Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper

Dobrá zpráva pro Armádu ČR: Slovensko získá bojové vrtulníky AH-1Z Viper
AH-1Z Viper / U.S. Marine Corps, Lance Cpl. Emily Weiss (Zvětšit)

Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa Slovensko od Spojených států získá 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper. Američané vrtulníky poskytnou s obrovskou slevou jako kompenzaci za dodávku 13 slovenských MiGů-29 na Ukrajinu.

Slovensko s Polskem ukrajinskému letectvu poskytnou stíhačky MiG-29. Slovensko dodá 13 letadel, z toho minimálně tři jsou určeny jako zdroj náhradních dílů. Polsko má papírově ve výzbroji 29 MiGů-29 – část polských migů je ale ve velmi špatném technickém stavu. Varšava zatím oficiálně potvrdila poslání čtveřice MiGů-29. Další ale budou nepochybně následovat.

Ve výsledku může ukrajinské letectvo na základě dodávek polských a slovenských MiGů-29 reálně postavit dvě letky, každá s 12 až 14 letouny. Potenciálně pak každá letka může do boje vyslat vždy čtyři stroje (další jsou v záloze, v servisu).

Kromě toho Slovensko poskytne Ukrajině také dva mobilní systémy protivzdušné obrany 2K12 KUB, včetně příslušných střel země-vzduch.

Na oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024.

Bratislava se nakonec rozhodla za získané finanční prostředky pořídit 12 nových bojových vrtulníků AH-1Z Viper, výcvik pilotů a techniků, a především 500 protitankových řízených střel (PTŘS) AGM-114 Hellfire II.


Protitankové střely Hellfire, 70mm střely a střela vzduch-vzduch Sidewinder; větší foto / USMC

Podle slovenského ministra obrany americká nabídka má hodnotu před jednu miliardu dolarů. Americká strana v rámci vojenského fondu FMF (Foreign Military Financing) poskytne na nákup zmíněných 660 milionů dolarů. Bratislava pak během tří až čtyř let doplatí 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč).

Ozbrojené síly Slovenské republiky nemají bojové vrtulníky více než deset let. V současné době je ve službě ve slovenském letectvu třináct Mi-17 a jedenáct UH-60M Black Hawk.

Slovensko dostane Vipery původně určené pro jinou zemi. Ta si měla vrtulníky objednat, ale nakonec je nepřevezme. Naď původního zákazníka nespecifikoval. Existuje ale vlastně jediná možnost – půjde o Vipery původně určené pro Pákistán.

Pro tuto blízkovýchodní zemi americká firma Bell vyrobila právě 12 vrtulníků Viper. Kvůli americko-pákistánské politické krizi ale dodávka neproběhla. Těchto 12 vrtulníků je proto od roku 2019 zakonzervováno a hangarováno na letecké základně americké námořní pěchoty v Tusconu.

„O výše uvedené vrtulníky projevilo zájem několik zemí, pokud je nevezmeme, poputují do jiné země. Díky naší zodpovědné obranné politice, vztahu s USA a také jasné podpoře Ukrajiny jsme tuto nabídku dostali jako první. Je třeba to vidět i v kontextu nepřímé kompenzace pro stíhačky F-16, kde jsme delší dobu požadovali nějakou formu kompenzace,“ uvedl na svém FaceBook profilu Naď.


Americká námořní pěchota neustále pracuje nejen na technickém zdokonalování vrtulníků Viper / Venom, ale vyvíjí také nové taktiky jejich použití. Video ukazuje noční střelby (únor 2023) pomocí střel Hellfire na cíle, které jsou laserem ozařovány bezpilotním vrtulníkem MQ-8C Fire Scout. Všechny tyto nové taktiky a procedury může na své vrtulníky Viper zavést české a slovenské letectvo. Nebude to ale samozřejmě zadarmo.

„Tato nabídka je nesmírně výhodná a výrazně zvýší obranný potenciál Slovenské republiky. Bojové vrtulníky momentálně nemáme, takže by to byla zcela nová bojová schopnost,“ dodal slovenský minstr obrany s tím, že celková výše kompenzace za darování „migů“ a „kubů“ přesáhne 900 milionů euro.

