Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper

Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Emily Weiss (Zvětšit)

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa Slovensko od Spojených států získá 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper. Američané vrtulníky poskytnou s obrovskou slevou jako kompenzaci za dodávku 13 slovenských MiGů-29 na Ukrajinu.

Slovensko s Polskem ukrajinskému letectvu poskytnou stíhačky MiG-29. Slovensko dodá 13 letadel, z toho minimálně tři jsou určeny jako zdroj náhradních dílů. Polsko má papírově ve výzbroji 29 MiGů-29 – část polských migů je ale ve velmi špatném technickém stavu. Varšava zatím oficiálně potvrdila poslání čtveřice MiGů-29. Další ale budou nepochybně následovat.

Ve výsledku může ukrajinské letectvo na základě dodávek polských a slovenských MiGů-29 reálně postavit dvě letky, každá s 12 až 14 letouny. Potenciálně pak každá letka může do boje vyslat vždy čtyři stroje (další jsou v záloze, v servisu).

Kromě toho Slovensko poskytne Ukrajině také dva mobilní systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, včetně příslušných střel země-vzduch.

Na oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024.

Bratislava se nakonec rozhodla za získané finanční prostředky pořídit 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper, výcvik pilotů a techniků, a především 500 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire II.


Protitankové střely Hellfire, 70mm střely a střela vzduch-vzduch Sidewinder; větší foto / USMC

Podle slovenského ministra obrany americká nabídka má hodnotu před jednu miliardu dolarů. Americká strana v rámci vojenského fondu FMF (Foreign Military Financing) poskytne na nákup zmíněných 660 milionů dolarů. Bratislava pak během tří až čtyř let doplatí 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč).

Ozbrojené síly Slovenské republiky nemají bojové vrtulníky více než deset let. V současné době je ve službě ve slovenském letectvu třináct Mi-17 a jedenáct UH-60M Black Hawk.

Slovensko dostane Vipery původně určené pro jinou zemi. Ta si měla vrtulníky objednat, ale nakonec je nepřevezme. Naď původního zákazníka nespecifikoval. Existuje ale vlastně jediná možnost – půjde o Vipery původně určené pro Pákistán.

Pro tuto blízkovýchodní zemi americká firma Bell vyrobila právě 12 vrtulníků Viper. Kvůli americko-pákistánské politické krizi ale dodávka neproběhla. Těchto 12 vrtulníků je proto od roku 2019 zakonzervováno a hangarováno na letecké základně americké námořní pěchoty v Tusconu.

„O výše uvedené vrtulníky projevilo zájem několik zemí, pokud je nevezmeme, poputují do jiné země. Díky naší zodpovědné obranné politice, vztahu s USA a také jasné podpoře Ukrajiny jsme tuto nabídku dostali jako první. Je třeba to vidět i v kontextu nepřímé kompenzace pro stíhačky F-16, kde jsme delší dobu požadovali nějakou formu kompenzace,“ uvedl na svém FaceBook profilu Naď.


Americká námořní pěchota neustále pracuje nejen na technickém zdokonalování vrtulníků Viper / Venom, ale vyvíjí také nové taktiky jejich použití. Video ukazuje noční střelby (únor 2023) pomocí střel Hellfire na cíle, které jsou laserem ozařovány bezpilotním vrtulníkem MQ-8C Fire Scout. Všechny tyto nové taktiky a procedury může na své vrtulníky Viper zavést české a slovenské letectvo. Nebude to ale samozřejmě zadarmo.

„Tato nabídka je nesmírně výhodná a výrazně zvýší obranný potenciál Slovenské republiky. Bojové vrtulníky momentálně nemáme, takže by to byla zcela nová bojová schopnost,“ dodal slovenský minstr obrany s tím, že celková výše kompenzace za darování „migů“ a „kubů“ přesáhne 900 milionů euro.

Neméně důležitá je objednávka 500 PTŘS Hellfire. Také Pákistán pro své Vipery objednal 1000 střel AGM-114R Hellfire II. Je tedy možné, že Slovensko získá „pákistánské Hellfire“ – ale to je čistá spekulace. Slovenský ministr obrany mluví pouze o nákupu střel Hellfire II. Za tímto označením se ale skrývá více typů střel.

V současně době (od roku 2012) se jako nové vyrábí právě AGM-114R Hellfire II. Ty jsou naváděny na cíl pomocí laseru (z palubního nebo externího zdroje), mají teoretický dosah až 11 000 metrů a víceúčelovou bojovou hlavici vhodnou k ničení všech typů bodových cílů, včetně nejmodernějších tanků.


Zavěšování Hellfire na vypouštěč M299 vrtulníku Viper; větší foto / USMC

Jen pro kontext – jednotková cena AGM-114R je zhruba 150 000 dolarů. Kromě toho součástí „bojového systému Hellfire“ je řada podpůrných a provozních systémů, jako jsou manipulační systémy, nástroje, přípravky, kontrolní přístroje, ale také transportní boxy, náhradní díly, kolejnicové vypouštěče M299, makety, cvičné střely. Obvykle tyto „věci okolo“ stojí stejně jako samotné střely. 500 střel Hellfire a zcela nezbytné „věci okolo“ tak mají hodnotu ~150 milionů dolarů.

Navíc slovenské Vipery mohou nést střely vzduch-vzduch Sidewinder, které Bratislava pořizuje pro své F-16

Slovenská akvizice Viperů je velmi dobrá zpráva pro Armádu ČR. Ta postupně zavede deset bojových vrtulníků AH-1Z Viper a deset víceúčelových UH-1Y Venom. Venomy a Vipery jsou z více než 80 % shodné. Česká a Slovenská republika tak budou společně provozovat prakticky 30 stejných vrtulníků.

To nabízí mnoho možností spolupráce. Od sdílení provozní infrastruktury, společný teoretický i praktický výcvik, nákup náhradních dílů, munice, budoucí společné modernizace, kumulace provozního, taktického a technického know-how, kumulace odborníků atd. Není to tedy jen o potenciální úspoře peněz, ale také o úspoře času, společném řešení provozních / technických problémů a vytváření česko-slovenské komunity pilotů a techniků kolem vrtulníků Viper / Venom.

V současné době se zatím vedou neformální diskuse mezi českou a slovenskou stranou o možnostech spolupráce. Zatím nic konkrétního není na stole. Ve hře je ale mimo jiné spolupráce českých a slovenských státních podniků v rámci provozní podpory vrtulníků Viper / Venom.

Zdroj: FaceBook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Bell zahájil výrobu vrtulníku AH-1Z pro České republiku

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), zahájila ve svém montážním ...

PREMIUM Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Martinos
  19:02 29.03.2023

  https://www.mosr.sk/data/files... OSSR odporúčajú riešenie proti-lietadlovej/raketovej obrany: 2x LRASM ( uvažovaný Barak MX ER ) ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.mosr.sk/data/files...
  OSSR odporúčajú riešenie proti-lietadlovej/raketovej obrany:
  2x LRASM ( uvažovaný Barak MX ER )
  6x MRSAM-M ( IRIS-T SLM, SPYDER MR, BARAK MX-
  MR, NASAMS,...)
  14x (V)SHORAD (Stinger, Grom/Piorun, RBS-70 NG...)
  20x C-UAS
  6x C-RAM
  Cena 2,26 Mld. eur.
  Možná zásoba munície kupovanej neskôr:
  427 048 533,- € pre PLR VSHORAD/SHORAD (1760 ks),
  1 229 724 000,- € pre PLR MRSAM-M (720 ks)
  1 148 000 000,- € pre PLR LRSAM TBMD (480 ks)
  To je 5 miliárd eur + náklady na prevádzku 50 mil.€ ročne.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   20:40 29.03.2023

   Keby to zacvakali Nemci z ostávajúcich vojnových reparácií (cca 8 Mld), vystalo by aj na HIMARS (made in Rheinmetall), tanky, ba možno aj Ficovu ponorku. ;-)

   Keby to zacvakali Nemci z ostávajúcich vojnových reparácií (cca 8 Mld), vystalo by aj na HIMARS (made in Rheinmetall), tanky, ba možno aj Ficovu ponorku. ;-)

  • PavolR
   09:38 30.03.2023

   Mimochodom, v tomto výpočte je chyba. Riešenie A3 má totiž odhadovanú cenu niečo cez 3,4 Mld., čiže spolu s muníciou to celkovo vychádza na asi 6,2 miliard eur.

   Mimochodom, v tomto výpočte je chyba. Riešenie A3 má totiž odhadovanú cenu niečo cez 3,4 Mld., čiže spolu s muníciou to celkovo vychádza na asi 6,2 miliard eur.

   • Martinos
    13:12 30.03.2023

    Tá cena 3,4 je aj s nákladmi na prevádzku na 20 rokov. Preto som písal o 50 mil.€ ročne na prevádzku.

    Tá cena 3,4 je aj s nákladmi na prevádzku na 20 rokov. Preto som písal o 50 mil.€ ročne na prevádzku.

  • pjaro77
   00:34 02.04.2023

   LRASM by mohli pre začiatok vynechať, do doby než sa rozbehne ten europsky projekt spoločnej protiraketovej obrany. Potom sa vyjasní, čo by bolo vhodné. Rád by som vedel, prečo ...Zobrazit celý příspěvek

   LRASM by mohli pre začiatok vynechať, do doby než sa rozbehne ten europsky projekt spoločnej protiraketovej obrany. Potom sa vyjasní, čo by bolo vhodné.

   Rád by som vedel, prečo rozdelili C-UAS a C-RAM, keď to väčšinou riešia tie isté systémy.Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    09:55 02.04.2023

    Protilodní střely bych zatím neřešil :)

    Protilodní střely bych zatím neřešil :)

    • Martinos
     11:00 02.04.2023

     Zle som to odpísal, správne je LRSAM.

     Zle som to odpísal, správne je LRSAM.

     • pjaro77
      13:14 02.04.2023

      Tiež som sa čudoval, čo je to za skratka , z googlu vypadla len protilodná strela, tak som pochopil, že je skratka skomolená.

      Tiež som sa čudoval, čo je to za skratka , z googlu vypadla len protilodná strela, tak som pochopil, že je skratka skomolená.

 • Sgt Murphy
  16:49 29.03.2023

  Čo si skutočne viem predstaviť ako budúcu zbraň OS SR vo verzii 16 mk2 (5,56mm) a 17 mk2 (7,62mm): https://fnherstal.com/en/defen... ... Prečo? ...Zobrazit celý příspěvek

  Čo si skutočne viem predstaviť ako budúcu zbraň OS SR vo verzii 16 mk2 (5,56mm) a 17 mk2 (7,62mm):
  https://fnherstal.com/en/defen...

  ... Prečo? FN SCAR je síce drahý zbraňový systém, ale s extrémnou životnosťou hlavných častí vysoko nad 200 tis. vystrelených rán. Takú výdrž nemajú ani drahé AR15 od DD, LMT, HK.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   08:50 30.03.2023

   FN Scar není špatná volba. Ale co si budeme, ať už se vybere Hk416 (A5, A8 je paráda), Sig MCX/Virtus/Spear LT, Sig 516, LMT MARS-L, Bren 2 (ověřen na UA), Grot (též UA mají být ...Zobrazit celý příspěvek

   FN Scar není špatná volba. Ale co si budeme, ať už se vybere Hk416 (A5, A8 je paráda), Sig MCX/Virtus/Spear LT, Sig 516, LMT MARS-L, Bren 2 (ověřen na UA), Grot (též UA mají být spoko) nebo ten Scar, OSSR nevyberou špatně. Jsou tu i další možnosti jako HK433, STM556, nebo to AR od Kuraciny, ale tam je otázka jak si povedou. Pak ještě důležité vzít dobré příslušenství.

   Co trochu mrzí jsou ty kulomety, ale je to progress oproti UK vz.59 a za tu cenu...Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    14:58 30.03.2023

    Príklady z Ukrajiny čím sú spokojný alebo nie sú by som príliš nebral... Tam je vojak rád že má... Takže spokojný musí byť a všetko je lepšie než 50 rokov starý AKM bez railov a ...Zobrazit celý příspěvek

    Príklady z Ukrajiny čím sú spokojný alebo nie sú by som príliš nebral... Tam je vojak rád že má... Takže spokojný musí byť a všetko je lepšie než 50 rokov starý AKM bez railov a príslušenstva ktorého ani hlaveň nemá tvrdochróm a kedysi s tým cvičili aj ich dedovia na povinnej vojne... Určite v tomto smere lepšia oproti Vz. 58 je aj lacná ARka od Kuraciny už z dôvodu že kompatibilita 5,56 a raily... Lenže nechceme len aby sme mali, ale aj aby to slúžilo na ďalšie desaťročia... Bavíme sa o tom že náš vojak môže byť zahrabaný v zákope dni a noci u Suwalki či Lublinu a čeliť desaťtisícovým náporom "zombie" vĺn ruských mobikov... Nie len aby to fungovalo niekoľko krát do roka na strelnici... Zbraň s príslušenstvom musí bezproblémovo fungovať daždi, blate, mraze či naopak letných horúčavách... a dokázať pritom strieľať tisíce nábojov 24/7 bez akejkoľvek poruchy... Preto som tu dal FN SCAR, pretože to je zbraň, ktorá to zo všetkých dokáže najlepšie... Nehovorím o spoľahlivosti konštrukcie zbrane fungovať v rôznych podmienkach ale aj o celkovej životnosti súčastí zbrane a FN SCAR to má preukázateľne vyladené najlepšie...

    LMG guľomety v 5,56 mm na úrovni družstva ako Squad automatic weapon sú pre mňa ok ale len ak sú doplnené o 7,62 mm v podpornej roli na vyššej úrovni. Ale...

    ... Nechcem úplne hejtovať darkstyle o jeho úvahe s 6.8 mm pretože US Army napríklad už "prerába" na tento kaliber aj M240. Takže otázka či aktuálne nepočkať s DMR a MMG na tento kaliber a opatriť tieto zbrane ešte optikou Vortex M157 a taktiež nepočkať a postupne zavádzať SDMR (presný strelci na úrovni družstva) taktiež s novými puškami pre presnú streľbu v 6.8 mm a optikou Vortex M157, čo dá OS SR už od úrovne družstva veľký posun v spôsobilostiach. Kľudne by som tento kaliber prijal ako "initial" riešenie v týchto spôsobilostiach v podpornej roli.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     15:07 30.03.2023

     Hele FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru a Seals i Rangeři už ho nějaký ten pátek v 5.56 neužívají, zbraň je to dobrá, to jistě, ale těch dobrých voleb je tu ...Zobrazit celý příspěvek

     Hele FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru a Seals i Rangeři už ho nějaký ten pátek v 5.56 neužívají, zbraň je to dobrá, to jistě, ale těch dobrých voleb je tu prostě krapet více.

     U těch kulometů, většina těch co jste vzali nemá ani raily a je to krátší hlaveň v kombinaci s 5.56. Tedy to co Britové, Norové, Američané, Australané a dašlí dávají pryč ve prospěch 7,62. Určitě lepší jak UK vz.59 a za tu cenu dobré, ale do ideálu daleko.

     Tady pak záleží jak dlouho si chcete počkat s Dragunovi a výprodejními Mimči na tuhle spásu. Pořád všichni kolem Vás zavádí v těchto rolích 7,62, podobně jako u útočných pušek a karabin 5.56. Aby jste s DMR nepřecházeli na 6.8, až to budou dělat i ti co teď berou 7,62. Přeskakovat generace není nutně nejlepší řešení.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:14 30.03.2023

      "FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru"... Áno to bol jeden z problémov ergonómie pri streľbe, pre ktorý to v 5,56 mm nezaviedli do USSOCOM... Ale už nie u FN ...Zobrazit celý příspěvek

      "FN Scar co ještě donedávna měl i pohyblivé táhlo závěru"... Áno to bol jeden z problémov ergonómie pri streľbe, pre ktorý to v 5,56 mm nezaviedli do USSOCOM... Ale už nie u FN SCAR mk2. Spomenul som ho pretože tá spomenutá životnosť hlavných častí bez problémov nad 200 tis. je neskutočná keď si vezmem že u kvalitných AR (aj HK416) je to max cca 150 tis. a CZ Bren 2 nemyslím že kvalitou ide vyššie než HK416. Samozrejme tam sa odráža aj cena FN Scar. Tú pušku majú v 5,56 vo výzbroji napr. celá belgická armáda aj SOF.

      ... No OS SR "kampak kráčíš"... Ale ako si sa vyjadril k nákupu nižšie, zobrali aspoň niečo, to UK bol v 2023 fakt otras sa na to pozerať... Ale čo sa týka kalibru, u družstva v 5,56 mm stále ostáva napr. USMC, ktorá všetky M4 vymenila za IAR M26 navyše zaviedla aj SDMR M38 v 5,56 mm. Je to polemika. Samozrejme 7,62 mm svoje miesto má.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:41 30.03.2023

      Tak FN Scar berou i Portugalci, má je část francouzských i finských SOF a berou je teď i Slovinci. Je to dobrá zbraň o tom žádná, ale není to jediný dobrý výběr, to bude i ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak FN Scar berou i Portugalci, má je část francouzských i finských SOF a berou je teď i Slovinci. Je to dobrá zbraň o tom žádná, ale není to jediný dobrý výběr, to bude i ta Hk416, nebo Sig a další. K tomu Brenu, co si vzpomínám na jedno video, mluvil tam, že když vzal hlaveň od DD a Brenu 2 po x tisících výstřelů, tvrdochrom byl víc vymlácený u DD, jestli je to pravda... Ale přeci jen Bren 2 šel nahoru i v použitých materiálech, i proto ta cena.

      Já se ale bavím o kulometu. Mariňáci svoje M248 5.56 dali úplně pryč a zůstalo jen M240 v 7,62 na četě. Britové dali svoje L110 5.56 pryč (ty teď berete) a místo toho bude více L129 v 7,62 jakožto DMR. Norové po zkušenostech s Minimi 5.56 berou nové Mk.3 v 7,62 atd.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     15:13 30.03.2023

     Otázka je ako sa k tomu postaví MO a OS SR keď nedokážu zaviesť ani riadne guľomety... Nie výbehovky zo skladov spojencov čo ich vyraďujú a bez príslušenstva a budeme tu na fóre ...Zobrazit celý příspěvek

     Otázka je ako sa k tomu postaví MO a OS SR keď nedokážu zaviesť ani riadne guľomety... Nie výbehovky zo skladov spojencov čo ich vyraďujú a bez príslušenstva a budeme tu na fóre snívať o 6.8 mm a Fire Control M157 optikách za 10 tis. $ keď MO nedokáže kúpiť ani podstatne lacnejšie "klasické" optiky a IR značkovače a ďalšie príslušenstvo vojakom ktoré je dnes štadnard... OS SR je neskutočná bieda... A darkstyle tu ešte píše o network centric warfare, digitalizácii bojiska... A naši vojaci nemajú ani šifrované vysielačky nie to ešte rozšírenú realitu v okuliaroch...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      15:25 30.03.2023

      Hele já ty kulomety na jednu stranu chápu. Naď se asi snažil zařídit co nejvíc jde, protože brzy máte volby a bůhví co tam přijde po něm. Byla možnost za hubičku vzít výběhovky v ...Zobrazit celý příspěvek

      Hele já ty kulomety na jednu stranu chápu. Naď se asi snažil zařídit co nejvíc jde, protože brzy máte volby a bůhví co tam přijde po něm. Byla možnost za hubičku vzít výběhovky v 5.56, tak to vzal, lepší než 59ky, už je to alespoň NATO munice, hlavní, že už vaši nebudou běhat s UK59 a kupou oleje.

      Podobné u nás. Ještě je ve službě pár V3S (i když logina teď šla díky cca 400x 815-7 dost nahoru), 7mb stále čeká na nové tanky a BVP (podpis snad do dvou měsíců), ale už by jsme chtěli hned high-tech next-gen armádu. Na druhou stranu s těmi 2% HDP už půjde leccos vykouzlit.

      Jinak zjistil jsem, že fotky nových kulometů jsem měl už dlouho v mobilu, ale nebyl jsem si jistý, že to je ono. Inu, je to ono. Když nejste na discordu tak to neuvidíte. Tak alespoň takhle. Ty nový Mimina s příslušenstvím jsou to co je vidět např. v 0:29 nebo 0:59

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:54 30.03.2023

      ... To video je pecka, samozrejme aj úroveň na ktorú sa posledné roky dostal 43. výsadkový pluk... Ako to je to vlastne s novými útočnými vozidlami pre výsadkový pluk? Tam sa to už ...Zobrazit celý příspěvek

      ... To video je pecka, samozrejme aj úroveň na ktorú sa posledné roky dostal 43. výsadkový pluk... Ako to je to vlastne s novými útočnými vozidlami pre výsadkový pluk? Tam sa to už nejako posunulo? Chceli ich tuším rovno tri kategórie, LUV, LLV, UVV... a je to už nejaká doba čo sa to rieši... počul som že tam požiadavka bola na Supacat HMT ako vozidlo tej najťažšej kategórie. Ako to pokračuje? Budú niečo dostávať? Máš v tomto prehľad?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:51 30.03.2023

      Sgt Murphy Tendr byl zpuštěn, ale zasekl se... Pořizovat se má 159 vozidel LÚV v následujících konfiguracích (ty jsou velké pozitivum). bojová, velitelská, nosič protitankových ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy

      Tendr byl zpuštěn, ale zasekl se...

      Pořizovat se má 159 vozidel LÚV v následujících konfiguracích (ty jsou velké pozitivum).

      bojová, velitelská, nosič protitankových řízených střel PTŘS, nosič minometu, průzkumná a spojovací. K tomuto se má ještě vzít 13 valníků.

      Vozidla musí mít užitnou schopnost nejméně 2000kg a celková bojová hmotnost musí být pod 9,5 tun, aby byly přepravitelné těžkým vrtulníkem. Zároveň vozidla mají být otevřené konstrukce, ale s možností plachty a výbavy před nepříznivým počasím a mají mít možnost nasazení přídavné balistické ochrany, která se bude dát aplikovat v polních podmínkách.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:09 30.03.2023

      No, zasekl... Vypořádávaly se připomínky a dotazy potencionálních dodavatelů. Lhůta pro podání přihlášek do tendru končí (aspoň zatím) příští týden.

      No, zasekl... Vypořádávaly se připomínky a dotazy potencionálních dodavatelů. Lhůta pro podání přihlášek do tendru končí (aspoň zatím) příští týden.

 • darkstyle
  09:45 29.03.2023

  Sgt. Murphy Takže nakoniec sa žiadne 5.56 nakupovať nebudú.. Práve prebieha tlačovka Nada kde za druhých 200 miliónov od USA sa obstará: Vozidlá JLTV 5000ks M4 ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt. Murphy

  Takže nakoniec sa žiadne 5.56 nakupovať nebudú..

  Práve prebieha tlačovka Nada kde za druhých 200 miliónov od USA sa obstará:

  Vozidlá JLTV
  5000ks M4 rifle
  Dron REB systémy

  5000 M4 je reálne dosť zbraní pre aktívnych blátošlapov..Skrýt celý příspěvek

  • Martinos
   10:09 29.03.2023

   Tak dúfam že k tým M4 nakúpia aj (hybridné) kolimátory, či podvesené granátomety.

   Tak dúfam že k tým M4 nakúpia aj (hybridné) kolimátory, či podvesené granátomety.

  • mikojan29
   11:38 29.03.2023

   Ja ti neviem, myslím, že M4 je útočná puška kaliber 5,56. Z USA by ich malo prísť 5000 a na ostatných 19977 ks by mal byť vypísaný otvorený tender čoskoro (nepovedali ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja ti neviem, myslím, že M4 je útočná puška kaliber 5,56. Z USA by ich malo prísť 5000 a na ostatných 19977 ks by mal byť vypísaný otvorený tender čoskoro (nepovedali presne).
   Treba s pozorne pozerať a počúvať celú tlačovku. Bolo tam toho viacej, protidronové systémy budú elektronického charakteru, ak prídu Vipery, nebude sa vytvárať plánovaný protitankový oddiel podriadený delostrelectvu, nákladné autá budú zrejme z ČR a iné informácie. Na FB stránke MO SR je celá tlačovka.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    12:10 29.03.2023

    Nestíham počúvať celú 1 hodinovú tlačovku..

    Vypisovať tender 3-4 mesiace pred voľbami je vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov ak nemáš v prieskumoch nad 30-40%

    Nestíham počúvať celú 1 hodinovú tlačovku..

    Vypisovať tender 3-4 mesiace pred voľbami je vyhadzovanie peňazí daňových poplatníkov ak nemáš v prieskumoch nad 30-40%

  • Sgt Murphy
   14:06 29.03.2023

   Teší ma že rozpočet už ide cez 2% HDP, to je super. JLTV? Pecka. Najlepšie vozidlo v svojej kategórií, ktoré odráža poznatky na mobilitu vojakov na bojisku v posledných min. 20 ...Zobrazit celý příspěvek

   Teší ma že rozpočet už ide cez 2% HDP, to je super. JLTV? Pecka. Najlepšie vozidlo v svojej kategórií, ktoré odráža poznatky na mobilitu vojakov na bojisku v posledných min. 20 rokoch s tým že vozidlo je pripravené slúžiť ďalších min. 20-30 rokov. Veľmi dobrá investícia. To že Gerlach mal vyhrať v zmanipulovanom tendri od SNS som tu tvrdil tiež, pričom opäť sa mi len dostalo hejtu od miestnych "národniarov", pričom ani samotné vozidlo technickými parametrami nie je pre OS SR vyhovujúce.

   5000 ks M4 od Colt/FN v 5,56 mm je nie najlepšia, ale za mňa dostatočne dobrá voľba. Máš pravdu, nekupujú sa, dostaneme ich. Ďalších takmer 20 tis. bude predmetom verejného obstarávania v najbližšej budúcnosti, je možnosť že M4 ostanú u špeciálnych síl (5. pluk, výsadkový prápor), u špeciálnych síl všade vo svete je tento zbraňový systém štandard a zaručuje tiež vzájomnú kompatibilitu, ďalej nimi môže byť vybavené napr. prieskumné jednotky, vojenská polícia... na tie zbrane sa v budúcnosti určite využitie nájde aj keby sa zavádzal do OS SR iný zbraňový systém.

   Je to zbraňový systém 5,56 mm, teda štandard NATO, 6,8 mm nie je zavedený a ešte nejakú dobu nebude ani v USA, ktorým novým zbraniam XM7/XM250 ešte len budú prebiehať vojskové skúšky počas 2023-24 a potom sa rozhodne čo bude s nimi ani tá budúcnosť v ozbrojených silách USA nemusí byť jasná, spomeniem napríklad M14 ktorá bola po zavedení v ozbrojených síl, po skúsenostiach v konfliktoch vymenená už len po 7 rokoch služby za AR15. Nikto okrem US Army zatiaľ 6,8 mm zavádzať neplánuje zatiaľ ani USMC, ani žiadna iná armáda NATO. Nechápem prečo by naše OS SR sa mali stať podľa teba nejakým experimentom nového zbraňového systému, ktorý nikto okolo nás v Európe nemá ani v blízkej dobe neplánuje zavádzať.

   Je škoda že vrtuľníky majú prevziať úlohu protitankového oddeliu, pretože síce plne nesúhlasím s flanker.jirka ale pravda je že nové protitankové systémy typu Spike NLOS/Brimstone sú úplne revolučným systémom protitankového boja, boje na Ukrajine ukazujú že potrebné sú aj takéto systémy, Ukrajinský vojaci ich s úspechmi využívajú, zavádzajú ich aj US Army na vrtuľníky AH-64 keďže naše AH-1 túto spôsobilosť nemajú, mala by byť určite prehodnotená možnosť mať moderné protitankové zbrane aj u pozemných síl v samostatnom protitankovom oddieli na "tankové stíhače" ktoré s raketami Brimstone zavádza napr. aj Poľsko. A oba systémy AH-1Z opatrené výkonnými senzormi a vlastnou silnou výzbrojou sa môžu s pozemnými "tankobijcami" s protitankovými raketami a delostrelectvom dobre dopĺňať.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    17:57 29.03.2023

    Ja som tvrdil počkať 3-5 rokov a potom sa rozhodnúť.. nie nakúpiť ihneď.. Armáda USA je dostačujúcou referenciou - oni vynakladajú na obranu viac ako ostatné armády NATO dokopy.. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja som tvrdil počkať 3-5 rokov a potom sa rozhodnúť.. nie nakúpiť ihneď..

    Armáda USA je dostačujúcou referenciou - oni vynakladajú na obranu viac ako ostatné armády NATO dokopy.. takže sú to práve oni čo rozhodnú čo bude a čo nie - netvárme sa, že to bude inak..

    Vojskové skúšky? ehm.. záleží ako to zoberieš, ale de facto tie už prebehli a armáda USA to skúšala 27 mesiacov - skúšali to všetky možné zložky čo ťa napadnú - každý si to chcel "ošahať"..
    Zbraň ide k prvej jednotke tento rok - tá to nebude skúšať, tá bude vytvárať doktrínu nasadenia..

    Áno môžu sa objaviť používaním zbrane problémy, hádam M14 z roku 1954 nebudeme porovnávať z dnešným stavom.. preto tie 3-5 rokov..
    USA nakúpia za tú dobu určite rovnako alebo viac ako plánuje Slovensko nakúpiť celkovo..

    My sme mali náš vz58 vymeniť pred 15-20 rokmi, s prižmúrením môjho stredného oka max pred 10-timi.. tak čo je 3-5 rokov oproti tomu?Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     19:02 29.03.2023

     Ak by k niečomu došlo tak budeme nasadený pravdepodobne v rámci "battlegroup" s Čechmi, poprípade ešte s Maďarmi, dokopy s Poliakmi a Nemcami niekde v Poľsku alebo Pobaltí, pridajú ...Zobrazit celý příspěvek

     Ak by k niečomu došlo tak budeme nasadený pravdepodobne v rámci "battlegroup" s Čechmi, poprípade ešte s Maďarmi, dokopy s Poliakmi a Nemcami niekde v Poľsku alebo Pobaltí, pridajú sa Francúzi, Briti, Kanada a ďalší a všetci majú 5,56 mm. Takže pre nás je smerodajná hlavne kompatibilita so spojencami s ktorými naša "pidi armádka" bude tvoriť "battlegroup", nie s USA, tí nás nemusia v tomto smere vôbec zaujímať keďže v takom konflikte budú tvoriť samostatnú fungujúcu "jednotku". Česi kupujú aktuálne zbrane v 5,56 mm. Poliaci, Maďari, Nemci tiež. 5,56 bude najpoužívanejším nábojom v NATO ešte ďalších min. 30 rokov, teda životnosť zbraní ktoré kúpime teraz.

