Mali: Rusové přichází, Evropané odchází

Mali: Rusové přichází, Evropané odchází
Český voják v Mali / poručík Peter Duhan, Armáda ČR (Zvětšit)

V Mali se v posledních měsících zhoršuje bezpečností situace. Nedávný puč upevnil postavení junty vedené plukovníkem Assimi Goitou. Mezinárodní síly se v těchto měsících ocitají pod silným tlakem malijských autorit, které si na pomoc přizvali nechvalně proslulé ruské Wagnerovce. Hrozí tak, že dojde ke zhroucení veškerých mezinárodních aktivit v Mali a celém regionu západní Afriky.

Současná situace má kořeny ve dvou pučích, jenž v Mali následovaly relativně krátce po sobě. První velký převrat proběhl v srpnu 2020, kdy nynější vůdce malijské junty Assimi Goita sjednotil protestující proti tehdejšímu prezidentovi Mali Ibrahimu Boubacar Keitovi. Goita dosadil vlastního přechodného prezidenta a premiéra, jenž měli dovést Mali ke svobodným volbám. Ty se podle původního plánu měly konat letos v únoru.

O devět měsíců později však došlo k zatčení prozatímního prezidenta a premiéra jednotkami loajálními k Assimimu Goitovi a přesunu voleb přibližně do roku 2026.

Assimi Goita si na pomoc pozval nechvalně známou ruskou skupinu Wagner, jenž má částečně nahradit některé koaliční jednotky. Kromě výcviku malijských sil se Wagnerovci budou podílet na ochraně malijských činitelů a zabezpečení zlatých, uranových a hořčíkových dolů.

V případě nasazení Wagnerovců v Mali zřejmě poprvé došlo k oficiálnímu potvrzení existence ruských soukromých vojenských společností ze strany ruské vlády. Ministr zahraničí Sergej Lavrov potvrdil kontakt mezi malijskou vládou a „nejmenovanou“ ruskou soukromou vojenskou společností. Lavrov o bezpečnostní situaci jednal se svým malijským protějškem v září během zasedání Valného shromáždění OSN.


Dokument o nasazení evropských speciálních sil v rámci úkolového uskupení Takuba

Kontingent ruských žoldáků má čítat až 1000 mužů. První příslušníci skupiny se již na začátku ledna zapojili do bojů s malijskou odnoží organizace Nusrat al-Islam v malijském centrálním regionu Mopti. Kromě rozšíření vlivu v Africe a možného urychlení stahování koaličních sil z Mali umožní jejich nasazení ruskému režimu kontrolu těžby zlata, uranu a v Rusku momentálně nedostatkového hořčíku.

Reakce regionálního sdružení ECOWAS (Economic Community of West African States) na sebe nenechala dlouho čekat. Již 9. ledna sdružení uvalilo na Mali sankce týkající se finanční pomoci a ekonomické spolupráce. Došlo také k odvolání velvyslanců členských zemí sdružení z Mali a uzavření hranic. Malijské autority reagovaly prohlášením, ve kterém kritizují postup sdružení a dávají ho do souvislosti s tlakem nejmenovaných neafrických států. Malijské junty se zastali dva významní hráči na africké šachovnici – Rusko a Čína, jenž v Radě bezpečnosti OSN zablokovali text návrhu sankcí předložený Francií. Sankce přijaté společenstvím ECOWAS však komplikují působení koaličních sil nejen v Mali, ale celé oblasti Sahelu.

Malijská junta mezitím pokračuje v radikálních krocích, jejichž cílem je vyhnání koaličních jednotek ze země. Malijská vláda například obvinila německé letectvo z narušení malijského vzdušného prostoru při přeletu německého letounu Airbus A400M z Pobřeží slonoviny do malijského města Gao. Na konci ledna pak došlo k vyhoštění francouzského velvyslance.

V souvislosti s druhým převratem a upevněním moci plukovníkem Goitou pohrozil francouzský prezident Emanuel Macron úplným stažením francouzské armády ze země, pokud se junta nevrátí k procesu mírového předání moci.


Čeští vojáci v Mali; větší foto / Facebook Armády ČR

Francouzi se však tak jako tak z oblasti stahují. Emanuel Macron v minulém roce oznámil proměnu francouzské přítomnosti v Mali. Operace Barkhane končí a stane se z ní mezinárodní stabilizační operace, v níž Francie nebude klíčovým hráčem. Celkem se z oblasti Sahelu stáhne 2500 francouzských vojáků. Hlavní tíhu operací mají převzít země sdružené v úkolovém uskupení speciálních sil Takuba čítající až 600 mužů. Své speciální síly do tohoto uskupení poskytuje i Česká republika.

Malijská junta na Macronovo prohlášení reagovala jak jinak než radikálně. Francie prý Mali nechává na holičkách tváří v tvář rozmáhajícím se islamistickým bojůvkám v celém regionu. Ústup francouzských vojáků ze severu země v září 2021 podle malijské junty ponechal část teritoria bez jakékoliv ochrany.

Stahování francouzské armády z oblasti Sahelu souvisí také s francouzskou vnitropolitickou situací. V zemi se totiž blíží prezidentské volby. Současný prezident Emanuel Macron již při své první prezidentské kampani v roce 2017 mluvil o omezení velkých vojenských operací v zahraničí. Podle průzkumu veřejného mínění z ledna minulého roku podporuje francouzské snahy v Sahelu 49 % dotázaných. Naproti tomu v roce 2013 podporovalo francouzskou intervenci přes 70 % respondentů.

Od roku 2013 stála francouzská intervence životy 50 francouzských vojáků a jednu miliardu euro ročně. Z průzkumu také vyplývá, že francouzská veřejnost neví, jak tuto intervenci uchopit a jaké jsou její strategické cíle.


Zlatý důl Yanfolila Gold Mine v Mali. Země je třetím největším producentem zlata v Africe. 

Na konci minulého roku sepsalo společenství států nasazujících jednotky v oblasti Sahelu prohlášení, v němž kritizují rozhodnutí malijských autorit týkající se dohody s Wagnerovci. Podle společenství toto rozhodnutí ohrožuje bezpečnost v celém regionu. Zároveň však v tomto prohlášení najdeme potvrzení závazku vůči Mali a dalším zemím v oblasti výcviku ozbrojených sil.

Podle posledních zpráv ze začátku února si Francie vzala 15 dnů „na rozmyšlenou“. Během této doby Francie rozhodne o přítomnosti v Mali a podobě protiteroristických snah v oblasti Sahelu. Bez silného mandátu Francie je prakticky nemožné dále pokračovat v nasazení úkolového uskupení Takuba.

Estonko, jako jedna ze zemí přispívající do úkolového uskupení Takuba již oznámilo stažení 95 svých mužů, pokud skutečně dojde k dohodě s ruskými žoldáky. K Estonsku se připojilo Dánsko, jenž však koná na základě žádosti malijské junty podané 24. ledna. Dánsko stáhne 60 příslušníků speciálních sil.

Budoucnost české účasti v Mali není jistá. Ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro Deník N zmínila společný brífink k situaci v Mali za účasti zástupců Vojenského zpravodajství, ministerstva obrany a ministerstva zahraničních věcí.

Zdroje: CT, Deník N, diplomatie.gov.fr, Institut Montaigne, Le Point, opex360, 2, 3 , USIP

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR poprvé vede misi Evropské unie v Mali

Ve strategicky důležité sedmnáctimilionové republice Mali, kde působí rovněž česká vojenská mise, ...

PREMIUM Severní Afrika se bortí: Maroko a Alžírsko masivně zbrojí a mluví o válce

Již několik měsíců ožívá desítky let zamrzlý konflikt mezi Marokem a Alžírskem o území Západní ...

Problémová oblast Sahelu: Džihádisté upevňují pozice

Bezpečnostní situace v oblasti Sahelu se navzdory přítomnosti mnohonárodních koaličních sil stále ...

PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • niko
  10:56 09.02.2022

  Ako pozeram, ohlasene nasadenie 5.psu v Mali ocividne nie je iste.

  Ako pozeram, ohlasene nasadenie 5.psu v Mali ocividne nie je iste.

  • Sgt Murphy
   21:16 09.02.2022

   Mali je ďalší Afganistan.

   Mali je ďalší Afganistan.

 • J.Kolousek@post.cz
  19:11 08.02.2022

  Tak tímto výtokem mě pan Putin rozesmál:Ruský prezident Vladimir Putin po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem odmítl spojení Moskvy s ruskými žoldnéři z ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tímto výtokem mě pan Putin rozesmál:Ruský prezident Vladimir Putin po jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem odmítl spojení Moskvy s ruskými žoldnéři z Wagnerovy skupiny, kteří působí v západoafrickém Mali. Mali si podle něj může samo vybrat, jaké bezpečnostní síly si pozve, a Rusko to neovlivňuje. Ale Ukrajina už si nesmí vybrat,koho si pozve na svou ochranu.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   21:08 08.02.2022

   LeBO tO Je ProVokÁcija nA rUSkÍch hRaNicjaCH zLímy AMeRičAnMI pLaTEná iLUminÁtMy KTorí ChCú lEn rUsKo zoTRoČiť a VycYcIJAŤ!!!

