Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper

Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Emily Weiss (Zvětšit)

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa Slovensko od Spojených států získá 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper. Američané vrtulníky poskytnou s obrovskou slevou jako kompenzaci za dodávku 13 slovenských MiGů-29 na Ukrajinu.

Slovensko s Polskem ukrajinskému letectvu poskytnou stíhačky MiG-29. Slovensko dodá 13 letadel, z toho minimálně tři jsou určeny jako zdroj náhradních dílů. Polsko má papírově ve výzbroji 29 MiGů-29 – část polských migů je ale ve velmi špatném technickém stavu. Varšava zatím oficiálně potvrdila poslání čtveřice MiGů-29. Další ale budou nepochybně následovat.

Ve výsledku může ukrajinské letectvo na základě dodávek polských a slovenských MiGů-29 reálně postavit dvě letky, každá s 12 až 14 letouny. Potenciálně pak každá letka může do boje vyslat vždy čtyři stroje (další jsou v záloze, v servisu).

Kromě toho Slovensko poskytne Ukrajině také dva mobilní systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, včetně příslušných střel země-vzduch.

Na oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024.

Bratislava se nakonec rozhodla za získané finanční prostředky pořídit 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper, výcvik pilotů a techniků, a především 500 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire II.


Protitankové střely Hellfire, 70mm střely a střela vzduch-vzduch Sidewinder; větší foto / USMC

Podle slovenského ministra obrany americká nabídka má hodnotu před jednu miliardu dolarů. Americká strana v rámci vojenského fondu FMF (Foreign Military Financing) poskytne na nákup zmíněných 660 milionů dolarů. Bratislava pak během tří až čtyř let doplatí 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč).

Ozbrojené síly Slovenské republiky nemají bojové vrtulníky více než deset let. V současné době je ve službě ve slovenském letectvu třináct Mi-17 a jedenáct UH-60M Black Hawk.

Slovensko dostane Vipery původně určené pro jinou zemi. Ta si měla vrtulníky objednat, ale nakonec je nepřevezme. Naď původního zákazníka nespecifikoval. Existuje ale vlastně jediná možnost – půjde o Vipery původně určené pro Pákistán.

Pro tuto blízkovýchodní zemi americká firma Bell vyrobila právě 12 vrtulníků Viper. Kvůli americko-pákistánské politické krizi ale dodávka neproběhla. Těchto 12 vrtulníků je proto od roku 2019 zakonzervováno a hangarováno na letecké základně americké námořní pěchoty v Tusconu.

„O výše uvedené vrtulníky projevilo zájem několik zemí, pokud je nevezmeme, poputují do jiné země. Díky naší zodpovědné obranné politice, vztahu s USA a také jasné podpoře Ukrajiny jsme tuto nabídku dostali jako první. Je třeba to vidět i v kontextu nepřímé kompenzace pro stíhačky F-16, kde jsme delší dobu požadovali nějakou formu kompenzace,“ uvedl na svém FaceBook profilu Naď.


Americká námořní pěchota neustále pracuje nejen na technickém zdokonalování vrtulníků Viper / Venom, ale vyvíjí také nové taktiky jejich použití. Video ukazuje noční střelby (únor 2023) pomocí střel Hellfire na cíle, které jsou laserem ozařovány bezpilotním vrtulníkem MQ-8C Fire Scout. Všechny tyto nové taktiky a procedury může na své vrtulníky Viper zavést české a slovenské letectvo. Nebude to ale samozřejmě zadarmo.

„Tato nabídka je nesmírně výhodná a výrazně zvýší obranný potenciál Slovenské republiky. Bojové vrtulníky momentálně nemáme, takže by to byla zcela nová bojová schopnost,“ dodal slovenský minstr obrany s tím, že celková výše kompenzace za darování „migů“ a „kubů“ přesáhne 900 milionů euro.

Neméně důležitá je objednávka 500 PTŘS Hellfire. Také Pákistán pro své Vipery objednal 1000 střel AGM-114R Hellfire II. Je tedy možné, že Slovensko získá „pákistánské Hellfire“ – ale to je čistá spekulace. Slovenský ministr obrany mluví pouze o nákupu střel Hellfire II. Za tímto označením se ale skrývá více typů střel.

V současně době (od roku 2012) se jako nové vyrábí právě AGM-114R Hellfire II. Ty jsou naváděny na cíl pomocí laseru (z palubního nebo externího zdroje), mají teoretický dosah až 11 000 metrů a víceúčelovou bojovou hlavici vhodnou k ničení všech typů bodových cílů, včetně nejmodernějších tanků.


Zavěšování Hellfire na vypouštěč M299 vrtulníku Viper; větší foto / USMC

Jen pro kontext – jednotková cena AGM-114R je zhruba 150 000 dolarů. Kromě toho součástí „bojového systému Hellfire“ je řada podpůrných a provozních systémů, jako jsou manipulační systémy, nástroje, přípravky, kontrolní přístroje, ale také transportní boxy, náhradní díly, kolejnicové vypouštěče M299, makety, cvičné střely. Obvykle tyto „věci okolo“ stojí stejně jako samotné střely. 500 střel Hellfire a zcela nezbytné „věci okolo“ tak mají hodnotu ~150 milionů dolarů.

Navíc slovenské Vipery mohou nést střely vzduch-vzduch Sidewinder, které Bratislava pořizuje pro své F-16

Slovenská akvizice Viperů je velmi dobrá zpráva pro Armádu ČR. Ta postupně zavede deset bojových vrtulníků AH-1Z Viper a deset víceúčelových UH-1Y Venom. Venomy a Vipery jsou z více než 80 % shodné. Česká a Slovenská republika tak budou společně provozovat prakticky 30 stejných vrtulníků.

To nabízí mnoho možností spolupráce. Od sdílení provozní infrastruktury, společný teoretický i praktický výcvik, nákup náhradních dílů, munice, budoucí společné modernizace, kumulace provozního, taktického a technického know-how, kumulace odborníků atd. Není to tedy jen o potenciální úspoře peněz, ale také o úspoře času, společném řešení provozních / technických problémů a vytváření česko-slovenské komunity pilotů a techniků kolem vrtulníků Viper / Venom.

V současné době se zatím vedou neformální diskuse mezi českou a slovenskou stranou o možnostech spolupráce. Zatím nic konkrétního není na stole. Ve hře je ale mimo jiné spolupráce českých a slovenských státních podniků v rámci provozní podpory vrtulníků Viper / Venom.

Zdroj: FaceBook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Bell zahájil výrobu vrtulníku AH-1Z pro České republiku

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), zahájila ve svém montážním ...

PREMIUM Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • NXS0
    10:50 25.03.2023

    Myslím že to tu nikto nespomínal, auto kanóny na AH1 (M197) a F16 (M61) používajú rovnakú muníciu 20x102 mm.

    Myslím že to tu nikto nespomínal, auto kanóny na AH1 (M197) a F16 (M61) používajú rovnakú muníciu 20x102 mm.

    • skelet
      18:44 25.03.2023

      a měla by je dělat ZVI

      a měla by je dělat ZVI

      • Hevonen
        11:26 26.03.2023

        Myslím, že tých vyrobcov a montovni tohto kalibru bude po svete množstvo.

        Produkcia 20 a 30mm kalibru v ZVI nie je určená pre export. Licencia je len pre ČR.

        Myslím, že tých vyrobcov a montovni tohto kalibru bude po svete množstvo.

        Produkcia 20 a 30mm kalibru v ZVI nie je určená pre export. Licencia je len pre ČR.

        • Jirosi
          12:51 26.03.2023

          To se klidně mohlo z dodávkou na SR změnit.

          To se klidně mohlo z dodávkou na SR změnit.

        • Hevonen
          14:33 26.03.2023

          SR ma domáceho výrobcu munície. Dokonca je v štátnych rukách.
          Investovanie ZVI do exportnej licencie, by bolo len kvôli SR veľmi rizikové.
          Ale budem im držať palce.

          SR ma domáceho výrobcu munície. Dokonca je v štátnych rukách.
          Investovanie ZVI do exportnej licencie, by bolo len kvôli SR veľmi rizikové.
          Ale budem im držať palce.

  • Laci
    19:52 24.03.2023

    Trochu jízlivost, ale řekl bych, že nemálo “bratrů” v posledních dnech změnilo názor na jeden určitý typ bitevního vrtulníků z názoru “půl století zastsralý šrot, který nezvládne ...Zobrazit celý příspěvek

    Trochu jízlivost, ale řekl bych, že nemálo “bratrů” v posledních dnech změnilo názor na jeden určitý typ bitevního vrtulníků z názoru “půl století zastsralý šrot, který nezvládne nic, co by nezvládl supermoderní Black Hawk” na “ideální moderní bitevní vrtulník ověřené konstrukce, který, zvládá všechno, co je třeba a může být doplněn Black Hawkem”.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      20:07 24.03.2023

      Ja osobne som za AH-64 Guardian.. Stále som zaň.. avšak uznávam, že za 80 mega ročne po dobu 4 rokov ako vychádzajú splátky za druhý najlepší bojový vrtuľník súčastnosti - je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja osobne som za AH-64 Guardian..

      Stále som zaň.. avšak uznávam, že za 80 mega ročne po dobu 4 rokov ako vychádzajú splátky za druhý najlepší bojový vrtuľník súčastnosti - je mega kauf súhlasím s ním na 100%..

      Inak podobných príspevkov ako tvoj je viacej ako tých, na ktoré sa sťažuješ..Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        10:29 25.03.2023

        Neboli jako skoro vše na světě, platí poměr cena/výkon... když něco výrazně zlevníte, může mít lepší poměr než "dřívější nejlepší"...
        K tomuto evidentně došlo.

        Neboli jako skoro vše na světě, platí poměr cena/výkon... když něco výrazně zlevníte, může mít lepší poměr než "dřívější nejlepší"...
        K tomuto evidentně došlo.

    • Hevonen
      10:18 25.03.2023

      Koho bratov? Tvojich?

      Koho bratov? Tvojich?

      • Scotty
        17:37 25.03.2023

        Nestyď se za nás rudý uherský bratře.

        Nestyď se za nás rudý uherský bratře.

    • Maverick
      12:29 28.03.2023

      Navrhujem prestat s tym oznacovanim v uvodzovkach, nikam to nevedie a vzajomne sa osocovat alebo urazat je scestne... preco by sme medzi seba mali stavat prekazky ked mozeme ...Zobrazit celý příspěvek

      Navrhujem prestat s tym oznacovanim v uvodzovkach, nikam to nevedie a vzajomne sa osocovat alebo urazat je scestne... preco by sme medzi seba mali stavat prekazky ked mozeme normalne fungovat ako civilizovani ludia. Ja som narodeny v Ceskoslovensku a Cechov mam rad.Skrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
    11:21 24.03.2023

    Viper je pro Slovensko velmi dobrá volba , menší bojový vrtulník do krajiny kde jsou skoro od východu po západ obří vysoké hory se spousty údolí bude pro obranu území i v ...Zobrazit celý příspěvek

    Viper je pro Slovensko velmi dobrá volba , menší bojový vrtulník do krajiny kde jsou skoro od východu po západ obří vysoké hory se spousty údolí bude pro obranu území i v součinnosti s NATO velký přínos , udělá s půlky území SR neskutečnou past na pozemní síly a zbytek území krásně pokryjí pozemní síly a letectvo , Ze Slovenska se může stát taktický výhodne bojiště na kterém by si Rusové vylámali dokonale zuby .K Viperum by teď měli dopracovat systém použitelnosti s jinou technikou , pořídit menší UAV pro detekční síť a kooperaci s vrtulníky a mít k tomu datové -družicové pokrytí.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      18:31 24.03.2023

      Menšie UAV?

      Čo to je?

      Podľa mňa naopak väčsie UAV ala Bayraktari a vyššie..

      Menšie UAV?

      Čo to je?

      Podľa mňa naopak väčsie UAV ala Bayraktari a vyššie..

      • Sgt Murphy
        19:44 24.03.2023

        UAV je pomalý takmer statický nemanévrujúci ciel na oblohe bez akýchkoľvek obranných systémov. Čím väčší, tým drahší a väčší cieľ, ktorý vidno na väčšiu vzialenosť. Veľmi ľahká ...Zobrazit celý příspěvek

        UAV je pomalý takmer statický nemanévrujúci ciel na oblohe bez akýchkoľvek obranných systémov. Čím väčší, tým drahší a väčší cieľ, ktorý vidno na väčšiu vzialenosť. Veľmi ľahká korisť aj pre systémy PVO. Bayraktary sa aj na Ukrajine ukázali ako drahá hračka s príliš krátkou životnosťou.Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          20:10 24.03.2023

          Super a ako dopadlo testovanie Warmate alebo switchblade na UA katastrofálne.. až biedne.. Mavic drony hrajú prvé husle.. Aký problém objednať z "Aliku".. Ja mám obavu ako chcete ...Zobrazit celý příspěvek

          Super a ako dopadlo testovanie Warmate alebo switchblade na UA katastrofálne.. až biedne..

          Mavic drony hrajú prvé husle..
          Aký problém objednať z "Aliku"..

          Ja mám obavu ako chcete tie ovládať v horskom teréne na Slovensku..

          Dosah do 500m.. plus ak má nepriateľ REB.. 200m?Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            08:09 25.03.2023

            O tom války jsou, přijde se na to, co funguje lépe a co hůře, nebo nefunguje vůbec, i když o tom výrobce navykládá na veletrzích pohádky přejaté médii. Částečný neúspěch několika ...Zobrazit celý příspěvek

            O tom války jsou, přijde se na to, co funguje lépe a co hůře, nebo nefunguje vůbec, i když o tom výrobce navykládá na veletrzích pohádky přejaté médii. Částečný neúspěch několika typů UAS neznamená neúspěch všech typů.Skrýt celý příspěvek

          • pjaro77
            08:30 25.03.2023

            Určite dopadlo biedne ? Lebo ruské lancety a drony z iránu tam fungujú dobre.

            Určite dopadlo biedne ? Lebo ruské lancety a drony z iránu tam fungujú dobre.

          • darkstyle
            15:32 25.03.2023

            pjaro77

            Nebudeme porovnavať Rusku svoloč..

            Mavic drony sa ukázali omnoho účinnejšie ako armádne

            pjaro77

            Nebudeme porovnavať Rusku svoloč..

            Mavic drony sa ukázali omnoho účinnejšie ako armádne

          • Jirosi
            12:54 26.03.2023

            Nezapomněl, protože tato technika je fakticky stále v plenkách.

            Nezapomněl, protože tato technika je fakticky stále v plenkách.

        • flanker.jirka
          08:06 25.03.2023

          Přesně takovou kořistí se stávají i bojové vrtulníky. Cíl s násobně větší radarovou odraznou plochou a větší tepelnou stopou než drony. Pohybuje se podobnými rychlostmi v malé ...Zobrazit celý příspěvek

          Přesně takovou kořistí se stávají i bojové vrtulníky. Cíl s násobně větší radarovou odraznou plochou a větší tepelnou stopou než drony. Pohybuje se podobnými rychlostmi v malé výšce, kde není problém jej pocuchat manpady, kanony BVP, nebo velkorážnými kulomety. Mnohem vyšší náklady na provoz a výcvik obsluh k tomu. A přitom ve většině případů CAS je dnes reálně nahraditelný používáním moderních PTŘS, v případě pozemního Spike NLOS s dosahem až 25 km, což je více než aktuálně dostupné střely pro AH1Z, nebo jak vidíme na Ukrajině, spoustu práce řeší dělostřelectvo a vyčkávací munice všeho druhu, včetně UAS vybavených minometným granátem. Se systémy UAS naučíte operovat za pár týdnů každého, kdo unese přilbu na hlavě a umí pracovat se smartphonem. K tomu, aby jste dostal nahoru dva dlouhodobě a draze cvičené piloty potřebujete v zádech pro každého z nich celou leteckou základnu.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            08:40 25.03.2023

            Záleží na zvolené taktice. Proti pozemní technice mají vrtulníky řádově lepší mobilitu. Pokud je nepoužijeme jako "létající tank" nebo "létající BVP" v přímém kontaktu s ...Zobrazit celý příspěvek

            Záleží na zvolené taktice. Proti pozemní technice mají vrtulníky řádově lepší mobilitu. Pokud je nepoužijeme jako "létající tank" nebo "létající BVP" v přímém kontaktu s nepřítelem, ale jako velice mobilní prostředek palebné podpory, tak se na soudobém bojišti uživí. Podmínkou je ovšem zapojení do informační sítě, aby znaly své cíle dopředu a nepadly někde do léčky PVO. V podstatě se mohou hemžit 10-20 km za linií dotyku podobně jako dělostřelectvo, akorát že mnohem rychleji a na větším území. A v horách je neuvidí ani nepřátelské systémy PVO dalekého dosahu.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            13:24 25.03.2023

            O jakém řádu se bavíme? Dnes když zjistíte cíl dronem, tak za par mínut tam máte dělostřelecký granát dle výběru (excalibur, bonus, ...) To by jste musel držet hotovost pilotů a ...Zobrazit celý příspěvek

            O jakém řádu se bavíme? Dnes když zjistíte cíl dronem, tak za par mínut tam máte dělostřelecký granát dle výběru (excalibur, bonus, ...) To by jste musel držet hotovost pilotů a ještě je mít blízko fronty, aby to doho tak rychle šli. Stačí se podívat jak dlouho trvá takové zplánování letecké mise.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            13:44 25.03.2023

            flanker.jirka Delostrelecká podpora sa tiež poskytuje podľa priority. Ak je to vysoká priorita a delostrelectvo nevykonáva inú úlohu, delostrelecké granáty letia na cieľ rádovo za ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka Delostrelecká podpora sa tiež poskytuje podľa priority. Ak je to vysoká priorita a delostrelectvo nevykonáva inú úlohu, delostrelecké granáty letia na cieľ rádovo za pár minút, ak to nie je vysoká priorita a delostrelectvo je "vyťažené" v inom sektore, tak delostreleckú podporu pozemné vojská ani nemusia dostať. US Army má bojové helikoptéry súčasťou bojových brigád v súčinnosti s prieskumnými UAV. Takže áno, nasadenie bojových vrtuľníkov sa deje v súčinnosti s pechotou, BVP, MBT a prieskumnými TUAS RQ-7 s tým že helikoptéry sú držané v pohotovosti blízko línie fronty, tankujú a dopĺňajú palivo na predom určených presunutých Forward arming and refuelling point (FARP).Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            16:24 25.03.2023

            A takhle to dopadá když někdo nechápe rozsah činností moderního bitevníku.

            A takhle to dopadá když někdo nechápe rozsah činností moderního bitevníku.

          • flanker.jirka
            16:50 25.03.2023

            Danik Ukrajina ukázala, že v prostředí plném PVO všeho druhu má vrtulník problém se dostat do potřebného kontaktu, když nemá výzbroj s delším dosahem než je dosah PVO. Jak se ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            Ukrajina ukázala, že v prostředí plném PVO všeho druhu má vrtulník problém se dostat do potřebného kontaktu, když nemá výzbroj s delším dosahem než je dosah PVO. Jak se dostanete do zóny, kde Vás někdo na zemi zpozoruje, tak bude vymalováno, žádný DIRCM a Flare nejsou 100% účinné, proti RL a laserem vedeným střelám nemá žádný AH ECM systém, pouze RWR, který mu sdělí, že je ozářen radarem. K tomu si připočtěte kanony na BVP a PVO. Zrovna AH 1Z je případ, vrtulníku, kde osádka není moc dobře chráněna.
            Do budoucna tak každý musí počítat s tím, že systémy schopné působit proti vzdušným cílům bude bojiště ještě více nasyceno a o to hůře se bude tak velkému objektu jako je AH 1Z v tomto prostoru působit.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            17:10 25.03.2023

            Jenže Vy stále nějak nechcete pochopit, že i ty Vipery nejsou dnes jen vrtáky co nesou rakety, ale mají vlastní systémy průzkumu, prostředky EW a sérii aktivních i pasivních ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže Vy stále nějak nechcete pochopit, že i ty Vipery nejsou dnes jen vrtáky co nesou rakety, ale mají vlastní systémy průzkumu, prostředky EW a sérii aktivních i pasivních protiopatření, navíc díky datalinku už funguje v kombinaci s dalšími prostředky pozemních i vzdušných sil. Navíc další aspekt kde ta Vaše komparace s drony epicky selhává je manévrovatelnost, rychlost rozhodování, celkové situační povědomí a využití terénních překážek.

            A další věc co stále někteří neberou v potaz.... hodnotit na dnešním extrémně propojeném bojišti některý systém jen jako oddělenou jednotku a navíc jeho hodnotu řešit čistě podle škály hrozeb.... To je pitomost.

            Tady řešíme co útočný vrtulník přináší na bojiště v rámci combined arms a jaké SCHOPNOSTI poskytuje velícímu prvku. Tedy....bitevní vrtulník tohoto druhu umožňuje pozemním silám přímou podporu (a ne fakt, to není to co dron typu Reaper či Predátor...) proti pozemním cílům, umožňuje napadat část vzdušných cílů, slouží jako datanode nasazených prvků v dané zóně, včetně sil bojové podpory a přináší možnost blízkého průzkumu bojiště. No a v čem je tak přínosný. Toto všechno umí dělat NAJEDNOU a navíc v přímé kooperace s pozemními prvky.

            A s tou Ukrajinou... Ano Ukrajina ukázala spoustu věcí, ale je třeba vzít v potaz specifika daných zjištění a ne to papouškovat 1:1. Ukrajina ukázala, že když na blind pošlete samostatně čtveřici, dvojici, nebo dokonce jeden vrtulník, s minimem průzkumných a sebeobranných systémů do hloubky nepřátelského území nasyceného PVO na operaci typu S&D a navíc v rovinatém prostoru a bez koordinaci s dalšími silami tak je můžete rovnou odepsat...