     XM7 je brutálne drahá zbraň, 8 tis. $. Kvôli malému množstvu nesenému nábojov 6,8 mm 140 nábojov na jednotlivca je plánované že budú nasadené so špeciálnou optikou NGSW-FC za ďalších 10 tis. a v rámci "digitálneho" bojiska so špeciálnymi okuliarmi s HUD dispejom za ďalších niekoľko desiatok tisíc $, kedy bude mať US vojak maximálne povedomie o bojisku a keď vystrelí tak trafí, "one shot one kill". To je úplne iný zbraňový systém na úplne inú taktiku nasadenia, než poznáme dnes. 277. Fury (6.8 mm) je špecifický náboj, ktorý v NATO nebude štandard veľmi dlhú dobu, ani o 3-5 rokov. Je to veľmi drahý náboj, ktorého výrobné kapacity sú veľmi nízke a oproti klasickým nábojom budú nízke a tomu bude uspôsobená aj taktika nasadenia jednotiek. Takže, z tohto vyplýva že nám, ako väčšine ďalších "chudobnejších" štátov, bude musieť zatiaľ stačiť 5,56 mm a pravdepodobne obyčajnému pešiakovi v OS SR min. aj ďalších 30 rokov (tieto revolučné hračky zavedú v horizonte 10-15 rokov max špeciálne sily). Takže prestaň snívať o 6,8 mm a vráť sa pekne späť na zem do reality.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:25 29.03.2023

      Len pre predstavu, 1 ks náboj .277 Fury stojí 4 $. Vojak vystrelí 1 zásobník za 80 $. Tomu nie je uspôsobené len nasadenie s NGSW-FC optikou a IVAS okuliarmi, ale aj výcvik, ...Zobrazit celý příspěvek

      Len pre predstavu, 1 ks náboj .277 Fury stojí 4 $. Vojak vystrelí 1 zásobník za 80 $. Tomu nie je uspôsobené len nasadenie s NGSW-FC optikou a IVAS okuliarmi, ale aj výcvik, pretože vojak nemôže len pri základnom výcviku vystrieľať náboje v hodnote niekoľko tisíc $. Takže okuliare IVAS budú vojakom poskytovať aj "digitálny strelecký výcvik". Ty ani nechápeš o akých sumách sa tu bavíme, akých potrebných zmenách a potrebných kapacitách do ktorých US Army v prípade zavádzania 6.8 mm zbraňových systémov. Pána Boha pre našich vojakov bude sci-fi keď aspoň dostanú optiku, IR značkovač a nočné videnie a naučia sa vhodne zachádzať s týmito hračkami, nie to ešte digitálne okuliare rozšírenej reality a zbraňový systém za min 18 tis. $.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:08 29.03.2023

      Ale nie len zmena pre samotných vojakov pri takomto zmene výcviku, potrebuješ aj skúsených inštruktorov... Koľko má dnes OS SR inštruktorov, ktorý dokážu učiť ako používať zbraňový ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale nie len zmena pre samotných vojakov pri takomto zmene výcviku, potrebuješ aj skúsených inštruktorov... Koľko má dnes OS SR inštruktorov, ktorý dokážu učiť ako používať zbraňový systém s IR značkovačom a nočným videním? A do toho ich ešte hodíme vo rozšírenej reality s IVAS okuliarmi a budeme ich učiť taktiku so zbraňovým systémom NGSW? Kamarát, neblázni, toto by bola taká zmena v OS SR ako učiť pilota dvojplošníka lietať s F-22...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      20:31 29.03.2023

      Cena náboja je dnes 4$.. Po výstavbe linky na jeho veľkokapacitnú výrobu jeho cena spadne.. To, že sme dnes začlenený znamená, že nemôžeme bojovať s Nemcami lebo máme ...Zobrazit celý příspěvek

      Cena náboja je dnes 4$..

      Po výstavbe linky na jeho veľkokapacitnú výrobu jeho cena spadne..


      To, že sme dnes začlenený znamená, že nemôžeme bojovať s Nemcami lebo máme vz58?
      Blbosť však?

      To isté aj cena zbraní..

      Slovensko ako široko ďaleko najmenší štát, by sa práveže mal zamýšľať nad kvalitatívnými výhodami.. lebo kvantitatívne nebude mať nikdy..

      Keď je značkovač kyborgskou krychlou tak je jedno či ňou bude on alebo okuliare pre rozlíšenú realitu..
      Stále to bude pre vojakov ako z ríše snov..

      Keď vieme, že je bren 1 na nič a máme vzor58 tak prečo ho nepreskočíme a ideme do bren2 rovno..
      netvrdím, že 5.56 je nanič - aj keď sa kvôli jeho už nízkej lethalite ním stáva, ešte v hustej mestskej zástavbe je v pohode, lenže pri naších podmienkach, že je Slovensko hlavne jedna veľká dedina s 3 najväčšou plochou lesov a aj v Európea aj lúk a hájov nemáme málo mi dáva výkonnejšia zbraň spolu s unikátnym situačným povedomým dosť velký zmysel..Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:51 29.03.2023

      Snívaš o niečom čo je na podmienky OSSR je z ríše snov... Pešiaci s NGSWS, rozšírená realita, digitálne bojisko v ktorom sú prepojený všetci pešiaci, bojové vozidlá, tanky, ...Zobrazit celý příspěvek

      Snívaš o niečom čo je na podmienky OSSR je z ríše snov... Pešiaci s NGSWS, rozšírená realita, digitálne bojisko v ktorom sú prepojený všetci pešiaci, bojové vozidlá, tanky, delostrelectvo, raketomety... prieskumné dróny, helikoptéry, F-35, AWASC, Joint Stars... prečo myslíš že z AMPV trčí toľko antén? Pretože ten systém je jedna veľká zbernica dát, počítač na pásoch... Ktorá umožňuje pešiakom s NGSW a spojenie cez rozšírenú realitu so všetkými bojovými pozemnými, vzdušnými a vesmírnymi systémami... Vôbec netušíš o čom sa tu bavíme... O akej taktike nasadenia vojsk sa tu bavíme v prípade US Army... Keď sa toto v US Army zavedie a US vojaci pôjdu do boja tak prídu so "širokými ramenami, chlapci vy ste amatéri choďte bokom a nezavadzajte teraz vám ukážeme ako sa to robí..." US Army v takom bojisku bude veľmi špecifická samostatne fungujúca jednotka... Na míle vzdialená ostatným armádam NATO aj Britom, Francúzom... Naši s nimi budú môcť bojovať, ale to bude nie jednogeneračný rozdiel vedenia boja aký je dnes medzi nami a US Army, ale US Army pôjde ešte o generáciu dopredu... My také systémy nezavádzame a NGSW je zbraňový systém, ktorý prichádza s veľkým balíčkom digitálneho bojiska, ktorého my súčasťou nebudeme...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      21:01 29.03.2023

      Všetci zavádzajú network-centric warfare.. nielen USA..

      Samozrejme asi okrem nás menších štátov..

      Keďže to Murphy povedal, že to nejde, tak to nejde a bodka..

      Všetci zavádzajú network-centric warfare.. nielen USA..

      Samozrejme asi okrem nás menších štátov..

      Keďže to Murphy povedal, že to nejde, tak to nejde a bodka..

     • Sgt Murphy
      21:22 29.03.2023

      Ostatné bohaté armády NATO a spojenci ešte len zavádzajú niečo čo majú US Army dnes... A ani potom nebudú mať také kapacity čo majú USA dnes. A dnes už US Army zavádza o level ...Zobrazit celý příspěvek

      Ostatné bohaté armády NATO a spojenci ešte len zavádzajú niečo čo majú US Army dnes... A ani potom nebudú mať také kapacity čo majú USA dnes. A dnes už US Army zavádza o level ďalej next gen battlefield a NGSW je nástroj pre pešiaka na vedenie bojovej činnosti US Army v takom bojisku a v takomto "rozhraní". Pre bežného pešiaka v našich podmienkach a s možnosťami OS SR to nie sú vhodné zbrane. Možno o 10-15 rokov pre 5. pluk a výsadkárov, ale nie pre klasického pešiaka OS SR. Dnes a ani potom nie. Bodka. Viac o tom diskutovať nejdem pretože ty to berieš ako "pušku s väčším dostrelom" a nie ako komplexný zbraňový systém za 20 tis. dolárov (keď započítam aj tlmič výstrelu) ktorý je súčasťou úplne iného bojiska a "rozhrania" ktoré nemá žiadna iná armáda na svete.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:31 29.03.2023

      Áno ako píšeš NGSW umožní vojakom US Army vďaka prepojeniu digitálneho bojiska, všetkých pozemných, vzdušných a vesmírnych systémov strieľať s NGSW na cieľ vďaka použítému kalibru ...Zobrazit celý příspěvek

      Áno ako píšeš NGSW umožní vojakom US Army vďaka prepojeniu digitálneho bojiska, všetkých pozemných, vzdušných a vesmírnych systémov strieľať s NGSW na cieľ vďaka použítému kalibru z podstatne väčšej diaľky než dnes s M4A1 a na eliminovanie bude potreba oveľa menej nábojov pretože 6,8 mm má oproti 5,56 mm ničivejší účinok a US vojaci budú môcť s pomocou NGSW-FC strieľať s oveľa väčšou presnosťou na cieľ, ktorý o nich možno ani nebude vedieť, pretože o ňom US vojak bude vedieť vďaka rozšírenej realite IVAS oveľa skôr a vďaka tomu aj použiť na jeho eliminovanie lepšie zvolenú taktiku. Oproti dnešnej taktike nasadenia bude potreba aj menšieho zapojenia pešiakov na bojisku, pretože budú použité presné zbrane s oveľa väčším dostrelom a podstatne väčšou účinnosťou a vďaka digitálnemu bojisku, pokročilým bojovým systémom za použitia rozšírenej reality pešiakov, posádok bojových vozidiel, vrtuľníkov, stíhačiek, bombardérov, systémov velenia a riadenia, vesmírnych systémov atď. bude nepriateľ "na očiach" každému na bojisku a veliteľ len zvolí najefektívnejšie spôsoby ich zničenia. Taktiku pešiakov, ktorý sa budú učiť strieľať a bojovať vo virtuálnej resp. rozšírenej realite. To je budúcnosť US Army a do ktorej my ak by sme sa chceli vyrovnať museli by sme v najbližšej dobe investovať desiatky miliárd € ale aj tak by sme sa im nepriblížili pretože niektoré systémy sú určené len pre Americké jednotky.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:47 29.03.2023

      Pozemné sily OS SR len dnes zavádzajú moderné Command and Control (C2) systémy... Gratulujem, OS SR sa dostávajú na úroveň US Army konca 90. rokov resp. začiatok 21. storočia... A ...Zobrazit celý příspěvek

      Pozemné sily OS SR len dnes zavádzajú moderné Command and Control (C2) systémy... Gratulujem, OS SR sa dostávajú na úroveň US Army konca 90. rokov resp. začiatok 21. storočia... A ty chceš aby naši vojaci bojovali tými istými zbraňami, bojovými systémami a taktikou nasadenia bok po boku US Army ktorá je všetkými aspektami o svetelné roky dopredu... Sa zobuď...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      08:29 30.03.2023

      Američania nejdú do pešiakov investovať žiadne desiatky miliárd a to kupujú pre 250 000 vojakov zbrane. My s 10x menšou armádou však budeme? Pane ja tie čísla si dokážem ...Zobrazit celý příspěvek

      Američania nejdú do pešiakov investovať žiadne desiatky miliárd a to kupujú pre 250 000 vojakov zbrane.

      My s 10x menšou armádou však budeme?

      Pane ja tie čísla si dokážem vyhľadať

      Virtuálna realita - 10mld
      NGSW - 8.4mld..

      To je 18.4mld žiadne desiatky pre 250 000 vojakov..
      Pre nás by to bolo 10x menej..

      Ani USA nepočítajú, že na základe satelitov budú riešiť boj pešiakov..

      Údaje zo satelitov im majú dať info o väčších hrozbách, prekážkach, ktoré im vytvoril nepriateľ a podobne..

      Informačné povedomie im majú zabezpečiť drony - tie nestoja desiatky MLD..

      Ja by som to spravil rozumne..
      My máme cca 14000 vojakov
      https://www.aktuality.sk/clano...

      Reálne však tých 14000 nenasadíme všetkých na frontu, však? Asi delostrelci nepotrebujú NGSW ani piloti lietadiel, vrtuľníkov, či vodiči BVP a tankov.. ani logistika.. atď

      Tým by som kľudne nakúpil M4 like zbrane - oni aj tak nebudú mať čas toľko cvičiť na strelnici, pretože ich potrebujeme na iné úlohy..

      Tak a koľko, že nám ostane blátošlapov 5000?, 7000? 8000?

      Presne toľko high end zbraní potrebujeme - zrazu zistíte, že pri 5000 highend potrebujete 50x menej kusov ako v USA..

      Nahrubo 400 000 000 dolárov..

      Inak jednotková cena zbrane je viac ako ste písal pretože ak by ste si vydelili peniaze/ ks tak vám vyjde že to stojí cez 30000 na vojaka za zbraňový systém..

      Moje čísla počítajú aj s rozšírenou realitou..

      Vy sa chcete pripraviť na vojnu minulú a ja na vojnu budúcu..
      Ja hovorím, počkajme - náš najsilnejší spojenec zavádza gamechanger, vyvýja to už dekádu a do pár rokov uvidíme ako to dopadne - nemáme sa kde ponáhlať..

      Inak čo je to za stupidity nakúpiť 25000ks zbraní keď máme 14000 vojakov..
      Pre zálohy by sme potrebovali nakúpiť aspoň 100000 a pre potreby terajšej armády je číslo skoro 2x viac..Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:45 30.03.2023

      @darkstyle I USMC, který je financovaný úplně jinak než OSSR (ovšem stále méně než US Army) je v pěchotní výzbroji, výstroji a hlavně celkové výbavě, dekády před současným stavem ...Zobrazit celý příspěvek

      @darkstyle

      I USMC, který je financovaný úplně jinak než OSSR (ovšem stále méně než US Army) je v pěchotní výzbroji, výstroji a hlavně celkové výbavě, dekády před současným stavem OSSR. Pardon, ale je to tak. Zatímco oni už jedou satcom, highcut helmy, komunikační sluchátka a el. ochranu sluchu, NVG 3 generace, navíc v projektu SBNVG tyto 3rd Gen binokulární AN/PVS 31A budou mít i s termální clip-on fusion jednotkou, M27 s tlumiči, výkonnou optikou, lasery a dalším příslušenstvím.... Jak, že je na tom OSSR teď? Stále staré nosiče (mezitím i ta AČR už teď zavádí druhou generaci), konečně alespoň moderní mid-cut helmy, stále tahají vz.58, starší pistole jakbysmet, Dragunovy, kulomety budou dnes už dávno překonané verze Minimi a jak je to s komunikací a NVG, je vůbec dost jednotek NVG 2 generace?

      Ale najednou se bude v OSSR zavádět ráže 6.8 v rámci Sig Spear a výbava bude jak next gen US Army. Jo jasně...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:40 30.03.2023

      Nebudú riešiť cez satelit boj pešiakov? Že by sa tím riešilo C2? A načo myslíš že na Ukrajine funguje ten Starlink a US Department of Defence zavádza to isté? Pre srandu Bohovu? Na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nebudú riešiť cez satelit boj pešiakov? Že by sa tím riešilo C2? A načo myslíš že na Ukrajine funguje ten Starlink a US Department of Defence zavádza to isté? Pre srandu Bohovu? Na rozšírenú realitu do okuliarí medzi jednotlivými pešiakmi potrebuješ real-time prenosy gb/s informácií od jednotlivých pešiakov, od veliteľa sekcie - družstva - čety - roty - práporu - brigády - prieskumný prápor - delostrelecký oddiel - protilietadlovou brigádou - stíhačkami a bojovými vrtuľníkmi - hlavným velením OS. Vytvorenie takej siete so šifrovaným spojením na bojisku ktorá umožňuje ral-time spojenie medzi všetkými bojovými prostriedkami na zemi, vo vzduchu, cez satelity s vyšším velením na stovky kilometrov. Koľko si myslíš že stojí vybudovanie C2 cez satelity typu Starlink? Pár drobných? ... Ani nemáš potuchy o čom vravíš...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:06 30.03.2023

      A mýliš sa, US DOD jednotlivé "theater" veliteľstvá (EUCOM v našom prípade) majú prístup k k vojenským špionážnym satelitom cez ktoré sa rieši prieskum z vesmíru pre podriadené ...Zobrazit celý příspěvek

      A mýliš sa, US DOD jednotlivé "theater" veliteľstvá (EUCOM v našom prípade) majú prístup k k vojenským špionážnym satelitom cez ktoré sa rieši prieskum z vesmíru pre podriadené velenia divízií. Takže velitelia podriadených bojových brigád majú možnosť mať prakticky neustály prieskum z vesmíru, na základe ktorého dokážu velenie bojových brigád riadiť bojové operácie na zemi a dokáže sa to diať cez satelitné spojenie prakticky near-real-time.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:22 30.03.2023

      Spýtam sa máme špionážne lietadlá Global Hawk, ktoré neustále sledujú situáciu na bojiskom? Lietadlá AWACS ktoré kontrolujú situáciu nad bojiskom? Lietadlá Joint STARS, Rivet Joint ...Zobrazit celý příspěvek

      Spýtam sa máme špionážne lietadlá Global Hawk, ktoré neustále sledujú situáciu na bojiskom? Lietadlá AWACS ktoré kontrolujú situáciu nad bojiskom? Lietadlá Joint STARS, Rivet Joint ktoré kontrolujú situáciu na bojisku? Aké z toho máme prostriedky C4ISTAR ako US Air Force/US Army? Prostriedky elektronického boja a kybernetických operácií? Že nám stačia prieskumné dróny... dobrý vtip...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:00 30.03.2023

      Darkstyle netvrdím že sa to nemôže diať... že network centric warfare nemôže fungovať aj v OS SR... Môžeme začať dávať na obranu oveľa vyšší rozpočet aby sme sme si takéto kapacity ...Zobrazit celý příspěvek

      Darkstyle netvrdím že sa to nemôže diať... že network centric warfare nemôže fungovať aj v OS SR... Môžeme začať dávať na obranu oveľa vyšší rozpočet aby sme sme si takéto kapacity vybudovali a vedeli udržiavať... veliteľstvo pre vesmírne sily, kľudne aj malé komerčné satelity či už na C2 starlink alebo špionážne satelity s termovíziou/radarom majú dnes vynikajúce kapacity a ks stojí rádovo len niekoľko miliónov Elon Musk nám ich do vesmíru kľudne "vystrelí" ... A vzdušné sily investujú do balónov s kominikačnými a špionážnymi prostriedkami vysoko v atmosfére, ktoré budú dopĺňať vesmírne systémy a vybudujeme modernú C4ISTAR na bojisku... A znásobíme C2 prostriedky pre vojakov na zemi a vybudujeme takúto komunikačnú sieť real-time prenosu dát... Okuliare na rozšírenú realitu sú totiž až na konci zoznamu a keď ich vojak dostane na hlavu a "pripojí" sa do takej siete, potrebuje už mať všetky vyššie vymenované kapacity aby boli vybudované...

      Aebo najlepšie ak vznikne spoločné európske veliteľstvo armád pre ktoré poskytnú vesmírne a vzdušné C4ISTAR kapacity Francúzsko, Británia, Nórsko... (a Nemecko sa tiež pridá keď začnú brať obranu vážne)... a spoločne vybudujeme takéto kapacity (na úrovni USA) pre všetky Európske armády a my sa už len "pripojíme" do takto vybudovaného systému, ktorým sa budú riadiť podriadené battlegroup na "network centric warfare" prepojenom bojisku... Ale to sa tiež v najbližších min. 10 rokov neudeje...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:27 30.03.2023

      ... Lenže ty nemáš ani predstavu ani potuchy o čom píšem... Keby si dnes zapojil vojaka s OS SR opatreného okuliarmi s rozšírenou realitou tak jediné čo by mu ukázali by bolo "no ...Zobrazit celý příspěvek

      ... Lenže ty nemáš ani predstavu ani potuchy o čom píšem... Keby si dnes zapojil vojaka s OS SR opatreného okuliarmi s rozšírenou realitou tak jediné čo by mu ukázali by bolo "no avaible network connection" a "no avaible image", pretože žiadnymi prostriedkami od ktoré vytvárajú tú "rozšírenú realitu" OS SR nedisponuje... Ty máš predstavu že OS SR kúpi okuliare a spojenie s obrazom rozšírenej reality poskytne asi Pán Boh... Ťažko sa s niekým s tvojou úrovňou aj baviť...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:43 30.03.2023

      Ďalej potrebujeme pozemné aj vzdušné systémy elektronického boja, ktoré takúto "sieť" budú "chrániť" pred pokročilými EW prostriedkami rušenia protivníka... Na to F-16 vo vzduchu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ďalej potrebujeme pozemné aj vzdušné systémy elektronického boja, ktoré takúto "sieť" budú "chrániť" pred pokročilými EW prostriedkami rušenia protivníka... Na to F-16 vo vzduchu nestačia... Potrebujeme F-35 a na to inštalovať Next Gen Jammer pody ktoré takéto EW systémy nepriateľa budú hľadať a rušiť a s ďalšími F-35 s raketami, ktoré budú takéto nepriateľské EW systémy dohľadávať a ničiť... A samozrejme stíhacie lietadlá, ktoré budú vykonávať SEAD/DEAD misie pretože nepriateľské EW sú chránené PVO...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:47 30.03.2023

      Nemáš očividne ani páru o akej komplexnosti bojiska a kapacitách sa tu bavíme, ktorými disponujú US ozbrojené sily a ktorými je vojak v IVAS a NGSW len malou súčasťou...

      Nemáš očividne ani páru o akej komplexnosti bojiska a kapacitách sa tu bavíme, ktorými disponujú US ozbrojené sily a ktorými je vojak v IVAS a NGSW len malou súčasťou...

     • Sgt Murphy
      13:54 30.03.2023

      Ďalej takéto centrá velenia a riadenia a všetky tomu podriadené systémy sa môžu stať terčom útoku kybernetických operácií nepriateľských operátorov, ktorý nám ich s potešením ...Zobrazit celý příspěvek

      Ďalej takéto centrá velenia a riadenia a všetky tomu podriadené systémy sa môžu stať terčom útoku kybernetických operácií nepriateľských operátorov, ktorý nám ich s potešením vyradia z prevádzky z tepla velenia a riadenia kybernetických operácií v Rusku, s kávou v jednej ruke a druhou rukou medzi nohami... Takže všetko musí mať aj zabezpečenie z úrovne kybernetických operácií... Len vybudovanie takýchto kapacít trvá roky... Ktoré dnes ešte zďaleka nemáme...Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      09:07 31.03.2023

      Ťažko sa s mojou úrovňou baviť.. No nekriticky si myslím, že o tom Starlinku a F-35 viem viac ako vy pane.. USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných ...Zobrazit celý příspěvek

      Ťažko sa s mojou úrovňou baviť..

      No nekriticky si myslím, že o tom Starlinku a F-35 viem viac ako vy pane..

      USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných satelitov pretože, tie nemajú globálne pokrytie..

      Ani dostatok SAR satelitov na real time nie je..

      Starlink len prenáša dáta - minule som tu dával dosť obsiahle info pri vesmírnej tematike čo sa len ide budovať z hľadiska OPIR-u a tranchov na LEO a MEO aj s dátumami zavedenia..

      Áno cez ten starlink si budú vojaci vymienať svoje vlastné senzory a senzory blízkych efektorov..

      SpaceX buduje pre armádu program Starshield - nechce sa však upínať len pre USA armádu.. bude možné získať prístup aj pre nás..

      Samozrejme, že bude treba budovať veliace a dátové centrá..

      Žiadne no connection sa nebude konať ak na tie JLTV a iné vozidlá namontuje práve ten Starlink a potom Starshield..

      Jasné, že nechcem, aby sme si kúpili úplne všetko čo USA.. oni totižto časť kapacít zdielajú zo spojencami..

      Podľa mňa je oveľa väčsia sci-fi si tu nakupovať C-130 alebo A-400M pre tak malú krajinu ako sme my, čo ste chcel Vy spraviť alebo snívať o vynaložení 6 MLD na PVO čo tu niekto iný spomínal..

      Radšej by som dal tie peniaze na toto..

      Akokoľvek sci-fi Vám to príde..

      Ten neskutočný REB čo nemá analógia vydíme v priamom prenose, rovnako tie neskutočne kybernetické útoky - nechcem to zľahčovať ale nepreháňajte a nestrašte prosímSkrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      17:21 31.03.2023

      "USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných satelitov pretože, tie nemajú globálne pokrytie" ... Nikde som nenapísal som že každý vojak s okuliarmi ...Zobrazit celý příspěvek

      "USA vojak nebude dostávať cez rozšírenú realitu obraz zo špionažných satelitov pretože, tie nemajú globálne pokrytie" ... Nikde som nenapísal som že každý vojak s okuliarmi rozšírenej reality má mať obraz priamo zo satelitu a nesúhlasím, US Gov má dostatok satelitov na to aby poskytlo surveillance pre každé theatre veliteľstvo, globálne. V prípade zapojenia USA by by ten počet satelitov ešte drasticky stúpol.

      "Starlink len prenáša dáta" ... Prakticky si len zopakoval to čo ja... A ako vážne? Len prenáša dáta? Na čom stojí rozšírená realita celkovo velenie a riadenie že by "len" na tom prenose dát?

      "Žiadne no connection sa nebude konať ak na tie JLTV..." Od JLTV cez väčšie obrnené vozidlá a väčšie veliteľské obrnené vozidlá na úrovni prápor a nižšie, po väčšie veliteľské centrá v špecializovaných kontajnerových zástavbách na úrovni brigáda a vyššie. A pokiaľ takto vybudovanú infraštruktúru velenia a riadenia budeš musieť čo najrýchlejšie preniesť z bodu A do bodu B napr. pre potreby síl rýchlej reakcie tak mi ver že vlakom to posielať do Pobaltia či inam nebudeš, ale ideálne naložíš tie kontajnery a vozidlá na mnou spomenuté C-130/A-400 a bude to tam do pár hodín a nebudeš chcieť vybavovať odvoz spojeneckými vzdušnými silami, ktorý nebude musieť byť aktuálne dostupný.

      Mne to sfi-fi nepríde. Sú to kapacity ktorými by mala každá moderná armáda v 21. storočí podľa môjho názoru disponovať a je smutné že len dnes OS SR dobieha kapacity boli v US Army štandard už pred 20-25 rokmi. A ako som napísal, vybudovanie a udržiavanie takýchto kapacít digitalizácie bojiska pôjde do desiatok miliárd €. Digitalizácia bojiska od satelitov po pešiaka naprieč celou štruktúrou OS SR bude najnáročnejší a jeden z najdrahších projektov v histórii. Preto čím skôr sa začne budovať tým lepšie. Lenže potrebné kapacity a spôsobilosti sú tak rozsiahle že len ich budovanie v podmienkach OS SR bude trvať pri dnešnom, po veľkých nákupoch veľmi napätom rozpočte, min. 10 rokov. Nie len kým nakúpiš materiál ale hlavne zoženieš ľudí s odbornosťami, ktorý tie kapacity vybudujú, budú ovládať a udržiavať v chode. Takže najprv treba začať so študentami na vojenskej akadémii a tieto odbornosti v OS SR prakticky skoro od nuly vybudovať.

      PVO za 6 miliárd € pri cene moderných PVO systémov je prakticky minimum, ak chceme týmito systémami pokryť aspoň základ a disponovať k tomu nejakým rozumnejším počtom rakiet. A veľa šťastia nemať manévrové jednotky, centrá velenia a riadenia na bojisku, vojenské základne, vojenskú aj civilnú kritickú infraštruktúru nechránenú systémami PVO. Určite ti každý poďakuje keď manévrové jednotky na zemi nebudú disponovať žiadnou mobilnou viacvrstvovou PVO, nebudú nijako chránené proti útokom drónom, vrtuľníkom, bojových lietadiel aspoň pomocou PVO veľmi krátkeho, krátkeho a stredného dosahu. Keď ti nepriateľ bude bombardovať vojenské aj civilné letiská, dopravné uzly cez ktoré bude prúdiť všetka logistika jednotkám, elektrárne, rozvodne el. elektriny, plynovody, továrne atď. tak ti ten IVAS u pešiakov bude fakt veľmi nápomocný ;) Ja dúfam že len takýto plánovačov nemá aj OS SR.

      Nikto netvrdí "niet analoga", každopádne REB, PVO systémy aj kybernetické operácie Ruska sú na veľmi vysokej úrovni, čo uznalo v konflikte na Ukrajine aj velenie NATO a preto proti nim moderné armády NATO budujú také rozsiahle a moderné kapacity.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      21:02 31.03.2023

      Preto chcem čakať 3-5 rokov - prichádza nám tu AI a tá vie triediť obrovské množstvá dát za zlomok času.. alebo vie ako NVIDIA vďaka tensor cores dopočítavať hrubý výkon.. O tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Preto chcem čakať 3-5 rokov - prichádza nám tu AI a tá vie triediť obrovské množstvá dát za zlomok času.. alebo vie ako NVIDIA vďaka tensor cores dopočítavať hrubý výkon..

      O tom som však nechcel..

      Samozrejme, že nechcem všetko za rok ale za 10 a kľudne niektoré schopnosti si naplánujme aj na 15-20..

      Na to, aby sme mali C-130 tak ich musíme mať vždy 3..
      Takže šup šup s tretím Spartanom..

      To ti povie kazdý, že je to nutné minimum ak chceš mať schopnosť aj v druhej polovici životnosti lietadiel..

      Malá krajina ako Slovensko si má kúpiť 3x C-130? Koľko tankov alebo Patria tam chcete previezť do toho Suwalskeho priesmyku?
      1-2 ks na let (lebo 1-2 lietadlo bude v oprave)

      Ani USA nepočíta s presunom veľkého počtu ABCT lietadlami..
      Pekne loďami a potom železnica/cesty..

      Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???

      Podľa mňa oveľa lepšie riešenie..

      Slovensko by malo budovať PVO hlavne pekne od začiatku - od najmenšieho po najväčšie..

      Krásne vidno na Ukrajine, že Rusko s tými wunderwaffe ako Kinžal a spol - nezasahuje vojenské cieľe - lenže dronmi robí peknú paseku..
      Netvrdím, že sa to nemôže zmeniť - no v tomto smere, aby vyvinuli JASSM-ER ekvivalent mi príde tak na +-20 rokov a viac..

      Aj keby sme dali 10 MLD na PVO - vždy niečo prejde a ruZZko má toľko efektorov, že nám ju i tak zahltí..

      Je to potrebné, ale straty budú - radšej by som dal 25% na Chimhoo/PULS/HIMARS a 25% na vývoj "vlastných rakiet" s Ukrajinou..

      Taká balistická schopná zasiahnuť Moskvy by sa mi vo vývoji s Ukrajinou a ďaľším štátmi veľmi páčila..

      Na platforme Zenith..

      Tá by odvrátila vojnu a chute Rusov na dekády.. odstrašenie lvl 999..Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      00:22 01.04.2023

      "Preto chcem čakať 3-5 rokov" ... Ešte raz, vieš mi dať jeden rozumný argument prečo čakať 3-5 rokov, keď tieto kapacity nevieš vybudovať v OS SR vybudovať ani do 10 rokov hoci by ...Zobrazit celý příspěvek

      "Preto chcem čakať 3-5 rokov" ... Ešte raz, vieš mi dať jeden rozumný argument prečo čakať 3-5 rokov, keď tieto kapacity nevieš vybudovať v OS SR vybudovať ani do 10 rokov hoci by si zdvojnásobil rozpočet na obranu a aj keby si sa z toho trebárs posral?

      "Malá krajina ako Slovensko si má kúpiť 3x C-130? Koľko tankov alebo Patria tam chcete previezť do toho Suwalskeho priesmyku?" ... To ako fakt myslíš vážne touto otázkou, pýtaš sa ma koľko tankov preveziem s 3x C-130? Skús sa zamyslieť čo za hovadinu si práve napísal.

      "Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???" ... 1. AČR počíta so zavedením väčšieho nákladného lietadla kat. C-130 alebo väčšie typu A-400/C-390 2. Spýtam sa koľko 463L paliet, prepravných kontajnerov či JLTV, nákladných vozidiel Tatra či Patrií prevezieš v MRTT.

      Neviem prečo vyťahuješ ako a čím US Army prapraví ťažké mechanizované ABCT. Ja sa bavím o jednotkách rýchlej reakcie, teda ekvivalent USMC MEU, 101. a 82. výsadkovej divízii, 75th ranger regiment. Tam má US Army časy nasadenia kdekoľvek na svete rádovo v hodinách resp. niekoľko desiatok hodín, práve vďaka leteckým transportným kapacitám USAF pomocou C-130, C-17, C-5.

      "Slovensko by malo budovať PVO hlavne pekne od začiatku - od najmenšieho po najväčšie.." Keby si to chcel budovať akokoľvek, výsledná suma bude vždy taká istá pretože kapacity a spôsobilosti ktoré musí PVO mať aby dokázali uchrániť manévrujúce jednotky, letiská, základne, kritickú infraštruktúru štátu atď. sú a budú vždy rovnaké.

      "Aj keby sme dali 10 MLD na PVO - vždy niečo prejde a ruZZko má toľko efektorov, že nám ju i tak zahltí.." Vždy niečo prejde, preto sa máme na PVO vykašľať a radšej investovať podľa teba namiesto toho investovať do digitalizácie bojiska a rozšírenej reality pre pešiakov? Čo je to za sprostosť?

