Díl č.2 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

vesty AČR
Foto: Vedle sebe slouží vesty RICAS od Warrioru a VOP 2009 od SPM Liberec / Autor: Jolana Fedorková, army.cz

V dnešním díle jsme se pustili do srovnání tří nejpoužívanějších ochranných vest v Armádě České republiky. Jako první je to samozřejmě Vesta ochranná pancéřová 2009 od firmy SPM Liberec, která je oficiálně zavedena v AČR. Dále jsme zvolili vesty TBV od ALP ARMY a RICAS od Warrioru. Obě vesty si vojáci kupují za své prostředky. Nedílnou součástí vest jsou i pancéřové pláty proti puškovým střelám. V našem dnešním článku jsme se proto dotkli i této problematiky.

TBV vs. VOP 2009 vs. RICAS

Provedením jsou vesty TBV, VOP 2009 a RICAS sobě velmi podobné, přesněji řečeno větší podobnost je mezi vestami firmy SPM Liberec jako výrobce Vesty ochranné pancéřové 2009 a Warrioru výrobce vesty RICAS. Začněme s vestou VOP 2009 od firmy SPM Liberec.

Bohužel vesta VOP 2009 si příliš obliby mezi vojáky nezískala, a proto sklízí kritiku zejména za nedomyšlené detaily, které výrazně snižují komfort nošení vesty. Zde se hodí podotknout, že vesta VOP 2009 byla původně určena pro zcela jiné účely, než pro které je dnes používána. Naše informace mluví o tom, že vesta byla původně vyvinuta pro potřeby vojenské policie, která má samozřejmě jiné požadavky než běžný voják v poli.

Kritické ohlasy však mohou být způsobeny i tím, že firma SPM Liberec pravděpodobně (aspoň to není známo) neprovádí konzultace s elitními jednotkami AČR, tak jako to dělá pan Martin Hanuš z firmy ALP ARMY. Práce s elitními útvary je velmi důležitá především pro zjištění potřeb těch, kteří vesty v konečné podobě mají nosit a používat.

Vesta firmy ALP ARMY má ve větší míře spíše svá technická řešení, ale jsou zde určitě i prvky, které jsou převzaté od firmy Warrior RICAS, zmiňme například obdobný systém rychloodhozu, kde TBV využívá stejnou filozofii jako vesta RICAS.

RICAS, TBV, VOP 2009 Foto: RICAS, VOP 2009 a TBV - bez nasazených balistických doplňků. U vesty TBV si všimněte ramení gumové podložky, která slouží k lepši fixaci pažby zbraně / 4. Diverzní jednotka Jihlava

Přesto je TBV od firmy ALP ARMY velmi propracovaná a originální, avšak je zároveň velmi složitá a tudíž drahá na výrobu. To se pochopitelně odráží na její celkové ceně. Co se týká balistické odolnosti, ta je pro výše uvedené vesty shodná, pouze ALP a Warrior používá stejný měkký balistický materiál UHMWPE (polyetylen s extrémně vysokou molekulární hmotností). Společnost ALP ARMY ale pro jistotu poskytla dva typy, a to SB 21 a SB 51u, které jsou sice lehčí, ale samozřejmě také mnohem dražší.

Mezi jmenovanými vestami, resp. mezi českými a vestou RICAS je jeden důležitý rozdíl. Společnost Wariior má svoje vesty certifikovány podle zcela nového standardu zavedeného v roce 2008 NIJ 0101.06, zatímco ALP a SPM Liberec má testy dle staršího standardu NIJ 0101.04  

RICAS, TBV, VOP 2009 Foto: RICAS, VOP 2009 a TBV - pohled zezadu. Všimněte si poutek, které slouží pro manipulaci s vestou nebo k tažení zraněného vojáka. Ani v tomto případě není provedení vesty VOP 2009 ideální, protože poutko je našito tak těsně, že do něj není možné vložit ruku s rukavicí. K tažení zraněného je tak poutko prakticky nepoužitelné. / 4. Diverzní jednotka JihlavaPokud někoho nenapadá proč, tak je to jednoduché. V současné době se nedá nejnovější standard v ČR certifikovat, protože laboratoře nedisponují nutným technickým vybavením. Pochopitelně by bylo možné testovat v zahraničí, kde to možné je, ale testy by pak byly pravděpodobně mnohonásobně dražší.

