Deset dnů v Afghánistánu: Den 4. - FOB Shank

Česka armáda Afghánistán
Foto: Vojáci 11PRT nacvičují CLS / Miroslava Pašková

Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v Afghánistánu, kde jsou dislokovány české jednotky. Autorka pracuje jako občanský zaměstnanec na Ministerstvu obrany a do Afghánistánu se dostala poprvé. Zaměřuje se proto na detaily, které obvykle v líčeních protřelých veteránů chybí.

 

Druhý den na FOB (Forward Operating Base) Shank jsme vstávali do slunného rána. Z předešlého dne už byl poměrně jasně daný program. Trochu jsme se s kolegyní zlobily, že na výjezd za likvidací munice s týmem EOD (Explosive Ordnance Disposal) jede Ivan Hamšík z Reflexu, kdežto my dvě zůstáváme a o atraktivní záběry pro kameru přijdeme.

 

Nakonec se ale ukázalo, že to bylo dobře, protože „výlet“ by trval strašně dlouho a my jsme toho na základně postíhaly mnohem víc. Co se týče pyrotechniků, ochotně nám video výbuchu (byť z mobilního telefonu) zkopírovali, takže diváci reportáže mapující jejich činnost o nic nepřicházejí…

 

Video: Česká jednotka EOD (Explosive Ordnance Disposal) v misi ISAF, Logar, Afghanistan / YouTube

 

I sklady mají své kouzlo

Po snídani bylo jako první na rozpisu natáčení u čet logistiky a oprav 11. PRT (Provinční rekonstrukční tým). Jak trefně poznamenal generál Opata, tato jednotka je veskrze odřadem odsunu.

 

Civilní experti, kteří spolu s vojáky budovali v provincii školy, studny a zemědělská zařízení, se vrátili domů s 10. PRT. Tato veskrze humanitární mise byla po pěti letech u konce a po dobu dalšího půl roku nezbývalo, než připravit tuny materiálu k přepravě zpět do vlasti.

 

Česka armáda Afghánistán

 Foto: Svérázná výzdoba některých B-hutů usnadňuje orientaci / Miroslava Pašková

 

Mezi kontejnery a velkou multifunkční halou bylo rušno. Skoro bych to nazvala koordinovaným chaosem. Pokud se mi něco obzvláště líbilo, pak ona speciální hala. Podle potřeby se proměňovala na autoopravnu, kulturní sál a tělocvičnu. Když zde byla moje kolegyně naposledy kolem Vánoc, vystupoval zde Ruda z Ostravy. Tentokrát sem ale najížděly vozy IVECO a americké MRAPy. Naši technici byli schopni provádět poměrně širokou škálu oprav i na nich.

 

Když jsem je tam pozorovala, říkala jsem si „zlatý český ručičky“ a cítila národní hrdost i za tyhle chlapy ušmudlaný od oleje.

 

Video: 11. PRT - poslední jednotka provinčního a rekonstrukčního týmu připravuje odsun materiálu do ČR / YouTube

 

Na kontrolu za nimi dorazil i generál Opata a někteří další členové týmu VAT (Vulnerability Assessment Team). Ten jsem poprvé viděla v akci a pochopila, že to není žádná kontrola jako z berňáku. Ostatně více se člověk vždy dozví spíše při vlídném rozhovoru. Generál šel tak daleko, že se pokoušel jednomu z techniků pomoci opravit nějakou drobnou součástku.

 

Česka armáda Afghánistán

Foto: MRAP najíždí do multifunkční haly pro opravy vozů / Miroslava Pašková 

 

Při první pomoci musí voják jednat jako stroj

Čas ubíhal rychle, takže najednou už bylo poledne a oběd. Zhltaly jsme ho, protože nás čekalo natáčení, které jsme si usmlouvaly předešlý den. Velitelka místního obvaziště nám totiž říkala: „Škoda, že jste nepřiletěli včas, měli jsme tu nácvik CLS.“ A my na to: „A nechcete si to procvičit ještě jednou?“

 

CLS (Combat Lifesaver) se nacvičuje v misích opravdu často. Poskytnout první pomoc v bojové situaci totiž vyžaduje zvládnout přesně danou sérii úkonů, pokud možno rychle, bezchybně, s chladnou hlavou.

 

Na natáčení bylo zajímavé, že proces od „care under fire“, přes „tactical field care“ po přípravu na MEDEVAC (Medical Evacuation) běžel bez přerušování, lékařka jej komentovala „živě“ a teprve poté se udělala dotáčka s popisem zdravotnického náčiní. Výsledné video zažívá premiéru současně s tímto článkem.

 

Video: Nácvik CLS (combat lifesaver), FOB Shank, Afghanistan, ISAF, 11. PRT / YouTube

 

Nejvíce nováčků v jednotce

CLS bylo dotočeno tak, tak, a už se vracel ze cvičných střeleb tým MAT (Military Advisory Team). Z hlediska činností české armády se jednalo o novinku, protože dosud měla zkušenosti jen s mentoringem mužstva kandaku (praporu) ANA (Afghan National Army), a sice v podobě OMLT (Operational Mentor and Liaison Team).

