Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Ruští kontraktoři Vagněrovy skupiny v Sýrii; ilustrační foto / ChVK Vagner: Russian mercs in Syria, SOFREP 

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly osudnými jen stovkám syrských vojáků, ale také desítkám ruských kontraktorů. Útok na ropnou rafinerii údajně drženou kurdskými Syrskými demokratickými silami (SDS) skončil neúspěchem poté, co americké speciální síly podporující místní jednotky SDS přivolaly dělostřeleckou a leteckou posilu.

Cílem útoku spojených sil syrských vojáků a ruských kontraktorů byla rafinerie poblíž ropného pole Conoco, které ještě nedávno představovalo jeden z hlavních zdrojů příjmů Islámského státu (IS). Rafinerie, držená bojovníky ze SDS podporovaných Američany, se nachází za dekonfliktní linií, domluvené mezi americkým a ruským velením a rozdělující prorežimní síly a SDS.

 

 

Prorežimní síly o velikosti praporu překročily Eufrat (defacto hranice dekonfliktní linie) a s podporou tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva zaútočily na postavení opozičních sil. S místními bojovníky SDS však operovali i příslušníci amerických speciálních sil a ti v reakci na útok přivolali leteckou a dělostřeleckou podporu, která útočící síly zdecimovala.

 

K jejich odražení bylo podle amerického letectva užito dělostřelecké palby, stíhacích bombardérů F-15E, bezpilotních letounů MQ-9, bombardéru B-52, letounu palebné podpory AC-130 a vrtulníků AH-64 Apache.

 

Počet Rusů, kteří při útoku padli, je předmětem živých spekulací. Ruské ministerstvo zahraničí nejprve hovořilo  nanejvýš o pěti mrtvých Rusech, ale později přiznalo, že mrtvých a zraněných mohou být desítky. Igor Girkin, známý spíše jako Igor Strelkov, v odkazu na své spolehlivé zdroje uvádí až sto mrtvých Rusů. O více než 200 mrtvých Rusech hovoří Leonid Beršidskij z Moscow Times.
 

Kreml však důrazně popírá, že by šlo o příslušníky pravidelných ruských sil a upozorňuje, že prorežimní jednotky na americké pozice zaútočily bez vědomí ruského velení. Moskva však také zároveň kritizovala americké síly, které prý místo vyhledávání zbytků opor IS zabírají cenné ekonomické zdroje.

 

 Ropné pole Conoco

 

Americká léčka?

I když není jasné, zda o chystaném útoku ruské velení skutečně vědělo, nebo ne, je velmi pravděpodobné, že Američané s ním počítali. Podle generála amerického letectva Jeffreyho Harrigana útok nebyl ničím zcela překvapivým a již týden předem bylo možné na druhém břehu Eufratu zaznamenat rostoucí koncentraci sil.

 

To naznačuje i zřícení 210 metrů dlouhého mostu přes Eufrat pár hodin poté, co ho prorežimní síly překročily. Rusko z kolapsu mostu obvinilo SDS a americké síly, které prý měly otevřít hráze nedaleké vodní elektrárny a způsobit tak náhlou povodeň. Zničení mostu útočícím silám odřízlo ústupovou cestu. 
 

Podle výzkumného institutu Jamestown Foundation je poslední indicií bombardér B-52 zapojený do letecké podpory. Zatímco ostatní prostředky lze povolat relativně rychle, B-52 musel být již ve vzduchu s dostatkem paliva a munice, jelikož stroj podle institutu pravděpodobně startoval ze základny na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.

 

Pokud jsou předchozí tvrzení skutečně pravdivá, vyplývá z toho logický závěr, že americké síly vědomě naplánovaly a připravily léčku ruským kontraktorům, sloužícím jako nástroj ruské vlády v Sýrii, a Moskva nad tím přivřela oči...

 

Rusové zapojení do útoku na pozice SDS byli zaměstnanci  Vagněrovy skupiny (Častnaja vojennaja kompanija Vagněra), ruské soukromé vojenské společnosti. Od roku 2014 její kontraktoři bojovali na Ukrajině, Sýrii a spekuluje se o jejich přítomností v Súdánu, Libyi a Středoafrické republice.

