Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper

Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Emily Weiss (Zvětšit)

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa Slovensko od Spojených států získá 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper. Američané vrtulníky poskytnou s obrovskou slevou jako kompenzaci za dodávku 13 slovenských MiGů-29 na Ukrajinu.

Slovensko s Polskem ukrajinskému letectvu poskytnou stíhačky MiG-29. Slovensko dodá 13 letadel, z toho minimálně tři jsou určeny jako zdroj náhradních dílů. Polsko má papírově ve výzbroji 29 MiGů-29 – část polských migů je ale ve velmi špatném technickém stavu. Varšava zatím oficiálně potvrdila poslání čtveřice MiGů-29. Další ale budou nepochybně následovat.

Ve výsledku může ukrajinské letectvo na základě dodávek polských a slovenských MiGů-29 reálně postavit dvě letky, každá s 12 až 14 letouny. Potenciálně pak každá letka může do boje vyslat vždy čtyři stroje (další jsou v záloze, v servisu).

Kromě toho Slovensko poskytne Ukrajině také dva mobilní systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, včetně příslušných střel země-vzduch.

Na oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024.

Bratislava se nakonec rozhodla za získané finanční prostředky pořídit 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper, výcvik pilotů a techniků, a především 500 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire II.


Protitankové střely Hellfire, 70mm střely a střela vzduch-vzduch Sidewinder; větší foto / USMC

Podle slovenského ministra obrany americká nabídka má hodnotu před jednu miliardu dolarů. Americká strana v rámci vojenského fondu FMF (Foreign Military Financing) poskytne na nákup zmíněných 660 milionů dolarů. Bratislava pak během tří až čtyř let doplatí 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč).

Ozbrojené síly Slovenské republiky nemají bojové vrtulníky více než deset let. V současné době je ve službě ve slovenském letectvu třináct Mi-17 a jedenáct UH-60M Black Hawk.

Slovensko dostane Vipery původně určené pro jinou zemi. Ta si měla vrtulníky objednat, ale nakonec je nepřevezme. Naď původního zákazníka nespecifikoval. Existuje ale vlastně jediná možnost – půjde o Vipery původně určené pro Pákistán.

Pro tuto blízkovýchodní zemi americká firma Bell vyrobila právě 12 vrtulníků Viper. Kvůli americko-pákistánské politické krizi ale dodávka neproběhla. Těchto 12 vrtulníků je proto od roku 2019 zakonzervováno a hangarováno na letecké základně americké námořní pěchoty v Tusconu.

„O výše uvedené vrtulníky projevilo zájem několik zemí, pokud je nevezmeme, poputují do jiné země. Díky naší zodpovědné obranné politice, vztahu s USA a také jasné podpoře Ukrajiny jsme tuto nabídku dostali jako první. Je třeba to vidět i v kontextu nepřímé kompenzace pro stíhačky F-16, kde jsme delší dobu požadovali nějakou formu kompenzace,“ uvedl na svém FaceBook profilu Naď.


Americká námořní pěchota neustále pracuje nejen na technickém zdokonalování vrtulníků Viper / Venom, ale vyvíjí také nové taktiky jejich použití. Video ukazuje noční střelby (únor 2023) pomocí střel Hellfire na cíle, které jsou laserem ozařovány bezpilotním vrtulníkem MQ-8C Fire Scout. Všechny tyto nové taktiky a procedury může na své vrtulníky Viper zavést české a slovenské letectvo. Nebude to ale samozřejmě zadarmo.

„Tato nabídka je nesmírně výhodná a výrazně zvýší obranný potenciál Slovenské republiky. Bojové vrtulníky momentálně nemáme, takže by to byla zcela nová bojová schopnost,“ dodal slovenský minstr obrany s tím, že celková výše kompenzace za darování „migů“ a „kubů“ přesáhne 900 milionů euro.

Neméně důležitá je objednávka 500 PTŘS Hellfire. Také Pákistán pro své Vipery objednal 1000 střel AGM-114R Hellfire II. Je tedy možné, že Slovensko získá „pákistánské Hellfire“ – ale to je čistá spekulace. Slovenský ministr obrany mluví pouze o nákupu střel Hellfire II. Za tímto označením se ale skrývá více typů střel.

V současně době (od roku 2012) se jako nové vyrábí právě AGM-114R Hellfire II. Ty jsou naváděny na cíl pomocí laseru (z palubního nebo externího zdroje), mají teoretický dosah až 11 000 metrů a víceúčelovou bojovou hlavici vhodnou k ničení všech typů bodových cílů, včetně nejmodernějších tanků.


Zavěšování Hellfire na vypouštěč M299 vrtulníku Viper; větší foto / USMC

Jen pro kontext – jednotková cena AGM-114R je zhruba 150 000 dolarů. Kromě toho součástí „bojového systému Hellfire“ je řada podpůrných a provozních systémů, jako jsou manipulační systémy, nástroje, přípravky, kontrolní přístroje, ale také transportní boxy, náhradní díly, kolejnicové vypouštěče M299, makety, cvičné střely. Obvykle tyto „věci okolo“ stojí stejně jako samotné střely. 500 střel Hellfire a zcela nezbytné „věci okolo“ tak mají hodnotu ~150 milionů dolarů.

Navíc slovenské Vipery mohou nést střely vzduch-vzduch Sidewinder, které Bratislava pořizuje pro své F-16

Slovenská akvizice Viperů je velmi dobrá zpráva pro Armádu ČR. Ta postupně zavede deset bojových vrtulníků AH-1Z Viper a deset víceúčelových UH-1Y Venom. Venomy a Vipery jsou z více než 80 % shodné. Česká a Slovenská republika tak budou společně provozovat prakticky 30 stejných vrtulníků.

To nabízí mnoho možností spolupráce. Od sdílení provozní infrastruktury, společný teoretický i praktický výcvik, nákup náhradních dílů, munice, budoucí společné modernizace, kumulace provozního, taktického a technického know-how, kumulace odborníků atd. Není to tedy jen o potenciální úspoře peněz, ale také o úspoře času, společném řešení provozních / technických problémů a vytváření česko-slovenské komunity pilotů a techniků kolem vrtulníků Viper / Venom.

V současné době se zatím vedou neformální diskuse mezi českou a slovenskou stranou o možnostech spolupráce. Zatím nic konkrétního není na stole. Ve hře je ale mimo jiné spolupráce českých a slovenských státních podniků v rámci provozní podpory vrtulníků Viper / Venom.

Zdroj: FaceBook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Bell zahájil výrobu vrtulníku AH-1Z pro České republiku

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), zahájila ve svém montážním ...

PREMIUM Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Padousek
  23:47 22.03.2023

  Slovensko se zařadí co do počtu bitevních vrtulníků na 10. místo v Evropě. Více vrtulníků má pouze Bělorusko, Řecko, Španělsko, Nizozemsko, Ukrajina, Itálie, Německo, Francie a ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko se zařadí co do počtu bitevních vrtulníků na 10. místo v Evropě. Více vrtulníků má pouze Bělorusko, Řecko, Španělsko, Nizozemsko, Ukrajina, Itálie, Německo, Francie a Rusko.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:39 23.03.2023

   Hlavne to vykompenzuje nedostatok tankov, pre ktoré je viac ako 80% rozlohy Slovenska nevhodný (aj keď je to trocha zavádzajúci údaj, keďže hlavné komunikácie sú na tom zvyšku).

   Hlavne to vykompenzuje nedostatok tankov, pre ktoré je viac ako 80% rozlohy Slovenska nevhodný (aj keď je to trocha zavádzajúci údaj, keďže hlavné komunikácie sú na tom zvyšku).

   • darkstyle
    08:20 23.03.2023

    Lenže tie hlavné komunikácie majú na severe, v strede a dokonca okolo Veľkého Krtíša na juhu dosť úzkych miest kde keď odpálite most a pošlete výsadkárov a máte zrazu po ...Zobrazit celý příspěvek

    Lenže tie hlavné komunikácie majú na severe, v strede a dokonca okolo Veľkého Krtíša na juhu dosť úzkych miest kde keď odpálite most a pošlete výsadkárov a máte zrazu po zásobovaní..

