Dodávky střel JASSM a JASSM-ER pro polské stíhačky F-16

První čtyři střely JASSM pro výcvikové účely polské letectvo získalo v březnu 2017; větší foto / kapitán Krzysztof Nanus

V prosinci 2014 Varšava objednala první dávku amerických střel s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile). V prosinci 2016 došlo k druhé objednávce pokročilejších střel AGM-158B JASSM-ER (JASSM-Extended Range). Polský web Dziennik Zbrojny v nejnovějším článku shrnul všechna známá fakta o tomto utajovaném programu polského letectva.

AGM-158A JASSM

Střela JASSM slouží k ničení důležitých cílů na vzdálenost až 370 km. Navigační systém využívá inerciální a satelitní navigaci a je odolný proti prostředkům radioelektronického boje. V konečné fázi útoku se dostává ke slovu infračervené čidlo s pozorovacím úhlem 12°, které zajišťuje rozpoznání cíle a bodové navedení střely. Destrukci cíle provádí bojová hlavice o hmotnost 423 kg. Americké letectvo (USAF) první JASSM zavedlo v roce 2001.

Varšava začala mluvit o nákupu střel s plochou dráhou letu v roce 2013. Kromě JASSM se zvažovaly evropské střely Storm Shadow nebo KEPD 350. Polsko nakonec v roce 2014 uzavřelo s americkou agenturou DSCA (Defense Security Cooperation Agency) dohodu o potenciální dodávce 40 střel JASSM (včetně dalších dvou cvičných a čtyř testovacích střel), a to v rámci podmínek programu o prodeji vojenského materiálu FMS (Foreign Military Sales). Americký Kongres odsouhlasil prodej JASSM do Polska v říjnu 2014 a ještě ve stejném roce došlo k podpisu finální dohody.

FMS poskytuje právní rámec pro prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Díky FMS zahraniční vláda nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou vládou přes agenturu DSCA. Výhodou FMS je zejména rychlost dodávek a nízká cena dané tím, že americká vláda u výrobce získává množstevní slevu na zbraně i služby (viz dále).

Společně s nutnou úpravou softwarového vybavení všech 48 polských F-16 (na verzi M6.5), modernizací střeleckých kontejnerů Sniper, nákupem náhradních dílů, školením a logistickou podporou program JASSM přišel podle webu Dziennik Zbrojny Varšavu na 250 milionů dolarů. DSCA přitom uváděla maximální částku 500 milionů dolarů.

Za zmínku stojí, že nové softwarové vybavení M6.5 umožňuje polským F-16 používat nejnovější zbraně (např. poslední varianty střel Sidewinder a AMRAAM), nejnovější datalinky nebo poslední prostředky radioelektronického boje.

Podle dohody v březnu 2016 jedna polská stíhačka F-16 (číslo 4040) odletěla do Spojených států na základnu Edwards v Kalifornii, kde podstoupila proces modernizace softwaru na verzi M6.5 a integraci střel JASSM.

První čtyři střely JASSM polské letectvo obdrželo na začátku roku 2017 a celý proces modernizace polských F-16 skončí do konce roku 2019. Dodávky všech 40 střel JASSM proběhnnou ještě v letošním roce. V každém případě již nyní první vylepšené polské F-16 se střelami JASSM dosáhly počátečních operačních schopností.

Polské JASSM pocházejí z 12. až 14. výrobní série střel JASSM a JASSM-ER, které jsou vyráběny letech 2014 až 2019. Celkově v tomto období vznikne 436 střel JASSM a 380 střel JASSM-ER pro americké, polské (40 ks JASSM) a finské letectvo (50 ks JASSM). Od 15. výrobní série se přitom budou vyrábět už jen verze s prodlouženým doletem AGM-158B JASSM-ER. Hromadná společná výroba (pří výsledné nižší ceně) střel JASSM pro americké, polské a finské letectvo je ukázkovým příkladem výhod FMS.

Ač harmonogram dodávek a další podrobnosti programu JASSM (i JASSM-ER) jsou ze strany polského ministerstva obrany utajovány, Dziennik Zbrojny vypátral harmonogram dodávek na základě veřejných rozpočtových dokumentů USAF pro fiskální rok 2019.

AGM-158B JASSM-ER

JASSM-ER má nový proudový motor a dolet 1000 km. Střela je nově vybavená obousměrným datalinkem, který mimo jiné umožňuje změnu cíle v průběhu letu nebo aktualizovat polohu mobilního cíle (například mobilní systémy protivzdušné obrany). Malosériová výroba JASSM-ER začala v roce 2011.

Stejně jako v případě JASSM je nákup JASSM-ER prováděn dle zásad FMS. Polská armáda DSCA požádala o dodávky 70 střel JASSM-ER, dvou výcvikových a čtyř testovacích střel, o další softwarový upgrade F-16 a o provozní podporu (náhradní díly, přípravky, kontrolní přístroje, atd). Souhlas Kongresu s dodávkami polských JASSM-ER byl udělen v prosinci 2016 a ve stejném měsíci byla podle polského webu zřejmě podepsána konečná dohoda.

