Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

První čtyři střely JASSM pro výcvikové účely polské letectvo získalo v březnu 2017; větší foto / kapitán Krzysztof Nanus

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). V prosinci 2016 došlo k druhé objednávce pokročilejších střel AGM-158B JASSM-ER (JASSM-Extended Range). Polský web Dziennik Zbrojny v nejnovějším článku shrnul všechna známá fakta o tomto utajovaném programu polského letectva.

AGM-158A JASSM

Střela JASSM slouží k ničení důležitých cílů na vzdálenost až 370 km. Navigační systém využívá inerciální a satelitní navigaci a je odolný proti prostředkům radioelektronického boje. V konečné fázi útoku se dostává ke slovu infračervené čidlo s pozorovacím úhlem 12°, které zajišťuje rozpoznání cíle a bodové navedení střely. Destrukci cíle provádí bojová hlavice o hmotnost 423 kg. Americké letectvo (USAF) první JASSM zavedlo v roce 2001.

Varšava začala mluvit o nákupu střel s plochou dráhou letu v roce 2013. Kromě JASSM se zvažovaly evropské střely Storm Shadow nebo KEPD 350. Polsko nakonec v roce 2014 uzavřelo s americkou agenturou DSCA (Defense Security Cooperation Agency) dohodu o potenciální dodávce 40 střel JASSM (včetně dalších dvou cvičných a čtyř testovacích střel), a to v rámci podmínek programu o prodeji vojenského materiálu FMS (Foreign Military Sales). Americký Kongres odsouhlasil prodej JASSM do Polska v říjnu 2014 a ještě ve stejném roce došlo k podpisu finální dohody.

FMS poskytuje právní rámec pro prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Díky FMS zahraniční vláda nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou vládou přes agenturu DSCA. Výhodou FMS je zejména rychlost dodávek a nízká cena dané tím, že americká vláda u výrobce získává množstevní slevu na zbraně i služby (viz dále).

Společně s nutnou úpravou softwarového vybavení všech 48 polských F-16 (na verzi M6.5), modernizací střeleckých kontejnerů Sniper, nákupem náhradních dílů, školením a logistickou podporou program JASSM přišel podle webu Dziennik Zbrojny Varšavu na 250 milionů dolarů. DSCA přitom uváděla maximální částku 500 milionů dolarů.

Za zmínku stojí, že nové softwarové vybavení M6.5 umožňuje polským F-16 používat nejnovější zbraně (např. poslední varianty střel Sidewinder a AMRAAM), nejnovější datalinky nebo poslední prostředky radioelektronického boje.

Podle dohody v březnu 2016 jedna polská stíhačka F-16 (číslo 4040) odletěla do Spojených států na základnu Edwards v Kalifornii, kde podstoupila proces modernizace softwaru na verzi M6.5 a integraci střel JASSM.

První čtyři střely JASSM polské letectvo obdrželo na začátku roku 2017 a celý proces modernizace polských F-16 skončí do konce roku 2019. Dodávky všech 40 střel JASSM proběhnnou ještě v letošním roce. V každém případě již nyní první vylepšené polské F-16 se střelami JASSM dosáhly počátečních operačních schopností.

Polské JASSM pocházejí z 12. až 14. výrobní série střel JASSM a JASSM-ER, které jsou vyráběny letech 2014 až 2019. Celkově v tomto období vznikne 436 střel JASSM a 380 střel JASSM-ER pro americké, polské (40 ks JASSM) a finské letectvo (50 ks JASSM). Od 15. výrobní série se přitom budou vyrábět už jen verze s prodlouženým doletem AGM-158B JASSM-ER. Hromadná společná výroba (pří výsledné nižší ceně) střel JASSM pro americké, polské a finské letectvo je ukázkovým příkladem výhod FMS.

Ač harmonogram dodávek a další podrobnosti programu JASSM (i JASSM-ER) jsou ze strany polského ministerstva obrany utajovány, Dziennik Zbrojny vypátral harmonogram dodávek na základě veřejných rozpočtových dokumentů USAF pro fiskální rok 2019.

AGM-158B JASSM-ER

JASSM-ER má nový proudový motor a dolet 1000 km. Střela je nově vybavená obousměrným datalinkem, který mimo jiné umožňuje změnu cíle v průběhu letu nebo aktualizovat polohu mobilního cíle (například mobilní systémy protivzdušné obrany). Malosériová výroba JASSM-ER začala v roce 2011.

Stejně jako v případě JASSM je nákup JASSM-ER prováděn dle zásad FMS. Polská armáda DSCA požádala o dodávky 70 střel JASSM-ER, dvou výcvikových a čtyř testovacích střel, o další softwarový upgrade F-16 a o provozní podporu (náhradní díly, přípravky, kontrolní přístroje, atd). Souhlas Kongresu s dodávkami polských JASSM-ER byl udělen v prosinci 2016 a ve stejném měsíci byla podle polského webu zřejmě podepsána konečná dohoda.

Cena za dodávky 70 střel a veškerého příslušenství dosahuje 200 milionů dolarů. Zdá se, že podstatné investice do provozního zázemí a modernizace F-16 se udály již při dodávkách původních JASSM, takže v druhém případě (i přes větší počet objednaných střel) Varšava zaplatí méně.

Dodejme, že podle jiného zdroje v letech 2016 až 2017 polské letectvo objednalo neurčitý počet střel JASSM-ER, střel vzduch-vzduch AIM-9X a AIM-120C za 1,8 miliardy dolarů, tj. 472 milionů dolarů.

Je třeba si také uvědomit, že v současné době jsou JASSM-ER integrovány pouze na americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. USAF integruje JASSM-ER na letouny F-15E, F-16 a B-2 Spirit až v roce 2020. Polsko se navíc stane vůbec prvním zahraničním uživatelem JASSM-ER.

