POLEMIKA: Dodávky těžkých zbraní a rychlý výcvik ukrajinských vojáků

POLEMIKA: Dodávky těžkých zbraní a rychlý výcvik ukrajinských vojáků
Ukrajinský voják s NLAW /Pozemní síly ozbrojených sil Ukrajiny (Zvětšit)

Média mluví o nesmyslnosti dodávek těžkých nebo sofistikovaných zbraní na Ukrajinu. Důvod? Přeškolení prý trvá celé týdny, měsíce nebo roky. Věci ale mohou v Evropě velmi rychle eskalovat. Začněme proto myslet válečně.

Výcvik obsluh raketometů HIMARS údajně trvá čtyři až šest měsíců. Takže prý nemá cenu něco tak sofistikovaného na Ukrajinu vůbec posílat. Vždyť válka měla skončit do několika dnů nebo týdnů porážkou Ukrajiny, tak o čem se bavíme?

Ale týdny a měsíce plynou, a konec není vidět. Dnes opět operujeme s dalšími týdny a měsíci, ale reálně nedokážeme ani odhadnout časový rámec konfliktu. Přitom na Ukrajině stále umírají lidé.

Není proto nač čekat. Dodávky západních zbraní měly začít mnohem dříve. Za ztracený čas nyní Ukrajina platí lidskými životy.

Snad si někdo zachoval trochu zdravého rozumu a přeci jen probíhá nějaký výcvik v podmínkách utajení. V opačné případě je ztrácíme další čas.

Jedno je jisté – ukrajinsko-ruský problém se nevyřeší za týdny, měsíce ani roky. Ukrajina si vybojovala své místo na Zemi, má svůj národní příběh, legendy, hrdiny a silný společný narativ. Ukrajina ve válce s Ruskem prolila mnoho krve a současně Rusko neuznává Ukrajince jako svébytný národ, který má právo na vlastní cestu a osud.

Naopak, nepřátelství mezi Ukrajinou a Ruskem je větší než kdykoliv v historii. Tohle nejsou předpoklady pro dlouhodobě udržitelný status quo.

Mírový a válečný výcvik

Existují dva základní způsoby výcviku – mírový a válečný.

Při mírovém výcviku máme dost času. Nikdo si nevezme na zodpovědnost selhání kvůli krátkému školení. Delší školení vypadá lépe a sofistikovaněji. Vlastně jsou v tom peníze daňových poplatníků, dobře schované v obrovských kontraktech za zbraňové systémy a nezvykle krátká školení nepůsobí dobře.  

Raději proto naučíme více než méně. Vysvětlíme všechnu teorii, možná i fyziku okolo, a klidně s tím strávíme celé týdny. Děláme průběžné testy znalostí, certifikace a zkoušky. Mezitím dáme lidem čas na socializaci, poklidné obědy a diskuse. Voják a jeho útvar nikam nespěchá.

Naopak „válečný“ učí nejdůležitější minimální znalosti a dovednosti v nejkratším možném čase. Odhazuje všechny formality a méně potřebné teoretické znalosti.

Výsledkem je pochopitelně „méně kvalitní“ člověk. Jde ale o nalezení kompromisu:

  • Je lepší podusit protivníka slabší, méně intenzivní a teoreticky méně přesnou dělostřeleckou palbou, než žádnou (i když v dobách moderních systémů řízení palby nemusí být rozdíl tak velký);
  • I „méně efektivně“ použitý systém protivzdušné obrany (PVO) NASAMS je větším problémem pro letectvo protivníka v dané oblasti než pouze ruční protiletecké střely. Protivník skutečnou efektivitu systému navíc nemůže znát – musí počítat s nejhorším, to samo o sobě omezuje jeho činnost;
  • Narychlo přeškolená posádka v novějších tancích bude pravděpodobně nebezpečnějším protivníkem než v původním ukrajinském tanku se staršími pozorovacími a střeleckými systémy. Navíc v původním tanku si najde místo jiná posádka a celkový počet tanků se tak zvětší.

Výcvik vs. přeškolení

Je rozdíl hovořit o výcviku od nuly nebo o přeškolení. O co jde? Ovládání konkrétního zbraňového systému je jen menší částí umění dané profese.

Nejsložitější je získat specifické taktické dovednosti, návyky a zkušenosti. Každého stíhacího pilota dělají komplexní schopnosti, jako jsou třeba orientace v prostoru, ve vzdušné situaci, schopnost najít a rozpoznat letouny vlastní i protivníka, odhadnout jejich další činnost, zvolit vhodnou taktiku boje a manévry, rozpoznání nebezpečí a správné reakce na ně, práce ve skupině letounů, komunikace, odolnost vůči přetížení a mnoho dalších.

Podobně i bojovou hodnotu osádky tanku tvoři zase jiný komplex schopností jako například využití terénu, vyhodnocení situace okolo tanku a hrozeb, spolupráce s jednotkou a podpůrnými silami, volba taktiky boje a další.

Platí to i o pěchotě. Ovládání protitankových kompletů Javelin je poměrně jednoduché. Jednodušší než u střel, kde operátor musí alespoň držet střelu v zaměřovači. Aby se však člověk stal efektivním tankoborníkem, potřebuje nemalé zkušenosti v pěším boji, při pohybu v terénu, krytí se, nalezení vhodného místa pro odpal, hledání a rozpoznání cílů, spolupráci v týmu, a to vše v absolutním stresu boje v pozici pěšáka, špatně chráněného před čímkoliv. Jinak bude pravděpodobně zabit dříve, než Javelin zaměří. Naštěstí má Ukrajina mnoho vojáků s uvedenými zkušenostmi.

Ukrajina zkušené piloty, osádky tanků a pěchotu má. Potřebujeme je pouze naučit, nadrilovat, pochopit a zvládnout specifika západních zbraňových systémů.

Nemožné na počkání

Zapomeňme na mírové myšlení. Hledejme způsoby, jak to jde, ne jak to nejde. Je válka. Mysleme válečně. Tak jako během druhé světové války, kdy se ně nějaké formality při výcviku rovněž nehledělo.

Mnohé záleží na konkrétní odbornosti a zbraňovém systému. Přeskočme jednodušší systémy (obrněná vozidla, raketomety atd.) a postavme sázky hodně vysoko – školení ukrajinských pilotů na stíhačky F-16.

