Dělo ráže 152 mm pro ruské tanky Armata?

Foto: T-14 Armata; větší foto/ Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-14 Armata; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Ruská média oživují myšlenku instalace tankového kanónu ráže 152 mm na vyvíjený ruský tank T-14 Armata. V ruských médiích se tak na plno rozhořel boj proti vyvíjenému tanku Leopard 3. Jaké jsou klady a úskalí tankového děla tak velké ráže?

Armata 152 mm

V současné době je tank T-14 Armata vybaven novým dálkově ovládaným kanónem ráže 125 mm 2A82-1M s hladkým vývrtem hlavně. Na rozdíl od tanků T-72 a T-90 nemá kanón ejektor hlavně pro nucené odvádění plynů z hlavně jejím ústím. Ejektor se používá pro ochranu obsluhy proti horkým plynům vzniklých při výstřelu.

Nabíjecí prostor T-14 je oddělen od prostoru posádky, takže nucené odvádění plynů není třeba. Věž je bezosádková s automatickým nabíjením. Posádka tanku T-14 sedí v přední pancéřové kapsli.

Dlužno však zdůraznit, že všechny úvahy o vnitřním uspořádání tanku T-14 jsou spekulace - při nejlepším odvozené od studia fotografií a videozáznamu.

Ruská média opakovaně citují zástupce vojenského průmyslu i zástupců armády o možnosti instalace kanónu ráže 152 mm na tanky Armata v delší budoucnosti. Zatím však neexistuje ani přibližný časový rámce výroby T-14 s hlavní ráže 152 mm.

Rusko má však s "tankovou ráži 152 mm" bohaté zkušenosti. Již za druhé světové války ruský průmysl vyvinul těžké samohybné dělo ISU-152 s dělem ráže 152 mm. Dělo dokázalo střílet granáty o hmotnosti 43,5 kg na vzdálenost až 13 000 m. Přímému zásahu masivní střely neodolal ani druhoválečný německý Tiger II.

Tankové dělo ráže 152 mm rusové zkoušeli u technologického demonstrátoru tanku Objekt 195 (T-95). Dělo nakonec nebylo přijato z několika důvodů. Palebný průměr tanku T-95 byl jen 24 nábojů, kdežto ruská doktrína trvá na minimálně 40 nábojů.

Druhou věcí byla nedostatečná životnost kanónu. U konstrukce je nutno najít kompromis mezi hmotností a životností kanónu. Podle generála Sergeja Majeva, duchovního otce zrušeného projektu Objekt 195, došlo při testech k nevratnému poškození hlavně ráže 152 mm již po 86 výstřelech.

Druhoválečné samohybné dělo ISU-152. / Public Domain

Pro představu si můžeme vzít německý projekt tankového kanónu ráže 140 mm NPzK-140 (Neue Panzerkanone 140). Firma Rheinmetall kanón úspěšně otestovala na tanku Leopard 2.

Pro sériovou podobu tanku s kanónem ráže 140 mm se počítalo s významným nárůstem hmotnosti. Nejde jen o hmotnost samotné hlavně, ale také nabíjecího mechanismu, úložného a polohového mechanismu hlavně (je nutno se vypořádat s větším zpětným rázem a hmotností hlavně) a větší tankovou věží (větší masa pancíře).

Nabíjení musí být navíc automatické, neboť hmotnost podkaliberního náboje ráže 140 mm je cca 40 kg, kdežto 120mm náboje mají hmotnost 19 až 23 kg. Třicet 140 mm nábojů má tedy hmotnost 1200 kg, stejný počet 120mm nábojů 860 kg. Suma sumárum, hmotnost tanku Leopard 2 s kanónem ráže 140 mm by narostla o 10 až 15 tun.

Na druhou stranu, současné tanky nesou několik druhů munice - podkaliberní, kumulativní nebo tříštivo-trhavé. V případě velké ráže však mohou nést pouze jediný typ univerzální tříštivo-trhavé munice pro všechny cíle. Snížila by se tak nevýhoda nižšího počtu převážené munice.

Použití velké ráže však přináší závažné praktické problémy. Hmotnost náboje ráže 152 mm bude přibližně 45 kg, což si klade větší nároky na logistiku (přeprava munice, skladování munice a manipulace). Také prosté doplňování munice do tanku si vyžádá zřejmě nějaký typ nakládacího jeřábu.

