Desítky mrtvých Rusů po útoku na pozice USA v Sýrii

Ruští kontraktoři Vagněrovy skupiny v Sýrii; ilustrační foto / ChVK Vagner: Russian mercs in Syria, SOFREP 

Boje v syrské provincii Dajr az-Zaur v noci ze 7. na 8. února se podle ruských médií nestaly osudnými jen stovkám syrských vojáků, ale také desítkám ruských kontraktorů. Útok na ropnou rafinerii údajně drženou kurdskými Syrskými demokratickými silami (SDS) skončil neúspěchem poté, co americké speciální síly podporující místní jednotky SDS přivolaly dělostřeleckou a leteckou posilu.

Cílem útoku spojených sil syrských vojáků a ruských kontraktorů byla rafinerie poblíž ropného pole Conoco, které ještě nedávno představovalo jeden z hlavních zdrojů příjmů Islámského státu (IS). Rafinerie, držená bojovníky ze SDS podporovaných Američany, se nachází za dekonfliktní linií, domluvené mezi americkým a ruským velením a rozdělující prorežimní síly a SDS.

 

 

Prorežimní síly o velikosti praporu překročily Eufrat (defacto hranice dekonfliktní linie) a s podporou tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva zaútočily na postavení opozičních sil. S místními bojovníky SDS však operovali i příslušníci amerických speciálních sil a ti v reakci na útok přivolali leteckou a dělostřeleckou podporu, která útočící síly zdecimovala.

 

K jejich odražení bylo podle amerického letectva užito dělostřelecké palby, stíhacích bombardérů F-15E, bezpilotních letounů MQ-9, bombardéru B-52, letounu palebné podpory AC-130 a vrtulníků AH-64 Apache.

 

Počet Rusů, kteří při útoku padli, je předmětem živých spekulací. Ruské ministerstvo zahraničí nejprve hovořilo  nanejvýš o pěti mrtvých Rusech, ale později přiznalo, že mrtvých a zraněných mohou být desítky. Igor Girkin, známý spíše jako Igor Strelkov, v odkazu na své spolehlivé zdroje uvádí až sto mrtvých Rusů. O více než 200 mrtvých Rusech hovoří Leonid Beršidskij z Moscow Times.
 

Kreml však důrazně popírá, že by šlo o příslušníky pravidelných ruských sil a upozorňuje, že prorežimní jednotky na americké pozice zaútočily bez vědomí ruského velení. Moskva však také zároveň kritizovala americké síly, které prý místo vyhledávání zbytků opor IS zabírají cenné ekonomické zdroje.

 

 Ropné pole Conoco

 

Americká léčka?

I když není jasné, zda o chystaném útoku ruské velení skutečně vědělo, nebo ne, je velmi pravděpodobné, že Američané s ním počítali. Podle generála amerického letectva Jeffreyho Harrigana útok nebyl ničím zcela překvapivým a již týden předem bylo možné na druhém břehu Eufratu zaznamenat rostoucí koncentraci sil.

 

To naznačuje i zřícení 210 metrů dlouhého mostu přes Eufrat pár hodin poté, co ho prorežimní síly překročily. Rusko z kolapsu mostu obvinilo SDS a americké síly, které prý měly otevřít hráze nedaleké vodní elektrárny a způsobit tak náhlou povodeň. Zničení mostu útočícím silám odřízlo ústupovou cestu. 
 

Podle výzkumného institutu Jamestown Foundation je poslední indicií bombardér B-52 zapojený do letecké podpory. Zatímco ostatní prostředky lze povolat relativně rychle, B-52 musel být již ve vzduchu s dostatkem paliva a munice, jelikož stroj podle institutu pravděpodobně startoval ze základny na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu.

 

Pokud jsou předchozí tvrzení skutečně pravdivá, vyplývá z toho logický závěr, že americké síly vědomě naplánovaly a připravily léčku ruským kontraktorům, sloužícím jako nástroj ruské vlády v Sýrii, a Moskva nad tím přivřela oči...

 

Rusové zapojení do útoku na pozice SDS byli zaměstnanci  Vagněrovy skupiny (Častnaja vojennaja kompanija Vagněra), ruské soukromé vojenské společnosti. Od roku 2014 její kontraktoři bojovali na Ukrajině, Sýrii a spekuluje se o jejich přítomností v Súdánu, Libyi a Středoafrické republice.

