Dočká se Ukrajina amerických zbraní?

Foto: Spojené státy darovaly ukrajinské armádě 110 vozidel Humvee; větší foto / Michael, CC BY 3.0

Od anexe Krymu a vypuknutí konfliktu na východní Ukrajině v roce 2014 Spojené státy Kyjev nepřetržitě politicky, ekonomicky a vojensky podporují. Vojenská podpora je zatím omezena na nesmrtící prostředky, ale nedávná návštěva amerického ministra obrany Jamese Mattise naznačuje, že by se ukrajinská armáda mohla dočkat i amerických zbraní.

Mattis na Ukrajině

Mattis Kyjev navštívil v druhé polovině srpna a během svého pobytu se mimo jiné setkal s prezidentem Petrem Porošenkem a ministrem obrany Stepanem Poltorakem. Během setkání zdůraznil podporu 

Washingtonu a ubezpečil Kyjev, že dokud Rusko nezmění svůj postoj vůči Ukrajině, USA budou pokračovat v ekonomických sankcích.

 

Americký ministr obrany také prohlásil, že se aktivně přezkoumává možnost dodávat Ukrajině smrtící zbrojní systémy. V případě souhlasu prezidenta Trumpa ukrajinská armáda může získat například protitankové řízené střely (PTŘS) Jevelin, o které Kyjev žádal už v minulosti.

 

Nedávno Washington alespoň schválil dodávku “nesmrtícího” vojenského materiálu v hodnotě 175 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč).



Návštěva se odehrála během ukrajinských oslav dne nezávislosti a vojenské přehlídky v Kyjevě se poprvé v historii země účastnilo i 24 amerických vojáků, kteří pochodovali spolu se svými ukrajinskými protějšky.



Americká podpora: hodně peněz za málo muziky

Tlak na podporu ukrajinského boje proti separatistům na Donbase formou dodávek zbraní není ničím novým. V minulosti ochotu pro vyzbrojení Ukrajinců aktivně vyjadřoval nejen Pentagon, ale také ministerstvo zahraničí a americký senát v roce 2015 dokonce schválil dodávku PTŘS.



Prezident Obama však rozhodnutí vetoval a zachoval americkou vojenskou podporu ve formě nesmrtících prostředků v podobě dělostřeleckých radiolokátorů, komunikačních systémů, přístrojů pro noční a termální vidění, dopravních vozidel a bezpilotních prostředků.

 

V zemi jsou také umístěni američtí vojáci a specialisté, kteří se starají o výcvik ukrajinských národních gardistů, aktivních vojáků, policistů a zpravodajců.



Od roku 2015 se Kyjev od USA dočkal vojenské pomoci v hodnotě 750 milionů dolarů (16,4 miliardy Kč). Několikrát se však ukázalo, že šlo spíše o danajské dary. Například část z dodaných vozů Humvee pocházela z 80. a 90. let a poskytovala minimální balistickou ochranu. Dodány byly také neprůstřelné vesty, které americká armáda vyřadila před více než deseti lety.

 

Video: Příslušníci americké armády cvičí ukrajinské bojové mediky. / YouTube

 

Dalším problematickým „darem“ je 72 malých průzkumných bezpilotních dronů RQ-11B, které jsou údajně velmi zranitelné prostředky elektronického boje, kterými proruští povstalci disponují a údajně byli „hacknuty“ a využity k lokalizaci pozic ukrajinských vojáků.



Jediná země, která Ukrajině zatím poskytla smrtící vojenské prostředky je Litva. Od roku 2015 Kyjev podpořila především vyřazenými sovětskými ručními zbraněmi a desítkami tun munice.



Psychologický význam americké podpory

Jak se k „ukrajinské otázce“ postaví prezident Trump zatím není zřejmé, takže i přes podporu senátu a Pentagonu se Kyjev zbraní dočkat nemusí. Otázkou však zůstává, zda je vyzbrojení ukrajinské armády americkými zbraněmi vhodným krokem.



