Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper

Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Emily Weiss (Zvětšit)

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa Slovensko od Spojených států získá 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper. Američané vrtulníky poskytnou s obrovskou slevou jako kompenzaci za dodávku 13 slovenských MiGů-29 na Ukrajinu.

Slovensko s Polskem ukrajinskému letectvu poskytnou stíhačky MiG-29. Slovensko dodá 13 letadel, z toho minimálně tři jsou určeny jako zdroj náhradních dílů. Polsko má papírově ve výzbroji 29 MiGů-29 – část polských migů je ale ve velmi špatném technickém stavu. Varšava zatím oficiálně potvrdila poslání čtveřice MiGů-29. Další ale budou nepochybně následovat.

Ve výsledku může ukrajinské letectvo na základě dodávek polských a slovenských MiGů-29 reálně postavit dvě letky, každá s 12 až 14 letouny. Potenciálně pak každá letka může do boje vyslat vždy čtyři stroje (další jsou v záloze, v servisu).

Kromě toho Slovensko poskytne Ukrajině také dva mobilní systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, včetně příslušných střel země-vzduch.

Na oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024.

Bratislava se nakonec rozhodla za získané finanční prostředky pořídit 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper, výcvik pilotů a techniků, a především 500 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire II.


Protitankové střely Hellfire, 70mm střely a střela vzduch-vzduch Sidewinder; větší foto / USMC

Podle slovenského ministra obrany americká nabídka má hodnotu před jednu miliardu dolarů. Americká strana v rámci vojenského fondu FMF (Foreign Military Financing) poskytne na nákup zmíněných 660 milionů dolarů. Bratislava pak během tří až čtyř let doplatí 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč).

Ozbrojené síly Slovenské republiky nemají bojové vrtulníky více než deset let. V současné době je ve službě ve slovenském letectvu třináct Mi-17 a jedenáct UH-60M Black Hawk.

Slovensko dostane Vipery původně určené pro jinou zemi. Ta si měla vrtulníky objednat, ale nakonec je nepřevezme. Naď původního zákazníka nespecifikoval. Existuje ale vlastně jediná možnost – půjde o Vipery původně určené pro Pákistán.

Pro tuto blízkovýchodní zemi americká firma Bell vyrobila právě 12 vrtulníků Viper. Kvůli americko-pákistánské politické krizi ale dodávka neproběhla. Těchto 12 vrtulníků je proto od roku 2019 zakonzervováno a hangarováno na letecké základně americké námořní pěchoty v Tusconu.

„O výše uvedené vrtulníky projevilo zájem několik zemí, pokud je nevezmeme, poputují do jiné země. Díky naší zodpovědné obranné politice, vztahu s USA a také jasné podpoře Ukrajiny jsme tuto nabídku dostali jako první. Je třeba to vidět i v kontextu nepřímé kompenzace pro stíhačky F-16, kde jsme delší dobu požadovali nějakou formu kompenzace,“ uvedl na svém FaceBook profilu Naď.


Americká námořní pěchota neustále pracuje nejen na technickém zdokonalování vrtulníků Viper / Venom, ale vyvíjí také nové taktiky jejich použití. Video ukazuje noční střelby (únor 2023) pomocí střel Hellfire na cíle, které jsou laserem ozařovány bezpilotním vrtulníkem MQ-8C Fire Scout. Všechny tyto nové taktiky a procedury může na své vrtulníky Viper zavést české a slovenské letectvo. Nebude to ale samozřejmě zadarmo.

„Tato nabídka je nesmírně výhodná a výrazně zvýší obranný potenciál Slovenské republiky. Bojové vrtulníky momentálně nemáme, takže by to byla zcela nová bojová schopnost,“ dodal slovenský minstr obrany s tím, že celková výše kompenzace za darování „migů“ a „kubů“ přesáhne 900 milionů euro.

Neméně důležitá je objednávka 500 PTŘS Hellfire. Také Pákistán pro své Vipery objednal 1000 střel AGM-114R Hellfire II. Je tedy možné, že Slovensko získá „pákistánské Hellfire“ – ale to je čistá spekulace. Slovenský ministr obrany mluví pouze o nákupu střel Hellfire II. Za tímto označením se ale skrývá více typů střel.

V současně době (od roku 2012) se jako nové vyrábí právě AGM-114R Hellfire II. Ty jsou naváděny na cíl pomocí laseru (z palubního nebo externího zdroje), mají teoretický dosah až 11 000 metrů a víceúčelovou bojovou hlavici vhodnou k ničení všech typů bodových cílů, včetně nejmodernějších tanků.


Zavěšování Hellfire na vypouštěč M299 vrtulníku Viper; větší foto / USMC

Jen pro kontext – jednotková cena AGM-114R je zhruba 150 000 dolarů. Kromě toho součástí „bojového systému Hellfire“ je řada podpůrných a provozních systémů, jako jsou manipulační systémy, nástroje, přípravky, kontrolní přístroje, ale také transportní boxy, náhradní díly, kolejnicové vypouštěče M299, makety, cvičné střely. Obvykle tyto „věci okolo“ stojí stejně jako samotné střely. 500 střel Hellfire a zcela nezbytné „věci okolo“ tak mají hodnotu ~150 milionů dolarů.

Navíc slovenské Vipery mohou nést střely vzduch-vzduch Sidewinder, které Bratislava pořizuje pro své F-16

Slovenská akvizice Viperů je velmi dobrá zpráva pro Armádu ČR. Ta postupně zavede deset bojových vrtulníků AH-1Z Viper a deset víceúčelových UH-1Y Venom. Venomy a Vipery jsou z více než 80 % shodné. Česká a Slovenská republika tak budou společně provozovat prakticky 30 stejných vrtulníků.

To nabízí mnoho možností spolupráce. Od sdílení provozní infrastruktury, společný teoretický i praktický výcvik, nákup náhradních dílů, munice, budoucí společné modernizace, kumulace provozního, taktického a technického know-how, kumulace odborníků atd. Není to tedy jen o potenciální úspoře peněz, ale také o úspoře času, společném řešení provozních / technických problémů a vytváření česko-slovenské komunity pilotů a techniků kolem vrtulníků Viper / Venom.

V současné době se zatím vedou neformální diskuse mezi českou a slovenskou stranou o možnostech spolupráce. Zatím nic konkrétního není na stole. Ve hře je ale mimo jiné spolupráce českých a slovenských státních podniků v rámci provozní podpory vrtulníků Viper / Venom.

Zdroj: FaceBook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Bell zahájil výrobu vrtulníku AH-1Z pro České republiku

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), zahájila ve svém montážním ...

PREMIUM Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jan Grohmann
  13:36 13.09.2023

  Posílám odkaz na krásné fotky českých vrtulníků Viper a Venom.
  https://assets.bellflight.com/...

  Posílám odkaz na krásné fotky českých vrtulníků Viper a Venom.
  https://assets.bellflight.com/...

  • JVit
   14:28 13.09.2023

   Pro nedockavce. Podle apky Dny NATO 2023 maji Vipery a Venom priletet na Mosnov v patek kolem 11:45.

   F-35A ve ctvrtek 12:10
   F-35B patek 18:40

   Pro nedockavce. Podle apky Dny NATO 2023 maji Vipery a Venom priletet na Mosnov v patek kolem 11:45.

   F-35A ve ctvrtek 12:10
   F-35B patek 18:40

  • Mejla
   16:35 13.09.2023

   Prostě nádhera, díky.

   Prostě nádhera, díky.

 • Harvest
  22:14 10.07.2023

  Podľa informácií FAZ dala americká spoločnosť Nemeckej federálnej vláde ponuku „premiestniť celú výrobu do Nemecka“, ak bude obstaraný ňou vyrobený bojový vrtuľník ...Zobrazit celý příspěvek

  Podľa informácií FAZ dala americká spoločnosť Nemeckej federálnej vláde ponuku „premiestniť celú výrobu do Nemecka“, ak bude obstaraný ňou vyrobený bojový vrtuľník Viper.

  Napriek rozhodnutiu v prospech amerického produktu by sa v Nemecku rozšíril aj prenos znalostí a tvorba hodnôt. Podľa toho sa diskutuje až o dvoch letkách po približne 30 strojoch, „ako aj o výrobe každého medzinárodne objednaného Vipera z iných krajín“. Ak by si americké ozbrojené sily v budúcnosti objednali aj Viper, vyrábali by sa aj v Nemecku.

  Debata o bojovej helikoptére nabrala na obrátkach po tom, čo sa Berlín na rozdiel od Paríža a Madridu rozhodol proti ďalšiemu vývoju Tigra – keďže program „nepovažujeme z ekonomického hľadiska za rozumný“, ako oznámilo spolkové ministerstvo obrany. Tiger je vyrobený európskou leteckou a kozmickou skupinou Airbus .

  Zatiaľ však nie je jasné, čo zaujme jeho miesto v Bundeswehri . Uvažuje sa o obstaraní menších vrtuľníkov H145M, ktoré podľa výrobcu Airbus neponúkajú ekvivalentnú náhradu Tiger, od Apache od Boeingu – alebo od Viperu od Bell Flight.

  Spoločnosť je presvedčená o realizovateľnosti plánu včasného zriadenia výroby v Nemecku. Podľa informácií FAZ sa plánuje spolupráca s nemeckým priemyselným partnerom s cieľom zrealizovať vyrovnanie „rýchlo v primeranom čase“. Hrubé plánovanie bolo založené na približne 18 až 24 mesiacoch.

  Cize potencionalne dalsi spojenec v EU by mohol mat tento vrtulnik vo vyzbroji.

  https://m.faz.net/aktuell/wirt... Skrýt celý příspěvek

 • Miro
  13:34 06.07.2023

  Ministerstvo obrany poslalo americkej vláde žiadosť na cenovú ponuku na bojové vrtuľníky Viper a ich vybavenie, výcvik a logistické zabezpečenie. Minister obrany Martin Sklenár po ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany poslalo americkej vláde žiadosť na cenovú ponuku na bojové vrtuľníky Viper a ich vybavenie, výcvik a logistické zabezpečenie. Minister obrany Martin Sklenár po rokovaní vlády povedal, že Slovensko by malo zaplatiť približne 340 miliónov dolárov, pričom ich hodnota je vyše jednej miliardy eur.

  Minister predpokladá, že požiadavku budú v Spojených štátoch spracovávať niekoľko mesiacov. Ide podľa neho o trochu nezvyčajný proces, keďže vrtuľníky sú už vyrobené a treba ich len upraviť do modernejšieho stavu.
  USA ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov a vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire s výraznou zľavou ako náhradu za Ukrajine darované stíhačky MiG-29. Bojové vrtuľníky v súčasnosti nie sú vo výzbroji našich ozbrojených síl. (tasr)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:13 02.06.2023

  Práve v správach RTVS prebehla reportáž o stretnutí Slenár-Černochová, kde odznelo, že slovenské skúsenosti pomohli Česku v obstaraní CV90 a naopak české skúsenosti pomôžu ...Zobrazit celý příspěvek

  Práve v správach RTVS prebehla reportáž o stretnutí Slenár-Černochová, kde odznelo, že slovenské skúsenosti pomohli Česku v obstaraní CV90 a naopak české skúsenosti pomôžu Slovensku pri obstarani PVO (!), ktoré chcú dokončiť ešte do volieb (!!!).

  Mne z toho vychádza obstaranie izraelského PVO ...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:28 02.06.2023

   Mě z toho vychází že to do voleb nemůžou stihnout.

   Mě z toho vychází že to do voleb nemůžou stihnout.

   • Flader
    21:54 02.06.2023

    Tak nik nevieme, v akom štádiu rozpracovania tento projekt už je. Bolo okolo neho až podozrivo ticho.

    Tak nik nevieme, v akom štádiu rozpracovania tento projekt už je. Bolo okolo neho až podozrivo ticho.

   • PavolR
    22:10 02.06.2023

    Tak na ministerstve si veria. Hľa článok:
    https://spravy.rtvs.sk/2023/06...

    Tak na ministerstve si veria. Hľa článok:
    https://spravy.rtvs.sk/2023/06...

   • Scotty
    23:19 02.06.2023

    Pokud se jim povedlo utajit výběr dodavatele a několik kol jednání, tak klobouk dolů.

    Pokud se jim povedlo utajit výběr dodavatele a několik kol jednání, tak klobouk dolů.

  • Jan Grohmann
   09:21 03.06.2023

   Snaha je všechny nové velké zbraňové systémy vždy kupovat v česko-slovenské spolupráci.

   Snaha je všechny nové velké zbraňové systémy vždy kupovat v česko-slovenské spolupráci.

 • Flader
  06:43 10.05.2023

  Americká ponuka na JLTV: https://www.dsca.mil/press-med...

  Americká ponuka na JLTV: https://www.dsca.mil/press-med...

 • Scotty
  11:50 07.05.2023

  Slovenský nákup je značně ohrožen. Je velká otázka jestli bude mít úřednická vláda ambice a odvahu uzavírat tak velké ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovenský nákup je značně ohrožen. Je velká otázka jestli bude mít úřednická vláda ambice a odvahu uzavírat tak velké kontrakty.
  https://www.novinky.cz/clanek/... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:10 07.05.2023

   Úradnícka vláda má byť menovaná "až" 15.5. - dovtedy sa ešte niečo dá podpísať. Obzvlášť v prípade, ak sa niečo ibe takticky odkladalo na neskôr, aby to šlo využiť v kampani.

   Úradnícka vláda má byť menovaná "až" 15.5. - dovtedy sa ešte niečo dá podpísať. Obzvlášť v prípade, ak sa niečo ibe takticky odkladalo na neskôr, aby to šlo využiť v kampani.

   • Scotty
    19:30 07.05.2023

    Vrtulníky na které ještě není ani chválená nabídka asi těžko. Zároveň když něco na poslední chvíli podepisuje ministr, který je vlastně dvakrát v demisi (Slovensko je země ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrtulníky na které ještě není ani chválená nabídka asi těžko. Zároveň když něco na poslední chvíli podepisuje ministr, který je vlastně dvakrát v demisi (Slovensko je země příběhů), tak to nepůsobí úplně dobře.Skrýt celý příspěvek

 • wlko
  12:05 22.04.2023

  https://www.facebook.com/ozbro... OSSR stále cvičia streľbu neriadenými raketami na Mi-17, citácia z FB OSSR: “LETECKÉ STREĽBY SÚ ICH VÁŠŇOU” - ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.facebook.com/ozbro...

  OSSR stále cvičia streľbu neriadenými raketami na Mi-17, citácia z FB OSSR:

  “LETECKÉ STREĽBY SÚ ICH VÁŠŇOU” - PILOTI Z PREŠOVA SA ZNOVU UKÁZALI AKO PROFÍCI A AJ SO STARŠOU TECHNIKOU SA UDRŽIAVAJÚ V ODBORNEJ KONDÍCII
  Našim kolegom z 51. krídla sa v posledných marcových dňoch podarilo odviesť parádnu prácu!
  2. vrtuľníková letka z Prešova vykonala bojové streľby na pozemné ciele s neriadenými raketami S-5 z vrtuľníka Mi-17M Skrýt celý příspěvek

 • toustr
  12:17 21.04.2023

  První fotografie celého AH-1Z, který objednala AČR.
  https://twitter.com/Danny_elMa...

  První fotografie celého AH-1Z, který objednala AČR.
  https://twitter.com/Danny_elMa...

  • Sgt Murphy
   14:34 21.04.2023

   Musím uznať že tie šedo zelené farby do ktorých "oblieka" VzS AČR svoje lietadlá a vrtuľníky sú veľmi podarené. Škoda že takýto vlastný image si nedokážu vytvoriť u OS SR, to je ...Zobrazit celý příspěvek

   Musím uznať že tie šedo zelené farby do ktorých "oblieka" VzS AČR svoje lietadlá a vrtuľníky sú veľmi podarené. Škoda že takýto vlastný image si nedokážu vytvoriť u OS SR, to je farebný cirkus.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  12:31 07.04.2023

  Ví někdo, jaké data-linky naše (nebo slovenské) Vipery / Venomy v základu získají?

  Ví někdo, jaké data-linky naše (nebo slovenské) Vipery / Venomy v základu získají?

 • Harvest
  21:30 03.04.2023

  Rozhovor s náčelníkom generálneho štábu Ľubomírom Svobodom k akvizícií útočných vrtuľníkov pre denník N. Nie je to síce taký expert a kapacita ako politológ Kugla ale aj tak to ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor s náčelníkom generálneho štábu Ľubomírom Svobodom k akvizícií útočných vrtuľníkov pre denník N. Nie je to síce taký expert a kapacita ako politológ Kugla ale aj tak to sem pridám.  Miesto migov môže teraz Slovensko získať dvanásť bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper. Táto technika doteraz nebola v žiadnych akvizičných plánoch, čo pripomínajú aj kritici. Prečo ste o tento typ strojov nestáli?

  Nie je vôbec pravda, že sme o ne nestáli, ale poďme znovu do histórie. Bojové vrtuľníky boli pevnou súčasťou československého a neskôr aj slovenského vojenského letectva. V roku 2011 sme ich však vyradili, konkrétne sme vyradili dvadsať ruských vrtuľníkov Mi-24. Paradoxne nám teraz vyčítajú, že vraj oslabujeme obranyschopnosť Slovenska, keď posielame Ukrajine pre nás nepotrebnú techniku. Predchádzajúce garnitúry sa však zbavili letuschopných vrtuľníkov Mi-24, z ktorých minimálne tri dodnes lietajú v Senegale. Ešte predtým sme sa zbavili bojových lietadiel Su-25, ktoré doteraz lietajú v Arménsku, a takisto lietadiel Su-22, ktoré doteraz lietajú v Angole. To všetko boli použiteľné stroje, ku ktorým sme disponovali aj množstvom výzbroje

  Na ich prevádzku však neboli peniaze.

  Povedzme. Všetci si pamätáme, ako sa v tom čase vyvíjal rozpočet rezortu obrany. Po finančnej kríze sa teda pripravili dlhodobé plány, ktoré zohľadňovali vtedajšie rozpočtové možnosti. Prioritou bolo vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády. Pre vzdušné sily sa objednali vrtuľníky UH-60 a dopravné lietadlá Spartan. Boli v pláne aj ďalšie akvizície, ako sú stíhacie lietadlá a radary. Žiadať v tejto situácii ešte aj špecializované bojové vrtuľníky bolo nereálne. Preto sme do plánov napísali, že chceme aspoň ľahké vrtuľníky s obmedzenou schopnosťou boja proti obrnenej technike. Tie sú relatívne lacné, dá sa na ne zavesiť určitá výzbroj. Mali by sme tak aspoň niečo.

  Dnes sme však v úplne inej situácii. Zrazu sa nám naskytla možnosť dostať takmer zadarmo dvanásť špičkových bojových vrtuľníkov. Keby sme si takúto techniku ešte pred pár rokmi napísali do akvizičných plánov, tak by sa nás každý politik alebo úradník z politickej časti ministerstva spýtal, či sme pri zmysloch. Povedal by nám, že na bojové vrtuľníky môžeme minimálne tridsať rokov zabudnúť.

  Úplne zadarmo však vrtuľníky Viper nebudú: ministerstvo počíta s doplatkom vo výške 340 miliónov.

  No nezabúdajte, že ten nákup zahŕňa aj balík viac než 500 riadených rakiet Hellfire, ktoré takisto niečo stoja. Potom zahŕňa ďalšiu muníciu, logistickú podporu a výcvik leteckého a technického personálu. Navyše hovoríme o vrtuľníkoch vyrobených pôvodne pre Pakistan, ktoré sú momentálne konzervované vo vákuových obaloch. Aj ich samotné sprevádzkovanie by niečo stálo. Takže z tohto pohľadu vnímam tú sumu viac ako výhodnú. Za sumu, ktorú by sme za normálnych okolností vynaložili na ľahké vrtuľníky, môžeme teraz získať špičkové bojové vrtuľníky so špičkovou výzbrojou.

  Niektorí politici nákup kritizujú s tým, že ide o útočné vrtuľníky špecializované pre námornú pechotu, ktoré vôbec nepotrebujete.

  No tak postupne: útočný vrtuľník. Slovo „útočný“ neznamená, že by sme s nimi chceli na niekoho útočiť. Znamená, že ide o vrtuľník určený na útok proti obrnenej technike, ktorá útočí na nás. Z tohto pohľadu je to vyslovene obranná zbraň. Mimochodom, aj starý dobrý samopal vzor 58, čo je osobná zbraň každého vojaka, sa nazýva útočná puška.