    Stačí obsadiť 2-3 takéto miesta naraz a sme nahratí..Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     10:23 23.03.2023

     Takto jednoducho si to predstavovali aj v Moskve. A preto dnes už žiadne výsadkové vojsko nemajú.

     Takto jednoducho si to predstavovali aj v Moskve. A preto dnes už žiadne výsadkové vojsko nemajú.

   • Hevonen
    10:30 23.03.2023

    80% to určite nie je, na slovensku tvorí 49% poľnohospodárska pôda (orná 30%) a treba vybrať tank, ktorý s kopcovitým terénom nemá problém. Napríklad taký, ktorý nemá problém s ...Zobrazit celý příspěvek

    80% to určite nie je, na slovensku tvorí 49% poľnohospodárska pôda (orná 30%) a treba vybrať tank, ktorý s kopcovitým terénom nemá problém.
    Napríklad taký, ktorý nemá problém s hornatým terénom kórejského polostrova ;-)

    77% tvoria prírodné hranice v podobe horských hrebeňov a riek.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     16:35 25.03.2023

     Norové nemají hory? Švédové taky ne? Nebo Rakušané?

     Norové nemají hory? Švédové taky ne? Nebo Rakušané?

   • Jirosi
    17:14 23.03.2023

    80% je nevhodný pro tanky. Dobrá, ale jak to pak dělají třeba v Rakousku? Kdyz tam nemohou vaše tanky, nepřátelské se tam dostanou? (Do dnes máte tanky východní školy, co mají ...Zobrazit celý příspěvek

    80% je nevhodný pro tanky.
    Dobrá, ale jak to pak dělají třeba v Rakousku?
    Kdyz tam nemohou vaše tanky, nepřátelské se tam dostanou?
    (Do dnes máte tanky východní školy, co mají omezené úhly děla, kdo to zmiňoval jak problém posledních XY let?)Skrýt celý příspěvek

 • Jaroslav Dolejška
  21:48 22.03.2023

  Dobrý obchod. Stačí vzpomenout na to, že my jsme 10 MIG-29 vyměnili za 11 polských sokolů, nic proti ním, ale to rozhodně nebyl obchod roku...

  Dobrý obchod. Stačí vzpomenout na to, že my jsme 10 MIG-29 vyměnili za 11 polských sokolů, nic proti ním, ale to rozhodně nebyl obchod roku...

  • Malarkey
   06:37 23.03.2023

   S přihlédnutím k dnešní době to bylo pořád výhodné. Ty MiGy jsou už více jak 10-15 let šrot a sokoly u nás pořád slouží.

   S přihlédnutím k dnešní době to bylo pořád výhodné. Ty MiGy jsou už více jak 10-15 let šrot a sokoly u nás pořád slouží.

   • Hevonen
    08:33 23.03.2023

    Napriek tomu ponuka z 900mil € prišla za ten šrot a nie Sokoly. ;-)

    Napriek tomu ponuka z 900mil € prišla za ten šrot a nie Sokoly. ;-)

 • Lukas
  20:33 22.03.2023

  Jeszcze Rumunia i Warszawa zamówi AH-1Z i to Zulu Cobra będzie bardziej "europejskim" śmigłowcem niż EC665 Tiger
  :-)

  Ciekawe, ciekawy manewr...

  Jeszcze Rumunia i Warszawa zamówi AH-1Z i to Zulu Cobra będzie bardziej "europejskim" śmigłowcem niż EC665 Tiger
  :-)

  Ciekawe, ciekawy manewr...

  • PavolR
   21:01 22.03.2023

   Ale veď Poľsko už vybralo Apache ...

   Ale veď Poľsko už vybralo Apache ...

   • Lukas
    07:03 23.03.2023

    Spokojnie - kontraktu jeszcze nie ma... Wszystko może się zmienić ;-) Ale na poważnie... Ja bym jednak wolał by Warszawa 12-16 CH-47F Owszem - dla OSSR i ACR 12-24 śmigłowce ...Zobrazit celý příspěvek

    Spokojnie - kontraktu jeszcze nie ma...
    Wszystko może się zmienić ;-)

    Ale na poważnie... Ja bym jednak wolał by Warszawa 12-16 CH-47F
    Owszem - dla OSSR i ACR 12-24 śmigłowce uderzeniowe sens mają (ehhm jakby jeszcze "wypiąć w system z UAV i Himarsem czy innym MLRS), ale moim zdaniem inne priorytety powinna mieć Warszawa.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:53 23.03.2023

    PavolR: Vy moc PL nákupy nesleduje?
    Tam není problém koupit od jednoho výrobce, následně nakoupit +- stejen jinde.

    PavolR: Vy moc PL nákupy nesleduje?
    Tam není problém koupit od jednoho výrobce, následně nakoupit +- stejen jinde.

 • darkstyle
  20:01 22.03.2023

  Gratulujem sebe a nám ku nákupu bojových vrtuľníkov. Pre NASAMS partu - ten nebol na stole nikdy - výrobca je z Nórska a 660 miliónov z USA je len na výrobky Made in ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratulujem sebe a nám ku nákupu bojových vrtuľníkov.

  Pre NASAMS partu - ten nebol na stole nikdy - výrobca je z Nórska a 660 miliónov z USA je len na výrobky Made in USA..

  Patriot - samozrejme, že by to bolo lepšie - lenže Slovensko potrebuje minimálne 2, optimálne 3 batérie..
  Viď terajšie aliančné pôsobenie PVO.

  Jednoznačne by to stálo viac ako 1 MLD..
  Po nákupe KBVP a PBVP + nás asi čakajú ešte platby za F-16, naozaj rozpočet MO nemá na to.. ak nepôjdeme na 3%..

  Tanky - to by som bral tiež..

  HIMARS - taktiež možnosť..

  Bitevníky sú však v porovnaní s tankami a raketometmi vlastne jediná schopnosť, ktorú nemáme a možno ani nikdy nemali - lebo ruské Hindu a spol moc bitevníkom v porovnaní s Viperom by som nenazval..

  Ďalšou otázkou, na ktorú ľudia nemyslia - že rozdávať novú techniku za šrot sa už dlho nebude..

  Zároveň aj keď Vám prisľúbia dnes peniaze - ak ich rýchlo nevyčerpáme nemusí byť z toho nakoniec nič..

  Lebo príde nová administrácia v USA a šmahom ruky povie - nedáme ani $..
  Totižto nákupy zbraní bežia v USA - pay as you order..
  Teda napríklad sa objedná krídlo tak ho zahraničná vláda musí zaplatiť celé tesne pred tým ako pôjde do výroby..

  Takže keď si dnes objednáte Patriota a stihnú Vám do budúceho novembra vyrobiť len časť - tak nová administrácia povie - minulý sme 300 mega, peniaze za šrot rušíme (pre UA to šrot rozhodne nie je, no pre USA je) a buď si doplatíte 700 alebo si ho necháme..

  Lenže keď raz podpíšeme zmluvu za Páli vrtuľníky, ktoré už vyrobené sú - tak sa tá pomoc rovno zúčtuje celá..
  Budú de facto naše..

  Takže ja som za vrabca v hrsti ako holuba na streche..Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   21:16 22.03.2023

   Bitevníky sú však v porovnaní s tankami a raketometmi vlastne jediná schopnosť, ktorú nemáme a možno ani nikdy nemali - lebo ruské Hindu a spol moc bitevníkom v porovnaní s Viperom ...Zobrazit celý příspěvek

   Bitevníky sú však v porovnaní s tankami a raketometmi vlastne jediná schopnosť, ktorú nemáme a možno ani nikdy nemali - lebo ruské Hindu a spol moc bitevníkom v porovnaní s Viperom by som nenazval..

   Ehm, a čo bojové drony ?Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    08:12 23.03.2023

    Bojové drony made in USA sú skoro nedosiahnuteľné Loitering munition Switchblade 300/600 - 300vka sa ukázala ako nespoľahlivá a 600 sa len teraz vlastne testuje na bojisku na UA.. ...Zobrazit celý příspěvek

    Bojové drony made in USA sú skoro nedosiahnuteľné

    Loitering munition
    Switchblade 300/600 - 300vka sa ukázala ako nespoľahlivá a 600 sa len teraz vlastne testuje na bojisku na UA.. existujú asi len 2-3 videá ich použitia a to pri jednom trafila strom namiesto TOR-2M ak má pamäť neklame (aj keď ho asi zasiahla)

    Ak sa bavíme o dronoch taktických s možnosťou niesť výzbroj alá RQ-9 Reaper - Poľsko rokuje dlhé roky s USA..
    Je to pre nich veľmi citlivá technológia a nedajú ju len tak kde komu..