Zatímco menší část odborníků věří, že zvýšení bojových kapacit „prodraží“ ruskou vojenskou přítomnost a odradí Moskvu od zásadnějších ofenzivních operací, druhá část se naopak obává eskalace konfliktu.



Důvodem k obavám může být zhruba sto tisíc ruských vojáků u ukrajinských hranic, vznikající nové ruské jednotky u ukrajinské východní hranice a také působivý arzenál separatistů.



Podle ukrajinské vojenské rozvědky mají mít k dispozici 34 tisíc domácích i zahraničních bojovníků, 478 tanků v operačním stavu, 1300 obrněných vozidel, 81 dělostřeleckých systémů a 95 raketometů.



Podle ukrajinského poručíka Andreje Michejčenka americké zbraně nebudou mít zásadní dopad na průběh bojových operací, ale budou mít “zázračný vliv” na morálku ukrajinských vojáků, kteří se obávají toho, že budou Západem opuštěni.



Zdroj: DefenceTalk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km

Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 ...

Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem

Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...

Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...

Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty Tur

Ukrajinská soukromá společnost Kort představila projekt bojového vozidla pěchoty (BVP) Tur. Vozidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • givicz
    09:27 03.09.2017

    Starlight jaksi ti uniká, že NATO se začalo přibližovat k Ruským hranicím daleko dříve....Bulharsko a Rumunsko vstoupilo do NATO v roce 2004, Česka republika 1999 tzn daleko před ...Zobrazit celý příspěvek

    Starlight jaksi ti uniká, že NATO se začalo přibližovat k Ruským hranicím daleko dříve....Bulharsko a Rumunsko vstoupilo do NATO v roce 2004, Česka republika 1999 tzn daleko před napadením Osetie Gruzií nebo než začal ozbrojený převrat na Ukrajině... možná tě překvapím, já jsem v 90s letech velkym zastáncem vstupu ČR do NATO, kdy mi ani nevadilo že se o tomto závažnem aktu nekonalo referendum. Jenomže potom nastalo protiprávní humanitární bombardování Srbska, bylo odtrženo Kosovo, následně na základě vylhaných argumentu byl rozvrácen Irák, rozvrácena bohatá Libye, podpora tzv. Syrske "umírněne" opozice a tak bych mohl pokračovat..

    V současne době mám názor takový, že by bylo daleko lepší kdyby Česká republika byla neutralní jako sousední Rakousko.. neutápěla miliardy korun v nekonečne válce v Afganistánu, stamiliony v pobaltí, nakupovala zbraně podle jedineho parametru tzn. cena/výkon ...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    09:22 03.09.2017

    flanker.jirka: No tak zrovna Rusi svoj vlastný štát majú a domorodí Krymskí Tatári sa odtrhnúť nechceli, takže aké právo na sebaurčenie??? A iba tak pre zaujímavosť - máte ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka:
    No tak zrovna Rusi svoj vlastný štát majú a domorodí Krymskí Tatári sa odtrhnúť nechceli, takže aké právo na sebaurčenie???

    A iba tak pre zaujímavosť - máte predstavu koľko žije Abcházov v Abcházku? Nuž ani toľko nie, koľko odtiaľ bolo vyhnaných Gruzincov. Tvoria tam menšinu, absolútna väčšina Abcházov žije v Turecku, kam museli utiecť ešte za cárskeho Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    09:10 03.09.2017

    PavolR Keby nato chcelo tak može prijať ktorúkoľvek krajinu.Ale prečo, len aby sme zhoršovali vzťahy s Ruskom? Takže prijmeme nestabilnú Ukrajinu. Tá s nami za chrbátom zaútočí ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR
    Keby nato chcelo tak može prijať ktorúkoľvek krajinu.Ale prečo, len aby sme zhoršovali vzťahy s Ruskom?
    Takže prijmeme nestabilnú Ukrajinu. Tá s nami za chrbátom zaútočí na Krym a bude sa dožadovať, aby Nato plnilo svoje závazky. To by znamenalo koniec NATO alebo koniec sveta. Ešte že NATO nevedú taký imbecili.
    givitz
    Rusko by stratu Sevastopoľa nevykompenzovalo, pretože je to jediný hlbokovodný prístav ktorý v Čiernom mori ovláda.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    09:03 03.09.2017

    dusan a kde ja operujem nejakym narodnostnym argumentom a pravom na odtrhnutie? ja hovorim o byvalom a treajsom rozdeleni volicov a aj clovek ukrajinskej narodnosti mohol ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan

    a kde ja operujem nejakym narodnostnym argumentom a pravom na odtrhnutie?