Není ale stále jasné, zda Polsko získá skutečně 70 střel JASSM-ER. Tento počet představuje maximální počet schválený DSCA a samotné polské ministerstvo obrany počet střel (a ani harmonogram dodávek) nekomentuje. Podle polského webu letectvo získá (dle rozpočtových dokumentů USAF) minimálně 40 střel JASSM-ER v roce 2021 a zřejmě dalších 30 střel JASSM-ER o rok či dva později.

V každém případě Polsko zavádí do své výzbroje unikátní zbraňový systém schopný na vzdálenost 1000 km ničit vysoce důležité a prioritní cíle, jako jsou pozice protivzdušné obrany a raketových vojsk, radiolokační stanice, komunikační a velitelská centra, klíčové prvky dopravní infrastruktury (dálniční a železniční mosty), elektrárny, atd.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk

Na polském vojenském veletrhu MSPO 2018 bylo podruhé vystaveno vyvíjené polské bojové vozidlo ...

Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k ...

Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem ...

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  18:22 15.11.2018

  Zabawnie się czyta "straszenie" PL która zaatakuje Czechy...

  Ja rozumiem niechęć do PL, ale na prawdę wieskzym zagrożeniem dla Pragi jest Warszawa?
  Nie Berlin?

  Po co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zabawnie się czyta "straszenie" PL która zaatakuje Czechy...

  Ja rozumiem niechęć do PL, ale na prawdę wieskzym zagrożeniem dla Pragi jest Warszawa?
  Nie Berlin?

  Po co mielibyśmy bawić się w "budowę imperium" anektując czeski Cieszyn?
  Naprawdę - jest to ciekawe...
  A podobno to Polacy są irracjonalni i pełni uprzedzeń...

  Tak, "zbroimy się" przeciwko Rosji?
  Dlaczego - bo jesteśmy w NATO ...
  Niemcy też - więc jesteśmy "sojusznikami"
  A Rosja nie jest w NATO - nie jest członkiem sojuszu w którym jesteśmy...
  Jest też najsilniejszym państwem poza sojuszem, z którym graniczymy...

  Chcesz pokoju - szykuj się do wojny...
  A ta garść rakiet nie jest po to by strzelać w Kreml, tylko po to by rosyjscy generałowie w planach musieli uwzględnić ochronę kilkudziesięciu ważnych obiektów w promieniu do 1000 km od granic PL...

  To jest problem... Problem który generuje koszty... (Bez tych rakiet Rosjanie nie musieliby chronić tych obiektów )

  I oto chodzi w kreowaniu "zdolności"
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  15:58 15.11.2018

  Pozeral som zbežne materiál Dsca a nenašiel som zmienku o JASSM. V zásade pre krajinu ako Slovensko by bola podobná kategória zbraní zbytočná, keďže by pre ne neexistoval cieľ. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pozeral som zbežne materiál Dsca a nenašiel som zmienku o JASSM. V zásade pre krajinu ako Slovensko by bola podobná kategória zbraní zbytočná, keďže by pre ne neexistoval cieľ. Jediný výsledok,ktore by podobný systém spôsobil, by bol rast nervozity, keďže ide o primárne útočnú zbraň. Preto boli na nátlak USA zrušené ss23, ktoré boli v Martine v počte 6ks.
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  12:58 15.11.2018

  Nevie niekto ci sa pri nakupe F-16 u nas nepocita aj s nakupom par kusov JASSM?

  Nevie niekto ci sa pri nakupe F-16 u nas nepocita aj s nakupom par kusov JASSM?

 • Míša
  10:09 15.11.2018

  @Torong

  Všimni si, že územní spory, které již neexistují , zde rozjel známý trojský(ruský) kůň. Jenže když se hádáš na život a.... s "chytrolínem", tak povolíš a věc zesměšníš. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Torong

  Všimni si, že územní spory, které již neexistují , zde rozjel známý trojský(ruský) kůň. Jenže když se hádáš na život a.... s "chytrolínem", tak povolíš a věc zesměšníš. Tím chci ukázat na fakta, jak hloupý a nesmyslný téma to bylo. K čemu střely slouží jsem popsal v prvním příspěvku a pak již šlo jen ztrapnit sebe a cernakuse a jeho tupý téma. Pokud nedojde k rozpadu Eu, jak mnozí usilují, nikdo nebude rozporovat územní celky Evropy. Takže ani Sněžka, ani Těšín, rozumíme?
  Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  10:01 15.11.2018

  Cernakus a spol

  Chce po nas, aby sme sa zamyslali proti komu Polsko zbroji a podsuva nam myslienku, ze mame zacat aj my,vy proti Polsku..

  No proti nam,vam to asi nebude - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus a spol

  Chce po nas, aby sme sa zamyslali proti komu Polsko zbroji a podsuva nam myslienku, ze mame zacat aj my,vy proti Polsku..

  No proti nam,vam to asi nebude - lebo strela schopna zasiahnut 1000km je naco polsku, ked cesko take dlhe nie a toboz siroke..
  Patrioti by im boli naco proti cesku ked realne do tohto roku nema Cesko lepsie ani stihacky ani moznosti ako zasiahnut polsko raketometami a na tie co mame,mate by stacil shorad..

  Polsko by len poctom starej nemodernizovanej techniky porazilo cesku armadu, bez ohladu ci by sa nam to pacilo alebo nie.. a ono ju ma modernizovanu..
  Takze bludy o budovani asymetrie si treba nechat prejst hlavou..

  A ako by ste si pan cernakus predstavili tu asymetriu?
  len tak cvicne, dajte nejaky zmysluplny napad.

