Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

-
15. 8. 2016
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným pohonem. Podle amerických velitelů představuje ruská ponorka výraznou hrozbu. Jak si tedy ruské ponorkové loďstvo proti americkému námořnictvu skutečně stojí?
V současné době ani kombinovaná ruská a čínská ponorková flotila nedosahuje síly ponorkové flotily Sovětského svazu. V době svého největšího rozkvětu Sovětský svaz provozoval 240 ponorek.
Těsně před koncem studené války se dařilo (podle Center for Strategic and International Studies; CSIS) Sovětům výrazně pokročit v oblasti “akustické neviditelnosti” ponorek.
Avšak po rozpadu Sovětského svazu prudce poklesly výdaje do námořnictva a řada vojenských projektů skončila nebo byla pozastavena. Cela 90. léta se tak dají bez přehánění označit jako ztracenou dekádu pro ruské ponorkové loďstvo.
Ale i americké námořnictvo po rozpadu Sovětského svazu výrazně snížilo výdaje do budování schopností boje s ponorkami ASW (Anti-Submarine Warfare). Navíc invaze do Afghánistánu a Iráku dále odčerpaly peníze z amerického námořnictva a umožnila tak hlavním americkým soupeřům - Číně a Rusku - využít americkou “nepozornost” v problematice boje proti ponorkám.
“Rusové po rozpadu Sovětského svazu stále vyvíjeli řadu technologických inovací, ale v novém Rusku je kvůli nízkému rozpočtu nebylo možné využít,” uvedl vysloužilý kapitán Jerry Hendrix z washingtonského think-tanku CNAS (Center for a New American Securit). “Nicméně Spojené státy a jejich alianční partneři se rozptylovali válkou v Iráku a Afghánistánu, což mělo za následek zmenšení schopností ASW.”
Podle CSIS ruské námořnictvo provozuje 56 ponorek (v některých zdrojích se mluví o 70 ponorkách). Podle vojenského analytika Mike Kofmana z CNA Corporation, je ale kvůli nezbytné údržbě v jednom okamžiku aktivní pouze polovina ruských ponorek.
Podle studie CSIS například ruská Severní flotila provozuje 42 ponorek, ale operačně nasaditelných (schopných boje) je 22 až 31 plavidel.
“Jednou z nejdivnějších věcí je, když lidé říkají, že ruské ponorky fungují na úrovni studené války,” říká Kofman. “To je jednoduše nemožné. Jak může současná pětinová ponorková flotila, se sotva 50% operační nasaditelností - a myslím, že to je velkorysý odhad - operovat na stejné úrovni, jako kdysi největší (sovětské - pozn. red.) ponorkové loďstvo na světě.”
Na druhé straně podle studie CSIS provozuje čínské námořnictvo 70 ponorek a počet čínských ponorek dále rychle roste. Čínské námořnictvo však provozuje velký počet starých ponorek a tak se svou kvalitou prozatím nemůže rovnat ruské a americké flotile. Nejnovější čínské ponorky Type 093B a Type 095 se však mají se svou “akustickou stealth” blížit posledním verzím amerických ponorek třídy Los Angeles.
“Číňané mají 70 ponorek, a budují další. Otázkou (u čínských ponorek - pozn. red.) je sice problém kvantity oproti kvalitě, ale ve stejnou dobu Rusové rovněž staví mnohem pokročilejší ponorky,” uvedl Kofman.
Největším problémem amerického námořnictva, vzhledem k rostoucí síle čínského a ruského ponorkového loďstva, jsou uvadající schopnosti boje proti ponorkám a malý počet útočných ponorek. V současné době má americké námořnictvo 52 útočných ponorek (nepočítáme tedy nosiče jaderných střel).
Avšak v roce 2029, z důvodů končící životnosti současných ponorek a neexistující výstavby nových, se flotila amerických útočných ponorek zmenší pouze na 41 jednotek.
“Poklesneme k minimálnímu počtu 40 až 41 ponorek na přelomu 20. a 30. let, a teprve poté opět půjdeme s počty ponorek nahoru,” uvedl kontradmirál Michael Jabaley. “Není to něco, co můžeme napravit okamžitě - je to důsledkem rozhodnutí přijatých před dlouhou dobou."
“Čína a Rusko jsou nyní regionální mocnosti, takže i přesto, že mají menší ponorkové síly, mohou docela výrazně komplikovat operační plány amerického námořnictva, protože jsme (Američané - pozn. red.) globální síla, která tráví většinu svého času operacemi po celém světě a existuje 19 mořských oblastí, kde jsme definovali naše národní zájmy,” říká Hendrix.
