Dělostřelecká munice Vulcano pro ukrajinské houfnice PzH 2000

Dělostřelecká munice Vulcano pro ukrajinské houfnice PzH 2000
Ukrajinská houfnice PzH 2000 / General Staff of the Armed Forces of Ukraine (Zvětšit)

Německá vláda schválila další balíček pomoci ukrajinským ozbrojeným silám. Součástí dodávek je také 255 dělostřeleckých granátů s prodlouženým doletem Vulcano.

Německo ukrajinským ozbrojeným silám poskytlo od začátku letošního roku materiál v hodnotě 686,4 milionu euro (16,9 miliardy Kč).

Před pár dny Berlín schválil další balíček pomoci ukrajinským ozbrojeným silám. Pro Ukrajince je nejdůležitější a nejžádanější dělostřelecká technika a munice.

Poslední německý balíček zahrnuje mimo jiné 1592 granátů ráže 155 mm. Pokud se jedná o klasickou dělostřeleckou munici, tak 15 dodaných houfnic PzH 2000 takové množství munice spotřebuje prakticky za dva dny bojů. Na první pohled tedy jde o mikroskopické množství.

Podle stránek německé vlády ale jde o projektily ze skladů německého průmyslu, takže může jít o specializovanou munici. Možná jde o přesně naváděné granáty SMArt155 od firmy Rhenimetall určené k ničení obrněných cílů. Tyto granáty již byly na Ukrajinu dodány.


Infračerveně naváděná submunice z granátu Bonus 155 pomocí explozí tvarovaného projektilu ničí ruský komplet protivzdušné obrany Pancir S1.

Nejzajímavější je informace o dodávkách 255 granátů Vulcano. Munice vznikla ve spolupráci německé firmy Diehl Defence a italské Leonardo. Jde v podstatě o evropskou konkurenci americkým naváděným granátům M982 Excalibur.

Vulcano má velmi zajímavé konstrukční řešení umožňující při střelbě z houfnice PzH 2000 (hlaveň dlouhá 52 ráží) zasáhnout cíle vzdálené až 70 kilometrů. Vulcano je totiž podkaliberní munice usazená do vodícího pouzdra (sabotu) ráže 155 mm. Menší průměr střely snižuje aerodynamický odpor a umožňuje dlouhý dolet. Současně ale menší průměr znamená menší ničivost oproti klasickým granátům ráže 155 mm.

Existují dvě verze granátů Vulcano – nenaváděná BER (Ballistic Extended Range) s maximálním dostřelem 50 kilometrů a satelitem / inerciálně naváděná GLR (Guided Long Range) s dostřelem zmíněných 70 kilometrů. Verzi GLR lze dovybavit senzorem pro laserové navádění (SAL).

Jakou verzi dostala Ukrajina, není jasné. Dělostřelecka palba na vzdálenost 25 a více kilometrů je však extrémně neefektivní a používá se především pro ničení plošných cílů, jako jsou města. Případně, pokud máte nekonečné množství dělostřelecké munice, jako Rusové, ke „kobercovému odstřelování“, kdy se na množství spotřebované munice a přesnost nehledí.  


Munice Vulcano 155 GLR; větší foto / Leonardo

Ukrajina zřejmě dostala naváděnou verzi GLR – munice Vulcano vznikla na základě společného zadání vlád Německa a Itálie. Verze BER ale nebyla nikdy zavedena do výzbroje. Verze GLR je sériově dodávána od roku 2021 pro italské a katarské houfnice PzH 2000. Itálie verzi GLR používá také u tažených houfnic FH-70.

Sériová výroba GLR s laserovým naváděním začne v letošním roce. Bundeswher verzi GLR zavede do výzbroje v roce 2025, ale pouze v kombinaci s laserovým naváděním.

Střední kruhová odchylka (CEP) verze GLR je pět metrů při palbě na jakoukoliv vzdálenost. Při použití senzoru pro laserové navádění je CEP pouze tři metry – tedy 50 % granátů dopadne do vzdálenost tři metrů od cíle.

