Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper

Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Emily Weiss (Zvětšit)

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa Slovensko od Spojených států získá 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper. Američané vrtulníky poskytnou s obrovskou slevou jako kompenzaci za dodávku 13 slovenských MiGů-29 na Ukrajinu.

Slovensko s Polskem ukrajinskému letectvu poskytnou stíhačky MiG-29. Slovensko dodá 13 letadel, z toho minimálně tři jsou určeny jako zdroj náhradních dílů. Polsko má papírově ve výzbroji 29 MiGů-29 – část polských migů je ale ve velmi špatném technickém stavu. Varšava zatím oficiálně potvrdila poslání čtveřice MiGů-29. Další ale budou nepochybně následovat.

Ve výsledku může ukrajinské letectvo na základě dodávek polských a slovenských MiGů-29 reálně postavit dvě letky, každá s 12 až 14 letouny. Potenciálně pak každá letka může do boje vyslat vždy čtyři stroje (další jsou v záloze, v servisu).

Kromě toho Slovensko poskytne Ukrajině také dva mobilní systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, včetně příslušných střel země-vzduch.

Na oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024.

Bratislava se nakonec rozhodla za získané finanční prostředky pořídit 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper, výcvik pilotů a techniků, a především 500 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire II.


Protitankové střely Hellfire, 70mm střely a střela vzduch-vzduch Sidewinder; větší foto / USMC

Podle slovenského ministra obrany americká nabídka má hodnotu před jednu miliardu dolarů. Americká strana v rámci vojenského fondu FMF (Foreign Military Financing) poskytne na nákup zmíněných 660 milionů dolarů. Bratislava pak během tří až čtyř let doplatí 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč).

Ozbrojené síly Slovenské republiky nemají bojové vrtulníky více než deset let. V současné době je ve službě ve slovenském letectvu třináct Mi-17 a jedenáct UH-60M Black Hawk.

Slovensko dostane Vipery původně určené pro jinou zemi. Ta si měla vrtulníky objednat, ale nakonec je nepřevezme. Naď původního zákazníka nespecifikoval. Existuje ale vlastně jediná možnost – půjde o Vipery původně určené pro Pákistán.

Pro tuto blízkovýchodní zemi americká firma Bell vyrobila právě 12 vrtulníků Viper. Kvůli americko-pákistánské politické krizi ale dodávka neproběhla. Těchto 12 vrtulníků je proto od roku 2019 zakonzervováno a hangarováno na letecké základně americké námořní pěchoty v Tusconu.

„O výše uvedené vrtulníky projevilo zájem několik zemí, pokud je nevezmeme, poputují do jiné země. Díky naší zodpovědné obranné politice, vztahu s USA a také jasné podpoře Ukrajiny jsme tuto nabídku dostali jako první. Je třeba to vidět i v kontextu nepřímé kompenzace pro stíhačky F-16, kde jsme delší dobu požadovali nějakou formu kompenzace,“ uvedl na svém FaceBook profilu Naď.


Americká námořní pěchota neustále pracuje nejen na technickém zdokonalování vrtulníků Viper / Venom, ale vyvíjí také nové taktiky jejich použití. Video ukazuje noční střelby (únor 2023) pomocí střel Hellfire na cíle, které jsou laserem ozařovány bezpilotním vrtulníkem MQ-8C Fire Scout. Všechny tyto nové taktiky a procedury může na své vrtulníky Viper zavést české a slovenské letectvo. Nebude to ale samozřejmě zadarmo.

„Tato nabídka je nesmírně výhodná a výrazně zvýší obranný potenciál Slovenské republiky. Bojové vrtulníky momentálně nemáme, takže by to byla zcela nová bojová schopnost,“ dodal slovenský minstr obrany s tím, že celková výše kompenzace za darování „migů“ a „kubů“ přesáhne 900 milionů euro.

Neméně důležitá je objednávka 500 PTŘS Hellfire. Také Pákistán pro své Vipery objednal 1000 střel AGM-114R Hellfire II. Je tedy možné, že Slovensko získá „pákistánské Hellfire“ – ale to je čistá spekulace. Slovenský ministr obrany mluví pouze o nákupu střel Hellfire II. Za tímto označením se ale skrývá více typů střel.

V současně době (od roku 2012) se jako nové vyrábí právě AGM-114R Hellfire II. Ty jsou naváděny na cíl pomocí laseru (z palubního nebo externího zdroje), mají teoretický dosah až 11 000 metrů a víceúčelovou bojovou hlavici vhodnou k ničení všech typů bodových cílů, včetně nejmodernějších tanků.


Zavěšování Hellfire na vypouštěč M299 vrtulníku Viper; větší foto / USMC

Jen pro kontext – jednotková cena AGM-114R je zhruba 150 000 dolarů. Kromě toho součástí „bojového systému Hellfire“ je řada podpůrných a provozních systémů, jako jsou manipulační systémy, nástroje, přípravky, kontrolní přístroje, ale také transportní boxy, náhradní díly, kolejnicové vypouštěče M299, makety, cvičné střely. Obvykle tyto „věci okolo“ stojí stejně jako samotné střely. 500 střel Hellfire a zcela nezbytné „věci okolo“ tak mají hodnotu ~150 milionů dolarů.

Navíc slovenské Vipery mohou nést střely vzduch-vzduch Sidewinder, které Bratislava pořizuje pro své F-16

Slovenská akvizice Viperů je velmi dobrá zpráva pro Armádu ČR. Ta postupně zavede deset bojových vrtulníků AH-1Z Viper a deset víceúčelových UH-1Y Venom. Venomy a Vipery jsou z více než 80 % shodné. Česká a Slovenská republika tak budou společně provozovat prakticky 30 stejných vrtulníků.

To nabízí mnoho možností spolupráce. Od sdílení provozní infrastruktury, společný teoretický i praktický výcvik, nákup náhradních dílů, munice, budoucí společné modernizace, kumulace provozního, taktického a technického know-how, kumulace odborníků atd. Není to tedy jen o potenciální úspoře peněz, ale také o úspoře času, společném řešení provozních / technických problémů a vytváření česko-slovenské komunity pilotů a techniků kolem vrtulníků Viper / Venom.

V současné době se zatím vedou neformální diskuse mezi českou a slovenskou stranou o možnostech spolupráce. Zatím nic konkrétního není na stole. Ve hře je ale mimo jiné spolupráce českých a slovenských státních podniků v rámci provozní podpory vrtulníků Viper / Venom.

Zdroj: FaceBook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Bell zahájil výrobu vrtulníku AH-1Z pro České republiku

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), zahájila ve svém montážním ...

PREMIUM Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • TN12
  09:20 23.03.2023

  Nehledě na velkorysost západních kompenzací je to vlastně naše i sk ostuda: Vyplatí se vykašlat se na obranu, on nám Západ pomůže, oni jsou bohatí a my takoví chudáčci. Měli bychom ...Zobrazit celý příspěvek

  Nehledě na velkorysost západních kompenzací je to vlastně naše i sk ostuda: Vyplatí se vykašlat se na obranu, on nám Západ pomůže, oni jsou bohatí a my takoví chudáčci. Měli bychom rychle změnit mentalitu.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   10:13 23.03.2023

   Cože?

   Cože?

   • TN12
    12:55 23.03.2023

    Asi jsem měl dát poslední větu do nového odstavce.

    Asi jsem měl dát poslední větu do nového odstavce.

  • Dash80
   10:35 23.03.2023

   Moj zlatý, neviem ci Ti to niekto vysvetlil, ale mi sme zapad. Niesuto žiadni oni… sme to mi. Uz sa konecne prestanmne vnumat ako nieco “medzi” Od toho ako sme zapad, uz viac zqpqd ...Zobrazit celý příspěvek

   Moj zlatý, neviem ci Ti to niekto vysvetlil, ale mi sme zapad. Niesuto žiadni oni… sme to mi. Uz sa konecne prestanmne vnumat ako nieco “medzi” Od toho ako sme zapad, uz viac zqpqd ani nevieme bitSkrýt celý příspěvek

   • TN12
    21:21 23.03.2023

    O tomhle můj příspěvek nebyl, mentalitu za dvojtečkou naopak kritizuju..Obrana je věcí rozhodnutí, ne kšeftu, který kompenzace můžou posílit. V tomhle vnímání Západ nejsme.

    O tomhle můj příspěvek nebyl, mentalitu za dvojtečkou naopak kritizuju..Obrana je věcí rozhodnutí, ne kšeftu, který kompenzace můžou posílit. V tomhle vnímání Západ nejsme.

 • Thorn
  08:35 23.03.2023

  Myslím že Maďaři zapláčou nad svou váhavostí co se týče posílání vojenské techniky každopadně to OSSR výrazně posílí

  Myslím že Maďaři zapláčou nad svou váhavostí co se týče posílání vojenské techniky každopadně to OSSR výrazně posílí

  • raven66
   12:33 23.03.2023

   Ono to moze byt prave reakcia na to posledne vyzbrojovanie Madarov. Myslim si, ze Nad ako jeden z mala ministrov pochopil, ze clenstvo v NATO neznamena, ze ta nemoze napadnut iny ...Zobrazit celý příspěvek

   Ono to moze byt prave reakcia na to posledne vyzbrojovanie Madarov. Myslim si, ze Nad ako jeden z mala ministrov pochopil, ze clenstvo v NATO neznamena, ze ta nemoze napadnut iny clensky stat a ostatni ta v tom nechaju. A ze Madarske vlhke sny o velkom Uhorsku su stale aktualne.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:56 23.03.2023

    Teoreticky síce môcť môže, ale zrovna Maďari majú dosť rozhádzané vzťahy inými krajinami NATO v čele s USA. Nie sú ako s Turecko, voči ktorému sa spravidla postupuje obozretne.

    Teoreticky síce môcť môže, ale zrovna Maďari majú dosť rozhádzané vzťahy inými krajinami NATO v čele s USA. Nie sú ako s Turecko, voči ktorému sa spravidla postupuje obozretne.

   • Jirosi
    17:08 23.03.2023

    On hlavně pochopil, že pokud padne UA. Tak má SR společnou hranici z RF.
    Nebude to zítra, ale ani armádu nepostavíte za den.

    On hlavně pochopil, že pokud padne UA. Tak má SR společnou hranici z RF.
    Nebude to zítra, ale ani armádu nepostavíte za den.

  • PavolR
   12:40 23.03.2023

   Niektorí sa to snažia vykresliť, aké je to vlastne nevýhodné, lebo si odzbrojujeme armádu, zatiaľ oni tú svoju nie. Padajú posmešky, že sme ostali bez PVO a letectva.

   Niektorí sa to snažia vykresliť, aké je to vlastne nevýhodné, lebo si odzbrojujeme armádu, zatiaľ oni tú svoju nie. Padajú posmešky, že sme ostali bez PVO a letectva.

