Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

První čtyři střely JASSM pro výcvikové účely polské letectvo získalo v březnu 2017; větší foto / kapitán Krzysztof Nanus

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). V prosinci 2016 došlo k druhé objednávce pokročilejších střel AGM-158B JASSM-ER (JASSM-Extended Range). Polský web Dziennik Zbrojny v nejnovějším článku shrnul všechna známá fakta o tomto utajovaném programu polského letectva.

AGM-158A JASSM

Střela JASSM slouží k ničení důležitých cílů na vzdálenost až 370 km. Navigační systém využívá inerciální a satelitní navigaci a je odolný proti prostředkům radioelektronického boje. V konečné fázi útoku se dostává ke slovu infračervené čidlo s pozorovacím úhlem 12°, které zajišťuje rozpoznání cíle a bodové navedení střely. Destrukci cíle provádí bojová hlavice o hmotnost 423 kg. Americké letectvo (USAF) první JASSM zavedlo v roce 2001.

Varšava začala mluvit o nákupu střel s plochou dráhou letu v roce 2013. Kromě JASSM se zvažovaly evropské střely Storm Shadow nebo KEPD 350. Polsko nakonec v roce 2014 uzavřelo s americkou agenturou DSCA (Defense Security Cooperation Agency) dohodu o potenciální dodávce 40 střel JASSM (včetně dalších dvou cvičných a čtyř testovacích střel), a to v rámci podmínek programu o prodeji vojenského materiálu FMS (Foreign Military Sales). Americký Kongres odsouhlasil prodej JASSM do Polska v říjnu 2014 a ještě ve stejném roce došlo k podpisu finální dohody.

FMS poskytuje právní rámec pro prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Díky FMS zahraniční vláda nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou vládou přes agenturu DSCA. Výhodou FMS je zejména rychlost dodávek a nízká cena dané tím, že americká vláda u výrobce získává množstevní slevu na zbraně i služby (viz dále).

Společně s nutnou úpravou softwarového vybavení všech 48 polských F-16 (na verzi M6.5), modernizací střeleckých kontejnerů Sniper, nákupem náhradních dílů, školením a logistickou podporou program JASSM přišel podle webu Dziennik Zbrojny Varšavu na 250 milionů dolarů. DSCA přitom uváděla maximální částku 500 milionů dolarů.

Za zmínku stojí, že nové softwarové vybavení M6.5 umožňuje polským F-16 používat nejnovější zbraně (např. poslední varianty střel Sidewinder a AMRAAM), nejnovější datalinky nebo poslední prostředky radioelektronického boje.

Podle dohody v březnu 2016 jedna polská stíhačka F-16 (číslo 4040) odletěla do Spojených států na základnu Edwards v Kalifornii, kde podstoupila proces modernizace softwaru na verzi M6.5 a integraci střel JASSM.

První čtyři střely JASSM polské letectvo obdrželo na začátku roku 2017 a celý proces modernizace polských F-16 skončí do konce roku 2019. Dodávky všech 40 střel JASSM proběhnnou ještě v letošním roce. V každém případě již nyní první vylepšené polské F-16 se střelami JASSM dosáhly počátečních operačních schopností.

Polské JASSM pocházejí z 12. až 14. výrobní série střel JASSM a JASSM-ER, které jsou vyráběny letech 2014 až 2019. Celkově v tomto období vznikne 436 střel JASSM a 380 střel JASSM-ER pro americké, polské (40 ks JASSM) a finské letectvo (50 ks JASSM). Od 15. výrobní série se přitom budou vyrábět už jen verze s prodlouženým doletem AGM-158B JASSM-ER. Hromadná společná výroba (pří výsledné nižší ceně) střel JASSM pro americké, polské a finské letectvo je ukázkovým příkladem výhod FMS.

Ač harmonogram dodávek a další podrobnosti programu JASSM (i JASSM-ER) jsou ze strany polského ministerstva obrany utajovány, Dziennik Zbrojny vypátral harmonogram dodávek na základě veřejných rozpočtových dokumentů USAF pro fiskální rok 2019.

AGM-158B JASSM-ER

JASSM-ER má nový proudový motor a dolet 1000 km. Střela je nově vybavená obousměrným datalinkem, který mimo jiné umožňuje změnu cíle v průběhu letu nebo aktualizovat polohu mobilního cíle (například mobilní systémy protivzdušné obrany). Malosériová výroba JASSM-ER začala v roce 2011.

