Izrael odtajnil detaily útoku na syrský jaderný reaktor al-Kibar

-
27. 3. 2018
-
27 komentářů
-
Jan Grohmann
V noci z 5. na 6. záři 2007 bylo při leteckém úderu zničeno syrské jaderné centrum al-Kibar. K útoku se nikdo nepřiznal, ale nebylo pochyb, že útok provedlo izraelské letectvo IAF (Israel Air Force). Nyní se po 10 letech Izrael k útoku přihlásil a zveřejnil pozadí celé akce.
Syrský jaderný program
O útoku na syrské jaderné zařízení al-Kibar v provincii Deir az-Zor na řece Eufrat bylo řečeno mnohé. Všechny informace však vycházely ze zpráv z médií, od zahraničních politiků nebo z úniků informací.
Obecně se nepochybovalo o izraelské odpovědnosti za útok. Izrael z útoku obvinila i syrská vláda, která uvedla, že IAF narušilo její vzdušný prostor a bombardovalo „nevyužívané vojenské zařízení.“ Ostatně IAF má s podobnými preventivními nálety na centra výroby zbraní hromadného ničení bohaté zkušenosti – každý si vzpomene na Operaci Opera, tedy na izraelský nálet na irácké jaderné zařízení Osirak v roce 1981.
Ač Sýrie zapírala svůj jaderný program, podle zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) z roku 2011 byl vojenský jaderný rektor v centru al-Kibar těsně před dokončením. Podezření potvrdily také zprávy o zapojení Severní Koreje do stavby syrského jaderného reaktoru, který měl konstrukčně vycházet ze severokorejských reaktorů z výzkumného centra Jongbjon.
Zástupci Izraele se posledních deset let odmítali ke zničení centra al-Kibar vyjádřit. Zvrat přišel 21. března letošního roku, kdy Izrael zveřejnil dokumenty popisující koordinovanou činnost izraelských tajných služeb a ozbrojených sil na zničení syrského jaderného centra al-Kibar.
Akce měla tři části: přípravnou akci rozvědky pod kódovým označením Outside the Box, práci izraelského generálního štábu (označení Ein Habasor) a zapojení izraelského letectva (označení Soft Melody). Nad celou akci dohlížel tehdejší izraelský premiér Ehud Olmert, šéf Mossadu Meir Dagan a velitel IAF Eliezer Szkedi.
Oficiálně je celá operace nazývaná jako Operation Orchard (Operace Ovocný sad), nebo Operation Soft Melody (Operace Jemná melodie) nebo také Operation Outside the Box (Operace Jiný pohled na věc).
„Jaderný reaktor, který ovládal Assad, by měl vážné strategické důsledky pro celý Blízký východ,“ uvedly izraelské obranné síly (IDF) v oficiálním prohlášení. Vzhledem k tomu, že provincie Deir az-Zor během syrské občanské války ovládaly islámistické skupiny „bezpečnostní důsledky ztráty kontroly nad jaderným reaktorem, který by padl do rukou ISIS nebo jiných extrémistických skupin během války v Sýrii, by byly obrovské.“
Syrský jaderný reaktor ve výstavbě; větší foto / IDF
Přípravy na úder
Leteckému úderu předcházela téměř dvouletá výzvědná práce Mossadu a zpravodajských služeb IDF. Po celá desetiletí existovaly náznaky o syrském vojenském jaderném programu. Izraelští analytici ale pochybovali o tom, zda Bašar Al Assad převzal syrské jaderné aktivity po smrti svého otce Hafeze Al Assada.
Nicméně v roce 2004 Izrael objevil nejnovější syrské snahy o vybudování vlastního vojenského jaderného programu. Příprava případného leteckého úderu začala v lednu 2006, kdy měl být syrský reaktor již rok ve výstavbě. Izraelská pozornost se zaměřila především na budovu se čtvercovou základnou o ploše 1600 m2 (40 x 40 m), která byl pojmenována jako „Kostka“.
Další pozorování zaznamenalo zvýšenou aktivitu a stavební práce kolem zdánlivě neaktivního a nezabezpečeného zařízení (základna nebyla chráněná prostředky protivzdušné obrany [PVO] nebo jinými vojenskými obrannými body). Mezi listopadem a lednem 2007 bylo objeveno potrubí spojující Kostku s kilometr vzdálenou řekou Eufrat. To zesílilo izraelské podezření, protože potrubí mohlo být využito k chlazení reaktoru.