  Polsko je tak bohate, ze by si nas mohlo kupit. Pozrite kolko polskych podnikov je vo velkosti CEZ a pododne.. Staci si pozriet krizu okolo 2008-9, ked Polsko malo najnizsi pokles HDP v europe - dokonca ani pokles nemalo, ale stagnovalo dokym ostany klesali.. Preco asi..
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:21 15.11.2018

  Polakum nezbyva nez k nakupu poblahoprat. 1000km dolet a "ostrelovani" Moskvy bych sem vubec netahal. Vzhledem k tomu, ze jde o konvencni zbrane to zadneho Rusa stejne nevydesi. Je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Polakum nezbyva nez k nakupu poblahoprat. 1000km dolet a "ostrelovani" Moskvy bych sem vubec netahal. Vzhledem k tomu, ze jde o konvencni zbrane to zadneho Rusa stejne nevydesi. Je ale fajn mit hracku s kterou muzou postrelovat stanoviste PVO, seskupiste techniky, dopravni uzly atd. 110 kousku (probuh doufam ze ne v jednom skladu) uz naseka solidni skodu (treba ACR by s tim sla vymazat asi komplet :D) a dava Polakum zase jine moznosti. Cena, inu, prepoctena na kus je docela smutna, ale na druhou stranu (a i prez nekonecne presvedceni nekterych zde, ze systemova cena si s cenou za kus techniky skoro rovna jest) brano jako "cena za schopnost" mi to nic nesmyslne neprijde, naopak.
  V pripade OS SR jasny overkill, v pripade ACR nejspis taky (i kdyz verim, ze ACR ma na to provozovat 2 letky nadzvuku a dalsi 2 letky bitevniku), ale i tohle je smer kterym bychom se meli vydat. Byt schopen pusobit presnou munici na cile radove sto km daleko by jednoduse mela byt schopnost, kterou by nase letectvo melo vladnout. Samozrejme spolu s adekvatnimi prostredky pruzkumu (imho nejvetsi bolest Polaku).
  Skrýt celý příspěvek

 • theo
  04:13 15.11.2018

  Putin nikdy netvrdil , že chce niečo naspať . Opakovane tvrdil , že rozpad SSSR
  bol tragédiou pre SSSR . Je to rozpad veľmoci so všetkými dôsledkami , ktoré
  z toho vyplývali . ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Putin nikdy netvrdil , že chce niečo naspať . Opakovane tvrdil , že rozpad SSSR
  bol tragédiou pre SSSR . Je to rozpad veľmoci so všetkými dôsledkami , ktoré
  z toho vyplývali . Poliaci sa za Pilsutského správali dosť blbo k okolitým krajinám.
  Kto napadol rozpadajúcesa rusko . Kto po mníchovskej zrade zabral územia v ČSR.
  Kto mal prvý pakt s Hitlerom a bolo mu to prd platné . Pre dnešnú RF sme
  zaujímavý len ako klient , ktorý pravidelne platí za suroviny . Jediné , čo RF trápi
  je rozšírenie NATO až k jeho hraniciam . Jednoducho za koľko minút budú rakety
  v Moskve . A s tým , že sme obidve krajiny v Nato , tak celá infraštruktúra
  letiská , sklady atd. sú legitímnym cieľom . Vy si myslíte , že Nato neplánuje to isté.
  Za existencie VŽ bolo plánované nasadenie JZ Natom aj na vlastnom území /NSR/ ,
  lebo inak by tie kolóny tankov nezastavili . A pre nás je akákoľvek infraštruktúra
  PRO na našich územiach životne nebezpečná , nakoľko bude pri prípadnom
  konflikte ničená ako prvá. A k Bielorusku , neprežilo by bez podpory RF . Len
  si spočítajte . Lacná ropa a plyn , finančné pôžičky atd. Lukašenko je had , ktorý
  chce byť akože zadobre so západom , aby následne vydieral RF . V prípade
  problémov z Bieloruskom to RF nenechá už z existenčných dôvodov zájsť tak
  ďaleko ako na UKr . Či je to OK , no nie je . Ale ak bude ohrozená samotná
  existencia RF je ochotná použiť aj Jadro a tam už končí sranda .
  Poliaci sú sice hrdý národ , ale nepoučili sa z histórie . Západ ich potrebuje len
  ako odbytisko pre tovar a následne ako bojisko pri prípadnom strete s RF , aby
  ochránil vlastné krajiny . Na nás im prd záleží - mníchov 2.0 bude kedykoľvek
  sa im hodí a čím skôr si to Poliak uvedomí , tým lepšie . Aký je rozdiel medzi
  komoušským nárazníkovým a demokratickým nárazníkovým pásmom , áno
  máme slobodu zobrať si úver , žiť na dlh a zadlžovať a naše vnúčence a robiť
  otrokov pre nemca do 65 ktorý sa samozrejme dožijeme . AH by plesal blahom
  čo Nemecko dosiahlo bez jedinej guľky , a ešte si tu krochkáme blahom.
  A ešte jedna -
  Viete čo je najväčšia výhoda členstva v Nato - Nato zatiaľ nebombilo členskú
  krajinu , tak preto máme ešte pocit bezpečia.
  Zničili sme si armády a nahradili ich expedičnými zbormi . Zrušili sme si povinnú
  vojenskú službu a vyrastajú nám ročníky , ktoré nie sú schopné sa o seba
  postarať (vyprať , navariť , niečo si zašiť , poprípade vybudovať prístrešok v
  lese, založiť oheň atd. ) a nie to ešte brániť svoju vlasť aj rodinu .
  A z národvcov ochotných brániť svoju vlasť sme spravili extrémistov. V obrane
  by sme sa nemali slepo spoliehať na západ , ale dobré susedské vzťahy a
  vyvážená neutrálna politika sú základom bezpečnosti . Nakoľko veľké veci
  si vždy veľmoci rozhodnú sami , a pri jednacom stole sme chýbali a aj budeme.
  Ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  00:48 15.11.2018

  cernakus
  "Území, s jehož "ztrátou" se jejich jestrabi nikdy nesmirili. "

  UZasne - tak polaci sou pro nas hrozbou vuci ktere se musime vymezit, co na tom, ze to polska politicka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  "Území, s jehož "ztrátou" se jejich jestrabi nikdy nesmirili. "

  UZasne - tak polaci sou pro nas hrozbou vuci ktere se musime vymezit, co na tom, ze to polska politicka reprezentace nikdy nedala do sveho slovniku.