    ja hovorim o byvalom a treajsom rozdeleni volicov a aj clovek ukrajinskej narodnosti mohol voli proruske strany. Preto sa tam pravdielne striedali proruske a prozapadne vlady. To za prve.

    Za druhe, z odtrhnutych uzemi uslo na ukrajinsku stranu mnozstvo ludi takze aj to narodnostne zlozenie sa tam zmenilo a na zvysku ukrajny to ten pomer volicov zmenilo este viac v neprospech Ruska.

    Takze jedinym vysledkom terajsej Ruskej politiky je nepriatelsky naladeny a pomerne silny stat ktory ma priamo na svojich hraniciach ktory bude viac ako ochotne spolupracovat s NATO proti comu mala byt liekom podla teoretikov ako givicz liekom prave anexia Krymu.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    09:00 03.09.2017

    skelet: evropské země vědí proč nemají základny mimo svá území, v bývalých koloniích by je asi netrpěli a potřeba mít základny jako za studené války tu doposud nebyla Starlight: ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet: evropské země vědí proč nemají základny mimo svá území, v bývalých koloniích by je asi netrpěli a potřeba mít základny jako za studené války tu doposud nebyla

    Starlight: a právo na sebeurčení se bude stále ignorovat? Tak to abychom tu Česko také rozpustili. Osetie a Abcházie má svůj základ na národech, které tam dost dlouhou dobu žijí a projevili zájem o samostatné státy již po rozpadu carského ruska. Pokud tu budeme uznávat okupovanou část Srbsk jako samostatný stát Kosovo, tak proč ne Abcházii? Protože je neokupuje NATO ale Rusko?
    V oblastech bývalého SSSR se stále řeší otázky na sebeurčení, Krym chtěl být také samostatnou republikou, ale rada Ukrajiny a Kučma jim to zatrhl, přitom Ukrajina přišla ke Krymu jako slepý k houslím. Propásla se doba, kdy se do toho západ necpal a lidi se mezi sebou mohli snáze domluvit. Nebylo to Rusko jako hlavní nástupce SSSR kdo bránil Krymu ani Abcházii nebo Osetii v odtržení, v tomto jim bránila Gruzie a Ukrajina, proč, když Češi také nebránili Slovákům ve vzniku vlastního státu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    08:22 03.09.2017

    Slavoslav Okrem Krymu je Ukrajincov všade podstatne viac ako Rusov: https://en.wikipedia.org/wiki/... V rátane ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav

    Okrem Krymu je Ukrajincov všade podstatne viac ako Rusov:

    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    V rátane Donecka a Luhanska tam je to cca 60 : 40 v prospech Ukrajincov.

    Takže národnostný argument, že sa "Rusi chceli otrhnúť" neobstojí ...Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    07:55 03.09.2017

    givicz s tebou je sranda. Ved ty odporujes sam sebe. Takze Rusi napadli svoho suseda, odtrhli cast jeho uzemia a podporovali ozbrojene povstanie na jeho uzemi len preto, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz

    s tebou je sranda. Ved ty odporujes sam sebe.

    Takze Rusi napadli svoho suseda, odtrhli cast jeho uzemia a podporovali ozbrojene povstanie na jeho uzemi len preto, aby sa NATO ako ich nepriatel nepriblizil k Ruskym hraniciam?

