Díl č.2 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

vesty AČR
Foto: Vedle sebe slouží vesty RICAS od Warrioru a VOP 2009 od SPM Liberec / Autor: Jolana Fedorková, army.cz

V dnešním díle jsme se pustili do srovnání tří nejpoužívanějších ochranných vest v Armádě České republiky. Jako první je to samozřejmě Vesta ochranná pancéřová 2009 od firmy SPM Liberec, která je oficiálně zavedena v AČR. Dále jsme zvolili vesty TBV od ALP ARMY a RICAS od Warrioru. Obě vesty si vojáci kupují za své prostředky. Nedílnou součástí vest jsou i pancéřové pláty proti puškovým střelám. V našem dnešním článku jsme se proto dotkli i této problematiky.

TBV vs. VOP 2009 vs. RICAS

Provedením jsou vesty TBV, VOP 2009 a RICAS sobě velmi podobné, přesněji řečeno větší podobnost je mezi vestami firmy SPM Liberec jako výrobce Vesty ochranné pancéřové 2009 a Warrioru výrobce vesty RICAS. Začněme s vestou VOP 2009 od firmy SPM Liberec.

Bohužel vesta VOP 2009 si příliš obliby mezi vojáky nezískala, a proto sklízí kritiku zejména za nedomyšlené detaily, které výrazně snižují komfort nošení vesty. Zde se hodí podotknout, že vesta VOP 2009 byla původně určena pro zcela jiné účely, než pro které je dnes používána. Naše informace mluví o tom, že vesta byla původně vyvinuta pro potřeby vojenské policie, která má samozřejmě jiné požadavky než běžný voják v poli.

Kritické ohlasy však mohou být způsobeny i tím, že firma SPM Liberec pravděpodobně (aspoň to není známo) neprovádí konzultace s elitními jednotkami AČR, tak jako to dělá pan Martin Hanuš z firmy ALP ARMY. Práce s elitními útvary je velmi důležitá především pro zjištění potřeb těch, kteří vesty v konečné podobě mají nosit a používat.

Vesta firmy ALP ARMY má ve větší míře spíše svá technická řešení, ale jsou zde určitě i prvky, které jsou převzaté od firmy Warrior RICAS, zmiňme například obdobný systém rychloodhozu, kde TBV využívá stejnou filozofii jako vesta RICAS.

RICAS, TBV, VOP 2009 Foto: RICAS, VOP 2009 a TBV - bez nasazených balistických doplňků. U vesty TBV si všimněte ramení gumové podložky, která slouží k lepši fixaci pažby zbraně / 4. Diverzní jednotka Jihlava

Přesto je TBV od firmy ALP ARMY velmi propracovaná a originální, avšak je zároveň velmi složitá a tudíž drahá na výrobu. To se pochopitelně odráží na její celkové ceně. Co se týká balistické odolnosti, ta je pro výše uvedené vesty shodná, pouze ALP a Warrior používá stejný měkký balistický materiál UHMWPE (polyetylen s extrémně vysokou molekulární hmotností). Společnost ALP ARMY ale pro jistotu poskytla dva typy, a to SB 21 a SB 51u, které jsou sice lehčí, ale samozřejmě také mnohem dražší.

Mezi jmenovanými vestami, resp. mezi českými a vestou RICAS je jeden důležitý rozdíl. Společnost Wariior má svoje vesty certifikovány podle zcela nového standardu zavedeného v roce 2008 NIJ 0101.06, zatímco ALP a SPM Liberec má testy dle staršího standardu NIJ 0101.04  

RICAS, TBV, VOP 2009 Foto: RICAS, VOP 2009 a TBV - pohled zezadu. Všimněte si poutek, které slouží pro manipulaci s vestou nebo k tažení zraněného vojáka. Ani v tomto případě není provedení vesty VOP 2009 ideální, protože poutko je našito tak těsně, že do něj není možné vložit ruku s rukavicí. K tažení zraněného je tak poutko prakticky nepoužitelné. / 4. Diverzní jednotka JihlavaPokud někoho nenapadá proč, tak je to jednoduché. V současné době se nedá nejnovější standard v ČR certifikovat, protože laboratoře nedisponují nutným technickým vybavením. Pochopitelně by bylo možné testovat v zahraničí, kde to možné je, ale testy by pak byly pravděpodobně mnohonásobně dražší.

