Dočká se Ukrajina amerických zbraní?

Foto: Spojené státy darovaly ukrajinské armádě 110 vozidel Humvee; větší foto / Michael, CC BY 3.0

Od anexe Krymu a vypuknutí konfliktu na východní Ukrajině v roce 2014 Spojené státy Kyjev nepřetržitě politicky, ekonomicky a vojensky podporují. Vojenská podpora je zatím omezena na nesmrtící prostředky, ale nedávná návštěva amerického ministra obrany Jamese Mattise naznačuje, že by se ukrajinská armáda mohla dočkat i amerických zbraní.

Mattis na Ukrajině

Mattis Kyjev navštívil v druhé polovině srpna a během svého pobytu se mimo jiné setkal s prezidentem Petrem Porošenkem a ministrem obrany Stepanem Poltorakem. Během setkání zdůraznil podporu 

Washingtonu a ubezpečil Kyjev, že dokud Rusko nezmění svůj postoj vůči Ukrajině, USA budou pokračovat v ekonomických sankcích.

 

Americký ministr obrany také prohlásil, že se aktivně přezkoumává možnost dodávat Ukrajině smrtící zbrojní systémy. V případě souhlasu prezidenta Trumpa ukrajinská armáda může získat například protitankové řízené střely (PTŘS) Jevelin, o které Kyjev žádal už v minulosti.

 

Nedávno Washington alespoň schválil dodávku “nesmrtícího” vojenského materiálu v hodnotě 175 milionů dolarů (3,8 miliardy Kč).



Návštěva se odehrála během ukrajinských oslav dne nezávislosti a vojenské přehlídky v Kyjevě se poprvé v historii země účastnilo i 24 amerických vojáků, kteří pochodovali spolu se svými ukrajinskými protějšky.



Americká podpora: hodně peněz za málo muziky

Tlak na podporu ukrajinského boje proti separatistům na Donbase formou dodávek zbraní není ničím novým. V minulosti ochotu pro vyzbrojení Ukrajinců aktivně vyjadřoval nejen Pentagon, ale také ministerstvo zahraničí a americký senát v roce 2015 dokonce schválil dodávku PTŘS.



Prezident Obama však rozhodnutí vetoval a zachoval americkou vojenskou podporu ve formě nesmrtících prostředků v podobě dělostřeleckých radiolokátorů, komunikačních systémů, přístrojů pro noční a termální vidění, dopravních vozidel a bezpilotních prostředků.

 

V zemi jsou také umístěni američtí vojáci a specialisté, kteří se starají o výcvik ukrajinských národních gardistů, aktivních vojáků, policistů a zpravodajců.



Od roku 2015 se Kyjev od USA dočkal vojenské pomoci v hodnotě 750 milionů dolarů (16,4 miliardy Kč). Několikrát se však ukázalo, že šlo spíše o danajské dary. Například část z dodaných vozů Humvee pocházela z 80. a 90. let a poskytovala minimální balistickou ochranu. Dodány byly také neprůstřelné vesty, které americká armáda vyřadila před více než deseti lety.

 

Video: Příslušníci americké armády cvičí ukrajinské bojové mediky. / YouTube

 

Dalším problematickým „darem“ je 72 malých průzkumných bezpilotních dronů RQ-11B, které jsou údajně velmi zranitelné prostředky elektronického boje, kterými proruští povstalci disponují a údajně byli „hacknuty“ a využity k lokalizaci pozic ukrajinských vojáků.



Jediná země, která Ukrajině zatím poskytla smrtící vojenské prostředky je Litva. Od roku 2015 Kyjev podpořila především vyřazenými sovětskými ručními zbraněmi a desítkami tun munice.



Psychologický význam americké podpory

Jak se k „ukrajinské otázce“ postaví prezident Trump zatím není zřejmé, takže i přes podporu senátu a Pentagonu se Kyjev zbraní dočkat nemusí. Otázkou však zůstává, zda je vyzbrojení ukrajinské armády americkými zbraněmi vhodným krokem.