            Toto je principiálně úplně stejná debata jako s tanky. Tank sám o sobě, navíc s mizernými prostředky situačního povědomí, bez dostatečné ochrany, tudíž osekaným survival onion na minimum, bídně vycvičenou osádkou, co nekoordinuje s dalšími prvky, je odsouzen k nezdaru...A pak někteří zas vítězoslavně provolávají konec tanků (asi už po sté za posledních sto let). Aby pak chvíli na to Ukrajinci i s těmi dnes už zastaralými tanky vůči Rusům předvedli koordinovaný úder, kde přesně ukázali proč jsou tanky i dnes na bojišti nenahraditelné a v řádných doktrínách nasazení zcela smrtící.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:12 25.03.2023

            Danik To že je něco moderní neznamená, že je to dostatečně účinné pro pohyb v oblasti s PVO. AH 1Z nemá aní DIRCM, které fungují proti IR střelám. Nemá žádný aktivní rušič proti ...Zobrazit celý příspěvek

            Danik
            To že je něco moderní neznamená, že je to dostatečně účinné pro pohyb v oblasti s PVO. AH 1Z nemá aní DIRCM, které fungují proti IR střelám. Nemá žádný aktivní rušič proti radarem naváděným střelám. Posílat vrtulníky na blind nejde nikdy, i ti piloti, kteří letí s tím, že nepřímou střelbou vystřelí salvu 80 mm neřízených raket mají plán a stanovené místo odkud kam mají střílet. Problém je, že vždy poletíte s vrtulníkem z části na blind. Můžete naplánovat misi proti PVO, ale jen proti tomu co zjistí průzkum. Hledat manpady je jako hledat jehlu v kupce sena a jde o rakety, které dostanou vrtulník i na 8 km. Podívejte se na reportáž z bachmutu, používají to i tak, že střílí z okna domu a nikdy nevíte kde kdo bude. Velikostí je to jako přerostlé RPG, nebo PTŘS (které to proti vrtulníkům také umí). Ukrajina ukazuje také, že se zpět vrací PVO kanony a to i bez radarů, s pouhými optickými zaměřovači. Proti dronům a vrtulníkům se to osvědčilo.
            V případě použití datalinku snadno zjistíte, že když se vrtulník bude agilně bude schovávat za terénní překážky, tak stejným způsobem bude přicházet o data z datalinku a propojení bojiště tak bude omezeno na kratší vzdálenosti a menší prostor.
            Rozhodovací proces pilotů vystresovaných z toho, že když se zvednou o deset metrů výše, riskují detekci radary PVO bude jiný než u osádek dronů. Výhodou používání dronů je pak zapojení více osob na vyhodnocení dat ze všech čidel dronu. Můžete mít na místě více specialistů, více hlav více ví a více očí více vidí. Drony také nepůsobí jako solitair, ale v propojeném bojišti. Z videí na internetu je vidět při použití vyčkávací munice i záběry z dronů, které prováděly průzkum a výběr cílů.
            Rozdíl mezi AH a drony je pak největší v tom, že podobné senzory, které má vrtulník dokážete dostat blíže a výše k bojišti než vrtulník. Dron s odraznou plochou 0,01 metru čtverečného a menší radary uvidí na mnohem kratší vzdálenost než vrtulník s velkým rotorem a odraznou plochou skoro 2 metry čtverečné. Podobně je to s pozorovacími schopnosti v optické oblasti (malý dron/vrtulník) a v infračervené oblasti.
            Na kill chain pak můžete dosáhnout i takového rozdílu, že použijete k průzkumu dron mnohem levnější než jedna raketa Hellfire a použijete switch blade, který je možná levnější než hodina provozu vrtulníku.
            Vše bez toho, že riskujete dva drahé piloty a mašinu za nějakých 50 mil USD.
            A při opravdu propojeném bojišti bude v cíli rychleji dělostřelecký granát nebo střela z MLRS.
            A budoucnost? Všechny armády na základě konfliktu na ukrajině posilují všechny vrstvy PVO, což prostředí pro použití AH ještě zhorší. Oproti dronům bude mít stále velké demaskující vlastnosti pro nepřátelský průzkum obecně (radar, optika, infra, hluk) je to dané i tím, že tam musíte nést dva živé piloty, které musíte chránit proti zranění.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            19:57 25.03.2023

            Flanker.jirka to čo sa deje teraz na Ukrajine nie je o nič iné než to čo trénujú piloti bojových vrtuľníkov NATO od 70.-80. rokov. Vtedy doktrína počítala že na bojisku nasadia ...Zobrazit celý příspěvek

            Flanker.jirka to čo sa deje teraz na Ukrajine nie je o nič iné než to čo trénujú piloti bojových vrtuľníkov NATO od 70.-80. rokov. Vtedy doktrína počítala že na bojisku nasadia Sovieti Shilky, Kuby, Buky taď. a bojisko bude plné MANPADov. Dnešné bojisko nie je o nič iné. A doktrína západu stále počíta s nasadením bojových helikoptér. Či sa ti to páči či nie, Ukrajina na tom nič nemení. Apache s Cobrami mali ničiť ruské hordy vtedy, budú ich ničiť aj teraz ;) Keď budú svoje Apache a Cobry meniť US Army a USMC za dróny, potom daj vedieť. Dovtedy je Zulu Cobra No. 2 top bojový vrtuľník na svete. Jediné čo sa za tých 40 rokov zmenilo že Apache aj Cobry dokážu ničiť ruské hordy účinnejšie než kedykoľvek predtým. Tvoje tvrdenia sú trápne ako "zrušme stíhačky lebo PVO", "zrušme vrtuľníky lebo PVO", "zrušme tanky lebo PTRS", som zvedavý kým niekto napíše "zrušme pechotu lebo pušky".Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            20:37 25.03.2023

            Začínáme se motat hodně v kruhu a krapet mi to připadá, že stále nechcete pochopit užití bitevních vrtulníků na soudobém bojišti. Ano nemá aktivní rušiče radarových střel, ale má ...Zobrazit celý příspěvek

            Začínáme se motat hodně v kruhu a krapet mi to připadá, že stále nechcete pochopit užití bitevních vrtulníků na soudobém bojišti.

            Ano nemá aktivní rušiče radarových střel, ale má dobrý přehled o hrozbách jak IR tak radarem naváděných díky AVR-2A a APR-39A, dále se může bránit díky ALE-47 v kombinaci s AAR-47.

            Tihle mají plán, ale na adekvátní podporu pozemních sil to nejde plánovat, poletíš sem a budeš dělat přesně toto a toto, je třeba adaptace na aktuální situaci, když jsem psal na blind, to neznamená bez plánu, ale bez vědomí hrozeb v oblasti. Misi proti PVO? Proti jaké? Proti SHORAD? No to asi ne, když primární úkol je podpora pozemních sil na čáře dotyku, anti-PVO mise budou řešit F-35 a raketové, případně hlavňové dělostřelectvo.

            Což nás pak dostává k tomu problému s MANPADS, ano je to hrozba, podobně jako pro tanky PTŘS nebo RPG, což pak je o kombinaci taktiky a opatření, aby se tato hrozba snížila na minimum. Toho se dosahuje nejen aktivní opatřeními, ale právě situačním povědomím, které je získáváno od dronů, pozemních sil, vzdušných sil, nebo sil radioelektronického boje. Když bude Manpads střílet na delší vzdálenost, vrtulník má více času na reakci, např využít terén, když naopak bude MANPADS pálit na menší vzdálenost, velmi výrazně si říká díky kouřové stopě o dávku kanónu, nebo přímo rakety, opět bitevní vrtulníky stejně jako tanky operují ve skupinách. Reakční čas kill-chainu zjištění cíle a vypálení PTŘS proti obrněnému cíly je stále rychlejší než v případě dronu doplněném o MLRS.

            Dále, žijeme v době satelitů, Datalink už se dnes dá řešit i přes satelit díky dalším protokolům.

            A pak tu v tom snovém světě máte další problém. Zlepšující se radarová technologie, ale v případě dronů i čím dál více užívaný REB způsobuje, že díky vyšší výšce (žádné schování terénem), ale zároveň nízké rychlosti a mizerné manevrovatelnosti či protiopatřením je ten dron schopný nést řízenou těžší munici velmi snadným terčem nepřátelské PVO, případně letectva. Tudíž tady větší drony schopné nést hellfire mají značné limitace proti něčemu jako AH-1. Poté průzkumná skupina s dronem třídy mini je a s podporou něčeho jako NLOS s pozemním odpalem nebo plnokrevné MLRS je samozřejmě funkčním řešením, ale opět nepřináší rychlejší reakce než přímo Viper na bojišti co získává data nejen z vlastní senzorické výbavy, ale i od dalších prvků, a´t už pozemních nebo vzdušných a přímo podporuje jednotky pod sebou, může se rychle přesouvat a okamžitě posílá nadílky Hellfirů (kterých nese více než ten dron) na dané pozice.

            Což se pak dostáváme k tomu co jsem psal výše a Vy jste to for the sake of your argument přešel...

            Viper umí tyhle věci najednou.... je to tak multifunkční prostředek, co využívá drony a jejich průzkum, data pozemních sil a nebo jiných vzdušných prostředků, může tak využívat i MLRS, dělostřelectvo a pozemní odpalovače např. pro NLOS (které po odpalu převezme), je to zároveň datanode a ZÁROVEŇ má vlastní mohutnou výzbroj, vlastní prostředky průzkumu, umí lítat rychleji než naprostá většina dronů, o manévrovatelnosti nemluvě, má více prostředků a možností vlastní ochrany, využívá terén, což drony kategorií, aby nesly vlastní pokročilou munici neumí, skvělé situační povědomí a můžete ho velmi rychle přesouvat na bojišti podle potřeby a všude kam půjde si pořád nese všechny tyto schopnosti. Takže pak např. nemusíte řešit, že Váš skvělý pozemní odpalovač NLOS je od dronu co právě zjistil nepřátelské soustředění sil moc daleko, no a než se tam tento pozemní prostředek přesune bude pozdě.

            Tudíž bitevní vrtulník není konkurent dronů typu vyčkávací munice (ať už sebevražedná, nebo pouhý nosič nehledě na kategorii), není konkurentem průzkumných dronů ať už mini nebo LALE, není ani konkurentem MLRS či pozemním odpalovačům řízených střel, jelikož zatímco tyto jsou úzce specializované, bitevní vrtulník tyto jejich schopnosti kombinuje do jednoho elegantního systému, co teď navíc díky USMC získává i další VLASTNÍ schopnosti v rovině REB a dalších. Bitevní vrtulník s těmito prvky koordinuje, využívá je jako force multiplier, zatímco on sám je force multiplierem pro další prvky. Tohle všechno v jednom velmi mobilním stroji co umí to na co je třeba několik různých systémů dohromady a stejně nedosahují plné škály schopností a potenciálu, co poskytuje nadřízenému stupni pár Viperů.

            Ano Viper se dá sestřelit, stejně jako se dá zničit tank, PVO, nebo F-35, stejně jako se dá sundat baterie dělostřelectva nebo PVO, či skupiny dronů, ovšem hodnota a SCHOPNOSTI co na bojiště přináší převažují rizika způsobené MANPADS a dalšími systémy, podobně jako požadované schopnosti tanku a jeho přínos převyšují hrozby způsobené PTŘS.

            Ještě EDIT. Jak píše Murphy. Jestli se tak bojíme hrozeb, tak pak zrušme námořnictva, tanky, stíhačky, BVP, dělostřelectvo, PVO (protože antiradar střely a přesná munice) a vlastně všechno, jenže to aby jsme pak zrušili i satelity, řídící střediska dronů a samotné drony. Protože bojiště je nasyceno tolika a tolika hrozbami pro daný systém. Což mi tak připomíná, Viper se dá použít díky kanónu a AAM (USMC úspěšně drony sundalo i Hellfirem), plus zlepšující se REB výbavě i proti dronům a to velmi výrazně. To samé samozřejmě platí i o vrtulnících nepřítele. Inu Viper umí to co neumí žádný jiný dron a mnohem více, což je možná ten důvod proč armády kupují a vyvíjí další pilotované bitevní vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            21:27 25.03.2023

            Ináč ono je veľmi zaujímavé čítať analýzy Pentagonu o tom ako sú bojové dróny v boji proti peer-to-peer protivníkovi prakticky nepoužiteľné resp. veľmi obmedzené, lebo - chýba im ...Zobrazit celý příspěvek

            Ináč ono je veľmi zaujímavé čítať analýzy Pentagonu o tom ako sú bojové dróny v boji proti peer-to-peer protivníkovi prakticky nepoužiteľné resp. veľmi obmedzené, lebo - chýba im situačné povedomie, nenesú ochranné systémy, sú zle manévrovateľné, nemajú možnosť aktívne využívať terén, sú zraniteľné proti EW systémom protivníka, nesú len obmedzenú výzbroj atď... proste v skratke prakticky len pomaly lietajú vo výške nad terénom a čakajú než ich niekto zostrelí z oblohy. Ale tuto flanker.jirka by tam mal ihneď naletieť a vysvetliť in tým blbom, že tak sa to do psej matere nerobí a dróny sú budúcnosť. Apache s Cobrami pôjdu hneď na šrot. Končím tu nie je o čom viac diskutovať.Skrýt celý příspěvek

          • BobDylan
            23:37 25.03.2023

            Sgt. Murphy mohol by si sem dať link na nejakú takú analýzu?

            Sgt. Murphy mohol by si sem dať link na nejakú takú analýzu?

          • Jirosi
            08:56 26.03.2023

            Jen taková otázka, ano lze to nahradit delostrelectvem, Himmars. Ale tyhle zbraně střílí na souřadnice (+-CEP) na často pohybující se cíl. Toho vyplývá i šance efektivně cíl ...Zobrazit celý příspěvek

            Jen taková otázka, ano lze to nahradit delostrelectvem, Himmars.
            Ale tyhle zbraně střílí na souřadnice (+-CEP) na často pohybující se cíl. Toho vyplývá i šance efektivně cíl zničit.
            Ono totiž pokud by to bylo tak "easy", tak počet zničené Ruské techniky odpovídá počtu dodaných granatu/raket. Ale tak to není, viz. video o zjištění postavení nepřátelských tanku, kde UA na danne nepoužije přesnou munci s všechny nezničí. Je to válka, proč by to neudělala, kdyby to šlo...

            AH používá rakety z jiným způsobem navádění jejich účinnost na cil tomu odpovídá. Představa útoku na samotné BVP jistene jediným AH = spousta zničené techniky bez ztráty toho BVP.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:15 26.03.2023

            Jirosi
            Opomněl jste možnost používat malé drony a vyčkávací munici. To problém s pohybujícími se cíli dokáže řešit.

            Jirosi
            Opomněl jste možnost používat malé drony a vyčkávací munici. To problém s pohybujícími se cíli dokáže řešit.

          • flanker.jirka
            09:25 26.03.2023

            Sgt. Murphy Jediné jak to zjistit, je ty AH poslat na Ukrajinu a spolehnout se na to, že dokáže osádka vrtulníku používat Hellfire na max. dálku dostřelu (cca 9000 m). Problém je v ...Zobrazit celý příspěvek

            Sgt. Murphy
            Jediné jak to zjistit, je ty AH poslat na Ukrajinu a spolehnout se na to, že dokáže osádka vrtulníku používat Hellfire na max. dálku dostřelu (cca 9000 m). Problém je v tom, že pokud má osádka vrtulníku přiražená při Zemi vidět na 10 km a hledat pak pozici pro použití zbraně, musí průzkumná čidla vrtulníku vidět cíl. A díky tomu se vystavuje rotor a tělo vrtulníku nepřátelským radarům, protože senzory má vrtulník dole.
            Mně z toho vychází, že AH a UH mohou být výhodně použitelná pro speciální operace v místech kam malé drony, dělostřelectvo s MLRS nedosáhne. Nebo povaha operace vyžaduje přítomnost osob v místě.Skrýt celý příspěvek

          • Hawk
            20:09 26.03.2023

            V AH-1Z nejsou piloti dobře chráněni?? Salva 80mm raket?? Hochu, to si pleteš s křivotrupým Hindem... AH-1Z je nejlépe systémově chráněný vrtulník současnosti, viz střelecké ...Zobrazit celý příspěvek

            V AH-1Z nejsou piloti dobře chráněni?? Salva 80mm raket?? Hochu, to si pleteš s křivotrupým Hindem... AH-1Z je nejlépe systémově chráněný vrtulník současnosti, viz střelecké zkoušky... lépe než AH-64. Rakety Hydra mají ráži 70mm a existují i v naváděné verzi APKWS, což je trochu rozdíl oproti S-8...Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            22:12 26.03.2023

            Hawk SAmozřejmě, neřízené S 8 a hydry nebo potom i APKWS nelze přímo srovnávat. Jde o to, že nikdo nechce riskovat drahý vrtulník zbytečně. Tu systémovou ochranu mají jen díky ...Zobrazit celý příspěvek

            Hawk
            SAmozřejmě, neřízené S 8 a hydry nebo potom i APKWS nelze přímo srovnávat. Jde o to, že nikdo nechce riskovat drahý vrtulník zbytečně. Tu systémovou ochranu mají jen díky úhlům, kabina je chráněna maximálně po skla, celý ten skleník je průstřelný a neodolá ani šrapnelům.
            APKWS II má dostřel maximálně 5 km při použití z vrtulníků (a těch 5 km není z vrtulníku ve visu 10 metrů nad Zemí), to už se dostáváte do zóny kdy po vás bude střílet každý druhý pěšák s manpadem a PTŘS. K čemu Vám pak bude nejlepší systémová ochrana? AH 1Z pro AČR neměli v nabídce DSCA ani systém DIRCM, musí se spolehnout na flare, což neřeší systémy s RL nebo laserovým vedením.
            Jestli chcete AH 1Z používat tak jedině z pozice stand off s novými střelami jako je Spike NLOS. S APKWS můžete létat proti ručníkářům, pokud jim seberete manpady.
            Podívejte se co za PVO zavádí například Čína. To smahne vrtulník bez problému. https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

          • torong1
            09:19 30.03.2023

            Opět klasická a velmi hloupá argumentace ve stylu "Tanky jsou k ničemu, protože ho můžu jednoduše zničit protitankovou raketou." Je to nesmysl, ale lidem jako Flanker to nejde ...Zobrazit celý příspěvek

            Opět klasická a velmi hloupá argumentace ve stylu "Tanky jsou k ničemu, protože ho můžu jednoduše zničit protitankovou raketou." Je to nesmysl, ale lidem jako Flanker to nejde vysvětlit, protože nechtějí. Nemá to ani smysl, protože vždycky si najdou nějaké "ale".Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            15:00 30.03.2023

            Torong zkuste se podívat na efektivitu ostatních alternativ pro provádění CAS mimo AH. Cena, versus peníze a riziko. OSSR nemá peněz na zbyt. Pořídí sice špičkové AH, ale ve ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong
            zkuste se podívat na efektivitu ostatních alternativ pro provádění CAS mimo AH. Cena, versus peníze a riziko. OSSR nemá peněz na zbyt. Pořídí sice špičkové AH, ale ve výsledku bude zbytek živořit jen protože, nákup v podobě daru byl levný. Mnohem větší efektivitu by mělo za takové peníze nakoupit houfnice, MLRS s příslušnou municí a PTŘS s dlouhým dosahem (Spike NLOS). Zrovna tak by OSSR mělo myslet na náhradu PVO, kterou předalo Ukrajině. Mají stále vycvičené odborníky, které snadno přeškolí na jiné systémy a díru v armádě zalátají. Kdyby byly AH pro OSSR opravdu nezbytné, tak by nečekali na nějaký dar z USA, ale nakoupili by je.
            To že může existovat armáda bez AH i v sousedství Ruska dokazuje Finsko.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            23:02 03.04.2023

            Jiří, měl byste někde zdroje nebo argumenty k těm tvrzením co tu předvádíte? Rád bych se podíval, proč třeba JTAC na zemi v sestavě jednotky a na vozidle může stahovat video z ...Zobrazit celý příspěvek

            Jiří, měl byste někde zdroje nebo argumenty k těm tvrzením co tu předvádíte? Rád bych se podíval, proč třeba JTAC na zemi v sestavě jednotky a na vozidle může stahovat video z datalinku a vrtulník, který manévruje nad terénem (cca do 15m) by ten signál měl ztrácet...

            CAS je trochu jiná úloha než tu popisujete. Více Javelinů u jednotky sice vyřeší jejich možnost působit na cíl, ale podpora v přímém kontaktu je něco co byste tím Javelinem navíc úplně nedosáhl.

            Píšete, že AH1Z nemá žádné prostředky proti hrozbám. No já nevím, ale mrkám na fotky a já je vidím...nemluvě o tom, že: The helicopter is fitted with comprehensive electronic warfare self protection (EWSP) suite, and ballistic hardened components, protect it from a broad range of modern threat weapons. EWSP includes the AVR-2A Laser Warning Receiver, APR-39A(v) 2 Radar Warning Receiver, AAR-47 Missile Warning Device and ALE-47 “Smart” Countermeasures Dispenser.Skrýt celý příspěvek

        • Hevonen
          10:19 25.03.2023

          Ako si prišiel na to, ze taky MQ-9 nemá obranné systémy.

          Ako si prišiel na to, ze taky MQ-9 nemá obranné systémy.

          • Badysak
            11:50 25.03.2023

            Má obrannou vrtuli protu SU-27.

            Má obrannou vrtuli protu SU-27.

        • Sgt Murphy
          13:09 25.03.2023

          Darkstyle neviem o tom že by západná loitering munícia dopadla na Ukrajine "katastrofálne". A síce - žiadne malé taktické dróny nie sú úplne odolné voči rušeniu nepriateľskými EW ...Zobrazit celý příspěvek

          Darkstyle neviem o tom že by západná loitering munícia dopadla na Ukrajine "katastrofálne". A síce - žiadne malé taktické dróny nie sú úplne odolné voči rušeniu nepriateľskými EW systémami a nikto ich v "contested environment" netestoval, ani USA svoje RQ-7, ktoré má k dispozícii v US Army každá brigáda a pôsobia v kooperácii ako MUM-T s vrtuľníkmi AH-64D/E. Reálne použitie "TUAS" drónov je stále ešte len v plienkach a taktika ich použitia sa stále len vyvíja. Rušenie takýchto systémov na bojisku je ale zložitejšia záležitosť než len že "zapneš" gombík na "ON" a všetky dróny popadajú z oblohy. Komunikácia s takými drónmi prebieha po šifrovaných taktických datalinkoch, ktoré sú pomerne odolné voči zameraniu a cielenému elektronickému útoku (EA) a nasadenie UAV je potom pomerne "jammer resistant" ale nie úplne "jammer proof", pokročilé EW systémy aj cez to dokážu komunikáciu UAV zamerať a zarušiť všetky komunikačné frekvencie. Väčšie UAV môžu niesť ECCM systémy, ktoré cielene rušia EA systémy nepriateľa. Menšie TUAS takú možnosť nemajú pretože ECCM systémy potrebujú veľký zdroj energie. Avšak proti ECCM systémom môže nepriateľ nasadiť ECCCM systémy (napr. keď Irán "uniesol" americký RQ-170) a vývoj účinných ECCM systémov je veľmi zložitý, pretože vývoj ECM systémov napreduje príliš rýchlo a ECCM systémy kým sa dostanú do reálneho nasadenia tak sú už zastarané. Avšak snažiť sa cielene zamerať všetku komunikáciu na bojisku kde sa nachádza príliš veľa zdrojov signálu môže byť veľmi zložité až nemožné. EW systémy potom môžu rušiť úplne všetku komunikáciu na bojisku, ale tým zarušia aj vlastné jednotky, čo je zas nežiadané. Ako vidíš, nasadenie EW systémov je zložitá téma a nasadenie TUAS nie je nemožné ani na bojisku s aktívnym rušením.