Technický popis a bojové zkušenosti s vestami TBV, VOP 2009 a RICAS

Nyní se pojďme podívat blíže na samotné vesty, které jsou v ČR používány, ať už oficiálně nebo jako soukromá investice. Zaměříme se tedy na oficiálně používanou Vesta ochranná pancéřová 2009 (VOP 2009) od SPM Liberec a na vesty RICAS od Warrioru a TBV od ALP ARMY, které si vojáci často kupují za vlastní peníze. Všechny tři vesty jsou si svým posláním podobné a obecně se skládají ze stejných částí -z předního/zadního dílu a doplňků jako je chránič ramen a paží, chránič slabin a krku nebo balistickým bederním pásem.

RICAS, TBV, VOP 2009 Foto: RICAS, VOP 2009 a TBV - s nasazenými sumkami. / 4. Diverzní jednotka JihlavaDůležité části vesty jsou vybaveny tzv. měkkou balistikou, která chrání vojáky proti pistolovým nábojům a fragmentům z výbuchu. Do předního a zadního dílu je pak možné vložit pancéřový plát, a to buď nejrozšířenější SAPI plát nebo lehčí, ale několikanásobně dražší ICW plát.Zde však jakákoliv podobnost končí. Jmenované systémy se od sebe liší především způsobem zapínání, nastavováním velikosti pro daného jedince, komfortem nošení a užitnými vlastnostmi.  V případě TBV od ALP ARMY se vesta obléká přes hlavu podobně jako tričko a tak hned po svém oblečení plní svou funkci. Po oblečení je nutno zasunout boční chlopně do zadního dílu a pojistit. To je prováděno dvěma popruhy s tzv. „trojzubcem“. Popruhy se jednoduše utáhnou kolem těla (čímž se zasunou boční chlopně do zadního dílu) a pojistí vepředu pomocí trojzubce. Stejným způsobem lze také jednoduše nastavit obvodovou velikost vesty. Vše je rychlé (oblečení do 10 sec.), tiché a pohodlné.

TBV

Foto: Vesta TBV od firmy ALP ARMY / 4. Diverzní jednotka JihlavaNaproti tomu vesty VOP 2009 a RICAS jdou cestou suchých zipsů. Obě vesty se také samozřejmě oblékají přes hlavu, ale nejprve je nutno zafixovat zadní díl k tělu, což se děje pomocí pružných popruhů se suchým zipsem, které se zapínají na břichu. Po oblečení a upevnění pružných popruhů se přední a zadní díl obou vest spojí pomocí chlopně se suchým zipsem.

V případě RICAS vesty se na takto přilepený díl ještě nalepí svisle uložená chlopeň se sumkami, čímž dojde k pevné fixaci celého systému. U VOP 2009 tomu bohužel tak není a sumky se umisťují přímo na chlopeň se suchým zipsem. Není proto výjimkou, že v bojových podmínkách dochází často k samovolnému povolování suchého zipsu, což je pro vojáky nepochybně minimálně frustrující. V případě VOP 2009 je zde ještě jeden rozdíl. Oproti vestám RICAS se chlopně lepí na zadní díl, což společně s faktem, že VOP 2009 nemá možnost rychloodhozu může v boji přinést komplikace. Pokud bude mít zraněný voják poraněnou páteř, není možné mu bezpečně sundat vestu – bez nutnosti s ním hýbat. Jedinou možností je vestu rozstřihnout. Bohužel v tomto případě by si každá jednotka měla pořídit nůžky na kevlarovou tkaninu.

RICAS Foto: Vesta RICAS od firmy Warrior / 4. Diverzní jednotka JihlavaCo se týče nastavování velikosti, zdá se, že největší oblibu získal mezi vojáky systém od firmy ALP ARMY. Obvodovou velikost si lze nastavit velmi jednoduše podle aktuální situace, např. při chůzi do kopce nebo zdolávání překážek. Vše je navíc naprosto bezhlučné, takže lze s vestou operovat i v bezprostřední blízkosti protivníka, kdy je vyžadováno absolutní ticho. V případě vest VOP 2009 a RICAS to možné není a je nutné vždy povolit suché zipsy, samozřejmě s charakteristicky hlasitým zvukem.Výškově nastavitelné jsou všechny tři vesty. V případě VOP 2009 je to však ovlivněno skutečností, že nemá řešen rychloodhoz. Výškově se tedy nastavuje opět pomocí ramenních suchých zipsů a pojišťovacích popruhů s plastovou přezkou. Bohužel přezka je řešena tak nešťastně, že při nasazeném batohu se zařezává do klíční kosti a ramen.V případě TBV a RICAS se řeší výškové nastavení pomocí popruhů s několika kovovými očky, které jdou z ramen až k bedrům, kde se kříží. Překřížené popruhy se provlékají ocelovým lankem, které současně funguje jako rychloodhoz. Uživatel potřebuje vytáhnout lanko zhruba o 20 centimetrů, čímž dojde k uvolnění jak ramenních, tak i bočních obvodových popruhů, které jsou také pojištěny stejným lankem. Kapitolou samo o sobě jsou balistické doplňky, konkrétně ochrana ramen. V případě VOP 2009 není však tvar balistické ochrany ramen příliš dobře přizpůsoben lidské postavě. Nejvíce kritiky sbírá fakt, že po připevnění výrazně vyčnívá od ramen, což způsobuje mnohé komplikace.