    Tak to im gratulujem. Vysledkom ich snazenia je fakt, ze z neutralneho statu kde bolo obyvatelstvo rozdelene cca 50 na 50 Rusko - zapad ho definitivne odtrhnutim cca 1 mil prorusky orientovanych volicov poslali smerom na zapad. Dalej priamo na svojich hraniaciach ziskali stat ktory by sa spojil aj s certom diablom ak by im bol ochotny poskytnut pomoc prave proti tomu Rusku a ak by tam NATO chcelo poslat cokolvek vitali by ich chlebom a solou. Fakt uspech co ti budem hovorit.

    A to vsetko len preto, ze Putin snivajuci svoj sen o vlastnej hospodarskej unii ktora bude konkurovat EU zabranil podpisaniu asociacnej zmluvy s EU ako nahradu za tu ktora vyprsala v 2008 mom sa mi zda. A nie, nebola to zmluva o vstupe UA do EU len obycajny obchodny dokument aky ma EU s kde kym aj v Afrike a mala aj s Ruskom svojho casuSkrýt celý příspěvek

  • Pigtail
    07:54 03.09.2017

    To je zase přehlídka propagandy ... Ukrajina se rozhodla vstoupit do NATO, že je to rozhodnutím většiny demonstrovali dosti jasně. Rusko jim v tom nemohlo zabránit a tak se ...Zobrazit celý příspěvek

    To je zase přehlídka propagandy ... Ukrajina se rozhodla vstoupit do NATO, že je to rozhodnutím většiny demonstrovali dosti jasně. Rusko jim v tom nemohlo zabránit a tak se rozhodlo radši vyvolat konflikt. Při kterém si vzali Krym (naprosto v rozporu s mezinárodním právem) a rozpoutalo ne zrovna pěknou válku na východě. Kde v rámci maskirovki úřadoval Strelkov ... Rusko na tom jednoznačně vydělalo, vztahy se západem byly špatné už před tím a teď nemusí řešit smlouvy na pronájem. Kromě námořní základny je Sevastopol i logistické ventrum pro operace na Kavkazu. ... faktem je Rusko nemá a nikdy nemělo právo diktovat státům kdo může a nemůže se stát členem "znepřátelené" organizace. Další fakt je že RF podepsala smlouvu o zachování územní celistvosti Ukrajiny výměnou za jaderné zbraně. ... jednat s partnerem který porušuje smlouvy je nezáviděníhodné ... a to srovnání se Sudety které tak vadí fanouškům Ruska mi přijde víc než relevantní, národostní "menšina" která by ráda zpět do říše, to je stejný princip, v sudetech žiju a způsob infiltrace a bojů tu byl stejný jako to co se dělo na východě Ukrajiny

    Před čím bych smeknul je práce propagandy. To co na tomto poli předvedlo Rusko nemá konkurenci. Desítky "nezávislých" webů které vznikly na lusknutí prstem a začali šířit desinformace. To je masivní informační útok a ukázalo že západ proti tomu nemá obranu. Nejdál v tomto směru došli skandinávci kteří zavádí cenzuru, ale jestli je to dobrá cesta nevím ... dokud lidi nebudou ochotni ověřovat informace tak se nic nezmění

    Číst si na serveru zabývajícím se vojenstvím jestli armáda RF vážně operovala na území Ukrajiny je asi tak úsměvné jako že Krym byl demokraticky připojen k RF na základě referenda :D (při taktním pomlčením že tomu předcházela invaze)Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    02:57 03.09.2017

    Jen tak z legrace na potrápení zastánců teorií o tom, komu patří Černé moře. Ne, opravdu nikomu nepatří. Jen mezinárodní smlouvy upravují řadu obecných pravidel o námořních ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen tak z legrace na potrápení zastánců teorií o tom, komu patří Černé moře. Ne, opravdu nikomu nepatří. Jen mezinárodní smlouvy upravují řadu obecných pravidel o námořních hranicích a zónách, o právu na plavbu a přístupu některých typů plavidel do oblasti.