          Darkstyle pre najnovšie RQ-9 Block 5 síce vyvinul GA "EW pod" ktorý je schopný detekcie a sledovania RF a IR zamerania raketovými protilietadlovými systémami a je schopný nasadiť protiopatrenia, avšak taký drón stále nedokáže manévrovať ako vrtuľník či lietadlo a účinne sa vyhýbať zameraniu PVO systémami napríklad nízkym letom "NOE", účinne využívať terénne prekážky, operátor drónu nemá prinajmenšom také situačné povedomie ako posádka pilotovaného vzdušného systému a UAV nedokáže vymanévrovať protilietadlové strely. Preto ozbrojené sily USA stopli nákup ďalších RQ-9, neráta s ich nasadením v prostredím nasadenia pokročilej viacvrstvovej PVO protivníka a do budúcnosti počíta že RQ-9 budú nahradené pokročilejšími stealth drónmi.

          Flanker.jirka z vyššie uvedených dôvodov dróny v najbližšej budúcnosti pilotované systémy nenahradia. Veľká Británia napr. mení taktiku nasadenia bojových vrtuľníkov a učí svojich pilotov lietať nízko nad zemou "NOE" a vyhýbať sa zameraniu systémov protivníka. US piloti vrtuľníkov boli vždy cvičený lietať "NOE" v prostredí aktívnej PVO protivníka a účinne sa vyhýbať zameraniu. Koniec koncov prvé bojové systémy, ktoré zrušili centrá lenenia a ochromili Irackú PVO v 1991 boli práve AH-64 Apache. Moderné bojové vrtuľníky nesú pokročilé EW systémy, ktoré pôsobia proti zameraniu nepriateľskou PVO a dávajú im väčšie šance na prežitie proti zostreleniu. Dróny s takými systémami nedokážu operovať a nedokážu ani lietať taktikou ako bojové helikoptéry. Ukrajina pokiaľ viem nemá moderné bojové helikoptéry. Ruské helikoptéry tiež nepovažujem za moderné. Takže príklad "Ukrajina" je mimo.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            13:33 25.03.2023

            To co popisujete funguje pouze do určité míry. Nelze se na to spoléhat, když má druhá strana například letadla A 50 nebo stíhače s radary schopnými sledovat cíle na pozadí Země, ...Zobrazit celý příspěvek

            To co popisujete funguje pouze do určité míry. Nelze se na to spoléhat, když má druhá strana například letadla A 50 nebo stíhače s radary schopnými sledovat cíle na pozadí Země, včetně rozlišení vrtulníků na základě doppleru hlavního rotoru. ¨Stejnou taktiku používají i piloti vrtulníků ve válce nad Ukrajinou, přesto obě strany pouze odpalují střely jako raketomety.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            13:53 25.03.2023

            Flanker.jirka načo potom asi tak existujú stíhacie lietadlá? Nie práve na to aby zostrelili nepriateľské AWACS a nepriateľské stíhačky?

            Flanker.jirka načo potom asi tak existujú stíhacie lietadlá? Nie práve na to aby zostrelili nepriateľské AWACS a nepriateľské stíhačky?

          • Sgt Murphy
            13:59 25.03.2023

            Stále popisuješ Ukrajinu. Ukrajina nemá k dispozícii ani pokročilé EW systémy, ani moderné bojové helikoptéry, ani ich zastarené stíhacie letectvo nedokáže účinne pôsobiť proti ...Zobrazit celý příspěvek

            Stále popisuješ Ukrajinu. Ukrajina nemá k dispozícii ani pokročilé EW systémy, ani moderné bojové helikoptéry, ani ich zastarené stíhacie letectvo nedokáže účinne pôsobiť proti ruským lietadlám, ktoré často navyše pôsobia z ruského vzdušného priestoru (A-50), ani nemajú k dispozícii rakety a strely s doletom, ktorý by zasahovali ciele na vzdialenosť niekoľko stoviek kilometrov, ani nemajú stealth stíhačky a bombardéry, nemajú ponorky, nemajú lietadlové lode. Ukrajina nie je zďaleka príklad možností, ktoré má a ktorými by bojovala NATO. Konflikt NATO vs Rusko by vyzeral úplne, ale že úplne inakšie. Tvoje úvahy sú mimo.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            16:42 25.03.2023

            Praktická skúsenosť - v horskom prostredí sa znižuje dosah signálu dronov.. Jasné ak na každý dron dáte starlink tak je po probléme. Zatiaľ je problém, že Starlink Váži ...Zobrazit celý příspěvek

            Praktická skúsenosť - v horskom prostredí sa znižuje dosah signálu dronov..

            Jasné ak na každý dron dáte starlink tak je po probléme. Zatiaľ je problém, že Starlink Váži menej/podobne ako malý dron..

            Zdieľam Vás pohľad na vrtuľe, Jirka je vedľa jak ta bedľa stále..Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            16:54 25.03.2023

            A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?

            A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?

          • flanker.jirka
            17:03 25.03.2023

            darkstyle V prostředí mimo NLOS se Vám sníží dosah na vše nejen na dron. Tam zjistíte, že nedokážete využít maximální dostřel Hellfire, protože je tam složitý terén. Amíci toto ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle
            V prostředí mimo NLOS se Vám sníží dosah na vše nejen na dron. Tam zjistíte, že nedokážete využít maximální dostřel Hellfire, protože je tam složitý terén. Amíci toto vyřešili v Afghánistanu tím, že vykupovali manpady od místních za velké peníze, aby jim nemuseli čelit v akci. Horám je lepší se vyhnout, tam mají největší výhodu obránci.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            21:00 25.03.2023

            "A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?" NATO má AWACS s dosahom 2x väčším než Ruské a stíhacie lietadlá NATO zdecimujú ruské letectvo prv kež akékoľvek Súčko či Mig ...Zobrazit celý příspěvek

            "A také, aby sestřelili nepřátelské vrtulníky, že?"

            NATO má AWACS s dosahom 2x väčším než Ruské a stíhacie lietadlá NATO zdecimujú ruské letectvo prv kež akékoľvek Súčko či Mig vystrelí raketu po NATO vrtuľníku a väčšina nepriateľskej PVO bude ochromená. Ďalší blbý argument, ako aj ten zvyšok.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            13:59 26.03.2023

            Sgt Murphy Vycházíte z předpokladu absolutní vzdušné nadvlády. Tento předpoklad poněkud upadl právě na Ukrajině, díky všudy přítomným mapadům, kanonům, PVO systémům a v případě AH ...Zobrazit celý příspěvek

            Sgt Murphy
            Vycházíte z předpokladu absolutní vzdušné nadvlády. Tento předpoklad poněkud upadl právě na Ukrajině, díky všudy přítomným mapadům, kanonům, PVO systémům a v případě AH na ně stačí i PTŘS.
            Už aby se Slovensko přidalo do programu NATO AEW, aby jste "věděli" co o tom radaru psát.Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            16:19 26.03.2023

            Flanker

            Typycké od Vás..

            Flanker

            Typycké od Vás..

          • flanker.jirka
            15:03 30.03.2023

            darkstyle
            Ano. Jsem rád, že si rozumíme. Poptejte se ve Finsku, pročnemají AH, když sousedí s Ruskem.

            darkstyle
            Ano. Jsem rád, že si rozumíme. Poptejte se ve Finsku, pročnemají AH, když sousedí s Ruskem.

      • Eiffelos
        18:43 25.03.2023

        Menší UAV jsou třeba i kvadrokopterý, jedna špičková kvadrokopterá stojí polovinu ceny jedné rakety do Javelinu takže poměrně postradatelná věc. Důležitý je ovšem zesíťování všech ...Zobrazit celý příspěvek

        Menší UAV jsou třeba i kvadrokopterý, jedna špičková kvadrokopterá stojí polovinu ceny jedné rakety do Javelinu takže poměrně postradatelná věc. Důležitý je ovšem zesíťování všech informací do sítě digitálního bojiště. To co se třeba v AČR moc nedaří. A HLAVNĚ! nesrovnávejme bojiště Ukrajiny s bojištěm na území Slovenska a území zemí NATO. UA dělá co může , improvizuje ...země NATO mají celkovou taktiku , moderní zbraně a velké zdroje. A také území např.- Slovenska není rovinatá step bez hustší zástavby jako je na UA , Slovenskou i ČR jsou hornaté země, s hustou zalidněností a infrastrukturou, více míně třeba ČR je jedno velké obrovské město a Slováci jsou na tom podobně. Úplně jiné východiska.Skrýt celý příspěvek

  • BobDylan
    10:56 24.03.2023

    Arthur choď už niekam aj s tými tvojimi účelnými/efektívnymi komentármi, ktoré 300x skopíruješ pod každým vláknom a zničíš nimi diskusiu. Ale skúsim v tomto poste tvojim múdram ...Zobrazit celý příspěvek

    Arthur choď už niekam aj s tými tvojimi účelnými/efektívnymi komentármi, ktoré 300x skopíruješ pod každým vláknom a zničíš nimi diskusiu. Ale skúsim v tomto poste tvojim múdram oponovať nech máš impulz na tvorivú činnosť. Pozor, je to celkom dlhé.

    1. Tvrdíš, že bojové vrtuľníky neboli v pláne a čiastočne máš pravdu ALE. Za prvé sa vo všetkých dokumentoch MOSR od Gajdoša spomína prekrásna formulka „prehodnotiť obstaranie AH". A za druhé nie je CAS jedna z požadovaných schopností VzS? No je a keď F-16 počtom ledva stačia na air policing/air-to-air combat tak to musíme riešiť nejak inak. A jediné 4 možnosti, ktoré sa ponúkajú sú cvično-bojový trainer, AH, ozbrojený Blackhawk/LUH alebo ozbrojený dron.

    Cvično-bojový trainer je buď lacný a zbytočný lebo ho do akcie nikdy nepošleš, alebo drahý a účinný (FA-50) ale načo nám je letka cvičných lietadiel ku 14 F-16 a 22 pilotom? A to ani nehovorím, že za rovnaké peniaze by si mal síce menej ale lepších F-16 lebo ich vieš poslať bez výčitiek aj proti Su-35 a toho 1-2 nových pilotov/rok poslať do USA.

    Ozbrojený Blackhawk/LUH nie sú zlý nápad dokým si neuvedomíme, že na to aby si ich mohol poslať do akcie tak ťa úpravy vyjdú na toľko, že systémovka za stroj+logistika+zbrane pod 30M nespadne ani za boha, letová hodina sa ti logicky kvôli zložitosti komponentov navýši a furt to nedosahuje kvalít AH-1Z pričom to je cenovo len jemne lacnejšie resp. to vyjde na rovnako.

    Ozbrojený dron je tiež super nápad, ale nie pre nás, lebo náš vzdušný priestor bude vo vojne vždy „contested" a ktoré väčšie drony lietajú v contested airspace? No žiadne.

    2. Tvrdíš, že na to nie sú peniaze, pričom ignoruješ, že rozpočet MOSR sa v najbližších rokoch navýši nad 2% HDP, napr. na budúci rok to má byť 2,1%. HDP Slovenska je ±116,5mld. z čoho nám vychádza 0,1% na vyše 100 miliónov eur. Celý nákup má byť zaplatený za 4 roky, čo nám dáva 85 miliónov eur na rok. Takže tie peniaze tu sú úplne bez problémov.

    3. Tvrdíš, že nám treba vrtuľníky na IZS. A načo existuje letka MinV? A koľko by si vrtuľníkov na IZS kúpil, 50? Lebo keď len 6-7, tak gratulujem vymenil si letku MiG-29 za stroje so súhrnnou hodnotou 60-70M eur.

    4. Tvrdíš, že bojové vrtuľníky sú zbytočné lebo na Ukrajine, kde je „plnoštábna" vojna (pološtábna je potom aká?) vo veľkom padajú. A to ti nedošlo, že padajú preto, že sa aj extenzívne používajú (narozdiel od Bayraktarov) a rovinatý terén im úplne nesluší? Koľko spadlo dokopy bojových vrtuľníkov, do 100? Za ten istý čas umrelo 100k+ vojakov na oboch stranách, zrušíme pechotu? Na Slovensku je kopcovitý terén ideálny pre bojové vrtuľníky.

    5. Tvrdíš, že sme mali zobrať hocičo iné (PVO, drony, HIMARS). A čo keď nám to neponúkli? Mali sme radšej poslať MiGy zadarmo alebo ich nechať zhniť na stojánke. Fakt, na jednej strane by si Leopardy, ktoré tankový prápor majú šancu niekam posunúť poslal obratom ďalej na UA, ale MiGy, ktoré im treba viac by si zjednával jak Turek na trhu.

    6. Tvrdíš, že budú na prevádzku príliš drahé. Hej ale po prvé Battlehawk by lacnejší nebol, ale hlavne to za to stojí.

    P.S. Kľudne odpovedaj keď sa ti niečo nezdá.Skrýt celý příspěvek

    • Harvest
      11:03 24.03.2023

      Výborne si to zhrnul, podpisujem.

      Výborne si to zhrnul, podpisujem.

    • Arthur
      16:35 25.03.2023

      ad. 1) bojové vrtulníky neboli v pláne. Vláda SR schválila 8.6.2022 Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 a parlament ho schválil 21.06.2022, ...Zobrazit celý příspěvek

      ad. 1) bojové vrtulníky neboli v pláne. Vláda SR schválila 8.6.2022 Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 a parlament ho schválil 21.06.2022, ktorý reflektu aj na udalosť po 24.02.2022 na Ukrajine. Inými slovami tento plán zrušil mnohými kritizovaný a obsoletný Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 podľa ktorého cit. "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození". a v zmysle Prílohy č. 2 Harmonogramu realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €) sa aj vtedy počítalo len s projektami:
      P2.2 Viacúčelové vrtuľníky a
      P2.8 Ľahké viacúčelové vrtuľníky.

      ad. 2) Mali by sme tak jednu viacúčelovú platformu nakoľko samotná prevádzka novej platformy bojových vrtuľníkov si vyžiada relatívne veľké finančné náklady pričom vo všeobecnosti sa tie náklady na prevádzku zbrojných systémov počítajú ako keby v pomere cena systému krát tri (x3) počas celej doby životnosti takže ide o relatívne veľmi veľké finančné prostriedky.

      Keď už sa Nám teda rozhodli darovať vrtuľníky škoda, že to neboli ďalšie viacúčelové vrtulníky UH-60M Black Hawk kompletne vyzbrojené plejádov zbraní, zbraňových systémov tj. až po tých 500ks protitankových raket Hellfire v súlade s len minulý rok schváleným Dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035.

      Je namieste si teda položiť otázky účelnosti, účinnosti, efektívnosti a hospodárnosti (hodnoty za peniaze) pri ich využití vrtulníkov v OS SR nakoľko je možné sa opodstatnene obávať, že finančné prostriedky venované na bojové vrtuľníky môžu tak chýbať pri budovaní iných prioritných spôsobilostí, ktoré minulý rok schválil samotný rezort obrany a potencionálne odčerpá to tak zdroje na prioritne naplánovanú modernizáciu iných spôsobilostí OS SR.

      ad. 3) O AH-1Z Viper môžme s istotou povedať, že okrem bojovej hodnoty má pre občanov SR nulovú viacúčelovú hodnotu pričom podľa Dlhodobých plánov obrany kde "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození"

      Keď už sa Nám teda rozhodli darovať vrtuľníky škoda, že to neboli ďalšie viacúčelové vrtulníky UH-60M Black Hawk kompletne vyzbrojené plejádov zbraní, zbraňových systémov tj. až po tých 500ks protitankových raket Hellfire v súlade s len minulý rok schváleným Dlhodobým plánom rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035.

      ad. 4) V kopcovitom teréne Slovenska by boli využiteľné v bojových misiach rovnako aj kompletne vyzbrojené UH-60M Black Hawk. Rovnako avšak aj v kopcovitom teréne pri plnení IZS a pod. v nevojenských misiách čo sa z povahy veci pochopiteľne od AH-1Z Viper nedá očakávať.

      ad. 5) Viete čo Nám ponúkli a čo Nám neponúkli? Negociovali sme ? Čo sa týka zbavenia sa MIGov v prospech UA tak v tom mám dlhodobo jasno a len zamzí, že mešli skôr resp. pred pádom Vlády.
      V ostatnom keď sa chcete viac ponoriť do ústavno-právnej problematiky a neuspokojí sa len s parafrázovaním dôvodovej správy k Dohode medzi vládou Slovenskej republiky a Kabinetom ministrov Ukrajiny o darovaní vojenského materiálu keďže poverená Vláda nezverejnila svoju alebo svoje právne analýzy tak napr. začiatkom februára 2023 sa na Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave obrátilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku s požiadavkou o vypracovanie analýzy zameranej na kompetencie dočasne poverenej vlády.
      zdroj: https://uniba.sk/spravodajsky-...
      ad. 6) viď. ad. 2)Skrýt celý příspěvek

      • BobDylan
        23:14 25.03.2023

        Za prvé, vďaka, že si si našiel čas na odpoveď. Opäť upozorňujem, že to bude dlhé. ad. 1.1) Nemáš pravdu s tým Modelom 2030. V prílohe č.3 sa spomína projekt P2-8 Zaviesť bojové ...Zobrazit celý příspěvek

        Za prvé, vďaka, že si si našiel čas na odpoveď. Opäť upozorňujem, že to bude dlhé.

        ad. 1.1) Nemáš pravdu s tým Modelom 2030. V prílohe č.3 sa spomína projekt P2-8 Zaviesť bojové alebo viacúčelové vrtuľníky (podľa rozhodnutia).

        ad. 1.2) Pozri ja nerozporujem, že to úplne nebolo v pláne, ale ako som povedal CAS niečím robiť musíš a v našich podmienkach (geografických a socio-ekonomických) je letka AH-1Z najoptimálnejšie riešenie. Ale dám k tejto téme ešte jeden argument.

        ad. 1.3) FLEXIBILITA. No a čo, že to nebolo v plánoch? Vieš prečo majú pobaltské krajiny a Fínsko tak moderne vybavené armády? Lebo keď sa naskytne príležitosť tak po nej skočia a zbytočne si nezväzujú ruky byrokraciou. A je jedno či si ako príklad uvedieme ex-holandské Leopardy pre Fínsko alebo CV-90 a K9 pre Estónsko. Prvoradý je výsledok, nie papier.

        ad. 2) Opäť nemáš pravdu, resp. nie úplne. Na novom type nie je drahá prevádzka ale samotné ZAVEDENIE t.j. vybudovanie logistiky, výcvik posádok/technikov... Ten vzorec cena systému*3 platí pre každý jeden vrtuľník aj pre tvoje Battlehawky.

        Ale dajme si kľudne čísla. Podľa FY 2023 Reimbursable Rates stojí letová hodina UH-60M cca. 4-4,5k USD. zatiaľ čo AH-1Z cca. 7,5-8k, čím prekonal aj AH-64E, ale predsa len tie stroje operujú v morskom prostredí. Tvoje Battlehawky avšak treba porovnávať nie s bežnou verziou ale MH-60M, ktoré používa 160th. SOAR a výbavou sú to najbližšie k tomu čo navrhuješ. A u nich je tá hodina bez srandy taktiež 7,5-8k za letovú hodinu, takže si nie len neušetril nič ešte si aj PREPLATIL pri obstarávaní. Takže toľko k tej hodnote za peniaze.

        ad. 3) Koľko mimoriadnych situácií, ktoré zahŕňajú použitie vrtuľníka Slovensko do roka zažíva? Keď poviem 20 ta veľa. Tam si fakt vystačia s tými 11 UH-60M, 3 Mi-17 a letkou MinV. Ani tanky/BVP/delostrelectvo pri povodniach nepomáhajú, a aj tak ich držíme.

        ad. 3.1) Na to aby bol Battlehawk výzbrojou porovnateľný s AH-1Z by si musel brať Level 3, ktorý z dôvodu zástavby 20mm kanóna počíta s výrazným obmedzením vnútorného priestoru. A to ani nehovorím o zníženej nosnosti. Takže aj tak by si ho nepoužil lebo dokým by si dal všetky nástavby dolu prejde toľko času, že už tam buď letia iné alebo už nemá význam letieť.

        ad. 3.2) inštrumentál singuláru plejáda je plejádou nie plejádov.

        ad. 4) Neboli. Prečítaj si Danikove a Murphyho príspevky hore a spýtaj sa sám seba či by Battlehawk dokázal fungovať ako datanode, či by mal EW schopnosti... No možno by aj mal, ale jednak by ti to Washington nepreplatil, za druhé boli by sme svetový unikát čo je recept na katastrofu (viď Alcy, Plameny, M4CZ) a za tretie furt by nedosahoval letové vlastnosti Vipera lebo na to jednoducho nie je stavaný. Ani tu nie je pomer hodnota/peniaze naklonený Battlehawkom.

        ad. 5) Detaily neviem, ale keďže to sú stroje, ktoré sú uskladnené tak predpokladám, že nám ponúkali veci ktorých sa chceli zbaviť. Ak si si nevšimol US Army nemá žiadne dlhodobo uskladnené Battlehawky. Mohli sme radšej zobrať 2 batérie Patriotov? Mohli, ale opakujem, že obdarovaný o dare nerozhoduje. Jednoducho keď sú možnosti letka bojových vrtuľníkov za cenu jak z Miletičovej (pre čechov trhovisko v BA) alebo nič tak beriem tie vrtuľníky a po rokovaní za dverami búcham šampanské.

        ad. 5.1) Opäť si zameraný viac na plnenie byrokratických krokov než na to dôležité-výsledok. Mňa nezaujímajú právne analýzy, mne ide o to nech sa ľuďom na UA ľahšie spí s vedomím, že im tie Iskandery namierené na ich sídliská naháňa plne vyzbrojená 29ka. A že sa pri tom možno nešlo úplne podľa pravidiel? No a čo, u susedov je najkrutejšia vojna od 2. svetovej a v opozícii sedí mafián, ktorý sa svojím posledným správaním čoraz viac podobá na druhého Tisa/Biľaka/Husáka.