Technický popis a bojové zkušenosti s vestami TBV, VOP 2009 a RICAS

Nyní se pojďme podívat blíže na samotné vesty, které jsou v ČR používány, ať už oficiálně nebo jako soukromá investice. Zaměříme se tedy na oficiálně používanou Vesta ochranná pancéřová 2009 (VOP 2009) od SPM Liberec a na vesty RICAS od Warrioru a TBV od ALP ARMY, které si vojáci často kupují za vlastní peníze. Všechny tři vesty jsou si svým posláním podobné a obecně se skládají ze stejných částí -z předního/zadního dílu a doplňků jako je chránič ramen a paží, chránič slabin a krku nebo balistickým bederním pásem.

RICAS, TBV, VOP 2009 Foto: RICAS, VOP 2009 a TBV - s nasazenými sumkami. / 4. Diverzní jednotka JihlavaDůležité části vesty jsou vybaveny tzv. měkkou balistikou, která chrání vojáky proti pistolovým nábojům a fragmentům z výbuchu. Do předního a zadního dílu je pak možné vložit pancéřový plát, a to buď nejrozšířenější SAPI plát nebo lehčí, ale několikanásobně dražší ICW plát.Zde však jakákoliv podobnost končí. Jmenované systémy se od sebe liší především způsobem zapínání, nastavováním velikosti pro daného jedince, komfortem nošení a užitnými vlastnostmi.  V případě TBV od ALP ARMY se vesta obléká přes hlavu podobně jako tričko a tak hned po svém oblečení plní svou funkci. Po oblečení je nutno zasunout boční chlopně do zadního dílu a pojistit. To je prováděno dvěma popruhy s tzv. „trojzubcem“. Popruhy se jednoduše utáhnou kolem těla (čímž se zasunou boční chlopně do zadního dílu) a pojistí vepředu pomocí trojzubce. Stejným způsobem lze také jednoduše nastavit obvodovou velikost vesty. Vše je rychlé (oblečení do 10 sec.), tiché a pohodlné.

TBV

Foto: Vesta TBV od firmy ALP ARMY / 4. Diverzní jednotka JihlavaNaproti tomu vesty VOP 2009 a RICAS jdou cestou suchých zipsů. Obě vesty se také samozřejmě oblékají přes hlavu, ale nejprve je nutno zafixovat zadní díl k tělu, což se děje pomocí pružných popruhů se suchým zipsem, které se zapínají na břichu. Po oblečení a upevnění pružných popruhů se přední a zadní díl obou vest spojí pomocí chlopně se suchým zipsem.

V případě RICAS vesty se na takto přilepený díl ještě nalepí svisle uložená chlopeň se sumkami, čímž dojde k pevné fixaci celého systému. U VOP 2009 tomu bohužel tak není a sumky se umisťují přímo na chlopeň se suchým zipsem. Není proto výjimkou, že v bojových podmínkách dochází často k samovolnému povolování suchého zipsu, což je pro vojáky nepochybně minimálně frustrující. V případě VOP 2009 je zde ještě jeden rozdíl. Oproti vestám RICAS se chlopně lepí na zadní díl, což společně s faktem, že VOP 2009 nemá možnost rychloodhozu může v boji přinést komplikace. Pokud bude mít zraněný voják poraněnou páteř, není možné mu bezpečně sundat vestu – bez nutnosti s ním hýbat. Jedinou možností je vestu rozstřihnout. Bohužel v tomto případě by si každá jednotka měla pořídit nůžky na kevlarovou tkaninu.

