Dodávky ruských bojových letadel v roce 2023

Dodávky ruských bojových letadel v roce 2023
Poslední dodaný Su-57 / Sjednocená letecká korporace (Zvětšit)

Polský vojenský portál Defence24 přinesl analýzu dodávek ruských bojových letadel v roce 2023. Přesná čísla nejsou k dispozici, protože od ruské invaze na Ukrajinu Moskva utajuje počty vyrobených bojových letounů.

Na stránkách Armádních novin tradičně shrnujme roční dodávky ruských letadel v sérii článků „Dodávky bojových letounů do ruského letectva“ na základě informací moskevského výzkumného centra CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies). Ruský CAST vyhodnocuje informace z otevřených zdrojů a de facto tak zkouší zjistit, na co mohou z otevřených zdrojů přijít západní analytici.

Dnes se podívat na odhady polského portálu Defence 24. Autoři, zřejmě na základě informací CAST, potvrzují pro rok 2022 dodávku 27 nadzvukových taktických víceúčelových letadel (plus dva Jak-130) do vojenských vzdušných sil Ruské federace VVS (Vojenno-vozdušnye sily Rossii).

„Nejnebezpečnější“ byla v roce 2022 dodávka 10 stíhacích bombardérů Su-34M a sedmi Su-35S. Kromě toho v roce 2022 VVS podle všeho získaly šest Su-57 – ve výzbroji ruského letectva se tak na konci roku 2022 nalézalo deset Su-57 (první Su-57 byl ztracen při nehodě). Tyto dodávky nás ale nemusí zneklidňovat. Su-57 ještě několik let nebude na bojišti relevantní bojovou silou. Tento nový letecký systém si VVS i piloti musí nejprve řádně osvojit. Nepochybně je zde také velký strach ze ztráty Su-57. Titulky „Patriot sestřelil Su-57“ nepochybně řadu ruských pohlavárů připraví o místa.

Dodávka Su-57 z prosince 2023

V minulém roce výrobní závod Komsomolsk na Amuru (KnAAZ) dodal VVS letouny Su-57 ve dvou tranších, a to v záři a prosinci. Jde o plnění smlouvy uzavřené v červnu 2019 mezi ruským ministerstvem obrany a koncernem Suchoj, součást Sjednocené letecké korporace, na dodávku 76 stíhaček Su-57 (včetně prvních dvou letounů samostatně nasmlouvaných v roce 2018), s termínem dodání do roku 2027.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30

Minulý týden ruský výrobce Suchoj, člen Sjednocené letecké korporace (OAK), začal s leteckými testy ...

Dodávky obrněné techniky do ruské armády za rok 2020

Aleksej Karpyčev, provozující ruský blog Kollekcioněr bajanov, pomocí volně dostupných ...

Dodávky bojových letounů do ruského letectva v roce 2020

Moskevský think-tank CAST (Centre for Analysis of Strategies and Technologies) skrze svůj blog BMPD ...

PREMIUM Další várka Su-35S a Su-57 pro ruské letectvo

Komsomolskoamurský letecký závod (KnAAZ) informoval o předávce neznámého počtu dalších víceúčelových ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.