  Kdzeto u ruska, kde je stesk po hranicich z dob sssr oficialni politikou kremlu a po srovnatelnem ovladani ehdejsich kolonii...tak rusko pro nas neni hrozbou.

  Uzasna logika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  00:40 15.11.2018

  cernakus
  a proti komu teda poslako zbroji , kdyz ne proti rusku ? Z prohlaseni polaku a jejich vlady jen slysim jen - rusko je hrozba, rusko je hrozba.
  A neslysim nic o tom - je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  a proti komu teda poslako zbroji , kdyz ne proti rusku ? Z prohlaseni polaku a jejich vlady jen slysim jen - rusko je hrozba, rusko je hrozba.
  A neslysim nic o tom - je treba o tom udelat velkopololsko a dobyt cesko, slovensko, pobalti....
  Ale zato od putina nesutale slysim jake ze to byly zlate casy za sssr a jak by bylo pekne to ztracene uzemi dostat zpet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Torong
  21:29 14.11.2018

  @ cernakus:

  Nechtělo by to už aktualizovat důvod, proč je vlastně Polsko špatné? Jste s ním už celkem směšní. Stejně jako těch pár jedinců, kteří sní o připojení Těšínska k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ cernakus:

  Nechtělo by to už aktualizovat důvod, proč je vlastně Polsko špatné? Jste s ním už celkem směšní. Stejně jako těch pár jedinců, kteří sní o připojení Těšínska k Polsku. Já z Těšínska pocházím a jsem Šlonzák. A na rozdíl od tebe vím, že tohle je téma akorát tak pro pár blbečků (a tebe). Uspořádání hranic je jasné od roku 1958 a krom těch pár blbečků (a tebe) nikdo z Poláků ani netuší, že Těšínsko bylo někdy sporné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:17 14.11.2018

  Rusko jasně slíbilo, že bez radaru na nás žádné střely mířit nebudu. No opak je pravdou...
  A co děláme my, jen blbě kecáme jak je to super..
  Co dělají v Polsku, alespoň se snaží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko jasně slíbilo, že bez radaru na nás žádné střely mířit nebudu. No opak je pravdou...
  A co děláme my, jen blbě kecáme jak je to super..
  Co dělají v Polsku, alespoň se snaží vybavit svoji armádu aby mohla odpovědět. Těch pár raket, nikdo zavažné škody neudělá.
  Rakety ani bomby žádnou zemi ještě nedobily(bez atomu)....
  To vždy dělají jen vojáci na zemi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:19 14.11.2018

  "Polsko se stává silným regionálním hráčem". - no bez przesady...
  By być poważnym graczem potrzebujemy dekad - i zmian strukturalnych.

  Ja tego nie widzę - nie z politykami ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Polsko se stává silným regionálním hráčem". - no bez przesady...
  By być poważnym graczem potrzebujemy dekad - i zmian strukturalnych.

  Ja tego nie widzę - nie z politykami pokolenia Tuska i Kaczyńskiego (to nie ta mentalność )

  Kupiliśmy JASSM i ER bo gdy negocjowaliśmy JASSM nie było w ofercie wersji ER...

  Po co takie pociski - cóż zajrzycie na mapę...
  Najlepiej zaznaczcie
  sieć kolejową
  sieć drogową
  i lotniska...

  Wówczas wszystko się wyjaśni...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:32 14.11.2018

  Proc si to ti blbeckove mysli? Protoze s temi Polaky jsou v kazdodennim styku, jezdi tam nakupicat, na vylety, za zabavou (a naopak). Troufnu si rict, ze dosti lidem v MS kraji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proc si to ti blbeckove mysli? Protoze s temi Polaky jsou v kazdodennim styku, jezdi tam nakupicat, na vylety, za zabavou (a naopak). Troufnu si rict, ze dosti lidem v MS kraji bude u zadku jestli se budou klanet Praze nebo Varsave. No .. do toho Polska vedou lepsi cesty..
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  17:25 14.11.2018

  Standa: ta stagnace a existence z podstaty je fakt smutná...

  Standa: ta stagnace a existence z podstaty je fakt smutná...

 • Standa
  17:14 14.11.2018

  Vedle Poláků začínáme už vypadat jako šašci. Máme naprosto promarněné dvě dekády na modernizaci armády. Ono se každý zaklíná, že jsme v NATO. Ano, zatím jsme a zatím NATO existuje. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vedle Poláků začínáme už vypadat jako šašci. Máme naprosto promarněné dvě dekády na modernizaci armády. Ono se každý zaklíná, že jsme v NATO. Ano, zatím jsme a zatím NATO existuje. Stačí během deseti let, aby se zhroutila ekonomika, k moci se dostali "jiní" jedinci, kteří nebudou respektovat mezinárodní právo a jediné, co nám zbude, tak to bude směšná poloarmáda. Pořád platí, že armáda je společně s policií pilířem státní moci. Tam, kde není silná policie a armáda, tam není státní moc (viz. východní Ukrajina). Polsko se stává silným regionálním hráčem.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:39 14.11.2018

  Míša: dobře, máš bod. Aspoň to není úplně blbej argument. Beru:-) Penze by to nepřeválcovalo, ale dává to smysl.

  Míša: dobře, máš bod. Aspoň to není úplně blbej argument. Beru:-) Penze by to nepřeválcovalo, ale dává to smysl.

