DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm

DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm
DITA / Excalibur Army (Zvětšit)

Česká republika patří mezi průkopníky na poli moderních kolových samohybných houfnic (ShKH). Typ DANA v mnoha ohledech předběhl dobu a jeho koncepce je vhodná i pro moderní bojiště 21. století. Proto šternberský podnik Excalibur Army pracuje na nové ShKH DITA, která z typu DANA vychází a také pokračuje v tradici označování ženskými jmény.

Firma Excalibur Army již dříve vytvořila konstrukce, které rozvíjely přednosti a výkony původní ShKH vz. 77 DANA (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky). Šlo o zbraňové systémy ShKH DANA M1 a ShKH DANA M2, které znamenaly kvalitativní posun jak v oblasti ovládání, tak řízení palby, ovšem při zachování zbraně ráže 152 mm. Ta není kompatibilní se spojeneckými armádami a také mnoho ozbrojených sil mimo Severoatlantickou alianci dává přednost „západní“ ráži 155 mm před „východní“ 152 mm. Faktem ale také je, že mezi kolovými samohybnými dělostřeleckými systémy není mnoho těch, které chrání osádku pancířem při přesunech i během bojové činnosti. Původní vz. 77 DANA i moderní DANA M1 a M2 k nim patří, a i díky tomu si našly své zákazníky. Pro některé potenciální zájemce však mohla být překážkou právě ráže 152 mm.

Tato skutečnost může mít vliv na to, že v Excalibur Army vedle typů M1 a M2 probíhá také vývoj nové kolové samohybné houfnice se zbraní ráže 155 mm, která dostala pojmenování DITA. V současné době je dokončován technologický demonstrátor tradičně postavený na podvozku Tatra se znakem náprav 8x8. V následujících měsících demonstrátor čekají náročné zkoušky, na jejichž základě vznikne sériové provedení.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Demonstrátor houfnice DITA je vybaven, podobně jako předchozí typy DANA M1 a M2, moderním palubním řídícím systémem, který umožňuje velmi rychlé zaujetí palebného postavení, zahájení palby i opuštění palebného postavení. Hlavním rozdílem u houfnice DITA oproti předchozím konstrukcím (kromě ráže hlavní zbraně) je koncept modulárního řešení. To znamená, že věžová nástavba se zbraní i palebným průměrem může být instalována na různé, dílčím způsobem upravené, podvozky včetně pásových. Další a velmi významnou novinkou je fakt, že obsluhu houfnice obstarává pouze dvoučlenná osádka.

To je možné díky vysokému stupni automatizace ovládání celého zbraňového systému a schopnosti věžové nástavby fungovat v plně autonomním režimu. Osádku tak tvoří jen řidič a velitel, přičemž tato dvojice činnost houfnice řídí přímo z kabiny podvozku. Věžová nástavba je vybavena nouzovým pracovištěm, ale to je obsazeno jen při rektifikaci mířidel, nebo v případě nouzového ovládání. Hlavní kabina se vyznačuje nízkou siluetou, která přesto osádce poskytuje velmi dobrý výhled. Kabina je hermeticky utěsněná, přetlakovaná s balistickou a protiminovou ochranou úrovně 1 dle normy STANAG 4569. Nechybí výkonná klimatizace a topení i systém ochrany proti účinkům zbraní hromadného ničení.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Interiér kabiny demonstrátoru splňuje požadavky na ergonomii moderních dělostřeleckých zbraní. Palubní řídící systém houfnice zahrnuje mimo jiné balistický počítač i subsystémy diagnostiky, inerciální navigace, automatického navedení zbraně, autonomního výpočtu střeleckých prvků a výběru munice. DITA díky řídícímu systému může vézt palbu různými způsoby – jednotlivé výstřely podle potřeby, kontinuální střelba s proměnlivými časovými prodlevami nebo metodická střelba s předvolenými časovými intervaly mezi výstřely. Palubní řídící systém i konstrukce zbraně s dopravníku umožňují i střelbu MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact).

Zaměřování a nastavení zbraně do palebné pozice se děje plně automaticky pomocí elektronického naváděcího systému A.S.A.P. (Automatic Setting of Action Position). Díky použití systému A.S.A.P. a subsystému výběru munice se u houfnice DITA oproti předchůdcům výrazně urychlilo zaujetí a opuštění palebné pozice a zvýšila se celková účinnost zbraně. Osádka může houfnici DITA ovládat i manuálně.  V případě poruchy elektronických systémů lze zbraň zaměřovat i pomocí optického zaměřovače z nouzového pracoviště v levé části věžové nástavby.


DANA M2 a DITA; větší foto / Excalibur Army

Hlavní zbraň technologického demonstrátoru houfnice DITA disponuje hlavní kalibru 155 mm o délce 45 ráží, maximální deprese činí – 3°, maximální elevace hlavně dosahuje 70°. Se standardní municí NATO s dnovým generátorem plynů má dostřel až 39 km, přičemž vezený palebný průměr činí 40 kusů munice umístěné v dopravnících. Předpokládaná rychlost střelby během první minuty je 6 ran za minutu, při kontinuální palebné činnosti bude dosahovat úrovně 5 ran za minutu. Jde však o hodnoty, které budou ještě znovu ověřovány během certifikačních procesů a zkoušek technologického demonstrátoru.

Dostřel 39 km je v současné době velmi dobrou hodnotou i pro zbraně s delší hlavní, než je 45 ráží. Navíc odpovídá požadavkům současného i budoucího bojiště. Střelba neřízenou municí na vzdálenosti přesahující hranici zhruba 30 km je totiž neefektivní a se vzrůstající vzdáleností se významně snižuje její přesnost a účinek na cíl. V této souvislosti uveďme, že podle standardu STANAG 4635 (Error Budget Model) při střelbě municí ráže 155 mm na 20 kilometrů dosahuje průměr kruhové chyby CEP50 (Circle Error Probability 50) až 130 metrů.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Podobně jako houfnice DANA i demonstrátor houfnice DITA využívá jako nosič věžové nástavby čtyřnápravový podvozek Tatra. Konkrétně je možné volit mezi modernizovaným podvozkem Tatra VP31 nebo Tatra Force s pohonem všech kol, centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými polonápravami s koly osazenými pneumatikami rozměru R20 14.00 a systémem centrálního dohušťování. Maximální přípustná hmotnost celého demonstrátoru houfnice činí 29 t, na délku měří 13,02 m, na šířku 3,085 m a na výšku 3,122 m.

K pohonu slouží přeplňovaný vzduchem chlazený osmiválec Tatra T3C-928-90 o výkonu 300 kW napojený na automatizovanou převodovku Tatra 10TS210N, s nímž dokáže demonstrátor na zpevněné komunikaci dosáhnout rychlosti až 90 km/h, v náročném terénu pak 25 km/h. Díky osvědčenému tatrováckému podvozku DITA disponuje velmi dobrými jízdními vlastnostmi v náročné terénu i na silnicích, dokáže přebrodit bez přípravy vodní toky o hloubce až 1,2 m, překročí příkopy o šířce 2 m a překoná kolmé překážky o výšce 0,47 m. Stoupavost pak činí 30° a zvládá statický boční náklon 15°.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Demonstrátor je vybaven i pomocnou energetickou a hydraulickou jednotkou (APHU) s vodou chlazeným motorem o výkonu 20 kW. Její ovládání je poloautomatické i automatické a je řízeno elektronicky. APHU slouží jako hlavní energetický zdroj pro zbraňový systém, činnost věžové nástavby i např. nezávislých systémů úpravy klimatu a ventilace kabiny. Pomocí ní může osádka kontrolovat dobíjení akumulátorových baterií, tlak v hydraulickém okruhu věže nebo také chlazení hydraulického oleje a chlazení prachových náplní.

Web: dita.excaliburarmy.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti ...

Houfnice DANA M2 pro Ukrajinu: Původní objednávka zněla 66 houfnic

Podle nových informací ukrajinských médií ukrajinská společnost Ukrspecexport již v roce 2018 ...

Houfnice DANA M2: Nasazení na Ukrajině do deseti hodin

Ukrajinská média přinášejí další informace o nákupu českých samohybných kolových houfnic DANA M2. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jura99
    10:13 30.05.2022

    v ATM 6/2022 je v obsahu příštího čísla upoutávka na článek o demonstrátoru "nové české houfnice 155mm MORANA". Jak známo, EA pracuje na 155/L52 houfnici. Fotka k tomu pouze vývrt ...Zobrazit celý příspěvek

    v ATM 6/2022 je v obsahu příštího čísla upoutávka na článek o demonstrátoru "nové české houfnice 155mm MORANA". Jak známo, EA pracuje na 155/L52 houfnici. Fotka k tomu pouze vývrt hlavně, takže žádný náznak řešení patrný není. Zajímavý název, ale záležet bude na tisíci jiných okolnostech, především dotažení do produkčního stavu.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      20:48 30.05.2022

      Bude zajímavé sledovat, zda půjde jen o vylepšenou houfnici DITA s delší hlavní, nebo vozidlo zcela odlišného konceptu. Poslední dobou je trend v podobě velké kolové houfnice 10x10 ...Zobrazit celý příspěvek

      Bude zajímavé sledovat, zda půjde jen o vylepšenou houfnici DITA s delší hlavní, nebo vozidlo zcela odlišného konceptu. Poslední dobou je trend v podobě velké kolové houfnice 10x10 s autonomní zbraňovou části a asi i velkou zásobou munice uvnitř. Tedy klidně může zůstat DITA jen s krátkou hlavní a dostat většího brášku na pořádně dlouhém náklaďáku.

      MORAvská Nadrozměrná Autohoufnice :-DSkrýt celý příspěvek

      • Danik
        21:31 30.05.2022

        Nejdůležitější otázka zní: A vytočí Téčko??

        Pad dam tsss. I see myself out.

        Nejdůležitější otázka zní: A vytočí Téčko??

        Pad dam tsss. I see myself out.

        • Jura99
          22:16 30.05.2022

          jestli nebude trcet hlaven 5m pred kabinou, tak vytoci :-).

          jestli nebude trcet hlaven 5m pred kabinou, tak vytoci :-).

        • Ján Paliga
          21:50 31.05.2022

          Danik, ale to je najdôležitejšia otázka. To by si mal vedieť ;)

          Danik, ale to je najdôležitejšia otázka. To by si mal vedieť ;)

      • The Pale Emperor
        06:56 31.05.2022

        Vážně se omlouvám, ale asi třikrát jsem místo Nadrozměrná přečetl Nadržená. Asi může být obojí, hádám. :D Každopádně s nadšením očekávám Eurosatory, až se dozvíme, co to tedy je a ...Zobrazit celý příspěvek

        Vážně se omlouvám, ale asi třikrát jsem místo Nadrozměrná přečetl Nadržená. Asi může být obojí, hádám. :D Každopádně s nadšením očekávám Eurosatory, až se dozvíme, co to tedy je a jak to vypadá, líbí se mi, jak to drží v tajnosti, má to pak takový mysteriózní nádech trošku:)Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      13:12 31.05.2022

      JJ, také jsem si všiml. Není tam ani info o typu platformy - kola nebo pásy. JInak Morana je cool název :-).

      JJ, také jsem si všiml. Není tam ani info o typu platformy - kola nebo pásy. JInak Morana je cool název :-).

      • Scotty
        16:55 31.05.2022

        Pásy určitě ne.

        Pásy určitě ne.

  • Moon
    12:05 05.02.2022

    Tak už kutěj houfnici s délkou 52 ráží

    https://www.czdefence.cz/clane...

    Tak už kutěj houfnici s délkou 52 ráží

    https://www.czdefence.cz/clane...