Na nejmenované alianční výcvikové základny se dostaví skupinky zkušených ukrajinských stíhacích pilotů. V minulosti řada z nich cvičila s NATO. Čas tlačí a všichni jsou maximálně motivováni.

Začneme proto zostra. Dvanáct hodin dlouhý pracovní den, plus určitě hodina fyzické přípravy, další hodina rehabilitace. První den pár hodin teorie ve zkratce. Nikomu není třeba popsovat ikonický F-16 do detailu.

Jde se po tom důležitém – ovládání systémů, kabina, přístroje, vybavení, postupy. Rychlé opakování, přezkoušení, případně znova, pro zafixování. Kabinový dril tři hodiny. Dril prohlídky letounu a úkonů před letem. Možná už první den hodina dvě v simulátoru. Každý pilot může také ve volném čase trénovat ve virtuální realitě. Prostě spát, jíst, učit se a trénovat.

Na druhý den rychlé opakování a přezkoušení „teorie“, doplnění dalších detailů. Další hodiny kabinového drilu a v simulátoru. Možná již druhý den vezmeme ty nejchápavější do „spárky“ na první reálné seznamovací a cvičné lety.

Od třetího dne se celý kolotoč opakuje a létají už všichni minimálně první dvě hodiny, od dalšího dne již simulátor a čtyři hodiny létání. Každý nový den se tlačí více a více k poznání limitů stroje, jde se i na vzdušný boj. Pro zkušené ukrajinské piloty nic nového.

Možná zařadíme jeden volný den bez létání pro lepší regeneraci. Za dva týdny tak každý bude mít za sebou téměř 40 hodin ve vzduchu. To se pomalu blíží půlročnímu náletu málo létajících letectev. Bude únava a možná přijdou ztráty - nutná daň za získání času. Za 40 hodin plus 40 hodin na simulátoru se stíhací pilot s jistými zkušenostmi již musí dobře adaptovat na nový stroj.

Podobný intenzivní a tvrdý dril musí samozřejmě podstoupit ukrajinská pozemní obsluha. V tomto případě se ale bez přítomnosti západních „kontraktorů“ a spousty náhradních dílů neobjedeme. Zřejmě bude nutné vyhradit některé F-16 i za účelem kanibalizace dílů. Dnes se dá pomáhat mechanikům i na dálku pomocí videohovoru.

Po dvou nebo třech týdnech tak může existovat skupina ukrajinských pilotů schopných bojovat s dvěma letkami F-16 a vést boj vzduch-vzduch. Každý týden mohou dokončit výcvik další piloti. Po třech čtyřech týdnech se mohou zapojit do bojů na Ukrajině. Předsunuté letecké základny mohou být na západě Ukrajiny, místa pro doplnění paliva a munice pak dále ve vnitrozemí.

Podobně se můžeme bavit o obrněných vozidlech, dělových systémech nebo jednodušších systémech PVO.

Co tím chtěl básník říct?

Za rozhodnutím nedodat sofistikovanější zbraňové systémy Ukrajině je pouze politika. Kdyby vojáci a technici dostali jednoznačné politické válečné zadání, lze obejít nalinkovaná mírová školení a rychle připravit ukrajinské vojáky na danou západní techniku.

Snad již ukrajinští vojáci někde pilně cvičí a jestli o něčem opravdu víte, nepiště o tom. Co má být utajeno, nechť je utajeno. Necháme se překvapit.

Dovětek autora:

Kdo to zažil, zná ten pocit. Člověk přijde domů po dobrovolnické směně, kde pracuje s nešťastnými lidmi, kterým se rozpadl dosavadní život, ztratili většinu majetku, život mají zabalený v kufru a nemají příliš peněz. Muži, otcové, bratři a synové zůstali na Ukrajině bojovat. Někteří se z bojů jistě nevrátí.  

Člověk se doma posadí v teple za počítač, televizi, komfortně se nají, osprchuje, řeší běžné životní věci, vidí lidi na pivě, sní si zákusek a zítra jde do práce. Připadá si tak surrealisticky, v jiném, divném světě, v abstraktním snu a s pocitem jakési virtuální viny. Nedaleko je přece opravdová válka, není to někde na druhém konci světa. Pomáháme, ale zároveň děláme tak málo.

Zde v Košicích by člověk očekával daleko větší pohyb ozbrojených sil a také seriózní přípravu na situaci, kdy se můžeš všechno velmi rychle pokazit a vymknout z rukou.

Nahlásit chybu v článku


Související články

PREMIUM Americká strategie pro boj na dvou frontách. Klíč je Ukrajina

Nehledě na hrdinství ukrajinských vojáků o osudu Ukrajiny rozhodne postoj Spojených států. Wess ...

Ruské armádě nevychází plány a má špatný systém velení

Piotr Lewandovski, plukovník polské armády, popsal důvody špatného výkonu ruské armády na Ukrajině. ...

Důsledky války, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině

Již celý měsíc zuří nerovný bratrovražedný boj mezi Ukrajinou a Ruskou federací, která je druhou ...

PREMIUM Proč vypukla rusko-ukrajinská válka?

Odpověď na tuto otázku hledá celý svět. Jeden názorový proud z rozpoutání konfliktu viní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • krllo
    17:16 02.04.2022

    Už někdo z diskutujících bojoval osobně na Ukrajině, aby nám tu válku přiblížil. Novinářům se moc nedá věřit a takové Jílkové z České televize tuplem.

    Už někdo z diskutujících bojoval osobně na Ukrajině, aby nám tu válku přiblížil. Novinářům se moc nedá věřit a takové Jílkové z České televize tuplem.