 

Důvodem útoku bylo obsazení rafinerie a přilehlých ropných a plynových polí Conoco, která režim potřebuje pro rekonstrukci země a pro splácení svých četných půjček. Útok měl být iniciován místním kmenovým vůdcem a ruští kontraktoři s těžkou technikou měli vést útok. Podle Jamestown Foundation je motivační pohnutka kontraktorů k obsazování ropných polí velká, jelikož další ruské firmy napojené na společnost Vagněr získají od syrské vlády pětadvacetiprocentní podíl z produkce dobytých ropných polí.

 

Údajná skupina kontraktorů Vagněrovy skupiny bojující v Sýrii.

 

Vědělo ruské velení o útoku?

Poněkud jiný pohled nabízí ruský deník Novaja Gazeta, podle kterého ruské velení o neobvyklém pohybu amerických letadel muselo bezpodmínečně vědět. Ruský deník v této souvislosti zpovídal nejmenovaného ruského důstojníka, který sloužil v jednotkách radioelektronického průzkumu, jež dohlížely na vzdušný prostor Středního východu.

 

Zmiňovaný důstojník uvedl, že o letu amerických letadel byla Moskva nepochybně informována a o případném zásahu by také musela rozhodnout. Týkalo se to především strategického bombardéru B-52, který může nést jaderné zbraně. Ruský důstojník dále sdělil, že o nasazení B-52 rozhodl přinejmenším Pentagon a o nasazení B-52 byl informován americký prezident. Dle informací listu Novaja Gazeta ale B-52 startoval z katarské letecké základny Al Udeid.

 

Pokud by Rusové použili dokonce své systémy radioelektronického boje nebo zvedli do vzduchu pár stíhacích letadel, Američané by útok jistě odvolali. Stejně tak ruský důstojník i předpokádal, že pokud by Američané věděli o ruských občanech na místě bojů, k útoku by také nedošlo.

 

Zůstává tedy otázka, zda ruské velení vědělo o nasazení kontraktorů Vagněrovy skupiny v oblasti, nebo ne. B-52 Stratofortress přistává na katarské základně Al Udeid.

 

Mrtví bez důsledků

Přes vysoký počet zabitých Rusů se zdá, že incident nebude mít v blízké době významnější důsledky. Slovy Vitalije Naumka, ruského poradce ruské vlády pro Sýrii: „Nikdo nechce začít světovou válku kvůli dobrovolníkovi nebo žoldákovi, který ani nebyl vyslán státem a byl zabit Američany.“

 

Hlavní výhodou působení ruských kontraktorů a dobrovolníků či „dovolenkářů“ pracujících pro třetí stranu je pro Kreml to, že může věrohodně popřít jakékoli jejich napojení na oficiální struktury Ruské federace.

 

Prezident Putin navíc nestojí o negativní pozornost měsíc před prezidentskými volbami. Ruská intervence v Sýrii (ostatně v tom se inspirovali od americké anabáze v Iráku a Afghánistánu) měla být „televizní válkou“ plnou působivých záběrů leteckého bombardování bez „rušivého“ elementu mrtvých ruských vojáků.

 

To se děje i nyní, ale množství obětí a tlak pozůstalých nutí vládu zaujmout nějaké stanovisko. Přesto se v ruských médiích informace objevují jen poskrovnu a hlavní informační platformou jsou diskuzní fóra a sociální sítě.

Zdroj: Jamestown, BloombergNovaja Gazeta

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii

Pár dní po minometném útoku na základnu Hmejmin došlo ke koordinovanému útoku pomocí dronů, které ...

Syrská protivzdušná obrana zničila izraelskou stíhačku F-16

Dne 10. února syrská protivzdušná obrana (PVO) zasáhla pomoci střely země–vzduch izraelskou stíhačku ...

Ruská armáda získá 200 tanků každý rok

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • infi
  11:33 22.02.2018

  At je background jakykoli, tak se tam minimalne xx "slovanu" nechalo rozstrilet amiky uprostred pouste jako nekde na cvicisti, bez moznosti obrany, coz si nemyslim, ze je neco z ...Zobrazit celý příspěvek

  At je background jakykoli, tak se tam minimalne xx "slovanu" nechalo rozstrilet amiky uprostred pouste jako nekde na cvicisti, bez moznosti obrany, coz si nemyslim, ze je neco z ceho by mel mit zapad, nebo vychod radost.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:21 22.02.2018

  To si myslíš ty logiku, protože vždy koukáš tam, kam ukážou prstem.
  Koukni se někdy ke hvězdám nebo pod nohy....nebo zavři oči a vylez z krabice.