Rusko však obrněná vozidla s děly ráže 152 mm již má - jedná se např. o nové samohybné houfnice 2S35 Koalice-SV. Úkolem je tedy v podstatě přeměnit samohybné houfnice 2S35 Koalice-SV do podoby tanku, s patřičně malými rozměry, hmotnosti, balistickou ochranou a mobilitou.

Samohybná houfnice 2S35 Koalice-SV. Dělo ráže 152 mm vyžaduje mnohem více prostoru; větší foto / Vitalij V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Evropská 130mm odpověď

Diskuze o potřebě děla ráže 152 mm je "mediální odpovědí" na záměr německé firmy Rheinmetall vyvinout nový tankový kanón ráže 130 mm pro budoucí evropský hlavní pozemní bojový systém MGCS (Main Ground Combat System), chceme-li Leopard 3.

V současné době německá firma vyvíjí (bez bližšího upřesnění) 120mm vysokotlaký kanón s účinností zvýšenou asi o 20 % oproti dnešním modelům o délce 55 ráží. Podle propočtů by dělo ráže 130 mm mělo účinnost větší až o 50 %.

Rheinmetall nabízí vysokotlaký kanón ráže 120 mm a 130mm kanón nejen pro budoucí evropský tank, ale i pro modernizované stroje Leopard 2. V příštím roce Rheinmetall začne s průzkumem trhu, zda o dělo ráže 130 mm je mezi uživateli tanků Leopard 2 zájem.

Pode ruského vojenského odborníka Alexe Khlopotova, kterého citoval Mordovijský posel, se však jedná pouze o politický tah v reakci na "šok, který vyvolal tank Armata na Západě."

"Zveřejnění plánu německé firmy Rheinmetall AG na internetu o údajném vývoji nového vysoce výkonného děla ráže 130 mm, společně s vývojem nového francouzského tanku (zřejmě myšleno MGCS - pozn. red.), lze podle mého názoru spíše považovat za politický tah. Ruský tank T-14 Armata způsobil celému Západu doslova šok, takže západní veřejnost volá po přiměřené odpovědi. Proto tato informace má v prvé řadě uklidnit lidi," myslí si o záměru německé firmy Khlopotov.

V podstatě tedy jde o nové kolo ve zbrojních závodech. Jedno je jisté - vývoj, zavedení a efektivní nasazení tankového děla větší ráže si vyžádá roky vývoje a enormní finanční prostředky.

Zdroj: VPK Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Nejlepší pancíř, robotická válka: Rusko se chlubí tankem Armata

V posledních dnech a týdnech se v médiích objevily informace o pokračujícím vývoji ruského tanku ...

Lovec ruské Armaty: Ukrajinský tank T-84 Oplot-M

T-84 Oplot-M je nejmodernější tank ukrajinského zbrojního průmyslu. Svého zákazníka si našel v ...

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • jj284b
  15:54 29.02.2016

  hmm, pohlad z vrchu, ta Armata je teda dost "velka obluda":

  https://i.imgur.com/xubx1zb.jp...

  hmm, pohlad z vrchu, ta Armata je teda dost "velka obluda":

  https://i.imgur.com/xubx1zb.jp...

 • jj284b
  13:58 28.02.2016

  tak ja ti to zopakujem - smoke screen ti radar nezarusi.. na to sa pouzivaju Chaffs.. a presne takto to pouziva aj MASS: 1 – “chaff” payloads are used to disturb the hostile ...Zobrazit celý příspěvek

  tak ja ti to zopakujem - smoke screen ti radar nezarusi.. na to sa pouzivaju Chaffs.. a presne takto to pouziva aj MASS:

  1 – “chaff” payloads are used to disturb the hostile radar. These are aluminized fibre-glass strips which are cut to length in such a way that the radar dipoles (optimized key stimuli) stand in the air and the radar bearing is thus deflected from the ship to the decoy.

  2 - To deflect the infrared bearing between the ship and the attacking missile, a smoke wall of red phosphorous flares is produced on which the IR bearing then remains locked while the ship can move out of the danger zone.

  takze, ESTE RAZ... nejde o VIRSS ale o CHAFF... vidis ten rozdiel??? takze, nabuduce si odpust tych dementov a retardov, a hupacich konikov, a radsej citaj zdroje pozornejsie aby si nebol za to, cim ma tu titulujes..


  http://www.gizmag.com/go/4776/... Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  13:45 28.02.2016

  No nic, ocividne o smoke screene si si neprecital ani slovo, do youtubu si si MASS rheinmetall nedal, ved naco, ked staci dookola pisat tie iste bludy. Ludia čo tieto systemy ...Zobrazit celý příspěvek

  No nic, ocividne o smoke screene si si neprecital ani slovo, do youtubu si si MASS rheinmetall nedal, ved naco, ked staci dookola pisat tie iste bludy.

