Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2011

OH-58D
Foto: Lehká bitevní helikoptéra OH-58D Kiowa Warrior / Wikipedia

Americká armáda každoročně vybírá deset nepřínosnějších inovací (a jednoho absolutního vítěze) na poli vojenských technologií. Ne jinak je tomu i letos, kdy byly vybrány inovace, které v roce 2011 znamenaly pro vojáky největší přínos. Tentokrát je rozsah velmi široký, od zdravotnických senzorů v helmách, přes přesně naváděné dělostřelecké granáty až po komunikační systémy v bojových helikoptérách.

L2MUM - Real-time systém pro bojové helikoptéry OH-58D Kiowa Warrior

L2MUM (Level 2 Manned-Unamnned Teaming) je real-time systém, který umožňuje na dlouhé vzdálenosti přijímat obrazové informace a data z bezpilotních prostředků. L2MUM se skládá ze zobrazovacího displeje, příslušného hardwaru a softwaru. Ten umožňuje uživateli napojit se na spřátelený bezpilotní prostředek a přijímat z něj informace (především obrazové) v reálném čase. Systém L2MUM byl v minulém roce s úspěchem používán v lehkých bojových helikoptérách OH-58D Kiowa Warrior.  

APMI Foto: Přesně naváděná 120mm munice APMI / US Army

120mm přesně naváděna minometná munice

První vítěznou inovací je přesně naváděná minometná munice, známa jako 120mm APMI (Accelerated Precision Mortar Initiative Cartridge). Jde o modifikaci současných minometných amerických nábojů M934 HE, které jsou nově vybavené GPS naváděcím systémem a malými směrovými křidélky. APMI náboj je schopen zasáhnout cíl s metrovou přesností.

Caiman Foto: MRAP Caiman od společnosti BAE Systems / Wikipedia

Přídavný pancíř pro vozidla MRAP Caiman

Explozí formované projektily (EFP) mají jediný cíl, probít pancíř vozidla. V případě Afghánistánu probít pancíř těžce opancéřovaných vozidel MRAP. Vývojový tým z Armádního centra pro tankový a automobilový výzkum využil stávající vozidlo MRAP Caiman a opatřil místo pro řidiče a velitele dodatečnými pancéřovými pláty z hliníku. Místo svařování je však upevnil na vozidlo pomocí šroubů. To umožňuje rychlejší výměnu poškozených panelů a nenarušují se fyzikální vlastností hliníkových panelů – tak jak se to děje vlivem velkého tepla při svařování.

pÅ™ilbový senzor Foto: Senzory měřící zrychlení přilby, resp. hlavy vojáka / Army.mil

Zdravotnické senzory v helmě

Přilbové senzory mají za cíl měřit zrychlení, které působí na hlavu vojáka při explozi nebo při zásahu přilby puškovým projektilem. To umožňuje okamžitě zjistit, zda je voják takovým podmínkám, které vedou k nebezpečnému a neviditelnému nepříteli - traumatickému poškození mozku. Zařízení váží necelých 60 gramů a interní baterie vydrží pohánět senzor celý rok.

Video: Střelba z kulometu Browning M2A1 / YouTube

Kulomet M2A1 ráže 12,7 mm

M2A1 je označení pro nejnovější provedení legendárního kulometu Browning M2. Nejnovější modifikace obsahuje zcela novou hlaveň, nový nosič hlavně, nosnou rukojeť, tlumič zášlehu, upravené časování střelby a upravenou vůli mezi čelem závěru a nábojnici usazenou v nábojové komoře. Připomeňme, že M2A1 je automatická vzduchem chlazená zbraň, umožňující krátkou nebo nepřetrženou palbu s možností pravého nebo levého podávání nábojového pásu.

Excalibur Foto: Dělostřelecký náboj M982 Excalibur / Raytheon

 

Přesně naváděná 155mm dělostřelecká munice M982 Excalibur

M982 Excalibur (155mm Extended Range Precision Guided Projectile) je 155mm dělostřelecký granát vybavený GPS a vnitřními gyroskopy. Po vystřelení stoupa granát po klasické balistické křivce nahoru, ale při klesání je pomocí své navigační soustavy (GPS, gyroskopy) a pomocí malých směrových křidélek naváděn přesně na cíl. Oproti klasickým dělostřeleckým nábojům, kde je kruhová odchylka až 100 metrů, M982 Excalibur dosahuje kruhové odchylky pouze 10 metrů. Dostřel se pohybuje až na hranici 40 km.