      Ostatné blbosti snáď už nemá ani cenu komentovať...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      10:15 01.04.2023

      @sgt muprhy @darkstyle Pánové nechci Vám do toho moc skákat, ale imho bude primárně důležité, aby OSSR dosáhlo klasických konvenčních schopností na úrovni Dánska, Francie, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      @sgt muprhy

      @darkstyle

      Pánové nechci Vám do toho moc skákat, ale imho bude primárně důležité, aby OSSR dosáhlo klasických konvenčních schopností na úrovni Dánska, Francie, nebo Británie, když se tohle povede, tak i tak máte vyhráno. Ani tyhle skutečně bohaté armády zatím tohle moc neřeší, respektive pomalu to řešit začínají. Australané to též pomalu otukavaji a AČR to velmi pomalu a opatrně připravuje. Je skutečně v možnostech OSSR toto teď budovat?Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:15 01.04.2023

      Danik Zoberiem to ako realista, OS SR nemá rozpočtové možnosti veľkoplošne zavádzať takúto hĺbkovú "digitalizáciu bojiska" min do 2030-2035 - timeline do ktorého sa primárne bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik Zoberiem to ako realista, OS SR nemá rozpočtové možnosti veľkoplošne zavádzať takúto hĺbkovú "digitalizáciu bojiska" min do 2030-2035 - timeline do ktorého sa primárne bude riešiť výmena starej sovietskej techniky za modernú štandardu NATO (nové tanky, KBVP, BVP, JLTV, nové logistické vozidlá), budú prichádzať a splácať nové stíhačky, bude sa budovať neexistujúca infraštruktúra pre vrtuľníky v Prešove a medzi tým sa postupne bude budovať moderná vrstvená PVO, ktorá pokryje aspoň minimálny potrebný základ podľa požadovaných schopností.

      Bol by som ale veľmi rád keby sa také kapacity hĺbkovej digitalizácie bojiska "network centric warfare" začali budovať a plošne zavádzať povedzme v horizonte 2024-2028 u jednotiek spadajúcich pod Veliteľstvo síl pre špeciálne operácie (5. pluk, výsadkový prápor), potom postupne u prieskumného práporu v horizonte povedzme 2028-2032 a potom následne ďalej napríklad po 2032 postupne pretavené aj do zvyšku OS SR. Dáva to zmysel?Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      13:32 01.04.2023

      Sgt. Murphy Jestli budou finance tak dává. V tomhle bude teď hodně zajímavé pozorovat přerod AČR. STRATOM má být připraven 2024/2025, SATCEN ČR funguje, GOLEM a MODUS se též ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt. Murphy

      Jestli budou finance tak dává. V tomhle bude teď hodně zajímavé pozorovat přerod AČR. STRATOM má být připraven 2024/2025, SATCEN ČR funguje, GOLEM a MODUS se též připravuje. Ale ČR má tady přeci jen ve vesmírných technologiích nějaké to zázemí.

      Každopádně společně se zaváděním těchto systémů, to imho dost posune projekt F-35.

      Nyní se dost zlepšuje C2 díky novým prostředkům satelitní komunikace. Titusy přijdou tenhle rok, Pandury KOVS a KOVSŠ už jsou u jednotek.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      01:05 02.04.2023

      "Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???" Pretože keď nastane krízová situácia vo viacerých krajinách , tak je o prítup k nim ...Zobrazit celý příspěvek

      "Prečo by si Slovensko neprenajalo istý počet hodín ročne ako projekt MRTT pri AČR..???"

      Pretože keď nastane krízová situácia vo viacerých krajinách , tak je o prítup k nim "bitka" a nasleduje poradovník.
      Kurník, celá EU časť NATO nemá poriadne letecké kapacity, program SAS obsahuje až tri C-17, to má byť čo, piškvorky ?Skrýt celý příspěvek

 • Thatguy
  19:18 27.03.2023

  Poslednej dobe ako sa nato pozeram sa MO SR celkom darí. Mame podpísany kontrak na : Patria Leopard 2A4 Mantis Air Defence system AH-1Z CV90 MK IV + plus Investitica do domaceho ...Zobrazit celý příspěvek

  Poslednej dobe ako sa nato pozeram sa MO SR celkom darí.
  Mame podpísany kontrak na :
  Patria
  Leopard 2A4
  Mantis Air Defence system
  AH-1Z
  CV90 MK IV + plus
  Investitica do domaceho premyslu

  Ale pobav me o tom co realne SR Armada potrebuje:
  1. Určite by som privytal aby sa navyšil personal SR Armady . Bez obsluhy su nam nanič tie nove hračky.
  Armada SR bola strašne podfinancovaná za vlady RF a plus nehovoriac kauzy z nakupom novych radarov a modernizacia BVP bola ako velky vtip pre mna
  2. Pozemné sily:
  Obnova Tankovej Brigady :
  Bud me si k sebe uprimny tanky tu este snami stale budu a priama podpora vojakov na zemi je stale potrebna a este sa nebavíme o tom že vzdušny priestor nebudeme vediet uplne sami vediet ovladat. Vychod a zapad SR su ploche, napr: miesta ako su Bratislava ,Nitra , Trnava kde su velke polia na pestovanie a cele uzemie pri Dunaji,Košice a Michalovce sú pravé idealne na bojové operaciu tankového praporu. Čo sa tyka štruktury kde pravé by mohli mať zazemie. Bavíme sa o miestach kde je možnosť transportu cez železnice a dialnice . Takýmito miestami sú : Bratislava, Nitra,Michalovce,Banska Bystrica. Všetky tieto miesta sú z mojho pohladu plnia tieto potreby nato aby mohla vzniknut tanková brigada. Ohladom strojov ktoré by mohli tvoriť zaklad tejto brigady:
  Pre mna medzi hlavnych kanditavo by bolo K2 A LEO 2A7+
  Pri skuškach v norsku K2NO porzilo co sa tyka mobility aj vedenie palby porazilo LEO plus faktor polska je ze poliaci budu mat niekolko tychto tankovych brigad a plus ze vieme prakticky ziskat licenciu na vyrobu K2 podla našich potreb je uzasna vec ale otazka je peniaze ,ale pri fakte to ze uz sme dostali leo 2a4 a to ze z politických dovod mam pocit ze sa vidame cestou Leo
  Obnova mechanizovanej :
  Som rad že sme sa vydali cestou CV90 . Je to overený stroj a podpora pre našu armadu tu bude minimalne 15 rokov . Officalné slovensko sa zaviazalo postaviť dalšiu mechanizovanu brigadú na štandart NATO. Ale to neznamena ze tie dalšie dve nechame na starých BVP.
  Čo som rad že sme nakupili Patrie , čo nie som rad že to ma Turra-30 a použiva 2A42. Bol by som radšej keby ZTS ziskala licenciu na 35 mm čo ma CV90 . Z logistického hladiska by to bolo jednoduchšie prevadzkovať ten isty kanon a municiu.

  Mountain Brigade:
  Kedže stred a sever slovensko je kopcovitý kde tanky a bvp sa budu tažko dostavať pre toto by som navrhoval na vznik tejto brigady. Aj mam nato dovod: vec čislo jedna je že mame už priam znova nadobnute schopnosti CAS a prepojenie delostrelectva sa zo slovenských kopcov može pre potencionalneho nepriatela stat velky naraznik . ´Čo ale budeme potrebovat su nove auta čo nahradia defender ale myslím si že toto nebude problem. Slovensko ma automobilový priemysel čo nam dava aj vyhodu kedže nový Defender je vyrabany na SR. Takže nejake peniaze sa vratia do pokladnice . ˇČo si ale myslim že bude problem su MRAPY . Nemáme ich dostatok. MO SR už musi niečo spraviť s tým je to minimalne 2 roky vo výberovom konanie a bohužial je o tom aj malo informacií.
  Najsť nahradu za vz58 : Aj legenda musi isť raz na penziu. Čo sa tyka či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51 Nato By bola dlha diskusia . Aka puška to bude neviem ani ja ale určite by som privital k každej puške , optiku . Z výši to efektivnosť vojaka . Neviem ako stave mame vystroj pre jednotlivca.

  Delostelectvo:
  SR ma to štastie že sme si vieme vyrabať,modernizovať a udržovať naše zuzany. Určite by sa hodilo aby povodné zuzany prešli modernizaciu na štandart . Hodilo by sa aby do každej brigady bola aspoň mala podporu Zuzana 2 /RM-70 Modular (tiez som zato aby sa našlo riešenie bud modernizacia alebo nakup HIMARS jedno z tychto riešení ) a hlavne treba najsť nahradu za D-30 lebo ta raž nepatrí medzi NATO štandart a myslím si že KONŠTRUKTA-Defence by dokazala spraviť riešenie na tento problem

  Bol by som rad keby sme tie naše D-30, BVP-2 z Turra - 30 Vežami poslali na UA plus zvýšok tankov čo nam ostalo . Vojna na UA je prenas možnost sa zbaviť starej techniky a dostat nejaku akciu na nakup novej čo byť scenár MIG-29 za AH-1Z by sa nikdy nestal keby nebola vojna
  3. VzS
  SR Nakup obraných komplexov kratkej a strednej vzdialenost vzdušneho priestoru:
  Ako sme odovzdali nase S-300 PMU stratili sme sice vlasnu kapacitu na straženie vzdušneho priestoru ktoru nam zatial nahradzaju spojenci. Podla mna ked sa budeme bavit o nakupe tychto systemov určite sa budeme popytavat na cenovku Patriotov PAC-3 . V tomto pripade ale budeme musiet akceptovat to ze nam nic moc neprinesie do statneho rozpočtu ako aj to že nam nepomože rozvijat system v našom domacom priemysle ale zase koli politickým dovodom. Ale urcite oproti Patriotovi bude stat SAMP/T . Všetko zaleži na tom čo dostaneme za ponuku ale nakup tychto systemov bude musiet byt priorita dalšej vlady SR.

  Dalšia vec je ziskanie Mantis Air Defence system je vyborný na chranenie kritickej infraštrukury . Problem je ,že to neni mobilne na štyl Gepardu ktorý vie stražiť vojska aj infraštrukturu. A počet 2 nam určite nepomože ochraniť cely priestor a určite treba uvažit o nakupu skynet a uvažit či je možnosť to nainštalovať na Patriu alebo CV90 . Všetko toto je otazka penazi a politiky

  Čo teraz BH?
  Povodný plan bol nakup BH a neskôr ich prezbrojiť ale to sa nestalo a stale mame hole BH .V roku 2021 sa Nad´ sa rozhodol pre dve BH na ucel specialných sil . Takže nam ostava otazka čo z ostatnimi BH ? Urcite budeme prezbrojit Blackhawky pre potreby 52 vysadkového praporu plus dokupiť dalšie BH . Pre toto hovorim ze Armada moze vykonavat potreby aj MINV a tie AW, Bell su zbýtočné ale ako vieme mikulec to spravil. Pretoze už mame infraštrukturu a skusenosti z BH ked uz chcel nakupit nieco tak prečo nie BH?
  Kedže Nad´ nam kupil plnohodnotne bojove vrtulniky , není už potreba nato aby sme davali gun pods na BH čo inak by nas podla mňa rovnako stalo ako nakup AH-1Z . Viem že to neni idealna kombinacia BH a AH-1Z ale za lacní deal mat 12 plnehodnotných bojových helikoptier je kauf jak nikdy.

  Cele toto je len moj neodborný nazor a vyzualizaciu ako by som si predtavil stav SR armady .

  Ps. Som dysgrafik takže sa ospravedlnujem za chyby v texteSkrýt celý příspěvek

  • Harvest
   19:43 27.03.2023

   "Najsť nahradu za vz58 : Aj legenda musi isť raz na penziu. Čo sa tyka či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51. ´Čo ale budeme potrebovat su nove auta" kongres USA nam schválil grant vo ...Zobrazit celý příspěvek

   "Najsť nahradu za vz58 : Aj legenda musi isť raz na penziu. Čo sa tyka či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51.
   ´Čo ale budeme potrebovat su nove auta"

   kongres USA nam schválil grant vo výške 200 miliónov eur určených na modernizáciu obrany. Naď povedal, že ich chce použiť na nove ručné zbrane, prostriedky na boj proti dronom a viacúčelové obrnené vozidlá 4x4. Takže v dohľadnej dobe by sme mohli vedieť viac.

   https://twitter.com/SFPA_SK/st... Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   22:08 27.03.2023

   Niekoľko krát sa toto riešilo na palba.cz vo vlákne OSSR, kam kráčite. Nespomenul si drony rôznych veľkostí a loitering muníciu, čo je do budúcna veľmi dôležité. Prieskum sa bez ...Zobrazit celý příspěvek

   Niekoľko krát sa toto riešilo na palba.cz vo vlákne OSSR, kam kráčite.
   Nespomenul si drony rôznych veľkostí a loitering muníciu, čo je do budúcna veľmi dôležité. Prieskum sa bez nich prakticky nedá robiť. Pozemné prieskumné vozidlá bez dronov typu Los, Snežka nestačia.
   Čo sa týka PVO,o antis sa neboj , nie je veľký problém ho umietniť na tatrovku, stačí vyrobiť podstavu. Nám treba len viac batérií.
   Čokoľvek pridáme do PVO, bude nutné upraviť C2 systém Astra, možno aj Letvis.Skrýt celý příspěvek

   • Ján Paliga
    13:24 29.03.2023

    Letvis je iba zdroj RL informácie. V reálnom čase nepoužiteľný pre Astra... Je tam veľké časové oneskorenie. Astrám chýbajú RL vyše 20 rokov...

    Letvis je iba zdroj RL informácie. V reálnom čase nepoužiteľný pre Astra... Je tam veľké časové oneskorenie. Astrám chýbajú RL vyše 20 rokov...

  • JCabuk
   08:56 28.03.2023

   No: 1. to s personálom je pravda, útvary sú žalostne nenaplnené; s podfinancovaním je tiež pravda, potom to tak vyzerá že sa musí kupovať všetko naraz. "Kauzy" ohľadom radarov - čo ...Zobrazit celý příspěvek

   No:
   1. to s personálom je pravda, útvary sú žalostne nenaplnené; s podfinancovaním je tiež pravda, potom to tak vyzerá že sa musí kupovať všetko naraz. "Kauzy" ohľadom radarov - čo presne máte na mysli? Lebo myslím, že najhorší problém je kúpa UH-60 bez prídavnej výzbroje. O radarovej kauze - neviem čo si mám pod tým predstaviť;
   2. obnova tankovej brigády - v skratke, neviem či myslíte obnovu ťmb (resp. jej vytvorenie), ale tankovú brigádu určite OSSR nebudú mať, lebo je nepotrebná. "priama podpora vojakov na zemi je stale potrebna a este sa nebavíme o tom že vzdušny priestor nebudeme vediet uplne sami vediet ovladat" - lenže to nefunguje tak, že ak nemám vzdušné sily pre CAS tak mi všetky spôsobilostí CAS nahradí fiktívna tanková brigáda. "Vychod a zapad SR su ploche, napr: miesta ako su Bratislava ,Nitra , Trnava kde su velke polia na pestovanie a cele uzemie pri Dunaji,Košice a Michalovce sú pravé idealne na bojové operaciu tankového praporu" - dajme tomu, lenže to je tak 1/3 územia (plus teraz neviem či myslíte teda tankovú brigádu či prápor). "kde je možnosť transportu cez železnice a dialnice . Takýmito miestami sú" - tak ono železnica a diaľnica/rýchlostná cesta je viac-menej už všade - btw, neviem si predstaviť tanky idúce po vlastných cez slovenské mosty, ktoré nemajú takú nosnosť. "Pre mna medzi hlavnych kanditavo by bolo K2 A LEO 2A7+" - to sedí, plus si ešte BaE pretláča (resp. marketinguje) CV90120. "z politických dovod mam pocit ze sa vidame cestou Leo" - sedí detto.
   "Officalné slovensko sa zaviazalo postaviť dalšiu mechanizovanu brigadú na štandart NATO" - nie, cieľom je jedna ťažká mechanizovaná brigáda (btw tankový prápor spadá pod ňu). "Ale to neznamena ze tie dalšie dve nechame na starých BVP" - CV90 postupne nahradia všetky BVP.
   "radšej keby ZTS ziskala licenciu na 35 mm čo ma CV90 . Z logistického hladiska by to bolo jednoduchšie prevadzkovať ten isty kanon a municiu" - Turra 30 by mala prospektívne mať 30 mm NATO štandard. Myslím že v štúdii uskutočniteľnosti BOV sa to spomínalo. 35mm na CV90 sa prioritne zrejme určilo s vzhľadom na možnosť neskôršieho prezbrojenia na 50 mm (a Turru30 s 50 mm kanónom si neviem predstaviť).
   "Mountain Brigade" - v skratke, neviem si predstaviť, čo si pod tým viete predstaviť. Akože horská brigáda, ktorá bude mať len off-road vozidlá? :-)
   "nový Defender je vyrabany na SR" - no, lenže je rozdiel medzi SUV, ktorým sa vozí 4-členná rodina, a plnohodnotným vozidlom pre armádu. Vozidlá 4x4 sú aj tak v štádiu finálneho riešenia.
   "či to bude 5.56 x 45 vs 7,62x51 Nato By bola dlha diskusia" - nebola by to dlhá diskusia, určite to bude 5,56. Nevidím dôvod na zaraďovanie 7,62 . "určite by som privital k každej puške , optiku" - ja by som privítal, aby každé auto malo volant :-)
   "Hodilo by sa aby do každej brigady bola aspoň mala podporu Zuzana 2 /RM-70 Modular" - tak ono Zuzany 2 a Modulare aj slúžia na podporu ťmb, plus sa hovorí o rozšírenie delostrelectva (myslím že v nejakom čísle Obrany bola zástupcom veliteľa del. pluku spomenutá Eva, ale kto vie). "treba najsť nahradu za D-30" - D-30 slúži len na ceremoniálne účely.
   "poslali na UA plus zvýšok tankov čo nam ostalo" - hore píšete o potrebe vybudovania "tankovej brigády", zrazu chcete tanky posielať. "Vojna na UA je prenas možnost sa zbaviť starej techniky" - tak ono, vojny boli z business hľadiska vždy o tomto (a tým nechcem hovoriť že ruská agresia slúži ako business; len hovorím z faktického hľadiska). "byť scenár MIG-29 za AH-1Z by sa nikdy nestal keby nebola vojna" - môže byť pravda, i keď neviem presné okolnosti toho, prečo Pakistan tie AH-1Z nezobralo a prečo sa nakoniec určili na odpredaj.
   3. VzS
   "ked sa budeme bavit o nakupe tychto systemov" - silne pochybujem, že sa bude PVO stredného a vyššieho dosahu riešiť na národnej úrovni. Skôr sa pretlačí nemecká iniciatíva o spoločnej PVO. "rozvijat system v našom domacom priemysle ale zase koli politickým dovodom" - PVO je tak komplikovaná vec, že vývoj v SR je viac než len otázka politických dôvodov. To, že nevyvíjame strategické bombardéry taktiež neznamená, že to je politický dôvod :-)
   "neni mobilne na štyl Gepardu ktorý vie stražiť vojska aj infraštrukturu" - Gepard a Mantis sú dva rozličné systémy, ktoré sa nedajú porovnať. Je to ako porovnať Multikáru a Tatru. "ochraniť cely priestor" - žiaden štát nemá chránený 100% svojho vzdušného priestoru. "určite treba uvažit o nakupu skynet a uvažit či je možnosť to nainštalovať na Patriu alebo CV90" - SPAAG alebo iný mobilný SAM je skôr otázka toho, či sa dá prednosť vozidlu alebo sa bude uvažovať o mobilnom družstve s MANPADS.
   "Nad´ sa rozhodol pre dve BH na ucel specialných sil" - možno sa mýlim ale myslím, že SŠO uvažovalo o svojich helikoptérach už nejakú dobu. "Bell su zbýtočné ale ako vieme mikulec to spravil" - lenže Mikulec je ministerstvo vnútra, nie obrany. Bell sú vrtuľníky pre políciu, nie armádu.
   "Kedže Nad´ nam kupil plnohodnotne bojove vrtulniky" - ešte nie sú obstarané. "není už potreba nato aby sme davali gun pods na BH" - súhlas, ale "čo inak by nas podla mňa rovnako stalo ako nakup AH-1Z" - to určite nie.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   08:56 28.03.2023

   Pri kúpe 2ks BH sa dovybavili čiastočne ostatné kusy a plnohodnotné ...Zobrazit celý příspěvek

   Pri kúpe 2ks BH sa dovybavili čiastočne ostatné kusy a plnohodnotné 7/9..

   https://sita.sk/kedy-pridu-na-...

   Keď už ideme meniť vz58 - čo tak sa pozrieť po 6.8mm..
   Náš najväčší spojenec ju momentálne otestoval a zavádza..
   V roku 2026 má mať vybudovanú linku na náboje - náboj si armáda vyvinula sama.

   Podľa mňa sme čakali tak dlho, že si počkať ešte 3-5 rokov ako tento projekt dopadne a potom osloviť SiG Sauer, že by sme chceli výrobnú linku na ich zbraň by bolo super..Skrýt celý příspěvek

   • Sgt Murphy
    09:56 28.03.2023

    Väčšina krajín Európskej časti NATO aktuálne zavádza nové ručné palné zbrane stále v 5,56/7,62 mm (Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Česko, Maďarsko, Pobaltské štáty...). Kým US ...Zobrazit celý příspěvek

    Väčšina krajín Európskej časti NATO aktuálne zavádza nové ručné palné zbrane stále v 5,56/7,62 mm (Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Česko, Maďarsko, Pobaltské štáty...). Kým US ozbrojené sily budú prezbrojené na 6,8 mm tak to potrvá ešte veľmi dlho a nemá to jasný koniec. Čo ak sa nakoniec nerozhodnú napríklad neprezbrojiť všetky útvary? Alebo vymeniť všetky zbrane na 6,8mm len niektoré napr. DMR a SAW/guľomety? Nemyslím že by bolo aktuálne rozumné ani ďalej čakať a ponechať obstarožné vz. 58 ale ani ísť do 6,8 mm. Navyše už prezbrojujeme ľahké guľomety na 5,56 mm. Ale o nové ručné palné zbrane od SIGu by som sa zaujímal určite a záujem SIGu by bol možno tiež, poslednú dobu idú šupy bomby. MCX-Spear LT je veľmi zaujímavá puška. CZ vs SIG vs HK? Tak to by bola pecka a prakticky žiadna puška od týchto troch výrobcov by nebol zlý výber.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     13:34 28.03.2023

     Pokiaľ sa teraz za niekoľko desiatok miliónov kúpia tisícky amerických pušiek (Colt CZ ?) na základné prezbrojenie, tak aj ďalšie sa už budú dokupovať od rovnakého výrobcu.

     Pokiaľ sa teraz za niekoľko desiatok miliónov kúpia tisícky amerických pušiek (Colt CZ ?) na základné prezbrojenie, tak aj ďalšie sa už budú dokupovať od rovnakého výrobcu.

     • Hevonen
      14:09 28.03.2023

      Ak sa vyberie M4, tak ďalšie M4 môžu byť od iného výrobcu. Toho domáceho :)

      Ak sa vyberie M4, tak ďalšie M4 môžu byť od iného výrobcu. Toho domáceho :)

     • Sgt Murphy
      14:39 28.03.2023

      Havonen Lacná kópia ARky od Kuracinu kvality že čínske Norinco lepšie vyrobí? Nie vďaka.

      Havonen Lacná kópia ARky od Kuracinu kvality že čínske Norinco lepšie vyrobí? Nie vďaka.

     • Hevonen
      16:57 28.03.2023

      OSSR zakúpené kusy na testovanie ohodnotili úplne naopak ako ty. Už si to aspoň držal v ruke? Ci čokoľvek od nich? Pochybujem, lebo ja od majiteľov co sa v zbraniach vyznajú ...Zobrazit celý příspěvek

      OSSR zakúpené kusy na testovanie ohodnotili úplne naopak ako ty.
      Už si to aspoň držal v ruke?
      Ci čokoľvek od nich?

      Pochybujem, lebo ja od majiteľov co sa v zbraniach vyznajú počúvam len pochvaly na kvalitu produkcie.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:23 28.03.2023

      Máš pravdu. ARku od GP som nedržal. To ani nemusím, low cost ARkami sa to na trhu hemží až až, sú ich desiatky výrobcov a GP sa od nich ničím nelíši. To že ešte niečo držíš v ruke ...Zobrazit celý příspěvek

      Máš pravdu. ARku od GP som nedržal. To ani nemusím, low cost ARkami sa to na trhu hemží až až, sú ich desiatky výrobcov a GP sa od nich ničím nelíši. To že ešte niečo držíš v ruke a pár krát vystrelíš v ideálnych podmienkach na strelnici neznamená, že je to bude aj kvalitným blbuvzdorným náradím pre pešiaka slúžiť roky s minimom porúch a desiatkami tisíc vystrelených nábojov vo všetkých podmienkach. Trochu sa vyznám do zbraní (hoc nie som žiaden "zbrojir") a viem čo sa tam vie "dojebať". AR15 je celkom zapeklitá platforma a je rozdiel či je to vyladená AR15 za 2000+ € alebo za polovicu či nižšie a fakt nie, nie je to "prirážka" výrobcu ako sa to snažia vysvetliť fanúšikovia GP, ktorý vychvália aj hovno len preto že je to "made in slovakia". Od skúsených strelcov pochvaly na GP nepočujem, môj názor je to klasická low cost ARka ktorej cieľovým zákazníkom je "redneck" vidlák z nejakej zapadnutej diery v Alabame, spolu s low cost samopalom Stribog (tiež šrot), ktorý po kúpe pušky už nemá peniaze na náboje. Alebo domáci nenáročný víkendový strelec a fanúšik "made in slovakia" nacionalista, ktorý vychváli aj hovno lebo je to "made in slovakia", donedávna ešte nadával na ARky a strieľal zo vz. 58 z bazáru za 100 € čo preňho bola najlepšia možná zbraň. Nie že by som takých nepoznal ;) ale s ďalším skalopevným fanúšikom GP fakt nemám chute strácať čas debatou.Skrýt celý příspěvek

     • JCabuk
      19:27 28.03.2023

      Henonen: môžem poprosiť link na výsledky testovania pušiek v OSSR? Z medializovaných info viem, že boli testované (alebo minimálne sa to chystalo), som celkom zvedavý na závery z ...Zobrazit celý příspěvek

      Henonen: môžem poprosiť link na výsledky testovania pušiek v OSSR? Z medializovaných info viem, že boli testované (alebo minimálne sa to chystalo), som celkom zvedavý na závery z testovSkrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:06 29.03.2023

      JCabuk: výsledky testov nie sú verejné. Existuje odpoveď ministerstva obrany pre hospodárske noviny, ktorú ti môžem poskytnúť. Vlani si však ministerstvo obrany vyžiadalo ...Zobrazit celý příspěvek

      JCabuk:
      výsledky testov nie sú verejné.
      Existuje odpoveď ministerstva obrany pre hospodárske noviny, ktorú ti môžem poskytnúť.

      Vlani si však ministerstvo obrany vyžiadalo niektoré Kuracinove zbrane – útočnú pušku M4M a samopal Stribog, ktoré následne podrobilo armádnym testom a tie dopadli pri rôznych typoch munície, poveternostných podmienkach a mechanickej záťaži výborne, odpovedá ministerstvo.

      https://hnonline.sk/finweb/eko... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:34 29.03.2023

      Hevonen bude súťaž, dúfam že prebehne aj intenzívne dlhodobejšie testovanie u armády a ukáže sa či chce armáda M4A1, Bren 2, HK416, Sig Spear LT, MSBS, LMT MARS-L... Alebo ARku od ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen bude súťaž, dúfam že prebehne aj intenzívne dlhodobejšie testovanie u armády a ukáže sa či chce armáda M4A1, Bren 2, HK416, Sig Spear LT, MSBS, LMT MARS-L... Alebo ARku od Grand Power... Či niečo iné. Samozrejme beriem to nie len ako pušku ale ako zbraňový systém, teda s príslušenstvom na čistenie, zásobníkmi, bodákom, puzdrom na bodák, kufrom na pušku, optimálne aj s optikou. Ak je GP ako píšeš, tak by mala všetky ostatné ponuky poraziť. Ale už nie sú časy SNS ani SMERu a nebude sa nakupovať len preto, lebo slovenský produkt.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:06 29.03.2023

      Pokud dostanete z USA karabiny M4, tak nemá smysl pořizovat nic jiného.

      Pokud dostanete z USA karabiny M4, tak nemá smysl pořizovat nic jiného.

     • Danik
      08:43 30.03.2023

      @scotty

      Proč by ne. 5k pušek se dá výsadkářům, průzkumu, VP případně do MZ a 20k pušek se vybere dle požadavků OSSR

      @scotty

      Proč by ne. 5k pušek se dá výsadkářům, průzkumu, VP případně do MZ a 20k pušek se vybere dle požadavků OSSR

     • Hevonen
      09:00 30.03.2023

      Danik: Bude sa už vyberať iba z M4. Ja som vám tu už minulý rok tvrdil, že MOSR spraví všetko preto, aby sa BREN k jednotkám nedostal. Jednoducho ho nechcú. Asi nie kvôli zbrani ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik:
      Bude sa už vyberať iba z M4.
      Ja som vám tu už minulý rok tvrdil, že MOSR spraví všetko preto, aby sa BREN k jednotkám nedostal. Jednoducho ho nechcú. Asi nie kvôli zbrani samotnej, aj keď aj zameniteľnosť a dostupnosť ND je dôležitá, ale vďaka korupcii CZUB za vlád SMERu.
      Vymysleli to.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:24 30.03.2023

      @hevonen Nebyl jste to taky Vy co mi tvrdil (možná ne, proto se ptám tak Vám nechci křivdit), že ty Minimi budou určite Mk.3 a ne ty výběhovky? A hle, staré Mk.1 a Mk.2 od britů ...Zobrazit celý příspěvek

      @hevonen

      Nebyl jste to taky Vy co mi tvrdil (možná ne, proto se ptám tak Vám nechci křivdit), že ty Minimi budou určite Mk.3 a ne ty výběhovky?

      A hle, staré Mk.1 a Mk.2 od britů co už si zažily pár afghánských ofenziv, s krátkou hlavní v 5.56, což je konfigurace, která naprostá většina uživatelů vyřazuje.

      Pak jste taky říkal něco o tom, že CSG nemají rádi celkově, nu a vypadá, že logina bude Tatra.

      Teď neříkám, že to bude Bren, nebo má být Bren, kupte si co chcete, výběr je veliký, jen bych neříkal hop dokud se nepřeskočí.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      14:01 30.03.2023

      Danik: Nie, o Minimi som tu s nikym nediskutoval. Mk.1 a Mk.2 ktoré kupujeme sú funglovky zo skladov, nie používané. Stálo nás to na kus asi 5% toho, čo vas :) Ja som spokojny. Vy ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik: Nie, o Minimi som tu s nikym nediskutoval.
      Mk.1 a Mk.2 ktoré kupujeme sú funglovky zo skladov, nie používané.
      Stálo nás to na kus asi 5% toho, čo vas :) Ja som spokojny. Vy by ste neboli?
      Pár rokov vydržia a potom sa môže riešiť čo ďalej. Hlavne že UG59 je od tohto roku minulosťou.

      Nákup Tatry by mal súvisieť so vzájomným obchodom (wink wink, nové veže na Panduroch) a samozrejme výrobou v Trenčíne, aj pre produkciu v ČR. Výrobou, nie montážou.
      Uvidíme ako to dopadne. Nemecko nám Mantis nedáva len tak...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      14:49 30.03.2023

      "Funglovky" Haha, škoda, že Britové na to mají krapet jiný názor :-) Jj, olítané L110A1 a L110A2 co se uložily (ty co byly ještě schopné provozu), navíc většina A1, bez railů, dle ...Zobrazit celý příspěvek

      "Funglovky" Haha, škoda, že Britové na to mají krapet jiný názor :-)

      Jj, olítané L110A1 a L110A2 co se uložily (ty co byly ještě schopné provozu), navíc většina A1, bez railů, dle výčtu pořízených součástí se pobralo vše co se našlo, v 5.56, s nejhorší možnou pažbou a s krátkou hlavní Versus skutečné funglovky Minimi Mk.3 7,62 s dlouhou, k tomu Elcan Specter 1-4x, laserové značkovače a termovizní předsádky. Inu, za kvalitu se platí.

      K těm věžím, doufám že ne... MLU Panduru snad pojede na co největší kvalitu takže zrovna ty UT-30Mk.II budou pěkná volba.

      Takže montáž a k tomu výroba pár dílů.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      17:25 31.03.2023

      Opravujem, 1,6% ceny AČR https://www.kverulant.org/arti... Podvozky sa v TN vyrábajú od ...Zobrazit celý příspěvek

      Opravujem, 1,6% ceny AČR

      https://www.kverulant.org/arti...