    • faraonamumu
      13:13 05.02.2022

      takže R.I.P. Konštrukta :D

      takže R.I.P. Konštrukta :D

  • Coldvel
    14:14 26.04.2021

    Video z natáčení promo videa pro Ditu: https://www.youtube.com/watch?...
    Ten operátor dronu se asi chtěl být stíhacím pilotem :¨)

    Video z natáčení promo videa pro Ditu: https://www.youtube.com/watch?...
    Ten operátor dronu se asi chtěl být stíhacím pilotem :¨)

    • Jura99
      15:30 26.04.2021

      jo to video je současně jako ukázka útoku kamikadze dronu :-)

      jo to video je současně jako ukázka útoku kamikadze dronu :-)

  • Coldvel
    23:23 07.03.2021

    Někteří diskutující naznačovali, že CSG nechce jít proti Nexteru... Podle jejich posledního příspěvku na sociálních sítích, to tak nevypadá... Cituji: "DITA je výjimečná ...Zobrazit celý příspěvek

    Někteří diskutující naznačovali, že CSG nechce jít proti Nexteru...

    Podle jejich posledního příspěvku na sociálních sítích, to tak nevypadá...

    Cituji: "DITA je výjimečná především vysokou mírou autonomie. Zatímco její starší sestry k obsluze standardně potřebují pět vojáků, podobně jako například francouzský CAESAR, DITA si vystačí pouze se dvěma."Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      09:40 08.03.2021

      Ditu nebudou nikdy obsluhovat dva vojáci. Jedná je věc minimální počet obsluhy, která je nutná k ovládaní houfnice, druhou věcí je počet obsluhy nutný k udržování houfnice ...Zobrazit celý příspěvek

      Ditu nebudou nikdy obsluhovat dva vojáci. Jedná je věc minimální počet obsluhy, která je nutná k ovládaní houfnice, druhou věcí je počet obsluhy nutný k udržování houfnice bojeschopné. Dokážete si představit dvoučlennou obsluhu čistící celou houfnici, čistící a konzervující vnitřní vývrt hlavně? Případně nedejbože řešící nějakou poruchu, výměnu kola atd.?
      V houfnici mohou být dva lidé, ale v oddíle nebo baterii bude počet lidí stejný nebo podobný, jako v oddíle / baterii s jinou houfnici.Skrýt celý příspěvek

      • Coldvel
        01:01 09.03.2021

        Dita je pouze demonstrátor, specifikace finálního produktu se mohou změnit....pokud to neskončí u demonstrátoru, snad ne. Ano, provádět celkovou údržbu a polní opravy pouze ve dvou ...Zobrazit celý příspěvek

        Dita je pouze demonstrátor, specifikace finálního produktu se mohou změnit....pokud to neskončí u demonstrátoru, snad ne.
        Ano, provádět celkovou údržbu a polní opravy pouze ve dvou lidech, asi nelze. Ovšem i v případě, kdy by bylo potřeba mít u 13. pluku dodatečný personál na tyto úkony, řekněme celkově 4 vojáci, včetně posádky na houfnici, tak je úspora 52 lidí lidí v rámci AČR a především 13. pluku dost znatelná.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        19:15 30.05.2022

        Mohou to v klidu obsluhovat dva a zbytek osob se přesune do logistiky dělostřelectva. Tam je jich zoufale málo na to, aby dokázali vést delší dobu bojovou činnost.

        Mohou to v klidu obsluhovat dva a zbytek osob se přesune do logistiky dělostřelectva. Tam je jich zoufale málo na to, aby dokázali vést delší dobu bojovou činnost.

  • Jura99
    08:31 24.02.2021

    Podle informací z idnes o houfnici DITA na IDEXU se prý počítá s automatickým doplňováním munice do věže, což má zatím jen K9. Má to být (asi) řešené jako výměna celého zásobníku, ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle informací z idnes o houfnici DITA na IDEXU se prý počítá s automatickým doplňováním munice do věže, což má zatím jen K9. Má to být (asi) řešené jako výměna celého zásobníku, což mi moc šikovné řešení nepřišlo, ale zřejmě v EA vědí co dělají.Skrýt celý příspěvek

  • Jilex
    13:13 21.02.2021

    Video zveřejněné firmou Excalibur Army dne 21. 2. 2021, ukazuje mj. automatické nabíjení houfnice DITA.
    https://www.youtube.com/watch?...

    Video zveřejněné firmou Excalibur Army dne 21. 2. 2021, ukazuje mj. automatické nabíjení houfnice DITA.
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Jilex
    10:44 10.02.2021

    Připravuje se premiéra samohybné houfnice DITA, 21. 2. 2021 v 6:00 na YouTube.
    https://www.youtube.com/watch?...

    Připravuje se premiéra samohybné houfnice DITA, 21. 2. 2021 v 6:00 na YouTube.
    https://www.youtube.com/watch?...

  • Coldvel
    13:32 01.02.2021

    S největší pravděpodobností se nakoupí Cesary, tady CSG ujel vlak, ovšem v budoucnu se budou určitě nakupovat raketomety. Tady by CSG mohlo uspět, v podobě víceúčelového ...Zobrazit celý příspěvek

    S největší pravděpodobností se nakoupí Cesary, tady CSG ujel vlak, ovšem v budoucnu se budou určitě nakupovat raketomety.

    Tady by CSG mohlo uspět, v podobě víceúčelového raketometu vlastní konstrukce.

    Podvozek, kabinu, nabíjecí rameno a vrchní lafetu zvládnou. Koncepce raketometu, který může používat pouze rakety jedné ráže už je dnes zastaralá. Proto by musel používat přepravně nabíjecí kontejnery.

    MSM dělá 122 s dostřelem 40 km ovšem bez navádění, zde se nabízí možnost spolupráce s izraelci nebo srby, a co se týče raket s delším dostřelem nové ukrajinské konstrukce nebo izraelská Extra a Lora by byly ideální.
    Určitě by zde existoval i exportní potenciál jak v evropě tak asii a africe.Skrýt celý příspěvek

    • Razem
      13:50 01.02.2021

      Je zde otázka, zda CSG ujel vlak. AČR měla před léty zájem o modernizované houfnice DANA. CSG určitě chce a snaží se neustále rozšiřovat portfolio svých zbraní a získávat nové ...Zobrazit celý příspěvek

      Je zde otázka, zda CSG ujel vlak. AČR měla před léty zájem o modernizované houfnice DANA. CSG určitě chce a snaží se neustále rozšiřovat portfolio svých zbraní a získávat nové zákazníky.

      Pokud AČR zvolí vyčkávací taktiku a rozhodne se pro modernizaci houfnic DANA jako kdysi, což je v současné covidově-ekonomické krizi nejlevnější řešení a tím zároveň dá šanci českému průmyslu aby ukázal co dokáže nabídnout AČR v rámci houfnic 155mm.

      Souhlasím se zavedením raketometů v ráži 122mm+ větších ráží. Ovšem s jejich opětovným zavedením jsem trochu skeptický.Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        14:38 01.02.2021

        Smlouva na Caesar podepsaná není, ale Dita (až se z demonstrátoru stane produkční verze) nemá bojové ověření, při zahmouření všech očí by šlo vysledovat kontinuitu k Daně M1, která ...Zobrazit celý příspěvek

        Smlouva na Caesar podepsaná není, ale Dita (až se z demonstrátoru stane produkční verze) nemá bojové ověření, při zahmouření všech očí by šlo vysledovat kontinuitu k Daně M1, která ověření v boji má (obdobně Caesar 8x8 také nemá ověření v boji, má jej 6x6). Další podstatný detail je cena, pokud by se pohybovala kolem ceny Caesaru +/- 10%, pak fajn. Je ale velká otázka, jestli CSG vůbec má zájem Nexteru lézt do zelí a vyfouknout "vyhranou" zakázku, protože obě firmy spolupracují.Skrýt celý příspěvek

        • Razem
          14:50 01.02.2021

          Jura99 Ani Caesar 8x8 nemá bojové ověření a v podstatě se jedná také o prototyp. Pokud vás to zajímá, zde je článek o problematice ...Zobrazit celý příspěvek

          Jura99

          Ani Caesar 8x8 nemá bojové ověření a v podstatě se jedná také o prototyp. Pokud vás to zajímá, zde je článek o problematice Caesaru.
          https://www.armadninoviny.cz/k...

          Cena je otázkou, dokonce i celková cena Caesaru, viz odkaz výše.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            16:56 01.02.2021

            Ovšem je zavedený v armádě NATO. To byla podmínka pro výběr. Navíc samotný dělostřelecký systém, v řekněme méně pokročilé verzi, samozřejmě bojově ověřen je.

            Ovšem je zavedený v armádě NATO. To byla podmínka pro výběr. Navíc samotný dělostřelecký systém, v řekněme méně pokročilé verzi, samozřejmě bojově ověřen je.

          • Razem
            17:03 01.02.2021

            Prosím, přečti si odkazovaný článek.

            Prosím, přečti si odkazovaný článek.

      • skelet
        15:24 01.02.2021

        hmmm.. takže CSG, které teď díky spolupráci s Nexterem se dostává do povědomí armád Dánska a Francie (ano, i Francie chce koupit tyto houfnice na podvozku Tatra), to všechno zahodí ...Zobrazit celý příspěvek

        hmmm.. takže CSG, které teď díky spolupráci s Nexterem se dostává do povědomí armád Dánska a Francie (ano, i Francie chce koupit tyto houfnice na podvozku Tatra), to všechno zahodí kvůli vlastní houfnici? Není nad to nakrknout zbrojařský gigant s kterým spolupracuju minimálně na dvou projektech.Skrýt celý příspěvek

        • Razem
          15:31 01.02.2021

          Co? Co by mělo zahodit?

          Co? Co by mělo zahodit?

          • skelet
            15:33 01.02.2021

            schválně co by mohlo zahodit, když by šla na domácí půdě proti Nexteru, s kterým spolupracuje a Nexter je tlačí i v jiných tendrech. Jestli oni na to přijdou..

            schválně co by mohlo zahodit, když by šla na domácí půdě proti Nexteru, s kterým spolupracuje a Nexter je tlačí i v jiných tendrech. Jestli oni na to přijdou..

          • Razem
            15:38 01.02.2021

            Kde by proti nim šli?

            Kde by proti nim šli?

          • Scotty
            16:53 01.02.2021

            Razem Pro Nexter nebude žádný problém zastavět Caesar na jakýkoli jiný podvozek 8x8. Takže pokud CSG půjde proti Nexteru v dodávkách pro AČR, tak do Francie nejspíš potom neprojí ...Zobrazit celý příspěvek

            Razem
            Pro Nexter nebude žádný problém zastavět Caesar na jakýkoli jiný podvozek 8x8. Takže pokud CSG půjde proti Nexteru v dodávkách pro AČR, tak do Francie nejspíš potom neprojí ani kolo.Skrýt celý příspěvek

          • Razem
            17:10 01.02.2021

            Vzhledem k tomu, že zákazník si vybírá platformu (náklaďák) na kterém bude osazen Caesar, tak Nexter na to nemá vliv. Leda, že by Francie uvalila na ČR embargo... Vzhledem k tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

            Vzhledem k tomu, že zákazník si vybírá platformu (náklaďák) na kterém bude osazen Caesar, tak Nexter na to nemá vliv. Leda, že by Francie uvalila na ČR embargo...
            Vzhledem k tomu, že DITA bude k dispozici až za pár let, tak nyní nejde přímo proti Caesaru. Navíc CSG není součástí Nextru.
            Pokud bude Francie poptávat Caesar na podvozku 8x8 tak se nebudou dívat zda nějaká ČR koupila Caesary, ale co je pro ně výhodné.