Stejně jako v případě JASSM je nákup JASSM-ER prováděn dle zásad FMS. Polská armáda DSCA požádala o dodávky 70 střel JASSM-ER, dvou výcvikových a čtyř testovacích střel, o další softwarový upgrade F-16 a o provozní podporu (náhradní díly, přípravky, kontrolní přístroje, atd). Souhlas Kongresu s dodávkami polských JASSM-ER byl udělen v prosinci 2016 a ve stejném měsíci byla podle polského webu zřejmě podepsána konečná dohoda.

Cena za dodávky 70 střel a veškerého příslušenství dosahuje 200 milionů dolarů. Zdá se, že podstatné investice do provozního zázemí a modernizace F-16 se udály již při dodávkách původních JASSM, takže v druhém případě (i přes větší počet objednaných střel) Varšava zaplatí méně.

Dodejme, že podle jiného zdroje v letech 2016 až 2017 polské letectvo objednalo neurčitý počet střel JASSM-ER, střel vzduch-vzduch AIM-9X a AIM-120C za 1,8 miliardy dolarů, tj. 472 milionů dolarů.

Je třeba si také uvědomit, že v současné době jsou JASSM-ER integrovány pouze na americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. USAF integruje JASSM-ER na letouny F-15E, F-16 a B-2 Spirit až v roce 2020. Polsko se navíc stane vůbec prvním zahraničním uživatelem JASSM-ER.

Není ale stále jasné, zda Polsko získá skutečně 70 střel JASSM-ER. Tento počet představuje maximální počet schválený DSCA a samotné polské ministerstvo obrany počet střel (a ani harmonogram dodávek) nekomentuje. Podle polského webu letectvo získá (dle rozpočtových dokumentů USAF) minimálně 40 střel JASSM-ER v roce 2021 a zřejmě dalších 30 střel JASSM-ER o rok či dva později.

V každém případě Polsko zavádí do své výzbroje unikátní zbraňový systém schopný na vzdálenost 1000 km ničit vysoce důležité a prioritní cíle, jako jsou pozice protivzdušné obrany a raketových vojsk, radiolokační stanice, komunikační a velitelská centra, klíčové prvky dopravní infrastruktury (dálniční a železniční mosty), elektrárny, atd.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk

Na polském vojenském veletrhu MSPO 2018 bylo podruhé vystaveno vyvíjené polské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Borsuk (česky Jezevec) od firmy Huta Stalowa Wola (HSW). Klíčovou součástí vozidla je polský bezosádkový bojový modul ZSSW-30 (Zdalnie Sterowany System Wieżowy 30).

Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k výrobě polských kamikaze dronů Warmate. Ukrajinci budou drony montovat z polských dílů a nasadí je do bojů na východě Ukrajiny.

Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jedním z hlavních témat bylo zřízení trvalé americké vojenské základny v Polsku. Varšava je přitom ochotna se významně finančně podílet na výstavbě a provozu základny.

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu na modernizaci tanků T-72 a bitevních vrtulníků Mi-24. Do konce příštího roku polské ministerstvo obrany rovněž vybere finální podoby vylepšených T-72 a Mi-24 a uzavře příslušné smlouvy. Polské T-72 tak zůstanou pravděpodobně v provozu až do roku 2040.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 6
 • Lukas
  18:22 15.11.2018

  Zabawnie się czyta "straszenie" PL która zaatakuje Czechy...

  Ja rozumiem niechęć do PL, ale na prawdę wieskzym zagrożeniem dla Pragi jest Warszawa?
  Nie Berlin?

  Po co mielibyśmy bawić się w "budowę imperium" anektując czeski Cieszyn?
  Naprawdę - jest to ciekawe...
  A podobno to Polacy są irracjonalni i pełni uprzedzeń...

  Tak, "zbroimy się" przeciwko Rosji?
  Dlaczego - bo jesteśmy w NATO ...
  Niemcy też - więc jesteśmy "sojusznikami"
  A Rosja nie jest w NATO - nie jest członkiem sojuszu w którym jesteśmy...
  Jest też najsilniejszym państwem poza sojuszem, z którym graniczymy...

  Chcesz pokoju - szykuj się do wojny...
  A ta garść rakiet nie jest po to by strzelać w Kreml, tylko po to by rosyjscy generałowie w planach musieli uwzględnić ochronę kilkudziesięciu ważnych obiektów w promieniu do 1000 km od granic PL...

  To jest problem... Problem który generuje koszty... (Bez tych rakiet Rosjanie nie musieliby chronić tych obiektów )

  I oto chodzi w kreowaniu "zdolności"

 • tryskac
  15:58 15.11.2018

  Pozeral som zbežne materiál Dsca a nenašiel som zmienku o JASSM. V zásade pre krajinu ako Slovensko by bola podobná kategória zbraní zbytočná, keďže by pre ne neexistoval cieľ. Jediný výsledok,ktore by podobný systém spôsobil, by bol rast nervozity, keďže ide o primárne útočnú zbraň. Preto boli na nátlak USA zrušené ss23, ktoré boli v Martine v počte 6ks.

