Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Ruští kontraktoři Vagněrovy skupiny v Sýrii; ilustrační foto / ChVK Vagner: Russian mercs in Syria, SOFREP 

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly osudnými jen stovkám syrských vojáků, ale také desítkám ruských kontraktorů. Útok na ropnou rafinerii údajně drženou kurdskými Syrskými demokratickými silami (SDS) skončil neúspěchem poté, co americké speciální síly podporující místní jednotky SDS přivolaly dělostřeleckou a leteckou posilu.

Cílem útoku spojených sil syrských vojáků a ruských kontraktorů byla rafinerie poblíž ropného pole Conoco, které ještě nedávno představovalo jeden z hlavních zdrojů příjmů Islámského státu (IS). Rafinerie, držená bojovníky ze SDS podporovaných Američany, se nachází za dekonfliktní linií, domluvené mezi americkým a ruským velením a rozdělující prorežimní síly a SDS.

 

 

Prorežimní síly o velikosti praporu překročily Eufrat (defacto hranice dekonfliktní linie) a s podporou tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva zaútočily na postavení opozičních sil. S místními bojovníky SDS však operovali i příslušníci amerických speciálních sil a ti v reakci na útok přivolali leteckou a dělostřeleckou podporu, která útočící síly zdecimovala.

 

K jejich odražení bylo podle amerického letectva užito dělostřelecké palby, stíhacích bombardérů F-15E, bezpilotních letounů MQ-9, bombardéru B-52, letounu palebné podpory AC-130 a vrtulníků AH-64 Apache.

 

Počet Rusů, kteří při útoku padli, je předmětem živých spekulací. Ruské ministerstvo zahraničí nejprve hovořilo  nanejvýš o pěti mrtvých Rusech, ale později přiznalo, že mrtvých a zraněných mohou být desítky. Igor Girkin, známý spíše jako Igor Strelkov, v odkazu na své spolehlivé zdroje uvádí až sto mrtvých Rusů. O více než 200 mrtvých Rusech hovoří Leonid Beršidskij z Moscow Times.
 

Kreml však důrazně popírá, že by šlo o příslušníky pravidelných ruských sil a upozorňuje, že prorežimní jednotky na americké pozice zaútočily bez vědomí ruského velení. Moskva však také zároveň kritizovala americké síly, které prý místo vyhledávání zbytků opor IS zabírají cenné ekonomické zdroje.

 

 Ropné pole Conoco

 

Americká léčka?

I když není jasné, zda o chystaném útoku ruské velení skutečně vědělo, nebo ne, je velmi pravděpodobné, že Američané s ním počítali. Podle generála amerického letectva Jeffreyho Harrigana útok nebyl ničím zcela překvapivým a již týden předem bylo možné na druhém břehu Eufratu zaznamenat rostoucí koncentraci sil.

 

To naznačuje i zřícení 210 metrů dlouhého mostu přes Eufrat pár hodin poté, co ho prorežimní síly překročily. Rusko z kolapsu mostu obvinilo SDS a americké síly, které prý měly otevřít hráze nedaleké vodní elektrárny a způsobit tak náhlou povodeň. Zničení mostu útočícím silám odřízlo ústupovou cestu. 
 

Podle výzkumného institutu Jamestown Foundation je poslední indicií bombardér B-52 zapojený do letecké podpory. Zatímco ostatní prostředky lze povolat relativně rychle, B-52 musel být již ve vzduchu s dostatkem paliva a munice, jelikož stroj podle institutu pravděpodobně startoval ze základny na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.

 

Pokud jsou předchozí tvrzení skutečně pravdivá, vyplývá z toho logický závěr, že americké síly vědomě naplánovaly a připravily léčku ruským kontraktorům, sloužícím jako nástroj ruské vlády v Sýrii, a Moskva nad tím přivřela oči...

 

Rusové zapojení do útoku na pozice SDS byli zaměstnanci  Vagněrovy skupiny (Častnaja vojennaja kompanija Vagněra), ruské soukromé vojenské společnosti. Od roku 2014 její kontraktoři bojovali na Ukrajině, Sýrii a spekuluje se o jejich přítomností v Súdánu, Libyi a Středoafrické republice.

