Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

První čtyři střely JASSM pro výcvikové účely polské letectvo získalo v březnu 2017; větší foto / kapitán Krzysztof Nanus

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). V prosinci 2016 došlo k druhé objednávce pokročilejších střel AGM-158B JASSM-ER (JASSM-Extended Range). Polský web Dziennik Zbrojny v nejnovějším článku shrnul všechna známá fakta o tomto utajovaném programu polského letectva.

AGM-158A JASSM

Střela JASSM slouží k ničení důležitých cílů na vzdálenost až 370 km. Navigační systém využívá inerciální a satelitní navigaci a je odolný proti prostředkům radioelektronického boje. V konečné fázi útoku se dostává ke slovu infračervené čidlo s pozorovacím úhlem 12°, které zajišťuje rozpoznání cíle a bodové navedení střely. Destrukci cíle provádí bojová hlavice o hmotnost 423 kg. Americké letectvo (USAF) první JASSM zavedlo v roce 2001.

Varšava začala mluvit o nákupu střel s plochou dráhou letu v roce 2013. Kromě JASSM se zvažovaly evropské střely Storm Shadow nebo KEPD 350. Polsko nakonec v roce 2014 uzavřelo s americkou agenturou DSCA (Defense Security Cooperation Agency) dohodu o potenciální dodávce 40 střel JASSM (včetně dalších dvou cvičných a čtyř testovacích střel), a to v rámci podmínek programu o prodeji vojenského materiálu FMS (Foreign Military Sales). Americký Kongres odsouhlasil prodej JASSM do Polska v říjnu 2014 a ještě ve stejném roce došlo k podpisu finální dohody.

FMS poskytuje právní rámec pro prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Díky FMS zahraniční vláda nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou vládou přes agenturu DSCA. Výhodou FMS je zejména rychlost dodávek a nízká cena dané tím, že americká vláda u výrobce získává množstevní slevu na zbraně i služby (viz dále).

Společně s nutnou úpravou softwarového vybavení všech 48 polských F-16 (na verzi M6.5), modernizací střeleckých kontejnerů Sniper, nákupem náhradních dílů, školením a logistickou podporou program JASSM přišel podle webu Dziennik Zbrojny Varšavu na 250 milionů dolarů. DSCA přitom uváděla maximální částku 500 milionů dolarů.

Za zmínku stojí, že nové softwarové vybavení M6.5 umožňuje polským F-16 používat nejnovější zbraně (např. poslední varianty střel Sidewinder a AMRAAM), nejnovější datalinky nebo poslední prostředky radioelektronického boje.

Podle dohody v březnu 2016 jedna polská stíhačka F-16 (číslo 4040) odletěla do Spojených států na základnu Edwards v Kalifornii, kde podstoupila proces modernizace softwaru na verzi M6.5 a integraci střel JASSM.

První čtyři střely JASSM polské letectvo obdrželo na začátku roku 2017 a celý proces modernizace polských F-16 skončí do konce roku 2019. Dodávky všech 40 střel JASSM proběhnnou ještě v letošním roce. V každém případě již nyní první vylepšené polské F-16 se střelami JASSM dosáhly počátečních operačních schopností.

Polské JASSM pocházejí z 12. až 14. výrobní série střel JASSM a JASSM-ER, které jsou vyráběny letech 2014 až 2019. Celkově v tomto období vznikne 436 střel JASSM a 380 střel JASSM-ER pro americké, polské (40 ks JASSM) a finské letectvo (50 ks JASSM). Od 15. výrobní série se přitom budou vyrábět už jen verze s prodlouženým doletem AGM-158B JASSM-ER. Hromadná společná výroba (pří výsledné nižší ceně) střel JASSM pro americké, polské a finské letectvo je ukázkovým příkladem výhod FMS.

Ač harmonogram dodávek a další podrobnosti programu JASSM (i JASSM-ER) jsou ze strany polského ministerstva obrany utajovány, Dziennik Zbrojny vypátral harmonogram dodávek na základě veřejných rozpočtových dokumentů USAF pro fiskální rok 2019.

AGM-158B JASSM-ER

JASSM-ER má nový proudový motor a dolet 1000 km. Střela je nově vybavená obousměrným datalinkem, který mimo jiné umožňuje změnu cíle v průběhu letu nebo aktualizovat polohu mobilního cíle (například mobilní systémy protivzdušné obrany). Malosériová výroba JASSM-ER začala v roce 2011.