 • Hyena
  12:58 15.11.2018

  Nevie niekto ci sa pri nakupe F-16 u nas nepocita aj s nakupom par kusov JASSM?

 • Míša
  10:09 15.11.2018

  @Torong

  Všimni si, že územní spory, které již neexistují , zde rozjel známý trojský(ruský) kůň. Jenže když se hádáš na život a.... s "chytrolínem", tak povolíš a věc zesměšníš. Tím chci ukázat na fakta, jak hloupý a nesmyslný téma to bylo. K čemu střely slouží jsem popsal v prvním příspěvku a pak již šlo jen ztrapnit sebe a cernakuse a jeho tupý téma. Pokud nedojde k rozpadu Eu, jak mnozí usilují, nikdo nebude rozporovat územní celky Evropy. Takže ani Sněžka, ani Těšín, rozumíme?

 • darkstyle
  10:01 15.11.2018

  Cernakus a spol

  Chce po nas, aby sme sa zamyslali proti komu Polsko zbroji a podsuva nam myslienku, ze mame zacat aj my,vy proti Polsku..

  No proti nam,vam to asi nebude - lebo strela schopna zasiahnut 1000km je naco polsku, ked cesko take dlhe nie a toboz siroke..
  Patrioti by im boli naco proti cesku ked realne do tohto roku nema Cesko lepsie ani stihacky ani moznosti ako zasiahnut polsko raketometami a na tie co mame,mate by stacil shorad..

  Polsko by len poctom starej nemodernizovanej techniky porazilo cesku armadu, bez ohladu ci by sa nam to pacilo alebo nie.. a ono ju ma modernizovanu..
  Takze bludy o budovani asymetrie si treba nechat prejst hlavou..

  A ako by ste si pan cernakus predstavili tu asymetriu?
  len tak cvicne, dajte nejaky zmysluplny napad.

  Polsko je tak bohate, ze by si nas mohlo kupit. Pozrite kolko polskych podnikov je vo velkosti CEZ a pododne.. Staci si pozriet krizu okolo 2008-9, ked Polsko malo najnizsi pokles HDP v europe - dokonca ani pokles nemalo, ale stagnovalo dokym ostany klesali.. Preco asi..

 • Clanek
  09:21 15.11.2018

  Polakum nezbyva nez k nakupu poblahoprat. 1000km dolet a "ostrelovani" Moskvy bych sem vubec netahal. Vzhledem k tomu, ze jde o konvencni zbrane to zadneho Rusa stejne nevydesi. Je ale fajn mit hracku s kterou muzou postrelovat stanoviste PVO, seskupiste techniky, dopravni uzly atd. 110 kousku (probuh doufam ze ne v jednom skladu) uz naseka solidni skodu (treba ACR by s tim sla vymazat asi komplet :D) a dava Polakum zase jine moznosti. Cena, inu, prepoctena na kus je docela smutna, ale na druhou stranu (a i prez nekonecne presvedceni nekterych zde, ze systemova cena si s cenou za kus techniky skoro rovna jest) brano jako "cena za schopnost" mi to nic nesmyslne neprijde, naopak.
  V pripade OS SR jasny overkill, v pripade ACR nejspis taky (i kdyz verim, ze ACR ma na to provozovat 2 letky nadzvuku a dalsi 2 letky bitevniku), ale i tohle je smer kterym bychom se meli vydat. Byt schopen pusobit presnou munici na cile radove sto km daleko by jednoduse mela byt schopnost, kterou by nase letectvo melo vladnout. Samozrejme spolu s adekvatnimi prostredky pruzkumu (imho nejvetsi bolest Polaku).