            Navíc je přirozené, že armáda kupuje domácí výrobky. Nejsme protektorát.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            17:13 01.02.2021

            kde by asi proti sobě sli, když chcete zavedení Dity do AČR, které si vybralo Caesary. To by Nexter vůbec nenakrklo. Fakt ne.

            kde by asi proti sobě sli, když chcete zavedení Dity do AČR, které si vybralo Caesary. To by Nexter vůbec nenakrklo. Fakt ne.

          • skelet
            17:18 01.02.2021

            Razem: Nexter nabízí houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra, už od vzniku projektu Caesar 8x8. Francouzská armáda chce nakoupit houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra. Tatra díky ...Zobrazit celý příspěvek

            Razem: Nexter nabízí houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra, už od vzniku projektu Caesar 8x8. Francouzská armáda chce nakoupit houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra.
            Tatra díky spolupráci s Nexterem má víceméně jistých 103 podvozků pod houfnice Caesar 8x8. Přičemž je pravděpodobné, že francouzská armáda bude nakupovat mnohem víc houfnic Caesar 8x8. (A to nemluvě o výrobě Titusu v Tatře pro Nexter)
            Tedy proč by CSG šla proti něčemu pro ni tak výhodnému?
            Kdyby o houfnice u nás měla takový zájem, tak ministerstvu obrany zavařilo jejím zveřejněním už před uzavřením výběru našich nových houfnic. Protože tou dobou už ten projekt musel běžet. Mlčeli jak ryby, ani slůvkem nenaznačili.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            18:25 01.02.2021

            Scotty
            Tatru i Dánové vybrali před tendrem na houfnice v ČR. Pokud si má Tatra cestu najít, tak kvalitou.

            Scotty
            Tatru i Dánové vybrali před tendrem na houfnice v ČR. Pokud si má Tatra cestu najít, tak kvalitou.

          • skelet
            19:15 01.02.2021

            Nexter nabízí Caesar 8x8 na podvozku Tatra již od prototypu (jinými slovy, jiný podvozek je možný, ale zákazníku připlať si). Prostě je to pro oba výhodná spolupráce a symbióza. ...Zobrazit celý příspěvek

            Nexter nabízí Caesar 8x8 na podvozku Tatra již od prototypu (jinými slovy, jiný podvozek je možný, ale zákazníku připlať si).
            Prostě je to pro oba výhodná spolupráce a symbióza. CSG tedy nyní nebude lobbovat proti Nexteru. Není to v jejich zájmu.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            20:57 01.02.2021

            Jak psal skelet Caesar 8x8 vznikal na podvozku Tatry v rámci spolupráce Nexteru a CSG. Ovšem pokud se Nexter nakrkne může tahle spolupráce rychle skončit. Přeci jen pro Francouze ...Zobrazit celý příspěvek

            Jak psal skelet Caesar 8x8 vznikal na podvozku Tatry v rámci spolupráce Nexteru a CSG. Ovšem pokud se Nexter nakrkne může tahle spolupráce rychle skončit. Přeci jen pro Francouze bude poněkud jednoduší nabízet Caesar na MANu (nebo čemkoli jiném), než pro Tatru přesvědčovat na vlastní pěst potencionální zákazníky aby zvolily právě jejich podvozek.
            Mimochodem spolupráce CSG a Nexteru byla dobře vidět na naprosto nulovém lobbingu za Evu ze strany CSG. Ačkoli v tomto projektu byli Strnadovci také výrazně zapojeni.Skrýt celý příspěvek

        • Márten
          21:10 01.02.2021

          Je otázka co by CSG zahodilo... Cena samotného podvozku bude s bídou desetina ceny Caesaru (pancéřová kabina není Tatra a pochybuji že dánové a frantíci chtějí tatrovácký motor a ...Zobrazit celý příspěvek

          Je otázka co by CSG zahodilo...
          Cena samotného podvozku bude s bídou desetina ceny Caesaru (pancéřová kabina není Tatra a pochybuji že dánové a frantíci chtějí tatrovácký motor a převodovku). Takže prodej kompletní houfnice je pro CSG určitě lukrativnější. Vždy je lepší být finálním dodavatelem, než subdodavatelem. Uz jen proto,že ke každé subdodávce si přihodí slušnou marži.
          Navíc licence na Titus už je podepsána a francouzská armáda ho určitě kupovat nebude, tak tam komplikace nehrozí.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            21:23 01.02.2021

            Díky Nexteru má Tatra ve výhledu nějakých 100 podvozku. Předpokládám, že jeden si bude účtovat nějakých šest mega. Dobrý důvod, proč proti Nexteru nejít, navíc když všechny náklady ...Zobrazit celý příspěvek

            Díky Nexteru má Tatra ve výhledu nějakých 100 podvozku. Předpokládám, že jeden si bude účtovat nějakých šest mega. Dobrý důvod, proč proti Nexteru nejít, navíc když všechny náklady na propagaci má na svém triků Nexter. CSG nijak u nás nelobuje za Dana M2, nijak nelobuje za Dita, nijak nelobuje za Zuzanu nebo Evu. A to by tam dodávala i některé komponenty pro dělo samotné.
            Prostě to v současné době není v obchodním zájmu CSG.Skrýt celý příspěvek

          • Razem
            08:04 02.02.2021

            skelet Asi vám uniká, že CSG bude ve hře vždy, protože podmínkou armády a to klíčovou je podvozek Tatra 8x8. CSG počítala s tím, že se budou modernizovat houfnice DANA. CSG nemůže ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet

            Asi vám uniká, že CSG bude ve hře vždy, protože podmínkou armády a to klíčovou je podvozek Tatra 8x8. CSG počítala s tím, že se budou modernizovat houfnice DANA. CSG nemůže jít proti Nexteru v současné době z jednoduchého důvodu, nenabízí žádnou vlastní houfnici 155mm, u vámi uváděné Evy je vlastnictví 50% v rámci skupiny MSM Group (slovenská větev CSG).

            CSG není státní firma a proto na rozhodnutí vlády nemá přímý vliv a naopak. Pokud ČR odloží nákup 155mm houfnic, jak se již de-facto stalo, tak CSG nemůže toto rozhodnutí nijak ovlivnit (běžnými cesty).

            CSG vyvíjí vlastní houfnici, kterou může nabízet čistě sama za sebe a tím nechává ZUZANU a EVU svému osudu protože obě dvě houfnice plně nevlastní.

            Vzhledem k velkým ekonomickým ztrátám, které naší ekonomiku poznamenali a ještě poznamenají a kvůli nim byl či bude nákup odložen se zvyšují šance na modernizaci či GO houfnic DANA a tím pádem v budoucnu zavést moderní českou houfnici jménem DITA.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            08:32 02.02.2021

            Ne, mi to neuniká, ale Vám uniká vícerověcí. 1) Ano, CSG bude ve hře o české houfnice prakticky vždy 2) v případě nákupu slovenských houfnic by účast CSG v programu byla vyšší, ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne, mi to neuniká, ale Vám uniká vícerověcí.
            1) Ano, CSG bude ve hře o české houfnice prakticky vždy
            2) v případě nákupu slovenských houfnic by účast CSG v programu byla vyšší, jak u francouzských houfnic. Přesto CSG za slovenskou nabídku nelobuje a ani nebrble proti francouskému výběru.
            3) o modernizaci českých DAN se nemluví od roku 2018. Maximálně se o tom mluví mezi diskutéry, ale žádné články formující mínění lidí se neobjevují. A když tak jednou za uherský rok v souvislosti s Azerbajdžánem, Ukrajinou apod. (Porovnejme to třeba s tlakem securitymagazinu na modernizaci BVP-1/2). CSG si tedy neplatí PR.
            4) Projekt DITA nevznikl v lednu 2021. Ten musel vzniknout minimálně o 12 měsíců dříve. Přesto se o tom CSG nijak nezmínilo, maximálně proběhla nějaká šuškanda o tom, že se něco chystá. Kdyby CSG oznámilo vývoj "české" houfnice , tak dostane Nexter a ministerstvo obrany ČR pod nepříjemný politický tlak. Nicméně nestalo se tak.

            Sumasumárum je CSG milejší spolupráce s Nexterem , než se protlačovat do ČR.

            K tomu šetření. Do roku 2035 naše armáda utratí v investicích cca 120 až 150 miliard Kč (BVP, náhrada za Gripeny, náhrada za T-72, náhrada za Mi-171). A to do toho nepočítám houfnice, radary, systém shorad, vrtulníky UH-1, terénní automobily. Kam ty nákupy chcete odsouvat? Na to prostě není čas a ani peníze.Skrýt celý příspěvek

          • mikojan29
            19:50 02.02.2021

            Razem V pojektoch EVA a Zuzana nemá CSG žiadny vlastnícky podiel, to je záležitosť Konštruky Defence. CSG je maximálne ako subdodávateľ prostredníctvom MSM group - skupiny podvozku ...Zobrazit celý příspěvek

            Razem
            V pojektoch EVA a Zuzana nemá CSG žiadny vlastnícky podiel, to je záležitosť Konštruky Defence. CSG je maximálne ako subdodávateľ prostredníctvom MSM group - skupiny podvozku a má 50%-ný podiel v ZVS ako dodávateľa 155 mm munície pre ne.Skrýt celý příspěvek

      • Coldvel
        17:40 01.02.2021

        Diskuze o tom jestli modernizovat DANY, nebo kupovat Cesara nemá ani smysl komentovat, o tom se tu hádáte už dlouho. Jen bych přidal, že pokud jsme optimisti dotáhnout DITU do ...Zobrazit celý příspěvek

        Diskuze o tom jestli modernizovat DANY, nebo kupovat Cesara nemá ani smysl komentovat, o tom se tu hádáte už dlouho.

        Jen bych přidal, že pokud jsme optimisti dotáhnout DITU do použitelné podoby jim bude trvat 10... nebo 15 let, pokud to jen nezůstane u demonstrátoru.

        Za 10-15 let už budou poláci přezbrojení na 155 a dost možná i ukrajinci, pak budou naše 152 mm křápy z časů Varšavského paktu jen pro smích, což jsou už teď a básnit o nadčasovosti jejich konstrukce můžete jak chcete (což není myšleno přímo proti vám).Skrýt celý příspěvek

      • Trener
        11:59 03.02.2021

        CSG tu není odjakživa, ta vznikla v určitém roce a postupně nabírala na síle. Asi málokterá prosperující tuzemská firma má kontinuitu před rok 89, nebo po něm neprodělala znatelný ...Zobrazit celý příspěvek

        CSG tu není odjakživa, ta vznikla v určitém roce a postupně nabírala na síle. Asi málokterá prosperující tuzemská firma má kontinuitu před rok 89, nebo po něm neprodělala znatelný ekonomický otřes, nebo měla problémy.Skrýt celý příspěvek

      • Matesaax
        11:46 04.02.2021

        Dělostřelecký pluk v Jincích má dlouhodobě nedostatek personalu,tak pochybuju,že by byli schopni ještě postavit celý nový raketový oddíl.

        Dělostřelecký pluk v Jincích má dlouhodobě nedostatek personalu,tak pochybuju,že by byli schopni ještě postavit celý nový raketový oddíl.

