Den válečných veteránů na náměstí Míru v Praze

Den válečných veteránů na náměstí Míru v Praze
Improvizovaný „hřbitov“ s kříži se jmény padlých českých vojáků / Zdeňka Kovaříková (Zvětšit)

V pátek 11. listopadu se na náměstí Míru v Praze již poosmé uskutečnila celodenní akce Den válečných veteránů. V rámci pietní části programu proběhlo připomenutí 80. výročí operace Anthropoid, ocenění válečných veteránů a vzpomínka na padlé hrdiny. Na akci osobně zavítala i ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu české armády generálmajor Karel Řehka.

Tento vzpomínkový den se slaví 11. listopadu, neboť ten den v roce 1918 bylo podepsáno příměří po první světové válce. Symbolem vzpomínky na válečné veterány a padlé vojáky je vlčí mák, podle básně od prvoválečného lékaře Johna McCrae Na polích flanderských.

Na náměstí Míru byl tradičně umístěn improvizovaný „hřbitov“ s kříži se jmény českých vojáků, kteří položili život v novodobých misích české armády. Třicet smutných symbolů zde neslo jména například četaře Petra Hose, štábní praporčice in memoriam Michaely Tiché, podporučíka in memoriam Petra Šimonka, poručíka in memoriam Milana Štěrby a dalších českých vojáků. Na místě se nacházela i kondolenční kniha, kam návštěvníci mohli českým vojákům napsat vlastní vzkaz.

V rámci akce armáda předvedla moderní vojenskou techniku, kupříkladu průzkumné a spojovací verze obrněných vozidel Pandur, terénní Toyoty nebo malé drony Raven. Vojáci přivezli také kulomety Minimy a pušky rodiny Bren 2.


Den válečných veteránů / Armáda ČR

Ukázky zbraní měly velký úspěch hlavně u malých návštěvníků. Přítomní vojáci dětem ochotně vše ukázali a vysvětlili. Děti si s nadšením prohlédly i vnitřní prostory Pandurů.

Starší návštěvníky zase zajímaly technické zajímavosti a schopnosti dronů. Ostatně všichni slyší o masovém nasazení dronů na Ukrajině a jako velkou důležitost tyto systémy ve válce mají.

Řada lidí tak mohla pochopit, že podstatný není jen dron, ale také (nebo především) pozemní řídící stanice. A že systém Raven ovládají dva operátoři – jeden zodpovídá za plánování mise a navigaci a druhý za pilotáž letounu.

Nacházely se zde i různé tematické stánky – například výrobce dronů AIR-tech, e-shopu Zbraně pro Ukrajinu – Dárek pro Putina, Ministerstvo obrany ČR, Pokos, Československá obec legionářská, Aktivní záloha nebo Komunitní centrum pro válečné veterány.

Akce byla tradičně zakončena modlitbou za padlé.


Raven; větší foto / Zdeňka Kovaříková


Toyota Hilux; větší foto / Zdeňka Kovaříková


Každý mohl příspět na dárek pro Putina; větší foto / Zdeňka Kovaříková


Improvizovaný hřbitov před Bazilikou svaté Ludmily; větší foto / Zdeňka Kovaříková


Pandury a Bazilika svaté Ludmily; větší foto / Zdeňka Kovaříková


Pietní kniha; větší foto / Zdeňka Kovaříková


Petní část programu; větší foto / Zdeňka Kovaříková


Raven; větší foto / Zdeňka Kovaříková

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dalibor Dědek: V pomoci Ukrajině jde Česká republika příkladem, Češi přispěli na zbraně pro Ukrajinu přes miliardu korun.

„V dnešní době píšeme dějiny. Západní politici, kteří tvrdí, že jednají zodpovědně, budou v ...

Ředitel Vojenského zpravodajství generál Jan Beroun: Nové kolegyně a kolegy hledáme neustále

Ředitel Vojenského zpravodajství generál Jan Beroun v exkluzivním rozhovoru pro Armádní noviny mimo ...

Petra Horáková Krištofová: Armáda je můj wellness

„Vojenské cvičení vnímám jako dovolenou. Někdo jede na týden na hory, na kola nebo třeba k moři, já ...

REPORTÁŽ: Den otevřených dveří na Ministerstvu obrany České republiky

Dne 28. září 2022 se po dvouleté covidové pauze konal na Ministerstvu obrany České republiky Den ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...