      Podvozky sa v TN vyrábajú od 2010. Aktuálne sa tam vyrabaju AM-70EX, ktoré OSSR neobjednala. ;-)
      Všetky dodané M1, boli vyrobené v Trenčíne.
      Samozrejme vyrabaju sa tam podvozky pre Zuzy 2. Rezanie, zváranie, ohýbanie a logicky subdodávky z automotive.
      Po novom sa budú vyrábať aj kompletné kabiny, celé vozidlá.
      Je logické, ze koncern bude chcieť využiť synergické efekty.
      Zatiaľ co UT, fantasticka izraelska veza, rovnako fantasticka bola aj tá prvá, akurát ju treba po desiatich rokoch vymieňať, je dovoz zo zahraničia. Turra je z celkom podstatnej časti moravskeho pôvodu.
      Ale vyberte si co chcete.
      MOSR to MOČR vysvetlilo jasne. Objednávky budu obojsmerne, alebo nebudú vôbec.
      Kto z týchto dvoch ministerstviev vie ako dobre rokovať a vyjednávať, o tom je clanok pod ktorým diskutujeme. Nie je to nic proti nikomu. Je to proste čistá ekonomická realita.

      Co hovoria Briti netuším,viem co prišlo na sklad.
      Podzravujem do Přahy a okolí ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      09:52 01.04.2023

      Hevonen Aaach :-) Ale ono se jich kupuje krapet víc, milý slovenský příteli. Jasné, ale kdopak tam do toho slavného Trenčína bude dovážet projektovou dokumentaci, materiál, ...Zobrazit celý příspěvek

      Hevonen

      Aaach :-)

      Ale ono se jich kupuje krapet víc, milý slovenský příteli.

      Jasné, ale kdopak tam do toho slavného Trenčína bude dovážet projektovou dokumentaci, materiál, mototory, převodovky atd. Měly se tam dělat 810 Tactic (ty moc chtěné nejsou), no hurá. AM-70EX, to je ale EA :-)

      Kolikátá, že už to je vylepšená verze Turry za těch pár let?

      Jo, dostat za ty braky AH-1Z za 1/3 je umění, podmíněné současnou realitou. Jinak tedy nevím nevím.

      Jj A1 a A2 od Britů (bylo to pěkné počtení jejich materiálů) aneb Mk.1 a Mk.2. OSSR se povedlo po 30-ti letech obměnit kulomety a zrovna za ty co už jiní vyřazují. Gratulki.

      Pozdravuju za Karpaty kde je tráva zelenější :-)))Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    06:57 29.03.2023

    Sgt Murphy Čo je to za argument väčšina európskej časti.. Najväčšia aliančná sila, ktorá svoj záväzok braniť slobodný svet práve potvrdzuje aj na Ukrajine zavádza po skoro 70 ...Zobrazit celý příspěvek

    Sgt Murphy

    Čo je to za argument väčšina európskej časti..

    Najväčšia aliančná sila, ktorá svoj záväzok braniť slobodný svet práve potvrdzuje aj na Ukrajine zavádza po skoro 70 rokov nový náboj..    Vyvinula a otestovala náboj aj novú zbraň. 1000 vojakov ju testovalo 27 mesiacov..
    Jedná sa o jeden z kľúčových projektov ich novej tretej doktríny..

    Žiaden novozavadzaný zbrojný systém nemá jasný koniec - tak majú postavené zákony v USA..
    Plány sú prezbrojiť do 10 rokov..

    USA objednalo 250000 náhrad za M4 a M249.. podpísalo kontrakty a buduje novú linku na náboje..

    Prvá jednotka má byť prezbrojená tento rok..

    Je chybou ak nebudeme aspoň uvažovať o 6.8mm nábojov a zbraní v dnešnej dobeSkrýt celý příspěvek

    • Danik
     09:28 30.03.2023

     Všechny nově zaváděné zbraně do evropských armád v posledních letech, tedy HK416 (Francie), Grot, Bren, LMT MARS-L (Estonsko), SCAR (Portugalsko a Slovinsko), Finové a Švédi teď ...Zobrazit celý příspěvek

     Všechny nově zaváděné zbraně do evropských armád v posledních letech, tedy HK416 (Francie), Grot, Bren, LMT MARS-L (Estonsko), SCAR (Portugalsko a Slovinsko), Finové a Švédi teď připravují společný tendr na ARka od SAKO, všechno je v 5.56. Tenhle náboj bude na našem kontinentu tvořit hlavní munici útočných pušek a karabin další dekády.

     US ještě 6.8 ani pořádně nezavedlo, že by zrovna Slovensko (bez urážky), bylo tady průkopníkem 6.8 v Evropě? Pardon, to není dobrý nápad.Skrýt celý příspěvek

  • Maverick
   12:21 28.03.2023

   Hovoris mi z duse.

   Hovoris mi z duse.

   • Maverick
    12:23 28.03.2023

    ale z tou castou o BH nesuhlasim.

    ale z tou castou o BH nesuhlasim.

  • Sgt Murphy
   14:37 28.03.2023

   That guy pomiešal si tam podľa mňa veľa vecí ale pointa tam je. Na Zuzana 2, Patria 8x8 a CV90, F-16, UH-60M, AH-1Z, nové radary, nové guľomety 5,56 mm máme podpísané kontrakty, ...Zobrazit celý příspěvek

   That guy pomiešal si tam podľa mňa veľa vecí ale pointa tam je. Na Zuzana 2, Patria 8x8 a CV90, F-16, UH-60M, AH-1Z, nové radary, nové guľomety 5,56 mm máme podpísané kontrakty, ktoré sú aktuálne plnené resp. budú v najbližších rokoch. Na niečo som zabudol? Leo 2A4 dostávame "darom", tie sme neobjednali a na prezbrojenie ŤMB resp. tankového práporu ich nie je dosť. Dva MANTISy sme tiež neobjednali, ale dostaneme, tiež prakticky nepokrývajú nič čo potrebujú ozbrojené sily.

   1. Nákup nových radarov bol podpísaný už za novej vlády a prakticky sa nakupujú tie isté čo boli vybrané za minulej vlády, z Izraela. Problém je že Izrael nestíha plniť kontrakt pre nás ani pre ČR, ktoré kupuje tie isté radary.

   2. Vybudovanie ŤMB - myslíš prezbrojenie 1. mechanizovanej brigády pre potreby NATO? Tak to predsa sa už deje. Podpísaný kontrakt na 152 ks CV90, cieľ je celkovo 224 ks a v budúcnosti ďalšie vozidlá bojovej podpory a bojového zabezpečenia ŤMB na podvozku BOV 8x8. Moja osobná preferencia je aby sa namiesto Patrie 8x8 do role vozidiel bojovej podpory a bojového zabezpečenia šlo do lacnejšieho podvozku Patrie 6x6. Potreba zostáva zaobstarať nové tanky pre tankový prápor. Kľudne by som pouvažoval okrem K2 a LEO 2A7 aj nad M1A2 SEP v3/v4 podľa toho ktorá strana poskytne najlepšiu ponuku. Poliaci M1 majú (M1A1)/budú mať (M1A2) tiež aj s plne vybaveným servisným a výcvikovým strediskom, navyše v Poľsku sú, už tuším natrvalo, rozmiestnené US jednotky s týmito tankmi.

   Žiadna iná brigáda na „vybudovanie“ neostáva, ak nepočítame vybudovanie organizačného jadra, okolo ktorého by bolo v prípade potreby mobilizácie, vybudovaná tretia - pešia brigáda. No a pláne je prezbrojiť aj 2. mechanizovanú brigádu na nové vozidlá Patria BOV 8x8. Opäť moja vízia je verzie v roli bojovej podpory, bojového zabezpečenia riešiť cez lacnejší podvozok 6x6, keďže pre potreby OS SR potrebujeme a plánujeme do budúcnosti vo všetkých verziách až 500 ks obrnených kolesových vozidiel.

   Kanón 30 mm vs 35 mm? Z logistického hľadiska je to už jedno keďže každá brigáda bude vyzbrojená len jedným typom kanónu. Výhoda 35 mm na pásových BVP je vyššia účinnosť munície 35 mm, 30 mm zas má výhodu že na podvozok 8x8 je to ľahší, tj. celá zbraňová stanica má nižšiu váhu – vozidlo má nižšie položené ťažisko a lepšie jazdné vlastnosti v teréne. A 30 mm je v NATO rozšírenejší náboj/sú naň aj vyššie výrobné kapacity. Takto ako to je by to mohlo ostať, myslím že obstarávať by sa KBVP mali práve s Turrou a 30 mm kanónom v NATO ráži ak si dobre pamätám. Sovietsky 30 mm o ktorom sa uvažovalo „lebo domáca výroba“, je jednoducho sprostosť – lebo kto nám tú muníciu v prípade vojny bude dodávať ak naše výrobné kapacity nebudú stíhať resp. budú vyradené a logistika so spojencami v prípade spoločného nasadenia.

   3. Bojové jednotky: Horskú jednotku si predstavujem ako jednotku dedikovanú na boj v horách, teda ľahkú jednotku typu „komando“ so špecializovaným vybavením na pohyb v horách a výcvikom. Ale to zas tiež nie je potreba mať toho celú brigádu, na to nie sme tak veľká armáda a nikto nebude bojovať o kopce v horách, ale o mestá v údoliach. V našich terénnych kopcovitých podmienkach tam síce nie je až tak potreba ŤMB, ale na takú prácu sa dokonale hodí aj brigáda stredného typu s kolesovými BVP opatrených automatickým kanónom, protitankovými strelami a nesúcimi výsadok.

   Ale potrebu takejto špecializovanej jednotky určite vidím, síce výcvik na to majú aj špeciálne sily, ale bolo by zaujímavé nemať túto spôsobilosť len tam. Viem si predstaviť že namiesto troch práporov u 2. brigády by neboli na KBVP prezbrojené všetky tri, ale len dva prápory a jeden by bol špeciálne prápor vybudovaný okolo BvS10, čo je vozidlo priamo určené do ťažkého horského terénu používané armádami v Škandinávii. Okrem toho by v takýchto podmienkach vedeli pôsobiť aj 5. pluk, výsadkový pluk a spomínaný horský prápor, čiže mali by sme vlastne jednotku o sile cca 3 práporov schopných bojovať priamo v horskom prostredí, čo je zapeklité prostredie pre postup nepriateľa a vedeli by im tam riadne zavariť.

   Samozrejme aj nové ručné palné zbrane - útočné pušky, pušky pre presnú streľbu (DMR) ako náhrada Dragunova samozrejme všetko s optikou, IR značkovače, nové jedno ranné aj automatické granátomety, nové guľomety nie len ľahké LMG 5,56 mm ktoré sa nakupujú ale treba aj MMG FN 7,62 mm a ťažké 50 cal, nové protitankové rakety náhrada RPG a riadené protitankové strely, NLOS rakety, mínomety, mikro dróny pre SOF a prieskum, taktické prieskumné dróny, loitering munícia... Samozrejmosť je nová moderná "univerzálna" kamufláž multispektrum ktorá dobre maskuje vo viditeľnom spektre počas celého roka teda niečo ale aj pod nočným videním. Nová bojová uniforma, moderná uniforma do zhoršených poveternostných podmienok (ECWCS) ktorá reflektuje moderné trendy, nové výstrojné súčiastky ako modulárna balistika, rôzne sumky, batohy, rôzne typy obuvi, nové helmy, nočné videnia jednotlivca, termovízie, stany, modulárne spacáky, karmimatky atď... No je toho dosť.

   Takže ozbrojené sily by vyzerali takto:

   Sily pre špeciálne operácie:
   - 5. pluk – ten by som ešte posilnil, nákup nových útočných 4x4 s väčším užitočným zaťažením než malé, ľahké Polarisy
   - Výsadkový prápor – ten sa už buduje, nákup útočných vozidiel 4x4 ideál Supacat Jackal
   - Samostatný oddiel – ten sa tiež buduje
   - Jednotka na kybernetické operácie - tá sa buduje
   - Výcviková základňa špeciálnych síl: tá už sa tiež už buduje

   ... Vybudoval by som tiež dedikovanú vrtuľníkovú letku pre špeciálne operácie min. 4x UH-60M „SOF“, ideálne 6x UH-60M „SOF“ + väčšie vrtuľníky s rampou, 4x AW-101/Ch-47 pre výsadkárov.

   Pozemné sily: Bojové sily

   1. Brigáda:
   - 1x horský prápor (BvS10 v rôznych verziách), protitankové zbrane Carl Gustav, Spike/Javelin
   - 3x mechanizovaný prápor (Patria), potreba BOV 8x8 s mínometom 120 mm na palebnú podporu
   - 1x prápor logistického zabezpečenia

   2. Brigáda:
   - 1x tankový prápor (nové MBT)
   - 3x mechanizovaný prápor (CV90), potreba pásového BVP s mínometom 120 mm na palebnú podporu
   - 1x prápor logistického zabezpečenia

   3. Brigáda – pešia, vybudovať organizačné jadro pre potreby mobilizácie (základná kostra - velenie a výcvikový inštruktori + základňa a výcvikové priestory + sklad zbraní, munície a vojenského vybavenia) ... V čase mieru by fungovala pre potreby Aktívnych záloh.

   Pozemné sily: Sily bojovej podpory:

   Delostrelecký pluk:
   - 1x delostrelecký oddiel samohybných húfnic Zuzana 2, riešiť presnú muníciu 155 mm a maximalizovať sklady klasickej 155 mm
   - 1x delostrelecký oddiel M777, kt. môžu byť nesené vrtuľníkmi UH-60M
   - 1x raketometný oddiel – výmena obstarožných MODULAR za napr. HIMARS / Chumnoo / PULS schopné strieľať aj rakety niekoľko stoviek km
   - 1x protitankový oddiel – rakety Spike NLOS
   Ženijný pluk
   Prieskumný prápor
   Prápor podpory velenia

   ... Špeciálne sily, delostrelecký pluk a prieskumný prápor by mali v organickej štruktúre vlastné prieskumné dróny + zakomponovanie loitering munície do výzbroje pozemných síl OS SR.

   Pozemné sily: Sily bojového zabezpečenia:
   - Pluk logistického zabezpečenia – novo vzniknutá jednotka aj s novými vozidlami TATRA (viem si predstaviť nový ako v Belgických ozbrojených silách), ktorá by poskytovala ďalšie dodatočné zásobovanie, presuny, opravy atď. pretože táto spôsobilosť je v ozbrojených silách veľmi poddimenzovaná a ako všetci vieme, všetka bojová činnosť stojí a tiež padá na logistickom zabezpečení.

   Tiež je potreba vymeniť všetky V3S aj rôzne staré typy Tatier, a zjednotiť vozový park. Takže súťaž na stovky nových nákladných vozidiel strednej kategórie 4x4 alebo 6x6 niečo na spôsob FMTV čo môže nosiť aj rôzne špeciálne nadstavby a logistické vozidlá ťažkej kategórie kategórie 6x6, 8x8.

   Výmena a doplnenie ľahkých taktických 4x4. Komerčne dostupný podvozok pre dostupnosť ND, je to vlastne každodenný „taxík“ v čase mieru ale niečo to musí zvládnuť aj v prípade vojny. Ideál Toyota, buď Hilux alebo verzie Toyota Land Cruiser série 70. Alebo Ford Ranger. Land Rover Defender novej generácie je nespoľahlivé drahé luxusné „suv“čko pre vyvážanie lacných pipiek bohatých papalášov bez rámovej konštrukcie, ktorá nie je určená pre rôzne nadstavby a tvrdé zachádzanie v teréne. Doriešiť treba obrnené taktické 4x4. Pre armádu v našich podmienkach sú potreba lepšie jazdné vlastnosti v teréne než rôzne ťažké MRAPy, ľahšie než Gerlach/M-ATV a s vyšším užitočným zaťažením než Iveco LMV, takže ideál cez USA kúpiť JLTV, kde je zaručená najlepšia cena.

   Čo sa týka vzdušných síl.

   1. Protilietadlová brigáda: OS SR by malo riešiť hlavne PVO veľmi krátkeho, krátkeho a stredného dosahu. PVO systémy s raketami s väčším doletom by sa malo riešiť v rámci NATO protiraketového štítu proti balistickým raketám. Teda Patrioty, THAAD, AEGIS. PVO krátkeho dosahu by som riešil nákupom automatických kanónov s raketami krátkeho dosahu na podvozku Patria, niečo na spôsob ako majú US Army na Strykeroch či USMC na M-ATV. Automatický kanón 30mm, Stinger rakety, AESA radar + termovízia, aby to bolo schopné operovať za každého počasia. Keď už máme Izraelské radary tak k nim by sme mohli riešiť PVO stredného dosahu SPYDER. Podľa potrieb by sa vyčlenili jednotky Protilietadlovej brigády k jednotke pozemných síl.

   2. Dokončiť nákup 2x UH-60M „SOF“ pre špeciálne sily a ideálne na tú istú úroveň vybaviť ešte min. ďalšie 2x UH-60M, vybaviť aj ostatné stroje nie len guľometmi a balistickou ochranou ale aj systémami vlastnej ochrany, dokúpiť väčšiu paletu výzbroje pre F-16, viac AA rakiet, bômb JDAM, ideálne prikúpiť SDB II a stand off strely JASSM-ER. Bojové vrtuľníky už máme, k nim by som ešte prikúpil strely krátkeho dosahu AIM-9X, netuším čo je aktuálne v balíku či okrem Hellfire sa nakupuje aj dostatok 70 mm Hydra a APKWS. Do budúcna uvažovať o doplnení vrtuľníkov UH-60 aj ľahkými strojmi typu UH-72 Lakota a väčšími strojmi s rampou typu AW-101/Ch-47. U dopravného letectva navýšiť prepravné kapacity doplnením letky ďalšími lietadlami Spartan, ideálne do budúcna aj väčšie Super Herkules / A400 / C-390. Ale myslím že tie C-130 by stačili.

   Ešte by som rozšíril jednotku leteckých navádzačov a dal ich pod velenie vzdušných síl tak ako je to v špeciálnych silách USA.

   Možno som niečo opomenul ale tu je moja predstava budúcnosti OS SR do ktorých sú reflektované aj poznatky z aktuálnych konfliktov.Skrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    23:03 28.03.2023

    Tu máš ešte niečo aktuálne k budúcemu konceptu PVO: https://www.mosr.sk/data/files... Inak pekne zhrnuté a takto vcelku to má hlavu ...Zobrazit celý příspěvek

    Tu máš ešte niečo aktuálne k budúcemu konceptu PVO:
    https://www.mosr.sk/data/files...

    Inak pekne zhrnuté a takto vcelku to má hlavu aj pätu. Niečo sa už buduje, obstaráva, no ešte veľa sa bude musieť. Len pri tých ˇťažkých vrutľníkoch, neviem, či to už nie je veľa a malé počty techniky, kvôli efektivite prevádzky. Ale inak by som si to takto vedel predstaviť. Palec hore.Skrýt celý příspěvek

   • Martinos
    09:54 29.03.2023

    Riadené protitankové strely už máme: Spike LR2 dodané minulý rok.
    100 kusov ale nie je dosť.

    Riadené protitankové strely už máme: Spike LR2 dodané minulý rok.
    100 kusov ale nie je dosť.

    • Sgt Murphy
     14:34 29.03.2023

     Objednaných a dodaných 10 odpaľovacích kompletov a 100 rakiet pre potreby špeciálnych síl. To je nič.

     Objednaných a dodaných 10 odpaľovacích kompletov a 100 rakiet pre potreby špeciálnych síl. To je nič.

   • Danik
    08:42 30.03.2023

    Jen těch kulometů krapet škoda, ale lepší než UK vz.59 a za tu cenu...

    Jen těch kulometů krapet škoda, ale lepší než UK vz.59 a za tu cenu...

  • Ján Paliga
   13:21 29.03.2023

   Netreba zabudnúť na rozpadajúcu sa infraštruktúru. Ide človek okolo kasární a je to hanba, aké sú v mnohých mestách ošarpané...

   Netreba zabudnúť na rozpadajúcu sa infraštruktúru. Ide človek okolo kasární a je to hanba, aké sú v mnohých mestách ošarpané...

   • Sgt Murphy
    14:30 29.03.2023

    Minister Naď v tlačovke spomenul že investície do obnovy a výstavby infraštruktúry základní sa znásobili 8 násobne. Takže už sa to deje.

    Minister Naď v tlačovke spomenul že investície do obnovy a výstavby infraštruktúry základní sa znásobili 8 násobne. Takže už sa to deje.

 • Arthur
  08:22 27.03.2023

  Letecký inžinier: Vrtuľníky Viper by sme od Američanov nemali brať ani zadarmo, pretože....
  zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

  Letecký inžinier: Vrtuľníky Viper by sme od Američanov nemali brať ani zadarmo, pretože....
  zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

  • Hevonen
   08:31 27.03.2023

   To je ten istý, čo tvrdil že Migy sme mohli prevádzkovať do polovice 30tych rokov :D

   To je ten istý, čo tvrdil že Migy sme mohli prevádzkovať do polovice 30tych rokov :D

  • Wirbelwind
   08:53 27.03.2023

   Kremelsky hybridny rozpravkovy ujko zas nataral hluposti a cast ludmi mu to zhltla aj s navijakom... Startitup je je zial medialna stoka, ta neodbornost (a tah na peniaze za PR ...Zobrazit celý příspěvek

   Kremelsky hybridny rozpravkovy ujko zas nataral hluposti a cast ludmi mu to zhltla aj s navijakom...

   Startitup je je zial medialna stoka, ta neodbornost (a tah na peniaze za PR obsah) z toho strasne razi....Skrýt celý příspěvek

  • 3pa3ck3
   09:31 27.03.2023

   Ukrajinci vymysleli taktiku, ako útočiť na Rusov so starými Mi-24 a celkom im to funguje, takže až tak biedne by som to ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajinci vymysleli taktiku, ako útočiť na Rusov so starými Mi-24 a celkom im to funguje, takže až tak biedne by som to nevidel

   https://www.idnes.cz/zpravy/za... Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    14:23 27.03.2023

    To je jen kopie Ruské taktiky co aplikovaly už v Sýrii.

    To je jen kopie Ruské taktiky co aplikovaly už v Sýrii.

  • flanker.jirka
   12:31 27.03.2023

   Pán inženýr by měl vědět, že všechny plány platí pouze do prvního výstřelu a je třeba je flexibilně měnit. Jediné v čem se blíží realitě je to, že se bude muset hledět na ...Zobrazit celý příspěvek

   Pán inženýr by měl vědět, že všechny plány platí pouze do prvního výstřelu a je třeba je flexibilně měnit.
   Jediné v čem se blíží realitě je to, že se bude muset hledět na ekonomiku. Slovensko má velký dluh vůči armádě jako AČR a k tomu poloviční ekonomiku.Skrýt celý příspěvek

  • mikojan29
   12:46 27.03.2023

   "Tralalák aviatik", tento tvoj predošlý nick z FB ťa momentálne presne vystihuje. :-)))

   "Tralalák aviatik", tento tvoj predošlý nick z FB ťa momentálne presne vystihuje. :-)))

  • Hawk
   18:00 27.03.2023

   Ten má buď mozek mimo službu, nebo úkol z Moskvy...

   Ten má buď mozek mimo službu, nebo úkol z Moskvy...

  • Maverick
   12:24 28.03.2023

   Zase sa tu trolli. Na taketo kecy tu nieje nikto zvedavi.

   Zase sa tu trolli. Na taketo kecy tu nieje nikto zvedavi.

  • pjaro77
   01:52 02.04.2023

   Je fascinujúce ako sa dokážeš ustavične odvolávať na názor kdejakého kverulanta alebo politológa (Kugla) .

   Je fascinujúce ako sa dokážeš ustavične odvolávať na názor kdejakého kverulanta alebo politológa (Kugla) .

 • NXS0
  10:50 25.03.2023

  Myslím že to tu nikto nespomínal, auto kanóny na AH1 (M197) a F16 (M61) používajú rovnakú muníciu 20x102 mm.

  Myslím že to tu nikto nespomínal, auto kanóny na AH1 (M197) a F16 (M61) používajú rovnakú muníciu 20x102 mm.

  • skelet
   18:44 25.03.2023

   a měla by je dělat ZVI

   a měla by je dělat ZVI

   • Hevonen
    11:26 26.03.2023

    Myslím, že tých vyrobcov a montovni tohto kalibru bude po svete množstvo.

    Produkcia 20 a 30mm kalibru v ZVI nie je určená pre export. Licencia je len pre ČR.

    Myslím, že tých vyrobcov a montovni tohto kalibru bude po svete množstvo.

    Produkcia 20 a 30mm kalibru v ZVI nie je určená pre export. Licencia je len pre ČR.

    • Jirosi
     12:51 26.03.2023

     To se klidně mohlo z dodávkou na SR změnit.

     To se klidně mohlo z dodávkou na SR změnit.

    • Hevonen
     14:33 26.03.2023

     SR ma domáceho výrobcu munície. Dokonca je v štátnych rukách.
     Investovanie ZVI do exportnej licencie, by bolo len kvôli SR veľmi rizikové.
     Ale budem im držať palce.

     SR ma domáceho výrobcu munície. Dokonca je v štátnych rukách.
     Investovanie ZVI do exportnej licencie, by bolo len kvôli SR veľmi rizikové.
     Ale budem im držať palce.

 • Laci
  19:52 24.03.2023

  Trochu jízlivost, ale řekl bych, že nemálo “bratrů” v posledních dnech změnilo názor na jeden určitý typ bitevního vrtulníků z názoru “půl století zastsralý šrot, který nezvládne ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu jízlivost, ale řekl bych, že nemálo “bratrů” v posledních dnech změnilo názor na jeden určitý typ bitevního vrtulníků z názoru “půl století zastsralý šrot, který nezvládne nic, co by nezvládl supermoderní Black Hawk” na “ideální moderní bitevní vrtulník ověřené konstrukce, který, zvládá všechno, co je třeba a může být doplněn Black Hawkem”.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   20:07 24.03.2023

   Ja osobne som za AH-64 Guardian.. Stále som zaň.. avšak uznávam, že za 80 mega ročne po dobu 4 rokov ako vychádzajú splátky za druhý najlepší bojový vrtuľník súčastnosti - je ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja osobne som za AH-64 Guardian..

   Stále som zaň.. avšak uznávam, že za 80 mega ročne po dobu 4 rokov ako vychádzajú splátky za druhý najlepší bojový vrtuľník súčastnosti - je mega kauf súhlasím s ním na 100%..

   Inak podobných príspevkov ako tvoj je viacej ako tých, na ktoré sa sťažuješ..Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    10:29 25.03.2023

    Neboli jako skoro vše na světě, platí poměr cena/výkon... když něco výrazně zlevníte, může mít lepší poměr než "dřívější nejlepší"...
    K tomuto evidentně došlo.

    Neboli jako skoro vše na světě, platí poměr cena/výkon... když něco výrazně zlevníte, může mít lepší poměr než "dřívější nejlepší"...
    K tomuto evidentně došlo.

  • Hevonen
   10:18 25.03.2023

   Koho bratov? Tvojich?

   Koho bratov? Tvojich?

   • Scotty
    17:37 25.03.2023

    Nestyď se za nás rudý uherský bratře.

    Nestyď se za nás rudý uherský bratře.

  • Maverick
   12:29 28.03.2023

   Navrhujem prestat s tym oznacovanim v uvodzovkach, nikam to nevedie a vzajomne sa osocovat alebo urazat je scestne... preco by sme medzi seba mali stavat prekazky ked mozeme ...Zobrazit celý příspěvek

   Navrhujem prestat s tym oznacovanim v uvodzovkach, nikam to nevedie a vzajomne sa osocovat alebo urazat je scestne... preco by sme medzi seba mali stavat prekazky ked mozeme normalne fungovat ako civilizovani ludia. Ja som narodeny v Ceskoslovensku a Cechov mam rad.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  11:21 24.03.2023

  Viper je pro Slovensko velmi dobrá volba , menší bojový vrtulník do krajiny kde jsou skoro od východu po západ obří vysoké hory se spousty údolí bude pro obranu území i v ...Zobrazit celý příspěvek

  Viper je pro Slovensko velmi dobrá volba , menší bojový vrtulník do krajiny kde jsou skoro od východu po západ obří vysoké hory se spousty údolí bude pro obranu území i v součinnosti s NATO velký přínos , udělá s půlky území SR neskutečnou past na pozemní síly a zbytek území krásně pokryjí pozemní síly a letectvo , Ze Slovenska se může stát taktický výhodne bojiště na kterém by si Rusové vylámali dokonale zuby .K Viperum by teď měli dopracovat systém použitelnosti s jinou technikou , pořídit menší UAV pro detekční síť a kooperaci s vrtulníky a mít k tomu datové -družicové pokrytí.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   18:31 24.03.2023

   Menšie UAV?

   Čo to je?

   Podľa mňa naopak väčsie UAV ala Bayraktari a vyššie..

   Menšie UAV?

   Čo to je?

   Podľa mňa naopak väčsie UAV ala Bayraktari a vyššie..

   • Sgt Murphy
    19:44 24.03.2023

    UAV je pomalý takmer statický nemanévrujúci ciel na oblohe bez akýchkoľvek obranných systémov. Čím väčší, tým drahší a väčší cieľ, ktorý vidno na väčšiu vzialenosť. Veľmi ľahká ...Zobrazit celý příspěvek

    UAV je pomalý takmer statický nemanévrujúci ciel na oblohe bez akýchkoľvek obranných systémov. Čím väčší, tým drahší a väčší cieľ, ktorý vidno na väčšiu vzialenosť. Veľmi ľahká korisť aj pre systémy PVO. Bayraktary sa aj na Ukrajine ukázali ako drahá hračka s príliš krátkou životnosťou.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     20:10 24.03.2023

     Super a ako dopadlo testovanie Warmate alebo switchblade na UA katastrofálne.. až biedne.. Mavic drony hrajú prvé husle.. Aký problém objednať z "Aliku".. Ja mám obavu ako chcete ...Zobrazit celý příspěvek

     Super a ako dopadlo testovanie Warmate alebo switchblade na UA katastrofálne.. až biedne..

     Mavic drony hrajú prvé husle..
     Aký problém objednať z "Aliku"..

     Ja mám obavu ako chcete tie ovládať v horskom teréne na Slovensku..

     Dosah do 500m.. plus ak má nepriateľ REB.. 200m?Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:09 25.03.2023

      O tom války jsou, přijde se na to, co funguje lépe a co hůře, nebo nefunguje vůbec, i když o tom výrobce navykládá na veletrzích pohádky přejaté médii. Částečný neúspěch několika ...Zobrazit celý příspěvek

      O tom války jsou, přijde se na to, co funguje lépe a co hůře, nebo nefunguje vůbec, i když o tom výrobce navykládá na veletrzích pohádky přejaté médii. Částečný neúspěch několika typů UAS neznamená neúspěch všech typů.Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      08:30 25.03.2023

      Určite dopadlo biedne ? Lebo ruské lancety a drony z iránu tam fungujú dobre.

      Určite dopadlo biedne ? Lebo ruské lancety a drony z iránu tam fungujú dobre.

     • darkstyle
      15:32 25.03.2023

      pjaro77

      Nebudeme porovnavať Rusku svoloč..

      Mavic drony sa ukázali omnoho účinnejšie ako armádne

      pjaro77

      Nebudeme porovnavať Rusku svoloč..

      Mavic drony sa ukázali omnoho účinnejšie ako armádne

     • Jirosi
      12:54 26.03.2023

      Nezapomněl, protože tato technika je fakticky stále v plenkách.

      Nezapomněl, protože tato technika je fakticky stále v plenkách.