  Ludia čo tieto systemy vymysleli su uplny retardi, robili to zbytocne a pritom sa stacilo opytat experta ako jj284b aby im hned bolo jasne, že nejaky soft kill system je uplne nanič.

  Tymto nevidim vyznam pokracovat diskusiu s clovekom, ktory ma IQ hupacieho konika a celkom aj lutujem, že som sa ti vobec nieco pokusal vysvetlit.

  See ya.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:33 28.02.2016

  ak by to bolo take jednoduche ako si ty predstavujes, tak lode by na obranu niesli len tie zadymovacie granatomety a nepotrebovali by ziadnu inu ochranu... lenze take jednoduche to ...Zobrazit celý příspěvek

  ak by to bolo take jednoduche ako si ty predstavujes, tak lode by na obranu niesli len tie zadymovacie granatomety a nepotrebovali by ziadnu inu ochranu... lenze take jednoduche to nie je.. a ochranne protiopatrenia nikdy nie su 100% ucinne.. do vyzbroje prichadzaju pokrocile strely ktore skratka taketo protiopatrenia nezastavia, mozes tam dymit kolko chces a zasahu nezabranis.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:30 28.02.2016

  troll si ty, nie je mmwave radar ako mmwave radar, ty odbornik... alebo si myslis ze technologie ostali stat v 70tych rokoch??? uz konecne pochop, ze technologie napreduju a to co ...Zobrazit celý příspěvek

  troll si ty, nie je mmwave radar ako mmwave radar, ty odbornik... alebo si myslis ze technologie ostali stat v 70tych rokoch??? uz konecne pochop, ze technologie napreduju a to co sa dalo zarusit pred 15rokmi sa uz dnes tak lahko zarusit neda...
  este raz, lebo tvoj mozocek nedokaze ani precitat zvyrazneny text - VIRSS je skratka pre visual, IR screening smoke co je po slovensky - "vizualny, infra cerveny maskovaci dym"...Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  13:25 28.02.2016

  No ja z teba nemozem. Daj si do googlu smoke screen a vzdelavaj sa ty mudrlant. Nazov je VIRSS GRENADES, ciže VIRSS granaty. A asi budes prekvapeny, ale vela veci dokaze ...Zobrazit celý příspěvek

  No ja z teba nemozem. Daj si do googlu smoke screen a vzdelavaj sa ty mudrlant. Nazov je VIRSS GRENADES, ciže VIRSS granaty.

  A asi budes prekvapeny, ale vela veci dokaze zarusit mmw radar. Ale naco to tu vobec vysvetlujem, troll jak ty to aj tak nepochopi.

  Ak ty tak vadi nazov VIRSS, hod si do youtubu MASS rheinmetall. To iste, v namornej podobe, tentokrat bez takeho komplikovaneho nazvu ako u korejskeho systemu, takze to mozno ten tvoj mozocek aj pochopi.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:16 28.02.2016

  tak este raz - VISUAL AND INFRARED SCREENING SMOKE - kde tam mas spominany radar???? visual + infrared... aj keby si tam do toho primiesal tie tvoje hlinikove pasiky, ako celok to ...Zobrazit celý příspěvek

  tak este raz - VISUAL AND INFRARED SCREENING SMOKE - kde tam mas spominany radar???? visual + infrared... aj keby si tam do toho primiesal tie tvoje hlinikove pasiky, ako celok to bude proti modernym mmwave navadzacim sustavam neucinne. a ak si do toho pridas taku nepodstatnu vec ako VIETOR, tak ti vyjde ze ucinnost softkill systemov na baze VIRSS nie je ktovie ako vysoka proti strelam utociacim z hora, s aktivnym radarovym navedenim a autopilotom. hlavne urcenie VIRSS je blokovat navedenie striel navadzanych po LASERI, ci IR, popripade blokovat Termalne zobrazovace... prave koli mmwave strelam K2 Black Panther ma mat tie CHAFFs... rusit ten radar je tiez moznost, no problem je hlavne v tom, ze cim blizsie je strela k cielu, tym horsie sa da zarusit, pricom upravit navadzaci system na funkciu "lock on jam" nie je ziadna veda...Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  13:07 28.02.2016

  Si už uplne blby? Zisti si ako IR smoke funguje a čo všetko dokaže zarušit mmw radar.