  To si myslíš ty logiku, protože vždy koukáš tam, kam ukážou prstem.
  Koukni se někdy ke hvězdám nebo pod nohy....nebo zavři oči a vylez z krabice.

 • logik
  11:18 22.02.2018

  luky: " Plány zápaďácko-sunnitsko-izraelské koalice v Sýrii nevyšly." O jaké koalici mluvíš? Turecko - jedna z nejsilnějších sunitských "sil" v oblasti už pěknou dobu spolupracuje ...Zobrazit celý příspěvek

  luky: " Plány zápaďácko-sunnitsko-izraelské koalice v Sýrii nevyšly."
  O jaké koalici mluvíš? Turecko - jedna z nejsilnějších sunitských "sil" v oblasti už pěknou dobu spolupracuje blíže s Ruskem, než s USA.

  Další (dříve) velká sunitská síla - IS - sice byla na svém písečku, ale poměrně slušnou dobu měla paradoxně lepší vztahy s Asadem, než s Kurdama podporovanýma amíkama.

  Takže nějak tam tu spolupráci sunitů se západem fakt nevidím. USA se v oblasti nejvíce opírá o Kurdy, což rozhodně nejsou typičtí sunité....Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  11:15 22.02.2018

  No přiznám, že varianta, že by je Asad nebo Rusové obětovali, mě nenapadla. Nicméně možné je už asi všechno.

  No přiznám, že varianta, že by je Asad nebo Rusové obětovali, mě nenapadla. Nicméně možné je už asi všechno.

 • logik
  11:14 22.02.2018

  mudry.udrzbar: Ta paralela je nesmyslná. O údajném sestřelu F35 existuje jen jeden jediný zdroj, který by to tvrdil - Syrská armáda. Jak je zkušenost z mnoha konfliktů, PVO má vždy ...Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar: Ta paralela je nesmyslná. O údajném sestřelu F35 existuje jen jeden jediný zdroj, který by to tvrdil - Syrská armáda. Jak je zkušenost z mnoha konfliktů, PVO má vždy velké oči a počet a význam ztrát velmi nadsazuje, i když lhát nechce. A opět, jak zní zkušenosti (viz např. bombardování Srbska) - velmi často lhát chce...
  Zprávy to popírající jsou pak mimojiné poměrně věrohodné důkazy, jako např. to, že F35 neměla v tu dobu ani IOC.

  Údaje o počtu mrtvých rusů jsou z několika nezávislých zdrojů (lidé blízcí Wágnerovcům, moskevští doktoři, ruská opozice.... Zprávy to popírající jsou v podstatě z jediného zdroje - ruského MO, které pravdomluvností příliš neoplývá (viz kauza MH17, údajné USA nálety na Allepo atd. atd.) a lhalo už i ohledně tohoto případu (nejprve pouze pár mrtvých, teď už větší čísla), takže je to zdroj nevěrohodný.

  Takže s údajným sestřelem F35 to má společné jediné: je to zatím nepotvrzená zpráva. Ale u sestřelu F35 nikdy nebyly informace, které by člověka rozumně pracujícího s informacemi vedli k tomu, že je nějaká pravděpodobnost,že to tak bylo.

  U této události od začátku existují informace, které hypotézu o větším počtu mrtvých podporují, a přitom v souhrnu již nejsou z kategorie "brak". Nedá se samozřejmě ani zdaleka tvrdit, že jsou prokázané, ale již jen ten fakt, že ruské MO radši dobrovolně "opravilo" své předchozí lži o této kauze ukazuje, že pravda bude pravděpodobněji blíže k této hypotéze, než k původnímu tvrzení ruského MO.