Neméně důležitá je objednávka 500 PTŘS Hellfire. Také Pákistán pro své Vipery objednal 1000 střel AGM-114R Hellfire II. Je tedy možné, že Slovensko získá „pákistánské Hellfire“ – ale to je čistá spekulace. Slovenský ministr obrany mluví pouze o nákupu střel Hellfire II. Za tímto označením se ale skrývá více typů střel.

V současně době (od roku 2012) se jako nové vyrábí právě AGM-114R Hellfire II. Ty jsou naváděny na cíl pomocí laseru (z palubního nebo externího zdroje), mají teoretický dosah až 11 000 metrů a víceúčelovou bojovou hlavici vhodnou k ničení všech typů bodových cílů, včetně nejmodernějších tanků.


Zavěšování Hellfire na vypouštěč M299 vrtulníku Viper; větší foto / USMC

Jen pro kontext – jednotková cena AGM-114R je zhruba 150 000 dolarů. Kromě toho součástí „bojového systému Hellfire“ je řada podpůrných a provozních systémů, jako jsou manipulační systémy, nástroje, přípravky, kontrolní přístroje, ale také transportní boxy, náhradní díly, kolejnicové vypouštěče M299, makety, cvičné střely. Obvykle tyto „věci okolo“ stojí stejně jako samotné střely. 500 střel Hellfire a zcela nezbytné „věci okolo“ tak mají hodnotu ~150 milionů dolarů.

Navíc slovenské Vipery mohou nést střely vzduch-vzduch Sidewinder, které Bratislava pořizuje pro své F-16

Slovenská akvizice Viperů je velmi dobrá zpráva pro Armádu ČR. Ta postupně zavede deset bojových vrtulníků AH-1Z Viper a deset víceúčelových UH-1Y Venom. Venomy a Vipery jsou z více než 80 % shodné. Česká a Slovenská republika tak budou společně provozovat prakticky 30 stejných vrtulníků.

To nabízí mnoho možností spolupráce. Od sdílení provozní infrastruktury, společný teoretický i praktický výcvik, nákup náhradních dílů, munice, budoucí společné modernizace, kumulace provozního, taktického a technického know-how, kumulace odborníků atd. Není to tedy jen o potenciální úspoře peněz, ale také o úspoře času, společném řešení provozních / technických problémů a vytváření česko-slovenské komunity pilotů a techniků kolem vrtulníků Viper / Venom.

V současné době se zatím vedou neformální diskuse mezi českou a slovenskou stranou o možnostech spolupráce. Zatím nic konkrétního není na stole. Ve hře je ale mimo jiné spolupráce českých a slovenských státních podniků v rámci provozní podpory vrtulníků Viper / Venom.

Zdroj: FaceBook

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní pěchota vyřadí pětinu vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom

Podle amerického portálu The Drive:War Zone americká námořní pěchota (USMC) v rámci reformy Force ...

AH-1Z Viper a UH-1Y Venom: Unikátní schopnosti pro Armádu ČR

V roce 2023 Armáda České republiky získá první bojové vrtulníky AH-1Z Viper (Zulu) a víceúčelové ...

Bell zahájil výrobu vrtulníku AH-1Z pro České republiku

Společnost Bell Textron Inc., dceřiná firma Textron Inc. (NYSE: TXT), zahájila ve svém montážním ...

PREMIUM Střely AMRAAM pro vrtulníky AH-1Z Viper

Bojové vrtulníky AH-1Z Viper („Zulu“) a UH-1Y Venom („Yankee“) ve službách americké námořní pěchoty ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Harvest
  13:47 22.03.2023

  Ja som veľmi spokojný, je to kvalitný stroj a zavádza ho do výzbroje aj ČR. Pre nas hornatý terén je útočný vrtuľník ako stvorený.

  Ja som veľmi spokojný, je to kvalitný stroj a zavádza ho do výzbroje aj ČR. Pre nas hornatý terén je útočný vrtuľník ako stvorený.

  • MaVeRick114
   19:07 22.03.2023

   Ja som očakával NASAMS, ale Vipery tiež potešia a 500 Hellfire II je veľmi slušná zásoba.

   Ja som očakával NASAMS, ale Vipery tiež potešia a 500 Hellfire II je veľmi slušná zásoba.

   • Harvest
    20:44 22.03.2023

    Čakal som nejakú staršiu verziu patriotu ale vrtuľníky veru nie. Viac by sa nám sice hodil patriot/nasams ale tak so zľavou 600m $ kľudne aj vrtule.