    • Ján Paliga
      21:52 02.04.2022

      Jílková je ale dôveryhodnejšia ako ty, Krlíčku... :)

      Jílková je ale dôveryhodnejšia ako ty, Krlíčku... :)

  • jozo
    00:51 02.04.2022

    Bojovať v proxi vojne proti jadrovej veľmoci v tomto prípade Rusku má svoje pravidlá. A USA a Nato bojujú v proxi vojne s Ruskom. USA má niekoľko možností relatívne jednoduchých a ...Zobrazit celý příspěvek

    Bojovať v proxi vojne proti jadrovej veľmoci v tomto prípade Rusku má svoje pravidlá. A USA a Nato bojujú v proxi vojne s Ruskom. USA má niekoľko možností relatívne jednoduchých a prístupných ako vybaviť Ukrajincov aby porazili pomerne rýchlo Rusov, ale to sa nestane pretože na strategickej úrovni by také víťazstvo znamenalo rýchlu destabilizáciu Ruska a tým ohrozenie pre celý svet. Keď už hovorím o tých možnostiach tak Západ má možnosti ako poslať na Ukrajinu povedzme 200 útočných dronov a 10 000 switchbladov. Už len takáto výbava by mohla znamenať zrútenie frontu. Alebo stačí tam poslať obyčajné ťažké presné delostrelectvo vo veľkých množstvách a nemusia to byť žiadne Himars s 300km dostrelom ale obyčajné húfnice s radarmi vo veľkých množstvách. Aj to by mohlo Rusov zlomiť raz dva.
    To všetko sa aj bude diať, ale len v takých množstvách aby obe strany krvácali a bojovali zničujúcu vojnu. Hlupák by namietal, že je to predsa nefér k Ukrajine. Áno je to nefér, ale je to jediný realistický scenár je Rusko pomaly uˇťahať a urobiť v Rusku túto vojnu extrémne nepopulárnu, až vtedy Putin reálne sadne za stôl a bude reálne jednať. Teda podľa môjho predpokladu cieľ USA je aby sa Ruský politický systém zatriasol, ale nie rozpadol. Možno sa budete čudovať, ale USA si určite neželajú nestabilné, rozkladajúce sa Rusko nedajbože v občianskej vojne.Skrýt celý příspěvek

    • Pirat49
      06:43 02.04.2022

      Tvoja teoria vychadza z predpokladu ze Putler presne vie co sa na UA deje. Myslim ,ze to nemusi byt celkom pravda. Uz davnejsie sa ciastocne izoloval a teraz uplne. Poradcovia mu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvoja teoria vychadza z predpokladu ze Putler presne vie co sa na UA deje. Myslim ,ze to nemusi byt celkom pravda. Uz davnejsie sa ciastocne izoloval a teraz uplne. Poradcovia mu zo strachu davaju len take info ,ktore neohrozia ich samotnych.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        17:17 02.04.2022

        Tak mu napište co se tam děje.

        Tak mu napište co se tam děje.

        • Ján Paliga
          21:53 02.04.2022

          To by musel mať to, čo sa v civilizácii používa - počítač, mobilný telefón, internet... :)

          To by musel mať to, čo sa v civilizácii používa - počítač, mobilný telefón, internet... :)

    • krllo
      17:13 02.04.2022

      A tak Ukrajina porazí Rusko, raz, dva. Tak jo

      A tak Ukrajina porazí Rusko, raz, dva. Tak jo

  • meyla
    16:50 01.04.2022

    Naprosto souhlasím. Pokud posuzujete ukrajinskou agresi očima nasyceného a v teple bydlícího diváka, popsaného v dovětku článku, pak se můžete velmi mýlit v tom, co se na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

    Naprosto souhlasím. Pokud posuzujete ukrajinskou agresi očima nasyceného a v teple bydlícího diváka, popsaného v dovětku článku, pak se můžete velmi mýlit v tom, co se na Ukrajině odehrává a jaká jsou východiska. Válka znamená naprostou (totální) změnu a válečné procesy tak zcela vymýtí neefektivitu (včetně neefektivity myšlení). Bude ještě chvíli trvat, než si liberální západ připustí, jaká je zelená politika s koncem fosilních paliv kravina, když musíte krmit válečného oře a postarat se o fungující zázemí. A také bude chvíli trvat, než si např. Němci připustí, že znovuspuštěním jaderných elektráren by si sami dost uvolnili ruce. Podobné to je s procesy tréninku - trénink v době míru je prostě a jenom cvičení, kde nejde o život, nýbrž o krmení byrokratických procesů. Ve válce probíhá trénink tím nejefektivnějším možným způsobem, kde měnou jsou lidské životy a odhodlání frekventantů. O pokud je odhodlání Ukrajinců opravdové (a jejich úspěchy tomu napovídají), pak i ta nejkomplexnější technika v jejich rukou rychle ožije. Jsem jednoznačně pro, aby Ukrajina dostala těžké, sofistikovanější zbraně - však oni (protože ŽIJÍ VE VˇALCE) se postarají o to, aby fungovala. Je smutné, jak píše autor, že tohle západ doteď nepochopil a je pro něho těžké byť jen pomyšlení na jednoduché utnutí ruské ropy a plynu. I díky této nerozhodnosti umírají na východě lidé a i my jsme na vině - naší nevědomostí, našimi skutky před invazí a naší neschopností pochopit naprosto změněnou realitu.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    15:33 01.04.2022

    ROZOR! Aj Rumunsko má ešte uložených 18 kusov Mig-29, údajne v dobrom ...Zobrazit celý příspěvek

    ROZOR! Aj Rumunsko má ešte uložených 18 kusov Mig-29, údajne v dobrom stave!
    https://www-defenseromania-ro.... Skrýt celý příspěvek

    • Matesaax
      16:49 01.04.2022

      Já bych k tomu byl skeptický docela, Ty letadla byly celé roky odstavena venku na letišti Mihail, to samé jako maďarské a slovenské mašiny. Možná nějaké náhradní díly s toho vzít ...Zobrazit celý příspěvek

      Já bych k tomu byl skeptický docela, Ty letadla byly celé roky odstavena venku na letišti Mihail, to samé jako maďarské a slovenské mašiny. Možná nějaké náhradní díly s toho vzít nic víc asi.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    13:54 01.04.2022

    Zajímavá úvaha, ale obávám se, že trochu scifi. První otázka se samosebou týká peněz. Kdo by to zaplatil? Zbraní, které by se Ukrajině mohly dodat, by někdo musel darovat. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavá úvaha, ale obávám se, že trochu scifi. První otázka se samosebou týká peněz. Kdo by to zaplatil? Zbraní, které by se Ukrajině mohly dodat, by někdo musel darovat. A vyřadit stroje z aktivní služby, v perfektním technickém stavu. Už vidím, jak se do toho všichni hrnou, když vidím evropské akviziční procesy posledních let. Hodnota F-16 je v její součinnosti s ostatními složkami. Od leteckých návodčích, přes pozemní PVO. Nejsem si jist, jak by Ukrajinci zvládali využívání Link 16 a kompatibility dalších komunikačních prostředků. Mnohem užitečněji bych v tuto chvíli vnímal spíš dělostřelectvo nebo obyčejné náklaďáky, případně uložené postarší transportéry.
    Ale co je za mě úplně klíčové, dodávky zbraňových systémů po začátku války jsou vždy dobrá metoda, jak nepříteli pustit žilou. Štve mě, že tyhle diskuse neprobíhaly celé měsíce, co jsme každý den četli a poslouchali, jak už rus už už zaútočí. Západní zbraně měly potenciál zafungovat jako prvek odstrašení a spolu s normální diplomacií, kterou USA provozovaly za Kennedyho, Nixona, Regana vnik ostrého konfliktu vůbec nepřipustit.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      17:56 01.04.2022