Cena za dodávky 70 střel a veškerého příslušenství dosahuje 200 milionů dolarů. Zdá se, že podstatné investice do provozního zázemí a modernizace F-16 se udály již při dodávkách původních JASSM, takže v druhém případě (i přes větší počet objednaných střel) Varšava zaplatí méně.

Dodejme, že podle jiného zdroje v letech 2016 až 2017 polské letectvo objednalo neurčitý počet střel JASSM-ER, střel vzduch-vzduch AIM-9X a AIM-120C za 1,8 miliardy dolarů, tj. 472 milionů dolarů.

Je třeba si také uvědomit, že v současné době jsou JASSM-ER integrovány pouze na americké bombardéry B-1B Lancer a B-52 Stratofortress. USAF integruje JASSM-ER na letouny F-15E, F-16 a B-2 Spirit až v roce 2020. Polsko se navíc stane vůbec prvním zahraničním uživatelem JASSM-ER.

Není ale stále jasné, zda Polsko získá skutečně 70 střel JASSM-ER. Tento počet představuje maximální počet schválený DSCA a samotné polské ministerstvo obrany počet střel (a ani harmonogram dodávek) nekomentuje. Podle polského webu letectvo získá (dle rozpočtových dokumentů USAF) minimálně 40 střel JASSM-ER v roce 2021 a zřejmě dalších 30 střel JASSM-ER o rok či dva později.

V každém případě Polsko zavádí do své výzbroje unikátní zbraňový systém schopný na vzdálenost 1000 km ničit vysoce důležité a prioritní cíle, jako jsou pozice protivzdušné obrany a raketových vojsk, radiolokační stanice, komunikační a velitelská centra, klíčové prvky dopravní infrastruktury (dálniční a železniční mosty), elektrárny, atd.

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polské bojové vozidlo pěchoty Borsuk

Na polském vojenském veletrhu MSPO 2018 bylo podruhé vystaveno vyvíjené polské bojové vozidlo ...

Ukrajina nakupuje polské kamikaze drony Warmate

Ukrajinská společnost Ukrspetsexport získala od polské firmy WB Electronics technickou dokumentaci k ...

Strategická polsko-americká deklarace a americká základna v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda se v útery sešel ve Washingtonu s americkým prezidentem Donaldem ...

Polské tanky T-72 zůstanou ve výzbroji až do roku 2040?

Polské ministerstvo obrany v příštím roce poskytne počáteční finanční prostředky ze svého rozpočtu ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukas
  08:44 14.11.2018

  Akurat okręty podwodne z rakietami to przykład jak lobbing wielkich koncernów potrafi "manipulować" by wykreować "sztuczne potrzeby" Pociski na okrętach podwodnych to pomysł ...Zobrazit celý příspěvek

  Akurat okręty podwodne z rakietami to przykład jak lobbing wielkich koncernów potrafi "manipulować" by wykreować "sztuczne potrzeby"

  Pociski na okrętach podwodnych to pomysł Francuzów którzy koniecznie chcieli sprzedać Scorpene i liczyli że skoro jako jedyny producent okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnych mają takie pociski to po prostu zdobędą kontrakt...

  Kampania lobbystów się udała - ale tylko w połowie...
  Przekonano opinia publiczna o potrzebie wyposazenia okrętów w pociski...
  Przekonano polityków...

  Ale tu pojawił sie problem...
  Konkurencja nie śpi... I już odpowiednie słuzby zadbał aby to nie był MdCNSkrýt celý příspěvek

 • Jara
  08:15 14.11.2018

  Ač některé Polské zbrojní tendry jsou mimo realitu a souvisí s Polskou touhou stát se velmocí, ovšem ekonomicky a politicky nepodloženou např. Ponorky s tomahawky.... Nákup ...Zobrazit celý příspěvek

  Ač některé Polské zbrojní tendry jsou mimo realitu a souvisí s Polskou touhou stát se velmocí, ovšem ekonomicky a politicky nepodloženou např. Ponorky s tomahawky....
  Nákup systémů Patriot a toto výrazné řekl bych už strategické zvýšení schopností jejich letectva je velice dobrá reflexe současné situace, moc pěkmé a doufám že i AČR si vezme příklad a samozřejmě naše politická reprezentace, je to i výrazné posílení vojenské síly a vlivu východní Evropy a pro nás by mělo být ostudou, že to všechno necháváme jen na bedrech PolskaSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  08:00 14.11.2018

  asdf ohladom tej zmluvy. Nestudoval som ju, ale ak som si to dobre poskladal z informaci co som kde tu zachytil tak 500 km je limit pre zmluvne strany a 300 km pre predaj druhej ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf

  ohladom tej zmluvy. Nestudoval som ju, ale ak som si to dobre poskladal z informaci co som kde tu zachytil tak 500 km je limit pre zmluvne strany a 300 km pre predaj druhej strane na prostriedky predavane zmluvnymi stranami. Vychadzam, z obmedzenia o ktorom sa pisalo v pripade exportnej verzie ukrajinskeho raketoveho systemu podobneho Iskanderu kde pre ukrajinu je limit 500 km a pre export saudom 300 km.