 • Míša
  14:42 14.11.2018

  @ Danny

  Sice jsem to záměrně chtěl utnout provokací, ale ještě zareaguji. Když se mrkneš na mapu znovu, uvidíš mnou zmíněný Kaliningrad, to není přeci špatný důvod, kdyby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @ Danny

  Sice jsem to záměrně chtěl utnout provokací, ale ještě zareaguji. Když se mrkneš na mapu znovu, uvidíš mnou zmíněný Kaliningrad, to není přeci špatný důvod, kdyby se přidal do územního celku, rusové by putinovi nejspíš odpustili i úplné zrušení penzí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:30 14.11.2018

  Jinak jsem si zvykl, že jsem pravidelně mazán, tak tentokráte od prvních vět zcela oprávněně, tématu jsem se letmo dotkl asi jen v prvním příspěvku. Posledně mi bylo vymazáno více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak jsem si zvykl, že jsem pravidelně mazán, tak tentokráte od prvních vět zcela oprávněně, tématu jsem se letmo dotkl asi jen v prvním příspěvku. Posledně mi bylo vymazáno více se tématu týkající zpráva k Su-57. Ale vadit mi nebude ani zachování těchto plků....
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:18 14.11.2018

  Snad jsi pobral, že to bylo popíchnutí místních pseudovlastneců. Ač politická mapa voleb mi dává za pravdu, přesto je tam menšina, která Zemana nevolila. Ale čekám otevřenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snad jsi pobral, že to bylo popíchnutí místních pseudovlastneců. Ač politická mapa voleb mi dává za pravdu, přesto je tam menšina, která Zemana nevolila. Ale čekám otevřenou nenávist, beru jí. Většinou pramení z nepochopení.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:18 14.11.2018

  Misa:

  Dobré to máš nastavený. Myslím že další diskuze je zbytečná, protože já bych šel bojovat proti Rusovi, kdyby si přišel pro tebe. Jednou jsi můj spoluobčan a i když si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Misa:

  Dobré to máš nastavený. Myslím že další diskuze je zbytečná, protože já bych šel bojovat proti Rusovi, kdyby si přišel pro tebe. Jednou jsi můj spoluobčan a i když si myslím o tobě své, tak prostě mučit tě a tyrat nebude nikdo jiný než ČR.

  Naše postoje jsou tak zcela neslučitelné.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:17 14.11.2018

  Míša: nazvat Bělorusko svazovou republikou, to je dost odvážné tvrzení. Mrkni aspoň na nějaké základní a hlavně aktuální informace: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: nazvat Bělorusko svazovou republikou, to je dost odvážné tvrzení. Mrkni aspoň na nějaké základní a hlavně aktuální informace: https://www.businessinfo.cz/cs...
  I tady na AN byl nedávno článek o prohlubujících se rozporech v Rusko-Beloruských vztazích a Lukašenko opakovaně prohlašuje, že se nezávislosti nevzdá, ani za cenu konfliktu s Ruskem. A Wehrmacht by mohl vyprávět, jak se jim dařilo v běloruských bažinách a lesích honit partyzány.
  Jo, i kdyby každá pobaltská země zabrala týden, tak to už máš tři týdny. Další týdny na upevnění okupační správy, dozásobení jednotek, doplnění ztrát, opravy techniky. Už máš měsíce. Jak by v té době reagovalo Finsko, Norsko, Švédsko? Asi by nenechaly ruské zásobovací konvoje v klidu rozvážet proviant po Baltu, co?
  A Ukrajinci by taky akorát zpívali národní písně a demonstrativně rozšlapávali matrjošky a vůbec rusům nekomplikovali zásobovací koridory přes Bělorusko, že.
  Prostě než by mohlo dojít k nějakému konvenčnímu útoku na Polsko, s cílem ho obsadit, uplynuly by měsíce. A za tu dobu by se asi potenciální budoucí oběť agrese nějak stihla připravit a ve světě by se udála spousta věcí.
  A když se ptáš, co by Poláci získali anexí Těšínska a Oravy, případně dalších sporných kousků území, tak se stačí mrknout do historie, ty důvody, proč o tato územi usilovali dřív, se nezměnily.
  Ale co by Rus získal obsazováním Polska, kromě ukojení svých neovladatelných imperialistických choutek, na které by tady pár diskutérů přísahalo, jak Andrej na zdraví svých dětí, to je mi fakt záhadou.
  A znovu, při pohledu na mapu mi to připadá technicky obtížně proveditelné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:12 14.11.2018

  Jestli myslíš Těšín a Opavu, tak i přes nelibost tamních obyvatel bych je klidně Polsku za druhou polovinu Sněžky i vyměnil a to klidně bez výhružek. Příroda má pro mě větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jestli myslíš Těšín a Opavu, tak i přes nelibost tamních obyvatel bych je klidně Polsku za druhou polovinu Sněžky i vyměnil a to klidně bez výhružek. Příroda má pro mě větší hodnotu, než tamní proruský obyvatelstvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:06 14.11.2018

  Místo argumentů -, šikovní kluci z východu.

  Ještě dodám, že pozitivně Polskou vládu nevnímám, ale to jsem v minulosti taky popsal, že je trochu podobná putinovýmu rusku, bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Místo argumentů -, šikovní kluci z východu.

  Ještě dodám, že pozitivně Polskou vládu nevnímám, ale to jsem v minulosti taky popsal, že je trochu podobná putinovýmu rusku, bez ambicí někoho obsadit.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:02 14.11.2018

  Misa:

  Území, s jehož "ztrátou" se jejich jestrabi nikdy nesmirili.

  Rozpad nato nehrozí. Nestal se ani při konfliktu Řecka a Turecka, nenastane kvůli bezvýznamné Cecne(cechii, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Misa:

  Území, s jehož "ztrátou" se jejich jestrabi nikdy nesmirili.

  Rozpad nato nehrozí. Nestal se ani při konfliktu Řecka a Turecka, nenastane kvůli bezvýznamné Cecne(cechii, American nerozlišuje).
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:50 14.11.2018

  "Náklonnost" a do "". Ale chyb v rychlém sledu nasekám mnohem více.

  "Náklonnost" a do "". Ale chyb v rychlém sledu nasekám mnohem více.

 • Míša
  13:46 14.11.2018

  @cernakus

  Pojď si přivydělat drobné: Co by konfliktem s námi nyní Poláci mohli získat?

