Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Ruští kontraktoři Vagněrovy skupiny v Sýrii; ilustrační foto / ChVK Vagner: Russian mercs in Syria, SOFREP 

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly osudnými jen stovkám syrských vojáků, ale také desítkám ruských kontraktorů. Útok na ropnou rafinerii údajně drženou kurdskými Syrskými demokratickými silami (SDS) skončil neúspěchem poté, co americké speciální síly podporující místní jednotky SDS přivolaly dělostřeleckou a leteckou posilu.

Cílem útoku spojených sil syrských vojáků a ruských kontraktorů byla rafinerie poblíž ropného pole Conoco, které ještě nedávno představovalo jeden z hlavních zdrojů příjmů Islámského státu (IS). Rafinerie, držená bojovníky ze SDS podporovaných Američany, se nachází za dekonfliktní linií, domluvené mezi americkým a ruským velením a rozdělující prorežimní síly a SDS.

 

 

Prorežimní síly o velikosti praporu překročily Eufrat (defacto hranice dekonfliktní linie) a s podporou tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva zaútočily na postavení opozičních sil. S místními bojovníky SDS však operovali i příslušníci amerických speciálních sil a ti v reakci na útok přivolali leteckou a dělostřeleckou podporu, která útočící síly zdecimovala.

 

K jejich odražení bylo podle amerického letectva užito dělostřelecké palby, stíhacích bombardérů F-15E, bezpilotních letounů MQ-9, bombardéru B-52, letounu palebné podpory AC-130 a vrtulníků AH-64 Apache.

 

Počet Rusů, kteří při útoku padli, je předmětem živých spekulací. Ruské ministerstvo zahraničí nejprve hovořilo  nanejvýš o pěti mrtvých Rusech, ale později přiznalo, že mrtvých a zraněných mohou být desítky. Igor Girkin, známý spíše jako Igor Strelkov, v odkazu na své spolehlivé zdroje uvádí až sto mrtvých Rusů. O více než 200 mrtvých Rusech hovoří Leonid Beršidskij z Moscow Times.
 

Kreml však důrazně popírá, že by šlo o příslušníky pravidelných ruských sil a upozorňuje, že prorežimní jednotky na americké pozice zaútočily bez vědomí ruského velení. Moskva však také zároveň kritizovala americké síly, které prý místo vyhledávání zbytků opor IS zabírají cenné ekonomické zdroje.

 

 Ropné pole Conoco

 

Americká léčka?

I když není jasné, zda o chystaném útoku ruské velení skutečně vědělo, nebo ne, je velmi pravděpodobné, že Američané s ním počítali. Podle generála amerického letectva Jeffreyho Harrigana útok nebyl ničím zcela překvapivým a již týden předem bylo možné na druhém břehu Eufratu zaznamenat rostoucí koncentraci sil.

 

To naznačuje i zřícení 210 metrů dlouhého mostu přes Eufrat pár hodin poté, co ho prorežimní síly překročily. Rusko z kolapsu mostu obvinilo SDS a americké síly, které prý měly otevřít hráze nedaleké vodní elektrárny a způsobit tak náhlou povodeň. Zničení mostu útočícím silám odřízlo ústupovou cestu. 
 

Podle výzkumného institutu Jamestown Foundation je poslední indicií bombardér B-52 zapojený do letecké podpory. Zatímco ostatní prostředky lze povolat relativně rychle, B-52 musel být již ve vzduchu s dostatkem paliva a munice, jelikož stroj podle institutu pravděpodobně startoval ze základny na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.

 

Pokud jsou předchozí tvrzení skutečně pravdivá, vyplývá z toho logický závěr, že americké síly vědomě naplánovaly a připravily léčku ruským kontraktorům, sloužícím jako nástroj ruské vlády v Sýrii, a Moskva nad tím přivřela oči...

 

Rusové zapojení do útoku na pozice SDS byli zaměstnanci  Vagněrovy skupiny (Častnaja vojennaja kompanija Vagněra), ruské soukromé vojenské společnosti. Od roku 2014 její kontraktoři bojovali na Ukrajině, Sýrii a spekuluje se o jejich přítomností v Súdánu, Libyi a Středoafrické republice.