 • PeterABC
  08:14 23.03.2023

  Obávam sa, že až také ružovučké to s tými Vipermi nie je. Podľa materiálu Weapon system sustainment 2022, predloženého výboru kongresu sú údaje o AH-1Z nasledovné: Za rok ...Zobrazit celý příspěvek

  Obávam sa, že až také ružovučké to s tými Vipermi nie je. Podľa materiálu Weapon system sustainment 2022, predloženého výboru kongresu sú údaje o AH-1Z nasledovné:

  Za rok 2020
  Operating & support costs: 3,38 mil dolárov na kus ročne
  Za letovú hodinu: 20 642 dolárov.

  Materiál ďalej hovorí:
  Mission capable rate goal: nesplnený ani v jednom z posledných 11 rokov
  Unplanned maintenance continues to be a challenge

  V skratke: vrtulník je náročný na údržbu, trávi veľa času na opravách. Dostupnosť a kvalita náhradných dielov je pomerne nízka. Veľa času zaberajú neplánované opravy (pomer k plánovaným 4:1).

  Na druhej strane ak dostaneme nové kusy a aj zásobu dielov, tie náklady by minimálne v prvých rokoch mali byť podstatne nižšie (dúfam). Čo mi chýba je aspoň odhad nákladov na životný cyklus. Pôjde určite o stovky miliónov. Otázka je aj budúcnosť tohoto typu, otázne je aj ako dlho ostane vo výzbroji USA, posledné nové kusy išli rovno do záložných skladov. S ďalšou výrobou sa už zrejme nepočíta. Možnosti vylepšení budú zrejme obmedzené, dostupnosť dielov môže byť problém, a tým pádom aj nasaditeľnosť vrtulníkov.

  Musí byť sakramentský dôvod, prečo tie vrtulníky USA ponúka s takou zľavou, a môže to byť práve tá nízka miera nasaditeľnosti, ktorá degraduje hodnotu flotily (ak máte 8 strojov a jeden je v priemere na opravách, tak je to väčšia hodnota, ako keď máte 12 strojov a 6 z nich je na opravách). Šušká sa, že už ich núkajú nejaký čas, s výraznými zľavami. Ministerstvo je bohužiaľ, opäť netransparentné. Môže to byť naozaj dobrý obchod, ministerstvo ale musí komunikovať oveľa oveľa lepšie a poskytnúť verejnosti všetky podstatné informácie.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   08:30 23.03.2023

   Náklady na hodinový provoz Viperů jsou zkreslené, ostatně stejně jako všechny jiné stroje, které operují z palub lodí. Ano, Viper je dražší na provoz než nějaký "autobusový" UH-60, ...Zobrazit celý příspěvek

   Náklady na hodinový provoz Viperů jsou zkreslené, ostatně stejně jako všechny jiné stroje, které operují z palub lodí. Ano, Viper je dražší na provoz než nějaký "autobusový" UH-60, ale ten rozdíl není zase tolik závratný, jak se už někteří "analytici" snažili prezentovat.Skrýt celý příspěvek

  • The Pale Emperor
   09:13 23.03.2023

   Mariňáci operují v těžkých podmínkách v tropech, pouštích, z letadlových lodí, kde je slaná voda, vlhký vzduch...to se do ceny promítne, ale ne však ve střední Evropě.

   Mariňáci operují v těžkých podmínkách v tropech, pouštích, z letadlových lodí, kde je slaná voda, vlhký vzduch...to se do ceny promítne, ale ne však ve střední Evropě.

  • Poly
   09:17 23.03.2023

   Tak to udělejte tak, že si nebudete brát nic. Bitevní vrtulníky jste aktuálně neměli v plánu pořizovat. Navíc to bude fér a budete za machry. Nebýt války na UA, tak ty plečky ani ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak to udělejte tak, že si nebudete brát nic. Bitevní vrtulníky jste aktuálně neměli v plánu pořizovat. Navíc to bude fér a budete za machry. Nebýt války na UA, tak ty plečky ani neprodáte.Skrýt celý příspěvek

   • Pirat49
    09:22 23.03.2023

    Radsej by som bral aby nam 29tky hnili v skladoch ako vojna na UA.

    Radsej by som bral aby nam 29tky hnili v skladoch ako vojna na UA.

    • Poly
     10:16 23.03.2023

     Jenže válka je a o tom nerozhoduje. Rozhodujete zda je tam poslat nebo ne.

     Jenže válka je a o tom nerozhoduje. Rozhodujete zda je tam poslat nebo ne.

  • TF_HU
   10:23 23.03.2023

   Hm. Nejsem si jist, zda jste pochopil co přesně je Mission capable rate goal...když takovou analýzu u děláte u nás, budete čubrnět. Chce se na věci dívat v kontextu a ne skrze ...Zobrazit celý příspěvek

   Hm. Nejsem si jist, zda jste pochopil co přesně je Mission capable rate goal...když takovou analýzu u děláte u nás, budete čubrnět. Chce se na věci dívat v kontextu a ne skrze úzkou optikou nedůvěry. Napřiklad náročnost na servis bude nižší než u Mi 24/35...

   Ministerstvo poskytuje ty informace, které jsou veřejné. Netuším z jakého titulu máte pocit, že vám stát v otázce bezpečnosti musí vyslepičit všechno.Skrýt celý příspěvek

  • segal7
   10:31 23.03.2023

   Tak hrozné to určitě nebude
   https://milmag.pl/en/ah-1z-the...

   Tak hrozné to určitě nebude
   https://milmag.pl/en/ah-1z-the...

 • juko
  08:12 23.03.2023

  Neviete, ci k tym vrtulnikom dostaneme aj radary longbow cobra? Pretoze v dsca pre pakistan sa o nich nic nepise. A do akej miery by bolo obmedzujuce keby ich nemame?

  Neviete, ci k tym vrtulnikom dostaneme aj radary longbow cobra? Pretoze v dsca pre pakistan sa o nich nic nepise. A do akej miery by bolo obmedzujuce keby ich nemame?

  • Hevonen
   08:19 23.03.2023

   Nedostaneme.

   Nedostaneme.

  • Scotty
   11:18 23.03.2023

   Ne, zcela jistě nebudou. Jejich integrace se nedostala z fáze zkoušek. USMC o ně zájem nemá, takže by jste si museli integraci zaplatit.

   Ne, zcela jistě nebudou. Jejich integrace se nedostala z fáze zkoušek. USMC o ně zájem nemá, takže by jste si museli integraci zaplatit.

 • Sakul
  07:41 23.03.2023

  Nieco z Nka... kde čerpali aj od JG :) Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede) Dôležité pre armádu nebudú len samotné vrtuľníky, ...Zobrazit celý příspěvek

  Nieco z Nka... kde čerpali aj od JG :)

  Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky? (otázky a odpovede)

  Dôležité pre armádu nebudú len samotné vrtuľníky, ale aj výzbroj: rakety Hellfire budú predstavovať generačný skok.

  O bojových vrtuľníkoch doteraz ministerstvo obrany neuvažovalo, pretože na ne nemalo peniaze. Toho, že by ich časom vytlačili drony, sa neobáva.

  Za stíhačky MiG-29, ktoré vláda pošle Ukrajine, by Slovensko okrem finančnej kompenzácie malo získať aj dvanásť bojových vrtuľníkov AH-1Z Viper, potvrdil v utorok poverený minister obrany Jaroslav Naď (pôvodne OĽaNO, teraz Demokrati).

  Je to zatiaľ len ponuka od americkej vlády, ktorú Hegerova poverená vláda môže prijať alebo odmietnuť.

  Protihodnotou za vrtuľníky Viper je nielen odovzdanie uzemnených migov Ukrajine, ale aj doplatok 340 miliónov dolárov.

  To samo osebe robí z tohto obchodu tretí najväčší vojenský nákup od parlamentných volieb 2020 (po pásových vozidlách CV-90 a kolesových transportéroch Patria).

  Oslovili sme vojenských odborníkov a pripravili sme súhrnný text, v ktorom odpovedáme na dvanásť otázok o tejto možnej výmene.


  1. Koľko má dnes armáda vrtuľníkov?
  Prevádzkuje ich dvanásť, z toho tri staré ruské Mi-17 a deväť moderných amerických vrtuľníkov UH-60 Black Hawk. Všetky operujú z vojenského letiska pri Prešove.

  Ruské Mi-17 pochádzajú ešte z federálnej výzbroje, americké blackhawky kúpila za 250 miliónov eur druhá vláda Roberta Fica.


  Aj napriek protiamerickým vyhláseniam určeným voličom najväčšie vojenské obchody s USA doteraz uzatvorili politici Smeru a SNS – či už išlo o vrtuľníky Black Hawk, alebo o dvojmiliardový nákup stíhačiek F-16.

  Vrtuľníky Black Hawk a Mi-17 patria do podobnej kategórie. Nazývajú sa „viacúčelové“. Ich úlohou je preprava osôb, materiálu, ale aj hasenie lesných požiarov či záchranárske práce.

  Na boj sú uspôsobené menej. Napríklad vrtuľníky Black Hawk síce môžu niesť moderné riadené strely, ale minister obrany zo Smeru Martin Glváč ich objednal bez akejkoľvek výzbroje a bez systémov vlastnej ochrany. Bolo teda veľmi riskantné posielať ich do bojovej zóny. Na ministerstve ich preto aj posmešne prezývajú „autobusy“.

  Pokročilejšiu výbavu k vrtuľníkom Black Hawk vrátane palubných zbraní objednalo až súčasné vedenie ministerstva.


  Kostru slovenského vrtuľníkového letectva tvorí deväť UH-60 Black Hawk.
  2. Aké boli doterajšie plány?
  Nákup bojových vrtuľníkov ani zďaleka nepatril medzi priority: za normálnych okolností sú drahé na obstaranie aj prevádzku.

  Aj minister Naď ešte v lete 2020 naznačoval, že pokiaľ by objednával ďalšie vrtuľníky, prednosť by dostali stroje ľahšej kategórie. Do úvahy pripadali napríklad Eurocopter UH-72 Lakota alebo americký Bell 429. Ide o vojenské verzie civilných helikoptér.

  „Môj osobný názor je, že by ozbrojené sily nemali mať len ťažké vrtuľníky, pri ktorých sú veľké náklady na prevádzku,“ hovoril Naď pred troma rokmi.

  Ešte pred začiatkom vojny sa napokon rozhodol ďalej investovať do vrtuľníkov Black Hawk. S využitím 40-miliónovej dotácie od americkej vlády si ministerstvo objednalo ďalšie dva kusy. Slovenské vzdušné sily tak budú mať v dohľadnom čase jedenásť blackhawkov.