 

Důvodem útoku bylo obsazení rafinerie a přilehlých ropných a plynových polí Conoco, která režim potřebuje pro rekonstrukci země a pro splácení svých četných půjček. Útok měl být iniciován místním kmenovým vůdcem a ruští kontraktoři s těžkou technikou měli vést útok. Podle Jamestown Foundation je motivační pohnutka kontraktorů k obsazování ropných polí velká, jelikož další ruské firmy napojené na společnost Vagněr získají od syrské vlády pětadvacetiprocentní podíl z produkce dobytých ropných polí.

 

Údajná skupina kontraktorů Vagněrovy skupiny bojující v Sýrii.

 

Vědělo ruské velení o útoku?

Poněkud jiný pohled nabízí ruský deník Novaja Gazeta, podle kterého ruské velení o neobvyklém pohybu amerických letadel muselo bezpodmínečně vědět. Ruský deník v této souvislosti zpovídal nejmenovaného ruského důstojníka, který sloužil v jednotkách radioelektronického průzkumu, jež dohlížely na vzdušný prostor Středního východu.

 

Zmiňovaný důstojník uvedl, že o letu amerických letadel byla Moskva nepochybně informována a o případném zásahu by také musela rozhodnout. Týkalo se to především strategického bombardéru B-52, který může nést jaderné zbraně. Ruský důstojník dále sdělil, že o nasazení B-52 rozhodl přinejmenším Pentagon a o nasazení B-52 byl informován americký prezident. Dle informací listu Novaja Gazeta ale B-52 startoval z katarské letecké základny Al Udeid.

 

Pokud by Rusové použili dokonce své systémy radioelektronického boje nebo zvedli do vzduchu pár stíhacích letadel, Američané by útok jistě odvolali. Stejně tak ruský důstojník i předpokádal, že pokud by Američané věděli o ruských občanech na místě bojů, k útoku by také nedošlo.

 

Zůstává tedy otázka, zda ruské velení vědělo o nasazení kontraktorů Vagněrovy skupiny v oblasti, nebo ne. B-52 Stratofortress přistává na katarské základně Al Udeid.

 

Mrtví bez důsledků

Přes vysoký počet zabitých Rusů se zdá, že incident nebude mít v blízké době významnější důsledky. Slovy Vitalije Naumka, ruského poradce ruské vlády pro Sýrii: „Nikdo nechce začít světovou válku kvůli dobrovolníkovi nebo žoldákovi, který ani nebyl vyslán státem a byl zabit Američany.“

 

Hlavní výhodou působení ruských kontraktorů a dobrovolníků či „dovolenkářů“ pracujících pro třetí stranu je pro Kreml to, že může věrohodně popřít jakékoli jejich napojení na oficiální struktury Ruské federace.

 

Prezident Putin navíc nestojí o negativní pozornost měsíc před prezidentskými volbami. Ruská intervence v Sýrii (ostatně v tom se inspirovali od americké anabáze v Iráku a Afghánistánu) měla být „televizní válkou“ plnou působivých záběrů leteckého bombardování bez „rušivého“ elementu mrtvých ruských vojáků.

 

To se děje i nyní, ale množství obětí a tlak pozůstalých nutí vládu zaujmout nějaké stanovisko. Přesto se v ruských médiích informace objevují jen poskrovnu a hlavní informační platformou jsou diskuzní fóra a sociální sítě.

Zdroj: Jamestown, BloombergNovaja Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Luky
  13:19 23.02.2018

  Blábol může. Mimochodem vůbec nechápu, co o mě píše StandaBlábol v příspěvku v 09:16. Já jsem nikde nepsal, že něco bylo se souhlasem Rusů ani jsem to nenaznačoval. Fenriho ...Zobrazit celý příspěvek

  Blábol může.

  Mimochodem vůbec nechápu, co o mě píše StandaBlábol v příspěvku v 09:16.
  Já jsem nikde nepsal, že něco bylo se souhlasem Rusů ani jsem to nenaznačoval.
  Fenriho příspěvky v tomto konkrétním vlákně jsem přelétl očima asi dva až tři a v duchu s nimi nesouhlasil. Nemám bohužel tolik času, to je celé.