      Stejně jako Klimesov. Ukrajinci v této chvíli vůbec nepotřebují sofistikované systémy, jako je link16 atp. F16 potřebují kvůli jediné věci a to je AMRAAM. Pokud by bylo možno ...Zobrazit celý příspěvek

      Stejně jako Klimesov. Ukrajinci v této chvíli vůbec nepotřebují sofistikované systémy, jako je link16 atp. F16 potřebují kvůli jediné věci a to je AMRAAM. Pokud by bylo možno AMRAAM nebo odpovídající střelu podvěsit pod Ukrajinský Mig 29, nepotřebovali by F16.Skrýt celý příspěvek

  • zdeno
    13:01 01.04.2022

    výcvik by měl být součástí dodávky zbraní na mimoukrajinské půdě, ruční zbraně a ŘS jdou rychle, dělostřelecké zbraně - záleží na obsluze - ukrajinci mají kvalitní dělostřelce, po ...Zobrazit celý příspěvek

    výcvik by měl být součástí dodávky zbraní na mimoukrajinské půdě, ruční zbraně a ŘS jdou rychle, dělostřelecké zbraně - záleží na obsluze - ukrajinci mají kvalitní dělostřelce, po seznámení s tabulkami střelby si poradí sami, u neznámých obrněných vozidel - asi 2 měs.intenzivního výcviku (u dobrých hráčů PC her i polovina), problém jsou letci a PVO - tam to ošidit nejde, no a velitelský sbor mají doufám ukrajinci dobrýSkrýt celý příspěvek

  • Ondra Mrklas
    12:29 01.04.2022

    Zajímavé info z dneška je, že na bojišti odepisované vrtulníky - podle informací dokonce starší Mi-24V/P pronikly do vzdušného prostoru Ruska a zničily v Bělgorodu skladiště ropy. ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé info z dneška je, že na bojišti odepisované vrtulníky - podle informací dokonce starší Mi-24V/P pronikly do vzdušného prostoru Ruska a zničily v Bělgorodu skladiště ropy.
    Za mě je tedy dobře, že budeme přikupovat H-1 na počet 12+12, protože je jasně vidět, že stále nejsou lepší stroje na proniknutí PVO, než vrtulníky. A pokud tam chcete provést úder, tak budete potřebovat i ty bitevníSkrýt celý příspěvek

    • Pirat49
      06:46 02.04.2022

      UA sa od utoku distancovalo.

      UA sa od utoku distancovalo.

      • Ondra Mrklas
        15:50 02.04.2022

        Ale Rusové to taky nebyli, jelikož to by vyjádření z jejich strany byly jiné. A v každém jiném případě, to potvrzuje, že bitevní vrtulníky jsou pořád platné na bojišti. Osobně si ...Zobrazit celý příspěvek

        Ale Rusové to taky nebyli, jelikož to by vyjádření z jejich strany byly jiné. A v každém jiném případě, to potvrzuje, že bitevní vrtulníky jsou pořád platné na bojišti.

        Osobně si myslím, že to Ukrajinci podnikli, ale nevyjadřují se k tomu, aby to nevypadalo, že vedou útočnou válku. Jediná další možnost je, že to byly neoznačené stroje z NATO, ale to už je trochu moc velká konspirační teorieSkrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          21:54 02.04.2022

          Ondro, v skutočnosti to boli lietajúce taniere Iluminátov v tvare Mi-24... ;)

          Ondro, v skutočnosti to boli lietajúce taniere Iluminátov v tvare Mi-24... ;)

          • Ondra Mrklas
            02:11 03.04.2022

            Jo vlastně, teprve teď mi to došlo Xo

            Jo vlastně, teprve teď mi to došlo Xo

          • Rošťák
            10:14 03.04.2022

            Prostě jen UA dala ochutnat rusům vlastní medicínu ... třeba z roku 2014 .... :)

            Prostě jen UA dala ochutnat rusům vlastní medicínu ... třeba z roku 2014 .... :)

  • pjaro77
    10:42 01.04.2022

    V tomto článku , ktorý sa objavil vo veľkej diskusii o vojne na Ukrajine spomínal šéf ukrajinskej nadácie Vrať se živý čo potrebujú ...Zobrazit celý příspěvek

    V tomto článku , ktorý sa objavil vo veľkej diskusii o vojne na Ukrajine spomínal šéf ukrajinskej nadácie Vrať se živý čo potrebujú https://www.idnes.cz/zpravy/za...
    "Západ Ukrajině poskytuje vojenskou pomoc. Jaké zbraně z vašeho pohledu ukrajinské jednotky v tuto chvíli potřebují nejvíc?
    Vojenskou techniku dlouhého dostřelu a velké systémy protivzdušné obrany. HIMARS (americký dělostřelecký raketomet, pozn. red). NASAMS
    (norský systém protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu). Avengery (AN/TWQ-1 Avenger, hybridní protiletadlový komplet). Stingery.
    Obrněná vozidla: například M113 (americký obrněný transportér nasazený poprvé ve Vietnamu) nebo Humvee. Ale především obrněné transportéry.
    Jenže místo toho nám Západ posílá lehké střelné zbraně, například samopaly. S tím válku s Ruskem vyhrát nemůžeme."