 

Důvodem útoku bylo obsazení rafinerie a přilehlých ropných a plynových polí Conoco, která režim potřebuje pro rekonstrukci země a pro splácení svých četných půjček. Útok měl být iniciován místním kmenovým vůdcem a ruští kontraktoři s těžkou technikou měli vést útok. Podle Jamestown Foundation je motivační pohnutka kontraktorů k obsazování ropných polí velká, jelikož další ruské firmy napojené na společnost Vagněr získají od syrské vlády pětadvacetiprocentní podíl z produkce dobytých ropných polí.

 

Údajná skupina kontraktorů Vagněrovy skupiny bojující v Sýrii.

 

Vědělo ruské velení o útoku?

Poněkud jiný pohled nabízí ruský deník Novaja Gazeta, podle kterého ruské velení o neobvyklém pohybu amerických letadel muselo bezpodmínečně vědět. Ruský deník v této souvislosti zpovídal nejmenovaného ruského důstojníka, který sloužil v jednotkách radioelektronického průzkumu, jež dohlížely na vzdušný prostor Středního východu.

 

Zmiňovaný důstojník uvedl, že o letu amerických letadel byla Moskva nepochybně informována a o případném zásahu by také musela rozhodnout. Týkalo se to především strategického bombardéru B-52, který může nést jaderné zbraně. Ruský důstojník dále sdělil, že o nasazení B-52 rozhodl přinejmenším Pentagon a o nasazení B-52 byl informován americký prezident. Dle informací listu Novaja Gazeta ale B-52 startoval z katarské letecké základny Al Udeid.

 

Pokud by Rusové použili dokonce své systémy radioelektronického boje nebo zvedli do vzduchu pár stíhacích letadel, Američané by útok jistě odvolali. Stejně tak ruský důstojník i předpokádal, že pokud by Američané věděli o ruských občanech na místě bojů, k útoku by také nedošlo.

 

Zůstává tedy otázka, zda ruské velení vědělo o nasazení kontraktorů Vagněrovy skupiny v oblasti, nebo ne. B-52 Stratofortress přistává na katarské základně Al Udeid.

 

Mrtví bez důsledků

Přes vysoký počet zabitých Rusů se zdá, že incident nebude mít v blízké době významnější důsledky. Slovy Vitalije Naumka, ruského poradce ruské vlády pro Sýrii: „Nikdo nechce začít světovou válku kvůli dobrovolníkovi nebo žoldákovi, který ani nebyl vyslán státem a byl zabit Američany.“

 

Hlavní výhodou působení ruských kontraktorů a dobrovolníků či „dovolenkářů“ pracujících pro třetí stranu je pro Kreml to, že může věrohodně popřít jakékoli jejich napojení na oficiální struktury Ruské federace.

 

Prezident Putin navíc nestojí o negativní pozornost měsíc před prezidentskými volbami. Ruská intervence v Sýrii (ostatně v tom se inspirovali od americké anabáze v Iráku a Afghánistánu) měla být „televizní válkou“ plnou působivých záběrů leteckého bombardování bez „rušivého“ elementu mrtvých ruských vojáků.

 

To se děje i nyní, ale množství obětí a tlak pozůstalých nutí vládu zaujmout nějaké stanovisko. Přesto se v ruských médiích informace objevují jen poskrovnu a hlavní informační platformou jsou diskuzní fóra a sociální sítě.

Zdroj: Jamestown, BloombergNovaja Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • raziel87
  13:17 24.02.2018

  Stačí když si pár vocasů najde ženskou a pak nebudou mít potřebu neustále do všeho tahat mezi řádky politiku a pro jistotu mít pod každým článkem "diskuzní battle", protože nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Stačí když si pár vocasů najde ženskou a pak nebudou mít potřebu neustále do všeho tahat mezi řádky politiku a pro jistotu mít pod každým článkem "diskuzní battle", protože nejsou schopni svoje rusofóbství/filství udržet na uzdě. Dlouhodobě je mi z AN na nic. Zlatá Palba.cz, tam se diskutuje k tématům a návštěvníci fóra nemají (většinou) potřebu všem dokazovat, jak "vidí světovým mocnostem do karet".....především Rusku.

