Dobrá zpráva pro Ukrajinu. Rusko nasadí tanky T-14 Armata

Dobrá zpráva pro Ukrajinu. Rusko nasadí tanky T-14 Armata
T-14 Armata (2016) / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Rusko hodlá na Ukrajinu vyslat tanky T-14 Armata. To je pro ukrajinskou armádu velmi dobrá zpráva. T-14 je nefunkční a nedokončený zbraňový systém, s problémovým motorem, vyžadující neustálou přítomnost týmu továrních techniků. Nejnověji to potvrzuje článek ruského autora Romana Skomorochova na portálu Vojennoje obozrenije.

Armata je ztělesněním všeho špatného na ruském vojenském průmyslu – velkohubé plány, rozkradené miliardy, závislost na západních technologiích a ve výsledku nefunkční zbraňový systém, kterým pohrdají sami Rusové. Tedy aspoň Rusové s minimálním vhledem do ruského vojensko-průmyslového komplexu.

Na první pohled je kontra-intuitivní, že tak kritický a pohrdavý článek o tanku Armata se objeví na ruském vojenském provládním portále. Surová válečná realita však nutí podívat se pravdě do očí. V každém případě pro západní čtenáře jsou tyto články unikátním pohledem dovnitř ruského vojensko-průmyslového komplexu.

„Armata se dnes skutečně stala přezdívkou, která označuje buď dlouhý stavební projekt, nebo marný pokus vytvořit něco od nuly. Stejně jako ‚Koalice‘, ‚Kurganěc‘, ‚Burevestnik‘ a další ‚nedostižná‘ díla,“ zmiňuje Skomorochov na začátku svého článku další ruské neúspěšné zbrojní projekty.

Za Armádní noviny uveďme, že v mainstreamovém mediálním prostoru, i v „kolektivním vědomí“ široké veřejnosti, stále panuje přesvědčení, že výroba prototypu je stejně složitá, nebo dokonce složitější než sériová výroba. Myšlenková vizualizace říká: „Když existuje prototyp, tak sériová výroba je hračka.“ To je ale naprosto falešná a mylná představa.

Sériová výroba je řádově složitější technická, organizační a finanční výzva než výroba prototypu. Vlastně i testování prototypu a jeho vyladění do finálního produktu je mnohem složitější proces než výroba prototypu (nebo několika prototypů). A Armata se nejen sériově nevyrábí, ale ani nedokončila testování.

Hlavním problémem Armaty je motor. Během 30. let 20. století vznikl sovětský motor V-2 pro tanky T-34, KV-1, KV-2 a IS-1. Podle Skomorochova všechny následující sovětské a ruské dieselové tankové motory vycházejí z typu V-2 – V-84 (T-72), V-92S2F (T-72B3, T-90), UTD-20 (BMP-1 a BMP-2) a UTD-29 (BMP-3). Ve všech případech jde o modernizace 90 let staré konstrukce V-2.

Armatu pohání zcela nový motor A-85-3A (12H360) vyvinutý firmou Transdiesel na počátku 90. let jako jednotka pro kompresorové stanice ropy a zemního plynu. A-85-3A vychází z německého motoru Simmering SLA 1 tanků Tiger a Královský Tiger.

„Z nějakého důvodu se však A-85-3A nebo 12H360 netěšil velké oblibě a bylo rozhodnuto vyzkoušet jej jako pohonnou jednotku pro slibný tank T-95, který lze mimochodem bezpečně označit za předchůdce Armaty, protože jeho uspořádání bylo stejné: třímístná kapsle a bezosádková věž,“ píše Skomorochov.

A-85-3 má válce uspořádané do tvaru X, maximální výkon 1342 kW (1800 koní), v normálním režimu 1118 kW (1500 koní). Hmotnost motoru je 1550 kg, což je o 500 kg více než u motoru V-92.

Motor je těžký, složitý a nespolehlivý. Byl také předváděn na různých výstavách, ale nikoho nezaujal. „Vedení Uralvagonzavodua [UVZ] se rozhodlo vyřešit problém tohoto motoru velmi zvláštním způsobem: vzít ho a vyvinout pro něj nový tank! [Armatu],“ uvedl Skomorochov.

Motor A-85-3 má jiné rozměry než standardní ruský tankový motor V-92. Umístit motor V-92 do Armaty, včetně příslušně převodovky a transmise, není možné bez hlubokých zásahů do konstrukce tanku. Ostatně z podobných důvodů nešlo použít motory JaMZ-880 od Jaroslavských motorových závodů.

„Nakonec bylo rozhodnuto ponechat A-85-3A, s nímž se tank uspokojivě pohybuje pouze pod dohledem skupiny techniků a ženistů. Co se týče hromadné výroby, ani zde není vše dokonalé. A-85-3A sice není nový, ale během 30 let nebyla jeho výroba zvládnuta a odladěna kvůli nedostatečné poptávce po motoru,“ píše Skomorochov.

Proto UVZ odmítá dělat Armaty a soustředí se na výrobu T-72, T-80 a T-90. UVZ jednoduše nemá dostatečný počet továrních techniků pro řešení problémů s motory A-85-3A v operačně nasazených tancích Armata.

Stejně tak neexistuje výrobní linka pro sériovou výrobu Armat. Hala je sice dokončena, ale nejsou v ní žádné stroje. Ruský vojenský průmysl zcela závisí na západních výrobních strojích, především těch německých (ale i korejských, japonských, českých). Po ruském útoku na Ukrajinu v roce 2014 a zavedení protiruských sankcí došlo ale k přerušení dodávek moderních západních výrobních strojů. Západní stroje, které měly vyrábět tanky Armata, nebyly nikdy dodány.

Proto UVZ zvládá pouze ruční kusovou výrobu T-14 v poloprovozní experimentální dílně. Mnohem větší přednost má spuštění válečné výroby tanků T-90M a neustálá modernizace T-72.

Navíc UVZ je prakticky jediným výrobcem tanků v Rusku. Další ruský tankový závod Omsktransmaš se soustředí především na oživování a modernizací skladové pozemní techniky, včetně tanků T-62, ale i nejnovějších T-80BVM, nebo raketometů TOS-1A.

Ruský autor je stejně tak kritický k použité elektronice. Ruský průmysl nezvládá výrobu moderní elektroniky, a jak ostatně dokazují rozbory ukořistěné ruské techniky na Ukrajině, ruské zbraně masově využívají západní nebo čínskou civilní elektroniku.

Stejně tak Skomorochov pochybuje o schopnostech ruského průmyslu dodávat všechny pokročilé elektronické systémy Armaty, jako je radar obranného systému Afganit, infračervené kamery, ultrafialové fotokatody pro sledování střel, digitální komunikační stanice atd. Všechny popsané systémy vyžadují západní elektronické součástky, ke kterým ruské firmy nemají kvůli sankcím přístup. Rusové však západní součástky mohou krást nebo pašovat, což se zřejmě určitým způsobem přes různé nastrčené firmy děje.

Další problém je pancíř, který pro ruská obrněná vozidla dodává volgogradský metalurgický závod Krasnyj Oktjabr. Na společnost Krasnyj Oktjabr byl již v roce 2018 vyhlášen konkurz a její majitel Dmitrij Gerasimenko je mezinárodně hledaný za zpronevěru úvěru ve výši 65 milionů dolarů a vyvedení 6,2 miliardy rublů do zahraničí. Podle všeho firma nějak funguje, ale Skomorochov označuje situaci ve firmě za nestabilní.

Autor se také posmívá představě bojového nasazení Armat na Ukrajině. Ruský tank Armata – vyráběný na západních strojích pomocí propašovaných nebo ukradených západních součástek – má na bojišti údajně zaměřovat cíle pro tanky T-72 a T-90.

„Vyvstává však otázka: jak to Armata udělá? Pomocí ‚nejmodernějšího‘ rádia R-123? V hlasovém režimu? No, o tom není pochyb... Radar [Armaty] bude detekovat cíle a vysílačka umožní veliteli tanku zadat pomocí hlasu pozici cíle ostatním vozidlům,“ píše Skomorochov. Jinak řečeno, žádný digitální systémy řízení a velení boje, včetně moderních digitálních rádií pro přenos dat, ruské tanky nemají. Vše je řízeno hlasovými povely.

„Nemělo by se zapomínat, že pokud Armata vidí nepřítele pomocí radaru, pak je charakteristické, že i nepřítel vidí Armatu. Dovezené radarové protějšky dokonce přišly s režimy snižování výkonu vysílače v závislosti na blízkosti cíle, aby se zdroj lépe maskoval. Naše společnost se však rozhodla na to vůbec nemyslet, ale nechat radar fungovat na plný výkon! Skutečnost, že tank bude jen vynikajícím cílem, o tom z nějakého důvodu nikdo nechce mluvit. Ale bude. A na tento tank začne létat všechno možné, od 125 mm až po 7,62 mm,“ píše Skomorochov.

Všechny senzory a citlivé elektronické komponenty, kterým je Armata osázena, mohou být zničeny palbou menších ráží, od těžkých kulometů ráže 12,7 mm po střely 25 / 30 mm ukrajinských bojových vozidel pěchoty. To je přirozené, ale proto je nutné mít velkou zásobu náhradních součástek a vyřešený servis v polních podmínkách.

„Hlavní pochybnost není v tom, zda lze všechno toto elektronické bohatství správně použít, ale zda jej lze následně nahradit! Je mi líto, ale dnes sundávají elektronické jednotky ze zničených T-72 a posílají je do továren, protože jich je obrovský nedostatek. A co pak ty nové? Mimochodem, všechno je tam nové: motor, převodovka, elektronika, válce, převodovka... Kde to chceš sehnat?“ ptá se Skomorochov. Jediným řešením je údajně do tanku Armata nějakým způsobem umístit motor V-92 a odstranit všechnu západní elektroniku.

Co se týče nasazení Armata na Ukrajině – tak důvod je jediný, natočení propagandistických videí. Je však třeba připravit lokální ofenzivu a umístit Armaty do zadního sledu. Jen tak lze zajistit, aby se Armaty nedostaly do přímého boje nebo dokonce nepadly do rukou Ukrajinců. Vše si vyžádá pečlivé aranžmá.

Za Armádní noviny uveďme, že možná bude kvůli přípravě těchto videí obětováno několik desítek nebo stovek ruských vojáků. Úkol ale bude splněn – natočit videa „Armata ve válce na Ukrajině jako důkaz vyspělosti ruských zbraní“.

Aby Armata fungovala, je třeba podle autora přestavět a restrukturalizovat 200 továren zapojených do výroby Armat. Jen tak lze dokončit projekt Armata a vytvořit novou těžkou ruskou pásovou platformu.

Za Armádní noviny nakonec připomeňme jednu „vyvažující“ nepříjemnou realitu, abychom se nedopustili té největší možné chyby – podcenění nepřítele.

Ač je Armata vylhaný propagandistický projekt, Rusové umí masově a poměrně rychle vyrábět tanky T-72B3, T-80BVM a T-90M. Mnohem rychleji, než dokáže Evropa vyrábět srovnatelně kvalitní moderní tanky. Navíc tanky Leclerc a Challenger se již nevyrábí, a zdá se, že Němci s výrobou dalších „stovek“ Leopardů nijak nespěchají. A zejména T-90M svými parametry překonává většinu evropských tanků. I když se to naštěstí s masovým zaváděním tanků Abrams a K2 do výzbroje polské armády začíná měnit.

Pokud tedy mluvíme o vojenské síle Západu, bavíme se jen a pouze o vojenské síle Spojených států. Jen Spojené státy, a pouze ty, umí Ukrajinu zásobit mnohem větším počtem moderní vojenské techniky, než mají Rusové. Evropa potřebně výkonný vojenský průmysl prostě nemá.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. ...

NÁZOR: Tank T-14 Armata jako nástroj propagandy

Nový ruský tank T-14 Armata není zajímavý jen svými technickými parametry ale především tím, jak je ...

Ruská armáda nebude masivně kupovat tanky Armata

Podle Jurije Borisova, místopředsedy ruské vlády pro vyzbrojování, ruské ministerstvo obrany ...