Stejně jako v případě JASSM je nákup JASSM-ER prováděn dle zásad FMS. Polská armáda DSCA požádala o dodávky 70 střel JASSM-ER, dvou výcvikových a čtyř testovacích střel, o další softwarový upgrade F-16 a o provozní podporu (náhradní díly, přípravky, kontrolní přístroje, atd). Souhlas Kongresu s dodávkami polských JASSM-ER byl udělen v prosinci 2016 a ve stejném měsíci byla podle polského webu zřejmě podepsána konečná dohoda.

Cena za dodávky 70 střel a veškerého příslušenství dosahuje 200 milionů dolarů. Zdá se, že podstatné investice do provozního zázemí a modernizace F-16 se udály již při dodávkách původních JASSM, takže v druhém případě (i přes větší počet objednaných střel) Varšava zaplatí méně.

Dodejme, že podle jiného zdroje v letech 2016 až 2017 polské letectvo objednalo neurčitý počet střel JASSM-ER, střel vzduch-vzduch AIM-9X a AIM-120C za 1,8 miliardy dolarů, tj. 472 milionů dolarů.

Je třeba si také uvědomit, že v současné době jsou JASSM-ER integrovány pouze na americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. USAF integruje JASSM-ER na letouny F-15E, F-16 a B-2 Spirit až v roce 2020. Polsko se navíc stane vůbec prvním zahraničním uživatelem JASSM-ER.

Není ale stále jasné, zda Polsko získá skutečně 70 střel JASSM-ER. Tento počet představuje maximální počet schválený DSCA a samotné polské ministerstvo obrany počet střel (a ani harmonogram dodávek) nekomentuje. Podle polského webu letectvo získá (dle rozpočtových dokumentů USAF) minimálně 40 střel JASSM-ER v roce 2021 a zřejmě dalších 30 střel JASSM-ER o rok či dva později.

V každém případě Polsko zavádí do své výzbroje unikátní zbraňový systém schopný na vzdálenost 1000 km ničit vysoce důležité a prioritní cíle, jako jsou pozice protivzdušné obrany a raketových vojsk, radiolokační stanice, komunikační a velitelská centra, klíčové prvky dopravní infrastruktury (dálniční a železniční mosty), elektrárny, atd.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk

Na polském vojenském veletrhu MSPO 2018 bylo podruhé vystaveno vyvíjené polské bojové vozidlo ...

Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k ...

Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem ...

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • danny
  14:17 14.11.2018

  Míša: nazvat Bělorusko svazovou republikou, to je dost odvážné tvrzení. Mrkni aspoň na nějaké základní a hlavně aktuální informace: ...Zobrazit celý příspěvek

  Míša: nazvat Bělorusko svazovou republikou, to je dost odvážné tvrzení. Mrkni aspoň na nějaké základní a hlavně aktuální informace: https://www.businessinfo.cz/cs...
  I tady na AN byl nedávno článek o prohlubujících se rozporech v Rusko-Beloruských vztazích a Lukašenko opakovaně prohlašuje, že se nezávislosti nevzdá, ani za cenu konfliktu s Ruskem. A Wehrmacht by mohl vyprávět, jak se jim dařilo v běloruských bažinách a lesích honit partyzány.
  Jo, i kdyby každá pobaltská země zabrala týden, tak to už máš tři týdny. Další týdny na upevnění okupační správy, dozásobení jednotek, doplnění ztrát, opravy techniky. Už máš měsíce. Jak by v té době reagovalo Finsko, Norsko, Švédsko? Asi by nenechaly ruské zásobovací konvoje v klidu rozvážet proviant po Baltu, co?
  A Ukrajinci by taky akorát zpívali národní písně a demonstrativně rozšlapávali matrjošky a vůbec rusům nekomplikovali zásobovací koridory přes Bělorusko, že.
  Prostě než by mohlo dojít k nějakému konvenčnímu útoku na Polsko, s cílem ho obsadit, uplynuly by měsíce. A za tu dobu by se asi potenciální budoucí oběť agrese nějak stihla připravit a ve světě by se udála spousta věcí.
  A když se ptáš, co by Poláci získali anexí Těšínska a Oravy, případně dalších sporných kousků území, tak se stačí mrknout do historie, ty důvody, proč o tato územi usilovali dřív, se nezměnily.
  Ale co by Rus získal obsazováním Polska, kromě ukojení svých neovladatelných imperialistických choutek, na které by tady pár diskutérů přísahalo, jak Andrej na zdraví svých dětí, to je mi fakt záhadou.
  A znovu, při pohledu na mapu mi to připadá technicky obtížně proveditelné.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:12 14.11.2018