Zatímco menší část odborníků věří, že zvýšení bojových kapacit „prodraží“ ruskou vojenskou přítomnost a odradí Moskvu od zásadnějších ofenzivních operací, druhá část se naopak obává eskalace konfliktu.



Důvodem k obavám může být zhruba sto tisíc ruských vojáků u ukrajinských hranic, vznikající nové ruské jednotky u ukrajinské východní hranice a také působivý arzenál separatistů.



Podle ukrajinské vojenské rozvědky mají mít k dispozici 34 tisíc domácích i zahraničních bojovníků, 478 tanků v operačním stavu, 1300 obrněných vozidel, 81 dělostřeleckých systémů a 95 raketometů.



Podle ukrajinského poručíka Andreje Michejčenka americké zbraně nebudou mít zásadní dopad na průběh bojových operací, ale budou mít “zázračný vliv” na morálku ukrajinských vojáků, kteří se obávají toho, že budou Západem opuštěni.



Zdroj: DefenceTalk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km

Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 ...

Ukrajinské dělostřelectvo pod ruským kyberútokem

Ukrajinští operátoři houfnic D-30 od roku 2013 používají nezávisle vyvinutou mobilní aplikaci ...

Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...

Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty Tur

Ukrajinská soukromá společnost Kort představila projekt bojového vozidla pěchoty (BVP) Tur. Vozidlo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    16:29 02.09.2017

    givicz:
    ... nemusí sa ti to páčiť, nemusíš s tým súhlasiť, ale to je asi tak všetko, čo môžeš ... :-p

    givicz:
    ... nemusí sa ti to páčiť, nemusíš s tým súhlasiť, ale to je asi tak všetko, čo môžeš ... :-p

  • PavolR
    16:27 02.09.2017

    Robaizz: Boli to hlavne jednotky GRU, ako povedal samotný Putin a verme, že navzdory vyššiemu veku ešte natoľko senilný nie je. ;-) S pozývaním by som bol opatrný, vždy sa dá ...Zobrazit celý příspěvek

    Robaizz:
    Boli to hlavne jednotky GRU, ako povedal samotný Putin a verme, že navzdory vyššiemu veku ešte natoľko senilný nie je. ;-)
    S pozývaním by som bol opatrný, vždy sa dá nájsť niekto, kto podpíše - viď 1968.

    Čo sa otázok legitimity v Ukrajine týka, tak parlament fungoval a sedeli v ňom poslanci s platným mandátom. Aj pád vlády bol v poriadku, po roklade Strany regiónov prišla o parlamentnú väčšinu. Jediný zádrhel bol s útekom prezidenta. tam bola porušená ústava, aby sa to vyriešilo, avšak... !!!
    ... je smiešne tvrdiť, že by jedným porušením ústavy padol ústavný poriadok v Ukrajine. Koľkokrát už bola za posledných 25 rokov nejakým zákonom porušená ústava v Čechách?

    givitz:
    Právo na odtrhnutie sa je v oboch prípadoch totožné - teda žiadne bez súhlasu štátu, ktorého sú súčasťou. Lebo nemôžete nakladať s niečím, čo nevlastníte a výlučnými vlastníkmi území sú suverénne štáty.
    Územie sa legitímne odtrhne od štátu ak A) štát naň či už dobrovoľne alebo z donútenia toto právo deleguje(príklad UK-Škótsko) alebo za B) štát je donútený právnym dokumentom toto odtrhnutie uznať dodatočne (príklad UK-USA)Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    16:07 02.09.2017

    PavolIR s tím přirovnáním se Sudetama jsi fakt směšný :) copak Sudety byly autonomní republika s vlastním parlamentem... Zdejší rusofóbové mají pořád představu, že Rusové měli ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolIR s tím přirovnáním se Sudetama jsi fakt směšný :) copak Sudety byly autonomní republika s vlastním parlamentem...

