Mali: Rusové přichází, Evropané odchází

Mali: Rusové přichází, Evropané odchází
Český voják v Mali / poručík Peter Duhan, Armáda ČR (Zvětšit)

V Mali se v posledních měsících zhoršuje bezpečností situace. Nedávný puč upevnil postavení junty vedené plukovníkem Assimi Goitou. Mezinárodní síly se v těchto měsících ocitají pod silným tlakem malijských autorit, které si na pomoc přizvali nechvalně proslulé ruské Wagnerovce. Hrozí tak, že dojde ke zhroucení veškerých mezinárodních aktivit v Mali a celém regionu západní Afriky.

Současná situace má kořeny ve dvou pučích, jenž v Mali následovaly relativně krátce po sobě. První velký převrat proběhl v srpnu 2020, kdy nynější vůdce malijské junty Assimi Goita sjednotil protestující proti tehdejšímu prezidentovi Mali Ibrahimu Boubacar Keitovi. Goita dosadil vlastního přechodného prezidenta a premiéra, jenž měli dovést Mali ke svobodným volbám. Ty se podle původního plánu měly konat letos v únoru.

O devět měsíců později však došlo k zatčení prozatímního prezidenta a premiéra jednotkami loajálními k Assimimu Goitovi a přesunu voleb přibližně do roku 2026.

Assimi Goita si na pomoc pozval nechvalně známou ruskou skupinu Wagner, jenž má částečně nahradit některé koaliční jednotky. Kromě výcviku malijských sil se Wagnerovci budou podílet na ochraně malijských činitelů a zabezpečení zlatých, uranových a hořčíkových dolů.

V případě nasazení Wagnerovců v Mali zřejmě poprvé došlo k oficiálnímu potvrzení existence ruských soukromých vojenských společností ze strany ruské vlády. Ministr zahraničí Sergej Lavrov potvrdil kontakt mezi malijskou vládou a „nejmenovanou“ ruskou soukromou vojenskou společností. Lavrov o bezpečnostní situaci jednal se svým malijským protějškem v září během zasedání Valného shromáždění OSN.


Dokument o nasazení evropských speciálních sil v rámci úkolového uskupení Takuba

Kontingent ruských žoldáků má čítat až 1000 mužů. První příslušníci skupiny se již na začátku ledna zapojili do bojů s malijskou odnoží organizace Nusrat al-Islam v malijském centrálním regionu Mopti. Kromě rozšíření vlivu v Africe a možného urychlení stahování koaličních sil z Mali umožní jejich nasazení ruskému režimu kontrolu těžby zlata, uranu a v Rusku momentálně nedostatkového hořčíku.

Reakce regionálního sdružení ECOWAS (Economic Community of West African States) na sebe nenechala dlouho čekat. Již 9. ledna sdružení uvalilo na Mali sankce týkající se finanční pomoci a ekonomické spolupráce. Došlo také k odvolání velvyslanců členských zemí sdružení z Mali a uzavření hranic. Malijské autority reagovaly prohlášením, ve kterém kritizují postup sdružení a dávají ho do souvislosti s tlakem nejmenovaných neafrických států. Malijské junty se zastali dva významní hráči na africké šachovnici – Rusko a Čína, jenž v Radě bezpečnosti OSN zablokovali text návrhu sankcí předložený Francií. Sankce přijaté společenstvím ECOWAS však komplikují působení koaličních sil nejen v Mali, ale celé oblasti Sahelu.

Malijská junta mezitím pokračuje v radikálních krocích, jejichž cílem je vyhnání koaličních jednotek ze země. Malijská vláda například obvinila německé letectvo z narušení malijského vzdušného prostoru při přeletu německého letounu Airbus A400M z Pobřeží slonoviny do malijského města Gao. Na konci ledna pak došlo k vyhoštění francouzského velvyslance.

V souvislosti s druhým převratem a upevněním moci plukovníkem Goitou pohrozil francouzský prezident Emanuel Macron úplným stažením francouzské armády ze země, pokud se junta nevrátí k procesu mírového předání moci.


Čeští vojáci v Mali; větší foto / Facebook Armády ČR

Francouzi se však tak jako tak z oblasti stahují. Emanuel Macron v minulém roce oznámil proměnu francouzské přítomnosti v Mali. Operace Barkhane končí a stane se z ní mezinárodní stabilizační operace, v níž Francie nebude klíčovým hráčem. Celkem se z oblasti Sahelu stáhne 2500 francouzských vojáků. Hlavní tíhu operací mají převzít země sdružené v úkolovém uskupení speciálních sil Takuba čítající až 600 mužů. Své speciální síly do tohoto uskupení poskytuje i Česká republika.

Malijská junta na Macronovo prohlášení reagovala jak jinak než radikálně. Francie prý Mali nechává na holičkách tváří v tvář rozmáhajícím se islamistickým bojůvkám v celém regionu. Ústup francouzských vojáků ze severu země v září 2021 podle malijské junty ponechal část teritoria bez jakékoliv ochrany.

Stahování francouzské armády z oblasti Sahelu souvisí také s francouzskou vnitropolitickou situací. V zemi se totiž blíží prezidentské volby. Současný prezident Emanuel Macron již při své první prezidentské kampani v roce 2017 mluvil o omezení velkých vojenských operací v zahraničí. Podle průzkumu veřejného mínění z ledna minulého roku podporuje francouzské snahy v Sahelu 49 % dotázaných. Naproti tomu v roce 2013 podporovalo francouzskou intervenci přes 70 % respondentů.