  Novinkou bude, že tieto dva najnovšie vrtuľníky vyčlení ministerstvo pre potreby špeciálnych síl, čomu bude zodpovedať aj ich výbava: budú mať schopnosť dlhšieho doletu, pokročilejšie prístroje pre let za zlých podmienok aj výkonný rotačný guľomet.

  „Je rozdiel, keď máme nad hlavou vrtuľník s minigunom, ktorý vystrelí od 2000 nábojov za minútu, než guľomet, ktorý musí po vystrelení 200 nábojov prebíjať,“ hovoril vlani vtedajší veliteľ slovenských špeciálnych síl generál Branislav Benka.

  Okrem toho ministerstvo rozhodlo, že ešte niekoľko rokov bude prevádzkovať aj zostávajúce tri ruské vrtuľníky Mi-17. Na rozdiel od stíhačiek MiG-29 ich Slovensko podľa Naďa dokáže servisovať aj bez Rusov.

  „Vrtuľníky Mi-17 si vieme opravovať vo vlastnej réžii v štátnom podniku Letecké opravovne Trenčín,“ povedal vlani Naď.


  Armáda počíta s tým, že ešte sedem rokov by mohla prevádzkovať aj ruské vrtuľníky Mi-17.

  3. Prečo Slovensko nemá aj bojové vrtuľníky?
  Bojový vrtuľník je jednoúčelový stroj, ktorý má hlavne bojovať. Jeho úlohou je ničiť tanky, obrnené vozidlá, pechotu, budovy, ale v prípade vhodnej výzbroje môže zostreľovať aj nepriateľské vrtuľníky alebo drony.

  Slovenské vzdušné sily v minulosti bojové vrtuľníky prevádzkovali. Konkrétne disponovali ôsmimi ruskými typmi Mi-24, no len polovica z nich bola letuschopná.

  Rozhodnutie o ich vyradení padlo počas vlády Ivety Radičovej, keď obranu viedol Ľubomír Galko (vtedy z SaS). Ministerstvo vtedy muselo pre hospodársku krízu výrazne škrtať rozpočet a zbavovalo sa techniky, ktorú nepovažovalo za perspektívnu.

  Bojové Mi-24 skončili konkrétne preto, lebo mali drahú prevádzku, neboli príliš použiteľné pre civilné zložky a neboli ani žiadané v zahraničných misiách.


  Bojové vrtuľníky Mi -24 vyradila armáda v roku 2011 za exministra Galka. Dôvodom boli na jednej strane rozpočtové škrty, na druhej strane ich drahá prevádzka.

  4. Čo prinesú vrtuľníky Viper?
  Vojenský publicista Vladimír Bednár hovorí, že jeden moderný bojový vrtuľník je na bojisku ako desať tankov. „Ponúkaný AH-1Z Viper patrí medzi tri najlepšie vrtuľníky tejto kategórie na svete, predstavuje obrovskú bojovú hodnotu,“ dodáva Bednár.

  Nepôjde pritom len o samotné vrtuľníky, ale aj o výzbroj. Naď spresnil, že Američania sľúbili aj viac než 500 rakiet AGM-114 Hellfire II. To sú moderné laserom navádzané strely, z ktorých každá stojí zhruba 150-tisíc eur.

  Práve to bude pre slovenských pilotov civilizačný skok. S ničím takýmto doteraz nestrieľali.

  „Hellfire je generačne úplne iná zbraň než čokoľvek, čím sme doteraz disponovali,“ potvrdzuje bývalý náčelník generálneho štábu Pavel Macko.

  Aj k pôvodným vrtuľníkom Mi-24 mala armáda navádzané rakety – sovietske 9M17 Falanga –, boli to však strely inej generácie. Navádzanie bolo oveľa zložitejšie a navyše mali aj niekoľkonásobne kratší dostrel.

  Dostrel amerických rakiet Hellfire presahuje 10 kilometrov. Vrtuľník teda môže krúžiť v relatívnom bezpečí od frontovej línie a vyčkávať na cieľ. Keď spozoruje nepriateľský tank, vystrelí naň raketu, ktorá udrie zhora, odkiaľ je najviac zraniteľný, a následne sa môže premiestniť inam.

  Bojové vrtuľníky tak fungujú ako lietajúce delostrelectvo, ktoré je však v porovnaní s klasickými húfnicami či raketometmi oveľa mobilnejšie.

  „Vypália a zmiznú. Dokážu sa presúvať oveľa rýchlejšie než pozemné delostrelecké systémy,“ hovorí Macko.


  Súčasťou americkej ponuky je podľa Naďa aj viac než 500 navádzaných rakiet Hellfire.

  5. Je cena výhodná?
  Ignorovať americkú ponuku by bolo podľa Naďa „veľmi závažným zlyhaním“. Pripomína, že za 340 miliónov môže Slovensko získať nielen moderné vrtuľníky, ale k ním aj stovky navádzaných rakiet.

  „Hodnota tohto materiálu presahuje jednu miliardu dolárov. Napríklad Bahrajn nakúpil pred piatimi rokmi dvanásť vrtuľníkov (Viper) s príslušenstvom za cenu 911 miliónov dolárov,“ povedal v stredu Naď.

  Jeho argumenty uznali už aj politici SaS, Sme rodina či PS, ku ktorým sa v stredu, pomerne prekvapujúco, pridal aj predseda opozičného Hlasu Peter Pellegrini.

  „Ak dostanete zariadenia, ktoré bežne na trhu stoja miliardu, a musíte za ne zaplatiť 300 miliónov, tak je to určite dobrá kúpa,“ povedal Pellegrini.

  Naď hovorí, že pre rozpočet ministerstva obrany je suma 340 miliónov zvládnuteľná: jej splatnosť vrtuľníkov by sa po dohode s Američanmi mohla natiahnuť na tri až štyri roky.

  „Vrtuľníky budú financované cez vládny americký program Foreign Military Financing, ktorý umožňuje vysokú mieru flexibility,“ spresnila hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

  S najväčšou pravdepodobnosťou tak vrtuľníky začne splácať až vláda, ktorá príde po septembrových voľbách.

  Nepôjde o prvý prípad. Poslanec Hlasu Peter Kmec už pri vlaňajších nákupoch pozemnej techniky kritizoval Naďa, že jeho ministerstvo síce podpisuje mnohomiliónové zákazky, ale väčšinu peňazí na ne budú hľadať až jeho nástupcovia.

  6. Aké budú ďalšie náklady?
  Súčasťou americkej ponuky je podľa Naďa aj výcvik pilotov, pozemného personálu a dodávka základných zásob náhradných dielov.

  Pri zavádzaní nového typu techniky, zvlášť leteckej, zvyčajne treba počítať aj s investíciami do letísk: do úprav pristávacej dráhy, hangárov a do príprav logistického zázemia. Pri vrtuľníkoch Viper by táto položka mala byť podľa ministerstva minimálna.

  „V súčasnosti už prebiehajú významné investície do vojenských letísk vrátane Prešovského vrtuľníkového krídla. Preto zásadné investície nepredpokladáme,“ píše hovorkyňa.

  Potom je tu však ďalšia položka, ktorá je zatiaľ neznáma, a to sú náklady na dlhodobú prevádzku.

  Bojové vrtuľníky nie sú vhodné pre chudobné armády. Cena takzvanej letovej hodiny vrtuľníkov Viper je drahšia ešte aj v porovnaní s blackhawkmi, ktoré Naď svojho času označil za „mercedesy medzi vrtuľníkmi“.

  „Letová hodina vrtuľníku Black Hawk sa pohybuje okolo 3800 dolárov, pri vrtuľníkoch Viper to môže byť až 4700 dolárov,“ hovorí Jan Grohmann, šéfredaktor českého servera Armádní noviny.

  Letová hodina zahŕňa náklady na palivo, výcvik pilotov a pozemného personálu, náhradné diely či servis.

  Na porovnanie: letová hodina ľahších vrtuľníkov typu UH-72 Lakota alebo Bell 429, o ktorých kedysi uvažoval Naď, je približne tisíc dolárov.


  Naď ešte pred tromi rokmi hovoril, že Slovensku by sa hodil skôr ľahší typ vrtuľníku, napríklad UH-72.

  7. Nie sú vrtuľníky Viper zbytočný luxus?
  Toto je asi najťažšia otázka. Názory sú rôzne. Napríklad vojenský publicista Bednár hovorí, že ministerstvo by malo primárne investovať peniaze do tých systémov, ktoré vojaci považujú za prioritu.

  „Ak sa rozhodneme pre vrtuľníky Viper, tak budeme desiatky rokov rozvíjať spôsobilosti, ktoré neboli v žiadnych koncepciách ani v akvizičných plánoch považované za tie najdôležitejšie,“ pripomína Bednár.

  Aj Naď doteraz označoval za prioritu nákup systémov protivzdušnej obrany ďalekého dosahu, teda náhradu za systém S-300, ktorý vlani poslal na Ukrajinu. Ďalšími na zozname boli útočné drony, nákladné automobily či cvičné podzvukové lietadlá.

  Keď sa Denník N na priority spýtal náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka, generál do popredia vyzdvihol aj investície do rádioelektronického boja.

  „Potrebujeme vidieť a počuť, čo sa na bojisku deje. Potrebujeme si zabezpečiť odolnosť našich komunikačno-informačných systémov,“ povedal Zmeko pred dvomi mesiacmi.

  V našich rozhovoroch na tému vrtuľníkov Viper však opakovane zaznel nasledujúci argument: o bojových vrtuľníkoch sa doteraz neuvažovalo jednoducho preto, lebo na ne Slovensko nemalo.

  „Tieto spôsobilosti sme považovali za také drahé, že sme si mysleli, že takúto techniku nikdy nezískame,“ hovorí predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (SaS).

  V čase vojny a všeobecného zbrojenia je navyše dôležitým parametrom aj dostupnosť. Dodacie lehoty modernej techniky sa neustále predlžujú.

  Vrtuľníky Viper sú dostupné vďaka tomu, že americké firmy ich začali vyrábať pre iného zákazníka (neoficiálne sa hovorí o Pakistane), tento kontrakt sa však neuskutočnil. Americká vláda ich teda ponúkla svojim spojencom.

  „Túto ponuku sme dostali ako prví. Ak vrtuľníky Viper nezoberieme my, pôjdu inej krajine,“ hovorí Naď.

  Napríklad český publicista Grohmann zo serveru Armádní noviny si myslí, že Slovensko by nemalo váhať. Akvizíciou vrtuľníkov Viper totiž výrazne zvýši silu svojho letectva, čo môže byť dôležitým odkazom aj pre možného agresora.