   LeBO tO Je ProVokÁcija nA rUSkÍch hRaNicjaCH zLímy AMeRičAnMI pLaTEná iLUminÁtMy KTorí ChCú lEn rUsKo zoTRoČiť a VycYcIJAŤ!!!

 • J.Kolousek@post.cz
  16:23 03.02.2022

  Když Američané zlikvidovali velkoplánovače teroristických akci tak tady ruská pátá kolona ronila krokodýlí slzy nad zabitím, téměř svatého člověka. Přitom ten měl na rukách nepřímo ...Zobrazit celý příspěvek

  Když Američané zlikvidovali velkoplánovače teroristických akci tak tady ruská pátá kolona ronila krokodýlí slzy nad zabitím, téměř svatého člověka. Přitom ten měl na rukách nepřímo krev velkého množství lidí.Když se do Mali má přesunout žoldácké vraždíci komando, které je vždy tam kde jsou zájmy diktátora Putina, tak stejní lidé málem jásají jako by přišli osvoboditelé.
  Je pravdou, že podobni údajně osvoboditelé přišli v roce 45, vyrabovali nás, odvlékali naše občany do východnich koncentráků a naši zem přes 40 let vysávali. Dokonce nás znovu sprostě okupovali. Tomu prvnímu jsme říkali osvobození a tomu druhému nás nutili říkat internacionální pomoc.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   19:58 03.02.2022

   Prosim, přečti si něco o působení agetur Frontier Services Grup nebo Aegis Defens Services.
   A to nepíšu o profláknutém Blackwateru/Academi.

   Prosim, přečti si něco o působení agetur Frontier Services Grup nebo Aegis Defens Services.
   A to nepíšu o profláknutém Blackwateru/Academi.

   • GlobeElement
    10:51 04.02.2022

    Kde přesně měly tyhle okupační organizace u nás kasárna? V Milovicích, v Hranicích? Nemůžu to najít. Všude mi to ukazuje jenom Rusy.

    Kde přesně měly tyhle okupační organizace u nás kasárna? V Milovicích, v Hranicích? Nemůžu to najít. Všude mi to ukazuje jenom Rusy.

    • Tesil
     18:03 04.02.2022

     Co je zas tohle za hloupost. Frontier SG působila nebo ještě působí v Číně,kde mohla být nasazena proti Ujgurům. Aegis DS zneužívala dětské vojáky,její zakladatel porušoval embargo ...Zobrazit celý příspěvek

     Co je zas tohle za hloupost.
     Frontier SG působila nebo ještě působí v Číně,kde mohla být nasazena proti Ujgurům.
     Aegis DS zneužívala dětské vojáky,její zakladatel porušoval embargo na dovoz zbraní do Sierry Leone.
     Co s tím mají společného Milovice.Skrýt celý příspěvek

  • The88
   00:10 04.02.2022

   Motate pate pres devate. U vesla je ted v Mali proti-francouzskej diktator, kterej vystridal pro-francouzskeho diktatora. Tzn. standardni zapadoafricke stridani u moci. No, a ...Zobrazit celý příspěvek

   Motate pate pres devate. U vesla je ted v Mali proti-francouzskej diktator, kterej vystridal pro-francouzskeho diktatora. Tzn. standardni zapadoafricke stridani u moci. No, a jestli jednoho podporovala Francie, druhej samozrejme hledal na opacnem polu velmocenskeho spektra.Skrýt celý příspěvek

 • zdeno
  10:54 03.02.2022

  wagnerovci jsou opravdu komerční žoldnéři, bojují na smlouvu pro toho kdo platí,že většina pochází z ruska a na špinavou práci si je najímá i kreml neznamená že jim velí, na ...Zobrazit celý příspěvek

  wagnerovci jsou opravdu komerční žoldnéři, bojují na smlouvu pro toho kdo platí,že většina pochází z ruska a na špinavou práci si je najímá i kreml neznamená že jim velí, na podobné účely není americká ani britská armáda určena, tyhle věci za ně dělají neoznačení bojovníci v žoldu CIA - ti se též neohlížejí na lidská práva, neúspěchy západních misí pramení ze snahy o implementaci amerického modelu demokratických hodnot do téměř středověkého kulturního prostředíSkrýt celý příspěvek

  • danny
   11:42 03.02.2022

   Wagnerovci nejsou rozhodně výjimka na trhu komerčních žoldnéřských agentur. Jsou jednou z mnoha. Ve všech postupně klesá podíl kontraktorů z vyspělých zemí a roste ze zemí Latinské ...Zobrazit celý příspěvek

   Wagnerovci nejsou rozhodně výjimka na trhu komerčních žoldnéřských agentur. Jsou jednou z mnoha. Ve všech postupně klesá podíl kontraktorů z vyspělých zemí a roste ze zemí Latinské Ameriky, Afriky atd... https://ndupress.ndu.edu/Media...
   Již v Iráku tvořili kontraktoři více než 50% personálu, a to jak na bojových, tak nebojových pozicích. V Afghánistánu dokonce přes 70%. Často je obtížné vůbec rozlišovat, kdo je kdo, když mají např. na starosti ostrahu základen a perimetru, doprovod konvojů, logistiku.
   Neúspěchy bych spíš sváděl na mizernou strategii a odfláknutou definici cílů. Implementace modelu demokratických hodnot jsou kecy pro domácí publikum.Skrýt celý příspěvek

  • J.Kolousek@post.cz
   16:25 03.02.2022

   Mírumilovný ruský diktátor přece žádné žoldáky nemá. Jistě je platí CIA a zastřešuje Koudelka.

   Mírumilovný ruský diktátor přece žádné žoldáky nemá. Jistě je platí CIA a zastřešuje Koudelka.

   • danny
    19:17 03.02.2022

    Moc nechápu smysl tohoto dětinského příspěvku. Mimo téma a navíc to ani není vtipné.

    Moc nechápu smysl tohoto dětinského příspěvku. Mimo téma a navíc to ani není vtipné.

    • Scotty
     01:38 04.02.2022

     Tak to že se Rusko popírá jakékoli vazby na Wagnerovce je naprostá pravda. Ovšem to že takové vazby existují je naprosto evidentní.

     Tak to že se Rusko popírá jakékoli vazby na Wagnerovce je naprostá pravda. Ovšem to že takové vazby existují je naprosto evidentní.

  • Pavel 1
   08:18 04.02.2022

   Což je samozřejmě nesmysl. Prigožin a Utkin, šéfové skupiny vagner, jsou blízcí puťkovi kámoši/podržtašky (nehodící se škrtněte), přičemž to klíčové v ruské politice jsou právě ...Zobrazit celý příspěvek

   Což je samozřejmě nesmysl. Prigožin a Utkin, šéfové skupiny vagner, jsou blízcí puťkovi kámoši/podržtašky (nehodící se škrtněte), přičemž to klíčové v ruské politice jsou právě známosti a osobní vazby a ve všem klíčovém má vždy poslední slovo právě puťka. Je tedy hloupost předpokládat, že by žoldnéři z vagnerovy skupiny působili v Sýrii, na východní Ukrajině, v Mali a SAR či jinde bez puťkova vědomí nebo spíše z jeho vůle. Žádnou oficiální misi na východě Ukrajiny nebo v subsaharské Africe Rusko nemá, takže nemusí nikoho najímat na ochranu konvojů a hlídaní vězňů. Kdo je tedy najal a dal jim tu "smlouvu"? Snad nějaký tajemný cizinec? Nejjednodušší vysvětlení je pravděpodobně to správné. Najalo je ˇ(samozřejmě neoficiálně) rusko ovšem nikoli na hlídání konvojů.Skrýt celý příspěvek

 • alzaw
  00:06 03.02.2022

  Tak ono po Sýrii asi není velké překvapení, že se na Rusy začnou obracet další vlády v potížích. Moc mě nenapadá jiná taková úspěšná vojenská intervence v poslední době, minimálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono po Sýrii asi není velké překvapení, že se na Rusy začnou obracet další vlády v potížích. Moc mě nenapadá jiná taková úspěšná vojenská intervence v poslední době, minimálně za posledního čtvrt století. Zachovali se jako věrný spojenec a vyhráli, v ostrém kontrastu třeba s USA a Kurdy nebo Afghanistanem.
  Svět se kouká. Je to vše samozřejmě realpolitika, zájmy a peníze, ale krédo v Africe a Asii si Rusové zvedli velmi významně.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:02 03.02.2022

   Nechápu ty palce dolů, vždyť je to pravda. Zatímco západ přešlapuje na místě a neví, jestli má či nemá nějakou stranu podpořit, Rusové předloží fakturu a když je zaplacena, jdou do ...Zobrazit celý příspěvek

   Nechápu ty palce dolů, vždyť je to pravda. Zatímco západ přešlapuje na místě a neví, jestli má či nemá nějakou stranu podpořit, Rusové předloží fakturu a když je zaplacena, jdou do toho bez nějakých morálních zábran.
   Kdybyste byli vládcem ohroženým ozbrojenou opozicí a potřebovali s ní zatočit, na koho byste se obrátili?Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    09:47 03.02.2022

    tipuju, že Rusové ještě nějaké peníze donesou, hlavně když vytěsní západní struktury. Wagnerovci nejsou nástroj byznysu, ale nástroj politiky.

    tipuju, že Rusové ještě nějaké peníze donesou, hlavně když vytěsní západní struktury. Wagnerovci nejsou nástroj byznysu, ale nástroj politiky.