Vývoj vs. výroba: Ruský průmysl nezvládá sériovou výrobu tanků T-14 Armata

Do konce roku ruská armáda převezme pouze 12 tanků Armata. Všechny klíčové uzly tanku Armata je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • zdeno
  13:42 05.01.2023

  armatu asi využijí k vyhledávání cílů pomoci poměrně výkonné termokamery, radar je součástí obranného systému, v každém případě samostatné použití tohohle tanku nemá smysl, ty ...Zobrazit celý příspěvek

  armatu asi využijí k vyhledávání cílů pomoci poměrně výkonné termokamery, radar je součástí obranného systému, v každém případě samostatné použití tohohle tanku nemá smysl, ty T90-ky jsou na úrovni naší T72M4CZ, jen mají lepší pancíř - tolik asi k "nedostižnosti" ruské technikySkrýt celý příspěvek

 • Harvest
  10:23 05.01.2023

  Power pack Armaty T-14 https://twitter.com/TheDeadDis... Viac fotiek ...Zobrazit celý příspěvek

  Power pack Armaty T-14

  https://twitter.com/TheDeadDis...

  Viac fotiek

  http://www.army-guide.com/eng/...

  Motory V-92, V-58

  https://twitter.com/TheDeadDis... Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  11:55 04.01.2023

  Je to síce článok o problémoch Armaty (net analoga v mire), ale kedy tu bude článok o Su-57 (net analoga v mire). PS pre tých, ktorí už nemali Ruštinu v škole :) "Net analoga v ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to síce článok o problémoch Armaty (net analoga v mire), ale kedy tu bude článok o Su-57 (net analoga v mire).

  PS pre tých, ktorí už nemali Ruštinu v škole :)
  "Net analoga v mire" znamená, že nikde vo svete nevymysleli taký analogický zázrak ako v Rusku.
  Alebo žeby "análný" zázrak? Neviem, ako to Rusi skutočne mysleli :)Skrýt celý příspěvek

  • beepee
   12:23 04.01.2023

   Net analoga v mire = Nemá ve světě obdoby.

   Net analoga v mire = Nemá ve světě obdoby.

   • Jirosi
    12:49 04.01.2023

    = překonává vše do té doby vyrobene/uvažovane ve světě

    = překonává vše do té doby vyrobene/uvažovane ve světě

    • Hawk
     10:40 05.01.2023

     Tak za Uralem a severně od Mongolska možná... XD

     Tak za Uralem a severně od Mongolska možná... XD

 • JaHoDa
  11:40 04.01.2023

  Armata se bojů účastnit nebude. Jestli ji vůbec dopraví na Ukrajinu (což vlastně ani není třeba), bude to výstupní video vypadat asi takto: Jede po poli/lesem/nějakou cestou - ...Zobrazit celý příspěvek

  Armata se bojů účastnit nebude. Jestli ji vůbec dopraví na Ukrajinu (což vlastně ani není třeba), bude to výstupní video vypadat asi takto: Jede po poli/lesem/nějakou cestou - pohled do kabiny, kde zaměřují nepřítele (detail na super moderní vybavení), poté vystřelí - střih - nějaká střela kdesi zasáhne nějaký tank (úplně jedno kdy a kde to bylo v reálu) - střih zpět, velitel si dělá už asi 284 čárku za zničení UKR tank/HIMARS/Dana. Jo a abych nezapomněl, kolem Armaty samozřejmě bude pěchota v čistých maskáčích, s nejlepším vybavením a budou střílet na nejbližší roští. Prostě neco ve stylu Kadyrov Tik-Tok Army. Pak se vydá tiskovka, jak se Ukrajinci tváří v tvář novému a přelomovému bojovému systému raději vzdávají nebo rovnou páchají sebevraždu...Skrýt celý příspěvek

  • montecasino1
   16:57 04.01.2023

   Ale to je presne v duchu komentov pod videami a článkami o Armate, to auditórium je tak zmagorené, že si nedokáže predstaviť, žeby to mohlo byť ináč ako im popisuje oficiálna ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale to je presne v duchu komentov pod videami a článkami o Armate, to auditórium je tak zmagorené, že si nedokáže predstaviť, žeby to mohlo byť ináč ako im popisuje oficiálna propaganda. Ešte aj ten motor, ktorý vykazuje vysokú poruchovosť budú ospevovať ako div techniky 25 storočia, áno vyzerá krásne, keď je naleštený a neosadený v Armate. Z videa o vzniku Armaty mi vychádza, že UVZ zúfalo potreboval produkt, ktorý by armáda kúpila tak presvedčili rozhodujúcich ľudí, že postavili "nět analoga v mire" a už to šlo, no a ten somár Putin sa dal presvedčiť Rogozinom, že postavil niečo nevídané.Skrýt celý příspěvek

 • montecasino1
  08:29 04.01.2023

  Ak sa chce niekto pobaviť tak si pozrite video, ktoré pridávam. Je to ešte z časov, keď UVZ malo zvuk a keď ho realita nevyzliekla donaha. Celé dielko uvádza Rogozin a všetko čo ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak sa chce niekto pobaviť tak si pozrite video, ktoré pridávam. Je to ešte z časov, keď UVZ malo zvuk a keď ho realita nevyzliekla donaha.
  Celé dielko uvádza Rogozin a všetko čo UVZ vyrába nemá analoga. Je to v Ruštine.
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Storm
   10:24 04.01.2023

   Mám takový neodbytný dojem, že ten chytrý dělňas mudrující a stojící v hale před tankem v čistých motnerkách musel po natáčení do trenek a monterky vrátit vedení společnosti :D

   Mám takový neodbytný dojem, že ten chytrý dělňas mudrující a stojící v hale před tankem v čistých motnerkách musel po natáčení do trenek a monterky vrátit vedení společnosti :D

 • Arthur
  00:23 04.01.2023

  cit. z článku "A zejména T-90M svými parametry překonává většinu evropských tanků." Ešte, že ste túto kacírsku myšlienku vyslovil Vy pán Grohmann lebo mňa by za ňu hneď ...Zobrazit celý příspěvek

  cit. z článku "A zejména T-90M svými parametry překonává většinu evropských tanků."

  Ešte, že ste túto kacírsku myšlienku vyslovil Vy pán Grohmann lebo mňa by za ňu hneď ukameňovali...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   07:31 04.01.2023

   Možná by to chtělo dočíst.
   Otázkou je co je to za parametry a zda je ten tank má i jinde než na papíře.

   Možná by to chtělo dočíst.
   Otázkou je co je to za parametry a zda je ten tank má i jinde než na papíře.

   • PavolR
    09:15 04.01.2023

    No tak prinajmenšom v prípade rozmerov a váhy je to bez debaty, na to je ruská tanková škola maniakálne fixovaná. :-)

    No tak prinajmenšom v prípade rozmerov a váhy je to bez debaty, na to je ruská tanková škola maniakálne fixovaná. :-)

    • Storm
     10:14 04.01.2023

     Stejně jako letadlová na pugačevovu kobru a nejvic nejrychlejší letadla na světě... Myslí to dobře, ale dopadná to jako vždycky...

     Stejně jako letadlová na pugačevovu kobru a nejvic nejrychlejší letadla na světě... Myslí to dobře, ale dopadná to jako vždycky...

   • Arthur
    11:10 04.01.2023

    cit. Ač je Armata vylhaný propagandistický projekt, Rusové umí masově a poměrně rychle vyrábět tanky T-72B3, T-80BVM a T-90M. Mnohem rychleji, než dokáže Evropa vyrábět srovnatelně ...Zobrazit celý příspěvek

    cit. Ač je Armata vylhaný propagandistický projekt, Rusové umí masově a poměrně rychle vyrábět tanky T-72B3, T-80BVM a T-90M. Mnohem rychleji, než dokáže Evropa vyrábět srovnatelně kvalitní moderní tanky. Navíc tanky Leclerc a Challenger se již nevyrábí, a zdá se, že Němci s výrobou dalších „stovek“ Leopardů nijak nespěchají. A zejména T-90M svými parametry překonává většinu evropských tanků. I když se to naštěstí s masovým zaváděním tanků Abrams a K2 do výzbroje polské armády začíná měnit."Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:00 04.01.2023

     Ted ještě odpověď co má T90M, Abrams v modifiaci dodávané PL, K2 v putovní verzi a nemaji to L2. Nemecko sice nespěchá, ale současně je to největší projekt ohledně tanku v ...Zobrazit celý příspěvek

     Ted ještě odpověď co má T90M, Abrams v modifiaci dodávané PL, K2 v putovní verzi a nemaji to L2.

     Nemecko sice nespěchá, ale současně je to největší projekt ohledně tanku v Evropě.
     Abramsy jsou ze skladu USA, a K2 se vyrábí v JK. Na domácí výrobu si počkají.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      20:01 04.01.2023

      A to ještě třeba u T-80BVM jak čteme na jiném místě článku se jedná především o "odkonzervování" skladových zásob... ty z principu nebývají nekonečné (a odkonzervování z principu ...Zobrazit celý příspěvek

      A to ještě třeba u T-80BVM jak čteme na jiném místě článku se jedná především o "odkonzervování" skladových zásob... ty z principu nebývají nekonečné (a odkonzervování z principu rychlejší než novovýroba)...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:23 04.01.2023

     Záleží s čím se T-90M porovnává. Překonává Leopard 2A7V? Určitě ne.

     Záleží s čím se T-90M porovnává. Překonává Leopard 2A7V? Určitě ne.

     • Arthur
      22:14 04.01.2023

      Prečo je to v plnoštábnej vojne - konfliktu vysokej intenzity ako prebieha na UA dôležité či má jedna nieto T-90M alebo 2A7V ? Pýtate sa tudiž nesprávne. Otázka by mala znieť ...Zobrazit celý příspěvek

      Prečo je to v plnoštábnej vojne - konfliktu vysokej intenzity ako prebieha na UA dôležité či má jedna nieto T-90M alebo 2A7V ?

      Pýtate sa tudiž nesprávne. Otázka by mala znieť Leopard 2A7V dokáže odolať královne bojiska (delostrelectvu / raketometom), PTRS, mínam a pod. ?

      P.S. ale ak Vás zaujíma Vaša otázka tak myslím, že pán Grohmann to vcelku jasne v článku popísal. Že sa Vám to nep´áči je druhá vec...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:48 04.01.2023

      Určitě lépe než jakékoli Téčko.

      Určitě lépe než jakékoli Téčko.

     • Jirosi
      06:32 05.01.2023

      Arthur: Uz jen třeba tím, že dokáže vést přesouvá palbu na větší vzdálenost. Lepší situační povědomí, tzn. Větší šance najít tým s PTRS. Bavim se o reálném nasazení L2A4/6M ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur: Uz jen třeba tím, že dokáže vést přesouvá palbu na větší vzdálenost.
      Lepší situační povědomí, tzn. Větší šance najít tým s PTRS.

      Bavim se o reálném nasazení L2A4/6M Kanadou v Afghánistánu.Skrýt celý příspěvek

     • Alfons
      08:54 05.01.2023

      Jirosi : no tak o tom bych radši pomlčel...seznam výtek Kanaďanů od nespolehlivého motoru, chlazení a rychlému opotřebení mechanických i elektronických součástí by vydalo na knihu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi : no tak o tom bych radši pomlčel...seznam výtek Kanaďanů od nespolehlivého motoru, chlazení a rychlému opotřebení mechanických i elektronických součástí by vydalo na knihu :-)Skrýt celý příspěvek

   • SYN_
    19:54 04.01.2023

    Já osobně bych to napsal spíš jako "konečně se ve většině parametrů dotáhl aspoň na průměr západních tanků" ale tak s nějakou tou "autorskou licencí" možná... O tempu jejich výroby ...Zobrazit celý příspěvek

    Já osobně bych to napsal spíš jako "konečně se ve většině parametrů dotáhl aspoň na průměr západních tanků" ale tak s nějakou tou "autorskou licencí" možná...
    O tempu jejich výroby nevím prakticky nic takže tam bych neodporoval jakémukoliv tvrzení. Snad kromě "desítek za měsíc" tomu bych se zdráhal uvěřit.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     21:02 04.01.2023

     Tak dají se dohledat oznámení o dodávkách na frontu. Z toho se dá něco odhadnout.