    V diskusii sa reční o tom koľko tankov a BVP rusom ešte ostáva a podobne. Mňa by zaujímalo koľko diel a raketometov rusom ostáva ? Pretože to sú zbrane , ktoré sa dajú vyrobiť lacnejšie a rýchlejšie ako tanky. V priebehu mesiacov možno rokov budú rusi UA v kľude ostreľovať (keďže ju sotva obsadia) . Ako dlho Ukrajina vydrží také ostreľovanie ?Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    10:07 01.04.2022

    Souhlasím s autorem, navíc se moc nemluví o tom, co asi Západ před rokem ...Zobrazit celý příspěvek

    Souhlasím s autorem, navíc se moc nemluví o tom, co asi Západ před rokem věděl:

    https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvek

  • Petr xx
    09:28 01.04.2022

    Doufejme , že již někde v ústraní probíhá výcvik ukrajinských specialistů na západní výzbroj- dělostřelectvo, PVO, letecto. Rusák se jen nevzdá, jde mu o to získat velké ...Zobrazit celý příspěvek

    Doufejme , že již někde v ústraní probíhá výcvik ukrajinských
    specialistů na západní výzbroj- dělostřelectvo, PVO, letecto.

    Rusák se jen nevzdá, jde mu o to získat velké nerostné bohatství.
    Hlavně mu jde o titan, který je důležitý pro jeho vojensko průmyslový
    komplex.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
    07:51 01.04.2022

    Polemika zajímavá, ale hodně jednoduchá. Pokud by měli západní země takto postupovat tak by bylo daleko jednodušší a finančně přijatelnější začít na Ukrajinu lifrovat bývalou ...Zobrazit celý příspěvek

    Polemika zajímavá, ale hodně jednoduchá. Pokud by měli západní země takto postupovat tak by bylo daleko jednodušší a finančně přijatelnější začít na Ukrajinu lifrovat bývalou sovětskou techniku. Stále totiž mnoho lidí zapomíná na jednu věc. Západní armády a jejich technika nefunguje na principu wunderwaffe, kdy osamocené letadlo (stroj) dokáže jen pomocí svých výkonů porazit nepřítele. Západní, moderní armády fungují na principu účinné spolupráce a kooperace všech druhů vojsk. Takže poslat na Ukrajinu jen F-16 by bylo plýtvání zdroji, protože i při zrychleném výcviku by Ukrajinci nedokázali využít plný potenciál tohoto stroje. Aby to totiž uměli, potřebovali by dodat letouny AWACS, drony, vycvičit pozemní návodčí, dodat spojovací zařízení a velitelské struktury + pozemní radary a další. U dělostřelectva, BVP a těžší pozemní techniky je to více méně obdobné, ale přece jen to nasazení je "jednodušší" Navíc vše se vyvíjí podle situace. Bezmyšlenkovité lifrovaní techniky na Ukrajinu by k ničemu nevedlo. Tohle provádí Rusové a výsledek vidíme.
    Nicméně o dodávkách těžší vojenské techniky už se začíná mluvit. Takže já bych ty "západní" státy nepodceňoval. Věřte tomu nebo ne, mají daleko více informací o dění na Ukrajině aby věděli jak reagovat.Skrýt celý příspěvek

    • Horny
      11:24 01.04.2022

      Ale no tak. AWACSy a radary (přinejmenším prozatím) nepotřebují, protože mají podrobné info od NATO. Nějaké drony snad mají taky. Plný potenciál využívat nepotřebují, "stačí" jim ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale no tak. AWACSy a radary (přinejmenším prozatím) nepotřebují, protože mají podrobné info od NATO. Nějaké drony snad mají taky.
      Plný potenciál využívat nepotřebují, "stačí" jim především ovládnout vzdušný prostor.
      Technický personál v zázemí mohou částečně tvořit "dobrovolní dovolenkáři" - nakonec precedent už tu je.
      Abych to shrnul - kde je vůle, je i cesta a v době války se zkrátka některé věci mohou/musí dělat trochu jinak.

      Nezbývá než doufat, že si i naši blbí zbabělí západní politici konečně uvědomili, že jediný přijatelný výsledek severoasijské invaze musí být jasné vítězství Ukrajiny. Pat, nebo nedejbože porážka, by totiž znamenaly ve střednědobém horizontu katastrofu i pro nás.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        12:04 01.04.2022

        TB2 je malý taktický dron. Dolet, rychlost a nosnost je nic moc. Docela s nimi kouzlí, ale myslím si, že své už na Ukrajině předvedly a Rusáci se snad přizpůsobili. Dělali takové ...Zobrazit celý příspěvek

        TB2 je malý taktický dron. Dolet, rychlost a nosnost je nic moc. Docela s nimi kouzlí, ale myslím si, že své už na Ukrajině předvedly a Rusáci se snad přizpůsobili. Dělali takové boty, že si nechali dronem zničit PVO systém proti dronům...Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      12:01 01.04.2022

      Ukrajinci mají zcela jistě tučné informace od západních satelitů a z části, kde to jde i AWACS. Pokud mají málo letounů, tak by jim F-16 pomohl zničit dělostřelectvo s dlouhým ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajinci mají zcela jistě tučné informace od západních satelitů a z části, kde to jde i AWACS. Pokud mají málo letounů, tak by jim F-16 pomohl zničit dělostřelectvo s dlouhým dosahem, kde na něj oni nemůžou. Rusáci všechno pokrýt pomocí PVO nezvládnou a najít PVO jim pomůže satelitní průzkum. Nevím jak jsou na tom jejich Migy co se týče bombardování a vypouštění standoff munice, ale myslím si, že zoufale. Pokud by jejich F-16 dostaly Harpoony, tak by mohli udělat dost solidní peklo na pobřeží při likvidaci malých lodí.
      Pořádné drony by bodly, ale zázemí pro takový MQ-9 není jen ta buňka, kde sedí obsluha... A MQ-9 je o dost dražší než postarší F-16. Malý TB2 na likvidaci dělostřelectva prostě nestačí.
      "Australia of 12 MQ-9B Reapers and related equipment for an estimated cost of $1.651 billion."
      F-16 je právě ještě stroj staré školy, není to F-35.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      14:46 01.04.2022

      Klimesov: Nemyslím si. To co Ukrajina od stíhaček v této chvíli NUTNĚ potřebuje, jsou BVR schopnosti. Potřebují stroj, který dokáže odpalovat AMRAAM C, klidně prvních verzí. Tím by ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov:
      Nemyslím si. To co Ukrajina od stíhaček v této chvíli NUTNĚ potřebuje, jsou BVR schopnosti. Potřebují stroj, který dokáže odpalovat AMRAAM C, klidně prvních verzí. Tím by jednak dosáhli většího dostřelu a hlavně, je AMRAAM aktivní, takže "vystřel a zapomeň". To by znamenalo citelné snížení rizika a zvýšení pravděpodobnosti zásahu. AWACS nemají ani dnes a přesto dosahují úspěchu. A plný potenciál? To je výmluva. Oni nepotřebují využít plný potenciál F16. Oni potřebují to jediné co jim Mig 29 ani SU27, které mají neumoží - BVR boj na minimálně stejnou vzdálenost s Ruskými stroji a aktivní střely.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      16:30 01.04.2022

