DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm

DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm
DITA / Excalibur Army (Zvětšit)

Česká republika patří mezi průkopníky na poli moderních kolových samohybných houfnic (ShKH). Typ DANA v mnoha ohledech předběhl dobu a jeho koncepce je vhodná i pro moderní bojiště 21. století. Proto šternberský podnik Excalibur Army pracuje na nové ShKH DITA, která z typu DANA vychází a také pokračuje v tradici označování ženskými jmény.

Firma Excalibur Army již dříve vytvořila konstrukce, které rozvíjely přednosti a výkony původní ShKH vz. 77 DANA (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky). Šlo o zbraňové systémy ShKH DANA M1 a ShKH DANA M2, které znamenaly kvalitativní posun jak v oblasti ovládání, tak řízení palby, ovšem při zachování zbraně ráže 152 mm. Ta není kompatibilní se spojeneckými armádami a také mnoho ozbrojených sil mimo Severoatlantickou alianci dává přednost „západní“ ráži 155 mm před „východní“ 152 mm. Faktem ale také je, že mezi kolovými samohybnými dělostřeleckými systémy není mnoho těch, které chrání osádku pancířem při přesunech i během bojové činnosti. Původní vz. 77 DANA i moderní DANA M1 a M2 k nim patří, a i díky tomu si našly své zákazníky. Pro některé potenciální zájemce však mohla být překážkou právě ráže 152 mm.

Tato skutečnost může mít vliv na to, že v Excalibur Army vedle typů M1 a M2 probíhá také vývoj nové kolové samohybné houfnice se zbraní ráže 155 mm, která dostala pojmenování DITA. V současné době je dokončován technologický demonstrátor tradičně postavený na podvozku Tatra se znakem náprav 8x8. V následujících měsících demonstrátor čekají náročné zkoušky, na jejichž základě vznikne sériové provedení.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Demonstrátor houfnice DITA je vybaven, podobně jako předchozí typy DANA M1 a M2, moderním palubním řídícím systémem, který umožňuje velmi rychlé zaujetí palebného postavení, zahájení palby i opuštění palebného postavení. Hlavním rozdílem u houfnice DITA oproti předchozím konstrukcím (kromě ráže hlavní zbraně) je koncept modulárního řešení. To znamená, že věžová nástavba se zbraní i palebným průměrem může být instalována na různé, dílčím způsobem upravené, podvozky včetně pásových. Další a velmi významnou novinkou je fakt, že obsluhu houfnice obstarává pouze dvoučlenná osádka.

To je možné díky vysokému stupni automatizace ovládání celého zbraňového systému a schopnosti věžové nástavby fungovat v plně autonomním režimu. Osádku tak tvoří jen řidič a velitel, přičemž tato dvojice činnost houfnice řídí přímo z kabiny podvozku. Věžová nástavba je vybavena nouzovým pracovištěm, ale to je obsazeno jen při rektifikaci mířidel, nebo v případě nouzového ovládání. Hlavní kabina se vyznačuje nízkou siluetou, která přesto osádce poskytuje velmi dobrý výhled. Kabina je hermeticky utěsněná, přetlakovaná s balistickou a protiminovou ochranou úrovně 1 dle normy STANAG 4569. Nechybí výkonná klimatizace a topení i systém ochrany proti účinkům zbraní hromadného ničení.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Interiér kabiny demonstrátoru splňuje požadavky na ergonomii moderních dělostřeleckých zbraní. Palubní řídící systém houfnice zahrnuje mimo jiné balistický počítač i subsystémy diagnostiky, inerciální navigace, automatického navedení zbraně, autonomního výpočtu střeleckých prvků a výběru munice. DITA díky řídícímu systému může vézt palbu různými způsoby – jednotlivé výstřely podle potřeby, kontinuální střelba s proměnlivými časovými prodlevami nebo metodická střelba s předvolenými časovými intervaly mezi výstřely. Palubní řídící systém i konstrukce zbraně s dopravníku umožňují i střelbu MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact).

Zaměřování a nastavení zbraně do palebné pozice se děje plně automaticky pomocí elektronického naváděcího systému A.S.A.P. (Automatic Setting of Action Position). Díky použití systému A.S.A.P. a subsystému výběru munice se u houfnice DITA oproti předchůdcům výrazně urychlilo zaujetí a opuštění palebné pozice a zvýšila se celková účinnost zbraně. Osádka může houfnici DITA ovládat i manuálně.  V případě poruchy elektronických systémů lze zbraň zaměřovat i pomocí optického zaměřovače z nouzového pracoviště v levé části věžové nástavby.


DANA M2 a DITA; větší foto / Excalibur Army

Hlavní zbraň technologického demonstrátoru houfnice DITA disponuje hlavní kalibru 155 mm o délce 45 ráží, maximální deprese činí – 3°, maximální elevace hlavně dosahuje 70°. Se standardní municí NATO s dnovým generátorem plynů má dostřel až 39 km, přičemž vezený palebný průměr činí 40 kusů munice umístěné v dopravnících. Předpokládaná rychlost střelby během první minuty je 6 ran za minutu, při kontinuální palebné činnosti bude dosahovat úrovně 5 ran za minutu. Jde však o hodnoty, které budou ještě znovu ověřovány během certifikačních procesů a zkoušek technologického demonstrátoru.

Dostřel 39 km je v současné době velmi dobrou hodnotou i pro zbraně s delší hlavní, než je 45 ráží. Navíc odpovídá požadavkům současného i budoucího bojiště. Střelba neřízenou municí na vzdálenosti přesahující hranici zhruba 30 km je totiž neefektivní a se vzrůstající vzdáleností se významně snižuje její přesnost a účinek na cíl. V této souvislosti uveďme, že podle standardu STANAG 4635 (Error Budget Model) při střelbě municí ráže 155 mm na 20 kilometrů dosahuje průměr kruhové chyby CEP50 (Circle Error Probability 50) až 130 metrů.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Podobně jako houfnice DANA i demonstrátor houfnice DITA využívá jako nosič věžové nástavby čtyřnápravový podvozek Tatra. Konkrétně je možné volit mezi modernizovaným podvozkem Tatra VP31 nebo Tatra Force s pohonem všech kol, centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými polonápravami s koly osazenými pneumatikami rozměru R20 14.00 a systémem centrálního dohušťování. Maximální přípustná hmotnost celého demonstrátoru houfnice činí 29 t, na délku měří 13,02 m, na šířku 3,085 m a na výšku 3,122 m.

K pohonu slouží přeplňovaný vzduchem chlazený osmiválec Tatra T3C-928-90 o výkonu 300 kW napojený na automatizovanou převodovku Tatra 10TS210N, s nímž dokáže demonstrátor na zpevněné komunikaci dosáhnout rychlosti až 90 km/h, v náročném terénu pak 25 km/h. Díky osvědčenému tatrováckému podvozku DITA disponuje velmi dobrými jízdními vlastnostmi v náročné terénu i na silnicích, dokáže přebrodit bez přípravy vodní toky o hloubce až 1,2 m, překročí příkopy o šířce 2 m a překoná kolmé překážky o výšce 0,47 m. Stoupavost pak činí 30° a zvládá statický boční náklon 15°.


DITA; větší foto / Excalibur Army

Demonstrátor je vybaven i pomocnou energetickou a hydraulickou jednotkou (APHU) s vodou chlazeným motorem o výkonu 20 kW. Její ovládání je poloautomatické i automatické a je řízeno elektronicky. APHU slouží jako hlavní energetický zdroj pro zbraňový systém, činnost věžové nástavby i např. nezávislých systémů úpravy klimatu a ventilace kabiny. Pomocí ní může osádka kontrolovat dobíjení akumulátorových baterií, tlak v hydraulickém okruhu věže nebo také chlazení hydraulického oleje a chlazení prachových náplní.

Web: dita.excaliburarmy.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty ...

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti ...

Houfnice DANA M2 pro Ukrajinu: Původní objednávka zněla 66 houfnic

Podle nových informací ukrajinských médií ukrajinská společnost Ukrspecexport již v roce 2018 ...

Houfnice DANA M2: Nasazení na Ukrajině do deseti hodin

Ukrajinská média přinášejí další informace o nákupu českých samohybných kolových houfnic DANA M2. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Coldvel
  14:14 26.04.2021

  Video z natáčení promo videa pro Ditu: https://www.youtube.com/watch?...
  Ten operátor dronu se asi chtěl být stíhacím pilotem :¨)

  Video z natáčení promo videa pro Ditu: https://www.youtube.com/watch?...
  Ten operátor dronu se asi chtěl být stíhacím pilotem :¨)

  • Jura99
   15:30 26.04.2021

   jo to video je současně jako ukázka útoku kamikadze dronu :-)

   jo to video je současně jako ukázka útoku kamikadze dronu :-)

 • Coldvel
  23:23 07.03.2021

  Někteří diskutující naznačovali, že CSG nechce jít proti Nexteru...

  Podle jejich posledního příspěvku na sociálních sítích, to tak nevypadá...

  Cituji: "DITA je výjimečná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někteří diskutující naznačovali, že CSG nechce jít proti Nexteru...

  Podle jejich posledního příspěvku na sociálních sítích, to tak nevypadá...

  Cituji: "DITA je výjimečná především vysokou mírou autonomie. Zatímco její starší sestry k obsluze standardně potřebují pět vojáků, podobně jako například francouzský CAESAR, DITA si vystačí pouze se dvěma."
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   09:40 08.03.2021

   Ditu nebudou nikdy obsluhovat dva vojáci. Jedná je věc minimální počet obsluhy, která je nutná k ovládaní houfnice, druhou věcí je počet obsluhy nutný k udržování houfnice ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ditu nebudou nikdy obsluhovat dva vojáci. Jedná je věc minimální počet obsluhy, která je nutná k ovládaní houfnice, druhou věcí je počet obsluhy nutný k udržování houfnice bojeschopné. Dokážete si představit dvoučlennou obsluhu čistící celou houfnici, čistící a konzervující vnitřní vývrt hlavně? Případně nedejbože řešící nějakou poruchu, výměnu kola atd.?
   V houfnici mohou být dva lidé, ale v oddíle nebo baterii bude počet lidí stejný nebo podobný, jako v oddíle / baterii s jinou houfnici.
   Skrýt celý příspěvek

   • Coldvel
    01:01 09.03.2021

    Dita je pouze demonstrátor, specifikace finálního produktu se mohou změnit....pokud to neskončí u demonstrátoru, snad ne.
    Ano, provádět celkovou údržbu a polní opravy pouze ve dvou ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dita je pouze demonstrátor, specifikace finálního produktu se mohou změnit....pokud to neskončí u demonstrátoru, snad ne.
    Ano, provádět celkovou údržbu a polní opravy pouze ve dvou lidech, asi nelze. Ovšem i v případě, kdy by bylo potřeba mít u 13. pluku dodatečný personál na tyto úkony, řekněme celkově 4 vojáci, včetně posádky na houfnici, tak je úspora 52 lidí lidí v rámci AČR a především 13. pluku dost znatelná.
    Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:31 24.02.2021

  Podle informací z idnes o houfnici DITA na IDEXU se prý počítá s automatickým doplňováním munice do věže, což má zatím jen K9. Má to být (asi) řešené jako výměna celého zásobníku, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle informací z idnes o houfnici DITA na IDEXU se prý počítá s automatickým doplňováním munice do věže, což má zatím jen K9. Má to být (asi) řešené jako výměna celého zásobníku, což mi moc šikovné řešení nepřišlo, ale zřejmě v EA vědí co dělají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  13:13 21.02.2021

  Video zveřejněné firmou Excalibur Army dne 21. 2. 2021, ukazuje mj. automatické nabíjení houfnice DITA.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Video zveřejněné firmou Excalibur Army dne 21. 2. 2021, ukazuje mj. automatické nabíjení houfnice DITA.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Jilex
  10:44 10.02.2021

  Připravuje se premiéra samohybné houfnice DITA, 21. 2. 2021 v 6:00 na YouTube.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Připravuje se premiéra samohybné houfnice DITA, 21. 2. 2021 v 6:00 na YouTube.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Coldvel
  13:32 01.02.2021

  S největší pravděpodobností se nakoupí Cesary, tady CSG ujel vlak, ovšem v budoucnu se budou určitě nakupovat raketomety.

  Tady by CSG mohlo uspět, v podobě víceúčelového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S největší pravděpodobností se nakoupí Cesary, tady CSG ujel vlak, ovšem v budoucnu se budou určitě nakupovat raketomety.

  Tady by CSG mohlo uspět, v podobě víceúčelového raketometu vlastní konstrukce.

  Podvozek, kabinu, nabíjecí rameno a vrchní lafetu zvládnou. Koncepce raketometu, který může používat pouze rakety jedné ráže už je dnes zastaralá. Proto by musel používat přepravně nabíjecí kontejnery.

  MSM dělá 122 s dostřelem 40 km ovšem bez navádění, zde se nabízí možnost spolupráce s izraelci nebo srby, a co se týče raket s delším dostřelem nové ukrajinské konstrukce nebo izraelská Extra a Lora by byly ideální.
  Určitě by zde existoval i exportní potenciál jak v evropě tak asii a africe.
  Skrýt celý příspěvek

  • Razem
   13:50 01.02.2021

   Je zde otázka, zda CSG ujel vlak. AČR měla před léty zájem o modernizované houfnice DANA. CSG určitě chce a snaží se neustále rozšiřovat portfolio svých zbraní a získávat nové ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Je zde otázka, zda CSG ujel vlak. AČR měla před léty zájem o modernizované houfnice DANA. CSG určitě chce a snaží se neustále rozšiřovat portfolio svých zbraní a získávat nové zákazníky.

   Pokud AČR zvolí vyčkávací taktiku a rozhodne se pro modernizaci houfnic DANA jako kdysi, což je v současné covidově-ekonomické krizi nejlevnější řešení a tím zároveň dá šanci českému průmyslu aby ukázal co dokáže nabídnout AČR v rámci houfnic 155mm.

   Souhlasím se zavedením raketometů v ráži 122mm+ větších ráží. Ovšem s jejich opětovným zavedením jsem trochu skeptický.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:38 01.02.2021

    Smlouva na Caesar podepsaná není, ale Dita (až se z demonstrátoru stane produkční verze) nemá bojové ověření, při zahmouření všech očí by šlo vysledovat kontinuitu k Daně M1, která ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Smlouva na Caesar podepsaná není, ale Dita (až se z demonstrátoru stane produkční verze) nemá bojové ověření, při zahmouření všech očí by šlo vysledovat kontinuitu k Daně M1, která ověření v boji má (obdobně Caesar 8x8 také nemá ověření v boji, má jej 6x6). Další podstatný detail je cena, pokud by se pohybovala kolem ceny Caesaru +/- 10%, pak fajn. Je ale velká otázka, jestli CSG vůbec má zájem Nexteru lézt do zelí a vyfouknout "vyhranou" zakázku, protože obě firmy spolupracují.
    Skrýt celý příspěvek

    • Razem
     14:50 01.02.2021

     Jura99

     Ani Caesar 8x8 nemá bojové ověření a v podstatě se jedná také o prototyp. Pokud vás to zajímá, zde je článek o problematice ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99

     Ani Caesar 8x8 nemá bojové ověření a v podstatě se jedná také o prototyp. Pokud vás to zajímá, zde je článek o problematice Caesaru.
     https://www.armadninoviny.cz/k...

     Cena je otázkou, dokonce i celková cena Caesaru, viz odkaz výše.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:56 01.02.2021

      Ovšem je zavedený v armádě NATO. To byla podmínka pro výběr. Navíc samotný dělostřelecký systém, v řekněme méně pokročilé verzi, samozřejmě bojově ověřen je.

      Ovšem je zavedený v armádě NATO. To byla podmínka pro výběr. Navíc samotný dělostřelecký systém, v řekněme méně pokročilé verzi, samozřejmě bojově ověřen je.

     • Razem
      17:03 01.02.2021

      Prosím, přečti si odkazovaný článek.

      Prosím, přečti si odkazovaný článek.

   • skelet
    15:24 01.02.2021

    hmmm.. takže CSG, které teď díky spolupráci s Nexterem se dostává do povědomí armád Dánska a Francie (ano, i Francie chce koupit tyto houfnice na podvozku Tatra), to všechno zahodí ...
    Zobrazit celý příspěvek

    hmmm.. takže CSG, které teď díky spolupráci s Nexterem se dostává do povědomí armád Dánska a Francie (ano, i Francie chce koupit tyto houfnice na podvozku Tatra), to všechno zahodí kvůli vlastní houfnici? Není nad to nakrknout zbrojařský gigant s kterým spolupracuju minimálně na dvou projektech.
    Skrýt celý příspěvek

    • Razem
     15:31 01.02.2021

     Co? Co by mělo zahodit?

     Co? Co by mělo zahodit?

     • skelet
      15:33 01.02.2021

      schválně co by mohlo zahodit, když by šla na domácí půdě proti Nexteru, s kterým spolupracuje a Nexter je tlačí i v jiných tendrech. Jestli oni na to přijdou..

      schválně co by mohlo zahodit, když by šla na domácí půdě proti Nexteru, s kterým spolupracuje a Nexter je tlačí i v jiných tendrech. Jestli oni na to přijdou..

     • Razem
      15:38 01.02.2021

      Kde by proti nim šli?

      Kde by proti nim šli?

     • Scotty
      16:53 01.02.2021

      Razem
      Pro Nexter nebude žádný problém zastavět Caesar na jakýkoli jiný podvozek 8x8. Takže pokud CSG půjde proti Nexteru v dodávkách pro AČR, tak do Francie nejspíš potom neprojí ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Razem
      Pro Nexter nebude žádný problém zastavět Caesar na jakýkoli jiný podvozek 8x8. Takže pokud CSG půjde proti Nexteru v dodávkách pro AČR, tak do Francie nejspíš potom neprojí ani kolo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      17:10 01.02.2021

      Vzhledem k tomu, že zákazník si vybírá platformu (náklaďák) na kterém bude osazen Caesar, tak Nexter na to nemá vliv. Leda, že by Francie uvalila na ČR embargo...
      Vzhledem k tomu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu, že zákazník si vybírá platformu (náklaďák) na kterém bude osazen Caesar, tak Nexter na to nemá vliv. Leda, že by Francie uvalila na ČR embargo...
      Vzhledem k tomu, že DITA bude k dispozici až za pár let, tak nyní nejde přímo proti Caesaru. Navíc CSG není součástí Nextru.
      Pokud bude Francie poptávat Caesar na podvozku 8x8 tak se nebudou dívat zda nějaká ČR koupila Caesary, ale co je pro ně výhodné.

      Navíc je přirozené, že armáda kupuje domácí výrobky. Nejsme protektorát.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      17:13 01.02.2021

      kde by asi proti sobě sli, když chcete zavedení Dity do AČR, které si vybralo Caesary. To by Nexter vůbec nenakrklo. Fakt ne.

      kde by asi proti sobě sli, když chcete zavedení Dity do AČR, které si vybralo Caesary. To by Nexter vůbec nenakrklo. Fakt ne.

     • skelet
      17:18 01.02.2021

      Razem: Nexter nabízí houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra, už od vzniku projektu Caesar 8x8. Francouzská armáda chce nakoupit houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra.
      Tatra díky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Razem: Nexter nabízí houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra, už od vzniku projektu Caesar 8x8. Francouzská armáda chce nakoupit houfnice Caesar 8x8 na podvozku Tatra.
      Tatra díky spolupráci s Nexterem má víceméně jistých 103 podvozků pod houfnice Caesar 8x8. Přičemž je pravděpodobné, že francouzská armáda bude nakupovat mnohem víc houfnic Caesar 8x8. (A to nemluvě o výrobě Titusu v Tatře pro Nexter)
      Tedy proč by CSG šla proti něčemu pro ni tak výhodnému?
      Kdyby o houfnice u nás měla takový zájem, tak ministerstvu obrany zavařilo jejím zveřejněním už před uzavřením výběru našich nových houfnic. Protože tou dobou už ten projekt musel běžet. Mlčeli jak ryby, ani slůvkem nenaznačili.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:25 01.02.2021

      Scotty
      Tatru i Dánové vybrali před tendrem na houfnice v ČR. Pokud si má Tatra cestu najít, tak kvalitou.

      Scotty
      Tatru i Dánové vybrali před tendrem na houfnice v ČR. Pokud si má Tatra cestu najít, tak kvalitou.

     • skelet
      19:15 01.02.2021

      Nexter nabízí Caesar 8x8 na podvozku Tatra již od prototypu (jinými slovy, jiný podvozek je možný, ale zákazníku připlať si).
      Prostě je to pro oba výhodná spolupráce a symbióza. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nexter nabízí Caesar 8x8 na podvozku Tatra již od prototypu (jinými slovy, jiný podvozek je možný, ale zákazníku připlať si).
      Prostě je to pro oba výhodná spolupráce a symbióza. CSG tedy nyní nebude lobbovat proti Nexteru. Není to v jejich zájmu.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:57 01.02.2021

      Jak psal skelet Caesar 8x8 vznikal na podvozku Tatry v rámci spolupráce Nexteru a CSG. Ovšem pokud se Nexter nakrkne může tahle spolupráce rychle skončit. Přeci jen pro Francouze ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jak psal skelet Caesar 8x8 vznikal na podvozku Tatry v rámci spolupráce Nexteru a CSG. Ovšem pokud se Nexter nakrkne může tahle spolupráce rychle skončit. Přeci jen pro Francouze bude poněkud jednoduší nabízet Caesar na MANu (nebo čemkoli jiném), než pro Tatru přesvědčovat na vlastní pěst potencionální zákazníky aby zvolily právě jejich podvozek.
      Mimochodem spolupráce CSG a Nexteru byla dobře vidět na naprosto nulovém lobbingu za Evu ze strany CSG. Ačkoli v tomto projektu byli Strnadovci také výrazně zapojeni.
      Skrýt celý příspěvek

    • Márten
     21:10 01.02.2021

     Je otázka co by CSG zahodilo...
     Cena samotného podvozku bude s bídou desetina ceny Caesaru (pancéřová kabina není Tatra a pochybuji že dánové a frantíci chtějí tatrovácký motor a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Je otázka co by CSG zahodilo...
     Cena samotného podvozku bude s bídou desetina ceny Caesaru (pancéřová kabina není Tatra a pochybuji že dánové a frantíci chtějí tatrovácký motor a převodovku). Takže prodej kompletní houfnice je pro CSG určitě lukrativnější. Vždy je lepší být finálním dodavatelem, než subdodavatelem. Uz jen proto,že ke každé subdodávce si přihodí slušnou marži.
     Navíc licence na Titus už je podepsána a francouzská armáda ho určitě kupovat nebude, tak tam komplikace nehrozí.
     Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      21:23 01.02.2021

      Díky Nexteru má Tatra ve výhledu nějakých 100 podvozku. Předpokládám, že jeden si bude účtovat nějakých šest mega. Dobrý důvod, proč proti Nexteru nejít, navíc když všechny náklady ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Díky Nexteru má Tatra ve výhledu nějakých 100 podvozku. Předpokládám, že jeden si bude účtovat nějakých šest mega. Dobrý důvod, proč proti Nexteru nejít, navíc když všechny náklady na propagaci má na svém triků Nexter. CSG nijak u nás nelobuje za Dana M2, nijak nelobuje za Dita, nijak nelobuje za Zuzanu nebo Evu. A to by tam dodávala i některé komponenty pro dělo samotné.
      Prostě to v současné době není v obchodním zájmu CSG.
      Skrýt celý příspěvek

     • Razem
      08:04 02.02.2021

      skelet

      Asi vám uniká, že CSG bude ve hře vždy, protože podmínkou armády a to klíčovou je podvozek Tatra 8x8. CSG počítala s tím, že se budou modernizovat houfnice DANA. CSG nemůže ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet

      Asi vám uniká, že CSG bude ve hře vždy, protože podmínkou armády a to klíčovou je podvozek Tatra 8x8. CSG počítala s tím, že se budou modernizovat houfnice DANA. CSG nemůže jít proti Nexteru v současné době z jednoduchého důvodu, nenabízí žádnou vlastní houfnici 155mm, u vámi uváděné Evy je vlastnictví 50% v rámci skupiny MSM Group (slovenská větev CSG).

      CSG není státní firma a proto na rozhodnutí vlády nemá přímý vliv a naopak. Pokud ČR odloží nákup 155mm houfnic, jak se již de-facto stalo, tak CSG nemůže toto rozhodnutí nijak ovlivnit (běžnými cesty).

      CSG vyvíjí vlastní houfnici, kterou může nabízet čistě sama za sebe a tím nechává ZUZANU a EVU svému osudu protože obě dvě houfnice plně nevlastní.

      Vzhledem k velkým ekonomickým ztrátám, které naší ekonomiku poznamenali a ještě poznamenají a kvůli nim byl či bude nákup odložen se zvyšují šance na modernizaci či GO houfnic DANA a tím pádem v budoucnu zavést moderní českou houfnici jménem DITA.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      08:32 02.02.2021

      Ne, mi to neuniká, ale Vám uniká vícerověcí.
      1) Ano, CSG bude ve hře o české houfnice prakticky vždy
      2) v případě nákupu slovenských houfnic by účast CSG v programu byla vyšší, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ne, mi to neuniká, ale Vám uniká vícerověcí.
      1) Ano, CSG bude ve hře o české houfnice prakticky vždy
      2) v případě nákupu slovenských houfnic by účast CSG v programu byla vyšší, jak u francouzských houfnic. Přesto CSG za slovenskou nabídku nelobuje a ani nebrble proti francouskému výběru.
      3) o modernizaci českých DAN se nemluví od roku 2018. Maximálně se o tom mluví mezi diskutéry, ale žádné články formující mínění lidí se neobjevují. A když tak jednou za uherský rok v souvislosti s Azerbajdžánem, Ukrajinou apod. (Porovnejme to třeba s tlakem securitymagazinu na modernizaci BVP-1/2). CSG si tedy neplatí PR.
      4) Projekt DITA nevznikl v lednu 2021. Ten musel vzniknout minimálně o 12 měsíců dříve. Přesto se o tom CSG nijak nezmínilo, maximálně proběhla nějaká šuškanda o tom, že se něco chystá. Kdyby CSG oznámilo vývoj "české" houfnice , tak dostane Nexter a ministerstvo obrany ČR pod nepříjemný politický tlak. Nicméně nestalo se tak.

      Sumasumárum je CSG milejší spolupráce s Nexterem , než se protlačovat do ČR.