  Ďalej ste spomínali námornú pechotu. Vrtuľníky Viper úspešne operovali napríklad v Afganistane alebo v Iraku. Pretože námorná pechota predsa nie je „navy“, to nie je námorníctvo. Kde bojuje námorná pechota? Na mori?

  Na súši.

  No samozrejme. Námorná pechota sa len priplaví po mori, ale bojuje na súši. Tieto vrtuľníky nemajú senzory na vyhľadávanie ponoriek, majú protitankové zbrane, mimochodom, veľmi účinné. Hlavnou úlohou týchto vrtuľníkov je totiž podpora pozemných jednotiek.

  Naopak, zástancovia tohto nákupu, ako napríklad generál vo výslužbe Macko, hovoria, že Slovensko je svojím terénom vhodné pre použitie vrtuľníkov tohto typu. Sedí to?

  Jednoznačne áno. Bojové vrtuľníky bojujú aj na Ukrajine, hoci tam je rovina. Preto sa musia takmer plaziť pri zemi, potom rýchlo vystúpajú do výšky, odpália rakety a rýchlo zmiznú. Zatiaľ čo na Slovensku môžu využívať reliéf a schovávať sa za terénne prekážky. A vrtuľníky, o ktorých je reč, nebudú musieť dokonca ani svoj cieľ vidieť, pretože rakety Hellfire môžu odpáliť aj „spoza rohu“. Vrtuľník Viper je nástupcom známych vrtuľníkov Cobra a SuperCobra, patrí medzi to najlepšie na trhu. A to nielen v tej útočnej sile, ale aj v systémoch vlastnej ochrany a v ďalších oblastiach.

  Prečo sa potom niektoré štáty chystajú bojové vrtuľníky vyradiť?

  Napríklad ktoré?

  Napríklad Japonsko, Austrália.

  Pozrite sa na mapu: Japonsko je ostrovný štát, Austrália je kontinent. Preto sa ich obrana sústreďuje na obranu proti veľkým hladinovým cieľom, ktoré by k ním privážali invázne jednotky. Lenže potom máte štáty ako Poľsko, ktoré, naopak, kupujú desiatky bojových vrtuľníkov Apache.

  Nebudú bojové schopnosti bojových vrtuľníkov onedlho nahradené dronmi?

  Drony budú nepochybne hrať stále významnejšiu úlohu. Lenže dron musíte na diaľku ovládať. A pokiaľ máte pokročilé spôsobilosti na rádioelektronický boj, tak dokážete prerušiť signál a nad tým dronom buď prevziať kontrolu, alebo ho hodiť o zem. Mimochodom, vrtuľníky Viper majú aj schopnosť niesť drony, vypustiť ich a potom s nimi komunikovať. Takže sa pri nich počíta aj s týmto typom boja

  Budem rýpať: či to bolo za Smeru alebo SNS, kedykoľvek chcelo ministerstvo obrany niečo nakúpiť, vždy k tomu nejaký generál povedal, že práve takúto vec armáda potrebuje. Mohol by som vôbec čakať inú odpoveď, než že ten nákup vrtuľníkov podporíte?

  Čudujete sa? Veď tu sa donedávna pre vojakov skoro nič nekupovalo.

  Rozumiem, že vzhľadom na investičné dlhy uvítate čokoľvek. Len sa pýtam, či by bolo vôbec možné čakať od vás inú odpoveď.

  Hádam som vám vecne vysvetlil, prečo bojové vrtuľníky, zvlášť v týchto časoch, potrebujeme. Potrebovali sme ich aj predtým, len sme nemali tú drzosť napísať si ich do akvizičných plánov. Boli za horizontom finančných možností tohto štátu. Preto tam bojové vrtuľníky neboli. A nie preto, že by sme ich nechceli.

  Keby došlo, nedajbože, k napadnutiu Slovenska, môžete mi povedať, čím by sme mali bojovať? My dnes nedisponujeme skoro žiadnymi modernými zbraňami. Disponujeme síce pár typmi protitankových riadených striel, tankov máme pár, húfnic máme pár, moderné bojové vozidlá sa objednali len minulý rok, ale chvála Pánu Bohu aj za to.

  Bojový vrtuľník je však úplne iná liga. Bojový vrtuľník nielenže disponuje ničivou palebnou silou, akú má tank alebo bojové vozidlo, ale dokáže túto palebnú silu aj veľmi rýchlo premiestniť tam, kde práve treba. Predstavme si situáciu, že nepriateľ nájde slabé miesto a prelomí našu obranu. Prísun záloh pozemných síl by trval desiatky hodín, možno pár dní, kým vrtuľníky sa na toto kritické miesto dostanú rádovo v hodinách.

  Onedlho budú dozbrojené aj vrtuľníky Black Hawk. To ako palebná podpora nestačí?

  Vrtuľníky Black Hawk, ako je všeobecne známe, boli kúpené bez výzbroje. Takže dokážu len prevážať materiál alebo ľudí z bodu A do bodu B. Teraz sa k ním objednala aj nejaká výzbroj, lenže pri väčšine z nich hovoríme len o palubnom guľomete. Čo s ním? Tank to pokropí, ale nezastaví. S navádzanými raketami vzduch-zem sa pri blackhawkoch nepočíta. Ich zástavba by bola mimoriadne nákladná. No a nám sa tu teraz otvorila možnosť získať nielen moderné bojové vrtuľníky, ale ešte aj s takým počtom veľmi presných rakiet, s ktorými môžeme teoreticky zničiť až stovky obrnených strojov.

  Bojové vrtuľníky však majú ešte drahšie letové hodiny než vrtuľník Black Hawk. Nehrozí, že o pár rokov prídu znovu rozpočtové škrty a nebudeme mať na ich prevádzku?

  Ja nemám krištáľovú guľu. Máte dve možnosti: buď sa štát o svoju obranu stará, alebo ju nechá zdecimovať, ako sa to dialo skoro tridsať rokov. Pri súčasnom rozpočte by bola táto spôsobilosť udržateľná.

  Kde na tie vrtuľníky zoberiete pilotov? Vo výcvikových plánoch ste s nimi nepočítali.

  Budeme postupovať rovnako ako pri zavádzaní stíhačiek F-16. Nebudeme preškoľovať pilotov zo starých strojov, ale vycvičíme si novú generáciu. Viete, aký je rozdiel medzi ruským a západným vrtuľníkom?Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:49 03.04.2023

   S těmi piloty to bude dost obtížné. Američani požadovali po našich vrtulníkářích, kteří šly na výcvik do USA, nálet alespoň 500 hodin.

   S těmi piloty to bude dost obtížné. Američani požadovali po našich vrtulníkářích, kteří šly na výcvik do USA, nálet alespoň 500 hodin.

   • Martinos
    22:24 03.04.2023

    Tak tam môžu ísť piloti z UH-60 a ďalší sa docvičia.

    Tak tam môžu ísť piloti z UH-60 a ďalší sa docvičia.

   • darkstyle
    08:29 04.04.2023

    Ten nálet môžu získať ja nováčikovia v USA v rámci výcviku..

    Ten nálet môžu získať ja nováčikovia v USA v rámci výcviku..

    • Scotty
     09:38 04.04.2023

     Výcviková letka USMC chtěla evidentně hotové piloty.

     Výcviková letka USMC chtěla evidentně hotové piloty.

  • anmima
   08:13 04.04.2023

   Svoboda je NGŠ? ničo mi uniklo?

   Svoboda je NGŠ? ničo mi uniklo?

   • 3pa3ck3
    08:38 04.04.2023

    Stále je len zástupca

    Stále je len zástupca

    • anmima
     09:28 04.04.2023

     veď práve, to bola len rečnícka otázka. V článku hore má, že je to rozhovor s NGŠ

     veď práve, to bola len rečnícka otázka. V článku hore má, že je to rozhovor s NGŠ

  • 3pa3ck3
   08:39 04.04.2023

   Odomknutý celý rozhovor: ...Zobrazit celý příspěvek

   Odomknutý celý rozhovor: https://dennikn.sk/3304921/gen... Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:46 05.04.2023

   Jestli už nyní vědí, že budou muset doplatit minimálně 340 mil. tak lze mluvit o nějaké 40% slevě na tyto vrtulníky. Oživení a úprava pro kompatibilitu s NATO bude muset obsahovat ...Zobrazit celý příspěvek

   Jestli už nyní vědí, že budou muset doplatit minimálně 340 mil. tak lze mluvit o nějaké 40% slevě na tyto vrtulníky. Oživení a úprava pro kompatibilitu s NATO bude muset obsahovat úpravy citlivého vybavení hardware a software. Pro Pakistán byly postaveny stroje trochu "očesané." Konečný účet tak bude zajímavý, je jen málo projektů, kde se oproti původním odhadům ušetří.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    09:19 06.04.2023

    Máme dostať 12 Viperov a 500 Hellfire II spolu s kompatibilitou s NATO a výcvikom - cenovka ľahko nad 1000 miliónov dolárov.. Máme doplatiť 340 miliónov.. Máme zaplatiť cca 30% ...Zobrazit celý příspěvek

    Máme dostať 12 Viperov a 500 Hellfire II spolu s kompatibilitou s NATO a výcvikom - cenovka ľahko nad 1000 miliónov dolárov..

    Máme doplatiť 340 miliónov..

    Máme zaplatiť cca 30% ceny a nie dostať zľavu 40% - klasický flankerSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     10:09 07.04.2023

     a na cenu 1000 mil jste vzal kde? Počítal jsem to k poměru zakázky pro ČR. Těch 340 nebude konečná, nachystejte si rovnou 400, aby jste měli polštář pro detaily.

     a na cenu 1000 mil jste vzal kde? Počítal jsem to k poměru zakázky pro ČR. Těch 340 nebude konečná, nachystejte si rovnou 400, aby jste měli polštář pro detaily.

    • flanker.jirka
     11:42 07.04.2023

     15 vtulníků pro Pakistán, mělo s vybavením přijít na 952 mil USD. To je cca 64 mil USD z za kus. ...Zobrazit celý příspěvek

     15 vtulníků pro Pakistán, mělo s vybavením přijít na 952 mil USD. To je cca 64 mil USD z za kus. https://www.dsca.mil/press-med...
     Dvanáct pro Vás by podle původní ceny mohlo být cca o 200 mil USD levnější. Jestliže jsem psal o 40% slevě, tak to je 60% ceny. 752 mil - 340 slevy vám dá 412 mil USD. Tak že nebudete muset vynaložit 412 mil USD na zboží za cca 752 mil USD.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      15:10 07.04.2023

      Ceny/hodnotu z 2015 a 2023 nemožno stotožňovať už iba pre samotnú infláciu.
      Podľa inflačnej kalkulačky je vtedajších 952M dnešných 1208M
      https://www.usinflationcalcula...

      Ceny/hodnotu z 2015 a 2023 nemožno stotožňovať už iba pre samotnú infláciu.
      Podľa inflačnej kalkulačky je vtedajších 952M dnešných 1208M
      https://www.usinflationcalcula...

     • flanker.jirka
      15:43 07.04.2023

      PavolR Máte pravdu, inflace poskočila, ale to zboží bylo vyrobeno před inflací, tak že stihlo ve skladech zestárnout, tedy můžete tu případnou inflaci i odečíst a budete na původní ...Zobrazit celý příspěvek

      PavolR
      Máte pravdu, inflace poskočila, ale to zboží bylo vyrobeno před inflací, tak že stihlo ve skladech zestárnout, tedy můžete tu případnou inflaci i odečíst a budete na původní ceně. ¨
      Na druhou stranu, nebýt tohoto daru, tak bych chtěl vidět, jak by slovenský ministr obrany nyní obhajoval nákup letky útočných vrtulníků za plnou cenu, když zbytek armády má co dohánět a pro tuto letku nemáte ani piloty ani techniky.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  17:03 03.04.2023

  Tak się zastanawiam..czy pierwsze Czeskie AH przypłyną w kwietniu do Europy tym samym statkiem ,co M1 dla PL ;)

  Tak się zastanawiam..czy pierwsze Czeskie AH przypłyną w kwietniu do Europy tym samym statkiem ,co M1 dla PL ;)

  • Scotty
   22:33 03.04.2023

   Co jsem tak pochytil tak by měly vrtulníky přiletět nákladním letadlem.

   Co jsem tak pochytil tak by měly vrtulníky přiletět nákladním letadlem.

 • darkstyle
  13:23 03.04.2023

  pre Sgt Murphy

  Už sa Vám doplnili senzory na orbitu:

  https://spacenews.com/spacex-l...

  pre Sgt Murphy

  Už sa Vám doplnili senzory na orbitu:

  https://spacenews.com/spacex-l...

 • darkstyle
  13:22 03.04.2023

  Pjaro Reagujem tu, nechce sa mi už skrolovať.. Ako Slovensko pomôže nákupom 3x C-130 europskému nedostatku, prepravných kapacít?? 0.0.. Neodpovedal ste mi, čo tým chcete ...Zobrazit celý příspěvek

  Pjaro

  Reagujem tu, nechce sa mi už skrolovať..

  Ako Slovensko pomôže nákupom 3x C-130 europskému nedostatku, prepravných kapacít??

  0.0..

  Neodpovedal ste mi, čo tým chcete prevážať? 2-4ks BVP denne ku Suwalskému priesmyku? Ako toto zvráti prípadný boj tam?

  Jeden jedniný krát v histórií Slovenska sme potrebovali väčšiu reálnu kapacitu ako Spartan - Afganistan..
  Aj to sa dalo vyriešiť tak, že ak by sme mali Boeing napísaný na armádu ako AČR tak by tam pristal a odviezol ľudí naraz..

  To sú fakty - chcete nakupovať, len preto lebo je to sexy - čo tým získame fakt neviem??Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   21:14 04.04.2023

   Zaujímavé, že AČR už dlhšie chce kúpiť niečo ako KC390 alebo ešte väčšie. Však nemusíme nakupovať žiadne dopraváky. Kľudne môžeme si prenajímať ďalej hodiny. V takom prípade ...Zobrazit celý příspěvek

   Zaujímavé, že AČR už dlhšie chce kúpiť niečo ako KC390 alebo ešte väčšie.
   Však nemusíme nakupovať žiadne dopraváky.
   Kľudne môžeme si prenajímať ďalej hodiny.
   V takom prípade lietadiel v tých programoch by malo byť niekoľkokrát viac, hlavne C17.
   Ty vieš povedať kedy príde ďalší pruser ala covid alebo zachraňovanie občanov na cudzích letiskách alebo niečo horšie ?Skrýt celý příspěvek

   • JCabuk
    08:45 05.04.2023

    Na zachraňovanie občanov (resp. aj na Afganistan) mala prioritne slúžiť Vládna letka; lenže tým, že nebola priradená pod MO SR, nemohla pristávať na vojenských letiskách ...Zobrazit celý příspěvek

    Na zachraňovanie občanov (resp. aj na Afganistan) mala prioritne slúžiť Vládna letka; lenže tým, že nebola priradená pod MO SR, nemohla pristávať na vojenských letiskách (logicky).

    Čo ale určite potrebujeme je vyšší počet dopravákov. Dva Spartany je žalostne málo (Turbolety nerátam)Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    09:40 05.04.2023

    Pane AČR je armáda 2x väčsieho štátu rozlohou aj počtom obyvateľov.. HDP je 2.5 krát váčšie.. Tak ako ACR si nejde kupovať Tomahawk ako Holandsko by si OSSR nemalo kupovať takéto ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane AČR je armáda 2x väčsieho štátu rozlohou aj počtom obyvateľov..

    HDP je 2.5 krát váčšie..

    Tak ako ACR si nejde kupovať Tomahawk ako Holandsko by si OSSR nemalo kupovať takéto kapacity.
    Veď aj ACR si chce kupiť len 3 lietadlá..

    My si ich máme kupiť rovnaký počet?

    Sú krajiny čo nemajú ani bojové lietadlá.. treba nakupvať uvážlivo a posilovať kapacity tam kde to má reálne využitie..

    Lebo čo chcete prepravovať po Slovensku?
    Misie Slovenská sú v zahraničí na dolet spartanu..

    Kde tú prepravnú kapacitu budeme na dennom denne alebo aspoň raz za pár mesiacov využívať?

    Nakupiť komercné lietadlá - s tým súhlasim..
    Plus 1 SpartanSkrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     16:19 05.04.2023

     "Misie Slovenská sú v zahraničí na dolet spartanu..." Je jedno aký dolet má Spartan, letecké prepravné kapacity ťažšieho a rozmernejšieho nákladu u letectva v počte 2x Spartan sú ...Zobrazit celý příspěvek

     "Misie Slovenská sú v zahraničí na dolet spartanu..." Je jedno aký dolet má Spartan, letecké prepravné kapacity ťažšieho a rozmernejšieho nákladu u letectva v počte 2x Spartan sú žalostne malé. Min ten počet Spartanov znásobiť aspoň na rozumný počet 4-5 ks. A minimálne by bolo rozumné spraviť spoločnú transportnú letku s väčšími kapacitami keď nie vlastnú tak v rámci leteckých síl CZ + SK (s bratmi Čechmi by sa dalo určite dohodnúť keď už o týchto kapacitách uvažujú či ich nechcú občas "zdieľať" s nami). A určite by sa dalo nejako dohodnúť aj s Poliakmi, ktorý už vlastnia 5 ks C-130 a dva krát by som nepovedal že by sa na také "zdieľané" transportné kapacity väčšieho nákladu nedali nahovoriť aj pobaltské štáty.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      09:21 06.04.2023

      Veď to celú dobu píšem - dokúpiť minimálne 3 Spartana.. kľudne aj číslo 4 alebo 5..

      Ostatok riešiť zdielaním.. či to bude AČR alebo Bundeswehr je mi vlastne šuma fuk..

      Veď to celú dobu píšem - dokúpiť minimálne 3 Spartana.. kľudne aj číslo 4 alebo 5..

      Ostatok riešiť zdielaním.. či to bude AČR alebo Bundeswehr je mi vlastne šuma fuk..

     • Sgt Murphy
      14:24 07.04.2023

      Myslel som to tak že dobré by bolo kúpiť povedzme C-130J 2 ks pre CZ + 2 ks pre SR s tým že jedna strana by v prípade výpadku kapacít suplovala druhú. Samozrejme nič nám nebráni ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslel som to tak že dobré by bolo kúpiť povedzme C-130J 2 ks pre CZ + 2 ks pre SR s tým že jedna strana by v prípade výpadku kapacít suplovala druhú. Samozrejme nič nám nebráni participovať napr. na Strategic airlift capability. Čo tým získame? Väčšie možnosti v rámci transportu rozmernejšieho nákladu, ktorý sa nezmestí do maličkého C-27 a z časti suplovali transportné kapacity v prípade nedostupnosti lietadiel v SAC. Bolo by to "sexi"? Určite. Hovoriť že to nepotrebujeme lebo to vlastne nikdy nemusíme nikdy využiť ... to môžeme povedať napríklad aj o tankoch či BVP.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     17:46 05.04.2023

     AČR zatím uvažovala vždy pouze o dvou letadlech.

     AČR zatím uvažovala vždy pouze o dvou letadlech.

     • darkstyle
      09:23 06.04.2023

      To je chyba.. Pri cca 66% nasaditeľnosti sa môže ľahko stať, že v nejakú dobu môžete dostať hore presne 0 lietadiel.. Pretože 1 bude mať plánované opravy a druhé dostane ...Zobrazit celý příspěvek

      To je chyba..

      Pri cca 66% nasaditeľnosti sa môže ľahko stať, že v nejakú dobu môžete dostať hore presne 0 lietadiel..

      Pretože 1 bude mať plánované opravy a druhé dostane neplánovanú poruchu..
      S čím poletíme?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:29 06.04.2023

      flanker.jirka
      Jeden stroj by mohlo koupit Slovensko a provozovat je ve společné letce. Ovšem nemyslím že po volbách na Slovensku bude vůle něco takového realizovat.

      flanker.jirka
      Jeden stroj by mohlo koupit Slovensko a provozovat je ve společné letce. Ovšem nemyslím že po volbách na Slovensku bude vůle něco takového realizovat.