  ===

  fenri: vcelku bych s těmi vývody souhlasil, až na
  - to, že to byl vzkaz Utkinovi bych zatím bral jako jednu z hypotéz, byť vypadá dosti pravděpodobně. Rusové o tom dění sice museli vědět, ale zas nejsou žádné indicie, že by o něm věděli hodně dopředu - takovou léčku by přitom musel schválit pravděpodobně sám Putin. Takže by muselo jít o poměrně rychlou improvizaci. Samozřejmě, je také možné, že to měli předschválené a čekali na vhodnou příležitost.
  V každém případě existují i další možné scénáře, jako např. úplně banální příčina - že šlo o chybu v komunikaci. V Syrském "chaosu" je toto dosti dobře možné.
  Proti léčce trochu mluví ne zcela šťastné vyjadřování ruského MO, které bylo pod tlakem faktů přinuceno měnit postoje. Pokud by to byla úmyslná léčka, čekal bych lépe připravené PR, než co rusové předvedli. Na druhou stranu, to PR je především pro domácí publikum - a pro něj to funguje dosti jinak - navíc i tady je možné vysvětlení diletanství/chyba v komunikaci, takže tím nechci tvrdit, že to tak nebylo. Jen že spektrum možností je bohatší....

  - tam zas není tolik ropy, aby se to USA primárně vyplatilo kvůli ní riskovat mezinárodní konflikt. To ovšem neznamená, že tam roli určitě nehrála. Podle mne, jestli hrála nějakou roli v USA rozhodování, tak IMHO daleko spíše jako forma podpory Kurdů: heleďte, pomohli jsme Vám uchovat příjmy z ropy....Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  11:13 22.02.2018

  JG - myslím, že Su-57 tam budou kroužit, ale z jiných, než propagandistických důvodů. Tomu nasvědčuje i druhý A-50 (jsou tam dva, a ne jeden, jak je chybně v článku). Su-57 ...Zobrazit celý příspěvek

  JG - myslím, že Su-57 tam budou kroužit, ale z jiných, než propagandistických důvodů. Tomu nasvědčuje i druhý A-50 (jsou tam dva, a ne jeden, jak je chybně v článku).

  Su-57 přitáhne pozornost IAF, Turků a USAF. V éteru nad Syrií teď začne být mimořádně rušno. Bude se cvičně zaměřovat, sbírat signatury (na obou stranách atd.), zkoušet protiopatření REB. Divil bych, pokud tam už není "čmuchací" Tu-204.

  Su-57 je tam kvůli "válce neviditelných tykadel". Ne kvůli shození pár bomb na dětskou nemocnici.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:06 22.02.2018

  KóĎA - Tak Su-57 umějí lítat. Takže je Rusové mohou poslat do Sýrie, tam přistanou, budou je dva dny kontrolovat, zda doletěly v pořádku, pak ve velké výšce provedou okružní let ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA - Tak Su-57 umějí lítat. Takže je Rusové mohou poslat do Sýrie, tam přistanou, budou je dva dny kontrolovat, zda doletěly v pořádku, pak ve velké výšce provedou okružní let nad Sýrii a poletí domů. Případně pokud budou fakt frajeři, tak natočí, jak shodí pár bomb, a pak poletí domů. Ale samozřejmě takhle se propaganda hraje a není na tom nic špatného. Ale nehledejme za tím nic jiného, než čisté PR, které ale bude mít na širokou veřejnost a mainstreamové novináře samozřejmě patřičný efekt.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:00 22.02.2018

  Případ nemám nastudovaný, ale řeknu vám, co mě napadlo, když se o tom začalo hodně mluvit. Nalákali pár Rusáků do vražedný akce a napsali o tom rychle článek do WP. Každý si to ...Zobrazit celý příspěvek

  Případ nemám nastudovaný, ale řeknu vám, co mě napadlo, když se o tom začalo hodně mluvit.
  Nalákali pár Rusáků do vražedný akce a napsali o tom rychle článek do WP. Každý si to přečte, rozmázne se to po netu a lidi si řeknou:"ti Rusáci ale musí být naštvaní".
  Měli už dávno připravenou akci k zahájení OH. Plány zápaďácko-sunnitsko-izraelské koalice v Sýrii nevyšly. Izrael to potřeboval trochu rozjet a kdyby se to vymklo, bude historka o tom, že se Rusáci potřebovali pomstít.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  10:54 22.02.2018