  Jestli myslíš Těšín a Opavu, tak i přes nelibost tamních obyvatel bych je klidně Polsku za druhou polovinu Sněžky i vyměnil a to klidně bez výhružek. Příroda má pro mě větší ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli myslíš Těšín a Opavu, tak i přes nelibost tamních obyvatel bych je klidně Polsku za druhou polovinu Sněžky i vyměnil a to klidně bez výhružek. Příroda má pro mě větší hodnotu, než tamní proruský obyvatelstvo.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:06 14.11.2018

  Místo argumentů -, šikovní kluci z východu. Ještě dodám, že pozitivně Polskou vládu nevnímám, ale to jsem v minulosti taky popsal, že je trochu podobná putinovýmu rusku, bez ...Zobrazit celý příspěvek

  Místo argumentů -, šikovní kluci z východu.

  Ještě dodám, že pozitivně Polskou vládu nevnímám, ale to jsem v minulosti taky popsal, že je trochu podobná putinovýmu rusku, bez ambicí někoho obsadit.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  14:02 14.11.2018

  Misa: Území, s jehož "ztrátou" se jejich jestrabi nikdy nesmirili. Rozpad nato nehrozí. Nestal se ani při konfliktu Řecka a Turecka, nenastane kvůli bezvýznamné Cecne(cechii, ...Zobrazit celý příspěvek

  Misa:

  Území, s jehož "ztrátou" se jejich jestrabi nikdy nesmirili.

  Rozpad nato nehrozí. Nestal se ani při konfliktu Řecka a Turecka, nenastane kvůli bezvýznamné Cecne(cechii, American nerozlišuje).Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:50 14.11.2018

  "Náklonnost" a do "". Ale chyb v rychlém sledu nasekám mnohem více.

  "Náklonnost" a do "". Ale chyb v rychlém sledu nasekám mnohem více.

 • Míša
  13:46 14.11.2018

  @cernakus Pojď si přivydělat drobné: Co by konfliktem s námi nyní Poláci mohli získat? Mým pohledem, rozrušení paktu, obratem náklonost ruska, který má na jeho území svý ...Zobrazit celý příspěvek

  @cernakus

  Pojď si přivydělat drobné: Co by konfliktem s námi nyní Poláci mohli získat?

  Mým pohledem, rozrušení paktu, obratem náklonost ruska, který má na jeho území svý zájmy.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  13:43 14.11.2018

  Misa: Pokud cehun věří psonkovi, které nás za posledních sto let napadal nejvíce ze všech sousedů, nejdurazneji trvá na ochraně menšin u nás a sám naše krajany popolstil ...Zobrazit celý příspěvek

  Misa:

  Pokud cehun věří psonkovi, které nás za posledních sto let napadal nejvíce ze všech sousedů, nejdurazneji trvá na ochraně menšin u nás a sám naše krajany popolstil násilím, tak je to blbecek. Neříkám buďme k nim nepřátelsti, ale buďme před nimi na pozoru. Pokud nám od někoho opravdu hrozí vojenské nebezpečí, jsou to jedině oni.

  Jinak pokud uznávás běloruského vazala ruska , jistě uznávás i naše vazalstvi vůči USA či?Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:25 14.11.2018

  @danny Bělorusko je vazal, takže defackto svazová země současné rf. Proto jí bereme jak? Přesně tak! Lotyši a Litevci jsou sice lehce posílený našimi armádami, ale stejně ...Zobrazit celý příspěvek

  @danny

  Bělorusko je vazal, takže defackto svazová země současné rf. Proto jí bereme jak? Přesně tak!

  Lotyši a Litevci jsou sice lehce posílený našimi armádami, ale stejně by padli do týdne, v konveční válce a měli by roli pouhého "zátarasu" do Polska a Kaliningrad by věc pouze posílil. Je moudré, že se Polsko snaží posilovat armádu, chtějí-li zajistit kompaktnost aliance a zajistit tak svojí svobodnou existenci.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:13 14.11.2018

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může hodit z různých důvodů.
  Jen mě vždycky při čtení těch ohnivých diskusí o tom, jestli nás rusák obsadí nebo neobsadí zaráží nízká úroveň znalostí zeměpisu. Většina lidí se není schopná mrknout do mapy a uvědomit si, že s Polskem sousedí fakt jen ten Královec a že mezi polskou hranicí a hranicí RF je Pobaltí, Bělorusko, Ukrajina a že SSSR s hranicí v Čiernej nad Tisou už třicet let neexistuje.
  To samé se obvykle vyskytuje v diskusích o Jemenu, kde všichni věří na mantru zásobování povstalců Iránem a nikdo se nenamáhá podívat na mapu a vysvětlit, jak k tomu asi tak dochází.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:13 14.11.2018

