Dělostřelecká a raketová budoucnost Armády ČR

-
10. 1. 2016
-
53 komentářů
-
Jan Grohmann
Před pár týdny Ministerstvo obrany ČR zveřejnilo Koncepci výstavby Armády České republiky 2025. Koncepce počítá s nákupem celé řady vojenské techniky - mimo jiné samohybných houfnic, zbraňových systémů pro C-RAM úkoly a výhledově raketometů.
Samohybné dělo
Koncepce obsahuje dva milníky - 2020 a 2025. První milník si klade za cíl odstranit hlavní současné nedostatky Armády ČR a připravit půdu pro postupný nárůst schopností. Milník 2025 se ponese ve znamení rozvoje a budování nových schopností Armády ČR.
Důležitou část koncepce zabírají modernizační projekty vojenské techniky a také získání nových schopností díky nákupu nových typů zbraní. Kromě notorických známých - jako je pořízení pásových bojových vozidel pěchoty, 3D radarů nebo nákup velitelských a štábních vozidel - koncepce zmiňuje i mediálně neznáme nebo opomíjené projekty.
Koncepce například počítá s rozsáhlou modernizací dělostřelectva. Před několika dny proběhla médií zpráva o zájmu Armády ČR získat 49 samohybných houfnic ráže 155 mm, které nahradí zastaralé houfnice DANA.
Jaké jsou možnosti? Lze říct prakticky s jistotou, že Armáda ČR zachová současnou koncepci dělostřelectva - nové samohybné houfnice budou na kolovém podvozku. Pokud Armáda ČR zvolí kolový podvozek, vzhledem k unifikaci výzbroje, podvozek dodá česká společnost TATRA TRUCKS.
Otázkou je pořízení věže se samotným dělem ráže 155 mm. Na světě je hned několik společností nabízející zástavbu dělostřelecké věže na podvozek českých vozů Tatra - zmínit můžeme například jihoafrickou houfnici T5-52 Condor, izraelskou ATMOS 2000 nebo “tatrovackou” verzi známe francouzské samohybné houfnice Caesar.
Poslední jmenovaná má navíc silné postavení v ČR. Výrobce houfnice - Nexter Systems - dodá (podle současných plánů) Armádě ČR kolová obrněná vozidla TITUS, rovněž na podvozku Tatry.
Nelze zapomenout ani na nabídku slovenských firem. KONŠTRUKTA – Defence nabízí dobře známou verzi samohybné houfnice Zuzana 2 a především nejnovější Eva. O síle a zájmu slovenské firmy vypovídá, že obě houfnice jsme mohli vidět na výstavě IDET 2015. Dlužno dodat, že šlo o jediné houfnice v ráži 155 mm přítomné na největší české vojenské výstavě.
Z principu lze tatrovacký podvozek použít i u švédské houfnice Archer.
Nová slovenská houfnice Eva; větší foto / Veletrhy Brno
Přesně naváděná munice
Koncepce připomíná nutnost vést palbu na vzdálenost větší než 40 km municí s přesným koncovým navedením. Uvažovat lze tak o dělostřeleckých granátech naváděných pomocí GPS nebo laseru, případně o munici pro cílené ničení obrněné techniky.
Zmínit můžeme například GPS naváděnu munici Excalibur nebo švédskou Bonus se submunicí (2 kusy) pro ničení obrněné techniky nepřímou palbou. Konkurencí munici Bonus je německá S MArt 155 a americká SADARM.
Velmi zajímavou přesně naváděnou municí je italská rodina dělostřeleckých granátů Vulcano. Ve Spojených státech rovněž běží vývoj speciálního naváděcího přídavného GPS systému M1156 PGK pro klasickou dělostřeleckou munici ráže 155 mm.