        Takže tak.Skrýt celý příspěvek

        • Arthur
          00:25 26.03.2023

          ad. 1.1.1) Nebolo to v Prílohe č. 2 Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 t.j. harmonogramu ...Zobrazit celý příspěvek

          ad. 1.1.1) Nebolo to v Prílohe č. 2 Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 t.j. harmonogramu realizácie hlavných projektov v oblasti modernizácie VTM a KIS ( v mil €) sa počíta len s projektami:
          • Viacúčelové vrtuľníky
          • Ľahké viacúčelové vrtuľníky

          Vláda SR schválila 8.6.2022 Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 a parlament ho schválil 21.06.2022, ktorý reflektu aj na udalosť po 24.02.2022 na Ukrajine. Inými slovami tento súčasný plán zrušil mnohými kritizovaný a obsoletný Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030, ktorý už ani len zmienku o bojovových vrtuľníkoch neuvádza.

          ad. 1.2.1) UH-60M Black Hawk ako "Battlehawk" by to zvládol.

          ad. 1.3.1) Súhlas. Potom by som len ministerstvu doporučil z hľadiska skúseností z predošlých dvoch plánov v priebehu cca 5 rokov vyhnúť sa slovnému spojeniu "Dlhodobý". Ale ako som uviedol vyššie nikterak to rohodnutie nevychádza z naších plánov a potrieb, ale z vôle Američanov, ktorí sú naozaj top obchodníci nakoľko Nám ponúkli to čo v zásade akútne nepotrebujeme a ani sme to nemali v najbližších plánoch, a nie to čo budeme akútne potrebovať a nakupovať (PVO, radioelektronický boj, drony, alebo práve ďalšie Black Hawky po vyradení zostávajúcich sovietskych vrtuľníkov Mi-17 atď.) a tam sú práve oni opäť horúci kandidáti na dodávky s čím dozaista kalkulujú... win-win

          ad. 2.2) O jakom obstarávaní stále špekulujete? Nemal to byť AH-1Z Viper, ale UH-60M Black Hawk level 3 s 500 protitankovými raketami Hellfire arď.

          ad. 3.3) Čo však môžme s istotou povedať, že AH-1Z Viper okrem bojovej hodnoty má pre občanov SR nulovú viacúčelovú hodnotu podľa Dlhodobých plánov obrany kde "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození".

          ad. 3.1.1) Naozaj neviem čo všetko by sme v rámci level 3 mali integrované. Odmontovať a namontovať "KIT" je vlastnosť údržby a servisu takže v tom by som problém nevidel. Keby to bolo nutné tak sa to zrealizuje na záchranu života a zdravia čo však je pri AH-1Z Viper vylúčené (viď. predchádzajúci bod).

          ad. ad. 3.2.1) z mobilu to niekedy proste tak vystrelí, takže ďakujem za opravu.

          ad. 4.1) vidím to presne opačne a dôvody uvádzam naprieč príspevkami

          ad. 5.1) Základným zákonným znakom darovania je jeho bezodplatnosť, t.j. prevod vlastníctva nemôže byť podmienený žiadnym finančným alebo iným plnením.
          Darca nie je povinný poskytnúť obdarovanému predmet darovania na základe právnej povinnosti a rovnako obdarovaný nie je povinný dar prijať. Ak sa zmluvné strany na darovaní nedohodnú, darovacia zmluva nevznikne nakoľko ďalším základnym znakom je dobrovoľnosť.

          ad. 5.1.1) pomôžem si komentárom Štefana Hríba z .týždňa: "Sme povinní pomáhať Ukrajine, a to aj vojensky, pretože ju napadol agresívny Putinov režim. Ale na spôsoboch – a Ústave – vždy záleží. Dokonca viac než na dobrých úmysloch. V tomto je príbeh darovaných migov esenciou príbehu tejto vlády.
          Príbeh darovania migov však ukazuje, čo vláda nechápe – že dobre mienené kroky je nevyhnutné zrozumiteľne vysvetľovať a že ani tie najlepšie kroky nemožno robiť tak, aby vznikali pochybnosti, či je pri nich rešpektovaný zákon a ústava. Možno sa niekomu môže zdať, že spor o to, kto môže rozhodnúť o darovaní migov, je v porovnaní s dôležitosťou pomoci napadnutej Ukrajine bezvýznamný. Ale nie je. Sme súčasťou slobodného sveta a ten je slobodný práve preto, že nie je založený na ľubovôli vládcu, ale na dodržiavaní pravidiel. Na to vznikajú v slobodných spoločnostiach zákony a presne preto existuje ústava. To sú úplne základné kamene našej slobody, ktoré nesmieme ani z akokoľvek dobrých pohnútok búrať. Mimochodom, presne toto odlišuje pána Zelenského od pána Putina."
          zdroj: https://www.tyzden.sk/nazory/9... Skrýt celý příspěvek

          • BobDylan
            01:21 26.03.2023

            ad. 1.1.1) Bolo to v jeden z príloh=bolo to tam. To o Modeli 2035 nespochybňujem. ad. 1.2.1) Hej, ale Viper by to za rovnaké peniaze zvládol lepšie. Ale hlavne by z jeho ...Zobrazit celý příspěvek

            ad. 1.1.1) Bolo to v jeden z príloh=bolo to tam. To o Modeli 2035 nespochybňujem.

            ad. 1.2.1) Hej, ale Viper by to za rovnaké peniaze zvládol lepšie. Ale hlavne by z jeho existencie profitovali aj iné zložky ako napr. to tvoje obľúbené delostrelectvo. U Battlehawku niečo také nehrozí.

            ad. 2.2) Obstarávanie/neobstarávanie aj tak by sme za rovnaké peniaze dostali horší vrtuľník. Btw obstarávanie preto, lebo Battlehawky nikto neponúkol.

            ad. 3.3) Šak som teraz písal, že vrtuľníkov pre IZS už je dosť a tieto už fakt môžu byť len pre armádu. Okrem toho všetko to čo si vymenoval NIE JE PRE OBČANA. Vzdušná preprava osôb/materiálu/výzbroje hovorí o aeromobilných akciách a zásobovaní na fronte nie vození civilov po tom čo sa im vyleje dedinský potok. Tá záchrana a pátranie a záchrana tiež nie je o turistoch v Tatrách ale o spadnutých pilotoch a leteckých nešťastiach, opäť nielenže priamy prínos pre občana nulový, ale aj stroje, ktoré do toho zapojíš musia mať istú špecifickú výbavu. O prínose prieskumu pre civila ani nehovorím, kde takisto btw za rovnaké peniaze dominuje Viper.

            ad. 3.1.1.) To fakt tu operuješ so situáciou kedy nebude stačiť 15 vojenských, 3 policajné helikoptéry a 7 Krištofov záchrannej služby?

            ad. 4.1 ak uvádzaš ako hlavnú výhodu CAS stroja schopnosť zobrať výsadok tak to vidíš zle.

            ad. 5.1) Takže sme ich radšej mali odmietnuť ako posunúť VzS o míle ďalej? Strategické myslenie na úrovni vínnej mušky.

            ad. 5.1.1) Ok beriem, ústavu si treba ctiť. Nič to ale nemení na tom, že naša debata NIE JE o ústavnosti darovania, ale o vhodnosti AH1Z Viper pre VzS.Skrýt celý příspěvek

          • Arthur
            10:33 26.03.2023

            ad. 1.1.1.1) Keďže neskoršia norma ruší skoršiu a nenaplnili sa ani prvé dva roky tak v novom pláne to zreálnili a to aj s poukazom na konflikt na UA a bojové vrtluníky uý aj ako ...Zobrazit celý příspěvek

            ad. 1.1.1.1) Keďže neskoršia norma ruší skoršiu a nenaplnili sa ani prvé dva roky tak v novom pláne to zreálnili a to aj s poukazom na konflikt na UA a bojové vrtluníky uý aj ako len zmienku min. do 2035 vymazali.

            ad. 1.2.1.1) Vidíte a tu sa nezhodneme tvrdím, že by to BH zvládoli rovnako ba možno až lepšie a z BH by profitovalo omnoho viac zložiek v OS SR a v neposlednom rade aj občania SR.

            ad. 2.2.1) To je Váš uhoľ pohľadu, že by bol horší nakoľko stále Vám argumentujem vyššie, že by bol práve pre OS SR lepší.

            ad. 3.3.1) ešte raz "vrtuľníkové letectvo zabezpečuje vzdušnú prepravu osôb, materiálu a výzbroje, odsun zranených, prieskum, pátranie a záchranu, ako aj plnenie úloh v kontexte riešenia mimoriadnych udalostí a nevojenských ohrození" Skúste si to prebrať...

            ad. 3.1.1.1) Klímatická zmena atď. viď. napr. čo bolo potrebné pre hasenie v Českom Švajčiarsku... Naozaj by som to nezľahčoval.

            ad. 4.1.1) Je to len jedna z výhod. Už len mať možnosť zobrať niekoho alebo niečo na palubu vs. nemať je no go zóna a diskvalifikácie však viete čoho...

            ad. 5.1.1) Volá sa to negociácia. Ale ja viem, že je ľúbivé za MIG-29 dostať bojové vrtuľníky...

            ad. 5.1.1.1) Je to kauzalita "akcia - reakcia" bez jedného by nenastalo druhé. Ide o to čo je vhodné a vhodnejšie (úcelné, účinné, efektívne a hospodárne) nie len pre plány (tie sa samozrejme môžu a aj budú meniť), ale pre OS SR a občanov SR nielen ako daňových poplatníkov.Skrýt celý příspěvek

          • mikojan29
            12:40 27.03.2023

            Spomínalo sa to v Dlhodobom pláne rozvoja obrany do 2030 (Príloha 3): Vrtuľníkové krídlo 1. obmeniť stredné viacúčelové vrtuľníky (UH-60M Black Hawk) v rokoch 2017-2019 (projekt ...Zobrazit celý příspěvek

            Spomínalo sa to v Dlhodobom pláne rozvoja obrany do 2030 (Príloha 3):
            Vrtuľníkové krídlo
            1. obmeniť stredné viacúčelové vrtuľníky (UH-60M Black Hawk) v rokoch 2017-2019 (projekt P2-2)
            2. obstarať zbraňové a ďalšie moduly pre UH-60M v rokoch 2020-2023 (projekt P2-2)
            3. zaviesť bojové vrtuľníky alebo viacúčelové vrtuľníky (podľa rozhodnutia) (projekt P2-8)

            https://rokovania.gov.sk/RVL/M... Skrýt celý příspěvek

          • mikojan29
            12:44 27.03.2023

            Trololo, zase tu točíš dookola tie svoje bláboly?

            Trololo, zase tu točíš dookola tie svoje bláboly?

  • lukus
    10:21 24.03.2023

    Kamenujte mne za můj názor, ale Slovensko s 5,5mil. obyvateli není dostatečně ekonomicky silné. Armáda musí odpovídat ekonomické síle daného státu (nejedeme sami za sebe, jsme v ...Zobrazit celý příspěvek

    Kamenujte mne za můj názor, ale Slovensko s 5,5mil. obyvateli není dostatečně ekonomicky silné. Armáda musí odpovídat ekonomické síle daného státu (nejedeme sami za sebe, jsme v NATO, takže se nechystáme uzbrojit státní rozpočet) - tj. s omezenou kvantitou a top kvalitou nebo ,,zlatou střední cestou" se stále vysokou kvalitou a vyšší kvantitou.
    Armádu Slovenska bych osobně (každý má jiný názor) neviděl tímto způsobem:
    - provoz 2 typů západních vrtulníků. Měli zůstat u UH s možností výsadků, sar, vojenské logistiky.
    - provozování F16. Jas 39/ T50 je více ekonomy varianta.
    - raději se zaměřit na drony od malých pro návádění dělostřelců, shazování granátů až povětší typu např. TB2 s možností útoků
    - z peněz za Migy raději požadovat 100+ IFV typu Bradley M2 s municí (stále vyšší liga než BVP s modifikovanou věží) ze sklatů USA a doplnit tanky

    Ušetřené peníze raději investovat do PVO. Prostě faktem je, že ČR je geograficky ,, schovaná" za Polskem a Slovenskem. Polsko a Slovensko jsou první na ráně. Nikdo si nepřeje, aby se nad Tatrama blieskalo a nedalo sa nič zrobit.

    V případě armády je nutno omezené zdroje alokovat nadmíru efektivně. Armáda musí být dlouhodobě udržitelná. Po Litvě taky nikdo nečeká provoz letky F35.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      10:45 24.03.2023

      Pane, bez urážky vy ste zárným príkladom myslieť znamená figu vedieť.. My IFV sme už nakúpili, cca 3 roky sme to obstarávaní, robili vojskové skúšky a v lete podpísali kontrakt - ...Zobrazit celý příspěvek

      Pane, bez urážky vy ste zárným príkladom myslieť znamená figu vedieť..

      My IFV sme už nakúpili, cca 3 roky sme to obstarávaní, robili vojskové skúšky a v lete podpísali kontrakt - načo by sme mali v armáde 2 typy toho istého?
      Ani USA nemá zavedené 2 typy IFV..

      Ostatné sú taktiež hlúposti len nie tak jednoznačne vyvrátiteľné..

      Litva nemá žiaden týl a ani nárazníkovú zónu - Slovensko má obe takže nakupuje inak..

      Ani USA nemá nasadené tie isté jednotky v Litve, Kuchyni alebo Colorade.. všade použijú trochu inú skladbu..Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      12:48 24.03.2023

      Právě AH mají nad technikou v hornatém terénu značnou výhodu. Pěchota muže držet linii, a čekat na podporu pokud se jí nepritel pokusí prorazit. Ale zatím co podpora vozidle musí ...Zobrazit celý příspěvek

      Právě AH mají nad technikou v hornatém terénu značnou výhodu.
      Pěchota muže držet linii, a čekat na podporu pokud se jí nepritel pokusí prorazit.
      Ale zatím co podpora vozidle musí zajistit svůj přesun mezi údolími, co trvá. Tak vrtulník ji v sousedním údolí poskytne během chvile.
      I kdyby byla rotace jen po dvou ks AH (2x8=16ks Hellfire). To už si každý dobře rozmysli. Při 500ks si poloti mohou dovolit střílet na každé BVP co se jen mihne v dostřelu.Skrýt celý příspěvek

    • rtep
      16:15 24.03.2023

      dobrý den mohl by jste tuto svou radu poslat do finska a nebo norska že nemají tolik zbrojit a chtít tolik letadel, tanků, přeci jen jsou malý státy s malým množstvím obyvatelstva ...Zobrazit celý příspěvek

      dobrý den
      mohl by jste tuto svou radu poslat do finska a nebo norska že nemají tolik zbrojit a chtít tolik letadel, tanků, přeci jen jsou malý státy s malým množstvím obyvatelstva

      v čem by jim byla vaše představa UH 70 ??? - upozorňuji že jediná zbraň kterou mohou nosit je dveřní kulomet a raketomet s hydrama s laserovým naváděním a jsem zvědav jak s tím špendlíčkem by jste chtěl zastavit tank
      kombinace Jas 39/T 50 co by jste ekonomicky dělal s cvičně bojovým strojem to by mně moc zajímalo, na výcvik to držet vyjde draho a na boj je to to v evropě vzhledem k množství manpads skoro nepoužitelné
      drony nejsou všemocné, to že ted jsou IN neznamená že se už někdo nesnaží vymyslet jak je snadno a levně udělat OUT a věřte tomu než rok s rokem sejde tak určitě na něco přijdou, třebas to nebude úplně 100% nebude to levné ale ....
      zaměřit se na PVO ano ale investice musí být rovnoměrné nejen rakety ale i letecvo, pozemní síly, sám jeden letecký teoretik řekl, můžete území vybombardovat, zbavit života, ale nevlastníte ho pokud tam na kopci nemáte aspoň jednoho 18 letýho vojcla s puškouSkrýt celý příspěvek

  • JCabuk
    08:14 24.03.2023

    Snáď mi niekto poradí: koľko môže stáť letová operačná hodina AH-1Z? Pozerám net a nachádzam rôzne sumy, napr: - milmag.pl hovorí o 4 500USD ( ...Zobrazit celý příspěvek

    Snáď mi niekto poradí:
    koľko môže stáť letová operačná hodina AH-1Z? Pozerám net a nachádzam rôzne sumy, napr:
    - milmag.pl hovorí o 4 500USD ( https://milmag.pl/en/ah-1z-the... )
    - en.defence-ua.com až 20k USD ( https://en.defence-ua.com/news... - aj keď si myslím, že v tejto uvedenej cene sa jedná skôr o pomer cena vrtuľníku/operačné hodiny).

    Bol by som rád, keby mi niekto vedel dať nejaký dobrý linkSkrýt celý příspěvek

    • Arthur
      09:41 24.03.2023

      A to si ešte vezmite, že samotná prevádzka bojových vrtuľníkov si vyžiada relatívne veľké finančné náklady pričom vo všeobecnosti sa tie náklady na prevádzku zbrojných systémov ...Zobrazit celý příspěvek

      A to si ešte vezmite, že samotná prevádzka bojových vrtuľníkov si vyžiada relatívne veľké finančné náklady pričom vo všeobecnosti sa tie náklady na prevádzku zbrojných systémov počítajú ako keby v pomere cena systému krát tri (x3) počas celej doby životnosti takže ide o relatívne veľmi veľké finančné prostriedky.

      Paradoxne ani Dlhodobý plán rozvoja rezortu ministerstva obrany s výhľadom do roku 2035 (ďalej len "Plán") nepočíta s útočnými vrtuľníkmi nakoľko v zmysle Plánu do roku 2035 majú OS SR disponovať len viacúčelovými vrtuľníkmi, ktor´vo výzbroji už máme a teda ide o americké stroje UH-60 Black Hawk.
      Je namieste si teda položiť otázky účelnosti, účinnosti, efektívnosti a hospodárnosti (hodnoty za peniaze) pri ich využití vrtulníkov v OS SR nakoľko je možné sa opodstatnene obávať, že finančné prostriedky venované na vrtuľníky múžu tak chýbať pri budovaní iných prioritných spôsobilostí, ktoré minulý rok schválil samotný rezort obrany a potencionálne odčerpá to tak zdroje na prioritne naplánovanú modernizáciu iných spôsobilostí OS SR.

      Ale OK keď už to sú teda majú byť vrtuľníky tak oveľa vyšší prínos by bol v ďalších UH-60M (prípadne aj S-70i), Black Hawk, ktoré by boli spôsobilé aj v prípade domáceho krízového manažmentu (živelné pohromy a pod.) či už pri preprave osôb a nákladu prípadne aj pre potreby Integrovaného záchranného systému (IZS) ako ostatných záchranných zložiek (OS SR).

      A nezabúdajme, že aj UH-60M Black Hawk vie byť vyzbrojený plejádov zbraní a zbraňových systémov tj. napr. aj protitankovými raketami Hellfire atď. a v istom zmysle by to mohol byť rozumný kompromis l vyššie uvedenému. Nato samozrejme treba dve strany a či je ešte priestor na negociácie je otázne...

      link: https://www.youtube.com/watch?...
      Tak či onak Američania sú naozaj top obchodníci nakoľko Nám ponúkli to čo v zásade akútne nepotrebujeme a ani sme to nemali v najbližších plánoch, a nie to čo budeme akútne potrebovať a nakupovať (PVO, ďalšie Black Hawky atď.).Skrýt celý příspěvek

      • JCabuk
        10:00 24.03.2023

        Diskusie o tom, či je to v DP 2035 tu už boli, aj o tom, či sa vrtuľníky hodia či nie. Mňa ale zaujíma tá suma, diskusie tu už nechcem ďalšie zbytočne rozvíjať, komentov o tom je ...Zobrazit celý příspěvek

        Diskusie o tom, či je to v DP 2035 tu už boli, aj o tom, či sa vrtuľníky hodia či nie.
        Mňa ale zaujíma tá suma, diskusie tu už nechcem ďalšie zbytočne rozvíjať, komentov o tom je tu už dosťSkrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      10:48 24.03.2023

      Letová hodina - to je smerodatné nožno v JAR.. Či je 5 alebo 20 tis pri skoro 3 MLD EURO rozpočte na budúci rok je to bagateľ.. Schválne vynasobte si dajme tomu rocný nálet 2000 ...Zobrazit celý příspěvek

      Letová hodina - to je smerodatné nožno v JAR..

      Či je 5 alebo 20 tis pri skoro 3 MLD EURO rozpočte na budúci rok je to bagateľ..

      Schválne vynasobte si dajme tomu rocný nálet 2000 hodín na flotile 20 000 dolármi a zistíte, že je to 40 miliónov..
      Kľudne dajte aj 6000 hodín..

      Máte v tom už aj platy vojakov, technikov celej leteckej jednotky aj s palivom..

      Územné by boli len našou nechopnosťou si včas objednať náhradné diely - nie tým, že by sme na to nemali..Skrýt celý příspěvek

      • JCabuk
        14:23 24.03.2023

        Nejde mi o to, či si to môžeme dovoliť či nie (to bude tak či onak závisieť neskôr na rozhodnutí (zrejme novej) vlády pri prijímaní rozpočtu). Skôr mi ide len naozaj o čistú ...Zobrazit celý příspěvek

        Nejde mi o to, či si to môžeme dovoliť či nie (to bude tak či onak závisieť neskôr na rozhodnutí (zrejme novej) vlády pri prijímaní rozpočtu). Skôr mi ide len naozaj o čistú informáciu, koľko (orientačne) stojí letová hodina u AH-1Z. Je mi jasné, že samozrejme záleží na používaní pri konkrétnej armáde a pod.; neviem sa však dopátrať ku nejakému smerodajnému údajuSkrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          20:15 24.03.2023

          Je úplne jedno ako rozhodne nová vláda.. Lebo u nás bude staronová - žiadny nový politici vo voľbách nekandidujú.. Aj keby zoškrtali armádu o 1 MLD.. 40 miliónov ročne na ...Zobrazit celý příspěvek

          Je úplne jedno ako rozhodne nová vláda..

          Lebo u nás bude staronová - žiadny nový politici vo voľbách nekandidujú..

          Aj keby zoškrtali armádu o 1 MLD..
          40 miliónov ročne na vrtúľniky sa vždy nájde..

          Proste to je ako keby pri plate 35000KČ som mal riešiť platbu 467KČ či na ňu budem mať..