  Spekulace "co tím sledují Rusové" nerozvíjím, protože to netuším.
  Troufnu si ale napsat, že už znám myšlení druhé strany. Překvapit ale taky můžou.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  13:13 23.02.2018

  S tou podvesenou vyzbroji je to muj omyl, uznavam. Na supercruise s puvodnimi motory trvam, mozna da za idealnich podminek 1,1M, ale prakticky ji dokaze pouzivat az s novymi ...Zobrazit celý příspěvek

  S tou podvesenou vyzbroji je to muj omyl, uznavam. Na supercruise s puvodnimi motory trvam, mozna da za idealnich podminek 1,1M, ale prakticky ji dokaze pouzivat az s novymi motory. At ten muj prispevek admin klidne smazne, Su-57 je tu off topic.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  12:06 23.02.2018

  Až bude po ruských volbách skončí problém v Luhansku, Donbasu a bude se řešit poválečné uspořádání Sýrie. Do této doby považujete informace o padlých Rusech, ať už zveličování ...Zobrazit celý příspěvek

  Až bude po ruských volbách skončí problém v Luhansku, Donbasu a bude se řešit poválečné uspořádání Sýrie.

  Do této doby považujete informace o padlých Rusech, ať už zveličování či naopak zlehčování, za součást ruských voleb.Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  11:30 23.02.2018

  https://edition.cnn.com/2018/0...

  Trochu novinek do flamewar.

  https://edition.cnn.com/2018/0...

  Trochu novinek do flamewar.

 • Luky
  11:21 23.02.2018

  Nejjednodušší varianta je, že spousta Amíků a jejich fandů může týct blahem nad představou Spookyho pálícího z houfnice a rychlopalných kanonů do Rusáků s odříznutou únikovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejjednodušší varianta je, že spousta Amíků a jejich fandů může týct blahem nad představou Spookyho pálícího z houfnice a rychlopalných kanonů do Rusáků s odříznutou únikovou cestou, za doprovodného vrnění Apačů a štěkání jejich třicítek, kobercové kulisy B-52 a sofistikovaného dohledu Reapera. Připadají si mocní a asertivní, když už v této válce selhali na plné čáře a nemají ani žádnou opravdu životaschopnou a dlouhodobou vizi co s tím dál (rozesírat a slibovat můžou donekonečna).
  Navíc měli historku, na které by mohla jejich všehoschopná média vystavět obří příběh, pokud by se Izraelský nálet vymknul. A to si pište, že by si Amíci hned přisolili a jejich letadla měla plnou pohotovost.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  11:07 23.02.2018

  Hele, vy chytrolíni :-) A vi víte kam vedou ty telefony? Víte jaký tam mají přehled o soukromých armádách? Máte pocit, že situace kdy borec na sluchátku na ruské straně má přehled ...Zobrazit celý příspěvek

  Hele, vy chytrolíni :-) A vi víte kam vedou ty telefony? Víte jaký tam mají přehled o soukromých armádách? Máte pocit, že situace kdy borec na sluchátku na ruské straně má přehled jen o oficiální armádě a ne o žoldácích, nemohl nastat?

  Je taky dobré si uvědomit, že:

  ...po telefonu nikdo nikoho nevaroval, ani nežádal o svolení. Řešila se jen dekonflikce.

  ...kdo ví, že se jednalo o opakované dotazování, má slova jsou jen mým názorem, vycházející z vlastní zkušenosti. ne ze znalosti věci na místě.

  ...že z toho není moc záběrů? No a kdo by ty záběry měl dělat? Nebo, proč by je měli zveřejňovat?

  Já se vždy držím té nejjednodušší varianty.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:03 23.02.2018

  fenri, ty teda nemáš vysokú mienku o morálke ruského velenia ... Napadlo ťa niekedy, že to "varovanie" od američanov jednoducho podcenili? Že nečakali tak masívny útok? Ktovie ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri, ty teda nemáš vysokú mienku o morálke ruského velenia ...