      K tomu šetření. Do roku 2035 naše armáda utratí v investicích cca 120 až 150 miliard Kč (BVP, náhrada za Gripeny, náhrada za T-72, náhrada za Mi-171). A to do toho nepočítám houfnice, radary, systém shorad, vrtulníky UH-1, terénní automobily. Kam ty nákupy chcete odsouvat? Na to prostě není čas a ani peníze.
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      19:50 02.02.2021

      Razem
      V pojektoch EVA a Zuzana nemá CSG žiadny vlastnícky podiel, to je záležitosť Konštruky Defence. CSG je maximálne ako subdodávateľ prostredníctvom MSM group - skupiny podvozku ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Razem
      V pojektoch EVA a Zuzana nemá CSG žiadny vlastnícky podiel, to je záležitosť Konštruky Defence. CSG je maximálne ako subdodávateľ prostredníctvom MSM group - skupiny podvozku a má 50%-ný podiel v ZVS ako dodávateľa 155 mm munície pre ne.
      Skrýt celý příspěvek

   • Coldvel
    17:40 01.02.2021

    Diskuze o tom jestli modernizovat DANY, nebo kupovat Cesara nemá ani smysl komentovat, o tom se tu hádáte už dlouho.

    Jen bych přidal, že pokud jsme optimisti dotáhnout DITU do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Diskuze o tom jestli modernizovat DANY, nebo kupovat Cesara nemá ani smysl komentovat, o tom se tu hádáte už dlouho.

    Jen bych přidal, že pokud jsme optimisti dotáhnout DITU do použitelné podoby jim bude trvat 10... nebo 15 let, pokud to jen nezůstane u demonstrátoru.

    Za 10-15 let už budou poláci přezbrojení na 155 a dost možná i ukrajinci, pak budou naše 152 mm křápy z časů Varšavského paktu jen pro smích, což jsou už teď a básnit o nadčasovosti jejich konstrukce můžete jak chcete (což není myšleno přímo proti vám).
    Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    11:59 03.02.2021

    CSG tu není odjakživa, ta vznikla v určitém roce a postupně nabírala na síle. Asi málokterá prosperující tuzemská firma má kontinuitu před rok 89, nebo po něm neprodělala znatelný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    CSG tu není odjakživa, ta vznikla v určitém roce a postupně nabírala na síle. Asi málokterá prosperující tuzemská firma má kontinuitu před rok 89, nebo po něm neprodělala znatelný ekonomický otřes, nebo měla problémy.
    Skrýt celý příspěvek

   • Matesaax
    11:46 04.02.2021

    Dělostřelecký pluk v Jincích má dlouhodobě nedostatek personalu,tak pochybuju,že by byli schopni ještě postavit celý nový raketový oddíl.

    Dělostřelecký pluk v Jincích má dlouhodobě nedostatek personalu,tak pochybuju,že by byli schopni ještě postavit celý nový raketový oddíl.

 • Jura99
  08:58 01.02.2021

  Jinak vývoj vlastní houfnice u CSG asi nebude nějaký nahodilý marketingový tah, ale pokračování cílevědomého posilování v ovládání podniků s dělostřeleckým zaměřením. Podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak vývoj vlastní houfnice u CSG asi nebude nějaký nahodilý marketingový tah, ale pokračování cílevědomého posilování v ovládání podniků s dělostřeleckým zaměřením. Podle novinových článků z posledních let přibyly do skupiny CSG např. španělský výrobce dělostřelecké munice FMG nebo ZVL Snina, kde produkují pláště dělostřeleckých granátů nebo ZŤS Metalurg, kde produkovali výkovky dělostřeleckých hlavní. Když se to vše dá pod sebe, zřejmě už jsou či brzy budou schopni nabídnout svůj dělostřelecký systém, včetně své munice. Je také možné, že větší či menší část elektronického vybavení vozidla umí vyvinout a vyrobit sami. Jelikož to vše dělají za své soukromé peníze, daňový poplatník se může docela neutrálně dívat.
  Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:32 01.02.2021

   ... Metalurgu "chcíp pes"... - https://www.webnoviny.sk/zts-m...

   ... Metalurgu "chcíp pes"... - https://www.webnoviny.sk/zts-m...

   • Jura99
    07:25 02.02.2021

    To ano, ale kdoví co bude, protože CSG v době uzavření Metalurgu měla šanci získat Vítkovice (a také zaměstnancům ZŤS Metalurg nabízeli zaměstnání ve Vítkovicích nebo Tatra ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To ano, ale kdoví co bude, protože CSG v době uzavření Metalurgu měla šanci získat Vítkovice (a také zaměstnancům ZŤS Metalurg nabízeli zaměstnání ve Vítkovicích nebo Tatra Metalurgie), což se jim později získat nepodařilo, takže je třeba možné, že Metalurg začne dávat smysl provozovat. Ale to ví jen CSG, my si musíme jako diváci toho celého počkat.
    Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  21:52 30.01.2021

  Počítám, že se tendr na houfnice zruší. A bude se soutěžit znova. Tohle se mi opravdu líbí. Mě je jedno jestli bude na Tatře Francouzské a nebo Slovenske dělo. Ale tohle je prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Počítám, že se tendr na houfnice zruší. A bude se soutěžit znova. Tohle se mi opravdu líbí. Mě je jedno jestli bude na Tatře Francouzské a nebo Slovenske dělo. Ale tohle je prostě lepší koncepce - hlava a tělo jednou jsou. Ono taky z hlediska osádek.......2 v 5 maníků je sakra rozdíl. Ušetření vojáčci by mohli třeba nafasovat raketomety.
  Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   22:38 30.01.2021

   A bude se soutěžit co? Koncepce proti zavedeným houfnicím? To by byl výsměch, zvlášť vůči Slovákům.
   Caesar má jako obsluhu čtyři vojáky.

   A bude se soutěžit co? Koncepce proti zavedeným houfnicím? To by byl výsměch, zvlášť vůči Slovákům.
   Caesar má jako obsluhu čtyři vojáky.

  • Scotty
   22:50 30.01.2021

   Zkrátka kdyby se nesnažilo CSG prosadit do AČR modernizovanou Danu a radši začali pracovat na 155 mm houfnici mohli dnes dodávat. Takhle pravděpodobně po zásluze utřou hubu.

   Zkrátka kdyby se nesnažilo CSG prosadit do AČR modernizovanou Danu a radši začali pracovat na 155 mm houfnici mohli dnes dodávat. Takhle pravděpodobně po zásluze utřou hubu.

   • skelet
    00:13 31.01.2021

    Těžkou útěku hubu, když díky Caesarovi prohloubili spolupráci s Nexterem. Za vývojem vlastní houfnice bude spíš navázání kontaktů v zahraničí díky modernizaci Dan a obchodní ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Těžkou útěku hubu, když díky Caesarovi prohloubili spolupráci s Nexterem. Za vývojem vlastní houfnice bude spíš navázání kontaktů v zahraničí díky modernizaci Dan a obchodní nepružnosti Konstrukty.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:03 31.01.2021

     skelet

     To je přesné, nikdo nebránil konstruktě nabídnout například posazenou Zuzanu2 na modernizovaném podvozku Dany tak, aby snížili celkovou cenu za houfnici. Evidentně, to asi ...
     Zobrazit celý příspěvek

     skelet

     To je přesné, nikdo nebránil konstruktě nabídnout například posazenou Zuzanu2 na modernizovaném podvozku Dany tak, aby snížili celkovou cenu za houfnici. Evidentně, to asi půjde, když se o to pokouší CSG.
     Skrýt celý příspěvek

     • martinko68
      09:59 31.01.2021

      Osobně se domnívám že jde o demonstrátor pro Azerbájdžán či Ukrajinu a pokud se bavíme o úspěchu vidím docela dobrou příležitost v Indii kde má Tatra vybudovanou výrobu a ještě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Osobně se domnívám že jde o demonstrátor pro Azerbájdžán či Ukrajinu a pokud se bavíme o úspěchu vidím docela dobrou příležitost v Indii kde má Tatra vybudovanou výrobu a ještě nadchnout pro věž místní podniky , přizvat je k kooperaci (vzhledem k výrobním podmínkám by šlo o výrobu ) , možná malinko v Polsku kde by šlo navázat na určité tradice , ale Polsko jde tvrdě jinou cestou a ta Indie spíše podlehne nadnárodním korporacím kde na to asi finančně nemáme .
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:35 31.01.2021

      martinko68
      Azerbajdžán? To snad ne :-D asi máte na mysli Izrael :-D

      martinko68
      Azerbajdžán? To snad ne :-D asi máte na mysli Izrael :-D

 • Jura99
  18:32 30.01.2021

  Ještě k názvu DITA. Je to sice detail, ale vůbec nebylo špatné, když název zněl jako jméno, ale ve skutečnosti byl zkratkou. Tak to má i např. Caesar (CAmion Équipé d'un Système ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k názvu DITA. Je to sice detail, ale vůbec nebylo špatné, když název zněl jako jméno, ale ve skutečnosti byl zkratkou. Tak to má i např. Caesar (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie) nebo Titus (Tactical Infantry Transport and Utility System) a měla to DANA (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky). DITA asi nic neznamená a zpětně vymýšlet co by znamenat mohla je dost těžké (co třeba Dělo Instalované na Terénním Automobilu ?)
  Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   20:39 30.01.2021

   Mohli by vytvořit anketu :) Trochu mi to připomíná dobu, kde se rozhodovalo, jak by se mělo pojmenovat nové BVP. Padaly celkem zajímavé názvy jako např. palcát atd.

   Mohli by vytvořit anketu :) Trochu mi to připomíná dobu, kde se rozhodovalo, jak by se mělo pojmenovat nové BVP. Padaly celkem zajímavé názvy jako např. palcát atd.

 • Lukas
  17:06 30.01.2021

  Widzę że pomimo wyboru haubicy Caesar temat haubic dla ACR wzbudza emocje.
  Ciekawe...
  Dla mnie wybór Caesar "ma swą logikę"
  ACR wybrała szybki i relatywnie tani sposób na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Widzę że pomimo wyboru haubicy Caesar temat haubic dla ACR wzbudza emocje.
  Ciekawe...
  Dla mnie wybór Caesar "ma swą logikę"
  ACR wybrała szybki i relatywnie tani sposób na pozyskanie haubicy 155 L/52 na krajowym nośniku (to ważne bo nośnik psuje się częściej niż działo )
  Osobiście jestem pozytywnie zaskoczony jeśli chodzi o ilość - 52 sztuk jak na realia Europy to dużo.
  Stąd pewnie lekka kołowa haubica.

  Dużo bardziej niż to kto będzie produkował lufy do haubic interesuje mnie kto dostarczy C3 i w jakim kierunku będzie rozwijany rozpoznanie i "targeting" w ACR
  Skrýt celý příspěvek

 • Márten
  16:52 30.01.2021

  Musím říct, že houfnice s nabíjecím mechanismem skrytým před vlivem počasí mi přijdou lepší. Co si budeme povídat, každý stroj vystavený současnému počasí bez ochrany trpí určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Musím říct, že houfnice s nabíjecím mechanismem skrytým před vlivem počasí mi přijdou lepší. Co si budeme povídat, každý stroj vystavený současnému počasí bez ochrany trpí určitě víc, než ten pod střechou (i když výrobce bude tvrdit opak).
  A když si představím, jak v dešti se sněhem budou vojáci tahat náboje venku, tak to určitě nebude odsejpat tak rychle jako na propagačních videích Cesara.
  A co zmoklé samospalitelné prachové náplně? Nevíte někdo jaký to bude mít vliv na přesnost či dostřel?
  Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  10:57 30.01.2021

  Pravděpodobně se zapracovalo na systému nabíjení. Od prototypu se výsledek může lišit. Ale kadence 6 ran v první a 5 dlouhodobá. Je opravdu dobrá kadence.

  Pravděpodobně se zapracovalo na systému nabíjení. Od prototypu se výsledek může lišit. Ale kadence 6 ran v první a 5 dlouhodobá. Je opravdu dobrá kadence.

 • martinko68
  23:55 29.01.2021

  Tady se rozjela poměrně dobrá diskuze o hlavni 155 mm houfnice (nechápu označení dělo , tanky ,letadla - kanon) . Výroba těchto dílů je tak složitá že i USA v případě Abramsu u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady se rozjela poměrně dobrá diskuze o hlavni 155 mm houfnice (nechápu označení dělo , tanky ,letadla - kanon) . Výroba těchto dílů je tak složitá že i USA v případě Abramsu u jeho první modernizace (začínal s drážkovanou 105)koupily licenci pro hladký 120 mm kanon v Německu (Rheinmetall) . Bohužel skoro všechny podniky a nejen těžkého strojírenství v tkzv.českých rukách jsou zastaralé a bez kapitálu to s modernizací vidím bledě , tolik nejen k motorárně Tatra.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:40 30.01.2021

   Dělo je hlavňová zbraň s ráží větší než je kulomet, tj. cca od 15mm. Houfnice je také dělo, ale střílí horní skupinou úhlů nepřímou palbou na cíl. Kanon střílí přímo. Dana je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Dělo je hlavňová zbraň s ráží větší než je kulomet, tj. cca od 15mm. Houfnice je také dělo, ale střílí horní skupinou úhlů nepřímou palbou na cíl. Kanon střílí přímo. Dana je kanonová houfnice, protože umí obojí. Mimochodem houfnice je mezinárodní výraz, který pochází od husitů, podobně jako pistole. Američani si koupili dizajn německého tankového kanonu, podobně jako Izraelci, Japonci a Korejci, je to prostě dobře navržený kanon. To ale neznamená, že uvedené státy neměli do té doby schopnost metalurgické a strojírenské výroby hlavně. Ani dělo v Daně není úplně čs. konstrukce, je to poupravená sovětská houfnice D-20. S tím despektem k českému průmyslu se nedá souhlasit, samozřejmě už se nekouří nad Kladnem jako dřív, ale vzniklo pár podniků, co dělají zajímavé věci a ani se o nich nemluví. Třeba Seko dělá lopatky do leteckých turbín, to není úplně práce, co udělá každý. No a samozřejmě CSG je velký úspěch v desetimiliardových řádech, ti mají nakročeno na opravdu velkou strojírenskou a zbrojní skupinu.
   Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    09:41 30.01.2021

    Jen taková poznámka na okraj. Němci vyrábí děla a houfnice moderní konstrukce skoro 150 let bez přerušení kontinuity. Dokonce tam existují univerzitní obory, kde se konstrukce ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jen taková poznámka na okraj. Němci vyrábí děla a houfnice moderní konstrukce skoro 150 let bez přerušení kontinuity. Dokonce tam existují univerzitní obory, kde se konstrukce těchto výrobků vyučuje, takže se ani nedivím, že jejich kanony jsou na špičce.
    Skrýt celý příspěvek

    • ARES
     12:47 30.01.2021

     PetrTechnik
     Nemáte povědomí o tom, že u nás má univerzitní obor zbraňových systémů 70 letou tradici. Od roku 1951 při vzniku VTA Brno (Vojenská technická akademie) až do současné ...
     Zobrazit celý příspěvek

     PetrTechnik
     Nemáte povědomí o tom, že u nás má univerzitní obor zbraňových systémů 70 letou tradici. Od roku 1951 při vzniku VTA Brno (Vojenská technická akademie) až do současné University obrany. Studium je nejen pro potřeby AČR, ale i pro civilní zájemce. Její absolventi nejenže slouží v AČR, ale i pracují obranného průmyslu. Jsou za všemi zbraňovými systémy vyvíjenými a vyráběnými v období ČSR a ČR.
     Skrýt celý příspěvek

     • martinko68
      13:21 30.01.2021

      Pro ty dříve narozené , kdy T 55 AM1 Kladivo přestřílel v přesnosti T 72 "větší díra " s diktátem SSSR to těžce nesla . Jo v té době loby která by vyhrožovala že má někde ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pro ty dříve narozené , kdy T 55 AM1 Kladivo přestřílel v přesnosti T 72 "větší díra " s diktátem SSSR to těžce nesla . Jo v té době loby která by vyhrožovala že má někde kamaráda a vysvleče Vás z uniformy měla jednostranné řešení , tady poroučí generální tajemník v Kremlu. I v SSSR si někdy vjeli soudruzi do vlasů , souboj mezi zbraní pro BVP 2 je legendární , kdy po ostřelování nízkotlakým kanonem řidič značně unavené pětapadesátky několikrát zasažené v klidu nastoupil , nastartoval a odjel do autoparku :-))))
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:22 30.01.2021

      To že se na UNOB vyučuje nějaká obecná teorie neříká o reálné schopnosti našeho průmyslu vůbec nic. Kdy naposled nějaký náš podnik (tedy na území současné ČR) vyrobil hlaveň větší ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To že se na UNOB vyučuje nějaká obecná teorie neříká o reálné schopnosti našeho průmyslu vůbec nic. Kdy naposled nějaký náš podnik (tedy na území současné ČR) vyrobil hlaveň větší ráže? Možná naposled zkrachovalá zbrojovka Vsetín pro kanóny Plamen, ale to už je taky pěknejch pár let.
      Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:24 30.01.2021

      To nic nemění na tom, že v současné době na to uděla "z ničeho dobrou hlaveň" s největší pravdpěodobností nemáme. Respektive, asi máme, ale nikoli za tržně akceptovatelnou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To nic nemění na tom, že v současné době na to uděla "z ničeho dobrou hlaveň" s největší pravdpěodobností nemáme. Respektive, asi máme, ale nikoli za tržně akceptovatelnou cenu.

      Na co bychom měli, tak je "restartovat" výrobu hlavní, kdyby se podařilo někde koupit licenci. Úroveň našeho průmyslu je dobrá a schopné inženýry rozhodně máme, ale u takto high-tech oborů jsou třeba specifické znalosti a zkušenosti, které nám teď chybí.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:48 30.01.2021

      martinko68: s Kladivem je to vzdálená analogie s modernizací Dany na verzi M1,M2. Když se starému dělu přidělá moderní řízení palby, klidně to přestřílí fungl nové moderní dělo. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      martinko68: s Kladivem je to vzdálená analogie s modernizací Dany na verzi M1,M2. Když se starému dělu přidělá moderní řízení palby, klidně to přestřílí fungl nové moderní dělo. Kladivo mělo myslím už mikroprocesor i8080, tedy jeho tesláckou nelegální kopii, žádné sovětské elektronky :-). Naši měli ve výzkumáku (myslím v A.S.Popova) odladěný postup odbrušování pouzdra kapitalistického integrovaného obvodu a jeho okopírování.
      Skrýt celý příspěvek

     • Coldvel
      12:56 31.01.2021

      ARES..Scotty,
      Bohužel se současným počtem studentů a profesorů oproti minulému režimu, víc než jen obecnou teorii učit ani nelze.
      Aspoň tu školu s tímto zaměřením máme, na rozdíl ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ARES..Scotty,
      Bohužel se současným počtem studentů a profesorů oproti minulému režimu, víc než jen obecnou teorii učit ani nelze.
      Aspoň tu školu s tímto zaměřením máme, na rozdíl od slováků.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      16:08 31.01.2021

      ARES:
      Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou nebo několikrát a snad zjistíte,že nezpochybňuji schopnost českého průmyslu vyvinout hlaveň k houfnici 155mm.
      Je pravděpodobné ,že by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      ARES:
      Přečtěte si můj příspěvek ještě jednou nebo několikrát a snad zjistíte,že nezpochybňuji schopnost českého průmyslu vyvinout hlaveň k houfnici 155mm.
      Je pravděpodobné ,že by se to nakonec podařilo, ovšem za těžko odhadnutelné náklady a s téměř jistě nerentabilní výrobu. Více než 30.let se v ČR nevyrobilo víc než hlavně k ručním zbraním, to je hodně, a výrobu by jsme stejně museli zadat v zahraničí (možná SR), pochybuji,že by do toho někdo šel.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      18:35 31.01.2021

      Coldvel:
      Balistika delovych hlavni a pribuzne obory sa u nas stale ucia, nemaj strach :-)

      Coldvel:
      Balistika delovych hlavni a pribuzne obory sa u nas stale ucia, nemaj strach :-)

    • Jura99
     15:28 30.01.2021

     Hned za německým Kruppem bývala Škoda Plzeň. Bohužel dostala tři rány, první německá okupace, kdy vlastní vývoj nahradila produkce podle německých projektů, poté prakticky totéž se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Hned za německým Kruppem bývala Škoda Plzeň. Bohužel dostala tři rány, první německá okupace, kdy vlastní vývoj nahradila produkce podle německých projektů, poté prakticky totéž se sovětskými a nakonec jsme sami zbrojní výrobu z Plzně převedli do Pováží, tedy do dnes cizího státu a tam v podstatě zanikla.
     Skrýt celý příspěvek

     • Draculos
      16:13 30.01.2021

      Jura99: nebola náhodou produkcia zo Skoda Plzeň premiestnena na Považie okolo roku 1937 z dôvodu ochrany závodov pred okupáciou Nemeckom? Asi to tak bolo.
      Vy teraz možno smútiťe že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: nebola náhodou produkcia zo Skoda Plzeň premiestnena na Považie okolo roku 1937 z dôvodu ochrany závodov pred okupáciou Nemeckom? Asi to tak bolo.
      Vy teraz možno smútiťe že ach, ot by bolo keby sme si všetko vedeli vyrobiť sami, aj dela aj všetko, ale co by ste vraveli začiatkom 90rokov,keby sa odberateľa ké reťazce zrútili, nebolo pre koho produkovať a tie závody mali tisíce zamestnancov? Ja neviem prečo stále pozeráte na SK produkciu cez prsty, kedy reálne sa v SR vyrába top kvalitná produkcia vo svetovom meradle. Napr jedny z najpodstatnejšich závodov na výrobu ložísk na svete ležia práve v SR, aj s vývojom, to ste vedeli?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      17:18 30.01.2021

      Draculos: určitě se na slovenskou produkci nedívám skrz prsty. např. v Bratislavě vyrábíte luxusní slovenská auta počínaje Tuaregem, přes Q7, Cayenne a Bentleym konče. Toto umíte, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Draculos: určitě se na slovenskou produkci nedívám skrz prsty. např. v Bratislavě vyrábíte luxusní slovenská auta počínaje Tuaregem, přes Q7, Cayenne a Bentleym konče. Toto umíte, ale zbraně jsou bída, ty se zasekly v osmdesátkách. Zuzana měla projít minimálně takovým vývojem, jako nyní Dita, pak by se dalo mluvit o pokroku.
      Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:30 30.01.2021

      Jura99 - tie autá nevyrábame,len ich montujeme...
      a čo sa týka zbrojárskej výroby,u nás a aj u vás je niekoľko príkladov,že malá krajine neprelobuje väčšiu,aj keby mala neviem ako ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - tie autá nevyrábame,len ich montujeme...
      a čo sa týka zbrojárskej výroby,u nás a aj u vás je niekoľko príkladov,že malá krajine neprelobuje väčšiu,aj keby mala neviem ako kvalitný výrobok...
      Skrýt celý příspěvek

     • martinko68
      09:36 31.01.2021

      To stěhování skutečně začalo už za první republiky , neb se předpokládalo že naším protivníkem bude Německo a ubránit celé uzemí ČSR nešlo , počítalo se že ztráta území bude až po ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To stěhování skutečně začalo už za první republiky , neb se předpokládalo že naším protivníkem bude Německo a ubránit celé uzemí ČSR nešlo , počítalo se že ztráta území bude až po řeku Moravu a tam se počká na spojence a vypukne druhá fronta na západní hranici Německa . Málokdo si dnes uvědomuje že hranice Německa skutečně končily u Slezska a dnes jsou o 200km posunuté na západ . Stejně za komančů kdy už se nepočítalo ani se západem Čech , předpokladem bylo že západní okraj zemí Varšavské smlovy a východ zemí NATO ( třeba i Bavorsko) bude zcela zničené a zamořené od chemických a jaderných zbraní - těch taktických , u těch strategických tam je to jasné . Bohužel se nepřenášela jen výroba , ale i peníze vydělané podniky na západě ČSSR a investice směřovaly do východu tehdejší ČSSR , jak to dopadlo víme . Dodnes je slyšet nářek nad utlumením těžké výroby po r.1989 na Slovensku .Bohužel pravda je taková že bez peněz celé tehdejší ČSSR byla tato výroba zcela orientovaná na sovětské licence a ty byly vždy min.o generaci starší než měl SSSR a také si Svaz nechal právo veta kam se bude vyvážet . Po roce 89 nevím o úspěšném programu ČR či SR kde by se vojenské výrobky napůl středního a těžkého průmyslu výrazně prosadily , není to jen o té hlavni ale i ekonomice .Vůbec se nedomnívám že by třeba T 72 CZ4 či Alca byly špatné , ale těžko je protlačíte jako malý stát v dnešním světě obřích korporací , můžeme snít ale ekonomicky jsou takové projekty nerealizovatelné (mam obavy že sem spadá i Dita).
      Skrýt celý příspěvek

     • padre
      12:26 31.01.2021

      Největší ranou pro výrobu děl ve Škodě Plzeň byl rozpad Rakousko Uherska ,prakticky ukradení fabriky rodině Škodů ,na to navazující předání důležité výroby lodních děl koncernu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Největší ranou pro výrobu děl ve Škodě Plzeň byl rozpad Rakousko Uherska ,prakticky ukradení fabriky rodině Škodů ,na to navazující předání důležité výroby lodních děl koncernu Schneider ,zastavení výroby moždířů a později převedení Škody na akciovou společnost.Na konci 1. světové války mela Škoda Plzeň 40 tisíc zamestnanců.
      Skrýt celý příspěvek

   • ARES
    12:34 30.01.2021

    Jura99
    Prokazujete neznalost historie čs. zbrojního průmyslu. Dana je zcela původní čs. konstrukce v tradicích plzeňské Škodovky. S D-20 má společnou pouze munici ráže 152 mm, tak ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Prokazujete neznalost historie čs. zbrojního průmyslu. Dana je zcela původní čs. konstrukce v tradicích plzeňské Škodovky. S D-20 má společnou pouze munici ráže 152 mm, tak jak bylo specifikováno požadavky VS v rámci unifikace výzbroje. Navíc Dana s čs municí OFd má maximální dálku střelbu delší o 1700 m než sovětská D-20 s municí OF540 (20 277/18 566 m).