    Čakal som nejakú staršiu verziu patriotu ale vrtuľníky veru nie. Viac by sa nám sice hodil patriot/nasams ale tak so zľavou 600m $ kľudne aj vrtule.

 • peto150
  13:13 22.03.2023

  tu je otázka či to je dobrá správa pre OSSR :) mám z toho skôr pachuť ako radosť ak sa pozriem na to čo by sme potrebovali nemyslím že zrovna bojové vrtuľníky sú niekde na špici ...Zobrazit celý příspěvek

  tu je otázka či to je dobrá správa pre OSSR :) mám z toho skôr pachuť ako radosť ak sa pozriem na to čo by sme potrebovali nemyslím že zrovna bojové vrtuľníky sú niekde na špici požiadaviek armády. Keď už vrtuľníky tak aspoň black hawky v bojovej upráve nech aspon nemáme dva tipy.
  neviem o tom že by sme mali nejaké drony to mohli vyjednať napríklad. Kombinácia drony + himarsy+ PVO+ nejaká munícia by bolo asi 1000x lepšie ako hento....
  Snáď sa ešte niekto ozve ale pochybujem, je to škoda a premrhaná šanca posunúť armádu niekam.Skrýt celý příspěvek

  • Svätopluk
   13:37 22.03.2023

   Súhlas keď máme ešte 13 Mi-17 stále vo výzbroji radšej by som nšiel náhradu za ne. Tie čo máme teraz nechať pre využitie mimoriadnych udalostí a transport a zvyšok dokúpiť ešte ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlas keď máme ešte 13 Mi-17 stále vo výzbroji radšej by som nšiel náhradu za ne. Tie čo máme teraz nechať pre využitie mimoriadnych udalostí a transport a zvyšok dokúpiť ešte verzie UH60 Pave Hawk a UH60 Battle Hawk. Ak nie to tak PVO, Himars alebo drony tiež si nemyslím že je taká urgentná potreba bojových vrtulníkov.
   Na druhej strane Naď je veľmi schopný minister a odvádza kvalitnú prácu od kedy nastúpil - radary, 2 nové Pave Hawk plus výbava na zvyšných 9 UH60, CV90, 8x8, výstroj vojaka, infraštruktúra, atď... . Tak asi na MOSR vedia čo robia a zvyšné menované veci majú vymyslené inak.Skrýt celý příspěvek

   • peto150
    14:07 22.03.2023

    mne to príde tak že keď už Matovič nemôže oznamovať atomovky tak si túto úlohu prepožičal Naď a toto je jeho atomovka ktorú nám sem s vervou capne ..... Ja som doteraz naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

    mne to príde tak že keď už Matovič nemôže oznamovať atomovky tak si túto úlohu prepožičal Naď a toto je jeho atomovka ktorú nám sem s vervou capne ..... Ja som doteraz naozaj nepočul ani náznak že by sme niečo hovorili o bojových vrtuľníkoch a zrazu pac na tu máte 12 a robte si s nimi čo chcete, nemyslím že armáda sa má budovať zo dna na deň ako sa vyspím, má to biť koncepcia a plány a toto mi do toho nesedí preto nesúhlasím s tým čo si napísal že MOSR vedia čo robia v tomto prípade si to nemyslím. Som zvedavý kedy ich vôbec preberieme (nemáme žiadnych! pilotov) a po prebraní tak po 5 rokoch aký bude nálet na nich myslím že to bude ohurujúce číslo blízke nule :(Skrýt celý příspěvek

    • Svätopluk
     14:16 22.03.2023

     Nebral by som to až takto úplne čierne, Naď sa určite ráno nezobudil s tým, že jasné tak dnes vezmeme vrtulníky. Toto bolo určite komunikované so vzdusnými silami ako aj ...Zobrazit celý příspěvek

     Nebral by som to až takto úplne čierne, Naď sa určite ráno nezobudil s tým, že jasné tak dnes vezmeme vrtulníky. Toto bolo určite komunikované so vzdusnými silami ako aj analytikmi, či je to potrebné a či na to máme ľud´í.
     Prepokladám, že piloti sa budú biť o to kto tento stroj bude pilotovať :D byť na mieste pilota, tak utekám na prvé regrutačné centrum.Skrýt celý příspěvek

    • Flader
     14:38 22.03.2023

     O tom, že Slovensko chce bitevné vrtuľníky sa vie už od objednávky UH-60. Už vtedy sa v štúdiách spomínali.