  Nemám na mysli Fenriho - docela se divim, že má sílu ty populistický kydy pár opuštěnejch pacientů, kteří nemají nic na práci, tak píšou romány do diskuzních fór, pořád rozporovat.Skrýt celý příspěvek

 • MacGyver
  11:31 24.02.2018

  Stálice co tady tak vášnivě a emocionálně diskutujete pod každým článkem. Co kdyby jste přestali každý den čekat na nový článek, respektive pasivní kolbiště názorů a pomohli ...Zobrazit celý příspěvek

  Stálice co tady tak vášnivě a emocionálně diskutujete pod každým článkem. Co kdyby jste přestali každý den čekat na nový článek, respektive pasivní kolbiště názorů a pomohli Grohmanovi tvořit autorský obsah. Kvalitní články by tomuto prostředí jedině prospěly.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:06 23.02.2018

  Luky: sorry, ale tady má prostě Blábol pravdu. Přečetl sis pořádně tu wiki? Je tu prostě přepis rozhovoru, který jde vykládat různě. Přitom tady máme dvě interpretace. Jednu ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: sorry, ale tady má prostě Blábol pravdu. Přečetl sis pořádně tu wiki?

  Je tu prostě přepis rozhovoru, který jde vykládat různě. Přitom tady máme dvě interpretace. Jednu uveřejněnou na obskurním webu, který chválí Kim Čong Ula, založenou na kusu vytrženého rozhovoru Sadáma s Velvyslankyní.
  Druhý je založen na kompletnějším přepisu, a není uveřejněn na tak obskurním webu. (Další dva články, kterými to dokládáš jsou články z roku 90, od které doby se zjistili - viz wiki - další podstatná fakta).

  Je nějaký jiný důvod, než předsudky vůči USA, proč by měl někdo věřit té interpretaci z globalresearch??

  Nedochází Ti, že na tzn. "fake news" je nebezpečné právě to, že to nejsou "totální lži", ale většinou nějaké pravdivé jádro, ovšem překroucené a přetočené tak, že dělá z černé bílou? Tedy že dělají dojem "doložené pravdy" - a navíc jejich čtenáři tím získávají pocit, jak na ně ta "zlá mainstreamová média" jsou krátká.... a přitom se nechávají vodit za nos daleko hůře?

  ===

  Nevím, jestli si měl někdy něco do činění s Araby, nebo s diplomacií. Já sice také nikoli, ale osobně znám lidi, kteří ano, a parkrát jsem je slyšel vyprávět, jak a co arabům šlo a nešlo říct.
  To, co si představuješ, že by měla podle Tebe velvyslankyně říci Sadámovi, to by se defakto rovnalo okamžitému vyhlášení války. Takhle se prostě v diplomacii nejedná a už vůbec ne s Arabama. Ta reakce té velvyslankyně byla poměrně standardní v situaci, kdy netušila, že Husajn již je rozhodnut zaútočit a zároveň si s ním chtěla zachovat rozumné vztahy.
  Kdyby jen řekla, že "Kuwajt je v právu" - v reakci na situaci, kdy měli spolu Kuwajt s Irákem jednat, tak to by se rovnalo hození vidlí do vztahu mezi USA a Irákem - a hlavně v diplomatické řeči by to znamenalo - my chceme vztahy mezi Irákem a USA vyostřit.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:05 23.02.2018

  Rád bych měl i originál rozhovoru, který se týká přejezdu přes Eufrat a následného "masakru". Mohli bychom se pak dohadovat o "interpretacích". Dám ti čas si všechny možné ...Zobrazit celý příspěvek

  Rád bych měl i originál rozhovoru, který se týká přejezdu přes Eufrat a následného "masakru". Mohli bychom se pak dohadovat o "interpretacích".

  Dám ti čas si všechny možné interpretace vyjádření Ejpril Glaspie (aka Dubna Skleňenokoláčové) sesumarizovat. Možná ti jako programátorovi a logikovi vyjde, že to znamenalo "máme na tebe připraveny vydrilované jednotky z Evropy a námořnictvo a následně vycvičíme dceru kuwaitského velvyslance k sjůpr hereckým výkonům o novorozencích vyhozených z inkubátorů a vybombíme tě do doby kamenný ".Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:55 23.02.2018

  Milý Luky, jenže třeba ta wiki uvádí několik verzí rozhovoru mezi Glaspie a Saddámem a více jejich interpretací. A celý ten článek pak končí větou "Kritici Glaspie jí dluží ...Zobrazit celý příspěvek

  Milý Luky,

  jenže třeba ta wiki uvádí několik verzí rozhovoru mezi Glaspie a Saddámem a více jejich interpretací. A celý ten článek pak končí větou "Kritici Glaspie jí dluží omluvu."

