Desátá útočná jaderná ponorka třídy Virginia

Desátá útočná jaderná ponorka třídy Virginia
Vizualizace útočné ponorky třídy Virginia výrobní řady Block V / Firemní materiály General Dynamics Electric Boat (Zvětšit)

Americké námořnictvo (US Navy) uzavřelo se společnosti GDEB (General Dynamics Electric Boat) dohodu o stavbě v pořadí desáté útočné jaderné ponorky (SSN-811) verze Block V třídy Virginia. Současně námořnictvo hodlá výrazně zrychlit výstavbu a údržbu jaderných ponorek.

Podle každoroční zprávy, která členům Kongresu představuje akviziční plány námořnictva na dalších 30 let, americké loděnice ročně vyrobí jednu nebo dvě jaderné útočné ponorky Virginia. V letech 2022 až 2024 námořnictvo investuje do urychlení výstavby 1,7 miliardy dolarů, což má v dalších letech zvednout roční produkci na tři ponorky (viz tabulka níže).

Kromě třídy Virginia se také rozbíhá stavba první jaderné balistické ponorky třídy Columbia – první plavidlo, které ponese jaderné střely Trident D5, vstoupí do služby v roce 2031. Columbia postupně nahradí třídu Ohio.

US Navy nyní provozuje 19 útočných ponorek třídy Virginia, z toho poslední plavidlo je aktuální výrobní řady Block IV. V těchto měsících námořnictvo provádí přejímací zkoušky ponorek Oregon a Montana (obě Block IV), a počítá ještě se stavbou sedmi ponorek této výrobní řady.

Od roku 2020 (s ročním zpožděním) je ve výstavbě ponorka Oklahoma následující řady Block V. Nejdůležitější změnou je použití speciálního „raketového“ modulu VPM (Virginia Payload Module) pro 28 střel s plochou dráhou letu. Modul prodlouží délku ponorek Virginia o 25 metrů a dovolí ponorce nést až 40 střel Tomahawk (nebo jiné podobné zbraně) – to je více než trojnásobně větší palebný průměr než u předchozích verzí. Modul získá devět ponorek z deseti řady Block V.


USS South Dakota (SSN-790) verze Block III třídy Virginia

Ponorky Virginia mohou použít střely MRT (Maritime Strike Tomahawk), což jsou Tomahawky určené k ničení hladinových cílů. První MRT námořnictvo přebírá v těchto dnech – MRT umožní zasahovat hladinová plavidla na vzdálenost až 1500 km.

Od roku 2025, o tři roky dříve, než bylo plánováno, se počítá na ponorkách Virginia se zavedením hypersonických zbraní. Konkrétně má jít o hypersonické zbraňové systémy CPS (Conventional Prompt Strike), kombinující raketový urychlovací blok a naváděný hypersonický kluzák C-HGB (Common-Hypersonic Glide Body). Dolet C-HGB má být „tisíce“ kilometrů a počítá se s bodovou přesností. Zdá ale C-HGB získá schopnost zasahovat plující lodě, není jasné.

Celkově se počítá se stavbou deseti lodí Block V a později v tomto desetiletí s 12 plavidly navazující řady Block VI. Šestá řada, pochopitelně kromě dále vylepšeného elektronického vybavení, senzorů, počítačů, komunikace atd., má mít výrazně lepší stealth schopnosti (zejména v oblasti akustiky). Američané počítají se stavbou celkově 30 ponorek Virginia a s jejich provozem nejméně do roku 2060.

V úvodu zmíněná poslední desátá loď Block V (SSN-811) se postaví za 2,4 miliardy dolarů. Stavba desáté lodě započne až před rokem 2030, ale takto brzké uzavření smluv je nutné k přípravě stavby, naplánování investic a k objednání materiálů s velmi dlouhými dodacími lhůtami.

Celkově tedy GDEB za deset lodí třídy Virginia Block V inkasuje 24,1 miliardy dolarů. Ponorky postaví loděnice GDEB a Newport News Shipbuilding (od společnosti Huntington Ingalls Industries), což jsou dvě jediné americké loděnice schopné stavět jaderné ponorky.


Americké veřejné a soukromé loděnice; větší foto / United States Government Accountability Office

„17 000 pracovníků Electric Boat je potěšeno ze zakázky na desátou loď Block V a je připraveno čelit generační výzvě v podobě současné stavby tříd Virginia a Columbia," uvedl Kevin Graney, prezident GDEB.

Se stavbou ponorek a lodí souvisí také snaha Pentagonu zásadně modernizovat infrastrukturu a výrobní procesy v loděnicích – v dalších 15 letech má na to padnout 21 miliard dolarů.

Klíčem je urychlit údržbu ponorek, protože v současné době právě malé servisní kapacity omezují operační nasazení ponorek – dokončení údržby každé ponorky je průměrně opožděno o sedm měsíců.

Servis jaderných ponorek a letadlových lodí výhradně řeší čtyři vládní loděnice Norfolk Naval Shipyard (NNSY), Portsmouth Naval Shipyard (PNSY), Puget Sound Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility (PSNS&IMF) a Pearl Harbor Naval Shipyard and Intermediate Maintenance Facility (PHNSY&IMF).

Řešením je přesunout alespoň některé úkoly údržby jaderných plavidel do soukromých loděnic – ty prozatím servisují jen bojové lodě s konvenčním pohonem.


Roční plány akvizic bojových plavidel až do roku 2051; větší foto / Office of the Chief of Naval Operations

US Navy nyní provozuje 68 jaderných ponorek. Pokud se ale nezvedne rychlost výroby ze dvou ponorek na tři ponorky ročně, a nezvýší se schopnost amerického průmyslu udržovat ponorky v provozu, poklesne počet aktivních amerických ponorek v letech 2027 až 2028 na pouhých 42 ponorek (možná 40). Důvodem poklesu je především rychle vyřazování stárnoucích ponorek třídy Los Angeles.

Pokud se podaří konsolidovat průmyslové kapacity, hodlají Američané postupně zvedat počty aktivních jaderných ponorek – podle zmíněného třicetiletého plánu má US Navy v roce 2051 provozovat 92 jaderných ponorek.

Kritické období let 2025 až 2030, kdy dojde k největšímu poklesu aktivních jaderných ponorek, částečně zacelí velké bezposádkové ponorky XLUUV (Extra Large Unmanned Undersea Vehicle). Diesel-elektrické XLUUV mají být 28 metrů dlouhé pojmout náklad o hmotnosti 8000 kg a mít dosah 10 500 km. Hlavních úkolem těchto extra tichých ponorek budou zpravodajské úkoly, pokládaní min a elektronický boj. První čtyři XLUUV námořnictvo převezme v roce 2025.

Zdroj: Naval NewsUSNI News, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Priority Pentagonu: Nové ponorky a bombardéry

Pentagon zveřejnil finanční výhled amerického obranného rozpočtu pro rok 2016. Na příští rok ...

Třída Columbia: Nová americká jaderná ponorka v roce 2031

Program nových raketonosných jaderných ponorek amerického námořnictva (US Navy) se pohnul kupředu ...

Ponorková válka je zpět: Americká SSN(X) získá více torpéd

Americké námořnictvo (US Navy) změnilo požadavky na schopnosti nové třídy jaderných útočných ponorek ...

Námořnictvo USA nestíhá stavět útočné ponorky třídy Virginia

Výzkumná služba amerického Kongresu CRS (Congressional Research Service) vydala zprávu o programu ...