RICAS Foto: Vesta RICAS od firmy Warrior / 4. Diverzní jednotka JihlavaCo se týče nastavování velikosti, zdá se, že největší oblibu získal mezi vojáky systém od firmy ALP ARMY. Obvodovou velikost si lze nastavit velmi jednoduše podle aktuální situace, např. při chůzi do kopce nebo zdolávání překážek. Vše je navíc naprosto bezhlučné, takže lze s vestou operovat i v bezprostřední blízkosti protivníka, kdy je vyžadováno absolutní ticho. V případě vest VOP 2009 a RICAS to možné není a je nutné vždy povolit suché zipsy, samozřejmě s charakteristicky hlasitým zvukem.Výškově nastavitelné jsou všechny tři vesty. V případě VOP 2009 je to však ovlivněno skutečností, že nemá řešen rychloodhoz. Výškově se tedy nastavuje opět pomocí ramenních suchých zipsů a pojišťovacích popruhů s plastovou přezkou. Bohužel přezka je řešena tak nešťastně, že při nasazeném batohu se zařezává do klíční kosti a ramen.V případě TBV a RICAS se řeší výškové nastavení pomocí popruhů s několika kovovými očky, které jdou z ramen až k bedrům, kde se kříží. Překřížené popruhy se provlékají ocelovým lankem, které současně funguje jako rychloodhoz. Uživatel potřebuje vytáhnout lanko zhruba o 20 centimetrů, čímž dojde k uvolnění jak ramenních, tak i bočních obvodových popruhů, které jsou také pojištěny stejným lankem. Kapitolou samo o sobě jsou balistické doplňky, konkrétně ochrana ramen. V případě VOP 2009 není však tvar balistické ochrany ramen příliš dobře přizpůsoben lidské postavě. Nejvíce kritiky sbírá fakt, že po připevnění výrazně vyčnívá od ramen, což způsobuje mnohé komplikace.

rychloodhozFoto: Rychloodhoz v podání TBV (vlevo) a vesty RICAS.  / AutorJde zejména o ztížený pohyb v obrněné technice, kde se vystouplé chrániče mají tendenci zachytávat o nejrůznější předměty. Problém nastává hlavně při prolézání průlezy nebo při nouzovém a rychlém opuštění vozidla. V případě najetí vozidla na IED by pak bylo vytáhnutí zraněné osoby oblečené ve VOP 2009 velmi problematické.Dalším nepříjemným oříškem je oblékání batohu, kdy musíme překonat vystouplé chrániče. V případě sundávání batohu je nutné přizvat na pomoc kolegu nebo ramenní ochranu prostě sundat. Bohužel dalším příkladem jak malá součástka může způsobovat velké problémy je i střelba ve vestě VOP 2009 s nasazenými ramenními chrániči a batohem.Při zalehnutí vojáka na zem a pokusu zamířit se zbraní se ochrana ramen vzpříčí o batoh a nelze dobře natáhnout ruce a tudíž ani střílet. To je možná také důvod, proč na fotkách z Afghánistánu nikde nevidíme vojáky s nasazenými chrániči ramen.

VOP 2009 Foto: Vesta VOP 2009 vypadá s nasazenými balistickými doplňky sice impozantně, ale uživatelský komfort je nízký. Všimněte si například přesazených ramenních chráničů, která ztěžují pohyb uvnitř obrněných vozidel. / 4. Diverzní jednotka JihlavaJak si pak stojí vesty RICAS a TBV? Jednoduše řečeno mnohem lépe, neboť jejich ramenní chrániče mnohem lépe kopírují tvar paže a nikde zbytečně nepřekážejí. Problémy popsané výše u vesty VOP 2009 tak obě vesty netrpí.Další důležitou součástí vest je vnitřní síťovina nebo polstrování. Základem dobré vesty je kvalitní cirkulace vzduchu pod vestou, aby mohl být odváděn pot a uživatel se nepřehříval. V případě VOP 2009 tvoří vnitřní vrstvu tenká síťovina, za kterou je již umístěna samotná měkká balistika s vodoodpudivým materiálem. Bohužel síťovina v případě VOP 2009 neplní odvětrávací funkci a voják se již za pár desítek minut nepříjemně potí. Podobně je na tom také vesta RICAS, která je vybavena podobnou síťovinou.