    Zdejší rusofóbové mají pořád představu, že Rusové měli po ozbrojeném nezákonném převratu na Majdanu sedět a čumět ....Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    15:47 02.09.2017

    PS: zelení mužíčci nebyli původní rus.posádkou, ale byli to příslušníci námořní pěchoty,pokud se nemýlím ... Tak či tak, nebyl překročen limit určený smlouvou o pronájmu ...Zobrazit celý příspěvek

    PS: zelení mužíčci nebyli původní rus.posádkou, ale byli to příslušníci námořní pěchoty,pokud se nemýlím ...

    Tak či tak, nebyl překročen limit určený smlouvou o pronájmu základny a byly to jednotky spadající pod námořnictvo.

    Jediný problém vidím v tom, že působily bez insignií (na pozvání) v cizí zemi.Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    15:41 02.09.2017

    Dusan: Můj bývalý zaměstnanec z UA mi překládal jeden dokument (když to bylo tehdy aktuální), ve kterém byly popisovány povinnosti a pravomoci ruských sil na Krymu. Ruské ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan:
    Můj bývalý zaměstnanec z UA mi překládal jeden dokument (když to bylo tehdy aktuální), ve kterém byly popisovány povinnosti a pravomoci ruských sil na Krymu.
    Ruské jednotky se mohly pohybovat po celém poloostrově prakticky bez větších omezení, ale o svých pohybech musely informovat jednak velení ukr.armády se štábem na poloostrově, druhak příslušné osoby (výbory atd.) krymského parlamentu.

    Je sice možné, ba spíše velice pravděpodobné, že RF měla "své" lidi všude možně na celé UA a v krymském parlamentu obzvláště, ale z právního pohledu je výzva k zajištění bezpečnosti ruských sil na (autonomním) poloostrově zcela v pořádku. I ono referendum, celé odtržení Krymu atd. Očividně to vše kočíroval Kreml, ale oficiální příkazy vydal krymský parlament. Ten na to sice neměl dle tehdejší ukr.Ústavy pravomoc, ale ukr.Ústava tou dobou již vzala za své, jelikož puč.

    Váš černobílý "russianhate" pohled je úsměvný...
    Jak čtu vaše komentáře, nabývám dojmu, že RF vlastně neměla dělat nic.
    Měla naprosto tolerovat ozbrojený státní převrat (dost možná financovaný a organizovaný ze zahraničí), protiústavní sesazení legitimně zvoleného a mezinárodně uznaného prezidenta a vlády, vznik soukromých armád oligarchů.. Asi i měli s díky přenechat námořní základnu v Sevastopolu USA, snížit ceny ropy a plynu na minimum (ideálně posílat gratis), tolerovat hate vůči všemu ruskému a posvětit výstavbu protiraketového deštníku na východoukrajinských hranicích proti Iránu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    15:27 02.09.2017

    flanker.jirka: Príslušníci ukrajinskej armády na Kryme sa znenazdania ocitli v situácii, kedy neznámy ozbrojenci držali kasárne pod blokádou a tí, čo boli vonku sa nevedeli ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka:
    Príslušníci ukrajinskej armády na Kryme sa znenazdania ocitli v situácii, kedy neznámy ozbrojenci držali kasárne pod blokádou a tí, čo boli vonku sa nevedeli dostať dnu a naopak tí, čo boli vnútri sa nevedeli dostať von, resp. márne čakali na inštrukcie, čo majú robiť. Takže áno, bolo by tam vhodné poslať výsadkárov, ktorý by zlikvidovali blokádu jednotlivých objektov a potom s pomocou vyslobodených vojakov získali opäť kontrolu nad polostrovom. Nestalo sa tak, lebo si nikto netrúfal strieľať na (evidentne) ruských vojakov. Podobná situácia ako Sudety 38, kedy tiež nedaj Bože strieľať na Nemcov.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    15:19 02.09.2017