    Předběžný projekt ShKH Dana byl Konštruktou Trenčín předložen v roce 1969. Vývoj začal v roce 1970 a první prototyp dokončen v roce 1972. Konečné rozhodnutí o zavedení do výzbroje bylo po zkouškách vydáno v roce 1977 jako 152 mm ShKH vz.77. Prodleva mezi roky 1972 a 1977 měla příčinu i v tom, že v počátku byla Dana odmítána sovětské stranou pro nedůvěru ke kolové platformě. Sériová výroba začala v roce 1979 v závodě ZTS Dubnica n/Váhom. Celkem bylo vyrobeno za 10 roků 858 kusů. Tedy žádná poupravená sovětská houfnice D-20.
    Skrýt celý příspěvek

    • martinko68
     13:30 30.01.2021

     no právě ta tradice a investice , kvalita a loby . O plzenské Škodovce si můžeme hodně vyprávět , ale realita je že bez dotací EU a neuvěřitelné loby (či lobby) by to byla jen a ...
     Zobrazit celý příspěvek

     no právě ta tradice a investice , kvalita a loby . O plzenské Škodovce si můžeme hodně vyprávět , ale realita je že bez dotací EU a neuvěřitelné loby (či lobby) by to byla jen a jen historie. Bohužel někdy si připadám že v době kdy se mění "práce" za "práci" a neobchoduje se penězi prostě vítězí stát velký a bohatý , který dokáže poskytnout 100 a více procent jako protivýrobu.
     Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:17 30.01.2021

     ARES: nechci se s vámi přít, protože se obvykle pletete jen asi tak v každém druhém příspěvku. Dana jako zbraňový komplet je pochopitelně originální konstrukcí a výrobkem ...
     Zobrazit celý příspěvek

     ARES: nechci se s vámi přít, protože se obvykle pletete jen asi tak v každém druhém příspěvku. Dana jako zbraňový komplet je pochopitelně originální konstrukcí a výrobkem socialistického zbrojního konglomerátu v Pováží, ale zbraň samotná, tedy ta hlaveň a větší či menší část závěru a brzdovratného mechanismu, je podle řady zdrojů vývojovou úpravou sovětské D-20. Dovolil bych si raději věřit té řadě zdrojů, než vám.
     Skrýt celý příspěvek

   • martinko68
    12:40 30.01.2021

    označení " dělo " nějak nemohu strávit . Rozdělení je přesně podle ráže a zejména která polovina uhlů se používá . Třeba v Afgánistánu Sověti radši používali T 55 než T72 nejen ...
    Zobrazit celý příspěvek

    označení " dělo " nějak nemohu strávit . Rozdělení je přesně podle ráže a zejména která polovina uhlů se používá . Třeba v Afgánistánu Sověti radši používali T 55 než T72 nejen kvůli jednoduchosti ale i kvůli větší elevaci hlavně kanonu a možnosti střelby v horách . Co se týče hlavně jde skutečně o mistrovské dílo , zejména vzhledem k přesnosti , ale nejsem odborníkem na houfnice . U problematiky tankových kanonů jsem vcelku doma a přechod z drážkovaných hlavní na hladké bylo odůvodněno střelbou podkaliberních střel , popř. PTŘS či jiné raketové munice. Třeba Britové si prosadili drážkovaný vývrt 120 mm i proti zásadě sjednocení munice NATO , jejich Challenger 2 drží rekord na zásah vozidla i když se jednalo o munici OF.
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:18 30.01.2021

     Dělo je množina, houfnice a kanon jsou podmnožinou děla.

     Dělo je množina, houfnice a kanon jsou podmnožinou děla.

 • HEKTOR
  20:47 29.01.2021

  komerčný úspech asi nebude nič extra,podobne ako Z2...
  viem že dizajn je to posledné,ale dita vyzerá 100x lepšie ak Z2...

  komerčný úspech asi nebude nič extra,podobne ako Z2...
  viem že dizajn je to posledné,ale dita vyzerá 100x lepšie ak Z2...

  • flanker.jirka
   09:32 30.01.2021

   Dokážou prodávat i zastaralejší modernizované Dany.

   Dokážou prodávat i zastaralejší modernizované Dany.

   • martinko68
    13:38 30.01.2021

    je to o ceně a jaké zásoby munice či výrobní kapacity pro munici máte , je logickým přechodem cesta na "západní ráže" , nesmíření Ruska s tím že si všichni okolo nechtějí nechat ...
    Zobrazit celý příspěvek

    je to o ceně a jaké zásoby munice či výrobní kapacity pro munici máte , je logickým přechodem cesta na "západní ráže" , nesmíření Ruska s tím že si všichni okolo nechtějí nechat diktovat podmínky žene státy bývalého sovětského vlivu někam jinam .
    Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    14:54 30.01.2021

    flanker.jirka - tak jasné,predá sa raz všetko...ale predalo sa na ukrajinu,niečo sa má tuším modernizovať pre poľsko,ale či to kúpi ditu nejaká krajina ako novú hlavnú zbraň pre ...
    Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka - tak jasné,predá sa raz všetko...ale predalo sa na ukrajinu,niečo sa má tuším modernizovať pre poľsko,ale či to kúpi ditu nejaká krajina ako novú hlavnú zbraň pre svoju armádu v 10/100ks aby sa to vyplácalo,hm,uvidíme...hlavne nech neprmštia cenu ako Z2...
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:23 30.01.2021

     podle různých zpráv měly Dany M1 úspěch v poslední válce v Ázerjbajdžánu. Dokážu si to představit, pokud to má digitální ovládání a kvalitní informaci o pozici cíle od průzkumu, ...
     Zobrazit celý příspěvek

     podle různých zpráv měly Dany M1 úspěch v poslední válce v Ázerjbajdžánu. Dokážu si to představit, pokud to má digitální ovládání a kvalitní informaci o pozici cíle od průzkumu, funguje to jako videohra. Bohužel tam umírali lidé, takže je to potřeba brát s pokorou. Zrovna dělostřelecký systém je dobře modernizovatelný, tanky a bvp už méně, tam obvykle nestačí balistická ochrana, prostornost atp.
     Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      20:54 30.01.2021

      Jura99 - no bolo by zaujímave,keby excalibur pretlačil/preloboval nejaké dity aj do ačr...

      Jura99 - no bolo by zaujímave,keby excalibur pretlačil/preloboval nejaké dity aj do ačr...

   • HEKTOR
    14:57 30.01.2021

    flanker.jirka - a hlavne keby ste nekúpili caesar,by to malo šancu v ačr...

    flanker.jirka - a hlavne keby ste nekúpili caesar,by to malo šancu v ačr...

    • flanker.jirka
     16:23 30.01.2021

     V ČR jsme rádi, že se něco vůbec koupilo, každé zpoždění by znamenalo škrty v rozpočtu, ke kterým s největší pravděpodobnosti stejně dojde. Ale nebudou už sahat do podepsaných ...
     Zobrazit celý příspěvek

     V ČR jsme rádi, že se něco vůbec koupilo, každé zpoždění by znamenalo škrty v rozpočtu, ke kterým s největší pravděpodobnosti stejně dojde. Ale nebudou už sahat do podepsaných kontraktů.
     Skrýt celý příspěvek

     • Draculos
      16:29 30.01.2021

      Zmluva už bola podpísaná?

      Zmluva už bola podpísaná?

     • flanker.jirka
      22:59 30.01.2021

      Dracolus
      Nevěřím tomu, že v tomto stádiu by se dojednaných věci vzdali a šli jinou cestou

      Dracolus
      Nevěřím tomu, že v tomto stádiu by se dojednaných věci vzdali a šli jinou cestou

  • Matesaax
   18:59 30.01.2021

   Přesně tak,Slováci by se mohli učit,jak má vypadat design moderní houfnice.Vyvíjí Zuzanu desítky let a vzhledově pořád zamrzli v 70 letech.

   Přesně tak,Slováci by se mohli učit,jak má vypadat design moderní houfnice.Vyvíjí Zuzanu desítky let a vzhledově pořád zamrzli v 70 letech.

   • HEKTOR
    20:40 30.01.2021

    Matesaax - zase treba krotiť prehnaný optimizmus...veď nevieme,možno má v excalibure na starosti dizajnové oddelenie napr. švéd...
    a ako som písal,dizajn je to posledné...

    Matesaax - zase treba krotiť prehnaný optimizmus...veď nevieme,možno má v excalibure na starosti dizajnové oddelenie napr. švéd...
    a ako som písal,dizajn je to posledné...

   • Sergej7490
    21:14 30.01.2021

    Dizaj je jedna vec ale realnu armadu zaujima funkcnost a uroven ochrany. A ta je u Dita daleko za Z2 (Stanag 1 vs Stanag 3).
    Takze ano, suhlas, DITA ma fakt pekny a moderny dizajn. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Dizaj je jedna vec ale realnu armadu zaujima funkcnost a uroven ochrany. A ta je u Dita daleko za Z2 (Stanag 1 vs Stanag 3).
    Takze ano, suhlas, DITA ma fakt pekny a moderny dizajn. Ale pri odvetne palbe by som radsej sedel v skaredej a nesucasnej Z2.
    Ale pravda, armada nakupuje malokedy, vacsinou treba zaujmut ministra, nejakeho jeho nohsleda a toho zaujme dizajn ako prvy.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     21:28 30.01.2021

     Dita má tenhle podvozek kvůli tomu, že se valí CSG na skladě. Stejně tak koupila tu nejlevnější hlaveň.
     Tohle je technologicky demonstrátor, ne prototyp. To co chtějí testovat není ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dita má tenhle podvozek kvůli tomu, že se valí CSG na skladě. Stejně tak koupila tu nejlevnější hlaveň.
     Tohle je technologicky demonstrátor, ne prototyp. To co chtějí testovat není ani podvozek a ani hlaveň. To co chtějí testovat je uvnitř té věže.
     Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      08:35 31.01.2021

      Prave preto ze je to demonstrator - vacsinou to byva nieco co demonstruje maximalne moznosti (terajsie a blizkej buducnosti) vyrobcu a spolupracujuceho priemyslu. V reale sa do ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prave preto ze je to demonstrator - vacsinou to byva nieco co demonstruje maximalne moznosti (terajsie a blizkej buducnosti) vyrobcu a spolupracujuceho priemyslu. V reale sa do prototypu dostane len nieco z toho, pripadne inak riesene. Ale gro ostane rovnake. Preto si nemyslim ze zbran (lebo ju netvori len ta hlaven) planuju dobrovolne vymenit v buducnosti za inu. Mozne to samozrejme je, ale vznikne dalsi technologicky demonstrator.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:13 31.01.2021

      Kvůli delší hlavni nepotřebuješ stavět technologický demonstrátor. Tu už můžeš dát na prototyp.
      Když se podívám na způsob jakým se přistupuje k zásobníkům, tak ta technologická ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kvůli delší hlavni nepotřebuješ stavět technologický demonstrátor. Tu už můžeš dát na prototyp.
      Když se podívám na způsob jakým se přistupuje k zásobníkům, tak ta technologická demonstrace se odehrává uvnitř věže. Na trubku hlavně a podvozek "sere" Bílý tesák.
      Skrýt celý příspěvek

   • janusinko
    17:08 31.01.2021

    Zrejme narážaš na dizajn prototypov a nie sériovú výrobu. Dizajn kabíny sériovej Zuzana 2 mi príde naopak vydarenejší ako DITA. Prvá fotka v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Zrejme narážaš na dizajn prototypov a nie sériovú výrobu. Dizajn kabíny sériovej Zuzana 2 mi príde naopak vydarenejší ako DITA. Prvá fotka v linku...
    https://www.valka.cz/SVK-ZUZAN...
    Skrýt celý příspěvek

    • Sergej7490
     01:32 01.02.2021

     Mne nie. Teda po stranke dizajnu, po stranke ochrany ano. Ale aj tak by som bol radsej za 2 miestnu kabinu. Ale je to rozhodne lepsie ako na prototype XA1.
     Aj ta veza vyzera na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Mne nie. Teda po stranke dizajnu, po stranke ochrany ano. Ale aj tak by som bol radsej za 2 miestnu kabinu. Ale je to rozhodne lepsie ako na prototype XA1.
     Aj ta veza vyzera na Dite modernejsie (ale zasa ochrana).
     Tak ma napada, naco su tam tie obrovske okna, ked tam v reale nema nik sediet. Zeby az tak bezobsluzna ta veza nebola ?
     Predne okno je jasne - priezor pre zalozne opticke mieridla.
     Skrýt celý příspěvek

 • Gator
  20:30 29.01.2021

  Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke znovunabití.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gator
  20:30 29.01.2021

  Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná se mi to zdá, ale ono to dle fotek toho dopravníku střel fakt vypadá, že se jedná o výsuvný kontejner, kdy po vystřílení se tam nasune buď druhej, anebo se povysune ke znovunabití.
  Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  18:55 29.01.2021

  K tomuto článku a na toto téma v minulosti byly různé názory až vedoucí k určitému slovensko českému pošťuchování. Já rovnou uvedu, že mám určité vazby na Slovensko, a tudíž mj. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomuto článku a na toto téma v minulosti byly různé názory až vedoucí k určitému slovensko českému pošťuchování. Já rovnou uvedu, že mám určité vazby na Slovensko, a tudíž mj. radost, když někde klape čs. spolupráce, takže mě může někdo napadnout, že můj názor je tímto předpojatý, budu tvrdit, že ne, a přitom podvědomě třeba jo ....., no co už.
  Tak tedy ve sporu Cesar versus Dana/Zuzana/Dita jsem na straně těch ženských. Proč? Kvůli koncepci způsobu nabíjení nebo vůbec celkové koncepci. Technické detaily, nákresy apodobně neznám, je to takový možná částečně subjektivní dojem, ale Cesar mě nijak "něohúril". Když jsem zhlédl nějaká videjka ze střeleb, jak tam černoušci pobíhají kolem auta s cca 50kg náboji a pak to ládují zezadu do děla takovou zahnutou těžkou tyčí (promiňte neodborné výrazy), tak to snad v dnešní době není myšleno vážně pro novinku, která má čerstvě nahradit "zastaralé" děla, a bude sloužit dalších 50 let odteďka. U dánské verze jsou tam jakési mechanické pomůcky pro ulehčení a urychlení nabíjení, nicméně je to takový zlepšovák, jak to říci, .. , ono při způsobu uložení děla, nábojů, celkově rozložení na tom Cesarovi je to asi to nejlepší, co se dalo vymyslet. Zuzana má ten systém nabíjení daleko jednodušší, promyšlenější, tak nějak profesionálnější, a i rychlejší - opět shlédnuto z nějakých videjí, jestli je někdo odborník s přístupem k výkresům nebo skutečným dělům, nechť mi oponuje.

  U ostatních diskutovaných aspektů bych neupřednostňoval/nehaněl jednoho ani druhého. Když vybavíte Cézara lepším SŘP, můžeme upřednosňovat Cézara, protože má lepší SŘP, když Zuzanu, bude z pohledu SŘP lepší Zuzana (Dita), o čem se hádat? Náboje, střelivo, prachové náplně, hlaveň, nábojová komora-jako výhoda Cézara zazněla možnost použití určitých druhů nábojů. Já měl za to, že v rámci NATO jsou určité normalizované druhy nábojů a náplní, kterými musí umět střílet všechna děla 155mm, a že i Zuzana to měla umožňovat, ne?

  Záležitosti typu, jak je výhodné řekněme z politicko, ekonomicko, nevím jakých důvodů zvolit Cézara kvůli spolupráci s francouzským průmyslem já osobně neberu jako pozitivum (ani negativum), jsou to takové tanečky v rámci snahy o propagaci, lobbysmus, snaží se o to všechny firmy ve světě ve všech možných oborech. Prospěch to stoprocentně přinese majitelům, manažerům, zaměstnancům vítězné firmy (firem) a politikům, novinářům, konzultačně-propagačním a podobným firmám a lobbystům na ně navázaným, to je jasné. Zda i Česku, Slovensku, Francii, AČR, světovému míru, .... no možná ano, ale nejsem si tím tak jistý, aby tím bylo ovlivněno, kterému dělostřeleckému systému budu více fandit. Vlastně už mám zmatek, jak jsounebo nejsou ty vlastnické nebo kooperační vazby mezi firmami vyrábějícími uváděná děla propojeny, takže když jsem proti Cézarovi a pro Zuzanu (Ditu), jsem tím pro Strnada nebo proti němu?

  Koncepce, kdy Zuzana a spol mají obsluhy kryté pod pancířem, nebo u Cézara musí pobíhat kolem děla - to je do pranice: pancíř Zuzany tě ochrání před střepinou či kulkou, ale v případě přímého zásahu není lepší, když stojíš vedle, než když tě to usmaží uvnitř?
  Když prostor vlastních kanonů je ostřelován nepřímo nepřátelskou palbou, přímý zásah je věc náhody, je asi lepší být v Zuzaně, pokud nepřítel má ŘS třeba z dronů vypouštěné, asi lépe sebou praštíš o zem vedle Cézara, ne (řečeno zjednodušeně)?

  Tímto jsem se dostal k něčemu, co mi velmi vadí, a to u Zuzany, Cézara, ale i jiných světových SaH, a že něco takového nenapadlo žádného diskutéra ani AN - totiž - právě kvůli ochraně před palbou nepřítele - že by na nově zaváděné děla měl být požadavek na možnost dálkového ovládání palby. Nemyslím teď na robotické dělo, ale prostě že by osádka po ustavení děla do palebné polohy odběhla někam 50-100 m se schovat s nějakým výnosným pultíkem na ovládání děla kabelem nebo bezdrátově. Nebo by takto mohl děla ovládat velitel baterie/oddílu, jako např. už dávno se ovládají děla na lodích z centra bojového řízení, a ne přímo od děla. Například také jeřáby nebo lokomotivy mimo vojenskou oblast a další. Samozřejmě možnost vlastně nutnost obsluhy na místě
  při poruše, doplnění munice apod.

  V době dnešního stavu elektroniky, nebo vůbec průmyslu, by to měla být samozřejmost, na kterou se zapomnělo (nebo nezapomnělo?, uvažují o tom příslušní pracovníci ministerstva obrany či AČR podílející se na přípravě akvizic vojenské techniky?, ví to někdo?)

  K tomuto by snad mohla směřovat v článku uváděná DITA - pokud obsluha z kabiny vepředu znamená nějaký řídící pult, který by se dalším vývojem dal upravit jako výnosný. V každém případě podmínkou je automatické nabíjení, plně funkční a spolehlivé, u Cézara by to z koncepce nabíjení, byť toho "mechanizovaného", asi nešlo.
  Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:26 29.01.2021

   Pokud máte digitální ovládání do kabiny, tak udělat z něj terminál někam dál, nebo dokonce posílat data z centra řízení celé baterie není problém. Jde už pouze o přenost dat.

   Pokud máte digitální ovládání do kabiny, tak udělat z něj terminál někam dál, nebo dokonce posílat data z centra řízení celé baterie není problém. Jde už pouze o přenost dat.

  • bredy
   09:45 30.01.2021

   Ano. Na stránkách výrobce je panel M4 přenosný a dá se ovládat i bez podvozku.

   Ano. Na stránkách výrobce je panel M4 přenosný a dá se ovládat i bez podvozku.

  • Scotty
   10:46 30.01.2021

   JerzyŔ
   Nevím o jaké tyči je řeč, ale Caesar 8x8 se (poloautomaticky) nabíjí takhle.
   https://youtu.be/npUsknoNTPI?t...
   Ani pro starší verzi 6x6 není zapotřebí žádná tyč.
   Caesar je ...
   Zobrazit celý příspěvek

   JerzyŔ
   Nevím o jaké tyči je řeč, ale Caesar 8x8 se (poloautomaticky) nabíjí takhle.
   https://youtu.be/npUsknoNTPI?t...
   Ani pro starší verzi 6x6 není zapotřebí žádná tyč.
   Caesar je prostě vezené dělo s maximálně zjednodušenou obsluhou. Zuzana je věžová houfnice a tedy jiná kategorie (i pořizovacími náklady).

   Směšujete SŘP děla a SŘP dělostřelectva jako celku. SŘP děla je pevně daný od výrobce a zajišťuje jeho samotné ovládání. Normalizovaná je pouze hloupá munice. Speciální a naváděné střely se musí nejprve integrovat do SŘP děla. V tom Zuzana oproti Caesaru ztrácí, ale objevili se informace že na tom Konštrukta začala taky pracovat. Možná pod vlivem neúspěchu v tendru pro AČR.

   CSG spolupracuje s Nexterem celkem hodně. Nejsou to jen podvozky pro Caesar, ale například Nexter dodává nástavby pro Titus.

   Dálkové ovládání možná ochrání posádku, ale pokud je potřeba rychle opustit stanoviště kvůli hrozící protibaterijní palbě tak to moc fungovat nebude. Leda že by byla houfnice zcela autonomní na což si pravděpodobně ještě pár let počkáme.
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:04 30.01.2021

    Scotty
    Dálkové ovládání houfnice na vozidle lze datově překlopit tak, že se bude i toto ovládání každé houfnice v baterii realizovat centrálně z místa řízení baterie na základně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Dálkové ovládání houfnice na vozidle lze datově překlopit tak, že se bude i toto ovládání každé houfnice v baterii realizovat centrálně z místa řízení baterie na základně údajů ze SŘP baterie. Pokud by se takovému systému dalo bezmezně věřit, pak stačí pouze řidič, který bude točit volantem, což je ale stále jen teorie, jako minimum vidím vždy dvojici osob.

    Caesar není vezená houfnice, stále se počítá jako samohybná, jen s tím, že tam parta lidí musí fyzicky makat vně kabiny.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     12:25 30.01.2021

     Pokud by ono spojení bylo odolné rušení tak by to mohlo fungovat. Ovšem pokud ne mohl by protivník vyřadit celé dělostřelectvo bez jediného výstřelu.

     No, vezená/samohybná. Podle ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Pokud by ono spojení bylo odolné rušení tak by to mohlo fungovat. Ovšem pokud ne mohl by protivník vyřadit celé dělostřelectvo bez jediného výstřelu.

     No, vezená/samohybná. Podle mě jedno nevylučuje druhé. On už francouzský název CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie (nákladní auto vybavené dělostřeleckým systémem) tuto houfnici dobře popisuje.
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:59 30.01.2021

      Nějakému spojení musíte věřit, dnes se vše dá šifrovat, posílat širokopásmově s frequnecy hoppingem.
      Bez spojení s místem řízení palby baterie a zdrojem průzkumu to prostě nejde, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nějakému spojení musíte věřit, dnes se vše dá šifrovat, posílat širokopásmově s frequnecy hoppingem.
      Bez spojení s místem řízení palby baterie a zdrojem průzkumu to prostě nejde, to tam bude vždy, půjde o to co za data/řeč se posílá. Jestli pošlou řečí prvky, které mají nastavit nebo jim to pošle "počítač" přímo do ovládání je jedno, vždy něco musí přijít.
      Možná se najde někdo, kdo to umává praporky :-D
      Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  16:43 29.01.2021

  Jako demonstrátor na zkoušky je to povedené.
  Osobně bych raději finální výrobek viděl na standardním podovzku Tatry, nebo čehokoliv podobného s šasi 8x8. S věží více vzadu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako demonstrátor na zkoušky je to povedené.
  Osobně bych raději finální výrobek viděl na standardním podovzku Tatry, nebo čehokoliv podobného s šasi 8x8. S věží více vzadu a čtveřicí noh, jak to má například srbská Nora. https://www.yugoimport.com/en/...

  Výhod vidím hned několik pro potenciální zákazníky:
  1. Možnost výběru vlastního podvozku
  2. Při osazení čtveřicí noh téměř celokruhový odměr pro střelbu, nebo možnost vedení střelby v před i vzad, vždy cca +- 60°
  3. Doplnění munice půjde zezadu při poloze věže v přepravní poloze, nebo při střelbě vpřed.
  4. Pří střelbě vzad je možné využít prostor za kabinou pro pro schránky s další munici, která by při otočené věži vzad byla dobře přístupná.
  5. Celková délka vozidla se zkrátí, a získá se prostor pro případnou delší hlaveň. (při luxusním řešení s vytáčecími zadními nápravmi Tatry se otočíte kdekoliv) https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

  • Gator
   21:39 29.01.2021

   To by znamenalo užití podvozku Tatra Force 815-7, jelikož podvozek Dany je 815 otočená naopak. Motor by pod Daňáckou kabinu ani za ní nevlezl. Musí přijít pod kabinu do hrobky.

   To by znamenalo užití podvozku Tatra Force 815-7, jelikož podvozek Dany je 815 otočená naopak. Motor by pod Daňáckou kabinu ani za ní nevlezl. Musí přijít pod kabinu do hrobky.

   • flanker.jirka
    09:38 30.01.2021

    Ano, proto jsem psal "standardní podvozek Tatry" protože Dana je speciál pouze pro houfnice a posloužila i pro prototyp PVO systému.
    Tím, že by to šlo dát na standardní "náklaďák" ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ano, proto jsem psal "standardní podvozek Tatry" protože Dana je speciál pouze pro houfnice a posloužila i pro prototyp PVO systému.
    Tím, že by to šlo dát na standardní "náklaďák" to může jít snáze integrovat na jiné, například MAN 8x8.
    A vůbec by nebylo špatné zkusit to použít pro pásovou variantu na podvozku T 72, kterých máme v ČR snad ještě dost. Pokud se AČR rozhodne pro ASCOD, pak by za zmínku stál upravený podovzek ASCODU pro houfnici Donar, jen by tam nebyla německá houfnice, ale Dita. https://en.wikipedia.org/wiki/...
    Skrýt celý příspěvek

    • petres
     10:47 30.01.2021

     Dovedu si představit, že pro všeobecnou palebnou podporu bude AČR sloužit ShKH Caesar s délkou hlavně L52 ve 13.dělostřeleckém pluku (nejlépe doplněný o jeden oddíl ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Dovedu si představit, že pro všeobecnou palebnou podporu bude AČR sloužit ShKH Caesar s délkou hlavně L52 ve 13.dělostřeleckém pluku (nejlépe doplněný o jeden oddíl HIMARS)
     případně i pro přímou palebnou podporu 4. mechanizované brigády (integrální součástí by byl jeden oddíl) a u 7. mb by pro přímou palebnou podporu sloužil oddíl ShH na pásovém podvozku shodným s vítězným BVP s věží DITA s L45. Byť osádka nesedí ve věži DITA balistická ochrana na lvl1 mě příjde nedostatečná, chtělo to alespoň lvl3
     Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:10 30.01.2021

      Hezká představa, osobně to vidím tak, že se nákupem Caesaru zavře dělostřelcům huba na dalších 15 let a nic dalšího nebude. Na pořad dne možná příjdou samohybné minomety. Pokud se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Hezká představa, osobně to vidím tak, že se nákupem Caesaru zavře dělostřelcům huba na dalších 15 let a nic dalšího nebude. Na pořad dne možná příjdou samohybné minomety. Pokud se někdo rozhoupe pro raketomety, tak nevěřím tomu, že jich koupí celý oddíl.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:30 30.01.2021

     v tom asi spočívá ta plánovaná modularita Dity, že to půjde bez větších problémů hodit na jakoukoliv platformu.

     v tom asi spočívá ta plánovaná modularita Dity, že to půjde bez větších problémů hodit na jakoukoliv platformu.

   • tomas.kotnour
    14:01 30.01.2021

    Když zůstaneme u tatrováckého nářečí, proč hned řešit hrobku, když stačí kurník ;)

    Když zůstaneme u tatrováckého nářečí, proč hned řešit hrobku, když stačí kurník ;)

    • flanker.jirka
     16:26 30.01.2021

     To jsou ty Tatry tak kvalitní, že jim dáváte takové přezdívky? Konkrétně třeba a T 813 kolos nebo T 815 VT 8x8 byl vždy spoleh.

     To jsou ty Tatry tak kvalitní, že jim dáváte takové přezdívky? Konkrétně třeba a T 813 kolos nebo T 815 VT 8x8 byl vždy spoleh.