 

Česka armáda Afghánistán

Foto: Hovorna - z tohoto B-hutu jsem si poprvé zavolala domů a přečetla emaily / Miroslava Pašková 

 

Kdežto MAT byl určen pro mentoring afghánského štábu. V době naší návštěvy se připravoval na převzetí operačního úkolu, takže ještě nebylo zcela zřejmé, jak spolupráce s přidělenou místní jednotkou bude přesně probíhat.

 

Co určitě stojí za zmínku, drtivá většina příslušníků MATu byla v zahraniční misi úplně poprvé. Tím lze vyvrátit představu, že se v operaci ISAF točí stále ti samí, ostřílení veteráni. Nicméně pořád se jednalo o relativně zralé muže, zatímco při pohledu na americké vojáky člověk občas pochyboval, zda jsou vůbec plnoletí.

 

Video: MAT - Military Advisor Team - čeští vojáci nově v provincii Logar mentorují štáb afghánského kandaku / YouTube

 

Odpoledne se pak už jen dotáčely rozhovory s veliteli. Kdyby bývalo bylo pro návštěvu více času, témata by se jistě našla minimálně na další dva dny. Ale nás čekal ráno přesun do Wardaku.

 

Tuhle jídelnu chci! Nebo ne?

Z hlediska návštěvy FOB Shank bych se na závěr ráda zastavila u místní jídelny, alias „dýfeku“ (DFAC = Dining Facility). Už před cestou do Afghánistánu jsem o něm slyšela pozoruhodná líčení, ale jak už to bývá, z jedné jediné fotky u vstupu (uvnitř se fotit nesmí) jsem si představu jaksi neučinila.

 

Česka armáda Afghánistán

 Foto: Jídlo se nakládá na papírové tácky s přihrádkami /  caveatdoctor.wordpress.comTi, co o něm vyprávěli, rozhodně nepřeháněli. Jídelna z několika průchozích stanů na první pohled okouzlí svou velkorysostí. Nejprve pulty s různými masy a přílohami. Tamní obsluha po téměř šestileté přítomnosti českých vojáků nabízí česky: „Ahoj, chceš brambory, chceš rybu?“ Na papírovém tácu se tak plní první přihrádky a postupuje se dál.

 

Vlevo salátový bar, vpravo polévky (mexické = fazole a chilli), okolo chladničky s limonádami z portfolia Coca Coly a v regálech desítky všelijakých omáček. A pak sladkosti – dorty, zmrzliny, muffiny… Všeho co hrdlo ráčí. Pro mě to byl první střet s americkou kuchyní a vybavilo se mi hned několik známých filmových scén. Má to ale všechno jeden háček…

 

Tahle strava se po delší době stává neuvěřitelně jednotvárnou. Je to úplně stejné, jako když člověka okouzlí švédské stoly v obří hotelové hale někde u moře, pobyt all inclusive. První až třetí den se cpete, chcete vše ochutnat. Čtvrtý a pátý už si berete dokola to, co vám nejvíce chutnalo den prví. A šestý a sedmý den se těšíte domů na obyčejný rohlík, knedlík, vývar… Ostatně čeští vojáci, kteří jsou v misi půl roku, nejvíce ocení, když jim k Vánocům doveze ministr obrany obyčejný chléb a salám.

 

Přístí díl – o přesunu do Wardaku na COP Solthan Kheyl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Deset dnů v Afghánistánu: Den 1. – ráno ve Kbelích, odpoledne v Kábulu

Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...

Deset dnů v Afghánistánu: Batoh Tactical 75

Jak jsem už napsala v prvním dílu seriálu „10 dnů v Afghánistánu“ věnovaném přípravám na cestu, ...

Deset dnů v Afghánistánu: Den 2. - nečekaná změna plánu

Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...

Deset dnů v Afghánistánu: Den 3. - tak přeci, letíme směr Lógar (?)

Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • janca
  11:27 12.08.2013

  Když jsem si přečetla komentář od Prakuse bylo mi smutno z toho, jaký názor mají někteří naši spoluobčané na naše vojáky v zahraničních misích. Oni ve své přísaze přísahali, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Když jsem si přečetla komentář od Prakuse bylo mi smutno z toho, jaký názor mají někteří naši spoluobčané na naše vojáky v zahraničních misích. Oni ve své přísaze přísahali, že položí život na obranu SVÉ VLASTI ne v boji proti náboženským fanatikům a teroristům kdesi po světě a určitě ve svém platu nemá žádný příplatek za riziko že zemře, má stejný plat jako ten kdo sedí v kanceláři. Krom toho pro něj neplatí 40 hodinový pracovní týden a pak 2 dny volna, nemluvím o podmínkách v jakých pracují, že jsou tam víc než 40ti stupňová vedra, kdy musí být celý den venku. U nás každý zaměstnanec má nárok na příplatek za přesčas, zaměstnanci se dožadují balené vody při práci v teple. A co odloučení od rodiny, které je pro obě strany náročné. Ti kteří zůstali doma prožívají každodenní strach zda se jejich syn, dcera, manžel nebo manželka vrátí domů. Přála bych každému, kdo sdílí předchozí názor, aby se na chvíli dostal do kůže těch, kteří se účastní mise a jejich rodin. I já tam mám syna a když odcházel, nevěděli jsme do čeho jde, ani on ani my tady. Dnes to vím a musím říct, že pro nás jsou hrdinové VŠICHNI, kteří tam jsou a přejeme jim každý den, aby se VŠICHNI vrátili ve zdraví domů.Skrýt celý příspěvek