M982 Excalibur / Raytheon
Raketomet
U tatrovek, jako základního typu kolového podvozku Armády ČR, zůstaneme. Po roce 2020 bude podle koncepce nutno zvážit pořízení nového samohybného raketometu. Jako v případě samohybné houfnice je prakticky jisté, že podvozek dodá Tatra.
Raketomety RM-70, tedy sovětské BM-21 Grad na podvozku tatrovek, Armáda ČR vyřadila z výzbroje bez náhrady v roce 2010. Role raketometu je však v armádě nezastupitelná, především díky ničivé síle a dostřelu. Moderní raketomety, ctící pravidla o nešíření raketových technologií, mohou ničit cíle až na vzdálenost 300 km (prakticky ale na vzdálenost několik desítek km).
Pro budoucí raketomety připadá v úvahu prakticky pouze americká munice MFOM ( MLRS Family Of Munition ). Jde o rodinu raket pro americký raketomet M270. K dispozici je celá škála raket - od neřízených raket M26 ráže 227 mm s doletem 32 km až po mohutné přesně naváděné rakety MGM-140 ATACMS s doletem 300 km. Řízené střely rodiny MFOM tvoří drtivý objem raket používaných v západních raketometech.
Střely mohou být vybaveny nejrůznějšími bojovými hlavicemi - např. několika desítkami submunice pro cílené ničení obrněné techniky.
Jaké raketomety se pro potřeby Armády ČR nabízí? Například americký raketomet M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) umístěný na středním nákladním automobilu. Raketomet dokáže vyslat na cíl až 6 raket ráže 227 mm nebo jednu raketu MGM-140 ATACMS.
Zajímavá možnost je brazilský raketomet ASTROS 2020 na kolovém podvozku Tatra. Brazilský raketomet umí odpalovat nejrůznější střely ráže 127 mm až 300 mm. Dominantně je však používána munice MFOM.
V úvahu připadá také izraelské řešení v podobě raketometu Lynx. Raketomet dokáže odpalovat izraelské střely kalibru 160 až 330 mm s maximálním doletem 180 km, případně také ruské rakety ráže 122 mm z raketometu GRAD.
Pro Armádu ČR však nebude ani tak důležité, jaký raketomet si zvolí. Klíčová se stane diskuze nad typem a počtem nakupovaných raket.
Schopnost C-RAM
S dělostřelectvem souvisí rozvíjení schopností ochrany Armády ČR před raketovým, dělostřeleckým a minometným útokem protivníka C-RAM (Counter Rocket, Artillery, and Mortar) po roce 2020. Klíčovou technologií při rozvoji schopností C-RAM se přitom v blízké budoucnosti stanou laserové zbraně.
Při slovním spojení “laser a Armáda ČR” se nejeden čtenář jistě neubrání, tvrdě řečeno, posměšku. Armáda ČR má nyní jistě důležitější starosti než nákup laserových zbraní. Každopádně koncepce počítá s budováním C-RAM a (blízkou) budoucností boje proti RAM munici jsou laserové zbraně.
V současné době lze pro pozemní vojsko uplatnit jen několik zbraňových systémů poskytující ochranu vojákům a techniky před RAM útoky. Například italský systém Draco obsahuje rychlopalný (80 až 100 ran/min) kanón ráže 76 mm umístěný v kolovém obrněném vozidle. Vývoj prototypu Draco byl ukončen v roce 2013, ale zatím nebyl zaveden do výzbroje žádné armády.
Výrobce Draco, italská Finmeccanica, nabízí i zbraňovou věž Porcupine s rotačním 20mm dělem M61A1. Stejnou zbraň využívá i americký pozemní systém Centurion - pozemní verze amerického námořního obranného systému Phalanx.
Německo nabízí pro úkoly C-RAM systém Mantis skládající se ze statických věží s 35mm automatickými rychlopalnými kanóny. Mantis vychází ze švýcarského protivzdušného kompletu Skyshield.
Existují i raketové systémy, například izraelský Iron Dome. Ten je schopen ničit rakety krátkého doletu, ale ne již minometnou a dělostřeleckou munici.