  To je úplný opak toho, co říká ten tvůj www.globalreserch.ca... .

  Tak asi tak...Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:40 23.02.2018

  A jako zdroj toho tvého objevného článku uvádějí "The original source of this article is Global Research". Přeložím: "Vycucali jsme si to z prstu".

  A jako zdroj toho tvého objevného článku uvádějí "The original source of this article is Global Research". Přeložím: "Vycucali jsme si to z prstu".

 • StandaBlabol
  21:37 23.02.2018

  Luky, to myslíš vážně, globalresearch.ca jako zdroj informací? Během pěti minut jsem tam našel tři články, které líčí sociální, ekonomické a věděcké úspěchy lidu Severní Koreje ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  to myslíš vážně, globalresearch.ca jako zdroj informací? Během pěti minut jsem tam našel tři články, které líčí sociální, ekonomické a věděcké úspěchy lidu Severní Koreje po vedením božského vůdce Kim Čong Una. A jak na ně celý svět uvaluje ze závisti zločinné sankce. To vážně nemáš ani špetku kritického myšlení?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:22 23.02.2018

  abyste mi pak nenandávali do konspirátorů Occamové:
  http://www.globalresearch.ca/g...

  abyste mi pak nenandávali do konspirátorů Occamové:
  http://www.globalresearch.ca/g...

 • Luky
  21:12 23.02.2018

  to by se to nesmělo stát před OH vy břitvy.... Oni určitě neměli (ať už jich bylo jakékoli množství) kapacity na to čehokoli dosáhnout proti USA, čili do toho mícháte OH úplně ...Zobrazit celý příspěvek

  to by se to nesmělo stát před OH vy břitvy....

  Oni určitě neměli (ať už jich bylo jakékoli množství) kapacity na to čehokoli dosáhnout proti USA, čili do toho mícháte OH úplně nesmyslně a samoúčelně, jen proto abyste to "obrátili", což je hrozně infantilní.

  Trochu mi to připomíná údajné Saddámovi konzultace se svými bývalými spojenci - zda může vlítnout do Kuwaitu....no a když tam vlítnul, už byly připraveny skazky o inkubátorech a dostal sodu.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:00 23.02.2018

  A jsme opět u emitorů plazmy... a to se někdo dovolává odbornosti? NTVL. logik, nemusel je platit ani Írán, ani Rusko, nýbrž nějaký oligarcha (nebo, chcete-li, warlord). A ...Zobrazit celý příspěvek

  A jsme opět u emitorů plazmy... a to se někdo dovolává odbornosti? NTVL.

  logik, nemusel je platit ani Írán, ani Rusko, nýbrž nějaký oligarcha (nebo, chcete-li, warlord). A Rusové je v tom nechali prostě proto, aby chlapcům ukázali, že bez jejich posvěcení se jim nedostane ani jejich podpory. A bez podpory RA je kdokoliv se schopným letectvem smázne jak drobky ze stolu. A ani ta olympiáda nemusí být náhoda – prostě si chlapci mysleli, že Amíci budou nalepení u televizí a nestačí reagovat, připadně se do velké akce nebudou chtít pustit (třeba proto, aby je někdo nepodezíral z "olympijského" syndromu, jako někteří konspirátoři...). Těch možností je prostě spousta, a to i když s využitím occamovy břitvy necháme jen ty se slušnou pravděpodobností...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:45 23.02.2018

  theo: a) Jenže tady neútočil jen Asad, ale ruští kontraktoři. A ty poměrně jistě ASAD neplatí, anžto na ně nemá. To bys leda musel tvrdit, že je tady platil Írán. b) Tím ...Zobrazit celý příspěvek

  theo:
  a) Jenže tady neútočil jen Asad, ale ruští kontraktoři. A ty poměrně jistě ASAD neplatí, anžto na ně nemá. To bys leda musel tvrdit, že je tady platil Írán.

  b) Tím osvědčeným a spolehlivým řešením myslíš ty údajné emitory plasmy ve vstupech motorů???? Můžeš prosím doložit alespoň jeden ODBORNÝ odkaz na toto "jednoduché a osvědčené řešení", když tak voláš po odbornosti?Skrýt celý příspěvek