  „Zvýšite tým jeho náklady pri použití sily a tým aj šancu, že bude radšej hľadať diplomatické riešenie. Nákup zbraní vo výsledku slúži na to, aby ste menili pomer ziskov a strát svojich spojencov aj protivníkov,“ dodáva Grohmann.

  8. Nepatria bojové vrtuľníky do minulosti?
  Úvahy tohto typu podnietilo Japonsko, ktoré sa rozhodlo do budúcnosti už nerozvíjať ťažké bojové vrtuľníky. Keď dolietajú ich súčasné stroje AH-64 Apache a AH-1 Cobra, chcú sa Japonci spoliehať už len na útočné drony.

  „Počas vojny na Ukrajine boli zostrelené desiatky vrtuľníkov. Táto skutočnosť spolu najnovším rozhodnutím Japonska môže viesť aj iné armády k prehodnoteniu významu tejto techniky,“ napísal server Business Insider.

  Úplne inak vidí skúsenosti z Ukrajiny slovenské ministerstvo obrany: aktuálne boje vraj potvrdili aj význam bojových vrtuľníkov.

  „Nahradenie bojových vrtuľníkov dronmi sa nepotvrdzuje ako reálne ani v rámci bojov na Ukrajine,“ odpovedá hovorkyňa Kovaľ Kakaščíková.

  Slovenské ministerstvo nespochybňuje význam dronov či napríklad prenosných protitankových striel, ktorými sa Ukrajinci bránili hlavne v prvých týždňoch. O výsledku celej vojny však môže napokon rozhodnúť až ťažká technika a munícia k nej.

  „Vidíme, že vrtuľníky sú dôležitou podporou pozemnej techniky a v určitých situáciách predstavujú významný prostriedok ničenia tankových a mechanizovaných jednotiek protivníka,“ dodáva hovorkyňa.

  S tým súhlasí aj predseda bezpečnostného výboru Krúpa, ktorý sa vlani v zlom rozišiel s ministrom Naďom, keď odchádzal z OĽaNO. Nákup bojových vrtuľníkov však jednoznačne podporuje.

  „Ukrajinci zastavili ruský postup primárne vďaka delostrelectvu a ťažkej technike. Bez nej sa brániť nedá. A súčasťou ťažkej techniky sú aj bojové vrtuľníky,“ hovorí Krúpa.


  České vrtuľníkové letectvo bude tvorené bojovými strojmi AH-1Z Viper a viacúčelovými UH-1Y Venom.

  9. Kupujú vrtuľníky Viper aj iné štáty?
  Áno, najbližším je Česko. České ministerstvo obrany sa v roku 2019 takisto rozhodlo pre americké stroje, konkrétne pre kombináciu bojových vrtuľníkov Viper a stredne ťažkých viacúčelových vrtuľníkov Bell UH-1Y Venom.

  Česi si objednali štyri vrtuľníky Viper, ďalších šesť im americká vláda sľúbila zadarmo. Celkovo by teda mali disponovať desiatimi kusmi, kým Slovensko dvanástimi.

  Akvizícia rovnakej techniky do budúcnosti ponúka obom krajinám priestor na hľadanie úspor.

  „Je to obrovská výhoda. Môžete robiť spoločné nákupy munície, spoločné výcviky posádok, môžete si vymieňať skúsenosti s používaním,“ opisuje Grohmann.

  10. Je slovenské územie vhodné pre bojové vrtuľníky?
  Jednoznačne áno. Bojové vrtuľníky sú podľa odborníkov najúčinnejšie v horskom a členitom teréne, ktorým sa vyznačuje práve Slovensko.

  „Na rovine sa vrtuľník neschová. V členitom teréne sa však ľahko môže vynoriť spoza horizontu a zaútočiť,“ vysvetľuje Macko.

  Slovensko je špecifické tým, že pri jeho obrane by boli kľúčové horské priechody. Ak ich nepriateľ obsadí, odreže napríklad celý Liptov či Spiš od zvyšku krajiny. O to väčšiu úlohu by vtedy zohrávali práve vrtuľníky.

  „Cez nepriateľom obsadené horské priechody sa vaše pozemné sily budú len ťažko prebíjať. Ak máte bojové vrtuľníky, dokážete tieto priechody obísť a ničiť nepriateľa zo vzduchu,“ dodáva Macko.

  11. Prečo sú ničené aj moderné vrtuľníky?
  Projekt Oryx, ktorý sleduje potvrdené straty pri bojoch na Ukrajine, doteraz zdokumentoval minimálne 33 zničených najmodernejších ruských vrtuľníkov KA-52. Tie sú považované za stroje rovnakej generácie ako vrtuľníky Viper.

  Ani moderné bojové vrtuľníky nie sú nezničiteľné. Ich hodnotu však podľa Naďa nemožno posudzovať podľa ruských strát.

  „Z poznatkov na Ukrajine je zrejmé, že akákoľvek ruská technika nebola a nie je taká kvalitná a spoľahlivá, ako sa ju kremeľská propaganda snažila vykresliť,“ píše slovenské ministerstvo.

  Naď hovorí, že vrtuľníky Viper disponujú v porovnaní s ruskými strojmi lepšími systémami vlastnej ochrany: rušičkami či systémami na vystreľovanie klamlivých cieľov.

  Pod pomerne vysoké straty vrtuľníkov Ka-52 sa však podpísali aj ďalšie aspekty. Rusi napríklad pre ne nemajú dosť moderných rakiet s dlhším dostrelom, preto musia lietať bližšie k bojisku.

  „Ich pilotom zároveň často chýbajú spravodajské informácie o pohybe protivníka. Lietajú teda aj v prostredí, kde sa vystavujú veľkému riziku zostrelenia pomocou prenosných odpaľovacích zariadení,“ hovorí publicista Bednár.

  Z týchto skúseností vyplýva podstatná úloha aj pre slovenských generálov: na to, aby mohli vrtuľníky Viper čo najefektívnejšie používať, musia ich čo najviac integrovať do iných zložiek armády.

  „Kľúčové bude, či si vaše nové zbrane – od stíhačiek F-16 cez vrtuľníky Viper a Black Hawk po nové tanky a bojové vozidlá – dokážu vymieňať v reálnom čase dáta. Teda či dokážu pracovať ako jeden systém,“ vysvetľuje Grohmann.

  12. Budú mať vrtuľníky Viper aj civilné využitie?
  Minimálne. Podľa Grohmanna by ich armáda mohla teoreticky využívať napríklad na monitorovanie pohybu na hraniciach. Ich piloti majú totiž prilby s prehľadovým displejom, kde sa im premieta obraz z predného senzora vrtuľníka.

  „Disponuje termovíziou, vďaka ktorej dokážu sledovať ciele vo dne i v noci. Vrtuľník Viper tak môže sledovať pohyb na hranici a obraz pomocou dátového spojenia prenášať na veliteľstvo,“ hovorí Grohmann.

  Naďovo ministerstvo však otvorene hovorí, že pokiaľ ide o civilné využitie, napríklad na dopravné účely či v rámci krízového manažmentu, tam aj naďalej počíta s nasadením súčasných vrtuľníkov Black Hawk.

  „Viper je bojový vrtuľník, ktorý je určený na poskytnutie podpory pozemným jednotkám vrátane úloh vzdušného prieskumu a palebnej podpory,“ dodáva ministerstvo.

  https://dennikn.sk/3294655/opl... Skrýt celý příspěvek

 • Padousek
  23:47 22.03.2023

  Slovensko se zařadí co do počtu bitevních vrtulníků na 10. místo v Evropě. Více vrtulníků má pouze Bělorusko, Řecko, Španělsko, Nizozemsko, Ukrajina, Itálie, Německo, Francie a ...Zobrazit celý příspěvek

  Slovensko se zařadí co do počtu bitevních vrtulníků na 10. místo v Evropě. Více vrtulníků má pouze Bělorusko, Řecko, Španělsko, Nizozemsko, Ukrajina, Itálie, Německo, Francie a Rusko.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:39 23.03.2023

   Hlavne to vykompenzuje nedostatok tankov, pre ktoré je viac ako 80% rozlohy Slovenska nevhodný (aj keď je to trocha zavádzajúci údaj, keďže hlavné komunikácie sú na tom zvyšku).

   Hlavne to vykompenzuje nedostatok tankov, pre ktoré je viac ako 80% rozlohy Slovenska nevhodný (aj keď je to trocha zavádzajúci údaj, keďže hlavné komunikácie sú na tom zvyšku).

   • darkstyle
    08:20 23.03.2023

    Lenže tie hlavné komunikácie majú na severe, v strede a dokonca okolo Veľkého Krtíša na juhu dosť úzkych miest kde keď odpálite most a pošlete výsadkárov a máte zrazu po ...Zobrazit celý příspěvek

    Lenže tie hlavné komunikácie majú na severe, v strede a dokonca okolo Veľkého Krtíša na juhu dosť úzkych miest kde keď odpálite most a pošlete výsadkárov a máte zrazu po zásobovaní..

    Stačí obsadiť 2-3 takéto miesta naraz a sme nahratí..Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     10:23 23.03.2023

     Takto jednoducho si to predstavovali aj v Moskve. A preto dnes už žiadne výsadkové vojsko nemajú.

     Takto jednoducho si to predstavovali aj v Moskve. A preto dnes už žiadne výsadkové vojsko nemajú.

   • Hevonen
    10:30 23.03.2023

    80% to určite nie je, na slovensku tvorí 49% poľnohospodárska pôda (orná 30%) a treba vybrať tank, ktorý s kopcovitým terénom nemá problém. Napríklad taký, ktorý nemá problém s ...Zobrazit celý příspěvek

    80% to určite nie je, na slovensku tvorí 49% poľnohospodárska pôda (orná 30%) a treba vybrať tank, ktorý s kopcovitým terénom nemá problém.
    Napríklad taký, ktorý nemá problém s hornatým terénom kórejského polostrova ;-)

    77% tvoria prírodné hranice v podobe horských hrebeňov a riek.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     16:35 25.03.2023

     Norové nemají hory? Švédové taky ne? Nebo Rakušané?

     Norové nemají hory? Švédové taky ne? Nebo Rakušané?

   • Jirosi
    17:14 23.03.2023

    80% je nevhodný pro tanky. Dobrá, ale jak to pak dělají třeba v Rakousku? Kdyz tam nemohou vaše tanky, nepřátelské se tam dostanou? (Do dnes máte tanky východní školy, co mají ...Zobrazit celý příspěvek

    80% je nevhodný pro tanky.
    Dobrá, ale jak to pak dělají třeba v Rakousku?
    Kdyz tam nemohou vaše tanky, nepřátelské se tam dostanou?
    (Do dnes máte tanky východní školy, co mají omezené úhly děla, kdo to zmiňoval jak problém posledních XY let?)Skrýt celý příspěvek

 • Jaroslav Dolejška
  21:48 22.03.2023

  Dobrý obchod. Stačí vzpomenout na to, že my jsme 10 MIG-29 vyměnili za 11 polských sokolů, nic proti ním, ale to rozhodně nebyl obchod roku...