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může ...Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec nezpochybňuji polskou akvizici těchto střel (vyjma již zmíněné pochybnosti o cenách). Mít v přiměřeném rozsahu schopnost přesného úderu na vzdálenost 200 - 1000 km se může hodit z různých důvodů.
  Jen mě vždycky při čtení těch ohnivých diskusí o tom, jestli nás rusák obsadí nebo neobsadí zaráží nízká úroveň znalostí zeměpisu. Většina lidí se není schopná mrknout do mapy a uvědomit si, že s Polskem sousedí fakt jen ten Královec a že mezi polskou hranicí a hranicí RF je Pobaltí, Bělorusko, Ukrajina a že SSSR s hranicí v Čiernej nad Tisou už třicet let neexistuje.
  To samé se obvykle vyskytuje v diskusích o Jemenu, kde všichni věří na mantru zásobování povstalců Iránem a nikdo se nenamáhá podívat na mapu a vysvětlit, jak k tomu asi tak dochází.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  12:44 14.11.2018

  @cernakus

  Je vidět, že již schází argumenty, když blbečstvo apod. častování. Škoda, tohle ani ty kopějky již nazaslouží.

  @cernakus

  Je vidět, že již schází argumenty, když blbečstvo apod. častování. Škoda, tohle ani ty kopějky již nazaslouží.

 • cernakus
  12:21 14.11.2018

  Rimr Jenže ruksak je prevalcuje jak nic. Skopcak jim utne dotace a pojdou hlady. Takže provokace vůči těmto banditum budou v soft power rovině maximálně. Ovšem jsou tu země, ...Zobrazit celý příspěvek

  Rimr

  Jenže ruksak je prevalcuje jak nic. Skopcak jim utne dotace a pojdou hlady. Takže provokace vůči těmto banditum budou v soft power rovině maximálně.

  Ovšem jsou tu země, se kterými nemaj doresenou historii a šance těch zemi, že se za ně někdo postaví je mizivá.

  Ja mám na severní Moravě příbuzné. Nechci tam jezdit do psonkova jen proto, že si zdejší blbecstvo mysli, ze bezvýznamný Polák si troufne na medvěda a Orlicí a náš nechá být protože... Protoze vlastně proč?Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:58 14.11.2018

  To bylo určeno Míšovi, Lubjanka mě předběhla :)

  To bylo určeno Míšovi, Lubjanka mě předběhla :)

 • RiMr71
  11:57 14.11.2018

  ...smůla je, že nemalá část národa je bude vítat jako "osvoboditele"... Mnichov a zbabělost Benešea následné historické události nám zlomily vaz, třetina národa by to i chtěla ...Zobrazit celý příspěvek

  ...smůla je, že nemalá část národa je bude vítat jako "osvoboditele"...
  Mnichov a zbabělost Benešea následné historické události nám zlomily vaz, třetina národa by to i chtěla změnit, ale v té "proklaté demokracii" nemá v přetlačované proti další třetině které je všechno jedno a další třetině která otevřeně kolaboruje a volí a obdivuje mafiány právě proto, že to jsou mafiáni a "umí v tom chodit" žádnou šanci. Bohužel. Snad to zub času aspoň trochu přebere, ani ta proruská zombie na Hradě tu nebude věčně (vlastně se divím jka dokáže ještě poměrně srozumitelně papouškovat to, co má v notičkách od svého řídícího důstojníka, klobouk dolů!).

  Že bych Poláíky úplně žral se říct nedá, ale jsou sebevědomější, víc si váží svého národa. A jsou odhodlaní ho bránit před Ruskem a přitom se nerozpakují skopčáka dráždit požadavky na reparace za 2. sv. Jasně, jsou nafoukaní a a ty jejich "koncepce" jsou všelijaké. ALe ve srovnání s tím naším zbabělým veksláckým panoptikem (bez ohledu na politickopu příslušnost) jim můžeme jen závidět.
  _________________________________

  "za 1,8 miliardy dolarů, tj. 472 milionů dolarů." - to je nějaký divný přepočet, ne?Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  11:50 14.11.2018

  Možná by zdejší RAZove měli přemýšlet proti komu opravdu tak intenzivně Polsko zbrojí. Rusko to opravdu není (samozřejmě pokud Polsko nechce nést prapor zkázy světa, tu je u ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná by zdejší RAZove měli přemýšlet proti komu opravdu tak intenzivně Polsko zbrojí. Rusko to opravdu není (samozřejmě pokud Polsko nechce nést prapor zkázy světa, tu je u kacinskeho klidně možné).