     • Scotty
      10:32 06.04.2023

      darkstyle Pokud to půjde tak s C-295. Ostatně už dnes suplují střední transportní letadlo tam kde je to možné. Tohle je taky o tom co si můžeme dovolit. V následujících letech bude ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Pokud to půjde tak s C-295. Ostatně už dnes suplují střední transportní letadlo tam kde je to možné.
      Tohle je taky o tom co si můžeme dovolit. V následujících letech bude v běhu několik extrémně finančně náročných programů přezbrojení.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:34 07.04.2023

      Scotty Dvě letadla jsou hloupost a jen politická událost. Rozumné minimum jsou tři letadla této kategorie pro AČR. V momentě, kdy jeden kus budete držet pro nějakou misi, tak druhé ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Dvě letadla jsou hloupost a jen politická událost. Rozumné minimum jsou tři letadla této kategorie pro AČR. V momentě, kdy jeden kus budete držet pro nějakou misi, tak druhé bude záloha, chybí čas pro údržbu, výskyt závad, výcvik nebo případ nutného nasazení jinde.
      Vojaky posíláte do všech koutů Evropy, do Afriky, do Asie a nemáte pro ně žádný pořádný "plán B" pro případnou evakuaci. C 295 je v tomto směru nedostačující. A fiasko v Afghanistánu asi nevyvolalo žádnou sebereflexi.
      Jestli chce někdo pomáhat budovat logistickou základnu na Mošnově, tak by se minimálně slušelo nabízet ostatním uživatelům případnou expresní službu dodávek materiálu přepravitelného kategorií letadla C 130 a k tomu dvě letadla opravdu nestačí.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:53 07.04.2023

      Rozhodně to žádná politická událost není. Zeptal bych se například kolik "kotelen" měla celá ČSLA? Dva. Stejně tak stroje C-390 kupuje Maďarsko. Již léta se tu provozují dva ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozhodně to žádná politická událost není. Zeptal bych se například kolik "kotelen" měla celá ČSLA? Dva. Stejně tak stroje C-390 kupuje Maďarsko. Již léta se tu provozují dva A-319. Je to provozně složitější na plánování a odstávky pro větší údržbu, ale zcela jistě možné.
      Logistické centrum bude sloužit primárně pro potřeby AČR. Navíc letecký transport bude jen jedna z možností.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:48 07.04.2023

      Scotty Promiňte, ale rozlišoval bych mezi taktickým a dopravním letadlem. V případě A 319 pro papaláše nebo přepravu osob lze výpadek nahradit. V případě taktického letadla, které ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Promiňte, ale rozlišoval bych mezi taktickým a dopravním letadlem. V případě A 319 pro papaláše nebo přepravu osob lze výpadek nahradit. V případě taktického letadla, které může působit i z provizorních ploch to vidím jinak.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:49 07.04.2023

      Scotty Počet kotelen ČSLA odpovídal počtu objektů vybavených ústředním topením. ČSLA nechtěla být nikde závislá na centrální dodávce tepla z veřejných zdrojů jako jsou teplárny ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Počet kotelen ČSLA odpovídal počtu objektů vybavených ústředním topením. ČSLA nechtěla být nikde závislá na centrální dodávce tepla z veřejných zdrojů jako jsou teplárny nebo odpadní teplo z tepelných elektráren.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      11:52 07.04.2023

      Scotty
      Nikde netvrdím, že nebude možné dva stroje C 390 provozovat. Ale budete riskovat výpadky v jejich schopnostech. Proto bych AČR dopřál 3 nebo 4 letadla.

      Scotty
      Nikde netvrdím, že nebude možné dva stroje C 390 provozovat. Ale budete riskovat výpadky v jejich schopnostech. Proto bych AČR dopřál 3 nebo 4 letadla.

     • Scotty
      12:06 07.04.2023

      flanker.jirka Dnes lze v případě výpadku A-319 nasadit maximálně C-295. To stejné se bude dát říct i o C-390. Pěkný, myšleno pochopitelně An-12. S největší pravděpodobností na víc ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Dnes lze v případě výpadku A-319 nasadit maximálně C-295. To stejné se bude dát říct i o C-390.
      Pěkný, myšleno pochopitelně An-12.
      S největší pravděpodobností na víc letadel prostě nebudou peníze.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:34 07.04.2023

      Scotty Pokud Vám vypadne schopnost C 390, tj. přeprava vozidel nebo kontejnerů ISO s nákladem nebo technikou, tak to C 295 ani Airbus nenahradí. Neuvažuji pouze o tom, že by tyto ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Pokud Vám vypadne schopnost C 390, tj. přeprava vozidel nebo kontejnerů ISO s nákladem nebo technikou, tak to C 295 ani Airbus nenahradí.
      Neuvažuji pouze o tom, že by tyto letadla budou sloužit pro výsadkáře nebo osoby.
      S AN 12 v ČSLA bych to dohromady nedával. ČSLA nebyla nikdy nikde nasazena mimo vlastní území jako je AČR.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  12:44 01.04.2023

  Naď ide robiť nákupy na poslednú chvíľu Minister chce vyhodiť 200-miliónovú americkú pomoc za „hlúpe železo“. • Nekupujme, čo vieme vyrobiť sami • Bez výberového konania • ...Zobrazit celý příspěvek

  Naď ide robiť nákupy na poslednú chvíľu
  Minister chce vyhodiť 200-miliónovú americkú pomoc za „hlúpe železo“.

  • Nekupujme, čo vieme vyrobiť sami
  • Bez výberového konania
  • Naď by mal len „kúriť a svietiť“

  zdroj: https://komentare.sme.sk/c/231... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:02 01.04.2023

   Klasická kuglovština, nič viac, nič menej.
   Keby sa začalo nakupovať aspoň o 5-6 skôr, neriešilo ba sa dnes "hlúpe železo".
   Len vtedy bol skôr politický zámer nezvyšovať sily OSSR.

   Klasická kuglovština, nič viac, nič menej.
   Keby sa začalo nakupovať aspoň o 5-6 skôr, neriešilo ba sa dnes "hlúpe železo".
   Len vtedy bol skôr politický zámer nezvyšovať sily OSSR.

  • Harvest
   17:02 01.04.2023

   Keď nieco kritizuje tento fušerský politológ tak viem, že to Naď robí dobre.

   Keď nieco kritizuje tento fušerský politológ tak viem, že to Naď robí dobre.

  • mikojan29
   21:11 01.04.2023

   Trololo, zase ten tvoj realiťák? Nepýtal si sa ho, či nemá problém čítať s porozumením? Ja som doteraz myslel, že je to dar a nie nákup...zase to tu sviníš blbosťami.

   Trololo, zase ten tvoj realiťák? Nepýtal si sa ho, či nemá problém čítať s porozumením? Ja som doteraz myslel, že je to dar a nie nákup...zase to tu sviníš blbosťami.

  • darkstyle
   13:18 03.04.2023

   Neblúznite.. JLTV ani REB prostriedky proti dronom si nevieme vyrobiť sami.. Ani teraz ani o 20 rokov.. OSSR si môže dať samo vyvíjať a zaplatiť priamym zadaním len zbraň ak ju ...Zobrazit celý příspěvek

   Neblúznite..

   JLTV ani REB prostriedky proti dronom si nevieme vyrobiť sami..
   Ani teraz ani o 20 rokov..

   OSSR si môže dať samo vyvíjať a zaplatiť priamym zadaním len zbraň ak ju začne vyvíjať od nuly.
   Všetko ostatné musí ísť cez výberko - viď zbraň pána Kuracinu..

   Takže aj keď vyrábame "sami" u Kuracinu AR-15 like zbraň vôbec nemusí vyhrať on, ale niekto iný z desiatok výrobcov na svete..
   Alebo si ešte môžeme priamym zadaním vláda-vláda - nakúpiť zbraň niekde Ynde vo svete, akúkoľvek..

   To je jediné, čo nám dovolia Únijné pravidlá..

   Takže chcete začať vývoj novej zbrane ako náhradu za vz58 vo vlastnej réžií - teda si založíme štátnu zbrojovku???
   Alebo chcete vyhlásiť tender?
   Alebo si ideme nakúpiť cudziu od napr. Belgicka?

   Hlupák je ten, čo napísal ten blog a nerozumie sa základným bodom problematiky..Skrýt celý příspěvek

 • Martinos
  19:02 29.03.2023

  https://www.mosr.sk/data/files... OSSR odporúčajú riešenie proti-lietadlovej/raketovej obrany: 2x LRASM ( uvažovaný Barak MX ER ) ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.mosr.sk/data/files...
  OSSR odporúčajú riešenie proti-lietadlovej/raketovej obrany:
  2x LRASM ( uvažovaný Barak MX ER )
  6x MRSAM-M ( IRIS-T SLM, SPYDER MR, BARAK MX-
  MR, NASAMS,...)
  14x (V)SHORAD (Stinger, Grom/Piorun, RBS-70 NG...)
  20x C-UAS
  6x C-RAM
  Cena 2,26 Mld. eur.
  Možná zásoba munície kupovanej neskôr:
  427 048 533,- € pre PLR VSHORAD/SHORAD (1760 ks),
  1 229 724 000,- € pre PLR MRSAM-M (720 ks)
  1 148 000 000,- € pre PLR LRSAM TBMD (480 ks)
  To je 5 miliárd eur + náklady na prevádzku 50 mil.€ ročne.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   20:40 29.03.2023

   Keby to zacvakali Nemci z ostávajúcich vojnových reparácií (cca 8 Mld), vystalo by aj na HIMARS (made in Rheinmetall), tanky, ba možno aj Ficovu ponorku. ;-)

   Keby to zacvakali Nemci z ostávajúcich vojnových reparácií (cca 8 Mld), vystalo by aj na HIMARS (made in Rheinmetall), tanky, ba možno aj Ficovu ponorku. ;-)

  • PavolR
   09:38 30.03.2023

   Mimochodom, v tomto výpočte je chyba. Riešenie A3 má totiž odhadovanú cenu niečo cez 3,4 Mld., čiže spolu s muníciou to celkovo vychádza na asi 6,2 miliard eur.

   Mimochodom, v tomto výpočte je chyba. Riešenie A3 má totiž odhadovanú cenu niečo cez 3,4 Mld., čiže spolu s muníciou to celkovo vychádza na asi 6,2 miliard eur.

   • Martinos
    13:12 30.03.2023

    Tá cena 3,4 je aj s nákladmi na prevádzku na 20 rokov. Preto som písal o 50 mil.€ ročne na prevádzku.

    Tá cena 3,4 je aj s nákladmi na prevádzku na 20 rokov. Preto som písal o 50 mil.€ ročne na prevádzku.

  • pjaro77
   00:34 02.04.2023

   LRASM by mohli pre začiatok vynechať, do doby než sa rozbehne ten europsky projekt spoločnej protiraketovej obrany. Potom sa vyjasní, čo by bolo vhodné. Rád by som vedel, prečo ...Zobrazit celý příspěvek

   LRASM by mohli pre začiatok vynechať, do doby než sa rozbehne ten europsky projekt spoločnej protiraketovej obrany. Potom sa vyjasní, čo by bolo vhodné.

   Rád by som vedel, prečo rozdelili C-UAS a C-RAM, keď to väčšinou riešia tie isté systémy.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    09:55 02.04.2023

    Protilodní střely bych zatím neřešil :)

    Protilodní střely bych zatím neřešil :)

    • Martinos
     11:00 02.04.2023

     Zle som to odpísal, správne je LRSAM.

     Zle som to odpísal, správne je LRSAM.

     • pjaro77
      13:14 02.04.2023

      Tiež som sa čudoval, čo je to za skratka , z googlu vypadla len protilodná strela, tak som pochopil, že je skratka skomolená.

      Tiež som sa čudoval, čo je to za skratka , z googlu vypadla len protilodná strela, tak som pochopil, že je skratka skomolená.

 • Sgt Murphy
  16:49 29.03.2023

  Čo si skutočne viem predstaviť ako budúcu zbraň OS SR vo verzii 16 mk2 (5,56mm) a 17 mk2 (7,62mm): https://fnherstal.com/en/defen... ... Prečo? ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo si skutočne viem predstaviť ako budúcu zbraň OS SR vo verzii 16 mk2 (5,56mm) a 17 mk2 (7,62mm):
  https://fnherstal.com/en/defen...

  ... Prečo? FN SCAR je síce drahý zbraňový systém, ale s extrémnou životnosťou hlavných častí vysoko nad 200 tis. vystrelených rán. Takú výdrž nemajú ani drahé AR15 od DD, LMT, HK.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   08:50 30.03.2023

   FN Scar není špatná volba. Ale co si budeme, ať už se vybere Hk416 (A5, A8 je paráda), Sig MCX/Virtus/Spear LT, Sig 516, LMT MARS-L, Bren 2 (ověřen na UA), Grot (též UA mají být ...Zobrazit celý příspěvek

   FN Scar není špatná volba. Ale co si budeme, ať už se vybere Hk416 (A5, A8 je paráda), Sig MCX/Virtus/Spear LT, Sig 516, LMT MARS-L, Bren 2 (ověřen na UA), Grot (též UA mají být spoko) nebo ten Scar, OSSR nevyberou špatně. Jsou tu i další možnosti jako HK433, STM556, nebo to AR od Kuraciny, ale tam je otázka jak si povedou. Pak ještě důležité vzít dobré příslušenství.

   Co trochu mrzí jsou ty kulomety, ale je to progress oproti UK vz.59 a za tu cenu...Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    14:58 30.03.2023

    Príklady z Ukrajiny čím sú spokojný alebo nie sú by som príliš nebral... Tam je vojak rád že má... Takže spokojný musí byť a všetko je lepšie než 50 rokov starý AKM bez railov a ...Zobrazit celý příspěvek

    Príklady z Ukrajiny čím sú spokojný alebo nie sú by som príliš nebral... Tam je vojak rád že má... Takže spokojný musí byť a všetko je lepšie než 50 rokov starý AKM bez railov a príslušenstva ktorého ani hlaveň nemá tvrdochróm a kedysi s tým cvičili aj ich dedovia na povinnej vojne... Určite v tomto smere lepšia oproti Vz. 58 je aj lacná ARka od Kuraciny už z dôvodu že kompatibilita 5,56 a raily... Lenže nechceme len aby sme mali, ale aj aby to slúžilo na ďalšie desaťročia... Bavíme sa o tom že náš vojak môže byť zahrabaný v zákope dni a noci u Suwalki či Lublinu a čeliť desaťtisícovým náporom "zombie" vĺn ruských mobikov... Nie len aby to fungovalo niekoľko krát do roka na strelnici... Zbraň s príslušenstvom musí bezproblémovo fungovať daždi, blate, mraze či naopak letných horúčavách... a dokázať pritom strieľať tisíce nábojov 24/7 bez akejkoľvek poruchy... Preto som tu dal FN SCAR, pretože to je zbraň, ktorá to zo všetkých dokáže najlepšie... Nehovorím o spoľahlivosti konštrukcie zbrane fungovať v rôznych podmienkach ale aj o celkovej životnosti súčastí zbrane a FN SCAR to má preukázateľne vyladené najlepšie...

    LMG guľomety v 5,56 mm na úrovni družstva ako Squad automatic weapon sú pre mňa ok ale len ak sú doplnené o 7,62 mm v podpornej roli na vyššej úrovni. Ale...

    ... Nechcem úplne hejtovať darkstyle o jeho úvahe s 6.8 mm pretože US Army napríklad už "prerába" na tento kaliber aj M240. Takže otázka či aktuálne nepočkať s DMR a MMG na tento kaliber a opatriť tieto zbrane ešte optikou Vortex M157 a taktiež nepočkať a postupne zavádzať SDMR (presný strelci na úrovni družstva) taktiež s novými puškami pre presnú streľbu v 6.8 mm a optikou Vortex M157, čo dá OS SR už od úrovne družstva veľký posun v spôsobilostiach. Kľudne by som tento kaliber prijal ako "initial" riešenie v týchto spôsobilostiach v podpornej roli.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     15:07 30.03.2023

     Hele FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru a Seals i Rangeři už ho nějaký ten pátek v 5.56 neužívají, zbraň je to dobrá, to jistě, ale těch dobrých voleb je tu ...Zobrazit celý příspěvek

     Hele FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru a Seals i Rangeři už ho nějaký ten pátek v 5.56 neužívají, zbraň je to dobrá, to jistě, ale těch dobrých voleb je tu prostě krapet více.

     U těch kulometů, většina těch co jste vzali nemá ani raily a je to krátší hlaveň v kombinaci s 5.56. Tedy to co Britové, Norové, Američané, Australané a dašlí dávají pryč ve prospěch 7,62. Určitě lepší jak UK vz.59 a za tu cenu dobré, ale do ideálu daleko.

     Tady pak záleží jak dlouho si chcete počkat s Dragunovi a výprodejními Mimči na tuhle spásu. Pořád všichni kolem Vás zavádí v těchto rolích 7,62, podobně jako u útočných pušek a karabin 5.56. Aby jste s DMR nepřecházeli na 6.8, až to budou dělat i ti co teď berou 7,62. Přeskakovat generace není nutně nejlepší řešení.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:14 30.03.2023

      "FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru"... Áno to bol jeden z problémov ergonómie pri streľbe, pre ktorý to v 5,56 mm nezaviedli do USSOCOM... Ale už nie u FN ...Zobrazit celý příspěvek

      "FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru"... Áno to bol jeden z problémov ergonómie pri streľbe, pre ktorý to v 5,56 mm nezaviedli do USSOCOM... Ale už nie u FN SCAR mk2. Spomenul som ho pretože tá spomenutá životnosť hlavných častí bez problémov nad 200 tis. je neskutočná keď si vezmem že u kvalitných AR (aj HK416) je to max cca 150 tis. a CZ Bren 2 nemyslím že kvalitou ide vyššie než HK416. Samozrejme tam sa odráža aj cena FN Scar. Tú pušku majú v 5,56 vo výzbroji napr. celá belgická armáda aj SOF.

      ... No OS SR "kampak kráčíš"... Ale ako si sa vyjadril k nákupu nižšie, zobrali aspoň niečo, to UK bol v 2023 fakt otras sa na to pozerať... Ale čo sa týka kalibru, u družstva v 5,56 mm stále ostáva napr. USMC, ktorá všetky M4 vymenila za IAR M26 navyše zaviedla aj SDMR M38 v 5,56 mm. Je to polemika. Samozrejme 7,62 mm svoje miesto má.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:41 30.03.2023

      Tak FN Scar berou i Portugalci, má je část francouzských i finských SOF a berou je teď i Slovinci. Je to dobrá zbraň o tom žádná, ale není to jediný dobrý výběr, to bude i ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak FN Scar berou i Portugalci, má je část francouzských i finských SOF a berou je teď i Slovinci. Je to dobrá zbraň o tom žádná, ale není to jediný dobrý výběr, to bude i ta Hk416, nebo Sig a další. K tomu Brenu, co si vzpomínám na jedno video, mluvil tam, že když vzal hlaveň od DD a Brenu 2 po x tisících výstřelů, tvrdochrom byl víc vymlácený u DD, jestli je to pravda... Ale přeci jen Bren 2 šel nahoru i v použitých materiálech, i proto ta cena.

      Já se ale bavím o kulometu. Mariňáci svoje M248 5.56 dali úplně pryč a zůstalo jen M240 v 7,62 na četě. Britové dali svoje L110 5.56 pryč (ty teď berete) a místo toho bude více L129 v 7,62 jakožto DMR. Norové po zkušenostech s Minimi 5.56 berou nové Mk.3 v 7,62 atd.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     15:13 30.03.2023

     Otázka je ako sa k tomu postaví MO a OS SR keď nedokážu zaviesť ani riadne guľomety... Nie výbehovky zo skladov spojencov čo ich vyraďujú a bez príslušenstva a budeme tu na fóre ...Zobrazit celý příspěvek

     Otázka je ako sa k tomu postaví MO a OS SR keď nedokážu zaviesť ani riadne guľomety... Nie výbehovky zo skladov spojencov čo ich vyraďujú a bez príslušenstva a budeme tu na fóre snívať o 6.8 mm a Fire Control M157 optikách za 10 tis. $ keď MO nedokáže kúpiť ani podstatne lacnejšie "klasické" optiky a IR značkovače a ďalšie príslušenstvo vojakom ktoré je dnes štadnard... OS SR je neskutočná bieda... A darkstyle tu ešte píše o network centric warfare, digitalizácii bojiska... A naši vojaci nemajú ani šifrované vysielačky nie to ešte rozšírenú realitu v okuliaroch...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:25 30.03.2023

      Hele já ty kulomety na jednu stranu chápu. Naď se asi snažil zařídit co nejvíc jde, protože brzy máte volby a bůhví co tam přijde po něm. Byla možnost za hubičku vzít výběhovky v ...Zobrazit celý příspěvek

      Hele já ty kulomety na jednu stranu chápu. Naď se asi snažil zařídit co nejvíc jde, protože brzy máte volby a bůhví co tam přijde po něm. Byla možnost za hubičku vzít výběhovky v 5.56, tak to vzal, lepší než 59ky, už je to alespoň NATO munice, hlavní, že už vaši nebudou běhat s UK59 a kupou oleje.