  • otecko
   09:07 03.02.2022

   No, tady je spíše otázka, kdo je v Mali ten legitimní vládce, Wagnerovcům je to zjevně jedno, jak píšete. Ovšem pro nás platí, že rezignovat na zákonnost-legitimitu vlády- je ...Zobrazit celý příspěvek

   No, tady je spíše otázka, kdo je v Mali ten legitimní vládce, Wagnerovcům je to zjevně jedno, jak píšete. Ovšem pro nás platí, že rezignovat na zákonnost-legitimitu vlády- je cesta do pekla.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    09:58 03.02.2022

    Mě nějak připadá, že vždycky, když dostaneme na prdel, tak začneme vysvětlovat, že to je holt tím, že si nemůžeme dovolit rezignovat na hodnoty, zákonnost, legitimitu a že je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě nějak připadá, že vždycky, když dostaneme na prdel, tak začneme vysvětlovat, že to je holt tím, že si nemůžeme dovolit rezignovat na hodnoty, zákonnost, legitimitu a že je to tím, že jsme strašně hodní. Ukaž mi některou z posledních západních operací, které tyhle parametry splňují. ´Útok dronem v Kábulu, kde se napřed Amíci pochválili, jak zabránili dalšímu bombovému útoku, než se ukázalo, že byl cílem útoku zaměstnanec americké neziskovky a jeho děti? Dnes se John Kirby pochválil, že si speciální protiteroristické jednotky přišly včera večer pro džihádistu napojeného na Alkajdu. Někde v Idlíbu okupovaného Tureckem, přistálo v hustě obydlené oblasti několik vrtulníků a bez amerických ztrát při dvouhodinové přestřelce sundali mimo jiné 12 civilistů. Jestli trefili i džihádistu se neví. Co jiného, než regiznace snad úplně na vše, taková akce je (a ještě se tím chlubit..)?Skrýt celý příspěvek

   • alzaw
    12:19 03.02.2022

    Děláš si srandu? Tohle je v Africe běžný postup. Jde jenom o to, jestli jsou pučisté naši kamarádi nebo ne. Krystalicky čistě je Západ s jeho hodnotami vidět třeba v Egyptě. ...Zobrazit celý příspěvek

    Děláš si srandu? Tohle je v Africe běžný postup. Jde jenom o to, jestli jsou pučisté naši kamarádi nebo ne.
    Krystalicky čistě je Západ s jeho hodnotami vidět třeba v Egyptě. Demokratické volby, vítězství muslimského bratrstva, vojenský puč. A generál Sísí je přece teď náš velký kamarád, že? Kecy o hodnotách jsou čiročiré pokrytecví.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     15:28 03.02.2022

     Pořád lepší generál, než muslimské bratrstvo.

     Pořád lepší generál, než muslimské bratrstvo.

     • alzaw
      16:32 03.02.2022

      To nejsme ve při. Já jen, že ty naše zásadní evropské hodnoty jsou hooodně flexibilní a záleží na které straně ten který šmejd zrovna stojí. Jakmile se jimi začne někdo ohánět, je ...Zobrazit celý příspěvek

      To nejsme ve při. Já jen, že ty naše zásadní evropské hodnoty jsou hooodně flexibilní a záleží na které straně ten který šmejd zrovna stojí. Jakmile se jimi začne někdo ohánět, je třeba si dávat sakra pozor.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      17:04 03.02.2022

      Evropské hodnoty jsou flexibilní jenom do určité míry. Evropa nikdy Sísímu neposlala na pomoc ozbrojence k potlačení demonstrací, naopak, Sisího vyzývala k nepoužití síly. ...Zobrazit celý příspěvek

      Evropské hodnoty jsou flexibilní jenom do určité míry.

      Evropa nikdy Sísímu neposlala na pomoc ozbrojence k potlačení demonstrací, naopak, Sisího vyzývala k nepoužití síly. Španělsko nikdy nesrovná Barcelonu se zemí, pokud se pokusí odtrhnout, tak jako byl se zemí srovnaný Groznyj. USA nikdy neanektují kus Mexika, pokud se tam k moci dostane "nesprávná" strana.Skrýt celý příspěvek

     • The88
      00:16 04.02.2022

      Jan: to s tim mexikem byla ironie? Prectete si o mexicko-americke valce.

      Jan: to s tim mexikem byla ironie? Prectete si o mexicko-americke valce.

     • GlobeElement
      10:58 04.02.2022

      19. století a 21. století je přece jenom rozdíl.

      I když v Rusku ne. Chápu.

      19. století a 21. století je přece jenom rozdíl.

      I když v Rusku ne. Chápu.

     • The88
      12:39 04.02.2022

      Globe: lide uz si mnohokrat mysleli, ze historie zacala vcera a ted uz bude vsechno jiny. Ale nezacala a nebude, lide jsou stale stejni (respektive se meni mnohem mene, nez si ...Zobrazit celý příspěvek

      Globe: lide uz si mnohokrat mysleli, ze historie zacala vcera a ted uz bude vsechno jiny. Ale nezacala a nebude, lide jsou stale stejni (respektive se meni mnohem mene, nez si nalhavame).Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:06 04.02.2022

      Lidé jsou pořád stejní, ale pravidla ne. Zákony, systémy se mění. V roce 1846 byl Napoleon po smrti teprve 35 let, v Rusko vládl car Mikuláš I., v Rakousku Ferdinand V. Bylo to ...Zobrazit celý příspěvek

      Lidé jsou pořád stejní, ale pravidla ne. Zákony, systémy se mění.

      V roce 1846 byl Napoleon po smrti teprve 35 let, v Rusko vládl car Mikuláš I., v Rakousku Ferdinand V. Bylo to před revolučním rokem 1848, před vznikem Společenství národů, před vznikem vůbec myšlenky na mezinárodní právo, na úmluvu o uznání hranic a další. V USA ještě 19 bude zákonné otroctví. Byla to doba vrcholného kolonialismu.

      Od té doby se v mezinárodních vztazích změnilo hodně.

      Ale v Moskvě to jaxi nedokáží vzít na vědomí - a jejich PR tým to taky nechápe.Skrýt celý příspěvek

     • The88
      19:23 04.02.2022

      Globe: Myslim, ze v Rusku by to 19.stoleti docela brali - 20. pro ne bylo horsi a doposud z nej nevybredli :) Ten zbytek ale zas tak idilicky neni - uz v te dobe byla ta valka ...Zobrazit celý příspěvek

      Globe: Myslim, ze v Rusku by to 19.stoleti docela brali - 20. pro ne bylo horsi a doposud z nej nevybredli :)

      Ten zbytek ale zas tak idilicky neni - uz v te dobe byla ta valka povazovana za zlocinnou a nespravedlivou. Presto byla dovedena do uspesneho konce.

      Evropske/Americke/muslimske/pravoslavne a janevim jake hodnoty se pouzivaji do te doby, dokud je muzeme otloukat o hlavu svym protivnikum. V dusledku se ale svet stale ridi pravem silnejsiho.Skrýt celý příspěvek

   • The88
    00:13 04.02.2022

    Kolko je, Kefalin, v Afrike takych legitimnych vladcov?

    Kolko je, Kefalin, v Afrike takych legitimnych vladcov?

    • alzaw
     00:47 04.02.2022

     Jako zkoušel jsem to spočítat, když jsem nahoře va vlákně odpovídal, ale přes prsty jedné ruky jsem se nedostal.

     Jako zkoušel jsem to spočítat, když jsem nahoře va vlákně odpovídal, ale přes prsty jedné ruky jsem se nedostal.

     • GlobeElement
      11:31 04.02.2022

      Mezinárodní index definuje 11 afrických států jako demokratických. V dalších sice není demokratický režim, ale vláda je legitimní.

      Mezinárodní index definuje 11 afrických států jako demokratických. V dalších sice není demokratický režim, ale vláda je legitimní.

 • Radovan
  23:16 02.02.2022

  Pro Rusko je Mali další výhodné políčko na šachovnici. Může tím Francii nutit, aby stáhla svoji podporu Ukrajiny. Vám vadí že jdeme do Sahelu a chcete aby jsme se odsud stáhli? ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rusko je Mali další výhodné políčko na šachovnici. Může tím Francii nutit, aby stáhla svoji podporu Ukrajiny.
  Vám vadí že jdeme do Sahelu a chcete aby jsme se odsud stáhli? Nám zase vadí, že podporujete Kyjev proti nám. Co s tím uděláme?Skrýt celý příspěvek

  • danny
   11:48 03.02.2022

   Mali může být dobrá reference pro rozvoj lukrativního business modelu. Frantíci se tady s tím crcali x let a dosáhli akorát double puče a toho, že je dvě třetiny obyvatel nenávidí. ...Zobrazit celý příspěvek

   Mali může být dobrá reference pro rozvoj lukrativního business modelu. Frantíci se tady s tím crcali x let a dosáhli akorát double puče a toho, že je dvě třetiny obyvatel nenávidí. My se vám nešroubujeme do politiky, ale zajistíme stabilitu a bezpečnost. Stejně, jako ve válce, držíme slovo i v businessu.
   Navíc je docela možné, že se jim může podařit nabídnout díky vyšší efektivitě malijské vládní garnituře i rozpočtové úspory. Francouzi si za své služby nechávali také slušně zaplatit.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    11:00 04.02.2022

    Stabilitu nelze zajistit bez šroubování do politiky.