     O tom, že Slovensko chce bitevné vrtuľníky sa vie už od objednávky UH-60. Už vtedy sa v štúdiách spomínali.

   • Hevonen
    14:41 22.03.2023

    Nemáme 13x Mi-17.

    Nemáme 13x Mi-17.

    • Svätopluk
     15:02 22.03.2023

     Vychádzam z článku ke je 13ks, koľko ich je v skutočnosti?

     Vychádzam z článku ke je 13ks, koľko ich je v skutočnosti?

     • dusan1
      15:10 22.03.2023

      Cca 5-6 ks, letuschopných zrejme ešte menej.

      Cca 5-6 ks, letuschopných zrejme ešte menej.

     • Hevonen
      16:07 22.03.2023

      5ks letuschopnych, ak samozrejme aktuálne neprebieha pravidelná údržba.

      5ks letuschopnych, ak samozrejme aktuálne neprebieha pravidelná údržba.

     • hurvo
      16:10 22.03.2023

      Ukážková elicitacia. Gratulujem

      Ukážková elicitacia. Gratulujem

  • Jirosi
   14:06 22.03.2023

   Trošku zapominate, že je fo dar.
   Tedy mohli jste mít 660mil ve vtulnicich, nebo třeba jen 300mil v HIMMARS.
   U daru totiž rozhoduje dárce co vám dá...

   Trošku zapominate, že je fo dar.
   Tedy mohli jste mít 660mil ve vtulnicich, nebo třeba jen 300mil v HIMMARS.
   U daru totiž rozhoduje dárce co vám dá...

   • Arthur
    14:23 22.03.2023

    Základným zákonným znakom darovania je jeho bezodplatnosť, t.j. prevod vlastníctva nemôže byť podmienený žiadnym finančným alebo iným plnením. Darca nie je povinný poskytnúť ...Zobrazit celý příspěvek

    Základným zákonným znakom darovania je jeho bezodplatnosť, t.j. prevod vlastníctva nemôže byť podmienený žiadnym finančným alebo iným plnením.
    Darca nie je povinný poskytnúť obdarovanému predmet darovania na základe právnej povinnosti a rovnako obdarovaný nie je povinný dar prijať. Ak sa zmluvné strany na darovaní nedohodnú, darovacia zmluva nevznikne nakoľko ďalším základnym znakom je dobrovoľnosť.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:09 22.03.2023

     Hele taky nemuseli dostat nic.
     To je prostě realita.

     Hele taky nemuseli dostat nic.
     To je prostě realita.

     • Arthur
      15:52 22.03.2023

      V danom prípade však existuje kauzalita tj. akcia - reakcia.

      V danom prípade však existuje kauzalita tj. akcia - reakcia.

   • peto150
    14:26 22.03.2023

    z článku: "a oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů ...Zobrazit celý příspěvek

    z článku: "a oplátku Bratislava dostane 250 milionů euro (šest miliard korun) z evropského fondu EPF (European Peace Facility). 200 milionů euro za darované MiGy-29, 50 milionů euro za systémy Kub. Kromě toho Američané v rámci vojenské pomoci Bratislavě poskytnou 660 milionů dolarů (15,7 miliardy korun) – americký dar je ale podmíněn nákupem americké vojenské techniky. Mělo by také jít o jistou formou kompenzace za zpoždění dodávek stíhaček F-16 – ty Slovensko získá až v polovině roku 2024."

    nieje písane že to museli biť vrtulníky iba americká technika..... ako som písal podľa mňa unáhlené a zlé riešenie ale uvidíme časom ;)Skrýt celý příspěvek

    • Hevonen
     14:43 22.03.2023

     Čiže najprv američania rozhodli, že nám darujú cez FMF 660mil € a až potom sme si vybrali AH1Z?
     Tak to určite.
     USA nám ponúkla kompenzáciu, ktorú sú nám ochotný darovať.

     Čiže najprv američania rozhodli, že nám darujú cez FMF 660mil € a až potom sme si vybrali AH1Z?
     Tak to určite.
     USA nám ponúkla kompenzáciu, ktorú sú nám ochotný darovať.