     • tomas.kotnour
      17:00 30.01.2021

      To nejsou názvy modelů, ale konstrukčních řešení, hrobka je motorový tunel v kabině, který kvůli mezichladiči stlačeného vzduchu na motoru oproti předchozím variantám dost ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To nejsou názvy modelů, ale konstrukčních řešení, hrobka je motorový tunel v kabině, který kvůli mezichladiči stlačeného vzduchu na motoru oproti předchozím variantám dost povyrostl, čímž už na něj nebylo možno umístit sedadlo/a. Kurník je pak kapotovaná konstrukce kryjící část či prvky motoru nebo celý motor umístěný za kabinou, řešení používané pro všechny více než 13litrové motory, což je třeba LIWA, HETT, Motovilicha, TTT, stonožky na sedmičkách atd.

      Tato starší vozidla byla řešena stylem co tam není, to se nerozbije, takže když nemáte ani takové základní věci jako použitelné odpružení, nosnost, výkon, brzdy, tak už tam problémových věcí moc nezbývá.
      Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      21:33 30.01.2021

      To ano, ale jsou to vodníky, i když by se to snad dalo překousnout stylem AD 28, ale to byl osmiválec, takže nevím, jestli by tam ten vzduchem chlazenej dvanáctihrnek vlezl.

      To ano, ale jsou to vodníky, i když by se to snad dalo překousnout stylem AD 28, ale to byl osmiválec, takže nevím, jestli by tam ten vzduchem chlazenej dvanáctihrnek vlezl.

     • skelet
      21:42 30.01.2021

      815-7 má motor v kurníku, pokud se nepletu

      815-7 má motor v kurníku, pokud se nepletu

     • Gator
      22:05 30.01.2021

      https://www.tatra.cz/nakladni-...
      Pram má motor taky pod zadní částí kabiny. Je to kvůli chlazení ...
      Zobrazit celý příspěvek

      https://www.tatra.cz/nakladni-...
      Pram má motor taky pod zadní částí kabiny. Je to kvůli chlazení motoru, kterej je uložený v tunelu pod kabinou.
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      22:59 30.01.2021

      Tatra T815-790R74 12×6.2

      Tatra T815-790R74 12×6.2

     • tomas.kotnour
      23:02 30.01.2021

      Tohle je ten správný obrázek, jak moc může být ucpaná V8 zepředu.
      https://www.stavebni-technika....

      Tohle je ten správný obrázek, jak moc může být ucpaná V8 zepředu.
      https://www.stavebni-technika....

     • flanker.jirka
      11:19 31.01.2021

      tomas.kotnour

      Děkuji za přiblížení. Vojáku odolnost starších tater byla dobrá věc a řidič byl opravdu řidič, nestačilo umět jen točit kulatou lopatou. Podvozky nějak tatra musela ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour

      Děkuji za přiblížení. Vojáku odolnost starších tater byla dobrá věc a řidič byl opravdu řidič, nestačilo umět jen točit kulatou lopatou. Podvozky nějak tatra musela řešit, potřeba otáčení pneumatik na ráfku, z důvodu souměrného sjíždění pneumatik nepatřila mezi oblíbené činnosti.
      Ale s každou další věcí navíc narůstají provozní náklady a závislost na údržbě outsourcingem.
      Se Scottym níže rozebíráme nákup radarů pro SK a AČR. AČR chtěla tatry, už jim někde leštíte okna?
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      20:34 31.01.2021

      Kdybych jim leštil okna, tak bych zde mohl jenom tiše přihlížet. Osobně odhaduji, že se svezou na lince s první dodávkou přepravníků, co byly podepsány na Idetu. V případě dodávky ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Kdybych jim leštil okna, tak bych zde mohl jenom tiše přihlížet. Osobně odhaduji, že se svezou na lince s první dodávkou přepravníků, co byly podepsány na Idetu. V případě dodávky našich nových radarů bych se spíše obával, jaké důsledky budou mít ty izraelské lockdowny.
      Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:39 31.01.2021

     tomas.kotnour
     Lockdowny by mohly být problémem, ale nedávno tu byl článek o radarech pro Slovensko, tam tvrdili, že první radar budou mít v roce 2022. V tomto ohledu by měli být ...
     Zobrazit celý příspěvek

     tomas.kotnour
     Lockdowny by mohly být problémem, ale nedávno tu byl článek o radarech pro Slovensko, tam tvrdili, že první radar budou mít v roce 2022. V tomto ohledu by měli být češi napřed, když se smlouva uzavírala někdy v roce 2019.
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:07 31.01.2021

      První kus by měl být dodán v průběhu letošního roku. Takže brzo uvidíme jestli bude nějaké zpoždění.

      První kus by měl být dodán v průběhu letošního roku. Takže brzo uvidíme jestli bude nějaké zpoždění.

 • Tango23
  15:25 29.01.2021

  Skvele! Vubec se nebudu poustet do spekulaci kdo co potrebuje a pro koho to ma, ci nema, smysl . Raze 155mm je proste soucasny standard a jeste dlouho bude. Podvozek ma skvely ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skvele! Vubec se nebudu poustet do spekulaci kdo co potrebuje a pro koho to ma, ci nema, smysl . Raze 155mm je proste soucasny standard a jeste dlouho bude. Podvozek ma skvely zaklad a Tatra je v dobre kondici, stejne tak jako cela CGS.
  na dilcich resenich je videt, ze se nevyvyji jen lacina verze na prechod k cemusi, ale zbranovy prostredek, ktery si sveho zakaznika skutecne muze najit, a to i v tradicnich zemich NATO.
  Jsem za to rad a preji panu Strnadovi a celemu CGS uspech.
  Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   19:35 29.01.2021

   Doporučuji při nejbližším dnů otevřených dveří navštívit areál Tatry a pokud se vám podaří dostat třeba na motorárnu pochybuji že ještě někdy řeknete že Tatra je v kondici.

   Doporučuji při nejbližším dnů otevřených dveří navštívit areál Tatry a pokud se vám podaří dostat třeba na motorárnu pochybuji že ještě někdy řeknete že Tatra je v kondici.

   • JerzyŔ
    21:40 29.01.2021

    Tango23 a Eagle, to mi vrtá hlavou a chtěl bych nějakou věrohodnou informaci o stavu v těch Strnadových firmách po technické nebo spíše technologické stránce.
    Na jedné straně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tango23 a Eagle, to mi vrtá hlavou a chtěl bych nějakou věrohodnou informaci o stavu v těch Strnadových firmách po technické nebo spíše technologické stránce.
    Na jedné straně fandím českým i slovenským firmám, obecně vzato jsem pro to, aby byly podporovány třeba upřednosňováním státních (či komunálních) zakázek, ale ne za každou cenu samozřejmě, mám to na mysli asi tak, že i soukromě každý asi když si kupuje nějaký třeba spotřební výrobek do domácnosti, rád si koupí český/slovenský, ale pokud tento je těžký, neskladný, třeba i dizajnově nehezký, známý tím, že se furt porouchává, různé věci tam jsou nedomyšlené, je problém s reklamacemi, tak samozřejmě ať výrobce třeba zkrachuje, rád sáhnu po německém, americkém, čínském, .... .
    Takže jak to je u těch strnadovců? Protože na AN to je jenom nicneříkající reklama, Já obdivuji, když někdo vytáhne z bryndy podnik, i když ne třeba čistými způsoby, ale když to u nás jinak nejde - tím se určitým způsobem zotavil celý region kolem těch firem, to byly dá se říci vesnické regiony, které bez nějakého zaměstnavatele se vylidňují, nebo
    lidé musí daleko dojíždět do práce nebo jsou na podpoře , zůstávají důchodci -> klesá zájem o navazující obchody, služby, řemeslníky, chudne obec, klesá starost městských/místních orgánů o čistotu, zeleň, vše pustne.
    Na druhé straně - je u nich, nebo aspoň přechází se na moderní kvalitní výrobu, nebo se to tam pytlíkuje jako za socialismu? Já se ptám? Nevím. Prosím ty, co vzpomínají nostalgicky, jaké byly fajn škodovky, liazky, tatrovky a jaká je škoda, že zanikly nebo byly rozprodány do zahraničí - no nebyly špatné, ale na západě to bylo někde jinde - auta osobní i nákladní byly tišší, výkonnější, s menší spotřebou a vzhledem k dřívějšímu nástupu automobilizmu tam měly i daleko větší km proběhy; u embéčka furt něco se pokazilo, ukapával olej, furt bylo něco, to samé u náklaďdáků v armádě; škodovka byla rezavá už jak jste ji koupili, když ji koupil Wolkswagen, udělal z ní úplně jinou firmu /jasně že vím, že spousta firem po vstupu zahraničních jen přežívala, nebo to tento vedl ke krachu, viz třeba Tatra).

    No tak že jak je to teď? Já bych jim fandil i při prodeji vojenských systémů pro AČR , na export, do civilu a vůbec. Informace mám protichůdné a nevím, které pravdivé, s pár lidmi, co znám, od jednoho jsem se dověděl s pýchou, že zakoupili nějakou novou linku na protikorozní úpravu - nevím, zda tryskání nebo už nátěry nebo zinkování, a že se "to dostane do všech koutů (myšleno koutů konstrukce)", další zase opačně, že když se vymyslí nějaké nové vybavení, tak kabely se k tomu natáhnou, uchytí, uloží jaksi neprofesionálně, bez rozmyslu, bez koncepce, jak to vyjde. Jak to tedy je? Hlavně jaké jsou v AČR nebo u jiných odběratelů zkušenosti? Jsou to vydařená auta, se kterýma je obecně spokojenost, jsou spolehlivé, vydrží něco, furt jezdí, akorát třeba dolívat naftu a kapalinu do ostřikovače? A když se něco občas porouchá, je k tomu dobrý, promyšlený přístup? Nebo každou chvíli se něco porouchá? A při průjezdu těžším terénem tam se něco ohne, tu něco upadne , tam se něco na spodku podvozku přetrhne, promáčkne, poškodí, tuhle něco teče, tamhle kape? Je spotřeba rozumná? Jasně že trochu větší bude.
    V prvním případě by mi osobně nevadilo, že mají skoro monopol na dodávky pro AČR, i když to asi není úplně podle unijních pravidel, někde jsem četl o dodávkách nevím už čeho do francouzské armády, tam zase preferují francouzsské firmy a nemají těžkou hlavu, o Rusku, USA, Číně nemluvě.
    Ten monopol, resp. neprůstřelnost možnosti výběru jiného dodavatele by mi vadily v tom druhém případě.
    Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    15:49 30.01.2021

    V motorarni som bol, a bol som dost nemilo prekvapeny. Prislo mi ze moja garaz je miestami lepsie vybavena.

    V motorarni som bol, a bol som dost nemilo prekvapeny. Prislo mi ze moja garaz je miestami lepsie vybavena.

 • bredy
  13:08 29.01.2021

  Za vývojem DITY vidím nejvíce požadavek Ukrajiny na přechod na ráži Nato. Samozřejmě že příležitostně komukoliv. Délka hlavně je v dnešní době asi základ . A v požadavcích Ukrajiny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za vývojem DITY vidím nejvíce požadavek Ukrajiny na přechod na ráži Nato. Samozřejmě že příležitostně komukoliv. Délka hlavně je v dnešní době asi základ . A v požadavcích Ukrajiny pro obyčejnou munici bych ji očekával. Viz Dana M2 a Ukrajina.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   13:21 29.01.2021

   To samé např. i Gruzie

   To samé např. i Gruzie

  • Jura99
   14:25 29.01.2021

   V podstatě je vtipné, že Ukrajina, zdá se, dost pravděpodobně půjde cestou, kterou měla jít AČR také, ale před 5-10lety, teď už je lepší cestou Ceasar. Hodit před pár lety Dany do ...
   Zobrazit celý příspěvek

   V podstatě je vtipné, že Ukrajina, zdá se, dost pravděpodobně půjde cestou, kterou měla jít AČR také, ale před 5-10lety, teď už je lepší cestou Ceasar. Hodit před pár lety Dany do verze M1,M2, vyškolit se na digitálním ovládání a později vyprodukovat novou vlastní houfnici 155mm. Je také možné, že Ukrajina si bude chtít vozidlo stavět z větší části doma, takže zdejší dohady, kdo vyrobí hlaveň a že Slováci nedají L52, jsou možná bezpředmětné, Ukrajinci dělovku určitě mají. Pro nás je ale jakékoliv západní řešení lepší, musíme se prostě odstřihnout od postsovětských konstrukcí a sjednotit se třeba s Německem, jako to udělali Maďaři.
   Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  13:01 29.01.2021

  No jako zajímavé, ale to je tak vše.
  Tohle mělo přijít tak nejmíň před 5 rokama aby o tom mohla AČR vůbec uvažovat, spíš dříve.
  A i tak si myslím, že by to nemělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jako zajímavé, ale to je tak vše.
  Tohle mělo přijít tak nejmíň před 5 rokama aby o tom mohla AČR vůbec uvažovat, spíš dříve.
  A i tak si myslím, že by to nemělo úspěch.
  Každopádně snad se CSG zadaří a najde potenciálního zákazníka někde mimo :-)
  Ukrajina, Gruzie, Bělorusko a jiné země by o stroj mohly mít zájem.

  ps.: A nebo třeba Slováci :D :D :D :D
  Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:26 29.01.2021

   Noooo, trebalo skúsiť lebo teraz sa dokupovalo 25 kusov nových :D

   Noooo, trebalo skúsiť lebo teraz sa dokupovalo 25 kusov nových :D

   • Klimesov
    18:42 29.01.2021

    :D :D no vidíte tak nejlepší by bylo to teď zrušit a pořídit DITU :D :D vypadá víc cool ne :D :D

    :D :D no vidíte tak nejlepší by bylo to teď zrušit a pořídit DITU :D :D vypadá víc cool ne :D :D

    • Miroslav
     22:48 29.01.2021

     By sa Slovensko dostalo do všetkých svetových novín, že sme si zo zahraničia kúpili kópiu vlastného produktu. Avšak treba povedať, že toto tu už raz bolo keď slovenský Aligátor sa ...
     Zobrazit celý příspěvek

     By sa Slovensko dostalo do všetkých svetových novín, že sme si zo zahraničia kúpili kópiu vlastného produktu. Avšak treba povedať, že toto tu už raz bolo keď slovenský Aligátor sa ocitol v Nemecku, tam vymenili koncové svetlá a Rheinmetall to na výstave IDEX 2001 v SAE predviedol ako vlastný výrobok. Dokonca ho ponúkli aj slovenskej armáde :D
     Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      23:16 29.01.2021

      :D :D :D
      No vida ideální stav ne? :D :D :D
      Víte jak se to říká "Je jedno co o vás píšou, hlavní je že píšou" :D :D

      :D :D :D
      No vida ideální stav ne? :D :D :D
      Víte jak se to říká "Je jedno co o vás píšou, hlavní je že píšou" :D :D

     • Miroslav
      10:10 30.01.2021

      Keby si mal záujem o info ohľadom Aligátora...

      https://domov.sme.sk/c/22844/o...

      Keby si mal záujem o info ohľadom Aligátora...

      https://domov.sme.sk/c/22844/o...

     • Klimesov
      10:45 30.01.2021

      Koukám. Taky to nemáte lehké na Slovensku :D :D
      To je dobrá kuriozita.

      Koukám. Taky to nemáte lehké na Slovensku :D :D
      To je dobrá kuriozita.

     • Miroslav
      15:03 30.01.2021

      Na Slovensku máme kadejaké kuriozity. Napríklad firmu s názvom Výroba kačičiek. Sídli v rozpadnutej drevenici uprostred lesov v okrese Poltár. Podľa účtovnej závierky má aktíva v ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Na Slovensku máme kadejaké kuriozity. Napríklad firmu s názvom Výroba kačičiek. Sídli v rozpadnutej drevenici uprostred lesov v okrese Poltár. Podľa účtovnej závierky má aktíva v hodnote 100 miliárd eur. To je asi toľko čo celá skupina Boeing alebo ročný HDP Slovenska. A konečným užívateľom výhod je 91 ročná dôchodkyňa. Pravdepodobne najbohatšia žena na svete a jedna z najbohatších celkom. Vitaj na Slovensku
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:54 30.01.2021

     Na Ditu půjde modernizovat Z2000 a Z2 nakonec také, tak si to mohou u CSG objednat. Slováci jsou na děla dobrý zákazník, obvykle zaplatí fakt pořádnou cenu :-).

     Na Ditu půjde modernizovat Z2000 a Z2 nakonec také, tak si to mohou u CSG objednat. Slováci jsou na děla dobrý zákazník, obvykle zaplatí fakt pořádnou cenu :-).

     • Miroslav
      09:47 30.01.2021

      To piješ už od skorého rána alebo ťa to drží ešte odvčera?

      Mimo toho, spomínam si, že si mal problém s EVA lebo nie je zavedená a je to len prototyp bez sériovej výroby. Argument ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To piješ už od skorého rána alebo ťa to drží ešte odvčera?

      Mimo toho, spomínam si, že si mal problém s EVA lebo nie je zavedená a je to len prototyp bez sériovej výroby. Argument beriem. Len kde sú tvoje zásady teraz, že chceš predávať produkt z rendrovaného obrázku?
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:24 30.01.2021

      Miroslav: mozna jsi to nepochopil ale toto vlakno zacalo pokusem o vtip a rovnez tak pokracuje.

      Miroslav: mozna jsi to nepochopil ale toto vlakno zacalo pokusem o vtip a rovnez tak pokracuje.

     • Miroslav
      10:45 30.01.2021

      Ok, beriem späť. Nevedel som, že časť tvojej osobnosti je aj zamerania humorného. Ospravedlňujem sa.

      Ok, beriem späť. Nevedel som, že časť tvojej osobnosti je aj zamerania humorného. Ospravedlňujem sa.

  • flanker.jirka
   16:24 29.01.2021

   Pokud by MO ČR chtělo přistupovat k obraně opravdu vážně, tak dělostřelectvo máme stále v troskách a další tři oddíly na kolech nebo pásech se hodí. Nemluvě o tom, že by to chtělo ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pokud by MO ČR chtělo přistupovat k obraně opravdu vážně, tak dělostřelectvo máme stále v troskách a další tři oddíly na kolech nebo pásech se hodí. Nemluvě o tom, že by to chtělo alespoň dvě baterie nějakého systému "MLRS."
   Ve výsledku dokáže dobře vybavené dělostřelectvo, i díky novým druhům munice, nahradit i přímou leteckou podporu.
   Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    18:54 29.01.2021

    No v podstatě souhlas, ale ono to MO zase je v nelehké situaci. Financí má málo a ještě se mu bere. Buď rozkazem šetřit a nebo přímo kroky tím, že se mu veme 10 miliard. Což je až ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No v podstatě souhlas, ale ono to MO zase je v nelehké situaci. Financí má málo a ještě se mu bere. Buď rozkazem šetřit a nebo přímo kroky tím, že se mu veme 10 miliard. Což je až 40% z investičních financí pro rok 2021. Ono za takových podmínek se to vážně nedá dělat srozumitelně.
    Navíc pro armádní zakázky platí stejná pravidla jako pro jakoukoli jinou zakázku kteréhokoli ministerstva. Problém je ale v tom, že ono je těší vybrat armádní techniku než kupříkladu odhrnovač sněhu, nebo klasické policejní auto, přitom pro MO musí postupovat podle stejných pravidel. Takže ten problém je širšího rázu než jen v MO.
    Co se týče MLRS souhlas. Raketomety AČR citelně chybí a jejich vyřazení byla chyba.
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     20:47 29.01.2021

     Způsob stanovení finančního stropu u některých projektů bylo dost polemické. Vypadá to, jako by dopředu bylo "politicky predvybrano" a pak se už jen hledá cesta toho dosáhnout. ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Způsob stanovení finančního stropu u některých projektů bylo dost polemické. Vypadá to, jako by dopředu bylo "politicky predvybrano" a pak se už jen hledá cesta toho dosáhnout. Vojáci nakonec sklapnout boty a budou rádi za cokoliv novějšího než co mají nyní.
     Nemusíme posuzovat ani odhrnovač sněhu, podívejte se na nákup přileb.
     Nebo se zkuste podívat za kolik kupuje AČR osm radarů a za kolik Slovensko jedenáct kusů toho samého typu a k tomu šest dalších menších radarů.
     Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      23:12 29.01.2021

      Upřímně. Co o daných zakázkách vlastně víte? Víte tak maximálně cenu a počet kusů. Nebo snad znáte přesné detaily jednotlivých obchodů, že je porovnáváte?
      Armádní zakázky se nedají ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Upřímně. Co o daných zakázkách vlastně víte? Víte tak maximálně cenu a počet kusů. Nebo snad znáte přesné detaily jednotlivých obchodů, že je porovnáváte?
      Armádní zakázky se nedají porovnávat podle nějakých základních čísel, protože nikdy nekupujete pouze stroj, ale kupujete celkový balíček služeb. A ty se stát od státu, nákup od nákupu liší. Zbraně se nekupují jako rohlík v obchodě. Proto nákupy zbraní trvají delší dobu, protože je to výsledek vyjednávání, návrhů, požadavků a protipožadavků.
      Bez přesných znalostí jednotlivých smluv, jsou jakékoli soudy nesmyslné :)
      Každopádně. Pokud máte o nákupu pochybnosti kontaktujte příslušné orgány aby to prošetřili. Je to jejich práce :)
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      23:36 29.01.2021

      Jinak. Cenový rozdíl mezi těmi nákupy je cca 0,5 miliardy KČ. S tím, že to vypadá na rozdíl mezi Českými a Slovenskými radary.
      Slováci nakupují 5 Radaru se středním dosahem ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jinak. Cenový rozdíl mezi těmi nákupy je cca 0,5 miliardy KČ. S tím, že to vypadá na rozdíl mezi Českými a Slovenskými radary.
      Slováci nakupují 5 Radaru se středním dosahem ELM-2084M-MMR
      5 radaru krátkého dosahu ELM-2084S-MMR a pak radary velmi krátkého dosahu ELM-2138M
      Zatím co AČR nakupuje rada ELM-2084.
      Takže už na první pohled jde vidět, že tyto dva nákupy jsou každý jiný :-) protože každá země nakupuje jinačí radary s jinačími schopnosti :)
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:03 30.01.2021

      Klimesov
      Mílíte se, obě země, a k tomu ještě Maďarsko, nakupují ELM 2084 od stejného výrobce, kterým je IAI ELTA, Maďarsko ovšem nenakupuje přímo z Izraele, ale přes Rheinnmetal ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Mílíte se, obě země, a k tomu ještě Maďarsko, nakupují ELM 2084 od stejného výrobce, kterým je IAI ELTA, Maďarsko ovšem nenakupuje přímo z Izraele, ale přes Rheinnmetal Canada, což je firma, která tyto radary zabezpečuje pro kanadské dělostřelectvo. Že jsou někde uvedené další označení verze jsou pouze minimální rozdíly v konstrukci systému. Všechny tyto radary jsou od základu "MMR" Multi Mission Radar. Slovenské ministerstvo není skoupé na informace, na odkazu najdete dokumenty ve kterých jsou velmi podrobné informace k technickým požadavkům, vybavení i cenovým nabídkám, jak kupní cena, tak logistická podpora.
      https://www.slov-lex.sk/legisl...

      Rozdíl 0,5 mld je hodně zajímavý. Při deklarované ceně 3,5 mld Kč za 8 kusů pro AČR, stojí jeden radar cca 0,438 mld. Tak že AČR by za podobnou sumu, jakou vynaloží Slovensko, pořídila cca 9 kusů radarů ELM 2084. Slovensko za to pořídí těchto radarů 11 a k tomu 6 kusů ELM 2138.

      Souhlasím s tím, že stále nevíme o detailech a je možné, že mícháme jablka s huškami, ale tyto jablka jsou v tomto případě trochu zahnívající (při porovnání dostupných informací ze Slovenska, viz odkaz) a předražené.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:23 30.01.2021

      flanker.jirka
      Sice o TTD pořizovaných radarů nevíme nic, ale je to předražené. Super přístup.

      flanker.jirka
      Sice o TTD pořizovaných radarů nevíme nic, ale je to předražené. Super přístup.

     • Klimesov
      10:44 30.01.2021

      flanker.jirka
      Nikoli. Výrobce je možná stejný, ale produkty a celkový objednaný balíček služeb, je jiný.
      Slovensko jich sice pořizuje 17, ale pouze 5 odpovídá technologicky tomu co ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Nikoli. Výrobce je možná stejný, ale produkty a celkový objednaný balíček služeb, je jiný.
      Slovensko jich sice pořizuje 17, ale pouze 5 odpovídá technologicky tomu co nakupuje AČR, zbytek jsou mašiny s "menšími výkony"
      Zde zdroje.
      https://www.armadninoviny.cz/s...

      https://www.czdefence.cz/clane...

      Kdežto AČR nakupuje cca 8 strojů a všechno jedné kvality, jednich výkonů.
      https://www.czdefence.cz/clane...

      Takže výrobce může být stejný, ale jedná se o rozdílné produkty. Takže těch cca 0,5 miliard rozdíl nic není.

      Znovu. Nelze posuzovat zakázky AČR podle zakázek jiných armád. Protože jsou jiné.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:25 30.01.2021

      Klimesov
      Přečtěte si ty materiály z odkazu na MO SK, tam se dočtete, že Slovensko chce 6 kusů radarů středního dosahu (to samé co AČR 8 kusů). 5 radarů malého dosahu, pro který ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      Přečtěte si ty materiály z odkazu na MO SK, tam se dočtete, že Slovensko chce 6 kusů radarů středního dosahu (to samé co AČR 8 kusů). 5 radarů malého dosahu, pro který ovšem vybralo také ELM 2084. A pak 6 kusů radarů krátkého dosahu ELM 2138.

      Pro představu jak moc se liší obě verze ELM 2084 se podívejte na úvodní obrázek na tomto odkaze.
      https://www.armadninoviny.cz/i...
      Jde pouze o velikost antén a tím počet anténních modulů, cca o třetinu menší počet. Ty ceny prostě nesedí, Slovensko je má nižší.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:45 30.01.2021

      Klimesov
      I kdyby se vzala byla cena 5 slovenských radarů ELM 2084 v konfiguraci malého dosahu o třetinu menší - přímo úměrná pouze velikosti antény, tak stále při cenách pro AČR by ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov
      I kdyby se vzala byla cena 5 slovenských radarů ELM 2084 v konfiguraci malého dosahu o třetinu menší - přímo úměrná pouze velikosti antény, tak stále při cenách pro AČR by to bylo 5 radarů každý za 290 milionů Kč (což jsou cca 2/3 z ceny jednoho radaru pro AČR, tam je cena 438 mil Kč (=3,5 mld / 8) )
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:59 30.01.2021

      flanker.jirka
      Ještě taková drobnost k té záhadě nižší ceny pro Slovensko. Oni počítají cenu bez nákladních aut které budou kupovat samostatně.

      flanker.jirka
      Ještě taková drobnost k té záhadě nižší ceny pro Slovensko. Oni počítají cenu bez nákladních aut které budou kupovat samostatně.