  • Jura99
    08:58 01.02.2021

    Jinak vývoj vlastní houfnice u CSG asi nebude nějaký nahodilý marketingový tah, ale pokračování cílevědomého posilování v ovládání podniků s dělostřeleckým zaměřením. Podle ...Zobrazit celý příspěvek

    Jinak vývoj vlastní houfnice u CSG asi nebude nějaký nahodilý marketingový tah, ale pokračování cílevědomého posilování v ovládání podniků s dělostřeleckým zaměřením. Podle novinových článků z posledních let přibyly do skupiny CSG např. španělský výrobce dělostřelecké munice FMG nebo ZVL Snina, kde produkují pláště dělostřeleckých granátů nebo ZŤS Metalurg, kde produkovali výkovky dělostřeleckých hlavní. Když se to vše dá pod sebe, zřejmě už jsou či brzy budou schopni nabídnout svůj dělostřelecký systém, včetně své munice. Je také možné, že větší či menší část elektronického vybavení vozidla umí vyvinout a vyrobit sami. Jelikož to vše dělají za své soukromé peníze, daňový poplatník se může docela neutrálně dívat.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      22:32 01.02.2021

      ... Metalurgu "chcíp pes"... - https://www.webnoviny.sk/zts-m...

      ... Metalurgu "chcíp pes"... - https://www.webnoviny.sk/zts-m...

      • Jura99
        07:25 02.02.2021

        To ano, ale kdoví co bude, protože CSG v době uzavření Metalurgu měla šanci získat Vítkovice (a také zaměstnancům ZŤS Metalurg nabízeli zaměstnání ve Vítkovicích nebo Tatra ...Zobrazit celý příspěvek

        To ano, ale kdoví co bude, protože CSG v době uzavření Metalurgu měla šanci získat Vítkovice (a také zaměstnancům ZŤS Metalurg nabízeli zaměstnání ve Vítkovicích nebo Tatra Metalurgie), což se jim později získat nepodařilo, takže je třeba možné, že Metalurg začne dávat smysl provozovat. Ale to ví jen CSG, my si musíme jako diváci toho celého počkat.Skrýt celý příspěvek

  • lemkin
    21:52 30.01.2021

    Počítám, že se tendr na houfnice zruší. A bude se soutěžit znova. Tohle se mi opravdu líbí. Mě je jedno jestli bude na Tatře Francouzské a nebo Slovenske dělo. Ale tohle je prostě ...Zobrazit celý příspěvek

    Počítám, že se tendr na houfnice zruší. A bude se soutěžit znova. Tohle se mi opravdu líbí. Mě je jedno jestli bude na Tatře Francouzské a nebo Slovenske dělo. Ale tohle je prostě lepší koncepce - hlava a tělo jednou jsou. Ono taky z hlediska osádek.......2 v 5 maníků je sakra rozdíl. Ušetření vojáčci by mohli třeba nafasovat raketomety.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      22:38 30.01.2021

      A bude se soutěžit co? Koncepce proti zavedeným houfnicím? To by byl výsměch, zvlášť vůči Slovákům.
      Caesar má jako obsluhu čtyři vojáky.

      A bude se soutěžit co? Koncepce proti zavedeným houfnicím? To by byl výsměch, zvlášť vůči Slovákům.
      Caesar má jako obsluhu čtyři vojáky.

    • Scotty
      22:50 30.01.2021

      Zkrátka kdyby se nesnažilo CSG prosadit do AČR modernizovanou Danu a radši začali pracovat na 155 mm houfnici mohli dnes dodávat. Takhle pravděpodobně po zásluze utřou hubu.

      Zkrátka kdyby se nesnažilo CSG prosadit do AČR modernizovanou Danu a radši začali pracovat na 155 mm houfnici mohli dnes dodávat. Takhle pravděpodobně po zásluze utřou hubu.

      • skelet
        00:13 31.01.2021

        Těžkou útěku hubu, když díky Caesarovi prohloubili spolupráci s Nexterem. Za vývojem vlastní houfnice bude spíš navázání kontaktů v zahraničí díky modernizaci Dan a obchodní ...Zobrazit celý příspěvek

        Těžkou útěku hubu, když díky Caesarovi prohloubili spolupráci s Nexterem. Za vývojem vlastní houfnice bude spíš navázání kontaktů v zahraničí díky modernizaci Dan a obchodní nepružnosti Konstrukty.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          09:03 31.01.2021

          skelet To je přesné, nikdo nebránil konstruktě nabídnout například posazenou Zuzanu2 na modernizovaném podvozku Dany tak, aby snížili celkovou cenu za houfnici. Evidentně, to asi ...Zobrazit celý příspěvek

          skelet

          To je přesné, nikdo nebránil konstruktě nabídnout například posazenou Zuzanu2 na modernizovaném podvozku Dany tak, aby snížili celkovou cenu za houfnici. Evidentně, to asi půjde, když se o to pokouší CSG.Skrýt celý příspěvek

          • martinko68
            09:59 31.01.2021

            Osobně se domnívám že jde o demonstrátor pro Azerbájdžán či Ukrajinu a pokud se bavíme o úspěchu vidím docela dobrou příležitost v Indii kde má Tatra vybudovanou výrobu a ještě ...Zobrazit celý příspěvek

            Osobně se domnívám že jde o demonstrátor pro Azerbájdžán či Ukrajinu a pokud se bavíme o úspěchu vidím docela dobrou příležitost v Indii kde má Tatra vybudovanou výrobu a ještě nadchnout pro věž místní podniky , přizvat je k kooperaci (vzhledem k výrobním podmínkám by šlo o výrobu ) , možná malinko v Polsku kde by šlo navázat na určité tradice , ale Polsko jde tvrdě jinou cestou a ta Indie spíše podlehne nadnárodním korporacím kde na to asi finančně nemáme .Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            21:35 31.01.2021

            martinko68
            Azerbajdžán? To snad ne :-D asi máte na mysli Izrael :-D

            martinko68
            Azerbajdžán? To snad ne :-D asi máte na mysli Izrael :-D

  • Jura99
    18:32 30.01.2021

    Ještě k názvu DITA. Je to sice detail, ale vůbec nebylo špatné, když název zněl jako jméno, ale ve skutečnosti byl zkratkou. Tak to má i např. Caesar (CAmion Équipé d'un Système ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě k názvu DITA. Je to sice detail, ale vůbec nebylo špatné, když název zněl jako jméno, ale ve skutečnosti byl zkratkou. Tak to má i např. Caesar (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie) nebo Titus (Tactical Infantry Transport and Utility System) a měla to DANA (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky). DITA asi nic neznamená a zpětně vymýšlet co by znamenat mohla je dost těžké (co třeba Dělo Instalované na Terénním Automobilu ?)Skrýt celý příspěvek

    • faraonamumu
      20:39 30.01.2021

      Mohli by vytvořit anketu :) Trochu mi to připomíná dobu, kde se rozhodovalo, jak by se mělo pojmenovat nové BVP. Padaly celkem zajímavé názvy jako např. palcát atd.

      Mohli by vytvořit anketu :) Trochu mi to připomíná dobu, kde se rozhodovalo, jak by se mělo pojmenovat nové BVP. Padaly celkem zajímavé názvy jako např. palcát atd.

  • Lukas
    17:06 30.01.2021

    Widzę że pomimo wyboru haubicy Caesar temat haubic dla ACR wzbudza emocje. Ciekawe... Dla mnie wybór Caesar "ma swą logikę" ACR wybrała szybki i relatywnie tani sposób na ...Zobrazit celý příspěvek

    Widzę że pomimo wyboru haubicy Caesar temat haubic dla ACR wzbudza emocje.
    Ciekawe...
    Dla mnie wybór Caesar "ma swą logikę"
    ACR wybrała szybki i relatywnie tani sposób na pozyskanie haubicy 155 L/52 na krajowym nośniku (to ważne bo nośnik psuje się częściej niż działo )
    Osobiście jestem pozytywnie zaskoczony jeśli chodzi o ilość - 52 sztuk jak na realia Europy to dużo.
    Stąd pewnie lekka kołowa haubica.

    Dużo bardziej niż to kto będzie produkował lufy do haubic interesuje mnie kto dostarczy C3 i w jakim kierunku będzie rozwijany rozpoznanie i "targeting" w ACRSkrýt celý příspěvek

  • Márten
    16:52 30.01.2021

    Musím říct, že houfnice s nabíjecím mechanismem skrytým před vlivem počasí mi přijdou lepší. Co si budeme povídat, každý stroj vystavený současnému počasí bez ochrany trpí určitě ...Zobrazit celý příspěvek

    Musím říct, že houfnice s nabíjecím mechanismem skrytým před vlivem počasí mi přijdou lepší. Co si budeme povídat, každý stroj vystavený současnému počasí bez ochrany trpí určitě víc, než ten pod střechou (i když výrobce bude tvrdit opak).
    A když si představím, jak v dešti se sněhem budou vojáci tahat náboje venku, tak to určitě nebude odsejpat tak rychle jako na propagačních videích Cesara.
    A co zmoklé samospalitelné prachové náplně? Nevíte někdo jaký to bude mít vliv na přesnost či dostřel?Skrýt celý příspěvek

  • bredy
    10:57 30.01.2021

    Pravděpodobně se zapracovalo na systému nabíjení. Od prototypu se výsledek může lišit. Ale kadence 6 ran v první a 5 dlouhodobá. Je opravdu dobrá kadence.

    Pravděpodobně se zapracovalo na systému nabíjení. Od prototypu se výsledek může lišit. Ale kadence 6 ran v první a 5 dlouhodobá. Je opravdu dobrá kadence.

  • martinko68
    23:55 29.01.2021

    Tady se rozjela poměrně dobrá diskuze o hlavni 155 mm houfnice (nechápu označení dělo , tanky ,letadla - kanon) . Výroba těchto dílů je tak složitá že i USA v případě Abramsu u ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady se rozjela poměrně dobrá diskuze o hlavni 155 mm houfnice (nechápu označení dělo , tanky ,letadla - kanon) . Výroba těchto dílů je tak složitá že i USA v případě Abramsu u jeho první modernizace (začínal s drážkovanou 105)koupily licenci pro hladký 120 mm kanon v Německu (Rheinmetall) . Bohužel skoro všechny podniky a nejen těžkého strojírenství v tkzv.českých rukách jsou zastaralé a bez kapitálu to s modernizací vidím bledě , tolik nejen k motorárně Tatra.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
      08:40 30.01.2021

      Dělo je hlavňová zbraň s ráží větší než je kulomet, tj. cca od 15mm. Houfnice je také dělo, ale střílí horní skupinou úhlů nepřímou palbou na cíl. Kanon střílí přímo. Dana je ...Zobrazit celý příspěvek

      Dělo je hlavňová zbraň s ráží větší než je kulomet, tj. cca od 15mm. Houfnice je také dělo, ale střílí horní skupinou úhlů nepřímou palbou na cíl. Kanon střílí přímo. Dana je kanonová houfnice, protože umí obojí. Mimochodem houfnice je mezinárodní výraz, který pochází od husitů, podobně jako pistole. Američani si koupili dizajn německého tankového kanonu, podobně jako Izraelci, Japonci a Korejci, je to prostě dobře navržený kanon. To ale neznamená, že uvedené státy neměli do té doby schopnost metalurgické a strojírenské výroby hlavně. Ani dělo v Daně není úplně čs. konstrukce, je to poupravená sovětská houfnice D-20. S tím despektem k českému průmyslu se nedá souhlasit, samozřejmě už se nekouří nad Kladnem jako dřív, ale vzniklo pár podniků, co dělají zajímavé věci a ani se o nich nemluví. Třeba Seko dělá lopatky do leteckých turbín, to není úplně práce, co udělá každý. No a samozřejmě CSG je velký úspěch v desetimiliardových řádech, ti mají nakročeno na opravdu velkou strojírenskou a zbrojní skupinu.Skrýt celý příspěvek