Budoucnost C-RAM však leží v laserových systémech, na jejichž vývoji se intenzivně pracuje. Americká armáda počítá, že první laserové mobilní obranné systémy zavede do výzbroje po roce 2020. V současné době Američané například testují proti ostré RAM munici technologický demonstrátor laseru HELLADS.
V budoucnu americká armáda počítá s instalací laserových systémů C-RAM na střední nákladní automobily. S plánovaným výkonem 300 kW dokáže laser ničit velmi rychle jakoukoliv raketovou (z raketometu), dělostřeleckou nebo minometnou munici.
Lze s úspěchem přijmout tvrzení, že pokud Armáda ČR chce vybudovat schopnosti C-RAM, bez laserových zbraní se neobejde.
Související články
Daniel Koštoval: Vedoucí role Polska a modernizační projekty Armády ČR
Státní tajemník Ministerstva obrany ČR Daniel Koštoval poskytl rozhovor polskému vojenskému magazínu ...
-
18.11.2015
-
52 komentářů
-
Jan Grohmann
ROZHOVOR: Keith Flail o UH-1Y Venom a AH-1Z Viper pro Armádu ČR
Minulý týden proběhla v Praze konference Combat Helicopter, kde odborníci diskutovali o nejnovějších ...
-
24.11.2015
-
67 komentářů
-
Jan Grohmann
Chorvatské vrtulníky OH-58D. Inspirace pro Armádu ČR?
Tým odborníků z chorvatského ministerstva obrany ve Spojených státech provedl technickou kontrolu ...
-
26.11.2015
-
23 komentářů
-
Jan Grohmann
CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?
Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...
-
07.01.2016
-
277 komentářů
-
Jan Grohmann
Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.
Eva ma rozhodne potencial, bola by skoda taky potencial premrhat. Na strankach casopisu Obrana som sa docital, ze vez je riesena ako samostatny modul, ktory sa da umiestnit na ...Zobrazit celý příspěvek
Eva ma rozhodne potencial, bola by skoda taky potencial premrhat. Na strankach casopisu Obrana som sa docital, ze vez je riesena ako samostatny modul, ktory sa da umiestnit na akykolvek pouzitelny podvozok. Preto mi teraz, s odstupom casu pridu usmevne vsetky tie komenty, ze aky to ma zastarany podvozok a podobne. Z mojho pohladu, je to v sucastnosti jedna z najpokrokovejsich konstrukcii v tejto kategorii uz len poctom osadky 3 muzi. Ceasar, G6 ma tusim okolo 6, ak sa nemylim. Inak aj raketomety RM70 v modernizacii Modular su plne zrovnatelne so svetovou konkurenciou.Skrýt celý příspěvek
JardaBrum: No právě, že když budou volby tak se moc nakupovat nebude. Současné strany se budou bát velkých čísel, které by jim opozice neustále předhazovala a k tomu by po ...Zobrazit celý příspěvek
JardaBrum: No právě, že když budou volby tak se moc nakupovat nebude. Současné strany se budou bát velkých čísel, které by jim opozice neustále předhazovala a k tomu by po prohraných volbách mohly vyplout na povrch věci, které měly zůstat skryty.
Ona celá ta koncepce je strašná. 10 let se nechala armáda zastarávat a teď se to začne všechno sypat. Jediné co nám zůstane budou pandury a breny.Skrýt celý příspěvek50 haubic?! Kogoś poniosła fantazja. (Ile ACR używa vz77 Dana? ) Systemy 227mm? Sorry ale ACR miała okazje kupić używane M270. 12-16 sztuk wystarczyłoby (+ zmodernizowane RM ...Zobrazit celý příspěvek
50 haubic?!
Kogoś poniosła fantazja. (Ile ACR używa vz77 Dana? )
Systemy 227mm? Sorry ale ACR miała okazje kupić używane M270.