 

Důvodem útoku bylo obsazení rafinerie a přilehlých ropných a plynových polí Conoco, která režim potřebuje pro rekonstrukci země a pro splácení svých četných půjček. Útok měl být iniciován místním kmenovým vůdcem a ruští kontraktoři s těžkou technikou měli vést útok. Podle Jamestown Foundation je motivační pohnutka kontraktorů k obsazování ropných polí velká, jelikož další ruské firmy napojené na společnost Vagněr získají od syrské vlády pětadvacetiprocentní podíl z produkce dobytých ropných polí.

 

Údajná skupina kontraktorů Vagněrovy skupiny bojující v Sýrii.

 

Vědělo ruské velení o útoku?

Poněkud jiný pohled nabízí ruský deník Novaja Gazeta, podle kterého ruské velení o neobvyklém pohybu amerických letadel muselo bezpodmínečně vědět. Ruský deník v této souvislosti zpovídal nejmenovaného ruského důstojníka, který sloužil v jednotkách radioelektronického průzkumu, jež dohlížely na vzdušný prostor Středního východu.

 

Zmiňovaný důstojník uvedl, že o letu amerických letadel byla Moskva nepochybně informována a o případném zásahu by také musela rozhodnout. Týkalo se to především strategického bombardéru B-52, který může nést jaderné zbraně. Ruský důstojník dále sdělil, že o nasazení B-52 rozhodl přinejmenším Pentagon a o nasazení B-52 byl informován americký prezident. Dle informací listu Novaja Gazeta ale B-52 startoval z katarské letecké základny Al Udeid.

 

Pokud by Rusové použili dokonce své systémy radioelektronického boje nebo zvedli do vzduchu pár stíhacích letadel, Američané by útok jistě odvolali. Stejně tak ruský důstojník i předpokádal, že pokud by Američané věděli o ruských občanech na místě bojů, k útoku by také nedošlo.

 

Zůstává tedy otázka, zda ruské velení vědělo o nasazení kontraktorů Vagněrovy skupiny v oblasti, nebo ne. B-52 Stratofortress přistává na katarské základně Al Udeid.

 

Mrtví bez důsledků

Přes vysoký počet zabitých Rusů se zdá, že incident nebude mít v blízké době významnější důsledky. Slovy Vitalije Naumka, ruského poradce ruské vlády pro Sýrii: „Nikdo nechce začít světovou válku kvůli dobrovolníkovi nebo žoldákovi, který ani nebyl vyslán státem a byl zabit Američany.“

 

Hlavní výhodou působení ruských kontraktorů a dobrovolníků či „dovolenkářů“ pracujících pro třetí stranu je pro Kreml to, že může věrohodně popřít jakékoli jejich napojení na oficiální struktury Ruské federace.

 

Prezident Putin navíc nestojí o negativní pozornost měsíc před prezidentskými volbami. Ruská intervence v Sýrii (ostatně v tom se inspirovali od americké anabáze v Iráku a Afghánistánu) měla být „televizní válkou“ plnou působivých záběrů leteckého bombardování bez „rušivého“ elementu mrtvých ruských vojáků.

 

To se děje i nyní, ale množství obětí a tlak pozůstalých nutí vládu zaujmout nějaké stanovisko. Přesto se v ruských médiích informace objevují jen poskrovnu a hlavní informační platformou jsou diskuzní fóra a sociální sítě.

Zdroj: Jamestown, BloombergNovaja Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • StandaBlabol
  08:23 23.02.2018

  Blondýnko, razíš teorii, že Wagnerovci zlobili a proto "tato akce byla určena k dostání Wagnerovců a dalších kontraktorských skupin pod pevnou kontrolu Kremlu". Máš pro to ...Zobrazit celý příspěvek

  Blondýnko,

  razíš teorii, že Wagnerovci zlobili a proto "tato akce byla určena k dostání Wagnerovců a dalších kontraktorských skupin pod pevnou kontrolu Kremlu". Máš pro to nějaké indicie? Třeba články, které by naznačovaly rozpory mezi armádou/vládou a vedením Wágnerovců? Já jen, že všechny, které jsem viděl já mluvily o opaku - Wagnerovci úzce spolupracují s vládou a ruskou armádou.

