj zdroje pozornejsie aby si nebol za to, cim ma tu titulujes..


  http://www.gizmag.com/go/4776/

 • Vestly
  13:45 28.02.2016

  No nic, ocividne o smoke screene si si neprecital ani slovo, do youtubu si si MASS rheinmetall nedal, ved naco, ked staci dookola pisat tie iste bludy.

  Ludia čo tieto systemy vymysleli su uplny retardi, robili to zbytocne a pritom sa stacilo opytat experta ako jj284b aby im hned bolo jasne, že nejaky soft kill system je uplne nanič.

  Tymto nevidim vyznam pokracovat diskusiu s clovekom, ktory ma IQ hupacieho konika a celkom aj lutujem, že som sa ti vobec nieco pokusal vysvetlit.

  See ya.

 • jj284b
  13:33 28.02.2016

  ak by to bolo take jednoduche ako si ty predstavujes, tak lode by na obranu niesli len tie zadymovacie granatomety a nepotrebovali by ziadnu inu ochranu... lenze take jednoduche to nie je.. a ochranne protiopatrenia nikdy nie su 100% ucinne.. do vyzbroje prichadzaju pokrocile strely ktore skratka taketo protiopatrenia nezastavia, mozes tam dymit kolko chces a zasahu nezabranis.

 • jj284b
  13:30 28.02.2016

  troll si ty, nie je mmwave radar ako mmwave radar, ty odbornik... alebo si myslis ze technologie ostali stat v 70tych rokoch??? uz konecne pochop, ze technologie napreduju a to co sa dalo zarusit pred 15rokmi sa uz dnes tak lahko zarusit neda...
  este raz, lebo tvoj mozocek nedokaze ani precitat zvyrazneny text - VIRSS je skratka pre visual, IR screening smoke co je po slovensky - "vizualny, infra cerveny maskovaci dym"...

 • Vestly
  13:25 28.02.2016

  No ja z teba nemozem. Daj si do googlu smoke screen a vzdelavaj sa ty mudrlant. Nazov je VIRSS GRENADES, ciže VIRSS granaty.

  A asi budes prekvapeny, ale vela veci dokaze zarusit mmw radar. Ale naco to tu vobec vysvetlujem, troll jak ty to aj tak nepochopi.

  Ak ty tak vadi nazov VIRSS, hod si do youtubu MASS rheinmetall. To iste, v namornej podobe, tentokrat bez takeho komplikovaneho nazvu ako u korejskeho systemu, takze to mozno ten tvoj mozocek aj pochopi.

 • jj284b
  13:16 28.02.2016

  tak este raz - VISUAL AND INFRARED SCREENING SMOKE - kde tam mas spominany radar???? visual + infrared... aj keby si tam do toho primiesal tie tvoje hlinikove pasiky, ako celok to bude proti modernym mmwave navadzacim sustavam neucinne. a ak si do toho pridas taku nepodstatnu vec ako VIETOR, tak ti vyjde ze ucinnost softkill systemov na baze VIRSS nie je ktovie ako vysoka proti strelam utociacim z hora, s aktivnym radarovym navedenim a autopilotom. hlavne urcenie VIRSS je blokovat navedenie striel navadzanych po LASERI, ci IR, popripade blokovat Termalne zobrazovace... prave koli mmwave strelam K2 Black Panther ma mat tie CHAFFs... rusit ten radar je tiez moznost, no problem je hlavne v tom, ze cim blizsie je strela k cielu, tym horsie sa da zarusit, pricom upravit navadzaci system na funkciu "lock on jam" nie je ziadna veda...

 • Vestly
  13:07 28.02.2016

  Si už uplne blby? Zisti si ako IR smoke funguje a čo všetko dokaže zarušit mmw radar.

 • jj284b
  11:36 28.02.2016

  Butrus Butrus Gali: citaj a vzdelavaj sa:

  http://www.photonics.ucla.edu/host/ieee_photonics_la/documents/James_Beletic_OPN.pdf  In this architecture,the first three steps of digital imaging occur within
  the detector layer, which detects the light and collects photocharge into pixels,
  using electric fields created by a p-n junction within each pixel.

 • jj284b
  08:06 28.02.2016

  navyse, VIRSS je dost nespolahlivy tak ako tak, kedze vyzaduje uplne bezvetrie.. trocha vetra a VIRSS je kompletne nanic.

Stránka 1 z 17