    • Jirosi
     15:17 22.03.2023

     Ten článek pouze shrnuje, jak to je provedeno. Nikoliv jak se to stalo. Vy vychazite z ceny, kterou se podařilo Slovenské straně vyjednat. Ale ta nemusela být na stole v případě ...Zobrazit celý příspěvek

     Ten článek pouze shrnuje, jak to je provedeno. Nikoliv jak se to stalo.

     Vy vychazite z ceny, kterou se podařilo Slovenské straně vyjednat. Ale ta nemusela být na stole v případě jiné kompenzace.
     Kdyz mě CR skladem L159, tak se je snažila udat pod "cenou". Ale když bylo potřeba to označit za dar, tak by se použila plná cena.... další příklad je posílání techniky na UA.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   14:16 22.03.2023

   Súhlas. Na jednej strane chápem, že "darovanému koňovi na zuby nepozeraj" ale ani to moc neplatí lebo treba doplatiť 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč) tj. len aby to však nebol ...Zobrazit celý příspěvek

   Súhlas. Na jednej strane chápem, že "darovanému koňovi na zuby nepozeraj" ale ani to moc neplatí lebo treba doplatiť 340 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč) tj. len aby to však nebol pre Nás Danajský dar čo do nákladov, ktoré budeme musieť na prevádzku týchto strojov vynaložiť s poukazom na účelnosť, účinnosť efektívnosť a hospodárnosť (hodnotu za peniaze) pri ich využití.

   Keď už to sú teda vrtulníky tak oveľa vyšší prínos by bol v ďalších UH-60M (prípadne aj S-70i), alebo aj UH-1 Venom, ktoré by boli spôsobilé aj v prípade domáceho krízového manažmentu (živelné pohromy a pod.) či už pri preprave osôb a nákladu prípadne aj pre potreby Integrovaného záchranného systému (IZS) ako ostatných záchranných zložiek (OS SR).

   Čo sa týka bojových vrtulníkov ako takých hlavne ak sa pozrieme na konflikt vysokej intenzity vo forme plnoštábnej vojny na Ukrajine ako tam padajú nielen vrtulníky tak nevidím nejaké aj vzhľadom na vyššie uvedené racionálne uplatnenie týchto strojov v podmienkach SR.

   Američania sú naozaj top obchodníci nakoľko Nám ponúkli to čo v zasade akútne nepotrebujeme a ani sme to nemali v plánoch, a nie to čo budeme akútne potrebovať a nakupovať (PVO, ďalšie Black Hawky atď.).
   Klobúk dole pred USA ako obchodníkmi...Skrýt celý příspěvek

   • tomas.prochazka
    14:20 22.03.2023

    :D to, co chcete, si koupíte tak jako tak. A za plný peníz

    :D to, co chcete, si koupíte tak jako tak. A za plný peníz

    • Arthur
     14:29 22.03.2023

     No a veď o to predsa ide keď aj tam budú predsa horúci kandidáti. Win win

     No a veď o to predsa ide keď aj tam budú predsa horúci kandidáti. Win win

   • Badysak
    16:23 22.03.2023

    Do teď jste platili za udržbu ruské techniky hausnumera a najednou si budete stěžovat na funglovky jasně soudruhu.

    Do teď jste platili za udržbu ruské techniky hausnumera a najednou si budete stěžovat na funglovky jasně soudruhu.

   • darkstyle
    20:09 22.03.2023

    Vrtuľníky majú v naších končinách zmysel viac ako drony.. Príklad - mám drona, ktorý Manhattanenom preletí celý krížom krážom - tu spravím 250m a už začne trhať obrazom a po ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrtuľníky majú v naších končinách zmysel viac ako drony..

    Príklad - mám drona, ktorý Manhattanenom preletí celý krížom krážom - tu spravím 250m a už začne trhať obrazom a po chvíľi sa mi vráti späť..
    Jeden z dôvodov - kopce..

    Tu ťažko budete ovladať drona a bude ho pocuť v naších dolinách ďaleko viac lebo sa bude zvuk odrážať..

    Zato rýchlo pohybujúca sa vrtuľa s poriadnym systémom protiopatrení, aké na UA neexistujú sa Vám vyhne Strele..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4