  Ono to totiž moc nedává smysl. Wagnerovci jsou cvičení v prostorech ruské armády, logistiku jim zajišťuje ruská armáda a zbraně dostávají od ruských (státních) zbrojovek. To, že je platí, sice Rusko nepřiznává, ale je to zřejmé. V Sýrii je možná ještě může platit Asad. Ale na Ukrajině to musí být Rusko, místní ekonomika by je rozhodně neuživila. Kdyby je chtěl Putin postavit do latě, může to udělat prostě tím, že jim omezí podporu a finance. Nekrvavých způsobů je spousta. A nemusel by pak složitě lidem doma vysvětlovat desítky mrtvých Rusů - mimochodem veteránů ruské armády.

  A mimochodem, je legrační, jak se pořád snažíš ty ruské ztráty bagatelizovat. Od "nakonec to skončí u dvou mrtvých Wagnerovců" až po "několik desítek mrtvých a raněných kontraktorů ze všech koutů světa, pod hlavičkou ruské "firmy". Pokud umíš číst, Ruská vláda oficiálně přiznala desítky mrtvých a raněných občanů Ruska. Ne mrtvých zaměstnanců ruské firmy.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:21 23.02.2018

  Host: ano, dá se diskutovat, nakolik to byla či nebyla vůle občanů. Za mě osobně je NATO OK. Nesnaží se uzurpovat si moc národních států, jako se to o to snaží EU, zatím se jeví ...Zobrazit celý příspěvek

  Host: ano, dá se diskutovat, nakolik to byla či nebyla vůle občanů. Za mě osobně je NATO OK. Nesnaží se uzurpovat si moc národních států, jako se to o to snaží EU, zatím se jeví jako poměrně odolné vůči různým neomarxistickým tendencím (asi to bude tím, že je tvořeno převážně vojáky a být vojákem je i dřiva, pot, občas krev a bláto a to všechno jsou věci, kterých neolevicoví mamánci pudově štítí). Z mého pohledu je NATO funkční, odolný a víceméně seriozní spolek. Ano má své temnější momenty (Kosovo), ale když uvážíme, jak dlouho trvá, kolik je tam lidí a jak obrovskou silou disponuje, tak přes pár excesů se domnívám, že je to relativně gentlemanský spolek a je dobře, že v něm jsme.
  Proto citlivě a s nevolí vnímám i různé snahy o evropské bezpečnostní síly. Z mého pohledu je to v lepším případě jen dublování a tříštění sil NATO lidmi, kteří jsou méně schopní a méně spolehliví, než vedení NATO, v horším spíš tvorba takových Lidových milicí 2.0. Zdůrazňuji že jde o můj subjektivní osobní názor.Skrýt celý příspěvek

 • Host
  08:06 23.02.2018

  fenri , Vstup do NATOa bol pre nase krajiny ale skor ekonomicka nutnost ako vola obcanov po vstupu do "obranneho" spolku. Stud z ucasti v NATO je rovnako legitimny ako spokojnost ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri , Vstup do NATOa bol pre nase krajiny ale skor ekonomicka nutnost ako vola obcanov po vstupu do "obranneho" spolku. Stud z ucasti v NATO je rovnako legitimny ako spokojnost s nou.
  Áno svet tak proste funguje a funguje na svete holt i dvojity meter. A co jako? ;)Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:40 23.02.2018

  Dunnk: nepouštějte se do konspiračních teorií:-)) Čejkis a Host: pánové pochopitelně že USA jsou tam na základě práva silnějšího a ničeho jiného, A CO JAKO? Takhle prostě svět ...Zobrazit celý příspěvek

  Dunnk: nepouštějte se do konspiračních teorií:-))
  Čejkis a Host: pánové pochopitelně že USA jsou tam na základě práva silnějšího a ničeho jiného, A CO JAKO?
  Takhle prostě svět funguje a je dobře , že jsme v NATO.