  Napadlo ťa niekedy, že to "varovanie" od američanov jednoducho podcenili? Že nečakali tak masívny útok? Ktovie koľko krát už sa podobne dotazovali a predsa nezasiahli...Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:51 23.02.2018

  fenri: Jo klidně. Takhle nějak to prostě mohlo být. Pokud jsou Rusové s USA opravdu nějak domluveni a Eufrat tvoří defakto demarkační linii, což vypadá že nejspíše jsou, tak se mi ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: Jo klidně. Takhle nějak to prostě mohlo být. Pokud jsou Rusové s USA opravdu nějak domluveni a Eufrat tvoří defakto demarkační linii, což vypadá že nejspíše jsou, tak se mi nechce věřit, že by takhle USA provokovali, kvůli jedné jediné rafinérce, zvlášť když tu bylo riziko, že by jí nemuseli udržet v případném protiútoku.

  Spíš mi to připadá na dílo někoho místního, který si chtěl na situaci přihřát svojí polívčičku a získat zase o kus větší příjmy do budoucna. A Wagnerovci i když mají těsné vztahy s Ruskou vládou, tak pořád jsou to žoldáci co bojují za peníze.

  No a někoho prostě mohlo napadnout, že když USA mlčí u Afrinu (fakt nevím jak se to píše) no tak tady by taky nemusela zasáhnout.

  Ale konspiračních teorií jde vymyslet opravdu spousta. Jelikož se o tom incidentu skoro nic neví a na samém začátku by prakticky smeten pod stůl, tak vymýšlet si opravdu můžeme jak chceme :-)

  A co se týče těch hlasů příbuzných padlích či raněných. Tak tenhle incident považuji spíše za takovou tu pomyslnou poslední kapku pro pozůstalé. Co vím tak v Rusku už se vedou roky, snad od událostí na Ukrajině možná dřív, že by vláda měla přestat takhle jednat a začít se k těmto lidem hlásit a projevovat jim tu stejnou úctu jako jakémukoli jinému padlému vojáku za Ruské zájmy.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:23 23.02.2018

  Klimešov - to by byla pravda (a část pravdy na tom je), kdyby: 1.) Nešlo o první významný úder přes Eufrat 2.) Kdyby nebyli Rusové předem varováni, že to tam USA rozsekají a ...Zobrazit celý příspěvek

  Klimešov - to by byla pravda (a část pravdy na tom je), kdyby:
  1.) Nešlo o první významný úder přes Eufrat
  2.) Kdyby nebyli Rusové předem varováni, že to tam USA rozsekají a přesto je nechali v blahé nevědomosti.

  Možné vysvětlení (neodporující vašim úvahám) by bylo v tom, že Rusům bylo jedno, že tam nějací Wagnerovci jsou a kolik jich tam je a holt si řekli "eto vaše dělo" a nestarali se o ně, nezajímá je to. Po tom, co se začaly ozývat rodiny raněných a mrtvých byli nuceni se k tomu nějak vyjádřit, což zjevně nečekali, proto ty zjevně zmatené informace, mlčení, mlžení. To by ovšem ukazovalo na daleko volnější vazbu Wagnerovci a RA, než jak je prezentována.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:18 23.02.2018

  Flader, hezké. Až na to, že nikoho ani nenapadlo předpokládat, že tam Wagnerovci spadli z Marsu, nebo že je platí Nový Zéland. A nikdo s nimi neměl problém ve smyslu nějakých ...Zobrazit celý příspěvek

  Flader, hezké. Až na to, že nikoho ani nenapadlo předpokládat, že tam Wagnerovci spadli z Marsu, nebo že je platí Nový Zéland. A nikdo s nimi neměl problém ve smyslu nějakých moralistických řečí, protože Wagnerovci nejsou zdaleka první soukromou armádou, kterou si stát platí.
  A i kdyby - proč by v tom případě dalo Rusko Wagnerovcům zelenou, aby se nechali zmasakrovat? Asi by jim ten útok zatrhli, resp. je varovali. Útok by se zrušil, nebo by se Wagnerovci zdekovali během útoku a nechali by tam jen arabské žoldáky.

  Víme jen tyto informace:
  -USA se opakovaně (nejméně 2x) ptali Rusů, zda tam jsou.
  -Rusko opakovaně řeklo, že ne.
  -Wagnerovci nevěděli, co se na ně chystá (pud sebezáchovy funguje víc, než příkaz bratra Utkina).
  -Chybí jakákoliv dokumentace z "místa činu". A již před akcí, z akce, nebo po akci.
  -Ani USA ani Rusko nezpochybňuje že k něčemu došlo.