  Si už uplne blby? Zisti si ako IR smoke funguje a čo všetko dokaže zarušit mmw radar.

 • jj284b
  11:36 28.02.2016

  Butrus Butrus Gali: citaj a vzdelavaj sa: http://www.photonics.ucla.edu/... In this architecture,the first three steps ...Zobrazit celý příspěvek

  Butrus Butrus Gali: citaj a vzdelavaj sa:

  http://www.photonics.ucla.edu/...  In this architecture,the first three steps of digital imaging occur within
  the detector layer, which detects the light and collects photocharge into pixels,
  using electric fields created by a p-n junction within each pixel.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:06 28.02.2016

  navyse, VIRSS je dost nespolahlivy tak ako tak, kedze vyzaduje uplne bezvetrie.. trocha vetra a VIRSS je kompletne nanic.

  navyse, VIRSS je dost nespolahlivy tak ako tak, kedze vyzaduje uplne bezvetrie.. trocha vetra a VIRSS je kompletne nanic.

 • jj284b
  08:01 28.02.2016

  Vestly: VIRSS je VISUAL AND INFRARED SCREENING SMOKE - proti mmwave nefunguje ani trochu. aj Korejci tam koli tomu davaju tie CHAFFS dispensery... alebo my vysvetli, naco by vozili ...Zobrazit celý příspěvek

  Vestly: VIRSS je VISUAL AND INFRARED SCREENING SMOKE - proti mmwave nefunguje ani trochu. aj Korejci tam koli tomu davaju tie CHAFFS dispensery... alebo my vysvetli, naco by vozili aj Chaffs, ked VIRSS by blokoval mmWave strely?Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:58 28.02.2016

  ak uz, tak analogove spracovanie mal stary RETICLE SEEKER, ktory bol v starsich AIM-9 a fungovalna 100-125Hz pri AM alebo FM modulacii. AIM9X maju FPA a digitalne spracovanie.

  ak uz, tak analogove spracovanie mal stary RETICLE SEEKER, ktory bol v starsich AIM-9 a fungovalna 100-125Hz pri AM alebo FM modulacii. AIM9X maju FPA a digitalne spracovanie.

 • jj284b
  07:53 28.02.2016

  Butrus Butrus Gali: o akom SPARROWe to tocis preboha???? SPARROW sa nepouziva 25rokov... no kazdopadne si sa chytil... takze.. nastuduj si cosi o vyvoji striel SIDEWINDER.. ...Zobrazit celý příspěvek

  Butrus Butrus Gali: o akom SPARROWe to tocis preboha???? SPARROW sa nepouziva 25rokov...

  no kazdopadne si sa chytil... takze.. nastuduj si cosi o vyvoji striel SIDEWINDER.. Focal Plane Array rovnako vyuziva digitalne spacovanie obrazu ty "analog":

  The WGU-19 seeker uses a three gimbal stabilised platform mounting a visible band focal plane array device, most likely a 256 x 256 element InSb array, or a higher resolution PtSi device on a Peltier cooled substrate, to provide coverage down to the 4 micron band. The video signal produced by the array is then digitised and processed by a software programmable digital image processor, which tracks the targets and feeds the autopilot with data so it can send steering commands to the control actuators.


  viditelne nemas ziadnu predstavu o tom ako IR navadzanie funguje.Skrýt celý příspěvek

 • Butrus Butrus Gali
  01:20 28.02.2016

  oprava prveho odstavca: tvrdil som mu ze vsetky IR AA pre T-50 budu QWIP. to je taka praca s ludmi, ktori chcu diskutovat, ale nechcu nikoho pocuvat. Potom sa musis hrabat v ...Zobrazit celý příspěvek

  oprava prveho odstavca: tvrdil som mu ze vsetky IR AA pre T-50 budu QWIP.


  to je taka praca s ludmi, ktori chcu diskutovat, ale nechcu nikoho pocuvat. Potom sa musis hrabat v historii svojich prispevkov a prebiehat medzi strankami aby si dokazal, ze blud je blud a to je pre cloveka otravna cinnost.