  Jako se odmítám pohoršovat nad Tureckou okupací Kypru, Izraelskou Golan, anexí Krymu, okupací Havaje či akcí Ruska na Donbase (které se asi nejvíc principem podobají americkému angažmá v Syrii a jinde), tak se odmítám pohoršovat nad děním v Syrii. Tak to prostě je. Nic víc a dělají to všichni.

  Směšné ovšem je, pokud někdo na jedné straně adoruje akce Rusů a drbe za totéž Američany, nebo hřímá nad Ukrajinou a dojímá se hodnými G.I.Joe někde v Syrii. Obou táborů je u nás dost.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:33 23.02.2018

  Logik: dal jsem si práci a váš odkaz jsem si otevřel na 3 počítačích (2x Linux 1x Apple), iOS zařízení a Android telefonu. Ani v jednom z nich ten text co postujete není. ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  dal jsem si práci a váš odkaz jsem si otevřel na 3 počítačích (2x Linux 1x Apple), iOS zařízení a Android telefonu. Ani v jednom z nich ten text co postujete není. Samozřejmě jsem debil, slepec a neumím anglicky, nicméně soudil bych, že různé ekvivalenty CTRL+F by ten textový řetězec našly. Nic.
  Dále - je hezké, že obhajujete cosi, že nejde o fotky apod. ALE:
  píšete o tvarové analýze - smím se zeptat, z ČEHO že ta tvarová analýza vychází?
  -dovolím si odpovědět za vás: z FOTEK. Skutečně pochybuji, že jim Suchoj poskytl vzorky potahu a kompozitů, z níchž je tvořen povrch Su-57. Takže hoši tak maximálně HÁDAJÍ. Hádají z fotek. Nemají k dispozici letadlo, nemají k dispozici materiál, ze kterého je povrch. Spekulujte jak chcete, tohle je prostě limita.
  K údajům Suchoje: od kdy výrobce zveřejní detailní data výrobku? Utajení, marketing, matení nepřítele...nic?

  K prodění: hele, držte se raději Púa a Prasátka za packu a nepouštějte se do něčeho, čemu nerozumíte.
  Všechny změny, jevy, procesy...které v nasávacím otvoru, resp kanálu popisujete jsou objektivně pravda a objektivně je to zlomek jevů, dějů a měn jak prostředí, tak média, k nimž dochází v samotném motoru. Znovu, ten tunel je jen zakroucená trubka. Nevstřikuji do ní palivo, neprobíhají tam chemické reakce, nemění se řádově energetická bilance (sic!), nemění se tam v čase geometrie toho prostoru. Středoškolskou fyziku jsem vytáhl nikoli proto, že bych tvrdil, že se s ní dají počítat motory, či že by to byla moje limita, ale prostě a jen proto, že její elementární znalost vás dovede k tomu, že mezi oběma systémy )trubka vs. motor) je zatraceně rozdíl.

  Nicméně popíšu vám to tak, aby to pochopil u medvěd s malým rozoumkem:
  otázka nasávacích otvorů a kanálů pro supersonické, transonické a supersonické rychlosti je uspokojivě a rutině řešena v konstrukci letadel již desítky let. Nasávací otvory a kanály starého Fishbedu či Tigersharku v principu neřeší o nic složitější úlohu (dokonce mají i ty kompresory schované) než řeší Su-57. Už desítky let to je pořešené. Oproti tomu motory se nám stále vyvíjejí a jsou "trochu" jinde, než před těmi 50-60 lety. Takže zatímco úlohy, řešení, provedení...nasávacího kanálu Mig-27 či Tu-22M (nebo desítkek jiných letadel, ať nerozpoutáte svůj únavný flame o tom, že tohle letadlo má přisávací otvory a tohle vířiče a tomhle tamto a tohle ono) se nijak neliší od Su-57, motory jsou někde úplně jinde.Skrýt celý příspěvek