  Minimálně z bodů 2 a 3 vyplývá, že Wagnerovci byli obětováni. Pokud tam v nějakém významném počtu byli (což není jisté, ale je pravděpodobné z pozdějších reakcí). A racionálnější důvod, než že "zlobili" nebo podporovali moc někoho, kdo není součástí moskevské party "kluků, co spolu mluví" mně v tuto chvíli nenapadá.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  10:12 23.02.2018

  Pánové uvědomujete si, že to co se děje v Sýrii je válka a ne žádná televizní šou? Že opravdu vytváříte až šílené konspirační teorie a hledáte v tom něco co tam není. Prostě a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pánové uvědomujete si, že to co se děje v Sýrii je válka a ne žádná televizní šou?
  Že opravdu vytváříte až šílené konspirační teorie a hledáte v tom něco co tam není.
  Prostě a jednoduše došlo před 14 dny k bitvě, kterých je v Sýrii v tuhle chvíli spousta.
  Vypadá to, že nějaký místní šaman si jednoduše zaplatil grupu žoldáků aby pro něho obsadili rafinérku nebo co to bylo, aby on měl z toho v budoucnu zase větší příjmy.
  Žoldáci zaútočili a koaliční letectvo je rozprášilo. Prakticky prví týden po incidentu se nic neřešilo. A proč taky. Koaličnímu letectvu bylo jedno co rozstříleli. A Kurdové, ti mají dost svých problémů momentálně u Afrinu (nebo jak se to píše) a bojem s Tureckem. Je opravdu nějaká lokální operace asi moc zajímat nebude. Reálně se začal incident rozebírat až po týdnu, kdy Ruské MO (tuším) přiznalo, že během této operace tam padli dva ruští občané. Což rozšířilo další vlnu otázek a touhu po odpovědích, proč se ruská vláda k těmto lidem nehlásí a nedopřeje jim stejné pocty jako pravidelným vojákům, když prostě tito žoldáci tam bojují za zájmy Ruské vlády.
  Jako první se tento incident začal medializovat v samotném Rusku a až potom to přebrali ostatní sdělovací prostředky.

  A aby se odpovědělo na otázky.
  a) Oni se k nim oficiálně přihlásit nemůžou. Ruská vláda by tím ztratila páku a možnost jak do některých oblastí vysílat vojenskou sílu, která tam bude bojovat za jejich zájmy a zároveň tvrdit, že oni s tím nemají nic společného vždyť jde jen o nějaké žoldáky. Viz příklad Ukrajiny.

  b) V prvních dnech po incidentu opravdu bylo všem jedno kdo a nebo co zaútočil a byl rozprášen. Viz výše. YPG má v tuto chvíli jiné starosti, Koaličnímu letectvu je to takřka jedno, a rusové by byli nejradši kdyby se o tom nemluvilo vůbec, a to hlavně u nich doma.Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  09:54 23.02.2018

  proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli) Lebo ak by sa k nim priznali, tak by tím potvrdili, že žoldinieri sú ich ľudia. Potom už by sa nemohli ...Zobrazit celý příspěvek

  proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli)

  Lebo ak by sa k nim priznali, tak by tím potvrdili, že žoldinieri sú ich ľudia. Potom už by sa nemohli nikdy dištancovať od ich činou. Tím by prišli o výhodu použitia kotraktorov.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:52 23.02.2018

  Blábole: prosím, vraťte se do ZŠ a naučte se číst. Já nikde nepíši, že vy píšete, že Rusové dali Američanům zelenou. Ono je totiž úplně jedno, co píše obecní Pepek Vyskoč jako vy. ...Zobrazit celý příspěvek