  Dobrý obchod. Stačí vzpomenout na to, že my jsme 10 MIG-29 vyměnili za 11 polských sokolů, nic proti ním, ale to rozhodně nebyl obchod roku...

  • Malarkey
   06:37 23.03.2023

   S přihlédnutím k dnešní době to bylo pořád výhodné. Ty MiGy jsou už více jak 10-15 let šrot a sokoly u nás pořád slouží.

   S přihlédnutím k dnešní době to bylo pořád výhodné. Ty MiGy jsou už více jak 10-15 let šrot a sokoly u nás pořád slouží.

   • Hevonen
    08:33 23.03.2023

    Napriek tomu ponuka z 900mil € prišla za ten šrot a nie Sokoly. ;-)

    Napriek tomu ponuka z 900mil € prišla za ten šrot a nie Sokoly. ;-)

 • Lukas
  20:33 22.03.2023

  Jeszcze Rumunia i Warszawa zamówi AH-1Z i to Zulu Cobra będzie bardziej "europejskim" śmigłowcem niż EC665 Tiger
  :-)

  Ciekawe, ciekawy manewr...

  Jeszcze Rumunia i Warszawa zamówi AH-1Z i to Zulu Cobra będzie bardziej "europejskim" śmigłowcem niż EC665 Tiger
  :-)

  Ciekawe, ciekawy manewr...

  • PavolR
   21:01 22.03.2023

   Ale veď Poľsko už vybralo Apache ...

   Ale veď Poľsko už vybralo Apache ...

   • Lukas
    07:03 23.03.2023

    Spokojnie - kontraktu jeszcze nie ma... Wszystko może się zmienić ;-) Ale na poważnie... Ja bym jednak wolał by Warszawa 12-16 CH-47F Owszem - dla OSSR i ACR 12-24 śmigłowce ...Zobrazit celý příspěvek

    Spokojnie - kontraktu jeszcze nie ma...
    Wszystko może się zmienić ;-)

    Ale na poważnie... Ja bym jednak wolał by Warszawa 12-16 CH-47F
    Owszem - dla OSSR i ACR 12-24 śmigłowce uderzeniowe sens mają (ehhm jakby jeszcze "wypiąć w system z UAV i Himarsem czy innym MLRS), ale moim zdaniem inne priorytety powinna mieć Warszawa.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:53 23.03.2023

    PavolR: Vy moc PL nákupy nesleduje?
    Tam není problém koupit od jednoho výrobce, následně nakoupit +- stejen jinde.

    PavolR: Vy moc PL nákupy nesleduje?
    Tam není problém koupit od jednoho výrobce, následně nakoupit +- stejen jinde.

 • darkstyle
  20:01 22.03.2023

  Gratulujem sebe a nám ku nákupu bojových vrtuľníkov. Pre NASAMS partu - ten nebol na stole nikdy - výrobca je z Nórska a 660 miliónov z USA je len na výrobky Made in ...Zobrazit celý příspěvek

  Gratulujem sebe a nám ku nákupu bojových vrtuľníkov.

  Pre NASAMS partu - ten nebol na stole nikdy - výrobca je z Nórska a 660 miliónov z USA je len na výrobky Made in USA..

  Patriot - samozrejme, že by to bolo lepšie - lenže Slovensko potrebuje minimálne 2, optimálne 3 batérie..
  Viď terajšie aliančné pôsobenie PVO.

  Jednoznačne by to stálo viac ako 1 MLD..
  Po nákupe KBVP a PBVP + nás asi čakajú ešte platby za F-16, naozaj rozpočet MO nemá na to.. ak nepôjdeme na 3%..

  Tanky - to by som bral tiež..

  HIMARS - taktiež možnosť..

  Bitevníky sú však v porovnaní s tankami a raketometmi vlastne jediná schopnosť, ktorú nemáme a možno ani nikdy nemali - lebo ruské Hindu a spol moc bitevníkom v porovnaní s Viperom by som nenazval..

  Ďalšou otázkou, na ktorú ľudia nemyslia - že rozdávať novú techniku za šrot sa už dlho nebude..

  Zároveň aj keď Vám prisľúbia dnes peniaze - ak ich rýchlo nevyčerpáme nemusí byť z toho nakoniec nič..

  Lebo príde nová administrácia v USA a šmahom ruky povie - nedáme ani $..
  Totižto nákupy zbraní bežia v USA - pay as you order..
  Teda napríklad sa objedná krídlo tak ho zahraničná vláda musí zaplatiť celé tesne pred tým ako pôjde do výroby..

  Takže keď si dnes objednáte Patriota a stihnú Vám do budúceho novembra vyrobiť len časť - tak nová administrácia povie - minulý sme 300 mega, peniaze za šrot rušíme (pre UA to šrot rozhodne nie je, no pre USA je) a buď si doplatíte 700 alebo si ho necháme..

  Lenže keď raz podpíšeme zmluvu za Páli vrtuľníky, ktoré už vyrobené sú - tak sa tá pomoc rovno zúčtuje celá..
  Budú de facto naše..

  Takže ja som za vrabca v hrsti ako holuba na streche..Skrýt celý příspěvek

  • pjaro77
   21:16 22.03.2023

   Bitevníky sú však v porovnaní s tankami a raketometmi vlastne jediná schopnosť, ktorú nemáme a možno ani nikdy nemali - lebo ruské Hindu a spol moc bitevníkom v porovnaní s Viperom ...Zobrazit celý příspěvek

   Bitevníky sú však v porovnaní s tankami a raketometmi vlastne jediná schopnosť, ktorú nemáme a možno ani nikdy nemali - lebo ruské Hindu a spol moc bitevníkom v porovnaní s Viperom by som nenazval..

   Ehm, a čo bojové drony ?Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    08:12 23.03.2023

    Bojové drony made in USA sú skoro nedosiahnuteľné Loitering munition Switchblade 300/600 - 300vka sa ukázala ako nespoľahlivá a 600 sa len teraz vlastne testuje na bojisku na UA.. ...Zobrazit celý příspěvek

    Bojové drony made in USA sú skoro nedosiahnuteľné

    Loitering munition
    Switchblade 300/600 - 300vka sa ukázala ako nespoľahlivá a 600 sa len teraz vlastne testuje na bojisku na UA.. existujú asi len 2-3 videá ich použitia a to pri jednom trafila strom namiesto TOR-2M ak má pamäť neklame (aj keď ho asi zasiahla)

    Ak sa bavíme o dronoch taktických s možnosťou niesť výzbroj alá RQ-9 Reaper - Poľsko rokuje dlhé roky s USA..
    Je to pre nich veľmi citlivá technológia a nedajú ju len tak kde komu..

    Preto poliaci zobrali Bayraktari a vyzerá, že sa síce dohodli asi aj s USA ale trvalo to veľmi dlho..

    My taký čas nemáme - viď čo som písal vysšie..
    Aj torpédoborec Burke sa dá za miliardu obstarať alebo s príplatkom Columbia (ponorka) - obe schopnosti nemáme..

    Ja som skôr písal o reálnych možnostiach, ktoré vieme mať pomerne rýchlo - pretože čas beží..Skrýt celý příspěvek

 • pjaro77
  19:04 22.03.2023

  K tým hellfirom by nebolo od veci dokúpiť pár stoviek APKWS aj pre blackhawky.
  Viper by mal mať laserový označovač v základe.

  K tým hellfirom by nebolo od veci dokúpiť pár stoviek APKWS aj pre blackhawky.
  Viper by mal mať laserový označovač v základe.

  • darkstyle
   08:14 23.03.2023

   Chcete zosieťovať BH-čka s Viperom?

   To bude stáť stovky milionov..

   Chcete zosieťovať BH-čka s Viperom?

   To bude stáť stovky milionov..

 • ruleta
  17:45 22.03.2023

  Osobne ty narky vubec nechapu. Zbavili se neperspektivniho stroje, navic pomuzete UA. I kdybyste nedostali nic...ale tady se breci, ze za vykopavky nedostanou patriot. LoL

  Osobne ty narky vubec nechapu. Zbavili se neperspektivniho stroje, navic pomuzete UA. I kdybyste nedostali nic...ale tady se breci, ze za vykopavky nedostanou patriot. LoL

  • Jirosi
   19:02 22.03.2023

   Ty Migi uz byli fakticky uzemneny, vždyť se řešilo kdo jim bude hlídat nebe. Tzn. Odepsaneho stroje, jen muzea přijdou zkrátka. Ale tady to je pochopitelne.

   Ty Migi uz byli fakticky uzemneny, vždyť se řešilo kdo jim bude hlídat nebe. Tzn. Odepsaneho stroje, jen muzea přijdou zkrátka. Ale tady to je pochopitelne.

  • SpiritWar
   20:14 22.03.2023

   Fakt to ruleta nechapes, sr nieje ani len polovicne co cr, tu sa fakt musi mysliet aky sistem sa obstara a za kolko. Bojove vrtulniky su naozaj uplny top, ale len vtedy ked maju ...Zobrazit celý příspěvek

   Fakt to ruleta nechapes, sr nieje ani len polovicne co cr, tu sa fakt musi mysliet aky sistem sa obstara a za kolko. Bojove vrtulniky su naozaj uplny top, ale len vtedy ked maju servis a spickovu bazu a to je ten problem. Lebo spolupraca z acr sice znie dobre a je super ze je tu tato iniciativa, ale zaroven spolupraca prinasa aj rizika, a tou je ze sa raz nedohodneme a vrtulniky za vyse 1mil. dolarov ostanu uzemnene.
   Ostatne ty netusis ze ossr malo a este stale ma problemy z prevadzkou uh60.
   Skratka samozrejme sme radi ze za srot dostaneme spickovu techniku, ale u nas sa vravi ze lepsi vrabec v hrsti ako holub na streche.Skrýt celý příspěvek

   • Wakantanka
    20:35 22.03.2023

    Mno, naši technici už vycestovali do USA na pol roka aby sa naučili tie stroje udržiavať a opravovať. Ak budú diely, nemal by som o prevádzku obavy. Toto sa neupieklo za týždeň, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mno, naši technici už vycestovali do USA na pol roka aby sa naučili tie stroje udržiavať a opravovať. Ak budú diely, nemal by som o prevádzku obavy. Toto sa neupieklo za týždeň, toto museli naši s amikmi riešiť už pár mesiacov.Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    08:16 23.03.2023

    To, že sa raz nedohodneme tak sme potom blbci (s prepáčením) Viper má letovovku okolo 5000$/ hod - čo je bagateľ pri našom 2.5 mld€ rozpočte.. Neviem o akých problémoch s UH60 ...Zobrazit celý příspěvek

    To, že sa raz nedohodneme tak sme potom blbci (s prepáčením)

    Viper má letovovku okolo 5000$/ hod - čo je bagateľ pri našom 2.5 mld€ rozpočte..