 • Host
  06:46 23.02.2018

  cejkis na základe práva najsilnejsieho.. inak suhlas, ucast v NATO je z moralneho hladiska najvatsim zlyhanim ponovembroveho vyvoja.. offtopic ok. admin mazaj :)

  cejkis na základe práva najsilnejsieho.. inak suhlas, ucast v NATO je z moralneho hladiska najvatsim zlyhanim ponovembroveho vyvoja.. offtopic ok. admin mazaj :)

 • cejkis
  02:01 23.02.2018

  Už chybí jen položit tradiční otázku. Na základě jakého práva mají Američané základny v Sýrii a bráni syrské armádě v přechodu přes Eufrat v jejich vlastní zemi. Tohle je přesně ...Zobrazit celý příspěvek

  Už chybí jen položit tradiční otázku. Na základě jakého práva mají Američané základny v Sýrii a bráni syrské armádě v přechodu přes Eufrat v jejich vlastní zemi.

  Tohle je přesně důvod, proč podporuji vystoupení z NATO....Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  00:03 23.02.2018

  "According to the Russian Defense Ministry, the US-led coalition struck a local militia conducting a military operation against ISIS cells in the area of al-Isba. 25 militiamen ...Zobrazit celý příspěvek

  "According to the Russian Defense Ministry, the US-led coalition struck a local militia conducting a military operation against ISIS cells in the area of al-Isba. 25 militiamen were killed in the incident."

  "Later, on February 11, the ISIS Hunters of the 5th Assault Corps of the Syrian Arab Army said that on February 7th they had repelled a joint attack from ISIS and the SDF on Khasham and this had caused the US attack. The unit added that they had lost 20 fighters in the strikes. The ISIS Hunters are known for their links to Russian PMCs."


  Typicke primitivne klamstva apartnikov. Napr. Sidorenko pred utokom milicii na Conoco pisal ze sa chysta velka vec a ze mame sa modlit aby to vyslo. Potom znova retweetol info o tom, ze to bol utok na Conoco...Skrýt celý příspěvek

 • Dunnk
  23:42 22.02.2018

  Podle informací a videa publikovaných zde: https://southfront.org/u-s-str... ze 14.2. a posloupnosti zveřejněných informací to celé ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle informací a videa publikovaných zde: https://southfront.org/u-s-str... ze 14.2. a posloupnosti zveřejněných informací to celé vypadá spíše jako mediální akce Trumpa a Putina.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:08 22.02.2018

  Jinak - to, že neumíš dočíst článek do konce, nebo neumíš anglicky, s tím fakt nic neudělám. Anebo máš jinej internet. - Jinak, jestli Ti přijde snadné počítat rázové vlny, ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak - to, že neumíš dočíst článek do konce, nebo neumíš anglicky, s tím fakt nic neudělám. Anebo máš jinej internet.

  - Jinak, jestli Ti přijde snadné počítat rázové vlny, pomocí kterých se supersonický proud vzduchu zpomaluje na subsonickej, tak nevím.
  - Další s čím sis naběhl je Tvoje snaha o urážku ohledně základů středoškolské fyziky. Jak supersonické proudění, tak termodynamické jevy v jádru proudového motoru, jsou věci naprosto se středoškolské fyzice vymykající. Pokud tedy argumentuješ středoškolskou fyzikou a chceš z ní něco vyvozovat, jsi mimo.
  Dokládá to např. Tvoje tvrzení: "pominu-li brutálně vyšší tlaky, teploty a rychlosti plynů" - právě, že nejtěžší je počítání nikoli co nejrychlejších plynů, ale plynů pohybujících se transsonickou rychlostí. neboť tam se musí počítat rázové vlny a vzniklé skokové změny hodnot. A právě k takovému proudění nutně dochází ve vstupu motoru, neboť tam je třeba vhodně zpomalit proud vzduchu do podzvukové rychlosti.

  A to, že kdyby chtěli, tak ty vstupy s nízkým RCS udělají. No, připomnělo mi to citát z medvídka Pů.