      Podobné u nás. Ještě je ve službě pár V3S (i když logina teď šla díky cca 400x 815-7 dost nahoru), 7mb stále čeká na nové tanky a BVP (podpis snad do dvou měsíců), ale už by jsme chtěli hned high-tech next-gen armádu. Na druhou stranu s těmi 2% HDP už půjde leccos vykouzlit.

      Jinak zjistil jsem, že fotky nových kulometů jsem měl už dlouho v mobilu, ale nebyl jsem si jistý, že to je ono. Inu, je to ono. Když nejste na discordu tak to neuvidíte. Tak alespoň takhle. Ty nový Mimina s příslušenstvím jsou to co je vidět např. v 0:29 nebo 0:59

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:54 30.03.2023

      ... To video je pecka, samozrejme aj úroveň na ktorú sa posledné roky dostal 43. výsadkový pluk... Ako to je to vlastne s novými útočnými vozidlami pre výsadkový pluk? Tam sa to už ...Zobrazit celý příspěvek

      ... To video je pecka, samozrejme aj úroveň na ktorú sa posledné roky dostal 43. výsadkový pluk... Ako to je to vlastne s novými útočnými vozidlami pre výsadkový pluk? Tam sa to už nejako posunulo? Chceli ich tuším rovno tri kategórie, LUV, LLV, UVV... a je to už nejaká doba čo sa to rieši... počul som že tam požiadavka bola na Supacat HMT ako vozidlo tej najťažšej kategórie. Ako to pokračuje? Budú niečo dostávať? Máš v tomto prehľad?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:51 30.03.2023

      Sgt Murphy Tendr byl zpuštěn, ale zasekl se... Pořizovat se má 159 vozidel LÚV v následujících konfiguracích (ty jsou velké pozitivum). bojová, velitelská, nosič protitankových ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      Tendr byl zpuštěn, ale zasekl se...

      Pořizovat se má 159 vozidel LÚV v následujících konfiguracích (ty jsou velké pozitivum).

      bojová, velitelská, nosič protitankových řízených střel PTŘS, nosič minometu, průzkumná a spojovací. K tomuto se má ještě vzít 13 valníků.

      Vozidla musí mít užitnou schopnost nejméně 2000kg a celková bojová hmotnost musí být pod 9,5 tun, aby byly přepravitelné těžkým vrtulníkem. Zároveň vozidla mají být otevřené konstrukce, ale s možností plachty a výbavy před nepříznivým počasím a mají mít možnost nasazení přídavné balistické ochrany, která se bude dát aplikovat v polních podmínkách.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:09 30.03.2023

      No, zasekl... Vypořádávaly se připomínky a dotazy potencionálních dodavatelů. Lhůta pro podání přihlášek do tendru končí (aspoň zatím) příští týden.

      No, zasekl... Vypořádávaly se připomínky a dotazy potencionálních dodavatelů. Lhůta pro podání přihlášek do tendru končí (aspoň zatím) příští týden.

 • darkstyle
  09:45 29.03.2023

  Sgt. Murphy Takže nakoniec sa žiadne 5.56 nakupovať nebudú.. Práve prebieha tlačovka Nada kde za druhých 200 miliónov od USA sa obstará: Vozidlá JLTV 5000ks M4 ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt. Murphy

  Takže nakoniec sa žiadne 5.56 nakupovať nebudú..

  Práve prebieha tlačovka Nada kde za druhých 200 miliónov od USA sa obstará:

  Vozidlá JLTV
  5000ks M4 rifle
  Dron REB systémy

  5000 M4 je reálne dosť zbraní pre aktívnych blátošlapov..Skrýt celý příspěvek

  • Martinos
   10:09 29.03.2023

   Tak dúfam že k tým M4 nakúpia aj (hybridné) kolimátory, či podvesené granátomety.

   Tak dúfam že k tým M4 nakúpia aj (hybridné) kolimátory, či podvesené granátomety.

  • mikojan29
   11:38 29.03.2023

   Ja ti neviem, myslím, že M4 je útočná puška kaliber 5,56. Z USA by ich malo prísť 5000 a na ostatných 19977 ks by mal byť vypísaný otvorený tender čoskoro (nepovedali ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja ti neviem, myslím, že M4 je útočná puška kaliber 5,56. Z USA by ich malo prísť 5000 a na ostatných 19977 ks by mal byť vypísaný otvorený tender čoskoro (nepovedali presne).
   Treba s pozorne pozerať a počúvať celú tlačovku. Bolo tam toho viacej, protidronové systémy budú elektronického charakteru, ak prídu Vipery, nebude sa vytvárať plánovaný protitankový oddiel podriadený delostrelectvu, nákladné autá budú zrejme z ČR a iné informácie. Na FB stránke MO SR je celá tlačovka.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    12:10 29.03.2023

    Nestíham počúvať celú 1 hodinovú tlačovku..

    Vypisovať tender 3-4 mesiace pred voľbami je vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov ak nemáš v prieskumoch nad 30-40%

    Nestíham počúvať celú 1 hodinovú tlačovku..

    Vypisovať tender 3-4 mesiace pred voľbami je vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov ak nemáš v prieskumoch nad 30-40%

  • Sgt Murphy
   14:06 29.03.2023

   Teší ma že rozpočet už ide cez 2% HDP, to je super. JLTV? Pecka. Najlepšie vozidlo v svojej kategórií, ktoré odráža poznatky na mobilitu vojakov na bojisku v posledných min. 20 ...Zobrazit celý příspěvek

   Teší ma že rozpočet už ide cez 2% HDP, to je super. JLTV? Pecka. Najlepšie vozidlo v svojej kategórií, ktoré odráža poznatky na mobilitu vojakov na bojisku v posledných min. 20 rokoch s tým že vozidlo je pripravené slúžiť ďalších min. 20-30 rokov. Veľmi dobrá investícia. To že Gerlach mal vyhrať v zmanipulovanom tendri od SNS som tu tvrdil tiež, pričom opäť sa mi len dostalo hejtu od miestnych "národniarov", pričom ani samotné vozidlo technickými parametrami nie je pre OS SR vyhovujúce.

   5000 ks M4 od Colt/FN v 5,56 mm je nie najlepšia, ale za mňa dostatočne dobrá voľba. Máš pravdu, nekupujú sa, dostaneme ich. Ďalších takmer 20 tis. bude predmetom verejného obstarávania v najbližšej budúcnosti, je možnosť že M4 ostanú u špeciálnych síl (5. pluk, výsadkový prápor), u špeciálnych síl všade vo svete je tento zbraňový systém štandard a zaručuje tiež vzájomnú kompatibilitu, ďalej nimi môže byť vybavené napr. prieskumné jednotky, vojenská polícia... na tie zbrane sa v budúcnosti určite využitie nájde aj keby sa zavádzal do OS SR iný zbraňový systém.

   Je to zbraňový systém 5,56 mm, teda štandard NATO, 6,8 mm nie je zavedený a ešte nejakú dobu nebude ani v USA, ktorým novým zbraniam XM7/XM250 ešte len budú prebiehať vojskové skúšky počas 2023-24 a potom sa rozhodne čo bude s nimi ani tá budúcnosť v ozbrojených silách USA nemusí byť jasná, spomeniem napríklad M14 ktorá bola po zavedení v ozbrojených síl, po skúsenostiach v konfliktoch vymenená už len po 7 rokoch služby za AR15. Nikto okrem US Army zatiaľ 6,8 mm zavádzať neplánuje zatiaľ ani USMC, ani žiadna iná armáda NATO. Nechápem prečo by naše OS SR sa mali stať podľa teba nejakým experimentom nového zbraňového systému, ktorý nikto okolo nás v Európe nemá ani v blízkej dobe neplánuje zavádzať.

   Je škoda že vrtuľníky majú prevziať úlohu protitankového oddeliu, pretože síce plne nesúhlasím s flanker.jirka ale pravda je že nové protitankové systémy typu Spike NLOS/Brimstone sú úplne revolučným systémom protitankového boja, boje na Ukrajine ukazujú že potrebné sú aj takéto systémy, Ukrajinský vojaci ich s úspechmi využívajú, zavádzajú ich aj US Army na vrtuľníky AH-64 keďže naše AH-1 túto spôsobilosť nemajú, mala by byť určite prehodnotená možnosť mať moderné protitankové zbrane aj u pozemných síl v samostatnom protitankovom oddieli na "tankové stíhače" ktoré s raketami Brimstone zavádza napr. aj Poľsko. A oba systémy AH-1Z opatrené výkonnými senzormi a vlastnou silnou výzbrojou sa môžu s pozemnými "tankobijcami" s protitankovými raketami a delostrelectvom dobre dopĺňať.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    17:57 29.03.2023

    Ja som tvrdil počkať 3-5 rokov a potom sa rozhodnúť.. nie nakúpiť ihneď.. Armáda USA je dostačujúcou referenciou - oni vynakladajú na obranu viac ako ostatné armády NATO dokopy.. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja som tvrdil počkať 3-5 rokov a potom sa rozhodnúť.. nie nakúpiť ihneď..

    Armáda USA je dostačujúcou referenciou - oni vynakladajú na obranu viac ako ostatné armády NATO dokopy.. takže sú to práve oni čo rozhodnú čo bude a čo nie - netvárme sa, že to bude inak..

    Vojskové skúšky? ehm.. záleží ako to zoberieš, ale de facto tie už prebehli a armáda USA to skúšala 27 mesiacov - skúšali to všetky možné zložky čo ťa napadnú - každý si to chcel "ošahať"..
    Zbraň ide k prvej jednotke tento rok - tá to nebude skúšať, tá bude vytvárať doktrínu nasadenia..

    Áno môžu sa objaviť používaním zbrane problémy, hádam M14 z roku 1954 nebudeme porovnávať z dnešným stavom.. preto tie 3-5 rokov..
    USA nakúpia za tú dobu určite rovnako alebo viac ako plánuje Slovensko nakúpiť celkovo..

    My sme mali náš vz58 vymeniť pred 15-20 rokmi, s prižmúrením môjho stredného oka max pred 10-timi.. tak čo je 3-5 rokov oproti tomu?Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     19:02 29.03.2023

     Ak by k niečomu došlo tak budeme nasadený pravdepodobne v rámci "battlegroup" s Čechmi, poprípade ešte s Maďarmi, dokopy s Poliakmi a Nemcami niekde v Poľsku alebo Pobaltí, pridajú ...Zobrazit celý příspěvek

     Ak by k niečomu došlo tak budeme nasadený pravdepodobne v rámci "battlegroup" s Čechmi, poprípade ešte s Maďarmi, dokopy s Poliakmi a Nemcami niekde v Poľsku alebo Pobaltí, pridajú sa Francúzi, Briti, Kanada a ďalší a všetci majú 5,56 mm. Takže pre nás je smerodajná hlavne kompatibilita so spojencami s ktorými naša "pidi armádka" bude tvoriť "battlegroup", nie s USA, tí nás nemusia v tomto smere vôbec zaujímať keďže v takom konflikte budú tvoriť samostatnú fungujúcu "jednotku". Česi kupujú aktuálne zbrane v 5,56 mm. Poliaci, Maďari, Nemci tiež. 5,56 bude najpoužívanejším nábojom v NATO ešte ďalších min. 30 rokov, teda životnosť zbraní ktoré kúpime teraz.

     XM7 je brutálne drahá zbraň, 8 tis. $. Kvôli malému množstvu nesenému nábojov 6,8 mm 140 nábojov na jednotlivca je plánované že budú nasadené so špeciálnou optikou NGSW-FC za ďalších 10 tis. a v rámci "digitálneho" bojiska so špeciálnymi okuliarmi s HUD dispejom za ďalších niekoľko desiatok tisíc $, kedy bude mať US vojak maximálne povedomie o bojisku a keď vystrelí tak trafí, "one shot one kill". To je úplne iný zbraňový systém na úplne inú taktiku nasadenia, než poznáme dnes. 277. Fury (6.8 mm) je špecifický náboj, ktorý v NATO nebude štandard veľmi dlhú dobu, ani o 3-5 rokov. Je to veľmi drahý náboj, ktorého výrobné kapacity sú veľmi nízke a oproti klasickým nábojom budú nízke a tomu bude uspôsobená aj taktika nasadenia jednotiek. Takže, z tohto vyplýva že nám, ako väčšine ďalších "chudobnejších" štátov, bude musieť zatiaľ stačiť 5,56 mm a pravdepodobne obyčajnému pešiakovi v OS SR min. aj ďalších 30 rokov (tieto revolučné hračky zavedú v horizonte 10-15 rokov max špeciálne sily). Takže prestaň snívať o 6,8 mm a vráť sa pekne späť na zem do reality.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:25 29.03.2023

      Len pre predstavu, 1 ks náboj .277 Fury stojí 4 $. Vojak vystrelí 1 zásobník za 80 $. Tomu nie je uspôsobené len nasadenie s NGSW-FC optikou a IVAS okuliarmi, ale aj výcvik, ...Zobrazit celý příspěvek

      Len pre predstavu, 1 ks náboj .277 Fury stojí 4 $. Vojak vystrelí 1 zásobník za 80 $. Tomu nie je uspôsobené len nasadenie s NGSW-FC optikou a IVAS okuliarmi, ale aj výcvik, pretože vojak nemôže len pri základnom výcviku vystrieľať náboje v hodnote niekoľko tisíc $. Takže okuliare IVAS budú vojakom poskytovať aj "digitálny strelecký výcvik". Ty ani nechápeš o akých sumách sa tu bavíme, akých potrebných zmenách a potrebných kapacitách do ktorých US Army v prípade zavádzania 6.8 mm zbraňových systémov. Pána Boha pre našich vojakov bude sci-fi keď aspoň dostanú optiku, IR značkovač a nočné videnie a naučia sa vhodne zachádzať s týmito hračkami, nie to ešte digitálne okuliare rozšírenej reality a zbraňový systém za min 18 tis. $.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:08 29.03.2023

      Ale nie len zmena pre samotných vojakov pri takomto zmene výcviku, potrebuješ aj skúsených inštruktorov... Koľko má dnes OS SR inštruktorov, ktorý dokážu učiť ako používať zbraňový ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale nie len zmena pre samotných vojakov pri takomto zmene výcviku, potrebuješ aj skúsených inštruktorov... Koľko má dnes OS SR inštruktorov, ktorý dokážu učiť ako používať zbraňový systém s IR značkovačom a nočným videním? A do toho ich ešte hodíme vo rozšírenej reality s IVAS okuliarmi a budeme ich učiť taktiku so zbraňovým systémom NGSW? Kamarát, neblázni, toto by bola taká zmena v OS SR ako učiť pilota dvojplošníka lietať s F-22...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:31 29.03.2023

      Cena náboja je dnes 4$.. Po výstavbe linky na jeho veľkokapacitnú výrobu jeho cena spadne.. To, že sme dnes začlenený znamená, že nemôžeme bojovať s Nemcami lebo máme ...Zobrazit celý příspěvek

      Cena náboja je dnes 4$..

      Po výstavbe linky na jeho veľkokapacitnú výrobu jeho cena spadne..


      To, že sme dnes začlenený znamená, že nemôžeme bojovať s Nemcami lebo máme vz58?
      Blbosť však?

      To isté aj cena zbraní..

      Slovensko ako široko ďaleko najmenší štát, by sa práveže mal zamýšľať nad kvalitatívnými výhodami.. lebo kvantitatívne nebude mať nikdy..

      Keď je značkovač kyborgskou krychlou tak je jedno či ňou bude on alebo okuliare pre rozlíšenú realitu..
      Stále to bude pre vojakov ako z ríše snov..

      Keď vieme, že je bren 1 na nič a máme vzor58 tak prečo ho nepreskočíme a ideme do bren2 rovno..
      netvrdím, že 5.56 je nanič - aj keď sa kvôli jeho už nízkej lethalite ním stáva, ešte v hustej mestskej zástavbe je v pohode, lenže pri naších podmienkach, že je Slovensko hlavne jedna veľká dedina s 3 najväčšou plochou lesov a aj v Európea aj lúk a hájov nemáme málo mi dáva výkonnejšia zbraň spolu s unikátnym situačným povedomým dosť velký zmysel..Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:51 29.03.2023

      Snívaš o niečom čo je na podmienky OSSR je z ríše snov... Pešiaci s NGSWS, rozšírená realita, digitálne bojisko v ktorom sú prepojený všetci pešiaci, bojové vozidlá, tanky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Snívaš o niečom čo je na podmienky OSSR je z ríše snov... Pešiaci s NGSWS, rozšírená realita, digitálne bojisko v ktorom sú prepojený všetci pešiaci, bojové vozidlá, tanky, delostrelectvo, raketomety... prieskumné dróny, helikoptéry, F-35, AWASC, Joint Stars... prečo myslíš že z AMPV trčí toľko antén? Pretože ten systém je jedna veľká zbernica dát, počítač na pásoch... Ktorá umožňuje pešiakom s NGSW a spojenie cez rozšírenú realitu so všetkými bojovými pozemnými, vzdušnými a vesmírnymi systémami... Vôbec netušíš o čom sa tu bavíme... O akej taktike nasadenia vojsk sa tu bavíme v prípade US Army... Keď sa toto v US Army zavedie a US vojaci pôjdu do boja tak prídu so "širokými ramenami, chlapci vy ste amatéri choďte bokom a nezavadzajte teraz vám ukážeme ako sa to robí..." US Army v takom bojisku bude veľmi špecifická samostatne fungujúca jednotka... Na míle vzdialená ostatným armádam NATO aj Britom, Francúzom... Naši s nimi budú môcť bojovať, ale to bude nie jednogeneračný rozdiel vedenia boja aký je dnes medzi nami a US Army, ale US Army pôjde ešte o generáciu dopredu... My také systémy nezavádzame a NGSW je zbraňový systém, ktorý prichádza s veľkým balíčkom digitálneho bojiska, ktorého my súčasťou nebudeme...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      21:01 29.03.2023

      Všetci zavádzajú network-centric warfare.. nielen USA..

      Samozrejme asi okrem nás menších štátov..

      Keďže to Murphy povedal, že to nejde, tak to nejde a bodka..

      Všetci zavádzajú network-centric warfare.. nielen USA..

      Samozrejme asi okrem nás menších štátov..

      Keďže to Murphy povedal, že to nejde, tak to nejde a bodka..