    Stabilitu nelze zajistit bez šroubování do politiky.

  • Laci
   17:01 03.02.2022

   S prominutím to nedává smysl. Rusko se vměšuje do Mali, aby se odtamtud Francie stáhla a měla víc kapacit pro hypotetickej konflikt na Ukrajině a posílení východního křídla NATO? ...Zobrazit celý příspěvek

   S prominutím to nedává smysl. Rusko se vměšuje do Mali, aby se odtamtud Francie stáhla a měla víc kapacit pro hypotetickej konflikt na Ukrajině a posílení východního křídla NATO? Tam přímá spojitost nebude. Rusko, jako každá jiná země, rádo rozšiřuje svůj vliv/ovlivňuje dění kdekoliv se naskytne a převzetí vlivu po „nepříteli“ je bonus navíc. Kdyby v Mali bylo místo Francie např. Japonsko, taky by se tam Rusko vměšovalo. A proč? Protože může.Skrýt celý příspěvek

 • Oliver
  22:49 02.02.2022

  v Africe je vidět dvojjaká tvář západních států - na jednu stranu starost o demokracii a na druhou využívání radikálů když se to hodí k zastrašení málo spolupracujících místních ...Zobrazit celý příspěvek

  v Africe je vidět dvojjaká tvář západních států - na jednu stranu starost o demokracii a na druhou využívání radikálů když se to hodí k zastrašení málo spolupracujících místních vůdců. Není to tak dávno co jižněji blokovali cestu fr. konvojům kvůli důvodnému podezření že jejich záměr není jen ten deklarovaný, oficiální. Až příliš často se tam stává že v patách evropských specialistů kráčí islámští radikálové. Tamní černoši jsou sice v myšlení pomalejší, ale postupně si věci dají dohromady takže se frantíci připravují svojí nekalou hrou o vliv sami, rusové jen využívají příležitosti. Kdyby to neudělali oni tak by mohl přijít nakonec číňan, byť už nemají v Africe pěknou reputaci. Výhoda Ruska je že v regionu nepáchala křivdy, tedy má čistější štít i než Peking.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   00:49 03.02.2022

   Výhoda Ruska je že bez problémů postřílí kohokoli na koho momentální vláda ukáže. To je služba kterou neposkytne žádná západní pravidelná armáda. Jistě je jen pouhá náhoda že se v ...Zobrazit celý příspěvek

   Výhoda Ruska je že bez problémů postřílí kohokoli na koho momentální vláda ukáže. To je služba kterou neposkytne žádná západní pravidelná armáda.
   Jistě je jen pouhá náhoda že se v zemi začaly eskalovat protizápadní nálady zrovna ve chvíli kdy se začali zabydlovat Rusové....
   Ostatně bez Francouzů by Mali dnes neexistovalo. To místní vláda naprosto selhává v boji se vzbouřenci.Skrýt celý příspěvek

   • Oliver
    00:31 04.02.2022

    no přechod na kapitalismus, placené služby a tak. Navíc je ta výhoda že si černochy nikdy neznepřátelili a jsou tam zapsaní jako ochotná pomoc proti bývalým kolonizátorům - a to se ...Zobrazit celý příspěvek

    no přechod na kapitalismus, placené služby a tak. Navíc je ta výhoda že si černochy nikdy neznepřátelili a jsou tam zapsaní jako ochotná pomoc proti bývalým kolonizátorům - a to se velice počítá...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:06 02.02.2022

  Čína a Rusko kolonizují Afriku, ... tohle někdo říct před pár lety, tak se mu budeme smát. ... a civilizovaná část Evropy se jen dívá a myslí si, že další migrační vlny z Afriky ...Zobrazit celý příspěvek

  Čína a Rusko kolonizují Afriku, ... tohle někdo říct před pár lety, tak se mu budeme smát.

  ... a civilizovaná část Evropy se jen dívá a myslí si, že další migrační vlny z Afriky se ji vyhnou :-)Skrýt celý příspěvek

  • Oliver
   23:05 02.02.2022

   Rusko určitě nikoho nekolonizuje - nemá politické požadavky jako USA - EU ani nevnucuje nevýhodné smlouvy jako Peking. To jim zajišťuje nejlepší reputaci ze všech mocností co se o ...Zobrazit celý příspěvek

   Rusko určitě nikoho nekolonizuje - nemá politické požadavky jako USA - EU ani nevnucuje nevýhodné smlouvy jako Peking. To jim zajišťuje nejlepší reputaci ze všech mocností co se o Afriku zajímají. V tom je vidět že Moskva postoupila díky obratné diplomacii tam kde nepronikl ani tehdejší SSSR, jednají pragmaticky ale nevtíravě, jednají na principu rovnosti. Dá se říci že všichni ostatní se chovají k afričanům přes všechny mediální řeči přezíravě.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    00:58 03.02.2022

    Ano, dělají to z čistoty slovanského srdce a potřeby pomáhat....
    Ostatně to že někteří vůdci vojenské junty byli cvičeni v Rusku je jen shoda náhod...

    Ano, dělají to z čistoty slovanského srdce a potřeby pomáhat....
    Ostatně to že někteří vůdci vojenské junty byli cvičeni v Rusku je jen shoda náhod...

   • Ján Paliga
    20:43 03.02.2022

    Obratná diplomacia Moskvy? No stačí sa pozrieť na tie výsledky obratnej diplomacie Moskvy a vidíme to na životnej úrovni občana RF.... Opak je pravdou...

    Obratná diplomacia Moskvy? No stačí sa pozrieť na tie výsledky obratnej diplomacie Moskvy a vidíme to na životnej úrovni občana RF.... Opak je pravdou...

   • flanker.jirka
    23:03 03.02.2022

    Scotty, Ján Paliga To že se někam "velmoci" rády derou a cpou je tu po celou známou historii. To, že se někdo chová méně demokraticky nežli my na tom nic nemění. Boj o zdroje tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty, Ján Paliga
    To že se někam "velmoci" rády derou a cpou je tu po celou známou historii. To, že se někdo chová méně demokraticky nežli my na tom nic nemění. Boj o zdroje tu byl, je a bude.
    Problém je v absolutní slabosti EU, která je schopná tak akorát šikanovat vlastní obyvatelstvo.
    Na jedné straně se brečí nad tím jak jsou rusové agresivní a "jiní" a na druhé straně se zde brečí nad tím, že z komunistické Číny se zpozdí zboží a nelze tak budovat demokracii a humanismus v Evropě.
    USA chápou to, že je snažší bránit své pobřeží, tím, že mají vliv na dění na tom protějším pobřeží. Evropa na to pomalu rezignovala.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     23:57 03.02.2022

     Naopak. Evropa se snaží nešikanovat nikoho a to je součást problému. Rusové tam přijeli plnit zadání místní vlády ať už bude jakékoli.

     Naopak. Evropa se snaží nešikanovat nikoho a to je součást problému. Rusové tam přijeli plnit zadání místní vlády ať už bude jakékoli.

     • Oliver
      00:33 04.02.2022

      no a? Ruský reálkapitalismus. Určitě mají svoje pravidla a zadání třeba čistek by nevzali. Ale jsou pragmatičtí a už se neřídí ideologií ale penězi s vylepšováním reputace.

      no a? Ruský reálkapitalismus. Určitě mají svoje pravidla a zadání třeba čistek by nevzali. Ale jsou pragmatičtí a už se neřídí ideologií ale penězi s vylepšováním reputace.

     • Scotty
      00:48 04.02.2022

      Oliver Ano, vysoký etický standard Wagnerovců je legendární... Jsou tam proto aby dělali to co Evropani nechtějí. Třeba občas vystřílet nějakou vesnici jen proto že si to junta ...Zobrazit celý příspěvek

      Oliver
      Ano, vysoký etický standard Wagnerovců je legendární... Jsou tam proto aby dělali to co Evropani nechtějí. Třeba občas vystřílet nějakou vesnici jen proto že si to junta přeje.Skrýt celý příspěvek

     • alzaw
      01:56 04.02.2022

      Tak zatím o žádných vystřílených vesnicích Wagnerovci není nic známo. O američanech a případně dalších kolonie ovládajících zemích se to až tak úplně říct nedá. Přesněji řečeno, ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak zatím o žádných vystřílených vesnicích Wagnerovci není nic známo. O američanech a případně dalších kolonie ovládajících zemích se to až tak úplně říct nedá. Přesněji řečeno, máslo na hlavě má kdekdo, Wagnerovci zatím ne.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:37 04.02.2022

      Scotty No vidíte, třeba budou plnit i zadání v podobě budování demokracie a humanismu, když uvážíte, že elita obyvatel Mali má za sebou stipendia ve Francii a Británii. ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      No vidíte, třeba budou plnit i zadání v podobě budování demokracie a humanismu, když uvážíte, že elita obyvatel Mali má za sebou stipendia ve Francii a Británii.
      https://www.france24.com/en/af... Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      11:01 04.02.2022

      Stipendium ve Francii něl i Ho Či Min a Pol Pot.