  PavolR - proč ne. Snad jen s tím, že se nemyslím, že šlo o vzkaz Rusům, vzhledem k tomu, že to Rusové de facto odkývali a schválili. Podle vyjádření obou stran. Tam bych spíš ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR - proč ne. Snad jen s tím, že se nemyslím, že šlo o vzkaz Rusům, vzhledem k tomu, že to Rusové de facto odkývali a schválili. Podle vyjádření obou stran. Tam bych spíš opravdu hledal "krocení zlobivého Utkina". I když při "správném" mediálním podání to v titulcích může vypadat pro Rusy nepříznivě ("Rusové dostali na prdel od Američanů"), tak jim to za to asi stálo, nehledě na fakt, že takhle to může chápat jen idiot, co nevidí ani 1% detailů a informací. Tedy zhruba 80% populace. Na druhou stranu tu svojí si už Kreml zmanažuje a situaci vysvětlí (a tentokrát nebude muset ani nijak zvlášť lhát) a na zbytku jim nesejde. Ale ta varianta tohoto podání jim za to asi stála. Kdoví, kolik pozornosti, času a sil (by) stálo krocení stále zlobivějšího Uktina. takhle se to vyřešilo "samo". A myslím, že zákon o kontraktorech projde (navzdory mocným spojencům Utkina) celkem hladce.
  Za další vaše úvaha o Assadovo plánech je také logická a dává smysl, jen se mi nezdá, že by až tak obětoval vojáky, bo jich má málo. Ale je možné, ba pravděpodobné, že opět nešlo o žádné SAA vojáky, ale jen nějaké místní žoldnéře, kteří ostatně ještě předevčírem mohli uřezávat hlavy v Racce a včera bojovat proti SAA.Skrýt celý příspěvek

 • PetrO
  10:50 22.02.2018

  Děkuji pane Grohman za drobnou opravu. Pokud rozporujete zdroj MO RF, to je možné chápat. Nabízím tedy satelitní snímky zříceného mostu ze západních zdrojů s datem pořízení ...Zobrazit celý příspěvek

  Děkuji pane Grohman za drobnou opravu. Pokud rozporujete zdroj MO RF, to je možné chápat. Nabízím tedy satelitní snímky zříceného mostu ze západních zdrojů s datem pořízení 21.1.2018 https://www.terraserver.com/vi... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:27 22.02.2018

  fenri: Vzhľadom na "blbú dobu", kedy k tomu došlo - mesiac pred voľbami v Rusku - by som minimalizoval záujem Rusov na celom a naopak zdôraznil potrebu Američanov vyslať varovanie ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Vzhľadom na "blbú dobu", kedy k tomu došlo - mesiac pred voľbami v Rusku - by som minimalizoval záujem Rusov na celom a naopak zdôraznil potrebu Američanov vyslať varovanie pred prípadným tureckým útokom na Manbij. Že ak treba zotnú aj Rusov.
  Na dôvažok treba mať na zreteli ešte jeden faktor, a to snahu sýrskej vlády brániť akýmkoľvek ďalším územným ziskom Turecka, lebo zo skúsenosti vedia, že z tých území už neodídu. Čiže je aj v záujme assadovcov odradiť Turkov od útoku na Manbij.
  Mohli sa dohodnúť s Kurdmi a "predať" im cudzích žoldnierov na rozstrieľanie výmenou za kšeft s ropou (podobný, ako keď mal rafinériu pod palcom ISIS.).Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  10:23 22.02.2018

  sice OT, ale zajímavý (teda, pokud je to pravda)

  https://southfront.org/russia-...

  sice OT, ale zajímavý (teda, pokud je to pravda)

  https://southfront.org/russia-...

 • Slavoslav
  10:13 22.02.2018

  mudry.udrzbar

  Desiatky obetí či zranených potvrdilo Rusko prostredníctvom TASSu cca 2 dní dozadu

  mudry.udrzbar

  Desiatky obetí či zranených potvrdilo Rusko prostredníctvom TASSu cca 2 dní dozadu

 • Jan Grohmann
  10:11 22.02.2018

  PetrO - ve Vašem odkazu píšou, že 6. ledna se zvedla voda v řece a most se zřítil druhý den. Jen pro jistotu, píše to to deník Krasna Zvezda, oficiální médium ruského ministerstva ...Zobrazit celý příspěvek

  PetrO - ve Vašem odkazu píšou, že 6. ledna se zvedla voda v řece a most se zřítil druhý den. Jen pro jistotu, píše to to deník Krasna Zvezda, oficiální médium ruského ministerstva obrany.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  09:51 22.02.2018