    dusan: zmínka o armádě na Krymu patřila jako odpověď pro PavolR, byla tím myšlena ukrajinská armáda na Krymu, ne ta Ruská ani zelení mužíčci o kterých všichni věděli, že přijeli z ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: zmínka o armádě na Krymu patřila jako odpověď pro PavolR, byla tím myšlena ukrajinská armáda na Krymu, ne ta Ruská ani zelení mužíčci o kterých všichni věděli, že přijeli z Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    14:15 02.09.2017

    flanker.jika "Na krym armádu posílat nemuseli, měli tam svou posádku, ale vojáci pocházeli přímo z Krymu" Ruskí vojaci mohli byť na Kryme len na stanovených miestach ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jika

    "Na krym armádu posílat nemuseli, měli tam svou posádku, ale vojáci pocházeli přímo z Krymu"

    Ruskí vojaci mohli byť na Kryme len na stanovených miestach odsúhlasených Ukrajinou.

    Tí "zelení mužíci" bola invazná armáda, neboli to jednotky z Krymu.

    Ukrajina je mafiánsky štát ... rovnako ako Rusko, akurát Putin ich viac drží pod krkom ... a hlavne má viac peňazí z ropy na sanovanie svojho "bordelu".Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    14:01 02.09.2017

    PavolR: Je to mafiánský stát, který všechny svoje šance někam se etablovat propil v hospodě, byla to technologicky nejvyspělejší republika SSSR, z toho nedokázala prodat ven nic, ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Je to mafiánský stát, který všechny svoje šance někam se etablovat propil v hospodě, byla to technologicky nejvyspělejší republika SSSR, z toho nedokázala prodat ven nic, stát se propadl do chaosu, kde mafiáni vládnou všemu, jen je tu pořád stejný problém v tom, že ti co jsou nakloněni západu jsou hodní demokraté a ti co jsou nakloněni Rusku jsou u nás vybarvováni jako grázlové, ale tak to není a ti co nám to tu takhle předkládají, tak nám lžou. Porošenko není svatej, Jaceňuka raději uklidili, že si tam po převzetí moci sami odhlasovali v parlamentu co potřebovali podvodem je tako dost známé, v ten moment tak EU podporuje podvodníky.Možná na tom odkazu nemají slovo pravdy, ale fotky sedí s tím jak sebe sami zvolili. http://euromaidanpress.com/201...

    Demonstranti si dělali na východě co chtěli, protože s nimi šla většina tamních příslušníků policie a ostatních složek, Ukrajina to totiž byla až po rozpadu SSSR, ale předtím to bylo prakticky pořád v uvozovkách "rusko" a žili tam rusové, konflikt ukázal i to, že prakticky neměli vytyčené hranice mezi Ruskem a Ukrajinou, protože si tam lidi chodili přes čáru nakupovat a do práce tak jako v schengenu. Standardní ruský bordel, pokud je to nepálí tak to nevyznačí. Teď tam málem staví pevnosti.
    Na krym armádu posílat nemuseli, měli tam svou posádku, ale vojáci pocházeli přímo z Krymu, kde je většina rusů, tak to bylo těžké s tím něco dělat, i v ukrajinských štábech bylo velké procento lidí ruské národnosti, to se to dělá něco těžko. Chování Ruska dalo naturelu divokého východu jen dalo další hřebík navíc. O tom, že hrozí problém s Ruskem plánovači NATO věděli minimálně od roku 2008 (možná v ČR, ne protože za nás tam byl notorický spáč) kdy jim to Putin na summitu NATO sám řekl, jak to vidí z ruského úhlu pohledu. https://www.unian.info/world/1... Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    12:19 02.09.2017