     • flanker.jirka
      16:10 30.01.2021

      Scotty
      Tak že AČR nakupuje vozidla (s největší pravděpodobnosti Tatry) přes dodavatele radarů z Izraele? ... v tom případě se bych se nedivil už ničemu v cenových rozdílech. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Tak že AČR nakupuje vozidla (s největší pravděpodobnosti Tatry) přes dodavatele radarů z Izraele? ... v tom případě se bych se nedivil už ničemu v cenových rozdílech.
      Stejně to ale nesedí, pokud slováci do nákupu nyní auta nepočítají a AČR ano, tak kolik může stát holá tatra na kterou se posadí radar? ... možná 20 milionů, pochybuji že tam bude třeba panceřová kabina. Při započítání 20 mil Kč na kus radaru a to není moc, dohromady pouze 160 mil Kč. Rozdíl v ceně k 500 mil Kč zůstává ještě 340 mil Kč, což není ani cena jednoho radaru pro AČR a přesto tohoto typu budou mít na SK 11 kusů a AČR8, SK k tomu dalších 6 malých radarů.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:58 30.01.2021

      flanker.jirka
      Stejně tak se budou kupovat dílenské Tatry spolu s BVP a Spyder bude také nepochybně koupen spolu s podvozky. Zvýší se tím podíl domácího průmyslu. Podobně třeba ...
      Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Stejně tak se budou kupovat dílenské Tatry spolu s BVP a Spyder bude také nepochybně koupen spolu s podvozky. Zvýší se tím podíl domácího průmyslu. Podobně třeba dodá ERA pasivní radary spolu s Tatrama a Toyotama. Tohle se dělá celkem běžně.
      Pro radary MADR může pořizovat podvozky třeba Retia jako český partner Elty.

      Slováci počítají že dají za podvozky cca. 9 milionů Euro. Tedy zhruba 250 milionů Kč. Můžeme se tady dohadovat ještě dlouho, ale dokud neznáme co obě smlouvy obsahují a cenový rozklad položek tak je to o ničem.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      23:12 30.01.2021

      Scotty
      Při dnešní snaze dávat vše na ISO palety je výhodnější pořídit vozy do armády přímo od výrobce vozidel jako nosiče, než v malých sériích pro jednotlivé zakázky.

      Slovensko ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Při dnešní snaze dávat vše na ISO palety je výhodnější pořídit vozy do armády přímo od výrobce vozidel jako nosiče, než v malých sériích pro jednotlivé zakázky.

      Slovensko řeší 17 kusů radarů proti 8. Tak že těch cca 160 mil KČ pro AČR za vozidla by mohlo sedět. Cena by tak mohla sedět při tom, že by AČR dostala navíc zlaté prasátko.
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      20:35 31.01.2021

      Pokud potřebujete nahnat ˇ% zapojení domácího průmyslu, nemůžete kupovat přepravní prostředky separátně.

      Pokud potřebujete nahnat ˇ% zapojení domácího průmyslu, nemůžete kupovat přepravní prostředky separátně.

     • flanker.jirka
      21:45 31.01.2021

      tomas.kotnour
      Ještě by se mohlo přijít na to, že to "zapojení domácího průmyslu" je jen fiktivní, protože to dají na Tatry tak jako tak :-D :-D :-D
      Ve výsledku z toho mohou lehce ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour
      Ještě by se mohlo přijít na to, že to "zapojení domácího průmyslu" je jen fiktivní, protože to dají na Tatry tak jako tak :-D :-D :-D
      Ve výsledku z toho mohou lehce být nejdražší tatrovky pro armádu, jen aby někdo tu kravinu s domácím průmyslem splnil.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:51 31.01.2021

      tomas.kotnour
      Když nejste přes mytí oken, měl bych otázku na namáhání konstrukce rámu vozidel. Jaká varianta je lepší z hlediska životnosti vozu, Eva nebo Caesar?
      Na videu s ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour
      Když nejste přes mytí oken, měl bych otázku na namáhání konstrukce rámu vozidel. Jaká varianta je lepší z hlediska životnosti vozu, Eva nebo Caesar?
      Na videu s dánským Caesarem je vidět, že jsou 3 a 4 náprava nadzvednuty, tak že se energie výstřelu rozloží do nohy, rámu vozidla a přední nápravy.
      U houfnice Eva mi to připadá tak, že nohy jsou více pouze pro stabilitu a energie výstřelu jde do nohou a na všechny 4 nápravy.
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.youtube.com/watch?...
      Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      01:44 02.02.2021

      To je velice správná otázka. Zatímco konstrukce nad zadními nápravami se nechá zesílit, resp. použít pro podélníky rámu profily s větší výškou či tloušťkou materiálu, tak jako to ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To je velice správná otázka. Zatímco konstrukce nad zadními nápravami se nechá zesílit, resp. použít pro podélníky rámu profily s větší výškou či tloušťkou materiálu, tak jako to má Dana, Zuzana, těžkotonážní sklápěčky 10x10 či podvozky pro vrtné plošiny, větší problém vidím na druhé straně vozidla. Když se podíváme zpomaleně na výstřel v čase 3:08
      https://www.youtube.com/watch?...
      uvidíme, jak celé vozidlo po výstřelu pracuje a především jeho kabina. A to je ten problém. Pokud ji Nexter neodpružil, přičemž nevím, kam by se v konstrukci nechaly měchy dát, jsou jediným částečně pružícím prvkem gumové silentbloky, ale zobrazený pohyb kabiny přesahuje jejich pružící možnosti. Proto se domnívám, že Jakmile silentbloky trochu povolí, tak začne celá kabina s rámem houpat na prvním příčníku a začne se hledat místo, které povolí. Nabízí se střih šroubů, které drží nosníky zámků kabiny, nebo se začne ohýbat rám, pravděpodobně v místě zapuštění vlnovců přední nápravy, i když je zesíleno. Nebo by to také mohlo zlomit první příčník, což by bylo úplně fatální poškození imobilizující celé vozidlo. Podle mě tatrováci nemají testovací stolici, která by takové zatížení mohla simulovat. Podobné problémy ale vznikají i u tahačů těžkých přívěsů, na což má Tatra řešení. Mezi zakončením rámu s tažným zařízením a posledním příčníkem se umístí vzpěra. Obdobně by se možná nechala umístit vzpěra od tažných ok k prvnímu příčníku, tedy řešení, které používala už 813.
      Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  12:52 29.01.2021

  Samohybná houfnice DITA je ve své koncepci kombinací 152 mm DANA M1 a M2 a 155m ZUZANA 2000. Technicky jde o up-grade 155 mm ZUZANA 2000, spočívající v up-gradu modulu platformy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Samohybná houfnice DITA je ve své koncepci kombinací 152 mm DANA M1 a M2 a 155m ZUZANA 2000. Technicky jde o up-grade 155 mm ZUZANA 2000, spočívající v up-gradu modulu platformy (TDV) , věžového modulu se zásobníky munice s bezosádkovou koncepcí a elektronického modulu (SŘP atd.), jehož autorem řešení je EXCALIBUR ARMY. Řešení je přínosné a odpovídá současným konstrukčním trendům.

  To tak nelze zcela říct o dělovém modulu ShH DITA, především dostřelu. Jde zřejmě o přímou aplikaci dělového modulu 155 mm ZUZANA 2000, jak se jeví z obrázků, jehož autorským řešitelem je Konštrukta Trenčín. Střelecky tak dělový modul koresponduje technickým a technologickým možnostem devadesátých let. Tomu odpovídá i předpokládané 155 mm střelivo (prachové náplně ve váčcích) a tím i konstrukce hlavně a závěru zbraně.

  V roce 2009 bylo přijato Memorandum o shodě, které unifikuje řešení prachových náplní pro děla ráže 155 mm ve formě válcových standardizovaných modulů se specifickým způsobem zážehu. Pokud Memorandu o shodě nebude přizpůsobeno řešení dělového modulu ShH DITA, jde zejména o hlaveň a závěr, resp. další části elevačních hmot, uplatnění ShH DITA je problematické. (Dodavatel dělového modulu se předpokládá se Konštrukta Trenčín z titulu autorství či jiný dodavatel s problémy poskytnutí výrobní licence?).

  PS. Dostřel 39 km je zásluhou střeliva (raketového pohonu), nikoli děla. Reálně jde o marketingový trik. Je třeba si rovněž uvědomit nižší účinek těchto střel v cíli, protože mají zpravidla sníženou hmotnost trhavé náplně. Rozhodující pro posouzení dostřelu děl je dostřel s HE FE (OF) střelivem. Pro 45 rážovou hlaveň je to 25 km.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   13:34 29.01.2021

   39km není dostřel s raketovým pohonem, ale s municí s odpařovací základnou. Se stejnou municí má Caesar nějakých 41km. Viz.gerald Bull a jeho teorie o dálce hlavně. Plus mínus to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   39km není dostřel s raketovým pohonem, ale s municí s odpařovací základnou. Se stejnou municí má Caesar nějakých 41km. Viz.gerald Bull a jeho teorie o dálce hlavně. Plus mínus to furt sedí.
   Skrýt celý příspěvek

   • Sergej7490
    13:43 29.01.2021

    Presne tak, jedna sa o tzv ER BB municiu - Extended Range Base Bleed. Municia je predlzena o niekolko cm na spodnej casti. V nej je pomaly horiaca zloz, ktora svojimi plynmi ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Presne tak, jedna sa o tzv ER BB municiu - Extended Range Base Bleed. Municia je predlzena o niekolko cm na spodnej casti. V nej je pomaly horiaca zloz, ktora svojimi plynmi vyplnuje vakuum vznikajuce rychlym pohybom projektilu. Tym sa razantne predlzi dostrel. Na ucinnu napln nema tento system ziadny dopad.
    Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    08:57 31.01.2021

    Base Bleed obvykle do češtiny překládají jako "dnový výtok" jen terminologická drobnost...
    Nemám to zkontrolované jinak než podle nákresů ale BB je něco mezi "obyč" a RAP, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Base Bleed obvykle do češtiny překládají jako "dnový výtok" jen terminologická drobnost...
    Nemám to zkontrolované jinak než podle nákresů ale BB je něco mezi "obyč" a RAP, generátor plynů má menší hmotnost, zabírá méně místa a zajišťuje nižší nárůst dostřelu než RAP (rocket assisted projectile), ale bude i výrobně jednodušší... rozumný kompromis imo...
    Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   13:39 29.01.2021

   "...Tomu odpovídá i předpokládané 155 mm střelivo (prachové náplně ve váčcích) a tím i konstrukce hlavně a závěru zbraně." - Z2000 rozhodne nepouziva ziadne prachove sacky, ale ...
   Zobrazit celý příspěvek

   "...Tomu odpovídá i předpokládané 155 mm střelivo (prachové náplně ve váčcích) a tím i konstrukce hlavně a závěru zbraně." - Z2000 rozhodne nepouziva ziadne prachove sacky, ale modularne naplne. Mas nejaky zdroj svojho tvrdenia ?
   Myslim ze uz ani demonstrator Ondava (152mm) nepouzival prachove sacky ale novovyvinute celospalitelne modularne naplne.
   Nie je ziadny dovod aby menil niekto zaver hlavne pre pouzitie starsieho a nekoncepcneho riesenia.
   Vymyslas problemy tam kde nie su.
   Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   13:54 29.01.2021

   Zuzana 2000 má jiné hnací náplně než celospalitelné u Zuzana 2 ? To jsem dosud neslyšel. V sáčcích je má Dana.

   Zuzana 2000 má jiné hnací náplně než celospalitelné u Zuzana 2 ? To jsem dosud neslyšel. V sáčcích je má Dana.

   • Sergej7490
    14:54 29.01.2021

    Za co ma to minus ? Ved ma pravdu. To len ARES tu fabuluje koniny o sackoch s prachom pre Zuzanu 2000.

    Za co ma to minus ? Ved ma pravdu. To len ARES tu fabuluje koniny o sackoch s prachom pre Zuzanu 2000.

    • Jura99
     15:46 29.01.2021

     Já sbírám mínusy podle nicku, na obsahu nezáleží :-).

     Já sbírám mínusy podle nicku, na obsahu nezáleží :-).

     • HEKTOR
      20:16 31.01.2021

      Jura99 - nebude to skôr preto,že ten nick má niektoré názory také aké má.??? .)

      Jura99 - nebude to skôr preto,že ten nick má niektoré názory také aké má.??? .)

     • Sergej7490
      01:36 01.02.2021

      Tak ma mat minuska pri tych konkretnych nazoroch. Nie tam, kde ma pravdu. Alebo on ju nema, pretoze su jeho niektore nazory toxicke ?
      Snad sme neklesli na uroven politikov...

      Tak ma mat minuska pri tych konkretnych nazoroch. Nie tam, kde ma pravdu. Alebo on ju nema, pretoze su jeho niektore nazory toxicke ?
      Snad sme neklesli na uroven politikov...

 • PetrTechnik
  11:38 29.01.2021

  Pokud by AČR měla zájem o Ditu, tak to přece ve světě funguje tak, že vláda udělí kontrakt na vývoj zbraňového demonstrátoru firmě , která se do tendru přihlásí a splní nejlépe ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by AČR měla zájem o Ditu, tak to přece ve světě funguje tak, že vláda udělí kontrakt na vývoj zbraňového demonstrátoru firmě , která se do tendru přihlásí a splní nejlépe zadaná kriteria. Vyrobí se demonstrátor a ten AČR opřipomínkuje, aby mohl vzniknout prototyp pro nultou serii u něj proběhnou příslučné zkoušky a po jejich splnění se rozběhne nultá serie. Takhle bych to viděl jako normální řešení, ale třeba jsem moc naivní.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   11:47 29.01.2021

   Navíc kdyby CSG měla zájem dodávat AČR děla, tak by s tím přišla o něco dříve. Jenže nic takového se nestalo.
   Osobně se domnívám, že CSG nemá žádný důvod jít proti Nexteru a Dita ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Navíc kdyby CSG měla zájem dodávat AČR děla, tak by s tím přišla o něco dříve. Jenže nic takového se nestalo.
   Osobně se domnívám, že CSG nemá žádný důvod jít proti Nexteru a Dita je čistě exportní koncept do zemí typu Ukrajina, Gruzie atp.
   Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    12:06 29.01.2021

    To je celkem sporé, protože CSG nemá nic než demonstrátor a země s potenciálním válečným konfliktem spíš budou chtít něco přímo koupit a nabídka typu , koukněte co by jsme mohli ...
    Zobrazit celý příspěvek

    To je celkem sporé, protože CSG nemá nic než demonstrátor a země s potenciálním válečným konfliktem spíš budou chtít něco přímo koupit a nabídka typu , koukněte co by jsme mohli vyrábět, je pro ně málo zajímavá. Další otázkou je , jestli CSG má dost financí na dokončení vývoje a vyrobu nulté serie. Říct třeba Ukrajine, : "Zaplaťte 10ks předem a my vám to někdy dodáme... " , no nevím jestli to takhle funguje.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     12:18 29.01.2021

     Ono je také možné to co tu nastiňují kolegové ze Slovenska. Tj. defacto slovenské dělo smontované v ČR. Prostě za tím může být jen to, že CSG by dokázala takové dělo prodat (na ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ono je také možné to co tu nastiňují kolegové ze Slovenska. Tj. defacto slovenské dělo smontované v ČR. Prostě za tím může být jen to, že CSG by dokázala takové dělo prodat (na rozdíl od výrobce), ale nechce být jen prostředníkem (výrobce má vždy lepší pozici a větší marži), takže z již vyvinutých komponent smontuje vlastní dělo (ze Slováků udělá subdodavatele) a pak to bude nabízet na trhu. Tím pádem by minimalizovala technická a finanční rizika o kterých mluvíte. Těžko říct, nicméně stále nevidím nic co by naznačovalo zájem AČR na jedné straně a zájem CSG narušit dobře rozběhlou spolupráci s Nexterem (podvozky pro děla, Titus).
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:04 31.01.2021

      Ještě jedna drobnost - asi by se takto odstranil "problém" že Konštrukta dost dobře nemůže přímo někomu prodávat identickou verzi Zuzany2 za citelně jinou (levnější) cenu než ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Ještě jedna drobnost - asi by se takto odstranil "problém" že Konštrukta dost dobře nemůže přímo někomu prodávat identickou verzi Zuzany2 za citelně jinou (levnější) cenu než slovenské armádě... takhle se to smaže s tím že je to citelně odlišné dělo...
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      18:40 31.01.2021

      SYN: :
      Ale ona nie je identicka, ma kratsiu hlaven. Je to ked tak modernizovany analog Z2000 s prvkami Z2.
      Pri oznameni o zavedeni Z2 do vyzbroje sa spekulovalo, ze Z2000 sa ...
      Zobrazit celý příspěvek

      SYN: :
      Ale ona nie je identicka, ma kratsiu hlaven. Je to ked tak modernizovany analog Z2000 s prvkami Z2.
      Pri oznameni o zavedeni Z2 do vyzbroje sa spekulovalo, ze Z2000 sa vyradia. Mozno si uz na ne Strnad brusi zuby :-)
      Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      21:08 31.01.2021

      Ale vyzerá to, že Z2000 sa vyraďovať nebudú a budú pokračovať. Sú v polovici životnosti, bola by blbosť ich vyradiť. Asi si to kompetentní uvedomili a ostalo ticho.

      Ale vyzerá to, že Z2000 sa vyraďovať nebudú a budú pokračovať. Sú v polovici životnosti, bola by blbosť ich vyradiť. Asi si to kompetentní uvedomili a ostalo ticho.

     • Sergej7490
      01:38 01.02.2021

      Jasne ze nie. Vraj sa planuje ich GO a nejaka modernizacia - minimalne spojovacie prostriedky.

      Jasne ze nie. Vraj sa planuje ich GO a nejaka modernizacia - minimalne spojovacie prostriedky.

     • mikojan29
      09:51 01.02.2021

      Sergej7490
      Čiastočný upgrade už prebehol na spojovacích prostriedkoch predtým ako išli do Lotyšska. Či bude ešte väčší čo sa týka elektroniky môžeme len špekulovať. GO tiež tuším ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sergej7490
      Čiastočný upgrade už prebehol na spojovacích prostriedkoch predtým ako išli do Lotyšska. Či bude ešte väčší čo sa týka elektroniky môžeme len špekulovať. GO tiež tuším už prebehla, ale možno sa mýlim a ešte sa len bude robiť.
      Zrejme mal niekto na ne zálusk (GO), keď bola obrana pod SNS a nakúpili sa Z2. ???
      Skrýt celý příspěvek

     • Draculos
      10:09 01.02.2021

      S nabehom Z2 do výzbroje by mohol nastať odpredaj Z1, povedzme aj CSG a nahradenie ich 25ks EVA 8x8 pre 1.mb.

      S nabehom Z2 do výzbroje by mohol nastať odpredaj Z1, povedzme aj CSG a nahradenie ich 25ks EVA 8x8 pre 1.mb.

  • Dual
   11:59 29.01.2021

   Třeba v Polsku to tak funguje, u nás asi spíš rozhoduje výše provize.

   Třeba v Polsku to tak funguje, u nás asi spíš rozhoduje výše provize.

   • Nesher
    12:03 29.01.2021

    Polský zbrojní průmysl je z velké části státní a bez státní podpory by se už dávno sesypal.
    Ale jinak máte pravdu, stát si v Polsku vývoj zbrojních systémů objednává, ale za ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Polský zbrojní průmysl je z velké části státní a bez státní podpory by se už dávno sesypal.
    Ale jinak máte pravdu, stát si v Polsku vývoj zbrojních systémů objednává, ale za podmínky výroby (a nikoliv jen montáže) doma a hlavně polské potřeby co se počtů týče jsou většinou o řád vyšší než ty naše.
    Skrýt celý příspěvek

 • Razem
  10:49 29.01.2021

  Ohledně možného zavedení do AČR, vzhledem k tomu, že DITA bude hotova odhadem nejdříve do 5 let, tak bych nyní opravil a částečně modernizoval houfnice DANA. Nový podvozek Tatra by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně možného zavedení do AČR, vzhledem k tomu, že DITA bude hotova odhadem nejdříve do 5 let, tak bych nyní opravil a částečně modernizoval houfnice DANA. Nový podvozek Tatra by dokonce mohl být použit pro houfnice DANA s tím, že v budoucnu bude osazen věží z houfnice DITA.
  Tím by se ulevilo armádnímu rozpočtu a de-facto i státnímu, protože schodek jen za minulý rok, za tento rok a možná i z další léta česká ekonomika zajisté citelně pocítí.
  Navíc zavedením houfnice DITA jí pomůžeme k zahraničnímu exportu.
  Kupovat houfnice Caesar nemá již pro nás nemá smysl. Jak ekonomický, tak technologický.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:57 29.01.2021

   Jasně, program modernizace armády se má řídit tím co si zrovna vymyslí CSG. Přičemž ať už to s Dita dopadne jakkoliv, tak nejdůležitější komponenty budou vždy z ciziny (např. ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Jasně, program modernizace armády se má řídit tím co si zrovna vymyslí CSG. Přičemž ať už to s Dita dopadne jakkoliv, tak nejdůležitější komponenty budou vždy z ciziny (např. hlaveň tu nikdo nevyrobí). Takže jaká je přidána hodnota Vašeho řešení? Žádná.
   Skrýt celý příspěvek

   • Razem
    11:14 29.01.2021

    Máte pravdu v tom, že MOČR by mělo více sledovat možnosti českého průmyslu a méně podléhat tlaku zvenčí.
    O přidaných hodnotách jsem psal již výše, v současné době je to pro nás ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Máte pravdu v tom, že MOČR by mělo více sledovat možnosti českého průmyslu a méně podléhat tlaku zvenčí.
    O přidaných hodnotách jsem psal již výše, v současné době je to pro nás ekonomicky nejlepší řešení a rozhodně to podpora českého průmyslu a vývoje je!!! A to bez debat. To, že ne vše nebude pocházet z ČR, tak si uvědomte, že nyní jsme ve 20. letech 21. století a ne ve 20. leteh 20. století, kdy 100% domácí původ byl ještě možný. I ten Bren není (bohužel) 100% Made in Czech Republic.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:20 29.01.2021

     Stát by měl podporovat vývoj tam kde to dává smysl, tj. tam kde jsme skutečně dobří. Snaha prorazit na celkem saturovaném trhu s děly, se "slovenským" konceptem o který jak ukazují ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Stát by měl podporovat vývoj tam kde to dává smysl, tj. tam kde jsme skutečně dobří. Snaha prorazit na celkem saturovaném trhu s děly, se "slovenským" konceptem o který jak ukazují prodeje zase takový zájem není, navíc postavený na dovezených komponentech, není podpora vývoje, ale CSG. A to není to samé.
     Neděláte náhodou pro ně?
     Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     11:20 29.01.2021

     možnosti českého průmyslu jsou ty, že pod Caesara a DITU dodají podvozek. Zbytek je z ciziny.

     možnosti českého průmyslu jsou ty, že pod Caesara a DITU dodají podvozek. Zbytek je z ciziny.

     • tomas.kotnour
      11:35 29.01.2021

      Nedivil bych jsem se, kdyby Strnad z Dany vytěžil všechno negumové, co se nechá použít. V případě Dity tedy celý nabíjecí mechanismus a jenom ho upravil. V takovém případě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nedivil bych jsem se, kdyby Strnad z Dany vytěžil všechno negumové, co se nechá použít. V případě Dity tedy celý nabíjecí mechanismus a jenom ho upravil. V takovém případě potřebuje už "jenom" hlaveň a brzdovratné ústrojí. Proto si myslím, že pokud zákazník dodá vlastní Danu (nebo ji vezme Strnad ze svých zásob), bude levnější než Caesar na 8x8.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:49 29.01.2021

      tomas.kotnour
      Může být, nicméně jsem stále přesvědčen, že to CSG nedělá kvůli AČR jak tu někteří fantazírují, ale je to čistě exportní koncept.

      tomas.kotnour
      Může být, nicméně jsem stále přesvědčen, že to CSG nedělá kvůli AČR jak tu někteří fantazírují, ale je to čistě exportní koncept.

     • Sergej7490
      11:56 29.01.2021

      To Tomas.Kotnour:
      Ak sa dobre pozrete na fotky DITY tak zistite ze nabijaci mechanizmus (+ radar) je napadne podobny tomu zo Z2. U DANY vyzera inak.
      Mozem sa samozrejme mylit, je ...
      Zobrazit celý příspěvek

      To Tomas.Kotnour:
      Ak sa dobre pozrete na fotky DITY tak zistite ze nabijaci mechanizmus (+ radar) je napadne podobny tomu zo Z2. U DANY vyzera inak.
      Mozem sa samozrejme mylit, je to len 3D model.
      NAozaj si myslim ze zobrali kompletnu zbran Z2 a osadili (osadia) kanonom zo Z2000.
      Zaujimavejsi moze byt ten zasobnik, kedze vylucili nabijaca - jeho ulohou je hlavne upravovat pocet nabojok podla aktualnej palebnej potreby a nastavovat zapalovace.
      Pri beznej cinnosti je toto vsetko nastavene uz pri samotnom nabijani striel do zasobnika - vie sa palebna uloha, teda odkial kam, kolko striel a podla toho sa presne nalozia nabojky a typy granatov s uz nastavenymi zapalovacmi.
      Takze v DITE toto vsetko bud planuju zautomatizovat, alebo aj nie...
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:01 29.01.2021

      tomas.kotnour: z Dany by to udělat asi vůbec nešlo. Minimálně hnací náplně musí být podávány jinak, pokud ve věži nesedí obsluha, musí to umět odebrat i příslušný a třeba pro každý ...
      Zobrazit celý příspěvek

      tomas.kotnour: z Dany by to udělat asi vůbec nešlo. Minimálně hnací náplně musí být podávány jinak, pokud ve věži nesedí obsluha, musí to umět odebrat i příslušný a třeba pro každý výstřel jiný počet a druh hnacích celospalitelných náplní.
      Skrýt celý příspěvek

     • Cenzor
      12:18 29.01.2021

      No mě ten nabíjecí mechanizmus ˇ+ radar nepřijde podobný tomu ze Z2, ale zcela totožný se Z vz. 2000.

      No mě ten nabíjecí mechanizmus ˇ+ radar nepřijde podobný tomu ze Z2, ale zcela totožný se Z vz. 2000.

     • Sergej7490
      14:24 29.01.2021

      Cenzor:
      Je to mozne, ono ten nabijaci mechanizmus Z2 a Z2000 je rovnaky, Z2 ma navyse strelecky radar.

      Cenzor:
      Je to mozne, ono ten nabijaci mechanizmus Z2 a Z2000 je rovnaky, Z2 ma navyse strelecky radar.