    Neviem o akých problémoch s UH60 hovoríte - môžete poslať prosím link??Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  17:25 22.03.2023

  Řeknu rovnou, že rozumím zklamání některých, kteří čekali HIMARS, zbraně jednotlivce, výstroj, tanky, drony, nebo Patriot. Když se na to ale podíváme s chladnou hlavou. OSSR ...Zobrazit celý příspěvek

  Řeknu rovnou, že rozumím zklamání některých, kteří čekali HIMARS, zbraně jednotlivce, výstroj, tanky, drony, nebo Patriot.

  Když se na to ale podíváme s chladnou hlavou.

  OSSR získá za poměrně směšnou cenu nejen 12 stále velmi schopných bitevních vrtulníků, ale zároveň moderní výzbroj, která má potenciál mazat tankové a mechanizované síly nepřítele až na úroveň praporů. Pokud by AČR H-1 vůbec neřešila, možná by stálo za to se zamyslet, jestli nebude servis, výcvik a vůbec nabytí ztracených schopností bitevního vrtulníkového letectva příliš drahé pro rozpočtovou realitu OSSR, jež příští rok bude při 2% HDP oscilovat někde okolo 50 miliard Kč.

  Vzhledem k tomu, že AČR však již typ "H-1" dříve zvolila a nedávno též darem rozšířila na 10 + 10, tato obava může částečně opadnout. První simulátor už je v Náměšti a první "Zmije" přijdou již v příštích měsících. Zároveň se již buduje servisní centrum pro H-1 v LOM a ČR je též servisním centrem pro Bell v Evropě. OSSR a AČR tak tedy budou s velkou pravděpodobností koordinovat jak na servisu tak výcviku. Zároveň tím, že OSSR nedostane stroje hned, v ČR se mezitím Vipery "zabydlí" a český personál tak bude získávat zkušenosti, jež pak bude moci předávat slovenským kolegům. Celkově tak tento faktor má potenciál zavedení Viperů do VzS OSSR velmi ulehčit a poté i finančně zefektivnit jejich provoz.

  Do hornatého terénu Slovenska je navíc Viper stále velmi přínosným komponentem pro podporu pozemních sil. Mechanizovaný prapor s podporou vyčleněných bitevních vrtulníků bude mít v boji podstatně lehčí situaci, než bez nich. Vzájemná podpora, možnost průzkumu a předávání dat, senzorická výbava, prvky aktivní a pasivní ochrany, celková avionika a využití terénu. Tohle jsou faktory kde (nejen) ruské bitevní vrtulníky na Ukrajině selhávají a kde naopak západní doktrína a technologie dominuje.

  Po letech "koncepce" a "unifikace" mezi OSSR a AČR, aneb když jeden vezme "x" tak druhý "y" a když náhodou pak druhý vezme x tak první zas y... vidíme znatelný posun. CV-90 (i když jiná ráže), deklarovaný koordinovaný postup při obstarávání tanků, do budoucna zřejmě obě armády přejdou nejen na typ 2A4, ale 2A7(+), radiolokátory ELM-2084, Tatra 815-7 jež je zaváděna do OSSR i AČR a nyní i bitevní vrtulníky Viper.

  Slovensku gratuluji, je k čemu. A doufám, jak se tu již psalo, že v rámci českého vynaložení finačního daru od USA za účelem modernizace 8 H-1 (6 Viperů a 2 Venomy) se někde ukáže i výběr 500ks Hellfire II. Mít pak společnou sílu 22 Viperů + 10 Venomů (Hydry 70 se mají vyrábět v ČR) podtrženou 1000 Hellfiry II, to už je solidní deterent a bojová síla, která společně s dalšími modernizačními programy bezpečně zchladí ambice jednoho slovenského jižního souseda.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   17:41 22.03.2023

   Nepíšete náhodou pro AReport? Lecos by to vysvětlilo.

   Nepíšete náhodou pro AReport? Lecos by to vysvětlilo.

   • Danik
    18:15 22.03.2023

    Ne nepíšu. Povězte mi co to vysvětluje, úplně hořím nedočkavostí.

    Ne nepíšu. Povězte mi co to vysvětluje, úplně hořím nedočkavostí.

    • flanker.jirka
     19:06 22.03.2023

     1. Cena je směšná pouze na první pohled. Nikde nevíme nic o tom v jaké konfiguraci a výbavě AH 1Z jim nabízí a tudíš kolik do toho budou muset investovat sami, aby jim to někde ...Zobrazit celý příspěvek

     1. Cena je směšná pouze na první pohled. Nikde nevíme nic o tom v jaké konfiguraci a výbavě AH 1Z jim nabízí a tudíš kolik do toho budou muset investovat sami, aby jim to někde nestálo a fungovalo.
     2. Na rozdíl od AČR, která se na nové vrtulníky připravuje nemá ASR dostatek pilotů, techniků a zbytku potřebného personálu. A to se bavíme o základním výcviku, aby to byl vůbec pilot. V ČR se do procesu zapojují lidé, kteří mají vzdělání a praxi v oboru u ruských mašin. Opět další nutné investice a čas potřebný k IOC.
     3. Sama AČR má s přechodem na systém H1 problémy a těžko lze nyní hovořit o tom, že bude mít kapacity a čas na předávání zkušeností slovenským kolegům. To jsou pouze pohádky. Nebo víte jak toto budou mít smluvně umožněné z USA?
     4. Jaká je pravděpodobnost, že se bude válčit ve slovenských horách? Terén je tam výhodný nejen pro vrtulníky, ale i pro obsluhu manpadů a velkorážných kulometů, které se slabě chráněným AH 1Z nebudou mít problém. Píšete pohádky o senzorickém vybavení a ochraně a nevíte nic o konfiguraci, kterou jim USA dají, nebo kterou si budou muset připlatit.
     5. Slováci se určitě budou snažit zapojit do servisu své vlastní firmy a techniky, na nekvalitní práci LOM nejsou zvědaví.
     6. Žádná koncepce a unifikace mezi AČR a OSSR není a nebyla, obě armády se snaží o unifikaci v rámci standardů NATO a ne mezi sebou. To jsou jen politické řeči. Z nákupů společných typů pro obě armády (radary, tatry, BVP) těží jen a pouze obchodníci a místní politici. Tyto nákupy nemají žádný společný smluvní základ. Každý stát si jede své pro své vlastní firmy.
     7. 500 Hellfirů je slušná porce, v jaké verzi a z jakých roků výroby budou? Kdy je bude čekat technické prodloužení životnosti výrobcem? Další neznámá, skryté náklady pro OSSR. (poznámku o jižním sousedovi nechám bez komentáře)
     8. To hlavní, pokud by OSSR opravdu chtěli udržet bojové vrtulníky, tak by nekupovali UH 60 a nedrželi žádné AH. OSSR potřebují mnohem více věcí pro držení nějakého směřování. Ideálně, předali stíhačky a PVO systémy, tak investovat tyto darované peníze do PVO a stíhaček, nebo rozšířit výbavu nebo počet UH 60.
     9. Závěrečný výčet možností nákupu výzbroje a celkové počty nasazení jsou pouze hypotézou. Při započtení servisu, oprav a výcviku se můžete v nasaditelonsti dostat klidně na poloviční počet strojů.Skrýt celý příspěvek

     • Upgrade
      19:48 22.03.2023

      Orban ma v pracovni na stene mapu Uhorska. My potrebujeme vyzbrojit tak, aby sme ich odstrasili. 12 vrtulnikov s 500 raketami posunie uroven odstrasovania o dalsi level. Za mna ...Zobrazit celý příspěvek

      Orban ma v pracovni na stene mapu Uhorska. My potrebujeme vyzbrojit tak, aby sme ich odstrasili. 12 vrtulnikov s 500 raketami posunie uroven odstrasovania o dalsi level. Za mna super.Skrýt celý příspěvek

     • 3ngelchen
      19:49 22.03.2023

      Nepracujete nahodou v odborech?

      Nepracujete nahodou v odborech?

     • Danik
      09:40 23.03.2023

      Díky za pobavení 1) Jsou to již vyrobené mašiny pro Pákistán, novota ve skladu, která ještě projde úpravami pro NATO, proto ta původní cena - mínus 2/3 americká sleva. A jen tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Díky za pobavení

      1) Jsou to již vyrobené mašiny pro Pákistán, novota ve skladu, která ještě projde úpravami pro NATO, proto ta původní cena - mínus 2/3 americká sleva. A jen tak poznámka pod čarou, výbava a konfigurace se nerovná provozuschopnost. Ano budou muset investovat do ND a výcviku, jenže jak jsem psal mají tu jistou pomocnou ruku od souseda. Vzhledem k tomu že se to kuje už pár měsíců, tak to Slováci budou mít s Američany projednané a pro sebe spočtené.

      2. A Slováci to myslíte neví? Tohle se neukulo za den, ASR neznám, znám OSSR a tam nesedí úplní blbci co jednoho krásného dne vstali a řekli si Ha! Budou vrtulníšky. Asi se museli tak trochu potkat Američané, slovenské MO a zástupci genštábu a VZS OSSR a říct si co je a není možné. USA bude provádět kompletní zaškolení techniků a pilotů, tak jako v našem případě. Navíc opět, mít souseda co má u sebe servisní centrum obecně pomáhá....

      3. Prosím nestyďte se a vypište ty problémy. No teď na to určitě čas nemá. Ale co za 2 nebo za 3 roky. Jakože USA bude proti tomu, aby dvě sousedící země na východním křídle NATO spolupracovali na provozu a výcviku americké techniky ve prospěch připravenosti východního křídla NATO?! :D :D a pak kdo je tu pohádkář...

      4. Já Vám nevím, chcete to procentuálně, já že bych si skočil poleštit svou křišťálovou kouli. Jj, ty zalesněné prostory jsou úplně ideální pro Manpads (ironie), opět Viper má několik systémů protiopatření. A velkorazni kulomety pálící po vrtulníku co umí dobře manévrovat a nelítá úplně pomalu... no hodně štěstí obsluze, aby měla výhled tak to bude někde kde na ně uvidí i ten vrtulník, no a dvojice Viperů, s termovizí a tou ošklivou zlou věcí vepředu co má kraper jinou sílu než ten těžký kulomet. Asi vím na koho si vsadím. Nehledě na to, že ty vrtáky v doktríně nasazení NATO budou mít pod sebou mechnu, nebo jiné druhy pozemních sil, kterým se se slovenskou 35kou kanónem, nebude líbit, že jim někdo pálí po vrtulníku. Srandista co dostane 35kou už pak většinou blbě obsluhuje manpads nebo těžký kulomet. AH-1Z a senzorické vybavení nejsou pohádky...