      Stipendium ve Francii něl i Ho Či Min a Pol Pot.

     • The88
      12:43 04.02.2022

      Evidentne slo o ironii.

      Evidentne slo o ironii.

     • Scotty
      22:32 04.02.2022

      flanker.jirka
      Dva z vůdců současné vojenské vlády byli cvičeni a školeni také v Rusku. Tam jim jistě vštěpili ty správné hodnoty.

      flanker.jirka
      Dva z vůdců současné vojenské vlády byli cvičeni a školeni také v Rusku. Tam jim jistě vštěpili ty správné hodnoty.

     • flanker.jirka
      12:50 05.02.2022

      Scotty
      V Rusku zcela určitě :-) :-) :-) Ale co naplat, když od nich civilizovaný svět dal ruce pryč. Stále je to jen o tom, že Evropa se k tomu staví špatně.

      Scotty
      V Rusku zcela určitě :-) :-) :-) Ale co naplat, když od nich civilizovaný svět dal ruce pryč. Stále je to jen o tom, že Evropa se k tomu staví špatně.

    • Ján Paliga
     23:26 04.02.2022

     "Boj o zdroje tu byl, je a bude." No nejako sa ich nedostáva domácemu ruskému obyvateľstvu.... A ani Ukrajina nebojovala o žiadne zdroje.... Mimochodom, EU robí presne len to, ...Zobrazit celý příspěvek

     "Boj o zdroje tu byl, je a bude."

     No nejako sa ich nedostáva domácemu ruskému obyvateľstvu....

     A ani Ukrajina nebojovala o žiadne zdroje....

     Mimochodom, EU robí presne len to, čo jej umožňujú robiť členské štáty.... Nič viac, nič menej....Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:52 05.02.2022

      Však ty zdroje nejsou pro obyvatelstvo, všude vládne kapitalismus. Vlastnictví zdrojů není pro "svobodného občana." Ukrajina bojuje o svou existenci, ale ostatní se na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

      Však ty zdroje nejsou pro obyvatelstvo, všude vládne kapitalismus. Vlastnictví zdrojů není pro "svobodného občana."
      Ukrajina bojuje o svou existenci, ale ostatní se na Ukrajině angažují právě pro její zdroje.Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:54 05.02.2022

      Ostatní nie, len Rusko....

      Ostatní nie, len Rusko....

 • TC82
  15:52 02.02.2022

  Tak jestli jsou Wagnerovci rozeznáni jako PMC tak jsou to kontratoři a ne žoldáci.

  Tak jestli jsou Wagnerovci rozeznáni jako PMC tak jsou to kontratoři a ne žoldáci.

  • danny
   16:07 02.02.2022

   Ona snad existuje nějaká ustálená terminologie? Pokud vím, tak se používá řada novotvarů, které mají pouze zakrýt označení, které může být v některých kruzích vnímáno pejorativně. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ona snad existuje nějaká ustálená terminologie? Pokud vím, tak se používá řada novotvarů, které mají pouze zakrýt označení, které může být v některých kruzích vnímáno pejorativně. Ale rozdíl je obvykle jen v názvu, ne náplni práce.Skrýt celý příspěvek

   • lorgarius
    18:49 02.02.2022

    ano existuje ustalena terminologia, ktora sa stale vyvija aj ked v podstate ide o prekrytie povodneho oznacenia. nie ani tak kvoli onej pejorativite ale skor obchadzaniu zakonnych ...Zobrazit celý příspěvek

    ano existuje ustalena terminologia, ktora sa stale vyvija aj ked v podstate ide o prekrytie povodneho oznacenia. nie ani tak kvoli onej pejorativite ale skor obchadzaniu zakonnych noriem - znacna cast krajin/vlad/vojenskych organizacii/tajnych sluzieb nemoze oficialne najimat zoldnierov, o "kontraktoroch ci bezpecnostnych konzultantoch" to ale uz neplati. Taky konzultant moze byt niekto kto dostane zakazku na udrzbu a prevadzku imigracneho centra, analyzuje rizika pre velku ropnu firmu, alebo aj ozbrojeny strazi ropne vrty niekde v iraku, ci posobi ako predlzena ruka niektorej krajiny v takej Libya ci Kongu.
    Par prikladov okrem uz spominanych ruskych Wagnerovcov.
    Ageis - UK
    G4S - USA
    Academi/znamejsi ako Blackwater - USA
    SADAT IDC - Turecko
    Paladin - Australia
    Mikud - Izrael
    a urcite je este par dalsich. Nie tak davno som niekde zacytil spravu ze investor z Dubaja sa snazi vytvorit PMC v Madarsku, s tym, ze by rad najimal exmilitary personal hlavne zo strednej europy.Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     09:18 03.02.2022

     logaritmus- právě jsme chtěl napsat, že pro prosazování svých zájmů by i EU měla své kontraktory vytvořit :) . Hlavně pro Afriku, protože pokud budeme tak naivní, brzo se z té ...Zobrazit celý příspěvek

     logaritmus- právě jsme chtěl napsat, že pro prosazování svých zájmů by i EU měla své kontraktory vytvořit :) . Hlavně pro Afriku, protože pokud budeme tak naivní, brzo se z té uprchlické vlny nevyhrabeme.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      15:41 03.02.2022

      Znáš to, když nějakou vytvoří, bude to klasický bruselský produkt. Na jednoho combatanta brigáda administrativních pracovníků. Asi lepší spíš najmout nějakou existující:-) Jo, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Znáš to, když nějakou vytvoří, bude to klasický bruselský produkt. Na jednoho combatanta brigáda administrativních pracovníků. Asi lepší spíš najmout nějakou existující:-) Jo, ale napřed si musíme určit, co chceme a jaké takové firmě dáme zadání.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:07 02.02.2022

  Pane Feryno nemáte náhodou bližší informace, jak to s nasazením Wagnerovců v Mali aktuálně vypadá? Na Blistech jsem zaznamenal tvrzení, že se prý všechny jednotky z Afriky ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Feryno nemáte náhodou bližší informace, jak to s nasazením Wagnerovců v Mali aktuálně vypadá? Na Blistech jsem zaznamenal tvrzení, že se prý všechny jednotky z Afriky urychleně stahují na Donbas.Skrýt celý příspěvek

 • perunBB
  14:52 02.02.2022

  Aj v Mali si všimli, že úlohu potláčať terorizmus najlepšie zvláda Rusko.Afriku si rozdelili koloniálne štáty a vyciciavajú ju naďalej.Mali bývalá Francúzska kolónia naďalej ...Zobrazit celý příspěvek

  Aj v Mali si všimli, že úlohu potláčať terorizmus najlepšie zvláda Rusko.Afriku si rozdelili koloniálne štáty a vyciciavajú ju naďalej.Mali bývalá Francúzska kolónia naďalej vykorisťovaná Francúzskom cez tzv. Dekolonizačnú zmluvu.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   14:59 02.02.2022

   Tak teď je budou vykořisťovat barbaři ze Severní Asie. Tedy na tom budou podstatně hůř. Neb jak kdysi napsal velký český básník "Raději budu zvracet s Francouzem než se obejímat ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak teď je budou vykořisťovat barbaři ze Severní Asie. Tedy na tom budou podstatně hůř. Neb jak kdysi napsal velký český básník "Raději budu zvracet s Francouzem než se obejímat s Rusem"Skrýt celý příspěvek

   • The88
    00:24 04.02.2022

    "obejimat" snad zadnej ceskej basnik nenapsal... Leda ze by zvracel uz pri tom.

    "obejimat" snad zadnej ceskej basnik nenapsal... Leda ze by zvracel uz pri tom.

  • Scotty
   18:00 02.02.2022

   V Mali rozeznali že Rusové se neptají a zlikvidují každého na koho vláda ukáže. Tomu pochopitelně pravidelné evropské armády nemůžou konkurovat.

   V Mali rozeznali že Rusové se neptají a zlikvidují každého na koho vláda ukáže. Tomu pochopitelně pravidelné evropské armády nemůžou konkurovat.

   • The88
    12:45 04.02.2022

    Soucasnou vladu Mali vynesl k moci odpor proti Francii. Takze pokud plati, ze tam Frantiky nechteji a zaroven plati, ze tam potrebujou expedicni silu, na koho se asi tak mohli ...Zobrazit celý příspěvek

    Soucasnou vladu Mali vynesl k moci odpor proti Francii. Takze pokud plati, ze tam Frantiky nechteji a zaroven plati, ze tam potrebujou expedicni silu, na koho se asi tak mohli obratit?Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     13:08 04.02.2022

     A proč tam potřebují expediční sílu?

     A proč tam potřebují expediční sílu?

     • The88
      19:28 04.02.2022

      Technicky proto, ze nedokazou porazit povstalce. Jasne, mozna by se s nima mohli domluvit, ale k tomu se asi zadna vlada v dohledne dobe chystat nebude.