     • Sgt Murphy
      21:22 29.03.2023

      Ostatné bohaté armády NATO a spojenci ešte len zavádzajú niečo čo majú US Army dnes... A ani potom nebudú mať také kapacity čo majú USA dnes. A dnes už US Army zavádza o level ...Zobrazit celý příspěvek

      Ostatné bohaté armády NATO a spojenci ešte len zavádzajú niečo čo majú US Army dnes... A ani potom nebudú mať také kapacity čo majú USA dnes. A dnes už US Army zavádza o level ďalej next gen battlefield a NGSW je nástroj pre pešiaka na vedenie bojovej činnosti US Army v takom bojisku a v takomto "rozhraní". Pre bežného pešiaka v našich podmienkach a s možnosťami OS SR to nie sú vhodné zbrane. Možno o 10-15 rokov pre 5. pluk a výsadkárov, ale nie pre klasického pešiaka OS SR. Dnes a ani potom nie. Bodka. Viac o tom diskutovať nejdem pretože ty to berieš ako "pušku s väčším dostrelom" a nie ako komplexný zbraňový systém za 20 tis. dolárov (keď započítam aj tlmič výstrelu) ktorý je súčasťou úplne iného bojiska a "rozhrania" ktoré nemá žiadna iná armáda na svete.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:31 29.03.2023

      Áno ako píšeš NGSW umožní vojakom US Army vďaka prepojeniu digitálneho bojiska, všetkých pozemných, vzdušných a vesmírnych systémov strieľať s NGSW na cieľ vďaka použítému kalibru ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno ako píšeš NGSW umožní vojakom US Army vďaka prepojeniu digitálneho bojiska, všetkých pozemných, vzdušných a vesmírnych systémov strieľať s NGSW na cieľ vďaka použítému kalibru z podstatne väčšej diaľky než dnes s M4A1 a na eliminovanie bude potreba oveľa menej nábojov pretože 6,8 mm má oproti 5,56 mm ničivejší účinok a US vojaci budú môcť s pomocou NGSW-FC strieľať s oveľa väčšou presnosťou na cieľ, ktorý o nich možno ani nebude vedieť, pretože o ňom US vojak bude vedieť vďaka rozšírenej realite IVAS oveľa skôr a vďaka tomu aj použiť na jeho eliminovanie lepšie zvolenú taktiku. Oproti dnešnej taktike nasadenia bude potreba aj menšieho zapojenia pešiakov na bojisku, pretože budú použité presné zbrane s oveľa väčším dostrelom a podstatne väčšou účinnosťou a vďaka digitálnemu bojisku, pokročilým bojovým systémom za použitia rozšírenej reality pešiakov, posádok bojových vozidiel, vrtuľníkov, stíhačiek, bombardérov, systémov velenia a riadenia, vesmírnych systémov atď. bude nepriateľ "na očiach" každému na bojisku a veliteľ len zvolí najefektívnejšie spôsoby ich zničenia. Taktiku pešiakov, ktorý sa budú učiť strieľať a bojovať vo virtuálnej resp. rozšírenej realite. To je budúcnosť US Army a do ktorej my ak by sme sa chceli vyrovnať museli by sme v najbližšej dobe investovať desiatky miliárd € ale aj tak by sme sa im nepriblížili pretože niektoré systémy sú určené len pre Americké jednotky.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:47 29.03.2023

      Pozemné sily OS SR len dnes zavádzajú moderné Command and Control (C2) systémy... Gratulujem, OS SR sa dostávajú na úroveň US Army konca 90. rokov resp. začiatok 21. storočia... A ...Zobrazit celý příspěvek

      Pozemné sily OS SR len dnes zavádzajú moderné Command and Control (C2) systémy... Gratulujem, OS SR sa dostávajú na úroveň US Army konca 90. rokov resp. začiatok 21. storočia... A ty chceš aby naši vojaci bojovali tými istými zbraňami, bojovými systémami a taktikou nasadenia bok po boku US Army ktorá je všetkými aspektami o svetelné roky dopredu... Sa zobuď...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      08:29 30.03.2023

      Američania nejdú do pešiakov investovať žiadne desiatky miliárd a to kupujú pre 250 000 vojakov zbrane. My s 10x menšou armádou však budeme? Pane ja tie čísla si dokážem ...Zobrazit celý příspěvek

      Američania nejdú do pešiakov investovať žiadne desiatky miliárd a to kupujú pre 250 000 vojakov zbrane.

      My s 10x menšou armádou však budeme?

      Pane ja tie čísla si dokážem vyhľadať

      Virtuálna realita - 10mld
      NGSW - 8.4mld..

      To je 18.4mld žiadne desiatky pre 250 000 vojakov..
      Pre nás by to bolo 10x menej..

      Ani USA nepočítajú, že na základe satelitov budú riešiť boj pešiakov..

      Údaje zo satelitov im majú dať info o väčších hrozbách, prekážkach, ktoré im vytvoril nepriateľ a podobne..

      Informačné povedomie im majú zabezpečiť drony - tie nestoja desiatky MLD..

      Ja by som to spravil rozumne..
      My máme cca 14000 vojakov
      https://www.aktuality.sk/clano...

      Reálne však tých 14000 nenasadíme všetkých na frontu, však? Asi delostrelci nepotrebujú NGSW ani piloti lietadiel, vrtuľníkov, či vodiči BVP a tankov.. ani logistika.. atď

      Tým by som kľudne nakúpil M4 like zbrane - oni aj tak nebudú mať čas toľko cvičiť na strelnici, pretože ich potrebujeme na iné úlohy..

      Tak a koľko, že nám ostane blátošlapov 5000?, 7000? 8000?

      Presne toľko high end zbraní potrebujeme - zrazu zistíte, že pri 5000 highend potrebujete 50x menej kusov ako v USA..

      Nahrubo 400 000 000 dolárov..

      Inak jednotková cena zbrane je viac ako ste písal pretože ak by ste si vydelili peniaze/ ks tak vám vyjde že to stojí cez 30000 na vojaka za zbraňový systém..

      Moje čísla počítajú aj s rozšírenou realitou..

      Vy sa chcete pripraviť na vojnu minulú a ja na vojnu budúcu..
      Ja hovorím, počkajme - náš najsilnejší spojenec zavádza gamechanger, vyvýja to už dekádu a do pár rokov uvidíme ako to dopadne - nemáme sa kde ponáhlať..

      Inak čo je to za stupidity nakúpiť 25000ks zbraní keď máme 14000 vojakov..
      Pre zálohy by sme potrebovali nakúpiť aspoň 100000 a pre potreby terajšej armády je číslo skoro 2x viac..Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:45 30.03.2023

      @darkstyle I USMC, který je financovaný úplně jinak než OSSR (ovšem stále méně než US Army) je v pěchotní výzbroji, výstroji a hlavně celkové výbavě, dekády před současným stavem ...Zobrazit celý příspěvek

      @darkstyle

      I USMC, který je financovaný úplně jinak než OSSR (ovšem stále méně než US Army) je v pěchotní výzbroji, výstroji a hlavně celkové výbavě, dekády před současným stavem OSSR. Pardon, ale je to tak. Zatímco oni už jedou satcom, highcut helmy, komunikační sluchátka a el. ochranu sluchu, NVG 3 generace, navíc v projektu SBNVG tyto 3rd Gen binokulární AN/PVS 31A budou mít i s termální clip-on fusion jednotkou, M27 s tlumiči, výkonnou optikou, lasery a dalším příslušenstvím.... Jak, že je na tom OSSR teď? Stále staré nosiče (mezitím i ta AČR už teď zavádí druhou generaci), konečně alespoň moderní mid-cut helmy, stále tahají vz.58, starší pistole jakbysmet, Dragunovy, kulomety budou dnes už dávno překonané verze Minimi a jak je to s komunikací a NVG, je vůbec dost jednotek NVG 2 generace?

      Ale najednou se bude v OSSR zavádět ráže 6.8 v rámci Sig Spear a výbava bude jak next gen US Army. Jo jasně...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:40 30.03.2023

      Nebudú riešiť cez satelit boj pešiakov? Že by sa tím riešilo C2? A načo myslíš že na Ukrajine funguje ten Starlink a US Department of Defence zavádza to isté? Pre srandu Bohovu? Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebudú riešiť cez satelit boj pešiakov? Že by sa tím riešilo C2? A načo myslíš že na Ukrajine funguje ten Starlink a US Department of Defence zavádza to isté? Pre srandu Bohovu? Na rozšírenú realitu do okuliarí medzi jednotlivými pešiakmi potrebuješ real-time prenosy gb/s informácií od jednotlivých pešiakov, od veliteľa sekcie - družstva - čety - roty - práporu - brigády - prieskumný prápor - delostrelecký oddiel - protilietadlovou brigádou - stíhačkami a bojovými vrtuľníkmi - hlavným velením OS. Vytvorenie takej siete so šifrovaným spojením na bojisku ktorá umožňuje ral-time spojenie medzi všetkými bojovými prostriedkami na zemi, vo vzduchu, cez satelity s vyšším velením na stovky kilometrov. Koľko si myslíš že stojí vybudovanie C2 cez satelity typu Starlink? Pár drobných? ... Ani nemáš potuchy o čom vravíš...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:06 30.03.2023

      A mýliš sa, US DOD jednotlivé "theater" veliteľstvá (EUCOM v našom prípade) majú prístup k k vojenským špionážnym satelitom cez ktoré sa rieši prieskum z vesmíru pre podriadené ...Zobrazit celý příspěvek

      A mýliš sa, US DOD jednotlivé "theater" veliteľstvá (EUCOM v našom prípade) majú prístup k k vojenským špionážnym satelitom cez ktoré sa rieši prieskum z vesmíru pre podriadené velenia divízií. Takže velitelia podriadených bojových brigád majú možnosť mať prakticky neustály prieskum z vesmíru, na základe ktorého dokážu velenie bojových brigád riadiť bojové operácie na zemi a dokáže sa to diať cez satelitné spojenie prakticky near-real-time.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:22 30.03.2023

      Spýtam sa máme špionážne lietadlá Global Hawk, ktoré neustále sledujú situáciu na bojiskom? Lietadlá AWACS ktoré kontrolujú situáciu nad bojiskom? Lietadlá Joint STARS, Rivet Joint ...Zobrazit celý příspěvek

      Spýtam sa máme špionážne lietadlá Global Hawk, ktoré neustále sledujú situáciu na bojiskom? Lietadlá AWACS ktoré kontrolujú situáciu nad bojiskom? Lietadlá Joint STARS, Rivet Joint ktoré kontrolujú situáciu na bojisku? Aké z toho máme prostriedky C4ISTAR ako US Air Force/US Army? Prostriedky elektronického boja a kybernetických operácií? Že nám stačia prieskumné dróny... dobrý vtip...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:00 30.03.2023

      Darkstyle netvrdím že sa to nemôže diať... že network centric warfare nemôže fungovať aj v OS SR... Môžeme začať dávať na obranu oveľa vyšší rozpočet aby sme sme si takéto kapacity ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle netvrdím že sa to nemôže diať... že network centric warfare nemôže fungovať aj v OS SR... Môžeme začať dávať na obranu oveľa vyšší rozpočet aby sme sme si takéto kapacity vybudovali a vedeli udržiavať... veliteľstvo pre vesmírne sily, kľudne aj malé komerčné satelity či už na C2 starlink alebo špionážne satelity s termovíziou/radarom majú dnes vynikajúce kapacity a ks stojí rádovo len niekoľko miliónov Elon Musk nám ich do vesmíru kľudne "vystrelí" ... A vzdušné sily investujú do balónov s kominikačnými a špionážnymi prostriedkami vysoko v atmosfére, ktoré budú dopĺňať vesmírne systémy a vybudujeme modernú C4ISTAR na bojisku... A znásobíme C2 prostriedky pre vojakov na zemi a vybudujeme takúto komunikačnú sieť real-time prenosu dát... Okuliare na rozšírenú realitu sú totiž až na konci zoznamu a keď ich vojak dostane na hlavu a "pripojí" sa do takej siete, potrebuje už mať všetky vyššie vymenované kapacity aby boli vybudované...

      Aebo najlepšie ak vznikne spoločné európske veliteľstvo armád pre ktoré poskytnú vesmírne a vzdušné C4ISTAR kapacity Francúzsko, Británia, Nórsko... (a Nemecko sa tiež pridá keď začnú brať obranu vážne)... a spoločne vybudujeme takéto kapacity (na úrovni USA) pre všetky Európske armády a my sa už len "pripojíme" do takto vybudovaného systému, ktorým sa budú riadiť podriadené battlegroup na "network centric warfare" prepojenom bojisku... Ale to sa tiež v najbližších min. 10 rokov neudeje...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:27 30.03.2023

      ... Lenže ty nemáš ani predstavu ani potuchy o čom píšem... Keby si dnes zapojil vojaka s OS SR opatreného okuliarmi s rozšírenou realitou tak jediné čo by mu ukázali by bolo "no ...Zobrazit celý příspěvek

      ... Lenže ty nemáš ani predstavu ani potuchy o čom píšem... Keby si dnes zapojil vojaka s OS SR opatreného okuliarmi s rozšírenou realitou tak jediné čo by mu ukázali by bolo "no avaible network connection" a "no avaible image", pretože žiadnymi prostriedkami od ktoré vytvárajú tú "rozšírenú realitu" OS SR nedisponuje... Ty máš predstavu že OS SR kúpi okuliare a spojenie s obrazom rozšírenej reality poskytne asi Pán Boh... Ťažko sa s niekým s tvojou úrovňou aj baviť...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:43 30.03.2023

      Ďalej potrebujeme pozemné aj vzdušné systémy elektronického boja, ktoré takúto "sieť" budú "chrániť" pred pokročilými EW prostriedkami rušenia protivníka... Na to F-16 vo vzduchu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ďalej potrebujeme pozemné aj vzdušné systémy elektronického boja, ktoré takúto "sieť" budú "chrániť" pred pokročilými EW prostriedkami rušenia protivníka... Na to F-16 vo vzduchu nestačia... Potrebujeme F-35 a na to inštalovať Next Gen Jammer pody ktoré takéto EW systémy nepriateľa budú hľadať a rušiť a s ďalšími F-35 s raketami, ktoré budú takéto nepriateľské EW systémy dohľadávať a ničiť... A samozrejme stíhacie lietadlá, ktoré budú vykonávať SEAD/DEAD misie pretože nepriateľské EW sú chránené PVO...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:47 30.03.2023

      Nemáš očividne ani páru o akej komplexnosti bojiska a kapacitách sa tu bavíme, ktorými disponujú US ozbrojené sily a ktorými je vojak v IVAS a NGSW len malou súčasťou...

      Nemáš očividne ani páru o akej komplexnosti bojiska a kapacitách sa tu bavíme, ktorými disponujú US ozbrojené sily a ktorými je vojak v IVAS a NGSW len malou súčasťou...

     • Sgt Murphy
      13:54 30.03.2023

      Ďalej takéto centrá velenia a riadenia a všetky tomu podriadené systémy sa môžu stať terčom útoku kybernetických operácií nepriateľských operátorov, ktorý nám ich s potešením ...Zobrazit celý příspěvek

      Ďalej takéto centrá velenia a riadenia a všetky tomu podriadené systémy sa môžu stať terčom útoku kybernetických operácií nepriateľských operátorov, ktorý nám ich s potešením vyradia z prevádzky z tepla velenia a riadenia kybernetických operácií v Rusku, s kávou v jednej ruke a druhou rukou medzi nohami... Takže všetko musí mať aj zabezpečenie z úrovne kybernetických operácií... Len vybudovanie takýchto kapacít trvá roky... Ktoré dnes ešte zďaleka nemáme...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      09:07 31.03.2023

      Ťažko sa s mojou úrovňou baviť.. No nekriticky si myslím, že o tom Starlinku a F-35 viem viac ako vy pane.. USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných ...Zobrazit celý příspěvek

      Ťažko sa s mojou úrovňou baviť..

      No nekriticky si myslím, že o tom Starlinku a F-35 viem viac ako vy pane..

      USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných satelitov pretože, tie nemajú globálne pokrytie..

      Ani dostatok SAR satelitov na real time nie je..

      Starlink len prenáša dáta - minule som tu dával dosť obsiahle info pri vesmírnej tematike čo sa len ide budovať z hľadiska OPIR-u a tranchov na LEO a MEO aj s dátumami zavedenia..

      Áno cez ten starlink si budú vojaci vymienať svoje vlastné senzory a senzory blízkych efektorov..

      SpaceX buduje pre armádu program Starshield - nechce sa však upínať len pre USA armádu.. bude možné získať prístup aj pre nás..

      Samozrejme, že bude treba budovať veliace a dátové centrá..

      Žiadne no connection sa nebude konať ak na tie JLTV a iné vozidlá namontuje práve ten Starlink a potom Starshield..

      Jasné, že nechcem, aby sme si kúpili úplne všetko čo USA.. oni totižto časť kapacít zdielajú zo spojencami..

      Podľa mňa je oveľa väčsia sci-fi si tu nakupovať C-130 alebo A-400M pre tak malú krajinu ako sme my, čo ste chcel Vy spraviť alebo snívať o vynaložení 6 MLD na PVO čo tu niekto iný spomínal..

      Radšej by som dal tie peniaze na toto..

      Akokoľvek sci-fi Vám to príde..

      Ten neskutočný REB čo nemá analógia vydíme v priamom prenose, rovnako tie neskutočne kybernetické útoky - nechcem to zľahčovať ale nepreháňajte a nestrašte prosímSkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:21 31.03.2023

      "USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných satelitov pretože, tie nemajú globálne pokrytie" ... Nikde som nenapísal som že každý vojak s okuliarmi ...Zobrazit celý příspěvek

      "USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných satelitov pretože, tie nemajú globálne pokrytie" ... Nikde som nenapísal som že každý vojak s okuliarmi rozšírenej reality má mať obraz priamo zo satelitu a nesúhlasím, US Gov má dostatok satelitov na to aby poskytlo surveillance pre každé theatre veliteľstvo, globálne. V prípade zapojenia USA by by ten počet satelitov ešte drasticky stúpol.

      "Starlink len prenáša dáta" ... Prakticky si len zopakoval to čo ja... A ako vážne? Len prenáša dáta? Na čom stojí rozšírená realita celkovo velenie a riadenie že by "len" na tom prenose dát?

      "Žiadne no connection sa nebude konať ak na tie JLTV..." Od JLTV cez väčšie obrnené vozidlá a väčšie veliteľské obrnené vozidlá na úrovni prápor a nižšie, po väčšie veliteľské centrá v špecializovaných kontajnerových zástavbách na úrovni brigáda a vyššie. A pokiaľ takto vybudovanú infraštruktúru velenia a riadenia budeš musieť čo najrýchlejšie preniesť z bodu A do bodu B napr. pre potreby síl rýchlej reakcie tak mi ver že vlakom to posielať do Pobaltia či inam nebudeš, ale ideálne naložíš tie kontajnery a vozidlá na mnou spomenuté C-130/A-400 a bude to tam do pár hodín a nebudeš chcieť vybavovať odvoz spojeneckými vzdušnými silami, ktorý nebude musieť byť aktuálne dostupný.

      Mne to sfi-fi nepríde. Sú to kapacity ktorými by mala každá moderná armáda v 21. storočí podľa môjho názoru disponovať a je smutné že len dnes OS SR dobieha kapacity boli v US Army štandard už pred 20-25 rokmi. A ako som napísal, vybudovanie a udržiavanie takýchto kapacít digitalizácie bojiska pôjde do desiatok miliárd €. Digitalizácia bojiska od satelitov po pešiaka naprieč celou štruktúrou OS SR bude najnáročnejší a jeden z najdrahších projektov v histórii. Preto čím skôr sa začne budovať tým lepšie. Lenže potrebné kapacity a spôsobilosti sú tak rozsiahle že len ich budovanie v podmienkach OS SR bude trvať pri dnešnom, po veľkých nákupoch veľmi napätom rozpočte, min. 10 rokov. Nie len kým nakúpiš materiál ale hlavne zoženieš ľudí s odbornosťami, ktorý tie kapacity vybudujú, budú ovládať a udržiavať v chode. Takže najprv treba začať so študentami na vojenskej akadémii a tieto odbornosti v OS SR prakticky skoro od nuly vybudovať.

      PVO za 6 miliárd € pri cene moderných PVO systémov je prakticky minimum, ak chceme týmito systémami pokryť aspoň základ a disponovať k tomu nejakým rozumnejším počtom rakiet. A veľa šťastia nemať manévrové jednotky, centrá velenia a riadenia na bojisku, vojenské základne, vojenskú aj civilnú kritickú infraštruktúru nechránenú systémami PVO. Určite ti každý poďakuje keď manévrové jednotky na zemi nebudú disponovať žiadnou mobilnou viacvrstvovou PVO, nebudú nijako chránené proti útokom drónom, vrtuľníkom, bojových lietadiel aspoň pomocou PVO veľmi krátkeho, krátkeho a stredného dosahu. Keď ti nepriateľ bude bombardovať vojenské aj civilné letiská, dopravné uzly cez ktoré bude prúdiť všetka logistika jednotkám, elektrárne, rozvodne el. elektriny, plynovody, továrne atď. tak ti ten IVAS u pešiakov bude fakt veľmi nápomocný ;) Ja dúfam že len takýto plánovačov nemá aj OS SR.

      Nikto netvrdí "niet analoga", každopádne REB, PVO systémy aj kybernetické operácie Ruska sú na veľmi vysokej úrovni, čo uznalo v konflikte na Ukrajine aj velenie NATO a preto proti nim moderné armády NATO budujú také rozsiahle a moderné kapacity.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      21:02 31.03.2023

      Preto chcem čakať 3-5 rokov - prichádza nám tu AI a tá vie triediť obrovské množstvá dát za zlomok času.. alebo vie ako NVIDIA vďaka tensor cores dopočítavať hrubý výkon.. O tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Preto chcem čakať 3-5 rokov - prichádza nám tu AI a tá vie triediť obrovské množstvá dát za zlomok času.. alebo vie ako NVIDIA vďaka tensor cores dopočítavať hrubý výkon..