    PavolR Čo sa týka rozdelenia ČSFR, ja si pamatám ako istý pan Václav Benda volal o poslaní tankov na Slovensko. Rusi Janukovičovy nič direktívne neurčili. Janukovič bol ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR
    Čo sa týka rozdelenia ČSFR, ja si pamatám ako istý pan Václav Benda volal o poslaní tankov na Slovensko.
    Rusi Janukovičovy nič direktívne neurčili. Janukovič bol predovšetkým kšeftár. Ako Lukašenko lavíroval tak, aby z toho vytrieskal čo najviac. Je to jednoduché. V EU mu ponukli nejakú chiméru členstva plus 600 mi. Euro s tým, že musí prekopať za svoje celý štát, otvorí trh, čo zároveň znamenalo uzavrieť ruský trh a pod. Rusi mu ponúkli 15 miliárd dolárov ako požičku. Vy by ste si vybral čo? EU to prekaučovala a čo nasledovalo potom to bol typycký scénár farebnej revolúcie, čiže "spontánny" výbuch túžby po demokracii.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:59 02.09.2017

    flanker.jirka: Neposlali rovno armádu, práve naopak, sám som bol toho času prekvapený, čo všetko nechajú, aby im tam hŕstka demonštrantov stvárala. A rovnako tak neposlali armádu ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka:
    Neposlali rovno armádu, práve naopak, sám som bol toho času prekvapený, čo všetko nechajú, aby im tam hŕstka demonštrantov stvárala. A rovnako tak neposlali armádu ani na Krym. Až po jeho okupácii zistili, že to bola chyba a podľa mňa to, že dobačovali tam, kde sú teraz, je dané tým, že neposlali dostatok vojska, aby to tam udusili už v zárodkoch - za cenu zlomku mŕtvych by bolo po ozbrojenej fázy konfliktu a diskusia by mohla pokračovať v politickej rovine. Ale aj tak sa im podarilo zachrániť dosť územia.

    Čo sa otázky "černá alebo bíla" týka, tak je tu otázka, kto tlačil na pílu viac. Západ alebo Rusi. Rusi mali na Ukrajine pri moci svojho človeka a jeho vládu, no v jednom okamihu mu direktívne zatrhli manévrovací priestor, čo postupne dospelo až k jeho úteku z krajiny, čo už bol bod bez návratu. Následný rozpad Janukovičovej strany, po ktorej prakticky neostal ani smrad, to definitívne rozhodol.

    Náznak toho, že by ČSFR mohla vypuknúť vojna, keby niekto radil, je teda zlatým klincom par excellence. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    11:57 02.09.2017

    Již v polovině devadesátých let někteří politici či spíše jejich chytřejší poradci předvídali rozdělení Ukrajiny.Takže by to nemělo být až takové překvapení. A pravdu má liberal ...Zobrazit celý příspěvek

    Již v polovině devadesátých let někteří politici či spíše jejich chytřejší poradci předvídali rozdělení Ukrajiny.Takže by to nemělo být až takové překvapení.
    A pravdu má liberal shark,v tomto stavu Ukrajina nemá šanci vstoupit do NATO a případné členství v EU bude problematické a pro ostatní členy zátěží.A to i ve vztahu EU-Rusko.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:33 02.09.2017

    Arthur: nejefektivnější by bylo dodržovat dohody, začít jednat o formě státního uspořádání s východní částí a neblbnout válkou. Ale už v únoru 2014 se ukázalo, že zástupci ...Zobrazit celý příspěvek