      Technicky proto, ze nedokazou porazit povstalce. Jasne, mozna by se s nima mohli domluvit, ale k tomu se asi zadna vlada v dohledne dobe chystat nebude.

 • Miroslav
  13:43 02.02.2022

  Najsmiešnejšie na tom všetkom je, že som tu čítal argumenty, že ČR kúpila Caesar kvôli tomu, aby ste s ním mohli ísť pomáhať Francúzsku do Mali.

  Najsmiešnejšie na tom všetkom je, že som tu čítal argumenty, že ČR kúpila Caesar kvôli tomu, aby ste s ním mohli ísť pomáhať Francúzsku do Mali.

  • Jura99
   13:49 02.02.2022

   Nerekl bych, ze je na ruske expanzi neco smesneho, ale zcasti s tebou souhlasim, houfnice Dana se mely digitalizovat a u toho pockat na vyvoj houfnice L52 od Excaliburu.

   Nerekl bych, ze je na ruske expanzi neco smesneho, ale zcasti s tebou souhlasim, houfnice Dana se mely digitalizovat a u toho pockat na vyvoj houfnice L52 od Excaliburu.

   • Miroslav
    13:58 02.02.2022

    Ono nejde tak ani o Rusov. Skôr o to, že sa kúpilo niečo čo sa nemuselo a argument o nasadení v Mali padol

    Ono nejde tak ani o Rusov. Skôr o to, že sa kúpilo niečo čo sa nemuselo a argument o nasadení v Mali padol

    • Jura99
     14:03 02.02.2022

     "expedicni" delo se vzdycky hodi. Stejne asi nikdo nepocital, ze akce v Mali potrva po celou dobu zivotnosti Caesara.

     "expedicni" delo se vzdycky hodi. Stejne asi nikdo nepocital, ze akce v Mali potrva po celou dobu zivotnosti Caesara.

  • toustr
   14:14 02.02.2022

   Já si spíš myslím, že Caesary byly takovým poděkováním Francii za vývoj TITUSu a jeho nabízení potenciálním zákazníkům (pokud si matně vzpomínám, tak měl být nabízen snad i jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Já si spíš myslím, že Caesary byly takovým poděkováním Francii za vývoj TITUSu a jeho nabízení potenciálním zákazníkům (pokud si matně vzpomínám, tak měl být nabízen snad i jako tahač houfnic či co).Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   14:24 02.02.2022

   Tohle byl názor pouze redakce AN. Caesar sme koupili protože: - potřebujeme nová děla - Nexter pomohl dostat Tatru do západní Evropy a do Gulfu - Francie je v rámci EU velmoc a tu ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle byl názor pouze redakce AN.
   Caesar sme koupili protože:
   - potřebujeme nová děla
   - Nexter pomohl dostat Tatru do západní Evropy a do Gulfu
   - Francie je v rámci EU velmoc a tu se občas hodí "potěšit "
   - AČR chtěla systém na Tatře od silného dodavatele, který nabízí "jistotu"
   Mali s tim nemá nic společnéhoSkrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:44 02.02.2022

    Mne to bolo jasné, že taký argument je ako vy hovoríte "ptákovina" a aj som sa k tomu neraz vyjadril. Ako vtipné som označil to, že sa to len potvrdilo. Rovnaká sprostosť je ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne to bolo jasné, že taký argument je ako vy hovoríte "ptákovina" a aj som sa k tomu neraz vyjadril. Ako vtipné som označil to, že sa to len potvrdilo. Rovnaká sprostosť je kupovať A-400 alebo iné veľké lietadlo kvôli potešeniu iných (rovnako sa uvádzal argument s Mali).Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     14:54 02.02.2022

     velké letadlo je docela zapotřebí, byla tu evakuace z AFG a momentálně třeba krize v UA, hodilo by se vozit munici do UA a odtamtud, pokud bude potřeba, lidi. Takových situací se ...Zobrazit celý příspěvek

     velké letadlo je docela zapotřebí, byla tu evakuace z AFG a momentálně třeba krize v UA, hodilo by se vozit munici do UA a odtamtud, pokud bude potřeba, lidi. Takových situací se může přihodit hodně, sice uznávám, že vytížit to letadlo tak, jak třeba u soukromých dopravců, se nepodaří.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      15:05 02.02.2022

      Frajerina je to síce pekná mať A-400 alebo A-330 ale myslím, že sú iné priority ako BVP či tanky. Riešiť budete nadzvukové letectvo. To budú ťažké miliardy eur ktoré potrebujete ...Zobrazit celý příspěvek

      Frajerina je to síce pekná mať A-400 alebo A-330 ale myslím, že sú iné priority ako BVP či tanky. Riešiť budete nadzvukové letectvo. To budú ťažké miliardy eur ktoré potrebujete utratiť a utrácať za lietadlo ktoré ani nevyťažite. O nič iné nejde.Skrýt celý příspěvek

     • toustr
      15:13 02.02.2022

      Armádní nákupy se nemají vždy vyplatit, je to investice státu do svých schopností. I kdyby ty Herculesy/Atlasy/Millenia byly využity za svou životnost jen občas na to, co by CASA ...Zobrazit celý příspěvek

      Armádní nákupy se nemají vždy vyplatit, je to investice státu do svých schopností. I kdyby ty Herculesy/Atlasy/Millenia byly využity za svou životnost jen občas na to, co by CASA nezvládla, i tak se bude jednat o úspěšnou investici.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:36 02.02.2022

      Miroslav: nákupy BVP spíš než peníze brzdí nemohoucnost lidí, kteří to mají na starosti. Všechno zlé je ale pro něco dobré, mě třeba opustilo nadšení pro německou techniku, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: nákupy BVP spíš než peníze brzdí nemohoucnost lidí, kteří to mají na starosti. Všechno zlé je ale pro něco dobré, mě třeba opustilo nadšení pro německou techniku, jakkoliv kvalitní. Také se o něco víc přikláním k domácí výrobě, tam kde to jde, takže bych to dal CSG, ať něco vykouzlí z ASCODa. Zbytek zbraní koupit u Američanů nebo Izraelců, rakety třeba od Ukrajinců.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     14:56 02.02.2022

     Však také A 330 nikdo nekupuje. V AČR se mluví o kategorii C130/C390.
     A znovu opakuji, to s tím Mali byl názor redakce AN, jak k tomu prišli, bůh suď.

     Však také A 330 nikdo nekupuje. V AČR se mluví o kategorii C130/C390.
     A znovu opakuji, to s tím Mali byl názor redakce AN, jak k tomu prišli, bůh suď.

  • Jura99
   15:45 02.02.2022

   Miroslav: je mi jasné, že chceš slyšet, že AČR měla koupit Z2 místo Caesara, navíc když se do Mali třeba nepůjde. Možná na tom něco bude, ale aby se to líbilo i mě, museli byste tu ...Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav: je mi jasné, že chceš slyšet, že AČR měla koupit Z2 místo Caesara, navíc když se do Mali třeba nepůjde. Možná na tom něco bude, ale aby se to líbilo i mě, museli byste tu věž na Z2 posunout dozadu :-). Mimochodem také EZ vyvíjí houfnici s L52, jelikož má být "snadno" umístitelná na jakýkoliv podvozek, docela tipuju, že ji na náklaďáckém podvozku dají dozadu, nikoliv hned za kabinu :-).Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:47 02.02.2022

    EA nikoliv EZ, pardon.

    EA nikoliv EZ, pardon.

   • Miroslav
    16:15 02.02.2022

    Nesmeroval som týmto smerom. Pre mňa to nie je mantra tá Zuzana. Skôr som narážal na ten katastrofálny akvizičný proces ktorý doprevádzal Caesara

    Nesmeroval som týmto smerom. Pre mňa to nie je mantra tá Zuzana. Skôr som narážal na ten katastrofálny akvizičný proces ktorý doprevádzal Caesara

    • Jura99
     16:39 02.02.2022

     v tom mas nepochybne pravdu, trvalo to dlouho, od modernizace Dan k primemu nakupu novych houfnic, kde se ale poradi vitezu urcovalo podle neplatnych cen.

     v tom mas nepochybne pravdu, trvalo to dlouho, od modernizace Dan k primemu nakupu novych houfnic, kde se ale poradi vitezu urcovalo podle neplatnych cen.

  • Scotty
   18:03 02.02.2022

   Žádné takové oficiální zdůvodnění tohoto nákupu nebylo. Že o tom někdo spekuloval je celkem irelevantní.

   Žádné takové oficiální zdůvodnění tohoto nákupu nebylo. Že o tom někdo spekuloval je celkem irelevantní.

  • flanker.jirka
   21:11 03.02.2022

   Miroslav Pořizování vojenské techniky v dobách hlubokého míru se stává čím dál častěji pouze politickou záležitostí. Jak jinak si vysvětlit, že u některých systémů požaduje armáda ...Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav
   Pořizování vojenské techniky v dobách hlubokého míru se stává čím dál častěji pouze politickou záležitostí. Jak jinak si vysvětlit, že u některých systémů požaduje armáda typ zavedený v armádě NATO a u jiných nikoli? Tyto požadavky si vojáci jistě nestanovili.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    00:51 04.02.2022

    Rozdílné systémy rozdílné požadavky. Co je na tom divného?