“Rusko nebo Čína může vyslat několik svých ponorek do vod, kde naše lodě operují, od LCS (pobřežní loď - pozn. red.) až po letadlové lodě, a budeme na ně upoutáni,” dodal Hendrix.
Problém ale není jen chybějící technika (např. vyřazená protiponorková letadla S-3 Viking), ale také deficit ve výcviku ve vedení protiponorkového boje. Hendrix vysloveně zmínil slabý výcvik posádek amerických lodí při vyhledávání nejnovějších (tedy velmi tichých) jaderných a diesel-elektrických ponorek.
Stejně tak Hendrix připomněl, že ač má americké námořnictvo pokročilé protiponorkové letouny P-8 Poseidons, operující z pozemních základen, posádkám chybí potřebné zkušenosti a výcvik ve vedení ASW operací. “Potřebujeme nějaké velké ASW cvičení proti velmi tichým plavidlům a potřebujeme hodně takových cvičení,” varuje Hendrix.
I když ruská ponorková flotila dosahuje jen zlomek schopností ponorkové flotily Sovětského svazu, a velká část čínských ponorek je technologicky zaostalých, představují pro americké námořnictvo výraznou hrozbu.
Samotná hrozba tak není ani v síle ruského a čínského námořnictva, jako spíše v mizejících schopnostech amerického a aliančního námořnictva vést účinný boj proti ponorkám.
Zdroj: National Interest
Související články
Realita Ruska: Vesmírný bombardér nebo 70 let starý Tu-95?
Před několika dny ruská média informovala o vyvíjeném orbitálním bombardéru, který je schopen ...
-
20.07.2016
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Nová polská minolovka Kormoran II
První polská minolovka třídy Kormoran II začala v Gdaňsku sérií námořních testů. Polsko plánuje ...
-
02.08.2016
-
1 komentářů
-
Václav Kopecký
Elektromagnetické zbraně a jejich potenciál v současném světě
Vojenství a vojenská technologie patří k oborům lidské činnosti, které se mění a vyvíjejí ...
-
09.08.2016
-
21 komentářů
-
Luboš Přikryl
Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?
Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...
-
12.08.2016
-
86 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Já bych je nepodceňoval, pořád mají víc lodí než my, ale vážně. V Azovském moři si dělají co chtějí a skoro to samé na severu. Kurily si myslím taky ubrání.. Aby zase nebyl někdo ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych je nepodceňoval, pořád mají víc lodí než my, ale vážně. V Azovském moři si dělají co chtějí a skoro to samé na severu. Kurily si myslím taky ubrání.. Aby zase nebyl někdo překvapený jako po KrymuSkrýt celý příspěvek
Zajímavý článek ale zajímavé by jistě bylo i porovnání námořnictva čínského a japonského nebo kombinovaného čínského,severokorejského a ruského versus kombinované síly ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavý článek ale zajímavé by jistě bylo i porovnání námořnictva čínského a japonského nebo kombinovaného čínského,severokorejského a ruského versus kombinované síly Japonska,Jižní Koreje,Tchaj wanu,Vietnamu,Thajska,Malajsie,Indonesie,Filipin,Myanmaru,Singapuru,Nového Zélandu a Austrálie.Skrýt celý příspěvek
Libertz: Nebuď smutný. Štyri palce dolu za slabý zmysel pre humor a za 7 gramatických chýb v 4 krátkych vetách, to nie je až také zlé. :-)
Libertz: Nebuď smutný. Štyri palce dolu za slabý zmysel pre humor a za 7 gramatických chýb v 4 krátkych vetách, to nie je až také zlé. :-)
To se mi snad zdá, tohleto... Titulek je o ruských ponorkách, v článku jsou uvedeny též čínské ponorky jakožto spojenecké k těm ruským, snad? USA nemají spojence? Japonské ...Zobrazit celý příspěvek
To se mi snad zdá, tohleto... Titulek je o ruských ponorkách, v článku jsou uvedeny též čínské ponorky jakožto spojenecké k těm ruským, snad? USA nemají spojence? Japonské námořnictvo má vysoce kvalitní SKK i moderní torpédoborce specializované na ASW, Australané i Jihokorejci mají malé nebo střední, ale moderní loďstvo. Analogická situace je v Atlantiku - Britové, Francouzi - všechno spojenci z NATO s loďstvy tředního kalibru. Kvalitní SKK použitelné k lovu ruských ponorek mají i Norové nebo Němci.