  Je třeba začít zbrojí též, asymetrický vůči Polsku. Jen tak pro sichr.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  11:37 14.11.2018

  misa to vis, jak sveho casu potrebovali frantici vic dukazu o nebepzpeci, az se jim nakonec fricove promenadovali v parizi. Tak holt dnesni zaslepenci asi potrebuji aby se ...Zobrazit celý příspěvek

  misa
  to vis, jak sveho casu potrebovali frantici vic dukazu o nebepzpeci, az se jim nakonec fricove promenadovali v parizi. Tak holt dnesni zaslepenci asi potrebuji aby se putinovci promenadovali v blave, praglu a jinde.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:55 14.11.2018

  Je zvláštní, jak za život můžu některé věci přehodnotit, nebyl jsem zastánacem PRO radaru v Brdech. Onehdy mi to připadalo vůči východu fakt nefér. Přesto jsem nyní i pro útočné ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zvláštní, jak za život můžu některé věci přehodnotit, nebyl jsem zastánacem PRO radaru v Brdech. Onehdy mi to připadalo vůči východu fakt nefér. Přesto jsem nyní i pro útočné rakety MRBM( vím, že to nebude reálné) na našem území i přes rizika, která to nese. Kdopak mi zde dával nálepku sluníčkář?

  Z toho logicky plyne, že Polsko v tomto plně chápu i přes nelibost k jejich politice, kterou vedou, ale společný nepřítel je naprosto jasný. Škoda, že zde je tak provýchodní nálada, která neumí chápat výhružky východu, jako vážné ohrožení.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  09:48 14.11.2018

  Trochu mě překvapila cena JASSM-ER. 2,8 mio za samotnou střelu, pokud veškerá systémová integrace a zázemí zahrnuje již částka za JASSM není úplně málo. Druhá věc, které úplně ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu mě překvapila cena JASSM-ER. 2,8 mio za samotnou střelu, pokud veškerá systémová integrace a zázemí zahrnuje již částka za JASSM není úplně málo.
  Druhá věc, které úplně nerozumím, tak proč Polsko vlastně kupovalo JASSM. Nebylo by při těchto počtech levnější zavést jen výkonnější ER?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:15 14.11.2018

  Smlouva se týká střel i nosičů, ale jen ze země odpalovaných. A pokud si někdo jiný než USA a Rusko vyvinou vlastní raketu, ničím neporušuje. To je také důvod, proč by mělo dojít k ...Zobrazit celý příspěvek

  Smlouva se týká střel i nosičů, ale jen ze země odpalovaných. A pokud si někdo jiný než USA a Rusko vyvinou vlastní raketu, ničím neporušuje. To je také důvod, proč by mělo dojít k jednání o nové smlouvě, protože tu jaksi chybí minimálně Čína...

  Slovensko by si JASSM klidně koupit mohlo, ale ČR by k ničemu nebyly, protože je nemá čím nosit – Gripen je neumí. Buď bychom museli zaplatit jejich integraci (pokud by ji vůbec administrativa USA povolila) nebo bychom museli koupit německé KEPD 350, což také není špatná varianta (měla by být výkonově mezi původní JASSM a ER). Nicméně co se letectva týče, oba státy by především měly nakoupit dostatek AA střel...Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  09:14 14.11.2018

  Tak určitě výborný tah Polska a ohromný skok vpřed v obranyschopnosti, v odstrašení nepřítele. Petrohrad i Moskva budou teoreticky v dostřelu, takže až budou Rusové klasicky při ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak určitě výborný tah Polska a ohromný skok vpřed v obranyschopnosti, v odstrašení nepřítele.
  Petrohrad i Moskva budou teoreticky v dostřelu, takže až budou Rusové klasicky při sebemenší příležitosti hrozit že ten a ten může být potenciálním cílem, tak můžou Poláci jen tak utrousit že potenciálním cílem může být i fasáda Kremlu :)
  Proč by při současné stále rostoucí ekonomické síle Polska, si Poláci v dalších 15 letech nemohli koupit 2 ponorky s Tomahawky? Nevidím to jako problémSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3