     Tak dají se dohledat oznámení o dodávkách na frontu. Z toho se dá něco odhadnout.

  • SeaWolf
   10:18 04.01.2023

   Jeden z parametrů kde T-90 dominuje nad západními tanky je, že posádka Téčka má po zásahu a vzplanutí munice defakto nulovou šanci na přežití. To je schopnost kde západní ...Zobrazit celý příspěvek

   Jeden z parametrů kde T-90 dominuje nad západními tanky je, že posádka Téčka má po zásahu a vzplanutí munice defakto nulovou šanci na přežití. To je schopnost kde západní konstrukce kulhají na všechny obě nohy.Skrýt celý příspěvek

   • Arthur
    11:12 04.01.2023

    Tak určite a Ukrajinci bojujú na akých tankoch ? Nie náhodou celej zmesky (ne)modernizovaných T-čkových od T-55 cez T-64, T-72, T-80, T-84 až po ukoristené T-90 a T-90M ! Pričom ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak určite a Ukrajinci bojujú na akých tankoch ?
    Nie náhodou celej zmesky (ne)modernizovaných T-čkových od T-55 cez T-64, T-72, T-80, T-84 až po ukoristené T-90 a T-90M !
    Pričom ukrajinské straty tankov sú niekoľko násobne nižšie ako majú Orkovia až sa natíska opäť kacírska myšlienka či Ukrajinci "nebojujú tankami západnej povinencie". (nadsázka).Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     12:57 04.01.2023

     Je rozdíl mít tank s termovizi, a v mít ji v tanku.

     Je rozdíl mít tank s termovizi, a v mít ji v tanku.

    • mudry.udrzbar
     13:14 04.01.2023

     Nie nahodou Ukrajinci tak prahnu po zapadnych tankoch, to co predvadzaju tanky sovietskej konstrukcnej skoly je cista blamaz, to ze ma Ukrajina nizsie straty na veci nic nemeni a ...Zobrazit celý příspěvek

     Nie nahodou Ukrajinci tak prahnu po zapadnych tankoch, to co predvadzaju tanky sovietskej konstrukcnej skoly je cista blamaz, to ze ma Ukrajina nizsie straty na veci nic nemeni a je to skor otazka taktiky nasadenia. Stret zapadnej a sovietskej tankovej konstrukcie si nemusime predstatovat, videli sme ho napr. v prvej (aj druhej) vojne v Iraku, to sa este Rusaci vyhovarali na neschopne obsluhy a taktiku, teraz uz sa nemaju na co vyhovorit. Iracka armada pritom bola papierovo na velmi vysokej urovni, snad 5. najvacsia na svete.

     Naviac aj keby tanky riadili opice, tak ten pomer znicenych Abramsov a T-72 v Iraku bol skoro neuveritelny.

     Takze nie, Abramsy a Leopardy by ani zdaleka nedopadli na Ukrajine tak ako tecka aj ked je to ine bojisko ako Lybia alebo Syria.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      13:50 04.01.2023

      Prosím už prestaˇňte "argumentovať" Irak, veď predsa tie nebodenizované T-72M v Púštnej búrke boli nielen "slepé a hluché" čo sa nikterak nedá porovnať s modenizáciami T-72, T-80 ...Zobrazit celý příspěvek

      Prosím už prestaˇňte "argumentovať" Irak, veď predsa tie nebodenizované T-72M v Púštnej búrke boli nielen "slepé a hluché" čo sa nikterak nedá porovnať s modenizáciami T-72, T-80 a T-90 či už SRP, optoelektronikov až po reaktívny pancier avšak to hlavné Irackým "obrancom" chýbalo čo Nám od 24.02.2022 ukazujú Ukrajinci v plnoštábnej vojne - konflikte vysokej intenzity...

      Abramsy, Leopardy a Armaty by dopadli +/- autobus v rukách Orkov od 24.02.2022 ako dopadli ich T-90M, T-80BVM, T-72B3M, T-72B3 a pod.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:01 04.01.2023

      Ty Ruské tanky na UA nejsou v o moc lepší stavu.
      Reaktivní pancir je super, ale oni je neničí RPG, ale PTRS.

      Ty Ruské tanky na UA nejsou v o moc lepší stavu.
      Reaktivní pancir je super, ale oni je neničí RPG, ale PTRS.

     • pjaro77
      17:01 04.01.2023

      Arthur - a od T-90 s a dostaneme k tvojej obľúbenej téme modernizácie 30 kusov starých T-72, že ?

      Arthur - a od T-90 s a dostaneme k tvojej obľúbenej téme modernizácie 30 kusov starých T-72, že ?

     • Alfons
      21:20 06.01.2023

      X

      X

    • SYN_
     18:05 05.01.2023

     A nebyla NÁHODOU řeč o tom v čem překonává T-90 západní (neurčené) oponenty??

     A nebyla NÁHODOU řeč o tom v čem překonává T-90 západní (neurčené) oponenty??

     • Zbyněk
      07:31 06.01.2023

      Je toho spoustu, v čem T-90 dominuje, tedy to nejmarkantnější: Odpružení torzními tyčemi - osádka vám rozhodně neusne Uložení munice - nemusíte zajišťovat kremaci padlých členů ...Zobrazit celý příspěvek

      Je toho spoustu, v čem T-90 dominuje, tedy to nejmarkantnější:
      Odpružení torzními tyčemi - osádka vám rozhodně neusne
      Uložení munice - nemusíte zajišťovat kremaci padlých členů osádky
      Historický motor - osádka se může chlubit, že jezdí v BMW - soudruh Čelpan vycházel z motoru BMW VI z konce dvacátých let
      Stísněné prostory osádky - ušetříte za vytápění, dále ušetříte spoustu wolframu za výkonnou podkaliberní munici, protože se vám nevejde mezi zadní pancíř a závěr kanónu
      Osádka tanku nemá pojetí, co se děje okolo - osádka nezběhne
      Nízké rozlišení termokamery - střelec si může představovat, že hraje šachy
      A tak dále a tak dále.
      Jak je to vlastně s ruským dálkoměrem? Funguje to jako u našich starých dobrých tanků, kdy jednou změříte a pak nastavujete přibližovací úhel, nebo si sám hlídá cíl a sem tam si ho změří znovu?Skrýt celý příspěvek

     • Alfons
      21:21 06.01.2023

      Píšeš kraviny: V2 nemá s M-17 jako licenční kopii BMW VI nic společného. Už jen proto že je to diesel se čtyřmi ventily na valec a vstřikováním a M-17 benzín s dvěma ventily na ...Zobrazit celý příspěvek

      Píšeš kraviny: V2 nemá s M-17 jako licenční kopii BMW VI nic společného. Už jen proto že je to diesel se čtyřmi ventily na valec a vstřikováním a M-17 benzín s dvěma ventily na válec a karburatorem.....jenomže to bys musel o motorech něco vědětSkrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      16:57 07.01.2023

      Tak samozřejmě. Myšleno s nadsázkou. Kremačních pecí bude rovněž potřeba. Ještě, že o motorech nic nevím. Jaký je tedy odborníče rozdíl mezi naftou a benzinem? Mezi královským ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak samozřejmě. Myšleno s nadsázkou. Kremačních pecí bude rovněž potřeba. Ještě, že o motorech nic nevím. Jaký je tedy odborníče rozdíl mezi naftou a benzinem? Mezi královským rozvodem a DOHC? Co je to ten karburátor? Kde je ten motor?Skrýt celý příspěvek

     • Zbyněk
      17:06 07.01.2023

      Když Čelpan dostal za úkol připravit nový diesel, postavili před něj BMW VI, tedy to nejmodernější, co v SSSR bylo, a řekli mu, postavíš takovýhle motor. Půjde nacpat do tanku, ...Zobrazit celý příspěvek

      Když Čelpan dostal za úkol připravit nový diesel, postavili před něj BMW VI, tedy to nejmodernější, co v SSSR bylo, a řekli mu, postavíš takovýhle motor. Půjde nacpat do tanku, letadla a traktoru. Proto mají motory BMW VI a DB-2 stejný úhel mezi válci, velmi podobné vrtání, zdvih a klikovou skříň. Blok a hlava jsou samozřejmě odlišné.Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  20:00 03.01.2023

  "Rusové umí masově a poměrně rychle vyrábět tanky. Mnohem rychleji, než dokáže Evropa..." Možná je to pořád pravda, ale žádnou paniku! Nikdy v minulosti tomu nebylo jinak. Proto ...Zobrazit celý příspěvek

  "Rusové umí masově a poměrně rychle vyrábět tanky. Mnohem rychleji, než dokáže Evropa..."
  Možná je to pořád pravda, ale žádnou paniku! Nikdy v minulosti tomu nebylo jinak. Proto taky na Západě vzniklo tolik protitankových systémů všech druhů, které měly za úkol zastavit sovětské tankové vlny. Tak to zkrátka bude potřeba zas. Schválně, jestli Rusko dokáže produkovat T-90M rychleji než Západ všechny Javeliny, Brimstone, JAGM, drony a další .
  Ještě něco o závodu UVZ v Nižném Tagilu. Kamarád pracuje ve firmě, která tam dodávala přesné obráběcí stroje. Upozorňuji, že před sankcemi (možná i před 2014, nevím). On tam jezdil ty stroje instalovat. Jeho popis závodu a jeho chodu se dá shrnout pod výmluvný termín "strašný bordel". Haly, ve kterých byly instalovány stroje, byly ještě docela normální, vše ostatní ale v takovém stavu a chaosu, že nevycházeli z údivu. A mezi halami se chodilo po paletách zabořených do bláta...Skrýt celý příspěvek

  • montecasino1
   20:19 03.01.2023

   Možno sa už nechodí po tých paletách, ale im už postavili aspoň asfaltové cesty, aj keď tomu neverím. Keď je bordel v celej krajine, prečo by nemal byť v UVZ o tom som presvedčený. Zobrazit celý příspěvek

   Možno sa už nechodí po tých paletách, ale im už postavili aspoň asfaltové cesty, aj keď tomu neverím. Keď je bordel v celej krajine, prečo by nemal byť v UVZ o tom som presvedčený.Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
   20:35 03.01.2023

   ano k tomu prohlášení "Rusové umí masově a poměrně rychle vyrábět tanky. Mnohem rychleji, než dokáže Evropa..." si dovolím přidat podpůrné aktuální vyjádření přímo z ruských zdrojů ...Zobrazit celý příspěvek

   ano k tomu prohlášení "Rusové umí masově a poměrně rychle vyrábět tanky. Mnohem rychleji, než dokáže Evropa..." si dovolím přidat podpůrné aktuální vyjádření přímo z ruských zdrojů (článek na topwar)

   "Obecně bylo všechno docela radostné a slibné: guvernér byl „pro“ oživení vojenského opravárenského závodu č.9, to je práce, to jsou peníze do rozpočtu, obecně každý, kdo bojoval za CARH č. 9, zaznamenal aktivní a pozitivní práci Romana Busargina. Vyzval poslance Státní dumy, poslanci se zapojili do práce, došlo ke schůzce s Volodinem, který slíbil podporu krajanům (Volodin sám byl rodákem ze Saratovské oblasti) a slovo dodržel.

   .. Komise po návštěvě závodu předložila zprávu, z níž vyplynulo, že v závodě nebylo nic kromě dvou opilých dozorců a tří psů. "Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    22:24 03.01.2023

    Existuje ešte inde na zemi národ, ktorý dokáže v takom rozsahu klamať sám sebe ?

    Existuje ešte inde na zemi národ, ktorý dokáže v takom rozsahu klamať sám sebe ?

  • Jirosi
   22:38 03.01.2023

   "Nikdy v minulosti tomu nebylo jinak. "

   To není až tak pravda.

   "Nikdy v minulosti tomu nebylo jinak. "

   To není až tak pravda.

  • Poly
   22:44 03.01.2023

   Během 2SV měli absolutní převahu v počtu tanků. Svařovaly se v kdejaké garáži a více než často s pochybnou kvalitou a nakonec, i když Tiger zkosil 5, ho s nějakými téčkami a ...Zobrazit celý příspěvek

   Během 2SV měli absolutní převahu v počtu tanků. Svařovaly se v kdejaké garáži a více než často s pochybnou kvalitou a nakonec, i když Tiger zkosil 5, ho s nějakými téčkami a kavéčkami udolali. Němci měli k dispozici moderní tanky.