      O tom som však nechcel..

      Samozrejme, že nechcem všetko za rok ale za 10 a kľudne niektoré schopnosti si naplánujme aj na 15-20..

      Na to, aby sme mali C-130 tak ich musíme mať vždy 3..
      Takže šup šup s tretím Spartanom..

      To ti povie kazdý, že je to nutné minimum ak chceš mať schopnosť aj v druhej polovici životnosti lietadiel..

      Malá krajina ako Slovensko si má kúpiť 3x C-130? Koľko tankov alebo Patria tam chcete previezť do toho Suwalskeho priesmyku?
      1-2 ks na let (lebo 1-2 lietadlo bude v oprave)

      Ani USA nepočíta s presunom veľkého počtu ABCT lietadlami..
      Pekne loďami a potom železnica/cesty..

      Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???

      Podľa mňa oveľa lepšie riešenie..

      Slovensko by malo budovať PVO hlavne pekne od začiatku - od najmenšieho po najväčšie..

      Krásne vidno na Ukrajine, že Rusko s tými wunderwaffe ako Kinžal a spol - nezasahuje vojenské cieľe - lenže dronmi robí peknú paseku..
      Netvrdím, že sa to nemôže zmeniť - no v tomto smere, aby vyvinuli JASSM-ER ekvivalent mi príde tak na +-20 rokov a viac..

      Aj keby sme dali 10 MLD na PVO - vždy niečo prejde a ruZZko má toľko efektorov, že nám ju i tak zahltí..

      Je to potrebné, ale straty budú - radšej by som dal 25% na Chimhoo/PULS/HIMARS a 25% na vývoj "vlastných rakiet" s Ukrajinou..

      Taká balistická schopná zasiahnuť Moskvy by sa mi vo vývoji s Ukrajinou a ďaľším štátmi veľmi páčila..

      Na platforme Zenith..

      Tá by odvrátila vojnu a chute Rusov na dekády.. odstrašenie lvl 999..Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:22 01.04.2023

      "Preto chcem čakať 3-5 rokov" ... Ešte raz, vieš mi dať jeden rozumný argument prečo čakať 3-5 rokov, keď tieto kapacity nevieš vybudovať v OS SR vybudovať ani do 10 rokov hoci by ...Zobrazit celý příspěvek

      "Preto chcem čakať 3-5 rokov" ... Ešte raz, vieš mi dať jeden rozumný argument prečo čakať 3-5 rokov, keď tieto kapacity nevieš vybudovať v OS SR vybudovať ani do 10 rokov hoci by si zdvojnásobil rozpočet na obranu a aj keby si sa z toho trebárs posral?

      "Malá krajina ako Slovensko si má kúpiť 3x C-130? Koľko tankov alebo Patria tam chcete previezť do toho Suwalskeho priesmyku?" ... To ako fakt myslíš vážne touto otázkou, pýtaš sa ma koľko tankov preveziem s 3x C-130? Skús sa zamyslieť čo za hovadinu si práve napísal.

      "Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???" ... 1. AČR počíta so zavedením väčšieho nákladného lietadla kat. C-130 alebo väčšie typu A-400/C-390 2. Spýtam sa koľko 463L paliet, prepravných kontajnerov či JLTV, nákladných vozidiel Tatra či Patrií prevezieš v MRTT.

      Neviem prečo vyťahuješ ako a čím US Army prapraví ťažké mechanizované ABCT. Ja sa bavím o jednotkách rýchlej reakcie, teda ekvivalent USMC MEU, 101. a 82. výsadkovej divízii, 75th ranger regiment. Tam má US Army časy nasadenia kdekoľvek na svete rádovo v hodinách resp. niekoľko desiatok hodín, práve vďaka leteckým transportným kapacitám USAF pomocou C-130, C-17, C-5.

      "Slovensko by malo budovať PVO hlavne pekne od začiatku - od najmenšieho po najväčšie.." Keby si to chcel budovať akokoľvek, výsledná suma bude vždy taká istá pretože kapacity a spôsobilosti ktoré musí PVO mať aby dokázali uchrániť manévrujúce jednotky, letiská, základne, kritickú infraštruktúru štátu atď. sú a budú vždy rovnaké.

      "Aj keby sme dali 10 MLD na PVO - vždy niečo prejde a ruZZko má toľko efektorov, že nám ju i tak zahltí.." Vždy niečo prejde, preto sa máme na PVO vykašľať a radšej investovať podľa teba namiesto toho investovať do digitalizácie bojiska a rozšírenej reality pre pešiakov? Čo je to za sprostosť?

      Ostatné blbosti snáď už nemá ani cenu komentovať...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:15 01.04.2023

      @sgt muprhy @darkstyle Pánové nechci Vám do toho moc skákat, ale imho bude primárně důležité, aby OSSR dosáhlo klasických konvenčních schopností na úrovni Dánska, Francie, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      @sgt muprhy

      @darkstyle

      Pánové nechci Vám do toho moc skákat, ale imho bude primárně důležité, aby OSSR dosáhlo klasických konvenčních schopností na úrovni Dánska, Francie, nebo Británie, když se tohle povede, tak i tak máte vyhráno. Ani tyhle skutečně bohaté armády zatím tohle moc neřeší, respektive pomalu to řešit začínají. Australané to též pomalu otukavaji a AČR to velmi pomalu a opatrně připravuje. Je skutečně v možnostech OSSR toto teď budovat?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:15 01.04.2023

      Danik Zoberiem to ako realista, OS SR nemá rozpočtové možnosti veľkoplošne zavádzať takúto hĺbkovú "digitalizáciu bojiska" min do 2030-2035 - timeline do ktorého sa primárne bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik Zoberiem to ako realista, OS SR nemá rozpočtové možnosti veľkoplošne zavádzať takúto hĺbkovú "digitalizáciu bojiska" min do 2030-2035 - timeline do ktorého sa primárne bude riešiť výmena starej sovietskej techniky za modernú štandardu NATO (nové tanky, KBVP, BVP, JLTV, nové logistické vozidlá), budú prichádzať a splácať nové stíhačky, bude sa budovať neexistujúca infraštruktúra pre vrtuľníky v Prešove a medzi tým sa postupne bude budovať moderná vrstvená PVO, ktorá pokryje aspoň minimálny potrebný základ podľa požadovaných schopností.

      Bol by som ale veľmi rád keby sa také kapacity hĺbkovej digitalizácie bojiska "network centric warfare" začali budovať a plošne zavádzať povedzme v horizonte 2024-2028 u jednotiek spadajúcich pod Veliteľstvo síl pre špeciálne operácie (5. pluk, výsadkový prápor), potom postupne u prieskumného práporu v horizonte povedzme 2028-2032 a potom následne ďalej napríklad po 2032 postupne pretavené aj do zvyšku OS SR. Dáva to zmysel?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:32 01.04.2023

      Sgt. Murphy Jestli budou finance tak dává. V tomhle bude teď hodně zajímavé pozorovat přerod AČR. STRATOM má být připraven 2024/2025, SATCEN ČR funguje, GOLEM a MODUS se též ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt. Murphy

      Jestli budou finance tak dává. V tomhle bude teď hodně zajímavé pozorovat přerod AČR. STRATOM má být připraven 2024/2025, SATCEN ČR funguje, GOLEM a MODUS se též připravuje. Ale ČR má tady přeci jen ve vesmírných technologiích nějaké to zázemí.

      Každopádně společně se zaváděním těchto systémů, to imho dost posune projekt F-35.

      Nyní se dost zlepšuje C2 díky novým prostředkům satelitní komunikace. Titusy přijdou tenhle rok, Pandury KOVS a KOVSŠ už jsou u jednotek.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      01:05 02.04.2023

      "Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???" Pretože keď nastane krízová situácia vo viacerých krajinách , tak je o prítup k nim ...Zobrazit celý příspěvek

      "Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???"

      Pretože keď nastane krízová situácia vo viacerých krajinách , tak je o prítup k nim "bitka" a nasleduje poradovník.
      Kurník, celá EU časť NATO nemá poriadne letecké kapacity, program SAS obsahuje až tri C-17, to má byť čo, piškvorky ?Skrýt celý příspěvek

 • Thatguy
  19:18 27.03.2023

  Poslednej dobe ako sa nato pozeram sa MO SR celkom darí. Mame podpísany kontrak na : Patria Leopard 2A4 Mantis Air Defence system AH-1Z CV90 MK IV + plus Investitica do domaceho ...Zobrazit celý příspěvek

  Poslednej dobe ako sa nato pozeram sa MO SR celkom darí.
  Mame podpísany kontrak na :
  Patria
  Leopard 2A4
  Mantis Air Defence system
  AH-1Z
  CV90 MK IV + plus
  Investitica do domaceho premyslu

  Ale pobav me o tom co realne SR Armada potrebuje:
  1. Určite by som privytal aby sa navyšil personal SR Armady . Bez obsluhy su nam nanič tie nove hračky.
  Armada SR bola strašne podfinancovaná za vlady RF a plus nehovoriac kauzy z nakupom novych radarov a modernizacia BVP bola ako velky vtip pre mna
  2. Pozemné sily:
  Obnova Tankovej Brigady :
  Bud me si k sebe uprimny tanky tu este snami stale budu a priama podpora vojakov na zemi je stale potrebna a este sa nebavíme o tom že vzdušny priestor nebudeme vediet uplne sami vediet ovladat. Vychod a zapad SR su ploche, napr: miesta ako su Bratislava ,Nitra , Trnava kde su velke polia na pestovanie a cele uzemie pri Dunaji,Košice a Michalovce sú pravé idealne na bojové operaciu tankového praporu. Čo sa tyka štruktury kde pravé by mohli mať zazemie. Bavíme sa o miestach kde je možnosť transportu cez železnice a dialnice . Takýmito miestami sú : Bratislava, Nitra,Michalovce,Banska Bystrica. Všetky tieto miesta sú z mojho pohladu plnia tieto potreby nato aby mohla vzniknut tanková brigada. Ohladom strojov ktoré by mohli tvoriť zaklad tejto brigady:
  Pre mna medzi hlavnych kanditavo by bolo K2 A LEO 2A7+
  Pri skuškach v norsku K2NO porzilo co sa tyka mobility aj vedenie palby porazilo LEO plus faktor polska je ze poliaci budu mat niekolko tychto tankovych brigad a plus ze vieme prakticky ziskat licenciu na vyrobu K2 podla našich potreb je uzasna vec ale otazka je peniaze ,ale pri fakte to ze uz sme dostali leo 2a4 a to ze z politických dovod mam pocit ze sa vidame cestou Leo
  Obnova mechanizovanej :
  Som rad že sme sa vydali cestou CV90 . Je to overený stroj a podpora pre našu armadu tu bude minimalne 15 rokov . Officalné slovensko sa zaviazalo postaviť dalšiu mechanizovanu brigadú na štandart NATO. Ale to neznamena ze tie dalšie dve nechame na starých BVP.
  Čo som rad že sme nakupili Patrie , čo nie som rad že to ma Turra-30 a použiva 2A42. Bol by som radšej keby ZTS ziskala licenciu na 35 mm čo ma CV90 . Z logistického hladiska by to bolo jednoduchšie prevadzkovať ten isty kanon a municiu.

  Mountain Brigade:
  Kedže stred a sever slovensko je kopcovitý kde tanky a bvp sa budu tažko dostavať pre toto by som navrhoval na vznik tejto brigady. Aj mam nato dovod: vec čislo jedna je že mame už priam znova nadobnute schopnosti CAS a prepojenie delostrelectva sa zo slovenských kopcov može pre potencionalneho nepriatela stat velky naraznik . ´Čo ale budeme potrebovat su nove auta čo nahradia defender ale myslím si že toto nebude problem. Slovensko ma automobilový priemysel čo nam dava aj vyhodu kedže nový Defender je vyrabany na SR. Takže nejake peniaze sa vratia do pokladnice . ˇČo si ale myslim že bude problem su MRAPY . Nemáme ich dostatok. MO SR už musi niečo spraviť s tým je to minimalne 2 roky vo výberovom konanie a bohužial je o tom aj malo informacií.
  Najsť nahradu za vz58 : Aj legenda musi isť raz na penziu. Čo sa tyka či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51 Nato By bola dlha diskusia . Aka puška to bude neviem ani ja ale určite by som privital k každej puške , optiku . Z výši to efektivnosť vojaka . Neviem ako stave mame vystroj pre jednotlivca.

  Delostelectvo:
  SR ma to štastie že sme si vieme vyrabať,modernizovať a udržovať naše zuzany. Určite by sa hodilo aby povodné zuzany prešli modernizaciu na štandart . Hodilo by sa aby do každej brigady bola aspoň mala podporu Zuzana 2 /RM-70 Modular (tiez som zato aby sa našlo riešenie bud modernizacia alebo nakup HIMARS jedno z tychto riešení ) a hlavne treba najsť nahradu za D-30 lebo ta raž nepatrí medzi NATO štandart a myslím si že KONŠTRUKTA-Defence by dokazala spraviť riešenie na tento problem

  Bol by som rad keby sme tie naše D-30, BVP-2 z Turra - 30 Vežami poslali na UA plus zvýšok tankov čo nam ostalo . Vojna na UA je prenas možnost sa zbaviť starej techniky a dostat nejaku akciu na nakup novej čo byť scenár MIG-29 za AH-1Z by sa nikdy nestal keby nebola vojna
  3. VzS
  SR Nakup obraných komplexov kratkej a strednej vzdialenost vzdušneho priestoru:
  Ako sme odovzdali nase S-300 PMU stratili sme sice vlasnu kapacitu na straženie vzdušneho priestoru ktoru nam zatial nahradzaju spojenci. Podla mna ked sa budeme bavit o nakupe tychto systemov určite sa budeme popytavat na cenovku Patriotov PAC-3 . V tomto pripade ale budeme musiet akceptovat to ze nam nic moc neprinesie do statneho rozpočtu ako aj to že nam nepomože rozvijat system v našom domacom priemysle ale zase koli politickým dovodom. Ale urcite oproti Patriotovi bude stat SAMP/T . Všetko zaleži na tom čo dostaneme za ponuku ale nakup tychto systemov bude musiet byt priorita dalšej vlady SR.

  Dalšia vec je ziskanie Mantis Air Defence system je vyborný na chranenie kritickej infraštrukury . Problem je ,že to neni mobilne na štyl Gepardu ktorý vie stražiť vojska aj infraštrukturu. A počet 2 nam určite nepomože ochraniť cely priestor a určite treba uvažit o nakupu skynet a uvažit či je možnosť to nainštalovať na Patriu alebo CV90 . Všetko toto je otazka penazi a politiky

  Čo teraz BH?
  Povodný plan bol nakup BH a neskôr ich prezbrojiť ale to sa nestalo a stale mame hole BH .V roku 2021 sa Nad´ sa rozhodol pre dve BH na ucel specialných sil . Takže nam ostava otazka čo z ostatnimi BH ? Urcite budeme prezbrojit Blackhawky pre potreby 52 vysadkového praporu plus dokupiť dalšie BH . Pre toto hovorim ze Armada moze vykonavat potreby aj MINV a tie AW, Bell su zbýtočné ale ako vieme mikulec to spravil. Pretoze už mame infraštrukturu a skusenosti z BH ked uz chcel nakupit nieco tak prečo nie BH?
  Kedže Nad´ nam kupil plnohodnotne bojove vrtulniky , není už potreba nato aby sme davali gun pods na BH čo inak by nas podla mňa rovnako stalo ako nakup AH-1Z . Viem že to neni idealna kombinacia BH a AH-1Z ale za lacní deal mat 12 plnehodnotných bojových helikoptier je kauf jak nikdy.

  Cele toto je len moj neodborný nazor a vyzualizaciu ako by som si predtavil stav SR armady .

  Ps. Som dysgrafik takže sa ospravedlnujem za chyby v texteSkrýt celý příspěvek

  • Harvest
   19:43 27.03.2023

   "Najsť nahradu za vz58 : Aj legenda musi isť raz na penziu. Čo sa tyka či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51. ´Čo ale budeme potrebovat su nove auta" kongres USA nam schválil grant vo ...Zobrazit celý příspěvek

   "Najsť nahradu za vz58 : Aj legenda musi isť raz na penziu. Čo sa tyka či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51.
   ´Čo ale budeme potrebovat su nove auta"

   kongres USA nam schválil grant vo výške 200 miliónov eur určených na modernizáciu obrany. Naď povedal, že ich chce použiť na nove ručné zbrane, prostriedky na boj proti dronom a viacúčelové obrnené vozidlá 4x4. Takže v dohľadnej dobe by sme mohli vedieť viac.

   https://twitter.com/SFPA_SK/st... Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   22:08 27.03.2023

   Niekoľko krát sa toto riešilo na palba.cz vo vlákne OSSR, kam kráčite. Nespomenul si drony rôznych veľkostí a loitering muníciu, čo je do budúcna veľmi dôležité. Prieskum sa bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Niekoľko krát sa toto riešilo na palba.cz vo vlákne OSSR, kam kráčite.
   Nespomenul si drony rôznych veľkostí a loitering muníciu, čo je do budúcna veľmi dôležité. Prieskum sa bez nich prakticky nedá robiť. Pozemné prieskumné vozidlá bez dronov typu Los, Snežka nestačia.
   Čo sa týka PVO,o antis sa neboj , nie je veľký problém ho umietniť na tatrovku, stačí vyrobiť podstavu. Nám treba len viac batérií.
   Čokoľvek pridáme do PVO, bude nutné upraviť C2 systém Astra, možno aj Letvis.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    13:24 29.03.2023

    Letvis je iba zdroj RL informácie. V reálnom čase nepoužiteľný pre Astra... Je tam veľké časové oneskorenie. Astrám chýbajú RL vyše 20 rokov...

    Letvis je iba zdroj RL informácie. V reálnom čase nepoužiteľný pre Astra... Je tam veľké časové oneskorenie. Astrám chýbajú RL vyše 20 rokov...

