Dny NATO 2022: Modernizační plány Armády České republiky

Dny NATO 2022: Modernizační plány Armády České republiky
Tatra Force 6x6 / TATRA TRUCKS (Zvětšit)

V pátek proběhla v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě 4. vyzbrojovací konference pořádaná při Dnech NATO 2022. Setkali se zde především zástupci českého obranného průmyslu, Armády České republiky (AČR) a Ministerstva obrany (MO ČR). Ústředním tématem konference byly modernizační a akviziční projekty AČR.

Následující roky budou ve znamení značného nárůstu výdajů na obranu, což koresponduje i s programovým prohlášením vlády. V příštím roce MO ČR získá z českého státního rozpočtu 110 miliard Kč (1,5 % HDP), v roce 2024 to má být 130 miliard Kč (1,7 % HDP). Aliancí požadovaných dvouprocentních výdajů na obranu  Česká republika dosáhne nejpozději v roce 2025 – v té době půjde o 155 miliard Kč. Vláda ovšem deklarovala, že k dosažení hranice 2 % HDP může dojít i o rok dříve, tedy již v roce 2024.

V souvislosti s rozpočtem MO ČR byly neustále skloňovány „stabilita a udržitelnost“ – bez odpovídající zdrojové a personální přípravy není možné dokončit finančně náročné a mnohaleté akviziční projekty, jako je nákup bojových vozidel pěchoty (BVP) nebo nadzvukových letounů.

Se stabilizací financování pomůže připravovaný nový zákon o financování obrany ČR. Zákon především ukotví povinnost vydávat minimálně 2 % HDP na obranu. Dále uloží vypracovat seznam vládou schválených prioritních strategických projektů. Zákon umožní v průběhu let kumulovat zdroje k financování těchto zvlášť vyjmenovaných projektů – pokud se z nějakého důvodu na tyto projekty v daném roce nevyčerpají přidělené peníze, nemusí se vracet zpět do rozpočtu, ale převedou se do dalších let. To vytvoří prostor pro přípravu jednotlivých projektů, aniž by bylo nutné neustále přesouvat zdroje v jednotlivých letech. U největších vyzbrojovacích projektů je totiž velmi obtížné dopředu určit, jak dlouhá doba bude potřebná pro jejich úspěšné dokončení.

Na podzim 2023 veřejnost uvidí aktualizovanou koncepci výstavby AČR (KVAČR 2035). Koncepce načrtne směr rozvoje AČR do roku 2035.

Z hlediska akvizic i obranyschopnosti České republiky je zásadní nákup 210 BVP. Vláda svým usnesením pověřila ministryni obrany k zahájení jednání o nákupu s vládou Švédského království. Vůbec poprvé je rovněž tak velký akviziční projekt úzce koordinován se slovenským ministerstvem obrany. Ukončení vyjednávání mezi MO ČR a BAE Systems se očekává do konce letošního roku a podpis smlouvy v prvním pololetí roku příštího.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

TITUS – novinka pro českou armádu získává konkrétní podobu

V minulém roce česká vláda schválila pořízení 62 kusů obrněných vozidel TITUS. Armáda České ...

Bell zahájil výrobu vrtulníku AH-1Z pro České republiku

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), zahájila ve svém montážním ...

Česká republika kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II a bojová vozidla CV90

Česká vláda pověřila k jednání ministryni obrany Janu Černochovou ve věci nákupu amerických ...

PREMIUM Zbraně pro české víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II za 20 miliard korun

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) vede s americkou vládou jednání o nákupu 24 ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.