  Mým pohledem, rozrušení paktu, obratem náklonost ruska, který má na jeho území svý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @cernakus

  Pojď si přivydělat drobné: Co by konfliktem s námi nyní Poláci mohli získat?

  Mým pohledem, rozrušení paktu, obratem náklonost ruska, který má na jeho území svý zájmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:43 14.11.2018

  Misa:

  Pokud cehun věří psonkovi, které nás za posledních sto let napadal nejvíce ze všech sousedů, nejdurazneji trvá na ochraně menšin u nás a sám naše krajany popolstil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Misa:

  Pokud cehun věří psonkovi, které nás za posledních sto let napadal nejvíce ze všech sousedů, nejdurazneji trvá na ochraně menšin u nás a sám naše krajany popolstil násilím, tak je to blbecek. Neříkám buďme k nim nepřátelsti, ale buďme před nimi na pozoru. Pokud nám od někoho opravdu hrozí vojenské nebezpečí, jsou to jedině oni.

  Jinak pokud uznávás běloruského vazala ruska , jistě uznávás i naše vazalstvi vůči USA či?
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:25 14.11.2018

  @danny

  Bělorusko je vazal, takže defackto svazová země současné rf. Proto jí bereme jak? Přesně tak!

  Lotyši a Litevci jsou sice lehce posílený našimi armádami, ale stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @danny

  Bělorusko je vazal, takže defackto svazová země současné rf. Proto jí bereme jak? Přesně tak!

  Lotyši a Litevci jsou sice lehce posílený našimi armádami, ale stejně by padli do týdne, v konveční válce a měli by roli pouhého "zátarasu" do Polska a Kaliningrad by věc pouze posílil. Je moudré, že se Polsko snaží posilovat armádu, chtějí-li zajistit kompaktnost aliance a zajistit tak svojí svobodnou existenci.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:13 14.11.2018

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může hodit z různých důvodů.
  Jen mě vždycky při čtení těch ohnivých diskusí o tom, jestli nás rusák obsadí nebo neobsadí zaráží nízká úroveň znalostí zeměpisu. Většina lidí se není schopná mrknout do mapy a uvědomit si, že s Polskem sousedí fakt jen ten Královec a že mezi polskou hranicí a hranicí RF je Pobaltí, Bělorusko, Ukrajina a že SSSR s hranicí v Čiernej nad Tisou už třicet let neexistuje.
  To samé se obvykle vyskytuje v diskusích o Jemenu, kde všichni věří na mantru zásobování povstalců Iránem a nikdo se nenamáhá podívat na mapu a vysvětlit, jak k tomu asi tak dochází.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:13 14.11.2018

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může hodit z různých důvodů.
  Jen mě vždycky při čtení těch ohnivých diskusí o tom, jestli nás rusák obsadí nebo neobsadí zaráží nízká úroveň znalostí zeměpisu. Většina lidí se není schopná mrknout do mapy a uvědomit si, že s Polskem sousedí fakt jen ten Královec a že mezi polskou hranicí a hranicí RF je Pobaltí, Bělorusko, Ukrajina a že SSSR s hranicí v Čiernej nad Tisou už třicet let neexistuje.
  To samé se obvykle vyskytuje v diskusích o Jemenu, kde všichni věří na mantru zásobování povstalců Iránem a nikdo se nenamáhá podívat na mapu a vysvětlit, jak k tomu asi tak dochází.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  12:44 14.11.2018

  @cernakus

  Je vidět, že již schází argumenty, když blbečstvo apod. častování. Škoda, tohle ani ty kopějky již nazaslouží.

  @cernakus

  Je vidět, že již schází argumenty, když blbečstvo apod. častování. Škoda, tohle ani ty kopějky již nazaslouží.

 • cernakus
  12:21 14.11.2018

  Rimr

  Jenže ruksak je prevalcuje jak nic. Skopcak jim utne dotace a pojdou hlady. Takže provokace vůči těmto banditum budou v soft power rovině maximálně.

  Ovšem jsou tu země, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rimr

  Jenže ruksak je prevalcuje jak nic. Skopcak jim utne dotace a pojdou hlady. Takže provokace vůči těmto banditum budou v soft power rovině maximálně.

  Ovšem jsou tu země, se kterými nemaj doresenou historii a šance těch zemi, že se za ně někdo postaví je mizivá.

  Ja mám na severní Moravě příbuzné. Nechci tam jezdit do psonkova jen proto, že si zdejší blbecstvo mysli, ze bezvýznamný Polák si troufne na medvěda a Orlicí a náš nechá být protože... Protoze vlastně proč?
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:58 14.11.2018

  To bylo určeno Míšovi, Lubjanka mě předběhla :)

  To bylo určeno Míšovi, Lubjanka mě předběhla :)

 • RiMr71
  11:57 14.11.2018

  ...smůla je, že nemalá část národa je bude vítat jako "osvoboditele"...
  Mnichov a zbabělost Benešea následné historické události nám zlomily vaz, třetina národa by to i chtěla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...smůla je, že nemalá část národa je bude vítat jako "osvoboditele"...
  Mnichov a zbabělost Benešea následné historické události nám zlomily vaz, třetina národa by to i chtěla změnit, ale v té "proklaté demokracii" nemá v přetlačované proti další třetině které je všechno jedno a další třetině která otevřeně kolaboruje a volí a obdivuje mafiány právě proto, že to jsou mafiáni a "umí v tom chodit" žádnou šanci. Bohužel. Snad to zub času aspoň trochu přebere, ani ta proruská zombie na Hradě tu nebude věčně (vlastně se divím jka dokáže ještě poměrně srozumitelně papouškovat to, co má v notičkách od svého řídícího důstojníka, klobouk dolů!).