  "Cestou vyprávěl Tygr Klokánkovi (chtěl to vědět), co všechno Tygři dovedou.
  „Dovedou lítat?“ zeptal se Klokánek.
  „Ano ..... ,“ řekl Tygr, „moc dobře lítají, to ano. Ohromně lítají.“
  „Jé!“ řekl Klokánek. „Tak dobře jako Sova?“
  „Ano,“ řekl Tygr. „Jenže se jim nechce.“ "

  Omlouvám se, ale diskuse zas sklouzává do osobní roviny, tak v ní radši nebudu pokračovat.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:54 22.02.2018

  Fenri, kde je v textu níže cokoli o tom, že jde cituji "o odhady fandů z fotek."? Naopak je tam explicitně řečeno, že: - jeden z odhadů se zakládá na vyjádření Suchoje, - ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri, kde je v textu níže cokoli o tom, že jde cituji "o odhady fandů z fotek."?

  Naopak je tam explicitně řečeno, že:
  - jeden z odhadů se zakládá na vyjádření Suchoje,
  - další je založený na dokumentech vydaných samotným Suchojem
  - další je citace z knihy od autora, který už vydal nemálo monografií věnovaných ruským letadlům. Rozhodně tedy nelze pejorativně označit za "fandu". Ty jsi Tu knihu četl, že víš, na základě čeho dělá odhad RCS?
  - poslední je citace z Ausiapower.net, kde je odhad založený nikoli na "odhadu fandy z fotek", ale modelování radarového odrazu:
  http://www.ausairpower.net/APA...

  Takže zhruba tolik k Tvému "mrzuté" a Tvým výmyslům a předsudkům.

  "Regarding the T-50’s stealth levels, Sukhoi released patent documents detailing its design features. Figures associated with the documents indicate a range of 1m^2 to 0.1m^2 and Piotr Bukowski (Russia'Warplane's Vol. 1) reports 0.3m^2 for the frontal RCS. [5]

  Others like Air Power Australia[6] have projected the frontal RCS of .01m^2, the overall RCS of a bird. Based on current analysis and from Suhkoi’s published average overall RCS signature of the T-50 of being 1/40th of the SU-35S’s. This makes .01m^2 seem reasonable.[7]"Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:29 22.02.2018

  Logik: "fenri: Tak nevím, jestli tam ten text nevidíš, tak máš asi jinej internet, než já.... A už vůbec nechápu, jak jseš schopnej tvrdit, že jde "o odhady fandů z fotek", když ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  "fenri: Tak nevím, jestli tam ten text nevidíš, tak máš asi jinej internet, než já....
  A už vůbec nechápu, jak jseš schopnej tvrdit, že jde "o odhady fandů z fotek", když tam žádný odhady RCS a odkazy na ně nevidíš? To jako nevíš, co je v tom článku, ale předem víš, co to bude? Právě jsi prozradil, že z tebe mluví předsudky: co se Ti nehodí do krámu, tak je předem špatně."
  - to je prosté milý Watsone. V odkazech to není, ale jaksi jste to sem napsal, vzpomínáte chlapče?:
  Logik v 21:25.
  Mrzuté, že?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:26 22.02.2018

  Logik: dokážu si to v pohodě představit, protože podobných videií jsou na netu terabajty. proč by si z bezpečného odstupu někdo nefotil, jak v poušti masakrují letadla vojáky? ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: dokážu si to v pohodě představit, protože podobných videií jsou na netu terabajty. proč by si z bezpečného odstupu někdo nefotil, jak v poušti masakrují letadla vojáky? Riziko nula, zajímavost maximální, prodejní cena videí vysoká. Naopak mi přijde naprosto nereálné, aby NIKDO z možná až tisíců lidí v okruhu několika km nic nevyfotil. To je prostě absurdní.
  V Ghoutě to teď práská furt a máme x kanálů z obklíčených míst, kde můžete čučet na FullHD videa v bezprosřední blízkosti výbuchů.
  Jak by Kurdové mohli zakázat na ploše X km^2 udělat místňákům snímek? A hlavně PROČ? Je to jejich vítězství. Máte nesmyslné argumenty.