    Preto poliaci zobrali Bayraktari a vyzerá, že sa síce dohodli asi aj s USA ale trvalo to veľmi dlho..

    My taký čas nemáme - viď čo som písal vysšie..
    Aj torpédoborec Burke sa dá za miliardu obstarať alebo s príplatkom Columbia (ponorka) - obe schopnosti nemáme..

    Ja som skôr písal o reálnych možnostiach, ktoré vieme mať pomerne rýchlo - pretože čas beží..Skrýt celý příspěvek

 • pjaro77
  19:04 22.03.2023

  K tým hellfirom by nebolo od veci dokúpiť pár stoviek APKWS aj pre blackhawky.
  Viper by mal mať laserový označovač v základe.

  K tým hellfirom by nebolo od veci dokúpiť pár stoviek APKWS aj pre blackhawky.
  Viper by mal mať laserový označovač v základe.

  • darkstyle
   08:14 23.03.2023

   Chcete zosieťovať BH-čka s Viperom?

   To bude stáť stovky milionov..

   Chcete zosieťovať BH-čka s Viperom?

   To bude stáť stovky milionov..

 • ruleta
  17:45 22.03.2023

  Osobne ty narky vubec nechapu. Zbavili se neperspektivniho stroje, navic pomuzete UA. I kdybyste nedostali nic...ale tady se breci, ze za vykopavky nedostanou patriot. LoL

  Osobne ty narky vubec nechapu. Zbavili se neperspektivniho stroje, navic pomuzete UA. I kdybyste nedostali nic...ale tady se breci, ze za vykopavky nedostanou patriot. LoL

  • Jirosi
   19:02 22.03.2023

   Ty Migi uz byli fakticky uzemneny, vždyť se řešilo kdo jim bude hlídat nebe. Tzn. Odepsaneho stroje, jen muzea přijdou zkrátka. Ale tady to je pochopitelne.

   Ty Migi uz byli fakticky uzemneny, vždyť se řešilo kdo jim bude hlídat nebe. Tzn. Odepsaneho stroje, jen muzea přijdou zkrátka. Ale tady to je pochopitelne.

  • SpiritWar
   20:14 22.03.2023

   Fakt to ruleta nechapes, sr nieje ani len polovicne co cr, tu sa fakt musi mysliet aky sistem sa obstara a za kolko. Bojove vrtulniky su naozaj uplny top, ale len vtedy ked maju ...Zobrazit celý příspěvek

   Fakt to ruleta nechapes, sr nieje ani len polovicne co cr, tu sa fakt musi mysliet aky sistem sa obstara a za kolko. Bojove vrtulniky su naozaj uplny top, ale len vtedy ked maju servis a spickovu bazu a to je ten problem. Lebo spolupraca z acr sice znie dobre a je super ze je tu tato iniciativa, ale zaroven spolupraca prinasa aj rizika, a tou je ze sa raz nedohodneme a vrtulniky za vyse 1mil. dolarov ostanu uzemnene.
   Ostatne ty netusis ze ossr malo a este stale ma problemy z prevadzkou uh60.
   Skratka samozrejme sme radi ze za srot dostaneme spickovu techniku, ale u nas sa vravi ze lepsi vrabec v hrsti ako holub na streche.Skrýt celý příspěvek

   • Wakantanka
    20:35 22.03.2023

    Mno, naši technici už vycestovali do USA na pol roka aby sa naučili tie stroje udržiavať a opravovať. Ak budú diely, nemal by som o prevádzku obavy. Toto sa neupieklo za týždeň, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mno, naši technici už vycestovali do USA na pol roka aby sa naučili tie stroje udržiavať a opravovať. Ak budú diely, nemal by som o prevádzku obavy. Toto sa neupieklo za týždeň, toto museli naši s amikmi riešiť už pár mesiacov.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    08:16 23.03.2023

    To, že sa raz nedohodneme tak sme potom blbci (s prepáčením) Viper má letovovku okolo 5000$/ hod - čo je bagateľ pri našom 2.5 mld€ rozpočte.. Neviem o akých problémoch s UH60 ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že sa raz nedohodneme tak sme potom blbci (s prepáčením)

    Viper má letovovku okolo 5000$/ hod - čo je bagateľ pri našom 2.5 mld€ rozpočte..

    Neviem o akých problémoch s UH60 hovoríte - môžete poslať prosím link??Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  17:25 22.03.2023

  Řeknu rovnou, že rozumím zklamání některých, kteří čekali HIMARS, zbraně jednotlivce, výstroj, tanky, drony, nebo Patriot. Když se na to ale podíváme s chladnou hlavou. OSSR ...Zobrazit celý příspěvek

  Řeknu rovnou, že rozumím zklamání některých, kteří čekali HIMARS, zbraně jednotlivce, výstroj, tanky, drony, nebo Patriot.

  Když se na to ale podíváme s chladnou hlavou.

  OSSR získá za poměrně směšnou cenu nejen 12 stále velmi schopných bitevních vrtulníků, ale zároveň moderní výzbroj, která má potenciál mazat tankové a mechanizované síly nepřítele až na úroveň praporů. Pokud by AČR H-1 vůbec neřešila, možná by stálo za to se zamyslet, jestli nebude servis, výcvik a vůbec nabytí ztracených schopností bitevního vrtulníkového letectva příliš drahé pro rozpočtovou realitu OSSR, jež příští rok bude při 2% HDP oscilovat někde okolo 50 miliard Kč.

  Vzhledem k tomu, že AČR však již typ "H-1" dříve zvolila a nedávno též darem rozšířila na 10 + 10, tato obava může částečně opadnout. První simulátor už je v Náměšti a první "Zmije" přijdou již v příštích měsících. Zároveň se již buduje servisní centrum pro H-1 v LOM a ČR je též servisním centrem pro Bell v Evropě. OSSR a AČR tak tedy budou s velkou pravděpodobností koordinovat jak na servisu tak výcviku. Zároveň tím, že OSSR nedostane stroje hned, v ČR se mezitím Vipery "zabydlí" a český personál tak bude získávat zkušenosti, jež pak bude moci předávat slovenským kolegům. Celkově tak tento faktor má potenciál zavedení Viperů do VzS OSSR velmi ulehčit a poté i finančně zefektivnit jejich provoz.

  Do hornatého terénu Slovenska je navíc Viper stále velmi přínosným komponentem pro podporu pozemních sil. Mechanizovaný prapor s podporou vyčleněných bitevních vrtulníků bude mít v boji podstatně lehčí situaci, než bez nich. Vzájemná podpora, možnost průzkumu a předávání dat, senzorická výbava, prvky aktivní a pasivní ochrany, celková avionika a využití terénu. Tohle jsou faktory kde (nejen) ruské bitevní vrtulníky na Ukrajině selhávají a kde naopak západní doktrína a technologie dominuje.

  Po letech "koncepce" a "unifikace" mezi OSSR a AČR, aneb když jeden vezme "x" tak druhý "y" a když náhodou pak druhý vezme x tak první zas y... vidíme znatelný posun. CV-90 (i když jiná ráže), deklarovaný koordinovaný postup při obstarávání tanků, do budoucna zřejmě obě armády přejdou nejen na typ 2A4, ale 2A7(+), radiolokátory ELM-2084, Tatra 815-7 jež je zaváděna do OSSR i AČR a nyní i bitevní vrtulníky Viper.

  Slovensku gratuluji, je k čemu. A doufám, jak se tu již psalo, že v rámci českého vynaložení finačního daru od USA za účelem modernizace 8 H-1 (6 Viperů a 2 Venomy) se někde ukáže i výběr 500ks Hellfire II. Mít pak společnou sílu 22 Viperů + 10 Venomů (Hydry 70 se mají vyrábět v ČR) podtrženou 1000 Hellfiry II, to už je solidní deterent a bojová síla, která společně s dalšími modernizačními programy bezpečně zchladí ambice jednoho slovenského jižního souseda.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:41 22.03.2023

   Nepíšete náhodou pro AReport? Lecos by to vysvětlilo.