  Že bych Poláíky úplně žral se říct nedá, ale jsou sebevědomější, víc si váží svého národa. A jsou odhodlaní ho bránit před Ruskem a přitom se nerozpakují skopčáka dráždit požadavky na reparace za 2. sv. Jasně, jsou nafoukaní a a ty jejich "koncepce" jsou všelijaké. ALe ve srovnání s tím naším zbabělým veksláckým panoptikem (bez ohledu na politickopu příslušnost) jim můžeme jen závidět.
  _________________________________

  "za 1,8 miliardy dolarů, tj. 472 milionů dolarů." - to je nějaký divný přepočet, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  11:50 14.11.2018

  Možná by zdejší RAZove měli přemýšlet proti komu opravdu tak intenzivně Polsko zbrojí. Rusko to opravdu není (samozřejmě pokud Polsko nechce nést prapor zkázy světa, tu je u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Možná by zdejší RAZove měli přemýšlet proti komu opravdu tak intenzivně Polsko zbrojí. Rusko to opravdu není (samozřejmě pokud Polsko nechce nést prapor zkázy světa, tu je u kacinskeho klidně možné).

  Je třeba začít zbrojí též, asymetrický vůči Polsku. Jen tak pro sichr.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  11:37 14.11.2018

  misa
  to vis, jak sveho casu potrebovali frantici vic dukazu o nebepzpeci, az se jim nakonec fricove promenadovali v parizi. Tak holt dnesni zaslepenci asi potrebuji aby se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  misa
  to vis, jak sveho casu potrebovali frantici vic dukazu o nebepzpeci, az se jim nakonec fricove promenadovali v parizi. Tak holt dnesni zaslepenci asi potrebuji aby se putinovci promenadovali v blave, praglu a jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:55 14.11.2018

  Je zvláštní, jak za život můžu některé věci přehodnotit, nebyl jsem zastánacem PRO radaru v Brdech. Onehdy mi to připadalo vůči východu fakt nefér. Přesto jsem nyní i pro útočné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je zvláštní, jak za život můžu některé věci přehodnotit, nebyl jsem zastánacem PRO radaru v Brdech. Onehdy mi to připadalo vůči východu fakt nefér. Přesto jsem nyní i pro útočné rakety MRBM( vím, že to nebude reálné) na našem území i přes rizika, která to nese. Kdopak mi zde dával nálepku sluníčkář?

  Z toho logicky plyne, že Polsko v tomto plně chápu i přes nelibost k jejich politice, kterou vedou, ale společný nepřítel je naprosto jasný. Škoda, že zde je tak provýchodní nálada, která neumí chápat výhružky východu, jako vážné ohrožení.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:48 14.11.2018

  Trochu mě překvapila cena JASSM-ER. 2,8 mio za samotnou střelu, pokud veškerá systémová integrace a zázemí zahrnuje již částka za JASSM není úplně málo.
  Druhá věc, které úplně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu mě překvapila cena JASSM-ER. 2,8 mio za samotnou střelu, pokud veškerá systémová integrace a zázemí zahrnuje již částka za JASSM není úplně málo.
  Druhá věc, které úplně nerozumím, tak proč Polsko vlastně kupovalo JASSM. Nebylo by při těchto počtech levnější zavést jen výkonnější ER?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:15 14.11.2018

  Smlouva se týká střel i nosičů, ale jen ze země odpalovaných. A pokud si někdo jiný než USA a Rusko vyvinou vlastní raketu, ničím neporušuje. To je také důvod, proč by mělo dojít k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Smlouva se týká střel i nosičů, ale jen ze země odpalovaných. A pokud si někdo jiný než USA a Rusko vyvinou vlastní raketu, ničím neporušuje. To je také důvod, proč by mělo dojít k jednání o nové smlouvě, protože tu jaksi chybí minimálně Čína...

  Slovensko by si JASSM klidně koupit mohlo, ale ČR by k ničemu nebyly, protože je nemá čím nosit – Gripen je neumí. Buď bychom museli zaplatit jejich integraci (pokud by ji vůbec administrativa USA povolila) nebo bychom museli koupit německé KEPD 350, což také není špatná varianta (měla by být výkonově mezi původní JASSM a ER). Nicméně co se letectva týče, oba státy by především měly nakoupit dostatek AA střel...
  Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  09:14 14.11.2018

  Tak určitě výborný tah Polska a ohromný skok vpřed v obranyschopnosti, v odstrašení nepřítele.
  Petrohrad i Moskva budou teoreticky v dostřelu, takže až budou Rusové klasicky při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak určitě výborný tah Polska a ohromný skok vpřed v obranyschopnosti, v odstrašení nepřítele.
  Petrohrad i Moskva budou teoreticky v dostřelu, takže až budou Rusové klasicky při sebemenší příležitosti hrozit že ten a ten může být potenciálním cílem, tak můžou Poláci jen tak utrousit že potenciálním cílem může být i fasáda Kremlu :)
  Proč by při současné stále rostoucí ekonomické síle Polska, si Poláci v dalších 15 letech nemohli koupit 2 ponorky s Tomahawky? Nevidím to jako problém
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:44 14.11.2018

  Akurat okręty podwodne z rakietami to przykład jak lobbing wielkich koncernów potrafi "manipulować" by wykreować "sztuczne potrzeby"

  Pociski na okrętach podwodnych to pomysł ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Akurat okręty podwodne z rakietami to przykład jak lobbing wielkich koncernów potrafi "manipulować" by wykreować "sztuczne potrzeby"

  Pociski na okrętach podwodnych to pomysł Francuzów którzy koniecznie chcieli sprzedać Scorpene i liczyli że skoro jako jedyny producent okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnych mają takie pociski to po prostu zdobędą kontrakt...

  Kampania lobbystów się udała - ale tylko w połowie...
  Przekonano opinia publiczna o potrzebie wyposazenia okrętów w pociski...
  Przekonano polityków...

