Detektor min v podrážce boty

Foto: Detektor min SaveOneLife ukrytý v podrážce boty. / Lemur Studio Design
Foto: Detektor min SaveOneLife ukrytý v podrážce boty. / Lemur Studio Design

Designové studio Lemur Studio Design z Kolumbie představilo opravdu originální vložky do bot SaveOneLife. Vložky jsou prošpikované elektronikou a fungují jako malé detektory min. Pokud je v dosahu chodidla mina, elektronika okamžitě upozorní majitele bot.

Pozmení miny mají na svědomí každoročně tisíce úmrtí. Podle nevládní organizace International Campaign to ban Landmines (ICBL) mezi léty 1999 a 2009 miny zabily 73 576 lidí. Počet lidí, které miny zmrzačily, se odhaduje na stovky tisíc. Přibližně 80 % všech mrtvých jsou civilisté, z toho je 20 % dětí.

Jednou z nejhorších statistik má právě Kolumbie, odkud pochází studio Lemur Studio Design. Protivládní síly v Kolumbii, jako jsou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie FARC a nejrůznější drogové bandy, využívají miny k útokům na ozbrojené složky, civilisty i k ochraně svého území.

Miny najdeme v Kolumbii podél cest, pěších stezek, v okolí základen nebo dokonce škol. Drogové bandy pak chrání své „farmy“ před nezvanými návštěvníky. Podle neziskové organizace HALO Trust, bojující za odstranění min, zabily v Kolumbii od roku 1990 miny 10 000 lidí.

Foto: Detektor min SaveOneLife ukrytý v podrážce boty. / Lemur Studio DesignFoto: Detektor min a hodinky s LCD displejem. / Lemur Studio Design



Hrubý odhad hovoří o 100 milionech min ukrytých po celém světě. Podle OSN odminování celé planety přijde na 33 miliard dolarů a potrvá 1100 let (slovy jeden tisíc sto let). Miny stále leží v Rusku, Ukrajině, Íránu ale také například v Řecku.

SaveOneLife neřeší problém s minami, ale může výrazně snížit počty mrtvých. Princip fungování je podobný jako u detektoru kovu. Uvnitř podrážky se nachází vysílač a přijímač signálu. Vysílač generuje elektromagnetické pole a přijímač zaznamenává deformace pole způsobené přítomností vodivého kovu (miny).

Dosah SaveOneLife je podle tvůrců až dva metry. Pokud se v blízkostí nachází podezřelý objekt, SaveOneLife změří jeho vzdálenost a polohu. Informace o poloze miny pak lze zobrazit například na hodinkách s malým displejem. Samozřejmostí je také výstražná zvuková signalizace při zachycení miny.

Filozofii a design detektoru SaveOneLife rozpracoval Iván Pérez, pod vedením projektového manažera projektu Lorena Cárdenase. Podle slov tvůrců, je detektor navržen maximálně realisticky. Tvůrci doufají, že jejich nápad zaujme investory, kteří jim pomohou koncept dotáhnout do použitelného produktu.

Zdroj: Lemur Studio Design

Nahlásit chybu v článku


Související články

Válka s IED pokračuje – senzory hlídají rozsah zranění vojáků

Problematice boje proti improvizovaným nástražným systémům IED se na naších stránkách věnujeme ...

Český ochránce před IED-LMV STAR V

Přibližně v polovině roku 2010 zavedla Armáda ČR zcela v tichosti do výzbroje dvě vozidla IVECO LMV, ...

Útočná puška Micro Dynamic Rifle

Na probíhající vojenské výstavě ručních palných zbraní SHOT Show 2014 v Las Vegas vzbudila rozruch ...

Test balistické vesty Shark

V listopadu minulého roku byla naše redakce přizvána na střelnici Na haldě, nedaleko Kladna k ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Hrobař
    00:27 30.01.2014

    Skvělí nápad. Přímo geniální ve své jednoduchosti. Jen by mě zajímalo jak to funguje když člověk běží, jestli je reakční doba dostatečně rychlá. Nebo když jde třeba sutinami plnými ...Zobrazit celý příspěvek

    Skvělí nápad. Přímo geniální ve své jednoduchosti. Jen by mě zajímalo jak to funguje když člověk běží, jestli je reakční doba dostatečně rychlá. Nebo když jde třeba sutinami plnými kovu. No, ale stejně je to dobrý pomocník.Skrýt celý příspěvek

  • germik
    10:25 28.01.2014

    Dnes už asi ano, každopádně tohle je asi vymyšleno hlavně na těch 100 milionů starých (vesměs asi železných) - jako ochrana pro civilisty... ;-) V souvislosti s tím by mě zajímalo ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes už asi ano, každopádně tohle je asi vymyšleno hlavně na těch 100 milionů starých (vesměs asi železných) - jako ochrana pro civilisty... ;-)
    V souvislosti s tím by mě zajímalo na kolik dostanou (jestli) cenu...Skrýt celý příspěvek

  • Jorlas
    09:15 28.01.2014

    Nedělají se už plastové miny?

    Nedělají se už plastové miny?

Načítám diskuzi...