    Rozdílné systémy rozdílné požadavky. Co je na tom divného?

    • flanker.jirka
     09:55 04.02.2022

     "Rozdílné systémy rozdílné požadavky. Co je na tom divného?" To jako vážně? Tak snad se snažíme v rámci NATO o co největší míru unifikace a příbuznsti systémů pro případné společné ...Zobrazit celý příspěvek

     "Rozdílné systémy rozdílné požadavky. Co je na tom divného?"
     To jako vážně? Tak snad se snažíme v rámci NATO o co největší míru unifikace a příbuznsti systémů pro případné společné nasazení.
     Určitě není výhodné mít radary pro NATINAMDS a PVO ze státu mimo NATO a Evropu, když si uvědomíte, že NATINAMDS musí fungovat 24 hodin denně.
     Oproti tomu děla, která většinu času stráví v garážích musela být už zavedeného typu v armádě NATO.
     Z vojenského hlediska v tom logiku nenajdete, jde pouze o politiku.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  12:56 02.02.2022

  Nechvalně proslulí Wagnerovi.
  Zatímco ostatní podobné agentury jsou chvalně proslulé a proto raději některé z nich mění jména.

  Nechvalně proslulí Wagnerovi.
  Zatímco ostatní podobné agentury jsou chvalně proslulé a proto raději některé z nich mění jména.

  • Torong
   13:24 02.02.2022

   Jo. Tesile. Teď mi řekni, kdo posílá do cizích zemí žoldáky kvůli nerostným surovinám, he? Rusácko nemá hořčík a hle, máme Wágnerovce v Mali...

   Jo. Tesile. Teď mi řekni, kdo posílá do cizích zemí žoldáky kvůli nerostným surovinám, he? Rusácko nemá hořčík a hle, máme Wágnerovce v Mali...

   • danny
    15:04 02.02.2022

    Je jasné, že všechny ostatní země nasazují žoldáky jen z toho důvodu, že by dobro, které kolem sebe šíří, mohlo erodovat pověst armády, coby party drsných chlapů. Takže na ně ...Zobrazit celý příspěvek

    Je jasné, že všechny ostatní země nasazují žoldáky jen z toho důvodu, že by dobro, které kolem sebe šíří, mohlo erodovat pověst armády, coby party drsných chlapů. Takže na ně pochopitelně outsourcují rozdávání lízátek, sázení kytiček a péči o opuštěná koťátka.
    Problematika je trochu složitější.vNapř. fungování žoldáků americké právo prakticky neošetřuje: https://warontherocks.com/2021...
    Zde máš vysvětlení, proč na zahraničních misích tvoří často nadpoloviční podíl celkově nasazeného personálu - jde, překvapivě, o peníze a image. Náklady na kontraktory neschvaluje kongres, jako v případě nasazení armády, takže vykazované náklady operace působí přijatelněji. Zároveň se v případě kontraktorů nevykazují ztráty, zvláště, pokud se nejedná o americké občany. Operace tak na domácí publikum působí poněkud přijatelněji. https://www.washingtonpost.com...
    No, ale v čem máš pravdu, určitě tam nejsou vysíláni, aby chránili americké národní zájmy (např. ekonomického charakteru. Jsou tam vysíláni jen kvůli ryzímu altruismu, v němž se jejich nájemci snaží podělit o blaho pramenící z přijetí jejich chápání hodnot.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     16:02 02.02.2022

     Ještě jsem si vzpomněl na jedno dobré, byť trochu obsáhlejší čtení. Pěkně zasazuje fungování žoldáků do historického kontextu. Není to dostatečně ideologicky ukotvené, tak už se ...Zobrazit celý příspěvek

     Ještě jsem si vzpomněl na jedno dobré, byť trochu obsáhlejší čtení. Pěkně zasazuje fungování žoldáků do historického kontextu. Není to dostatečně ideologicky ukotvené, tak už se těším na mínusy. Za každý předem děkuji:-D https://ndupress.ndu.edu/Media... Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
     19:39 02.02.2022

     "Zde máš vysvětlení, proč na zahraničních misích.." A rusácko snad má v Mali, SAR, Libyi, Mosambiku a jinde nějakou oficiální zahraniční misi, nebo nemá? Pokud je B) správně tak ...Zobrazit celý příspěvek

     "Zde máš vysvětlení, proč na zahraničních misích.." A rusácko snad má v Mali, SAR, Libyi, Mosambiku a jinde nějakou oficiální zahraniční misi, nebo nemá? Pokud je B) správně tak opravdu ale opravdu nejde o "optické snižování nákladů" nebo o "kamuflování ztrát před domácími médii" (samozřejmě nemluvě o tom, že rusácký totalitní režim, který zcela zlikvidoval nezávislá média a na hraní si na vojáčky má dostatečný rozpočet, který žádný opoziční senátor nebo kongresman nebude kontrolovat ani kritizovat) ale o něco úplně jiného. Například z hlediska puťky může jít o získání politického vlivu v surovinově bohaté zemi přes komerční firmu, se kterou se můžu tvářit, že nemám nic společného (i když každý ví, že ta firma patří kamarádíčkovi, který není ani tak kamarádíček jako spíš poslušná podržtaška, která udělá vše co mi na očích vidí jen aby nepřišel o kšeft případně o svobodu a život). A já dodávám, že to se puťkovi jako představiteli státu, který tak rád zapírá nos mezi očima, může hodit o to víc, když dochází na nějaké to loupení, znásilňování a vraždičky v místě působnosti. https://www.bbc.com/news/world... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:48 02.02.2022

   Si si prišiel zaloviť na mínusky?

   Si si prišiel zaloviť na mínusky?

   • Tesil
    19:59 03.02.2022

    Mírku,doufám že ses připojil.

    Mírku,doufám že ses připojil.

 • PavolR
  12:42 02.02.2022

  Prečo vlastne tolerujú niekoho, kto sa dostal k moci nelegálne? Pučistov postrieľať, vrátiť moc voleným zástupcom a keď budú Rusi robiť prieky, pustiť sa aj do nich. Ich terajší ...Zobrazit celý příspěvek

  Prečo vlastne tolerujú niekoho, kto sa dostal k moci nelegálne? Pučistov postrieľať, vrátiť moc voleným zástupcom a keď budú Rusi robiť prieky, pustiť sa aj do nich. Ich terajší kontrakt s pučistami vyhlásiť za neplatný a dať im voľbu pracovať za žold pre nás, lebo inak už nikdy pre nikoho pracovať nebudú.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   13:30 02.02.2022

   Bohužel tohle neni způsob jednání vyspělýho demokratický části planety. Evropa neni Rusko.

   Bohužel tohle neni způsob jednání vyspělýho demokratický části planety. Evropa neni Rusko.

  • The88
   00:32 04.02.2022

   A jak myslite, ze se k moci dostal ten predchozi (francouzskej) kun? Nechci zabredavat do paralel z nedavny historie, tak to radsi shrnu takhle: chovat se tak, jak popisujete, muze ...Zobrazit celý příspěvek

   A jak myslite, ze se k moci dostal ten predchozi (francouzskej) kun? Nechci zabredavat do paralel z nedavny historie, tak to radsi shrnu takhle: chovat se tak, jak popisujete, muze leda okupacni sprava vuci nejakemu protektoratu.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    01:20 04.02.2022

    /A jak myslite, ze se k moci dostal ten predchozi (francouzskej) kun?/
    Na rozdíl od současné junty byl zvolen ve volbách.

    /A jak myslite, ze se k moci dostal ten predchozi (francouzskej) kun?/
    Na rozdíl od současné junty byl zvolen ve volbách.

    • The88
     03:10 04.02.2022

     Spletl jsem si to s Cadem, moje chyba.

     Spletl jsem si to s Cadem, moje chyba.

 • Arthur
  12:37 02.02.2022

  Pre dennik postoy.sk sa minister Naď nedávno vyjadril, že cit. "Predpokladám, že do Mali nasadíme vojakov aj my." zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Pre dennik postoy.sk sa minister Naď nedávno vyjadril, že cit. "Predpokladám, že do Mali nasadíme vojakov aj my."

  zdroj: https://www.postoj.sk/97505/du... Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:37 02.02.2022

   Keď už je reč o ministrovi obrany... Včera zverejnil, že konečnú ponuku na pásové BVP poslali 4 krajiny. Konkrétne Poľsko (asi Borsuk), Švédsko (CV-90), Španielsko (asi Ascod) a ...Zobrazit celý příspěvek

   Keď už je reč o ministrovi obrany... Včera zverejnil, že konečnú ponuku na pásové BVP poslali 4 krajiny. Konkrétne Poľsko (asi Borsuk), Švédsko (CV-90), Španielsko (asi Ascod) a Maďarsko (licencovaný Lynx?)Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:52 02.02.2022

    z toho bych bral CV90 nebo Ascod. K Lynxu asi Nemcum nikdo neporadil, ze SK od HU nejspis nic nekoupi. Ale Nemce bych stejne vyradil, kvuli postojum k Rusku.

    z toho bych bral CV90 nebo Ascod. K Lynxu asi Nemcum nikdo neporadil, ze SK od HU nejspis nic nekoupi. Ale Nemce bych stejne vyradil, kvuli postojum k Rusku.

