Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

obranný laser

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž Nejlepší Armádní Inovace (Army Greatest Inventions) si dává za cíl zlepšit schopnosti, dovednosti, bezpečnost a život příslušníků spojeneckých ozbrojených sil. Bylo zvoleno celkem deset technologií, které v roce 2010 přinesly největší inovace ve vedení bojových operací či v kvalitě života vojáků. Zmiňme například novou pokročilou 5,56mm munici, laserový obranný systém a také vylepšené „robotické" vozidlo RG-31. Pojďme si nyní všechny vítěze představit.

Vítězové v abecedním pořadí:

40mm infračervená osvětlovací munice, M992: Jedná se o infračervený granát do granátometu M203, M320 nebo M79.  Nová osvětlovací munice po vystřelení vysílá infračervené světlo, které osvětluje cílovou plochu. Lidským okem neviditelné, ale jasné při pohledu skrze brýle pro noční vidění.

infračevená munice Obrázek: Prostor neosvětlený a osvětlený infačerveným granátem / US Army

5,56mm M855A1 EPR, střela s rozšířeným výkonem: Přepracovaná střela, kterou charakterizuje měděné jádro. Větší rychlost, přesnost a větší ranivý účinek - to jsou hlavní výhody nové střely M855A1 EPR.

5,56 munice

Obrázek: 5,56mm náboj  se střelou M855A1 EPR (Enhanced Performance Round) / US Army

„Zelené oči“ pro ochromení nežádoucích osob: Jedná se obranný systém, který vysílá širokopásový laserový paprsek. Laser ochromuje nežádoucí osoby do takové míry, že řízení nebo účinné použití zbraně je nemožné. Jako stvořené pro kontrolní stanoviště.

obranný laser

Obrázek: Pohled do obranného laseru "Zelené oči" / US Army

Husky Mark III, 2-2G: Jedná se o speciální protiminové vozidlo se schopností účinně vyhledávat IED a případně odolat přímému výbuchu nastražného systému. V případě poškození je možné vozidlo opravit přímo na místě incidentu.

vozidlo Husky Marki III

Obrázek: Vozidlo Husky Marki III, 2-2G / CSI

Vozidlo Jackal (Šakal): Šakal najde a zničí IED. Jedná se o vozidlovou platformu pocházející ze Spojeného království. Šakal chrání vojáky tím, že je udržuje mimo smrtící dosah účinků IED.

vozidlo Jackal

Obrázek: Vozidlo Jackal / Supacat

M240L 7,62 mm lehký střední kulomet: M240L je téměř o dvě kila lehčí než standardní kulomet M240 B, a to díky novým součástkám vyrobených z titanu. Ušetřené dekagramy určitě ocení nejeden voják.

7,62mm kulomet M240L

Obrázek: 7,62mm kulomet M240L / US Army

Projekt mCare: Je-li voják kvůli svým těžkým zraněním uvolněn ze služby, následná domluva a plánování lékařských schůzek je noční můrou. Díky systému mCare dostává každý voják na svůj mobilní telefon všechny lékařské vzkazy vždy a včas.

mCare

Obrázek: Schéma fungování mCare / Pd Health

Systém na řízení minometné palby, MFCS-D : Doba potřebná k započatí střelby ze 120mm minometu je 8 minut ve dne a 12 minut v noci. Díky novému počítačovému systému palby se reakční doba zkracuje na dvě minuty - ve dne i v noci. Případný útočník na již nebude mít šanci se přemístit.

minometný systém MFCS-D

Obrázek: Minometný systém MFCS-D / US Army

Vozidlo RG-31 s integrovaným robotem: Nejúčinnějším a nejbezpečnějším způsobem jak lokalizovat IED je poslat robota, které bombu najde a zneškodní. Díky nové verzi vozidla RG-31 již vojáci nemusí opouštět bezpečí vozidla. Stačí otevřít otvor ve dně a pomoci ručního výtahu poslat malého robota, aby udělal nebezpečnou práci.

vozidlo RG-31

Obrázek: "Robotické" vozidlo RG-31 / US Army

Baterie, která přiléhá na tělo: Jedná se o „na těle přiléhající“ zinkovo-vzduchové baterie, které jsou při stejné kapacitě o 7 kg lehčí než standardní zdroje elektrické energie. Díky ergonomickému tvarování a lepšímu celkovému vyvážení se zásadně zlepšuje celkový pocit a pohyblivost vojáka v poli.

na tělo přilehající baterie

Zdroj: Na tělo přilehájící baterie / BAE Systems

 

V článku jsme se představili deset nejlepších vojenských "vychytávek" za rok 2010. Některé inovace jsou natolik zajímavé, že se k nim dozajista někdy vrátíme podrobnějším článkem.

 

Zdroj: InvestmentWatch

Nahlásit chybu v článku


Související články

ADAPTIV - infračervený štít pro bojové vozidla

Infračervené záření (IR), nebo chceme-li také „tepelné“, je elektromagnetické záření s vlnovou ...

Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...

Laserové zbraně nastupují k námořnictvu

Laser má oproti projektilovým zbraním řadu výhod. Dokáže střílet velmi rychle, přesně a na obrovské ...

Vojáci získají schopnosti Predátorů

 Brýle pro noční vidění jsou skvělá věc, ale mají svá omezení. Člověk může vidět "téměř" jako ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Ultra
  19:38 07.10.2012

  Myslím, že to myslí vážně, ale trochu jinak než to zní. Voáci nebudou "mimo (teoreticky možný) dosah" výbušniny, ale prostě nebudou v žádné části vozidla, na kterou bude klasická ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že to myslí vážně, ale trochu jinak než to zní. Voáci nebudou "mimo (teoreticky možný) dosah" výbušniny, ale prostě nebudou v žádné části vozidla, na kterou bude klasická IED mina mířit.
  Mezi kabinou pro řidiče a "nákladním prostorem" je docela dost vzdálenosti (a dokonce i hmoty samotného vozidla), takže bych se nedivil, kdyby mohli to auto řídit i "zezadu" a tím by minám nastavovali jeonom přední část. Tedy do té doby, než to někomu dojde a prodlouží časovače na těch jejich IEDčkách.
  Zároveň je slušná možnost, že má nějákou aktivní obranu proti IEDčkám - něco, co tu minu najde a vyřadí dřív, než na ní stihne vozidlo (a další za ním v koloně) vjet.
  Teda alespoň odhaduju z toho minima informací, které se tu objevily.Skrýt celý příspěvek

 • HU
  23:50 01.04.2012

  Vozidlo Jackal (Šakal): Šakal najde a zničí IED. Jedná se o vozidlovou platformu pocházející ze Spojeného království. Šakal chrání vojáky tím, že je udržuje mimo smrtící dosah ...Zobrazit celý příspěvek

  Vozidlo Jackal (Šakal): Šakal najde a zničí IED. Jedná se o vozidlovou platformu pocházející ze Spojeného království. Šakal chrání vojáky tím, že je udržuje mimo smrtící dosah účinků IED...PROSÍM??? To se někdo ustřelil ne?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...