Izraelské vedení proto zadalo tajným službám úkol, aby jednoznačně určily zamyšlené využití Kostky. Izraelští agenti dostali příležitost v březnu 2007 na konferenci o jaderné energii ve Vídni, které se zúčastnil zástupce syrské komise pro atomovou energii Ibrahim Othman. Podle neoficiálních zpráv (informaci přinesl v roce 2012 The New Yorker) Mossad vytěžil důkazy o existenci reaktoru přímo z počítače Othmana.
Reaktorová šachta al-Kibar, Fotografie může pocházet z počítače Othmana; větší foto / IDF
„Tým agentů Mossadu uspěl v získání informací způsobem, který znají. Jinak to nebudu komentovat,“ uvedl bývalý šéf Mossadu Tamir Pardo na konferenci 21. března 2018. „Bylo to čisté štěstí, že se této skupině agentů podařilo předat tuto informaci.“
Agenti získali mimo jiné 35 fotografií, které ukazují vnitřek Kostky a průběh probíhajících prací, včetně přítomnosti korejských dělníků. Podle fotografií byl reaktor již v pokročilé fázi výstavby a dle rozpoznaného typu mohl produkovat plutonium pro výrobu jaderných zbraní.
Izrael následně vypracoval různé možnosti „černého scénáře“ a také seznam možných odpovědí. Počínaje dubnem 2007 začaly konzultace s americkou vládou o otázce možného útoku USA na syrský reaktor. Skeptický přístup členů kabinetu George W. Bushe vyústil v rozhodnutí USA, že se do izraelského leteckého úderu nezapojí. Američané sice uznali, že Kostka je jaderný reaktor ale bez přímých důkazů o výrobě štěpného materiálu pro jaderné zbraně se odmítli akce zúčastnit s tím, že jde o cíl s nízkou prioritou. S tím Izrael nesouhlasil.
Zároveň Izrael zavrhl možnost diplomatického střetu s vládou Bašára Assada, aby nebyl ztracen moment překvapení a nedošlo k urychlení prací nad reaktorem. Po dokončení reaktoru (přidání palivových tyčí) by mohl izraelský úder způsobit radiační zamoření rozsáhlého území. Urychlení přípravy útoku zapřičinily také aktivity jednoho amerického novináře, který se začal o případný izraelský útok zajímat.
Záběry leteckého úderu na syrský jaderný reaktor.
Jedinou alternativou pro Izrael se stalo zničení reaktoru al-Kibar. V úvahu připadaly dvě možnosti. Buď provedení vojenského úderu v plném rozsahu, který sice spolehlivě zničí reaktor ale může vyvolat syrskou vojenskou odpověď. Nebo skryté jednání a omezený vojenský úder, což však nemusí trvale odstranit hrozbu. Nakonec byla zvolena druhá možnost a to z důvodu, aby Assadův režim po izraelském útoku nebyl nucen provést vojenskou odpověď proti Izraeli. Jinak řečeno – Izrael dal možnost Assadovi vojenský neodpovědět a přitom si zachovat tvář.
„Neřešil jsem operační úspěch útoku, ale nebezpečí vyvolání války,“ uvedl generálmajor izraelského letectva Amos Yadlin, který byl v té době vedoucím hlavního zpravodajského oddělení IDF a také jedním z pilotů, kteří provedli útok na irácký jaderný reaktor Osirak. „Sýrie na nás mohla další ráno vypustit 100 raket a my bychom byli v úplně jiné situaci.“
Přijatý scénář úderu na syrský reaktor počítal se zapojením osmi úderných letounů, které měly na reaktor shodit 18 tun munice. Do akce se zapojila letka čtyř F-15I Ra'am (69. letka) a dvě dvojice F-16I Sufa (119. a 253. letka) z izraelských základen Hatzerim a Ramon.