     • flanker.jirka
      23:16 30.01.2021

      Tomas Kotnour
      Chová s k nim lépe než původní majitel. :-)

      Tomas Kotnour
      Chová s k nim lépe než původní majitel. :-)

    • Scotty
     11:36 29.01.2021

     Razem
     Takže ekonomicky nejvýhodnější řešení je doslova vyhodit peníze z okna na rekonstrukci Dany a potom čekat kdy a jestli vůbec nějak dopadne Dita? Super řešení.
     Správně píšete ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Razem
     Takže ekonomicky nejvýhodnější řešení je doslova vyhodit peníze z okna na rekonstrukci Dany a potom čekat kdy a jestli vůbec nějak dopadne Dita? Super řešení.
     Správně píšete že je 21. století. Proto je úplně v podhodě nakoupit dělostřeleckou nástavbu ve Francii a k ní dodat český podvozek, motor a kabinu.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:50 29.01.2021

      Pokud je modernizace a zdigitalizování jedné Dany v ceně půlky vagonu pražské tramvaje, tak to už tu mělo být dávno. Osádky mohly cvičit hodně blízko k obsluze moderního děla. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud je modernizace a zdigitalizování jedné Dany v ceně půlky vagonu pražské tramvaje, tak to už tu mělo být dávno. Osádky mohly cvičit hodně blízko k obsluze moderního děla. Vyhozené peníze by to nebyly. Jinak ale souhlasím s nákupem Caesarů.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:54 29.01.2021

      Jura99
      Možná by to nebyly vyhozené peníze před 10-15 lety. Dnes jednoznačně ano.

      Jura99
      Možná by to nebyly vyhozené peníze před 10-15 lety. Dnes jednoznačně ano.

   • Jura99
    11:15 29.01.2021

    Hlaveň tu "někdo" vyrobí, pokud to bude výhodné a pokud bude odbyt. Zdejší strojírenství je i nadále pro Čechy přirozený obor a je na vysoké úrovni, málo se třeba ví, že hřídele do ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Hlaveň tu "někdo" vyrobí, pokud to bude výhodné a pokud bude odbyt. Zdejší strojírenství je i nadále pro Čechy přirozený obor a je na vysoké úrovni, málo se třeba ví, že hřídele do větrných elektráren udělá jen doslova pár států na světě, mezi nimi ČR.
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:16 29.01.2021

     Nevyrobí, není kdo a pro pár houfnic by se to ani nevyplatilo.

     Nevyrobí, není kdo a pro pár houfnic by se to ani nevyplatilo.

     • Jura99
      11:44 29.01.2021

      s první částí bohužel souhlasit nemůžu, vyrobit hlaveň není pro české strojírenství problém. Druhá část samozřejmě pravda je a je to obecná pravda, cokoliv produkujete, musí být ...
      Zobrazit celý příspěvek

      s první částí bohužel souhlasit nemůžu, vyrobit hlaveň není pro české strojírenství problém. Druhá část samozřejmě pravda je a je to obecná pravda, cokoliv produkujete, musí být obchodně úspěšné.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:51 29.01.2021

      Jura
      Tak prosím jmenujte firmu, která v ČR umí (má know-how a lidi) vyrobit dělostřeleckou hlaveň v patřičné ráži a délce a s patřičnou kvalitou. Já tedy takovou neznám. To spíš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      Tak prosím jmenujte firmu, která v ČR umí (má know-how a lidi) vyrobit dělostřeleckou hlaveň v patřičné ráži a délce a s patřičnou kvalitou. Já tedy takovou neznám. To spíš uvěřím, že by se vývojem původního konceptu DANA podařilo vyvinout nabíjecí automat a k němu patřičný software.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:56 29.01.2021

      Jura99
      Který podnik u nás je schopen vyrobit hlaveň od výkovku až po finální produkt?

      Jura99
      Který podnik u nás je schopen vyrobit hlaveň od výkovku až po finální produkt?

     • Jura99
      12:12 29.01.2021

      Scotty, Nesher: dělostřelecké hlavně v ČR nikdo nedělá, ale to neznamená, že tu nikdo nemá rozměrově vyhovující obráběcí stroje a že tu nikdo nemá rozměrově vyhovující slévárnu, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty, Nesher: dělostřelecké hlavně v ČR nikdo nedělá, ale to neznamená, že tu nikdo nemá rozměrově vyhovující obráběcí stroje a že tu nikdo nemá rozměrově vyhovující slévárnu, kovárnu. Třeba Vítkovice by to asi dokázaly.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      12:26 29.01.2021

      Jura
      A má na to i lidi? Ona je to celkem věda

      Jura
      A má na to i lidi? Ona je to celkem věda

     • Jura99
      13:21 29.01.2021

      Nesher: no věda, jak se to vezme. Lidi co zde produkují turbíny, lopatky turbín, gigantické zalomené hřídele pro zaoceánské lodi a řadu dalších strojírenských chuťovek, by asi ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: no věda, jak se to vezme. Lidi co zde produkují turbíny, lopatky turbín, gigantické zalomené hřídele pro zaoceánské lodi a řadu dalších strojírenských chuťovek, by asi úžasem neoněměli před trubkou kalibru 155mm.
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      13:42 29.01.2021

      Jura
      Budeš se divit, ale asi by dost koukali. Hezky to popsal Klimesov, už jen to, že ta trubka má vydržet opakovanou explozi (což po lopatkách turbín nikdo nechce) naznačuje, že ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      Budeš se divit, ale asi by dost koukali. Hezky to popsal Klimesov, už jen to, že ta trubka má vydržet opakovanou explozi (což po lopatkách turbín nikdo nechce) naznačuje, že jen vyvinout správný materiál není sranda.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:54 29.01.2021

      Jura99.
      Jako ono teoreticky toho jde hodně a v silách českého průmyslu to je. V tom máte pravdu. Máme zde dost chytrých lidí co by to nejspíše zvládly a prostoru tu je také ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99.
      Jako ono teoreticky toho jde hodně a v silách českého průmyslu to je. V tom máte pravdu. Máme zde dost chytrých lidí co by to nejspíše zvládly a prostoru tu je také dost.
      Problém je ale to, že pro žádnou českou firmu to zatím není rentabilní.
      Výroba hlavní je obrovská investice a dokud není jistota, že se tato investice vyplatí, tak to jednoduše nikdo neudělá.

      Ale je možné, že někdy v budoucnu CSG si pořídí nebo vyjedná licenci na výrobu hlavní. Kdo ví. CSG je poměrně ambiciózní společnost a s pokud se jí bude dařit, tak počítám, že bude chtít své portfólium rozšířit, takže možná v budoucnu se nakonec budou moct hlavně vyrábět pro potřeby AČR tady.
      Ale pochybuji, že i CSG bude chtít investovat do kompletního vývoje.
      Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      14:28 29.01.2021

      Výroba dobré hlavně je docela kumšt. Větěinou to patří k nejvíce střeženým tajemstvím vyrobců. Pokud vím tak hlaveň se nejdřive ková na kovací trn a to za přesně stanovených ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Výroba dobré hlavně je docela kumšt. Větěinou to patří k nejvíce střeženým tajemstvím vyrobců. Pokud vím tak hlaveň se nejdřive ková na kovací trn a to za přesně stanovených teplot, jde o docela přesný výkovek. A pak se teprve obrábí.
      Vlastní vývoj by znamenal vyrobit pár kusů a zkoušet a to pořád dokola, než se podaří vyrobit hlave%n , která se při výstřelu nerozkmitá a vydrží pár tisíc výstřelů.
      Když za 1.WW stavěli Italové a Rakušané bitevní lodě, tak italské hlavně 305mm měly životnost cca 200 výstřelů. Rakouské ,vyrobené v Čechách životnost až 600 výstřelů. Nejlepší britské , měly životnost okolo 1000 výstřelů.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:57 29.01.2021

      pánové nedělejte z dělové hlavně jaderný reaktor. Na tomto území se dělových hlavní vyrobilo desítky tisíc a o složení materiálu budou stohy popsaného papíru v kdejakém archivu i ...
      Zobrazit celý příspěvek

      pánové nedělejte z dělové hlavně jaderný reaktor. Na tomto území se dělových hlavní vyrobilo desítky tisíc a o složení materiálu budou stohy popsaného papíru v kdejakém archivu i kdejakých strojařských skriptech. Kromě toho, ten slovenský podnik na produkci výkovků dělových hlavní si CSG koupila. Pokud by jí o to šlo, tak zdroj výkovků hlavní tedy má.
      Skrýt celý příspěvek

     • Josse
      18:52 29.01.2021

      Když zvládli vyrobu hlavní na ukrajině tak si myslím že by ji zvladli i v čr. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Když zvládli vyrobu hlavní na ukrajině tak si myslím že by ji zvladli i v čr. https://defence-ua.com/news/ja...

      Otazkou je jestli pro EA nebude jednodušší domluvit se na ukrajině. +jak už zaznělo DITA je exportní projekt a nejspiš pro ukrajinu takže vyroba hlavně tam by bylo vlastně plus...
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      23:40 29.01.2021

      Jura99
      Znovu tady nejde o to, jestli se v ČR zvládnou nebo nezvládnou vyrábět hlavně. Ale jestli se nějaké firmě v ČR vyplatí do takové výroby investovat.
      Jak už tady bylo mnohými ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Znovu tady nejde o to, jestli se v ČR zvládnou nebo nezvládnou vyrábět hlavně. Ale jestli se nějaké firmě v ČR vyplatí do takové výroby investovat.
      Jak už tady bylo mnohými popsáno, vývoj a výroba hlavní není nic jednoduchého. Je to náročný a drahý proces, takže do rozjetí výroby by fabrika musela vložit nemálo financí a dalších zdrojů. S tím, že konkurence na trhu je velká a není tu záruka, že se tato investice vyplatí.
      A to je celá problematika.
      Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     12:17 29.01.2021

     Jura99.
     Vyrobit hlaveň od 0 je velice složitá, drahá a hlavně zdlouhavá práce a bez potenciálního exportního úspěchu se to prostě nevyplatí.
     Pokud by se v ČR měly děla hlavně, tak ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Jura99.
     Vyrobit hlaveň od 0 je velice složitá, drahá a hlavně zdlouhavá práce a bez potenciálního exportního úspěchu se to prostě nevyplatí.
     Pokud by se v ČR měly děla hlavně, tak potřebujete slévárny, které přijdou s potřebnou slitinou, která bude na výrobu vhodná, pak potřebujete fabriku, která z té slitiny udělá hlaveň a pak potřebujete strojirny, které dílo dokončí a hlaveň připraví do finální podoby. A než se dostanete do produkční podoby, tak si to vše vyžádá roky výzkumu, zkoušek a testů.
     Počítám s tím, že si proces výroby uvědomujete, a jde vám spíše o to, že by nějaká fabrika v ČR mohla nakupovat hlavňovinu (nevím jak se přesně nazývá neopracovaná hlaveň) a v ČR by bylo provedeno finální dokončení.
     Ano tohle by šlo, ale otázka je proč by to někdo dělal? O kolik takové řešení bude levnější než si nechat dovést ze zahraničí kompletní hlaveň i s nalakování? Zvlášť když daná země je náš spojenec a v další části bude s velkou pravděpodobností odebírat podvozky?
     Snažit se mermomoci přenést výrobu kdejakého šroubku do ČR by bylo zbytečně drahé a hlavně zbytečně složité :-)
     Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      09:22 31.01.2021

      Tak, nejde jen o to to dokázat "nějak" ale tak aby na tom všichni zůčastnění neměli jen ztrátu... Ono takový podzvukový bitevník jsme si nakonec (s pár licenčníma/dovezenýma ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tak, nejde jen o to to dokázat "nějak" ale tak aby na tom všichni zůčastnění neměli jen ztrátu... Ono takový podzvukový bitevník jsme si nakonec (s pár licenčníma/dovezenýma celkama stylu radar, motor a podobné maličkosti) taky dokázali vyrobit sami, ale co z toho bylo? Byl jen o trochu dražší a o trochu horší než průměr konkurence, a výsledek se dostavil - stojí zakonzervované. Jako kdyby vypukla válka tak by to nevadilo, ale on byl henten mír...
      Plně si uvědomuju že zpětný pohled je 20/20 ale s tím jak to dopadlo by bývalo levnější dosažený zisk firmám zaplatit cash a neutrácet ještě za materiál a práci :(
      Skrýt celý příspěvek

   • tomas.kotnour
    12:15 29.01.2021

    Ona je otázka, co bude dál s NZtama. Po přezbrojení 7. mb. tam bude technika pro tři mechanizované brigády, ale co s dělostřelectvem? Po příchodu Caesarů budeme mít i tři oddíly ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ona je otázka, co bude dál s NZtama. Po přezbrojení 7. mb. tam bude technika pro tři mechanizované brigády, ale co s dělostřelectvem? Po příchodu Caesarů budeme mít i tři oddíly Dan, které by měly v NZtech vydržet dalších 30 let do vyřazení Caesarů. Dany mají v současnosti k dispozici munici, které už byla opakovaně prodlužována životnost. Čím by tedy Dany v případě mobilizace někdy kolem roku 2050 měly střílet? Nakoupíme novou munici ráže 152 mm, která bude pro všechny ostatní případy k ničemu? A kde vyrobíme další, když každá munička bude v takové situaci vyrábět 155? Navíc se do Dan budou muset nějaké peníze vrazit, aspoň na jejich generálku.

    V případě přechodu na Ditu by se modernizace mohla dělat fázově, tedy prvně ditizace podvozků za cca 1 - 1,5 mld Kč (za Allisonky) a následně postupně vyměnit věže. Ušetřilo by se za 152 mm munici a za v tu dobu naprosto atypickou koncepci výmetných náplní v nábojce a zároveň by se získalo mnohem kvalitnější řešení, než nějaké vyřazované M109 s krátkou hlavní (včetně L39) či nějakých M198 z pouště.
    Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     13:26 29.01.2021

     Až armáda nebude vědět co s penězma tak se může něčím takovým zabývat. Zatím to ovšem vypadá že bude mít problém ufinancovat i skutečně klíčové projekty. Pokud se povede dodání ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Až armáda nebude vědět co s penězma tak se může něčím takovým zabývat. Zatím to ovšem vypadá že bude mít problém ufinancovat i skutečně klíčové projekty. Pokud se povede dodání Caesarů, tak Dany půjdou do skladů a tam se budou udržovat v chátrání.
     Skrýt celý příspěvek

     • tomas.kotnour
      14:39 29.01.2021

      Dokud bude fungovat investiční část rozpočtu MO na principu programového financování, ze kterého si navíc kdokoliv může udělat trhací kalendář, tak to bude problém. Ve skutečnosti ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Dokud bude fungovat investiční část rozpočtu MO na principu programového financování, ze kterého si navíc kdokoliv může udělat trhací kalendář, tak to bude problém. Ve skutečnosti však MO není schopno utratit přidělené peníze, protože se vždycky nějaký program zpozdí. Proto se před koncem roku vždycky uzavírají dodatky k uzavřeným smlouvám, ve kterých MO platí 100% zálohy, aby vymetlo účet. Stejně tak by se ovšem nechala uzavřít rámcová smlouva třeba na modernizaci Dan, modernizaci vozového parku či vlastní techniku pro AZ... Plnění téchto rámcových smluv by se dohodlo vždy na konci roku dle čerpání rozpočtu MO.
      Loni MO předplatilo pušky a náklaďáky, nejspíše z peněz, co měli jít na BVP a děla, letos za ně neutratí ani korunu. Pokud se neuzavře smlouva na BVP ani tento rok, budou se muset už druhý rok utrácet peníze z BVP na něco jiného a k tomu se přidají ještě peníze, které měly být letos určeny na pušky a Tatry. Tímto způsobem se ta hromada peněz bude pořád přesouvat z roku na rok a k tomu ještě růst. Když si vzpomeneme na to, jak ministr Stropnický předplatil na několik let Gripeny a pokud toto předplacení pořád posouváme dopředu, můžeme být v situaci, kdy MO takto posouvá už 10 mld. Kč.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:36 29.01.2021

      Rámcová smlouva je určitě užitečný nástroj jak řešit čerpání rozpočtu. Ovšem napadli by mě desítky užitečnějších věcí na které by se dali uzavřít než je zrovna modernizace Dany.

      Rámcová smlouva je určitě užitečný nástroj jak řešit čerpání rozpočtu. Ovšem napadli by mě desítky užitečnějších věcí na které by se dali uzavřít než je zrovna modernizace Dany.

    • SYN_
     09:29 31.01.2021

     A toto zní relativně rozumně... ale zvždy je cena až na prvním místě že :) Pokud by DANA za levný peníz (opravdu solidně levně, násobně levněji než "bojové") šlo třeba i ...
     Zobrazit celý příspěvek

     A toto zní relativně rozumně... ale zvždy je cena až na prvním místě že :) Pokud by DANA za levný peníz (opravdu solidně levně, násobně levněji než "bojové") šlo třeba i zkanibalizovat a doplnit jim moderní SŘP, hlaveň aktuálního kalibru (v záloze by asi ani ta kratší tolik nevadila pokud je levnější) a šup s nima do zálohy... to zní celkem dobře. Hlavně to ale udělat POTOM co budeme mít nové (ať nejsme nějakou dobu úplně bez a ať nikoho nepřepadají myšlenky moderní zrušit) a pojistit se ve smlouvě proti nárůstu ceny... prostě fixní cena...
     Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   11:20 29.01.2021

   vzhledem k tomu, že nás v brzké době čeká náhrada Gripenů, tanků, BVP, a na horizontu je i náhrada Mi-171, tak na odklad houfnic není ani čas, ani prostor a ani finance.

   vzhledem k tomu, že nás v brzké době čeká náhrada Gripenů, tanků, BVP, a na horizontu je i náhrada Mi-171, tak na odklad houfnic není ani čas, ani prostor a ani finance.

   • Nesher
    11:36 29.01.2021

    Přesně tak, kdyby se modernizace AˇCR řídila podle toho co si CSG zrovna vymyslí, tak ji můžeme rovnou zrušit.
    Co kdyby se CSG rozhodla, že "vyvine" BVP, také zrušíme už rozjetý ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak, kdyby se modernizace AˇCR řídila podle toho co si CSG zrovna vymyslí, tak ji můžeme rovnou zrušit.
    Co kdyby se CSG rozhodla, že "vyvine" BVP, také zrušíme už rozjetý tendr a budeme léta čekat?
    Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     12:24 29.01.2021

     Nehledě na to, že když se to veme kolem a kolem, tak jediné co bude na houfnici DITA z průmyslu ČR je podvozek. Elektronika je s otazníkem a samotná zbraň tak jako tak z ciziny ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Nehledě na to, že když se to veme kolem a kolem, tak jediné co bude na houfnici DITA z průmyslu ČR je podvozek. Elektronika je s otazníkem a samotná zbraň tak jako tak z ciziny nejspíše od francouzského Nexteru.
     Takže prakticky by se za těch cca 5 - 10 let a nesmyslně proinvestovaných miliardách v ČR vyráběl CAESAR s pancéřovou věží. Takže někteří lidé by byly spokojeni, že na vojáky nefouká :D :D
     Jinak podvozek pro CAESARA - výroba ČR
     Elektronika - nevíme nebo aspoň já nevím
     Samotná zbraň - Francie.
     Ovšem s tím, že asi by si frantíci na ty svoje nové CAESARY, o kterých uvažují vybrali jinačí nosič.
     A tak jako tak by to vyráběla CSG. Tatra je tuším součástí holdingu CSG.
     Skrýt celý příspěvek

 • Razem
  10:42 29.01.2021

  Jen se sebelibě pochválím, protože v této diskuzi (odkaz na konci) jsem psal, že by náš průmysl dokázal vyrobit houfnici ráže 155mm s tím, že dělo by nebylo dlouhé 52 ráží, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen se sebelibě pochválím, protože v této diskuzi (odkaz na konci) jsem psal, že by náš průmysl dokázal vyrobit houfnici ráže 155mm s tím, že dělo by nebylo dlouhé 52 ráží, ale méně. Protože délka 52 ráží je víc trend, než praktická záležitost.

  https://www.armadninoviny.cz/h...
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:55 29.01.2021

   A já znovu musím konstatovat, že náš průmysl zatím nic nevyrobil, zatím jen staví technologický demonstrátor, přičemž ty nejdůležitější komponenty zřejmě dovezl z ciziny. Co, kdy a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   A já znovu musím konstatovat, že náš průmysl zatím nic nevyrobil, zatím jen staví technologický demonstrátor, přičemž ty nejdůležitější komponenty zřejmě dovezl z ciziny. Co, kdy a jestli vůbec z toho něco bude je ve hvězdách. A rozhodně to není něco co zajímá AČR.
   Skrýt celý příspěvek

   • balm
    11:20 29.01.2021

    Technologický demonstrátor přímo odráží průmyslové schopnosti a celkové možnosti. Automaticky se počítá s nastavením logistického řetězce, potřebných průmyslových zařízení, včetně ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Technologický demonstrátor přímo odráží průmyslové schopnosti a celkové možnosti. Automaticky se počítá s nastavením logistického řetězce, potřebných průmyslových zařízení, včetně součástí prototypu produktu. Nikoho neohromí, že DITA bude používat střelecký systém z Izraele, stejně tak nikoho nepřekvapí vývoz a použití našich optických systému do Izraele. Nepřekvapí ani stavba a testování na strojích vyrobených v Japonsku, protože Japonsko používá pro své kritické vojenské sítě naše optické systémy, které najdete i v protileteckých systémech Chu-SAM Type 03, 30FFM class, nebo Fukušimě.

    Výrobce se nikde nepyšní 100% domácí, což je doménou zejména Francie (např.: Dassault Rafale) .
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     11:31 29.01.2021

     Ano nepyšní, ale tady to zatím vypadá na slovenské dělo smontované v ČR. A jestli si mám vybrat zda dáme podvozek pod Caesara a budeme ho mít hned, nebo pod Dita a budeme ji mít za ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Ano nepyšní, ale tady to zatím vypadá na slovenské dělo smontované v ČR. A jestli si mám vybrat zda dáme podvozek pod Caesara a budeme ho mít hned, nebo pod Dita a budeme ji mít za 10 let (zbytek se stejně doveze). Tak se ptám proč mám čekat na Dita?
     Skrýt celý příspěvek

     • balm
      12:00 29.01.2021

      Uvědomujete si vůbec o čem je řeč? Evidentně nikoliv, protože zcela nesmyslně vytváříte vztah mezi iniciativou soukromého výrobce a zbrojními programy AČR.

      Tady jde o to, že se ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Uvědomujete si vůbec o čem je řeč? Evidentně nikoliv, protože zcela nesmyslně vytváříte vztah mezi iniciativou soukromého výrobce a zbrojními programy AČR.

      Tady jde o to, že se výrobce z vlastní vůle a prostředků rozhodl vyvinout vlastní kolovou 155 mm houfnici, kterou bude se svolením Vlády dále nabízet zákazníkům. Lhostejné, jaké stanovisko zaujme AČR (Ministerstvo), protože stojí zcela mimo a pokud se prodá do světa (plácnu) např.: 300 kusů a doma nebude ani jedna, výrobce to rozhodně trápit nebude.

      Tak se ptám proč do toho taháte "čekání" a AČR?
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:07 29.01.2021

      balm
      Co s tím má společného vláda? Maximálně tak ministerstvo zahraničí které bude povolovat vývoz.

      balm
      Co s tím má společného vláda? Maximálně tak ministerstvo zahraničí které bude povolovat vývoz.

     • Nesher
      12:23 29.01.2021

      balm
      Protože přesně to (počkat na Dita) tu někteří navrhují? Stačí si projít celé vlákno a nikoliv jen Váš příspěvek.
      Jinak nejsme ve sporu, též se domnívám, že je to čistě ...
      Zobrazit celý příspěvek

      balm
      Protože přesně to (počkat na Dita) tu někteří navrhují? Stačí si projít celé vlákno a nikoliv jen Váš příspěvek.
      Jinak nejsme ve sporu, též se domnívám, že je to čistě soukromý projekt CSG a budu rád když bude úspěšný. Ale nevidím důvod, jak (znovu opakuji) tu někteří navrhují podpořit CSG tím, že zrušíme nákup Caesara a budeme čekat až a pokud vůbec to CSG dotáhne do konce.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:47 29.01.2021

      Nesher: počkat na Ditu tu navrhuje málokdo, ani já ne, ale vsadím se, že řada politiků i věci neznalých lidí, což je tak 99%, si do francouzského řešení rýpne, když bude mít ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nesher: počkat na Ditu tu navrhuje málokdo, ani já ne, ale vsadím se, že řada politiků i věci neznalých lidí, což je tak 99%, si do francouzského řešení rýpne, když bude mít prostor se vyjádřit. Do toho naši novináři, kteří nerozeznají Albatros od stíhačky a hned bude o čem chytře diskutovat.
      Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:57 29.01.2021

      No tak upřímně stačí si poslechnout co mele tenhle člen KSČM.
      Když jsem se na to díval, tak jsem měl chuť vyhodit televizi oknem.
      Tak odporné populistické hovna co mlel mně dokáží ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No tak upřímně stačí si poslechnout co mele tenhle člen KSČM.
      Když jsem se na to díval, tak jsem měl chuť vyhodit televizi oknem.
      Tak odporné populistické hovna co mlel mně dokáží neuvěřitelně vytočit.
      https://www.ceskatelevize.cz/p...
      Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:08 29.01.2021

      jura
      Navrhuje to Razem na kterého jsem primárně, než se do diskuze přidal balm, reagoval. A soudě dle plusů to tady má velkou podporu.

      jura
      Navrhuje to Razem na kterého jsem primárně, než se do diskuze přidal balm, reagoval. A soudě dle plusů to tady má velkou podporu.

    • logik
     12:56 29.01.2021

     Balm:
     V tomto si mimo. Např. Aero má technologické demonstrátory, ale schopnost vyrábět v rozumném počtu letadla je dosti diskutabilní.

     Balm:
     V tomto si mimo. Např. Aero má technologické demonstrátory, ale schopnost vyrábět v rozumném počtu letadla je dosti diskutabilní.

  • Miroslav
   10:58 29.01.2021

   Ten trend vychádza z toho, že sa v budúcnosti viac bude presadzovať a zlacňovať navádzaná munícia. Bude dostupnejšia a tých L52 bude potom dávať výhodu. Tu sa hodí výrok z istého ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ten trend vychádza z toho, že sa v budúcnosti viac bude presadzovať a zlacňovať navádzaná munícia. Bude dostupnejšia a tých L52 bude potom dávať výhodu. Tu sa hodí výrok z istého českého filmu:

   ,,Záchod! Čtyřicet let jste chodily támhle za stodolu na mez a nejčko si budete vymejšlet!"
   Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    17:42 29.01.2021

    Ta budoucnost už tu je, co do přesnosti je to dobrou volbou, při možném využití GPS. Jde o PGK munici.
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Problém u delších ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Ta budoucnost už tu je, co do přesnosti je to dobrou volbou, při možném využití GPS. Jde o PGK munici.
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Problém u delších hlavní bude v jejich životnosti při střelbu na delší vzdálenosti.