      • PetrTechnik
        09:41 30.01.2021

        Jen taková poznámka na okraj. Němci vyrábí děla a houfnice moderní konstrukce skoro 150 let bez přerušení kontinuity. Dokonce tam existují univerzitní obory, kde se konstrukce ...Zobrazit celý příspěvek

        Jen taková poznámka na okraj. Němci vyrábí děla a houfnice moderní konstrukce skoro 150 let bez přerušení kontinuity. Dokonce tam existují univerzitní obory, kde se konstrukce těchto výrobků vyučuje, takže se ani nedivím, že jejich kanony jsou na špičce.Skrýt celý příspěvek

        • ARES
          12:47 30.01.2021

          PetrTechnik Nemáte povědomí o tom, že u nás má univerzitní obor zbraňových systémů 70 letou tradici. Od roku 1951 při vzniku VTA Brno (Vojenská technická akademie) až do současné ...Zobrazit celý příspěvek

          PetrTechnik
          Nemáte povědomí o tom, že u nás má univerzitní obor zbraňových systémů 70 letou tradici. Od roku 1951 při vzniku VTA Brno (Vojenská technická akademie) až do současné University obrany. Studium je nejen pro potřeby AČR, ale i pro civilní zájemce. Její absolventi nejenže slouží v AČR, ale i pracují obranného průmyslu. Jsou za všemi zbraňovými systémy vyvíjenými a vyráběnými v období ČSR a ČR.Skrýt celý příspěvek

          • martinko68
            13:21 30.01.2021

            Pro ty dříve narozené , kdy T 55 AM1 Kladivo přestřílel v přesnosti T 72 "větší díra " s diktátem SSSR to těžce nesla . Jo v té době loby která by vyhrožovala že má někde ...Zobrazit celý příspěvek

            Pro ty dříve narozené , kdy T 55 AM1 Kladivo přestřílel v přesnosti T 72 "větší díra " s diktátem SSSR to těžce nesla . Jo v té době loby která by vyhrožovala že má někde kamaráda a vysvleče Vás z uniformy měla jednostranné řešení , tady poroučí generální tajemník v Kremlu. I v SSSR si někdy vjeli soudruzi do vlasů , souboj mezi zbraní pro BVP 2 je legendární , kdy po ostřelování nízkotlakým kanonem řidič značně unavené pětapadesátky několikrát zasažené v klidu nastoupil , nastartoval a odjel do autoparku :-))))Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            13:22 30.01.2021

            To že se na UNOB vyučuje nějaká obecná teorie neříká o reálné schopnosti našeho průmyslu vůbec nic. Kdy naposled nějaký náš podnik (tedy na území současné ČR) vyrobil hlaveň větší ...Zobrazit celý příspěvek

            To že se na UNOB vyučuje nějaká obecná teorie neříká o reálné schopnosti našeho průmyslu vůbec nic. Kdy naposled nějaký náš podnik (tedy na území současné ČR) vyrobil hlaveň větší ráže? Možná naposled zkrachovalá zbrojovka Vsetín pro kanóny Plamen, ale to už je taky pěknejch pár let.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            13:24 30.01.2021

            To nic nemění na tom, že v současné době na to uděla "z ničeho dobrou hlaveň" s největší pravdpěodobností nemáme. Respektive, asi máme, ale nikoli za tržně akceptovatelnou ...Zobrazit celý příspěvek

            To nic nemění na tom, že v současné době na to uděla "z ničeho dobrou hlaveň" s největší pravdpěodobností nemáme. Respektive, asi máme, ale nikoli za tržně akceptovatelnou cenu.

            Na co bychom měli, tak je "restartovat" výrobu hlavní, kdyby se podařilo někde koupit licenci. Úroveň našeho průmyslu je dobrá a schopné inženýry rozhodně máme, ale u takto high-tech oborů jsou třeba specifické znalosti a zkušenosti, které nám teď chybí.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:48 30.01.2021

            martinko68: s Kladivem je to vzdálená analogie s modernizací Dany na verzi M1,M2. Když se starému dělu přidělá moderní řízení palby, klidně to přestřílí fungl nové moderní dělo. ...Zobrazit celý příspěvek

            martinko68: s Kladivem je to vzdálená analogie s modernizací Dany na verzi M1,M2. Když se starému dělu přidělá moderní řízení palby, klidně to přestřílí fungl nové moderní dělo. Kladivo mělo myslím už mikroprocesor i8080, tedy jeho tesláckou nelegální kopii, žádné sovětské elektronky :-). Naši měli ve výzkumáku (myslím v A.S.Popova) odladěný postup odbrušování pouzdra kapitalistického integrovaného obvodu a jeho okopírování.Skrýt celý příspěvek

          • Coldvel
            12:56 31.01.2021

            ARES..Scotty, Bohužel se současným počtem studentů a profesorů oproti minulému režimu, víc než jen obecnou teorii učit ani nelze. Aspoň tu školu s tímto zaměřením máme, na rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

            ARES..Scotty,
            Bohužel se současným počtem studentů a profesorů oproti minulému režimu, víc než jen obecnou teorii učit ani nelze.
            Aspoň tu školu s tímto zaměřením máme, na rozdíl od slováků.Skrýt celý příspěvek

          • PetrTechnik
            16:08 31.01.2021

            ARES: Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou nebo několikrát a snad zjistíte,že nezpochybňuji schopnost českého průmyslu vyvinout hlaveň k houfnici 155mm. Je pravděpodobné ,že by ...Zobrazit celý příspěvek

            ARES:
            Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou nebo několikrát a snad zjistíte,že nezpochybňuji schopnost českého průmyslu vyvinout hlaveň k houfnici 155mm.
            Je pravděpodobné ,že by se to nakonec podařilo, ovšem za těžko odhadnutelné náklady a s téměř jistě nerentabilní výrobu. Více než 30.let se v ČR nevyrobilo víc než hlavně k ručním zbraním, to je hodně, a výrobu by jsme stejně museli zadat v zahraničí (možná SR), pochybuji,že by do toho někdo šel.Skrýt celý příspěvek

          • Sergej7490
            18:35 31.01.2021

            Coldvel:
            Balistika delovych hlavni a pribuzne obory sa u nas stale ucia, nemaj strach :-)

            Coldvel:
            Balistika delovych hlavni a pribuzne obory sa u nas stale ucia, nemaj strach :-)

        • Jura99
          15:28 30.01.2021

          Hned za německým Kruppem bývala Škoda Plzeň. Bohužel dostala tři rány, první německá okupace, kdy vlastní vývoj nahradila produkce podle německých projektů, poté prakticky totéž se ...Zobrazit celý příspěvek

          Hned za německým Kruppem bývala Škoda Plzeň. Bohužel dostala tři rány, první německá okupace, kdy vlastní vývoj nahradila produkce podle německých projektů, poté prakticky totéž se sovětskými a nakonec jsme sami zbrojní výrobu z Plzně převedli do Pováží, tedy do dnes cizího státu a tam v podstatě zanikla.Skrýt celý příspěvek

          • Draculos
            16:13 30.01.2021

            Jura99: nebola náhodou produkcia zo Skoda Plzeň premiestnena na Považie okolo roku 1937 z dôvodu ochrany závodov pred okupáciou Nemeckom? Asi to tak bolo. Vy teraz možno smútiťe že ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99: nebola náhodou produkcia zo Skoda Plzeň premiestnena na Považie okolo roku 1937 z dôvodu ochrany závodov pred okupáciou Nemeckom? Asi to tak bolo.
            Vy teraz možno smútiťe že ach, ot by bolo keby sme si všetko vedeli vyrobiť sami, aj dela aj všetko, ale co by ste vraveli začiatkom 90rokov,keby sa odberateľa ké reťazce zrútili, nebolo pre koho produkovať a tie závody mali tisíce zamestnancov? Ja neviem prečo stále pozeráte na SK produkciu cez prsty, kedy reálne sa v SR vyrába top kvalitná produkcia vo svetovom meradle. Napr jedny z najpodstatnejšich závodov na výrobu ložísk na svete ležia práve v SR, aj s vývojom, to ste vedeli?Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            17:18 30.01.2021

            Draculos: určitě se na slovenskou produkci nedívám skrz prsty. např. v Bratislavě vyrábíte luxusní slovenská auta počínaje Tuaregem, přes Q7, Cayenne a Bentleym konče. Toto umíte, ...Zobrazit celý příspěvek

            Draculos: určitě se na slovenskou produkci nedívám skrz prsty. např. v Bratislavě vyrábíte luxusní slovenská auta počínaje Tuaregem, přes Q7, Cayenne a Bentleym konče. Toto umíte, ale zbraně jsou bída, ty se zasekly v osmdesátkách. Zuzana měla projít minimálně takovým vývojem, jako nyní Dita, pak by se dalo mluvit o pokroku.Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            21:30 30.01.2021

            Jura99 - tie autá nevyrábame,len ich montujeme... a čo sa týka zbrojárskej výroby,u nás a aj u vás je niekoľko príkladov,že malá krajine neprelobuje väčšiu,aj keby mala neviem ako ...Zobrazit celý příspěvek

            Jura99 - tie autá nevyrábame,len ich montujeme...
            a čo sa týka zbrojárskej výroby,u nás a aj u vás je niekoľko príkladov,že malá krajine neprelobuje väčšiu,aj keby mala neviem ako kvalitný výrobok...Skrýt celý příspěvek

          • martinko68
            09:36 31.01.2021

            To stěhování skutečně začalo už za první republiky , neb se předpokládalo že naším protivníkem bude Německo a ubránit celé uzemí ČSR nešlo , počítalo se že ztráta území bude až po ...Zobrazit celý příspěvek

            To stěhování skutečně začalo už za první republiky , neb se předpokládalo že naším protivníkem bude Německo a ubránit celé uzemí ČSR nešlo , počítalo se že ztráta území bude až po řeku Moravu a tam se počká na spojence a vypukne druhá fronta na západní hranici Německa . Málokdo si dnes uvědomuje že hranice Německa skutečně končily u Slezska a dnes jsou o 200km posunuté na západ . Stejně za komančů kdy už se nepočítalo ani se západem Čech , předpokladem bylo že západní okraj zemí Varšavské smlovy a východ zemí NATO ( třeba i Bavorsko) bude zcela zničené a zamořené od chemických a jaderných zbraní - těch taktických , u těch strategických tam je to jasné . Bohužel se nepřenášela jen výroba , ale i peníze vydělané podniky na západě ČSSR a investice směřovaly do východu tehdejší ČSSR , jak to dopadlo víme . Dodnes je slyšet nářek nad utlumením těžké výroby po r.1989 na Slovensku .Bohužel pravda je taková že bez peněz celé tehdejší ČSSR byla tato výroba zcela orientovaná na sovětské licence a ty byly vždy min.o generaci starší než měl SSSR a také si Svaz nechal právo veta kam se bude vyvážet . Po roce 89 nevím o úspěšném programu ČR či SR kde by se vojenské výrobky napůl středního a těžkého průmyslu výrazně prosadily , není to jen o té hlavni ale i ekonomice .Vůbec se nedomnívám že by třeba T 72 CZ4 či Alca byly špatné , ale těžko je protlačíte jako malý stát v dnešním světě obřích korporací , můžeme snít ale ekonomicky jsou takové projekty nerealizovatelné (mam obavy že sem spadá i Dita).Skrýt celý příspěvek

          • padre
            12:26 31.01.2021

            Největší ranou pro výrobu děl ve Škodě Plzeň byl rozpad Rakousko Uherska ,prakticky ukradení fabriky rodině Škodů ,na to navazující předání důležité výroby lodních děl koncernu ...Zobrazit celý příspěvek

            Největší ranou pro výrobu děl ve Škodě Plzeň byl rozpad Rakousko Uherska ,prakticky ukradení fabriky rodině Škodů ,na to navazující předání důležité výroby lodních děl koncernu Schneider ,zastavení výroby moždířů a později převedení Škody na akciovou společnost.Na konci 1. světové války mela Škoda Plzeň 40 tisíc zamestnanců.Skrýt celý příspěvek

      • ARES
        12:34 30.01.2021

        Jura99 Prokazujete neznalost historie čs. zbrojního průmyslu. Dana je zcela původní čs. konstrukce v tradicích plzeňské Škodovky. S D-20 má společnou pouze munici ráže 152 mm, tak ...Zobrazit celý příspěvek

        Jura99
        Prokazujete neznalost historie čs. zbrojního průmyslu. Dana je zcela původní čs. konstrukce v tradicích plzeňské Škodovky. S D-20 má společnou pouze munici ráže 152 mm, tak jak bylo specifikováno požadavky VS v rámci unifikace výzbroje. Navíc Dana s čs municí OFd má maximální dálku střelbu delší o 1700 m než sovětská D-20 s municí OF540 (20 277/18 566 m).