rychloodhozFoto: Rychloodhoz v podání TBV (vlevo) a vesty RICAS.  / AutorJde zejména o ztížený pohyb v obrněné technice, kde se vystouplé chrániče mají tendenci zachytávat o nejrůznější předměty. Problém nastává hlavně při prolézání průlezy nebo při nouzovém a rychlém opuštění vozidla. V případě najetí vozidla na IED by pak bylo vytáhnutí zraněné osoby oblečené ve VOP 2009 velmi problematické.Dalším nepříjemným oříškem je oblékání batohu, kdy musíme překonat vystouplé chrániče. V případě sundávání batohu je nutné přizvat na pomoc kolegu nebo ramenní ochranu prostě sundat. Bohužel dalším příkladem jak malá součástka může způsobovat velké problémy je i střelba ve vestě VOP 2009 s nasazenými ramenními chrániči a batohem.Při zalehnutí vojáka na zem a pokusu zamířit se zbraní se ochrana ramen vzpříčí o batoh a nelze dobře natáhnout ruce a tudíž ani střílet. To je možná také důvod, proč na fotkách z Afghánistánu nikde nevidíme vojáky s nasazenými chrániči ramen.

VOP 2009 Foto: Vesta VOP 2009 vypadá s nasazenými balistickými doplňky sice impozantně, ale uživatelský komfort je nízký. Všimněte si například přesazených ramenních chráničů, která ztěžují pohyb uvnitř obrněných vozidel. / 4. Diverzní jednotka JihlavaJak si pak stojí vesty RICAS a TBV? Jednoduše řečeno mnohem lépe, neboť jejich ramenní chrániče mnohem lépe kopírují tvar paže a nikde zbytečně nepřekážejí. Problémy popsané výše u vesty VOP 2009 tak obě vesty netrpí.Další důležitou součástí vest je vnitřní síťovina nebo polstrování. Základem dobré vesty je kvalitní cirkulace vzduchu pod vestou, aby mohl být odváděn pot a uživatel se nepřehříval. V případě VOP 2009 tvoří vnitřní vrstvu tenká síťovina, za kterou je již umístěna samotná měkká balistika s vodoodpudivým materiálem. Bohužel síťovina v případě VOP 2009 neplní odvětrávací funkci a voják se již za pár desítek minut nepříjemně potí. Podobně je na tom také vesta RICAS, která je vybavena podobnou síťovinou.

VOP 2009 Foto: Tenká síťovina na vestě VOP 2009 neumožňuje účinnou cirkulaci vzduchu pod vestou. Výsledkem je zbytečné přehřívání vojáka a pokles výkonosti. / 4. Diverzní jednotka JihlavaNaproti tomu vesta TBV má uvnitř našitou hrubou síťovinu s kanálky pro odvod vzduchu a par. Dovoluje tak větrání i při dlouhodobém nošení. Navíc je dostatečně měkká, takže tlumí napětí při nesení výzbroje.

Vše stojí na keramickém pancíři

Na zavěr se pojďme ještě podívat na panceřové pláty, s kterými naše Armáda počítá do budoucna. Pancéřové panely jsou v naších luzích a hájích také "začarované". Ptáte se proč? Standardem ve světě je SAPI panel, který má zpravidla váhu okolo 2,6 kg a rozměr 250×300 mm. Svými rozměry i konstrukcí bezpečně kryje důležité partie hrudního koše proti běžným střelám ráže 7,62 mm API.  Armáda České republiky má však v plánu nakoupit panely ICW. Důkazem nechť je technické zadání posledního výběrového řízení, kde je požadována maximální hmotnost panelu 2,2 kg a minimální rozměr 230×300 mm. Takto nastavené parametry splňuje skutečně jen ICW panel. Bohužel s krycí plochou to je ve skutečnosti ještě horší. ICW panel ve velikosti „L“ má však rozměr  22,3×27,6 cm, což už je skutečně malý "panýlek".Co ale můžeme vyčíst jistě je to, že lidé, kteří tohle u AČR navrhly, šly cestou úspory hmotnosti na úkor kryté plochy a bezpečnosti vojáka. Protože ICW panel musí být skutečně použit v kombinaci s vestou vybavenou měkkou balistikou. 