   Situace na UA. UA mají méně tanků. Kvalita jejich tanků je stejná. Aktuální stav a schopnosti oprav neznáme. Nemají západní moderní tanky. Čili jsou v tomto ohledu v mnohem horší situaci než Němeci za 2SV.

   Rusáci teď nepotřebují nezbytně T-90. Stačí jim klidně dále vyrábět, opravovat, modernizovat,.. T-72 případně prohrábnout další T-64 a T-62 a nahodit na to nějakou eru a modernější optiku s IR.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    00:03 04.01.2023

    Práve preto potrebujú ukrajinci presné delostrelectvo , ručné a letecké protitankové rakety.

    Práve preto potrebujú ukrajinci presné delostrelectvo , ručné a letecké protitankové rakety.

   • memo
    00:16 04.01.2023

    Reálné by pro Ukrajinu snad bylo získat Leopardy pouze z Kanady. Otázkou je čím by pak Kanada ty své na Ukrajinu odeslané Leopardy nahradila. Jinými Leopardy asi dost těžko. Pak ...Zobrazit celý příspěvek

    Reálné by pro Ukrajinu snad bylo získat Leopardy pouze z Kanady. Otázkou je čím by pak Kanada ty své na Ukrajinu odeslané Leopardy nahradila. Jinými Leopardy asi dost těžko. Pak tedy snad Challengery? Abramsy? K2? Type10? Pokud jde o ty Leopardy pro ČR a další země na východ od Německa, tak bez rozšíření výroby mimo Německo asi nebude možné zvýšit objem a tempo výroby. To je obecně problém v Evropě že se tu vyrábělo příliš mnoho různých tanků v nepříliš velkých sériích. V Evropě by asi mohli být maximálně dva typy MBT. Jeden pro Západ a jeden pro Východ. Tedy asi Leclerc a asi Leopard. Bohužel tomu tak není a bude to v budoucnu dokonce ještě více logisticky náročnější než nyní.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     00:54 04.01.2023

     Já vidím možnosti asi jen v USA. Pouze tam jsou různé Abramsy v uloženkách. Sice v katastrofálním stavu, ale jak vidíme, co předvádí EA a co dokáže že staré šunky ještě vykřesat... ...Zobrazit celý příspěvek

     Já vidím možnosti asi jen v USA. Pouze tam jsou různé Abramsy v uloženkách. Sice v katastrofálním stavu, ale jak vidíme, co předvádí EA a co dokáže že staré šunky ještě vykřesat... Vzhledem k velikosti podniku a s tím, že žádné T-72 nikdy nevyráběli podává perfektní výkony se solidní rychlostí produkce.

     Tohle stejně není poslední konflikt. Možná další nebude přímo Taiwan, ale nějaký konflikt a la Korea a Vietnam. Kdyby si vytvořili robustní modernizační základnu v USA, tak by mohli zužitkovat staré křápy a reagovat na poptávku "bereme všechno ale rychle". V Evropě takové kapacity nikdo nemá a ani mít nebude.

     Kromě tanku ještě chybí moderní BVP a to jak kolové tak pásové. Pořádný přesný kanón, PTŘS a pancíř lepší než ty staré i nové sovětské/ruské křápy.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     06:57 04.01.2023

     Memo: Největší smysl na odeslar svoje L2, a současně objednat nové. Ona se ta výroba prostě musí rozjet, jen dokud nejsou obj. Tak se to nestane. Tím spadne i cena, a objeví se ...Zobrazit celý příspěvek

     Memo: Největší smysl na odeslar svoje L2, a současně objednat nové.

     Ona se ta výroba prostě musí rozjet, jen dokud nejsou obj. Tak se to nestane.
     Tím spadne i cena, a objeví se další zájemci (cr/sr).Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     08:33 04.01.2023

     Kanada ani żaden inny użytkownik leopardów 2 nie może ich przekazać UA bez zgody Bundestagu. Z resztą Ukraińcy potrzebują BVP - by wzmocnić siłę ognia piechoty... No i myśliwców - ...Zobrazit celý příspěvek

     Kanada ani żaden inny użytkownik leopardów 2 nie może ich przekazać UA bez zgody Bundestagu.

     Z resztą Ukraińcy potrzebują BVP - by wzmocnić siłę ognia piechoty...
     No i myśliwców - do efektywnego strącania dronów i pocisków manewrującychSkrýt celý příspěvek

    • Wakantanka
     18:51 04.01.2023

     Nepreniesli náhodou výrobu Leo 2 do grécka a teraz sa chystá výroba aj v Maďarsku? Pokiaľ viem, tak v Nemecku len modernizujú staršie typy na novšie.

     Nepreniesli náhodou výrobu Leo 2 do grécka a teraz sa chystá výroba aj v Maďarsku? Pokiaľ viem, tak v Nemecku len modernizujú staršie typy na novšie.

     • Scotty
      19:52 04.01.2023

      Výroba v Maďarsku určitě ne. Tam budu montovat Lynx.

      Výroba v Maďarsku určitě ne. Tam budu montovat Lynx.

   • PavolR
    10:21 04.01.2023

    Ukrajinci majú za chrbtom technické zázemie, ktoré si v vo svojich satelitoch vybudovali Sovieti pre prípad tretej svetovej vojny, zatiaľ čo Rusom ostala iba časť sovietskeho. Čo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ukrajinci majú za chrbtom technické zázemie, ktoré si v vo svojich satelitoch vybudovali Sovieti pre prípad tretej svetovej vojny, zatiaľ čo Rusom ostala iba časť sovietskeho.

    Čo do možností opráv a opätovného nasadenia tankov do boja začnú mať nad Rusmi jednoznačne navrch, akonáhle už tí nebudú vedieť vytiahnuť zo skladu nič prevádzkyschopné. Čiže možno už aj teraz.Skrýt celý příspěvek

    • Poly
     11:17 04.01.2023

     Samozřejmě, jak jinak.... Tedy na UA, která neexportovala skoro žádné tanky, nikdy ve velkém nepřezbrojila na T-84, nikdy ani zdaleka nemodernizovala takové kvanta tanků jako ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozřejmě, jak jinak.... Tedy na UA, která neexportovala skoro žádné tanky, nikdy ve velkém nepřezbrojila na T-84, nikdy ani zdaleka nemodernizovala takové kvanta tanků jako Rusko, to teď během války zmákne jako nic.

     Rusko má jen Uralvagonzavod a i když je to možná největší společnost na výrobu a modernizací tanků na světě, tak mají utrum, protože ukrajinská produkce je převálcuje... To dává "smysl".Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
     11:36 04.01.2023

     Naprostý nesmysl, ačkoli jejich předválečná základna na tom nebyla vůbec špatně, všechno zmizelo během prvního týdne bombardování. Na Ukrajině se momentálně tanky prostě vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek

     Naprostý nesmysl, ačkoli jejich předválečná základna na tom nebyla vůbec špatně, všechno zmizelo během prvního týdne bombardování. Na Ukrajině se momentálně tanky prostě vyrábět nedají, takže pokud například tu linku nezachránili a nepřevezli do ČR/Polska tak vidím 0% šanci, že by se nějaké takové vyrobily v dohledné době. A to už vůbec nemluvím o tom, že takových linek by museli zachránit a převozit výrazně více než jedna, protože někdo musí vyrobit korbu, někdo zase dělo a tak dále až po poslední kabelový svazek...Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      11:46 04.01.2023

      Ja som však písal o kapacitách v krajinách bývalého východného bloku (Poľsko, Česko, Slovensko, Bulharsko), ktoré Rusi vybombardovať nemôžu ...

      Ja som však písal o kapacitách v krajinách bývalého východného bloku (Poľsko, Česko, Slovensko, Bulharsko), ktoré Rusi vybombardovať nemôžu ...

     • matu
      12:10 04.01.2023

      "pokud například tu linku nezachránili a nepřevezli do ČR/Polska". Žádná taková linka, jak píšete nikde neexistuje a pravděpodobně ani v bližší budoucnosti nebude. Nesmíte se ...Zobrazit celý příspěvek

      "pokud například tu linku nezachránili a nepřevezli do ČR/Polska".
      Žádná taková linka, jak píšete nikde neexistuje a pravděpodobně ani v bližší budoucnosti nebude. Nesmíte se představovat výrobu tanků (a letadel) jako automotiv. Linka na výrobu tanků (a letadel) má spíš podobu řady pracovišť za sebou, používá se "pár" přípravků a manipulační technika, hlavně mostové jeřáby o dostatečné nosnosti. Z tohodle pohledu je možné výrobu přestěhovat poměrně rychle, pokud máte težkou halu.
      Problém je dodavatelský řetězec, kvalifikovaná pracovní síla, při masové produkci kvalitní organizace práce, dobrá dostupnost dílů a hlavně kvalita výroby. Což jsou přesně věci, které Ukrajina od svojí samostatnosti nikdy neměla. A nemá je ani rusko i když je na tom o něco lépe, proto dokáže maximálně prototypy nebo upgrade starších typů a výrobu nových v minimálních počtech.Skrýt celý příspěvek

     • Mortles
      16:32 04.01.2023

      @Matu: no to přesně tak píšu. A ve zbytku postkomunistických zemí už taky dávno nic takového není, rozhodně ne v té míře, která by v dohledné době umožňovala novovýrobu. A pak je ...Zobrazit celý příspěvek

      @Matu: no to přesně tak píšu. A ve zbytku postkomunistických zemí už taky dávno nic takového není, rozhodně ne v té míře, která by v dohledné době umožňovala novovýrobu. A pak je otázka, jakou hodnotu má jejich knowhow v střednědobém a dlouhodobém horizontu.Skrýt celý příspěvek

  • beepee
   12:30 04.01.2023

   Nikdy nezapomenu na dokument:
   https://www.csfd.cz/film/55328...

   Nikdy nezapomenu na dokument:
   https://www.csfd.cz/film/55328...

 • Arthur
  18:40 03.01.2023

  Je veľká škoda, že tam tie Armaty už neboli dávnejšie aspoň by padla paradigma tankov ako sú Amramsy alebo Leopardy keď sa do Armát zákusne kráľovná bojiska artileria ...Zobrazit celý příspěvek

  Je veľká škoda, že tam tie Armaty už neboli dávnejšie aspoň by padla paradigma tankov ako sú Amramsy alebo Leopardy keď sa do Armát zákusne kráľovná bojiska artileria (delostrelectvo a raketomety) ako aj PTRS Javellin, NLAW, STUGNA-P a pod.

  Úplná analógia nastane aj v opačnom prípade pri nasadení BVP Bradley byť si tieto straty nikterak nezelám.

  Hold plnostabna vojna - konflikt vysokej intenzity nie je Afganistan či Sýria alebo Mali...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:46 03.01.2023

   Podle vás byl Abrams/L2/Bradley vyvinut pro konflikt jako je Afgh/Syrie/Mali/atd? Zatím tan funguje podstatne horší technika co měla UA ve výzbroji, nebo podstatně lepší darovana. ...Zobrazit celý příspěvek

   Podle vás byl Abrams/L2/Bradley vyvinut pro konflikt jako je Afgh/Syrie/Mali/atd?

   Zatím tan funguje podstatne horší technika co měla UA ve výzbroji, nebo podstatně lepší darovana. A zadne překvapení v očekávaných výkonech se nekonalo...Skrýt celý příspěvek

  • Martinos
   20:52 03.01.2023

   Ak nie je afganit iba maketa a aj dymové granáty fungujú ako majú, tak by to nemalo byť až tak jednoduché. No som zvedavý.

   Ak nie je afganit iba maketa a aj dymové granáty fungujú ako majú, tak by to nemalo byť až tak jednoduché. No som zvedavý.