   Nepíšete náhodou pro AReport? Lecos by to vysvětlilo.

   • Danik
    18:15 22.03.2023

    Ne nepíšu. Povězte mi co to vysvětluje, úplně hořím nedočkavostí.

    Ne nepíšu. Povězte mi co to vysvětluje, úplně hořím nedočkavostí.

    • flanker.jirka
     19:06 22.03.2023

     1. Cena je směšná pouze na první pohled. Nikde nevíme nic o tom v jaké konfiguraci a výbavě AH 1Z jim nabízí a tudíš kolik do toho budou muset investovat sami, aby jim to někde ...Zobrazit celý příspěvek

     1. Cena je směšná pouze na první pohled. Nikde nevíme nic o tom v jaké konfiguraci a výbavě AH 1Z jim nabízí a tudíš kolik do toho budou muset investovat sami, aby jim to někde nestálo a fungovalo.
     2. Na rozdíl od AČR, která se na nové vrtulníky připravuje nemá ASR dostatek pilotů, techniků a zbytku potřebného personálu. A to se bavíme o základním výcviku, aby to byl vůbec pilot. V ČR se do procesu zapojují lidé, kteří mají vzdělání a praxi v oboru u ruských mašin. Opět další nutné investice a čas potřebný k IOC.
     3. Sama AČR má s přechodem na systém H1 problémy a těžko lze nyní hovořit o tom, že bude mít kapacity a čas na předávání zkušeností slovenským kolegům. To jsou pouze pohádky. Nebo víte jak toto budou mít smluvně umožněné z USA?
     4. Jaká je pravděpodobnost, že se bude válčit ve slovenských horách? Terén je tam výhodný nejen pro vrtulníky, ale i pro obsluhu manpadů a velkorážných kulometů, které se slabě chráněným AH 1Z nebudou mít problém. Píšete pohádky o senzorickém vybavení a ochraně a nevíte nic o konfiguraci, kterou jim USA dají, nebo kterou si budou muset připlatit.
     5. Slováci se určitě budou snažit zapojit do servisu své vlastní firmy a techniky, na nekvalitní práci LOM nejsou zvědaví.
     6. Žádná koncepce a unifikace mezi AČR a OSSR není a nebyla, obě armády se snaží o unifikaci v rámci standardů NATO a ne mezi sebou. To jsou jen politické řeči. Z nákupů společných typů pro obě armády (radary, tatry, BVP) těží jen a pouze obchodníci a místní politici. Tyto nákupy nemají žádný společný smluvní základ. Každý stát si jede své pro své vlastní firmy.
     7. 500 Hellfirů je slušná porce, v jaké verzi a z jakých roků výroby budou? Kdy je bude čekat technické prodloužení životnosti výrobcem? Další neznámá, skryté náklady pro OSSR. (poznámku o jižním sousedovi nechám bez komentáře)
     8. To hlavní, pokud by OSSR opravdu chtěli udržet bojové vrtulníky, tak by nekupovali UH 60 a nedrželi žádné AH. OSSR potřebují mnohem více věcí pro držení nějakého směřování. Ideálně, předali stíhačky a PVO systémy, tak investovat tyto darované peníze do PVO a stíhaček, nebo rozšířit výbavu nebo počet UH 60.
     9. Závěrečný výčet možností nákupu výzbroje a celkové počty nasazení jsou pouze hypotézou. Při započtení servisu, oprav a výcviku se můžete v nasaditelonsti dostat klidně na poloviční počet strojů.Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      19:48 22.03.2023

      Orban ma v pracovni na stene mapu Uhorska. My potrebujeme vyzbrojit tak, aby sme ich odstrasili. 12 vrtulnikov s 500 raketami posunie uroven odstrasovania o dalsi level. Za mna ...Zobrazit celý příspěvek

      Orban ma v pracovni na stene mapu Uhorska. My potrebujeme vyzbrojit tak, aby sme ich odstrasili. 12 vrtulnikov s 500 raketami posunie uroven odstrasovania o dalsi level. Za mna super.Skrýt celý příspěvek

     • 3ngelchen
      19:49 22.03.2023

      Nepracujete nahodou v odborech?

      Nepracujete nahodou v odborech?

     • Danik
      09:40 23.03.2023

      Díky za pobavení 1) Jsou to již vyrobené mašiny pro Pákistán, novota ve skladu, která ještě projde úpravami pro NATO, proto ta původní cena - mínus 2/3 americká sleva. A jen tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Díky za pobavení

      1) Jsou to již vyrobené mašiny pro Pákistán, novota ve skladu, která ještě projde úpravami pro NATO, proto ta původní cena - mínus 2/3 americká sleva. A jen tak poznámka pod čarou, výbava a konfigurace se nerovná provozuschopnost. Ano budou muset investovat do ND a výcviku, jenže jak jsem psal mají tu jistou pomocnou ruku od souseda. Vzhledem k tomu že se to kuje už pár měsíců, tak to Slováci budou mít s Američany projednané a pro sebe spočtené.

      2. A Slováci to myslíte neví? Tohle se neukulo za den, ASR neznám, znám OSSR a tam nesedí úplní blbci co jednoho krásného dne vstali a řekli si Ha! Budou vrtulníšky. Asi se museli tak trochu potkat Američané, slovenské MO a zástupci genštábu a VZS OSSR a říct si co je a není možné. USA bude provádět kompletní zaškolení techniků a pilotů, tak jako v našem případě. Navíc opět, mít souseda co má u sebe servisní centrum obecně pomáhá....

      3. Prosím nestyďte se a vypište ty problémy. No teď na to určitě čas nemá. Ale co za 2 nebo za 3 roky. Jakože USA bude proti tomu, aby dvě sousedící země na východním křídle NATO spolupracovali na provozu a výcviku americké techniky ve prospěch připravenosti východního křídla NATO?! :D :D a pak kdo je tu pohádkář...

      4. Já Vám nevím, chcete to procentuálně, já že bych si skočil poleštit svou křišťálovou kouli. Jj, ty zalesněné prostory jsou úplně ideální pro Manpads (ironie), opět Viper má několik systémů protiopatření. A velkorazni kulomety pálící po vrtulníku co umí dobře manévrovat a nelítá úplně pomalu... no hodně štěstí obsluze, aby měla výhled tak to bude někde kde na ně uvidí i ten vrtulník, no a dvojice Viperů, s termovizí a tou ošklivou zlou věcí vepředu co má kraper jinou sílu než ten těžký kulomet. Asi vím na koho si vsadím. Nehledě na to, že ty vrtáky v doktríně nasazení NATO budou mít pod sebou mechnu, nebo jiné druhy pozemních sil, kterým se se slovenskou 35kou kanónem, nebude líbit, že jim někdo pálí po vrtulníku. Srandista co dostane 35kou už pak většinou blbě obsluhuje manpads nebo těžký kulomet. AH-1Z a senzorické vybavení nejsou pohádky...

      5) Nekvalitní práci LOM. Na základě čeho je nekvalitní? Na základě toho, že si tam stroje servisují Makedonci, nebo že i přes nedostatek ND, což je právě úzké hrdlo a problém i tak dokázal LOM držet naše stroje provozuschopné? Ten LOM co aby se mohl k Viperum jen přiblížit bude muset splnit jistá kritéria a požadavky výrobce, protože tyto aspekty si Američané prostě hlídají? Tenhle LOM? Tak jo :-)

      Jednou je to pro Slováky moc drahé a najednou se budou o všechno snažit sami, když mají doslova přes kopec zemi, navíc blízkou co jim to může usnadnit a pomoct s provozem i ušetřit. Říkal jste něco o pohádkách?