    Trocha geografie: Celková délka černomořského pobřeží je 4869 km. Podle mezinárodně uznávaných hranic je z toho 36% na Ukrajině, 35% v Turecku, 9% v Rusku, 9% v Bulharsku, 7% v Gruzii a 5% v Rumunsku. Mezinárodně neuznané anexe ukrajinského Krymu a vytvoření ruského protektorátu v Gruzii ale sousedům ubralo právě na úkor Ruska.

    Něco málo z mezinárodních vztahů a (ne)umění diplomacie: Ruská federace nějakým zázrakem dokázala, že od doby jejího vzniku má se všemi 5 černomořskými sousedy opak přátelských vztahů. Dva státy se radši přidaly do NATO (celkem tedy 3 státy). Zbylé dva státy byly opakovaně ve válce přímo s Ruskem, nebo Ruskem podporovanými silami. A to vždy na svém na svém území! Výsledkem konfliktů dosud bylo, že opakovaně přišly o kontrolu nad svým územím v rámci svých mezinárodně uznaných hranic.

    Nelze se jim tedy divit, že žádají o pomoc silnější mocnosti – konkrétně NATO a zejména USA. Praktickým důsledkem ruské zahraniční politiky tak je, že na Ukrajině a v Gruzie jsou dnes k vidění často americké ozbrojené síly. Rusko si tak bude muset zvyknout na dosud nevídané věci, jako je například přesun amerických tanků a BVP na cvičení do Gruzie: https://www.youtube.com/watch?...

    P.S. Hlavní základny tureckého námořnictva jsou v krytých zátokách v Marmarském moři, kde nejsou tak na ráně a může je krýt vlastní silné letectvo a PVO. Můžou odtud kontrolovat jak Bosporskou úžinu, tak se snadno a rychle dostat do Středozemního nebo Černého moře.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
    21:14 02.09.2017

    skelet Až teraz som si všimol Váš príspevok z Datum: 02.09.2017 Čas: 20:30 keďže som písal svoj a nerefreshoval. Takže elementárna logika sa potvrdila takže naozaj nie je ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet

    Až teraz som si všimol Váš príspevok z Datum: 02.09.2017 Čas: 20:30 keďže som písal svoj a nerefreshoval.

    Takže elementárna logika sa potvrdila takže naozaj nie je potrebné kŕmiť trollov v diskusii...Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
    21:00 02.09.2017

    skelet od 18. február 1952 je členom NATO Turecko od 29. marec 2004 sú členom NATO Bulharsko a Rumunsko Základne členský štátov NATO a aj tie v Čiernom mori sú jednoducho ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet

    od 18. február 1952 je členom NATO Turecko
    od 29. marec 2004 sú členom NATO Bulharsko a Rumunsko

    Základne členský štátov NATO a aj tie v Čiernom mori sú jednoducho základne NATO nehovoriac o skutočnosti, že člen NATO Turecko ovláda vstup cez Bospor.


    Na stretnutí 21. apríla v Charkove za účasti prezidentov Janukoviča a Medvedeva podpísali Rusko a Ukrajina dohodu o predĺžení prenájmu sevastopoľskej základne ruskej čiernomorskej flotily až do roku 2042 s päťročným automatickým predĺžením, ak sa nedohodne inak. Dohoda tiež zahŕňovala zníženie ceny ruského plynu o 30 % ako súčasť platby za prenájom.
    Ukrajinský parlament - Verchovna Rada prijala 27. apríla 2010 rozhodnutie ratifikovať novú zmluvu, ktorou sa ruskému námorníctvu predlžuje po roku 2017 prenájom základne v Sevastopole o ďalších 25 rokov s možnosťou predĺžiť prenájom ešte o ďalších päť rokov. Následne Ruská Duma rýchlo ratifikovala túto zmluvu.