 • theo
  18:19 23.02.2018

  Nedá mi nenapísať. Nezmysly typu Rusko neumožnilo medzinárodnú správu Sírie. To máte ako na mysli medzinárodným ISILom. Keď si dáte klapky s očí dole prídete na to , že v Sirii ...Zobrazit celý příspěvek

  Nedá mi nenapísať. Nezmysly typu Rusko neumožnilo medzinárodnú správu
  Sírie. To máte ako na mysli medzinárodným ISILom. Keď si dáte klapky s očí dole
  prídete na to , že v Sirii Asad s Iránom niekoľkokrát navzdory ruskému varovaniu
  zaútočili kde nemali a snažili sa zatiahnuť Rusko do konfrontácie , kde ju Rusko
  nechce. A keď zrazu bez krytia RF dostali na búdku a ihneď sa umravnili a utekali
  s prosíkom aby to riešilo diplomaticky Rusko. Nenapadlo to tu nikoho, že sa niktoré
  sily Iran, Hizbalah atd snažili zatiahnuť Rusko do konfrontácie , kde sa im to momentálne pred voľbami nehodí. Wagnerovci - nie su otrokmi kremeľskej ideológie , ale ponúknutých peňazí . Kto z vás tu má krištáľovú guľu a vie s istotou
  koľko ľudí pri útoku cez Eufrad umrelo.
  A k Su 57 - je vás tu múdrych veľa , ale nezachytil som ani jedného , ktorý by
  pri debate o RCS spomenul mriežky pri nasávacích otvoroch , co by mali
  byt emitory plazmy . Stále tu čítam len odkryte lopatky , na ........ RCS .
  Naozaj si myslíte , že rusky mužik pri návrhu nepoužíva hlavu .
  Nikdy by som netvrdil, že SU 57 je prešpikované elektronikou ako F35 ,
  ale rozhodne nebude na zahodenie , lebo niekedy aj osvedčené a spoľahlivé riešenia sú viac , ako nedotiahnutý zázrak.
  Predtým ako ma upálite , tak sa zamyslite nad neutralitou.
  Vždy som si myslel , že toto je odborný server a nie server , kde chodia
  rusofóbovia onanovať spolu s rusofilmy.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:23 23.02.2018

  Luky: Nechápu námitku. Chceš tvrdit, že ten útok kontraktorů byl blbost a neměl žádné vojenské/mocenské cíle? Pokud ano, proč by na něj věnovali tolik síly a pěnez? Pokud to ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Nechápu námitku. Chceš tvrdit, že ten útok kontraktorů byl blbost a neměl žádné vojenské/mocenské cíle? Pokud ano, proč by na něj věnovali tolik síly a pěnez?

  Pokud to nechceš popřít, tak co je divného na tom, že těch cílů zkusily dosáhnout v pro ně nejpříznivějším čase?Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:19 23.02.2018

  Jo "logiku", ten prapor kontraktorů měl za cíl ovládnout území za Eufratem a vyhnat Američany ze Sýrie. Chtěli to k Turecký hranici stihnout do uzavíracího ceremoniálu.

  Jo "logiku", ten prapor kontraktorů měl za cíl ovládnout území za Eufratem a vyhnat Američany ze Sýrie. Chtěli to k Turecký hranici stihnout do uzavíracího ceremoniálu.

 • logik
  15:03 23.02.2018

  Klimešov: +1 Luky: Jenomže ten, kdo tam "rozesírá" v současné době jaksi nejsou Američané (imho to nebyly ani v minulosti, ale o tom bychom se zas hádali do aleluja - ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Klimešov: +1

  Luky: Jenomže ten, kdo tam "rozesírá" v současné době jaksi nejsou Američané (imho to nebyly ani v minulosti, ale o tom bychom se zas hádali do aleluja - ale Američané to nebyly, kdo vetoval rezoluci RB, která by umožnila mezinárodní správu Sýrie, která by zabránila tomu, aby se ze Sýrie stalo bojiště teroristů z celého světa a místo, kde se po hlavě mlátěj šiité se Sunitama). Ale k přítomnosti: Ghouta je dle "mírových" dohod deeskalační zóna. Útočí na ni Američané a jejich spojenci?

  Fenri:
  A kdy byl ten první významný údaer přes Eufrat? V době olympiády (tedy kdy si Rusové mohli myslet, že se západ nebude chtít pouštět do větších akcí), v době, kdy byli Kurdové zaměstnáni Tureckem. Jakou lepší dobu by sis pro úder mohl vybrat?