Ten National Interest mi přijde jako nějaký internetový doomsayer. Vážně někdo předpokládá, že nemodernizované ruské ponorky vyrobené mezi roky 1980 - 1995 mají schopnost přežít delší dobu na moderním válčišti? Je fajn, že je ponorka tichá, ale taky musí mít přístrojové vybavení, aby sama byla schopna slyšet, najít a identifikovat nepřítele. Je lepší, když to umí udělat pasivním způsobem, to ale vyžaduje výkonná pasivní sonarová čidla + vysoký výpočetní výkon + odpovídající software. Je tohle možné najít na 20 - 30 let starých lodích? Pravděpodobně ano, ale nepůjde o nějaký vysoce sofistikovaný komplexní systém.
Těch 8 - 10 moderních ruských ponorek rozdělte do 2 oceánů a dostanete jen 2 loďstva střední velikosti. Dále dělte 2 (opravy, údržba, modernizace) a dostanete 2-3 ponorky na celý Atlantik a další 2- 3 Pacifik.Skrýt celý příspěvekDovi: To není agresivita, to je jen dopolední nevrlost z nevyspání. Není to poprvé, co je zde převzatý článek z National Interest - ve většině případů naprosto zbytečně, protože ...Zobrazit celý příspěvek
Dovi: To není agresivita, to je jen dopolední nevrlost z nevyspání. Není to poprvé, co je zde převzatý článek z National Interest - ve většině případů naprosto zbytečně, protože tohle je opravdu jen nic neříkající omáčka.Skrýt celý příspěvek
ot: csba weapons system factbook 17. http://csbaonline.org/publicat... Pro přehled do čeho US vraží peníze, kolik a kolik toho ...Zobrazit celý příspěvek
ot: csba weapons system factbook 17.
http://csbaonline.org/publicat...
Pro přehled do čeho US vraží peníze, kolik a kolik toho dostanou a kdy.Skrýt celý příspěvekVýsledek takovýho cvičení, třeba USA Japonsko by mohl bejt zajímavej. Tak před 4 rokama psali v ATM o vylodovacim cvičení v Norsku, kde diesel potopil třetinu flotily a dostal ...Zobrazit celý příspěvek
Výsledek takovýho cvičení, třeba USA Japonsko by mohl bejt zajímavej. Tak před 4 rokama psali v ATM o vylodovacim cvičení v Norsku, kde diesel potopil třetinu flotily a dostal distanc aby mělo smysl pokračovat.
Kdyby mi někdo před 10ti rokama řekl že Čína po roce 2014 ročně připojí 5, 1000MW atomovejch bloků, stavba jednoho bude kratší 6 let, cena za blok pod 3miliardy dolarů a budou Made in China. Tak se ho optám co hulí.Skrýt celý příspěvekNerozumiem pointe článku... To je to isté, ako keby tu bol článok, že či Ruské VVS alebo Čínske, dokážu bojovať proti F-22 alebo F-35. V USA to napíšu ako hrozbu, kompetentný ...Zobrazit celý příspěvek
Nerozumiem pointe článku... To je to isté, ako keby tu bol článok, že či Ruské VVS alebo Čínske, dokážu bojovať proti F-22 alebo F-35.
V USA to napíšu ako hrozbu, kompetentný to tak aj pochopia a schvália väčší rozpočet, a tak pod. Avšak, ani by som sa neodvážil nikdy tvrdiť, že US Navy je neschopné.Skrýt celý příspěvekAurassuil: tady mě nař konferenci CSIS zaměřená hlavně na baltské moře
https://www.csis.org/events/un...Aurassuil: tady mě nař konferenci CSIS zaměřená hlavně na baltské moře
https://www.csis.org/events/un...Redakce: je chvályhodné, že se snažíte rychle zareagovat na poptávku, která vyvstala v poslední diskuzi ohledně Severodvinsku. Ale tyhle obecné kecy z National Interest víme o bez ...Zobrazit celý příspěvek
Redakce: je chvályhodné, že se snažíte rychle zareagovat na poptávku, která vyvstala v poslední diskuzi ohledně Severodvinsku. Ale tyhle obecné kecy z National Interest víme o bez vás... Nějaká fakta a čísla (mimo počty aktivních ponorek, které najdu s trochou nadsázky i na anglické wiki?) nemáte?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...