          Uvedomujete si, že celé letectvo bude OSSR z prevádzkou, platný, opravami a pohonnými hmotami stať po tom čo získame F-16+Vipera + dopravaky+UH-60 tak 1500 zo 35000KČ..

          Ostatok bude možné dať inam..Skrýt celý příspěvek

  • meyla
    17:55 23.03.2023

    zprvu jsem myslel, ze jde v podstate o srot a o konstrukci / koncepci starou vice nez 50 let, ale precetl jsem tohle (varovani, je to hodne ...Zobrazit celý příspěvek

    zprvu jsem myslel, ze jde v podstate o srot a o konstrukci / koncepci starou vice nez 50 let, ale precetl jsem tohle (varovani, je to hodne dlouhe:-)
    https://www.thedrive.com/guide...
    a pochopil, ze pokud tyhle stroje ovlada dobre vycvicena posadka (a jsou dobre nakoupene zbranove systemy a munice), jde porad o smrtelne bodavy hmyz:-)... takze menim nazor - tesim se na vipery i venomy v ceskem (i slovenskem) markingu...Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
      18:17 23.03.2023

      Je pozitivní, že jste se dozvědělal. Jen škoda, že to nešlo před udělením názoru.

      Je pozitivní, že jste se dozvědělal. Jen škoda, že to nešlo před udělením názoru.

      • meyla
        18:33 23.03.2023

        ?

        ?

        • Jirosi
          18:41 23.03.2023

          Ze je smutné, když si lidé delani názor "50.let starý kram" místo, aby si napřed něco zjistily až pak se rozhodly jaký mají názor.

          Ze je smutné, když si lidé delani názor "50.let starý kram" místo, aby si napřed něco zjistily až pak se rozhodly jaký mají názor.

          • meyla
            18:51 23.03.2023

            ne každý je konstruktérem vrtulníků a vojenským stratégem i taktikem v jedné osobě a naopak hodně laiků zná huey už z vietnamu... nemusíte mne školit, jen jsem psal, že jsem se ...Zobrazit celý příspěvek

            ne každý je konstruktérem vrtulníků a vojenským stratégem i taktikem v jedné osobě a naopak hodně laiků zná huey už z vietnamu... nemusíte mne školit, jen jsem psal, že jsem se něco domníval a že jsem svůj názor opravil (coby laik, který jen má rád letadla) poté, co jsem si přečetl důvěryhodný text... takže přeju hezký den:-)Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            20:20 23.03.2023

            Tohle se přece netýká jen vrtulníku.
            Ale skoro každé techniky, lide mají názor dřív nez se vůbec obtěžuji si něco nastudovat.

            Tohle se přece netýká jen vrtulníku.
            Ale skoro každé techniky, lide mají názor dřív nez se vůbec obtěžuji si něco nastudovat.

          • rtep
            10:15 24.03.2023

            přesně tak můj otec říkal než vyneseš jakýkoli soud, nastuduj si o dané věci co možná nejvíce a pak můžeš s klidem a odborně vynášet soud ve znění " nevím " a mít čisté svědomí a ...Zobrazit celý příspěvek

            přesně tak
            můj otec říkal než vyneseš jakýkoli soud, nastuduj si o dané věci co možná nejvíce
            a pak můžeš s klidem a odborně vynášet soud ve znění " nevím " a mít čisté svědomí a nemuset se před nikým ztrapňovat a nikomu omlouvatSkrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      07:10 24.03.2023

      Ono nejzvláštnější je to, že mnoho lidí bere koncepci AH-1Z, ale i UH-1Y za "zastaralou". Přitom veškeré, nebo spíše většina, pozdějších vrtáků vychází právě z této konstrukce, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono nejzvláštnější je to, že mnoho lidí bere koncepci AH-1Z, ale i UH-1Y za "zastaralou".
      Přitom veškeré, nebo spíše většina, pozdějších vrtáků vychází právě z této konstrukce, která byla "jen" zdokonalována na základě pozdějších zjištění z bojových nasazení. Stejně jako byla zdokonalována tato konstrukce.Skrýt celý příspěvek

  • Danik
    17:33 23.03.2023

    Rovnou se všem omlouvám za OT. Bude to k MAD21. @sgtMurphy (když už tu jsem a mám tě/Vás tu) Pokud si dobře pamatuji, před nějakým časem jsme se krapet chytli kvůli MADu. Myslím ...Zobrazit celý příspěvek

    Rovnou se všem omlouvám za OT. Bude to k MAD21.

    @sgtMurphy (když už tu jsem a mám tě/Vás tu) Pokud si dobře pamatuji, před nějakým časem jsme se krapet chytli kvůli MADu. Myslím že s tím jak se to formuje budete spokojený. Barvami to bude tmavší MC (jde to krapet do OCP nebo MTP tropical)

    Kočku neřešte, je to divná kompozice, jde o to co je za ní.

    Komparace MC

    https://scontent.fprg5-1.fna.f...

    K MAD21

    https://scontent.fprg5-1.fna.f...

    A tu je FOTO přímo z testů. Za mě velmi dobré.

    https://scontent.fprg5-1.fna.f... Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      08:28 24.03.2023

      Náhodou, takové srovnání kamuflážního vzorce MAD21 a mourovaté kočky je zcela na místě. Její maskování se vyvíjelo evoluční cestou tisíce let a je dobře přizpůsobené ...Zobrazit celý příspěvek

      Náhodou, takové srovnání kamuflážního vzorce MAD21 a mourovaté kočky je zcela na místě. Její maskování se vyvíjelo evoluční cestou tisíce let a je dobře přizpůsobené středoevropským poměrům. :-)Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        15:57 24.03.2023

        Jen si z toho nevzít pouze tu časovou osu :-D

        Jen si z toho nevzít pouze tu časovou osu :-D

        • liberal shark
          08:44 25.03.2023

          Pořád čekám, kdy se objeví v armyshopu, a furt nic. Tedy ten MAD21, ne ta kočka :-).

          Pořád čekám, kdy se objeví v armyshopu, a furt nic. Tedy ten MAD21, ne ta kočka :-).

          • Scotty
            11:53 25.03.2023

            Legálně by se v armyshopu neměl objevit nikdy.

            Legálně by se v armyshopu neměl objevit nikdy.

          • liberal shark
            13:19 25.03.2023

            To Scotty
            On je na to nějaký zákon? Třeba vz.95 jsou plné krámy?

            To Scotty
            On je na to nějaký zákon? Třeba vz.95 jsou plné krámy?

          • flanker.jirka
            13:35 25.03.2023

            Scotty
            Budou-li mít výrobci problém s nějakými várkami skrze kvalitu pro armádu, tak to hodí do armyshopů.
            Naopak, obávám se, že budou dříve v armyshopech než u vojáků.

            Scotty
            Budou-li mít výrobci problém s nějakými várkami skrze kvalitu pro armádu, tak to hodí do armyshopů.
            Naopak, obávám se, že budou dříve v armyshopech než u vojáků.

          • Hevonen
            11:33 26.03.2023

            Ak bude/je majiteľom vzoru Močr a zmluva bude správne napísaná, akýkoľvek problém s kvalitou varky by nemalo znamenať, ze ju môžu predať inde.

            Ak bude/je majiteľom vzoru Močr a zmluva bude správne napísaná, akýkoľvek problém s kvalitou varky by nemalo znamenať, ze ju môžu predať inde.

          • SYN_
            16:33 26.03.2023

            Čeho tím dosáhnou, že budou mít dražší dodávky? To je k něčemu dobré??

            Čeho tím dosáhnou, že budou mít dražší dodávky? To je k něčemu dobré??

          • Scotty
            18:33 26.03.2023

            Ministerstvo bude vlastnit průmyslový vzor. Takže bez svolení MO ho teoretiky nebude možné vyrábět a tedy ani prodávat.
            Dobré je to k tomu aby ho právě nebyli plné armyshopy....

            Ministerstvo bude vlastnit průmyslový vzor. Takže bez svolení MO ho teoretiky nebude možné vyrábět a tedy ani prodávat.
            Dobré je to k tomu aby ho právě nebyli plné armyshopy....

  • kazd
    12:31 23.03.2023

    Na rozdíl od zdejších odborníku co mají o všem jasno, je plno otázek nezodpovězených - Pakistán (na to že jsou muslimáci) dost podporuje Ukrajinu. Proč oplátkou nedosáhli ...Zobrazit celý příspěvek

    Na rozdíl od zdejších odborníku co mají o všem jasno, je plno otázek nezodpovězených

    - Pakistán (na to že jsou muslimáci) dost podporuje Ukrajinu. Proč oplátkou nedosáhli uvolnění prodeje vrtulí od USA? Dostali něco lepšího/ víc potřebného ? Proč něčeho potřebnějšího nedosáhli Slováci? Nebo stará pakistánská akvizice optikou času neobstojí cena/výkon a jsou třeba s Tureckem schopni udělat lepší deal? Pro USA by bylo uvolnění prodeje cashově výhodnější než dar Slovensku

    - 500 Hellfire je zcela mimo realitu standardní akvizice (a tím nemyslím ČR). Počítal bych s nákladově udržitelnou životností 10 let, jsou to Slováci schopni vypouštět taky z něčeho jiného ? (CV 90 myslím počítají se Spike, důvod pro akvizic nějakého dronu?)

    - Vipery prohrály všechna VŘ, kterých se účastnily. Pákistánské kusy dávali USA resp. výrobci, pokud by je vzal zpět, šanci "snížit kusovou cenu" v nějaké nabídce. Vnímám to tedy jako definitivní potvrzení, že se s touhle vrtulí v nové výrobě již nepočítá a Polsko svůj výběr nezmění.

    - z hlediska plánování je pořízení naprosto mimo nejen z důvodu provozních nákladů, které nemají Slováci alokovány a nemají odkud brát, ale zejména otevřením logiky "je to výhodné, tak to kupme". To je v našem regionu cesta do pekel, protože co je výhodné dlouhodobě nejsme schopni spočítat (od dálnic až po armádu)Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      13:27 23.03.2023

      Protože se kamarádí s Čínou. Tak mají od americké vojenské techniky útrum. Pákistán jich k 15 Viperům chtěl koupit dokonce 1000. Hellfire nemá možnost odpálení z pozemní ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože se kamarádí s Čínou. Tak mají od americké vojenské techniky útrum.

      Pákistán jich k 15 Viperům chtěl koupit dokonce 1000. Hellfire nemá možnost odpálení z pozemní techniky.

      Co Slováci plánují a na co mají zdroje bych nechal na nich. Ostatně počítají že první vrtulníky přijdou nejdřív než za dva roky.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        14:01 23.03.2023

        Ale áno, dá sa odpaľovať z pozemnej techniky, a je zavedený aj na lodiach LCS.
        Nóri darovali Ukrajine pre potreby pobrežnej obrany Hellfiry odpaľované z podstavca.

        Ale áno, dá sa odpaľovať z pozemnej techniky, a je zavedený aj na lodiach LCS.
        Nóri darovali Ukrajine pre potreby pobrežnej obrany Hellfiry odpaľované z podstavca.

        • Scotty
          14:59 23.03.2023

          Pokud vím nikdy to neopustilo experimentální fázi.

          Pokud vím nikdy to neopustilo experimentální fázi.

          • skelet
            15:45 23.03.2023

            Co je na RBS17 experimentálního?

            Co je na RBS17 experimentálního?

          • Scotty
            15:54 23.03.2023

            V použití na pozemních platformách. V USA se tak nepoužívají.

            V použití na pozemních platformách. V USA se tak nepoužívají.

          • flanker.jirka
            18:20 23.03.2023

            Longbow Hellfire je ve výzbroji MSHORAD na Strykeru.

            Longbow Hellfire je ve výzbroji MSHORAD na Strykeru.

        • SYN_
          10:47 25.03.2023

          Přesně tak, Stryker SHORAD má přece 2xLongbow Hellfire...

          Přesně tak, Stryker SHORAD má přece 2xLongbow Hellfire...

    • mudry.udrzbar
      14:15 23.03.2023

      píšeš to ako keby boli AZ-1Z nejaka exotika, ale ved ich vybrala a nakupila aj AČR :D Čo sa týká hellfire, tak konecne sa s technikou nakupi aj poriadny počet municie. Nakup ...Zobrazit celý příspěvek

      píšeš to ako keby boli AZ-1Z nejaka exotika, ale ved ich vybrala a nakupila aj AČR :D

      Čo sa týká hellfire, tak konecne sa s technikou nakupi aj poriadny počet municie. Nakup nejakych dronov s moznostou zdielat hellfire je urcite zaujimava moznost.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:30 24.03.2023

        USMC je jednou z největších a nejschopnějších armád na světě. Co je dobré pro něj, bude dobré i pro nás.

        USMC je jednou z největších a nejschopnějších armád na světě. Co je dobré pro něj, bude dobré i pro nás.

    • Danik
      14:40 23.03.2023

      Stejné jak v případě Turecka, kamarádíš se s Ruskem nebo Čínou? No military stuff for you.. 500 Hellfiru je normální objem standardní akvizice, když to daná armáda s obranou myslí ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejné jak v případě Turecka, kamarádíš se s Ruskem nebo Čínou? No military stuff for you..

      500 Hellfiru je normální objem standardní akvizice, když to daná armáda s obranou myslí vážně a techniku nemá jen pro srandu a pro ukázky na SIAF/NATO days.

      Viper v těch VŘ prohrál proti Apachi, Vy tu jančíte i kvůli AH-1Z, co by bylo v případě AH-64 si nechci představovat. Poláci jdou s AH-64, šance na změnu je minimální a nemýlím-li se přímo výrobce deklaroval, že Vipery a Venomy pro AČR budou poslední novovýroba (pokud tedy ještě nepřiletí na poslední chvíli ČR, že chce další).

      A Vy jste to počítal? Vy víte přesné provozní náklady AH-1Z v OSSR? Víme cca americké, jenže to je jen velmi nepřesná komparace.

      Dole jsem byl opraven (a díky za to), jelikož finance alokované kapitole MO SR na příští rok ještě vzrostou, problém tedy mohl být ten co příští rok bude v AČR při 2% HDP, tedy, "jak to utratíme?"

      Logiku "je to výhodné, tak (si to rychle zpočítejme a pak to kupme" používají Finové, používají Rumuné a další příklady se najdou rychle též. Neplánované, myšleno vyšší než plánované naklady můžou nastat u jakékoliv techniky, i ta co je koupena na základě standardního výběru v rámci dlouhodobé obranné koncepce. A skutečně to není situace jen u nás. Australané nebo Norové s NH-90 by mohli výpravět...

      Myslím, že skuteční odborníci na MO SR, velitelství VzS OSSR a slovenském genštábu to spočítané mají. Naskytla se příležitost, (jež neroste na stromech) obnovit ztracenou schopnost, ve prospěch celkového bojového potenciálu OSSR, nu a Slováci ji vzali.

      V AČR taktéž přijde čas na obnovení ztracených schopností, akorát že 2/3 slevu už na ně s velkou pravděpodobností nedostaneme.Skrýt celý příspěvek

      • kazd
        15:05 23.03.2023

        Vase pocity, ktere zde pusete se nezakladaji realite "Recent events, such as the visit of a US envoy to Pakistan-occupied Kashmir late last year, and the approval of Pakistan's ...Zobrazit celý příspěvek

        Vase pocity, ktere zde pusete se nezakladaji realite
        "Recent events, such as the visit of a US envoy to Pakistan-occupied Kashmir late last year, and the approval of Pakistan's F-16 maintenance package, are examples of how this is playing out."Skrýt celý příspěvek

        • Danik
          15:48 23.03.2023

          :-D :-D Mě zase baví, že realita ty Vaše pocity tak deprimuje. Je sakra rozdíl mezi tím dostat díly pro stroje co už mají, protože byli "hodní hošani" a povolením prodeje zcela ...Zobrazit celý příspěvek

          :-D :-D Mě zase baví, že realita ty Vaše pocity tak deprimuje.

          Je sakra rozdíl mezi tím dostat díly pro stroje co už mají, protože byli "hodní hošani" a povolením prodeje zcela nových systémů, které použivají USMC (plus další dva, teď už tři státy). Turecko má F-16, zlobili, nebude F-35.Skrýt celý příspěvek

          • kazd
            16:26 23.03.2023

            Nechapu o cem pisete. Pakistan "dostal za pomoc UA" kseft s F16 za cca 450 mUSD. SR misto aby rekla chceme taky, dejte nam motory, rakety, bomby, trenazery, starsi F16 na vycvik ...Zobrazit celý příspěvek

            Nechapu o cem pisete. Pakistan "dostal za pomoc UA" kseft s F16 za cca 450 mUSD. SR misto aby rekla chceme taky, dejte nam motory, rakety, bomby, trenazery, starsi F16 na vycvik atd.. pak budeme mit kapacitu/ schopnosti pomoct s air policingem na Islandu, Pobalti a ulevit Holandanum a Britum...coz nase "pidi" zakazka F16 neumoznuje...
            Tak misto toho se nekdo rozplyva nad Viperem, ktere nikdy nechteli, nikdy ho na rozdil od F16 nikam neposlou z duvodu verejneho mineni a udrzet vycvicene posadky bude stat majlant. Je to nejenom z financniho/rozpoctoveho, ale i vojenskeho pohledu naprosto nesmyslna akvizice. Neverim, ze USA nebyli pristupne jednani. Duvod je spis mit argument proti Ficovi az bude tvrdit " ja nejsem proti usa vzdyt jsem delal F16". A my jsme udelali viper a cv 90 jsme lepsi...Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            16:42 23.03.2023

            Kazd: Vzal jste v úvahu, že od SR nikdo nečeká posílání letadel na Island. Ale obranu před choutkami jižního souseda, nebo obranu východní hranice NATO. A tady ty vrtulniky dávají ...Zobrazit celý příspěvek

            Kazd: Vzal jste v úvahu, že od SR nikdo nečeká posílání letadel na Island. Ale obranu před choutkami jižního souseda, nebo obranu východní hranice NATO.
            A tady ty vrtulniky dávají poněkud jiný význam.Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            16:46 23.03.2023

            Ten "kšeft" za 414 mil Euro s F-16 = poskytnutí náhradních dílů, aby PAF bylo schopné své 3 letky co už mají nějaký pátek, vůbec udržet v provozu. To je skutečně něco jiného než ...Zobrazit celý příspěvek

            Ten "kšeft" za 414 mil Euro s F-16 = poskytnutí náhradních dílů, aby PAF bylo schopné své 3 letky co už mají nějaký pátek, vůbec udržet v provozu. To je skutečně něco jiného než poskytnout 12 nových Viperů a k nim 1000 Hellfirů II.

            "The US’ Indo-Pacific strategy remains focussed on India. Donald Lu, the US Assistant Secretary of State for South and Central Asian Affairs, said that America isn’t giving any aid to Pakistan; rather, it’s just the sale of spare parts which won’t add anything to Pakistan’s capabilities."

            "Theoretically, this is the correct position because $450 million is not a huge amount. It is barely enough to buy the necessary nuts and bolts to keep the three aircraft squadrons in Pakistan Air Force (PAF) operational."

            Nu takže tímto snad můžeme kapitolu Pakistán uzavřít.


            Nevím kde někdo bere to přesvědčení (někdo by mohl říci i drzost) si myslet, že Spojené státy americké jsou nějaký bazaar v Turecku, se kterým se bude handlovat i na darech.

            Pokud by Slovensko tento "pakistánský deal" vzalo, dostalo by ND (žádné letuschopné stroje nebo munici) za 450 mil USD (PAF svoje F-16 musí mít v hodně bídném stavu).

            Jestli je lepší vzít ND pro F-16 za 450 mil USD, pro zcela nových 14 strojů, ke kterým již základní zázemí bylo pořízeno (a navíc na západě se na to díly díky rozšířenosti F-16 válejí všude) nebo "vrtákový deal" za 660 mil USD, díky kterému dostanou 12 plnokrevných bitevníků, základní ND a zázemí, výcvik a k tomu 500 špičkových ATGM.

            Tohle porovnání ať už si udělá každý sám....Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            16:46 23.03.2023

            Kazd: Aká pidi zakázka F-16? Vy máte 14 ks Gripen a lietate s nimi air policing misie do pobaltia aj na island, prečo by tie naše F-16 nemohli? Prečo by objednávka rakiet pre F-16 ...Zobrazit celý příspěvek

            Kazd: Aká pidi zakázka F-16? Vy máte 14 ks Gripen a lietate s nimi air policing misie do pobaltia aj na island, prečo by tie naše F-16 nemohli? Prečo by objednávka rakiet pre F-16 mala byť jednorazová záležitosť a nemôžeme si ich v budúcnosti objednať viac? Prečo by sme nemohli mať aj bojové helikoptéry, ktoré boli vyradené pacifistickou vládou za mierového stavu bez náhrady? Čo to trepeš za nezmysly?Skrýt celý příspěvek

          • Jirosi
            18:46 23.03.2023

            Sgt Murphy: Fyzikálně vám nebude bránit nic. Ale pak jsou tu oblasti jako politická situace, kdy tuhle misi musí někdo schvalit/zaplatit. A tady bych u vás z podporou už moc ...Zobrazit celý příspěvek

            Sgt Murphy: Fyzikálně vám nebude bránit nic.
            Ale pak jsou tu oblasti jako politická situace, kdy tuhle misi musí někdo schvalit/zaplatit. A tady bych u vás z podporou už moc nepočítal.
            Ale pokud se tahle situace změní, budu jen rád, že mohou přiznat svůj omyl.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            08:32 24.03.2023

            USA potřebovaly pákistánskou podporu kvůli operacím v Afghánistánu. Tato potřeba dnes už tak nějak odpadla.

            USA potřebovaly pákistánskou podporu kvůli operacím v Afghánistánu. Tato potřeba dnes už tak nějak odpadla.

      • kazd
        17:46 23.03.2023

        O tom jak SR dokupuje F16 a alokuje prostedky na F16 si rekneme po volbach. Uzavirejete si co chcete, Pakistan jasne ukazuje kudy slo jit. Az bude SR resit, ze pocet F 16 nestaci ...Zobrazit celý příspěvek

        O tom jak SR dokupuje F16 a alokuje prostedky na F16 si rekneme po volbach.
        Uzavirejete si co chcete, Pakistan jasne ukazuje kudy slo jit. Az bude SR resit, ze pocet F 16 nestaci pokryt to co v cesku gripeny a L 159 ( coz je uz ted jasne) tak si vzpomeneme.Skrýt celý příspěvek

        • kazd
          17:47 23.03.2023

          Alokuje na Vipery

          Alokuje na Vipery

        • Danik
          17:52 23.03.2023

          Nechci nikomu kazit iluze, ale ony L-159 u 212ky u nás toho fakt moc nepokrývaly (kromě cvika AG a pár návodčích vlastně nic).