  • JCabuk
   08:56 28.03.2023

   No: 1. to s personálom je pravda, útvary sú žalostne nenaplnené; s podfinancovaním je tiež pravda, potom to tak vyzerá že sa musí kupovať všetko naraz. "Kauzy" ohľadom radarov - čo ...Zobrazit celý příspěvek

   No:
   1. to s personálom je pravda, útvary sú žalostne nenaplnené; s podfinancovaním je tiež pravda, potom to tak vyzerá že sa musí kupovať všetko naraz. "Kauzy" ohľadom radarov - čo presne máte na mysli? Lebo myslím, že najhorší problém je kúpa UH-60 bez prídavnej výzbroje. O radarovej kauze - neviem čo si mám pod tým predstaviť;
   2. obnova tankovej brigády - v skratke, neviem či myslíte obnovu ťmb (resp. jej vytvorenie), ale tankovú brigádu určite OSSR nebudú mať, lebo je nepotrebná. "priama podpora vojakov na zemi je stale potrebna a este sa nebavíme o tom že vzdušny priestor nebudeme vediet uplne sami vediet ovladat" - lenže to nefunguje tak, že ak nemám vzdušné sily pre CAS tak mi všetky spôsobilostí CAS nahradí fiktívna tanková brigáda. "Vychod a zapad SR su ploche, napr: miesta ako su Bratislava ,Nitra , Trnava kde su velke polia na pestovanie a cele uzemie pri Dunaji,Košice a Michalovce sú pravé idealne na bojové operaciu tankového praporu" - dajme tomu, lenže to je tak 1/3 územia (plus teraz neviem či myslíte teda tankovú brigádu či prápor). "kde je možnosť transportu cez železnice a dialnice . Takýmito miestami sú" - tak ono železnica a diaľnica/rýchlostná cesta je viac-menej už všade - btw, neviem si predstaviť tanky idúce po vlastných cez slovenské mosty, ktoré nemajú takú nosnosť. "Pre mna medzi hlavnych kanditavo by bolo K2 A LEO 2A7+" - to sedí, plus si ešte BaE pretláča (resp. marketinguje) CV90120. "z politických dovod mam pocit ze sa vidame cestou Leo" - sedí detto.
   "Officalné slovensko sa zaviazalo postaviť dalšiu mechanizovanu brigadú na štandart NATO" - nie, cieľom je jedna ťažká mechanizovaná brigáda (btw tankový prápor spadá pod ňu). "Ale to neznamena ze tie dalšie dve nechame na starých BVP" - CV90 postupne nahradia všetky BVP.
   "radšej keby ZTS ziskala licenciu na 35 mm čo ma CV90 . Z logistického hladiska by to bolo jednoduchšie prevadzkovať ten isty kanon a municiu" - Turra 30 by mala prospektívne mať 30 mm NATO štandard. Myslím že v štúdii uskutočniteľnosti BOV sa to spomínalo. 35mm na CV90 sa prioritne zrejme určilo s vzhľadom na možnosť neskôršieho prezbrojenia na 50 mm (a Turru30 s 50 mm kanónom si neviem predstaviť).
   "Mountain Brigade" - v skratke, neviem si predstaviť, čo si pod tým viete predstaviť. Akože horská brigáda, ktorá bude mať len off-road vozidlá? :-)
   "nový Defender je vyrabany na SR" - no, lenže je rozdiel medzi SUV, ktorým sa vozí 4-členná rodina, a plnohodnotným vozidlom pre armádu. Vozidlá 4x4 sú aj tak v štádiu finálneho riešenia.
   "či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51 Nato By bola dlha diskusia" - nebola by to dlhá diskusia, určite to bude 5,56. Nevidím dôvod na zaraďovanie 7,62 . "určite by som privital k každej puške , optiku" - ja by som privítal, aby každé auto malo volant :-)
   "Hodilo by sa aby do každej brigady bola aspoň mala podporu Zuzana 2 /RM-70 Modular" - tak ono Zuzany 2 a Modulare aj slúžia na podporu ťmb, plus sa hovorí o rozšírenie delostrelectva (myslím že v nejakom čísle Obrany bola zástupcom veliteľa del. pluku spomenutá Eva, ale kto vie). "treba najsť nahradu za D-30" - D-30 slúži len na ceremoniálne účely.
   "poslali na UA plus zvýšok tankov čo nam ostalo" - hore píšete o potrebe vybudovania "tankovej brigády", zrazu chcete tanky posielať. "Vojna na UA je prenas možnost sa zbaviť starej techniky" - tak ono, vojny boli z business hľadiska vždy o tomto (a tým nechcem hovoriť že ruská agresia slúži ako business; len hovorím z faktického hľadiska). "byť scenár MIG-29 za AH-1Z by sa nikdy nestal keby nebola vojna" - môže byť pravda, i keď neviem presné okolnosti toho, prečo Pakistan tie AH-1Z nezobralo a prečo sa nakoniec určili na odpredaj.
   3. VzS
   "ked sa budeme bavit o nakupe tychto systemov" - silne pochybujem, že sa bude PVO stredného a vyššieho dosahu riešiť na národnej úrovni. Skôr sa pretlačí nemecká iniciatíva o spoločnej PVO. "rozvijat system v našom domacom priemysle ale zase koli politickým dovodom" - PVO je tak komplikovaná vec, že vývoj v SR je viac než len otázka politických dôvodov. To, že nevyvíjame strategické bombardéry taktiež neznamená, že to je politický dôvod :-)
   "neni mobilne na štyl Gepardu ktorý vie stražiť vojska aj infraštrukturu" - Gepard a Mantis sú dva rozličné systémy, ktoré sa nedajú porovnať. Je to ako porovnať Multikáru a Tatru. "ochraniť cely priestor" - žiaden štát nemá chránený 100% svojho vzdušného priestoru. "určite treba uvažit o nakupu skynet a uvažit či je možnosť to nainštalovať na Patriu alebo CV90" - SPAAG alebo iný mobilný SAM je skôr otázka toho, či sa dá prednosť vozidlu alebo sa bude uvažovať o mobilnom družstve s MANPADS.
   "Nad´ sa rozhodol pre dve BH na ucel specialných sil" - možno sa mýlim ale myslím, že SŠO uvažovalo o svojich helikoptérach už nejakú dobu. "Bell su zbýtočné ale ako vieme mikulec to spravil" - lenže Mikulec je ministerstvo vnútra, nie obrany. Bell sú vrtuľníky pre políciu, nie armádu.
   "Kedže Nad´ nam kupil plnohodnotne bojove vrtulniky" - ešte nie sú obstarané. "není už potreba nato aby sme davali gun pods na BH" - súhlas, ale "čo inak by nas podla mňa rovnako stalo ako nakup AH-1Z" - to určite nie.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   08:56 28.03.2023

   Pri kúpe 2ks BH sa dovybavili čiastočne ostatné kusy a plnohodnotné ...Zobrazit celý příspěvek

   Pri kúpe 2ks BH sa dovybavili čiastočne ostatné kusy a plnohodnotné 7/9..

   https://sita.sk/kedy-pridu-na-...

   Keď už ideme meniť vz58 - čo tak sa pozrieť po 6.8mm..
   Náš najväčší spojenec ju momentálne otestoval a zavádza..
   V roku 2026 má mať vybudovanú linku na náboje - náboj si armáda vyvinula sama.

   Podľa mňa sme čakali tak dlho, že si počkať ešte 3-5 rokov ako tento projekt dopadne a potom osloviť SiG Sauer, že by sme chceli výrobnú linku na ich zbraň by bolo super..Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    09:56 28.03.2023

    Väčšina krajín Európskej časti NATO aktuálne zavádza nové ručné palné zbrane stále v 5,56/7,62 mm (Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Česko, Maďarsko, Pobaltské štáty...). Kým US ...Zobrazit celý příspěvek

    Väčšina krajín Európskej časti NATO aktuálne zavádza nové ručné palné zbrane stále v 5,56/7,62 mm (Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Česko, Maďarsko, Pobaltské štáty...). Kým US ozbrojené sily budú prezbrojené na 6,8 mm tak to potrvá ešte veľmi dlho a nemá to jasný koniec. Čo ak sa nakoniec nerozhodnú napríklad neprezbrojiť všetky útvary? Alebo vymeniť všetky zbrane na 6,8mm len niektoré napr. DMR a SAW/guľomety? Nemyslím že by bolo aktuálne rozumné ani ďalej čakať a ponechať obstarožné vz. 58 ale ani ísť do 6,8 mm. Navyše už prezbrojujeme ľahké guľomety na 5,56 mm. Ale o nové ručné palné zbrane od SIGu by som sa zaujímal určite a záujem SIGu by bol možno tiež, poslednú dobu idú šupy bomby. MCX-Spear LT je veľmi zaujímavá puška. CZ vs SIG vs HK? Tak to by bola pecka a prakticky žiadna puška od týchto troch výrobcov by nebol zlý výber.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     13:34 28.03.2023

     Pokiaľ sa teraz za niekoľko desiatok miliónov kúpia tisícky amerických pušiek (Colt CZ ?) na základné prezbrojenie, tak aj ďalšie sa už budú dokupovať od rovnakého výrobcu.

     Pokiaľ sa teraz za niekoľko desiatok miliónov kúpia tisícky amerických pušiek (Colt CZ ?) na základné prezbrojenie, tak aj ďalšie sa už budú dokupovať od rovnakého výrobcu.

     • Hevonen
      14:09 28.03.2023

      Ak sa vyberie M4, tak ďalšie M4 môžu byť od iného výrobcu. Toho domáceho :)

      Ak sa vyberie M4, tak ďalšie M4 môžu byť od iného výrobcu. Toho domáceho :)

     • Sgt Murphy
      14:39 28.03.2023

      Havonen Lacná kópia ARky od Kuracinu kvality že čínske Norinco lepšie vyrobí? Nie vďaka.

      Havonen Lacná kópia ARky od Kuracinu kvality že čínske Norinco lepšie vyrobí? Nie vďaka.

     • Hevonen
      16:57 28.03.2023

      OSSR zakúpené kusy na testovanie ohodnotili úplne naopak ako ty. Už si to aspoň držal v ruke? Ci čokoľvek od nich? Pochybujem, lebo ja od majiteľov co sa v zbraniach vyznajú ...Zobrazit celý příspěvek

      OSSR zakúpené kusy na testovanie ohodnotili úplne naopak ako ty.
      Už si to aspoň držal v ruke?
      Ci čokoľvek od nich?

      Pochybujem, lebo ja od majiteľov co sa v zbraniach vyznajú počúvam len pochvaly na kvalitu produkcie.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:23 28.03.2023

      Máš pravdu. ARku od GP som nedržal. To ani nemusím, low cost ARkami sa to na trhu hemží až až, sú ich desiatky výrobcov a GP sa od nich ničím nelíši. To že ešte niečo držíš v ruke ...Zobrazit celý příspěvek

      Máš pravdu. ARku od GP som nedržal. To ani nemusím, low cost ARkami sa to na trhu hemží až až, sú ich desiatky výrobcov a GP sa od nich ničím nelíši. To že ešte niečo držíš v ruke a pár krát vystrelíš v ideálnych podmienkach na strelnici neznamená, že je to bude aj kvalitným blbuvzdorným náradím pre pešiaka slúžiť roky s minimom porúch a desiatkami tisíc vystrelených nábojov vo všetkých podmienkach. Trochu sa vyznám do zbraní (hoc nie som žiaden "zbrojir") a viem čo sa tam vie "dojebať". AR15 je celkom zapeklitá platforma a je rozdiel či je to vyladená AR15 za 2000+ € alebo za polovicu či nižšie a fakt nie, nie je to "prirážka" výrobcu ako sa to snažia vysvetliť fanúšikovia GP, ktorý vychvália aj hovno len preto že je to "made in slovakia". Od skúsených strelcov pochvaly na GP nepočujem, môj názor je to klasická low cost ARka ktorej cieľovým zákazníkom je "redneck" vidlák z nejakej zapadnutej diery v Alabame, spolu s low cost samopalom Stribog (tiež šrot), ktorý po kúpe pušky už nemá peniaze na náboje. Alebo domáci nenáročný víkendový strelec a fanúšik "made in slovakia" nacionalista, ktorý vychváli aj hovno lebo je to "made in slovakia", donedávna ešte nadával na ARky a strieľal zo vz. 58 z bazáru za 100 € čo preňho bola najlepšia možná zbraň. Nie že by som takých nepoznal ;) ale s ďalším skalopevným fanúšikom GP fakt nemám chute strácať čas debatou.Skrýt celý příspěvek

     • JCabuk
      19:27 28.03.2023

      Henonen: môžem poprosiť link na výsledky testovania pušiek v OSSR? Z medializovaných info viem, že boli testované (alebo minimálne sa to chystalo), som celkom zvedavý na závery z ...Zobrazit celý příspěvek

      Henonen: môžem poprosiť link na výsledky testovania pušiek v OSSR? Z medializovaných info viem, že boli testované (alebo minimálne sa to chystalo), som celkom zvedavý na závery z testovSkrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:06 29.03.2023

      JCabuk: výsledky testov nie sú verejné. Existuje odpoveď ministerstva obrany pre hospodárske noviny, ktorú ti môžem poskytnúť. Vlani si však ministerstvo obrany vyžiadalo ...Zobrazit celý příspěvek

      JCabuk:
      výsledky testov nie sú verejné.
      Existuje odpoveď ministerstva obrany pre hospodárske noviny, ktorú ti môžem poskytnúť.

      Vlani si však ministerstvo obrany vyžiadalo niektoré Kuracinove zbrane – útočnú pušku M4M a samopal Stribog, ktoré následne podrobilo armádnym testom a tie dopadli pri rôznych typoch munície, poveternostných podmienkach a mechanickej záťaži výborne, odpovedá ministerstvo.

      https://hnonline.sk/finweb/eko... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:34 29.03.2023

      Hevonen bude súťaž, dúfam že prebehne aj intenzívne dlhodobejšie testovanie u armády a ukáže sa či chce armáda M4A1, Bren 2, HK416, Sig Spear LT, MSBS, LMT MARS-L... Alebo ARku od ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen bude súťaž, dúfam že prebehne aj intenzívne dlhodobejšie testovanie u armády a ukáže sa či chce armáda M4A1, Bren 2, HK416, Sig Spear LT, MSBS, LMT MARS-L... Alebo ARku od Grand Power... Či niečo iné. Samozrejme beriem to nie len ako pušku ale ako zbraňový systém, teda s príslušenstvom na čistenie, zásobníkmi, bodákom, puzdrom na bodák, kufrom na pušku, optimálne aj s optikou. Ak je GP ako píšeš, tak by mala všetky ostatné ponuky poraziť. Ale už nie sú časy SNS ani SMERu a nebude sa nakupovať len preto, lebo slovenský produkt.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:06 29.03.2023

      Pokud dostanete z USA karabiny M4, tak nemá smysl pořizovat nic jiného.

      Pokud dostanete z USA karabiny M4, tak nemá smysl pořizovat nic jiného.

     • Danik
      08:43 30.03.2023

      @scotty

      Proč by ne. 5k pušek se dá výsadkářům, průzkumu, VP případně do MZ a 20k pušek se vybere dle požadavků OSSR

      @scotty

      Proč by ne. 5k pušek se dá výsadkářům, průzkumu, VP případně do MZ a 20k pušek se vybere dle požadavků OSSR

     • Hevonen
      09:00 30.03.2023

      Danik: Bude sa už vyberať iba z M4. Ja som vám tu už minulý rok tvrdil, že MOSR spraví všetko preto, aby sa BREN k jednotkám nedostal. Jednoducho ho nechcú. Asi nie kvôli zbrani ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik:
      Bude sa už vyberať iba z M4.
      Ja som vám tu už minulý rok tvrdil, že MOSR spraví všetko preto, aby sa BREN k jednotkám nedostal. Jednoducho ho nechcú. Asi nie kvôli zbrani samotnej, aj keď aj zameniteľnosť a dostupnosť ND je dôležitá, ale vďaka korupcii CZUB za vlád SMERu.
      Vymysleli to.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:24 30.03.2023

      @hevonen Nebyl jste to taky Vy co mi tvrdil (možná ne, proto se ptám tak Vám nechci křivdit), že ty Minimi budou určite Mk.3 a ne ty výběhovky? A hle, staré Mk.1 a Mk.2 od britů ...Zobrazit celý příspěvek

      @hevonen

      Nebyl jste to taky Vy co mi tvrdil (možná ne, proto se ptám tak Vám nechci křivdit), že ty Minimi budou určite Mk.3 a ne ty výběhovky?

      A hle, staré Mk.1 a Mk.2 od britů co už si zažily pár afghánských ofenziv, s krátkou hlavní v 5.56, což je konfigurace, která naprostá většina uživatelů vyřazuje.

      Pak jste taky říkal něco o tom, že CSG nemají rádi celkově, nu a vypadá, že logina bude Tatra.

      Teď neříkám, že to bude Bren, nebo má být Bren, kupte si co chcete, výběr je veliký, jen bych neříkal hop dokud se nepřeskočí.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      14:01 30.03.2023

      Danik: Nie, o Minimi som tu s nikym nediskutoval. Mk.1 a Mk.2 ktoré kupujeme sú funglovky zo skladov, nie používané. Stálo nás to na kus asi 5% toho, čo vas :) Ja som spokojny. Vy ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Nie, o Minimi som tu s nikym nediskutoval.
      Mk.1 a Mk.2 ktoré kupujeme sú funglovky zo skladov, nie používané.
      Stálo nás to na kus asi 5% toho, čo vas :) Ja som spokojny. Vy by ste neboli?
      Pár rokov vydržia a potom sa môže riešiť čo ďalej. Hlavne že UG59 je od tohto roku minulosťou.

      Nákup Tatry by mal súvisieť so vzájomným obchodom (wink wink, nové veže na Panduroch) a samozrejme výrobou v Trenčíne, aj pre produkciu v ČR. Výrobou, nie montážou.
      Uvidíme ako to dopadne. Nemecko nám Mantis nedáva len tak...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      14:49 30.03.2023

      "Funglovky" Haha, škoda, že Britové na to mají krapet jiný názor :-) Jj, olítané L110A1 a L110A2 co se uložily (ty co byly ještě schopné provozu), navíc většina A1, bez railů, dle ...Zobrazit celý příspěvek

      "Funglovky" Haha, škoda, že Britové na to mají krapet jiný názor :-)

      Jj, olítané L110A1 a L110A2 co se uložily (ty co byly ještě schopné provozu), navíc většina A1, bez railů, dle výčtu pořízených součástí se pobralo vše co se našlo, v 5.56, s nejhorší možnou pažbou a s krátkou hlavní Versus skutečné funglovky Minimi Mk.3 7,62 s dlouhou, k tomu Elcan Specter 1-4x, laserové značkovače a termovizní předsádky. Inu, za kvalitu se platí.

      K těm věžím, doufám že ne... MLU Panduru snad pojede na co největší kvalitu takže zrovna ty UT-30Mk.II budou pěkná volba.

      Takže montáž a k tomu výroba pár dílů.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      17:25 31.03.2023

      Opravujem, 1,6% ceny AČR https://www.kverulant.org/arti... Podvozky sa v TN vyrábajú od ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravujem, 1,6% ceny AČR

      https://www.kverulant.org/arti...

      Podvozky sa v TN vyrábajú od 2010. Aktuálne sa tam vyrabaju AM-70EX, ktoré OSSR neobjednala. ;-)
      Všetky dodané M1, boli vyrobené v Trenčíne.
      Samozrejme vyrabaju sa tam podvozky pre Zuzy 2. Rezanie, zváranie, ohýbanie a logicky subdodávky z automotive.
      Po novom sa budú vyrábať aj kompletné kabiny, celé vozidlá.
      Je logické, ze koncern bude chcieť využiť synergické efekty.
      Zatiaľ co UT, fantasticka izraelska veza, rovnako fantasticka bola aj tá prvá, akurát ju treba po desiatich rokoch vymieňať, je dovoz zo zahraničia. Turra je z celkom podstatnej časti moravskeho pôvodu.
      Ale vyberte si co chcete.
      MOSR to MOČR vysvetlilo jasne. Objednávky budu obojsmerne, alebo nebudú vôbec.
      Kto z týchto dvoch ministerstviev vie ako dobre rokovať a vyjednávať, o tom je clanok pod ktorým diskutujeme. Nie je to nic proti nikomu. Je to proste čistá ekonomická realita.

      Co hovoria Briti netuším,viem co prišlo na sklad.
      Podzravujem do Přahy a okolí ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:52 01.04.2023

      Hevonen Aaach :-) Ale ono se jich kupuje krapet víc, milý slovenský příteli. Jasné, ale kdopak tam do toho slavného Trenčína bude dovážet projektovou dokumentaci, materiál, ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen

      Aaach :-)

      Ale ono se jich kupuje krapet víc, milý slovenský příteli.

      Jasné, ale kdopak tam do toho slavného Trenčína bude dovážet projektovou dokumentaci, materiál, mototory, převodovky atd. Měly se tam dělat 810 Tactic (ty moc chtěné nejsou), no hurá. AM-70EX, to je ale EA :-)

      Kolikátá, že už to je vylepšená verze Turry za těch pár let?

      Jo, dostat za ty braky AH-1Z za 1/3 je umění, podmíněné současnou realitou. Jinak tedy nevím nevím.

      Jj A1 a A2 od Britů (bylo to pěkné počtení jejich materiálů) aneb Mk.1 a Mk.2. OSSR se povedlo po 30-ti letech obměnit kulomety a zrovna za ty co už jiní vyřazují. Gratulki.

      Pozdravuju za Karpaty kde je tráva zelenější :-)))Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    06:57 29.03.2023

    Sgt Murphy Čo je to za argument väčšina európskej časti.. Najväčšia aliančná sila, ktorá svoj záväzok braniť slobodný svet práve potvrdzuje aj na Ukrajine zavádza po skoro 70 ...Zobrazit celý příspěvek

    Sgt Murphy

    Čo je to za argument väčšina európskej časti..

    Najväčšia aliančná sila, ktorá svoj záväzok braniť slobodný svet práve potvrdzuje aj na Ukrajine zavádza po skoro 70 rokov nový náboj..    Vyvinula a otestovala náboj aj novú zbraň. 1000 vojakov ju testovalo 27 mesiacov..
    Jedná sa o jeden z kľúčových projektov ich novej tretej doktríny..

    Žiaden novozavadzaný zbrojný systém nemá jasný koniec - tak majú postavené zákony v USA..
    Plány sú prezbrojiť do 10 rokov..