Od roku 2013 stála francouzská intervence životy 50 francouzských vojáků a jednu miliardu euro ročně. Z průzkumu také vyplývá, že francouzská veřejnost neví, jak tuto intervenci uchopit a jaké jsou její strategické cíle.


Zlatý důl Yanfolila Gold Mine v Mali. Země je třetím největším producentem zlata v Africe. 

Na konci minulého roku sepsalo společenství států nasazujících jednotky v oblasti Sahelu prohlášení, v němž kritizují rozhodnutí malijských autorit týkající se dohody s Wagnerovci. Podle společenství toto rozhodnutí ohrožuje bezpečnost v celém regionu. Zároveň však v tomto prohlášení najdeme potvrzení závazku vůči Mali a dalším zemím v oblasti výcviku ozbrojených sil.

Podle posledních zpráv ze začátku února si Francie vzala 15 dnů „na rozmyšlenou“. Během této doby Francie rozhodne o přítomnosti v Mali a podobě protiteroristických snah v oblasti Sahelu. Bez silného mandátu Francie je prakticky nemožné dále pokračovat v nasazení úkolového uskupení Takuba.

Estonko, jako jedna ze zemí přispívající do úkolového uskupení Takuba již oznámilo stažení 95 svých mužů, pokud skutečně dojde k dohodě s ruskými žoldáky. K Estonsku se připojilo Dánsko, jenž však koná na základě žádosti malijské junty podané 24. ledna. Dánsko stáhne 60 příslušníků speciálních sil.

Budoucnost české účasti v Mali není jistá. Ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro Deník N zmínila společný brífink k situaci v Mali za účasti zástupců Vojenského zpravodajství, ministerstva obrany a ministerstva zahraničních věcí.

Zdroje: CT, Deník N, diplomatie.gov.fr, Institut Montaigne, Le Point, opex360, 2, 3 , USIP

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR poprvé vede misi Evropské unie v Mali

Ve strategicky důležité sedmnáctimilionové republice Mali, kde působí rovněž česká vojenská mise, ...

PREMIUM Severní Afrika se bortí: Maroko a Alžírsko masivně zbrojí a mluví o válce

Již několik měsíců ožívá desítky let zamrzlý konflikt mezi Marokem a Alžírskem o území Západní ...

Problémová oblast Sahelu: Džihádisté upevňují pozice

Bezpečnostní situace v oblasti Sahelu se navzdory přítomnosti mnohonárodních koaličních sil stále ...

PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • toustr
  12:04 02.02.2022

  Mali upřednostnilo Rusko před Evropou. Nejvtipnější na tom je, že z přítomnosti Wagnerovců nebudou mít vůbec nic, akorát je Rusové hezky vysají. Neříkám, že by to stejné neudělala ...Zobrazit celý příspěvek

  Mali upřednostnilo Rusko před Evropou. Nejvtipnější na tom je, že z přítomnosti Wagnerovců nebudou mít vůbec nic, akorát je Rusové hezky vysají. Neříkám, že by to stejné neudělala i Francie, ale aspoň by tam něco málo investovala (podobně se investovalo v Afghánistánu a lobbovalo se za to, aby se tam investoři nebáli). Rusko má rozpočet sotva pro sebe, to nedá ani niklák. Suma sumárum, Mali na tomto rozhodnutí ztratí možnost navázat užší styky s Evropou, které by pozvedly význam země v Africe.Skrýt celý příspěvek

  • MeV6
   12:45 02.02.2022

   Vůbec nic z toho nebudou mít obyčejní Malijci. Docela se ale vsadím, že panu plukovníkovi a jeho vybraným věrným za nehty zůstane nějaké pěkné "všimné". Prostě další africký ...Zobrazit celý příspěvek

   Vůbec nic z toho nebudou mít obyčejní Malijci. Docela se ale vsadím, že panu plukovníkovi a jeho vybraným věrným za nehty zůstane nějaké pěkné "všimné".
   Prostě další africký diktátor, tohle patří k místnímu koloritu.Skrýt celý příspěvek

  • Matus1993
   13:30 02.02.2022

   Co je horsie, francie dala 1 miliardu rocne na zabezpecenie bezpecnosti a isto aj s vidinou pristupu ku zdrojom a nakoniec sa 8ch zmocnia rusi. To je ten retardovany pristup ...Zobrazit celý příspěvek

   Co je horsie, francie dala 1 miliardu rocne na zabezpecenie bezpecnosti a isto aj s vidinou pristupu ku zdrojom a nakoniec sa 8ch zmocnia rusi. To je ten retardovany pristup zapadu, ze davame iba podporu a nenarokujeme si aj politicke smerovanie. Preto sa zavreli dvere v afgane bez nicoho. Nechali sme volit ľudí, ktorí ešte den do zadu nemali zachod a sekali si ruky.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    13:38 02.02.2022

    Vieš ako sa hovorí, že kto sa hanbí, má prázdne gamby

    Vieš ako sa hovorí, že kto sa hanbí, má prázdne gamby

   • montecasino1
    18:06 02.02.2022

    Európe to zato nestojí,aby im doma vykrikovali že sú biely neokolonialisti.V Rusku nič také nehrozí.

    Európe to zato nestojí,aby im doma vykrikovali že sú biely neokolonialisti.V Rusku nič také nehrozí.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2