          Nechci nikomu kazit iluze, ale ony L-159 u 212ky u nás toho fakt moc nepokrývaly (kromě cvika AG a pár návodčích vlastně nic).

          • Jirosi
            18:48 23.03.2023

            Pss! Tohle se tady nesmí říkat...

            Pss! Tohle se tady nesmí říkat...

          • liberal shark
            08:34 24.03.2023

            Přesně tak. Byla to slepá ulička, je to slepá ulička a bude to slepá ulička, dokud někdo nenajde dost odvahy na to, aby ji konečně zrušil.

            Přesně tak. Byla to slepá ulička, je to slepá ulička a bude to slepá ulička, dokud někdo nenajde dost odvahy na to, aby ji konečně zrušil.

          • Maximus
            08:44 24.03.2023

            Doktrinalně se v AČR s L-159A počítá jako s bojovým letadlem. Skutečná bojova hodnota je v těchto úvahách vedlejší. Po schválení nákupu F-35 je nejvýhodnější L-159 utlumit a ...Zobrazit celý příspěvek

            Doktrinalně se v AČR s L-159A počítá jako s bojovým letadlem. Skutečná bojova hodnota je v těchto úvahách vedlejší.
            Po schválení nákupu F-35 je nejvýhodnější L-159 utlumit a posílat postupně na UA.
            Hlavně už neinvestovat do žádné MLU. Zcela vyhozené peníze.
            Udržení letky Gripenu v případě darování by stálo podobně a to je letadlo, které ma skutečnou bojovou hodnotu.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:55 24.03.2023

            Po dodání/zahájení přeškolování na F-35. Rozhodně ne po nákupu.

            Po dodání/zahájení přeškolování na F-35. Rozhodně ne po nákupu.

          • Matesaax
            16:04 24.03.2023

            No ale nebýt L-159,tak krom letky Gripenů by tady nebylo nic jiného.Maximálně by 212.letka dodnes létala na starých L-39ZA.

            No ale nebýt L-159,tak krom letky Gripenů by tady nebylo nic jiného.Maximálně by 212.letka dodnes létala na starých L-39ZA.

          • Jirosi
            20:23 24.03.2023

            Matesaax: Za peníze do L159 tu mohlo být 36ks Gripenu. Vzhledem k "uzitecnosti", je to pouze koule na noze armády. Protože pro bojové nasazení jsou tu pouze ty Gripeny, zbytek je ...Zobrazit celý příspěvek

            Matesaax: Za peníze do L159 tu mohlo být 36ks Gripenu.

            Vzhledem k "uzitecnosti", je to pouze koule na noze armády. Protože pro bojové nasazení jsou tu pouze ty Gripeny, zbytek je "vip aeroklub". Trošku drahá zábava.Skrýt celý příspěvek

          • Pavka
            20:26 24.03.2023

            Matesaax: Nebýt L-159, tak bychom provozovali vlastních 28-36 ks bojových letadel kategorie F-16 nebo Gripen C/D ve spojení s trenérem L-39 jako většina normálních zemí ...Zobrazit celý příspěvek

            Matesaax: Nebýt L-159, tak bychom provozovali vlastních 28-36 ks bojových letadel kategorie F-16 nebo Gripen C/D ve spojení s trenérem L-39 jako většina normálních zemí odpovídající ekonomické síly. No ale "vždyˇť jsme češi" a tak holt musíme mít vlastní cestu za každou cenu.

            Což mi připomíná, že to vypadá, že další takový poklad z dílny nebohého českého průmyslu jménem CZ Phantom bude "zcela nečekaně" a samozřejmě opět ve vší tichosti pomalu vyřazován z aktivní služby.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            10:55 25.03.2023

            Pavka: že se "to" zkusilo to podle mně zase taková chyba nebyla (budoucnost letadla se dst drasticky "láme" na tom kolik se jich podaří prodat, s větším prodejem totiž jednak klesá ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavka: že se "to" zkusilo to podle mně zase taková chyba nebyla (budoucnost letadla se dst drasticky "láme" na tom kolik se jich podaří prodat, s větším prodejem totiž jednak klesá cena, druhak roste paleta integrované výzboje a taky dostupnost a cena servi¨su...).
            Spíš vidím jako chybu se donekonečna držet mrtvého typu který neprorazil a nemá další šanci prorazit... Několik dvoumístných trenérů a šlus, ne prodlužované umírání...Skrýt celý příspěvek

          • Danik
            16:31 25.03.2023

            @Pavka Je obranný průmysl a obranný průmysl. I slepec už snad dnes vidí jak klíčové je mít vlastní zbrojní průmysl. Tento však musí být ideálně konkurenceschopný. Tu se stalo, že ...Zobrazit celý příspěvek

            @Pavka

            Je obranný průmysl a obranný průmysl. I slepec už snad dnes vidí jak klíčové je mít vlastní zbrojní průmysl. Tento však musí být ideálně konkurenceschopný. Tu se stalo, že díky soudruhům z východu se ten náš degradoval z evropské elity na východní zchátralý bleší trh. Inu bolelo to, ale bylo ho třeba vybudovat zpátky. Takže ano L-159 snad končí a měla být vyřazena a nahrazena už dávno, na druhou stranu tu dnes máme dobrý cvičák L-39NG. Sice se vyřazují Phantomy, ale jsou nahrazovány opět českými CZ P-10C, což už se opět dostáváme někam úplně jinam než u Phantomů, tahle zbraň už si nějakou dobu získává třeba americký trh, kde je výrazně chválena a stavěna blízko Glocku.

            A přímo k těm P-10C, fakt to není ve vší tichosti, ale je to hlasitě prezentováno jak armádou tak MO naprosto všude....Skrýt celý příspěvek

      • SpiritWar
        18:02 23.03.2023

        Naď je schopny minister, tak hadam to vsetko dobre prepocitali, ale je tu jeden aspekt, ze idu volby a hra sa o politicky kapital. A uz som to tu pisal ,ale kazdy to tu ignoroval ...Zobrazit celý příspěvek

        Naď je schopny minister, tak hadam to vsetko dobre prepocitali, ale je tu jeden aspekt, ze idu volby a hra sa o politicky kapital. A uz som to tu pisal ,ale kazdy to tu ignoroval ze ossr malo a stale ma problem z prevadzkou uh60. Aby bolo jasne ja som velmi spokojny z doterajsim vyberom zbranovych sistemov podla mna budujeme velmi modernu armadu. Ale vzdy sa vomne prebudi skeptik napr. Ako vcera ked som sa dozvedel ze z presova do detvy prisli po vlastnej ose Vetriesky aby ich prerobily na Stabne vozidla, lebo su nato peniaze a niesu k dispozici tatry 8x8... v dnesnej dobe kontajnerovovej ide ossr vrazat prachy do SKRIŇOVYCH V3S.
        Ale tu niekto pisal ze pvo svk sa ma riesit sistemovo vramci nato, to ma ukludnilo a nebudem uz dalej kritizovat vyber viperov.Skrýt celý příspěvek

        • Danik
          18:28 23.03.2023

          Tak já tohle chápu, sám mám při případné změně vlády negativním směrem, obavu o F-35, ale to by jsme nemohli kupovat nic dobrého/dražšího. Žádné Kc-390 (možná ČR), žádné ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak já tohle chápu, sám mám při případné změně vlády negativním směrem, obavu o F-35, ale to by jsme nemohli kupovat nic dobrého/dražšího. Žádné Kc-390 (možná ČR), žádné CV-90Mk.IV, Leo2A7+ atd. Prostě buď si jako společnost povíme, že obranu chceme budovat a tedy odvádět na ní potřebné finance a nebo ne, takže to budeme různě ochcávat a šolichat...a tohle je pak imho zbytečné úplně.

          S těmi V3S je to šílenost... snad se OSSR rozhoupe a provede pořádnou akvizici na nízké stovky kusů jako nedávno AČR. I tak, ale u nás pořád občas vejtřasky na útvarech najdeme, bude to chtít další stovky i na obměnu 810 a starších 815. BTW Tatra teď n jaře má přijít s novou kabinou pro řadu FORCE a navíc už je hotov ten nový V12 motor a zkouší se.

          To s tou PVO, je ale iniciativa Německa, které chce vyřešit evropskou AICBM, tedy pozor, jedná se jen o tuto vrstvu PVO (tedy nejvyšší, splňuje Arrow 3), ovšem další vrstvy a schopnosti PVO jako VSHORAD, SHORAD (MRAD), C-RAM, ADW případně ATBM si státy budou dále řešit na národní bázi.Skrýt celý příspěvek

          • SpiritWar
            20:20 23.03.2023

            Viperi maju svoju logiku, ale musi vyjst spolupraca z cr, (CR musi zvladnut servis, logistiku a spolu musime drilovat taktiku ) financie snad nejak naskrabeme a vsetko bude krasne. Zobrazit celý příspěvek

            Viperi maju svoju logiku, ale musi vyjst spolupraca z cr, (CR musi zvladnut servis, logistiku a spolu musime drilovat taktiku ) financie snad nejak naskrabeme a vsetko bude krasne.Skrýt celý příspěvek

        • Sgt Murphy
          19:46 23.03.2023

          SpiritWar pozeraj sa teraz sa chystá ďalšia "atómofka" za min. 500 mil. € na to aby každý občan čo príde voliť dostal 500 € na ruku. Vláda má peňazí na rozflákanie až až a koľko z ...Zobrazit celý příspěvek

          SpiritWar pozeraj sa teraz sa chystá ďalšia "atómofka" za min. 500 mil. € na to aby každý občan čo príde voliť dostal 500 € na ruku. Vláda má peňazí na rozflákanie až až a koľko z toho už aj reálne rozhádzala na totálne nezmysly. Tu sa nie je o čom baviť či je alebo nie je v štátnom rozpočte dosť prostriedkov na obranu, ktorej rozpočet stále nie je na 2% HDP, alebo hocičo iné napr. zdravotníctvo, školstvo atď. Tých financií je dosť len by bolo treba naučiť politikov ako s nimi hospodáriť. Táto vláda rozhádzala s prepáčením na pi@oviny toľko peňazí že armáda z toho mohla byť komplet novo prebudovaná a zmodrnizovaná od základov.Skrýt celý příspěvek

        • Hevonen
          10:08 24.03.2023

          O tých V3S pochybujem.
          Prosím nemýľme si údržbu s modernizáciami.
          Ak nie je iné, tak tie štábne V3S musia byť v pojadznom a funkčnom stave.

          O tých V3S pochybujem.
          Prosím nemýľme si údržbu s modernizáciami.
          Ak nie je iné, tak tie štábne V3S musia byť v pojadznom a funkčnom stave.

        • pjaro77
          08:21 06.04.2023

          Skrine z V3S by dobre poslúžili v kdejakej záhradke ako dielnička/ sklad na náradie. Koľko som takých videl už za socíku.

          Skrine z V3S by dobre poslúžili v kdejakej záhradke ako dielnička/ sklad na náradie. Koľko som takých videl už za socíku.

        • Ján Paliga
          11:28 06.04.2023

          @ Sprit

          V Prešove ale štábne vozidlá PV3S majú. V Detve možno absolvujú len nejakú dielčiu modernizáciu... Alebo máš informácie o prestavbe trebárs valníkových PV3S na skriňové?

          @ Sprit

          V Prešove ale štábne vozidlá PV3S majú. V Detve možno absolvujú len nejakú dielčiu modernizáciu... Alebo máš informácie o prestavbe trebárs valníkových PV3S na skriňové?

  • Malarkey
    11:57 23.03.2023

    Určitě si spousta lidí myslí, že se ta pomoc dala použít jinak, ale na pvo, raketomety nebo tanky Slovensko bude mít v rozpočtu výhledově prostředky. S obnovou vrtulníku se asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Určitě si spousta lidí myslí, že se ta pomoc dala použít jinak, ale na pvo, raketomety nebo tanky Slovensko bude mít v rozpočtu výhledově prostředky. S obnovou vrtulníku se asi vůbec nepočítalo a tohle pro vedení ossr, byla příležitost vrtulníky znovu zavézt do výzbroje.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    11:42 23.03.2023

    ...čtu tady tu diskuzi a je vidět, jak jsme si CZ a SK tím přístupem stále podobní :) "„Ano, chtěla jsem růži, a toto je růže… Ale naprosto nevhodná…! …k mému věku, k barvě ...Zobrazit celý příspěvek

    ...čtu tady tu diskuzi a je vidět, jak jsme si CZ a SK tím přístupem stále podobní :)

    "„Ano, chtěla jsem růži, a toto je růže… Ale naprosto nevhodná…! …k mému věku, k barvě šatů, ke společnosti, kterou očekávám, prostě nevhodná!“ „A servírovat v mém věku jako zákusek rakvičky je prostě ohavné!“ „… Ne, ne, zásadně ne!“

    A chudák Jura.Flanker - sotva se trochu zhojily rány a mohl ukončit braní antidepresiv z výsledku českého výběru mixérů, tak SLováci zavalí s nenáviděnými US vrtulníky toto... :) když to čtu, tak zažívám dejavu z těch diskuzí, akorát tam to bylo "US mašiny jsou šrot, lepší jsou EU voňavky s kevlarovými koberečky".Skrýt celý příspěvek

    • Danik
      12:19 23.03.2023

      :-D:-D:-D

      Tak teď jsi mi odjebal dekel.

      :-D:-D:-D

      Tak teď jsi mi odjebal dekel.

    • Jirosi
      16:43 23.03.2023

      Také jsem čekal další vlnu po tom co v Německu vybrali LUH.

      Také jsem čekal další vlnu po tom co v Německu vybrali LUH.

  • Svätopluk
    10:55 23.03.2023

    Veľa argumentov vrátane mojho bolo, že armáda by mala radšej kúpiť ďalšie UH60 pre použitie aj na Slovensku v rámci krízového manažmentu. Po prečítaní musím aj svoj názor ...Zobrazit celý příspěvek

    Veľa argumentov vrátane mojho bolo, že armáda by mala radšej kúpiť ďalšie UH60 pre použitie aj na Slovensku v rámci krízového manažmentu. Po prečítaní musím aj svoj názor prehodnotiť.
    MOSR nemože donekonečna zachraňovať MINV. Je veľká škoda, že vedenie MINV za posledné roky do vrtuˇˇlníkov neivestovalo prakticky nič a ak áno ta kúpili 2x Bell.
    Chápem MOSR, že týmto nákupom chce rozšíri´ť svoje schopnosti.

    Čo sa týka MINV aká by bola podľa vás ideáln kombinácia na krízový manažment? Za mňa 3 ťažké AW189 a k nim 6 Bell429 (+1, kt už máme).Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
      12:02 23.03.2023

      Absolútne ani nevidím potrebu existencie letky MINV, ktorej akože prácu stačia ako dnes len 3 vrtuľníky (2x Mi-17, z toho jeden dnes už nelieta, 1x Bell 429 ... Takže už len ...Zobrazit celý příspěvek

      Absolútne ani nevidím potrebu existencie letky MINV, ktorej akože prácu stačia ako dnes len 3 vrtuľníky (2x Mi-17, z toho jeden dnes už nelieta, 1x Bell 429 ... Takže už len prakticky dnes už len 2 vrtuľníky). Skutočne jedine na čo tie vrtuľníky slúžia je vyvážanie rití papalášov a ostatné úlohy by kľudne mohli vykonávať vrtuľníky ministerstva obrany a záchranné akcie vykonáva súkromná ATE. Pátracie akcie sa môžu vykonávať pomocou drónov, na to helikoptéry netreba. Zbytočne vyhodené peniaze. Piloti MO SR potrebujú ročný nálet a nelietať len tak naprázdno, môžu lietať aj v rámci domáceho krízového manažmentu. Vôbec nevidím akože k čomu by malo byť na Slovensku 3x AW189 a 6x Bell 429, akú prácu by mali akože vykonávať? Za ten nezákonný nákup AW189 čo spravil Mikulec by som mu odtrhol gule, tu je potreba aby verejný činitelia mali hmotnú zodpovednosť aby sa nerozhadzovali desiatky miliónov z verejných financií len tak do luftu.Skrýt celý příspěvek

      • Lukas123
        12:12 23.03.2023

        Ja si práve myslím že je potreba mať letku MINV. Veď oni môžu vykonávať súčinnosť, a aj vykonávajú pre PZ, horskú službu, hasičov, pátranie po osobách, ochrana hraníc atď. Prečo ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja si práve myslím že je potreba mať letku MINV. Veď oni môžu vykonávať súčinnosť, a aj vykonávajú pre PZ, horskú službu, hasičov, pátranie po osobách, ochrana hraníc atď. Prečo by to všetko mali robiť OSSR s UH-60. Oni majú dosť svojich úloh a myslím si že na tie by sa mali špecializovať a vrtuľníky MINV by sa mali zase špecializovať na svoje úlohy+ by mohli ako napr. v ČR plniť aj úlohy LZS.Skrýt celý příspěvek

        • Sgt Murphy
          12:31 23.03.2023

          Na to by stačili keby sa armáde dokúpili povedzme 4x UH-72 Lakota. "Prácu", ktorou argumentuješ že je potreba tie vrtuľníky, ktoré dnes stačia 2 ks, by kľudne mohli prevziať ...Zobrazit celý příspěvek

          Na to by stačili keby sa armáde dokúpili povedzme 4x UH-72 Lakota. "Prácu", ktorou argumentuješ že je potreba tie vrtuľníky, ktoré dnes stačia 2 ks, by kľudne mohli prevziať armádna letka. Pátranie po osobách vo veľkom prevzali dróny a na ochranu resp. hliadkovanie hraníc tiež sú lepšie dróny. ATE ako súkromný subjekt vykonáva svoju službu podľa všetkého dobre, netuším prečo by sa mali opäť nahradené štátom.Skrýt celý příspěvek

          • Lukas123
            12:38 23.03.2023

            A ako vieš že stačia momentálne 2 kusy? Ja si myslím že práve kvôli tomu aby boli všetky úlohy zabezpečené a pokryté je potreba viacej strojov. U väčšiny štátov je úplný štandard ...Zobrazit celý příspěvek

            A ako vieš že stačia momentálne 2 kusy? Ja si myslím že práve kvôli tomu aby boli všetky úlohy zabezpečené a pokryté je potreba viacej strojov. U väčšiny štátov je úplný štandard mať policajnú letku. Armáda by sa mala sústrediť na svoje úlohy. A boli ak plány na nákup UH-72 ale pre potreby armády ako je výcvik a podobne.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            12:46 23.03.2023

            Pretože stačia. Jediný kto potrebuje vrtuľník u polície je zásahovka. Tých akcií je toľko? Keď také niečo bude potreba tak môže Lynx commando využiť aj armádny stroj, ostatne ...Zobrazit celý příspěvek

            Pretože stačia. Jediný kto potrebuje vrtuľník u polície je zásahovka. Tých akcií je toľko? Keď také niečo bude potreba tak môže Lynx commando využiť aj armádny stroj, ostatne potreby 5. pluku a Lynxu sa v takejto akcii skoro nelíšia. HZS dnes väčšinou využíva služieb ATE. Na pátracie akcie tiež využívajú dróny s termokamerami, na to vrtuľník dnes ani nie je potreba. Ten Bell-429 si kúpil Kaliňák aby v tom vyzeral "cool" a mohol si vyvážať riť po republike. Taktiež ani na monitoring dopravy ich netreba, ale dróny. Keď dôjde k nejakej katastrofe raz za 5 rokov, môžu tam letieť vojenské stroje, na to nemusí existovať letka. Lesných požiarov je tiež tak málo že ich hasiči prakticky nepotrebujú a ak áno, v tých prípadoch nie je žiadna prekážka aby tam neleteli vrtuľníky Black Hawk.Skrýt celý příspěvek

          • Malarkey
            06:18 24.03.2023

            PČR má u nás 10 vrtulníků a běžně je využívá. U vás policie vrtulníky nemá?
            https://www.policie.cz/clanek/...

            PČR má u nás 10 vrtulníků a běžně je využívá. U vás policie vrtulníky nemá?
            https://www.policie.cz/clanek/...