VOP 2009 Foto: Tenká síťovina na vestě VOP 2009 neumožňuje účinnou cirkulaci vzduchu pod vestou. Výsledkem je zbytečné přehřívání vojáka a pokles výkonosti. / 4. Diverzní jednotka JihlavaNaproti tomu vesta TBV má uvnitř našitou hrubou síťovinu s kanálky pro odvod vzduchu a par. Dovoluje tak větrání i při dlouhodobém nošení. Navíc je dostatečně měkká, takže tlumí napětí při nesení výzbroje.

Vše stojí na keramickém pancíři

Na zavěr se pojďme ještě podívat na panceřové pláty, s kterými naše Armáda počítá do budoucna. Pancéřové panely jsou v naších luzích a hájích také "začarované". Ptáte se proč? Standardem ve světě je SAPI panel, který má zpravidla váhu okolo 2,6 kg a rozměr 250×300 mm. Svými rozměry i konstrukcí bezpečně kryje důležité partie hrudního koše proti běžným střelám ráže 7,62 mm API.  Armáda České republiky má však v plánu nakoupit panely ICW. Důkazem nechť je technické zadání posledního výběrového řízení, kde je požadována maximální hmotnost panelu 2,2 kg a minimální rozměr 230×300 mm. Takto nastavené parametry splňuje skutečně jen ICW panel. Bohužel s krycí plochou to je ve skutečnosti ještě horší. ICW panel ve velikosti „L“ má však rozměr  22,3×27,6 cm, což už je skutečně malý "panýlek".Co ale můžeme vyčíst jistě je to, že lidé, kteří tohle u AČR navrhly, šly cestou úspory hmotnosti na úkor kryté plochy a bezpečnosti vojáka. Protože ICW panel musí být skutečně použit v kombinaci s vestou vybavenou měkkou balistikou. 

Takže pokud by si chtěl případně voják vzít odlehčenou verzi vesty, a to nosič panelů pancéřových NPP-2006, který je v tisících kusů zaveden v AČR, měl by tedy mít spíše SAPI panel, který pod sebou vestu nepotřebuje a snese spolehlivěji více zásahů.

Dále je také potřeba říci, že skutečně nízká hmotnost je opět vykoupena vysokou pořizovací cenou a ta je oproti SAPI standardu až 2,5x vyšší. ICW panel pak může AČR přijít na 16.000 Kč za kus, a to je skutečně vysoká cena. Otázkou tak je, zda 0,8 kg na vestě stojí za 20 000 Kč a zda se podobné peníze nedají využít pro potřeby vojáků účelněji.

Posledního dílu našeho seriálu se dočkáte 16.4.2011.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Lidský batoh pro odsun zraněných z bojiště

Pod vyprahlým afghánským sluncem postupuje spojenecká jednotka opatrně horskou vesnicí. Najednou se ...

Díl č.1 - Problematika bojových vest zavedených v Armádě České republiky

Od našich čtenářů jsme dostali mnoho dopisů a podnětů s přáním, abychom se podívali na problematiku ...

Bojový oblek pro ruské vojáky budoucnosti

Ruský vojenský průmysl byl a stále je na špici vývoje těch nejmodernějších zbraňových systémů. Nyní ...

Problematika taktické výstroje v Armádě České republiky

Dnešním článkem se paralelně připojíme k našemu seriálu o ochranných vestách a nosičích plátů ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Left
  13:05 09.04.2012

  To Udo: Až vyřadíme BVP, tak velikost nebude dělat problém, protože budete chodit pěšky :D

  To Udo: Až vyřadíme BVP, tak velikost nebude dělat problém, protože budete chodit pěšky :D

 • Udo
  11:40 09.04.2012

  No je to lepší než článek s číslem 1, ale pořád tomu schází relevantní informace, především v oblasti měkke a tvrdé balistiky. 1) Warrior šije jen a pouze vesty (batohy, sumky), ...Zobrazit celý příspěvek