      6) Ano a ne. Jasně každá armáda si jede primárně na své, ale naštěstí současné osazenstvo obou MO začalo chápat to co chápou na severu už nějaký ten pátek. Provoz stejné/podobné techniky je prospěšný nejen pro doby míru (sdílení nových poznatků výcviku, slevy z počtu, shodnost ND), ale i pro boj. Kde při společném postupu není na škodu mít podobnou/stejnou techniku. Aha, takže ten společný podpis o porozumění v případě CV-90, deklarovaný společný postup při obměně tanků a nyní Viper, kde z americké i slovenské strany určitě nehrálo žádnou roli zavádění tohoto typu do VzS AČR, protože koncepce a pragmatický přístup je sprosté neznáme slovo. Hlavně pro ty Američany :-).

      7) Jedná se o Hellfire II, tedy novovýroba původně určena pro Pákistán, bylo jich vyrobeno 1000. AČR doufám vezme druhou půlku. Ale prosím, jen to komentujte, páč kdyby Rakousko mělo 20 mega obyvatel, začalo rychle zbrojit a jejich premiér co už by tam byl podezřele dlouho, by poslední roky opakoval v kuse, jak je hrozné, že se Rakouské mocnářství rozpadlo a jak země koruny české jsou jeho historickou součástí a že tu žilo hromada Rakušanů a v kanceláři měl mapu Rakouska, kde by Rakousko končilo v Krkonoších... Joo byli by jsme úplně v klidu a vůbec neměli obavy. Pohádkář :-)

      8) Tomu se říká využít příležitost, která se naskýtá tak jednou za 50 let. Na stíhací letectvo čekají, vrtulníky už rozšířily o 2 PaveHawk a dokupují výbavu dalším, no a PVO jim řeší spojenci, to si v dalších letech zařídí sami.

      9) Pro Slovensko je to realitou, stejně jako pro nás výroba raket Hydra. Věřím, že vzhledem k současnému NGŠ a MO se i ta druhá půlka Hellfiru II dočká nového majitele.

      Jestli nasaditelnost budeme držet na pěkných 70-80% to už je jen na nás. Pokud na to budeme kašlat, tak se dostaneme klidně na nulu, ale mám jedno překvapení tohle platí u každé techniky. Tanků, bvp nebo transportních letadel typu A-400M ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   17:54 22.03.2023

   Jedna technicka: rozpocet MO SR na tenhle rok je lehce nad 2% hdp a nominalne 2,45mld E, coz je pri kurzu 24kc/euro cca 59mld Kc. To je letos. Pristi rok by mel pak rozpocet ...Zobrazit celý příspěvek

   Jedna technicka:
   rozpocet MO SR na tenhle rok je lehce nad 2% hdp a nominalne 2,45mld E, coz je pri kurzu 24kc/euro cca 59mld Kc.

   To je letos.

   Pristi rok by mel pak rozpocet rust nad 2% (mluvilo se 2,1-2,2% hdp), coz by znamenalo cca 2,85mld E a to je cca 68mld Kc. Tohle je ale v roce voleb samozrejme s otaznikem.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    18:16 22.03.2023

    Díky za opravu. To není špatné.

    Díky za opravu. To není špatné.

   • darkstyle
    20:04 22.03.2023

    Ja by som to odporúčal násobiť dlhodobým stredom 25.5.. Česka koruna je posledné roky dosť volatilná - od 27 ku 23.50.. Keď sa dorovná úroková prémia medzi KČ a eurom niekedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja by som to odporúčal násobiť dlhodobým stredom 25.5..

    Česka koruna je posledné roky dosť volatilná - od 27 ku 23.50..

    Keď sa dorovná úroková prémia medzi KČ a eurom niekedy okolo leta, kurz sa vráti - zahraničné banky nebudú nakupovať toľko české dlhopisy denominované v KČ..Skrýt celý příspěvek

  • TC82
   13:29 23.03.2023

   Servisní centrum Bell je čistě civilní a jediné co má tak společného s military je banner Valoru umístěný na recepci.

   Servisní centrum Bell je čistě civilní a jediné co má tak společného s military je banner Valoru umístěný na recepci.

   • Danik
    13:50 23.03.2023

    Ano ale pořád se bavíme o stejné společnosti, i když jiné divizi jež už má v ČR nějaké zazemi, historii, místní povědomí a kontakty.

    Ano ale pořád se bavíme o stejné společnosti, i když jiné divizi jež už má v ČR nějaké zazemi, historii, místní povědomí a kontakty.

    • TC82
     17:21 23.03.2023

     Praktický přínos se blíží nule. Nemají manuály, nemají přípravky, nemají díly, nemají typovky.. vše jde přes LOM .

     Praktický přínos se blíží nule. Nemají manuály, nemají přípravky, nemají díly, nemají typovky.. vše jde přes LOM .

     • Danik
      17:37 23.03.2023

      Ale nula to není. Firmy mluví i uvnitř mezi sebou. Tím na první pohled viditelným přínosem to samozřejmě nula je. To jak správně píšete už je na military divizi Bellu, LOM a pak US ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale nula to není. Firmy mluví i uvnitř mezi sebou. Tím na první pohled viditelným přínosem to samozřejmě nula je. To jak správně píšete už je na military divizi Bellu, LOM a pak US DoD, MO ČR a AČR. Ale jisté procesy ať už do budoucna nebo teď mohly jít i tudy, proto jsem to vypsal.Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  16:46 22.03.2023

  Naši sa skratka ulakomili na tie viperi, usa na to dali zlavu a vela municie. Teraz sa budu hladat ovela tazsie peniaze na pvo, takze je to z mojho pohladu premrhana sanca. Bojove ...Zobrazit celý příspěvek

  Naši sa skratka ulakomili na tie viperi, usa na to dali zlavu a vela municie. Teraz sa budu hladat ovela tazsie peniaze na pvo, takze je to z mojho pohladu premrhana sanca.
  Bojove vrtulniky je draha sranda na prevazdku, takze dalsia polozka ktora pusti zilou rozpoctu MO i ked to servisne centrum budeme prevazdkovat spolocne z cechmi nebude to vobec lacne, i ked tak aspon zvladnutelne.
  Je tu este pochybnost ci ossr bude schopna naplno ovladnut len z 12ctimi strojmi vsetky schopnosti bojoveho systemu, a to myslim taktickeho aj technickeho.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   22:10 22.03.2023

   Uz som to pisal vedla, PVO bude riesena spolocne a uz sa natom aktivne pracuje. Nema zmysel aby 5 milionova krajina na hranici NATO sama kupovala viacvrstvovu PVO, uz sa to malo ...Zobrazit celý příspěvek

   Uz som to pisal vedla, PVO bude riesena spolocne a uz sa natom aktivne pracuje.
   Nema zmysel aby 5 milionova krajina na hranici NATO sama kupovala viacvrstvovu PVO, uz sa to malo takto vyriesit davno na spolocnej urovni, zatial aspon provizorne tiw 3 apojene ke baterie v rotacii.Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  16:22 22.03.2023

  Krásně se zde ukazuje povaha Slováků, když remcají nad tím, že za šrot dostali 12 vrtulníků a 500 PTŘS. Úžasný národ :DD

  Krásně se zde ukazuje povaha Slováků, když remcají nad tím, že za šrot dostali 12 vrtulníků a 500 PTŘS. Úžasný národ :DD

  • Splasher
   16:37 22.03.2023

   U nás to ale není jiné. :-)
   Jinak naprosto parádní zpráva.
   Doufám, že dokoupíme ten zbytek 500 Hellfirů.

   U nás to ale není jiné. :-)
   Jinak naprosto parádní zpráva.
   Doufám, že dokoupíme ten zbytek 500 Hellfirů.

   • flanker.jirka
    17:43 22.03.2023

    Raději bych už viděl v ČR JAGM. https://www.naval-technology.c...

    Raději bych už viděl v ČR JAGM. https://www.naval-technology.c...