 • Prakus
  22:10 24.06.2013

  Myslím si, že dělat z vojáků v našich kontingentech hrdiny je scestné. Oni jsou pouze vojáci a dělají to jako svou práci, možná jsou hrdiny pro pisálka v uniformě a pro lidi co na ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že dělat z vojáků v našich kontingentech hrdiny je scestné. Oni jsou pouze vojáci a dělají to jako svou práci, možná jsou hrdiny pro pisálka v uniformě a pro lidi co na to nemají, ale nic víc. Hrdina je ten kdo udělá něco nad rámec toho, co se od něj čeká. Hrdina je ten český voják, který za první světové války zradil monarchii, mnohem víc jich to neudělalo a dál sloužili v CaK armádě. Neměl k tomu žádný finanční motivaci, stal se vyvržencem, vlastizrádcem a jediné co ho doma čekalo, byla kulka. Ale díky těmto hrdinům, tu můžeme být tak jak tu jsme. To nebyla jeho práce to bylo jeho přesvědčení a víra, za kterou nasadil vlastní život. Kdo si dnes uvědomí, že tu jsme jen díky nim, hrdinům beze jména, kteří v okamžiku vstupu do legie přišli o domov, o vojenskou čest, ale stali se čestnými zakladateli naší armády. Hrdina je i ten člověk co skočí bez rozmyslu pro topící se dítě. Hrdina je ten kdo vykoná něco výjimečného. Voják je voják, je za to placen, je to jeho práce a nese riziko toho, že zemře nebo bude zmrzačen. Nehledejte Hrdiny tam, kde žádní nejsou. Máme okolo sebe hromadu hrdinů, kterých si nikdo nikdy nevšimne.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:25 24.06.2013

  Pro bren. Děkuji za všímavost. Upraveno.

  Pro bren. Děkuji za všímavost. Upraveno.

 • Miroslava Pašková
  20:21 23.06.2013

  Pro Bren: Díky za opravy, překlepy ať v ČJ nebo v AJ jsou opravdu zbytečné. Na druhé straně většinou je to tak, že je jako autor nevidím při druhém ani třetím čtení, protože ten ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Bren: Díky za opravy, překlepy ať v ČJ nebo v AJ jsou opravdu zbytečné. Na druhé straně většinou je to tak, že je jako autor nevidím při druhém ani třetím čtení, protože ten text už znám. Proto existují korektoři (akorát že AN korektora nemají, na to jsem trochu zapomněla).

  Zač se ale musím omluvit, jsou ti chlapi. Patrně to vzniklo přepsáním věty, kterou jsem původně konstruovala se slovem chlapi v prvním pádě a nikoli ve čtvrtém.Skrýt celý příspěvek

 • bren
  14:12 23.06.2013

  pěkná propagační série a videa. ale co takhle nějaká korektura před zveřejněním? nebo si to po sobě možná stačí jen přečíst? zde je několik postřehů pro paní Paškovou (hrubky jako ...Zobrazit celý příspěvek

  pěkná propagační série a videa. ale co takhle nějaká korektura před zveřejněním? nebo si to po sobě možná stačí jen přečíst? zde je několik postřehů pro paní Paškovou (hrubky jako "za tyhle chlapY ušudlaný od oleje" nebo překlepy typu "Provinční rekonstrukčního tým" nechávám stranou) z oblasti anglické vojenské terminologie:

  FOB není zkratka pro "Forvard Observation Base", ale "Forward Operating Base"
  VAT není zkratka pro "Vulerability Assesment Team", ale "Vulnerability Assessment Team"
  MAT není zkratka pro "Military Advisor Team", ale "Military Advisory Team"
  OMLT není zkratka pro "Operational Mentoring and Liaison Team", ale "Operational Mentor and Liaison Team"Skrýt celý příspěvek

 • Daktr
  17:33 20.06.2013

  CLS video pěkné, jen ta slečna není lékařka - nýbrž sestra:)

  CLS video pěkné, jen ta slečna není lékařka - nýbrž sestra:)

 • Serža
  10:36 20.06.2013

  CLS video je pecka! Vše pěkně ukázáno a vysvětleno...

  CLS video je pecka! Vše pěkně ukázáno a vysvětleno...

Načítám diskuzi...