      • Svätopluk
        12:12 23.03.2023

        Skor mi ide o to, že ak má byť letka MINV tak aby boli ´tažké vrtulníky na hasenie napr lesných požiarov aprenos materiály a osob. Ľahké na monitoring a napr SAR. Ale plácanie typu ...Zobrazit celý příspěvek

        Skor mi ide o to, že ak má byť letka MINV tak aby boli ´tažké vrtulníky na hasenie napr lesných požiarov aprenos materiály a osob. Ľahké na monitoring a napr SAR. Ale plácanie typu jeden Mi17 a Bell429 a teraz akože Mi17 Aw139 a Bell429 to je ta absolútne postavené na hlavu...čakal nejaký koncepct a predstavu od tohto nákupuSkrýt celý příspěvek

        • Lukas123
          12:26 23.03.2023

          To absolútne súhlasím, takisto súhlasím s kritikou Mikulca a jeho protizákonného obstarania to bolo uplne cez čiaru. Preto som aj nižšie pisal že by bolo lepšie zaobstarať dva typy ...Zobrazit celý příspěvek

          To absolútne súhlasím, takisto súhlasím s kritikou Mikulca a jeho protizákonného obstarania to bolo uplne cez čiaru. Preto som aj nižšie pisal že by bolo lepšie zaobstarať dva typy od jedného výrobcu a ten Bell odpredať.Skrýt celý příspěvek

        • Sgt Murphy
          12:37 23.03.2023

          1-2x do roka horí les, kde je potreba nasadenie 1-2 helikoptér. To si myslím môže armáda dovoliť pomôcť bez toho aby skrachovala z náletu toľko veľa leteckých hodín. Letka ...Zobrazit celý příspěvek

          1-2x do roka horí les, kde je potreba nasadenie 1-2 helikoptér. To si myslím môže armáda dovoliť pomôcť bez toho aby skrachovala z náletu toľko veľa leteckých hodín. Letka ministerstva vnútra nepotrebuje prevážať žiaden nadrozmerný materiál a čo sa týka prevozu osôb, tam je dnes Mi-17 "overkill" a táto spôsobilosť je potrebná tak málo že by ju bez problémov tých pár razí do roka zastúpili aj armáde Blackhawky. Ostatne Black Hawk by mohli doplniť menšie UH-72 Lakota s finančnou pomocou USA, čo by bolo lacnejšie a čo sa týka pátracích akcií, monitoring dopravy, ochrana hraníc, tam je potreba dokúpiť dróny a nie helikoptéry.Skrýt celý příspěvek

          • Lukas123
            12:41 23.03.2023

            Ja z časti rozumiem tvojim argumentom, ale nechápem prečo by nemohlo mať MINV pre svoje potreby aspoň 4-5 vrtuľníkov. Letecká služba policie ČR ich má okolo 16, plus majú aj armádu ...Zobrazit celý příspěvek

            Ja z časti rozumiem tvojim argumentom, ale nechápem prečo by nemohlo mať MINV pre svoje potreby aspoň 4-5 vrtuľníkov. Letecká služba policie ČR ich má okolo 16, plus majú aj armádu aj súkromných prevádzkovateľov LZS. Takže asi majú pre ne využitie.Skrýt celý příspěvek

          • Sgt Murphy
            12:56 23.03.2023

            Chcel by som naozaj vidieť zoznam úloh, na ktoré sú reálne tie helikoptéry používané. Vynecháme argument nášho ministerstva vnútra že nimi chce hasiť požiare, pretože tu naozaj tak ...Zobrazit celý příspěvek

            Chcel by som naozaj vidieť zoznam úloh, na ktoré sú reálne tie helikoptéry používané. Vynecháme argument nášho ministerstva vnútra že nimi chce hasiť požiare, pretože tu naozaj tak veľa nehorí aby na to boli potreba letky za niekoľko desiatok miliónov dolárov a vynechajme aj argument Rakúskej polície že potrebujú nimi lietať väčšie zásahové tímy polície, pretože Lynx policajné komando naozaj nepotrebuje tak často lietať hore dole po republike a zatýkať mafiánov a teroristov.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          14:34 23.03.2023

          Na hasenie lesných požiarov sa používa UH-60 (predtým Mi-17). Dokonca sa k tomu robil aj certifikát a kupovali sa nové vaky. BH odnesie v podvese 4000 kg presne ako Mi-17. A ...Zobrazit celý příspěvek

          Na hasenie lesných požiarov sa používa UH-60 (predtým Mi-17). Dokonca sa k tomu robil aj certifikát a kupovali sa nové vaky. BH odnesie v podvese 4000 kg presne ako Mi-17. A vojenskí piloti si to aspoň môžu zapísať ako letové hodiny pričom robia niečo užitočné zároveň a nelietajú len tak. Na vyváženie papalášov v letke MV by im úplne stačilo kúpiť 2 AW-109 na ktoré máme dokonca na Slovensku servisné strediskoSkrýt celý příspěvek

    • Lukas123
      12:04 23.03.2023

      Ja by som skôr kúpil všetko od jedného výrobcu- 3x AW-189 a 3x AW-169

      Ja by som skôr kúpil všetko od jedného výrobcu- 3x AW-189 a 3x AW-169

    • Thatguy
      12:12 23.03.2023

      Ja by som povedal ze sa naskytuje situacia kde by MINV ma možnosť prevziať armádne blackhawky a vyriešilo by to všetky problémy MINV a MO by kúpilo Venom 12 + 5 chinook

      Ja by som povedal ze sa naskytuje situacia kde by MINV ma možnosť prevziať armádne blackhawky a vyriešilo by to všetky problémy MINV a MO by kúpilo Venom 12 + 5 chinook

      • Lukas123
        12:24 23.03.2023

        UH-60M je zbytočne dráhy na používanie v letke MINV, a momentálne by určite neboli financie na UH-1 a Chinook, to je úplne mimo.

        UH-60M je zbytočne dráhy na používanie v letke MINV, a momentálne by určite neboli financie na UH-1 a Chinook, to je úplne mimo.

        • Sgt Murphy
          14:22 23.03.2023

          AW189 zakúpený ministerstvom vnútra má náklady na prevádzku porovnateľné s UH-60M.

          AW189 zakúpený ministerstvom vnútra má náklady na prevádzku porovnateľné s UH-60M.

        • Jirosi
          16:55 23.03.2023

          Ono dost záleží jak tu cenu porovnavate.
          Zda počítáte jen cenu BH, ale ty budete platit i když koupíte další vrtulník.

          Oni ty extra hodiny jsou vlastně levné..

          Ono dost záleží jak tu cenu porovnavate.
          Zda počítáte jen cenu BH, ale ty budete platit i když koupíte další vrtulník.

          Oni ty extra hodiny jsou vlastně levné..

      • Sakul
        20:30 23.03.2023

        Lynx by vedel rozprávať co by sa dalo s UH60tkou….mám dosť silný pocit hraničiaci s istotou, že už toho spolu vyskúšali dosť a určite to ešte neskončilo :)

        Lynx by vedel rozprávať co by sa dalo s UH60tkou….mám dosť silný pocit hraničiaci s istotou, že už toho spolu vyskúšali dosť a určite to ešte neskončilo :)

    • Sgt Murphy
      13:37 23.03.2023

      Namiesto letky ministerstva vnútra by mohli už konečne vzniknúť v Ozbrojených Silách aj riadne Aktívne zálohy nie tie čo máme dnes, ktoré by boli povolané v čase mimoriadnych ...Zobrazit celý příspěvek

      Namiesto letky ministerstva vnútra by mohli už konečne vzniknúť v Ozbrojených Silách aj riadne Aktívne zálohy nie tie čo máme dnes, ktoré by boli povolané v čase mimoriadnych udalostí aj v rámci domáceho krízového manažmentu podobne ako to je u National Guard v USA a mali by mať aj vlastnú vrtuľníkovú letku UH-72 Lakota, ktoré by zabezpečovali úlohy pre domáci krízový manažment. Ostatne úlohy ktorú vykonáva dnes 1x Mi-17 u MV by niekoľko krát do roka zastali armáde BH. Vyriešené.Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
      14:18 23.03.2023

      Ponuka ale nestala tak, že sme si mohli vybrat techniku za 660 mil $. USA evidetne ponukli AZ-1Z so zlavou 660 mil a ber alebo nechaj tak.

      Ponuka ale nestala tak, že sme si mohli vybrat techniku za 660 mil $. USA evidetne ponukli AZ-1Z so zlavou 660 mil a ber alebo nechaj tak.

      • Jirosi
        17:02 23.03.2023

        Ono to spíše bylo jinak. Dostaly nabídku řekněme na 300mil USD. S tím, že pokud by byl zájem o ty vrtulníky, tak se částka navýší. Ale současně si musí doplatit. 320 původní ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono to spíše bylo jinak.
        Dostaly nabídku řekněme na 300mil USD. S tím, že pokud by byl zájem o ty vrtulníky, tak se částka navýší. Ale současně si musí doplatit.
        320 původní dar+340 bonus+340 doplatek.

        Ale tohle ani jedna strana zveřejňovat nebude. A hezky to navazuje na ty další stroje co dostala CR zdarma.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
    10:31 23.03.2023

    Tenhle týden je samé vrtulníkové překvapení.Nejdříve Němci s jejich rezignací na bitevní vrtulníky a ted Slovensko u kterého bych opravdu nečekal,že ještě někdy pořídí bitevní ...Zobrazit celý příspěvek

    Tenhle týden je samé vrtulníkové překvapení.Nejdříve Němci s jejich rezignací na bitevní vrtulníky a ted Slovensko u kterého bych opravdu nečekal,že ještě někdy pořídí bitevní vrtulníky a oni dokonce Viper. Až jim trošku jim tu kombinaci Viper a UH-60 závidím.Každopádně je pěkné,že konečně ze Slováky budeme mít společnou výzbroj.Nejdříve BVP a ted i bojové vrtulníky.Mohlo by s toho těžit i CLV,které chce kupovat pro výcvik armádních pilotů stroje Bell-412.Skrýt celý příspěvek

    • matu
      13:24 23.03.2023

      Souhlasím se vším kromě "kombinaci Viper a UH-60", protože přesně ta nedává vubec smysl. I když chápu jak k tomu "historicky" došlo. Buď Viper a Venom nebo Black Hawk a Apache. ...Zobrazit celý příspěvek

      Souhlasím se vším kromě "kombinaci Viper a UH-60", protože přesně ta nedává vubec smysl. I když chápu jak k tomu "historicky" došlo.
      Buď Viper a Venom nebo Black Hawk a Apache. Kombinace obojího je fakt drahý špás i pro mnohem větší letectva.Skrýt celý příspěvek

      • Jirosi
        17:05 23.03.2023

        Tady bych si počkal až co představí CR jako náhradu za Mi171.

        Tady bych si počkal až co představí CR jako náhradu za Mi171.

        • matu
          21:59 23.03.2023

          Ja myslel, ze nahrada za Mi-171 je prakticky dana a sice Chinook?

          Ja myslel, ze nahrada za Mi-171 je prakticky dana a sice Chinook?

          • SYN_
            04:31 24.03.2023

            No dané to asi není ale je fakt že je to celkem logické...

            No dané to asi není ale je fakt že je to celkem logické...

      • Matesaax
        18:38 23.03.2023

        Kombinace Viper+UH-60 v pohodě pokryje požadavky menšího letectva jako jsme my či Slovensko. Jiné vrtulníky v podstatě nejsou potřeba krom několika VIP strojů. Oproti tomu menší a ...Zobrazit celý příspěvek

        Kombinace Viper+UH-60 v pohodě pokryje požadavky menšího letectva jako jsme my či Slovensko. Jiné vrtulníky v podstatě nejsou potřeba krom několika VIP strojů. Oproti tomu menší a méně prakticky Venom vyžaduje přítomnost dalšího většího typu, tedy zbytečne zavádění třetího typu vrtulníku.Skrýt celý příspěvek

        • matu
          21:58 23.03.2023

          Ja myslel rozdíl hlavně v udrzbe, mezi jednim systemem H1 Venom + Viper (80% shodnych dilu, stejny kokpit, prakticky stejne servisni postupy) a Venom + Black Hawk, kde budete ...Zobrazit celý příspěvek

          Ja myslel rozdíl hlavně v udrzbe, mezi jednim systemem H1 Venom + Viper (80% shodnych dilu, stejny kokpit, prakticky stejne servisni postupy) a Venom + Black Hawk, kde budete potrebovat skoro vsechno 2x.
          Rozdil mezi Venomem a BH je 1 t (cca 3 t u Venomu a 4 t u BH uzitecneho zatizeni) a o neco vetsi vnitrni prostor BH. Rozhodne Black Hawk nijak nenahrazuje Chinook. Venom a BH jsou stejná třída, Chinnok je o tridu vyse.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            04:37 24.03.2023

            Venom a BH sice řekněme je stejná třída, ale to neznamená že jsou stejné/mají stejné paramtery. BH je o kus větší. Jak sám uvádíte, jde o cca. +33%. Ano, není to o řád, ale to ani ...Zobrazit celý příspěvek

            Venom a BH sice řekněme je stejná třída, ale to neznamená že jsou stejné/mají stejné paramtery. BH je o kus větší. Jak sám uvádíte, jde o cca. +33%. Ano, není to o řád, ale to ani Mi-171 není, dokonce ani Chinook není o řád výš, "jen" 3x...
            Pokud se některá země spokojí s BH jako s tím "největším" co u nich (v armádě) bude lítat tak proč ne...Skrýt celý příspěvek

          • matu
            07:29 24.03.2023

            SYN_: tak rozdil 33% a 300% aspon pro me pekne definuje rozdil mezi tridami

            SYN_: tak rozdil 33% a 300% aspon pro me pekne definuje rozdil mezi tridami

          • Hevonen
            10:49 25.03.2023

            3t a 4t je rozdiel medzi maximálnou a prázdnou hmotnosťou.
            Pri uzitocnej ten rozdiel je už väčší.
            Pri externom závese je to 80% rozdiel v prospech UH-60M.

            3t a 4t je rozdiel medzi maximálnou a prázdnou hmotnosťou.
            Pri uzitocnej ten rozdiel je už väčší.
            Pri externom závese je to 80% rozdiel v prospech UH-60M.

  • RiMr71
    10:12 23.03.2023

    ...tak doufám, že jednou uvidíme na dnech NATO společný nízký průlet třeba 16 hrbáčů!

    ...tak doufám, že jednou uvidíme na dnech NATO společný nízký průlet třeba 16 hrbáčů!

  • dominiXD
    09:52 23.03.2023

    Niekto krátke porovnanie AH64 a AH1Z ?
    cena, nosnosť rakiet,...
    dobre rozumiem že oboje sú vlastne hlavne nosičmi hellfire ?

    Niekto krátke porovnanie AH64 a AH1Z ?
    cena, nosnosť rakiet,...
    dobre rozumiem že oboje sú vlastne hlavne nosičmi hellfire ?

  • TN12
    09:20 23.03.2023

    Nehledě na velkorysost západních kompenzací je to vlastně naše i sk ostuda: Vyplatí se vykašlat se na obranu, on nám Západ pomůže, oni jsou bohatí a my takoví chudáčci. Měli bychom ...Zobrazit celý příspěvek

    Nehledě na velkorysost západních kompenzací je to vlastně naše i sk ostuda: Vyplatí se vykašlat se na obranu, on nám Západ pomůže, oni jsou bohatí a my takoví chudáčci. Měli bychom rychle změnit mentalitu.Skrýt celý příspěvek

    • TF_HU
      10:13 23.03.2023

      Cože?

      Cože?

      • TN12
        12:55 23.03.2023

        Asi jsem měl dát poslední větu do nového odstavce.

        Asi jsem měl dát poslední větu do nového odstavce.

    • Dash80
      10:35 23.03.2023

      Moj zlatý, neviem ci Ti to niekto vysvetlil, ale mi sme zapad. Niesuto žiadni oni… sme to mi. Uz sa konecne prestanmne vnumat ako nieco “medzi” Od toho ako sme zapad, uz viac zqpqd ...Zobrazit celý příspěvek

      Moj zlatý, neviem ci Ti to niekto vysvetlil, ale mi sme zapad. Niesuto žiadni oni… sme to mi. Uz sa konecne prestanmne vnumat ako nieco “medzi” Od toho ako sme zapad, uz viac zqpqd ani nevieme bitSkrýt celý příspěvek

      • TN12
        21:21 23.03.2023

        O tomhle můj příspěvek nebyl, mentalitu za dvojtečkou naopak kritizuju..Obrana je věcí rozhodnutí, ne kšeftu, který kompenzace můžou posílit. V tomhle vnímání Západ nejsme.

        O tomhle můj příspěvek nebyl, mentalitu za dvojtečkou naopak kritizuju..Obrana je věcí rozhodnutí, ne kšeftu, který kompenzace můžou posílit. V tomhle vnímání Západ nejsme.

  • Thorn
    08:35 23.03.2023

    Myslím že Maďaři zapláčou nad svou váhavostí co se týče posílání vojenské techniky každopadně to OSSR výrazně posílí

    Myslím že Maďaři zapláčou nad svou váhavostí co se týče posílání vojenské techniky každopadně to OSSR výrazně posílí

    • raven66
      12:33 23.03.2023

      Ono to moze byt prave reakcia na to posledne vyzbrojovanie Madarov. Myslim si, ze Nad ako jeden z mala ministrov pochopil, ze clenstvo v NATO neznamena, ze ta nemoze napadnut iny ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to moze byt prave reakcia na to posledne vyzbrojovanie Madarov. Myslim si, ze Nad ako jeden z mala ministrov pochopil, ze clenstvo v NATO neznamena, ze ta nemoze napadnut iny clensky stat a ostatni ta v tom nechaju. A ze Madarske vlhke sny o velkom Uhorsku su stale aktualne.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        12:56 23.03.2023

        Teoreticky síce môcť môže, ale zrovna Maďari majú dosť rozhádzané vzťahy inými krajinami NATO v čele s USA. Nie sú ako s Turecko, voči ktorému sa spravidla postupuje obozretne.

        Teoreticky síce môcť môže, ale zrovna Maďari majú dosť rozhádzané vzťahy inými krajinami NATO v čele s USA. Nie sú ako s Turecko, voči ktorému sa spravidla postupuje obozretne.

      • Jirosi
        17:08 23.03.2023

        On hlavně pochopil, že pokud padne UA. Tak má SR společnou hranici z RF.
        Nebude to zítra, ale ani armádu nepostavíte za den.

        On hlavně pochopil, že pokud padne UA. Tak má SR společnou hranici z RF.
        Nebude to zítra, ale ani armádu nepostavíte za den.

    • PavolR
      12:40 23.03.2023

      Niektorí sa to snažia vykresliť, aké je to vlastne nevýhodné, lebo si odzbrojujeme armádu, zatiaľ oni tú svoju nie. Padajú posmešky, že sme ostali bez PVO a letectva.

      Niektorí sa to snažia vykresliť, aké je to vlastne nevýhodné, lebo si odzbrojujeme armádu, zatiaľ oni tú svoju nie. Padajú posmešky, že sme ostali bez PVO a letectva.

  • PeterABC
    08:14 23.03.2023

    Obávam sa, že až také ružovučké to s tými Vipermi nie je. Podľa materiálu Weapon system sustainment 2022, predloženého výboru kongresu sú údaje o AH-1Z nasledovné: Za rok ...Zobrazit celý příspěvek

    Obávam sa, že až také ružovučké to s tými Vipermi nie je. Podľa materiálu Weapon system sustainment 2022, predloženého výboru kongresu sú údaje o AH-1Z nasledovné:

    Za rok 2020
    Operating & support costs: 3,38 mil dolárov na kus ročne
    Za letovú hodinu: 20 642 dolárov.

    Materiál ďalej hovorí:
    Mission capable rate goal: nesplnený ani v jednom z posledných 11 rokov
    Unplanned maintenance continues to be a challenge

    V skratke: vrtulník je náročný na údržbu, trávi veľa času na opravách. Dostupnosť a kvalita náhradných dielov je pomerne nízka. Veľa času zaberajú neplánované opravy (pomer k plánovaným 4:1).

    Na druhej strane ak dostaneme nové kusy a aj zásobu dielov, tie náklady by minimálne v prvých rokoch mali byť podstatne nižšie (dúfam). Čo mi chýba je aspoň odhad nákladov na životný cyklus. Pôjde určite o stovky miliónov. Otázka je aj budúcnosť tohoto typu, otázne je aj ako dlho ostane vo výzbroji USA, posledné nové kusy išli rovno do záložných skladov. S ďalšou výrobou sa už zrejme nepočíta. Možnosti vylepšení budú zrejme obmedzené, dostupnosť dielov môže byť problém, a tým pádom aj nasaditeľnosť vrtulníkov.

    Musí byť sakramentský dôvod, prečo tie vrtulníky USA ponúka s takou zľavou, a môže to byť práve tá nízka miera nasaditeľnosti, ktorá degraduje hodnotu flotily (ak máte 8 strojov a jeden je v priemere na opravách, tak je to väčšia hodnota, ako keď máte 12 strojov a 6 z nich je na opravách). Šušká sa, že už ich núkajú nejaký čas, s výraznými zľavami. Ministerstvo je bohužiaľ, opäť netransparentné. Môže to byť naozaj dobrý obchod, ministerstvo ale musí komunikovať oveľa oveľa lepšie a poskytnúť verejnosti všetky podstatné informácie.Skrýt celý příspěvek

    • toustr
      08:30 23.03.2023

      Náklady na hodinový provoz Viperů jsou zkreslené, ostatně stejně jako všechny jiné stroje, které operují z palub lodí. Ano, Viper je dražší na provoz než nějaký "autobusový" UH-60, ...Zobrazit celý příspěvek

      Náklady na hodinový provoz Viperů jsou zkreslené, ostatně stejně jako všechny jiné stroje, které operují z palub lodí. Ano, Viper je dražší na provoz než nějaký "autobusový" UH-60, ale ten rozdíl není zase tolik závratný, jak se už někteří "analytici" snažili prezentovat.Skrýt celý příspěvek

    • The Pale Emperor
      09:13 23.03.2023

      Mariňáci operují v těžkých podmínkách v tropech, pouštích, z letadlových lodí, kde je slaná voda, vlhký vzduch...to se do ceny promítne, ale ne však ve střední Evropě.

      Mariňáci operují v těžkých podmínkách v tropech, pouštích, z letadlových lodí, kde je slaná voda, vlhký vzduch...to se do ceny promítne, ale ne však ve střední Evropě.

    • Poly
      09:17 23.03.2023

      Tak to udělejte tak, že si nebudete brát nic. Bitevní vrtulníky jste aktuálně neměli v plánu pořizovat. Navíc to bude fér a budete za machry. Nebýt války na UA, tak ty plečky ani ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to udělejte tak, že si nebudete brát nic. Bitevní vrtulníky jste aktuálně neměli v plánu pořizovat. Navíc to bude fér a budete za machry. Nebýt války na UA, tak ty plečky ani neprodáte.Skrýt celý příspěvek

      • Pirat49
        09:22 23.03.2023

        Radsej by som bral aby nam 29tky hnili v skladoch ako vojna na UA.

        Radsej by som bral aby nam 29tky hnili v skladoch ako vojna na UA.

        • Poly
          10:16 23.03.2023

          Jenže válka je a o tom nerozhoduje. Rozhodujete zda je tam poslat nebo ne.

          Jenže válka je a o tom nerozhoduje. Rozhodujete zda je tam poslat nebo ne.

    • TF_HU
      10:23 23.03.2023

      Hm. Nejsem si jist, zda jste pochopil co přesně je Mission capable rate goal...když takovou analýzu u děláte u nás, budete čubrnět. Chce se na věci dívat v kontextu a ne skrze ...Zobrazit celý příspěvek

      Hm. Nejsem si jist, zda jste pochopil co přesně je Mission capable rate goal...když takovou analýzu u děláte u nás, budete čubrnět. Chce se na věci dívat v kontextu a ne skrze úzkou optikou nedůvěry. Napřiklad náročnost na servis bude nižší než u Mi 24/35...

      Ministerstvo poskytuje ty informace, které jsou veřejné. Netuším z jakého titulu máte pocit, že vám stát v otázce bezpečnosti musí vyslepičit všechno.Skrýt celý příspěvek

    • segal7
      10:31 23.03.2023

      Tak hrozné to určitě nebude
      https://milmag.pl/en/ah-1z-the...

      Tak hrozné to určitě nebude
      https://milmag.pl/en/ah-1z-the...

  • juko
    08:12 23.03.2023

    Neviete, ci k tym vrtulnikom dostaneme aj radary longbow cobra? Pretoze v dsca pre pakistan sa o nich nic nepise. A do akej miery by bolo obmedzujuce keby ich nemame?