  No je to lepší než článek s číslem 1, ale pořád tomu schází relevantní informace, především v oblasti měkke a tvrdé balistiky.
  1) Warrior šije jen a pouze vesty (batohy, sumky), ale balistiku do vest ne. Tradičním výrobcem balistiky do vest od Warrioru je firma Nexus. Ta samozřejmě vyrábí balistiku na trochu jiné úrovni než ty hrůzy co kupuje ačr. Cena je přitom buď stejná nebo nižší.
  2) Rozdělovat tvrdé balistické pláty na SAPI a ICW je trošku hodně mimo. Jednak existuje nespočet různých balistických odolností - od kilových plátů levelu III v kombinaci s měkkou po 2,5 kilové stand alone level IV pláty, dále exsituje (ač o tom v ačr asi neslyšeli) množství velikostí těchto plátů. Kupříkladu velikosti XL našeho NPP (což je jediná velikost která poskytuje alespon zdání balistické ochrany) odpovídá velikost M (cca 25*30cm) amerického SAPI (případně ESAPI). A tyhle velikosti jdou od S až po XL. RICAS a podobné vesty bezpečně pojme velikost L, TBV možná i XL. Velmi podstatně se liší balistické pláty podle použitého materiálu. Lehké pláty z tvrdé dyneemy mají lehce přes kilo, nezastaví však průbojnou 7,62*39 nebo kulometnou munici, ani v kombinaci s měkkou. Standarní americký ESAPI plát s váhou cca 2,6 kilo ve verzi L zastaví sám o sobě vše až do úrovně 7,62*54R, včetně průbojné. No a pak tu jsou v AČR tak oblíbené pláty "ocel zalitá v gumě" s vahou kolem 5 kilo, neurčitou odolností a s vyšší hrozbou odrazu střely. Ty se naštěstí snad už nenakupují. Pláty do NPP už jsou z nějaké keramiky tak jako SAPI/ESAPI, ovšem tak od třídu horší.
  3) Stejně jako AČR zapomínáte na boční tvrdé balistické pláty. Rozměr cca 15*20 cm z keramiky nebo z dyneemy vkládané na oba boky vesty. Některé vesty na ně mají kapsy, na jiné se vkládají v tenkých kapsách na univerzální vazbu.
  4) Srovnávat komfort nošení výrobků NPP a Warrioru v otázce vnitřní síťoviny příliš nelze. Možná jste měl k dispozici první verzi RICASu, ale ty poslední už mají podobnou síťovinu jako ALP. Věci od SPM jsou skutečně stoprocentně "saunové".
  5) K nějaké "oblíbenosti" vest v AČR. Slyšel jste někdy o nějakém vojákovi který by si za vlastní peníze pořídil nějakou balistiku od SPM? A pokud ano, tak to bylo kvůli IDETovým a výprodejovým akcím, tedy z finančních důvodů.
  6) Pracujete pouze s pojmy taktická balistická vesta (tedy měkká, tvrdá + přídavné měkké chrániče) a nosič plátů (pouze tvrdá). Stačí se podívat na zahraniční výrobky a uvidíte že je toho mnohem více a jsou to věci které by se AČR určitě hodily, kdyby aspoň věděla že existují. Kupříkladu Warrior DCS Plate carrier. Je to nosič plátů jako NPP, ale umožňuje vložit jak tvrdou ( až do velikosti ESAPI L)tak měkkou balistiku dopředu i dozadu, a navíc jak měkkou tak tvrdou na boky. Testovali jsme tento nosič plátů na cvičení a při stejně velké pohyblivosti jako s NPP máte mnohem lepší balistickou ochranu, pohodlněji se to nosí a lehce to i větrá. Zároveň je to největší vesta se kterou se ještě voják nacpe do BVP. S plným TBV už to dost dobře nejde.Skrýt celý příspěvek

 • Karnie
  08:57 09.04.2012

  Celý se to pořád opakuje, článek o ničem, ano bylo by to zajímavé kdyby to byli jednotlivé články o tom konkrétním typu vesty, ale porovnávat to? o ničem

  Celý se to pořád opakuje, článek o ničem, ano bylo by to zajímavé kdyby to byli jednotlivé články o tom konkrétním typu vesty, ale porovnávat to? o ničem

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3