Takže pokud by si chtěl případně voják vzít odlehčenou verzi vesty, a to nosič panelů pancéřových NPP-2006, který je v tisících kusů zaveden v AČR, měl by tedy mít spíše SAPI panel, který pod sebou vestu nepotřebuje a snese spolehlivěji více zásahů.

Dále je také potřeba říci, že skutečně nízká hmotnost je opět vykoupena vysokou pořizovací cenou a ta je oproti SAPI standardu až 2,5x vyšší. ICW panel pak může AČR přijít na 16.000 Kč za kus, a to je skutečně vysoká cena. Otázkou tak je, zda 0,8 kg na vestě stojí za 20 000 Kč a zda se podobné peníze nedají využít pro potřeby vojáků účelněji.

Posledního dílu našeho seriálu se dočkáte 16.4.2011.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Lidský batoh pro odsun zraněných z bojiště

Pod vyprahlým afghánským sluncem postupuje spojenecká jednotka opatrně horskou vesnicí. Najednou se ...

Díl č.1 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

Od našich čtenářů jsme dostali mnoho dopisů a podnětů s přáním, abychom se podívali na problematiku ...

Bojový oblek pro ruské vojáky budoucnosti

Ruský vojenský průmysl byl a stále je na špici vývoje těch nejmodernějších zbraňových systémů. Nyní ...

Problematika taktické výstroje v Armádě České republiky

Dnešním článkem se paralelně připojíme k našemu seriálu o ochranných vestách a nosičích plátů ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kajman
  14:16 11.04.2012

  "Jo, ne všechno, co se zrodilo ve vývojové dílně ALPu se dostalo do povědomí veřejnosti" rekneme ze patrim do te odbornejsi casti verejnosti. Velkou cast vasich zakazkovek, ktera ...Zobrazit celý příspěvek

  "Jo, ne všechno, co se zrodilo ve vývojové dílně ALPu se dostalo do povědomí veřejnosti"
  rekneme ze patrim do te odbornejsi casti verejnosti. Velkou cast vasich zakazkovek, ktera ani nebyl nikdy publikovana jsem videl, mel v rukach, pripadne i pouzival.
  Nejsem fanda ceske vystroje, takze nevim o kazde drobnosti co se objevi na trhu, ale asi by mi nejaky novy chestrig/batoh/cokoliv, byt jen pro par lidi neusel.

  Vestu ma Alp 4 roky? 5 let?. Na idetu tusim 2008 (predposlednim) uz byla vyvinuta.
  Od te doby jsem nevidel zadnou novinku. Maximalne sumku na 805 s davno prekonanym a v cechach uctivanym springlockem (a navic pochybnym razenim sumek zrcadlove k sobe).
  Ovsem beru v potaz, ze vyvoj noveho designu stranek a zalozeni nove dcerinky muselo zabrat hodne casu. :)
  Trendy jsou jiz davno jinde a nasi vyrobci opet zaspali.Skrýt celý příspěvek

 • Mazda
  13:57 11.04.2012

  Kajman: nebudu řešit, kdo na koho plive, protože ani jedna strana není bez viny. Co se vývoje týče, tak já nějak nevím... V čem se ten vývoj nepohnul? V tom, že má ALP ...Zobrazit celý příspěvek

  Kajman: nebudu řešit, kdo na koho plive, protože ani jedna strana není bez viny.

  Co se vývoje týče, tak já nějak nevím... V čem se ten vývoj nepohnul? V tom, že má ALP rozhazovací vestu dle světových trendů? Že ji umí udělat v několika modifikacích? Nebo v čem tedy?