  Blábole: prosím, vraťte se do ZŠ a naučte se číst. Já nikde nepíši, že vy píšete, že Rusové dali Američanům zelenou. Ono je totiž úplně jedno, co píše obecní Pepek Vyskoč jako vy. Důležité je, že to řekli Američané. Dokonce opakovaně a dokonce se ptali 2x Rusů. Chápeme? Je to moc komplikované?
  I ta druhá část vašeho textu o Deiru, resp. Conocu je kravina. "I kdyby věřili, že se ke Conocu dostanou dřív..."
  1.) možná jsou/byli Wagnerovci seběvědomí a možná i schopní vojáci, ale určitě si nemysleli, že jsou rychlejší než letadla
  2.) I kdyby se dostali k ropnému poli dřív, než US letadla, tak co jako? Oni chtěli obsadit území, držet ho a být tam. Takže i kdyby letadla přiletěla za týden, vypráskala by je tam stejně. To nebyla krádež májky v sousední vesnici - "vletíme tam a za pět minut mažeme zpět".
  K urážkám: v každém příspěvku mně pravidelně urážíte a zároveň doufáte, že nebudu reagovat na to, když píšete faktické hovadiny? Ale na tak. Sice to od vás beru jako frustrované okopávání kotníků, či ratličí ňafání, ale že bych cítil potřebu být nějak zvlášť outlocitný, to snad čekat nebudete. Kdyžtak si poplačte a vraťte se zpět na Betynku nebo k Mateřídoučce, když vás to tak trápí. Ale on holt občas ten rotvajler na otravnýho ratlíka zavrčí, to se stává. .

  Kompromisem je každé letadlo, jediné, co nebylo kompromisem byl možná F--17, protože tam se obětovalo vše, ve prospěch nízké RCS. Porto mizerně lítal a byl brzy vyřazen. Kompromisem je B-2, F-22, J-20...
  Mimochodem znalče, jak jste přišel na to, že že Su-57 nemá interně nesenou výzbroj? Z fotky?

  TF_HU: opakovaným potvrzení "nejsou tam naši" Rusové jasně dali zelenou k úderu (nebudeme vymýšlet teorie, že si Rusové mysleli, že USA ptají, jestli tam mají z PSYOPS letadla pouštět Yankee Doodle nebo Kalinku). Můžeme jen spekulovat proč řekli, že tam nejsou. Možná to bude průsečík více důvodů.

  S tím, že Wagnerovci plní zájmy Ruska se Putin nijak netají. Problém asi nastal ve chvíli, kdy Wagner začal příliš plnit zájmy energetických společností (mj. zrovinka v tomto konkrétním případě), z nichž se často rekrutuje relevantní opozice vůči Kremlu.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:37 23.02.2018

  Otázky zní: a) proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli); b) proč je z toho tak málo, spíš skoro žádné, fotek (protože minimálně vyfotit tu ...Zobrazit celý příspěvek

  Otázky zní: a) proč Rusové tvrdili Američanům, že tam svoje lidi nemají (neb je tam měli); b) proč je z toho tak málo, spíš skoro žádné, fotek (protože minimálně vyfotit tu rozstřílenou techniku není problém)–?Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  09:23 23.02.2018

  Já bych to tak nekomplikoval... Putinovi se mrtví v tom boji nehodí rétoricky ani do mezinárodní situace a ani do politické situace doma. Na venek nechce přiznat, že Wagner tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Já bych to tak nekomplikoval...

  Putinovi se mrtví v tom boji nehodí rétoricky ani do mezinárodní situace a ani do politické situace doma. Na venek nechce přiznat, že Wagner tam plní zájmy Ruska...samozřejmě neoficiálně...a doma se mu to moc nehodí, vzhledem k národní hrdosti atd. Simple as that.

  Během rozhovoru na "horké lince" rusové žádný "approval" američanům, koalici rozhodně nedávali. Otázka jen zněla? Jsou tam vaši? Odpověď byla, ne nejsou. Otázka číslo dvě, potvrďte, že tam nejsou vaši. Odpově´d číslo dvě, ano potvrzujeme. Pak to američané, koalice pověsila a zavolala podporu.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:16 23.02.2018

  Blondýnko, spousta urážek, žádný argument? Já někde říkám, že Rusové dali Američanům zelenou, protože chtěli Wagnerovce chránit? Kde? Třeba jen špatně odhadli situaci, ...Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  spousta urážek, žádný argument?