Nově zveřejněné snímky stíhaček a pilotů IAF účastnících se úderu na syrský reaktor; větší foto / IDF
Průběh operace
Operace začala v noci 5. záři 22:30 místního času. Izraelská letadla začala svou misi kolem pobřeží Středozemního moře a následně vstoupila do vzdušného prostoru Sýrie a pokračovala v letu v nízké letové hladině. Cesta k cíli proběhla bez velkých komplikací – nebyl hlášen odpor nepřítele.
K náletu došlo v čase 0:45 dne 6. záři. Každé izraelské letadlo shodilo na reaktor dva kusy munice a ohlásilo provedení útoku kódem „Arizona“. Použitá munice nebyla specifikována, ale mělo jít o kombinaci laserem a GPS naváděné munice. Na zveřejněných obrázcích lze poznat například satelitem naváděné pumy JDAM.
Následně formace přeletěla k syrsko-tureckým hranicím a pak pokračovala na západ a zpět nad Středozemní moře. Operace skončila úspěšným přistáním letadel na domácích základnách v čase 1:30 bez vlastních ztrát. Dlužno dodat, že Turecko o akci izraelských letadel (oficiálně) nevědělo.
Letecké snímky Kostky před a po útoku. Snímky zřejmě pořídily úderné letouny; větší foto / IDF
Den po útoku syrská média vydala stručnou zprávu o útoku izraelských letadel, které údajně zahnala syrská PVO. Stručné informace v médiích potvrdily Izraelcům syrskou neochotu vyjadřovat se o svém tajném jaderném programu. Dále plánované komunikační ticho na izraelské straně poskytlo syrským úřadům mediální manévrovací prostor pro vybudování vlastní pozice a možnost zachovat si mediálně tvář.
Současně Izrael začal rozsáhlou diplomatickou ofenzívu zaměřenou na prokázání obecné legitimity preventivních úderu vůči Sýrii. Tímto způsobem byly poznatky o tajném syrském jaderném programu režimu šířeny prostřednictvím neoficiálních kanálů.
Soudí se, že Izrael oficiální informace o náletu nezveřejnil náhodně. Za hlavního příjemce zprávy se považuje Írán, který je stejně jako Sýrie obviňován z jaderných ambicí a z hledání tajných způsobů, jak je realizovat.
Obecně se předpokládá, že Izrael tímto vzkazem odrazuje své rivaly v regionu od získání zbraní hromadného ničení nebo jiných prostředků považovaných za hrozbu pro Izrael. V opačném případě Izrael nebude váhat s použitím síly, aby se s touto hrozbou vypořádal.
Náčelník generálního štábu IDF generál Gadi Eizenkot k tomu říká. „Izrael nezůstane pasivní, pokud jde o věci, které mohou představovat existenční hrozbu [pro Izrael - pozn. red.]. To je poselství roku 1981. Poselství roku 2007. A je to také poselství pro naše nepřátele do budoucna.“
Související články
Izraelské radary hlídají vzdušné prostory států NATO
Před pár týdny izraelský výrobce radarů a speciální elektroniky ELTA předal italskému letectvu druhý ...
-
12.02.2018
-
80 komentářů
-
Redakce AN
Izraelská média: Za zničení F-16 může velká výška letu
Podle izraelských médií za ztrátu stíhačky F-16I “Sufa” může vysoká letová hladina. Stíhačka F-16 ...
-
13.02.2018
-
90 komentářů
-
Jan Grohmann
Transportéry Eitan a houfnice ATMOS pro izraelskou armádu
Izraelská vláda 11. března schválila dva zásadní modernizační programy izraelských obranných sil IDF ...
-
13.03.2018
-
24 komentářů
-
Jan Grohmann
Íránská bezpilotní letadla jako nástroj geopolitiky
Írán pokračuje v modernizaci letecké základny pro bezpilotní letouny na ostrově Kešm. Nedaleký ...
-
23.03.2018
-
4 komentářů
-
Jan Buchar
Komentáře
2 Serrafin to víš, to máš tak......za totáče ti taky nacpali do vily (pokud si jí měl) další tři nájemníky a na nic se tě neptali. A v právoplatném majiteli nemovitosti pak ...Zobrazit celý příspěvek
2 Serrafin
to víš, to máš tak......za totáče ti taky nacpali do vily (pokud si jí měl) další tři nájemníky a na nic se tě neptali. A v právoplatném majiteli nemovitosti pak zákonitě rostla zášť.