  Jo, ne všechno, co se zrodilo ve vývojové dílně ALPu se dostalo do povědomí veřejnosti. A naopak, ne vše, co se dostalo do povědomí veřejnosti od druhé party za to stojí.
  Nicméně, netuším, jaká politika je tam teď.Skrýt celý příspěvek

 • Kajman
  11:25 11.04.2012

  Mazda: budu ironický, ale vaše produkce nevypadá, že by se vývojově za poslední 4 roky někam pohla. Místy až za 15 let... Jakkoliv budete vždy muset plivat na vašeho konkurenta ...Zobrazit celý příspěvek

  Mazda: budu ironický, ale vaše produkce nevypadá, že by se vývojově za poslední 4 roky někam pohla. Místy až za 15 let...
  Jakkoliv budete vždy muset plivat na vašeho konkurenta (což ale nepochopím, protože v zahraničí se dá dělat business v tomto odvětví na úrovni - což u vás nehrozí ), tak musíte uznat, že jsou to oni, kdo má na trhu nové produkty (neřešme design - ostatně ten u vašich produktů taky není žádný zázrak).
  Jsem z našeho trhu s taktickým nylonem prostě zklamaný. Jedna firma je špatná, druhá ještě horší. Velká škoda, že není volně prodejný mil-spec nylon/corudura v 95ce. Malé firmy by mohly trošičku osvěžit náš zatuchlý rybník.Skrýt celý příspěvek

 • Mazda
  10:13 11.04.2012

  Ross: jo, jenže když to takhle začnou šít všichni, tak se vývoj nikam nepohne...

  Kajman: došlo na ocelové pláty? To slyším prvně.

  Ross: jo, jenže když to takhle začnou šít všichni, tak se vývoj nikam nepohne...

  Kajman: došlo na ocelové pláty? To slyším prvně.

 • Bradley
  09:36 11.04.2012

  Spolupráce s útvary není vůbec jednoduchá, pokud to není oficiálně posvěceno ze shora, není taková spolupráce vůbec možná snad jen soukromě v rámci volného času vojáků u útvaru. ...Zobrazit celý příspěvek

  Spolupráce s útvary není vůbec jednoduchá, pokud to není oficiálně posvěceno ze shora, není taková spolupráce vůbec možná snad jen soukromě v rámci volného času vojáků u útvaru. Taky je velmi důležité který útvar,protože kromě 601. jsou ostatní vlastně k ničemu, protože jak jsem pochopil jejich názor nikoho z vedení AČR která má na starosti nákupy nezajímá. Určitě je to špatně, ale to jsou fakta. To že ALP má svoje lobby právě tam, není žádná náhoda, protože právě z tohoto útvaru budou vybíráni členové komise která bude nové vesty vybírat a je celkem pravděpodobné, že i když vesty které budou nabízené nesmí být označeny výrobcem, tak to asi hoši poznají co je Hanuš a co jsou ti ostatní, takže objektivita veškerá žádná a opravdu se můžeme zamyslet nad tím jestli je opravdu všechno dle zákona tak jak má být...Skrýt celý příspěvek

 • Jiri Koutnik
  09:29 11.04.2012

  To : Kajman....můžete se ozvat na tento email, děkujeme moc, máme několik dotazů k věci:
  jiri.koutnik@gmail.com

  To : Kajman....můžete se ozvat na tento email, děkujeme moc, máme několik dotazů k věci:
  jiri.koutnik@gmail.com

 • Kajman
  00:16 11.04.2012

  Prvni vec: VOP 2009 byla na testech u utvaru. Pokud me pamet neklame, tak v lete roku 2010. Nemela stitek SPM, ale nejake firmy z Hradce Kralove. V te dobemi to nedalo a snazil ...Zobrazit celý příspěvek

  Prvni vec: VOP 2009 byla na testech u utvaru. Pokud me pamet neklame, tak v lete roku 2010. Nemela stitek SPM, ale nejake firmy z Hradce Kralove.
  V te dobemi to nedalo a snazil jsem se firmu kontaktovat (zajimal me novy vyrobce na trhu a jeho potencionalni nabidka). Podle obchodniho rejstriku existovala, ale vsechny kontatky uvedene na stitku (vesty) byly neplatne. Cislo neexistovalo, emaily se vracely. Az po zavedeni VOP 2009 mi doslo, ze to asi byla narychlo vytvorena dcerinka SPM (tehdy se resily nejaky zaloby SPM a ALPu, takze asi proto?).
  Co je mi znamo, tak nikdo nenapsal kladny posudek (posudky se neposilaly firme, ale armade - po pravde nevim ktera z kancelarskych svini to mela na starost, ale proste to slo "vys"). Vsichni pripominkovali zapinani na suchace, vsichni pripominkovali rukavy a nakuleniky. Ejhle, o par mesicu pozdeji se tento zazrak zacal objevovat v misich.
  Takze vinit SPM je zcestne. Vymysleli kravinu, ale armada ve sve neskonale moudrosti nebyla schopna predat pripominkovani z utvaru (ci nechtela? kaprici by uplavali?).
  S rozborem balistiky co napsal Udo se da vice mene souhlasit. Jiz tradicne zavadime veci, ktere se jinde vyrazuji. At je to RF13, vesty, nova raze zbrani, ubacsy ci dokonale balistiky.
  Jedinou drobnost (na tema balistika) bych podotknul. Podle mych malych patrani jsou minimalne ocelovy platy od SPM vyrabeny v cine (a co jsem se koukal tak asi i kevlary). Nakupni cena oceloveho platu z ciny? Radsi neresit. Ale moc jidla by jste si za tu sumu neporidili.
  Aby to nevypadalo, ze tu drzim basu se skrytou reklamou jmenem Mazda. Alp je stejna pakaz, akorat je ted odstaveny od koryta. Rozepsat bych se na toto tema mohl asi stejne jako na tema SPM, ale nastesti ted od nich v armade dlouho nic neuvidime, takze nemusim.
  Kdo ma rozum a velitele s mozkem, nakupuje v zahranici. Nizssi ceny, vyssi kvalita, lepsi designy.Skrýt celý příspěvek