  Ale tu pojawił sie problem...
  Konkurencja nie śpi... I już odpowiednie słuzby zadbał aby to nie był MdCN
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  08:15 14.11.2018

  Ač některé Polské zbrojní tendry jsou mimo realitu a souvisí s Polskou touhou stát se velmocí, ovšem ekonomicky a politicky nepodloženou např. Ponorky s tomahawky....
  Nákup ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ač některé Polské zbrojní tendry jsou mimo realitu a souvisí s Polskou touhou stát se velmocí, ovšem ekonomicky a politicky nepodloženou např. Ponorky s tomahawky....
  Nákup systémů Patriot a toto výrazné řekl bych už strategické zvýšení schopností jejich letectva je velice dobrá reflexe současné situace, moc pěkmé a doufám že i AČR si vezme příklad a samozřejmě naše politická reprezentace, je to i výrazné posílení vojenské síly a vlivu východní Evropy a pro nás by mělo být ostudou, že to všechno necháváme jen na bedrech Polska
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:00 14.11.2018

  asdf

  ohladom tej zmluvy. Nestudoval som ju, ale ak som si to dobre poskladal z informaci co som kde tu zachytil tak 500 km je limit pre zmluvne strany a 300 km pre predaj druhej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf

  ohladom tej zmluvy. Nestudoval som ju, ale ak som si to dobre poskladal z informaci co som kde tu zachytil tak 500 km je limit pre zmluvne strany a 300 km pre predaj druhej strane na prostriedky predavane zmluvnymi stranami. Vychadzam, z obmedzenia o ktorom sa pisalo v pripade exportnej verzie ukrajinskeho raketoveho systemu podobneho Iskanderu kde pre ukrajinu je limit 500 km a pre export saudom 300 km.

  Samozrejme zvysne staty si mozu vyvinut ci predavat aj systemy s vyssim dosahom
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:58 14.11.2018

  No nasiel som rakety zem-zem s dostrelom vecsim ako 500 km.

  Napr. cina DF-21 dostrel 2000 km
  http://www.military-today.com/...

  juzna kore Hyunmoo 2C dostrel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No nasiel som rakety zem-zem s dostrelom vecsim ako 500 km.

  Napr. cina DF-21 dostrel 2000 km
  http://www.military-today.com/...

  juzna kore Hyunmoo 2C dostrel 800 km
  http://www.military-today.com/...

  india Prithvi III dostrel 600 - 750 km
  http://www.military-today.com/...

  india Shaurya dostrel 700 -1900 km
  http://www.military-today.com/...
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:35 14.11.2018

  M.d@k > b) je spravne. Ta zmluva sa tyka len rakiet zem - zem. Takze kebyze chce tak aj Slovensko moze kupit strely JASSM-ER, nic by tym neporusilo.

  Este nie som si isty, ci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  M.d@k > b) je spravne. Ta zmluva sa tyka len rakiet zem - zem. Takze kebyze chce tak aj Slovensko moze kupit strely JASSM-ER, nic by tym neporusilo.

  Este nie som si isty, ci nahodou ta zmluva o zakaze rakiet zem-zem s doletom nad 500 km nezavezuje len USA a Rusko. Takze pokial by Slovensko kupilo rakety zem - zem s doletom vecsim ako 500 km a vlastne by tym nic neporusilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  00:13 14.11.2018

  Nie - JASSM to:
  - pocisk lotniczy
  - ma mniejszą niż 500 kg głowice bojową...

  Tak wiec w żadnym aspekcie nie podlega takim regulacją...

  Nie - JASSM to:
  - pocisk lotniczy
  - ma mniejszą niż 500 kg głowice bojową...

  Tak wiec w żadnym aspekcie nie podlega takim regulacją...

 • M.d@k
  23:14 13.11.2018

  Nechci být za štouru, ale není výroba té ER verze náhodou porušením té smlouvy o raketách středního doletu? Modří ji teď chtějí vypovědět, protože ji prý červení porušují, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechci být za štouru, ale není výroba té ER verze náhodou porušením té smlouvy o raketách středního doletu? Modří ji teď chtějí vypovědět, protože ji prý červení porušují, ale zrovna tohle vypadá, že modří mají úplně stejně máslo na hlavě. Nebo se smlouva týkala jen raket země - země?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:54 13.11.2018

  Z jedné stany nám tohle přijde divné až přehnané. Z druhé strany ty rakety z Kalingradu mířící na nás(je) jsou fakt.

  Asi jsme si na to prostě zvykli, že nás má někdo za skvělou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Z jedné stany nám tohle přijde divné až přehnané. Z druhé strany ty rakety z Kalingradu mířící na nás(je) jsou fakt.

  Asi jsme si na to prostě zvykli, že nás má někdo za skvělou střelnici.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:53 13.11.2018

  sa
  wow, takze ty rikas ze putin respektuje cizi uzemi ?
  ukrajina - krym+novorusko, gruzie, moldavie rikaji ze ne.

  sa
  wow, takze ty rikas ze putin respektuje cizi uzemi ?
  ukrajina - krym+novorusko, gruzie, moldavie rikaji ze ne.

 • Gibon
  21:41 13.11.2018

  Flader: mozno by sme sa mali tiez spamatat. A nasi ceski priatelia rovnako.

  Flader: mozno by sme sa mali tiez spamatat. A nasi ceski priatelia rovnako.

 • sanityangel1
  21:33 13.11.2018

  Czertiku, najdi v sobe silu a rekni drogam ne! Rozezira Ti to mozek.

  Czertiku, najdi v sobe silu a rekni drogam ne! Rozezira Ti to mozek.

 • Czertik
  19:03 13.11.2018

  A ty se jim divis ? Mit za souseda rusa neni zadny med. Byt od jeho hlavnich sil te deli ukrajina, ale jak putinek sam potvrdil - hranice cizich statu ho nezajimaji.

  A ty se jim divis ? Mit za souseda rusa neni zadny med. Byt od jeho hlavnich sil te deli ukrajina, ale jak putinek sam potvrdil - hranice cizich statu ho nezajimaji.

 • Flader
  18:11 13.11.2018

  Tak teda poľské letectvo riadne posilňuje schopnosti.

  Tak teda poľské letectvo riadne posilňuje schopnosti.