    • flanker.jirka
     08:06 25.03.2023

     Přesně takovou kořistí se stávají i bojové vrtulníky. Cíl s násobně větší radarovou odraznou plochou a větší tepelnou stopou než drony. Pohybuje se podobnými rychlostmi v malé ...Zobrazit celý příspěvek

     Přesně takovou kořistí se stávají i bojové vrtulníky. Cíl s násobně větší radarovou odraznou plochou a větší tepelnou stopou než drony. Pohybuje se podobnými rychlostmi v malé výšce, kde není problém jej pocuchat manpady, kanony BVP, nebo velkorážnými kulomety. Mnohem vyšší náklady na provoz a výcvik obsluh k tomu. A přitom ve většině případů CAS je dnes reálně nahraditelný používáním moderních PTŘS, v případě pozemního Spike NLOS s dosahem až 25 km, což je více než aktuálně dostupné střely pro AH1Z, nebo jak vidíme na Ukrajině, spoustu práce řeší dělostřelectvo a vyčkávací munice všeho druhu, včetně UAS vybavených minometným granátem. Se systémy UAS naučíte operovat za pár týdnů každého, kdo unese přilbu na hlavě a umí pracovat se smartphonem. K tomu, aby jste dostal nahoru dva dlouhodobě a draze cvičené piloty potřebujete v zádech pro každého z nich celou leteckou základnu.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:40 25.03.2023

      Záleží na zvolené taktice. Proti pozemní technice mají vrtulníky řádově lepší mobilitu. Pokud je nepoužijeme jako "létající tank" nebo "létající BVP" v přímém kontaktu s ...Zobrazit celý příspěvek

      Záleží na zvolené taktice. Proti pozemní technice mají vrtulníky řádově lepší mobilitu. Pokud je nepoužijeme jako "létající tank" nebo "létající BVP" v přímém kontaktu s nepřítelem, ale jako velice mobilní prostředek palebné podpory, tak se na soudobém bojišti uživí. Podmínkou je ovšem zapojení do informační sítě, aby znaly své cíle dopředu a nepadly někde do léčky PVO. V podstatě se mohou hemžit 10-20 km za linií dotyku podobně jako dělostřelectvo, akorát že mnohem rychleji a na větším území. A v horách je neuvidí ani nepřátelské systémy PVO dalekého dosahu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:24 25.03.2023

      O jakém řádu se bavíme? Dnes když zjistíte cíl dronem, tak za par mínut tam máte dělostřelecký granát dle výběru (excalibur, bonus, ...) To by jste musel držet hotovost pilotů a ...Zobrazit celý příspěvek

      O jakém řádu se bavíme? Dnes když zjistíte cíl dronem, tak za par mínut tam máte dělostřelecký granát dle výběru (excalibur, bonus, ...) To by jste musel držet hotovost pilotů a ještě je mít blízko fronty, aby to doho tak rychle šli. Stačí se podívat jak dlouho trvá takové zplánování letecké mise.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:44 25.03.2023

      flanker.jirka Delostrelecká podpora sa tiež poskytuje podľa priority. Ak je to vysoká priorita a delostrelectvo nevykonáva inú úlohu, delostrelecké granáty letia na cieľ rádovo za ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka Delostrelecká podpora sa tiež poskytuje podľa priority. Ak je to vysoká priorita a delostrelectvo nevykonáva inú úlohu, delostrelecké granáty letia na cieľ rádovo za pár minút, ak to nie je vysoká priorita a delostrelectvo je "vyťažené" v inom sektore, tak delostreleckú podporu pozemné vojská ani nemusia dostať. US Army má bojové helikoptéry súčasťou bojových brigád v súčinnosti s prieskumnými UAV. Takže áno, nasadenie bojových vrtuľníkov sa deje v súčinnosti s pechotou, BVP, MBT a prieskumnými TUAS RQ-7 s tým že helikoptéry sú držané v pohotovosti blízko línie fronty, tankujú a dopĺňajú palivo na predom určených presunutých Forward arming and refuelling point (FARP).Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:24 25.03.2023

      A takhle to dopadá když někdo nechápe rozsah činností moderního bitevníku.

      A takhle to dopadá když někdo nechápe rozsah činností moderního bitevníku.

     • flanker.jirka
      16:50 25.03.2023

      Danik Ukrajina ukázala, že v prostředí plném PVO všeho druhu má vrtulník problém se dostat do potřebného kontaktu, když nemá výzbroj s delším dosahem než je dosah PVO. Jak se ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      Ukrajina ukázala, že v prostředí plném PVO všeho druhu má vrtulník problém se dostat do potřebného kontaktu, když nemá výzbroj s delším dosahem než je dosah PVO. Jak se dostanete do zóny, kde Vás někdo na zemi zpozoruje, tak bude vymalováno, žádný DIRCM a Flare nejsou 100% účinné, proti RL a laserem vedeným střelám nemá žádný AH ECM systém, pouze RWR, který mu sdělí, že je ozářen radarem. K tomu si připočtěte kanony na BVP a PVO. Zrovna AH 1Z je případ, vrtulníku, kde osádka není moc dobře chráněna.
      Do budoucna tak každý musí počítat s tím, že systémy schopné působit proti vzdušným cílům bude bojiště ještě více nasyceno a o to hůře se bude tak velkému objektu jako je AH 1Z v tomto prostoru působit.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      17:10 25.03.2023

      Jenže Vy stále nějak nechcete pochopit, že i ty Vipery nejsou dnes jen vrtáky co nesou rakety, ale mají vlastní systémy průzkumu, prostředky EW a sérii aktivních i pasivních ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže Vy stále nějak nechcete pochopit, že i ty Vipery nejsou dnes jen vrtáky co nesou rakety, ale mají vlastní systémy průzkumu, prostředky EW a sérii aktivních i pasivních protiopatření, navíc díky datalinku už funguje v kombinaci s dalšími prostředky pozemních i vzdušných sil. Navíc další aspekt kde ta Vaše komparace s drony epicky selhává je manévrovatelnost, rychlost rozhodování, celkové situační povědomí a využití terénních překážek.

      A další věc co stále někteří neberou v potaz.... hodnotit na dnešním extrémně propojeném bojišti některý systém jen jako oddělenou jednotku a navíc jeho hodnotu řešit čistě podle škály hrozeb.... To je pitomost.

      Tady řešíme co útočný vrtulník přináší na bojiště v rámci combined arms a jaké SCHOPNOSTI poskytuje velícímu prvku. Tedy....bitevní vrtulník tohoto druhu umožňuje pozemním silám přímou podporu (a ne fakt, to není to co dron typu Reaper či Predátor...) proti pozemním cílům, umožňuje napadat část vzdušných cílů, slouží jako datanode nasazených prvků v dané zóně, včetně sil bojové podpory a přináší možnost blízkého průzkumu bojiště. No a v čem je tak přínosný. Toto všechno umí dělat NAJEDNOU a navíc v přímé kooperace s pozemními prvky.

      A s tou Ukrajinou... Ano Ukrajina ukázala spoustu věcí, ale je třeba vzít v potaz specifika daných zjištění a ne to papouškovat 1:1. Ukrajina ukázala, že když na blind pošlete samostatně čtveřici, dvojici, nebo dokonce jeden vrtulník, s minimem průzkumných a sebeobranných systémů do hloubky nepřátelského území nasyceného PVO na operaci typu S&D a navíc v rovinatém prostoru a bez koordinaci s dalšími silami tak je můžete rovnou odepsat...

      Toto je principiálně úplně stejná debata jako s tanky. Tank sám o sobě, navíc s mizernými prostředky situačního povědomí, bez dostatečné ochrany, tudíž osekaným survival onion na minimum, bídně vycvičenou osádkou, co nekoordinuje s dalšími prvky, je odsouzen k nezdaru...A pak někteří zas vítězoslavně provolávají konec tanků (asi už po sté za posledních sto let). Aby pak chvíli na to Ukrajinci i s těmi dnes už zastaralými tanky vůči Rusům předvedli koordinovaný úder, kde přesně ukázali proč jsou tanky i dnes na bojišti nenahraditelné a v řádných doktrínách nasazení zcela smrtící.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:12 25.03.2023

      Danik To že je něco moderní neznamená, že je to dostatečně účinné pro pohyb v oblasti s PVO. AH 1Z nemá aní DIRCM, které fungují proti IR střelám. Nemá žádný aktivní rušič proti ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      To že je něco moderní neznamená, že je to dostatečně účinné pro pohyb v oblasti s PVO. AH 1Z nemá aní DIRCM, které fungují proti IR střelám. Nemá žádný aktivní rušič proti radarem naváděným střelám. Posílat vrtulníky na blind nejde nikdy, i ti piloti, kteří letí s tím, že nepřímou střelbou vystřelí salvu 80 mm neřízených raket mají plán a stanovené místo odkud kam mají střílet. Problém je, že vždy poletíte s vrtulníkem z části na blind. Můžete naplánovat misi proti PVO, ale jen proti tomu co zjistí průzkum. Hledat manpady je jako hledat jehlu v kupce sena a jde o rakety, které dostanou vrtulník i na 8 km. Podívejte se na reportáž z bachmutu, používají to i tak, že střílí z okna domu a nikdy nevíte kde kdo bude. Velikostí je to jako přerostlé RPG, nebo PTŘS (které to proti vrtulníkům také umí). Ukrajina ukazuje také, že se zpět vrací PVO kanony a to i bez radarů, s pouhými optickými zaměřovači. Proti dronům a vrtulníkům se to osvědčilo.
      V případě použití datalinku snadno zjistíte, že když se vrtulník bude agilně bude schovávat za terénní překážky, tak stejným způsobem bude přicházet o data z datalinku a propojení bojiště tak bude omezeno na kratší vzdálenosti a menší prostor.
      Rozhodovací proces pilotů vystresovaných z toho, že když se zvednou o deset metrů výše, riskují detekci radary PVO bude jiný než u osádek dronů. Výhodou používání dronů je pak zapojení více osob na vyhodnocení dat ze všech čidel dronu. Můžete mít na místě více specialistů, více hlav více ví a více očí více vidí. Drony také nepůsobí jako solitair, ale v propojeném bojišti. Z videí na internetu je vidět při použití vyčkávací munice i záběry z dronů, které prováděly průzkum a výběr cílů.
      Rozdíl mezi AH a drony je pak největší v tom, že podobné senzory, které má vrtulník dokážete dostat blíže a výše k bojišti než vrtulník. Dron s odraznou plochou 0,01 metru čtverečného a menší radary uvidí na mnohem kratší vzdálenost než vrtulník s velkým rotorem a odraznou plochou skoro 2 metry čtverečné. Podobně je to s pozorovacími schopnosti v optické oblasti (malý dron/vrtulník) a v infračervené oblasti.
      Na kill chain pak můžete dosáhnout i takového rozdílu, že použijete k průzkumu dron mnohem levnější než jedna raketa Hellfire a použijete switch blade, který je možná levnější než hodina provozu vrtulníku.
      Vše bez toho, že riskujete dva drahé piloty a mašinu za nějakých 50 mil USD.
      A při opravdu propojeném bojišti bude v cíli rychleji dělostřelecký granát nebo střela z MLRS.
      A budoucnost? Všechny armády na základě konfliktu na ukrajině posilují všechny vrstvy PVO, což prostředí pro použití AH ještě zhorší. Oproti dronům bude mít stále velké demaskující vlastnosti pro nepřátelský průzkum obecně (radar, optika, infra, hluk) je to dané i tím, že tam musíte nést dva živé piloty, které musíte chránit proti zranění.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:57 25.03.2023

      Flanker.jirka to čo sa deje teraz na Ukrajine nie je o nič iné než to čo trénujú piloti bojových vrtuľníkov NATO od 70.-80. rokov. Vtedy doktrína počítala že na bojisku nasadia ...Zobrazit celý příspěvek

      Flanker.jirka to čo sa deje teraz na Ukrajine nie je o nič iné než to čo trénujú piloti bojových vrtuľníkov NATO od 70.-80. rokov. Vtedy doktrína počítala že na bojisku nasadia Sovieti Shilky, Kuby, Buky taď. a bojisko bude plné MANPADov. Dnešné bojisko nie je o nič iné. A doktrína západu stále počíta s nasadením bojových helikoptér. Či sa ti to páči či nie, Ukrajina na tom nič nemení. Apache s Cobrami mali ničiť ruské hordy vtedy, budú ich ničiť aj teraz ;) Keď budú svoje Apache a Cobry meniť US Army a USMC za dróny, potom daj vedieť. Dovtedy je Zulu Cobra No. 2 top bojový vrtuľník na svete. Jediné čo sa za tých 40 rokov zmenilo že Apache aj Cobry dokážu ničiť ruské hordy účinnejšie než kedykoľvek predtým. Tvoje tvrdenia sú trápne ako "zrušme stíhačky lebo PVO", "zrušme vrtuľníky lebo PVO", "zrušme tanky lebo PTRS", som zvedavý kým niekto napíše "zrušme pechotu lebo pušky".Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:37 25.03.2023

      Začínáme se motat hodně v kruhu a krapet mi to připadá, že stále nechcete pochopit užití bitevních vrtulníků na soudobém bojišti. Ano nemá aktivní rušiče radarových střel, ale má ...Zobrazit celý příspěvek

      Začínáme se motat hodně v kruhu a krapet mi to připadá, že stále nechcete pochopit užití bitevních vrtulníků na soudobém bojišti.

      Ano nemá aktivní rušiče radarových střel, ale má dobrý přehled o hrozbách jak IR tak radarem naváděných díky AVR-2A a APR-39A, dále se může bránit díky ALE-47 v kombinaci s AAR-47.

      Tihle mají plán, ale na adekvátní podporu pozemních sil to nejde plánovat, poletíš sem a budeš dělat přesně toto a toto, je třeba adaptace na aktuální situaci, když jsem psal na blind, to neznamená bez plánu, ale bez vědomí hrozeb v oblasti. Misi proti PVO? Proti jaké? Proti SHORAD? No to asi ne, když primární úkol je podpora pozemních sil na čáře dotyku, anti-PVO mise budou řešit F-35 a raketové, případně hlavňové dělostřelectvo.

      Což nás pak dostává k tomu problému s MANPADS, ano je to hrozba, podobně jako pro tanky PTŘS nebo RPG, což pak je o kombinaci taktiky a opatření, aby se tato hrozba snížila na minimum. Toho se dosahuje nejen aktivní opatřeními, ale právě situačním povědomím, které je získáváno od dronů, pozemních sil, vzdušných sil, nebo sil radioelektronického boje. Když bude Manpads střílet na delší vzdálenost, vrtulník má více času na reakci, např využít terén, když naopak bude MANPADS pálit na menší vzdálenost, velmi výrazně si říká díky kouřové stopě o dávku kanónu, nebo přímo rakety, opět bitevní vrtulníky stejně jako tanky operují ve skupinách. Reakční čas kill-chainu zjištění cíle a vypálení PTŘS proti obrněnému cíly je stále rychlejší než v případě dronu doplněném o MLRS.

      Dále, žijeme v době satelitů, Datalink už se dnes dá řešit i přes satelit díky dalším protokolům.

      A pak tu v tom snovém světě máte další problém. Zlepšující se radarová technologie, ale v případě dronů i čím dál více užívaný REB způsobuje, že díky vyšší výšce (žádné schování terénem), ale zároveň nízké rychlosti a mizerné manevrovatelnosti či protiopatřením je ten dron schopný nést řízenou těžší munici velmi snadným terčem nepřátelské PVO, případně letectva. Tudíž tady větší drony schopné nést hellfire mají značné limitace proti něčemu jako AH-1. Poté průzkumná skupina s dronem třídy mini je a s podporou něčeho jako NLOS s pozemním odpalem nebo plnokrevné MLRS je samozřejmě funkčním řešením, ale opět nepřináší rychlejší reakce než přímo Viper na bojišti co získává data nejen z vlastní senzorické výbavy, ale i od dalších prvků, a´t už pozemních nebo vzdušných a přímo podporuje jednotky pod sebou, může se rychle přesouvat a okamžitě posílá nadílky Hellfirů (kterých nese více než ten dron) na dané pozice.

      Což se pak dostáváme k tomu co jsem psal výše a Vy jste to for the sake of your argument přešel...

      Viper umí tyhle věci najednou.... je to tak multifunkční prostředek, co využívá drony a jejich průzkum, data pozemních sil a nebo jiných vzdušných prostředků, může tak využívat i MLRS, dělostřelectvo a pozemní odpalovače např. pro NLOS (které po odpalu převezme), je to zároveň datanode a ZÁROVEŇ má vlastní mohutnou výzbroj, vlastní prostředky průzkumu, umí lítat rychleji než naprostá většina dronů, o manévrovatelnosti nemluvě, má více prostředků a možností vlastní ochrany, využívá terén, což drony kategorií, aby nesly vlastní pokročilou munici neumí, skvělé situační povědomí a můžete ho velmi rychle přesouvat na bojišti podle potřeby a všude kam půjde si pořád nese všechny tyto schopnosti. Takže pak např. nemusíte řešit, že Váš skvělý pozemní odpalovač NLOS je od dronu co právě zjistil nepřátelské soustředění sil moc daleko, no a než se tam tento pozemní prostředek přesune bude pozdě.

      Tudíž bitevní vrtulník není konkurent dronů typu vyčkávací munice (ať už sebevražedná, nebo pouhý nosič nehledě na kategorii), není konkurentem průzkumných dronů ať už mini nebo LALE, není ani konkurentem MLRS či pozemním odpalovačům řízených střel, jelikož zatímco tyto jsou úzce specializované, bitevní vrtulník tyto jejich schopnosti kombinuje do jednoho elegantního systému, co teď navíc díky USMC získává i další VLASTNÍ schopnosti v rovině REB a dalších. Bitevní vrtulník s těmito prvky koordinuje, využívá je jako force multiplier, zatímco on sám je force multiplierem pro další prvky. Tohle všechno v jednom velmi mobilním stroji co umí to na co je třeba několik různých systémů dohromady a stejně nedosahují plné škály schopností a potenciálu, co poskytuje nadřízenému stupni pár Viperů.

      Ano Viper se dá sestřelit, stejně jako se dá zničit tank, PVO, nebo F-35, stejně jako se dá sundat baterie dělostřelectva nebo PVO, či skupiny dronů, ovšem hodnota a SCHOPNOSTI co na bojiště přináší převažují rizika způsobené MANPADS a dalšími systémy, podobně jako požadované schopnosti tanku a jeho přínos převyšují hrozby způsobené PTŘS.

      Ještě EDIT. Jak píše Murphy. Jestli se tak bojíme hrozeb, tak pak zrušme námořnictva, tanky, stíhačky, BVP, dělostřelectvo, PVO (protože antiradar střely a přesná munice) a vlastně všechno, jenže to aby jsme pak zrušili i satelity, řídící střediska dronů a samotné drony. Protože bojiště je nasyceno tolika a tolika hrozbami pro daný systém. Což mi tak připomíná, Viper se dá použít díky kanónu a AAM (USMC úspěšně drony sundalo i Hellfirem), plus zlepšující se REB výbavě i proti dronům a to velmi výrazně. To samé samozřejmě platí i o vrtulnících nepřítele. Inu Viper umí to co neumí žádný jiný dron a mnohem více, což je možná ten důvod proč armády kupují a vyvíjí další pilotované bitevní vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:27 25.03.2023

      Ináč ono je veľmi zaujímavé čítať analýzy Pentagonu o tom ako sú bojové dróny v boji proti peer-to-peer protivníkovi prakticky nepoužiteľné resp. veľmi obmedzené, lebo - chýba im ...Zobrazit celý příspěvek

      Ináč ono je veľmi zaujímavé čítať analýzy Pentagonu o tom ako sú bojové dróny v boji proti peer-to-peer protivníkovi prakticky nepoužiteľné resp. veľmi obmedzené, lebo - chýba im situačné povedomie, nenesú ochranné systémy, sú zle manévrovateľné, nemajú možnosť aktívne využívať terén, sú zraniteľné proti EW systémom protivníka, nesú len obmedzenú výzbroj atď... proste v skratke prakticky len pomaly lietajú vo výške nad terénom a čakajú než ich niekto zostrelí z oblohy. Ale tuto flanker.jirka by tam mal ihneď naletieť a vysvetliť in tým blbom, že tak sa to do psej matere nerobí a dróny sú budúcnosť. Apache s Cobrami pôjdu hneď na šrot. Končím tu nie je o čom viac diskutovať.Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      23:37 25.03.2023

      Sgt. Murphy mohol by si sem dať link na nejakú takú analýzu?

      Sgt. Murphy mohol by si sem dať link na nejakú takú analýzu?

     • Jirosi
      08:56 26.03.2023

      Jen taková otázka, ano lze to nahradit delostrelectvem, Himmars. Ale tyhle zbraně střílí na souřadnice (+-CEP) na často pohybující se cíl. Toho vyplývá i šance efektivně cíl ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen taková otázka, ano lze to nahradit delostrelectvem, Himmars.
      Ale tyhle zbraně střílí na souřadnice (+-CEP) na často pohybující se cíl. Toho vyplývá i šance efektivně cíl zničit.
      Ono totiž pokud by to bylo tak "easy", tak počet zničené Ruské techniky odpovídá počtu dodaných granatu/raket. Ale tak to není, viz. video o zjištění postavení nepřátelských tanku, kde UA na danne nepoužije přesnou munci s všechny nezničí. Je to válka, proč by to neudělala, kdyby to šlo...

      AH používá rakety z jiným způsobem navádění jejich účinnost na cil tomu odpovídá. Představa útoku na samotné BVP jistene jediným AH = spousta zničené techniky bez ztráty toho BVP.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:15 26.03.2023

      Jirosi
      Opomněl jste možnost používat malé drony a vyčkávací munici. To problém s pohybujícími se cíli dokáže řešit.

      Jirosi
      Opomněl jste možnost používat malé drony a vyčkávací munici. To problém s pohybujícími se cíli dokáže řešit.

     • flanker.jirka
      09:25 26.03.2023

      Sgt. Murphy Jediné jak to zjistit, je ty AH poslat na Ukrajinu a spolehnout se na to, že dokáže osádka vrtulníku používat Hellfire na max. dálku dostřelu (cca 9000 m). Problém je v ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt. Murphy
      Jediné jak to zjistit, je ty AH poslat na Ukrajinu a spolehnout se na to, že dokáže osádka vrtulníku používat Hellfire na max. dálku dostřelu (cca 9000 m). Problém je v tom, že pokud má osádka vrtulníku přiražená při Zemi vidět na 10 km a hledat pak pozici pro použití zbraně, musí průzkumná čidla vrtulníku vidět cíl. A díky tomu se vystavuje rotor a tělo vrtulníku nepřátelským radarům, protože senzory má vrtulník dole.
      Mně z toho vychází, že AH a UH mohou být výhodně použitelná pro speciální operace v místech kam malé drony, dělostřelectvo s MLRS nedosáhne. Nebo povaha operace vyžaduje přítomnost osob v místě.Skrýt celý příspěvek

     • Hawk
      20:09 26.03.2023

      V AH-1Z nejsou piloti dobře chráněni?? Salva 80mm raket?? Hochu, to si pleteš s křivotrupým Hindem... AH-1Z je nejlépe systémově chráněný vrtulník současnosti, viz střelecké ...Zobrazit celý příspěvek

      V AH-1Z nejsou piloti dobře chráněni?? Salva 80mm raket?? Hochu, to si pleteš s křivotrupým Hindem... AH-1Z je nejlépe systémově chráněný vrtulník současnosti, viz střelecké zkoušky... lépe než AH-64. Rakety Hydra mají ráži 70mm a existují i v naváděné verzi APKWS, což je trochu rozdíl oproti S-8...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:12 26.03.2023

      Hawk SAmozřejmě, neřízené S 8 a hydry nebo potom i APKWS nelze přímo srovnávat. Jde o to, že nikdo nechce riskovat drahý vrtulník zbytečně. Tu systémovou ochranu mají jen díky ...Zobrazit celý příspěvek

      Hawk
      SAmozřejmě, neřízené S 8 a hydry nebo potom i APKWS nelze přímo srovnávat. Jde o to, že nikdo nechce riskovat drahý vrtulník zbytečně. Tu systémovou ochranu mají jen díky úhlům, kabina je chráněna maximálně po skla, celý ten skleník je průstřelný a neodolá ani šrapnelům.
      APKWS II má dostřel maximálně 5 km při použití z vrtulníků (a těch 5 km není z vrtulníku ve visu 10 metrů nad Zemí), to už se dostáváte do zóny kdy po vás bude střílet každý druhý pěšák s manpadem a PTŘS. K čemu Vám pak bude nejlepší systémová ochrana? AH 1Z pro AČR neměli v nabídce DSCA ani systém DIRCM, musí se spolehnout na flare, což neřeší systémy s RL nebo laserovým vedením.
      Jestli chcete AH 1Z používat tak jedině z pozice stand off s novými střelami jako je Spike NLOS. S APKWS můžete létat proti ručníkářům, pokud jim seberete manpady.
      Podívejte se co za PVO zavádí například Čína. To smahne vrtulník bez problému. https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

     • torong1
      09:19 30.03.2023

      Opět klasická a velmi hloupá argumentace ve stylu "Tanky jsou k ničemu, protože ho můžu jednoduše zničit protitankovou raketou." Je to nesmysl, ale lidem jako Flanker to nejde ...Zobrazit celý příspěvek

      Opět klasická a velmi hloupá argumentace ve stylu "Tanky jsou k ničemu, protože ho můžu jednoduše zničit protitankovou raketou." Je to nesmysl, ale lidem jako Flanker to nejde vysvětlit, protože nechtějí. Nemá to ani smysl, protože vždycky si najdou nějaké "ale".Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:00 30.03.2023

      Torong zkuste se podívat na efektivitu ostatních alternativ pro provádění CAS mimo AH. Cena, versus peníze a riziko. OSSR nemá peněz na zbyt. Pořídí sice špičkové AH, ale ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      zkuste se podívat na efektivitu ostatních alternativ pro provádění CAS mimo AH. Cena, versus peníze a riziko. OSSR nemá peněz na zbyt. Pořídí sice špičkové AH, ale ve výsledku bude zbytek živořit jen protože, nákup v podobě daru byl levný. Mnohem větší efektivitu by mělo za takové peníze nakoupit houfnice, MLRS s příslušnou municí a PTŘS s dlouhým dosahem (Spike NLOS). Zrovna tak by OSSR mělo myslet na náhradu PVO, kterou předalo Ukrajině. Mají stále vycvičené odborníky, které snadno přeškolí na jiné systémy a díru v armádě zalátají. Kdyby byly AH pro OSSR opravdu nezbytné, tak by nečekali na nějaký dar z USA, ale nakoupili by je.
      To že může existovat armáda bez AH i v sousedství Ruska dokazuje Finsko.Skrýt celý příspěvek

     • TF_HU
      23:02 03.04.2023

      Jiří, měl byste někde zdroje nebo argumenty k těm tvrzením co tu předvádíte? Rád bych se podíval, proč třeba JTAC na zemi v sestavě jednotky a na vozidle může stahovat video z ...Zobrazit celý příspěvek

      Jiří, měl byste někde zdroje nebo argumenty k těm tvrzením co tu předvádíte? Rád bych se podíval, proč třeba JTAC na zemi v sestavě jednotky a na vozidle může stahovat video z datalinku a vrtulník, který manévruje nad terénem (cca do 15m) by ten signál měl ztrácet...

      CAS je trochu jiná úloha než tu popisujete. Více Javelinů u jednotky sice vyřeší jejich možnost působit na cíl, ale podpora v přímém kontaktu je něco co byste tím Javelinem navíc úplně nedosáhl.

      Píšete, že AH1Z nemá žádné prostředky proti hrozbám. No já nevím, ale mrkám na fotky a já je vidím...nemluvě o tom, že: The helicopter is fitted with comprehensive electronic warfare self protection (EWSP) suite, and ballistic hardened components, protect it from a broad range of modern threat weapons. EWSP includes the AVR-2A Laser Warning Receiver, APR-39A(v) 2 Radar Warning Receiver, AAR-47 Missile Warning Device and ALE-47 “Smart” Countermeasures Dispenser.Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     10:19 25.03.2023

     Ako si prišiel na to, ze taky MQ-9 nemá obranné systémy.

     Ako si prišiel na to, ze taky MQ-9 nemá obranné systémy.

     • Badysak
      11:50 25.03.2023

      Má obrannou vrtuli protu SU-27.

      Má obrannou vrtuli protu SU-27.

    • Sgt Murphy
     13:09 25.03.2023

     Darkstyle neviem o tom že by západná loitering munícia dopadla na Ukrajine "katastrofálne". A síce - žiadne malé taktické dróny nie sú úplne odolné voči rušeniu nepriateľskými EW ...Zobrazit celý příspěvek

     Darkstyle neviem o tom že by západná loitering munícia dopadla na Ukrajine "katastrofálne". A síce - žiadne malé taktické dróny nie sú úplne odolné voči rušeniu nepriateľskými EW systémami a nikto ich v "contested environment" netestoval, ani USA svoje RQ-7, ktoré má k dispozícii v US Army každá brigáda a pôsobia v kooperácii ako MUM-T s vrtuľníkmi AH-64D/E. Reálne použitie "TUAS" drónov je stále ešte len v plienkach a taktika ich použitia sa stále len vyvíja. Rušenie takýchto systémov na bojisku je ale zložitejšia záležitosť než len že "zapneš" gombík na "ON" a všetky dróny popadajú z oblohy. Komunikácia s takými drónmi prebieha po šifrovaných taktických datalinkoch, ktoré sú pomerne odolné voči zameraniu a cielenému elektronickému útoku (EA) a nasadenie UAV je potom pomerne "jammer resistant" ale nie úplne "jammer proof", pokročilé EW systémy aj cez to dokážu komunikáciu UAV zamerať a zarušiť všetky komunikačné frekvencie. Väčšie UAV môžu niesť ECCM systémy, ktoré cielene rušia EA systémy nepriateľa. Menšie TUAS takú možnosť nemajú pretože ECCM systémy potrebujú veľký zdroj energie. Avšak proti ECCM systémom môže nepriateľ nasadiť ECCCM systémy (napr. keď Irán "uniesol" americký RQ-170) a vývoj účinných ECCM systémov je veľmi zložitý, pretože vývoj ECM systémov napreduje príliš rýchlo a ECCM systémy kým sa dostanú do reálneho nasadenia tak sú už zastarané. Avšak snažiť sa cielene zamerať všetku komunikáciu na bojisku kde sa nachádza príliš veľa zdrojov signálu môže byť veľmi zložité až nemožné. EW systémy potom môžu rušiť úplne všetku komunikáciu na bojisku, ale tým zarušia aj vlastné jednotky, čo je zas nežiadané. Ako vidíš, nasadenie EW systémov je zložitá téma a nasadenie TUAS nie je nemožné ani na bojisku s aktívnym rušením.

     Darkstyle pre najnovšie RQ-9 Block 5 síce vyvinul GA "EW pod" ktorý je schopný detekcie a sledovania RF a IR zamerania raketovými protilietadlovými systémami a je schopný nasadiť protiopatrenia, avšak taký drón stále nedokáže manévrovať ako vrtuľník či lietadlo a účinne sa vyhýbať zameraniu PVO systémami napríklad nízkym letom "NOE", účinne využívať terénne prekážky, operátor drónu nemá prinajmenšom také situačné povedomie ako posádka pilotovaného vzdušného systému a UAV nedokáže vymanévrovať protilietadlové strely. Preto ozbrojené sily USA stopli nákup ďalších RQ-9, neráta s ich nasadením v prostredím nasadenia pokročilej viacvrstvovej PVO protivníka a do budúcnosti počíta že RQ-9 budú nahradené pokročilejšími stealth drónmi.

     Flanker.jirka z vyššie uvedených dôvodov dróny v najbližšej budúcnosti pilotované systémy nenahradia. Veľká Británia napr. mení taktiku nasadenia bojových vrtuľníkov a učí svojich pilotov lietať nízko nad zemou "NOE" a vyhýbať sa zameraniu systémov protivníka. US piloti vrtuľníkov boli vždy cvičený lietať "NOE" v prostredí aktívnej PVO protivníka a účinne sa vyhýbať zameraniu. Koniec koncov prvé bojové systémy, ktoré zrušili centrá lenenia a ochromili Irackú PVO v 1991 boli práve AH-64 Apache. Moderné bojové vrtuľníky nesú pokročilé EW systémy, ktoré pôsobia proti zameraniu nepriateľskou PVO a dávajú im väčšie šance na prežitie proti zostreleniu. Dróny s takými systémami nedokážu operovať a nedokážu ani lietať taktikou ako bojové helikoptéry. Ukrajina pokiaľ viem nemá moderné bojové helikoptéry. Ruské helikoptéry tiež nepovažujem za moderné. Takže príklad "Ukrajina" je mimo.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:33 25.03.2023

      To co popisujete funguje pouze do určité míry. Nelze se na to spoléhat, když má druhá strana například letadla A 50 nebo stíhače s radary schopnými sledovat cíle na pozadí Země, ...Zobrazit celý příspěvek

      To co popisujete funguje pouze do určité míry. Nelze se na to spoléhat, když má druhá strana například letadla A 50 nebo stíhače s radary schopnými sledovat cíle na pozadí Země, včetně rozlišení vrtulníků na základě doppleru hlavního rotoru. ¨Stejnou taktiku používají i piloti vrtulníků ve válce nad Ukrajinou, přesto obě strany pouze odpalují střely jako raketomety.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:53 25.03.2023

      Flanker.jirka načo potom asi tak existujú stíhacie lietadlá? Nie práve na to aby zostrelili nepriateľské AWACS a nepriateľské stíhačky?