 • flanker.jirka
  17:22 03.01.2023

  Jsou nepoučitelní a vypadá to, že se nepoučili za celých 30 let od doby kdy bylo jasné, že tanky jejich kosntrukce mají v uložení munice velkou slabinu. Pokud si Armatu ...Zobrazit celý příspěvek

  Jsou nepoučitelní a vypadá to, že se nepoučili za celých 30 let od doby kdy bylo jasné, že tanky jejich kosntrukce mají v uložení munice velkou slabinu.
  Pokud si Armatu neotestují sami doma někde proti Javelinu a NLAW, tak to nemá smysl na bojiště posílat.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   21:19 03.01.2023

   Nepochybuji že to testovali. Poslední verze Kornetů mají "top attack". Jenže když na Topwaru v článku narovinu napíše, že ten tank funguje s nonstop podporou techniků a je náročný ...Zobrazit celý příspěvek

   Nepochybuji že to testovali. Poslední verze Kornetů mají "top attack". Jenže když na Topwaru v článku narovinu napíše, že ten tank funguje s nonstop podporou techniků a je náročný na ovládání a nespolehlivý tak je to stejně jedno.Skrýt celý příspěvek

 • Storm
  17:02 03.01.2023

  Ten zapnutý radar bude hezký cíl pro Ukrajinske letadla se střelama AGM-88 Harm... Konečně v živém přenosu, možná, uvidíme jak rychle hoří překliška...

  Ten zapnutý radar bude hezký cíl pro Ukrajinske letadla se střelama AGM-88 Harm... Konečně v živém přenosu, možná, uvidíme jak rychle hoří překliška...

  • LAMP
   18:24 03.01.2023

   1) úplně jiný signál, HARM nic neuvidí.
   2) HARM tank neprostřelí; exploduje fragmentačně (wolframové kuličky), čímž potrhá na poškození velice citlivý radar.

   1) úplně jiný signál, HARM nic neuvidí.
   2) HARM tank neprostřelí; exploduje fragmentačně (wolframové kuličky), čímž potrhá na poškození velice citlivý radar.

   • Storm
    19:29 03.01.2023

    Ty znas skutecny frekvencni rozsah zamereni harmu? On ten harm ten tank znicit nemusi... Staci kdyz ty kulicky jak pises ocese vsechno na povrchu... od toho radaru az po opticke ...Zobrazit celý příspěvek

    Ty znas skutecny frekvencni rozsah zamereni harmu? On ten harm ten tank znicit nemusi... Staci kdyz ty kulicky jak pises ocese vsechno na povrchu... od toho radaru az po opticke zarizeni vc periskopu ridice ;)
    Ale co já vím... HARMem jsem nikdy nestrilel ;)Skrýt celý příspěvek

    • LAMP
     20:47 03.01.2023

     Ano, znám frekvenční rozsah čidla AGM-88 (26 GHz). Na to člověk nemusí z HARMu střílet. ;-)

     Ano, znám frekvenční rozsah čidla AGM-88 (26 GHz). Na to člověk nemusí z HARMu střílet. ;-)

     • LAMP
      20:48 03.01.2023

      AN mi rozbil text kvůli "většítku" a "menšítku" (HTML tagy). Tak znovu: Ano, znám frekvenční rozsah čidla AGM-88 (pod 18 GHz) a T-14 (nad 26 GHz). Na to člověk nemusí z HARMu ...Zobrazit celý příspěvek

      AN mi rozbil text kvůli "většítku" a "menšítku" (HTML tagy).

      Tak znovu:
      Ano, znám frekvenční rozsah čidla AGM-88 (pod 18 GHz) a T-14 (nad 26 GHz). Na to člověk nemusí z HARMu střílet. ;-)Skrýt celý příspěvek

     • pjaro77
      22:29 03.01.2023

      Akým spôsobom vlastne HARM a podobné zbrane zameriavajú pozíciu vysokofrekvenčných radarov ? Dnes existujú teraherz kamery pred 30-40 rokmi nič také nebolo. Má prijímač viac ...Zobrazit celý příspěvek

      Akým spôsobom vlastne HARM a podobné zbrane zameriavajú pozíciu vysokofrekvenčných radarov ?
      Dnes existujú teraherz kamery pred 30-40 rokmi nič také nebolo. Má prijímač viac antén , podobne ako KrakenSDR ?Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    22:44 03.01.2023

    Ale sami rusáci píšou, že Armatu HARM zničí a spoustu dalších zajímavých, kritických věcí. dovolil jsem si článek zkopírovat: ARMATA NEBUDE K dnešnímu dni se „Armata“ skutečně ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale sami rusáci píšou, že Armatu HARM zničí a spoustu dalších zajímavých, kritických věcí. dovolil jsem si článek zkopírovat:
    ARMATA NEBUDE
    K dnešnímu dni se „Armata“ skutečně stala pojmem, označujícím buď dlouhodobou výstavbu, nebo neplodné pokusy udělat alespoň něco od nuly. Stejně jako "Koalice", "Kurganets", "Petrel" a další "bezpříkladná" díla.

    Zkusme si odpovědět na elementární otázku: může mít ruská armáda k dispozici řekněme dvě stovky? Jde o dva tankové pluky, tedy prakticky tankovou divizi. Šok, protože tyto průlomové stroje se mohou pokusit výrazně ovlivnit stav věcí v NWO.

