Do 4. brigádního úkolového uskupení se připravuje také jednotka protivzdušné obrany

foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová
Foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová

Na šest desítek příslušníků strakonického 25. protiletadlového raketového pluku se tak v těchto dnech zapojilo do cvičení s názvem K 6 ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště.

Cílem cvičení je provést kontrolu sladěnosti úkolových uskupení 42. mechanizovaného a 44. lehkého motorizovaného praporu a prověřit, jak jsou schopny plnit úkoly ve prospěch brigádního úkolového uskupení.

 

Strakonický protiletadlový pluk vyčleňuje pro 4. brigádní úkolové uskupení baterii protivzdušné obrany, jež je současně předurčena pro Síly rychlé reakce NATO v roce 2015. Její jádro tvoří příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu. Jednotku, která je vyzbrojená přenosnými protiletadlovými raketovými komplety RBS-70, doplňuje systém velení a řízení palby a prvek logistické podpory.

 

foto: PřísluÅ¡níci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistrynÄ› Pavlína Ryplová Foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová

 

Pro výcvik na Doupově byla vyčleněna jedna protiletadlová četa. „Naším úkolem na tomto cvičení je zabezpečit protivzdušnou obranu hlavního místa velení a mechanizovaných jednotek při vedení bojové činnosti,“ uvádí velitel baterie kapitán Jiří Pokorný a pokračuje: „Rovněž tento výcvik využíváme pro přípravu a sladění jednotky při dalších činnostech jako je dekontaminace osob a techniky, nácvik přesunů, zaujetí palebných postavení a výstavba místa velení.“

 

Bránění stacionárních objektů, jako jsou například hlavní místa velení, elektrárny či letiště, před napadením ze vzdušného prostoru patří mezi běžné úkoly strakonických vojáků. Během tohoto výcviku navíc procvičují obranu manévrujících vojsk. „Je to náročnější na koordinaci a sladění činnosti s pozemním mechanizovaným vojskem, které bráníme před prostředky vzdušného napadení nepřítele.

 

foto: PřísluÅ¡níci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistrynÄ› Pavlína Ryplová Foto: Příslušníci strakonického 25. protiletadlového raketového pluku. / rotmistryně Pavlína Ryplová

 

"Naše jednotky se musí přesouvat v souladu s tím, jak se vyvíjí situace na bojišti,“ vysvětluje Jiří Pokorný a dodává, že před samotným vyvedením do výcvikového prostoru na Karlovarsku absolvovali velitelé a příslušníci štábu důkladnou přípravu v Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně.

 

Redakčně upraveno

Zdroj: 25. plbr

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polní výcvik 1. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu

Ve dnech 24. -28. 2. 2014 cvičila 1. mechanizovaná rota (1.mr) ve vojenském újezdu BOLETICE.

Radar ReUNION: Česko a Slovensko společně

Včera došlo k významné události. Pět českých a slovenských firem podepsalo memorandum o vývoji a ...

ROZHOVOR: Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 2.

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...

Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou

Ve dnech 10. – 14. března 2014 se uskutečnilo jedno z rozhodujících zaměstnání letošního roku pro ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!