      Flanker.jirka načo potom asi tak existujú stíhacie lietadlá? Nie práve na to aby zostrelili nepriateľské AWACS a nepriateľské stíhačky?

     • Sgt Murphy
      13:59 25.03.2023

      Stále popisuješ Ukrajinu. Ukrajina nemá k dispozícii ani pokročilé EW systémy, ani moderné bojové helikoptéry, ani ich zastarené stíhacie letectvo nedokáže účinne pôsobiť proti ...Zobrazit celý příspěvek

      Stále popisuješ Ukrajinu. Ukrajina nemá k dispozícii ani pokročilé EW systémy, ani moderné bojové helikoptéry, ani ich zastarené stíhacie letectvo nedokáže účinne pôsobiť proti ruským lietadlám, ktoré často navyše pôsobia z ruského vzdušného priestoru (A-50), ani nemajú k dispozícii rakety a strely s doletom, ktorý by zasahovali ciele na vzdialenosť niekoľko stoviek kilometrov, ani nemajú stealth stíhačky a bombardéry, nemajú ponorky, nemajú lietadlové lode. Ukrajina nie je zďaleka príklad možností, ktoré má a ktorými by bojovala NATO. Konflikt NATO vs Rusko by vyzeral úplne, ale že úplne inakšie. Tvoje úvahy sú mimo.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      16:42 25.03.2023

      Praktická skúsenosť - v horskom prostredí sa znižuje dosah signálu dronov.. Jasné ak na každý dron dáte starlink tak je po probléme. Zatiaľ je problém, že Starlink Váži ...Zobrazit celý příspěvek

      Praktická skúsenosť - v horskom prostredí sa znižuje dosah signálu dronov..

      Jasné ak na každý dron dáte starlink tak je po probléme. Zatiaľ je problém, že Starlink Váži menej/podobne ako malý dron..

      Zdieľam Vás pohľad na vrtuľe, Jirka je vedľa jak ta bedľa stále..Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:54 25.03.2023

      A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?

      A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?

     • flanker.jirka
      17:03 25.03.2023

      darkstyle V prostředí mimo NLOS se Vám sníží dosah na vše nejen na dron. Tam zjistíte, že nedokážete využít maximální dostřel Hellfire, protože je tam složitý terén. Amíci toto ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      V prostředí mimo NLOS se Vám sníží dosah na vše nejen na dron. Tam zjistíte, že nedokážete využít maximální dostřel Hellfire, protože je tam složitý terén. Amíci toto vyřešili v Afghánistanu tím, že vykupovali manpady od místních za velké peníze, aby jim nemuseli čelit v akci. Horám je lepší se vyhnout, tam mají největší výhodu obránci.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:00 25.03.2023

      "A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?" NATO má AWACS s dosahom 2x väčším než Ruské a stíhacie lietadlá NATO zdecimujú ruské letectvo prv kež akékoľvek Súčko či Mig ...Zobrazit celý příspěvek

      "A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?"

      NATO má AWACS s dosahom 2x väčším než Ruské a stíhacie lietadlá NATO zdecimujú ruské letectvo prv kež akékoľvek Súčko či Mig vystrelí raketu po NATO vrtuľníku a väčšina nepriateľskej PVO bude ochromená. Ďalší blbý argument, ako aj ten zvyšok.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:59 26.03.2023

      Sgt Murphy Vycházíte z předpokladu absolutní vzdušné nadvlády. Tento předpoklad poněkud upadl právě na Ukrajině, díky všudy přítomným mapadům, kanonům, PVO systémům a v případě AH ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy
      Vycházíte z předpokladu absolutní vzdušné nadvlády. Tento předpoklad poněkud upadl právě na Ukrajině, díky všudy přítomným mapadům, kanonům, PVO systémům a v případě AH na ně stačí i PTŘS.
      Už aby se Slovensko přidalo do programu NATO AEW, aby jste "věděli" co o tom radaru psát.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      16:19 26.03.2023

      Flanker

      Typycké od Vás..

      Flanker

      Typycké od Vás..

     • flanker.jirka
      15:03 30.03.2023

      darkstyle
      Ano. Jsem rád, že si rozumíme. Poptejte se ve Finsku, pročnemají AH, když sousedí s Ruskem.

      darkstyle
      Ano. Jsem rád, že si rozumíme. Poptejte se ve Finsku, pročnemají AH, když sousedí s Ruskem.

   • Eiffelos
    18:43 25.03.2023

    Menší UAV jsou třeba i kvadrokopterý, jedna špičková kvadrokopterá stojí polovinu ceny jedné rakety do Javelinu takže poměrně postradatelná věc. Důležitý je ovšem zesíťování všech ...Zobrazit celý příspěvek

    Menší UAV jsou třeba i kvadrokopterý, jedna špičková kvadrokopterá stojí polovinu ceny jedné rakety do Javelinu takže poměrně postradatelná věc. Důležitý je ovšem zesíťování všech informací do sítě digitálního bojiště. To co se třeba v AČR moc nedaří. A HLAVNĚ! nesrovnávejme bojiště Ukrajiny s bojištěm na území Slovenska a území zemí NATO. UA dělá co může , improvizuje ...země NATO mají celkovou taktiku , moderní zbraně a velké zdroje. A také území např.- Slovenska není rovinatá step bez hustší zástavby jako je na UA , Slovenskou i ČR jsou hornaté země, s hustou zalidněností a infrastrukturou, více míně třeba ČR je jedno velké obrovské město a Slováci jsou na tom podobně. Úplně jiné východiska.Skrýt celý příspěvek

 • BobDylan
  10:56 24.03.2023

  Arthur choď už niekam aj s tými tvojimi účelnými/efektívnymi komentármi, ktoré 300x skopíruješ pod každým vláknom a zničíš nimi diskusiu. Ale skúsim v tomto poste tvojim múdram ...Zobrazit celý příspěvek

  Arthur choď už niekam aj s tými tvojimi účelnými/efektívnymi komentármi, ktoré 300x skopíruješ pod každým vláknom a zničíš nimi diskusiu. Ale skúsim v tomto poste tvojim múdram oponovať nech máš impulz na tvorivú činnosť. Pozor, je to celkom dlhé.

  1. Tvrdíš, že bojové vrtuľníky neboli v pláne a čiastočne máš pravdu ALE. Za prvé sa vo všetkých dokumentoch MOSR od Gajdoša spomína prekrásna formulka „prehodnotiť obstaranie AH". A za druhé nie je CAS jedna z požadovaných schopností VzS? No je a keď F-16 počtom ledva stačia na air policing/air-to-air combat tak to musíme riešiť nejak inak. A jediné 4 možnosti, ktoré sa ponúkajú sú cvično-bojový trainer, AH, ozbrojený Blackhawk/LUH alebo ozbrojený dron.

  Cvično-bojový trainer je buď lacný a zbytočný lebo ho do akcie nikdy nepošleš, alebo drahý a účinný (FA-50) ale načo nám je letka cvičných lietadiel ku 14 F-16 a 22 pilotom? A to ani nehovorím, že za rovnaké peniaze by si mal síce menej ale lepších F-16 lebo ich vieš poslať bez výčitiek aj proti Su-35 a toho 1-2 nových pilotov/rok poslať do USA.

  Ozbrojený Blackhawk/LUH nie sú zlý nápad dokým si neuvedomíme, že na to aby si ich mohol poslať do akcie tak ťa úpravy vyjdú na toľko, že systémovka za stroj+logistika+zbrane pod 30M nespadne ani za boha, letová hodina sa ti logicky kvôli zložitosti komponentov navýši a furt to nedosahuje kvalít AH-1Z pričom to je cenovo len jemne lacnejšie resp. to vyjde na rovnako.

  Ozbrojený dron je tiež super nápad, ale nie pre nás, lebo náš vzdušný priestor bude vo vojne vždy „contested" a ktoré väčšie drony lietajú v contested airspace? No žiadne.

  2. Tvrdíš, že na to nie sú peniaze, pričom ignoruješ, že rozpočet MOSR sa v najbližších rokoch navýši nad 2% HDP, napr. na budúci rok to má byť 2,1%. HDP Slovenska je ±116,5mld. z čoho nám vychádza 0,1% na vyše 100 miliónov eur. Celý nákup má byť zaplatený za 4 roky, čo nám dáva 85 miliónov eur na rok. Takže tie peniaze tu sú úplne bez problémov.

  3. Tvrdíš, že nám treba vrtuľníky na IZS. A načo existuje letka MinV? A koľko by si vrtuľníkov na IZS kúpil, 50? Lebo keď len 6-7, tak gratulujem vymenil si letku MiG-29 za stroje so súhrnnou hodnotou 60-70M eur.

  4. Tvrdíš, že bojové vrtuľníky sú zbytočné lebo na Ukrajine, kde je „plnoštábna" vojna (pološtábna je potom aká?) vo veľkom padajú. A to ti nedošlo, že padajú preto, že sa aj extenzívne používajú (narozdiel od Bayraktarov) a rovinatý terén im úplne nesluší? Koľko spadlo dokopy bojových vrtuľníkov, do 100? Za ten istý čas umrelo 100k+ vojakov na oboch stranách, zrušíme pechotu? Na Slovensku je kopcovitý terén ideálny pre bojové vrtuľníky.

  5. Tvrdíš, že sme mali zobrať hocičo iné (PVO, drony, HIMARS). A čo keď nám to neponúkli? Mali sme radšej poslať MiGy zadarmo alebo ich nechať zhniť na stojánke. Fakt, na jednej strane by si Leopardy, ktoré tankový prápor majú šancu niekam posunúť poslal obratom ďalej na UA, ale MiGy, ktoré im treba viac by si zjednával jak Turek na trhu.

  6. Tvrdíš, že budú na prevádzku príliš drahé. Hej ale po prvé Battlehawk by lacnejší nebol, ale hlavne to za to stojí.

  P.S. Kľudne odpovedaj keď sa ti niečo nezdá.Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   11:03 24.03.2023

   Výborne si to zhrnul, podpisujem.

   Výborne si to zhrnul, podpisujem.

  • Arthur
   16:35 25.03.2023

   ad. 1) bojové vrtulníky neboli v pláne. Vláda SR schválila 8.6.2022 Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 a parlament ho schválil 21.06.2022, ...Zobrazit celý příspěvek

   ad. 1) bojové vrtulníky neboli v pláne. Vláda SR schválila 8.6.2022 Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 a parlament ho schválil 21.06.2022, ktorý reflektu aj na udalosť po 24.02.2022 na Ukrajine. Inými slovami tento plán zrušil mnohými kritizovaný a obsoletný Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 podľa ktorého cit. "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození". a v zmysle Prílohy č. 2 Harmonogramu realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €) sa aj vtedy počítalo len s projektami:
   P2.2 Viacúčelové vrtuľníky a
   P2.8 Ľahké viacúčelové vrtuľníky.

   ad. 2) Mali by sme tak jednu viacúčelovú platformu nakoľko samotná prevádzka novej platformy bojových vrtuľníkov si vyžiada relatívne veľké finančné náklady pričom vo všeobecnosti sa tie náklady na prevádzku zbrojných systémov počítajú ako keby v pomere cena systému krát tri (x3) počas celej doby životnosti takže ide o relatívne veľmi veľké finančné prostriedky.

   Keď už sa Nám teda rozhodli darovať vrtuľníky škoda, že to neboli ďalšie viacúčelové vrtulníky UH-60M Black Hawk kompletne vyzbrojené plejádov zbraní, zbraňových systémov tj. až po tých 500ks protitankových raket Hellfire v súlade s len minulý rok schváleným Dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035.

   Je namieste si teda položiť otázky účelnosti, účinnosti, efektívnosti a hospodárnosti (hodnoty za peniaze) pri ich využití vrtulníkov v OS SR nakoľko je možné sa opodstatnene obávať, že finančné prostriedky venované na bojové vrtuľníky môžu tak chýbať pri budovaní iných prioritných spôsobilostí, ktoré minulý rok schválil samotný rezort obrany a potencionálne odčerpá to tak zdroje na prioritne naplánovanú modernizáciu iných spôsobilostí OS SR.

   ad. 3) O AH-1Z Viper môžme s istotou povedať, že okrem bojovej hodnoty má pre občanov SR nulovú viacúčelovú hodnotu pričom podľa Dlhodobých plánov obrany kde "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození"

   Keď už sa Nám teda rozhodli darovať vrtuľníky škoda, že to neboli ďalšie viacúčelové vrtulníky UH-60M Black Hawk kompletne vyzbrojené plejádov zbraní, zbraňových systémov tj. až po tých 500ks protitankových raket Hellfire v súlade s len minulý rok schváleným Dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035.

   ad. 4) V kopcovitom teréne Slovenska by boli využiteľné v bojových misiach rovnako aj kompletne vyzbrojené UH-60M Black Hawk. Rovnako avšak aj v kopcovitom teréne pri plnení IZS a pod. v nevojenských misiách čo sa z povahy veci pochopiteľne od AH-1Z Viper nedá očakávať.

   ad. 5) Viete čo Nám ponúkli a čo Nám neponúkli? Negociovali sme ? Čo sa týka zbavenia sa MIGov v prospech UA tak v tom mám dlhodobo jasno a len zamzí, že mešli skôr resp. pred pádom Vlády.
   V ostatnom keď sa chcete viac ponoriť do ústavno-právnej problematiky a neuspokojí sa len s parafrázovaním dôvodovej správy k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny o darovaní vojenského materiálu keďže poverená Vláda nezverejnila svoju alebo svoje právne analýzy tak napr. začiatkom februára 2023 sa na Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave obrátilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku s požiadavkou o vypracovanie analýzy zameranej na kompetencie dočasne poverenej vlády.
   zdroj: https://uniba.sk/spravodajsky-...
   ad. 6) viď. ad. 2)Skrýt celý příspěvek

   • BobDylan
    23:14 25.03.2023

    Za prvé, vďaka, že si si našiel čas na odpoveď. Opäť upozorňujem, že to bude dlhé. ad. 1.1) Nemáš pravdu s tým Modelom 2030. V prílohe č.3 sa spomína projekt P2-8 Zaviesť bojové ...Zobrazit celý příspěvek

    Za prvé, vďaka, že si si našiel čas na odpoveď. Opäť upozorňujem, že to bude dlhé.

    ad. 1.1) Nemáš pravdu s tým Modelom 2030. V prílohe č.3 sa spomína projekt P2-8 Zaviesť bojové alebo viacúčelové vrtuľníky (podľa rozhodnutia).

    ad. 1.2) Pozri ja nerozporujem, že to úplne nebolo v pláne, ale ako som povedal CAS niečím robiť musíš a v našich podmienkach (geografických a socio-ekonomických) je letka AH-1Z najoptimálnejšie riešenie. Ale dám k tejto téme ešte jeden argument.

    ad. 1.3) FLEXIBILITA. No a čo, že to nebolo v plánoch? Vieš prečo majú pobaltské krajiny a Fínsko tak moderne vybavené armády? Lebo keď sa naskytne príležitosť tak po nej skočia a zbytočne si nezväzujú ruky byrokraciou. A je jedno či si ako príklad uvedieme ex-holandské Leopardy pre Fínsko alebo CV-90 a K9 pre Estónsko. Prvoradý je výsledok, nie papier.

    ad. 2) Opäť nemáš pravdu, resp. nie úplne. Na novom type nie je drahá prevádzka ale samotné ZAVEDENIE t.j. vybudovanie logistiky, výcvik posádok/technikov... Ten vzorec cena systému*3 platí pre každý jeden vrtuľník aj pre tvoje Battlehawky.

    Ale dajme si kľudne čísla. Podľa FY 2023 Reimbursable Rates stojí letová hodina UH-60M cca. 4-4,5k USD. zatiaľ čo AH-1Z cca. 7,5-8k, čím prekonal aj AH-64E, ale predsa len tie stroje operujú v morskom prostredí. Tvoje Battlehawky avšak treba porovnávať nie s bežnou verziou ale MH-60M, ktoré používa 160th. SOAR a výbavou sú to najbližšie k tomu čo navrhuješ. A u nich je tá hodina bez srandy taktiež 7,5-8k za letovú hodinu, takže si nie len neušetril nič ešte si aj PREPLATIL pri obstarávaní. Takže toľko k tej hodnote za peniaze.

    ad. 3) Koľko mimoriadnych situácií, ktoré zahŕňajú použitie vrtuľníka Slovensko do roka zažíva? Keď poviem 20 ta veľa. Tam si fakt vystačia s tými 11 UH-60M, 3 Mi-17 a letkou MinV. Ani tanky/BVP/delostrelectvo pri povodniach nepomáhajú, a aj tak ich držíme.

    ad. 3.1) Na to aby bol Battlehawk výzbrojou porovnateľný s AH-1Z by si musel brať Level 3, ktorý z dôvodu zástavby 20mm kanóna počíta s výrazným obmedzením vnútorného priestoru. A to ani nehovorím o zníženej nosnosti. Takže aj tak by si ho nepoužil lebo dokým by si dal všetky nástavby dolu prejde toľko času, že už tam buď letia iné alebo už nemá význam letieť.

    ad. 3.2) inštrumentál singuláru plejáda je plejádou nie plejádov.

    ad. 4) Neboli. Prečítaj si Danikove a Murphyho príspevky hore a spýtaj sa sám seba či by Battlehawk dokázal fungovať ako datanode, či by mal EW schopnosti... No možno by aj mal, ale jednak by ti to Washington nepreplatil, za druhé boli by sme svetový unikát čo je recept na katastrofu (viď Alcy, Plameny, M4CZ) a za tretie furt by nedosahoval letové vlastnosti Vipera lebo na to jednoducho nie je stavaný. Ani tu nie je pomer hodnota/peniaze naklonený Battlehawkom.

    ad. 5) Detaily neviem, ale keďže to sú stroje, ktoré sú uskladnené tak predpokladám, že nám ponúkali veci ktorých sa chceli zbaviť. Ak si si nevšimol US Army nemá žiadne dlhodobo uskladnené Battlehawky. Mohli sme radšej zobrať 2 batérie Patriotov? Mohli, ale opakujem, že obdarovaný o dare nerozhoduje. Jednoducho keď sú možnosti letka bojových vrtuľníkov za cenu jak z Miletičovej (pre čechov trhovisko v BA) alebo nič tak beriem tie vrtuľníky a po rokovaní za dverami búcham šampanské.

    ad. 5.1) Opäť si zameraný viac na plnenie byrokratických krokov než na to dôležité-výsledok. Mňa nezaujímajú právne analýzy, mne ide o to nech sa ľuďom na UA ľahšie spí s vedomím, že im tie Iskandery namierené na ich sídliská naháňa plne vyzbrojená 29ka. A že sa pri tom možno nešlo úplne podľa pravidiel? No a čo, u susedov je najkrutejšia vojna od 2. svetovej a v opozícii sedí mafián, ktorý sa svojím posledným správaním čoraz viac podobá na druhého Tisa/Biľaka/Husáka.

    Takže tak.Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     00:25 26.03.2023

     ad. 1.1.1) Nebolo to v Prílohe č. 2 Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 t.j. harmonogramu ...Zobrazit celý příspěvek

     ad. 1.1.1) Nebolo to v Prílohe č. 2 Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 t.j. harmonogramu realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €) sa počíta len s projektami:
     • Viacúčelové vrtuľníky
     • Ľahké viacúčelové vrtuľníky

     Vláda SR schválila 8.6.2022 Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 a parlament ho schválil 21.06.2022, ktorý reflektu aj na udalosť po 24.02.2022 na Ukrajine. Inými slovami tento súčasný plán zrušil mnohými kritizovaný a obsoletný Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030, ktorý už ani len zmienku o bojovových vrtuľníkoch neuvádza.

     ad. 1.2.1) UH-60M Black Hawk ako "Battlehawk" by to zvládol.

     ad. 1.3.1) Súhlas. Potom by som len ministerstvu doporučil z hľadiska skúseností z predošlých dvoch plánov v priebehu cca 5 rokov vyhnúť sa slovnému spojeniu "Dlhodobý". Ale ako som uviedol vyššie nikterak to rohodnutie nevychádza z naších plánov a potrieb, ale z vôle Američanov, ktorí sú naozaj top obchodníci nakoľko Nám ponúkli to čo v zásade akútne nepotrebujeme a ani sme to nemali v najbližších plánoch, a nie to čo budeme akútne potrebovať a nakupovať (PVO, radioelektronický boj, drony, alebo práve ďalšie Black Hawky po vyradení zostávajúcich sovietskych vrtuľníkov Mi-17 atď.) a tam sú práve oni opäť horúci kandidáti na dodávky s čím dozaista kalkulujú... win-win

     ad. 2.2) O jakom obstarávaní stále špekulujete? Nemal to byť AH-1Z Viper, ale UH-60M Black Hawk level 3 s 500 protitankovými raketami Hellfire arď.

     ad. 3.3) Čo však môžme s istotou povedať, že AH-1Z Viper okrem bojovej hodnoty má pre občanov SR nulovú viacúčelovú hodnotu podľa Dlhodobých plánov obrany kde "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození".

     ad. 3.1.1) Naozaj neviem čo všetko by sme v rámci level 3 mali integrované. Odmontovať a namontovať "KIT" je vlastnosť údržby a servisu takže v tom by som problém nevidel. Keby to bolo nutné tak sa to zrealizuje na záchranu života a zdravia čo však je pri AH-1Z Viper vylúčené (viď. predchádzajúci bod).

     ad. ad. 3.2.1) z mobilu to niekedy proste tak vystrelí, takže ďakujem za opravu.

     ad. 4.1) vidím to presne opačne a dôvody uvádzam naprieč príspevkami

     ad. 5.1) Základným zákonným znakom darovania je jeho bezodplatnosť, t.j. prevod vlastníctva nemôže byť podmienený žiadnym finančným alebo iným plnením.
     Darca nie je povinný poskytnúť obdarovanému predmet darovania na základe právnej povinnosti a rovnako obdarovaný nie je povinný dar prijať. Ak sa zmluvné strany na darovaní nedohodnú, darovacia zmluva nevznikne nakoľko ďalším základnym znakom je dobrovoľnosť.

     ad. 5.1.1) pomôžem si komentárom Štefana Hríba z .týždňa: "Sme povinní pomáhať Ukrajine, a to aj vojensky, pretože ju napadol agresívny Putinov režim. Ale na spôsoboch – a Ústave – vždy záleží. Dokonca viac než na dobrých úmysloch. V tomto je príbeh darovaných migov esenciou príbehu tejto vlády.
     Príbeh darovania migov však ukazuje, čo vláda nechápe – že dobre mienené kroky je nevyhnutné zrozumiteľne vysvetľovať a že ani tie najlepšie kroky nemožno robiť tak, aby vznikali pochybnosti, či je pri nich rešpektovaný zákon a ústava. Možno sa niekomu môže zdať, že spor o to, kto môže rozhodnúť o darovaní migov, je v porovnaní s dôležitosťou pomoci napadnutej Ukrajine bezvýznamný. Ale nie je. Sme súčasťou slobodného sveta a ten je slobodný práve preto, že nie je založený na ľubovôli vládcu, ale na dodržiavaní pravidiel. Na to vznikajú v slobodných spoločnostiach zákony a presne preto existuje ústava. To sú úplne základné kamene našej slobody, ktoré nesmieme ani z akokoľvek dobrých pohnútok búrať. Mimochodom, presne toto odlišuje pána Zelenského od pána Putina."
     zdroj: https://www.tyzden.sk/nazory/9... Skrýt celý příspěvek

     • BobDylan
      01:21 26.03.2023

      ad. 1.1.1) Bolo to v jeden z príloh=bolo to tam. To o Modeli 2035 nespochybňujem. ad. 1.2.1) Hej, ale Viper by to za rovnaké peniaze zvládol lepšie. Ale hlavne by z jeho ...Zobrazit celý příspěvek

      ad. 1.1.1) Bolo to v jeden z príloh=bolo to tam. To o Modeli 2035 nespochybňujem.

      ad. 1.2.1) Hej, ale Viper by to za rovnaké peniaze zvládol lepšie. Ale hlavne by z jeho existencie profitovali aj iné zložky ako napr. to tvoje obľúbené delostrelectvo. U Battlehawku niečo také nehrozí.

      ad. 2.2) Obstarávanie/neobstarávanie aj tak by sme za rovnaké peniaze dostali horší vrtuľník. Btw obstarávanie preto, lebo Battlehawky nikto neponúkol.

      ad. 3.3) Šak som teraz písal, že vrtuľníkov pre IZS už je dosť a tieto už fakt môžu byť len pre armádu. Okrem toho všetko to čo si vymenoval NIE JE PRE OBČANA. Vzdušná preprava osôb/materiálu/výzbroje hovorí o aeromobilných akciách a zásobovaní na fronte nie vození civilov po tom čo sa im vyleje dedinský potok. Tá záchrana a pátranie a záchrana tiež nie je o turistoch v Tatrách ale o spadnutých pilotoch a leteckých nešťastiach, opäť nielenže priamy prínos pre občana nulový, ale aj stroje, ktoré do toho zapojíš musia mať istú špecifickú výbavu. O prínose prieskumu pre civila ani nehovorím, kde takisto btw za rovnaké peniaze dominuje Viper.

      ad. 3.1.1.) To fakt tu operuješ so situáciou kedy nebude stačiť 15 vojenských, 3 policajné helikoptéry a 7 Krištofov záchrannej služby?

      ad. 4.1 ak uvádzaš ako hlavnú výhodu CAS stroja schopnosť zobrať výsadok tak to vidíš zle.

      ad. 5.1) Takže sme ich radšej mali odmietnuť ako posunúť VzS o míle ďalej? Strategické myslenie na úrovni vínnej mušky.

      ad. 5.1.1) Ok beriem, ústavu si treba ctiť. Nič to ale nemení na tom, že naša debata NIE JE o ústavnosti darovania, ale o vhodnosti AH1Z Viper pre VzS.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      10:33 26.03.2023

      ad. 1.1.1.1) Keďže neskoršia norma ruší skoršiu a nenaplnili sa ani prvé dva roky tak v novom pláne to zreálnili a to aj s poukazom na konflikt na UA a bojové vrtluníky uý aj ako ...Zobrazit celý příspěvek

      ad. 1.1.1.1) Keďže neskoršia norma ruší skoršiu a nenaplnili sa ani prvé dva roky tak v novom pláne to zreálnili a to aj s poukazom na konflikt na UA a bojové vrtluníky uý aj ako len zmienku min. do 2035 vymazali.

      ad. 1.2.1.1) Vidíte a tu sa nezhodneme tvrdím, že by to BH zvládoli rovnako ba možno až lepšie a z BH by profitovalo omnoho viac zložiek v OS SR a v neposlednom rade aj občania SR.

      ad. 2.2.1) To je Váš uhoľ pohľadu, že by bol horší nakoľko stále Vám argumentujem vyššie, že by bol práve pre OS SR lepší.

      ad. 3.3.1) ešte raz "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození" Skúste si to prebrať...

      ad. 3.1.1.1) Klímatická zmena atď. viď. napr. čo bolo potrebné pre hasenie v Českom Švajčiarsku... Naozaj by som to nezľahčoval.

      ad. 4.1.1) Je to len jedna z výhod. Už len mať možnosť zobrať niekoho alebo niečo na palubu vs. nemať je no go zóna a diskvalifikácie však viete čoho...

      ad. 5.1.1) Volá sa to negociácia. Ale ja viem, že je ľúbivé za MIG-29 dostať bojové vrtuľníky...

      ad. 5.1.1.1) Je to kauzalita "akcia - reakcia" bez jedného by nenastalo druhé. Ide o to čo je vhodné a vhodnejšie (úcelné, účinné, efektívne a hospodárne) nie len pre plány (tie sa samozrejme môžu a aj budú meniť), ale pre OS SR a občanov SR nielen ako daňových poplatníkov.Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      12:40 27.03.2023

      Spomínalo sa to v Dlhodobom pláne rozvoja obrany do 2030 (Príloha 3): Vrtuľníkové krídlo 1. obmeniť stredné viacúčelové vrtuľníky (UH-60M Black Hawk) v rokoch 2017-2019 (projekt ...Zobrazit celý příspěvek

      Spomínalo sa to v Dlhodobom pláne rozvoja obrany do 2030 (Príloha 3):
      Vrtuľníkové krídlo
      1. obmeniť stredné viacúčelové vrtuľníky (UH-60M Black Hawk) v rokoch 2017-2019 (projekt P2-2)
      2. obstarať zbraňové a ďalšie moduly pre UH-60M v rokoch 2020-2023 (projekt P2-2)
      3. zaviesť bojové vrtuľníky alebo viacúčelové vrtuľníky (podľa rozhodnutia) (projekt P2-8)

      https://rokovania.gov.sk/RVL/M... Skrýt celý příspěvek

     • mikojan29
      12:44 27.03.2023

      Trololo, zase tu točíš dookola tie svoje bláboly?

      Trololo, zase tu točíš dookola tie svoje bláboly?

 • lukus
  10:21 24.03.2023

  Kamenujte mne za můj názor, ale Slovensko s 5,5mil. obyvateli není dostatečně ekonomicky silné. Armáda musí odpovídat ekonomické síle daného státu (nejedeme sami za sebe, jsme v ...Zobrazit celý příspěvek

  Kamenujte mne za můj názor, ale Slovensko s 5,5mil. obyvateli není dostatečně ekonomicky silné. Armáda musí odpovídat ekonomické síle daného státu (nejedeme sami za sebe, jsme v NATO, takže se nechystáme uzbrojit státní rozpočet) - tj. s omezenou kvantitou a top kvalitou nebo ,,zlatou střední cestou" se stále vysokou kvalitou a vyšší kvantitou.
  Armádu Slovenska bych osobně (každý má jiný názor) neviděl tímto způsobem:
  - provoz 2 typů západních vrtulníků. Měli zůstat u UH s možností výsadků, sar, vojenské logistiky.
  - provozování F16. Jas 39/ T50 je více ekonomy varianta.
  - raději se zaměřit na drony od malých pro návádění dělostřelců, shazování granátů až povětší typu např. TB2 s možností útoků
  - z peněz za Migy raději požadovat 100+ IFV typu Bradley M2 s municí (stále vyšší liga než BVP s modifikovanou věží) ze sklatů USA a doplnit tanky

  Ušetřené peníze raději investovat do PVO. Prostě faktem je, že ČR je geograficky ,, schovaná" za Polskem a Slovenskem. Polsko a Slovensko jsou první na ráně. Nikdo si nepřeje, aby se nad Tatrama blieskalo a nedalo sa nič zrobit.

  V případě armády je nutno omezené zdroje alokovat nadmíru efektivně. Armáda musí být dlouhodobě udržitelná. Po Litvě taky nikdo nečeká provoz letky F35.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   10:45 24.03.2023

   Pane, bez urážky vy ste zárným príkladom myslieť znamená figu vedieť.. My IFV sme už nakúpili, cca 3 roky sme to obstarávaní, robili vojskové skúšky a v lete podpísali kontrakt - ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane, bez urážky vy ste zárným príkladom myslieť znamená figu vedieť..

   My IFV sme už nakúpili, cca 3 roky sme to obstarávaní, robili vojskové skúšky a v lete podpísali kontrakt - načo by sme mali v armáde 2 typy toho istého?
   Ani USA nemá zavedené 2 typy IFV..

   Ostatné sú taktiež hlúposti len nie tak jednoznačne vyvrátiteľné..

   Litva nemá žiaden týl a ani nárazníkovú zónu - Slovensko má obe takže nakupuje inak..