    • Karlos73
     10:49 23.03.2023

     AGM-179 JAGM je modernejšia a sofistikovanejšia ale zatiaľ s doletom 8km a oveľa drahšia raketa! Bojový vrtuľník AH-1Z Viper alebo AH-64 Apache musia s JAGM oveľa bližšie k bojovej ...Zobrazit celý příspěvek

     AGM-179 JAGM je modernejšia a sofistikovanejšia ale zatiaľ s doletom 8km a oveľa drahšia raketa! Bojový vrtuľník AH-1Z Viper alebo AH-64 Apache musia s JAGM oveľa bližšie k bojovej zóne. AGM-114 Hellfire II. má dostrel 11km a je za cca polovičnú cenu. AČR a OSSR zavádzajú do výzbroje izaelské Spike-LR II (BVP, KOT) , s nimi sa počítalo aj pre vrtuľníky, v OSSR v UH-60 Black Hawk.... neviem či aj nie v AČR pre Venony (?)Skrýt celý příspěvek

  • JackBauer
   09:49 23.03.2023

   kamo, mal by si byt dost inteligentny na to, aby si dokazal posudit, ze nazor niektorych a par jednotlivcov by v tebe nemal generovat naozor, ze taki sme vsetci. Dristy ako "povaha ...Zobrazit celý příspěvek

   kamo, mal by si byt dost inteligentny na to, aby si dokazal posudit, ze nazor niektorych a par jednotlivcov by v tebe nemal generovat naozor, ze taki sme vsetci. Dristy ako "povaha Slovaku" a "uzasny narod" si nechaj na topky, blesk a podobne hnoje, bud taky laskavy.Skrýt celý příspěvek

  • Silver
   16:02 23.03.2023

   A teraz si predstav, že na základe tvojho príspevku by som si utvoril názor na všetkých Čechov.
   Blbosť nie?

   A teraz si predstav, že na základe tvojho príspevku by som si utvoril názor na všetkých Čechov.
   Blbosť nie?

 • ggtt
  16:22 22.03.2023

  Kedze Pakistan nie je v NATO - ako bude treba tie stroje dodatocne upravovat?

  Kedze Pakistan nie je v NATO - ako bude treba tie stroje dodatocne upravovat?

  • Klimesov
   16:30 22.03.2023

   Nejspíš ano. Tak ona ta zakázka bude za cca 1 miliardu dolarů. Tolik bude těch 12 AH-1Z stát v daném balíčku. 660. míčů v dolarech ale zacálují amíci. Takže nějaké úpravy tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejspíš ano.
   Tak ona ta zakázka bude za cca 1 miliardu dolarů. Tolik bude těch 12 AH-1Z stát v daném balíčku.
   660. míčů v dolarech ale zacálují amíci.
   Takže nějaké úpravy tam nejspíše budou, ale nic závažného a náročného.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  16:12 22.03.2023

  Tak to je parádní zpráva. A OSSR nebo spíše MO SR vybralo dobře. I když aby jsme byli upřímní, pokud museli vybírat z americké techniky, tak co si budem nalhávat, nemohli vybrat ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to je parádní zpráva.
  A OSSR nebo spíše MO SR vybralo dobře. I když aby jsme byli upřímní, pokud museli vybírat z americké techniky, tak co si budem nalhávat, nemohli vybrat špatně. Ať už by to byl HIMARS, drony, Patriot nebo právě AH-1Z.

  Pro ty co pochybují o správnosti rozhodnutí. Chápu tyto pochybnosti a vyvracet vám je nebudu. Jen berte to tak, že OSSR cca 10. let neprovozovala bitevní vrtulníky a tudíž ztratila velkou část schopností. A získat zpět nějaké schopnosti je časově, finančně a materiálně náročné. Takže tady OSSR získá zpět ztracené schopnosti, navýší je, a polovinu z toho zaplatí Američané.
  To je velice dobrý tah.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas123
  15:47 22.03.2023

  Dúfal som v Patriot alebo dve batérie NASAMS ale Viper je podľa mňa to najhoršie čo sme mohli dostať. Proti stroju ako takému nemám nič, je to super stroj ale aj zo skúseností z UA ...Zobrazit celý příspěvek

  Dúfal som v Patriot alebo dve batérie NASAMS ale Viper je podľa mňa to najhoršie čo sme mohli dostať. Proti stroju ako takému nemám nič, je to super stroj ale aj zo skúseností z UA a z toho že momentálne nemáme vlastnú pozemnú PVO by som posilnil túto zložku+aspoň 8 HIMARSOV. Je to síce plus pre vzdušné sily ale celkovo to nie je dobrý obchod podľa môjho názoru.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:04 22.03.2023

   Absolutní souhlas, NASAMS by byl dobre řešení, AIM 120 budete mít i na F16. Nebo doplnění počtu UH 60, včetně jejich výbavy.

   Absolutní souhlas, NASAMS by byl dobre řešení, AIM 120 budete mít i na F16. Nebo doplnění počtu UH 60, včetně jejich výbavy.

  • Scotty
   18:19 22.03.2023

   Patriot ani NASAMS by jste za 340 milionů dolarů nepořídili.

   Patriot ani NASAMS by jste za 340 milionů dolarů nepořídili.

   • Lukas123
    18:40 22.03.2023

    Tak ale pokiaľ by nám zbytok tak ako tu doplatila alebo z časti darovala druhá strana tak nevidím problém. Ide len o to, a v diskusii to už bolo spomenuté, že Američania sú dobrý ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ale pokiaľ by nám zbytok tak ako tu doplatila alebo z časti darovala druhá strana tak nevidím problém. Ide len o to, a v diskusii to už bolo spomenuté, že Američania sú dobrý obchodníci a ponúkli nám to čo majú po ruke, a dá sa povedať že to nevyužijú. Osobne som sa obával aby tie helikoptéry neboli z prebytkov USMC.
    Ale toto nie je kritika, len hovorím že boli by iné prioritnejsie oblasti, kde by sa dali použiť fin. prostriedky.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    18:51 22.03.2023

    Jedna batéria NASAMS 3 stojí cca 65 milionov circa. 3 baterie aj nejakými raketami by boli ďaleko pod tou sumou.

    Jedna batéria NASAMS 3 stojí cca 65 milionov circa. 3 baterie aj nejakými raketami by boli ďaleko pod tou sumou.

    • Scotty
     19:16 22.03.2023

     Pokud vím Maďaři je kupovali za cca. 10 miliard (patrně 4 baterie) bez střel. Dnes by to bylo samozřejmě víc.

     Pokud vím Maďaři je kupovali za cca. 10 miliard (patrně 4 baterie) bez střel. Dnes by to bylo samozřejmě víc.

     • flanker.jirka
      19:21 22.03.2023

      Patrně? Pokud neznáme počet a výbavu, tak je těžké to hodnotit. AČR chtěla 4 baterie do 15 mld.

      Patrně? Pokud neznáme počet a výbavu, tak je těžké to hodnotit. AČR chtěla 4 baterie do 15 mld.

   • flanker.jirka
    19:17 22.03.2023

    Dvě baterie NASAMS by za to mohly být.

    Dvě baterie NASAMS by za to mohly být.

    • Danik
     10:10 23.03.2023

     Jenže NASAMS není americký systém....

     Jenže NASAMS není americký systém....

 • Misonek 76
  15:08 22.03.2023

  Uprime moc tomu nerozumim jak se tu resi jestli je to pro slovenskou armadu dobre nebo ne. Vazne? Uprime taky nemuselo bejt vubec nic. Kolik vojenskych vrtulniku ma k dispozici ...Zobrazit celý příspěvek

  Uprime moc tomu nerozumim jak se tu resi jestli je to pro slovenskou armadu dobre nebo ne. Vazne? Uprime taky nemuselo bejt vubec nic. Kolik vojenskych vrtulniku ma k dispozici armada SR ted v tuto chvili. Porad je to dokola nekdo nam neco poskytne za kolik za tretinu ceny a mi oba narody budem jen pindat. Ty vrtulniky vykopnou obe nase armady o poradnejch par schodu vejs. To je to co by se melo resit. Porad chceme jen za cenu Octavky Ferari.Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   15:55 22.03.2023

   Slovak bude vždy pindat. To je náš národný šport, aj keby nám USA navrhli ze vymenia tie naše F16 za F22 aj tak sa nájdu ľudia čo to ofrflú.

   Slovak bude vždy pindat. To je náš národný šport, aj keby nám USA navrhli ze vymenia tie naše F16 za F22 aj tak sa nájdu ľudia čo to ofrflú.