  RCS v tom článku NENÍ. Buď jste dal blbý link, nebo kecáte. Projel jsem to několikrát a soudím, že fce #F mi na vámi postovaném webu funguje stejně, jako na jiných.
  Znovu: to RCS co postujete je prostě plácnutí z diskuze. Má to stejnou hodnotu, jako když já napíši, že Su-5 má 1000x menší nebo větší RCS než Raptor. Hoši Su-57 ozařovali? Znají texturu jeho povrchu, znají složení nátěrů? Fakt? Z fotky poznáte kulový a vsadím se, že víc než fotky nemají.

  Snažím se vám vysvětlit, že to, že nepoužili zakřivený tunel OD ZAČÁTKU asi má nějaký důvod a tím jistě není ani náročnost technologie, ani neschopnost to spočítat. To prostě (ve srovnání s dalšími věcmi, co se na tom letadle musí spočítat a namodelovat) je sranda.
  Su-57 má problémy s nedostatečným výkonem motorů? Jejda a to jste vzal kde? Su-57 má výkon zhruba na úrovni F-22 už s i41.

  Ne, spočítat proudění v motoru není v podobné rovině obtížnosti, jako spočítat proudění v tunelu. Je to o několik řádů obtážnějčí a pokud máte alespo%n základy středoškolské fyziky, tak už se dál nezkoušejte ztrapňovat.
  Pominu-li brutálně vyšší tlaky, teploty a rychlosti plynů v motoru, tak na rozdíl od vzduchu v tunelu se mi v motoru mění geometrie (točí se tam a reguluje dost věcí), mění se chemické složení plynu v motoru (spaluji palivo se vzduchem, v tunelu je složení konstantní), mění se rychlosti nejen změnou geometrie zařízení, ale objemovou změnou ze spalování. Mění se energetická bilance soustavy. Mám zde nehomogenní povrchy... je to prostě úplně jiný vesmír náročnosti, vy srovnatelnej...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:17 22.02.2018

  kolt: "jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat." Ale přesně to v těch odkazech je - přibližný ...Zobrazit celý příspěvek

  kolt: "jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat."
  Ale přesně to v těch odkazech je - přibližný odhad řádů. A ono to poměrně stačí k zhruba odhadnutí vlastností, protože radarová rovnice.

  Navíc některý ohady tam uveřejněný vyplývají i z vyjádření samotného Suchoje o tom, jak dobré RCS T-50 má,

  Je velkej rozdíl mezi odhadem takový B2 nebo F22, kde jde o drobný detaily a sumu drobnejch odrazů - tam bude kvalifikovanej odhad hodně obtížnej - a u odhadu designu typu Su-57, kde jsou konstrukční prvky, které budou tvořit majoritní část RCS a tak budou RCS podstatně limitovat a tím Ti daj "spodní limit RCS".

  fenri: Tak nevím, jestli tam ten text nevidíš, tak máš asi jinej internet, než já....
  A už vůbec nechápu, jak jseš schopnej tvrdit, že jde "o odhady fandů z fotek", když tam žádný odhady RCS a odkazy na ně nevidíš? To jako nevíš, co je v tom článku, ale předem víš, co to bude? Právě jsi prozradil, že z tebe mluví předsudky: co se Ti nehodí do krámu, tak je předem špatně.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:02 22.02.2018

  fenri: fakt chceš tvrdit, že v době, kdy na kurdskou základnu lítali dělostřelecvké projektily, tak tam stali zaměstnanci Conoca a fotili? To snad ne. Jediná smysluplná námitka ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: fakt chceš tvrdit, že v době, kdy na kurdskou základnu lítali dělostřelecvké projektily, tak tam stali zaměstnanci Conoca a fotili? To snad ne.

  Jediná smysluplná námitka je, jestli nejsou nějaké fotky z místa bitvy po bitvě. A tam si třeba dokážu představit i to, že to klidně mohli zakázat Kurdové, protože věděli, že by z toho mohl být průšvih. Ono to je trochu něco jiného se chlubit tím, že jsem sundal tank Asadovi (kterej po mně stejně de), a trochu něco jiného je se chlubit, že jsem zabil stovku Rusů, a poštvat si je tím na sebe...