    ...stále se bavíme pouze o demonstrátoru houfnice, CSG má kontakty i jinam než na Slovensko a klidně se může stát, že houfnice dostane L52 od jiného výrobce a z jiné země. Píše se o vazbách na Srbsko nebo Chorvatsko, něco mají rozjetého i s Rheinmetall Landsysteme.
    Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   11:09 29.01.2021

   Pradědové by se museli pousmát, že dokážeme vyrobit houfnici 155mm, v Plzni kdysi udělali 350mm lodní trojčité věže, sice pochopitelně bez jakéhokoliv digitálu, ale mechanicky to ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pradědové by se museli pousmát, že dokážeme vyrobit houfnici 155mm, v Plzni kdysi udělali 350mm lodní trojčité věže, sice pochopitelně bez jakéhokoliv digitálu, ale mechanicky to musela být podívaná, doprava granátu a náplně z muničního skladiště až k hlavni a zamíření na cíl.
   Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    11:14 29.01.2021

    Lenže protivník nemal radary, SRP, laserové navádzanie ani nadzvukové stíhačky. Na tej lodi sa rozhodne nemuseli báť, že do 60 sekúnd ich zasiahne odvetná paľba alebo letecký nálet
    Zobrazit celý příspěvek

    Lenže protivník nemal radary, SRP, laserové navádzanie ani nadzvukové stíhačky. Na tej lodi sa rozhodne nemuseli báť, že do 60 sekúnd ich zasiahne odvetná paľba alebo letecký nálet
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:52 29.01.2021

     Mě jde čistě o mechanickou část zbraně, resp. ten (ne)pokrok ve výrobě za 100let.

     Mě jde čistě o mechanickou část zbraně, resp. ten (ne)pokrok ve výrobě za 100let.

     • Miroslav
      12:00 29.01.2021

      Lenže ten pokrok je dosť dôležitý. Kedysi si skoro každá krajina dokázala vyrobiť stíhačku a nasekali toho na tisíce kusov. Dnes krajín ktoré dokážu vyrobiť samostatne modernú ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Lenže ten pokrok je dosť dôležitý. Kedysi si skoro každá krajina dokázala vyrobiť stíhačku a nasekali toho na tisíce kusov. Dnes krajín ktoré dokážu vyrobiť samostatne modernú nadzvukovú stíhačku narátaš na prstoch jednej ruky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:28 29.01.2021

      Miroslav: tak zrovna třeba takový stíhačkový současník té škodovácké dělové věže, takový Spad VII se proti stíhačkovému současníkovi Dity, což může být třeba F-35A, liší opravdu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: tak zrovna třeba takový stíhačkový současník té škodovácké dělové věže, takový Spad VII se proti stíhačkovému současníkovi Dity, což může být třeba F-35A, liší opravdu kosmicky. Ale mechanická část obou děl je skoro stejná, tehdejší mistr ve výrobě hlavní by si asi měl o čem pokecat s tím dnešním a možná by ten dnešní zíral s otevřenou pusou.
      Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:42 29.01.2021

   Tak zatím jediné co víme je že český průmysl dokázal okapotovat slovenskou houfnici a použít podvozek z Dany M2. Jek další invence se odehrála u CSG můžeme jen spekulovat.

   Tak zatím jediné co víme je že český průmysl dokázal okapotovat slovenskou houfnici a použít podvozek z Dany M2. Jek další invence se odehrála u CSG můžeme jen spekulovat.

 • Charlie
  10:34 29.01.2021

  Mimochodem v 3D studiu se jim něco nepovedlo - druhej render (houfnice otočená věží od nás) ukazuje tři převisy a dvě mezery - to je samo blbost, na všechn ostatních je jedna ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem v 3D studiu se jim něco nepovedlo - druhej render (houfnice otočená věží od nás) ukazuje tři převisy a dvě mezery - to je samo blbost, na všechn ostatních je jedna mezera mezi dvěma ppolovinami věže. Navíc věž je tak blízko kabiny, že by se nikdy neotočila zpáty. Asi se jim trochu posunul model :D
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   10:50 29.01.2021

   Ne, to jsou doleva odsunuté kapotáže nabíjení a hnacích náplní. Prostředek zůstává na místě.

   Ne, to jsou doleva odsunuté kapotáže nabíjení a hnacích náplní. Prostředek zůstává na místě.

   • Jura99
    10:50 29.01.2021

    kapotáž granátů doleva, kapotáž nábojek doprava

    kapotáž granátů doleva, kapotáž nábojek doprava

    • Jura99
     11:04 29.01.2021

     kecám, granáty jsou vpravo, hnací náplně vlevo :-). Kapotáž se prostě odsunuje směrem ven z věže.

     kecám, granáty jsou vpravo, hnací náplně vlevo :-). Kapotáž se prostě odsunuje směrem ven z věže.

   • Miroslav
    11:02 29.01.2021

    Je to jasný render. Všimni si tieňovanie a to vykreslenie... Toto nie je reálna fotografia ani náhodou

    Je to jasný render. Všimni si tieňovanie a to vykreslenie... Toto nie je reálna fotografia ani náhodou

    • Jura99
     11:19 29.01.2021

     Tak souhlasím že fotky vypadají poměrně nepřirozeně, ale že Dita fyzicky existuje asi pochyb nebude, koukni se na https://dita.excaliburarmy.cz/... třeba na detail granátů v karuselu ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Tak souhlasím že fotky vypadají poměrně nepřirozeně, ale že Dita fyzicky existuje asi pochyb nebude, koukni se na https://dita.excaliburarmy.cz/... třeba na detail granátů v karuselu při odsunuté kapotě, takto nevypadá virtuální obrázek.
     Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:27 29.01.2021

      Ja som nič také nepovedal, že neexistuje. Toto čo vidíme je marketing. Ide len o to, či je reálna DITA plnohodnotný systém alebo len kapotáž s dielčimi prvkami technológie.

      Ja som nič také nepovedal, že neexistuje. Toto čo vidíme je marketing. Ide len o to, či je reálna DITA plnohodnotný systém alebo len kapotáž s dielčimi prvkami technológie.

     • Miroslav
      11:47 29.01.2021

      Render najlepšie spoznáš tak, že pozrieš na pneumatiky. Lesklé a s dobre viditeľným ostrým dezénom aj v blate, ale keď sa pozrieš na nejakú technologickú skupinu, napríklad ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Render najlepšie spoznáš tak, že pozrieš na pneumatiky. Lesklé a s dobre viditeľným ostrým dezénom aj v blate, ale keď sa pozrieš na nejakú technologickú skupinu, napríklad hydraulický systém námeru tak vidíš pekné hovno bez detailov.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:18 29.01.2021

      CSG je známá tím, že fotky vyretušuje dosti brutálně.

      CSG je známá tím, že fotky vyretušuje dosti brutálně.

 • Charlie
  10:29 29.01.2021

  Teda jako dobrý, sice mi ta věž přijde ukrutně mohutná (může to být kvůli větší délce použité munice?), ta zadní převisy takový... divný, ale budiž. Asi se vyblbnul dyzajnér a čert ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teda jako dobrý, sice mi ta věž přijde ukrutně mohutná (může to být kvůli větší délce použité munice?), ta zadní převisy takový... divný, ale budiž. Asi se vyblbnul dyzajnér a čert ví, jak bude vypadat finál.

  Co mě ale zaujalo je pouze dvoučlenná osádka. Vcelku chápu, že když všechno poběží jak má, tak to díky automatizaci v pohodě zvládnou (velitel víceméně jenom zadá do systému souřadnice cíle, co mu přijdou rádiem, a počítač podle vlastní polohy a dalších údajů vypočítá palebnou úlohu, pokud už mu konkrétní řešení nepřijde hotový od velitelskýho stanoviště), ale co v případě, že se "něco posere" - jak bude vypadat nouzový nabíjení (s tím měli u Dany plný ruce práce velitel i miřič)?

  Ale i kdyby se "nouzovej" režim moc neřešil (Nefunguje to? jeďte do týlu na opravu.), jak bude vypadat údržba? Mají vůbec dva chlapi šanci zabezpečit běžnou provozní údržbu v poli? Tankáni sou tři/čtyři a mají toho plný brejle, tady sice odpadá údržba pásů, ale určo se najde zas spousta jiných kratochvílí (třebas jen vyčištění hlavně a mechanismů děla).

  To je asi jedniná výhoda caesaru - těch pět chlapů se o to líp podělí.
  Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:36 29.01.2021

   Caesar 8x8 má jen čtyřčlennou obsluhu

   Caesar 8x8 má jen čtyřčlennou obsluhu

   • Nesher
    11:41 29.01.2021

    Pánové mínusáři, jako důkaz přidávám video z výcviku dánských obsluh, jasně vidíte 4 dánské vojáky (posádka děla) a dva francouzské instruktory (rozdíl v uniformě si myslím všimne ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pánové mínusáři, jako důkaz přidávám video z výcviku dánských obsluh, jasně vidíte 4 dánské vojáky (posádka děla) a dva francouzské instruktory (rozdíl v uniformě si myslím všimne i skoro slepý)
    https://www.youtube.com/watch?...
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:07 31.01.2021

     Ale že vám jich tu nasázeli, přitom zbytečně :-D

     Ale že vám jich tu nasázeli, přitom zbytečně :-D

  • skelet
   10:38 29.01.2021

   to že zmizí dva lidi z houfnice neznamená, že zmizí i ze systému. Jen se můžou přehodit do zázemí. A pak je to o dvě duše méně, které ti může zabít protivník.

   to že zmizí dva lidi z houfnice neznamená, že zmizí i ze systému. Jen se můžou přehodit do zázemí. A pak je to o dvě duše méně, které ti může zabít protivník.

  • Sergej7490
   11:06 29.01.2021

   Granaty mozu mat az 1m na vysku, nabojky v plnej razi podobne.

   Granaty mozu mat az 1m na vysku, nabojky v plnej razi podobne.

 • Double
  09:30 29.01.2021

  Jedna T krizovatka a je po hufnici..

  Jedna T krizovatka a je po hufnici..

  • Jura99
   10:25 29.01.2021

   docela mi lichotí, že moje upozornění na "unikátní" řešení umístění dlouhé hlavně L52 do středu vozidla Z2 tu u slovenských kolegů zlidovělo a stále mi jej připomínají. I nadále si ...
   Zobrazit celý příspěvek

   docela mi lichotí, že moje upozornění na "unikátní" řešení umístění dlouhé hlavně L52 do středu vozidla Z2 tu u slovenských kolegů zlidovělo a stále mi jej připomínají. I nadále si ale myslím, že pokud to jde řešit jinak, je vždy lepší vozidlo neprodlužovat. Pokud není zásadní, mě neznámý důvod pro věž uprostřed, tak je konec hlavně cca 3m před kabinou zbytečné zhoršení manipulačních vlastností vozidla. Věžová konkurence (Archer, Koalicija-SV, Nora) má věž vždy vzadu, asi také neznají tu výhodu umístění ve středu. Samozřejmě při střelbě to středové umístění může být stabilnější, ale délka vozidla je také dost důležitý parametr.
   Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    10:38 29.01.2021

    Je to optimální z hlediska rozložení hmotnosti. Vepředu je kabina, vzadu motor a nejtěžší část celku je mezi nápravovými skupinami. Nemusíte řešit vyvážení (při plných zásobnících ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Je to optimální z hlediska rozložení hmotnosti. Vepředu je kabina, vzadu motor a nejtěžší část celku je mezi nápravovými skupinami. Nemusíte řešit vyvážení (při plných zásobnících je komplet značně těžší než vystřílený), předek i zadek je zatíženej vždycky stejně, nekroutí vám to tolik rám vozidla, zadní nápravy nemusí být tak masivní, stejně tak se podívejte jak masivní opory má koala nebo caesar a co má dana/zuzana.. Hlaveň dopředu trčí uplně stejně u spousty kompletů (PzH 2000 kupříkladu).
    Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:41 29.01.2021

     Neříkám, že je to nějaký zásadní problém, spíše malá komplikace (myšleno ta trčící hlaveň), ale srovnávat manévrovací možnosti pásového a kolového podvozku je malinko mimo.

     Neříkám, že je to nějaký zásadní problém, spíše malá komplikace (myšleno ta trčící hlaveň), ale srovnávat manévrovací možnosti pásového a kolového podvozku je malinko mimo.

     • skelet
      11:23 29.01.2021

      je to ta samá komplikace .. řidič na to musí myslet. Je jedno jestli je to pásák nebo kolová houfnice.

      je to ta samá komplikace .. řidič na to musí myslet. Je jedno jestli je to pásák nebo kolová houfnice.

     • Nesher
      11:32 29.01.2021

      skelet
      Ne úplně, pasák se dokáže otočit takřka na místě, ale jak říkám není to žádný velký problém

      skelet
      Ne úplně, pasák se dokáže otočit takřka na místě, ale jak říkám není to žádný velký problém

     • skelet
      12:22 29.01.2021

      naprosto zcela.. řidič vždy musí myslet na to, že má pár metrů tyčky před podvozkem.

      naprosto zcela.. řidič vždy musí myslet na to, že má pár metrů tyčky před podvozkem.

     • Jura99
      14:06 29.01.2021

      skelet: tak jistě, řidič jakéhokoliv vozidla musí myslet na obrys vozidla při jízdě, ale ten konec trubky se při zatáčení chová u kolového podvozku jinak než u pásového.

      skelet: tak jistě, řidič jakéhokoliv vozidla musí myslet na obrys vozidla při jízdě, ale ten konec trubky se při zatáčení chová u kolového podvozku jinak než u pásového.

     • skelet
      14:13 29.01.2021

      ten konec trubky se chová naprosto stejně, opisuje rádius :)

      ten konec trubky se chová naprosto stejně, opisuje rádius :)

     • Jura99
      16:22 29.01.2021

      skelet: na velkém volném parkovišti bude trubka na pásáku opisovat kruh a na kolovém podvozku také. Ale při průjezdu mezi překážkami umí pásák nakreslit křivku, kterou kolový ...
      Zobrazit celý příspěvek

      skelet: na velkém volném parkovišti bude trubka na pásáku opisovat kruh a na kolovém podvozku také. Ale při průjezdu mezi překážkami umí pásák nakreslit křivku, kterou kolový nedokáže.
      Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:58 29.01.2021

     Rozmístění jednotlivých celků a rozvor náprav na podvozku je velmi dobře variabilní. Asi by nebyl problém dát motor za kabinu, věž dozadu a třeba nesymetrický rozvor náprav kvůli ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Rozmístění jednotlivých celků a rozvor náprav na podvozku je velmi dobře variabilní. Asi by nebyl problém dát motor za kabinu, věž dozadu a třeba nesymetrický rozvor náprav kvůli třeba nesymetrickému zatížení. Tady se ale stále dodržuje koncepce DANY, která měla hlaveň krátkou, takže socialističtí konstruktéři neměli důvod to řešit. Pokud je věž ve středu zcela bezpodmínečně nutná a nadmíru výhodná, nemám s tím nejmenší problém přijmout, že to tak musí být. V opačném případě je ale každých 10cm délky vozidla zbytečně navíc celkem škoda.
     Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    10:50 29.01.2021

    Archer je bezvežová ľahká húfnica, Koalicija zase pásová. Nora sa síce Zuzane ako tak podobá ale za cenu, že musí mať 4 masívne nohy rozložené do strán ako pavúk. Koľko trvá Nore ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Archer je bezvežová ľahká húfnica, Koalicija zase pásová. Nora sa síce Zuzane ako tak podobá ale za cenu, že musí mať 4 masívne nohy rozložené do strán ako pavúk. Koľko trvá Nore sa pozbierať aby mohla odísť z miesta kým to zloží?
    Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     11:23 29.01.2021

     Koalicija-SV je na Kamazu, Archer věž má, pokud tedy za věž považujeme "krabici", která integruje zásobu munice a závěrový mechanismus do jednoho otočného objektu.

     Koalicija-SV je na Kamazu, Archer věž má, pokud tedy za věž považujeme "krabici", která integruje zásobu munice a závěrový mechanismus do jednoho otočného objektu.

     • Miroslav
      11:56 29.01.2021

      Koalicija na Kamaze je novinka. Musím sa priznať, že doteraz som ju videl len na podvozku T-90. V každom prípade podľa toho čo som našiel je kolesová húfnica len v štádiu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Koalicija na Kamaze je novinka. Musím sa priznať, že doteraz som ju videl len na podvozku T-90. V každom prípade podľa toho čo som našiel je kolesová húfnica len v štádiu testovania a tie sa neskončia skôr ako budúci rok. Taktiež je nutné dodať, že platí to isté ako u NORA, že má 4 masívne nohy, čo u Zuzany nie je.

      Citujem:

      Rusko zahájilo zkoušky nové samohybné houfnice 2S35-1 Koalicija-SV-KŠ na podvozku KamAZ-6550. Podle prohlášení zástupců výrobce, společnosti Uralvagonzavod, by měla testovací fáze skončit v průběhu roku 2022.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:13 29.01.2021

      Miroslav: k těm patkám u Nora a Koalitsia-SV. Může mít vliv, že to jsou náklaďácké podvozky, celkem tedy slabé proti rázům a věž má celkem vysoko těžiště a také, že má opravdu ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: k těm patkám u Nora a Koalitsia-SV. Může mít vliv, že to jsou náklaďácké podvozky, celkem tedy slabé proti rázům a věž má celkem vysoko těžiště a také, že má opravdu odměr 360°. U Zuzany jsem neviděl střelbu v 360° a podvozek je speciální, vež je posazená o něco níž. Samozřejmě rozměrné patky zdržují, takže pokud je věž vzadu podmíněná rozměrnými patkami, je to mínusový bod.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:51 29.01.2021

      Zuzana je schopná otočiť vežu okolo svojej osi o 360° ale strelecký odmer je -/+60° vzhľadom na pozdĺžnu os. Teda spolu 120° čo teda pokladám za dostatočné

      Zuzana je schopná otočiť vežu okolo svojej osi o 360° ale strelecký odmer je -/+60° vzhľadom na pozdĺžnu os. Teda spolu 120° čo teda pokladám za dostatočné

     • Jura99
      16:06 29.01.2021

      Miroslav: pointa je jinde, ne jestli je 120° dostatečné či nikoliv. Bavíme se o masivních patkách Nory a Koalicije, takže pokud mají střelbu 360°, jsou ty patky jedním z důvodů.

      Miroslav: pointa je jinde, ne jestli je 120° dostatečné či nikoliv. Bavíme se o masivních patkách Nory a Koalicije, takže pokud mají střelbu 360°, jsou ty patky jedním z důvodů.

     • flanker.jirka
      18:57 29.01.2021

      Miroslav
      Nora má 4 nohy a je tím o mnoho stabilnější než Zuzana nebo Eva na dvou nohách. Stačí se podívat na Evu, jak v čase 2:30 pochoduje po ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav
      Nora má 4 nohy a je tím o mnoho stabilnější než Zuzana nebo Eva na dvou nohách. Stačí se podívat na Evu, jak v čase 2:30 pochoduje po výstřelu.
      https://www.youtube.com/watch?...

      Čtyři nohy vidím jednoznačně jako výhodu i protože, se více šetří podvozek.
      Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:28 29.01.2021

      flanker.jirka
      Caesar má podpěru řešenou podobně jako Eva, ale po výstřelu je podstatně stabilnější. Takže to nebude jen o počtu, ale i o konkrétním provedení.

      flanker.jirka
      Caesar má podpěru řešenou podobně jako Eva, ale po výstřelu je podstatně stabilnější. Takže to nebude jen o počtu, ale i o konkrétním provedení.

     • Jura99
      19:50 29.01.2021

      stabilni patky maji jeste dalsi vyhodu, mohou mit vliv na kadenci. Pokud se ma hlaven pred vystrelem prestat kyvat po predchozim vystrelu, chce to bud cas nebo pevne rozpatkovani.

      stabilni patky maji jeste dalsi vyhodu, mohou mit vliv na kadenci. Pokud se ma hlaven pred vystrelem prestat kyvat po predchozim vystrelu, chce to bud cas nebo pevne rozpatkovani.

     • flanker.jirka
      09:50 31.01.2021

      Scotty
      Když se na video s Evou podíváte, tak jde o test střelby na malém náměru, ale maximálním odměru 60°od středu vozidla, u toho je vidět, že "nohy" na to moc stavěné nejsou, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Když se na video s Evou podíváte, tak jde o test střelby na malém náměru, ale maximálním odměru 60°od středu vozidla, u toho je vidět, že "nohy" na to moc stavěné nejsou, při vyšším náměru takový pohyb podvozku nebude. V tomto parametru je EVA mnohem lepší, při odměru pro střelbu celkem 120° oproti 60°u Caesaru (a Caesar 6x6 má pouze 30°celkem)
      Když si porovnáte videa s Caesarem a Evou, tak Caesar podpěrou značně odlehčuje obě zadní nápravy vozidla a přenos sil se dělí mezi nohu, rám vozidla a dvě přední nápravy. Eva má nohy koncipovány tak, že se přenos sil cpe do nohou a stále do všech 4 náprav.
      Dobré řešení má napříklád Archer, má dvě nohy a díky tomu jak jsou umístněny je stabilní a má uváděnou hodnotu odměru od středu vozidla až 85° tak že celkový odměr je 170°
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.youtube.com/watch?...
      https://www.youtube.com/watch?...
      Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   10:43 29.01.2021

   V pohode. Zasekávajú sa len tie slovenské

   V pohode. Zasekávajú sa len tie slovenské

 • Jura99
  09:18 29.01.2021

  Caesar je správná volba z řady důvodů, vč. zahraničně-politických, ale jestli Nexter trochu šlápne vedle při vyjednávání podmínek, úplně slyším politiky napříč spektrem, jak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Caesar je správná volba z řady důvodů, vč. zahraničně-politických, ale jestli Nexter trochu šlápne vedle při vyjednávání podmínek, úplně slyším politiky napříč spektrem, jak se diví, že AČR kupuje děla v zahraničí, když je tu domácí výrobek a korona a blablabla. Samozřejmě by šlo dělat řadu věcí, třeba naše Dany opravdu modernizovat na M2 pro budoucích zhruba 5let, aby si osádky sáhly na digitální dělo a mezitím dokončit a nakoupit Ditu. Dany pak prodat na východ. Ale to je příliš flexibilní postup, pro státní aparát. Stále si ale myslím, že AČR potřebuje zbraně kompatibilní se spojenci, žádné bílé slony, takže jedině že by Ditu koupilo celé NATO :-).
  Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   09:39 29.01.2021

   DITA je pořád technologický demonstrátor - takže to vypovídá o všem. Sériový produkt je nějaký ten rok vzdálen.
   Nejdřív je nutné testovat - pokud se podíváme na vývoj jiných ...
   Zobrazit celý příspěvek

   DITA je pořád technologický demonstrátor - takže to vypovídá o všem. Sériový produkt je nějaký ten rok vzdálen.
   Nejdřív je nutné testovat - pokud se podíváme na vývoj jiných houfnic, tak se musí vystřelit minimálně několik stovek střel během testování. A pochopitelně např. vyzkoušet střelbu z houfnice poté, co ujede několik stovek kilometrů v těžkém terénu.
   Testování je ta nejsložitější část vývoje zbraňového systému.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:16 29.01.2021

    S tím úplně souhlasím, proto je Caesar správné řešení a nepotřebuje se dalších 20let na děla akvizičně sahat. Pokud by ale politicky nejel jinak vlak, než přes domácí řešení, ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S tím úplně souhlasím, proto je Caesar správné řešení a nepotřebuje se dalších 20let na děla akvizičně sahat. Pokud by ale politicky nejel jinak vlak, než přes domácí řešení, funkční by asi bylo na čas dát osádkám DANA M2, aby si osahali zapojení děla do digitálního bojiště, vystřílela se ještě nějaká ta 152mm munice a aby se překlenula doba do dodávky Dity, což může být 5-10let (v našich podmínkách spíš těch 10). Ty Dany M2 pak dát záloze nebo prodat. Obsluha Dany M2 může být po stránce řízení palby, datové komunikace atd. velmi velmi podobná modernímu dělu. Středověk je manipulace s hnací náplní.
    Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:05 29.01.2021

   Otázkou je, zda by si Ceasar vojáci vybrali i bez ohledu na cenu a něčí "politické body?"

   Oproti Evě, Zuzaně, Archeru je Ceasar pomalešjí na zaujetí stanoviště, opuštění ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Otázkou je, zda by si Ceasar vojáci vybrali i bez ohledu na cenu a něčí "politické body?"

   Oproti Evě, Zuzaně, Archeru je Ceasar pomalešjí na zaujetí stanoviště, opuštění stanoviště, musí jej obsluhovat více osob, které se musí z části pohybovat vně vozidla, má menší odměr pro střelbu, nabíjecí mechanismus je vystaven působení vnějším vlivům tak, že nelze vyloučit ani potřeba jej nejdříve ručně čistit od prachu nebo bláta před samotnou střelbou.
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    19:37 29.01.2021

    No budget byl od začátku stanoven. Tedy na výběr měl logicky vliv.
    Zuzana a Caesar má stejně početnou posádku. Minimálně na nabíjecí mechanismus má Caesar "kondom", ale to je spíš ...
    Zobrazit celý příspěvek

    No budget byl od začátku stanoven. Tedy na výběr měl logicky vliv.
    Zuzana a Caesar má stejně početnou posádku. Minimálně na nabíjecí mechanismus má Caesar "kondom", ale to je spíš na delší přesuny.
    https://www.armyrecognition.co...
    Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     09:59 31.01.2021

     Scotty
     Samozřejmě, pro přepravu mívají houfnice i hadry přes ústí hlavně, na prezentačních videíích nebudou ukazovat co navíc vojáci musí dělat, než začnou střílet.
     Rozdíl je v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     Samozřejmě, pro přepravu mívají houfnice i hadry přes ústí hlavně, na prezentačních videíích nebudou ukazovat co navíc vojáci musí dělat, než začnou střílet.
     Rozdíl je v tom, že stekný počet členů osádky u Zuzany nemusí cvičit spartakiádní sestavu při každém výstřelu, tak že u Caesaru budou ve špatném počasí potřebovat "kondomy" všichni.
     Jak je to vlastně s s odolností prachových náplní proti vodě a silnému dešti?
     Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      12:02 31.01.2021

      /Rozdíl je v tom, že stekný počet členů osádky u Zuzany nemusí cvičit spartakiádní sestavu při každém výstřelu, tak že u Caesaru budou ve špatném počasí potřebovat "kondomy" ...
      Zobrazit celý příspěvek

      /Rozdíl je v tom, že stekný počet členů osádky u Zuzany nemusí cvičit spartakiádní sestavu při každém výstřelu, tak že u Caesaru budou ve špatném počasí potřebovat "kondomy" všichni./
      Stejně tak musí i v dešti pracovat obsluhy minometů. Tam to ovšem nikomu zvláštní nepřijde.