    Arthur: nejefektivnější by bylo dodržovat dohody, začít jednat o formě státního uspořádání s východní částí a neblbnout válkou. Ale už v únoru 2014 se ukázalo, že zástupci demonstrantů podepsali dohodu zprostředkovanou Polskem, Francii, Německem a Ruskem na uklidnění situace, návratu ústavy z roku 2004, vypsání nových voleb. Tuto dohodu pak do rána nedodrželi.
    Takto to dopadlo vždy, když se USA a EHS (nyní EU) někde začala montovat do vnitropolitických problémů, protože EHS a USA měli svůj podíl i na eskalaci války v Jugoslávii)
    Měčiar s Klausem si s odstupem hodně pochvalovali, to že nekývli na pomoc poradců ze zahraničí při rozdělení federace.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:24 02.09.2017

    dusan: Podívejte se na to jak rychle se vyskytly dobře secvičené "dobrovolnické prapory" s výcvikem do zastavěných oblastí, ve kterých z počátku bylo větší procento bojovníků ze ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: Podívejte se na to jak rychle se vyskytly dobře secvičené "dobrovolnické prapory" s výcvikem do zastavěných oblastí, ve kterých z počátku bylo větší procento bojovníků ze zahraničí, ukrajinci byli pouze v komunikačních štábech a logistice. Někde se odněkud ti žoldáci z půl světa vzít museli, musel a musí to dodnes někdo financovat a ukrajinská vláda to není, nyní je to levnější, když už vycvičili dostatek ukrajinců, ale tíhu prvního roku neslo jádro hovořící neslovanskými jazyky.
    Vážně byl dobrý nápad poslat na vzpurné města, které z počátku měla své požadavky na jednání, rovnou armádu?
    Byl vůbec dobrý nápad nabízet zemi, která má silné ekonomické a kulturní vazby na východ řešení metodou buď černá nebo bílá? (vždyť se tam pravidelně střídaly období kdy volby byly 55:45 pro více Evropy nebo 55:45 zůstat tam kde jsou)Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    11:22 02.09.2017

    dusan To, že doverujete ukrajinským informáciám vidno z vašich vyjadrení. Jednotná ukrajina, stiahnutie jednotiek. To sú výrazy z ukrajinských médií. Ukrajina vobec nie je ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan
    To, že doverujete ukrajinským informáciám vidno z vašich vyjadrení. Jednotná ukrajina, stiahnutie jednotiek. To sú výrazy z ukrajinských médií. Ukrajina vobec nie je jednotná. Tý separatisti z Odesy, Charkova ,Dnipra a tie milióny rusov z ukrajiny nezmizli, to je len každý " protiukrajinský" prejav tvrdo potlačený. Ukrajinské médiá sledujem denne a vidím, čo sa tam deje s novinármi a opozíciou. A to že na Ukrajine nie je mier, je vinou hlavne súčastného estabilišmentu. Na ukrajine všetci snívajú o chorvátskej ceste- operácia Búrka a so separatistami odmietajú rokovať lebo teroristi. Ale hlavne na vojne neskutočne zarábajú. Zahraničie tam leje obrovské peniaze lebo vojna s ruskom a vojaci nemajú ani na onuce.Oligarchovia financuju batalióny ako svoje súkromné armády. Nepriestrelné vesty s vojacii kupujú za svoje. Na Humvee dodaných zo Štátov sa vyvážajú milenky kombatov. Z projektu Stena ktorý mal oddeliť UA od ruska zostal len kus plotu a výkopu, ostatné prachy sa stratili. Lodenice v Nikolajeve krachujú a námorníctvo nakupuje strážne člny od Porošenkovej firmy atď atď. Ukrajina je neštastná krajina kde vládu zlodejov vymenili za vládu zlodejov a vrahov.Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
    11:04 02.09.2017

    PavolR (Datum: 02.09.2017, Čas: 07:21, 09:22, 09:29) Tak tak - ďakujem za doplnenie. flanker.jirka (Datum: 02.09.2017, Čas: 10:53) Presne tak. Ja som len tvrdil čo by ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR (Datum: 02.09.2017, Čas: 07:21, 09:22, 09:29)

    Tak tak - ďakujem za doplnenie.


    flanker.jirka (Datum: 02.09.2017, Čas: 10:53)

    Presne tak. Ja som len tvrdil čo by mohlo byť efektívnejšie - modernizovať a dokupovať moderné ukrajinské zbrane z ukrajinského vojensko priemyselného komplexu.
    Možno by ako sa povie aby bol vlk sýty a koza celá bolo namieste aby minoritný do 49% zahraničný (NATO) kapitál vstúpil do vojensko priemyselného komplexu Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    10:53 02.09.2017

    Atrhur: máte pravdu, Ukrajina skutečně nepotřebuje zbraně z USA, ale v USA by rádi, aby za ně utratila peníze.