  S tím, že ho povedou kontraktoři, takže když se nepovede, vlastně se nic neděje, my za nic nemůžeme... Je to IMHO jedna z naprsto věrohodných hypotéz.

  ===

  Ohledně citace. To, že tam ten text neumíš najít, fakt není muj problém. Ten text v tom článku byl včera, je tam i dnes. Tady máš screenshot: https://screenshots.firefox.co...

  V tom textu jsou čtyři odhady. U jednoho není jasné, z čeho byl dělán, dva byly dělány podle dokumentů a vyjádření suchoje - TEDY NE DLE FOTEK, jeden podle modelu, který sice pravděpodobně za zdrojová data měl fotky, ale zdaleka není vyloučené, že nepoužil i další údaje (např. ony dokumenty od Suchoje).
  Oba uveřejněné odhady, které mohou mít zdroj i ve fotkách, nepublikoval "fanda", ale odborník v oboru.
  Tedy Tvoje vyjádření, že jde o odhady fandů dle fotek je prostě Tvůj výmysl a nepravda založenej na předsudcích, nebo hodně velké překroucení reality.

  To, že ten odhad má své limity je jasné. Koneckonců to jsem psal i sám. Proti tomu jsem se ovšem neohrazoval.
  Ohrazoval jsem se proti tomu, že aniž bys sis přečetl zdroje toho, co sem postoval, a aniž by sis evidentně uměl správně přeložit to, co jsem postoval - protože tam se explicitně píše o jiných zdrojích odhadu, než fotkách, i se tam explicitně zmiňuje u jednoho odhadu autora - tak sis o tom vymyslel báchorku, že je to odhad od "fandy podle fotek". A eště místo toho, že bys uznal, žes prostě udělal chybu, tak se z toho snažíš poněkud hloupě a přitom agresivně vykroutit.

  A když už jsme u toho - jaké lepší odhady by sis přál? Založené na čem? Oficiálním vyjádření Ruského MO? To asi dostaneme těžko. Nebo jaký lepší odhad RCS by sis představoval než ty, které jsem postoval? IMHO pokud popíráš smysluplnost takovýchto odhadů, pak defakto říkáš, že vůbec nemá smysl hodnotit RCS jednotlivých letadel. Zpravidla takovou věc dělá člověk, který "svému koni nevěří....".

  ===

  Ohledně motorů: To, že o vstupu o motoru hovoříš jen jako o trubce právě ukazuje, že to furt řešíš z pohledu středoškolské fyziky a s odpuštěním toho příliš netušíš o transsonické aerodynamice. To, že to je všechno, jen ne triviální, je krásně vidět např. na tom, jak dlouho už se mluví o motorech s proměnným cyklem, tedy o motorech s variabilním obtokovým poměrem. Jde defakto jen o to, že se u dvouproudového motoru mění průměr vnější trubky. Přesto za přinejmenším skoro třicet let, co se o něco takového inženýři snaží, se žádný takový motor do produkce nedostal... A přitom, podle Tebe, jen stačí navrhnout správnou trubku.

  To, že vstup vzduchu do motoru není jen "tak nějaká trubka" je vidět např tady:
  https://eprints.soton.ac.uk/46...
  kde shrnujou vývoj některých řešených problémů kolem vstupu motoru a problémy, které se tam řeší.
  Budu tady citovat ze závěru (článek z roku 2007):
  "Although there has been major progress in the numerical simulation of these
  phenomena, further increases in computing power will be needed...."
  Což jednoznačně ukazuje, že "tu jenom trubku" defakto dodnes nikdo pořádně spočítat neumí (za těch deset let se výpočetní možnosti zas tak nepohnuly). To, jak je to těžký spočítat krásně ilustruje např.: "Although simulating 0.05 s of shock wave propagation time on a 3-D forebody and inlet model still took Ytterstrom and Axelson 74 days of computing time in 1999". Tu "jen trubku" počítali 74 dní, aby získali simulaci děje trvajícího 0.05sekundy.

  Desing vstupů motorů je mix zkušenosti, intuice, výpočtů a aerodynamických experimentů - a tedy věc, která se rozhodně nedá dobře udělat během měsíců. A to ještě v citovaném článku vůbec neřeší jeho RCS, což do problému vnáší další omezení a komplexitu....