    USA objednalo 250000 náhrad za M4 a M249.. podpísalo kontrakty a buduje novú linku na náboje..

    Prvá jednotka má byť prezbrojená tento rok..

    Je chybou ak nebudeme aspoň uvažovať o 6.8mm nábojov a zbraní v dnešnej dobeSkrýt celý příspěvek

    • Danik
     09:28 30.03.2023

     Všechny nově zaváděné zbraně do evropských armád v posledních letech, tedy HK416 (Francie), Grot, Bren, LMT MARS-L (Estonsko), SCAR (Portugalsko a Slovinsko), Finové a Švédi teď ...Zobrazit celý příspěvek

     Všechny nově zaváděné zbraně do evropských armád v posledních letech, tedy HK416 (Francie), Grot, Bren, LMT MARS-L (Estonsko), SCAR (Portugalsko a Slovinsko), Finové a Švédi teď připravují společný tendr na ARka od SAKO, všechno je v 5.56. Tenhle náboj bude na našem kontinentu tvořit hlavní munici útočných pušek a karabin další dekády.

     US ještě 6.8 ani pořádně nezavedlo, že by zrovna Slovensko (bez urážky), bylo tady průkopníkem 6.8 v Evropě? Pardon, to není dobrý nápad.Skrýt celý příspěvek

  • Maverick
   12:21 28.03.2023

   Hovoris mi z duse.

   Hovoris mi z duse.

   • Maverick
    12:23 28.03.2023

    ale z tou castou o BH nesuhlasim.

    ale z tou castou o BH nesuhlasim.

  • Sgt Murphy
   14:37 28.03.2023

   That guy pomiešal si tam podľa mňa veľa vecí ale pointa tam je. Na Zuzana 2, Patria 8x8 a CV90, F-16, UH-60M, AH-1Z, nové radary, nové guľomety 5,56 mm máme podpísané kontrakty, ...Zobrazit celý příspěvek

   That guy pomiešal si tam podľa mňa veľa vecí ale pointa tam je. Na Zuzana 2, Patria 8x8 a CV90, F-16, UH-60M, AH-1Z, nové radary, nové guľomety 5,56 mm máme podpísané kontrakty, ktoré sú aktuálne plnené resp. budú v najbližších rokoch. Na niečo som zabudol? Leo 2A4 dostávame "darom", tie sme neobjednali a na prezbrojenie ŤMB resp. tankového práporu ich nie je dosť. Dva MANTISy sme tiež neobjednali, ale dostaneme, tiež prakticky nepokrývajú nič čo potrebujú ozbrojené sily.

   1. Nákup nových radarov bol podpísaný už za novej vlády a prakticky sa nakupujú tie isté čo boli vybrané za minulej vlády, z Izraela. Problém je že Izrael nestíha plniť kontrakt pre nás ani pre ČR, ktoré kupuje tie isté radary.

   2. Vybudovanie ŤMB - myslíš prezbrojenie 1. mechanizovanej brigády pre potreby NATO? Tak to predsa sa už deje. Podpísaný kontrakt na 152 ks CV90, cieľ je celkovo 224 ks a v budúcnosti ďalšie vozidlá bojovej podpory a bojového zabezpečenia ŤMB na podvozku BOV 8x8. Moja osobná preferencia je aby sa namiesto Patrie 8x8 do role vozidiel bojovej podpory a bojového zabezpečenia šlo do lacnejšieho podvozku Patrie 6x6. Potreba zostáva zaobstarať nové tanky pre tankový prápor. Kľudne by som pouvažoval okrem K2 a LEO 2A7 aj nad M1A2 SEP v3/v4 podľa toho ktorá strana poskytne najlepšiu ponuku. Poliaci M1 majú (M1A1)/budú mať (M1A2) tiež aj s plne vybaveným servisným a výcvikovým strediskom, navyše v Poľsku sú, už tuším natrvalo, rozmiestnené US jednotky s týmito tankmi.

   Žiadna iná brigáda na „vybudovanie“ neostáva, ak nepočítame vybudovanie organizačného jadra, okolo ktorého by bolo v prípade potreby mobilizácie, vybudovaná tretia - pešia brigáda. No a pláne je prezbrojiť aj 2. mechanizovanú brigádu na nové vozidlá Patria BOV 8x8. Opäť moja vízia je verzie v roli bojovej podpory, bojového zabezpečenia riešiť cez lacnejší podvozok 6x6, keďže pre potreby OS SR potrebujeme a plánujeme do budúcnosti vo všetkých verziách až 500 ks obrnených kolesových vozidiel.

   Kanón 30 mm vs 35 mm? Z logistického hľadiska je to už jedno keďže každá brigáda bude vyzbrojená len jedným typom kanónu. Výhoda 35 mm na pásových BVP je vyššia účinnosť munície 35 mm, 30 mm zas má výhodu že na podvozok 8x8 je to ľahší, tj. celá zbraňová stanica má nižšiu váhu – vozidlo má nižšie položené ťažisko a lepšie jazdné vlastnosti v teréne. A 30 mm je v NATO rozšírenejší náboj/sú naň aj vyššie výrobné kapacity. Takto ako to je by to mohlo ostať, myslím že obstarávať by sa KBVP mali práve s Turrou a 30 mm kanónom v NATO ráži ak si dobre pamätám. Sovietsky 30 mm o ktorom sa uvažovalo „lebo domáca výroba“, je jednoducho sprostosť – lebo kto nám tú muníciu v prípade vojny bude dodávať ak naše výrobné kapacity nebudú stíhať resp. budú vyradené a logistika so spojencami v prípade spoločného nasadenia.

   3. Bojové jednotky: Horskú jednotku si predstavujem ako jednotku dedikovanú na boj v horách, teda ľahkú jednotku typu „komando“ so špecializovaným vybavením na pohyb v horách a výcvikom. Ale to zas tiež nie je potreba mať toho celú brigádu, na to nie sme tak veľká armáda a nikto nebude bojovať o kopce v horách, ale o mestá v údoliach. V našich terénnych kopcovitých podmienkach tam síce nie je až tak potreba ŤMB, ale na takú prácu sa dokonale hodí aj brigáda stredného typu s kolesovými BVP opatrených automatickým kanónom, protitankovými strelami a nesúcimi výsadok.

   Ale potrebu takejto špecializovanej jednotky určite vidím, síce výcvik na to majú aj špeciálne sily, ale bolo by zaujímavé nemať túto spôsobilosť len tam. Viem si predstaviť že namiesto troch práporov u 2. brigády by neboli na KBVP prezbrojené všetky tri, ale len dva prápory a jeden by bol špeciálne prápor vybudovaný okolo BvS10, čo je vozidlo priamo určené do ťažkého horského terénu používané armádami v Škandinávii. Okrem toho by v takýchto podmienkach vedeli pôsobiť aj 5. pluk, výsadkový pluk a spomínaný horský prápor, čiže mali by sme vlastne jednotku o sile cca 3 práporov schopných bojovať priamo v horskom prostredí, čo je zapeklité prostredie pre postup nepriateľa a vedeli by im tam riadne zavariť.

   Samozrejme aj nové ručné palné zbrane - útočné pušky, pušky pre presnú streľbu (DMR) ako náhrada Dragunova samozrejme všetko s optikou, IR značkovače, nové jedno ranné aj automatické granátomety, nové guľomety nie len ľahké LMG 5,56 mm ktoré sa nakupujú ale treba aj MMG FN 7,62 mm a ťažké 50 cal, nové protitankové rakety náhrada RPG a riadené protitankové strely, NLOS rakety, mínomety, mikro dróny pre SOF a prieskum, taktické prieskumné dróny, loitering munícia... Samozrejmosť je nová moderná "univerzálna" kamufláž multispektrum ktorá dobre maskuje vo viditeľnom spektre počas celého roka teda niečo ale aj pod nočným videním. Nová bojová uniforma, moderná uniforma do zhoršených poveternostných podmienok (ECWCS) ktorá reflektuje moderné trendy, nové výstrojné súčiastky ako modulárna balistika, rôzne sumky, batohy, rôzne typy obuvi, nové helmy, nočné videnia jednotlivca, termovízie, stany, modulárne spacáky, karmimatky atď... No je toho dosť.

   Takže ozbrojené sily by vyzerali takto:

   Sily pre špeciálne operácie:
   - 5. pluk – ten by som ešte posilnil, nákup nových útočných 4x4 s väčším užitočným zaťažením než malé, ľahké Polarisy
   - Výsadkový prápor – ten sa už buduje, nákup útočných vozidiel 4x4 ideál Supacat Jackal
   - Samostatný oddiel – ten sa tiež buduje
   - Jednotka na kybernetické operácie - tá sa buduje
   - Výcviková základňa špeciálnych síl: tá už sa tiež už buduje

   ... Vybudoval by som tiež dedikovanú vrtuľníkovú letku pre špeciálne operácie min. 4x UH-60M „SOF“, ideálne 6x UH-60M „SOF“ + väčšie vrtuľníky s rampou, 4x AW-101/Ch-47 pre výsadkárov.

   Pozemné sily: Bojové sily

   1. Brigáda:
   - 1x horský prápor (BvS10 v rôznych verziách), protitankové zbrane Carl Gustav, Spike/Javelin
   - 3x mechanizovaný prápor (Patria), potreba BOV 8x8 s mínometom 120 mm na palebnú podporu
   - 1x prápor logistického zabezpečenia

   2. Brigáda:
   - 1x tankový prápor (nové MBT)
   - 3x mechanizovaný prápor (CV90), potreba pásového BVP s mínometom 120 mm na palebnú podporu
   - 1x prápor logistického zabezpečenia

   3. Brigáda – pešia, vybudovať organizačné jadro pre potreby mobilizácie (základná kostra - velenie a výcvikový inštruktori + základňa a výcvikové priestory + sklad zbraní, munície a vojenského vybavenia) ... V čase mieru by fungovala pre potreby Aktívnych záloh.

   Pozemné sily: Sily bojovej podpory:

   Delostrelecký pluk:
   - 1x delostrelecký oddiel samohybných húfnic Zuzana 2, riešiť presnú muníciu 155 mm a maximalizovať sklady klasickej 155 mm
   - 1x delostrelecký oddiel M777, kt. môžu byť nesené vrtuľníkmi UH-60M
   - 1x raketometný oddiel – výmena obstarožných MODULAR za napr. HIMARS / Chumnoo / PULS schopné strieľať aj rakety niekoľko stoviek km
   - 1x protitankový oddiel – rakety Spike NLOS
   Ženijný pluk
   Prieskumný prápor
   Prápor podpory velenia

   ... Špeciálne sily, delostrelecký pluk a prieskumný prápor by mali v organickej štruktúre vlastné prieskumné dróny + zakomponovanie loitering munície do výzbroje pozemných síl OS SR.

   Pozemné sily: Sily bojového zabezpečenia:
   - Pluk logistického zabezpečenia – novo vzniknutá jednotka aj s novými vozidlami TATRA (viem si predstaviť nový ako v Belgických ozbrojených silách), ktorá by poskytovala ďalšie dodatočné zásobovanie, presuny, opravy atď. pretože táto spôsobilosť je v ozbrojených silách veľmi poddimenzovaná a ako všetci vieme, všetka bojová činnosť stojí a tiež padá na logistickom zabezpečení.

   Tiež je potreba vymeniť všetky V3S aj rôzne staré typy Tatier, a zjednotiť vozový park. Takže súťaž na stovky nových nákladných vozidiel strednej kategórie 4x4 alebo 6x6 niečo na spôsob FMTV čo môže nosiť aj rôzne špeciálne nadstavby a logistické vozidlá ťažkej kategórie kategórie 6x6, 8x8.

   Výmena a doplnenie ľahkých taktických 4x4. Komerčne dostupný podvozok pre dostupnosť ND, je to vlastne každodenný „taxík“ v čase mieru ale niečo to musí zvládnuť aj v prípade vojny. Ideál Toyota, buď Hilux alebo verzie Toyota Land Cruiser série 70. Alebo Ford Ranger. Land Rover Defender novej generácie je nespoľahlivé drahé luxusné „suv“čko pre vyvážanie lacných pipiek bohatých papalášov bez rámovej konštrukcie, ktorá nie je určená pre rôzne nadstavby a tvrdé zachádzanie v teréne. Doriešiť treba obrnené taktické 4x4. Pre armádu v našich podmienkach sú potreba lepšie jazdné vlastnosti v teréne než rôzne ťažké MRAPy, ľahšie než Gerlach/M-ATV a s vyšším užitočným zaťažením než Iveco LMV, takže ideál cez USA kúpiť JLTV, kde je zaručená najlepšia cena.

   Čo sa týka vzdušných síl.

   1. Protilietadlová brigáda: OS SR by malo riešiť hlavne PVO veľmi krátkeho, krátkeho a stredného dosahu. PVO systémy s raketami s väčším doletom by sa malo riešiť v rámci NATO protiraketového štítu proti balistickým raketám. Teda Patrioty, THAAD, AEGIS. PVO krátkeho dosahu by som riešil nákupom automatických kanónov s raketami krátkeho dosahu na podvozku Patria, niečo na spôsob ako majú US Army na Strykeroch či USMC na M-ATV. Automatický kanón 30mm, Stinger rakety, AESA radar + termovízia, aby to bolo schopné operovať za každého počasia. Keď už máme Izraelské radary tak k nim by sme mohli riešiť PVO stredného dosahu SPYDER. Podľa potrieb by sa vyčlenili jednotky Protilietadlovej brigády k jednotke pozemných síl.

   2. Dokončiť nákup 2x UH-60M „SOF“ pre špeciálne sily a ideálne na tú istú úroveň vybaviť ešte min. ďalšie 2x UH-60M, vybaviť aj ostatné stroje nie len guľometmi a balistickou ochranou ale aj systémami vlastnej ochrany, dokúpiť väčšiu paletu výzbroje pre F-16, viac AA rakiet, bômb JDAM, ideálne prikúpiť SDB II a stand off strely JASSM-ER. Bojové vrtuľníky už máme, k nim by som ešte prikúpil strely krátkeho dosahu AIM-9X, netuším čo je aktuálne v balíku či okrem Hellfire sa nakupuje aj dostatok 70 mm Hydra a APKWS. Do budúcna uvažovať o doplnení vrtuľníkov UH-60 aj ľahkými strojmi typu UH-72 Lakota a väčšími strojmi s rampou typu AW-101/Ch-47. U dopravného letectva navýšiť prepravné kapacity doplnením letky ďalšími lietadlami Spartan, ideálne do budúcna aj väčšie Super Herkules / A400 / C-390. Ale myslím že tie C-130 by stačili.

   Ešte by som rozšíril jednotku leteckých navádzačov a dal ich pod velenie vzdušných síl tak ako je to v špeciálnych silách USA.

   Možno som niečo opomenul ale tu je moja predstava budúcnosti OS SR do ktorých sú reflektované aj poznatky z aktuálnych konfliktov.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    23:03 28.03.2023

    Tu máš ešte niečo aktuálne k budúcemu konceptu PVO: https://www.mosr.sk/data/files... Inak pekne zhrnuté a takto vcelku to má hlavu ...Zobrazit celý příspěvek

    Tu máš ešte niečo aktuálne k budúcemu konceptu PVO:
    https://www.mosr.sk/data/files...

    Inak pekne zhrnuté a takto vcelku to má hlavu aj pätu. Niečo sa už buduje, obstaráva, no ešte veľa sa bude musieť. Len pri tých ˇťažkých vrutľníkoch, neviem, či to už nie je veľa a malé počty techniky, kvôli efektivite prevádzky. Ale inak by som si to takto vedel predstaviť. Palec hore.Skrýt celý příspěvek

   • Martinos
    09:54 29.03.2023

    Riadené protitankové strely už máme: Spike LR2 dodané minulý rok.
    100 kusov ale nie je dosť.

    Riadené protitankové strely už máme: Spike LR2 dodané minulý rok.
    100 kusov ale nie je dosť.

    • Sgt Murphy
     14:34 29.03.2023

     Objednaných a dodaných 10 odpaľovacích kompletov a 100 rakiet pre potreby špeciálnych síl. To je nič.

     Objednaných a dodaných 10 odpaľovacích kompletov a 100 rakiet pre potreby špeciálnych síl. To je nič.

   • Danik
    08:42 30.03.2023

    Jen těch kulometů krapet škoda, ale lepší než UK vz.59 a za tu cenu...

    Jen těch kulometů krapet škoda, ale lepší než UK vz.59 a za tu cenu...

  • Ján Paliga
   13:21 29.03.2023

   Netreba zabudnúť na rozpadajúcu sa infraštruktúru. Ide človek okolo kasární a je to hanba, aké sú v mnohých mestách ošarpané...

   Netreba zabudnúť na rozpadajúcu sa infraštruktúru. Ide človek okolo kasární a je to hanba, aké sú v mnohých mestách ošarpané...

   • Sgt Murphy
    14:30 29.03.2023

    Minister Naď v tlačovke spomenul že investície do obnovy a výstavby infraštruktúry základní sa znásobili 8 násobne. Takže už sa to deje.

    Minister Naď v tlačovke spomenul že investície do obnovy a výstavby infraštruktúry základní sa znásobili 8 násobne. Takže už sa to deje.

 • Arthur
  08:22 27.03.2023

  Letecký inžinier: Vrtuľníky Viper by sme od Američanov nemali brať ani zadarmo, pretože....
  zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

  Letecký inžinier: Vrtuľníky Viper by sme od Američanov nemali brať ani zadarmo, pretože....
  zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

  • Hevonen
   08:31 27.03.2023

   To je ten istý, čo tvrdil že Migy sme mohli prevádzkovať do polovice 30tych rokov :D

   To je ten istý, čo tvrdil že Migy sme mohli prevádzkovať do polovice 30tych rokov :D

  • Wirbelwind
   08:53 27.03.2023

   Kremelsky hybridny rozpravkovy ujko zas nataral hluposti a cast ludmi mu to zhltla aj s navijakom... Startitup je je zial medialna stoka, ta neodbornost (a tah na peniaze za PR ...Zobrazit celý příspěvek

   Kremelsky hybridny rozpravkovy ujko zas nataral hluposti a cast ludmi mu to zhltla aj s navijakom...

   Startitup je je zial medialna stoka, ta neodbornost (a tah na peniaze za PR obsah) z toho strasne razi....Skrýt celý příspěvek

  • 3pa3ck3
   09:31 27.03.2023

   Ukrajinci vymysleli taktiku, ako útočiť na Rusov so starými Mi-24 a celkom im to funguje, takže až tak biedne by som to ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajinci vymysleli taktiku, ako útočiť na Rusov so starými Mi-24 a celkom im to funguje, takže až tak biedne by som to nevidel

   https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:23 27.03.2023

    To je jen kopie Ruské taktiky co aplikovaly už v Sýrii.

    To je jen kopie Ruské taktiky co aplikovaly už v Sýrii.

  • flanker.jirka
   12:31 27.03.2023

   Pán inženýr by měl vědět, že všechny plány platí pouze do prvního výstřelu a je třeba je flexibilně měnit. Jediné v čem se blíží realitě je to, že se bude muset hledět na ...Zobrazit celý příspěvek

   Pán inženýr by měl vědět, že všechny plány platí pouze do prvního výstřelu a je třeba je flexibilně měnit.
   Jediné v čem se blíží realitě je to, že se bude muset hledět na ekonomiku. Slovensko má velký dluh vůči armádě jako AČR a k tomu poloviční ekonomiku.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   12:46 27.03.2023

   "Tralalák aviatik", tento tvoj predošlý nick z FB ťa momentálne presne vystihuje. :-)))

   "Tralalák aviatik", tento tvoj predošlý nick z FB ťa momentálne presne vystihuje. :-)))

  • Hawk
   18:00 27.03.2023

   Ten má buď mozek mimo službu, nebo úkol z Moskvy...

   Ten má buď mozek mimo službu, nebo úkol z Moskvy...

  • Maverick
   12:24 28.03.2023

   Zase sa tu trolli. Na taketo kecy tu nieje nikto zvedavi.

   Zase sa tu trolli. Na taketo kecy tu nieje nikto zvedavi.

  • pjaro77
   01:52 02.04.2023

   Je fascinujúce ako sa dokážeš ustavične odvolávať na názor kdejakého kverulanta alebo politológa (Kugla) .

   Je fascinujúce ako sa dokážeš ustavične odvolávať na názor kdejakého kverulanta alebo politológa (Kugla) .

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3