      Pánové Horny, Poly, Torong. Pánové. Já nepíšu o tom, že by se na Ukrajinu neměli dovážet F-16, F-15, Rafaely atd. atd. Klidně i F-35 nebo F-22 :D :D :D Já jen upozorňuji na to, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Pánové Horny, Poly, Torong.
      Pánové. Já nepíšu o tom, že by se na Ukrajinu neměli dovážet F-16, F-15, Rafaely atd. atd. Klidně i F-35 nebo F-22 :D :D :D
      Já jen upozorňuji na to, že by to nemuselo mít takový efekt jak si mnozí myslí a v jaký doufají.
      Protože stále se zapomíná na to, že efektivita západních armád se neopírá a výkony jednotlivých zbraní, ale o kooperaci jednotlivých druhů vojsk, pokročilou taktiku, strategii a hlavně informační dominanci. F-16 a F-15 nevyhrávali nad Irákem a Jugoslávii protože by měli nějaké superlativní výkony, ale protože tam fungoval celý systém a oni byly jen jedno kolečko v dobře promazaném stroji. A tohoto stavu se nemusí na Ukrajině dosáhnout tím, že tam dodáte jen F-16. A jelikož ta technika něco stojí a není levná, tak je otázka co by reálně pomohlo Ukrajincům víc. Dodávka strojů, které oni nějakým způsobem dokážou zapojit do už svého nynějšího systému, a nebo dodávka strojů které jsou sice technologicky pokročilejší, ale mohli by tam být problémy v komunikaci mezi jednotlivými druhy vojsk? Vedení války opravdu není jednoduchá věc, není to o tom mít nějakou techniku, ale umět jí použít a k tomu umět jí použít nestačí jen umět jí ovládat.
      Viz. to co předvádí Ruská armáda. Tam je evidentní, že oni nedokáží v tak velké míře využít i tu malou technologickou, početní a jinou převahu, kterou nad Ukrajinci mají.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        17:44 01.04.2022

        Klimesove, hádáš se sám se sebou. Ano, máš pravdu, F16 je kolečko v systému a k ÚPLNÉMU využití potenciálu potřebuje celou řadu dalších systémů. A samozřejmě naučit se ovládat ...Zobrazit celý příspěvek

        Klimesove, hádáš se sám se sebou. Ano, máš pravdu, F16 je kolečko v systému a k ÚPLNÉMU využití potenciálu potřebuje celou řadu dalších systémů. A samozřejmě naučit se ovládat takto složitý systém dokonale vyžaduje několik let. Nejen pilotovi, ale i letectvu a armádě jako celku. To všechno samozřejmě vím a myslím, že i ostatní. A v konkrétním případě Ukrajiny, je to irelevantní argument. Ukrajina v tuto chvíli potřebuje letadlo pro vzdušný boj. Takový stroj Ukrajina má - Mig 29/SU 27. Co nemá, jsou aktivní PLŘS s dostatečně dlouhým dosahem. Pokud by bylo možné je dodat, Ukrajinci nepotřebují F16. Problém, je, že žádné takové PLŘS neexistují. Jediné možné - R77 - jednak nemá na skladě nikdo, kdo je ochotný Ukrajině zbraně dodat a Ukrajinské stroje stejně nejsou uzpůsobeny pro jejich použití. Proto je jediná možnost, dodat Ukrajincům takové PLŘS i s letadlem. Např. právě F16. Pro účely, které teď od stíhačky požadují jim stačí, naučit se stroj základním způsobem ovládat a zvládnout zbraňový systém v módu AA. Stejně jak používají i Mig29/SU27. I tyto stroje používají bez podpory AWACS s jen základním pozemním navedením a plní úkol - sestřelují Rusy. S F16 se jejich efektivita ovšem podstatně zvýší, protože dostanou výkonnější radar a hlavně ony aktivní PLŘS s dlouhým dosahem. Způsob navedení zůstane stejný. Ale samozřejmě nedosáhnou stejné efektivity, jako by dosahovali Amíci s kompletním zázemím. To oni ví a ani to nežádají.Skrýt celý příspěvek

      • TF_HU
        10:01 04.04.2022

        nechci vá bořit domek z karet...ale spoustu věcí neznáte, stejně jao my ostatní. Já jen, že výcvik NATO už tam běžel nějakou dobu. Domnívám se, že by se velmi rychle naučili ...Zobrazit celý příspěvek

        nechci vá bořit domek z karet...ale spoustu věcí neznáte, stejně jao my ostatní. Já jen, že výcvik NATO už tam běžel nějakou dobu. Domnívám se, že by se velmi rychle naučili používat to, co by dostali...klidně i F15...Skrýt celý příspěvek

    • Charlie
      20:02 01.04.2022

      Awacsy i další (třeba RC-135, GLobalHawk) mají, lítají podél hranic od začátku konfliktu. ;)

      Awacsy i další (třeba RC-135, GLobalHawk) mají, lítají podél hranic od začátku konfliktu. ;)

    • TF_HU
      09:58 04.04.2022

      Klimesov Zbytečně si kladete vlastní bariéry. Nepotřebujete AWACS. Potřebujete produkt, který tvoří, ten můžete vytvořit i jinak. Tak jak lítá mig29, tak by letěla i F16 jen s ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov

      Zbytečně si kladete vlastní bariéry. Nepotřebujete AWACS. Potřebujete produkt, který tvoří, ten můžete vytvořit i jinak. Tak jak lítá mig29, tak by letěla i F16 jen s lepší střelou s větším dosahem apod. Letecké návodčí nepotřebujete vždy...ti jsou klíčoví pro podporu vlastních sil (CAS)...pro ostatní úkoly je nepotřebujete.Skrýt celý příspěvek