        Předběžný projekt ShKH Dana byl Konštruktou Trenčín předložen v roce 1969. Vývoj začal v roce 1970 a první prototyp dokončen v roce 1972. Konečné rozhodnutí o zavedení do výzbroje bylo po zkouškách vydáno v roce 1977 jako 152 mm ShKH vz.77. Prodleva mezi roky 1972 a 1977 měla příčinu i v tom, že v počátku byla Dana odmítána sovětské stranou pro nedůvěru ke kolové platformě. Sériová výroba začala v roce 1979 v závodě ZTS Dubnica n/Váhom. Celkem bylo vyrobeno za 10 roků 858 kusů. Tedy žádná poupravená sovětská houfnice D-20.Skrýt celý příspěvek

        • martinko68
          13:30 30.01.2021

          no právě ta tradice a investice , kvalita a loby . O plzenské Škodovce si můžeme hodně vyprávět , ale realita je že bez dotací EU a neuvěřitelné loby (či lobby) by to byla jen a ...Zobrazit celý příspěvek

          no právě ta tradice a investice , kvalita a loby . O plzenské Škodovce si můžeme hodně vyprávět , ale realita je že bez dotací EU a neuvěřitelné loby (či lobby) by to byla jen a jen historie. Bohužel někdy si připadám že v době kdy se mění "práce" za "práci" a neobchoduje se penězi prostě vítězí stát velký a bohatý , který dokáže poskytnout 100 a více procent jako protivýrobu.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          15:17 30.01.2021

          ARES: nechci se s vámi přít, protože se obvykle pletete jen asi tak v každém druhém příspěvku. Dana jako zbraňový komplet je pochopitelně originální konstrukcí a výrobkem ...Zobrazit celý příspěvek

          ARES: nechci se s vámi přít, protože se obvykle pletete jen asi tak v každém druhém příspěvku. Dana jako zbraňový komplet je pochopitelně originální konstrukcí a výrobkem socialistického zbrojního konglomerátu v Pováží, ale zbraň samotná, tedy ta hlaveň a větší či menší část závěru a brzdovratného mechanismu, je podle řady zdrojů vývojovou úpravou sovětské D-20. Dovolil bych si raději věřit té řadě zdrojů, než vám.Skrýt celý příspěvek

      • martinko68
        12:40 30.01.2021

        označení " dělo " nějak nemohu strávit . Rozdělení je přesně podle ráže a zejména která polovina uhlů se používá . Třeba v Afgánistánu Sověti radši používali T 55 než T72 nejen ...Zobrazit celý příspěvek

        označení " dělo " nějak nemohu strávit . Rozdělení je přesně podle ráže a zejména která polovina uhlů se používá . Třeba v Afgánistánu Sověti radši používali T 55 než T72 nejen kvůli jednoduchosti ale i kvůli větší elevaci hlavně kanonu a možnosti střelby v horách . Co se týče hlavně jde skutečně o mistrovské dílo , zejména vzhledem k přesnosti , ale nejsem odborníkem na houfnice . U problematiky tankových kanonů jsem vcelku doma a přechod z drážkovaných hlavní na hladké bylo odůvodněno střelbou podkaliberních střel , popř. PTŘS či jiné raketové munice. Třeba Britové si prosadili drážkovaný vývrt 120 mm i proti zásadě sjednocení munice NATO , jejich Challenger 2 drží rekord na zásah vozidla i když se jednalo o munici OF.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          15:18 30.01.2021

          Dělo je množina, houfnice a kanon jsou podmnožinou děla.

          Dělo je množina, houfnice a kanon jsou podmnožinou děla.

  • HEKTOR
    20:47 29.01.2021

    komerčný úspech asi nebude nič extra,podobne ako Z2...
    viem že dizajn je to posledné,ale dita vyzerá 100x lepšie ak Z2...

    komerčný úspech asi nebude nič extra,podobne ako Z2...
    viem že dizajn je to posledné,ale dita vyzerá 100x lepšie ak Z2...

    • flanker.jirka
      09:32 30.01.2021

      Dokážou prodávat i zastaralejší modernizované Dany.

      Dokážou prodávat i zastaralejší modernizované Dany.

      • martinko68
        13:38 30.01.2021

        je to o ceně a jaké zásoby munice či výrobní kapacity pro munici máte , je logickým přechodem cesta na "západní ráže" , nesmíření Ruska s tím že si všichni okolo nechtějí nechat ...Zobrazit celý příspěvek

        je to o ceně a jaké zásoby munice či výrobní kapacity pro munici máte , je logickým přechodem cesta na "západní ráže" , nesmíření Ruska s tím že si všichni okolo nechtějí nechat diktovat podmínky žene státy bývalého sovětského vlivu někam jinam .Skrýt celý příspěvek

      • HEKTOR
        14:54 30.01.2021

        flanker.jirka - tak jasné,predá sa raz všetko...ale predalo sa na ukrajinu,niečo sa má tuším modernizovať pre poľsko,ale či to kúpi ditu nejaká krajina ako novú hlavnú zbraň pre ...Zobrazit celý příspěvek

        flanker.jirka - tak jasné,predá sa raz všetko...ale predalo sa na ukrajinu,niečo sa má tuším modernizovať pre poľsko,ale či to kúpi ditu nejaká krajina ako novú hlavnú zbraň pre svoju armádu v 10/100ks aby sa to vyplácalo,hm,uvidíme...hlavne nech neprmštia cenu ako Z2...Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          15:23 30.01.2021

          podle různých zpráv měly Dany M1 úspěch v poslední válce v Ázerjbajdžánu. Dokážu si to představit, pokud to má digitální ovládání a kvalitní informaci o pozici cíle od průzkumu, ...Zobrazit celý příspěvek

          podle různých zpráv měly Dany M1 úspěch v poslední válce v Ázerjbajdžánu. Dokážu si to představit, pokud to má digitální ovládání a kvalitní informaci o pozici cíle od průzkumu, funguje to jako videohra. Bohužel tam umírali lidé, takže je to potřeba brát s pokorou. Zrovna dělostřelecký systém je dobře modernizovatelný, tanky a bvp už méně, tam obvykle nestačí balistická ochrana, prostornost atp.Skrýt celý příspěvek

          • HEKTOR
            20:54 30.01.2021

            Jura99 - no bolo by zaujímave,keby excalibur pretlačil/preloboval nejaké dity aj do ačr...

            Jura99 - no bolo by zaujímave,keby excalibur pretlačil/preloboval nejaké dity aj do ačr...

      • HEKTOR
        14:57 30.01.2021

        flanker.jirka - a hlavne keby ste nekúpili caesar,by to malo šancu v ačr...

        flanker.jirka - a hlavne keby ste nekúpili caesar,by to malo šancu v ačr...

        • flanker.jirka
          16:23 30.01.2021

          V ČR jsme rádi, že se něco vůbec koupilo, každé zpoždění by znamenalo škrty v rozpočtu, ke kterým s největší pravděpodobnosti stejně dojde. Ale nebudou už sahat do podepsaných ...Zobrazit celý příspěvek

          V ČR jsme rádi, že se něco vůbec koupilo, každé zpoždění by znamenalo škrty v rozpočtu, ke kterým s největší pravděpodobnosti stejně dojde. Ale nebudou už sahat do podepsaných kontraktů.Skrýt celý příspěvek

          • Draculos
            16:29 30.01.2021

            Zmluva už bola podpísaná?

            Zmluva už bola podpísaná?

          • flanker.jirka
            22:59 30.01.2021

            Dracolus
            Nevěřím tomu, že v tomto stádiu by se dojednaných věci vzdali a šli jinou cestou

            Dracolus
            Nevěřím tomu, že v tomto stádiu by se dojednaných věci vzdali a šli jinou cestou

    • Matesaax
      18:59 30.01.2021

      Přesně tak,Slováci by se mohli učit,jak má vypadat design moderní houfnice.Vyvíjí Zuzanu desítky let a vzhledově pořád zamrzli v 70 letech.

      Přesně tak,Slováci by se mohli učit,jak má vypadat design moderní houfnice.Vyvíjí Zuzanu desítky let a vzhledově pořád zamrzli v 70 letech.

      • HEKTOR
        20:40 30.01.2021

        Matesaax - zase treba krotiť prehnaný optimizmus...veď nevieme,možno má v excalibure na starosti dizajnové oddelenie napr. švéd...
        a ako som písal,dizajn je to posledné...

        Matesaax - zase treba krotiť prehnaný optimizmus...veď nevieme,možno má v excalibure na starosti dizajnové oddelenie napr. švéd...
        a ako som písal,dizajn je to posledné...

      • Sergej7490
        21:14 30.01.2021

        Dizaj je jedna vec ale realnu armadu zaujima funkcnost a uroven ochrany. A ta je u Dita daleko za Z2 (Stanag 1 vs Stanag 3). Takze ano, suhlas, DITA ma fakt pekny a moderny dizajn. ...Zobrazit celý příspěvek

        Dizaj je jedna vec ale realnu armadu zaujima funkcnost a uroven ochrany. A ta je u Dita daleko za Z2 (Stanag 1 vs Stanag 3).
        Takze ano, suhlas, DITA ma fakt pekny a moderny dizajn. Ale pri odvetne palbe by som radsej sedel v skaredej a nesucasnej Z2.
        Ale pravda, armada nakupuje malokedy, vacsinou treba zaujmut ministra, nejakeho jeho nohsleda a toho zaujme dizajn ako prvy.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          21:28 30.01.2021

          Dita má tenhle podvozek kvůli tomu, že se valí CSG na skladě. Stejně tak koupila tu nejlevnější hlaveň. Tohle je technologicky demonstrátor, ne prototyp. To co chtějí testovat není ...Zobrazit celý příspěvek

          Dita má tenhle podvozek kvůli tomu, že se valí CSG na skladě. Stejně tak koupila tu nejlevnější hlaveň.
          Tohle je technologicky demonstrátor, ne prototyp. To co chtějí testovat není ani podvozek a ani hlaveň. To co chtějí testovat je uvnitř té věže.Skrýt celý příspěvek

          • Sergej7490
            08:35 31.01.2021

            Prave preto ze je to demonstrator - vacsinou to byva nieco co demonstruje maximalne moznosti (terajsie a blizkej buducnosti) vyrobcu a spolupracujuceho priemyslu. V reale sa do ...Zobrazit celý příspěvek