 • RossCZ
  22:00 10.04.2012

  Mazda: tak dobře, nasměruju Tě, kam tím mířím. Samozřejmě, že nějakou vestu, která vypadá děsně "tacticool" vyrobí kdejaká čínská fabrika za pár šupů, bez nějakého vývoje, ...Zobrazit celý příspěvek

  Mazda: tak dobře, nasměruju Tě, kam tím mířím. Samozřejmě, že nějakou vestu, která vypadá děsně "tacticool" vyrobí kdejaká čínská fabrika za pár šupů, bez nějakého vývoje, konzultací, ale je pravděpodobné, že takový výrobce pak spláče nad výdělkem. Ale na to nenarážím. Mám na mysli případy, kdy vývoj udělá někdo za tebe. V podstatě klasickým příkladem je onen u vojáků tolik oblíbený RICAS - vývoj (a částečně i marketing) dávno udělali hoši v Eaglu, vesta je přepracovaná přesně tolik, aby překonala patentovou ochranu, obchodní název vlastně taky, konzultace nejsou třeba, invence také moc ne, protože se používá něco, co už dávno někdo vymyslel a vyladil a případná vylepšení se pak dají provádět až za pochodu...

  Mnohem dál jdou ještě někteří čínští výrobci výstroje pro hobbíky (Flyye, Pantac), kteří natvrdo kopírují výrobky LBT, Eaglu, Blackhawku a dalších. Díky kvalitnímu zpracování a materiálům jsou ale jejich výrobky tak kvalitní, že klidně snesou srovnání s "ostrými" výrobci. Má to sice svá úskalí, ale to je na delší rozbor...Skrýt celý příspěvek

 • Mazda
  17:20 10.04.2012

  Ross: ano, spolupráce i s jinými útvary byla/je. No, hele, ono to bez nich jde určitě, alespoň na začátku. Ale pokud neznáš potřeby a postupy zákazníků, tak reálně hrozí, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Ross: ano, spolupráce i s jinými útvary byla/je. No, hele, ono to bez nich jde určitě, alespoň na začátku. Ale pokud neznáš potřeby a postupy zákazníků, tak reálně hrozí, že vytvoříš nepoužitelný paskvil, který si nikdo nekoupí a získáš, jako bonus, špatnou reputaci. No, a to asi není ten správný byznysmodel :-)Skrýt celý příspěvek

 • RossCZ
  16:41 10.04.2012

  Tak postupně: Left: no, s tím, že by se autor měl držet více věcím z techniky, jsem myslel spíše obrazně, rozhodně to nebylo míněno jako invektiv. Prostě ony články o lodích, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak postupně:

  Left: no, s tím, že by se autor měl držet více věcím z techniky, jsem myslel spíše obrazně, rozhodně to nebylo míněno jako invektiv. Prostě ony články o lodích, tancích a railgunech se mi lépe čtou, buď proto, že tam nejsou věcné chyby a nebo proto, že mě alespoň nebijí do očí, když jsou mimo můj obor...

  soldato: když myslíš... co se týče konstrukce článku, zmínil jsem se o věcech, které článek opomíjí a nevyzdvihihovali je už diskutující přede mnou, i v předchozích článcích. Včetně tebe, pokud jsem si všiml. Co se týče technických věcí, jistě jsem na mnoho věcí zapoměl, ale prostě jsem napsal jen to, co mě v danou chvíli napadlo. Krom toho, že článek stále dokola omílá fakta, která byla zmíněna už v předchozích dvou článcích, mě nenapadá důvod, proč být přehnaně kritický, kdyžtak učinili již diskutující předemnou :-)