   Ani USA nemá nasadené tie isté jednotky v Litve, Kuchyni alebo Colorade.. všade použijú trochu inú skladbu..Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:48 24.03.2023

   Právě AH mají nad technikou v hornatém terénu značnou výhodu. Pěchota muže držet linii, a čekat na podporu pokud se jí nepritel pokusí prorazit. Ale zatím co podpora vozidle musí ...Zobrazit celý příspěvek

   Právě AH mají nad technikou v hornatém terénu značnou výhodu.
   Pěchota muže držet linii, a čekat na podporu pokud se jí nepritel pokusí prorazit.
   Ale zatím co podpora vozidle musí zajistit svůj přesun mezi údolími, co trvá. Tak vrtulník ji v sousedním údolí poskytne během chvile.
   I kdyby byla rotace jen po dvou ks AH (2x8=16ks Hellfire). To už si každý dobře rozmysli. Při 500ks si poloti mohou dovolit střílet na každé BVP co se jen mihne v dostřelu.Skrýt celý příspěvek

  • rtep
   16:15 24.03.2023

   dobrý den mohl by jste tuto svou radu poslat do finska a nebo norska že nemají tolik zbrojit a chtít tolik letadel, tanků, přeci jen jsou malý státy s malým množstvím obyvatelstva ...Zobrazit celý příspěvek

   dobrý den
   mohl by jste tuto svou radu poslat do finska a nebo norska že nemají tolik zbrojit a chtít tolik letadel, tanků, přeci jen jsou malý státy s malým množstvím obyvatelstva

   v čem by jim byla vaše představa UH 70 ??? - upozorňuji že jediná zbraň kterou mohou nosit je dveřní kulomet a raketomet s hydrama s laserovým naváděním a jsem zvědav jak s tím špendlíčkem by jste chtěl zastavit tank
   kombinace Jas 39/T 50 co by jste ekonomicky dělal s cvičně bojovým strojem to by mně moc zajímalo, na výcvik to držet vyjde draho a na boj je to to v evropě vzhledem k množství manpads skoro nepoužitelné
   drony nejsou všemocné, to že ted jsou IN neznamená že se už někdo nesnaží vymyslet jak je snadno a levně udělat OUT a věřte tomu než rok s rokem sejde tak určitě na něco přijdou, třebas to nebude úplně 100% nebude to levné ale ....
   zaměřit se na PVO ano ale investice musí být rovnoměrné nejen rakety ale i letecvo, pozemní síly, sám jeden letecký teoretik řekl, můžete území vybombardovat, zbavit života, ale nevlastníte ho pokud tam na kopci nemáte aspoň jednoho 18 letýho vojcla s puškouSkrýt celý příspěvek

 • JCabuk
  08:14 24.03.2023

  Snáď mi niekto poradí: koľko môže stáť letová operačná hodina AH-1Z? Pozerám net a nachádzam rôzne sumy, napr: - milmag.pl hovorí o 4 500USD ( ...Zobrazit celý příspěvek

  Snáď mi niekto poradí:
  koľko môže stáť letová operačná hodina AH-1Z? Pozerám net a nachádzam rôzne sumy, napr:
  - milmag.pl hovorí o 4 500USD ( https://milmag.pl/en/ah-1z-the... )
  - en.defence-ua.com až 20k USD ( https://en.defence-ua.com/news... - aj keď si myslím, že v tejto uvedenej cene sa jedná skôr o pomer cena vrtuľníku/operačné hodiny).

  Bol by som rád, keby mi niekto vedel dať nejaký dobrý linkSkrýt celý příspěvek

  • Arthur
   09:41 24.03.2023

   A to si ešte vezmite, že samotná prevádzka bojových vrtuľníkov si vyžiada relatívne veľké finančné náklady pričom vo všeobecnosti sa tie náklady na prevádzku zbrojných systémov ...Zobrazit celý příspěvek

   A to si ešte vezmite, že samotná prevádzka bojových vrtuľníkov si vyžiada relatívne veľké finančné náklady pričom vo všeobecnosti sa tie náklady na prevádzku zbrojných systémov počítajú ako keby v pomere cena systému krát tri (x3) počas celej doby životnosti takže ide o relatívne veľmi veľké finančné prostriedky.

   Paradoxne ani Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 (ďalej len "Plán") nepočíta s útočnými vrtuľníkmi nakoľko v zmysle Plánu do roku 2035 majú OS SR disponovať len viacúčelovými vrtuľníkmi, ktor´vo výzbroji už máme a teda ide o americké stroje UH-60 Black Hawk.
   Je namieste si teda položiť otázky účelnosti, účinnosti, efektívnosti a hospodárnosti (hodnoty za peniaze) pri ich využití vrtulníkov v OS SR nakoľko je možné sa opodstatnene obávať, že finančné prostriedky venované na vrtuľníky múžu tak chýbať pri budovaní iných prioritných spôsobilostí, ktoré minulý rok schválil samotný rezort obrany a potencionálne odčerpá to tak zdroje na prioritne naplánovanú modernizáciu iných spôsobilostí OS SR.

   Ale OK keď už to sú teda majú byť vrtuľníky tak oveľa vyšší prínos by bol v ďalších UH-60M (prípadne aj S-70i), Black Hawk, ktoré by boli spôsobilé aj v prípade domáceho krízového manažmentu (živelné pohromy a pod.) či už pri preprave osôb a nákladu prípadne aj pre potreby Integrovaného záchranného systému (IZS) ako ostatných záchranných zložiek (OS SR).

   A nezabúdajme, že aj UH-60M Black Hawk vie byť vyzbrojený plejádov zbraní a zbraňových systémov tj. napr. aj protitankovými raketami Hellfire atď. a v istom zmysle by to mohol byť rozumný kompromis l vyššie uvedenému. Nato samozrejme treba dve strany a či je ešte priestor na negociácie je otázne...

   link: https://www.youtube.com/watch?...
   Tak či onak Američania sú naozaj top obchodníci nakoľko Nám ponúkli to čo v zásade akútne nepotrebujeme a ani sme to nemali v najbližších plánoch, a nie to čo budeme akútne potrebovať a nakupovať (PVO, ďalšie Black Hawky atď.).Skrýt celý příspěvek

   • JCabuk
    10:00 24.03.2023

    Diskusie o tom, či je to v DP 2035 tu už boli, aj o tom, či sa vrtuľníky hodia či nie. Mňa ale zaujíma tá suma, diskusie tu už nechcem ďalšie zbytočne rozvíjať, komentov o tom je ...Zobrazit celý příspěvek

    Diskusie o tom, či je to v DP 2035 tu už boli, aj o tom, či sa vrtuľníky hodia či nie.
    Mňa ale zaujíma tá suma, diskusie tu už nechcem ďalšie zbytočne rozvíjať, komentov o tom je tu už dosťSkrýt celý příspěvek

  • darkstyle
   10:48 24.03.2023

   Letová hodina - to je smerodatné nožno v JAR.. Či je 5 alebo 20 tis pri skoro 3 MLD EURO rozpočte na budúci rok je to bagateľ.. Schválne vynasobte si dajme tomu rocný nálet 2000 ...Zobrazit celý příspěvek

   Letová hodina - to je smerodatné nožno v JAR..

   Či je 5 alebo 20 tis pri skoro 3 MLD EURO rozpočte na budúci rok je to bagateľ..

   Schválne vynasobte si dajme tomu rocný nálet 2000 hodín na flotile 20 000 dolármi a zistíte, že je to 40 miliónov..
   Kľudne dajte aj 6000 hodín..

   Máte v tom už aj platy vojakov, technikov celej leteckej jednotky aj s palivom..

   Územné by boli len našou nechopnosťou si včas objednať náhradné diely - nie tým, že by sme na to nemali..Skrýt celý příspěvek

   • JCabuk
    14:23 24.03.2023

    Nejde mi o to, či si to môžeme dovoliť či nie (to bude tak či onak závisieť neskôr na rozhodnutí (zrejme novej) vlády pri prijímaní rozpočtu). Skôr mi ide len naozaj o čistú ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejde mi o to, či si to môžeme dovoliť či nie (to bude tak či onak závisieť neskôr na rozhodnutí (zrejme novej) vlády pri prijímaní rozpočtu). Skôr mi ide len naozaj o čistú informáciu, koľko (orientačne) stojí letová hodina u AH-1Z. Je mi jasné, že samozrejme záleží na používaní pri konkrétnej armáde a pod.; neviem sa však dopátrať ku nejakému smerodajnému údajuSkrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     20:15 24.03.2023

     Je úplne jedno ako rozhodne nová vláda.. Lebo u nás bude staronová - žiadny nový politici vo voľbách nekandidujú.. Aj keby zoškrtali armádu o 1 MLD.. 40 miliónov ročne na ...Zobrazit celý příspěvek

     Je úplne jedno ako rozhodne nová vláda..

     Lebo u nás bude staronová - žiadny nový politici vo voľbách nekandidujú..

     Aj keby zoškrtali armádu o 1 MLD..
     40 miliónov ročne na vrtúľniky sa vždy nájde..

     Proste to je ako keby pri plate 35000KČ som mal riešiť platbu 467KČ či na ňu budem mať..

     Uvedomujete si, že celé letectvo bude OSSR z prevádzkou, platný, opravami a pohonnými hmotami stať po tom čo získame F-16+Vipera + dopravaky+UH-60 tak 1500 zo 35000KČ..

     Ostatok bude možné dať inam..Skrýt celý příspěvek

 • meyla
  17:55 23.03.2023

  zprvu jsem myslel, ze jde v podstate o srot a o konstrukci / koncepci starou vice nez 50 let, ale precetl jsem tohle (varovani, je to hodne ...Zobrazit celý příspěvek

  zprvu jsem myslel, ze jde v podstate o srot a o konstrukci / koncepci starou vice nez 50 let, ale precetl jsem tohle (varovani, je to hodne dlouhe:-)
  https://www.thedrive.com/guide...
  a pochopil, ze pokud tyhle stroje ovlada dobre vycvicena posadka (a jsou dobre nakoupene zbranove systemy a munice), jde porad o smrtelne bodavy hmyz:-)... takze menim nazor - tesim se na vipery i venomy v ceskem (i slovenskem) markingu...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:17 23.03.2023

   Je pozitivní, že jste se dozvědělal. Jen škoda, že to nešlo před udělením názoru.

   Je pozitivní, že jste se dozvědělal. Jen škoda, že to nešlo před udělením názoru.

   • meyla
    18:33 23.03.2023

    ?

    ?

    • Jirosi
     18:41 23.03.2023

     Ze je smutné, když si lidé delani názor "50.let starý kram" místo, aby si napřed něco zjistily až pak se rozhodly jaký mají názor.

     Ze je smutné, když si lidé delani názor "50.let starý kram" místo, aby si napřed něco zjistily až pak se rozhodly jaký mají názor.

     • meyla
      18:51 23.03.2023

      ne každý je konstruktérem vrtulníků a vojenským stratégem i taktikem v jedné osobě a naopak hodně laiků zná huey už z vietnamu... nemusíte mne školit, jen jsem psal, že jsem se ...Zobrazit celý příspěvek

      ne každý je konstruktérem vrtulníků a vojenským stratégem i taktikem v jedné osobě a naopak hodně laiků zná huey už z vietnamu... nemusíte mne školit, jen jsem psal, že jsem se něco domníval a že jsem svůj názor opravil (coby laik, který jen má rád letadla) poté, co jsem si přečetl důvěryhodný text... takže přeju hezký den:-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      20:20 23.03.2023

      Tohle se přece netýká jen vrtulníku.
      Ale skoro každé techniky, lide mají názor dřív nez se vůbec obtěžuji si něco nastudovat.

      Tohle se přece netýká jen vrtulníku.
      Ale skoro každé techniky, lide mají názor dřív nez se vůbec obtěžuji si něco nastudovat.

     • rtep
      10:15 24.03.2023

      přesně tak můj otec říkal než vyneseš jakýkoli soud, nastuduj si o dané věci co možná nejvíce a pak můžeš s klidem a odborně vynášet soud ve znění " nevím " a mít čisté svědomí a ...Zobrazit celý příspěvek

      přesně tak
      můj otec říkal než vyneseš jakýkoli soud, nastuduj si o dané věci co možná nejvíce
      a pak můžeš s klidem a odborně vynášet soud ve znění " nevím " a mít čisté svědomí a nemuset se před nikým ztrapňovat a nikomu omlouvatSkrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:10 24.03.2023

   Ono nejzvláštnější je to, že mnoho lidí bere koncepci AH-1Z, ale i UH-1Y za "zastaralou". Přitom veškeré, nebo spíše většina, pozdějších vrtáků vychází právě z této konstrukce, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono nejzvláštnější je to, že mnoho lidí bere koncepci AH-1Z, ale i UH-1Y za "zastaralou".
   Přitom veškeré, nebo spíše většina, pozdějších vrtáků vychází právě z této konstrukce, která byla "jen" zdokonalována na základě pozdějších zjištění z bojových nasazení. Stejně jako byla zdokonalována tato konstrukce.Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  17:33 23.03.2023

  Rovnou se všem omlouvám za OT. Bude to k MAD21. @sgtMurphy (když už tu jsem a mám tě/Vás tu) Pokud si dobře pamatuji, před nějakým časem jsme se krapet chytli kvůli MADu. Myslím ...Zobrazit celý příspěvek

  Rovnou se všem omlouvám za OT. Bude to k MAD21.

  @sgtMurphy (když už tu jsem a mám tě/Vás tu) Pokud si dobře pamatuji, před nějakým časem jsme se krapet chytli kvůli MADu. Myslím že s tím jak se to formuje budete spokojený. Barvami to bude tmavší MC (jde to krapet do OCP nebo MTP tropical)

  Kočku neřešte, je to divná kompozice, jde o to co je za ní.

  Komparace MC

  https://scontent.fprg5-1.fna.f...

  K MAD21

  https://scontent.fprg5-1.fna.f...

  A tu je FOTO přímo z testů. Za mě velmi dobré.

  https://scontent.fprg5-1.fna.f... Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:28 24.03.2023

   Náhodou, takové srovnání kamuflážního vzorce MAD21 a mourovaté kočky je zcela na místě. Její maskování se vyvíjelo evoluční cestou tisíce let a je dobře přizpůsobené ...Zobrazit celý příspěvek

   Náhodou, takové srovnání kamuflážního vzorce MAD21 a mourovaté kočky je zcela na místě. Její maskování se vyvíjelo evoluční cestou tisíce let a je dobře přizpůsobené středoevropským poměrům. :-)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    15:57 24.03.2023

    Jen si z toho nevzít pouze tu časovou osu :-D

    Jen si z toho nevzít pouze tu časovou osu :-D

    • liberal shark
     08:44 25.03.2023

     Pořád čekám, kdy se objeví v armyshopu, a furt nic. Tedy ten MAD21, ne ta kočka :-).

     Pořád čekám, kdy se objeví v armyshopu, a furt nic. Tedy ten MAD21, ne ta kočka :-).

     • Scotty
      11:53 25.03.2023

      Legálně by se v armyshopu neměl objevit nikdy.

      Legálně by se v armyshopu neměl objevit nikdy.

     • liberal shark
      13:19 25.03.2023

      To Scotty
      On je na to nějaký zákon? Třeba vz.95 jsou plné krámy?

      To Scotty
      On je na to nějaký zákon? Třeba vz.95 jsou plné krámy?

     • flanker.jirka
      13:35 25.03.2023

      Scotty
      Budou-li mít výrobci problém s nějakými várkami skrze kvalitu pro armádu, tak to hodí do armyshopů.
      Naopak, obávám se, že budou dříve v armyshopech než u vojáků.

      Scotty
      Budou-li mít výrobci problém s nějakými várkami skrze kvalitu pro armádu, tak to hodí do armyshopů.
      Naopak, obávám se, že budou dříve v armyshopech než u vojáků.

     • Hevonen
      11:33 26.03.2023

      Ak bude/je majiteľom vzoru Močr a zmluva bude správne napísaná, akýkoľvek problém s kvalitou varky by nemalo znamenať, ze ju môžu predať inde.

      Ak bude/je majiteľom vzoru Močr a zmluva bude správne napísaná, akýkoľvek problém s kvalitou varky by nemalo znamenať, ze ju môžu predať inde.

     • SYN_
      16:33 26.03.2023

      Čeho tím dosáhnou, že budou mít dražší dodávky? To je k něčemu dobré??

      Čeho tím dosáhnou, že budou mít dražší dodávky? To je k něčemu dobré??

     • Scotty
      18:33 26.03.2023

      Ministerstvo bude vlastnit průmyslový vzor. Takže bez svolení MO ho teoretiky nebude možné vyrábět a tedy ani prodávat.
      Dobré je to k tomu aby ho právě nebyli plné armyshopy....

      Ministerstvo bude vlastnit průmyslový vzor. Takže bez svolení MO ho teoretiky nebude možné vyrábět a tedy ani prodávat.
      Dobré je to k tomu aby ho právě nebyli plné armyshopy....

 • kazd
  12:31 23.03.2023

  Na rozdíl od zdejších odborníku co mají o všem jasno, je plno otázek nezodpovězených - Pakistán (na to že jsou muslimáci) dost podporuje Ukrajinu. Proč oplátkou nedosáhli ...Zobrazit celý příspěvek

  Na rozdíl od zdejších odborníku co mají o všem jasno, je plno otázek nezodpovězených

  - Pakistán (na to že jsou muslimáci) dost podporuje Ukrajinu. Proč oplátkou nedosáhli uvolnění prodeje vrtulí od USA? Dostali něco lepšího/ víc potřebného ? Proč něčeho potřebnějšího nedosáhli Slováci? Nebo stará pakistánská akvizice optikou času neobstojí cena/výkon a jsou třeba s Tureckem schopni udělat lepší deal? Pro USA by bylo uvolnění prodeje cashově výhodnější než dar Slovensku

  - 500 Hellfire je zcela mimo realitu standardní akvizice (a tím nemyslím ČR). Počítal bych s nákladově udržitelnou životností 10 let, jsou to Slováci schopni vypouštět taky z něčeho jiného ? (CV 90 myslím počítají se Spike, důvod pro akvizic nějakého dronu?)

  - Vipery prohrály všechna VŘ, kterých se účastnily. Pákistánské kusy dávali USA resp. výrobci, pokud by je vzal zpět, šanci "snížit kusovou cenu" v nějaké nabídce. Vnímám to tedy jako definitivní potvrzení, že se s touhle vrtulí v nové výrobě již nepočítá a Polsko svůj výběr nezmění.

  - z hlediska plánování je pořízení naprosto mimo nejen z důvodu provozních nákladů, které nemají Slováci alokovány a nemají odkud brát, ale zejména otevřením logiky "je to výhodné, tak to kupme". To je v našem regionu cesta do pekel, protože co je výhodné dlouhodobě nejsme schopni spočítat (od dálnic až po armádu)Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   13:27 23.03.2023

   Protože se kamarádí s Čínou. Tak mají od americké vojenské techniky útrum. Pákistán jich k 15 Viperům chtěl koupit dokonce 1000. Hellfire nemá možnost odpálení z pozemní ...Zobrazit celý příspěvek

   Protože se kamarádí s Čínou. Tak mají od americké vojenské techniky útrum.

   Pákistán jich k 15 Viperům chtěl koupit dokonce 1000. Hellfire nemá možnost odpálení z pozemní techniky.

   Co Slováci plánují a na co mají zdroje bych nechal na nich. Ostatně počítají že první vrtulníky přijdou nejdřív než za dva roky.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    14:01 23.03.2023

    Ale áno, dá sa odpaľovať z pozemnej techniky, a je zavedený aj na lodiach LCS.
    Nóri darovali Ukrajine pre potreby pobrežnej obrany Hellfiry odpaľované z podstavca.

    Ale áno, dá sa odpaľovať z pozemnej techniky, a je zavedený aj na lodiach LCS.
    Nóri darovali Ukrajine pre potreby pobrežnej obrany Hellfiry odpaľované z podstavca.

    • Scotty
     14:59 23.03.2023

     Pokud vím nikdy to neopustilo experimentální fázi.

     Pokud vím nikdy to neopustilo experimentální fázi.

     • skelet
      15:45 23.03.2023

      Co je na RBS17 experimentálního?

      Co je na RBS17 experimentálního?

     • Scotty
      15:54 23.03.2023

      V použití na pozemních platformách. V USA se tak nepoužívají.

      V použití na pozemních platformách. V USA se tak nepoužívají.

     • flanker.jirka
      18:20 23.03.2023

      Longbow Hellfire je ve výzbroji MSHORAD na Strykeru.

      Longbow Hellfire je ve výzbroji MSHORAD na Strykeru.

    • SYN_
     10:47 25.03.2023

     Přesně tak, Stryker SHORAD má přece 2xLongbow Hellfire...

     Přesně tak, Stryker SHORAD má přece 2xLongbow Hellfire...

  • mudry.udrzbar
   14:15 23.03.2023

   píšeš to ako keby boli AZ-1Z nejaka exotika, ale ved ich vybrala a nakupila aj AČR :D Čo sa týká hellfire, tak konecne sa s technikou nakupi aj poriadny počet municie. Nakup ...Zobrazit celý příspěvek

   píšeš to ako keby boli AZ-1Z nejaka exotika, ale ved ich vybrala a nakupila aj AČR :D

   Čo sa týká hellfire, tak konecne sa s technikou nakupi aj poriadny počet municie. Nakup nejakych dronov s moznostou zdielat hellfire je urcite zaujimava moznost.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    08:30 24.03.2023

    USMC je jednou z největších a nejschopnějších armád na světě. Co je dobré pro něj, bude dobré i pro nás.

    USMC je jednou z největších a nejschopnějších armád na světě. Co je dobré pro něj, bude dobré i pro nás.

  • Danik
   14:40 23.03.2023

   Stejné jak v případě Turecka, kamarádíš se s Ruskem nebo Čínou? No military stuff for you.. 500 Hellfiru je normální objem standardní akvizice, když to daná armáda s obranou myslí ...Zobrazit celý příspěvek

   Stejné jak v případě Turecka, kamarádíš se s Ruskem nebo Čínou? No military stuff for you..

   500 Hellfiru je normální objem standardní akvizice, když to daná armáda s obranou myslí vážně a techniku nemá jen pro srandu a pro ukázky na SIAF/NATO days.

   Viper v těch VŘ prohrál proti Apachi, Vy tu jančíte i kvůli AH-1Z, co by bylo v případě AH-64 si nechci představovat. Poláci jdou s AH-64, šance na změnu je minimální a nemýlím-li se přímo výrobce deklaroval, že Vipery a Venomy pro AČR budou poslední novovýroba (pokud tedy ještě nepřiletí na poslední chvíli ČR, že chce další).

   A Vy jste to počítal? Vy víte přesné provozní náklady AH-1Z v OSSR? Víme cca americké, jenže to je jen velmi nepřesná komparace.

   Dole jsem byl opraven (a díky za to), jelikož finance alokované kapitole MO SR na příští rok ještě vzrostou, problém tedy mohl být ten co příští rok bude v AČR při 2% HDP, tedy, "jak to utratíme?"

   Logiku "je to výhodné, tak (si to rychle zpočítejme a pak to kupme" používají Finové, používají Rumuné a další příklady se najdou rychle též. Neplánované, myšleno vyšší než plánované naklady můžou nastat u jakékoliv techniky, i ta co je koupena na základě standardního výběru v rámci dlouhodobé obranné koncepce. A skutečně to není situace jen u nás. Australané nebo Norové s NH-90 by mohli výpravět...

   Myslím, že skuteční odborníci na MO SR, velitelství VzS OSSR a slovenském genštábu to spočítané mají. Naskytla se příležitost, (jež neroste na stromech) obnovit ztracenou schopnost, ve prospěch celkového bojového potenciálu OSSR, nu a Slováci ji vzali.

   V AČR taktéž přijde čas na obnovení ztracených schopností, akorát že 2/3 slevu už na ně s velkou pravděpodobností nedostaneme.Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    15:05 23.03.2023

    Vase pocity, ktere zde pusete se nezakladaji realite "Recent events, such as the visit of a US envoy to Pakistan-occupied Kashmir late last year, and the approval of Pakistan's ...Zobrazit celý příspěvek

    Vase pocity, ktere zde pusete se nezakladaji realite
    "Recent events, such as the visit of a US envoy to Pakistan-occupied Kashmir late last year, and the approval of Pakistan's F-16 maintenance package, are examples of how this is playing out."Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     15:48 23.03.2023

     :-D :-D Mě zase baví, že realita ty Vaše pocity tak deprimuje. Je sakra rozdíl mezi tím dostat díly pro stroje co už mají, protože byli "hodní hošani" a povolením prodeje zcela ...Zobrazit celý příspěvek

     :-D :-D Mě zase baví, že realita ty Vaše pocity tak deprimuje.

     Je sakra rozdíl mezi tím dostat díly pro stroje co už mají, protože byli "hodní hošani" a povolením prodeje zcela nových systémů, které použivají USMC (plus další dva, teď už tři státy). Turecko má F-16, zlobili, nebude F-35.Skrýt celý příspěvek

     • kazd
      16:26 23.03.2023

      Nechapu o cem pisete. Pakistan "dostal za pomoc UA" kseft s F16 za cca 450 mUSD. SR misto aby rekla chceme taky, dejte nam motory, rakety, bomby, trenazery, starsi F16 na vycvik ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechapu o cem pisete. Pakistan "dostal za pomoc UA" kseft s F16 za cca 450 mUSD. SR misto aby rekla chceme taky, dejte nam motory, rakety, bomby, trenazery, starsi F16 na vycvik atd.. pak budeme mit kapacitu/ schopnosti pomoct s air policingem na Islandu, Pobalti a ulevit Holandanum a Britum...coz nase "pidi" zakazka F16 neumoznuje...
      Tak misto toho se nekdo rozplyva nad Viperem, ktere nikdy nechteli, nikdy ho na rozdil od F16 nikam neposlou z duvodu verejneho mineni a udrzet vycvicene posadky bude stat majlant. Je to nejenom z financniho/rozpoctoveho, ale i vojenskeho pohledu naprosto nesmyslna akvizice. Neverim, ze USA nebyli pristupne jednani. Duvod je spis mit argument proti Ficovi az bude tvrdit " ja nejsem proti usa vzdyt jsem delal F16". A my jsme udelali viper a cv 90 jsme lepsi...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:42 23.03.2023

      Kazd: Vzal jste v úvahu, že od SR nikdo nečeká posílání letadel na Island. Ale obranu před choutkami jižního souseda, nebo obranu východní hranice NATO. A tady ty vrtulniky dávají ...Zobrazit celý příspěvek

      Kazd: Vzal jste v úvahu, že od SR nikdo nečeká posílání letadel na Island. Ale obranu před choutkami jižního souseda, nebo obranu východní hranice NATO.
      A tady ty vrtulniky dávají poněkud jiný význam.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:46 23.03.2023

      Ten "kšeft" za 414 mil Euro s F-16 = poskytnutí náhradních dílů, aby PAF bylo schopné své 3 letky co už mají nějaký pátek, vůbec udržet v provozu. To je skutečně něco jiného než ...Zobrazit celý příspěvek

      Ten "kšeft" za 414 mil Euro s F-16 = poskytnutí náhradních dílů, aby PAF bylo schopné své 3 letky co už mají nějaký pátek, vůbec udržet v provozu. To je skutečně něco jiného než poskytnout 12 nových Viperů a k nim 1000 Hellfirů II.

      "The US’ Indo-Pacific strategy remains focussed on India. Donald Lu, the US Assistant Secretary of State for South and Central Asian Affairs, said that America isn’t giving any aid to Pakistan; rather, it’s just the sale of spare parts which won’t add anything to Pakistan’s capabilities."

      "Theoretically, this is the correct position because $450 million is not a huge amount. It is barely enough to buy the necessary nuts and bolts to keep the three aircraft squadrons in Pakistan Air Force (PAF) operational."

      Nu takže tímto snad můžeme kapitolu Pakistán uzavřít.


      Nevím kde někdo bere to přesvědčení (někdo by mohl říci i drzost) si myslet, že Spojené státy americké jsou nějaký bazaar v Turecku, se kterým se bude handlovat i na darech.

      Pokud by Slovensko tento "pakistánský deal" vzalo, dostalo by ND (žádné letuschopné stroje nebo munici) za 450 mil USD (PAF svoje F-16 musí mít v hodně bídném stavu).

      Jestli je lepší vzít ND pro F-16 za 450 mil USD, pro zcela nových 14 strojů, ke kterým již základní zázemí bylo pořízeno (a navíc na západě se na to díly díky rozšířenosti F-16 válejí všude) nebo "vrtákový deal" za 660 mil USD, díky kterému dostanou 12 plnokrevných bitevníků, základní ND a zázemí, výcvik a k tomu 500 špičkových ATGM.

      Tohle porovnání ať už si udělá každý sám....Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:46 23.03.2023

      Kazd: Aká pidi zakázka F-16? Vy máte 14 ks Gripen a lietate s nimi air policing misie do pobaltia aj na island, prečo by tie naše F-16 nemohli? Prečo by objednávka rakiet pre F-16 ...Zobrazit celý příspěvek

      Kazd: Aká pidi zakázka F-16? Vy máte 14 ks Gripen a lietate s nimi air policing misie do pobaltia aj na island, prečo by tie naše F-16 nemohli? Prečo by objednávka rakiet pre F-16 mala byť jednorazová záležitosť a nemôžeme si ich v budúcnosti objednať viac? Prečo by sme nemohli mať aj bojové helikoptéry, ktoré boli vyradené pacifistickou vládou za mierového stavu bez náhrady? Čo to trepeš za nezmysly?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:46 23.03.2023

      Sgt Murphy: Fyzikálně vám nebude bránit nic. Ale pak jsou tu oblasti jako politická situace, kdy tuhle misi musí někdo schvalit/zaplatit. A tady bych u vás z podporou už moc ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Fyzikálně vám nebude bránit nic.
      Ale pak jsou tu oblasti jako politická situace, kdy tuhle misi musí někdo schvalit/zaplatit. A tady bych u vás z podporou už moc nepočítal.
      Ale pokud se tahle situace změní, budu jen rád, že mohou přiznat svůj omyl.Skrýt celý příspěvek

     • liberal shark
      08:32 24.03.2023

      USA potřebovaly pákistánskou podporu kvůli operacím v Afghánistánu. Tato potřeba dnes už tak nějak odpadla.

      USA potřebovaly pákistánskou podporu kvůli operacím v Afghánistánu. Tato potřeba dnes už tak nějak odpadla.

   • kazd
    17:46 23.03.2023

    O tom jak SR dokupuje F16 a alokuje prostedky na F16 si rekneme po volbach. Uzavirejete si co chcete, Pakistan jasne ukazuje kudy slo jit. Az bude SR resit, ze pocet F 16 nestaci ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom jak SR dokupuje F16 a alokuje prostedky na F16 si rekneme po volbach.
    Uzavirejete si co chcete, Pakistan jasne ukazuje kudy slo jit. Az bude SR resit, ze pocet F 16 nestaci pokryt to co v cesku gripeny a L 159 ( coz je uz ted jasne) tak si vzpomeneme.Skrýt celý příspěvek

    • kazd
     17:47 23.03.2023

     Alokuje na Vipery

     Alokuje na Vipery

    • Danik
     17:52 23.03.2023

     Nechci nikomu kazit iluze, ale ony L-159 u 212ky u nás toho fakt moc nepokrývaly (kromě cvika AG a pár návodčích vlastně nic).

     Nechci nikomu kazit iluze, ale ony L-159 u 212ky u nás toho fakt moc nepokrývaly (kromě cvika AG a pár návodčích vlastně nic).

     • Jirosi
      18:48 23.03.2023

      Pss! Tohle se tady nesmí říkat...

      Pss! Tohle se tady nesmí říkat...

     • liberal shark
      08:34 24.03.2023

      Přesně tak. Byla to slepá ulička, je to slepá ulička a bude to slepá ulička, dokud někdo nenajde dost odvahy na to, aby ji konečně zrušil.

      Přesně tak. Byla to slepá ulička, je to slepá ulička a bude to slepá ulička, dokud někdo nenajde dost odvahy na to, aby ji konečně zrušil.

     • Maximus
      08:44 24.03.2023

      Doktrinalně se v AČR s L-159A počítá jako s bojovým letadlem. Skutečná bojova hodnota je v těchto úvahách vedlejší. Po schválení nákupu F-35 je nejvýhodnější L-159 utlumit a ...Zobrazit celý příspěvek

      Doktrinalně se v AČR s L-159A počítá jako s bojovým letadlem. Skutečná bojova hodnota je v těchto úvahách vedlejší.
      Po schválení nákupu F-35 je nejvýhodnější L-159 utlumit a posílat postupně na UA.
      Hlavně už neinvestovat do žádné MLU. Zcela vyhozené peníze.
      Udržení letky Gripenu v případě darování by stálo podobně a to je letadlo, které ma skutečnou bojovou hodnotu.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:55 24.03.2023

      Po dodání/zahájení přeškolování na F-35. Rozhodně ne po nákupu.