Střelu lze také naprogramovat pro téměř vertikální uhel dopadu. To umožňuje maximálně využít střepinový účinek bojové hlavice.


Pravděpodobné použití naváděné munice Excalibur na Ukrajině. Zasažen je ruský dělostřelecký radiolokátor Zoopark-1.

V souvislosti s dodávkami nábojů Vulcano na Ukrajinu se zmiňují květnové kvalifikační zkoušky munice GLR na francouzské samohybné houfnicí CAESAR. Ukrajina tedy může Vulcano 155 GLR použít jak z houfnic PzH 2000, tak ze zavedených FH-70 i CAESAR.

Ukrajinci munici Vulcano nasadí proti důležitým cílům, jako jsou postavení nepřátelské protivzdušné obrany, prostředky elektronického boje nebo velitelská stanoviště. Půjde o další rozšíření ukrajinských schopností provádět hloubkové údery.

Ukrajina má ve výzbroji již čtyři naváděné dělostřelecké granáty – SMArt155 a BONUS určené k ničení obrněných cílů, satelitem naváděnou Excalibur a nově Vulcano.

Munici Excalibur jako první na Ukrajinu poslala společně s taženými houfnicemi M777A2 Kanada. Nyní Excalibury v rámci nejnovější balíčku v hodnotě 775 milionů dolarů posílají také Spojené státy. Američané ale munici Excalibur, ale i další typy zbraní a munice, mohli poslat na Ukrajinu již dříve.

Ostatně Ukrajinci již nasadili americké protiradarové střely AGM-88 HARM a jejich zaslání přitom nebylo oficiálně oznámeno. Podle nedávného článku magazínu Politico nejsou dodávky amerických zbraní a munice jednoduše omezeny pouze na oficiálně zveřejněné seznamy.

Zdroj: Politicobundesregierung.deArmy Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko chce protiradiolokační dělostřeleckou a raketovou munici

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni studuje možnost vývoje dělostřelecké a raketové munice s ...

Ukrajina: Úspěšná houfnice DANA M2 a česká 100mm dělostřelecká munice

Podle ukrajinského portálu Defence Express česká samohybná kolová houfnice DANA M2 ráže 152 mm ...

Munice pro CAESAR: Generační skok schopností českého dělostřelectva

V loňském roce se Česká republika rozhodla pro pořízení samohybných houfnic CAESAR od ...

Německá samohybná houfnice PzH 2000 v Maďarsku

Maďarská 25. Střelecká brigáda (MH 25. Klapka György Lövészdandár) se sídlem ve městě Tata převzala ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • SYN_
  13:43 03.09.2022

  Hezké záběry z vnitřku Kraba...

  https://www.youtube.com/watch?...

  Hezké záběry z vnitřku Kraba...

  https://www.youtube.com/watch?...

  • flanker.jirka
   16:36 03.09.2022

   Krásná práce. Popisují to dobře. Používat digitální systém nevyžaduje moc erudice, protožeto hlavní řeší počítače a SŘP.

   Krásná práce. Popisují to dobře. Používat digitální systém nevyžaduje moc erudice, protožeto hlavní řeší počítače a SŘP.

 • flanker.jirka
  13:31 24.08.2022

  s2pi postoval pěkný odkaz v jiné diskusi. Moc pěkné!
  https://twitter.com/EuropeOsin...

  s2pi postoval pěkný odkaz v jiné diskusi. Moc pěkné!
  https://twitter.com/EuropeOsin...

  • Clanek
   07:55 25.08.2022

   Takze text clanku:"Ukrajina tedy může Vulcano 155 GLR použít jak z houfnic PzH 2000, tak ze zavedených FH-70 i CAESAR" je potreba obohatit o Zuzana2. Pekne. Ted uz jen aby tech ...Zobrazit celý příspěvek

   Takze text clanku:"Ukrajina tedy může Vulcano 155 GLR použít jak z houfnic PzH 2000, tak ze zavedených FH-70 i CAESAR" je potreba obohatit o Zuzana2. Pekne.
   Ted uz jen aby tech granatu mela UA vic nez faberzeho vajicek.Skrýt celý příspěvek

 • xstandis
  12:40 24.08.2022

  Nejefektivnější by bylo zlikvidovat Putina.