  Mazda: no, při vší úctě, není žádným tajemstvím, že ALP je Tvůj chlebodárce, takže takto: nikde jsem neřekl, že spolupráce s vojáky není benefit. Spíše jsem narážel na něco, co mohu vyjádřit přirovnáním, že pokud vyvíjím helmu třeba pro lyžaře, budu se ptát lyžařů, ne cyklistů :-) A pokud spolupracujete s lidmi z více útvarů (není mi známo, ale určitě nějaké ty háčky máte), jedině dobře pro vás.
  Na druhou stranu, dovolím si tvrdit, že to jde i bez toho, ale to bych tu asi spoustu lidí rozžhavil do běla :-)Skrýt celý příspěvek

 • Mazda
  14:17 10.04.2012

  Ross: ano, armáda má několik jiných bojových praporů s proto se v ALPu zkusenosti sbírají i na nich. Naopak, historie spolupráce se Šestkou je poněkud... různorodá. Nicméně, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Ross: ano, armáda má několik jiných bojových praporů s proto se v ALPu zkusenosti sbírají i na nich. Naopak, historie spolupráce se Šestkou je poněkud... různorodá. Nicméně, pokud nevidíš spolupráci s vojáky jako benefit, tak nevím, s kým by se mělo spolupracovat, aby to benefit byl...?

  Dál bych se připojil s tím, že RICAS sám je kopie CIRASu, tedy na TBV z něj (RICASu) není převzaté nic ;-) Ale souhlasím, že je na stejném principu, to štelování, jako u CIRASu. Ale s podstatně lepším přístupem...Skrýt celý příspěvek

 • soldato
  07:25 10.04.2012

  RossCZ:
  Tak prosím pokračuj. Zatím jsi nic moc k článku nenapsal...

  RossCZ:
  Tak prosím pokračuj. Zatím jsi nic moc k článku nenapsal...

 • Left
  01:01 10.04.2012

  To RossCZ: To je jedno, že článek není na 100% správný. Někdo, kdo nebyl v misi a reálně si tyto vesty nevyzkoušel nemůže napsat lepší článek. Auotorovi bych rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

  To RossCZ: To je jedno, že článek není na 100% správný. Někdo, kdo nebyl v misi a reálně si tyto vesty nevyzkoušel nemůže napsat lepší článek. Auotorovi bych rozhodně nedoporučoval, aby se zabýval pouze tanky, letadly atd, ba naopak. To podstatné co se tu odehrává je diskuse pod článkem.
  Vy, kteří máte co říct, rozhodně zveřejněte své názory, jak to tak zvenší pozoruji, tak by se to mělo řešit. (I když my tady asi nic nevyřešíme...ale kdo ví, třeba si to někdo shora přečte :)Skrýt celý příspěvek

 • RossCZ
  21:44 09.04.2012

  Při vší úctě k autorovi, asi by se měl vrátit zpátky k článkům o letadlech, railgunech a tancích. Přes nespornou snahu, z článků o vestách je znát, že to není zrovna jeho šálek ...Zobrazit celý příspěvek

  Při vší úctě k autorovi, asi by se měl vrátit zpátky k článkům o letadlech, railgunech a tancích. Přes nespornou snahu, z článků o vestách je znát, že to není zrovna jeho šálek čaje a kdekdo s trochou praktických zkušeností a teoretických znalostí je schopen konstrukci článku rozcupovat na kusy. Pár poznámek:
  - jak už tu někdo zmínil, mocně se řeší odolnost plátů, ale například pláty do NPP jsou až sprostě malé oproti npř. SAPI plátům a krytá plocha je pak o dost menší, poskytovaná ochrana pak logicky také
  - chybí mi zmínka o tom, že ve světě je běžně rozšířené nošení nízkoprofilové soft armor vesty (PACA a spol.) pod lehké nosiče jako je NPP, u příslušníků AČR to však z nějakého důvodu nejspíše neuvidíte
  - také bych asi nevynechal zmínku o tom, že vesta RICAS je levnější napodobeninou námořní varianty vesty CIRAS od EI
  - chrániče ramen na fotkách z misí nejsou příliš vidět nejen u vesty VOP, ale až na výjimky obecně. Proč tomu tak je? Asi proto, že poměr mezi poskytnutou ochranou a omezením pohyblivosti je prostě takový, že vojáci je raději nepoužívají...
  - nevidím jako až tak významný benefit, že se Hanuš cpe do zadku půlce lidí ze 601. Jednak je to trapné, jednak to poněkud zavání korupčním jednáním (ano, vím, jak se zadávají specifikace na útvarové nákupy) a v neposlední řadě, AČR má kromě 601. i jiné útvary. Mimo další zejména dvě bojové brigády po čtyřech praporech a prostějovský 102. průzkumný prapor. Všech těchto 9 praporů (teoreticky, ale na JH taky dojde) staví svoje rotace, ať už do OMLT nebo PRT. A nevím, proč by jejich zkušenosti měli mít menší cenu, než zkušenosti speciálů. Možná naopak, pokud se vyvíjí "vesta pro běžného pěšáka AČR", možná by bylo lepší se zeptat "běžného pěšáka", tím spíše, že 601. má potenciál si vydyndat třeba Dragon skiny, když budou hodně chtít....