12-16 sztuk wystarczyłoby (+ zmodernizowane RM 70)
Finowie kupili 12 M270A1 od Danii - za 5 mln Euro
Teraz ACR zapłaci ok. 200-300 mln USD za 12 HIMARS + amunicja
Chorwacja - 12x PzH 2000 - 41 mln Euro...
Żeby było śmieszniej - Estonia niedawno kupiła 35 kadłubów CV90 - za 60 000 Euro / sztuka!
Mają teraz 44x CV9035 + 35x podwozia CV 2x Bergepanzer 2, 2x Biber za 114 mln Euro
Można tanio modernizować nieduże armie?
Można...
Patrzcie na Finów - budżet 2,6 mln Euro...
Nie mają problemu z zakupem sprzętu (nowego / używanego)
nie maja problemów z lotnictwem (już teraz myślą o następcy F-18)
Mają 8200 żołnierzy zawodowych, co roku szkolą ponad 20 000 poborowych + kilkanaście tysięcy żołnierzy rezerwySkrýt celý příspěvekTo tedy nevím, za co se bude nakupovat např. 2016 rozpočet MO - 47.78 miliard z toho na AČR - 28 miliard z toho na BV (běžné výdaje např. platby za služby, energie, PHM atd.) ...Zobrazit celý příspěvek
To tedy nevím, za co se bude nakupovat
např. 2016
rozpočet MO - 47.78 miliard
z toho na AČR - 28 miliard z toho
na BV (běžné výdaje např. platby za služby, energie, PHM atd.) - 9,387 miliard
na OMV (obvyklé mandatorní výdaje - mzdy, důchody, výsluhy atd.) - 14,815 miliard
a zbývá na projekty (asi včetně nákupů techniky) celkem 3,896 miliard
za to nakoupíme ty chybějící potravinové dávky, pár tisíc Brenů 2 a munici pro ně a nezbyde nic.Skrýt celý příspěvekJá tam vidím i pozitiva - třeba pořízení 50 ks houfnic a rakety také plus. Ještě možná doplnit minomety a lehčí houfnice na krátkou vzdálenost na pandurech a tatrách. Na budoucí ...Zobrazit celý příspěvek
Já tam vidím i pozitiva - třeba pořízení 50 ks houfnic a rakety také plus. Ještě možná doplnit minomety a lehčí houfnice na krátkou vzdálenost na pandurech a tatrách.
Na budoucí houfnici mám tip: Podvozek a nová prodloužená kabina tatra (jako ta pro minomety) a na to věž ze zeuzany či evy.
Jinak souhlas největší slabinu vidím u nás v PVO a to tempo obnovy (mluvení o tom) mě přijde pomalé. A pak řeknou, že armáda má peněz dost (že je ani neutratí) - to je jasné, když skoro nic nenakupuje jen vše připravuje do budoucna...Skrýt celý příspěvekTo dítě aspoň ví co chce :-) Koncepce je další blábol do šuplíku. Stropnický rok tvrdí jak převratný materiál se chystá. V parlamentu se před necelým rokem na výboru živě ...Zobrazit celý příspěvek
To dítě aspoň ví co chce :-)
Koncepce je další blábol do šuplíku. Stropnický rok tvrdí jak převratný materiál se chystá.
V parlamentu se před necelým rokem na výboru živě diskutovalo o vrtulnících a AČR silně prezentovala, že bitevní vrtulník je překonaný a nemáme na něj.
teď v koncepci:
------------
Přestože je zámyslem dále provozovat do celkového ukončení životního cyklu i vrtulníky ruské provenience (především Mi-171Š), nelze vzhledem k vývoji bezpečnostní situace vyloučit nutnost jejich náhrady s cílem snížit závislost na Ruské federaci. Navíc bude nutno do roku 2024 rozhodnout o potřebě pořízení bitevních vrtulníků vzhledem k jejich nezastupitelné úloze při podpoře pozemních sil.