S tvym přístupem nabývám přesvědčení, že by jsi byl potenciálně jeden z těch nájemníků, kteří by ještě původního majitele rádi vyhnali definitivně - protože "teď ten barák ti nahoře přiřkli mě blbečku, tak táhni".
To víš, akce a reakce...Skrýt celý příspěvek2 Raziel Pochybuju že izraelský nálet na reaktor z roku 2007 jakkoliv ovlivnil udalosti v Syrii, jako střípeček, nasledujicim po "arabskem jaru". Takových náletu bylo vícero a ...Zobrazit celý příspěvek
2 Raziel
Pochybuju že izraelský nálet na reaktor z roku 2007 jakkoliv ovlivnil udalosti v Syrii, jako střípeček, nasledujicim po "arabskem jaru". Takových náletu bylo vícero a zadna "revoluce" nebyla. Cast obyvatelstva Syrie se proste nakrkla a dostala odvahu něco dělat. Jestli to bylo nabozensky nebo ekonomicky spustene je celkem jedno. A se zkusenosti veci nasledujicich jsem fakt rád, že jim to tam Izraelci utnuli jeste pred dokoncenim. Kdyz se ohledneme jakym fofrem vladni sily ztraceli jednu dulezitou zakladnu za druhou, kolik celych utvarů zběhlo a co jim dalo prace vubec uhajit Damasek nez prileteli rusove. Tak je celkem nabiledni moznost, že by po Syrii a okoli pobihali magori s aktivnim radioaktivnim materialem. Vyslovene pumy ne, ale i par aktivnich patron staci na nehezkej pruser.
Takže za mne, dobře udělali.Skrýt celý příspěvek2 Clanek děkuji za uvedení do obrazu - ale znám politický postoj Severní Korei, nečekaně i Ursena. O tom ale nepíšu - tak jakápak "lež" a překrucování "faktů". Článku, v 90. ...Zobrazit celý příspěvek
2 Clanek
děkuji za uvedení do obrazu - ale znám politický postoj Severní Korei, nečekaně i Ursena. O tom ale nepíšu - tak jakápak "lež" a překrucování "faktů".
Článku, v 90. letech asi těžko - začátkem 90. let byla USA dost vytížená v Iráku, v druhé půlce 90. let na Balkáně......to by byla docela divočina vlítnout při té příležitosti na návštěvu ještě do Severní Koree.
Se závěrem tvého textu se ztotožňuji - "Kez by i evropa nasla silu zjednat si svuj vnitrni poradek za svymi hranicemi (neresit nasledek migrace az doma, ale pricinu), rovnou na uzemi severni Afriky.".
A to další o čem píšeš ponechám bez reakceSkrýt celý příspěvekraziel87 na to jde ideologicky, ale jak uz to v takovych pripadech byva, logika pak kulha, tak treba: "To že si Severní Korea zachovala suverenitu - proč asi. Jinak by na ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87 na to jde ideologicky, ale jak uz to v takovych pripadech byva, logika pak kulha, tak treba:
"To že si Severní Korea zachovala suverenitu - proč asi. Jinak by na vylágrovanýho Kima a jeho ještě vylágrovanější režim dávno vlítli. "
"Vylagrovany Kim" mel stejne vylagrovaneho otce i praotce. Severni korea tak jak ji zname a v hranicich v kterych ji zname existuje bez mala 70 let. V case studene valky byla "pod ochranou", ale od rozpadu vychodniho bloku a zaroven jeste v case nez z Ciny byla prvorada ekonomicka supervelmoc => v 90. letech, meli spojenci vsechny vyhody na sve strane a mohli tam s jistotou vitezstvi vlitnout. To byl taky cas kdyz bylo jasne ze Sev. Korea ma jaderny program, ale jeste nema jaderne zbrane. Dokonce ani administrativa Bushe mladsiho (furt jeste Sev. Korea bez AB) neudelala vic nez ze na severokorejce tlacila nevojensky.
Takze lez, ikdyz zapad prilezitosti i zaminky mel, nevlitnul tam.