            Prave preto ze je to demonstrator - vacsinou to byva nieco co demonstruje maximalne moznosti (terajsie a blizkej buducnosti) vyrobcu a spolupracujuceho priemyslu. V reale sa do prototypu dostane len nieco z toho, pripadne inak riesene. Ale gro ostane rovnake. Preto si nemyslim ze zbran (lebo ju netvori len ta hlaven) planuju dobrovolne vymenit v buducnosti za inu. Mozne to samozrejme je, ale vznikne dalsi technologicky demonstrator.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            10:13 31.01.2021

            Kvůli delší hlavni nepotřebuješ stavět technologický demonstrátor. Tu už můžeš dát na prototyp. Když se podívám na způsob jakým se přistupuje k zásobníkům, tak ta technologická ...Zobrazit celý příspěvek

            Kvůli delší hlavni nepotřebuješ stavět technologický demonstrátor. Tu už můžeš dát na prototyp.
            Když se podívám na způsob jakým se přistupuje k zásobníkům, tak ta technologická demonstrace se odehrává uvnitř věže. Na trubku hlavně a podvozek "sere" Bílý tesák.Skrýt celý příspěvek

      • janusinko
        17:08 31.01.2021

        Zrejme narážaš na dizajn prototypov a nie sériovú výrobu. Dizajn kabíny sériovej Zuzana 2 mi príde naopak vydarenejší ako DITA. Prvá fotka v ...Zobrazit celý příspěvek

        Zrejme narážaš na dizajn prototypov a nie sériovú výrobu. Dizajn kabíny sériovej Zuzana 2 mi príde naopak vydarenejší ako DITA. Prvá fotka v linku...
        https://www.valka.cz/SVK-ZUZAN... Skrýt celý příspěvek

        • Sergej7490
          01:32 01.02.2021

          Mne nie. Teda po stranke dizajnu, po stranke ochrany ano. Ale aj tak by som bol radsej za 2 miestnu kabinu. Ale je to rozhodne lepsie ako na prototype XA1. Aj ta veza vyzera na ...Zobrazit celý příspěvek

          Mne nie. Teda po stranke dizajnu, po stranke ochrany ano. Ale aj tak by som bol radsej za 2 miestnu kabinu. Ale je to rozhodne lepsie ako na prototype XA1.
          Aj ta veza vyzera na Dite modernejsie (ale zasa ochrana).
          Tak ma napada, naco su tam tie obrovske okna, ked tam v reale nema nik sediet. Zeby az tak bezobsluzna ta veza nebola ?
          Predne okno je jasne - priezor pre zalozne opticke mieridla.Skrýt celý příspěvek

  • Gator
    20:30 29.01.2021

    Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke znovunabití.Skrýt celý příspěvek

  • Gator
    20:30 29.01.2021

    Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke znovunabití.Skrýt celý příspěvek

  • JerzyŔ
    18:55 29.01.2021

    K tomuto článku a na toto téma v minulosti byly různé názory až vedoucí k určitému slovensko českému pošťuchování. Já rovnou uvedu, že mám určité vazby na Slovensko, a tudíž mj. ...Zobrazit celý příspěvek

    K tomuto článku a na toto téma v minulosti byly různé názory až vedoucí k určitému slovensko českému pošťuchování. Já rovnou uvedu, že mám určité vazby na Slovensko, a tudíž mj. radost, když někde klape čs. spolupráce, takže mě může někdo napadnout, že můj názor je tímto předpojatý, budu tvrdit, že ne, a přitom podvědomě třeba jo ....., no co už.
    Tak tedy ve sporu Cesar versus Dana/Zuzana/Dita jsem na straně těch ženských. Proč? Kvůli koncepci způsobu nabíjení nebo vůbec celkové koncepci. Technické detaily, nákresy apodobně neznám, je to takový možná částečně subjektivní dojem, ale Cesar mě nijak "něohúril". Když jsem zhlédl nějaká videjka ze střeleb, jak tam černoušci pobíhají kolem auta s cca 50kg náboji a pak to ládují zezadu do děla takovou zahnutou těžkou tyčí (promiňte neodborné výrazy), tak to snad v dnešní době není myšleno vážně pro novinku, která má čerstvě nahradit "zastaralé" děla, a bude sloužit dalších 50 let odteďka. U dánské verze jsou tam jakési mechanické pomůcky pro ulehčení a urychlení nabíjení, nicméně je to takový zlepšovák, jak to říci, .. , ono při způsobu uložení děla, nábojů, celkově rozložení na tom Cesarovi je to asi to nejlepší, co se dalo vymyslet. Zuzana má ten systém nabíjení daleko jednodušší, promyšlenější, tak nějak profesionálnější, a i rychlejší - opět shlédnuto z nějakých videjí, jestli je někdo odborník s přístupem k výkresům nebo skutečným dělům, nechť mi oponuje.

    U ostatních diskutovaných aspektů bych neupřednostňoval/nehaněl jednoho ani druhého. Když vybavíte Cézara lepším SŘP, můžeme upřednosňovat Cézara, protože má lepší SŘP, když Zuzanu, bude z pohledu SŘP lepší Zuzana (Dita), o čem se hádat? Náboje, střelivo, prachové náplně, hlaveň, nábojová komora-jako výhoda Cézara zazněla možnost použití určitých druhů nábojů. Já měl za to, že v rámci NATO jsou určité normalizované druhy nábojů a náplní, kterými musí umět střílet všechna děla 155mm, a že i Zuzana to měla umožňovat, ne?

    Záležitosti typu, jak je výhodné řekněme z politicko, ekonomicko, nevím jakých důvodů zvolit Cézara kvůli spolupráci s francouzským průmyslem já osobně neberu jako pozitivum (ani negativum), jsou to takové tanečky v rámci snahy o propagaci, lobbysmus, snaží se o to všechny firmy ve světě ve všech možných oborech. Prospěch to stoprocentně přinese majitelům, manažerům, zaměstnancům vítězné firmy (firem) a politikům, novinářům, konzultačně-propagačním a podobným firmám a lobbystům na ně navázaným, to je jasné. Zda i Česku, Slovensku, Francii, AČR, světovému míru, .... no možná ano, ale nejsem si tím tak jistý, aby tím bylo ovlivněno, kterému dělostřeleckému systému budu více fandit. Vlastně už mám zmatek, jak jsounebo nejsou ty vlastnické nebo kooperační vazby mezi firmami vyrábějícími uváděná děla propojeny, takže když jsem proti Cézarovi a pro Zuzanu (Ditu), jsem tím pro Strnada nebo proti němu?

    Koncepce, kdy Zuzana a spol mají obsluhy kryté pod pancířem, nebo u Cézara musí pobíhat kolem děla - to je do pranice: pancíř Zuzany tě ochrání před střepinou či kulkou, ale v případě přímého zásahu není lepší, když stojíš vedle, než když tě to usmaží uvnitř?
    Když prostor vlastních kanonů je ostřelován nepřímo nepřátelskou palbou, přímý zásah je věc náhody, je asi lepší být v Zuzaně, pokud nepřítel má ŘS třeba z dronů vypouštěné, asi lépe sebou praštíš o zem vedle Cézara, ne (řečeno zjednodušeně)?

    Tímto jsem se dostal k něčemu, co mi velmi vadí, a to u Zuzany, Cézara, ale i jiných světových SaH, a že něco takového nenapadlo žádného diskutéra ani AN - totiž - právě kvůli ochraně před palbou nepřítele - že by na nově zaváděné děla měl být požadavek na možnost dálkového ovládání palby. Nemyslím teď na robotické dělo, ale prostě že by osádka po ustavení děla do palebné polohy odběhla někam 50-100 m se schovat s nějakým výnosným pultíkem na ovládání děla kabelem nebo bezdrátově. Nebo by takto mohl děla ovládat velitel baterie/oddílu, jako např. už dávno se ovládají děla na lodích z centra bojového řízení, a ne přímo od děla. Například také jeřáby nebo lokomotivy mimo vojenskou oblast a další. Samozřejmě možnost vlastně nutnost obsluhy na místě
    při poruše, doplnění munice apod.

    V době dnešního stavu elektroniky, nebo vůbec průmyslu, by to měla být samozřejmost, na kterou se zapomnělo (nebo nezapomnělo?, uvažují o tom příslušní pracovníci ministerstva obrany či AČR podílející se na přípravě akvizic vojenské techniky?, ví to někdo?)

    K tomuto by snad mohla směřovat v článku uváděná DITA - pokud obsluha z kabiny vepředu znamená nějaký řídící pult, který by se dalším vývojem dal upravit jako výnosný. V každém případě podmínkou je automatické nabíjení, plně funkční a spolehlivé, u Cézara by to z koncepce nabíjení, byť toho "mechanizovaného", asi nešlo.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      19:26 29.01.2021

      Pokud máte digitální ovládání do kabiny, tak udělat z něj terminál někam dál, nebo dokonce posílat data z centra řízení celé baterie není problém. Jde už pouze o přenost dat.

      Pokud máte digitální ovládání do kabiny, tak udělat z něj terminál někam dál, nebo dokonce posílat data z centra řízení celé baterie není problém. Jde už pouze o přenost dat.

    • bredy
      09:45 30.01.2021

      Ano. Na stránkách výrobce je panel M4 přenosný a dá se ovládat i bez podvozku.

      Ano. Na stránkách výrobce je panel M4 přenosný a dá se ovládat i bez podvozku.

    • Scotty
      10:46 30.01.2021

      JerzyŔ Nevím o jaké tyči je řeč, ale Caesar 8x8 se (poloautomaticky) nabíjí takhle. https://youtu.be/npUsknoNTPI?t... Ani pro starší verzi 6x6 není zapotřebí žádná tyč. Caesar je ...Zobrazit celý příspěvek

      JerzyŔ
      Nevím o jaké tyči je řeč, ale Caesar 8x8 se (poloautomaticky) nabíjí takhle.
      https://youtu.be/npUsknoNTPI?t...
      Ani pro starší verzi 6x6 není zapotřebí žádná tyč.
      Caesar je prostě vezené dělo s maximálně zjednodušenou obsluhou. Zuzana je věžová houfnice a tedy jiná kategorie (i pořizovacími náklady).

      Směšujete SŘP děla a SŘP dělostřelectva jako celku. SŘP děla je pevně daný od výrobce a zajišťuje jeho samotné ovládání. Normalizovaná je pouze hloupá munice. Speciální a naváděné střely se musí nejprve integrovat do SŘP děla. V tom Zuzana oproti Caesaru ztrácí, ale objevili se informace že na tom Konštrukta začala taky pracovat. Možná pod vlivem neúspěchu v tendru pro AČR.

      CSG spolupracuje s Nexterem celkem hodně. Nejsou to jen podvozky pro Caesar, ale například Nexter dodává nástavby pro Titus.

      Dálkové ovládání možná ochrání posádku, ale pokud je potřeba rychle opustit stanoviště kvůli hrozící protibaterijní palbě tak to moc fungovat nebude. Leda že by byla houfnice zcela autonomní na což si pravděpodobně ještě pár let počkáme.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        12:04 30.01.2021

        Scotty Dálkové ovládání houfnice na vozidle lze datově překlopit tak, že se bude i toto ovládání každé houfnice v baterii realizovat centrálně z místa řízení baterie na základně ...Zobrazit celý příspěvek

        Scotty
        Dálkové ovládání houfnice na vozidle lze datově překlopit tak, že se bude i toto ovládání každé houfnice v baterii realizovat centrálně z místa řízení baterie na základně údajů ze SŘP baterie. Pokud by se takovému systému dalo bezmezně věřit, pak stačí pouze řidič, který bude točit volantem, což je ale stále jen teorie, jako minimum vidím vždy dvojici osob.