  Nejefektivnější by bylo zlikvidovat Putina.

  • lychnis
   21:46 24.08.2022

   Nebylo, páč by to nezlikvidovalo putinismus.

   Nebylo, páč by to nezlikvidovalo putinismus.

   • flanker.jirka
    10:11 25.08.2022

    To by pokračoval jen v případě, že jej zlikvidují jeho "soudruzi." Když by jej zlikvidovala opozice, odpůrci, zkrátka někdo s naprosto jiným pohledem na svět, tak se může stát, že ...Zobrazit celý příspěvek

    To by pokračoval jen v případě, že jej zlikvidují jeho "soudruzi." Když by jej zlikvidovala opozice, odpůrci, zkrátka někdo s naprosto jiným pohledem na svět, tak se může stát, že putinismus skončí velmi rychle.
    Otázkou je, co přijde místo putinismu, zda to bude něco k okolnímu světu smířlivějšího, nebo ještě něco horšího.Skrýt celý příspěvek

  • rtep
   11:17 25.08.2022

   to je nejlepší způsob jak z něj udělat mučedníka pro ruSSi by bylo ho razně zlikvidovat dříve nebo později ..... nejlepší způsob jak zlikvidovat " vůdce " bez následků je ...Zobrazit celý příspěvek

   to je nejlepší způsob jak z něj udělat mučedníka pro ruSSi by bylo ho razně zlikvidovat
   dříve nebo později .....

   nejlepší způsob jak zlikvidovat " vůdce " bez následků je zesměšnit hoSkrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  13:24 23.08.2022

  Pro autora, v dokumentu na odkazu jsou střely HARM zmíněny, je tam ale rozepsán název zkratky ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro autora, v dokumentu na odkazu jsou střely HARM zmíněny, je tam ale rozepsán název zkratky HARM.
  https://media.defense.gov/2022... Skrýt celý příspěvek

 • Hevonen
  12:23 23.08.2022

  Ukrajincami spomínaná "tajná schopnosť" Zuzany 2....

  Ukrajincami spomínaná "tajná schopnosť" Zuzany 2....

  • Sgt Murphy
   13:30 23.08.2022

   Až na to že túto tvoju "tajnú schopnosť" má prakticky každá moderná 155 mm húfnica. Na Ukrajine idú bomby Poliaci s AHS Krab a zahanbený nechcú byť ani Nemci s PzH 2000 a Francúzi ...Zobrazit celý příspěvek

   Až na to že túto tvoju "tajnú schopnosť" má prakticky každá moderná 155 mm húfnica. Na Ukrajine idú bomby Poliaci s AHS Krab a zahanbený nechcú byť ani Nemci s PzH 2000 a Francúzi s Caesar. Tých 8 ks Zuzana 2, ktoré sme schopný vyrábať rýchlosťou kusovej garážovej výroby fakt nič nezmení. Keby to bolo 80 ks tak nepoviem nič.. Ešte som zvedavý ako im zaopatríme náhradné diely, či nebudeme nakoniec rozoberať tie zvyšné naše. 255 ks Volcano... Áno, UA potrebuje bodovo zasahovať ciele v tyle nepriateľa. Lenže UA vystrieľa ročnú produkciu 155 mm granátov USA za 10-14 dní a posielame im tam doslova "omrvinky". Keby to bolo 2550 granátov Volcano, tak to by možno RU naozaj na fronte zabolelo.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    14:22 23.08.2022

    Za mně, pořád lepších 8 kusů Z2 než 0. Omezené schopnosti výroby houfnic jsou nyní po celé Evropě, prakticky nic tam nyní nejde z novovýroby, ale z používaných kusů v jiných ...Zobrazit celý příspěvek