Za druhe "kto vytrvalo odmieta začať rokovať o mieri" co pise PavolIR jiste nemiril na aktualni obcanskou valku, ale na tu pres 50 let trvajici, Syrii vyprovokovanou valku s Izraelem, behem ktere Syrie Izrael napadla opakovane a v kterych ikdyz vzdy dostala natluceno byla prave Syrie tou, ktera odmitala uzavrit byt i jen primeri (narozdil treba od Egyptu). Pokud mam souseda co me opakovane napada, ktery se nechce pul stoleti usmirit a ktery potajnu pracuje na jadernem programu tak mam nejenom veskere pravo, ale i povinnost (vuci svemu obyvatelstvu) mu to tam rozmlatit.
Izraelu k podobnym cinum nelze jinak nez zatleskat. Kez by i evropa nasla silu zjednat si svuj vnitrni poradek za svymi hranicemi (neresit nasledek migrace az doma, ale pricinu), rovnou na uzemi severni Afriky.Skrýt celý příspěvekjo to je logika........ rakovinu člověk dostane až v době, kdy chodí na ozařování. Když nádor roste a člověk o ničem neví, tak se nic neděje....nejdřív jsou příčiny, pak následky
jo to je logika........ rakovinu člověk dostane až v době, kdy chodí na ozařování. Když nádor roste a člověk o ničem neví, tak se nic neděje....nejdřív jsou příčiny, pak následky
raziel87: Pardon, ak to nevyznelo dosť jednoznačne, no ja som písal o mieri s Izraelom, tak ako ho už uzatvorili Egypt a Jordánsko. Nie ja som začal miešať do diskusie o udalosti ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87:
Pardon, ak to nevyznelo dosť jednoznačne, no ja som písal o mieri s Izraelom, tak ako ho už uzatvorili Egypt a Jordánsko.
Nie ja som začal miešať do diskusie o udalosti z roku 2007 dnešnú súčasnú vojnu...Skrýt celý příspěvek2 PavoIR "kto vytrvalo odmieta začať rokovať o mieri?" přeci ty strany, které trvale podporují jednotky rebelů na území Syrské demokratické republiky.....nebo to vidíš tak, ...Zobrazit celý příspěvek
2 PavoIR
"kto vytrvalo odmieta začať rokovať o mieri?"
přeci ty strany, které trvale podporují jednotky rebelů na území Syrské demokratické republiky.....nebo to vidíš tak, že je Bašár vymletej a chce bojovat se zbytkem světa a stínat hlavy svých občanů?
Už si někdy viděl, aby státník, kterého "nenávidí" celá země projížděl bojovými oblastmi sám, bez doprovodu v nepancéřované BMW X3? Už si někdy viděl, aby všemi nenáviděná hlava státu chodila rozbombardovanejma městama bez ochranky a směle si to nakráčela do "kotle" zraněných a hladových civilů?
Pokud se o konflikt v Sýrii zajímáš víc a nečteš jen oficiální tisk, tak si určitě musel zaznamenat spousty reportáží, které na situaci v Sýrii vrhají trochu jiné světlo, než které prezentuje oficiální, západní tisk. Kdyby Assad neměl podporu civilního obyvatelstva, už by dávno nebyl.Skrýt celý příspěvekraziel87: Izrael a Sýria sú technicky ešte stále vo vojnovom stave (pričom Izrael okupuje časť Sýrie), tak nechápem, aký je problém, keď jeden účastník konfliktu zabráni druhému ...Zobrazit celý příspěvek
raziel87:
Izrael a Sýria sú technicky ešte stále vo vojnovom stave (pričom Izrael okupuje časť Sýrie), tak nechápem, aký je problém, keď jeden účastník konfliktu zabráni druhému účastníkovi konfliktu získať (tajne!!) nukleárne kapacity, alebo čokoľvek, čo by mu mohlo poskytnúť akúkoľvek výhodu, kým nebude popísaný mier.