  Já někde říkám, že Rusové dali Američanům zelenou, protože chtěli Wagnerovce chránit? Kde? Třeba jen špatně odhadli situaci, věřili, že Američané nezaútočí, nebo prostě, že se stihnou dostat k té rafinérii dřív, než Kurdové zajistí podporu ze vzduchu. Možností je mnoho. Spousta porážek v historii má základ ve špatném odhadu síly a odhodlání druhé strany. Ale že by nechali úmyslně masakrovat vlastní lidi - veterány ruské armády - mi přijde ta nejméně pravděpodobná varianta. Očividně mám o ruské vládě lepší mínění než ty nebo Luky.

  Já někde říkám, že spočítám RCS od oka? Kde přesně? Jen jsem napsal, že Su-57 je kompromisem, pokud jde o stealth vlastnosti. Protože mu chybí některé důležité prvky, jako interně nesená výzbroj a odstíněné vstupy motorů. To není pravda? Neopravuji chyby konstruktérů, jen říkám, že ten design není plnohodnotný stealth.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:47 23.02.2018

  No mě spíš tahle akce včetně načasování a provedení připadá jako vrtění psem.
  Bylo jim jasný, že to vzbudí emoce a dá se tím zaplnit internet na měsíc.

  No mě spíš tahle akce včetně načasování a provedení připadá jako vrtění psem.
  Bylo jim jasný, že to vzbudí emoce a dá se tím zaplnit internet na měsíc.

 • fenri
  08:45 23.02.2018

  Blabole-pokud bys uměl číst, tak byste všiml, že razím víc teorií. Ale chápu, že je-li s vámi komunikováno jinak, než holými větami, máte problém se v tom vyznat. Ano, Rusové dali ...Zobrazit celý příspěvek

  Blabole-pokud bys uměl číst, tak byste všiml, že razím víc teorií. Ale chápu, že je-li s vámi komunikováno jinak, než holými větami, máte problém se v tom vyznat. Ano, Rusové dali Američanům OPAKOVANĚ zelenou k úderu na vojáky útočící na Conoco, protože chtěli svoje Wagnerovce chránit. To zní skutečně logicky. Hotový Sherlock.
  Ne, indicie pro své teorie nemám. Zatím nemáme ani důkaz o tom, že tam někdo padl. Nikdo ho neviděl :-)
  Poslední letadlo, co jasně vypadalo jako stealth byl F--117. Od té doby ta letadla vypadají víceméně stejně, jako Raptor, LightningII, J-20, Su-57...
  Ale gratuluji, specielně u vás jsem čekal, že se zařadíte do seznamu hospodských Brouků Pytlíků, co, ač s gramotností na štíru, od oka poznají RCS letadla. A když si k těm pivkům dají i pár zelených, tak na pivním tácku upraví konstruktérům i chyby, na které oni nepřišli a když to zazdí rumem, tak je budou umět i pilotovat.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:31 23.02.2018

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu jinému. Nic jiného bych za tím nehledall.

  Do fyzikální debaty se nezapojím, přijde mi zbytečná. To, že Rusové rezignovali na opravdový "stealth" je vidět už z koncepce letadla. Nechráněné vstupy motorů a pouze externě nesená výzbroj. Proto taky Rusové dál nakupují Su-35 - ve stávající podobě jim Su-57 nenabízí nic moc navíc.

  Výkon současných motorů je nedostatečný minimálně z toho pohledu, že neumožnují vyzbrojenému letadlu super cruise - na rozdíl od F-22 nebo Typhoonu.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:31 23.02.2018

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Su-57 v Sýrii vypadá jako klasické vrtění psem. Moc se mluví o našich mrtvých, tak tam na otočku pošleme prototyp nového letadla, ať se pozornost rychle obrátí k něčemu jinému. Nic jiného bych za tím nehledall.

  Do fyzikální debaty se nezapojím, přijde mi zbytečná. To, že Rusové rezignovali na opravdový "stealth" je vidět už z koncepce letadla. Nechráněné vstupy motorů a pouze externě nesená výzbroj. Proto taky Rusové dál nakupují Su-35 - ve stávající podobě jim Su-57 nenabízí nic moc navíc.

  Výkon současných motorů je nedostatečný minimálně z toho pohledu, že neumožnují vyzbrojenému letadlu super cruise - na rozdíl od F-22 nebo Typhoonu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 8