    Za mně, pořád lepších 8 kusů Z2 než 0. Omezené schopnosti výroby houfnic jsou nyní po celé Evropě, prakticky nic tam nyní nejde z novovýroby, ale z používaných kusů v jiných armádách.
    255 kusů munice Vulcano, je s ohledem na pravděpodobnost správné funkce minimálně 240 zničených bodových cílů ve velké vzdálenosti za frontou. To je s ohledem na možnosti průzkumu a vyhodnocení takových cílů slušná porce munice. Musíte do toho započítat i to co dodali ostatní, oni nebudou mít jen Vulcano. Pokud dostanou munici s dotřelem až 70 km, tak tím mohou efektivněji působit i na místo drahých střel do HIMARSů. Proti raketám GMLRS dokáže do jisté míry působit ruská PVO, ale proti mnohem menšímu projektilu (podkaliberní) z houfnice už to bude mnohem horší, oni nic jako Iron dome nemají. Nebude třeba střílet salvy dalších raket pro zahlcení ruské PVO.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    14:26 23.08.2022

    A ještě jednu poznámku. Nyní mají oficiálně pouze nějakých 16 kusů vozidel HIMARS a několik dalších MLRS na pásech odjinud. Když získáte munici s podobným dostřelem jako GMLRS pro ...Zobrazit celý příspěvek

    A ještě jednu poznámku. Nyní mají oficiálně pouze nějakých 16 kusů vozidel HIMARS a několik dalších MLRS na pásech odjinud. Když získáte munici s podobným dostřelem jako GMLRS pro další druh výzbroje, dosáváte větší počet míst, kde můžete na takové vzdálenosti začít současně působit.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    15:35 23.08.2022

    S tým čo píšeš sa dá samozrejme súhlasiť. (Nie zo všetkým. Veď porovnanie SR 8 Zuzán, Nemci 10 PzH2000, Francúzi 12 Caesarov. ;-) ) A potom je tu mediálna rovina bežných ...Zobrazit celý příspěvek

    S tým čo píšeš sa dá samozrejme súhlasiť. (Nie zo všetkým. Veď porovnanie SR 8 Zuzán, Nemci 10 PzH2000, Francúzi 12 Caesarov. ;-) )

    A potom je tu mediálna rovina bežných ukrajinských denníkov, ktoré hovorili o tajnej schopnosti.
    Nič viac za mojim komentárom nehľadaj, čo by si aj idiot všimol z úvodzoviek na spojení "tajná schopnosť".
    Podzravujeeem....Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     15:47 23.08.2022

     18 Caesarů, Z2 zatím jen 4.

     18 Caesarů, Z2 zatím jen 4.

    • Sergej7490
     16:03 23.08.2022

     8 Z2 mozno do konca roka. Realne maju zatial 4.
     Fakt by som rad vedel kde je problem s navysenim vyroby. Ci niesu plechy, podvozky alebo hlavne…

     8 Z2 mozno do konca roka. Realne maju zatial 4.
     Fakt by som rad vedel kde je problem s navysenim vyroby. Ci niesu plechy, podvozky alebo hlavne…

     • Poly
      21:35 23.08.2022

      Jednoduše to může být kapacita výroby. Mají lidi a dlouhodobý plán výroby a najednou se chce víc a rychleji, ale lidí pořád stejně. Sehnat vhodné zaměstnance je dnes docela kumšt.

      Jednoduše to může být kapacita výroby. Mají lidi a dlouhodobý plán výroby a najednou se chce víc a rychleji, ale lidí pořád stejně. Sehnat vhodné zaměstnance je dnes docela kumšt.

     • Jirosi
      05:13 25.08.2022

      Flanker.jirka: Trošku ignorujete, že UA má souseda, kterýwe ji posledních 30. Let snaží destabioizovat. A to za použití neomezených zdrojů. V podobné situaci byla i CSR před ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker.jirka: Trošku ignorujete, že UA má souseda, kterýwe ji posledních 30. Let snaží destabioizovat. A to za použití neomezených zdrojů.