Pokiaľ by sa pristúpilo na absurdnú hru hľadania akýchkoľvek súvislostí medzi dneškom a útokom na to nukleárne zariadenie, tak by bola skôr na mieste otázka kto vytrvalo odmieta začať rokovať o mieri?Skrýt celý příspěvek2 Serrafin obávám se, že není tak úplně jisté, jesti je to dobře. Uvažuji v rovině, že by jaderný arzenál podléhal velmi přísné kontrole (a jestli by za 20 let syřané uvažovali ...Zobrazit celý příspěvek
2 Serrafin
obávám se, že není tak úplně jisté, jesti je to dobře. Uvažuji v rovině, že by jaderný arzenál podléhal velmi přísné kontrole (a jestli by za 20 let syřané uvažovali o jaderném útoku na Izrael - to je v rovině spekulací, nerozčísnu to ani já, ani ty, ani nikdo další zde na fóru. Osobně nevěřím, že by v dnešní době někdo útočil na vedlejší stát jádrem - podepíše si tak nad svým státem rozsudek smrti od zbytku světa (Syrská republika není ISIS). To že si Severní Korea zachovala suverenitu - proč asi. Jinak by na vylágrovanýho Kima a jeho ještě vylágrovanější režim dávno vlítli.
Situace z 6. září 2007 vyšlapala cestičku událostem, ke kterým v Sýri došlo o 4 roky později. A i tenhle střípek přispěl k migraci kultur do EvropySkrýt celý příspěvekDocela by mne zajimalo, jaký že to zapeklitý virus dokáže napadnout a zneškodnit povětšinou analogové a elektronkové řídící systémy KUB, Neva, S200 a co já vim ještě. Které navíc ...Zobrazit celý příspěvek
Docela by mne zajimalo, jaký že to zapeklitý virus dokáže napadnout a zneškodnit povětšinou analogové a elektronkové řídící systémy KUB, Neva, S200 a co já vim ještě. Které navíc ani nejsou na síti.
Spíš to tipuju na kvalitní rušičky a precizní zpravodajskou práci. Kde má jaký radar slepé místo a hlavně kdy která obsluha chodí spát jíst nebo jestli tam vůbec je ;-D.
A sledovat dnešní mobilní telefony, popřípadě jim hacknout systém, kamerku, micro, zvládne u levnějších mobilů šikovnější štředoškolák IT
Izraelci jim to tam prostě rozemleli a dobře udělali.Skrýt celý příspěvekA teraz by som rád čítal diskusiu k článku "Rusko preventívne bombardovalo Černobyl, keďže Júlia Timosenkova chce hodiť atómovú bombu na Moskvu..." Jeeezis, to by bolo kriku o ...Zobrazit celý příspěvek
A teraz by som rád čítal diskusiu k článku "Rusko preventívne bombardovalo Černobyl, keďže Júlia Timosenkova chce hodiť atómovú bombu na Moskvu..." Jeeezis, to by bolo kriku o zelených muzikoch...ale toto garde je zrazu ok...priznajte farbu, chlapci, koľko z vás má tatika bývalého okresného tajomníka, ako nás pán prezident...Skrýt celý příspěvek
Tonotime, že sa dá mobilný teelfon vystopovať nie je žiaden špionážny zázrak, ale je to samotnými vlastnosťami siete GSM. Každé zapnuté zariadenie sa snaží s dostupnou sieťou ...Zobrazit celý příspěvek
Tonotime,
že sa dá mobilný teelfon vystopovať nie je žiaden špionážny zázrak, ale je to samotnými vlastnosťami siete GSM. Každé zapnuté zariadenie sa snaží s dostupnou sieťou komunikovať (nemusí obsahovať SIM kartu daného operátora, alebo vôbec žiadnu) a jednou z množstva informácii ktoré si takto vymieňajú je poloha. Tá sa získavá trianguláciu medzi jendotlivými stanicami (BTS). Zariadenie totiž naraz komunikuje s viacerími (ak sú dostupné) a na samotný telefonát, sms, alebo inú komunikačnú činnosť sa vyberie BTS s najlepším signálom, prípadne menej vyťažená. Takto je potom možné komunikovať napríklad aj pri jazde autom, kedy sú postupne BTS striedané. Každý prevádzkovateľ samozrejme tieto dáta zhromažduje. Cez neho sa k nim môžu neskôr dosť aj na to oprávnené orgány.
To že sa dá na diaľku zapnúť kamera je len obyčajná diera v OS mobilných zariadení. Tak isto je to možné aj s bežným PC/NB pripojeným vo verejnej sieti.