  Radsej citujem svoj prispevok:

  "R 73M je na videu (video na stranke dole) v Latakii podvesena pod Su 35S, spolu s R 27T a RVV SD (exportny model R 77-1).
  http://bmpd.livejournal.com/17...

  R 27T ma najnovsiu IR hlavicu typ Mayak/MK-80M od Arsenal Central Design Bureau, zhodnu s raketou R 77M.

  Vsetky tie verzie maju plne digitalizovane vyhodnocovanie a spracovanie signalu, co sa o Sparrow povedat neda.Sparrow je tiez vybeveny hlavicou na bazi Indium-Antimonid, co je konciaca technologia. Na bazi QWIP nemaju americania nic. Vsetky nove verzie hlavic pre T-50 budu na bazi QWIP a budu moct zasahovat vsetky vzdusne ciele bez vynimky, vratane B-2.

  Btw., este minule sa tu opakovala uporna debata, ze vraj R 77 Rusi vobec nemaju a oni ich maju priamo v Syrii, aby sa Erdoganovi a vypomahajucim analytikom trosku zamotal rozhodovaci proces..."Skrýt celý příspěvek

 • Butrus Butrus Gali
  01:15 28.02.2016

  nechaj ho, s nim je zbytocne viest debatu, pretoze on popreskakuje riadky a nepochopi co mu pises. Ja som mu pisal, ze ziadne nove americke IR AA rakety nie su na baze technologie ...Zobrazit celý příspěvek

  nechaj ho, s nim je zbytocne viest debatu, pretoze on popreskakuje riadky a nepochopi co mu pises. Ja som mu pisal, ze ziadne nove americke IR AA rakety nie su na baze technologie QWIP a ze vsetky IR AA ruske rakety su na tej technologii postavene. Zatial tu technologiu zvladli iba nemci a rusi. On to pochopil tak, ze sucasna R-73M je na baze QWIP a vzapati mi to vytkol ako hlupost...

  Nedokazal ani pochopit, ze R-73M ma seeker s dvojfarebnym skenovanim a digitalnym spracovanim obrazu. Uviedol som mu aj presny nazov hlavice Mayak/MK-80M, ktora je pouzivana aj v novsich verziach R-27 a vyvinuta bola pre R-73M. To on netusil a preto ako jediny mozny zaver vyvodil, ze som sa musel zmylit a asi som mal na mysli K-74M. Svoju domnienku si utvrdil aj tak, ze nizsie v debate tvrdil, ze R-73 ma offboresight uhol 45° a preto som mu dal odkaz na stranku vyrobcu, kde je udaj 75°. On ma vsak zafixovane, ze R-73 75°mat nemoze ani ked to tvrdi vyrobca a preto sa musi jednat o K-74M, ktora ma na wiki uvedene 75° a vraj ja to pletiem piate cez deviate. Sam nevie ako to je, ale z druhych bude robit hlupakov...

  Digitalne spracovanie obrazu z hlavice vraj neznamena kvalitnejsi obraz s vysokym jasom a rozlisenim. Na to vraj potrebujes analogovy FPA senzor. Ze digitalne spracovanie obrazu dokaze narabat v inej kvalite s rovnakymi udajmi mu unika...

  Ale hlavne ze sa chytil, ked som namiesto Sidewindera omylom napisal Sparrow, pricom sam dobre vedel, ze sme sa predtym bavili o SIdewinderi...

  Ma jednoducho pevnu volu dokazovat vsade svoje presvedcenie, ktorym nesmie nic otriast. Niekedy nie je jasne, ci je lepsia pevna vola, alebo pevny vol...Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  00:25 28.02.2016

  A nejako si zabudol, že tier 1 je len Hellfire R s pridanym mmw radarom. Čo znova znamená, že to nieje žiadna superzbran, ale iba modernizovany hellfire. To, že niesu na chlp ...Zobrazit celý příspěvek

  A nejako si zabudol, že tier 1 je len Hellfire R s pridanym mmw radarom. Čo znova znamená, že to nieje žiadna superzbran, ale iba modernizovany hellfire.

  To, že niesu na chlp rovnake nikoho zaujimat nemusi. Dolezite je, že obe rakety maju mmw seeker a ten dokazu VIRSS granaty zarusit. Vsetko zavisi od zlozenia jednotlivych granatov.