      Po dodání/zahájení přeškolování na F-35. Rozhodně ne po nákupu.

     • Matesaax
      16:04 24.03.2023

      No ale nebýt L-159,tak krom letky Gripenů by tady nebylo nic jiného.Maximálně by 212.letka dodnes létala na starých L-39ZA.

      No ale nebýt L-159,tak krom letky Gripenů by tady nebylo nic jiného.Maximálně by 212.letka dodnes létala na starých L-39ZA.

     • Jirosi
      20:23 24.03.2023

      Matesaax: Za peníze do L159 tu mohlo být 36ks Gripenu. Vzhledem k "uzitecnosti", je to pouze koule na noze armády. Protože pro bojové nasazení jsou tu pouze ty Gripeny, zbytek je ...Zobrazit celý příspěvek

      Matesaax: Za peníze do L159 tu mohlo být 36ks Gripenu.

      Vzhledem k "uzitecnosti", je to pouze koule na noze armády. Protože pro bojové nasazení jsou tu pouze ty Gripeny, zbytek je "vip aeroklub". Trošku drahá zábava.Skrýt celý příspěvek

     • Pavka
      20:26 24.03.2023

      Matesaax: Nebýt L-159, tak bychom provozovali vlastních 28-36 ks bojových letadel kategorie F-16 nebo Gripen C/D ve spojení s trenérem L-39 jako většina normálních zemí ...Zobrazit celý příspěvek

      Matesaax: Nebýt L-159, tak bychom provozovali vlastních 28-36 ks bojových letadel kategorie F-16 nebo Gripen C/D ve spojení s trenérem L-39 jako většina normálních zemí odpovídající ekonomické síly. No ale "vždyˇť jsme češi" a tak holt musíme mít vlastní cestu za každou cenu.

      Což mi připomíná, že to vypadá, že další takový poklad z dílny nebohého českého průmyslu jménem CZ Phantom bude "zcela nečekaně" a samozřejmě opět ve vší tichosti pomalu vyřazován z aktivní služby.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      10:55 25.03.2023

      Pavka: že se "to" zkusilo to podle mně zase taková chyba nebyla (budoucnost letadla se dst drasticky "láme" na tom kolik se jich podaří prodat, s větším prodejem totiž jednak klesá ...Zobrazit celý příspěvek

      Pavka: že se "to" zkusilo to podle mně zase taková chyba nebyla (budoucnost letadla se dst drasticky "láme" na tom kolik se jich podaří prodat, s větším prodejem totiž jednak klesá cena, druhak roste paleta integrované výzboje a taky dostupnost a cena servi¨su...).
      Spíš vidím jako chybu se donekonečna držet mrtvého typu který neprorazil a nemá další šanci prorazit... Několik dvoumístných trenérů a šlus, ne prodlužované umírání...Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      16:31 25.03.2023

      @Pavka Je obranný průmysl a obranný průmysl. I slepec už snad dnes vidí jak klíčové je mít vlastní zbrojní průmysl. Tento však musí být ideálně konkurenceschopný. Tu se stalo, že ...Zobrazit celý příspěvek

      @Pavka

      Je obranný průmysl a obranný průmysl. I slepec už snad dnes vidí jak klíčové je mít vlastní zbrojní průmysl. Tento však musí být ideálně konkurenceschopný. Tu se stalo, že díky soudruhům z východu se ten náš degradoval z evropské elity na východní zchátralý bleší trh. Inu bolelo to, ale bylo ho třeba vybudovat zpátky. Takže ano L-159 snad končí a měla být vyřazena a nahrazena už dávno, na druhou stranu tu dnes máme dobrý cvičák L-39NG. Sice se vyřazují Phantomy, ale jsou nahrazovány opět českými CZ P-10C, což už se opět dostáváme někam úplně jinam než u Phantomů, tahle zbraň už si nějakou dobu získává třeba americký trh, kde je výrazně chválena a stavěna blízko Glocku.

      A přímo k těm P-10C, fakt to není ve vší tichosti, ale je to hlasitě prezentováno jak armádou tak MO naprosto všude....Skrýt celý příspěvek

   • SpiritWar
    18:02 23.03.2023

    Naď je schopny minister, tak hadam to vsetko dobre prepocitali, ale je tu jeden aspekt, ze idu volby a hra sa o politicky kapital. A uz som to tu pisal ,ale kazdy to tu ignoroval ...Zobrazit celý příspěvek

    Naď je schopny minister, tak hadam to vsetko dobre prepocitali, ale je tu jeden aspekt, ze idu volby a hra sa o politicky kapital. A uz som to tu pisal ,ale kazdy to tu ignoroval ze ossr malo a stale ma problem z prevadzkou uh60. Aby bolo jasne ja som velmi spokojny z doterajsim vyberom zbranovych sistemov podla mna budujeme velmi modernu armadu. Ale vzdy sa vomne prebudi skeptik napr. Ako vcera ked som sa dozvedel ze z presova do detvy prisli po vlastnej ose Vetriesky aby ich prerobily na Stabne vozidla, lebo su nato peniaze a niesu k dispozici tatry 8x8... v dnesnej dobe kontajnerovovej ide ossr vrazat prachy do SKRIŇOVYCH V3S.
    Ale tu niekto pisal ze pvo svk sa ma riesit sistemovo vramci nato, to ma ukludnilo a nebudem uz dalej kritizovat vyber viperov.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     18:28 23.03.2023

     Tak já tohle chápu, sám mám při případné změně vlády negativním směrem, obavu o F-35, ale to by jsme nemohli kupovat nic dobrého/dražšího. Žádné Kc-390 (možná ČR), žádné ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak já tohle chápu, sám mám při případné změně vlády negativním směrem, obavu o F-35, ale to by jsme nemohli kupovat nic dobrého/dražšího. Žádné Kc-390 (možná ČR), žádné CV-90Mk.IV, Leo2A7+ atd. Prostě buď si jako společnost povíme, že obranu chceme budovat a tedy odvádět na ní potřebné finance a nebo ne, takže to budeme různě ochcávat a šolichat...a tohle je pak imho zbytečné úplně.

     S těmi V3S je to šílenost... snad se OSSR rozhoupe a provede pořádnou akvizici na nízké stovky kusů jako nedávno AČR. I tak, ale u nás pořád občas vejtřasky na útvarech najdeme, bude to chtít další stovky i na obměnu 810 a starších 815. BTW Tatra teď n jaře má přijít s novou kabinou pro řadu FORCE a navíc už je hotov ten nový V12 motor a zkouší se.

     To s tou PVO, je ale iniciativa Německa, které chce vyřešit evropskou AICBM, tedy pozor, jedná se jen o tuto vrstvu PVO (tedy nejvyšší, splňuje Arrow 3), ovšem další vrstvy a schopnosti PVO jako VSHORAD, SHORAD (MRAD), C-RAM, ADW případně ATBM si státy budou dále řešit na národní bázi.Skrýt celý příspěvek

     • SpiritWar
      20:20 23.03.2023

      Viperi maju svoju logiku, ale musi vyjst spolupraca z cr, (CR musi zvladnut servis, logistiku a spolu musime drilovat taktiku ) financie snad nejak naskrabeme a vsetko bude krasne. Zobrazit celý příspěvek

      Viperi maju svoju logiku, ale musi vyjst spolupraca z cr, (CR musi zvladnut servis, logistiku a spolu musime drilovat taktiku ) financie snad nejak naskrabeme a vsetko bude krasne.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     19:46 23.03.2023

     SpiritWar pozeraj sa teraz sa chystá ďalšia "atómofka" za min. 500 mil. € na to aby každý občan čo príde voliť dostal 500 € na ruku. Vláda má peňazí na rozflákanie až až a koľko z ...Zobrazit celý příspěvek

     SpiritWar pozeraj sa teraz sa chystá ďalšia "atómofka" za min. 500 mil. € na to aby každý občan čo príde voliť dostal 500 € na ruku. Vláda má peňazí na rozflákanie až až a koľko z toho už aj reálne rozhádzala na totálne nezmysly. Tu sa nie je o čom baviť či je alebo nie je v štátnom rozpočte dosť prostriedkov na obranu, ktorej rozpočet stále nie je na 2% HDP, alebo hocičo iné napr. zdravotníctvo, školstvo atď. Tých financií je dosť len by bolo treba naučiť politikov ako s nimi hospodáriť. Táto vláda rozhádzala s prepáčením na pi@oviny toľko peňazí že armáda z toho mohla byť komplet novo prebudovaná a zmodrnizovaná od základov.Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     10:08 24.03.2023

     O tých V3S pochybujem.
     Prosím nemýľme si údržbu s modernizáciami.
     Ak nie je iné, tak tie štábne V3S musia byť v pojadznom a funkčnom stave.

     O tých V3S pochybujem.
     Prosím nemýľme si údržbu s modernizáciami.
     Ak nie je iné, tak tie štábne V3S musia byť v pojadznom a funkčnom stave.

    • pjaro77
     08:21 06.04.2023

     Skrine z V3S by dobre poslúžili v kdejakej záhradke ako dielnička/ sklad na náradie. Koľko som takých videl už za socíku.

     Skrine z V3S by dobre poslúžili v kdejakej záhradke ako dielnička/ sklad na náradie. Koľko som takých videl už za socíku.

    • Ján Paliga
     11:28 06.04.2023

     @ Sprit

     V Prešove ale štábne vozidlá PV3S majú. V Detve možno absolvujú len nejakú dielčiu modernizáciu... Alebo máš informácie o prestavbe trebárs valníkových PV3S na skriňové?

     @ Sprit

     V Prešove ale štábne vozidlá PV3S majú. V Detve možno absolvujú len nejakú dielčiu modernizáciu... Alebo máš informácie o prestavbe trebárs valníkových PV3S na skriňové?

 • Malarkey
  11:57 23.03.2023

  Určitě si spousta lidí myslí, že se ta pomoc dala použít jinak, ale na pvo, raketomety nebo tanky Slovensko bude mít v rozpočtu výhledově prostředky. S obnovou vrtulníku se asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Určitě si spousta lidí myslí, že se ta pomoc dala použít jinak, ale na pvo, raketomety nebo tanky Slovensko bude mít v rozpočtu výhledově prostředky. S obnovou vrtulníku se asi vůbec nepočítalo a tohle pro vedení ossr, byla příležitost vrtulníky znovu zavézt do výzbroje.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:42 23.03.2023

  ...čtu tady tu diskuzi a je vidět, jak jsme si CZ a SK tím přístupem stále podobní :) "„Ano, chtěla jsem růži, a toto je růže… Ale naprosto nevhodná…! …k mému věku, k barvě ...Zobrazit celý příspěvek

  ...čtu tady tu diskuzi a je vidět, jak jsme si CZ a SK tím přístupem stále podobní :)

  "„Ano, chtěla jsem růži, a toto je růže… Ale naprosto nevhodná…! …k mému věku, k barvě šatů, ke společnosti, kterou očekávám, prostě nevhodná!“ „A servírovat v mém věku jako zákusek rakvičky je prostě ohavné!“ „… Ne, ne, zásadně ne!“

  A chudák Jura.Flanker - sotva se trochu zhojily rány a mohl ukončit braní antidepresiv z výsledku českého výběru mixérů, tak SLováci zavalí s nenáviděnými US vrtulníky toto... :) když to čtu, tak zažívám dejavu z těch diskuzí, akorát tam to bylo "US mašiny jsou šrot, lepší jsou EU voňavky s kevlarovými koberečky".Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   12:19 23.03.2023

   :-D:-D:-D

   Tak teď jsi mi odjebal dekel.

   :-D:-D:-D

   Tak teď jsi mi odjebal dekel.

  • Jirosi
   16:43 23.03.2023

   Také jsem čekal další vlnu po tom co v Německu vybrali LUH.

   Také jsem čekal další vlnu po tom co v Německu vybrali LUH.

 • Svätopluk
  10:55 23.03.2023

  Veľa argumentov vrátane mojho bolo, že armáda by mala radšej kúpiť ďalšie UH60 pre použitie aj na Slovensku v rámci krízového manažmentu. Po prečítaní musím aj svoj názor ...Zobrazit celý příspěvek

  Veľa argumentov vrátane mojho bolo, že armáda by mala radšej kúpiť ďalšie UH60 pre použitie aj na Slovensku v rámci krízového manažmentu. Po prečítaní musím aj svoj názor prehodnotiť.
  MOSR nemože donekonečna zachraňovať MINV. Je veľká škoda, že vedenie MINV za posledné roky do vrtuˇˇlníkov neivestovalo prakticky nič a ak áno ta kúpili 2x Bell.
  Chápem MOSR, že týmto nákupom chce rozšíri´ť svoje schopnosti.

  Čo sa týka MINV aká by bola podľa vás ideáln kombinácia na krízový manažment? Za mňa 3 ťažké AW189 a k nim 6 Bell429 (+1, kt už máme).Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   12:02 23.03.2023

   Absolútne ani nevidím potrebu existencie letky MINV, ktorej akože prácu stačia ako dnes len 3 vrtuľníky (2x Mi-17, z toho jeden dnes už nelieta, 1x Bell 429 ... Takže už len ...Zobrazit celý příspěvek

   Absolútne ani nevidím potrebu existencie letky MINV, ktorej akože prácu stačia ako dnes len 3 vrtuľníky (2x Mi-17, z toho jeden dnes už nelieta, 1x Bell 429 ... Takže už len prakticky dnes už len 2 vrtuľníky). Skutočne jedine na čo tie vrtuľníky slúžia je vyvážanie rití papalášov a ostatné úlohy by kľudne mohli vykonávať vrtuľníky ministerstva obrany a záchranné akcie vykonáva súkromná ATE. Pátracie akcie sa môžu vykonávať pomocou drónov, na to helikoptéry netreba. Zbytočne vyhodené peniaze. Piloti MO SR potrebujú ročný nálet a nelietať len tak naprázdno, môžu lietať aj v rámci domáceho krízového manažmentu. Vôbec nevidím akože k čomu by malo byť na Slovensku 3x AW189 a 6x Bell 429, akú prácu by mali akože vykonávať? Za ten nezákonný nákup AW189 čo spravil Mikulec by som mu odtrhol gule, tu je potreba aby verejný činitelia mali hmotnú zodpovednosť aby sa nerozhadzovali desiatky miliónov z verejných financií len tak do luftu.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas123
    12:12 23.03.2023

    Ja si práve myslím že je potreba mať letku MINV. Veď oni môžu vykonávať súčinnosť, a aj vykonávajú pre PZ, horskú službu, hasičov, pátranie po osobách, ochrana hraníc atď. Prečo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja si práve myslím že je potreba mať letku MINV. Veď oni môžu vykonávať súčinnosť, a aj vykonávajú pre PZ, horskú službu, hasičov, pátranie po osobách, ochrana hraníc atď. Prečo by to všetko mali robiť OSSR s UH-60. Oni majú dosť svojich úloh a myslím si že na tie by sa mali špecializovať a vrtuľníky MINV by sa mali zase špecializovať na svoje úlohy+ by mohli ako napr. v ČR plniť aj úlohy LZS.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     12:31 23.03.2023

     Na to by stačili keby sa armáde dokúpili povedzme 4x UH-72 Lakota. "Prácu", ktorou argumentuješ že je potreba tie vrtuľníky, ktoré dnes stačia 2 ks, by kľudne mohli prevziať ...Zobrazit celý příspěvek

     Na to by stačili keby sa armáde dokúpili povedzme 4x UH-72 Lakota. "Prácu", ktorou argumentuješ že je potreba tie vrtuľníky, ktoré dnes stačia 2 ks, by kľudne mohli prevziať armádna letka. Pátranie po osobách vo veľkom prevzali dróny a na ochranu resp. hliadkovanie hraníc tiež sú lepšie dróny. ATE ako súkromný subjekt vykonáva svoju službu podľa všetkého dobre, netuším prečo by sa mali opäť nahradené štátom.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas123
      12:38 23.03.2023

      A ako vieš že stačia momentálne 2 kusy? Ja si myslím že práve kvôli tomu aby boli všetky úlohy zabezpečené a pokryté je potreba viacej strojov. U väčšiny štátov je úplný štandard ...Zobrazit celý příspěvek

      A ako vieš že stačia momentálne 2 kusy? Ja si myslím že práve kvôli tomu aby boli všetky úlohy zabezpečené a pokryté je potreba viacej strojov. U väčšiny štátov je úplný štandard mať policajnú letku. Armáda by sa mala sústrediť na svoje úlohy. A boli ak plány na nákup UH-72 ale pre potreby armády ako je výcvik a podobne.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:46 23.03.2023

      Pretože stačia. Jediný kto potrebuje vrtuľník u polície je zásahovka. Tých akcií je toľko? Keď také niečo bude potreba tak môže Lynx commando využiť aj armádny stroj, ostatne ...Zobrazit celý příspěvek

      Pretože stačia. Jediný kto potrebuje vrtuľník u polície je zásahovka. Tých akcií je toľko? Keď také niečo bude potreba tak môže Lynx commando využiť aj armádny stroj, ostatne potreby 5. pluku a Lynxu sa v takejto akcii skoro nelíšia. HZS dnes väčšinou využíva služieb ATE. Na pátracie akcie tiež využívajú dróny s termokamerami, na to vrtuľník dnes ani nie je potreba. Ten Bell-429 si kúpil Kaliňák aby v tom vyzeral "cool" a mohol si vyvážať riť po republike. Taktiež ani na monitoring dopravy ich netreba, ale dróny. Keď dôjde k nejakej katastrofe raz za 5 rokov, môžu tam letieť vojenské stroje, na to nemusí existovať letka. Lesných požiarov je tiež tak málo že ich hasiči prakticky nepotrebujú a ak áno, v tých prípadoch nie je žiadna prekážka aby tam neleteli vrtuľníky Black Hawk.Skrýt celý příspěvek

     • Malarkey
      06:18 24.03.2023

      PČR má u nás 10 vrtulníků a běžně je využívá. U vás policie vrtulníky nemá?
      https://www.policie.cz/clanek/...

      PČR má u nás 10 vrtulníků a běžně je využívá. U vás policie vrtulníky nemá?
      https://www.policie.cz/clanek/...

   • Svätopluk
    12:12 23.03.2023

    Skor mi ide o to, že ak má byť letka MINV tak aby boli ´tažké vrtulníky na hasenie napr lesných požiarov aprenos materiály a osob. Ľahké na monitoring a napr SAR. Ale plácanie typu ...Zobrazit celý příspěvek

    Skor mi ide o to, že ak má byť letka MINV tak aby boli ´tažké vrtulníky na hasenie napr lesných požiarov aprenos materiály a osob. Ľahké na monitoring a napr SAR. Ale plácanie typu jeden Mi17 a Bell429 a teraz akože Mi17 Aw139 a Bell429 to je ta absolútne postavené na hlavu...čakal nejaký koncepct a predstavu od tohto nákupuSkrýt celý příspěvek

    • Lukas123
     12:26 23.03.2023

     To absolútne súhlasím, takisto súhlasím s kritikou Mikulca a jeho protizákonného obstarania to bolo uplne cez čiaru. Preto som aj nižšie pisal že by bolo lepšie zaobstarať dva typy ...Zobrazit celý příspěvek

     To absolútne súhlasím, takisto súhlasím s kritikou Mikulca a jeho protizákonného obstarania to bolo uplne cez čiaru. Preto som aj nižšie pisal že by bolo lepšie zaobstarať dva typy od jedného výrobcu a ten Bell odpredať.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     12:37 23.03.2023

     1-2x do roka horí les, kde je potreba nasadenie 1-2 helikoptér. To si myslím môže armáda dovoliť pomôcť bez toho aby skrachovala z náletu toľko veľa leteckých hodín. Letka ...Zobrazit celý příspěvek

     1-2x do roka horí les, kde je potreba nasadenie 1-2 helikoptér. To si myslím môže armáda dovoliť pomôcť bez toho aby skrachovala z náletu toľko veľa leteckých hodín. Letka ministerstva vnútra nepotrebuje prevážať žiaden nadrozmerný materiál a čo sa týka prevozu osôb, tam je dnes Mi-17 "overkill" a táto spôsobilosť je potrebná tak málo že by ju bez problémov tých pár razí do roka zastúpili aj armáde Blackhawky. Ostatne Black Hawk by mohli doplniť menšie UH-72 Lakota s finančnou pomocou USA, čo by bolo lacnejšie a čo sa týka pátracích akcií, monitoring dopravy, ochrana hraníc, tam je potreba dokúpiť dróny a nie helikoptéry.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas123
      12:41 23.03.2023

      Ja z časti rozumiem tvojim argumentom, ale nechápem prečo by nemohlo mať MINV pre svoje potreby aspoň 4-5 vrtuľníkov. Letecká služba policie ČR ich má okolo 16, plus majú aj armádu ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja z časti rozumiem tvojim argumentom, ale nechápem prečo by nemohlo mať MINV pre svoje potreby aspoň 4-5 vrtuľníkov. Letecká služba policie ČR ich má okolo 16, plus majú aj armádu aj súkromných prevádzkovateľov LZS. Takže asi majú pre ne využitie.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:56 23.03.2023

      Chcel by som naozaj vidieť zoznam úloh, na ktoré sú reálne tie helikoptéry používané. Vynecháme argument nášho ministerstva vnútra že nimi chce hasiť požiare, pretože tu naozaj tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Chcel by som naozaj vidieť zoznam úloh, na ktoré sú reálne tie helikoptéry používané. Vynecháme argument nášho ministerstva vnútra že nimi chce hasiť požiare, pretože tu naozaj tak veľa nehorí aby na to boli potreba letky za niekoľko desiatok miliónov dolárov a vynechajme aj argument Rakúskej polície že potrebujú nimi lietať väčšie zásahové tímy polície, pretože Lynx policajné komando naozaj nepotrebuje tak často lietať hore dole po republike a zatýkať mafiánov a teroristov.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:34 23.03.2023

     Na hasenie lesných požiarov sa používa UH-60 (predtým Mi-17). Dokonca sa k tomu robil aj certifikát a kupovali sa nové vaky. BH odnesie v podvese 4000 kg presne ako Mi-17. A ...Zobrazit celý příspěvek

     Na hasenie lesných požiarov sa používa UH-60 (predtým Mi-17). Dokonca sa k tomu robil aj certifikát a kupovali sa nové vaky. BH odnesie v podvese 4000 kg presne ako Mi-17. A vojenskí piloti si to aspoň môžu zapísať ako letové hodiny pričom robia niečo užitočné zároveň a nelietajú len tak. Na vyváženie papalášov v letke MV by im úplne stačilo kúpiť 2 AW-109 na ktoré máme dokonca na Slovensku servisné strediskoSkrýt celý příspěvek

  • Lukas123
   12:04 23.03.2023

   Ja by som skôr kúpil všetko od jedného výrobcu- 3x AW-189 a 3x AW-169

   Ja by som skôr kúpil všetko od jedného výrobcu- 3x AW-189 a 3x AW-169

  • Thatguy
   12:12 23.03.2023

   Ja by som povedal ze sa naskytuje situacia kde by MINV ma možnosť prevziať armádne blackhawky a vyriešilo by to všetky problémy MINV a MO by kúpilo Venom 12 + 5 chinook

   Ja by som povedal ze sa naskytuje situacia kde by MINV ma možnosť prevziať armádne blackhawky a vyriešilo by to všetky problémy MINV a MO by kúpilo Venom 12 + 5 chinook

   • Lukas123
    12:24 23.03.2023

    UH-60M je zbytočne dráhy na používanie v letke MINV, a momentálne by určite neboli financie na UH-1 a Chinook, to je úplne mimo.

    UH-60M je zbytočne dráhy na používanie v letke MINV, a momentálne by určite neboli financie na UH-1 a Chinook, to je úplne mimo.

    • Sgt Murphy
     14:22 23.03.2023

     AW189 zakúpený ministerstvom vnútra má náklady na prevádzku porovnateľné s UH-60M.

     AW189 zakúpený ministerstvom vnútra má náklady na prevádzku porovnateľné s UH-60M.

    • Jirosi
     16:55 23.03.2023

     Ono dost záleží jak tu cenu porovnavate.
     Zda počítáte jen cenu BH, ale ty budete platit i když koupíte další vrtulník.

     Oni ty extra hodiny jsou vlastně levné..

     Ono dost záleží jak tu cenu porovnavate.
     Zda počítáte jen cenu BH, ale ty budete platit i když koupíte další vrtulník.

     Oni ty extra hodiny jsou vlastně levné..

   • Sakul
    20:30 23.03.2023

    Lynx by vedel rozprávať co by sa dalo s UH60tkou….mám dosť silný pocit hraničiaci s istotou, že už toho spolu vyskúšali dosť a určite to ešte neskončilo :)

    Lynx by vedel rozprávať co by sa dalo s UH60tkou….mám dosť silný pocit hraničiaci s istotou, že už toho spolu vyskúšali dosť a určite to ešte neskončilo :)

  • Sgt Murphy
   13:37 23.03.2023

   Namiesto letky ministerstva vnútra by mohli už konečne vzniknúť v Ozbrojených Silách aj riadne Aktívne zálohy nie tie čo máme dnes, ktoré by boli povolané v čase mimoriadnych ...Zobrazit celý příspěvek

   Namiesto letky ministerstva vnútra by mohli už konečne vzniknúť v Ozbrojených Silách aj riadne Aktívne zálohy nie tie čo máme dnes, ktoré by boli povolané v čase mimoriadnych udalostí aj v rámci domáceho krízového manažmentu podobne ako to je u National Guard v USA a mali by mať aj vlastnú vrtuľníkovú letku UH-72 Lakota, ktoré by zabezpečovali úlohy pre domáci krízový manažment. Ostatne úlohy ktorú vykonáva dnes 1x Mi-17 u MV by niekoľko krát do roka zastali armáde BH. Vyriešené.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   14:18 23.03.2023

   Ponuka ale nestala tak, že sme si mohli vybrat techniku za 660 mil $. USA evidetne ponukli AZ-1Z so zlavou 660 mil a ber alebo nechaj tak.

   Ponuka ale nestala tak, že sme si mohli vybrat techniku za 660 mil $. USA evidetne ponukli AZ-1Z so zlavou 660 mil a ber alebo nechaj tak.

   • Jirosi
    17:02 23.03.2023

    Ono to spíše bylo jinak. Dostaly nabídku řekněme na 300mil USD. S tím, že pokud by byl zájem o ty vrtulníky, tak se částka navýší. Ale současně si musí doplatit. 320 původní ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono to spíše bylo jinak.
    Dostaly nabídku řekněme na 300mil USD. S tím, že pokud by byl zájem o ty vrtulníky, tak se částka navýší. Ale současně si musí doplatit.
    320 původní dar+340 bonus+340 doplatek.

    Ale tohle ani jedna strana zveřejňovat nebude. A hezky to navazuje na ty další stroje co dostala CR zdarma.Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  10:31 23.03.2023

  Tenhle týden je samé vrtulníkové překvapení.Nejdříve Němci s jejich rezignací na bitevní vrtulníky a ted Slovensko u kterého bych opravdu nečekal,že ještě někdy pořídí bitevní ...Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle týden je samé vrtulníkové překvapení.Nejdříve Němci s jejich rezignací na bitevní vrtulníky a ted Slovensko u kterého bych opravdu nečekal,že ještě někdy pořídí bitevní vrtulníky a oni dokonce Viper. Až jim trošku jim tu kombinaci Viper a UH-60 závidím.Každopádně je pěkné,že konečně ze Slováky budeme mít společnou výzbroj.Nejdříve BVP a ted i bojové vrtulníky.Mohlo by s toho těžit i CLV,které chce kupovat pro výcvik armádních pilotů stroje Bell-412.Skrýt celý příspěvek

  • matu
   13:24 23.03.2023

   Souhlasím se vším kromě "kombinaci Viper a UH-60", protože přesně ta nedává vubec smysl. I když chápu jak k tomu "historicky" došlo. Buď Viper a Venom nebo Black Hawk a Apache. ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím se vším kromě "kombinaci Viper a UH-60", protože přesně ta nedává vubec smysl. I když chápu jak k tomu "historicky" došlo.
   Buď Viper a Venom nebo Black Hawk a Apache. Kombinace obojího je fakt drahý špás i pro mnohem větší letectva.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    17:05 23.03.2023

    Tady bych si počkal až co představí CR jako náhradu za Mi171.

    Tady bych si počkal až co představí CR jako náhradu za Mi171.

    • matu
     21:59 23.03.2023

     Ja myslel, ze nahrada za Mi-171 je prakticky dana a sice Chinook?

     Ja myslel, ze nahrada za Mi-171 je prakticky dana a sice Chinook?

     • SYN_
      04:31 24.03.2023

      No dané to asi není ale je fakt že je to celkem logické...

      No dané to asi není ale je fakt že je to celkem logické...

   • Matesaax
    18:38 23.03.2023

    Kombinace Viper+UH-60 v pohodě pokryje požadavky menšího letectva jako jsme my či Slovensko. Jiné vrtulníky v podstatě nejsou potřeba krom několika VIP strojů. Oproti tomu menší a ...Zobrazit celý příspěvek

    Kombinace Viper+UH-60 v pohodě pokryje požadavky menšího letectva jako jsme my či Slovensko. Jiné vrtulníky v podstatě nejsou potřeba krom několika VIP strojů. Oproti tomu menší a méně prakticky Venom vyžaduje přítomnost dalšího většího typu, tedy zbytečne zavádění třetího typu vrtulníku.Skrýt celý příspěvek

    • matu
     21:58 23.03.2023

     Ja myslel rozdíl hlavně v udrzbe, mezi jednim systemem H1 Venom + Viper (80% shodnych dilu, stejny kokpit, prakticky stejne servisni postupy) a Venom + Black Hawk, kde budete ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja myslel rozdíl hlavně v udrzbe, mezi jednim systemem H1 Venom + Viper (80% shodnych dilu, stejny kokpit, prakticky stejne servisni postupy) a Venom + Black Hawk, kde budete potrebovat skoro vsechno 2x.
     Rozdil mezi Venomem a BH je 1 t (cca 3 t u Venomu a 4 t u BH uzitecneho zatizeni) a o neco vetsi vnitrni prostor BH. Rozhodne Black Hawk nijak nenahrazuje Chinook. Venom a BH jsou stejná třída, Chinnok je o tridu vyse.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      04:37 24.03.2023

      Venom a BH sice řekněme je stejná třída, ale to neznamená že jsou stejné/mají stejné paramtery. BH je o kus větší. Jak sám uvádíte, jde o cca. +33%. Ano, není to o řád, ale to ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Venom a BH sice řekněme je stejná třída, ale to neznamená že jsou stejné/mají stejné paramtery. BH je o kus větší. Jak sám uvádíte, jde o cca. +33%. Ano, není to o řád, ale to ani Mi-171 není, dokonce ani Chinook není o řád výš, "jen" 3x...
      Pokud se některá země spokojí s BH jako s tím "největším" co u nich (v armádě) bude lítat tak proč ne...Skrýt celý příspěvek

     • matu
      07:29 24.03.2023

      SYN_: tak rozdil 33% a 300% aspon pro me pekne definuje rozdil mezi tridami

      SYN_: tak rozdil 33% a 300% aspon pro me pekne definuje rozdil mezi tridami

     • Hevonen
      10:49 25.03.2023

      3t a 4t je rozdiel medzi maximálnou a prázdnou hmotnosťou.
      Pri uzitocnej ten rozdiel je už väčší.
      Pri externom závese je to 80% rozdiel v prospech UH-60M.

      3t a 4t je rozdiel medzi maximálnou a prázdnou hmotnosťou.
      Pri uzitocnej ten rozdiel je už väčší.
      Pri externom závese je to 80% rozdiel v prospech UH-60M.

 • RiMr71
  10:12 23.03.2023

  ...tak doufám, že jednou uvidíme na dnech NATO společný nízký průlet třeba 16 hrbáčů!

  ...tak doufám, že jednou uvidíme na dnech NATO společný nízký průlet třeba 16 hrbáčů!

 • dominiXD
  09:52 23.03.2023

  Niekto krátke porovnanie AH64 a AH1Z ?
  cena, nosnosť rakiet,...
  dobre rozumiem že oboje sú vlastne hlavne nosičmi hellfire ?

  Niekto krátke porovnanie AH64 a AH1Z ?
  cena, nosnosť rakiet,...
  dobre rozumiem že oboje sú vlastne hlavne nosičmi hellfire ?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4