  Téměr s jistotou bych vyloučil, že by Rusko a USA předem nevěděly, co se chystá. Pochybuji, že: -pokud Wagnerovci nepracují pro RA, tak o nich RA nemá alespoň povědomí, kde jsou. ...Zobrazit celý příspěvek

  Téměr s jistotou bych vyloučil, že by Rusko a USA předem nevěděly, co se chystá. Pochybuji, že:
  -pokud Wagnerovci nepracují pro RA, tak o nich RA nemá alespoň povědomí, kde jsou.
  -že by zrovna u Deiru uniklo pozornosti RA i USA soustřeďování těžké techniky
  -že by americký dotaz na přítomnost ruských vojáků v kritickém prostoru před útokem nevzbudil u Rusů zájem o to, co se tam děje a proč se USA ptají (za předpokladu, že neplatily první dvě teze)

  ->Wagnerovci dostali za uši zcela plánovaně a s jasným záměrem.
  Toto by neplatilo pouze za předpokladu, že by tam těch Wagnerovců bylo jen velmi málo a "dostání" za uši bylo spíše cíleno na SAA, potažmo Irán či Hizballáh a Wagnerovci tam byly jen neplánovaně obětovaní pěšáci. Nepovažuji to za příliš pravděpodobné.

  V Rusku se má chystat zákon o kontraktorech. Jisté je, že Utkin (aka Wagner) má kontakty jak na některé poslance, tak na mocné energetické firmy )ostatně se o tom píše v článku). Zároveň je zřejmé, že moc a "volnost jednání" Utkina v poslední době významně stoupala. IMHO tato akce byla určena k dostání Wagnerovců a dalších kontraktorských skupin pod pevnou kontrolu Kremlu, resp. RA. A proč na tom (de facto ve prospěch Kremlu) participovali Američané? Z několika důvodů:

  -měli jistotu, že si zabombardují bezpečně, že tam ruská letadla a PVO nebudou (domluveno předem, viz to dotazování). Prostě show v "boji proti terorismu" bez rizika
  -udělají si čárku u Kurdů, které je vhodné udržovat v oscilující naději
  -pěkný vzkaz Erdoganovi, že v Syrii za Eufrat nemůže
  -pěkný vzkaz Assadovi, že za Eufrat nemůže, resp. nebude moci bez nějakých ústupků
  -muselo být celkem frustrující pozorovat pokroky SAA a kolaps vlastních předchozích bojůvek. Zabombardovat si SAA a jako bonus nějaké ruské, či "ruské" (Wagnerovci jsou mnohonárodnostní - UA, Kavkaz, Srbové, Bosňáci, Kazaši....) určitě není nic, co by USAF působilo masivní výčitky svědomí a lítost.
  -ropa
  Takže z jejich pohledu spojení příjemného s užitečným.Skrýt celý příspěvek

 • PetrO
  09:45 22.02.2018

  Krásný den pane Myklín, máte v článku podstatnou chybu. Ke zřícení ruského mostu přes Eufrat došlo 6.ledna http://www.interfax.ru/world/5...

  Krásný den pane Myklín, máte v článku podstatnou chybu. Ke zřícení ruského mostu přes Eufrat došlo 6.ledna http://www.interfax.ru/world/5...

 • mudry.udrzbar
  09:42 22.02.2018

  Informacia o stovkach (a podla mna aj desiatkach) mrtvych Rusov su bludy na urovni zarucenych informacii o zostrele Izrealskej F-35.... Bez jedinej fotky, bez jedineho priameho ...Zobrazit celý příspěvek

  Informacia o stovkach (a podla mna aj desiatkach) mrtvych Rusov su bludy na urovni zarucenych informacii o zostrele Izrealskej F-35.... Bez jedinej fotky, bez jedineho priameho svedectva.

  Tazko si predstavit, ze Rusi nevedia o tom kde sa pohybuju stovky ich kontraktorov, ktori vlastne plnia ulohy SF.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  09:24 22.02.2018

  Vzhledem k tomu, že "hra" na této úrovni je většinou reciproční, mají se američtí konraktoři po světě na co těšit.

  Vzhledem k tomu, že "hra" na této úrovni je většinou reciproční, mají se američtí konraktoři po světě na co těšit.

Načítám diskuzi...

Stránka 8 z 8