    Atrhur: máte pravdu, Ukrajina skutečně nepotřebuje zbraně z USA, ale v USA by rádi, aby za ně utratila peníze.

  • dusan
    10:17 02.09.2017

    gangut Debalceve bol samozrejme debakel - neviem, že by som to spochybnňoval. Akurát tvrdím, že na konci sa z neho väčšina ukrajinských bojaschopných jednotiek stiahla čo ...Zobrazit celý příspěvek

    gangut

    Debalceve bol samozrejme debakel - neviem, že by som to spochybnňoval. Akurát tvrdím, že na konci sa z neho väčšina ukrajinských bojaschopných jednotiek stiahla čo dokazuje i to video - nešlo evidentne o nejaký hermetický kotol. A Ukrajinci sa nestiahli po útoku "opolčencov" .. ale až po útoku ruských jednotiek po podpise prímeria - videá z ich presunu na frontu sú na nete ....

    Neviem, že by som sa odvolával na nejaké "ukrajinské informácie" ...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    10:09 02.09.2017

    D.i.p Ukrajina je už dnes politicky jednotná .... Jedinou časťou Ukrajiny, kde boli reálne separatistické tendencie bol Krym .... Východ Ukrajiny do roku 2014 bol tiež ...Zobrazit celý příspěvek

    D.i.p

    Ukrajina je už dnes politicky jednotná ....

    Jedinou časťou Ukrajiny, kde boli reálne separatistické tendencie bol Krym ....

    Východ Ukrajiny do roku 2014 bol tiež "zrelý" na oddelenie ...ale to je už minulosť. Ruská invázia politicky zjednotila Ukrajinu a rozpad už dávno nie je na programe dňa.

    Nejaké ruskom podporované tendencie napr. na bývalej Podkarpatskej Rusi sú len mediálnou bublinou ....

    Jedinou veľkou otázkou je "novorusko" okupované Ruskom ... na to aby ho Rusko "zhltlo" je to príliš veľký a chudobný kus krajiny ... Ukrajina ani nemá na to aby si chcela "kúpiť" domácich i keby teoreticky chcela. Skôr či neskôr sa tam zastavia bane, lebo ťažba je nerentabilná a Ukrajina si skôr či neskôr nájde náhradu.

    Vidím to na "podnesterský model" .. t.j. najchudobnejšia časť chudobnej krajiny bez perspektívy.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    10:01 02.09.2017

    dusan Debalcevo bol pre ukrajincov debakel rovnako ako Ilovajsk. Na nete je síce veľa videí ktoré sa to ukrajinské ministerstvo pravdy snaží vysvetlovať ako peremohu, ale aj dosť ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan
    Debalcevo bol pre ukrajincov debakel rovnako ako Ilovajsk. Na nete je síce veľa videí ktoré sa to ukrajinské ministerstvo pravdy snaží vysvetlovať ako peremohu, ale aj dosť videí kde sa novinári bavia priamo s vojakmi, ktorý odtiaľ prerazili. Ukrajinci tam boli odrezaný, neboli schopný tam dodávať ani posily ani menáž. A po uzavretí minských dohod by tam nastrala neriešitelná situácia.
    A čo sa týka Vašej tupej dovery v ukrajinské informácie Tu máte video ua novinára, ktorý utekal z Ilovajska s generálom Chomčakom a herojom Ukrainy Berezom. Je tu jasne vidieť prečo sú na tom urajinci tak ako sú a prečo to nezmenia ani emerické superzbrane. https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 8