  • Ondra Mrklas
    03:34 01.04.2022

    Podle Britského ministra obrany se spojenci dohodli na dodávkách těžké techniky a dalekonosného dělostřelectva. Podle spekulací a odborných odhadů, by se mělo jednat o děla AS-90 a ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle Britského ministra obrany se spojenci dohodli na dodávkách těžké techniky a dalekonosného dělostřelectva. Podle spekulací a odborných odhadů, by se mělo jednat o děla AS-90 a BVP Warrior, naopak na vývoze tanků se spojenci nedohodli (asi např. kvůli utajovanému pancéřování). Nicméně je to velký posun, který snad Ukrajině aspoň nějak pomůžeSkrýt celý příspěvek

  • apache
    23:07 31.03.2022

    Jako by autor článku sepsal mé vlastní pocity. Upřímně doufám, že už dávno započal výcvik zkušenějších ukrajinských vojáků na sofistikovaných zbraňových systémech v západních ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako by autor článku sepsal mé vlastní pocity. Upřímně doufám, že už dávno započal výcvik zkušenějších ukrajinských vojáků na sofistikovaných zbraňových systémech v západních zemích. Stejně tak doufám, že probíhá přeprava starší, pro Ukrajince známé, těžké techniky. A připravuje se a probíhá výcvik na nové.

    A bylo by nejlepší, aby i výcvik nováčků probíhal také už na západě, kde by mohli být rovnou vystrojováni a vyzbrojováni, tak aby na Ukrajinu přijeli již s materiálem. Vždyť stále máme materiál pro kompletní vystrojení a vyzbrojení alespoň několika praporů. Stará BVP nám ve skladech chybět nebudou. Staré tanky nám ve skladech chybět nebudou. Staré náklaďáky nám chybět nebudou. BRDM-2 nám chybět nebudou. Vyřazovaly se Strely-10, před mnoha lety 9K33 Osa, ty někde musí být. Chemici teď dostávají nová Iveca, vyřazují chemické BRDM-CH. Houfnic Dana musí být hafo. Raketometů systém Grad musí být hafo. Strnadova CSG má takových věcí plné dvory. Pro uspokojení aktuálních válečných potřeb je třeba využít všechno, co se dá. Když kdysi vznikal izraelský tankový sbor, během války proti naprosté přesile, tak první tanky byly shermany ze šroťáku, a to doslova. Neměly ani kanon. A zvítězit Izraelci dokázali, protože byli motivovaní a měli odhodlání.Skrýt celý příspěvek

    • apache
      23:13 31.03.2022

      Jinak pokud by někdo chtěl začít mlít nesmysly o tom, že by to představovalo riziko pro dané země. Uvědomme si jednu věc - od roku 2014 pro takzvané DLR a DLR fungovalo Rusko jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Jinak pokud by někdo chtěl začít mlít nesmysly o tom, že by to představovalo riziko pro dané země. Uvědomme si jednu věc - od roku 2014 pro takzvané DLR a DLR fungovalo Rusko jako jedna velká zbrojnice. Rusák celou dobu okatě lhal, že tomu tak není. Dnes pro změnu Rusko využívá území Běloruska, jako bezpečné zázemí, na které si Ukrajina netroufne zaútočit. Je to hra, kterou může (a musí) hrát západ taky. Jinak v očích rusáka, s jeho ruskou mentalitou, budeme akorát za slabochy a za hlupáky.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
    20:39 31.03.2022

    Vojna bude trvať dlho .... možno roky ... Putin sa nechce dohodnúť ... chce diktovať ... a to môže až keď vojensky porazí Ukrajinu. To nie je možné ... ale on to nevzdá ... a ...Zobrazit celý příspěvek

    Vojna bude trvať dlho .... možno roky ...

    Putin sa nechce dohodnúť ... chce diktovať ... a to môže až keď vojensky porazí Ukrajinu. To nie je možné ... ale on to nevzdá ... a nevzdajú to ani jeho nasledovníci.

    Skrátka nech to znie akokoľvek brutálne ... Rusko treba "utopiť v krvi" ... až sa budú Rusi báť ísť na Ukrajinu ....

    Predstavy "revolúcie" v Rusku sú mimo reality a ekonomická stránka Putina nezaujíma .... jednoducho utiahne svojim "ovciam" opasok a ak Rusi neriešili cca milión mŕtvych počas covidu, tak je smiešne si myslieť, že budú riešiť stá tisíce mŕtvych, nezvestných či zranených vojakov ...

    Skrátka Rusko nie je "normálna" krajina a naše "logické" hľadiská v rusku nikoho nezaujímajú ...

    Z toho vyplýva, že Ukrajine treba dodať zbrane za miliardy ...v rátane ťažkých ... a cynicky sa "tešiť" z toho, že nás to stojí "len" peniaze ..

    Všetko ostatné sú bláboly a víťaztvo Ruska ...

    Akonáhle Rusko len stopneme ... a začne sa zas po vzore nezmyselných Minských dôhod jednať o posunutí hraníc ruskej okupácie ... tak toto všetko bolo zbytočné ....

    Mimochodom komu sa zdá taká "úžasná " tá Merkelová ?

    Čo dosiahla ? .... v zahraničnej politike bude symbolom zrady Ukrajiny a cele Európy ... Putin si s ňou pár krát vytrel podlahu (raz ju nechal vyše 4 hodiny čakať ... raz ju "obšťastnil" svojim veľlkým psom hoci vedel, že psov neznáša) a ona ho "obšťastnila" nie len absurnými "mierovými" dohodami z Minska ... ale i embargom zbraní na Ukrajinu a naopak dodávkami zbraní do Ruska ...

    Teraz sa pre túto "úspešnú" političku môžeme tešiť na vysoké ceny plynu .... a pár rokov veľkých problémov pokým sa zbavíme závilosti od Ruska pri plyne a rope ....Skrýt celý příspěvek

    • montecasino1
      23:21 31.03.2022

      včera som sa pýtal v diskusii či sa tá osoba,myslím Merkelová vyjadrila vôbec k tejto vojne,dáko som to nezaregistroval,dopadla ako tá zväzáčka,ktorú ale prefikol Putin,ktorý nebol ...Zobrazit celý příspěvek

      včera som sa pýtal v diskusii či sa tá osoba,myslím Merkelová vyjadrila vôbec k tejto vojne,dáko som to nezaregistroval,dopadla ako tá zväzáčka,ktorú ale prefikol Putin,ktorý nebol ani len pionierom.Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
      10:33 01.04.2022

      Merkelová je ako väčšina politikov - chcú byť zadobre s Bohom aj diablom. Nevadí pár kostlivcov a smrádek, náš pohodlný život si vziať nedáme.