        Caesar není vezená houfnice, stále se počítá jako samohybná, jen s tím, že tam parta lidí musí fyzicky makat vně kabiny.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          12:25 30.01.2021

          Pokud by ono spojení bylo odolné rušení tak by to mohlo fungovat. Ovšem pokud ne mohl by protivník vyřadit celé dělostřelectvo bez jediného výstřelu. No, vezená/samohybná. Podle ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud by ono spojení bylo odolné rušení tak by to mohlo fungovat. Ovšem pokud ne mohl by protivník vyřadit celé dělostřelectvo bez jediného výstřelu.

          No, vezená/samohybná. Podle mě jedno nevylučuje druhé. On už francouzský název CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie (nákladní auto vybavené dělostřeleckým systémem) tuto houfnici dobře popisuje.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            12:59 30.01.2021

            Nějakému spojení musíte věřit, dnes se vše dá šifrovat, posílat širokopásmově s frequnecy hoppingem. Bez spojení s místem řízení palby baterie a zdrojem průzkumu to prostě nejde, ...Zobrazit celý příspěvek

            Nějakému spojení musíte věřit, dnes se vše dá šifrovat, posílat širokopásmově s frequnecy hoppingem.
            Bez spojení s místem řízení palby baterie a zdrojem průzkumu to prostě nejde, to tam bude vždy, půjde o to co za data/řeč se posílá. Jestli pošlou řečí prvky, které mají nastavit nebo jim to pošle "počítač" přímo do ovládání je jedno, vždy něco musí přijít.
            Možná se najde někdo, kdo to umává praporky :-DSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    16:43 29.01.2021

    Jako demonstrátor na zkoušky je to povedené. Osobně bych raději finální výrobek viděl na standardním podovzku Tatry, nebo čehokoliv podobného s šasi 8x8. S věží více vzadu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako demonstrátor na zkoušky je to povedené.
    Osobně bych raději finální výrobek viděl na standardním podovzku Tatry, nebo čehokoliv podobného s šasi 8x8. S věží více vzadu a čtveřicí noh, jak to má například srbská Nora. https://www.yugoimport.com/en/...

    Výhod vidím hned několik pro potenciální zákazníky:
    1. Možnost výběru vlastního podvozku
    2. Při osazení čtveřicí noh téměř celokruhový odměr pro střelbu, nebo možnost vedení střelby v před i vzad, vždy cca +- 60°
    3. Doplnění munice půjde zezadu při poloze věže v přepravní poloze, nebo při střelbě vpřed.
    4. Pří střelbě vzad je možné využít prostor za kabinou pro pro schránky s další munici, která by při otočené věži vzad byla dobře přístupná.
    5. Celková délka vozidla se zkrátí, a získá se prostor pro případnou delší hlaveň. (při luxusním řešení s vytáčecími zadními nápravmi Tatry se otočíte kdekoliv) https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • Gator
      21:39 29.01.2021

      To by znamenalo užití podvozku Tatra Force 815-7, jelikož podvozek Dany je 815 otočená naopak. Motor by pod Daňáckou kabinu ani za ní nevlezl. Musí přijít pod kabinu do hrobky.

      To by znamenalo užití podvozku Tatra Force 815-7, jelikož podvozek Dany je 815 otočená naopak. Motor by pod Daňáckou kabinu ani za ní nevlezl. Musí přijít pod kabinu do hrobky.

      • flanker.jirka
        09:38 30.01.2021

        Ano, proto jsem psal "standardní podvozek Tatry" protože Dana je speciál pouze pro houfnice a posloužila i pro prototyp PVO systému. Tím, že by to šlo dát na standardní "náklaďák" ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano, proto jsem psal "standardní podvozek Tatry" protože Dana je speciál pouze pro houfnice a posloužila i pro prototyp PVO systému.
        Tím, že by to šlo dát na standardní "náklaďák" to může jít snáze integrovat na jiné, například MAN 8x8.
        A vůbec by nebylo špatné zkusit to použít pro pásovou variantu na podvozku T 72, kterých máme v ČR snad ještě dost. Pokud se AČR rozhodne pro ASCOD, pak by za zmínku stál upravený podovzek ASCODU pro houfnici Donar, jen by tam nebyla německá houfnice, ale Dita. https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

        • petres
          10:47 30.01.2021

          Dovedu si představit, že pro všeobecnou palebnou podporu bude AČR sloužit ShKH Caesar s délkou hlavně L52 ve 13.dělostřeleckém pluku (nejlépe doplněný o jeden oddíl ...Zobrazit celý příspěvek

          Dovedu si představit, že pro všeobecnou palebnou podporu bude AČR sloužit ShKH Caesar s délkou hlavně L52 ve 13.dělostřeleckém pluku (nejlépe doplněný o jeden oddíl HIMARS)
          případně i pro přímou palebnou podporu 4. mechanizované brigády (integrální součástí by byl jeden oddíl) a u 7. mb by pro přímou palebnou podporu sloužil oddíl ShH na pásovém podvozku shodným s vítězným BVP s věží DITA s L45. Byť osádka nesedí ve věži DITA balistická ochrana na lvl1 mě příjde nedostatečná, chtělo to alespoň lvl3Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            12:10 30.01.2021

            Hezká představa, osobně to vidím tak, že se nákupem Caesaru zavře dělostřelcům huba na dalších 15 let a nic dalšího nebude. Na pořad dne možná příjdou samohybné minomety. Pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

            Hezká představa, osobně to vidím tak, že se nákupem Caesaru zavře dělostřelcům huba na dalších 15 let a nic dalšího nebude. Na pořad dne možná příjdou samohybné minomety. Pokud se někdo rozhoupe pro raketomety, tak nevěřím tomu, že jich koupí celý oddíl.Skrýt celý příspěvek

        • Jura99
          15:30 30.01.2021

          v tom asi spočívá ta plánovaná modularita Dity, že to půjde bez větších problémů hodit na jakoukoliv platformu.

          v tom asi spočívá ta plánovaná modularita Dity, že to půjde bez větších problémů hodit na jakoukoliv platformu.

      • tomas.kotnour
        14:01 30.01.2021

        Když zůstaneme u tatrováckého nářečí, proč hned řešit hrobku, když stačí kurník ;)

        Když zůstaneme u tatrováckého nářečí, proč hned řešit hrobku, když stačí kurník ;)

        • flanker.jirka
          16:26 30.01.2021

          To jsou ty Tatry tak kvalitní, že jim dáváte takové přezdívky? Konkrétně třeba a T 813 kolos nebo T 815 VT 8x8 byl vždy spoleh.

          To jsou ty Tatry tak kvalitní, že jim dáváte takové přezdívky? Konkrétně třeba a T 813 kolos nebo T 815 VT 8x8 byl vždy spoleh.

          • tomas.kotnour
            17:00 30.01.2021

            To nejsou názvy modelů, ale konstrukčních řešení, hrobka je motorový tunel v kabině, který kvůli mezichladiči stlačeného vzduchu na motoru oproti předchozím variantám dost ...Zobrazit celý příspěvek

            To nejsou názvy modelů, ale konstrukčních řešení, hrobka je motorový tunel v kabině, který kvůli mezichladiči stlačeného vzduchu na motoru oproti předchozím variantám dost povyrostl, čímž už na něj nebylo možno umístit sedadlo/a. Kurník je pak kapotovaná konstrukce kryjící část či prvky motoru nebo celý motor umístěný za kabinou, řešení používané pro všechny více než 13litrové motory, což je třeba LIWA, HETT, Motovilicha, TTT, stonožky na sedmičkách atd.

            Tato starší vozidla byla řešena stylem co tam není, to se nerozbije, takže když nemáte ani takové základní věci jako použitelné odpružení, nosnost, výkon, brzdy, tak už tam problémových věcí moc nezbývá.Skrýt celý příspěvek

          • Gator
            21:33 30.01.2021

            To ano, ale jsou to vodníky, i když by se to snad dalo překousnout stylem AD 28, ale to byl osmiválec, takže nevím, jestli by tam ten vzduchem chlazenej dvanáctihrnek vlezl.

            To ano, ale jsou to vodníky, i když by se to snad dalo překousnout stylem AD 28, ale to byl osmiválec, takže nevím, jestli by tam ten vzduchem chlazenej dvanáctihrnek vlezl.

          • skelet
            21:42 30.01.2021

            815-7 má motor v kurníku, pokud se nepletu

            815-7 má motor v kurníku, pokud se nepletu

          • Gator
            22:05 30.01.2021

            https://www.tatra.cz/nakladni-... Pram má motor taky pod zadní částí kabiny. Je to kvůli chlazení ...Zobrazit celý příspěvek

            https://www.tatra.cz/nakladni-...
            Pram má motor taky pod zadní částí kabiny. Je to kvůli chlazení motoru, kterej je uložený v tunelu pod kabinou.Skrýt celý příspěvek

          • tomas.kotnour
            22:59 30.01.2021

            Tatra T815-790R74 12×6.2

            Tatra T815-790R74 12×6.2

          • tomas.kotnour
            23:02 30.01.2021

            Tohle je ten správný obrázek, jak moc může být ucpaná V8 zepředu.
            https://www.stavebni-technika....

            Tohle je ten správný obrázek, jak moc může být ucpaná V8 zepředu.
            https://www.stavebni-technika....

          • flanker.jirka
            11:19 31.01.2021

            tomas.kotnour Děkuji za přiblížení. Vojáku odolnost starších tater byla dobrá věc a řidič byl opravdu řidič, nestačilo umět jen točit kulatou lopatou. Podvozky nějak tatra musela ...Zobrazit celý příspěvek

            tomas.kotnour

            Děkuji za přiblížení. Vojáku odolnost starších tater byla dobrá věc a řidič byl opravdu řidič, nestačilo umět jen točit kulatou lopatou. Podvozky nějak tatra musela řešit, potřeba otáčení pneumatik na ráfku, z důvodu souměrného sjíždění pneumatik nepatřila mezi oblíbené činnosti.
            Ale s každou další věcí navíc narůstají provozní náklady a závislost na údržbě outsourcingem.
            Se Scottym níže rozebíráme nákup radarů pro SK a AČR. AČR chtěla tatry, už jim někde leštíte okna?Skrýt celý příspěvek

          • tomas.kotnour
            20:34 31.01.2021

            Kdybych jim leštil okna, tak bych zde mohl jenom tiše přihlížet. Osobně odhaduji, že se svezou na lince s první dodávkou přepravníků, co byly podepsány na Idetu. V případě dodávky ...Zobrazit celý příspěvek

            Kdybych jim leštil okna, tak bych zde mohl jenom tiše přihlížet. Osobně odhaduji, že se svezou na lince s první dodávkou přepravníků, co byly podepsány na Idetu. V případě dodávky našich nových radarů bych se spíše obával, jaké důsledky budou mít ty izraelské lockdowny.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          21:39 31.01.2021

          tomas.kotnour Lockdowny by mohly být problémem, ale nedávno tu byl článek o radarech pro Slovensko, tam tvrdili, že první radar budou mít v roce 2022. V tomto ohledu by měli být ...Zobrazit celý příspěvek

          tomas.kotnour
          Lockdowny by mohly být problémem, ale nedávno tu byl článek o radarech pro Slovensko, tam tvrdili, že první radar budou mít v roce 2022. V tomto ohledu by měli být češi napřed, když se smlouva uzavírala někdy v roce 2019.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            22:07 31.01.2021

            První kus by měl být dodán v průběhu letošního roku. Takže brzo uvidíme jestli bude nějaké zpoždění.

            První kus by měl být dodán v průběhu letošního roku. Takže brzo uvidíme jestli bude nějaké zpoždění.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2