      /Jak je to vlastně s s odolností prachových náplní proti vodě a silnému dešti?/
      Dá se očekávat že těch pár sekund mezi vyjmutím ze schránky a nabitím udrží obal samotný prach v suchu. Ostatně musí fingovat i v tažených houfnicích bez jakékoli automatizace a ve zcela otevřeném prostoru.
      Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:13 31.01.2021

      Scotty
      Obsluha minometu je trochu odlišná, málokterý má nabíjecí automat a většinou jsou někde v díře těsně prakticky v první linii, aby někam dostřelili. Více by se o tom dalo ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Obsluha minometu je trochu odlišná, málokterý má nabíjecí automat a většinou jsou někde v díře těsně prakticky v první linii, aby někam dostřelili. Více by se o tom dalo bavit v případě, že se budou pořizovat samohybné minomety. Ty se dají pořídit už s mechanizovaným nabíjením a klidně na podvozku 4x4.

      Jak je vidět například u Dany navržené v 70. letech minulého století, nabíjení šlo u houfnic vyřešit už před 40 lety lépe než u Caesaru.
      Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:54 29.01.2021

  Je to podle fotek taková hloubková modernizace principu DANA. Ve věži ubyl prostor pro osádku, zakládání nové munice do zásobníku je zezadu věže po odsunutí té kapotáže a pak je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je to podle fotek taková hloubková modernizace principu DANA. Ve věži ubyl prostor pro osádku, zakládání nové munice do zásobníku je zezadu věže po odsunutí té kapotáže a pak je tam množství optoelektroniky, která rapidně zjednodušuje a zpřesňuje zásah a odebírá potřebné členy osádky. Zajímala by mě možnost ručního nabíjení před střelbou, je možné že to nejde nebo jen při natočení věže na 90°. Ve srovnání s Archerem je to nejspíš o stupeň lepší stroj, osádka stejná a vyšší kapacita zásobníku. Za solidní dizajn pochvala.
  Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   09:09 29.01.2021

   když vidím ten přístup k zásobníkům, tak mě hned napadlo jestli si nepomýšlí na automatické přebíjení z muničního vozidla

   když vidím ten přístup k zásobníkům, tak mě hned napadlo jestli si nepomýšlí na automatické přebíjení z muničního vozidla

   • Jura99
    09:20 29.01.2021

    to by byl skvělý nápad a zřejmě řešitelný. Na tu konstrukci karuselu nějak zaaretovat protikus z muničního vozidla a pustit ty granáty tam. Ale to by nám snad lépe vysvětlil ...
    Zobrazit celý příspěvek

    to by byl skvělý nápad a zřejmě řešitelný. Na tu konstrukci karuselu nějak zaaretovat protikus z muničního vozidla a pustit ty granáty tam. Ale to by nám snad lépe vysvětlil Miroslav, když má projekční firmu na průmyslovou automatizaci :-).
    Skrýt celý příspěvek

    • Al Capone
     09:47 29.01.2021

     Ne nevysvětlil.
     On by nám vysvětlil že vnitřek je původní slovenská konstrukce a tudíž to není možné.

     Ne nevysvětlil.
     On by nám vysvětlil že vnitřek je původní slovenská konstrukce a tudíž to není možné.

     • Nesher
      10:11 29.01.2021

      Tohle mě vždy pobaví, přitom třeba původní řešení z DANA je více než 40 let staré a pokud tam vůbec kdy nějaká patentová ochrana byla, tak už je dávno pryč (obecně se patenty ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Tohle mě vždy pobaví, přitom třeba původní řešení z DANA je více než 40 let staré a pokud tam vůbec kdy nějaká patentová ochrana byla, tak už je dávno pryč (obecně se patenty udělují na 20 let), takže dnes to řešení může použít kdokoliv a jakkoliv, třeba jako základ pro vlastní vývoj.
      Ale vzhledem k tomu, že nikdo neví co je vlastně v té věži, tak těžko soudit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:30 29.01.2021

      Prosím, neznižuj sa na úroveň Juru. Ja som nič také netvrdil. Alebo mi to vieš doložiť kde som také niečo písal?

      V prvom rade Zuzana má už črevá v bedni oproti Dane kompletne ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Prosím, neznižuj sa na úroveň Juru. Ja som nič také netvrdil. Alebo mi to vieš doložiť kde som také niečo písal?

      V prvom rade Zuzana má už črevá v bedni oproti Dane kompletne prekopané. Celý systém od nabíjania až po úsťovú brzdu je iný. Takže DITA používa buď pôvodný systém z DANY alebo CSG zakúpili nový zo ZUZANY aj s celým kanónom/delom. Ak pôjdu cestou vlastného vývoja, tak si zoberú za vzor DANU a tú prekopú. To však bude nejaký čas trvať a v tejto fáze technologického demonštrátora je to len mrhanie zdrojmi. Neviem ako inač to ešte napísať aby ste v tom zase nevideli ,,To sa nedá, to sa nesmie"
      Skrýt celý příspěvek

     • Al Capone
      12:14 29.01.2021

      Miroslav napsal v diskuzi https://www.armadninoviny.cz/p...

      To zase nepreháňajme, že DITA je niečo úplne iného. ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav napsal v diskuzi https://www.armadninoviny.cz/p...

      To zase nepreháňajme, že DITA je niečo úplne iného. Podvozok rovnaký. Veža odvodená zo Zuzany, 40 ks nábojov rovnaký, delo aj s celým nabíjacím automatom od totožného dodávateľa. Tomu ani sám nemôžeš uveriť, že CSG posledné roky rozoberala Dany a popritom robila vlastný vývoj až do takej miery, že im v podstate vyšlo to isté.

      Pochopil jsem dobře že zde tvrdíte že vnitřek je použit ze slovenských houfnic?

      To že se něco nedá tu tvrdíte pouze vy a tvrdohlavě obhajujete že není důvod vyvíjet něco nového když to můžou koupit.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:08 29.01.2021

      Al: To, že ty nerozumieš písanému textu a nájdeš v ňom niečo, čo tam vôbec nie je, nie je moja chyba. Skúsim to teda ešte raz... CSG sa pri repasovaní DANY niečo naučila. Určite si ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Al: To, že ty nerozumieš písanému textu a nájdeš v ňom niečo, čo tam vôbec nie je, nie je moja chyba. Skúsim to teda ešte raz... CSG sa pri repasovaní DANY niečo naučila. Určite si reverzným inžinierstvom urobili výrobnú dokumentáciu resp. 3D modely. Ak pre DITA kúpili kanón, je možné, že kúpili aj iné technológie, napríklad ten nabíjací automat. Alebo je tu druhá možnosť, že použili to, čo vedia z DANY. Nepredpokladám však, že majú vývoj v takom štádiu, že by mali pre DITU napríklad vlastné nabíjanie prispôsobené na 155 mm kanon. To, že DITA má parametre a celkový dizajn zhodný s Danou/Zuzanou len nasvedčuje, že tam nejaký zásadný vlastný vývoj neprebehol. Keby povedzme posunuli vežu dozadu, tak poviem, že tam nastali zásadné zmeny a určite prebehol nejaký vývoj. Ale to sám vidíš, že to je v podstate to isté ako Dana resp Zuzana.
      Skrýt celý příspěvek

     • Al Capone
      13:30 29.01.2021

      To nemá cenu...

      Neuvažoval jste o dráze politika? Překrucování Vám jde skvěle.

      To nemá cenu...

      Neuvažoval jste o dráze politika? Překrucování Vám jde skvěle.

     • Miroslav
      13:43 29.01.2021

      Keď niekto nechce pochopiť alebo mu na to nestačí mozgová kapacita, ja s tým asi nič neurobím. Kľudne si tam nájdi čo len chceš a potom mi to nezabudni napísať aby som aj ja vedel, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Keď niekto nechce pochopiť alebo mu na to nestačí mozgová kapacita, ja s tým asi nič neurobím. Kľudne si tam nájdi čo len chceš a potom mi to nezabudni napísať aby som aj ja vedel, aký mám na to vlastne názor
      Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     10:19 29.01.2021

     Opäť si svojej povesti neostal nič dlžný a odbavuješ sa na fabulácií ktorú si si sám vymyslel. Ja sa čudujem, že ťa ešte neoslovili keď máš také skvelé inovatívne nápady a presne ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Opäť si svojej povesti neostal nič dlžný a odbavuješ sa na fabulácií ktorú si si sám vymyslel. Ja sa čudujem, že ťa ešte neoslovili keď máš také skvelé inovatívne nápady a presne vieš ako na to.
     Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:37 29.01.2021

      Nápad je to skeleta, tak mu ho neber. Přijde mi ale dobrý. Když se věž vytočí k nabíjení, může tam zacouvat muniční auto nadoraz a pak už je jen otázka, jak dalece se přiblížení a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Nápad je to skeleta, tak mu ho neber. Přijde mi ale dobrý. Když se věž vytočí k nabíjení, může tam zacouvat muniční auto nadoraz a pak už je jen otázka, jak dalece se přiblížení a ukládání granátů do karuselu zjednoduší pro obsluhu. Třeba Archer má jeřábový manipulátor, obsluha se nenadře ale trvá to.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      11:14 29.01.2021

      Ale napad je to dobry. Idealne ak by sa municia prekladala v predom pripravenych balikoch, rovno do karuselu.

      Ale napad je to dobry. Idealne ak by sa municia prekladala v predom pripravenych balikoch, rovno do karuselu.

     • Miroslav
      11:31 29.01.2021

      Sergej: Myslíš niečo na spôsob RM-70 Modular, že hydraulická ruka len prehodí paletu/púzdro s muníciou?

      Sergej: Myslíš niečo na spôsob RM-70 Modular, že hydraulická ruka len prehodí paletu/púzdro s muníciou?

     • Sergej7490
      13:12 29.01.2021

      Miroslav:
      Ano napriklad nieco take ako RM70 Modular
      Al Capone:
      Pekne, len pozeram ze to ma kompletne granaty aj s prachom (podla poslednej foto)
      Zas pocas prebijania bude system ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav:
      Ano napriklad nieco take ako RM70 Modular
      Al Capone:
      Pekne, len pozeram ze to ma kompletne granaty aj s prachom (podla poslednej foto)
      Zas pocas prebijania bude system celkom zranitelny nepriatelskou palbou. Ale urcite by slo nieco vymyslet.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      13:42 29.01.2021

      No, nechci vám do toho zásobovacího vozidla kecat, přeci jen konstrukční firmu nemám, ale kdybych se tím nutně musel živit, asi bych to navrhnul tak, že muniční vozidlo by mělo na ...
      Zobrazit celý příspěvek

      No, nechci vám do toho zásobovacího vozidla kecat, přeci jen konstrukční firmu nemám, ale kdybych se tím nutně musel živit, asi bych to navrhnul tak, že muniční vozidlo by mělo na ložné ploše uloženy ve svislé poloze (stejně jako v Ditě) granáty různých typů (např. kouřové, osvětlovací, atd.), zacouvalo by k věži a dopravník by granáty podle požadavku na typ granátu v té svislé poloze posílal ke karuselu Dity. Tam by to buď šlo napojit na karusel nebo by se ručně granát z dopravníku posunul do Dity.
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      14:37 29.01.2021

      Jura: Určite si kedysi videl seriál Návštevníci. V jednom z prvých dielov sa Josef Blaha vydal so školnou výpravou a budúcim géniom Adamom Bernauom na hrad. Drápali sa do kopca a ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura: Určite si kedysi videl seriál Návštevníci. V jednom z prvých dielov sa Josef Blaha vydal so školnou výpravou a budúcim géniom Adamom Bernauom na hrad. Drápali sa do kopca a akademik Richard (Josef Blaha) povedal niečo v zmysle ,,To teda nechápu proč ty hrady nestavěli někde v údolí"

      Ty to máš podobné so sebou samým. Myslíš si, že všetko ide vyriešiť ľahko z dôvodu, že nepoznáš komplexne problematiku a dôsledky.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:12 29.01.2021

      Miroslav: tak jasně, já jsem jenom malý blb, takže "nepoznám komplexně problematiku a důsledky". Jedno mi ale na první pohled zřejmé je, že pokud potřebuju v karuselu různou ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: tak jasně, já jsem jenom malý blb, takže "nepoznám komplexně problematiku a důsledky". Jedno mi ale na první pohled zřejmé je, že pokud potřebuju v karuselu různou skladbu typů granátů podle očekávaného palebného úkolu, tak mi jakási typizovaná kazeta na způsob RM-70 Modular moc šikovná nebude. Pokud konstruuju automatický doplňovač munice, asi bych po něm chtěl, že si naťukám kolik jakých granátů, on mi je podle toho vysází a pošle ke karuselu. Nic ve zlém, ale tvé konstrukční firmě bych nezadal šlapací kolo.
      Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      22:54 29.01.2021

      Jura99:
      "...tak mi jakási typizovaná kazeta na způsob RM-70 Modular moc šikovná nebude."
      Bude aj nebude. Delostrelectvo nie je tankove vojsko - nepotrebuje za kratku dobu pouzivat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Jura99:
      "...tak mi jakási typizovaná kazeta na způsob RM-70 Modular moc šikovná nebude."
      Bude aj nebude. Delostrelectvo nie je tankove vojsko - nepotrebuje za kratku dobu pouzivat typovo roznu municiu (tj prierazna, trhava, zapalna, podkaliberna...) Palebna uloha je v reale dopredu znama, striela sa z bezpecnej vzdialenosti, je maly predpoklad ze sa zrazu zmeni ciel (nie nemozne - zly prieskum) Ale aj v takom pripade sa vyprazdni cely zasobnik jedneho typu a ide sa prebit. Cize zo sposobu pouzitia delostrelectva mi taky kontajner vychadza uplne v pohode riesenie.
      Naschval do toho nepletiem navadzane projektily. Ale aj v tom pripade je zname ze delostrelecka podpora potrebuje tento typ municie.
      Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      09:03 30.01.2021

      Sergej7490: máš sice z velké části pravdu, ale vyměnit ve věži jeřábem něco jako celý karusel coby zásobník nemusí být rychlejší ani mechanicky spolehlivé. Přijde mi mnohem lepší, ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Sergej7490: máš sice z velké části pravdu, ale vyměnit ve věži jeřábem něco jako celý karusel coby zásobník nemusí být rychlejší ani mechanicky spolehlivé. Přijde mi mnohem lepší, když karusel má výstupní pozici odkud odcházejí granáty do hlavně, tak když bude mít i vstupní pozici, kam se připojí dopravník muničního vozidla. Karusel má rychlost střelby nejméně těch 6ran/min, při jeho nabíjení bude rychlost stejná nebo spíš větší, takže nabíjet to vlastně obráceným postupem než je střelba, může být velice rychlé a velice variabilní, že si skutečně namícháš granáty jak se ti zlíbí. Ten celý vyndavací zásobník by musel mít pohyblivé části, prakticky by to byl celý ten karusel a to by nedělalo dobrotu to vyndávat a zandávat.
      Skrýt celý příspěvek

 • Bender
  08:35 29.01.2021

  Pletu se, když o Diťe řeknu, že přišla s křížkem po funuse?

  Pletu se, když o Diťe řeknu, že přišla s křížkem po funuse?

  • Jura99
   08:42 29.01.2021

   pro dodávku do AČR by se to říct dalo, ale i tak jde Dita trochu jiným směrem než požaduje AČR, Caesar je určitě dobrá volba. Sehnat zákazníky je čistě věc rizika soukromé CSG, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   pro dodávku do AČR by se to říct dalo, ale i tak jde Dita trochu jiným směrem než požaduje AČR, Caesar je určitě dobrá volba. Sehnat zákazníky je čistě věc rizika soukromé CSG, prozatím se jí ale s předchozími verzemi (DANA M1,M2) celkem daří.
   Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    09:27 29.01.2021

    Stejně by se nedostali do požadavků, které měla AČR - má jen 45 ráží, dostřel 39 km (možná by šel "vylepšit" na těch 40 km), co znamená konkrétně "vzdušná přepravitelnost", nevím. ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Stejně by se nedostali do požadavků, které měla AČR - má jen 45 ráží, dostřel 39 km (možná by šel "vylepšit" na těch 40 km), co znamená konkrétně "vzdušná přepravitelnost", nevím. Tady se o přepravitelnosti čím nepíše:

    https://www.acr.army.cz/assets...

    Každopádně je to o krapet delší než Caesar. Osobně se mi nezamlouvá délka hlavně. Konkurence nabízí 52 ráží a nebo hned několik ráží dle požadavků zákazníka.
    Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     09:31 29.01.2021

     není to prototyp, ale technologický demonstrátor. Tedy si tam chtějí vyzkoušet některé z technologií. Dá se předpokládat, že zkoušejí to co je ukryté pod deklama věže. Tedy je v ...
     Zobrazit celý příspěvek

     není to prototyp, ale technologický demonstrátor. Tedy si tam chtějí vyzkoušet některé z technologií. Dá se předpokládat, že zkoušejí to co je ukryté pod deklama věže. Tedy je v zásadě jedno jak daleko hlaveň prská náboje.
     Technologický demonstrátor Merkavy byl taky sestrojen na bázi tanku Centurion.
     Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   09:36 29.01.2021

   Já bych řekl, že to nikdy ani na AČR nemířilo, CSG nemá žádný důvod, aby s výběrem Caesaru byla nespokojená a snažila se to změnit. Protože se zdá, že jim to přinese další zakázky, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Já bych řekl, že to nikdy ani na AČR nemířilo, CSG nemá žádný důvod, aby s výběrem Caesaru byla nespokojená a snažila se to změnit. Protože se zdá, že jim to přinese další zakázky, rýsují se další objednávky Caesar 8x8 (zřejmě na Tatře) nejen pro francouzskou, ale i belgickou armádu. Jen to PR je k nezaplacení.
   Když pominu fakt, že Dita není ani prototyp, ale jen technologický demonstrátor a připustím, že finální produkt bude tomuto velmi podobný (což není vůbec jisté), tak by se de facto jednalo o převlečené slovenské dělo, tedy budoucí potenciál co se marže a OR týče je menší než dlouhodobá spolupráce s Nexterem.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:30 29.01.2021

    Přesně tak, ta orientace na domácí produkty za každou cenu nemusí být ekonomicky lepší. CSG může mít paradoxně lepší profit z prezentace terénního podvozku Tatry na Caesaru ve ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Přesně tak, ta orientace na domácí produkty za každou cenu nemusí být ekonomicky lepší. CSG může mít paradoxně lepší profit z prezentace terénního podvozku Tatry na Caesaru ve světě, než když tady prodá pár celých houfnic. V neposlední řadě by se mohla snažit ukrojit větší koláč z výroby Caesaru a v budoucnu si přidat do portfolia svou vlastní TMH vedle Dity.
    Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:35 29.01.2021

  "Dostřel 39 km je v současné době velmi dobrou hodnotou i pro zbraně s delší hlavní, než je 45 ráží. Navíc odpovídá požadavkům současného i budoucího bojiště. Střelba neřízenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Dostřel 39 km je v současné době velmi dobrou hodnotou i pro zbraně s delší hlavní, než je 45 ráží. Navíc odpovídá požadavkům současného i budoucího bojiště. Střelba neřízenou municí na vzdálenosti přesahující hranici zhruba 30 km je totiž neefektivní a se vzrůstající vzdáleností se významně snižuje její přesnost a účinek na cíl. "

  Podľa tohto sa mi moc nezdá, že by počítali s dlhšou hlavňou. Inak by sa tým určite pochválili.
  Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:45 29.01.2021

   Ano dobrý postřeh. Je to na první pohled na jednu stranu nelogické prodlužovat hlaveň, když rapidně klesá přesnost u konvenční munice. Na druhou stranu je delší hlaveň určitě ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Ano dobrý postřeh. Je to na první pohled na jednu stranu nelogické prodlužovat hlaveň, když rapidně klesá přesnost u konvenční munice. Na druhou stranu je delší hlaveň určitě výhodou pro dostřel přesné munice. Takže spíš je to věc zákazníka, jaké operace předpokládá, s čím bude střílet a jak daleko od fronty se bude pohybovat.
   Skrýt celý příspěvek

  • Sergej7490
   08:46 29.01.2021

   Pretoze im ju Konstrukta proste nepreda. Nejde o samotnu hlaven ale zbran ako celok. Z toho co vidiet, je to zbran Z2/Eva s modifikovanou budou. A tie reci o modularite... nic co ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Pretoze im ju Konstrukta proste nepreda. Nejde o samotnu hlaven ale zbran ako celok. Z toho co vidiet, je to zbran Z2/Eva s modifikovanou budou. A tie reci o modularite... nic co by tu nebolo - Z2000/Himalaya a novsie.
   Ako dizajnovy pocin hodnotim vysoko kladne. V Konstrukte by sa mali konecne naucit ako sa robi marketing.
   V boji by som vsak radsej sedel v kabine Z2 so Stanag 3 a nie 1.
   Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:58 29.01.2021

    Tou vysokou modularitou je (asi) zřejmě myšleno, že to půjde snadno posadit na jiné kolové podvozky, třeba něco jako Eva. DANA/Zuzana nemá kolový podvozek úplně obyčejný ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Tou vysokou modularitou je (asi) zřejmě myšleno, že to půjde snadno posadit na jiné kolové podvozky, třeba něco jako Eva. DANA/Zuzana nemá kolový podvozek úplně obyčejný náklaďácký.
    Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     10:52 29.01.2021

     Nečujem sa, že si taký skvelý konštruktér keď tvoje riešenia sú tak jednoduché ako keď hodíš fekal na korbu a hodíš tam 4 zvary.

     Nečujem sa, že si taký skvelý konštruktér keď tvoje riešenia sú tak jednoduché ako keď hodíš fekal na korbu a hodíš tam 4 zvary.

     • Jura99
      11:26 29.01.2021

      Pokud se nepletu, tak myslím Werich řekl, že když se dohaduješ s blbem, že za 5minut se dohadují už dva blbové. Ale když budeš mít něco lepšího než ten fekál, klidně diskutovat ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Pokud se nepletu, tak myslím Werich řekl, že když se dohaduješ s blbem, že za 5minut se dohadují už dva blbové. Ale když budeš mít něco lepšího než ten fekál, klidně diskutovat můžeme :-).
      Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      12:02 29.01.2021

      ˇPovedal, že nikdy sa nehádaj s blbcom lebo ťa stiahne na svoju úroveň a potom ťa ubije skúsenosťami.

      ˇPovedal, že nikdy sa nehádaj s blbcom lebo ťa stiahne na svoju úroveň a potom ťa ubije skúsenosťami.

     • Jura99
      14:15 29.01.2021

      Miroslav: ten tvůj citát je sice také známý, ale Werich to řekl blíže k tomu mému https://citaty.net/citaty/1543...

      Miroslav: ten tvůj citát je sice také známý, ale Werich to řekl blíže k tomu mému https://citaty.net/citaty/1543...

     • Miroslav
      14:40 29.01.2021

      Pokiaľ viem, Werich parafrázoval výrok Alberta Einsteina. Avšak to nemusí byť pravda lebo Einsteinovi prisudzujú veľa výrokov ktoré nikdy nepovedal.

      Pokiaľ viem, Werich parafrázoval výrok Alberta Einsteina. Avšak to nemusí byť pravda lebo Einsteinovi prisudzujú veľa výrokov ktoré nikdy nepovedal.

  • Nesher
   08:56 29.01.2021

   Je to technologický demonstrátor, tedy ani ne prototyp. Jak bude vypadat sériové provedení, pokud vůbec nějaké bude, dnes nevědí ani v CSG.

   Je to technologický demonstrátor, tedy ani ne prototyp. Jak bude vypadat sériové provedení, pokud vůbec nějaké bude, dnes nevědí ani v CSG.

  • skelet
   09:02 29.01.2021

   Při střelbě klasickou municí není mezi hlavní L45 a L52 zas tak moc citelný rozdíl. Rozdíly narůstají při střelbě se speciální municí.
   Takže jsou zde dvě možnosti:
   a) cílí se na ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Při střelbě klasickou municí není mezi hlavní L45 a L52 zas tak moc citelný rozdíl. Rozdíly narůstají při střelbě se speciální municí.
   Takže jsou zde dvě možnosti:
   a) cílí se na konkrétního zákazníka, který delší hlaveň nepotřebuje (nepožaduje)
   b) v CSG nakoupili tu nejlevnější hlaveň, která se válela na Slovensku.
   Skrýt celý příspěvek

   • Al Capone
    09:50 29.01.2021

    c) Slováci CSG neprodají delší hlavěň (dle některých diskutujících). Jakoby nebyl žádný další výrobce

    Moje domněnka - a) je správně

    c) Slováci CSG neprodají delší hlavěň (dle některých diskutujících). Jakoby nebyl žádný další výrobce

    Moje domněnka - a) je správně

    • flanker.jirka
     22:18 31.01.2021

     Sice se asi nebude střílet na maximální dálky, ale s delší hlavní by měl být delší efektivní dostřel způsobem MRSI.

     Sice se asi nebude střílet na maximální dálky, ale s delší hlavní by měl být delší efektivní dostřel způsobem MRSI.

   • logik
    13:02 29.01.2021

    Rozdíl tam bude, podstatný, a to v přesnosti: delší hlaveň má vyšší úsťovou rychlost a tedy menší nasbírané "nepřesnosti" za letu.

    Rozdíl tam bude, podstatný, a to v přesnosti: delší hlaveň má vyšší úsťovou rychlost a tedy menší nasbírané "nepřesnosti" za letu.

    • skelet
     13:45 29.01.2021

     Bull si to nemyslel. Pochopitelně s ním můžeš oponovat, což určitě budeš, ale to je tak vše co s tím můžeš dělat.

     Bull si to nemyslel. Pochopitelně s ním můžeš oponovat, což určitě budeš, ale to je tak vše co s tím můžeš dělat.

     • logik
      13:44 30.01.2021

      Todle je úplná esence argumentačního faulu: "odvolávání se na autoritu"

      PS: Navíc si myslím, že Bulla desinterpretuješ, ale těžko k tomu říct víc, když své tvrzení nijak ...
      Zobrazit celý příspěvek

      Todle je úplná esence argumentačního faulu: "odvolávání se na autoritu"

      PS: Navíc si myslím, že Bulla desinterpretuješ, ale těžko k tomu říct víc, když své tvrzení nijak neocituješ ani nedoložíš.
      Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:45 30.01.2021

      v tvém případě se držím jistého citátu páně Wericha. hezký večer :)

      v tvém případě se držím jistého citátu páně Wericha. hezký večer :)

     • Ilawar
      18:19 01.02.2021

      @logik
      Tady jsi dost ujel. Výsledek výzkumu pana Bulla ohledně délky hlavně u kanónových houfnic je známý (malá nápověda: Denel G5) a jsme tu na populárně odborném serveru, takže ...
      Zobrazit celý příspěvek

      @logik
      Tady jsi dost ujel. Výsledek výzkumu pana Bulla ohledně délky hlavně u kanónových houfnic je známý (malá nápověda: Denel G5) a jsme tu na populárně odborném serveru, takže se od diskutujících očekává jistá povšechná úroveˇn znalostí.
      Pokud si potřebuješ doplnit vzdělání zkus pro začátek wiki nebo něco od Visingra, ve Střelecké revue měl o Bullovi hezký článek.
      Skrýt celý příspěvek