      V podobné situaci byla i CSR před rokem 1938.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:17 25.08.2022

      Jirosi Po celém světe se "velmoci" stále snaží pro sebe urvat nějaké menší státy. Ta destabilizace se snáze dělá právě v nestabilním politickém prostředí, které na Ukrajině panuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      Po celém světe se "velmoci" stále snaží pro sebe urvat nějaké menší státy. Ta destabilizace se snáze dělá právě v nestabilním politickém prostředí, které na Ukrajině panuje prakticky od vystřízlivění po vyhlášení nezávislosti. Z takového státu, a mnoha jiných jinde, je pak vosí hnízdo do kterého velmoci štouchají klackem. Jen to tentokráte není Afrika nebo Asie, ale Evropa.
      Realita je taková, že se Ukrajině pomáhá každý kdo jak může. Včera zde byl někde odkaz na video s generálem Mackem, řekl to tam nejlépe jak mohl. Západ není schopný ani za půl roku války rozjet ve velkém zbrojní výrobu a musí si vystačit s tím co má skladem. Z novovýroby toho na Ukrajinu začne více proudit až za rok. S bídou jsme schopni je podporovat výrobou munice, ale ne celých zbraní.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:15 25.08.2022

      Na hutní polotovary, se i bez vlky s krize čeká klidne 3/4roku.
      To je prostě realita, noc nezačne přes noc.

      Na hutní polotovary, se i bez vlky s krize čeká klidne 3/4roku.
      To je prostě realita, noc nezačne přes noc.

    • flanker.jirka
     16:35 23.08.2022

     Henoven
     Slovensko má 5 mil obyvatel a HDP jinde než Německo a Francie.

     Henoven
     Slovensko má 5 mil obyvatel a HDP jinde než Německo a Francie.

     • Scotty
      20:42 23.08.2022

      Taky Slovensko prodává za tvrdé. Žádné darování.

      Taky Slovensko prodává za tvrdé. Žádné darování.

     • flanker.jirka
      21:47 23.08.2022

      Scotty
      Tak to má být, za chyby se platí. A že jich na Ukrajině za 30 let nadělali dost, že se dostali tam kde jsou.

      Scotty
      Tak to má být, za chyby se platí. A že jich na Ukrajině za 30 let nadělali dost, že se dostali tam kde jsou.

     • RiMr71
      23:54 23.08.2022

      ...Ukrajinci a ostatní platí hlavně za německé chyby...

      ...Ukrajinci a ostatní platí hlavně za německé chyby...

     • Misonek 76
      08:39 24.08.2022

      RiMr71 Ukrajinci plati za proruske vlady, totalni nezajem evropy a po roce 2014 za chyby cele evropy vcetne nas. Proste je po Krymu a tech radoby republikach hodil pres palubu jako ...Zobrazit celý příspěvek

      RiMr71
      Ukrajinci plati za proruske vlady, totalni nezajem evropy a po roce 2014 za chyby cele evropy vcetne nas. Proste je po Krymu a tech radoby republikach hodil pres palubu jako nas v 38 roce. Lidi se nepouci. Nikdy. Zbranema si proste kupujeme odpusky. A pokud skutecne prislo nejake prozreni tak haleluja. Bylo potreba.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:28 24.08.2022

      RiMr71 Ukrajina měla u sebe od roku 1991 spoustu zahraničních poradců ze západní Evropy a USA na zvládnutí ekonomických reforem. Podobně tomu bylo v případě rad z EU o tom jak ...Zobrazit celý příspěvek

      RiMr71
      Ukrajina měla u sebe od roku 1991 spoustu zahraničních poradců ze západní Evropy a USA na zvládnutí ekonomických reforem. Podobně tomu bylo v případě rad z EU o tom jak nastavit legislativu. Vše vyšlo vniveč díky bezbřehému šíření korupce a mafie (úplně stejně jako v Rusku). Narvalo se tam spoustu peněz, nejeden podnikatel si tam spálil prsty. Došlo exodu pracovní síly z Ukrajiny v takové míře, že lékaři a inženýři šli raději makat do stavebnictví v zahraničí. To není chyba němců ani omylem, ten problém totiž nezačal v roce 2014.Skrýt celý příspěvek

     • mudry.udrzbar
      15:17 24.08.2022

      Scotty

      ty vies ako presne bude Ukrajina za Zuzany platit? Dal by som ruku do ohna, ze z penazi danoveho poplatnika Ukrajiny to rozhodne nebude, pravdepodobne to bude z penazi EU.