    Vzhľadom na vyššie uvedené sa fakty, ktoré boli nielen podpísané hlavami štátov vo forme zmluvy a ich následnú ratifikáciu oboma zákonodárnymi zbormi a vzhľadom už na prítomnosť NATO v Čiernom mori, ako aj k jeho prístupu cez Bospor nedegradujúc viacstranné medzinárodné zmluvy s garantmi ako neskoršie Budapeštianské memorandum zo strany Ruska ako zdrap papiera s následnou vojenskou okupáciou vedenou k anekxii sú argumenty RF ako pohnútky NATO k prístupu k základniam v Ukrajinskej autonomnej republike Krym resp. aby sme boli rigorózny teda presný v meste Sevastopol absolútne vágne rovnajúce sa logike osloboditeľov zo 1968 a pod.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    20:52 02.09.2017

    Givicz: vždyť to píšu. NATO takovou základnu v Černém moři nepotřebuje, protože podobně velké základny má o moře dál. Rusko má leda Krym a Tartus

    Givicz: vždyť to píšu. NATO takovou základnu v Černém moři nepotřebuje, protože podobně velké základny má o moře dál. Rusko má leda Krym a Tartus

  • givicz
    20:49 02.09.2017

    na které další základně kromě Krymu v Černém moři je dislokováno tolik lodí, ponorek, PVO, raket, tanků, letadel atp ??? jak je na tom NATO versus Turecko víme (nákup S400, ...Zobrazit celý příspěvek

    na které další základně kromě Krymu v Černém moři je dislokováno tolik lodí, ponorek, PVO, raket, tanků, letadel atp ???

    jak je na tom NATO versus Turecko víme (nákup S400, pakování se němců pryč ze základny Incirlik atp.), kdy samozřejmě se nedá vyloučit, že se v budoucnu změní..

    tak jasně že na Ukrajině proruské stany nemají šanci, jak již jsem psal blokují tam internet, ruské televize atp. zavírají se tam nepoholdlní novináři, politici atp. hlavně, že oligarchové se pakují :)


    Zabavené Janukovyčovy miliardy dostali Porošenkovi přátelé :)
    http://www.epravda.com.ua/colu... Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    20:42 02.09.2017

    flanker.jirka: je to prosté.. armády evropských států NATO nemají pomalu na vlastní základny, na tož ještě na nové základny kde si v Evropě. Stran Venezuely nešlo nic jiného, ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: je to prosté.. armády evropských států NATO nemají pomalu na vlastní základny, na tož ještě na nové základny kde si v Evropě.

    Stran Venezuely nešlo nic jiného, než Madurovi vzkázat "díváme se, a jen nám dávej záminku". A najednou si to chtěl Maduro vyříkat na půdě OSN..Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    20:38 02.09.2017

    No, netroufam si říct, že tam někdo něco vyhrál. Rozhodně tam prohrává lidský rozum. Bude asi nutné poopravit konstatování o tom zda na Ukrajině budou někdy základny NATO. Na 99% ...Zobrazit celý příspěvek

    No, netroufam si říct, že tam někdo něco vyhrál. Rozhodně tam prohrává lidský rozum. Bude asi nutné poopravit konstatování o tom zda na Ukrajině budou někdy základny NATO. Na 99% to budou základny USA a ne jiných zemí aliance. To je nejsmutnější na celé alianci, že z větší části slouží k legalizaci agresivní zahraniční politiky USA. S obrannou alianci to nemá nic společného. V jednom z ustanovení je preference řešení mírovou cestou. Kdy NATO vyřešilo někdy něco mírovou cestou? Obavy Ruska v tomto směru chápu, jinou přítomnost NATO v Černém moři než provokace Ruska nevidím, ostatní černomořské státy mimo Ruska jsou v NATO nebo jsou v pohodě manipulovatelné přes politiky.
    Stačí se podívat na reakce USA na dění ve Venezuele, i tam by se rádi zviditelnili jejich generálovéSkrýt celý příspěvek