    • Miroslav
     13:53 02.02.2022

     Veľký výber neostal

     Veľký výber neostal

     • Jura99
      14:57 02.02.2022

      tak kromě Pumy tam je asi tak všechno, co se v Evropě nabízí. A jako bonus ten Borsuk. Dost možná může mít nakonec ve V4 každý stát úplně jiné BVP, to je celkem škoda.

      tak kromě Pumy tam je asi tak všechno, co se v Evropě nabízí. A jako bonus ten Borsuk. Dost možná může mít nakonec ve V4 každý stát úplně jiné BVP, to je celkem škoda.

     • Miroslav
      15:12 02.02.2022

      Lynx si myslím je mimo hry ako si správne poznamenal. Podľa mňa škoda. V tejto chvíli je horúcim kandidátom podľa mňa CV-90. Švedi si platia v slovenskej tlači aj platené PR, takže ...Zobrazit celý příspěvek

      Lynx si myslím je mimo hry ako si správne poznamenal. Podľa mňa škoda. V tejto chvíli je horúcim kandidátom podľa mňa CV-90. Švedi si platia v slovenskej tlači aj platené PR, takže asi to myslia celkom vážne. Ale ani ten Borsuk by som úplne nevylúčil. Síce nie je zavedený ani v samotnom Poľsku, ale ak by prišlo k dohode s vežou a prípadnou výrobou na Slovensku, tak až také sci-fi to byť nemusí. Poľsko vraj chce vyrobiť a prevádzkovať minimálne 1000 ks. To dáva nejaké možnosti na spoluprácu. Čas ukáže...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:38 02.02.2022

      CV90 je na pohled pěkné, osvědčené, možná uvnitř trochu stísněnější, tak či onak kvalitní volba.

      CV90 je na pohled pěkné, osvědčené, možná uvnitř trochu stísněnější, tak či onak kvalitní volba.

     • mudry.udrzbar
      16:09 02.02.2022

      Jura99 tiez nechapem, preco na urovni V4 alebo aspon na urovni CZ+SK nie je možne spojit nakup aspon tych BVP, logicky pri je pri vacsom pocte mozne dohodnut lepsie podmienky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99

      tiez nechapem, preco na urovni V4 alebo aspon na urovni CZ+SK nie je možne spojit nakup aspon tych BVP, logicky pri je pri vacsom pocte mozne dohodnut lepsie podmienky, zdielat servisne kapacity, spolocne cvicit a vytvarat spolocne utvary...

      Sedliackym rozumom sa ponuka moznost jednoduchej dohody - kompletacia a servis vybranych BVP na Slovensku a naoplatku napr. nakup Pandurov alebo brenov.

      Raz som nieco v tom zmysle napisal v diskusii priamo Naďovi a odpovedal mi, že uplne suhlasi, ale skutek utek :DSkrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      17:31 02.02.2022

      Pretože proste nie je vôľa a hotovo. Každý chce ťažiť zo svojho kontraktu cez rôzne dvojstranné dohody.

      Pretože proste nie je vôľa a hotovo. Každý chce ťažiť zo svojho kontraktu cez rôzne dvojstranné dohody.

     • skelet
      17:49 02.02.2022

      Borsuk byl nabídnut Slovensku.
      viz. FB Polska Grupa Zbrojeniowa SA

      Borsuk byl nabídnut Slovensku.
      viz. FB Polska Grupa Zbrojeniowa SA

     • Nesher
      18:01 02.02.2022

      moudry.udrzbar, pjaro I kdyby ta vůle byla, tak si to v reálu nedovedu představit. Jen sladit technické požadavky, CZ osadková věž, SK Turra, obě strany požadují montážní linku, ...Zobrazit celý příspěvek

      moudry.udrzbar, pjaro
      I kdyby ta vůle byla, tak si to v reálu nedovedu představit. Jen sladit technické požadavky, CZ osadková věž, SK Turra, obě strany požadují montážní linku, pro jednu stranu je dulezit tohle, pro druhou zase něco jiného. Každá strana by tlačila v max. míře své výrobce a komponenty. Výsledkem by stejně byla dvě velmi odlišná vozidla a nešetřilo by se vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      18:07 02.02.2022

      Tak nabídku pro OSSR podalo Ma´ďarsko (Lynx), Švédsko (CV90), Polsko (Borsuk¨) a Španělsko (Ascod 2)

      Tak nabídku pro OSSR podalo Ma´ďarsko (Lynx), Švédsko (CV90), Polsko (Borsuk¨) a Španělsko (Ascod 2)

     • pjaro77
      21:35 02.02.2022

      Ono tie BVP zasa nie sú najdôležitejšia zbraň proti vyspelému nepriateľovi. Stačí pozrieť, čo rieši prioritne Ukrajina.

      Ono tie BVP zasa nie sú najdôležitejšia zbraň proti vyspelému nepriateľovi. Stačí pozrieť, čo rieši prioritne Ukrajina.

     • Arthur
      10:04 03.02.2022

      pjaro77 (21:35 02.02.2022) Presne tak, ale čo čakáme od štátov, ktoré ani v 1938 a ani 1968 sa nebránili a to sme mali armády úplne niekde inde ako AČR + OSSR dokopy... Takí Fíni ...Zobrazit celý příspěvek

      pjaro77 (21:35 02.02.2022)

      Presne tak, ale čo čakáme od štátov, ktoré ani v 1938 a ani 1968 sa nebránili a to sme mali armády úplne niekde inde ako AČR + OSSR dokopy...

      Takí Fíni v princípe rozložili svoje BVP cca na polovicu 102 ks BVP CV9030 FIN a ďalších cca 100 ks zmodernizovali BMP-2 na štandard BMP-2MD za 35 mil EUR a zároveň majú 62ks Patria BOV 8x8 APC a ďalších 18ks v minometnej verzii.
      Potom sa nečudujme, že realokovali rozdiel finančných prostriedkov do iných spôsobilostí ako sú tanky, lietadla atď.Skrýt celý příspěvek

  • montecasino1
   18:02 02.02.2022

   je to úplne reálne, jedine ak by sa tá situácia radikálne zmenila tak by to padlo.

   je to úplne reálne, jedine ak by sa tá situácia radikálne zmenila tak by to padlo.

 • toustr
  12:04 02.02.2022

  Mali upřednostnilo Rusko před Evropou. Nejvtipnější na tom je, že z přítomnosti Wagnerovců nebudou mít vůbec nic, akorát je Rusové hezky vysají. Neříkám, že by to stejné neudělala ...Zobrazit celý příspěvek

  Mali upřednostnilo Rusko před Evropou. Nejvtipnější na tom je, že z přítomnosti Wagnerovců nebudou mít vůbec nic, akorát je Rusové hezky vysají. Neříkám, že by to stejné neudělala i Francie, ale aspoň by tam něco málo investovala (podobně se investovalo v Afghánistánu a lobbovalo se za to, aby se tam investoři nebáli). Rusko má rozpočet sotva pro sebe, to nedá ani niklák. Suma sumárum, Mali na tomto rozhodnutí ztratí možnost navázat užší styky s Evropou, které by pozvedly význam země v Africe.Skrýt celý příspěvek

  • MeV6
   12:45 02.02.2022

   Vůbec nic z toho nebudou mít obyčejní Malijci. Docela se ale vsadím, že panu plukovníkovi a jeho vybraným věrným za nehty zůstane nějaké pěkné "všimné". Prostě další africký ...Zobrazit celý příspěvek

   Vůbec nic z toho nebudou mít obyčejní Malijci. Docela se ale vsadím, že panu plukovníkovi a jeho vybraným věrným za nehty zůstane nějaké pěkné "všimné".
   Prostě další africký diktátor, tohle patří k místnímu koloritu.Skrýt celý příspěvek

  • Matus1993
   13:30 02.02.2022

   Co je horsie, francie dala 1 miliardu rocne na zabezpecenie bezpecnosti a isto aj s vidinou pristupu ku zdrojom a nakoniec sa 8ch zmocnia rusi. To je ten retardovany pristup ...Zobrazit celý příspěvek

   Co je horsie, francie dala 1 miliardu rocne na zabezpecenie bezpecnosti a isto aj s vidinou pristupu ku zdrojom a nakoniec sa 8ch zmocnia rusi. To je ten retardovany pristup zapadu, ze davame iba podporu a nenarokujeme si aj politicke smerovanie. Preto sa zavreli dvere v afgane bez nicoho. Nechali sme volit ľudí, ktorí ešte den do zadu nemali zachod a sekali si ruky.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:38 02.02.2022

    Vieš ako sa hovorí, že kto sa hanbí, má prázdne gamby

    Vieš ako sa hovorí, že kto sa hanbí, má prázdne gamby

   • montecasino1
    18:06 02.02.2022

    Európe to zato nestojí,aby im doma vykrikovali že sú biely neokolonialisti.V Rusku nič také nehrozí.

    Európe to zato nestojí,aby im doma vykrikovali že sú biely neokolonialisti.V Rusku nič také nehrozí.

Načítám diskuzi...