   • Misonek 76
    16:18 22.03.2023

    To i cech pane kolego. Ja mam 5 let stareho Golfa a chtel bych taky Ferari ale bohuzel nikdo mi za toho Golfa neda cenu abych si to Ferari mohl koupit

    To i cech pane kolego. Ja mam 5 let stareho Golfa a chtel bych taky Ferari ale bohuzel nikdo mi za toho Golfa neda cenu abych si to Ferari mohl koupit

    • TN12
     16:28 22.03.2023

     A z čeho byste platil provoz :)

     A z čeho byste platil provoz :)

   • liberal shark
    18:15 22.03.2023

    Jak říkala Simona - kdo nemá na Slovensku problém, jako by nebyl :-).

    Jak říkala Simona - kdo nemá na Slovensku problém, jako by nebyl :-).

    • OndrOi
     19:37 22.03.2023

     Krasne :-D

     Krasne :-D

  • flanker.jirka
   16:06 22.03.2023

   Pro další letku vrtulníků nemají na slovensku žádnou výbavu ani lidi. To bude oříšek.

   Pro další letku vrtulníků nemají na slovensku žádnou výbavu ani lidi. To bude oříšek.

   • Misonek 76
    16:15 22.03.2023

    Tomu ja rozumim ale to ani pro ty vybajene Patrioty nebo NASAMS. Nehlede na to ze za ty prachy co jim dali za ten uprime "srot" nekoupi ani jedno.

    Tomu ja rozumim ale to ani pro ty vybajene Patrioty nebo NASAMS. Nehlede na to ze za ty prachy co jim dali za ten uprime "srot" nekoupi ani jedno.

    • flanker.jirka
     17:46 22.03.2023

     Myslíte? Mají obsluhy S 300 a 2 K12 Kub. A specialisté na PVO bude snadnější vycvičit, než techniky a piloty. Stačí se podívat jak rychle se adaptovali ukrajinci na západní typy ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslíte? Mají obsluhy S 300 a 2 K12 Kub. A specialisté na PVO bude snadnější vycvičit, než techniky a piloty. Stačí se podívat jak rychle se adaptovali ukrajinci na západní typy PVO systémů.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:21 22.03.2023

    To bude. Při nejhorším je aspoň částečně pokryjí posádky z Mi-17.

    To bude. Při nejhorším je aspoň částečně pokryjí posádky z Mi-17.

    • flanker.jirka
     19:22 22.03.2023

     Ty, které jsou na UH 60?

     Ty, které jsou na UH 60?

     • Scotty
      20:08 22.03.2023

      Ty které létají Mi-17.

      Ty které létají Mi-17.

 • Jirosi
  14:07 22.03.2023

  Držím palce!
  Snad vznikne naka společná skupina těchto strojů pro oba státy.

  Držím palce!
  Snad vznikne naka společná skupina těchto strojů pro oba státy.

 • Arccos
  13:54 22.03.2023

  Myslím, že hlavně těch 500 Hellfirů je opravdu úctyhodné a nečekané číslo. Nevíte někdo, kolik se jich nasmlouvalo u nás, případně jestli vůbec?

  Myslím, že hlavně těch 500 Hellfirů je opravdu úctyhodné a nečekané číslo. Nevíte někdo, kolik se jich nasmlouvalo u nás, případně jestli vůbec?

  • toustr
   14:05 22.03.2023

   Pokud si vybavuji, tak to byly jen nějaké nižší desítky.

   Pokud si vybavuji, tak to byly jen nějaké nižší desítky.

   • Hevonen
    14:31 22.03.2023

    V prvej objednávke ich bolo 14.
    Nečudoval by som sa, kebyže tých druhých 500ks z ex pakistánskej tisícky, ste vzali práve vy.

    V prvej objednávke ich bolo 14.
    Nečudoval by som sa, kebyže tých druhých 500ks z ex pakistánskej tisícky, ste vzali práve vy.

 • Harvest
  13:47 22.03.2023

  Ja som veľmi spokojný, je to kvalitný stroj a zavádza ho do výzbroje aj ČR. Pre nas hornatý terén je útočný vrtuľník ako stvorený.

  Ja som veľmi spokojný, je to kvalitný stroj a zavádza ho do výzbroje aj ČR. Pre nas hornatý terén je útočný vrtuľník ako stvorený.

  • MaVeRick114
   19:07 22.03.2023

   Ja som očakával NASAMS, ale Vipery tiež potešia a 500 Hellfire II je veľmi slušná zásoba.

   Ja som očakával NASAMS, ale Vipery tiež potešia a 500 Hellfire II je veľmi slušná zásoba.

   • Harvest
    20:44 22.03.2023

    Čakal som nejakú staršiu verziu patriotu ale vrtuľníky veru nie. Viac by sa nám sice hodil patriot/nasams ale tak so zľavou 600m $ kľudne aj vrtule.

    Čakal som nejakú staršiu verziu patriotu ale vrtuľníky veru nie. Viac by sa nám sice hodil patriot/nasams ale tak so zľavou 600m $ kľudne aj vrtule.

 • peto150
  13:13 22.03.2023

  tu je otázka či to je dobrá správa pre OSSR :) mám z toho skôr pachuť ako radosť ak sa pozriem na to čo by sme potrebovali nemyslím že zrovna bojové vrtuľníky sú niekde na špici ...Zobrazit celý příspěvek

  tu je otázka či to je dobrá správa pre OSSR :) mám z toho skôr pachuť ako radosť ak sa pozriem na to čo by sme potrebovali nemyslím že zrovna bojové vrtuľníky sú niekde na špici požiadaviek armády. Keď už vrtuľníky tak aspoň black hawky v bojovej upráve nech aspon nemáme dva tipy.
  neviem o tom že by sme mali nejaké drony to mohli vyjednať napríklad. Kombinácia drony + himarsy+ PVO+ nejaká munícia by bolo asi 1000x lepšie ako hento....
  Snáď sa ešte niekto ozve ale pochybujem, je to škoda a premrhaná šanca posunúť armádu niekam.Skrýt celý příspěvek

  • Svätopluk
   13:37 22.03.2023

   Súhlas keď máme ešte 13 Mi-17 stále vo výzbroji radšej by som nšiel náhradu za ne. Tie čo máme teraz nechať pre využitie mimoriadnych udalostí a transport a zvyšok dokúpiť ešte ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlas keď máme ešte 13 Mi-17 stále vo výzbroji radšej by som nšiel náhradu za ne. Tie čo máme teraz nechať pre využitie mimoriadnych udalostí a transport a zvyšok dokúpiť ešte verzie UH60 Pave Hawk a UH60 Battle Hawk. Ak nie to tak PVO, Himars alebo drony tiež si nemyslím že je taká urgentná potreba bojových vrtulníkov.
   Na druhej strane Naď je veľmi schopný minister a odvádza kvalitnú prácu od kedy nastúpil - radary, 2 nové Pave Hawk plus výbava na zvyšných 9 UH60, CV90, 8x8, výstroj vojaka, infraštruktúra, atď... . Tak asi na MOSR vedia čo robia a zvyšné menované veci majú vymyslené inak.Skrýt celý příspěvek

   • peto150
    14:07 22.03.2023

    mne to príde tak že keď už Matovič nemôže oznamovať atomovky tak si túto úlohu prepožičal Naď a toto je jeho atomovka ktorú nám sem s vervou capne ..... Ja som doteraz naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

    mne to príde tak že keď už Matovič nemôže oznamovať atomovky tak si túto úlohu prepožičal Naď a toto je jeho atomovka ktorú nám sem s vervou capne ..... Ja som doteraz naozaj nepočul ani náznak že by sme niečo hovorili o bojových vrtuľníkoch a zrazu pac na tu máte 12 a robte si s nimi čo chcete, nemyslím že armáda sa má budovať zo dna na deň ako sa vyspím, má to biť koncepcia a plány a toto mi do toho nesedí preto nesúhlasím s tým čo si napísal že MOSR vedia čo robia v tomto prípade si to nemyslím. Som zvedavý kedy ich vôbec preberieme (nemáme žiadnych! pilotov) a po prebraní tak po 5 rokoch aký bude nálet na nich myslím že to bude ohurujúce číslo blízke nule :(Skrýt celý příspěvek

    • Svätopluk
     14:16 22.03.2023

     Nebral by som to až takto úplne čierne, Naď sa určite ráno nezobudil s tým, že jasné tak dnes vezmeme vrtulníky. Toto bolo určite komunikované so vzdusnými silami ako aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Nebral by som to až takto úplne čierne, Naď sa určite ráno nezobudil s tým, že jasné tak dnes vezmeme vrtulníky. Toto bolo určite komunikované so vzdusnými silami ako aj analytikmi, či je to potrebné a či na to máme ľud´í.
     Prepokladám, že piloti sa budú biť o to kto tento stroj bude pilotovať :D byť na mieste pilota, tak utekám na prvé regrutačné centrum.Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     14:38 22.03.2023

     O tom, že Slovensko chce bitevné vrtuľníky sa vie už od objednávky UH-60. Už vtedy sa v štúdiách spomínali.