2025 :Pořízení transportního vrtulníku (4 ks) jako náhrady vrtulníků Mi-17;
----------------
Takže se v koncepci dočteme že nelze vyloučit kompletní přezbrojení ruských vrtulníků do r.2024. Teď je 2016 a neděje se v podstatě nic.
Už je to k smíchu.
C-RAM je úplně mimo. Na MO si asi někdo vzpomněl jaký byl vývar z ARTHURA
a chce si to zopaknout.Skrýt celý příspěvekKdyz si Koncepci vystavby prectete, tak v letech 2015 a 16 se jen nabiraji lidi, porizuje se jim vyzbroj a vystroj a upravuje se legislativa. Modernizace vyzbroje zadna. Jedinou ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyz si Koncepci vystavby prectete, tak v letech 2015 a 16 se jen nabiraji lidi, porizuje se jim vyzbroj a vystroj a upravuje se legislativa. Modernizace vyzbroje zadna. Jedinou vyjimkou co ja vim, jsou ty kontejnery pod Gripeny, ktere maji byt jeste letos. Neco dit se zacne az od roku 2017, i medialne propirane radary zacnou az na rok.
Koncepce samotna se mi zda dobra, dokonce velmi dobra, jediny problem vidim v tom, ze se tvari jako bychom meli cas do roku 2025 nebo aspon 2020. A to proste neni pravda, valka muze vypuknout kdykoliv.
Tam, kde vime, co chceme (treba RBS-70), tvrdim, ze to mame objednat hned i treba na dluh a necekat, az se nam zotavi finance (to taky nemusi byt nikdy). Mne tak prijde, ze cekame jen az bude valka, abychom se mohli strasne divit ...Skrýt celý příspěvekvelení naší slavné armády mi připomíná hošíka předškolního věku, který stují před hračkářstvím a toužebně ukazuje prstíkem tu na tu tu na onu hračku - a moudrý rodič s potutelným ...Zobrazit celý příspěvek
velení naší slavné armády mi připomíná hošíka předškolního věku, který stují před hračkářstvím a toužebně ukazuje prstíkem tu na tu tu na onu hračku - a moudrý rodič s potutelným úsměvem říká - to víš že jo Honzíku, někdy přístě..:)Skrýt celý příspěvek
Tak zrovna Laserové C-RAMy jsou poněkud velká budoucnost (někdy po roce 2030, proč ne). Až bude mít armáda zavedené houfnice, raketomety, radary, vrtulníky, pásový podvozek a třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Tak zrovna Laserové C-RAMy jsou poněkud velká budoucnost (někdy po roce 2030, proč ne). Až bude mít armáda zavedené houfnice, raketomety, radary, vrtulníky, pásový podvozek a třeba i tanky, proč nevymýšlet i C-RAMy.
Reorganizace armády by měla probíhat souběžně s těmihle projekty. Nemá smysl čekat X let, když se do teď nic nedělo)Skrýt celý příspěvekTak AČR má "holý zadek" a to doslova, nemá ani potravinové dávky na 30 dní a my uvažujeme o laserech na C-RAM. Ale odkaz na Koncepci výstavby je stejně zajímavý, speciálně ...Zobrazit celý příspěvek
Tak AČR má "holý zadek" a to doslova, nemá ani potravinové dávky na 30 dní a my uvažujeme o laserech na C-RAM.
Ale odkaz na Koncepci výstavby je stejně zajímavý, speciálně personální oblast.
Armáda má mít 24 000 mužů, AZ 5000, občanští pracovníci 3500 a celkem má mít resort MO 42 800. To opravdu má být (možná už je) 10 000 zaměstnanců na MO?
Pak se nedivím, že AČR pořád nemá peníze, když z rozpočtu MO jde na AČR jen o něco málo víc než polovina a 20 miliard jde na provoz MO (viz přiložené tabulky v Koncepci)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...