    Neviete, ci k tym vrtulnikom dostaneme aj radary longbow cobra? Pretoze v dsca pre pakistan sa o nich nic nepise. A do akej miery by bolo obmedzujuce keby ich nemame?

    • Hevonen
      08:19 23.03.2023

      Nedostaneme.

      Nedostaneme.

    • Scotty
      11:18 23.03.2023

      Ne, zcela jistě nebudou. Jejich integrace se nedostala z fáze zkoušek. USMC o ně zájem nemá, takže by jste si museli integraci zaplatit.

      Ne, zcela jistě nebudou. Jejich integrace se nedostala z fáze zkoušek. USMC o ně zájem nemá, takže by jste si museli integraci zaplatit.

  • Sakul
    07:41 23.03.2023

    Nieco z Nka... kde čerpali aj od JG :) Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede) Dôležité pre armádu nebudú len samotné vrtuľníky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nieco z Nka... kde čerpali aj od JG :)

    Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede)

    Dôležité pre armádu nebudú len samotné vrtuľníky, ale aj výzbroj: rakety Hellfire budú predstavovať generačný skok.

    O bojových vrtuľníkoch doteraz ministerstvo obrany neuvažovalo, pretože na ne nemalo peniaze. Toho, že by ich časom vytlačili drony, sa neobáva.

    Za stíhačky MiG-29, ktoré vláda pošle Ukrajine, by Slovensko okrem finančnej kompenzácie malo získať aj dvanásť bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper, potvrdil v utorok poverený minister obrany Jaroslav Naď (pôvodne OĽaNO, teraz Demokrati).

    Je to zatiaľ len ponuka od americkej vlády, ktorú Hegerova poverená vláda môže prijať alebo odmietnuť.

    Protihodnotou za vrtuľníky Viper je nielen odovzdanie uzemnených migov Ukrajine, ale aj doplatok 340 miliónov dolárov.

    To samo osebe robí z tohto obchodu tretí najväčší vojenský nákup od parlamentných volieb 2020 (po pásových vozidlách CV-90 a kolesových transportéroch Patria).

    Oslovili sme vojenských odborníkov a pripravili sme súhrnný text, v ktorom odpovedáme na dvanásť otázok o tejto možnej výmene.


    1. Koľko má dnes armáda vrtuľníkov?
    Prevádzkuje ich dvanásť, z toho tri staré ruské Mi-17 a deväť moderných amerických vrtuľníkov UH-60 Black Hawk. Všetky operujú z vojenského letiska pri Prešove.

    Ruské Mi-17 pochádzajú ešte z federálnej výzbroje, americké blackhawky kúpila za 250 miliónov eur druhá vláda Roberta Fica.


    Aj napriek protiamerickým vyhláseniam určeným voličom najväčšie vojenské obchody s USA doteraz uzatvorili politici Smeru a SNS – či už išlo o vrtuľníky Black Hawk, alebo o dvojmiliardový nákup stíhačiek F-16.

    Vrtuľníky Black Hawk a Mi-17 patria do podobnej kategórie. Nazývajú sa „viacúčelové“. Ich úlohou je preprava osôb, materiálu, ale aj hasenie lesných požiarov či záchranárske práce.

    Na boj sú uspôsobené menej. Napríklad vrtuľníky Black Hawk síce môžu niesť moderné riadené strely, ale minister obrany zo Smeru Martin Glváč ich objednal bez akejkoľvek výzbroje a bez systémov vlastnej ochrany. Bolo teda veľmi riskantné posielať ich do bojovej zóny. Na ministerstve ich preto aj posmešne prezývajú „autobusy“.

    Pokročilejšiu výbavu k vrtuľníkom Black Hawk vrátane palubných zbraní objednalo až súčasné vedenie ministerstva.


    Kostru slovenského vrtuľníkového letectva tvorí deväť UH-60 Black Hawk.
    2. Aké boli doterajšie plány?
    Nákup bojových vrtuľníkov ani zďaleka nepatril medzi priority: za normálnych okolností sú drahé na obstaranie aj prevádzku.

    Aj minister Naď ešte v lete 2020 naznačoval, že pokiaľ by objednával ďalšie vrtuľníky, prednosť by dostali stroje ľahšej kategórie. Do úvahy pripadali napríklad Eurocopter UH-72 Lakota alebo americký Bell 429. Ide o vojenské verzie civilných helikoptér.

    „Môj osobný názor je, že by ozbrojené sily nemali mať len ťažké vrtuľníky, pri ktorých sú veľké náklady na prevádzku,“ hovoril Naď pred troma rokmi.

    Ešte pred začiatkom vojny sa napokon rozhodol ďalej investovať do vrtuľníkov Black Hawk. S využitím 40-miliónovej dotácie od americkej vlády si ministerstvo objednalo ďalšie dva kusy. Slovenské vzdušné sily tak budú mať v dohľadnom čase jedenásť blackhawkov.

    Novinkou bude, že tieto dva najnovšie vrtuľníky vyčlení ministerstvo pre potreby špeciálnych síl, čomu bude zodpovedať aj ich výbava: budú mať schopnosť dlhšieho doletu, pokročilejšie prístroje pre let za zlých podmienok aj výkonný rotačný guľomet.

    „Je rozdiel, keď máme nad hlavou vrtuľník s minigunom, ktorý vystrelí od 2000 nábojov za minútu, než guľomet, ktorý musí po vystrelení 200 nábojov prebíjať,“ hovoril vlani vtedajší veliteľ slovenských špeciálnych síl generál Branislav Benka.

    Okrem toho ministerstvo rozhodlo, že ešte niekoľko rokov bude prevádzkovať aj zostávajúce tri ruské vrtuľníky Mi-17. Na rozdiel od stíhačiek MiG-29 ich Slovensko podľa Naďa dokáže servisovať aj bez Rusov.

    „Vrtuľníky Mi-17 si vieme opravovať vo vlastnej réžii v štátnom podniku Letecké opravovne Trenčín,“ povedal vlani Naď.


    Armáda počíta s tým, že ešte sedem rokov by mohla prevádzkovať aj ruské vrtuľníky Mi-17.

    3. Prečo Slovensko nemá aj bojové vrtuľníky?
    Bojový vrtuľník je jednoúčelový stroj, ktorý má hlavne bojovať. Jeho úlohou je ničiť tanky, obrnené vozidlá, pechotu, budovy, ale v prípade vhodnej výzbroje môže zostreľovať aj nepriateľské vrtuľníky alebo drony.

    Slovenské vzdušné sily v minulosti bojové vrtuľníky prevádzkovali. Konkrétne disponovali ôsmimi ruskými typmi Mi-24, no len polovica z nich bola letuschopná.

    Rozhodnutie o ich vyradení padlo počas vlády Ivety Radičovej, keď obranu viedol Ľubomír Galko (vtedy z SaS). Ministerstvo vtedy muselo pre hospodársku krízu výrazne škrtať rozpočet a zbavovalo sa techniky, ktorú nepovažovalo za perspektívnu.

    Bojové Mi-24 skončili konkrétne preto, lebo mali drahú prevádzku, neboli príliš použiteľné pre civilné zložky a neboli ani žiadané v zahraničných misiách.


    Bojové vrtuľníky Mi -24 vyradila armáda v roku 2011 za exministra Galka. Dôvodom boli na jednej strane rozpočtové škrty, na druhej strane ich drahá prevádzka.

    4. Čo prinesú vrtuľníky Viper?
    Vojenský publicista Vladimír Bednár hovorí, že jeden moderný bojový vrtuľník je na bojisku ako desať tankov. „Ponúkaný AH-1Z Viper patrí medzi tri najlepšie vrtuľníky tejto kategórie na svete, predstavuje obrovskú bojovú hodnotu,“ dodáva Bednár.

    Nepôjde pritom len o samotné vrtuľníky, ale aj o výzbroj. Naď spresnil, že Američania sľúbili aj viac než 500 rakiet AGM-114 Hellfire II. To sú moderné laserom navádzané strely, z ktorých každá stojí zhruba 150-tisíc eur.

    Práve to bude pre slovenských pilotov civilizačný skok. S ničím takýmto doteraz nestrieľali.

    „Hellfire je generačne úplne iná zbraň než čokoľvek, čím sme doteraz disponovali,“ potvrdzuje bývalý náčelník generálneho štábu Pavel Macko.

    Aj k pôvodným vrtuľníkom Mi-24 mala armáda navádzané rakety – sovietske 9M17 Falanga –, boli to však strely inej generácie. Navádzanie bolo oveľa zložitejšie a navyše mali aj niekoľkonásobne kratší dostrel.

    Dostrel amerických rakiet Hellfire presahuje 10 kilometrov. Vrtuľník teda môže krúžiť v relatívnom bezpečí od frontovej línie a vyčkávať na cieľ. Keď spozoruje nepriateľský tank, vystrelí naň raketu, ktorá udrie zhora, odkiaľ je najviac zraniteľný, a následne sa môže premiestniť inam.

    Bojové vrtuľníky tak fungujú ako lietajúce delostrelectvo, ktoré je však v porovnaní s klasickými húfnicami či raketometmi oveľa mobilnejšie.

    „Vypália a zmiznú. Dokážu sa presúvať oveľa rýchlejšie než pozemné delostrelecké systémy,“ hovorí Macko.


    Súčasťou americkej ponuky je podľa Naďa aj viac než 500 navádzaných rakiet Hellfire.

    5. Je cena výhodná?
    Ignorovať americkú ponuku by bolo podľa Naďa „veľmi závažným zlyhaním“. Pripomína, že za 340 miliónov môže Slovensko získať nielen moderné vrtuľníky, ale k ním aj stovky navádzaných rakiet.

    „Hodnota tohto materiálu presahuje jednu miliardu dolárov. Napríklad Bahrajn nakúpil pred piatimi rokmi dvanásť vrtuľníkov (Viper) s príslušenstvom za cenu 911 miliónov dolárov,“ povedal v stredu Naď.

    Jeho argumenty uznali už aj politici SaS, Sme rodina či PS, ku ktorým sa v stredu, pomerne prekvapujúco, pridal aj predseda opozičného Hlasu Peter Pellegrini.

    „Ak dostanete zariadenia, ktoré bežne na trhu stoja miliardu, a musíte za ne zaplatiť 300 miliónov, tak je to určite dobrá kúpa,“ povedal Pellegrini.

    Naď hovorí, že pre rozpočet ministerstva obrany je suma 340 miliónov zvládnuteľná: jej splatnosť vrtuľníkov by sa po dohode s Američanmi mohla natiahnuť na tri až štyri roky.

    „Vrtuľníky budú financované cez vládny americký program Foreign Military Financing, ktorý umožňuje vysokú mieru flexibility,“ spresnila hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

    S najväčšou pravdepodobnosťou tak vrtuľníky začne splácať až vláda, ktorá príde po septembrových voľbách.

    Nepôjde o prvý prípad. Poslanec Hlasu Peter Kmec už pri vlaňajších nákupoch pozemnej techniky kritizoval Naďa, že jeho ministerstvo síce podpisuje mnohomiliónové zákazky, ale väčšinu peňazí na ne budú hľadať až jeho nástupcovia.

    6. Aké budú ďalšie náklady?
    Súčasťou americkej ponuky je podľa Naďa aj výcvik pilotov, pozemného personálu a dodávka základných zásob náhradných dielov.

    Pri zavádzaní nového typu techniky, zvlášť leteckej, zvyčajne treba počítať aj s investíciami do letísk: do úprav pristávacej dráhy, hangárov a do príprav logistického zázemia. Pri vrtuľníkoch Viper by táto položka mala byť podľa ministerstva minimálna.

    „V súčasnosti už prebiehajú významné investície do vojenských letísk vrátane Prešovského vrtuľníkového krídla. Preto zásadné investície nepredpokladáme,“ píše hovorkyňa.

    Potom je tu však ďalšia položka, ktorá je zatiaľ neznáma, a to sú náklady na dlhodobú prevádzku.

    Bojové vrtuľníky nie sú vhodné pre chudobné armády. Cena takzvanej letovej hodiny vrtuľníkov Viper je drahšia ešte aj v porovnaní s blackhawkmi, ktoré Naď svojho času označil za „mercedesy medzi vrtuľníkmi“.

    „Letová hodina vrtuľníku Black Hawk sa pohybuje okolo 3800 dolárov, pri vrtuľníkoch Viper to môže byť až 4700 dolárov,“ hovorí Jan Grohmann, šéfredaktor českého servera Armádní noviny.

    Letová hodina zahŕňa náklady na palivo, výcvik pilotov a pozemného personálu, náhradné diely či servis.

    Na porovnanie: letová hodina ľahších vrtuľníkov typu UH-72 Lakota alebo Bell 429, o ktorých kedysi uvažoval Naď, je približne tisíc dolárov.


    Naď ešte pred tromi rokmi hovoril, že Slovensku by sa hodil skôr ľahší typ vrtuľníku, napríklad UH-72.

    7. Nie sú vrtuľníky Viper zbytočný luxus?
    Toto je asi najťažšia otázka. Názory sú rôzne. Napríklad vojenský publicista Bednár hovorí, že ministerstvo by malo primárne investovať peniaze do tých systémov, ktoré vojaci považujú za prioritu.

    „Ak sa rozhodneme pre vrtuľníky Viper, tak budeme desiatky rokov rozvíjať spôsobilosti, ktoré neboli v žiadnych koncepciách ani v akvizičných plánoch považované za tie najdôležitejšie,“ pripomína Bednár.

    Aj Naď doteraz označoval za prioritu nákup systémov protivzdušnej obrany ďalekého dosahu, teda náhradu za systém S-300, ktorý vlani poslal na Ukrajinu. Ďalšími na zozname boli útočné drony, nákladné automobily či cvičné podzvukové lietadlá.

    Keď sa Denník N na priority spýtal náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka, generál do popredia vyzdvihol aj investície do rádioelektronického boja.

    „Potrebujeme vidieť a počuť, čo sa na bojisku deje. Potrebujeme si zabezpečiť odolnosť našich komunikačno-informačných systémov,“ povedal Zmeko pred dvomi mesiacmi.

    V našich rozhovoroch na tému vrtuľníkov Viper však opakovane zaznel nasledujúci argument: o bojových vrtuľníkoch sa doteraz neuvažovalo jednoducho preto, lebo na ne Slovensko nemalo.

    „Tieto spôsobilosti sme považovali za také drahé, že sme si mysleli, že takúto techniku nikdy nezískame,“ hovorí predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (SaS).

    V čase vojny a všeobecného zbrojenia je navyše dôležitým parametrom aj dostupnosť. Dodacie lehoty modernej techniky sa neustále predlžujú.

    Vrtuľníky Viper sú dostupné vďaka tomu, že americké firmy ich začali vyrábať pre iného zákazníka (neoficiálne sa hovorí o Pakistane), tento kontrakt sa však neuskutočnil. Americká vláda ich teda ponúkla svojim spojencom.

    „Túto ponuku sme dostali ako prví. Ak vrtuľníky Viper nezoberieme my, pôjdu inej krajine,“ hovorí Naď.

    Napríklad český publicista Grohmann zo serveru Armádní noviny si myslí, že Slovensko by nemalo váhať. Akvizíciou vrtuľníkov Viper totiž výrazne zvýši silu svojho letectva, čo môže byť dôležitým odkazom aj pre možného agresora.

    „Zvýšite tým jeho náklady pri použití sily a tým aj šancu, že bude radšej hľadať diplomatické riešenie. Nákup zbraní vo výsledku slúži na to, aby ste menili pomer ziskov a strát svojich spojencov aj protivníkov,“ dodáva Grohmann.

    8. Nepatria bojové vrtuľníky do minulosti?
    Úvahy tohto typu podnietilo Japonsko, ktoré sa rozhodlo do budúcnosti už nerozvíjať ťažké bojové vrtuľníky. Keď dolietajú ich súčasné stroje AH-64 Apache a AH-1 Cobra, chcú sa Japonci spoliehať už len na útočné drony.

    „Počas vojny na Ukrajine boli zostrelené desiatky vrtuľníkov. Táto skutočnosť spolu najnovším rozhodnutím Japonska môže viesť aj iné armády k prehodnoteniu významu tejto techniky,“ napísal server Business Insider.

    Úplne inak vidí skúsenosti z Ukrajiny slovenské ministerstvo obrany: aktuálne boje vraj potvrdili aj význam bojových vrtuľníkov.

    „Nahradenie bojových vrtuľníkov dronmi sa nepotvrdzuje ako reálne ani v rámci bojov na Ukrajine,“ odpovedá hovorkyňa Kovaľ Kakaščíková.

    Slovenské ministerstvo nespochybňuje význam dronov či napríklad prenosných protitankových striel, ktorými sa Ukrajinci bránili hlavne v prvých týždňoch. O výsledku celej vojny však môže napokon rozhodnúť až ťažká technika a munícia k nej.

    „Vidíme, že vrtuľníky sú dôležitou podporou pozemnej techniky a v určitých situáciách predstavujú významný prostriedok ničenia tankových a mechanizovaných jednotiek protivníka,“ dodáva hovorkyňa.

    S tým súhlasí aj predseda bezpečnostného výboru Krúpa, ktorý sa vlani v zlom rozišiel s ministrom Naďom, keď odchádzal z OĽaNO. Nákup bojových vrtuľníkov však jednoznačne podporuje.

    „Ukrajinci zastavili ruský postup primárne vďaka delostrelectvu a ťažkej technike. Bez nej sa brániť nedá. A súčasťou ťažkej techniky sú aj bojové vrtuľníky,“ hovorí Krúpa.


    České vrtuľníkové letectvo bude tvorené bojovými strojmi AH-1Z Viper a viacúčelovými UH-1Y Venom.

    9. Kupujú vrtuľníky Viper aj iné štáty?
    Áno, najbližším je Česko. České ministerstvo obrany sa v roku 2019 takisto rozhodlo pre americké stroje, konkrétne pre kombináciu bojových vrtuľníkov Viper a stredne ťažkých viacúčelových vrtuľníkov Bell UH-1Y Venom.

    Česi si objednali štyri vrtuľníky Viper, ďalších šesť im americká vláda sľúbila zadarmo. Celkovo by teda mali disponovať desiatimi kusmi, kým Slovensko dvanástimi.

    Akvizícia rovnakej techniky do budúcnosti ponúka obom krajinám priestor na hľadanie úspor.

    „Je to obrovská výhoda. Môžete robiť spoločné nákupy munície, spoločné výcviky posádok, môžete si vymieňať skúsenosti s používaním,“ opisuje Grohmann.

    10. Je slovenské územie vhodné pre bojové vrtuľníky?
    Jednoznačne áno. Bojové vrtuľníky sú podľa odborníkov najúčinnejšie v horskom a členitom teréne, ktorým sa vyznačuje práve Slovensko.

    „Na rovine sa vrtuľník neschová. V členitom teréne sa však ľahko môže vynoriť spoza horizontu a zaútočiť,“ vysvetľuje Macko.

    Slovensko je špecifické tým, že pri jeho obrane by boli kľúčové horské priechody. Ak ich nepriateľ obsadí, odreže napríklad celý Liptov či Spiš od zvyšku krajiny. O to väčšiu úlohu by vtedy zohrávali práve vrtuľníky.

    „Cez nepriateľom obsadené horské priechody sa vaše pozemné sily budú len ťažko prebíjať. Ak máte bojové vrtuľníky, dokážete tieto priechody obísť a ničiť nepriateľa zo vzduchu,“ dodáva Macko.

    11. Prečo sú ničené aj moderné vrtuľníky?
    Projekt Oryx, ktorý sleduje potvrdené straty pri bojoch na Ukrajine, doteraz zdokumentoval minimálne 33 zničených najmodernejších ruských vrtuľníkov KA-52. Tie sú považované za stroje rovnakej generácie ako vrtuľníky Viper.

    Ani moderné bojové vrtuľníky nie sú nezničiteľné. Ich hodnotu však podľa Naďa nemožno posudzovať podľa ruských strát.

    „Z poznatkov na Ukrajine je zrejmé, že akákoľvek ruská technika nebola a nie je taká kvalitná a spoľahlivá, ako sa ju kremeľská propaganda snažila vykresliť,“ píše slovenské ministerstvo.

    Naď hovorí, že vrtuľníky Viper disponujú v porovnaní s ruskými strojmi lepšími systémami vlastnej ochrany: rušičkami či systémami na vystreľovanie klamlivých cieľov.

    Pod pomerne vysoké straty vrtuľníkov Ka-52 sa však podpísali aj ďalšie aspekty. Rusi napríklad pre ne nemajú dosť moderných rakiet s dlhším dostrelom, preto musia lietať bližšie k bojisku.

    „Ich pilotom zároveň často chýbajú spravodajské informácie o pohybe protivníka. Lietajú teda aj v prostredí, kde sa vystavujú veľkému riziku zostrelenia pomocou prenosných odpaľovacích zariadení,“ hovorí publicista Bednár.

    Z týchto skúseností vyplýva podstatná úloha aj pre slovenských generálov: na to, aby mohli vrtuľníky Viper čo najefektívnejšie používať, musia ich čo najviac integrovať do iných zložiek armády.

    „Kľúčové bude, či si vaše nové zbrane – od stíhačiek F-16 cez vrtuľníky Viper a Black Hawk po nové tanky a bojové vozidlá – dokážu vymieňať v reálnom čase dáta. Teda či dokážu pracovať ako jeden systém,“ vysvetľuje Grohmann.

    12. Budú mať vrtuľníky Viper aj civilné využitie?
    Minimálne. Podľa Grohmanna by ich armáda mohla teoreticky využívať napríklad na monitorovanie pohybu na hraniciach. Ich piloti majú totiž prilby s prehľadovým displejom, kde sa im premieta obraz z predného senzora vrtuľníka.

    „Disponuje termovíziou, vďaka ktorej dokážu sledovať ciele vo dne i v noci. Vrtuľník Viper tak môže sledovať pohyb na hranici a obraz pomocou dátového spojenia prenášať na veliteľstvo,“ hovorí Grohmann.

    Naďovo ministerstvo však otvorene hovorí, že pokiaľ ide o civilné využitie, napríklad na dopravné účely či v rámci krízového manažmentu, tam aj naďalej počíta s nasadením súčasných vrtuľníkov Black Hawk.

    „Viper je bojový vrtuľník, ktorý je určený na poskytnutie podpory pozemným jednotkám vrátane úloh vzdušného prieskumu a palebnej podpory,“ dodáva ministerstvo.

    https://dennikn.sk/3294655/opl... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3