  A mohl bych pokračovat....Skrýt celý příspěvek

 • Tom
  17:54 09.04.2012

  skusal som vsetky typy a ALP mal super vec - dalo by sa v tom aj chrapat. velmi pohodlna zalezitost, ale trosku narocna na transport (velke jak prase)

  skusal som vsetky typy a ALP mal super vec - dalo by sa v tom aj chrapat. velmi pohodlna zalezitost, ale trosku narocna na transport (velke jak prase)

 • Uwe
  16:27 09.04.2012

  Soldato: Kdyz se ted kouknu kolem sebe na b-hutu, tak ma vestu Raptor 10 lidi z 11. A ACR mozna bocni platy nevede, ale internetove obchody ano a lidi si je kupuji.

  Soldato: Kdyz se ted kouknu kolem sebe na b-hutu, tak ma vestu Raptor 10 lidi z 11. A ACR mozna bocni platy nevede, ale internetove obchody ano a lidi si je kupuji.

 • soldato
  14:36 09.04.2012

  Jinak souhlasím s Udo. Pláty a měkká balistika jsou věci, které většinou vyrábí jiný výrobce než ten, který šije vesty. Alespoň u našich dvou (ALP a SPM) to myslím platí. Na výběr ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak souhlasím s Udo. Pláty a měkká balistika jsou věci, které většinou vyrábí jiný výrobce než ten, který šije vesty. Alespoň u našich dvou (ALP a SPM) to myslím platí. Na výběr je velké množství ať už tvrdé nebo měkké balistiky, a je jen na objednateli, jakou konfiguraci si zvolí. V případě AČR to bohužel není dobré...Skrýt celý příspěvek

 • soldato
  14:31 09.04.2012

  Migi: rozhodně bych netvrdil, že drtivá většina. Většina lidí, co není v ISAF poprvé, má právě RICAS. Většinou není důvod na Raptor přecházet. Už jen proto, že AČR žádný boční ...Zobrazit celý příspěvek

  Migi: rozhodně bych netvrdil, že drtivá většina. Většina lidí, co není v ISAF poprvé, má právě RICAS. Většinou není důvod na Raptor přecházet. Už jen proto, že AČR žádný boční pláty nemá...
  Dalši ujasnění nepřesnosti - TBV ve své nejnovější verzi také umožňuje vložení bočních keramických plátů.Skrýt celý příspěvek

 • Migi
  13:51 09.04.2012

  Jen bych doplnil autora že už před nějakým časem firma warrior začala dělat vestu raptor, která je v podstatě vylepšený ricas ( ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych doplnil autora že už před nějakým časem firma warrior začala dělat vestu raptor, která je v podstatě vylepšený ricas ( http://www.uktactical.com/acat... ). V současné době v ISAFu má tuto vestu drtivá většina lidí místo RICASe. Rozdíl mezi RICASem a Raptorem je pohodlnější nošení a hlavně možnost použití bočních balistických plátů, která značně zvyšuje ochranu. Z vašeho výběru je Raptor jediná vestá, která má tuto možnost přímo integrovanou v konstrukci vesty.Skrýt celý příspěvek

 • Ace
  13:49 09.04.2012

  IMHO ja bych nevidel u VOP 2009 problem ve firme SPM, jakozto v pozadavcich ACR, ktere vytvari naprosto nekompetentni osoby. Verim tomu, ze SPM by dokazalo udelat kvalitni vestu, ...Zobrazit celý příspěvek

  IMHO ja bych nevidel u VOP 2009 problem ve firme SPM, jakozto v pozadavcich ACR, ktere vytvari naprosto nekompetentni osoby. Verim tomu, ze SPM by dokazalo udelat kvalitni vestu, ale proc by ji delalo, kdyz by neodpovidala pozadavkum a nedostala by zakazku od ACR.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3