    Celý problém je v tom, že sériová výroba "Armaty" je nyní z mnoha důvodů nemožná. Stalo se, že pro tank neexistuje ... ale je jednodušší říci, že existuje.
    Motor
    Zde si dovolím malou historickou odbočku. V roce 1931 vytvořila galaxie talentovaných a brilantních sovětských inženýrů K.F. Chelpan, T.P. Chupakhin, Ya.E. Vikhman, I.Ya. Trashutin ve zdech charkovské lokomotivky dieselový motor V-2. Ano, ten, který se stal srdcem T-34, KV-1, KV-2, IS-1.
    V-2 se ukázal být tak úspěšný, že VŠECHNY dieselové motory ruských obrněných vozidel od V-84 (T-72), V-92S2F (T-72B3, T-90) po UTD-20 (BMP-1 a BMP -2) a UTD -29 (BMP-3) jsou další vylepšení tohoto motoru. A můžete V-2 dlouho chválit, nebo naopak pochybovat o jeho schopnostech jako moderního motoru, ale faktem je, že téměř všechna ruská obrněná vozidla jsou poháněna právě tímto motorem. Jednoduché, ale spolehlivé a zvládnuté na šroub.
    V-92S2F
    Motor A-85-3A "Armata" nemá s B-2 nic společného. Byl vytvořen Transdiesel Design Bureau na počátku 90. let jako jednotka pro kompresorové čerpací stanice oleje a plynu na základě německého motoru Simmering SLA 16 ve tvaru X, známého také jako Porsche Tour 212, vytvořeného jako motor pro Tiger a Král tygr“. Pravda, předkem byl 16válec, ale to, jak vidíte, není podstatné.
    Ale z nějakého důvodu se A-85-3 nebo 12N360 nedostaly k soudu a rozhodli se to zkusit jako elektrárnu pro nadějný tank T-95, který lze mimochodem bezpečně nazvat praotcem "Armata", protože rozložení bylo stejné: kapsle se třemi lidmi a téměř prázdná věž.
    Motor byl pojmenován A-85-3.
    12válec ve tvaru X, deklarovaný maximální výkon je asi 1800 koní, v normálním režimu asi 1500 koní. Hmotnost 1550 kg, což je o 500 kg více než u B-92. Z mínusů - těžké, složité, nespolehlivé.
    Motor byl opakovaně předváděn na různých výstavách, ale nemohl nikoho zajímat. A vedení Uralvagonzavodu se rozhodlo vyřešit otázku tohoto motoru velmi svérázným způsobem: vzít a vyvinout pro něj nový tank!
    A v plné rychlosti vletěla Armata do motorové pasti, protože A-85-3, pod kterým byl tank vyvíjen, se velikostí velmi lišil od B-92 a v takovém případě nebylo možné vyměnit A-85-3 se starým a osvědčeným B-92 možným.
    Mimochodem, stalo se to, když se v roce 2014 pokusili nahradit A-85-3 motory Jaroslavl. V experimentální formě, ale nevyšlo. Navíc při takovém pokusu o výměnu je problém i sestava automatické převodovky s motorem.
    V důsledku toho se rozhodli opustit A-85-3A, se kterým se tank uspokojivě pohybuje pouze pod krytím skupiny techniků a inženýrů. Co se týče hromadné výroby, ani zde není vše dokonalé. A-85-3A, i když není nový, ale 30 let jeho výroba nebyla zvládnuta a odladěna kvůli nedostatku poptávky po motoru.
    A tady můžete s motorem skončit, protože V-92 na svém pozadí vypadá jako standard spolehlivosti a jednoduchosti. A-85-3A, i když není tak starý jako B-92, je stále téměř 15 let rozdíl ve prospěch německého prototypu, ale přesto: za 90 let existence B-2 a jeho potomků, motor fungoval na maximum. Co se o A-85 říci nedá.
    Nyní je pravděpodobně jasné, proč UVZ stále řídí řadu T-72 / T-80 / T-90 a vůbec netouží po „razítkování“ Armata “? Podnik prostě nemá takový počet továrních týmů, které budou ladit motory na polích. „Syrové“ motory, které se ve skutečnosti nevyráběly.
    Jen nechci mluvit o automatické převodovce. Neexistují žádné údaje o tom, čí to byly ruce, ale skutečnost, že automatické převodovky na ruských autech se začaly objevovat po prodeji automobilek zahraničním firmám, hodně vypovídá. Přibližně jako německé automatické převodovky na ruských vojenských tahačích.
    Samostatnou otázkou je výrobní kapacita. Oni prostě neexistují. Existoval program na vybudování nové výrobní linky pro "Armatu", ale bohužel. Peníze byly přiděleny a navíc poměrně velké peníze (říkají to 64 miliard rublů), za které byly postaveny dílny a byly uzavřeny smlouvy ... se západními výrobci obráběcích strojů. Peníze si vzali s velkou radostí a nedodali vybavení, protože zahrnovaly sankce. To je vše: zdá se, že závod tam je, ale nejsou tam žádné stroje.
    UVZ tedy může nabídnout pouze ruční montáž T-14 kus po kusu v polořemeslných podmínkách experimentální dílny. A v první řadě je to kvůli nutnosti jezdit s T-90M na montážní lince ve vojenských podmínkách, modernizovat T-90 na úroveň T-90MS a nezapomenout na T-72, který je také potřeba upgradovat.
    A zde je vše jednoduché: pokud byly v SSSR tanky vyrobeny v několika továrnách, nyní leží lví podíl na nákladu na UVZ. Omsktransmash zde rozhodně není asistentem, rostlina se zabývá poněkud jinými úkoly.
    Elektronika
    Ano, všechny tyto ošemetné a ne zcela přehledné krabičky, na které jsou obrazovky připojeny, jsou s tím také obrovské problémy.
    Sankce se zpřísňují čím dál tím víc, na francouzské termokamery jsme už zapomněli, že u mikroelektroniky, na základě které jsou všechny ty krabičky vyrobeny, to nikdo s jistotou neví, ale jelikož sami nic nevyrábíme a pro po dlouhé době bychom zde neměli očekávat "průlomy". Pro všechny "průlomové objevy" máme vést k "Ali-express".
    Lze pochopit, jak obtížné je pracovat v takových podmínkách pro domácí výrobce zařízení, jako je Shvabe, Cyclone, Kathoda, když se zhroutila obvyklá schémata dodávek. „Nemusíme nic vyrábět, všechno si koupíme“ – tato politika, která trvá od začátku 20. století, musí být zaplacena instalací čínských civilních (a oni sami potřebují armádu) mikroobvodů ve vojenské technice, která prostě nezaručuje správnou kvalitu zařízení.
    Samozřejmostí je kruhový Dopplerův radar s AFAR, což byl „čip“ „Afghánistánu“, infračervené HD kamery všestranného pohledu, ultrafialové fotokatodové zaměřovače střel, digitální komunikační stanice s ESU TZ a další velmi užitečná elektronika. velký otazník kvůli tomu, že přístup k základně prvků je uzavřen sankcemi.
    A kdyby jen k mikroobvodům... Ale tady se i bez sankcí v Rusku dějí takové věci, jako je například narušení plnění Řádu obrany státu volgogradským závodem „Rudý říjen“, výrobcem, včetně pancéřování tanků. Na Krasnyj Okťabr byl již v roce 2018 prohlášen bankrot, jeho majitel Dmitrij Gerasimenko je na mezinárodním seznamu hledaných za zpronevěru půjčky ve výši 65 milionů dolarů a převod 6,2 miliardy rublů do zahraničí. Ale tyto demontáže rostlině nepomohou, zdá se, že podnik začal fungovat, ale vy sami chápete, jak je nestabilní - práce je pod dohledem. Kolik vojensky zaměřených továren u nás nevstalo z kolen.
    A tento tank, který ještě není tankem, se nám prodává jako „zázračná zbraň “.„Přímo v souladu s výcvikovými příručkami z roku 1945. Řekni, teď přijde "Armata" a dá věci do pořádku. Říká se, že "Armata" vydá označení cílů pro další tanky, T-90 a T-72 přímo na bojišti! Síťově orientovaný princip válčení.
    Ale okamžitě vyvstává otázka: jak to Armata udělá? S pomocí nejmodernější vysílačky R-123? V hlasovém režimu? No, to není pochyb... Radar si docela dovolí detekovat cíle a radiostanice umožní veliteli tanku vydat označení cíle jiným vozidlům.
    Ale promiňte, tady je něco špatně.
    V ruské armádě teoreticky (sám jsem viděl na výstavách, jak v částech NMD - žádné informace) existuje takový stroj jako PRP-4A "Argus", určený speciálně pro sledování oblasti.
    Argus je vybaven poměrně slušným radarem 1L-120-1, který dokáže detekovat cíle v dešti, sněhu, v kouřových clonách, určovat souřadnice a mířit na ně dělostřelectvo. Tank lze detekovat na vzdálenost až 16 km, menší cíle na kratší vzdálenosti, ale i skupinu pěchoty v džípu lze s jistotou „vzít“ z 10 km. Dost na namíření zbraní, ne?
    Všechno, kolo je vynalezeno!Zde bychom neměli zapomínat, že pokud „Armata“ s pomocí radaru vidí nepřítele, pak nepřítel, což je typické, vidí „Armatu“. Dovezené protějšky využívající radar dokonce vymyslely režimy pro snížení výkonu zářiče v závislosti na blízkosti cíle, aby se zdroj méně demaskoval.
    Ale rozhodli jsme se, že si nad tím nebudeme vůbec lámat hlavu, ale necháme to „zazářit“ naplno! To, že se z tanku stane jen výborný cíl, se na toto téma z nějakého důvodu nechce nikdo vyjadřovat. A bude. A nad tímto tankem začne létat vše, co je možné, od 125 mm do 7,62 mm.
    Taková krásná „Armata“ odešla, ocitla se pomocí radaru (samozřejmě na druhé straně nic takového není, všichni pořád pobíhají s puškami od Garanda), dostala mršinu všech možných ráží (ten nejhorší jsou 12,7 mm a 30 mm) a ... A je to, bránila se! Protože posádka se promění ve tři slepé a hluché, protože veškeré toto elektronické příslušenství bude sundáno z věže. Kamery, senzory a vše ostatní přestane fungovat a bez nich není Armata nic jiného než pancéřová truhla na kolejích.
    Jak dlouho si myslíte, že všechna tato nádhera vydrží pod palbou? Co zbyde po „narovnání“ automatickými zbraněmi BMP? Kulomety? Ano, „afghánské“ granáty lze snadno poslat do pekel, systém, jak říkají naši tankisté, je docela, ale menší a neméně zlomyslný je otázkou.
    A zde hlavní pochyby nespočívají v tom, že všechno toto elektronické bohatství lze normálně POUŽÍT , ale v tom, že jej lze následně NAHRADIT ! Dnes, omluvte mě, se z poškozených T-72 odebírají elektronické součástky a posílají se do továren, protože nedostatek je obrovský, ale co nové?
    Mimochodem, vše je tam nové: motor, převodovka, elektronika, válečky, převodovka... A kde byste to objednali?
    Co je na T-72 a T-90 dobrého, že jim hodně vyhovuje.
    Ale v našem případě bylo nutné provést čin, který byl v podstatě podobný industrializaci Stalina ve 30. letech: modernizovat a částečně reprofilovat asi 200 podniků, které by dodávaly komponenty pro Armatu. A ano, postavit montážní dílnu s dopravníkem. Pak by se dalo říct, že by se tank dostal do výroby.
    A tak bohužel T-14 zůstane něčím podobným puškám Lobaev: moderní, krásné, účinné (možná v případě tanku), ale jednotlivě a ručně.
    A kdo zabránil stejným válečkům ze sovětských tanků odejít ...
    Nabízí se otázka: je možné některé problémy vyřešit zjednodušením?
    Snadný. Je možné (i když s velkým úsilím) zorganizovat výměnu A-85-3A za V-92S2F, která je díky svému uspořádání poněkud větší a jeden a půlkrát slabší, samozřejmě převodovka odejde ze stejného T-90. Ano, takový tank nepojede svižně, ale dá se lehce odlehčit. Vzhledem k tomu, že neinstalujeme elektroniku, kterou si neumíme sami vyrobit, a proto jsme nakupovali (ačkoliv zlé jazyky na Západě křičí, že ruské krycí firmy nakoupily téměř 500 sad francouzských matric pro termokamery) kde se dalo. Ale asi byste s tím neměli dále počítat, protože všude je to stejně nemožné.
    Co se stane v této "vojenské verzi" T-14, víte? Ano, téměř stejný T-90, jen pomalejší. Ale už se to vydává.
    Proto, když sledujete toto vítězství rozptýlené státními médii, chápete, že samozřejmě určitý počet T-14 bude určitě poslán do přední linie nebo vedle ní. A abychom si v reálných bojových podmínkách ověřili, jak skutečně „zázračná zbraň“ je, a abychom pro voliče natočili patřičné množství ošklivých videí. V zásadě bude bojeschopný „Armat“ pro tankovou rotu „speciálního šoku“ s největší pravděpodobností seškrábán. Hlavní je počkat na příhodný okamžik pro frontové testy, tedy útočné akce.
    Proč? Ano, vše je jednoduché: aby nepřítel nedostal vzácné vzorky. Když armáda postupuje, všechny tyto „analogy“ se mohou snadno plahočit ve třetí vrstvě, zářící radary (trochu, HARM nebude vtipkovat), střílejícími z děl. Více než dost na krásný obrázek. A i když se náhle něco pokazí a začne další neplánované přeskupování, lze tanky bezpečně odstranit dozadu. Co není vždy možné udělat při obranně-ústupových akcích.
    Každý však již má představu o tom, jak se to stane, díky personálu „Ruské Lend-Lease“ v Charkovské oblasti.
    Proto bych nechtěl, aby „Armata“ byla v rukou ozbrojených sil Ukrajiny.
    A toto je shoda dosažená s tím všímT-14 "Armata" je velmi, velmi zajímavý a smysluplný projekt s obrovskou budoucností, protože to není jen tank nové generace, je to PLATFORMA, na které můžete vytvářet nová vozidla pro jakýkoli úkol. Včetně válek zaměřených na sítě, ke kterým se jednou dostaneme.
    K tomu však bylo nutné investovat peníze do průmyslu. Reprofilování stejných 200 továren, které by vyráběly součástky a náhradní díly pro stovky Armatů. Dejte konstruktérům motorů příležitost a čas, aby si tuto nešťastnou A-85 připomněli (říkají, že mohou, ale je potřeba série a čas). Co tomu bránilo - to se pravděpodobně nedozvíme, ale faktem zůstává, že T-14 zůstane prototypem hračky bez šance na sériovou výrobu.
    K dnešnímu dni se „Armata“ skutečně stala pojmem, označujícím buď dlouhodobou výstavbu, nebo neplodné pokusy udělat alespoň něco od nuly. Stejně jako "Koalice", "Kurganets", "Petrel" a další "bezpříkladná" díla.
    Zkusme si odpovědět na elementární otázku: může mít ruská armáda k dispozici řekněme dvě stovky? Jde o dva tankové pluky, tedy prakticky tankovou divizi. Šok, protože tyto průlomové stroje se mohou pokusit výrazně ovlivnit stav věcí v NWO.
    Celý problém je v tom, že sériová výroba "Armaty" je nyní z mnoha důvodů nemožná. Stalo se, že pro tank neexistuje ... ale je jednodušší říci, že existuje.Skrýt celý příspěvek

 • Profesor
  16:18 03.01.2023

  Tank Armata je možná zajímavý záměr, nikoliv funkční tank. A navždy tomu tak bude. I celá koncepce je stále problematická, dávno na to přišli ...Zobrazit celý příspěvek

  Tank Armata je možná zajímavý záměr, nikoliv funkční tank. A navždy tomu tak bude.

  I celá koncepce je stále problematická, dávno na to přišli Američané:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Špatný je nejen motor, problémy jsou zřejmě také s převodovkou. Pod plechařinou povrchu věže jsou všechny zde umístěné systémy zranitelné. Osádka má nízké situační povědomí umocněné nedokonalou elektronikou. Vzhledem ke koncepci nemá pomocné zaměřovače a pozorovací přístroje. Velitel při vysunutí hlavy z poklopu kouká tak do trávy. Navíc je je osádka při opouštění vozidla zepředu na ráně nepříteli.

  Pokud se budou důsledně dodržovat sankce, tank Armata nemá šanci.Skrýt celý příspěvek

 • dusan1
  15:05 03.01.2023

  Akurát väčšinu tých tankov Rusi "nevyrábajú" ... T-80BVM je modernizácia T-80BV, T-72B3/B3M za modernizácia tankov T-72B a väčšina T-90M vzniká modernizáciou starších ...Zobrazit celý příspěvek

  Akurát väčšinu tých tankov Rusi "nevyrábajú" ...

  T-80BVM je modernizácia T-80BV, T-72B3/B3M za modernizácia tankov T-72B a väčšina T-90M vzniká modernizáciou starších T-90.

  Isto vznikajú i nové tanky - výhradne T-90, hlavne na export, ale všetky sú závislé od západnej elektroniky.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   15:23 03.01.2023

   Momentálne vraj v UVZ intenzívne pracujú na obnovení novovýroby T-90. Nikde som však nenašiel relevantné informácie kedy k obnove výroby dôjde alebo aká bude kapacita výroby. Aj to ...Zobrazit celý příspěvek

   Momentálne vraj v UVZ intenzívne pracujú na obnovení novovýroby T-90. Nikde som však nenašiel relevantné informácie kedy k obnove výroby dôjde alebo aká bude kapacita výroby. Aj to dokazuje, že Rusko vôbec s vojnou v takom rozsahu nepočítalo keď výroba nebola vôbec pripravená.Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    15:35 03.01.2023

    V tom článku o T90 je psáno také.... že to nejde , protože optika z Francie není, a také další součástky k senzorickému vybavení, že jim sice Čína něco posílá, ale ne to, co je ...Zobrazit celý příspěvek

    V tom článku o T90 je psáno také.... že to nejde , protože optika z Francie není, a také další součástky k senzorickému vybavení, že jim sice Čína něco posílá, ale ne to, co je vhodné pro vojenskou výrobu, leda tak Aliexpres...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     15:46 03.01.2023

     Ale kukurica a fazuľa Bonduelle z Francúzska im došla ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale kukurica a fazuľa Bonduelle z Francúzska im došla :-)

     https://www.cas.sk/clanok/2755...

     A teraz vážne... No s tým sa budú musieť vysporiadať. Povedať, že to nejde proste nemôžu. Predpokladám, že sa vydajú cestou kopírovania. Ale to samozrejme nebude hneď kým sa im podarí urobiť vlastnú kópiu na prijateľnej úrovniSkrýt celý příspěvek

     • ruleta
      15:56 03.01.2023

      Bonduelle se proti tomu ohradil, ze prej to neni pravda.

      Bonduelle se proti tomu ohradil, ze prej to neni pravda.