  Samozrejme zvysne staty si mozu vyvinut ci predavat aj systemy s vyssim dosahomSkrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:58 14.11.2018

  No nasiel som rakety zem-zem s dostrelom vecsim ako 500 km. Napr. cina DF-21 dostrel 2000 km http://www.military-today.com/... juzna kore Hyunmoo 2C dostrel ...Zobrazit celý příspěvek

  No nasiel som rakety zem-zem s dostrelom vecsim ako 500 km.

  Napr. cina DF-21 dostrel 2000 km
  http://www.military-today.com/...

  juzna kore Hyunmoo 2C dostrel 800 km
  http://www.military-today.com/...

  india Prithvi III dostrel 600 - 750 km
  http://www.military-today.com/...

  india Shaurya dostrel 700 -1900 km
  http://www.military-today.com/... Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  07:35 14.11.2018

  M.d@k > b) je spravne. Ta zmluva sa tyka len rakiet zem - zem. Takze kebyze chce tak aj Slovensko moze kupit strely JASSM-ER, nic by tym neporusilo. Este nie som si isty, ci ...Zobrazit celý příspěvek

  M.d@k > b) je spravne. Ta zmluva sa tyka len rakiet zem - zem. Takze kebyze chce tak aj Slovensko moze kupit strely JASSM-ER, nic by tym neporusilo.

  Este nie som si isty, ci nahodou ta zmluva o zakaze rakiet zem-zem s doletom nad 500 km nezavezuje len USA a Rusko. Takze pokial by Slovensko kupilo rakety zem - zem s doletom vecsim ako 500 km a vlastne by tym nic neporusilo.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  00:13 14.11.2018

  Nie - JASSM to:
  - pocisk lotniczy
  - ma mniejszą niż 500 kg głowice bojową...

  Tak wiec w żadnym aspekcie nie podlega takim regulacją...

  Nie - JASSM to:
  - pocisk lotniczy
  - ma mniejszą niż 500 kg głowice bojową...

  Tak wiec w żadnym aspekcie nie podlega takim regulacją...

 • M.d@k
  23:14 13.11.2018

  Nechci být za štouru, ale není výroba té ER verze náhodou porušením té smlouvy o raketách středního doletu? Modří ji teď chtějí vypovědět, protože ji prý červení porušují, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci být za štouru, ale není výroba té ER verze náhodou porušením té smlouvy o raketách středního doletu? Modří ji teď chtějí vypovědět, protože ji prý červení porušují, ale zrovna tohle vypadá, že modří mají úplně stejně máslo na hlavě. Nebo se smlouva týkala jen raket země - země?Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:54 13.11.2018

  Z jedné stany nám tohle přijde divné až přehnané. Z druhé strany ty rakety z Kalingradu mířící na nás(je) jsou fakt. Asi jsme si na to prostě zvykli, že nás má někdo za skvělou ...Zobrazit celý příspěvek

  Z jedné stany nám tohle přijde divné až přehnané. Z druhé strany ty rakety z Kalingradu mířící na nás(je) jsou fakt.

  Asi jsme si na to prostě zvykli, že nás má někdo za skvělou střelnici.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:53 13.11.2018

  sa
  wow, takze ty rikas ze putin respektuje cizi uzemi ?
  ukrajina - krym+novorusko, gruzie, moldavie rikaji ze ne.

  sa
  wow, takze ty rikas ze putin respektuje cizi uzemi ?
  ukrajina - krym+novorusko, gruzie, moldavie rikaji ze ne.

 • Gibon
  21:41 13.11.2018

  Flader: mozno by sme sa mali tiez spamatat. A nasi ceski priatelia rovnako.

  Flader: mozno by sme sa mali tiez spamatat. A nasi ceski priatelia rovnako.

 • sanityangel1
  21:33 13.11.2018

  Czertiku, najdi v sobe silu a rekni drogam ne! Rozezira Ti to mozek.

  Czertiku, najdi v sobe silu a rekni drogam ne! Rozezira Ti to mozek.

 • Czertik
  19:03 13.11.2018

  A ty se jim divis ? Mit za souseda rusa neni zadny med. Byt od jeho hlavnich sil te deli ukrajina, ale jak putinek sam potvrdil - hranice cizich statu ho nezajimaji.

  A ty se jim divis ? Mit za souseda rusa neni zadny med. Byt od jeho hlavnich sil te deli ukrajina, ale jak putinek sam potvrdil - hranice cizich statu ho nezajimaji.

 • Flader
  18:11 13.11.2018

  Tak teda poľské letectvo riadne posilňuje schopnosti.

  Tak teda poľské letectvo riadne posilňuje schopnosti.

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3