  RCS Su-57 alias T-50 tam uvedeno prostě je, viz citace. A pokud tvrdíš, že je v tom článku něco špatně, tak řekni KONKRÉTNĚ co A PROČ. Jinak Tvá kritika nemá význam, protože není založena na argumentech, ale na dojmologii

  Spočítat zakřivenej tunel sranda je. Změnit na existujícím draku rovnej tunel na zakřivenej, aniž by se změnilo aerodynamický vlastnosti a zatížení draku, a zároveň zůstalo zachované proudění do motoru, to už je všechno, jen ne sranda. Obzvlášť pokud nemám moc výkonové rezervy u motoru - což nemají, neboť předchozí motor byl výkonově nedostatečný - protože taková úprava zpravidla výkon motoru sníží.

  Jo, máš pravdu v tom, že spočítat proudění uvnitř motoru je asi v podobné rovině obtížnosti.
  Takže když budou mít dalších deset let, co trval vývoj toho motoru - tak je reálné, aby ten vstup vzduchu upravili. Asi je to reálné i za kratší dobu. Ale ne za tu dobu, co mají motor k dispozici.Skrýt celý příspěvek

 • J.Vraja
  21:55 22.02.2018

  Fenri já pouze reagoval na tvrzení že v Syrii byly nasazeny SU 57 s tím co jsem si přečetl v ruském a zahraničním tisku.Máte právo se mnou nesouhlasit a to je vše.Všechno má své ...Zobrazit celý příspěvek

  Fenri já pouze reagoval na tvrzení že v Syrii byly nasazeny SU 57 s tím co jsem si přečetl v ruském a zahraničním tisku.Máte právo se mnou nesouhlasit a to je vše.Všechno má své meze, kromě hlouposti, závisti a nenávisti.“Skrýt celý příspěvek

 • Host
  21:54 22.02.2018

  No.... sundat najnovsie sucko myslim by nemalo ist obycajnou gumypuskou, a to i za predpokladu ze to je extremne nepodareny projekt. Tudiz stane li sa tak, je zrejme ze "zapad" si ...Zobrazit celý příspěvek

  No.... sundat najnovsie sucko myslim by nemalo ist obycajnou gumypuskou, a to i za predpokladu ze to je extremne nepodareny projekt. Tudiz stane li sa tak, je zrejme ze "zapad" si je natolko isty prevahou, ze riskne kludne vacsi konflikt.
  Inak myslim ze ten "masaker" rusov je jasny odkaz ktory Rusi jasne pochopiliSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:46 22.02.2018

  logik, jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat, ale cokoliv dalšího je o ničem.

  logik, jakékoliv posuzování RCS podle fotek je o ničem. Jasně, dá se odhadnout alespoň přibližně, v jakém řádu se to bude pohybovat, ale cokoliv dalšího je o ničem.

 • KOLT
  21:42 22.02.2018

  Flader, ani mi nepřijde, fenri jen popisuje, co všechno za tím může být. Ani jedna z těch hypotéz mi nepřijde nějak zásadně přitažená za vlasy. Každopádně prakticky absence ...Zobrazit celý příspěvek

  Flader, ani mi nepřijde, fenri jen popisuje, co všechno za tím může být. Ani jedna z těch hypotéz mi nepřijde nějak zásadně přitažená za vlasy. Každopádně prakticky absence fotografií mi také přijde podezřelá. Sice věřím, že by se Amíci s Rusy mohli domluvit, že potlačí presentace, co to půjde. Dokonce si myslím, že k tomu došlo, protože Rusové mlžili, co to šlo, a Amíci se s informacemi zrovna nepředali – zvláště to druhé je divné. Jenže uvěřit, že se jim podařilo všechny své "chráněnce" i "náhodné přihlížející" do té míry přesvědčit, aby nic nepouštěli do světa, mi činí drobet potíže...Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:38 22.02.2018

  A tu fotku se zastavěnými I30 jsem také nějak nenašel, natož s informací, že jde o finální provedení.

  A tu fotku se zastavěnými I30 jsem také nějak nenašel, natož s informací, že jde o finální provedení.

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 8