  • skelet
    20:30 02.09.2017

    jistě zjistí to, ale proruské strany? na generaci, dvě na to zapomeň. A jistěže jsem si všiml, že Černé moře je odděleno Bosporem, ale také sis jistě všiml, že: a) Turecko je ...Zobrazit celý příspěvek

    jistě zjistí to, ale proruské strany? na generaci, dvě na to zapomeň.
    A jistěže jsem si všiml, že Černé moře je odděleno Bosporem, ale také sis jistě všiml, že:
    a) Turecko je zatím stále členem NATO (tudíž NATO už v Černém moři je)
    b) základny v Černém moři má NATO díky Bulharsku
    c) základny v Černém moři má NATO díky Rumunsku

    díky bodům A, B, C a v budoucnu díky bodům B a C nepotřebuje NATO v Černém moři ekvivalent ruského Krymu, který má základnu na Krymu kvůli přístupu do Středozemního moře..Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    20:07 02.09.2017

    skelet však neboj oni to zjistí.. nicméně již s tím nebude možné nic dělat.. oranžová revoluce to byla taková mírumilovná demonstrace ale majdan to bylo ozbrojené uchvácení moci to ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet však neboj oni to zjistí.. nicméně již s tím nebude možné nic dělat.. oranžová revoluce to byla taková mírumilovná demonstrace ale majdan to bylo ozbrojené uchvácení moci to se nedá vůbec s oranžovou revolucí srovnávat.. tam jsou zavírani lidé, kteří mají jenom trochu proruské smýšlení, jsou zakázány ruské televize, filmy atp.

    Jinak doufám, že jsi si všiml, že Středozemní moře odděluje od Černého moře ještě Turecko ...Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    19:37 02.09.2017

    majdan byl jeden z mnoha převratů, které se na Ukrajině odehrály. Časem by ukrajinci zjistili, že získali stejnou prdlačku jako předtím. viz. oranžová revoluce. Díky Ruskému ...Zobrazit celý příspěvek

    majdan byl jeden z mnoha převratů, které se na Ukrajině odehrály. Časem by ukrajinci zjistili, že získali stejnou prdlačku jako předtím. viz. oranžová revoluce.
    Díky Ruskému zásahu toto nehrozí, prostě se stalo Rusko nepřítelem.

    k tomu nikdy nepřekoná ... nikdy neříkej nikdy. Navíc NATO nepotřebuje v černém moři stejnou základnu jako Rusko. Hádej proč? Protože má základny ve Středozemním moři :)Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    19:26 02.09.2017

    skelet po Majdanu by tam základny NATO vznikly tak jako tak :) ztrátou Krymu by prakticky přišli o dominanci v černém moři.... co se týče nepřítele, když probíhaly olympijské hry ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet po Majdanu by tam základny NATO vznikly tak jako tak :) ztrátou Krymu by prakticky přišli o dominanci v černém moři.... co se týče nepřítele, když probíhaly olympijské hry v Soči vůbec jsem nechápal bojkot těchto her státníky západních zemí a to bylo ještě před událostmi na Krymu nebo vypuknutím nepokojů na východě Ukrajiny...

    http://zpravy.idnes.cz/klaus-k...
    http://zpravy.idnes.cz/bojkot-...

    co se týče nepřítele v Ukrajině vůbec bych to nepřeceňoval... Ukrajina není homogenní stát, východ bude mít pořád sympatie s Ruskem... co se týče toho přístavu .. nikdy to nepřekoná to co mají Rusové na Krymu :)Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    19:18 02.09.2017

    givicz: a já ti na 1000% garantuji, že by ztrátu základen na Krymu Rusové časem kompenzovali. Tak mají sice základny, ale taky jistotu, že minimálně jedné až dvou generaci mají na ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz: a já ti na 1000% garantuji, že by ztrátu základen na Krymu Rusové časem kompenzovali. Tak mají sice základny, ale taky jistotu, že minimálně jedné až dvou generaci mají na své západní hranici nepřítele, a prakticky vymizela opozice v NATO, co se týče Ruska. Gratuluji, velké vítězství.. a to neopomenu, že na Ukrajině vzniknou základny NATO a časem i velký vojenský přístav, který budou používat lodě NATO.
    Vítězství? v bitvě možná, ve válce těžko.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 8