      Scotty

      ty vies ako presne bude Ukrajina za Zuzany platit? Dal by som ruku do ohna, ze z penazi danoveho poplatnika Ukrajiny to rozhodne nebude, pravdepodobne to bude z penazi EU.

  • Scotty
   20:42 23.08.2022

   Jako že dokážou vystřelit? Převratné.

   Jako že dokážou vystřelit? Převratné.

   • flanker.jirka
    21:48 23.08.2022

    Možná to bude něco spojené s křižovatkami ve tvaru T :-D :-D :-D to tu bylo jeden čas velmi oblíbené téma.

    Možná to bude něco spojené s křižovatkami ve tvaru T :-D :-D :-D to tu bylo jeden čas velmi oblíbené téma.

   • flanker.jirka
    13:32 24.08.2022
 • Jirosi
  12:17 23.08.2022

  Jak jednoduchá musí být technika, aby se jí nevyplatilo zničit v poměru 1ks/1znideny ks

  Jak jednoduchá musí být technika, aby se jí nevyplatilo zničit v poměru 1ks/1znideny ks

  • JVit
   13:52 23.08.2022

   Na tom jak je cil jednoduchy (drahy) nezalezi. Dulezite je jakou ma bojovou hodnotu v celem systemu armady. Radeji jeden takovy granat pouziju na zniceni nejakeho velitelskeho ...Zobrazit celý příspěvek

   Na tom jak je cil jednoduchy (drahy) nezalezi. Dulezite je jakou ma bojovou hodnotu v celem systemu armady.
   Radeji jeden takovy granat pouziju na zniceni nejakeho velitelskeho stanoviste nebo municniho skladu nez treba jednoho byt draheho a moderniho tanku.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:38 23.08.2022

    To už berete v potaz, že máte ten "lepsi" cíl. To je prioritní směr.
    Kdyz není, i těch tanku/osadek není nekonecno.

    To už berete v potaz, že máte ten "lepsi" cíl. To je prioritní směr.
    Kdyz není, i těch tanku/osadek není nekonecno.

    • JVit
     15:22 23.08.2022

     Podle me vzdycky bude nejaky cil, na ktery se vyplati takovou to munici pouzit. Ale to jestli ho pouziji nemusi nutne souviset s cenou (financi) nebo kvalitou (technologickou) cile ...Zobrazit celý příspěvek

     Podle me vzdycky bude nejaky cil, na ktery se vyplati takovou to munici pouzit. Ale to jestli ho pouziji nemusi nutne souviset s cenou (financi) nebo kvalitou (technologickou) cile na ktery to pouziji.

     Jako priklad me napada teoreticka situace treba v Afghanistanu. Moje jednotka na patrole se dostane pod palbu velke skupiny nepratel. Jedina moznost jak ji rychle pomoct je pouzit presne delostrelectvo. Jaka je cena tech nepratel (cile) je v tuhle chvili uplne jedno i kdyby byli vyzbrojeni treba jenom puskami s ww2, tak zivoty mych vojaku jsou daleho dulezitejsi.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      04:43 24.08.2022

      Vsak přesně v tomhle smyslu jsem to psal.
      Ono se to nezdá, ale i ken 255ks zničených tanku je prosrlte velký problém i pro největší krajiny světa.

      Vsak přesně v tomhle smyslu jsem to psal.
      Ono se to nezdá, ale i ken 255ks zničených tanku je prosrlte velký problém i pro největší krajiny světa.

Načítám diskuzi...