     O tom, že Slovensko chce bitevné vrtuľníky sa vie už od objednávky UH-60. Už vtedy sa v štúdiách spomínali.

   • Hevonen
    14:41 22.03.2023

    Nemáme 13x Mi-17.

    Nemáme 13x Mi-17.

    • Svätopluk
     15:02 22.03.2023

     Vychádzam z článku ke je 13ks, koľko ich je v skutočnosti?

     Vychádzam z článku ke je 13ks, koľko ich je v skutočnosti?

     • dusan1
      15:10 22.03.2023

      Cca 5-6 ks, letuschopných zrejme ešte menej.

      Cca 5-6 ks, letuschopných zrejme ešte menej.

     • Hevonen
      16:07 22.03.2023

      5ks letuschopnych, ak samozrejme aktuálne neprebieha pravidelná údržba.

      5ks letuschopnych, ak samozrejme aktuálne neprebieha pravidelná údržba.

     • hurvo
      16:10 22.03.2023

      Ukážková elicitacia. Gratulujem

      Ukážková elicitacia. Gratulujem

  • Jirosi
   14:06 22.03.2023

   Trošku zapominate, že je fo dar.
   Tedy mohli jste mít 660mil ve vtulnicich, nebo třeba jen 300mil v HIMMARS.
   U daru totiž rozhoduje dárce co vám dá...

   Trošku zapominate, že je fo dar.
   Tedy mohli jste mít 660mil ve vtulnicich, nebo třeba jen 300mil v HIMMARS.
   U daru totiž rozhoduje dárce co vám dá...

   • Arthur
    14:23 22.03.2023

    Základným zákonným znakom darovania je jeho bezodplatnosť, t.j. prevod vlastníctva nemôže byť podmienený žiadnym finančným alebo iným plnením. Darca nie je povinný poskytnúť ...Zobrazit celý příspěvek

    Základným zákonným znakom darovania je jeho bezodplatnosť, t.j. prevod vlastníctva nemôže byť podmienený žiadnym finančným alebo iným plnením.
    Darca nie je povinný poskytnúť obdarovanému predmet darovania na základe právnej povinnosti a rovnako obdarovaný nie je povinný dar prijať. Ak sa zmluvné strany na darovaní nedohodnú, darovacia zmluva nevznikne nakoľko ďalším základnym znakom je dobrovoľnosť.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:09 22.03.2023

     Hele taky nemuseli dostat nic.
     To je prostě realita.

     Hele taky nemuseli dostat nic.
     To je prostě realita.

     • Arthur
      15:52 22.03.2023

      V danom prípade však existuje kauzalita tj. akcia - reakcia.

      V danom prípade však existuje kauzalita tj. akcia - reakcia.

   • peto150
    14:26 22.03.2023

    z článku: "a oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů ...Zobrazit celý příspěvek

    z článku: "a oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024."

    nieje písane že to museli biť vrtulníky iba americká technika..... ako som písal podľa mňa unáhlené a zlé riešenie ale uvidíme časom ;)Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     14:43 22.03.2023

     Čiže najprv američania rozhodli, že nám darujú cez FMF 660mil € a až potom sme si vybrali AH1Z?
     Tak to určite.
     USA nám ponúkla kompenzáciu, ktorú sú nám ochotný darovať.

     Čiže najprv američania rozhodli, že nám darujú cez FMF 660mil € a až potom sme si vybrali AH1Z?
     Tak to určite.
     USA nám ponúkla kompenzáciu, ktorú sú nám ochotný darovať.

    • Jirosi
     15:17 22.03.2023

     Ten článek pouze shrnuje, jak to je provedeno. Nikoliv jak se to stalo. Vy vychazite z ceny, kterou se podařilo Slovenské straně vyjednat. Ale ta nemusela být na stole v případě ...Zobrazit celý příspěvek

     Ten článek pouze shrnuje, jak to je provedeno. Nikoliv jak se to stalo.

     Vy vychazite z ceny, kterou se podařilo Slovenské straně vyjednat. Ale ta nemusela být na stole v případě jiné kompenzace.
     Kdyz mě CR skladem L159, tak se je snažila udat pod "cenou". Ale když bylo potřeba to označit za dar, tak by se použila plná cena.... další příklad je posílání techniky na UA.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   14:16 22.03.2023

   Súhlas. Na jednej strane chápem, že "darovanému koňovi na zuby nepozeraj" ale ani to moc neplatí lebo treba doplatiť 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč) tj. len aby to však nebol ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlas. Na jednej strane chápem, že "darovanému koňovi na zuby nepozeraj" ale ani to moc neplatí lebo treba doplatiť 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč) tj. len aby to však nebol pre Nás Danajský dar čo do nákladov, ktoré budeme musieť na prevádzku týchto strojov vynaložiť s poukazom na účelnosť, účinnosť efektívnosť a hospodárnosť (hodnotu za peniaze) pri ich využití.

   Keď už to sú teda vrtulníky tak oveľa vyšší prínos by bol v ďalších UH-60M (prípadne aj S-70i), alebo aj UH-1 Venom, ktoré by boli spôsobilé aj v prípade domáceho krízového manažmentu (živelné pohromy a pod.) či už pri preprave osôb a nákladu prípadne aj pre potreby Integrovaného záchranného systému (IZS) ako ostatných záchranných zložiek (OS SR).

   Čo sa týka bojových vrtulníkov ako takých hlavne ak sa pozrieme na konflikt vysokej intenzity vo forme plnoštábnej vojny na Ukrajine ako tam padajú nielen vrtulníky tak nevidím nejaké aj vzhľadom na vyššie uvedené racionálne uplatnenie týchto strojov v podmienkach SR.

   Američania sú naozaj top obchodníci nakoľko Nám ponúkli to čo v zasade akútne nepotrebujeme a ani sme to nemali v plánoch, a nie to čo budeme akútne potrebovať a nakupovať (PVO, ďalšie Black Hawky atď.).
   Klobúk dole pred USA ako obchodníkmi...Skrýt celý příspěvek

   • tomas.prochazka
    14:20 22.03.2023

    :D to, co chcete, si koupíte tak jako tak. A za plný peníz

    :D to, co chcete, si koupíte tak jako tak. A za plný peníz

    • Arthur
     14:29 22.03.2023

     No a veď o to predsa ide keď aj tam budú predsa horúci kandidáti. Win win

     No a veď o to predsa ide keď aj tam budú predsa horúci kandidáti. Win win

   • Badysak
    16:23 22.03.2023

    Do teď jste platili za udržbu ruské techniky hausnumera a najednou si budete stěžovat na funglovky jasně soudruhu.

    Do teď jste platili za udržbu ruské techniky hausnumera a najednou si budete stěžovat na funglovky jasně soudruhu.

   • darkstyle
    20:09 22.03.2023

    Vrtuľníky majú v naších končinách zmysel viac ako drony.. Príklad - mám drona, ktorý Manhattanenom preletí celý krížom krážom - tu spravím 250m a už začne trhať obrazom a po ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrtuľníky majú v naších končinách zmysel viac ako drony..

    Príklad - mám drona, ktorý Manhattanenom preletí celý krížom krážom - tu spravím 250m a už začne trhať obrazom a po chvíľi sa mi vráti späť..
    Jeden z dôvodov - kopce..

    Tu ťažko budete ovladať drona a bude ho pocuť v naších dolinách ďaleko viac lebo sa bude zvuk odrážať..

    Zato rýchlo pohybujúca sa vrtuľa s poriadnym systémom protiopatrení, aké na UA neexistujú sa Vám vyhne Strele..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3