Inak nozaj si neviem predstavyť SW ktorý by na diaľku vypínaly systémi ako je S-125, KUB a podobne.
Pri nových systémoch, ktoré sú navzájom prepojené a prebieha medzi nimi veľká výmena dát tak hej, ale pri starších systémoch, ktoré sú vyrazne samostatnejšie (z pohľadu vzájomnej výmeny dát) už moc nie.Skrýt celý příspěvekNejvíc mě zaujaly tyto pasáže: "byla zvolena druhá možnost a to z důvodu, aby Assadův režim po izraelském útoku nebyl nucen provést vojenskou odpověď proti Izraeli. Jinak řečeno – ...Zobrazit celý příspěvek
Nejvíc mě zaujaly tyto pasáže:
"byla zvolena druhá možnost a to z důvodu, aby Assadův režim po izraelském útoku nebyl nucen provést vojenskou odpověď proti Izraeli. Jinak řečeno – Izrael dal možnost Assadovi vojenský neodpovědět a přitom si zachovat tvář.
komunikační ticho na izraelské straně poskytlo syrským úřadům mediální manévrovací prostor pro vybudování vlastní pozice a možnost zachovat si mediálně tvář."
Nějak mi připadá, že se na diplomatickou část konfliktů poslední dobou kašle čím dál víc. Jako bychom pomalu ztráceli soudnost a schopnost domýšlet, do jaké situace může být strana pod tlakem dohnána...Skrýt celý příspěvekClanek... tak by me vazne zajimalo jak vypada virus co docasne ochromi takhle starou PVO... Aj na linku, ktorý zadal Rafael je dosť naznačené, ako dočasne ochromil ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek...
tak by me vazne zajimalo jak vypada virus co docasne ochromi takhle starou PVO...
Aj na linku, ktorý zadal Rafael je dosť naznačené, ako dočasne ochromil PVO...
https://youtu.be/fTXXFnfEhD0...
Na danom linku sa tvrdilo, že Sýria mala v danej dobe celkom vyspelú PVO.
To isté sa dá tvrdiť aj o Tureckej PVO, cez ktorú bol tiež útok realizovaný.
PVO má napríklad radary, ďalej počítače a podobne. Stačí aby niektoré súčasti týchto systémov mali Bacdoory, ktoré vyvolajú technické problémy v daný čas. Backdoory sa aktivujú na daný impulzný signál vyslaný napríklad stíhačkou. Kým vyriešia programátori PVO daný problém, akože malú závadu, stíhačky sú už mimo dosah monitorovania.
Veď vírusy vyvinuté Izraelom a USA napadli a spôsobil značné škody aj v Iránskom jadrovom programe. Napríklad link: https://en.wikipedia.org/wiki/...
Čítal som aj výroky Fínskeho premiéra, ktorý odmietol niektoré Ruské zbrane a návrhy Putina s odôvodnením, že nepotrebujú zakúpiť ruské zbrane s Backdoormi.
Smial som sa vtedy daným výrokom, lebo na západe vtedy vrcholili špehovacie aféry medzi spojencami v NATO.
Aj tajní a polícia v našich štátoch disponuje zo systémami, ktoré nielen zistia polohy väčšiny našich mobilov. Môžu nám dokonca spustiť kamery na mobiloch, ak nimi mobily disponujú. Ak zagoogliš, určite na dané témy nájdeš dostatok linkov.
Nebezpečenstvo ani nespočíva v tom, že v našich mobiloch sú bacdoory. Nebezpečenstvo spočíva aj v tom, že k daným Bacdooros dopátrajú napríklad aj Rusi, Čínania a môžu ich tiež zneužiť. Nemyslím si že ich tajní sladko spia v daných aktivitách. Ani vyspelosť mafii by som veľmi nepodceňoval. Mafiáni si môžu najať nejakých vyspelejších programátorov, heckerov, alebo inak.
Samozrejme je tu aj možnosť, že v PVO Sýrii mali Izraelčania svojho agenta, ktorý zariadil aby im v danom úseku sa dočasne ochromila PVO. Zmienky o Ruskom viruse mali odpútať pozornosť od daného agenta. Popritom aj poškodiť Rusko ako spojenca v očiach Asádovcov. Vyvolať v Sýrii nedôveru v Ruské systémy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...