  To, že se taková věc nedá řešit výpočtama od stolu, ale je ji třeba měřit i v reálu, dokazuje např. i tento výzkum:
  http://citeseerx.ist.psu.edu/v...
  Tento papper zároveň ukazuje, že to není jen trubka, že tu trubku musíš řešit v kontextu celé aerodynamiky letadla, tedy ale naopak že ona ovliňuje aerodynamiku letadla, tedy změna vstupu vzduchu pro motor znamená kompletně znova otestovat letadlo a nastavit jeho flight control systém, popř. to i může vést k nutnosti redesignu řídících ploch atd. atd....

  Dál pak to není jen trubka - Su-57 má aktivní řízení vstupů, tak aby vyhovovala i subsonickým, i vysokým supersonickým rychlostem, tedy předělat to znamená kompletně znovu napočítat, namodelovat a následně vyzkoušet v reálu celý systém řízení inletu. Nehledě k tomu, že jiný vstup znamená i zásah do struktury křídla atd.... atd....

  Ohledně času, za který se to dá udělat: na F14 se design vstupů podařilo doladit během více než dvou let a inženýři a bylo to považováno za hodně dobře zvládnutou práci. A to byly na Tomcat o dost menší nároky, než má Su-57 (jak co se týče letových režimů, tak potřebného množství vzduchu pro motory, tak i RCS) - a to měli ještě designéři "štěstí", že se jim to povedlo skoro "napoprve": v reálu se to v určitých ohledech chovalo jinak, než modely ve windtunelu, ale naštěstí buďto v pozitivním slova smyslu, nebo se dal desing vstupu snadno opravit.
  https://proceedings.asmedigita... Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  14:53 23.02.2018

  Blondýnko, já se jen zeptal, jestli víš o nějakých náznacích sporů mezi vedením Wagnerovců a ruskou armádou. O něčem, co by podpořilo tu tvou teorii o tom, že Putin nechal zabít ...Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  já se jen zeptal, jestli víš o nějakých náznacích sporů mezi vedením Wagnerovců a ruskou armádou. O něčem, co by podpořilo tu tvou teorii o tom, že Putin nechal zabít desítky svých občanů, jen aby je postavil do latě. Pokud máš potřebu to svoje NE zabalit do dvou odstavců urážek, je to tvoje věc. Ale jen tím zapleveluješ diskuzi.

  Jinak pokud ti anonymita internetu umožňuje beztrestně urážet lidi a díky tomu se cítit jako rotvailer, tak ti to samozřejmě přeju:)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:17 23.02.2018

  Ale Stando, já si o tom už dva týdny myslím to samý a sklízím za to vytrvale antipalce.
  Shrnuto v příspěvku "Datum: 23.02.2018 Čas: 11:21".
  Tak šup šup a palečky rychle dolů.

  Ale Stando, já si o tom už dva týdny myslím to samý a sklízím za to vytrvale antipalce.
  Shrnuto v příspěvku "Datum: 23.02.2018 Čas: 11:21".
  Tak šup šup a palečky rychle dolů.

 • StandaBlabol
  13:39 23.02.2018

  Luky, No pokud tvrdis, ze ta akce, jeji nacasovani a provedeni je vrteni psem, tak jsem myslel, ze ukazujes na Rusy. Protoze dost lidi tu tvrdi, ze o tom museli vedet nechali ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky,

  No pokud tvrdis, ze ta akce, jeji nacasovani a provedeni je vrteni psem, tak jsem myslel, ze ukazujes na Rusy. Protoze dost lidi tu tvrdi, ze o tom museli vedet nechali to probehnout. A mimochom dnesni clanky - jeden je tu postovany - to jen potvrzuji.

  Jinak s tebou souhlasim, ze ve vyctu toho, co Americani nasadili uz chybi jen ponorky. Hlavne ty B-52 vypadaji na brutalni demonstraci sily. Pritom asi stacilo proletet se kolem te kolony v Apacich nebo znicit par vozidel a zbytek by to asi otocil. Z nejakeho duvodu se rozhodli ty utocniky uplne znicit. Jak pise Blondynka, byl to prvni pokus o poruseni te linie na Eufratu. Tak mozna, aby kohokoliv presla chut to zkouset znova.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:22 23.02.2018

  ....jinak se divím, že Amíci do odražení útoku nezapojili i ponorky.

  ....jinak se divím, že Amíci do odražení útoku nezapojili i ponorky.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 8