 • theo
  04:13 15.11.2018

  Putin nikdy netvrdil , že chce niečo naspať . Opakovane tvrdil , že rozpad SSSR
  bol tragédiou pre SSSR . Je to rozpad veľmoci so všetkými dôsledkami , ktoré
  z toho vyplývali . Poliaci sa za Pilsutského správali dosť blbo k okolitým krajinám.
  Kto napadol rozpadajúcesa rusko . Kto po mníchovskej zrade zabral územia v ČSR.
  Kto mal prvý pakt s Hitlerom a bolo mu to prd platné . Pre dnešnú RF sme
  zaujímavý len ako klient , ktorý pravidelne platí za suroviny . Jediné , čo RF trápi
  je rozšírenie NATO až k jeho hraniciam . Jednoducho za koľko minút budú rakety
  v Moskve . A s tým , že sme obidve krajiny v Nato , tak celá infraštruktúra
  letiská , sklady atd. sú legitímnym cieľom . Vy si myslíte , že Nato neplánuje to isté.
  Za existencie VŽ bolo plánované nasadenie JZ Natom aj na vlastnom území /NSR/ ,
  lebo inak by tie kolóny tankov nezastavili . A pre nás je akákoľvek infraštruktúra
  PRO na našich územiach životne nebezpečná , nakoľko bude pri prípadnom
  konflikte ničená ako prvá. A k Bielorusku , neprežilo by bez podpory RF . Len
  si spočítajte . Lacná ropa a plyn , finančné pôžičky atd. Lukašenko je had , ktorý
  chce byť akože zadobre so západom , aby následne vydieral RF . V prípade
  problémov z Bieloruskom to RF nenechá už z existenčných dôvodov zájsť tak
  ďaleko ako na UKr . Či je to OK , no nie je . Ale ak bude ohrozená samotná
  existencia RF je ochotná použiť aj Jadro a tam už končí sranda .
  Poliaci sú sice hrdý národ , ale nepoučili sa z histórie . Západ ich potrebuje len
  ako odbytisko pre tovar a následne ako bojisko pri prípadnom strete s RF , aby
  ochránil vlastné krajiny . Na nás im prd záleží - mníchov 2.0 bude kedykoľvek
  sa im hodí a čím skôr si to Poliak uvedomí , tým lepšie . Aký je rozdiel medzi
  komoušským nárazníkovým a demokratickým nárazníkovým pásmom , áno
  máme slobodu zobrať si úver , žiť na dlh a zadlžovať a naše vnúčence a robiť
  otrokov pre nemca do 65 ktorý sa samozrejme dožijeme . AH by plesal blahom
  čo Nemecko dosiahlo bez jedinej guľky , a ešte si tu krochkáme blahom.
  A ešte jedna -
  Viete čo je najväčšia výhoda členstva v Nato - Nato zatiaľ nebombilo členskú
  krajinu , tak preto máme ešte pocit bezpečia.
  Zničili sme si armády a nahradili ich expedičnými zbormi . Zrušili sme si povinnú
  vojenskú službu a vyrastajú nám ročníky , ktoré nie sú schopné sa o seba
  postarať (vyprať , navariť , niečo si zašiť , poprípade vybudovať prístrešok v
  lese, založiť oheň atd. ) a nie to ešte brániť svoju vlasť aj rodinu .
  A z národvcov ochotných brániť svoju vlasť sme spravili extrémistov. V obrane
  by sme sa nemali slepo spoliehať na západ , ale dobré susedské vzťahy a
  vyvážená neutrálna politika sú základom bezpečnosti . Nakoľko veľké veci
  si vždy veľmoci rozhodnú sami , a pri jednacom stole sme chýbali a aj budeme.
  Ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku.

 • Czertik
  00:48 15.11.2018

  cernakus
  "Území, s jehož "ztrátou" se jejich jestrabi nikdy nesmirili. "

  UZasne - tak polaci sou pro nas hrozbou vuci ktere se musime vymezit, co na tom, ze to polska politicka reprezentace nikdy nedala do sveho slovniku.

  Kdzeto u ruska, kde je stesk po hranicich z dob sssr oficialni politikou kremlu a po srovnatelnem ovladani ehdejsich kolonii...tak rusko pro nas neni hrozbou.

  Uzasna logika.

 • Czertik
  00:40 15.11.2018

  cernakus
  a proti komu teda poslako zbroji , kdyz ne proti rusku ? Z prohlaseni polaku a jejich vlady jen slysim jen - rusko je hrozba, rusko je hrozba.
  A neslysim nic o tom - je treba o tom udelat velkopololsko a dobyt cesko, slovensko, pobalti....
  Ale zato od putina nesutale slysim jake ze to byly zlate casy za sssr a jak by bylo pekne to ztracene uzemi dostat zpet.

 • Torong
  21:29 14.11.2018

  @ cernakus:

  Nechtělo by to už aktualizovat důvod, proč je vlastně Polsko špatné? Jste s ním už celkem směšní. Stejně jako těch pár jedinců, kteří sní o připojení Těšínska k Polsku. Já z Těšínska pocházím a jsem Šlonzák. A na rozdíl od tebe vím, že tohle je téma akorát tak pro pár blbečků (a tebe). Uspořádání hranic je jasné od roku 1958 a krom těch pár blbečků (a tebe) nikdo z Poláků ani netuší, že Těšínsko bylo někdy sporné.

Stránka 1 z 6