      5) Nekvalitní práci LOM. Na základě čeho je nekvalitní? Na základě toho, že si tam stroje servisují Makedonci, nebo že i přes nedostatek ND, což je právě úzké hrdlo a problém i tak dokázal LOM držet naše stroje provozuschopné? Ten LOM co aby se mohl k Viperum jen přiblížit bude muset splnit jistá kritéria a požadavky výrobce, protože tyto aspekty si Američané prostě hlídají? Tenhle LOM? Tak jo :-)

      Jednou je to pro Slováky moc drahé a najednou se budou o všechno snažit sami, když mají doslova přes kopec zemi, navíc blízkou co jim to může usnadnit a pomoct s provozem i ušetřit. Říkal jste něco o pohádkách?

      6) Ano a ne. Jasně každá armáda si jede primárně na své, ale naštěstí současné osazenstvo obou MO začalo chápat to co chápou na severu už nějaký ten pátek. Provoz stejné/podobné techniky je prospěšný nejen pro doby míru (sdílení nových poznatků výcviku, slevy z počtu, shodnost ND), ale i pro boj. Kde při společném postupu není na škodu mít podobnou/stejnou techniku. Aha, takže ten společný podpis o porozumění v případě CV-90, deklarovaný společný postup při obměně tanků a nyní Viper, kde z americké i slovenské strany určitě nehrálo žádnou roli zavádění tohoto typu do VzS AČR, protože koncepce a pragmatický přístup je sprosté neznáme slovo. Hlavně pro ty Američany :-).

      7) Jedná se o Hellfire II, tedy novovýroba původně určena pro Pákistán, bylo jich vyrobeno 1000. AČR doufám vezme druhou půlku. Ale prosím, jen to komentujte, páč kdyby Rakousko mělo 20 mega obyvatel, začalo rychle zbrojit a jejich premiér co už by tam byl podezřele dlouho, by poslední roky opakoval v kuse, jak je hrozné, že se Rakouské mocnářství rozpadlo a jak země koruny české jsou jeho historickou součástí a že tu žilo hromada Rakušanů a v kanceláři měl mapu Rakouska, kde by Rakousko končilo v Krkonoších... Joo byli by jsme úplně v klidu a vůbec neměli obavy. Pohádkář :-)

      8) Tomu se říká využít příležitost, která se naskýtá tak jednou za 50 let. Na stíhací letectvo čekají, vrtulníky už rozšířily o 2 PaveHawk a dokupují výbavu dalším, no a PVO jim řeší spojenci, to si v dalších letech zařídí sami.

      9) Pro Slovensko je to realitou, stejně jako pro nás výroba raket Hydra. Věřím, že vzhledem k současnému NGŠ a MO se i ta druhá půlka Hellfiru II dočká nového majitele.

      Jestli nasaditelnost budeme držet na pěkných 70-80% to už je jen na nás. Pokud na to budeme kašlat, tak se dostaneme klidně na nulu, ale mám jedno překvapení tohle platí u každé techniky. Tanků, bvp nebo transportních letadel typu A-400M ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   17:54 22.03.2023

   Jedna technicka: rozpocet MO SR na tenhle rok je lehce nad 2% hdp a nominalne 2,45mld E, coz je pri kurzu 24kc/euro cca 59mld Kc. To je letos. Pristi rok by mel pak rozpocet ...Zobrazit celý příspěvek

   Jedna technicka:
   rozpocet MO SR na tenhle rok je lehce nad 2% hdp a nominalne 2,45mld E, coz je pri kurzu 24kc/euro cca 59mld Kc.

   To je letos.

   Pristi rok by mel pak rozpocet rust nad 2% (mluvilo se 2,1-2,2% hdp), coz by znamenalo cca 2,85mld E a to je cca 68mld Kc. Tohle je ale v roce voleb samozrejme s otaznikem.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    18:16 22.03.2023

    Díky za opravu. To není špatné.

    Díky za opravu. To není špatné.

   • darkstyle
    20:04 22.03.2023

    Ja by som to odporúčal násobiť dlhodobým stredom 25.5.. Česka koruna je posledné roky dosť volatilná - od 27 ku 23.50.. Keď sa dorovná úroková prémia medzi KČ a eurom niekedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja by som to odporúčal násobiť dlhodobým stredom 25.5..

    Česka koruna je posledné roky dosť volatilná - od 27 ku 23.50..

    Keď sa dorovná úroková prémia medzi KČ a eurom niekedy okolo leta, kurz sa vráti - zahraničné banky nebudú nakupovať toľko české dlhopisy denominované v KČ..Skrýt celý příspěvek

  • TC82
   13:29 23.03.2023

   Servisní centrum Bell je čistě civilní a jediné co má tak společného s military je banner Valoru umístěný na recepci.

   Servisní centrum Bell je čistě civilní a jediné co má tak společného s military je banner Valoru umístěný na recepci.

   • Danik
    13:50 23.03.2023

    Ano ale pořád se bavíme o stejné společnosti, i když jiné divizi jež už má v ČR nějaké zazemi, historii, místní povědomí a kontakty.

    Ano ale pořád se bavíme o stejné společnosti, i když jiné divizi jež už má v ČR nějaké zazemi, historii, místní povědomí a kontakty.

    • TC82
     17:21 23.03.2023

     Praktický přínos se blíží nule. Nemají manuály, nemají přípravky, nemají díly, nemají typovky.. vše jde přes LOM .

     Praktický přínos se blíží nule. Nemají manuály, nemají přípravky, nemají díly, nemají typovky.. vše jde přes LOM .

     • Danik
      17:37 23.03.2023

      Ale nula to není. Firmy mluví i uvnitř mezi sebou. Tím na první pohled viditelným přínosem to samozřejmě nula je. To jak správně píšete už je na military divizi Bellu, LOM a pak US ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale nula to není. Firmy mluví i uvnitř mezi sebou. Tím na první pohled viditelným přínosem to samozřejmě nula je. To jak správně píšete už je na military divizi Bellu, LOM a pak US DoD, MO ČR a AČR. Ale jisté procesy ať už do budoucna nebo teď mohly jít i tudy, proto jsem to vypsal.Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  16:46 22.03.2023

  Naši sa skratka ulakomili na tie viperi, usa na to dali zlavu a vela municie. Teraz sa budu hladat ovela tazsie peniaze na pvo, takze je to z mojho pohladu premrhana sanca. Bojove ...Zobrazit celý příspěvek

  Naši sa skratka ulakomili na tie viperi, usa na to dali zlavu a vela municie. Teraz sa budu hladat ovela tazsie peniaze na pvo, takze je to z mojho pohladu premrhana sanca.
  Bojove vrtulniky je draha sranda na prevazdku, takze dalsia polozka ktora pusti zilou rozpoctu MO i ked to servisne centrum budeme prevazdkovat spolocne z cechmi nebude to vobec lacne, i ked tak aspon zvladnutelne.
  Je tu este pochybnost ci ossr bude schopna naplno ovladnut len z 12ctimi strojmi vsetky schopnosti bojoveho systemu, a to myslim taktickeho aj technickeho.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   22:10 22.03.2023

   Uz som to pisal vedla, PVO bude riesena spolocne a uz sa natom aktivne pracuje. Nema zmysel aby 5 milionova krajina na hranici NATO sama kupovala viacvrstvovu PVO, uz sa to malo ...Zobrazit celý příspěvek

   Uz som to pisal vedla, PVO bude riesena spolocne a uz sa natom aktivne pracuje.
   Nema zmysel aby 5 milionova krajina na hranici NATO sama kupovala viacvrstvovu PVO, uz sa to malo takto vyriesit davno na spolocnej urovni, zatial aspon provizorne tiw 3 apojene ke baterie v rotacii.Skrýt celý příspěvek

 • faraonamumu
  16:22 22.03.2023

  Krásně se zde ukazuje povaha Slováků, když remcají nad tím, že za šrot dostali 12 vrtulníků a 500 PTŘS. Úžasný národ :DD

  Krásně se zde ukazuje povaha Slováků, když remcají nad tím, že za šrot dostali 12 vrtulníků a 500 PTŘS. Úžasný národ :DD

  • Splasher
   16:37 22.03.2023

   U nás to ale není jiné. :-)
   Jinak naprosto parádní zpráva.
   Doufám, že dokoupíme ten zbytek 500 Hellfirů.

   U nás to ale není jiné. :-)
   Jinak naprosto parádní zpráva.
   Doufám, že dokoupíme ten zbytek 500 Hellfirů.

   • flanker.jirka
    17:43 22.03.2023

    Raději bych už viděl v ČR JAGM. https://www.naval-technology.c...

    Raději bych už viděl v ČR JAGM. https://www.naval-technology.c...

    • Karlos73
     10:49 23.03.2023

     AGM-179 JAGM je modernejšia a sofistikovanejšia ale zatiaľ s doletom 8km a oveľa drahšia raketa! Bojový vrtuľník AH-1Z Viper alebo AH-64 Apache musia s JAGM oveľa bližšie k bojovej ...Zobrazit celý příspěvek

     AGM-179 JAGM je modernejšia a sofistikovanejšia ale zatiaľ s doletom 8km a oveľa drahšia raketa! Bojový vrtuľník AH-1Z Viper alebo AH-64 Apache musia s JAGM oveľa bližšie k bojovej zóne. AGM-114 Hellfire II. má dostrel 11km a je za cca polovičnú cenu. AČR a OSSR zavádzajú do výzbroje izaelské Spike-LR II (BVP, KOT) , s nimi sa počítalo aj pre vrtuľníky, v OSSR v UH-60 Black Hawk.... neviem či aj nie v AČR pre Venony (?)Skrýt celý příspěvek

  • JackBauer
   09:49 23.03.2023

   kamo, mal by si byt dost inteligentny na to, aby si dokazal posudit, ze nazor niektorych a par jednotlivcov by v tebe nemal generovat naozor, ze taki sme vsetci. Dristy ako "povaha ...Zobrazit celý příspěvek

   kamo, mal by si byt dost inteligentny na to, aby si dokazal posudit, ze nazor niektorych a par jednotlivcov by v tebe nemal generovat naozor, ze taki sme vsetci. Dristy ako "povaha Slovaku" a "uzasny narod" si nechaj na topky, blesk a podobne hnoje, bud taky laskavy.Skrýt celý příspěvek

  • Silver
   16:02 23.03.2023

   A teraz si predstav, že na základe tvojho príspevku by som si utvoril názor na všetkých Čechov.
   Blbosť nie?