      Merkelová je ako väčšina politikov - chcú byť zadobre s Bohom aj diablom. Nevadí pár kostlivcov a smrádek, náš pohodlný život si vziať nedáme.

  • Cenzor
    20:37 31.03.2022

    Proč to dělat složitě, stačí se poučit od Rusů, jak například rychle "vycvičili" obsluhy PVO ve Vietnamu... Prostě s každou sofistikovanější technikou budou dodáni i dobrovolníci ...Zobrazit celý příspěvek

    Proč to dělat složitě, stačí se poučit od Rusů, jak například rychle "vycvičili" obsluhy PVO ve Vietnamu... Prostě s každou sofistikovanější technikou budou dodáni i dobrovolníci co to umí obsluhovat a co jsou ochotni přijmout ukrajinské občanství. Místo handrkování o staré Migy-29, tam už takhle mohly být dvě letky F-16 i s pozemní obsluhou.Skrýt celý příspěvek

  • McCoolie16
    20:31 31.03.2022

    Supr clanek.

    Supr clanek.

  • Jan Grohmann
    20:28 31.03.2022

    https://twitter.com/general_be... Ben Hodges We are missing the opportunity to ensure Ukrainian victory if we don't provide what they need, urgently, ...Zobrazit celý příspěvek

    https://twitter.com/general_be...
    Ben Hodges
    We are missing the opportunity to ensure Ukrainian victory if we don't provide what they need, urgently, within the next 2-3 weeks. Russian forces will learn, regroup, and transition to the ability to grind Ukraine to defeat within the next two months if we fail. It is up to us.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      21:02 31.03.2022

      To co rusům zbylo se z bídou přeskupí na přehlídku na rudém náměstí.

      To co rusům zbylo se z bídou přeskupí na přehlídku na rudém náměstí.

      • pjaro77
        13:59 01.04.2022

        Kanonov a raketometov majú ešte dosť.

        Kanonov a raketometov majú ešte dosť.

  • flanker.jirka
    20:22 31.03.2022

    Dodávat složitější systémy vyžadující delší výcvik nelze pro tuto fázi konfliktu, ale až pro další období. Je to vidět na případě mladých branců z ruska, jak dopadli se ...Zobrazit celý příspěvek

    Dodávat složitější systémy vyžadující delší výcvik nelze pro tuto fázi konfliktu, ale až pro další období. Je to vidět na případě mladých branců z ruska, jak dopadli se srovnatelnou technikou, ale bez žádného pořádného výcviku.
    Za mně, nyní má smysl to co umí ovládat, nebo co se naučí používat do týdne. PTŘS, RPG, manpady, drony. To tam zafungovalo a bude fungovat stále.Skrýt celý příspěvek

    • apache
      22:45 31.03.2022

      Tak právě proto, že výcvik trvá dlouho, by se s ním mělo logicky začít co nejdřív.

      Tak právě proto, že výcvik trvá dlouho, by se s ním mělo logicky začít co nejdřív.

    • otecko
      10:12 01.04.2022

      Propásli jsme příležitost jako celek, o tom, že Rusové jse šikují u Ukrajinských hranic ví Západ už od července 2021, o tom, že to není cvičení od září a už 7 týdnů trvá válka. ...Zobrazit celý příspěvek

      Propásli jsme příležitost jako celek, o tom, že Rusové jse šikují u Ukrajinských hranic ví Západ už od července 2021, o tom, že to není cvičení od září a už 7 týdnů trvá válka. Ptám se tedy-kdy bude správný čas na výcvik Ukrajinské armády?Skrýt celý příspěvek

    • pjaro77
      14:03 01.04.2022

      Musia mať dodávané delostrelectvo, pretože rus tiež používa delostrelectvo vo vysokých počtoch a má ho ešte dosť. Na také počty nejaké nočné prepady pomocou PTRS nestačia. A ku ...Zobrazit celý příspěvek

      Musia mať dodávané delostrelectvo, pretože rus tiež používa delostrelectvo vo vysokých počtoch a má ho ešte dosť.
      Na také počty nejaké nočné prepady pomocou PTRS nestačia. A ku delostrectvu to chce bojové a prieskumné drony. A loitering muníciu s dlhším dosahom. Switchblade 300 a 600 či harop v tisíckach kusov by bol ideálny.Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    19:44 31.03.2022

    Mam spise za to, ze "media" (co to je?) mluvi ...ze v mediich se objevuje nazor (politici, politologove, ..) - ze tam mame posilat letadla, raketomety, PVO a spise z vojenske ...Zobrazit celý příspěvek

    Mam spise za to, ze "media" (co to je?) mluvi ...ze v mediich se objevuje nazor (politici, politologove, ..) - ze tam mame posilat letadla, raketomety, PVO a spise z vojenske branze se ozyva nazor, ze ne - ze to tak jednoduche neni (vycvik, obsluha, logistika).

    Nevim jestli jste slyseli rozhovor s ceskym dobrovolnikem Filipem - bojoval/bojuje na zapadni fronte Kyjeva a ma 9 lidi v jednotce. Rika, ze vojaci na obou stranach pomalu neumi ovladat ani utocnou pusku a video treba s NLAWem v Mariupolu anebo ambush ruske BTG u Brovar ukazuji, ze jestli je nejaky vycvik tak je mega zrychlenej pripadne se deje pres instruktazni videa viz video Stinger, RPG-75.

    Spise nez top zbrane bych jim posilal zbrane co znaj - a to se deje, alespon si to myslim, vcetne tezke techniky. Viz video Markizy.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
      20:19 31.03.2022

      Přesně tak. Poslat jim něco co viděli možná na obrázku, nedovedu to udržovat. Teď je důležité vyluxovat sklady po VS. A pokud západní systémy, tak nic složitého. Jinak k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Přesně tak. Poslat jim něco co viděli možná na obrázku, nedovedu to udržovat. Teď je důležité vyluxovat sklady po VS. A pokud západní systémy, tak nic složitého.
      Jinak k tomu výcviku, jednou jsem mluvil s bývalým pilotem VS, dle toho co mi říkal, tak jen přechod z metrického na imperiální systém, tak aby si věřil mu trval měsíce a to po něm nikdo nestřílelSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2