  Civilny a vojensky sektor nema mnoho spoločneho a to plati obzvlast pre Rusov.
  Treba zobrat do uvahy, že na Armate makaju tak 10 rokov.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:25 27.02.2016

  JAGM nie je len Hellfire vylepseny o dual seeker... strela ma multifunkcnu bojovu cast, ktora sa da prepnut z triestivotrhavej na kumulativnu. To btw BRIMSTONE nema.. rovnako, ...Zobrazit celý příspěvek

  JAGM nie je len Hellfire vylepseny o dual seeker... strela ma multifunkcnu bojovu cast, ktora sa da prepnut z triestivotrhavej na kumulativnu. To btw BRIMSTONE nema.. rovnako, JAGM ma s Tier 2 dostat triple seeker a modernejsi raketovy motor na dlhsi dolet.

  nemaju rovnake radary, maju rovnaky TYP radaru (mmWave) no to neznamena ze tie radary su rovnake. (MBDA ma svoj seeker patentovany, takze ak by ho LM skopiroval, cakala by ich mastna zaloba.) mmwave seekery pouzivaju rozne strely, s roznym zameranim.. no podla teba je to vsetko jedno, takze aj AMRAAM ci HARM musia byt to iste ako JAGM lebo pouzivaju mmwave seeker?

  a co sa tyka toho clanku o K2, btw z coho vyvodzujes ze Rusi su technologicky na urovni Juznej Korei? skus si zistit ktora firma vyvinula elektronicke systemy pre K2.. je to rovnaka firma ktora vyraba vsetko od procesorov, pamati, optiky, displejov atd atd.. firma s technologickym zakladom o akom sa Rusom ani nesnivalo.. alebo je v Rusku firma ktora konkuruje v technologiach Samsungu?

  kazdopadne, par veci - Korejci pouzivaju VIRSS (Visual and Infrared Screening Smoke - ani slovo o radare..) na blokovanie striel navadzanych po laseri a IR. na rusenie radarom navadzanych striel su tam tie CHAFFS... no problem s Chaffs je ze moderne seekery riadenych striel su voci tym Chaffs celkom odolne.

  kazdopadne.. stracam zaujem tu dookola pisat stale to iste. je to neskutocna strata casu.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  19:37 27.02.2016

  S tebou je márne cokolvek riesit, kedze niesi schopny poriadne precitat moje prispevky, kvoli comu mi neustale vkladas do ust slova, ktore som nepovedal. Neviem, či to je z ...Zobrazit celý příspěvek

  S tebou je márne cokolvek riesit, kedze niesi schopny poriadne precitat moje prispevky, kvoli comu mi neustale vkladas do ust slova, ktore som nepovedal.
  Neviem, či to je z dovodu, že nevieš poriadne citat, alebo to robis zamerne a si len obycajny troll.

  To, že jednu vyvinul LM a druhu MBDA nemeni nic na fakte, ze v oboch pripadoch to je len hellfire vylepseny o double seeker. Maju rovnake radary, funkcie (INS autopilot). Takze, davam ti poslednu šancu vyargumentovat ten "generačny" rozdiel medzi tymito raketami.

  Na INS by som sa moc nespoliehal, vacsinou sa pouziva na navedenie rakety do urcitej oblasti, kde to preberie mmw seeker a ten presne zameria ciel.

  Ak nevies po anglicky, hod si ten text co som sem dal do google translate, je tam vysvetlene, ako soft kill v kombinacii s radarom funguje.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:56 27.02.2016

  a btw, ak je dual seeker podla teba taka jednoducha technologia, je zaujimave ze Rusi zatial neboli schopni cosi take vmontovat do protitankovej riadenej strely...

  a btw, ak je dual seeker podla teba taka jednoducha technologia, je zaujimave ze Rusi zatial neboli schopni cosi take vmontovat do protitankovej riadenej strely...

 • jj284b
  17:52 27.02.2016

  http://www.defensemedianetwork... Brimstone carried an active millimeter-wave radar seeker, operating at 94 GHz. It ...Zobrazit celý příspěvek

  http://www.defensemedianetwork...

  Brimstone carried an active millimeter-wave radar seeker, operating at 94 GHz. It is relatively unaffected by rain, snow, fog, smoke, CHAFF, and battlefield dust. The seeker has a very narrow beam – only 1 degree wide – reducing the chance of detection by an enemy radar-warning receiver.

  takze uz BRIMSTONE vedel prekonavat Korejsky system, RWR by ho tazko detekovalo koli zuzenemu vyzarovaniu radaru..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 9