   A teraz si predstav, že na základe tvojho príspevku by som si utvoril názor na všetkých Čechov.
   Blbosť nie?

 • ggtt
  16:22 22.03.2023

  Kedze Pakistan nie je v NATO - ako bude treba tie stroje dodatocne upravovat?

  Kedze Pakistan nie je v NATO - ako bude treba tie stroje dodatocne upravovat?

  • Klimesov
   16:30 22.03.2023

   Nejspíš ano. Tak ona ta zakázka bude za cca 1 miliardu dolarů. Tolik bude těch 12 AH-1Z stát v daném balíčku. 660. míčů v dolarech ale zacálují amíci. Takže nějaké úpravy tam ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejspíš ano.
   Tak ona ta zakázka bude za cca 1 miliardu dolarů. Tolik bude těch 12 AH-1Z stát v daném balíčku.
   660. míčů v dolarech ale zacálují amíci.
   Takže nějaké úpravy tam nejspíše budou, ale nic závažného a náročného.Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  16:12 22.03.2023

  Tak to je parádní zpráva. A OSSR nebo spíše MO SR vybralo dobře. I když aby jsme byli upřímní, pokud museli vybírat z americké techniky, tak co si budem nalhávat, nemohli vybrat ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to je parádní zpráva.
  A OSSR nebo spíše MO SR vybralo dobře. I když aby jsme byli upřímní, pokud museli vybírat z americké techniky, tak co si budem nalhávat, nemohli vybrat špatně. Ať už by to byl HIMARS, drony, Patriot nebo právě AH-1Z.

  Pro ty co pochybují o správnosti rozhodnutí. Chápu tyto pochybnosti a vyvracet vám je nebudu. Jen berte to tak, že OSSR cca 10. let neprovozovala bitevní vrtulníky a tudíž ztratila velkou část schopností. A získat zpět nějaké schopnosti je časově, finančně a materiálně náročné. Takže tady OSSR získá zpět ztracené schopnosti, navýší je, a polovinu z toho zaplatí Američané.
  To je velice dobrý tah.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas123
  15:47 22.03.2023

  Dúfal som v Patriot alebo dve batérie NASAMS ale Viper je podľa mňa to najhoršie čo sme mohli dostať. Proti stroju ako takému nemám nič, je to super stroj ale aj zo skúseností z UA ...Zobrazit celý příspěvek

  Dúfal som v Patriot alebo dve batérie NASAMS ale Viper je podľa mňa to najhoršie čo sme mohli dostať. Proti stroju ako takému nemám nič, je to super stroj ale aj zo skúseností z UA a z toho že momentálne nemáme vlastnú pozemnú PVO by som posilnil túto zložku+aspoň 8 HIMARSOV. Je to síce plus pre vzdušné sily ale celkovo to nie je dobrý obchod podľa môjho názoru.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:04 22.03.2023

   Absolutní souhlas, NASAMS by byl dobre řešení, AIM 120 budete mít i na F16. Nebo doplnění počtu UH 60, včetně jejich výbavy.

   Absolutní souhlas, NASAMS by byl dobre řešení, AIM 120 budete mít i na F16. Nebo doplnění počtu UH 60, včetně jejich výbavy.

  • Scotty
   18:19 22.03.2023

   Patriot ani NASAMS by jste za 340 milionů dolarů nepořídili.

   Patriot ani NASAMS by jste za 340 milionů dolarů nepořídili.

   • Lukas123
    18:40 22.03.2023

    Tak ale pokiaľ by nám zbytok tak ako tu doplatila alebo z časti darovala druhá strana tak nevidím problém. Ide len o to, a v diskusii to už bolo spomenuté, že Američania sú dobrý ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ale pokiaľ by nám zbytok tak ako tu doplatila alebo z časti darovala druhá strana tak nevidím problém. Ide len o to, a v diskusii to už bolo spomenuté, že Američania sú dobrý obchodníci a ponúkli nám to čo majú po ruke, a dá sa povedať že to nevyužijú. Osobne som sa obával aby tie helikoptéry neboli z prebytkov USMC.
    Ale toto nie je kritika, len hovorím že boli by iné prioritnejsie oblasti, kde by sa dali použiť fin. prostriedky.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    18:51 22.03.2023

    Jedna batéria NASAMS 3 stojí cca 65 milionov circa. 3 baterie aj nejakými raketami by boli ďaleko pod tou sumou.

    Jedna batéria NASAMS 3 stojí cca 65 milionov circa. 3 baterie aj nejakými raketami by boli ďaleko pod tou sumou.

    • Scotty
     19:16 22.03.2023

     Pokud vím Maďaři je kupovali za cca. 10 miliard (patrně 4 baterie) bez střel. Dnes by to bylo samozřejmě víc.

     Pokud vím Maďaři je kupovali za cca. 10 miliard (patrně 4 baterie) bez střel. Dnes by to bylo samozřejmě víc.

     • flanker.jirka
      19:21 22.03.2023

      Patrně? Pokud neznáme počet a výbavu, tak je těžké to hodnotit. AČR chtěla 4 baterie do 15 mld.

      Patrně? Pokud neznáme počet a výbavu, tak je těžké to hodnotit. AČR chtěla 4 baterie do 15 mld.

   • flanker.jirka
    19:17 22.03.2023

    Dvě baterie NASAMS by za to mohly být.

    Dvě baterie NASAMS by za to mohly být.

    • Danik
     10:10 23.03.2023

     Jenže NASAMS není americký systém....

     Jenže NASAMS není americký systém....

 • Misonek 76
  15:08 22.03.2023

  Uprime moc tomu nerozumim jak se tu resi jestli je to pro slovenskou armadu dobre nebo ne. Vazne? Uprime taky nemuselo bejt vubec nic. Kolik vojenskych vrtulniku ma k dispozici ...Zobrazit celý příspěvek

  Uprime moc tomu nerozumim jak se tu resi jestli je to pro slovenskou armadu dobre nebo ne. Vazne? Uprime taky nemuselo bejt vubec nic. Kolik vojenskych vrtulniku ma k dispozici armada SR ted v tuto chvili. Porad je to dokola nekdo nam neco poskytne za kolik za tretinu ceny a mi oba narody budem jen pindat. Ty vrtulniky vykopnou obe nase armady o poradnejch par schodu vejs. To je to co by se melo resit. Porad chceme jen za cenu Octavky Ferari.Skrýt celý příspěvek

  • Harvest
   15:55 22.03.2023

   Slovak bude vždy pindat. To je náš národný šport, aj keby nám USA navrhli ze vymenia tie naše F16 za F22 aj tak sa nájdu ľudia čo to ofrflú.

   Slovak bude vždy pindat. To je náš národný šport, aj keby nám USA navrhli ze vymenia tie naše F16 za F22 aj tak sa nájdu ľudia čo to ofrflú.

   • Misonek 76
    16:18 22.03.2023

    To i cech pane kolego. Ja mam 5 let stareho Golfa a chtel bych taky Ferari ale bohuzel nikdo mi za toho Golfa neda cenu abych si to Ferari mohl koupit

    To i cech pane kolego. Ja mam 5 let stareho Golfa a chtel bych taky Ferari ale bohuzel nikdo mi za toho Golfa neda cenu abych si to Ferari mohl koupit

    • TN12
     16:28 22.03.2023

     A z čeho byste platil provoz :)

     A z čeho byste platil provoz :)

   • liberal shark
    18:15 22.03.2023

    Jak říkala Simona - kdo nemá na Slovensku problém, jako by nebyl :-).

    Jak říkala Simona - kdo nemá na Slovensku problém, jako by nebyl :-).

    • OndrOi
     19:37 22.03.2023

     Krasne :-D

     Krasne :-D

  • flanker.jirka
   16:06 22.03.2023

   Pro další letku vrtulníků nemají na slovensku žádnou výbavu ani lidi. To bude oříšek.

   Pro další letku vrtulníků nemají na slovensku žádnou výbavu ani lidi. To bude oříšek.

   • Misonek 76
    16:15 22.03.2023

    Tomu ja rozumim ale to ani pro ty vybajene Patrioty nebo NASAMS. Nehlede na to ze za ty prachy co jim dali za ten uprime "srot" nekoupi ani jedno.

    Tomu ja rozumim ale to ani pro ty vybajene Patrioty nebo NASAMS. Nehlede na to ze za ty prachy co jim dali za ten uprime "srot" nekoupi ani jedno.

    • flanker.jirka
     17:46 22.03.2023

     Myslíte? Mají obsluhy S 300 a 2 K12 Kub. A specialisté na PVO bude snadnější vycvičit, než techniky a piloty. Stačí se podívat jak rychle se adaptovali ukrajinci na západní typy ...Zobrazit celý příspěvek

     Myslíte? Mají obsluhy S 300 a 2 K12 Kub. A specialisté na PVO bude snadnější vycvičit, než techniky a piloty. Stačí se podívat jak rychle se adaptovali ukrajinci na západní typy PVO systémů.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:21 22.03.2023

    To bude. Při nejhorším je aspoň částečně pokryjí posádky z Mi-17.

    To bude. Při nejhorším je aspoň částečně pokryjí posádky z Mi-17.

    • flanker.jirka
     19:22 22.03.2023

     Ty, které jsou na UH 60?

     Ty, které jsou na UH 60?

     • Scotty
      20:08 22.03.2023

      Ty které létají Mi-17.

      Ty které létají Mi-17.

 • Jirosi
  14:07 22.03.2023

  Držím palce!
  Snad vznikne naka společná skupina těchto strojů pro oba státy.

  Držím palce!
  Snad vznikne naka společná skupina těchto strojů pro oba státy.

 • Arccos
  13:54 22.03.2023

  Myslím, že hlavně těch 500 Hellfirů je opravdu úctyhodné a nečekané číslo. Nevíte někdo, kolik se jich nasmlouvalo u nás, případně jestli vůbec?

  Myslím, že hlavně těch 500 Hellfirů je opravdu úctyhodné a nečekané číslo. Nevíte někdo, kolik se jich nasmlouvalo u nás, případně jestli vůbec?

  • toustr
   14:05 22.03.2023

   Pokud si vybavuji, tak to byly jen nějaké nižší desítky.

   Pokud si vybavuji, tak to byly jen nějaké nižší desítky.

   • Hevonen
    14:31 22.03.2023

    V prvej objednávke ich bolo 14.
    Nečudoval by som sa, kebyže tých druhých 500ks z ex pakistánskej tisícky, ste vzali práve vy.

    V prvej objednávke ich bolo 14.
    Nečudoval by som sa, kebyže tých druhých 500ks z ex pakistánskej tisícky, ste vzali práve vy.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4