     • machotka.r
      10:57 04.01.2023

      to: Ruleta Podle mě to pravda je. Jen to vedoucí ruské pobočky "zapomněla" zkonzultovat s francouzkou centrálou. Ať už je to tak nebo tak - Bonduelle to přeju. To mají "odměnu" za ...Zobrazit celý příspěvek

      to: Ruleta
      Podle mě to pravda je. Jen to vedoucí ruské pobočky "zapomněla" zkonzultovat s francouzkou centrálou.
      Ať už je to tak nebo tak - Bonduelle to přeju. To mají "odměnu" za to, že se nestáhli z Ruska.Skrýt celý příspěvek

    • LAMP
     18:29 03.01.2023

     Co vím, tak ty novější Sosny už francouzské IR kamery nepoužívají. A to bylo nějaké roky před válkou.

     Co vím, tak ty novější Sosny už francouzské IR kamery nepoužívají. A to bylo nějaké roky před válkou.

    • Arthur
     00:25 04.01.2023

     Otázka skôr znie prečo nielen optika z Francie, ktorá je pre T-90M nejde napr. do modernizovaných T-72EA a pod. ?

     Otázka skôr znie prečo nielen optika z Francie, ktorá je pre T-90M nejde napr. do modernizovaných T-72EA a pod. ?

  • Mortles
   16:20 03.01.2023

   Ale můžou to takhle dělat ještě rok minimálně, ne? A kde je naše výroba tanků? Kolik nových tanků se vyrobilo v EU? Není náhodou momentálně nejvýkonnějším tankovým závodem (v počtu ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale můžou to takhle dělat ještě rok minimálně, ne? A kde je naše výroba tanků? Kolik nových tanků se vyrobilo v EU? Není náhodou momentálně nejvýkonnějším tankovým závodem (v počtu zprovozněných tanků za rok) v EU EA ve Šternberku? Dokud nebude na Ukrajinu proudit násobné množství tanků než to, co nějak ukuchtí sami Rusové, tak se porážky Ruska nedočkáme. Odpusťte mi takový střízlivý pohled, ale je to frustrující.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    16:58 03.01.2023

    Ne, je to závod na L2 v Německu. Kde dělají přestavbu na L2A7.

    Ne, je to závod na L2 v Německu. Kde dělají přestavbu na L2A7.

    • Mortles
     17:11 03.01.2023

     A to je ročně kolik kusů? Maďaři svoje stroje ještě nemají (jenom 2A4 už dostali) a to je objednali kdy, před pět lety? Je to fakt hrozně slabé a to je frustrující. Hlavně bych se ...Zobrazit celý příspěvek

     A to je ročně kolik kusů? Maďaři svoje stroje ještě nemají (jenom 2A4 už dostali) a to je objednali kdy, před pět lety? Je to fakt hrozně slabé a to je frustrující. Hlavně bych se tím chtěl zbavit představy, že nějaké Leopardy někdy půjdou na Ukrajinu. Upřímně, ani nevím, co by se s tím teoreticky dalo dělat.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:26 03.01.2023

      Jen BW si nechává modernizovat přes 300ks, k tomu ty Maďarske a další modernizace. Souběžně projekt na L2 v Pl. A jak někdo rad poznamenává, tak Pz.2000 má skoro stejný podvozek, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jen BW si nechává modernizovat přes 300ks, k tomu ty Maďarske a další modernizace.
      Souběžně projekt na L2 v Pl.

      A jak někdo rad poznamenává, tak Pz.2000 má skoro stejný podvozek, a jejich výroba běží také, stejen jako modernizace. Treba ty co dodali na UA byli na servisu u výrobce.

      Ono to trvalo, než ověřili prototyp tě L2A7, pak rozjeli modernizace. A z původních cca 100ks, jim to narostlo na dnešní čísla.
      https://www.armadninoviny.cz/n...

      https://www.armadninoviny.cz/b...

      https://www.armadninoviny.cz/n... Skrýt celý příspěvek

     • Flader
      19:57 03.01.2023

      Čo má spoločné termín dodania objednaných maďarských 2A7 z novovýroby a továreň v ktorej sa modernizujú staršie varianty na tento štandard? Maďarom evidentne termín dodania ...Zobrazit celý příspěvek

      Čo má spoločné termín dodania objednaných maďarských 2A7 z novovýroby a továreň v ktorej sa modernizujú staršie varianty na tento štandard? Maďarom evidentne termín dodania nevadil. Aj pri vrtuľníkoch bolo ich dodanie v dlhšom časovom intervale.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:10 03.01.2023

      Mortles Mají modernizovat 104 tanky 2A7V za tři roky. Poslední má být dodaný letos. Jak si Maďaři dojednali termíny dodání je jen jejich problém. Co se s tím dá dělat? Rozšířit ...Zobrazit celý příspěvek

      Mortles
      Mají modernizovat 104 tanky 2A7V za tři roky. Poslední má být dodaný letos.
      Jak si Maďaři dojednali termíny dodání je jen jejich problém.
      Co se s tím dá dělat? Rozšířit okruh dodavatelů.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:11 03.01.2023

      Flader
      Kompletace nových tanků se dělá na stejné lince v KMW jako modernizované kusy.

      Flader
      Kompletace nových tanků se dělá na stejné lince v KMW jako modernizované kusy.

     • Jirosi
      22:42 03.01.2023

      Scotty: Tu obj na 104 ks, už 2x navýšily. Máte to v těch odkazech.
      BW navyšuje počet L2 z cca 225 na 405 + podpůrné verze.

      Scotty: Tu obj na 104 ks, už 2x navýšily. Máte to v těch odkazech.
      BW navyšuje počet L2 z cca 225 na 405 + podpůrné verze.

   • dusan1
    18:49 03.01.2023

    To je nepodstatné ... z pohľadu Ukrajiny. Ak dá západ peniaze ... a zatiaľ dáva ... tak sa tanky nakúpia na svetovom trhu. Tak ako sa "našli" tanky T-72B či sa teraz repasujú u ...Zobrazit celý příspěvek

    To je nepodstatné ... z pohľadu Ukrajiny.

    Ak dá západ peniaze ... a zatiaľ dáva ... tak sa tanky nakúpia na svetovom trhu. Tak ako sa "našli" tanky T-72B či sa teraz repasujú u Vás, tak sa "nájdu" i druhé ak to západ zaplatí.

    Samozrejme, že ideálne by bolo poslať tam moderné západné tanky, ale okrem Abramsov skrátka nie sú a v dohľadnom čase nebudú.

    Tie modernizované tanky T-72 nie sú určite ideál, ale minimálne sú kompatibilné s tým čo majú na Ukrajine a to je tiež veľké plus.Skrýt celý příspěvek

    • Mortles
     18:58 03.01.2023

     Modernizované T-72 jsou skvělá zpráva. Taky to množství, 120 za rok, není vůbec špatné. Ale taky to není 500 a nevím, jestli může být realizováno takových projektů více (nemají ...Zobrazit celý příspěvek

     Modernizované T-72 jsou skvělá zpráva. Taky to množství, 120 za rok, není vůbec špatné. Ale taky to není 500 a nevím, jestli může být realizováno takových projektů více (nemají nějaké volné kapacity Bulhaři?). Asi jsem trochu ten typ člověka, co vidí sklenici spíše poloprázdnou, prostě je potřeba opravdu hodně materiálu a lépe dříve než později.Skrýt celý příspěvek

     • dusan1
      19:39 03.01.2023

      Ono to západ roztrubovať nebude, ale isto boli dané "zaujímavé" ponuky rôznym krajinám a určite sa nájsť dosť "ochotných", ktorí na tom budú chcieť zarobiť ... a to i takí čo s ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono to západ roztrubovať nebude, ale isto boli dané "zaujímavé" ponuky rôznym krajinám a určite sa nájsť dosť "ochotných", ktorí na tom budú chcieť zarobiť ... a to i takí čo s Rusmi dobre vychádzajú, ale prachy sú prachy ...

      T-72 je jednoducho tak rozšírený, že možností je "nekonečno" ...

      https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:50 03.01.2023

      Dusan1: Je jedno kolik nabídnete peněz, pokud státu po odzbrojení hrozí invaze souseda, tak ty tanky neproda. Je to stejný princip, proč zapadni tanky státy nedodaji. A to šance, ...Zobrazit celý příspěvek

      Dusan1: Je jedno kolik nabídnete peněz, pokud státu po odzbrojení hrozí invaze souseda, tak ty tanky neproda.

      Je to stejný princip, proč zapadni tanky státy nedodaji. A to šance, se Německo, nebo Francii někdo napadne je v podstatě 0%.Skrýt celý příspěvek

     • SYN_
      20:26 04.01.2023

      Jirosi: tak to asi záleží jak si který stát vyhodnocuje bezprostřední rizika od sousedů, ono peníze obvykle znamenají že se za ně dá nakoupit i jiná (často i vhodnější) výzbroj a ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: tak to asi záleží jak si který stát vyhodnocuje bezprostřední rizika od sousedů, ono peníze obvykle znamenají že se za ně dá nakoupit i jiná (často i vhodnější) výzbroj a bezpečnostní situaci tak zlepšit (ne zhoršit)... samozřejmě by tam byla nějaká přechodná doba zranitelnosti...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:19 05.01.2023

      SYN_: Nemám problém s vámi souhlasit. Ale třeba my jako CR jsem v Evropě/EU/NATO. Tedy jednom z nejbezpečnější koutů světa (kdy nepočítám JZ). Ale stejen naše hromady "srotu" ...Zobrazit celý příspěvek

      SYN_: Nemám problém s vámi souhlasit.
      Ale třeba my jako CR jsem v Evropě/EU/NATO. Tedy jednom z nejbezpečnější koutů světa (kdy nepočítám JZ). Ale stejen naše hromady "srotu" neposleme na UA.
      Podobně je na tom Německo, Francie, atd. Ani ty prostě svoje sklady nevyprazdni.
      Pak jsou tu krajinu v onekolik řadu méně stabilní Africe. Kde by to mohlo fungovat, ale jaké tanky si koupí místo toho?
      Nebylo by lepší je rovnou dodat na UA?,Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:04 03.01.2023

    Mortles
    To rozhodně není. Pokud máme brát i rekonstrukce tak jasně vede KMW které (nesrovnatelně náročněji) modernizuje tanky Leopard 2A7V pro Bundeswehr.

    Mortles
    To rozhodně není. Pokud máme brát i rekonstrukce tak jasně vede KMW které (nesrovnatelně náročněji) modernizuje tanky Leopard 2A7V pro Bundeswehr.

 • Poly
  14:39 03.01.2023

  Na úroveň Topwaru velmi kritický článek: https://topwar.ru/207749-armat... výcuc z toho ani udělat nejde, protože to je fakt na faktu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Na úroveň Topwaru velmi kritický článek:

  https://topwar.ru/207749-armat...

  výcuc z toho ani udělat nejde, protože to je fakt na faktu. Doporučuji google.translator.

