Do boje s drony!
- 15. 6. 2015
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
V posledních letech zažívají nebývalý rozmach všechny kategorie bezpilotních vzdušných prostředků UAV (Unmanned Aerial Vehicle), neboli dronů. Společně s nástupem dronů se však objevily i nové hrozby.
Nejrůznější bezpilotní létající stroje si lze bez problémů pořídit v běžném internetovém obchodě. Již za pár tisíc korun (případně desítek tisíc) je možné koupit dálkově ovládaný stroj schopný dopravit na vzdálenost mnoha kilometrů náklad o hmotnosti několika stovek gramů nebo jednotek kilogramů.
Bohužel stejné možnosti mají i nejrůznější povstalecké nebo teroristické skupiny. Dron není problém vybavit výbušninou a poslat ho třeba na vojenskou základnu nebo na stadion plný lidí.
Navíc při nízké ceně je možné poslat najednou několik dronů. Ostatně k likvidaci důležité osoby není nutná výbušnina, střemhlavý let několik kilogramů vážicího dronu může mít pro osoby na zemi fatální důsledky.
„Při dnešních cenách je možné, že si toto zařízení může pořídit prakticky kdokoliv. Dron pak může nést nějakou výbušninu nebo kameru, která pak dokumentuje důležité objekty," řekl velitel oddílu protiletadlového raketového pluku ze Strakonic Petr Prskavec. Právě čeští vojáci ze Strakonic nacvičovali před dvěma týdny ochranu jaderné elektrárny Temelín, mimo jiné před útokem neznámého dronu s výbušninou.
V současné době si řada států uvědomuje nový bezpečnostní problém, nejen pro strategický objekty, ale také pro jednotlivé osoby. Poptávány jsou tak systémy určené nejen k rušení nebo fyzické likvidaci dronů, ale také systémy schopné neznámé drony odhalit a identifikovat.
Rozsáhlé výzkumy pro boj s drony probíhají například ve Francii v rámci programu Angelas (Analyse Globale et Evaluation des technologies et méthodes pour la Lutte Anti UAS). Hlavním koordinátorem programu je firma Thales.
Jaká je nejlepší obrana proti dronům? Možná další drony!
Cíle programu Angelas se dají rozdělit do několika oblastí – odhalení, identifikace a likvidace. Program testuje různé druhy senzorů, které dokáží malé drony odhalit – laserové skenery, radary (aktivní i pasivní), optické nebo akustické detektory.
Po odhalení je nutno dron identifikovat – je třeba naučit se rozeznávat (vytvořit databázi) elektromagnetické, optické a akustické podpisy dronů. Je nutno také zajistit vyřazení dronu, ať už přímou kinetickou akci nebo za použití rušení. Zřejmě nejčinnějším způsobem je ničení dronů (nebo citlivých části) laserem v kombinaci s elektronickým rušením. Uvažuje se také o cílených elektromagnetických impulsech nebo násilném převzetí dronu.
Výzvou však není jen technické provedení. Angelas řeší i právní otázky a standardy použití systémů pro boj s drony. Je nutno vyjasnit, kdy, kde, při jaké situaci a jakým způsobem je možné cizí dron zničit/vyřadit. Důvodem je mimo jiné ohrožení lidí na zemi „sestřeleným" dronem.
Podle Pierricka Lereye, ředitele oddělení strategie a marketingu pro zpravodajství, průzkum a sledování ve firmě Thales, bude program vyžadovat neustála politická rozhodnutí, která definují rámec použití systémů pro boj s drony. Je nutno zdůraznit, že systémy pro boj s drony jsou určeny především pro provoz v období míru.
AUDS (Anti-UAV Defence System)
Konkrétní systém boje proti dronům vznikl ve Velké Británii. Systém AUDS (Anti-UAV Defence System) dokáže odhalit, sledovat, identifikovat a vyřadit malý bezpilotní stroj až na vzdálenost 8 km. Lze tak chránit konkrétní VIP osoby nebo velké společenské akce.
AUDS se skládá z sektorového radaru s nízkým vyřazovacím výkonem, elektro-optickým termovizním přístrojem, sledovacím a kontrolním systém a rušícím zařízením. AUDS je vysoce automatizovaný – po odhalení objektu radarem je automaticky zahájeno sledování elektro-optickým přístrojem.
Provozovací přístroj je namontován spolu s rušícím zařízením na otočné základně. V případě vstupu cizího dronu do zakázané oblasti se automaticky zapne rušící zařízení, které „přehluší" rádiové spojení mezi cizím dronem a operátorem. AUDS rovněž dokáže rušit příjem GPS, podle kterého se některé drony navádějí.
Celý systém je navíc vysoce modulární a využívá „open-source" software, který lze dle libosti upravovat. Zákazník si může sám určit použité senzorové vybavení a také systémy pro rušení nebo likvidaci bezpilotních prostředků.
Zdroj: Flightglobal
Související články
LOCUST: Roj průzkumných bezpilotních letadel
Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) amerického námořnictva před pár dny ...
- 17.04.2015
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Drony X-47B testují autonomní vzdušné tankování
Program demonstrátoru bezpilotního vzdušného systému letadlové lodě UCAS-D (Unmanned Carrier Air ...
- 21.04.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Bezpilotní Gripen do šesti let
Švédský SAAB pracuje na bezpilotní verzi stíhačky JAS-39 Gripen. Let prvního prototypu se očekává za ...
- 25.04.2015
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Robotické roje miniaturních bezpilotních letadel
Americké letectvo rozvíjí ideu robotických rojů bezpilotních letadel. Nově mají desítky nebo stovky ...
- 01.06.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská mikrovlná zbraň pro boj s drony a letadly.
http://tass.ru/armiya-i-opk/20...Ruská mikrovlná zbraň pro boj s drony a letadly.
http://tass.ru/armiya-i-opk/20...Článek je docela aktuální viz:
http://www.mocr.army.cz/inform...Článek je docela aktuální viz:
http://www.mocr.army.cz/inform...
Načítám diskuzi...