Video: Helikoptéry OH-58D Kiowa Warrior podnikají ostré bojové akce v Afghánistánu. Nový obranný systém by je měl ochránit před z ramene odpalovanými protiletadlovými střelami / YouTube

Obranný prostředek pro helikoptéry OH-58D

Zdá se, že helikoptéry OH-58D byly letos v americké armádě středem pozornosti. Další inovací je totiž obranný systém CMWS (Common Missile Warning System) pro OH-58D.  CMWS poskytuje ochranu proti infračerveně naváděným protiletadlový raketám, jako jsou s ramene odpalované střely Stinger nebo ruské Strela. Systém detekuje blížící se nebezpečí a pomocí do přesných směrů odpalovaných světlic odklání blížící se raketu od vrtulníku.

Video: Popis pancéřové ochrany pro pánevní oblast vojáka / YouTube

Pánevní ochranný systém

Proti stále se zvyšující hrozbě nástražných systémů IED byl pro vojáky vyvinut speciální pancéřový systém pro ochranu pánve PPS (Pelvic Protection System). Pokud voják šlápne na IED, výbuch většinou směřuj do oblasti rozkroku, pánve a podbřišku. PPS se skládá z kevlarové spodního prádla a vnějšího balistického štítu. Vojákovi tak poskytuje dostatečnou ochranu před šrapnely z výbuchu, ale i zemině a kamení, které často u zasažených způsobuje vážně infekční problémy.  

PLUMMS Foto: PLUMSS (Precision Lightweight Universal Mortar Setter Systém) uloženy v bednách před odesláním do Afghánistánu / Army.mil

 

Prostředek řízení palby pro přesně naváděnou munici

PLUMSS (Precision Lightweight Universal Mortar Setter System) je lehký, přenositelný prostředek pro řízení palby ze 120mm minometů využívající přesně naváděnou munici APMI. Díky PLUMSS systému můžou vojáci rychle a snadno programovat APMI a odpalovat ji na cíl s metrovou přesností. Snižuje se tak doba od zaměření cíle k zahájení palby.

SPCS Foto: Soldier Plate Carrier System / Wikipedia

 

Nosič pancéřových plátů pro vojáky

Nosič pancéřových plátů SPCS (Soldier Plate Carrier System) je alternativou k americké neprůstřelné vestě IOTV (Improved Outer Tactical Vest). SPCS je velmi lehká vesta - umožňuje rychlý odhoz, snižuje zátěž voják, zvyšuje mobilitu a poskytuje ochranu před přímou nepřátelskou palbou. SPCS se skládá z předního a zadního nosiče s měkkými balistickými vložkami a šerpami kolem pasu pro precizní upevnění vesty na těle vojáka.

A vítěznou inovací pro letošní rok je…

Taktická svítilna pro malé jednotky

Svítilna SUTL (Small Unit Tactical Light) osvítí cílovou oblast pomocí infračerveného světla, pokud je v ní detekovaný pohyb. Snímač pohybu je spárován s tepelným senzorem, takže svítilna reaguje pouze na osoby, velké zvířata nebo vozidla. Infračervené světlo umožní osvítit cíl, aniž by ho nepřítel zaznamenal – tedy pokud nemá brýle pro noční vidění. Naopak vojáci s brýlemi pro noční vidění okamžitě zaznamenají blížícího se nepřítele a můžou se na něj připravit. Ideální pro budování obranných pozic kolem základen, ale i pro malé jednotky při nočních akcích.

Zdroj: Army.mil

Nahlásit chybu v článku


Související články

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Infračevená munice udělá z noci den

V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...

Excalibur IA-2 - přesná dělostřelecká munice jde do akce!

Excalibur je přesně naváděná dělostřelecká munice ráže 155 milimetrů vyvinutá společnostmi Raytheon ...

Precizně naváděná minometná munice APMI XM395

Minomet se ve válkách používá již stovky let. Svoji smrtelnou užitečnost prokázal především v první ...

Inspirace filmem Predátor: Batoh jako obří zásobník kulometné munice

Určitě si každý z vás vzpomene na legendární scénu z akčního filmu Predátor, kdy herec Jesse Ventura ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  23:04 09.10.2012

  Pro Manix. Dík za připomínku. Upraveno, aby nedošlo k mýlce.

  Pro Manix. Dík za připomínku. Upraveno, aby nedošlo k mýlce.

 • Manix
  22:36 09.10.2012

  Ad MRAP Caiman:
  EFP jsou umísťovány hlavně podél cest a působí zejména na boční pancíř vozidel. Nedošlo náhodou k chybě v překladu?

  Ad MRAP Caiman:
  EFP jsou umísťovány hlavně podél cest a působí zejména na boční pancíř vozidel. Nedošlo náhodou k chybě v překladu?

 • Márty
  16:25 09.10.2012

  Výborný článek a srování. Zejméná nosič plátů a ochrana pánve...

  Výborný článek a srování. Zejméná nosič plátů a ochrana pánve...

Načítám diskuzi...