  Když přímo na Topwaru přežije takto kritický článek, tak realita bude ještě asi horší. Sice se to snaží zakulatit, že to je projekt budoucnosti, ale o takové budoucnosti si mohou aktuálně leda nechat zdát. Další moderní tank bude lepší koupit v Číně, než se dál pachtit a zase nic nevyrobit. Ty nekonečnými předělávkami T-72 nelze žít věčně.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:49 03.01.2023

   ,,Tými nekonečnými předělávkami T-72 nelze žít věčně" A práve o to ide. Rusko resp. ruský obranný priemysel musí kvôli vlastnej budúcnosti staviť všetko na kartu kde bude pojem ...Zobrazit celý příspěvek

   ,,Tými nekonečnými předělávkami T-72 nelze žít věčně"

   A práve o to ide. Rusko resp. ruský obranný priemysel musí kvôli vlastnej budúcnosti staviť všetko na kartu kde bude pojem unifikácia alfou a omegou. Univerzálna podvozková platforma, unifikácia výrobných aj opravárenských kapacít, unifikácia munície, logistiky aj výcviku. A to všetko samozrejme dlhodobo. Iba tak to dokážu všetko zvládnuť logisticky aj finančne ak majú ambíciu byť vojenskou mocnosťou či dokonca veľmocou. To proste nejde mať vo výzbroji 4 druhy tankov, 5-6 druhov BVP a OT, 8 druhov delostreleckých systémov atď. Veď to musí byť strašný nápor na údržbu a logistiku celkovoSkrýt celý příspěvek

   • Poly
    16:33 03.01.2023

    Takovou vizi asi měli. Jenže když ani s pomocí západních technologií a relativního dostatku financí neuspěli, tak bez západních technologií a nedostatku financí neuspějí určitě. ...Zobrazit celý příspěvek

    Takovou vizi asi měli. Jenže když ani s pomocí západních technologií a relativního dostatku financí neuspěli, tak bez západních technologií a nedostatku financí neuspějí určitě. Navíc celá ta platforma je příliš bombastická na jejich rozpočet. Nebyli schopní přezbrojit na T-90 a nadále mají ve výzbroji tanky ze 60. let byť modernizované. Mají 4 druhy tanků a přitom mohou mít dlouhé roky jeden a ani by nepotřebovali T-14. Ten projekt skončí na smetišti.Skrýt celý příspěvek

  • moryk
   14:51 03.01.2023

   Vycuc z toho udelat lze - viz. clanek, pod ktery pisete komentar :-D

   Vycuc z toho udelat lze - viz. clanek, pod ktery pisete komentar :-D

 • Miroslav
  14:18 03.01.2023

  Ten originálny článok sa objavil na Topware niekedy okolo Vianoc. V každom prípade si osobne nemyslím, že Armata je zbytočný projekt. Možno tak v súčasnosti. Z dlhodobého hľadiska ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten originálny článok sa objavil na Topware niekedy okolo Vianoc. V každom prípade si osobne nemyslím, že Armata je zbytočný projekt. Možno tak v súčasnosti. Z dlhodobého hľadiska je to naopak pre Rusko projekt kľúčový.

  Ruská armáda nemôže ďalšie desaťročia stáť na T-72, T-80, T-90, BMP-1/2 či BTR. Ruský obranný priemysel musí do budúcna vyťažiť z minima maximum ak chce byť ruská armáda relevantnou vojenskou silou. To znamená maximálna unifikácia všetkého na jednotnom pásovom a kolesovom podvozku a ideálne s identickým motorom. Ak toto Rusko do budúcna nezvládne, stane sa len skanzenom donekonečna repasovanej techniky podobne ako KĽDR ktorá má druhú najväčšiu flotilu 50 ročných ponoriek na svete a letectvom s MiG-15.

  Projekt Armata samozrejme bude mať ekonomický zmysel len vtedy, ak sa dotiahne dokonca a bude zahŕňať kompletnú rodinu tankovej a bojovej techniky na oboch platformách. Ak toto Rusko nezvládne, tak to bude len ďalší klinec do rakvy Rusku ako vojenskej mocnosti.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   16:49 03.01.2023

   Treba si však položiť otázku, či bude vôbec v budúcnosti Nový Tagil súčasťou Ruska.
   Stačí aby v Jekaterinburgu vzniklo konkurenčné mocenské centrum a Moskva a UVZ príde.

   Treba si však položiť otázku, či bude vôbec v budúcnosti Nový Tagil súčasťou Ruska.
   Stačí aby v Jekaterinburgu vzniklo konkurenčné mocenské centrum a Moskva a UVZ príde.

   • Jirosi
    16:59 03.01.2023

    Je to spíše taková budoucí záminka k válce. Ale hezky to ukazuje, že nemohou vše nasadit na UA.

    Je to spíše taková budoucí záminka k válce. Ale hezky to ukazuje, že nemohou vše nasadit na UA.

    • PavolR
     17:13 03.01.2023

     Sranda, že ak opäť vznikne Uralská republika, Rusko stratí pozemné spojenie so svojimi severoázijskými kolóniami a tamojšou zbrojárskou výrobou aj subdodávateľmi zvyšnej výroby.

     Sranda, že ak opäť vznikne Uralská republika, Rusko stratí pozemné spojenie so svojimi severoázijskými kolóniami a tamojšou zbrojárskou výrobou aj subdodávateľmi zvyšnej výroby.

  • michaltinkint
   18:45 03.01.2023

   Podľa mňa ruSSko musí v prvom rade, po definitívne prehratej vojne, prejsť pod medzinárodnú správu. Tak, ako Nemecko po II. sv. Pod medzinárodnou správou musí ruSSko, prípadne ...Zobrazit celý příspěvek

   Podľa mňa ruSSko musí v prvom rade, po definitívne prehratej vojne, prejsť pod medzinárodnú správu. Tak, ako Nemecko po II. sv. Pod medzinárodnou správou musí ruSSko, prípadne následné štáty po rozpade RF, zostať niekoľko desaťročí. Medzinárodné spoločenstvo musí konečne po 1000 rokoch do tej krajiny implementovať štandardy humanizmu, demokracie, kapitalizmu a trhovej ekonomiky a medzinárodného práva. Až potom, niekedy o 20-30 rokov, môže ruSSko myslieť na nejaký vojenský rozvoj.Skrýt celý příspěvek

   • Kfir
    19:46 03.01.2023

    Nech je rusko akékoľvek autokratické, surové, neľudské a zaostalé, tak uvažovať nad jeho rozpadom kvôli neúspechu na Ukrajine, dokonca uvažovať nad medzinárodnou správou, to je pre ...Zobrazit celý příspěvek

    Nech je rusko akékoľvek autokratické, surové, neľudské a zaostalé, tak uvažovať nad jeho rozpadom kvôli neúspechu na Ukrajine, dokonca uvažovať nad medzinárodnou správou, to je pre mňa z kategórie sci-fi. To si naozaj myslíte, že jadrová veľmoc s 15000 hlavicami odovzdá "kufrík" povereným diplomatom z OSN a demokraticky sa rozpadne na menšie štáty?
    Videl som video z ruského vidieka niekde na Sibíri, kde ľudia žijúci v dreveniciach bez plynu, tečúcej vody, bez kúpeľne a wc prisahali, že rusko je najlepšia krajina na svete a že nenávidia západ, lebo ich chce len zničiť a okradnúť o prírodné bohatstvo. Kto v rusku by odovzdal krajinu a jadrový arzenál proti vôli drvivej väčšiny obyvateľov? Dočasne by mohli vzniknúť ohniská odporu na Kaukaze, ale po skonsolidovaní krajiny by boli potlačené rovnako ako v minulosti.
    Žiadny rozpad ruska sa konať nebude, ani denuklerizácia. O tom určite ani nikto vo Washingtone, či Londýne neuvažuje. A v Paríži a Berlíne už vôbec nie.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     21:14 03.01.2023

     Súhlasím. Tie teórie rozpadu, zmeny režimu či dokonca okupácia Ruska sú z kategórie ,,Želanie je otcom myšlienky". Aj keby Rusko vojnu prehralo, a ani na to nedám ruku do ohňa, tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Súhlasím. Tie teórie rozpadu, zmeny režimu či dokonca okupácia Ruska sú z kategórie ,,Želanie je otcom myšlienky". Aj keby Rusko vojnu prehralo, a ani na to nedám ruku do ohňa, tak sa v Rusku nič zásadné nezmení. Len budú nejaký čas hľadať možnosti ako nám to vrátiť.Skrýt celý příspěvek

    • Sakul
     07:42 04.01.2023

     Rozpad Ruska si neviem predstaviť, nevedel som si predstaviť ani pandémiu, nevedel som si predstaviť ani vojnu na Ukrajine... Na ruskom vidieku sa tiež nerozhodlo o rozpade ZSSR - ...Zobrazit celý příspěvek

     Rozpad Ruska si neviem predstaviť, nevedel som si predstaviť ani pandémiu, nevedel som si predstaviť ani vojnu na Ukrajine... Na ruskom vidieku sa tiež nerozhodlo o rozpade ZSSR - rozhodovať sa bude pravdepodobne inde, pre rusky vidiek sa nemusí nič zmeniť ani potom. Rusko alebo Rusko môžu byť dva veľmi odlišné pojmy.Skrýt celý příspěvek

   • Zuzana 2 enjoyer
    19:57 03.01.2023

    Američania sa boja rozpadu ruska ako čert kríža. Ako náhle sa Rusko začne rozpadať tak celú Sibír spolu s nerastnými surovinami prevezme Čína čo ju neskutočne posilní.

    Američania sa boja rozpadu ruska ako čert kríža. Ako náhle sa Rusko začne rozpadať tak celú Sibír spolu s nerastnými surovinami prevezme Čína čo ju neskutočne posilní.

    • PavolR
     20:35 03.01.2023

     Aj teraz je prístup Číny k tým surovinám obmedzený výlučne prepravnými kapacitami, tak čo by sa v tomto asi tak zmenilo? Má jej snáď Rusko padnúť do lona celé?

     Aj teraz je prístup Číny k tým surovinám obmedzený výlučne prepravnými kapacitami, tak čo by sa v tomto asi tak zmenilo? Má jej snáď Rusko padnúť do lona celé?

   • Miroslav
    21:16 03.01.2023

    Prosím, a to im ako chceš ozrejmiť, že majú byť okupovaní? To fakt považuješ za realizovateľné? Im pošleš do Moskvy exekútora alebo čo?

    Prosím, a to im ako chceš ozrejmiť, že majú byť okupovaní? To fakt považuješ za realizovateľné? Im pošleš do Moskvy exekútora alebo čo?

   • PavolR
    22:26 03.01.2023

    Nikdy sa nepodarilo dostať pod kontrolu ani celý Irak - tým pádom prakticky niet na svete sily, ktorá bude schopná dostať pod cudziu správu Rusko. Nemecko je oproti tomu maličké.

    Nikdy sa nepodarilo dostať pod kontrolu ani celý Irak - tým pádom prakticky niet na svete sily, ktorá bude schopná dostať pod cudziu správu Rusko. Nemecko je oproti tomu maličké.

    • Kfir
     22:59 03.01.2023

     A ešte dva podstatné rozdiely.
     1. Nemecko bolo totálne porazené na vlastnom území.
     2. Jadrové zbrane zmenili pravidlá hry.

     A ešte dva podstatné rozdiely.
     1. Nemecko bolo totálne porazené na vlastnom území.
     2. Jadrové zbrane zmenili pravidlá hry.

    • Miroslav
     00:23 04.01.2023

     Zásadný rozdiel je v tom, že v Nemecku prestala po obsadení Berlína existovať vláda. V Rusku nie je možné nahradiť vládu silovou cestou pretože na Moskvu zo zrejmých dôvodov nikto ...Zobrazit celý příspěvek

     Zásadný rozdiel je v tom, že v Nemecku prestala po obsadení Berlína existovať vláda. V Rusku nie je možné nahradiť vládu silovou cestou pretože na Moskvu zo zrejmých dôvodov nikto príčetný útočiť nebude. To sa snáď ani nedá zrovnávať.Skrýt celý příspěvek

 • otecko
  13:53 03.01.2023

  Ten originál článek jsme četl, nezdá se mi, že by rusové byli až tak pitomí, aby Armatu nasadili, vždyť v tom článku píše, že Armata stále potřebuje mít za sebou tým inženýrů ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten originál článek jsme četl, nezdá se mi, že by rusové byli až tak pitomí, aby Armatu nasadili, vždyť v tom článku píše, že Armata stále potřebuje mít za sebou tým inženýrů , kteří řeší poruchy v provozu prototypu. Sériová produkce Armat neexistuje.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:21 03.01.2023

   Nasadenie by som nevylúčil, avšak v obmedzenom režime z dôvodu testovania v reálnych bojových podmienkach. To si teda nemyslím, že sa dostane do plného nasadenia

   Nasadenie by som nevylúčil, avšak v obmedzenom režime z dôvodu testovania v reálnych bojových podmienkach. To si teda nemyslím, že sa dostane do plného nasadenia

   • otecko
    15:41 03.01.2023

    Pokud jim nějaký kousek Ukrajinci nešlohnou .....

    Pokud jim nějaký kousek Ukrajinci nešlohnou .....

    • Miroslav
     15:48 03.01.2023

     To by bol zásadný prúser. Myslím, že zbytočne riskovať nebudú a budú si na to dávať pozor. Už len preto nepôjde T-14 na plnohodnotnú misiu

     To by bol zásadný prúser. Myslím, že zbytočne riskovať nebudú a budú si na to dávať pozor. Už len preto nepôjde T-14 na plnohodnotnú misiu

Načítám diskuzi...