Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

Americká útočná ponorka s jaderným pohonem USS Jimmy Carter (SSN 23) třídy Seawolf; větší foto / Public Domain

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným pohonem. Podle amerických velitelů představuje ruská ponorka výraznou hrozbu. Jak si tedy ruské ponorkové loďstvo proti americkému námořnictvu skutečně stojí?

V současné době ani kombinovaná ruská a čínská ponorková flotila nedosahuje síly ponorkové flotily Sovětského svazu. V době svého největšího rozkvětu Sovětský svaz provozoval 240 ponorek.

Těsně před koncem studené války se dařilo (podle Center for Strategic and International Studies; CSIS) Sovětům výrazně pokročit v oblasti “akustické neviditelnosti” ponorek.

Avšak po rozpadu Sovětského svazu prudce poklesly výdaje do námořnictva a řada vojenských projektů skončila nebo byla pozastavena. Cela 90. léta se tak dají bez přehánění označit jako ztracenou dekádu pro ruské ponorkové loďstvo.

Ale i americké námořnictvo po rozpadu Sovětského svazu výrazně snížilo výdaje do budování schopností boje s ponorkami ASW (Anti-Submarine Warfare). Navíc invaze do Afghánistánu a Iráku dále odčerpaly peníze z amerického námořnictva a umožnila tak hlavním americkým soupeřům - Číně a Rusku - využít americkou “nepozornost” v problematice boje proti ponorkám.

“Rusové po rozpadu Sovětského svazu stále vyvíjeli řadu technologických inovací, ale v novém Rusku je kvůli nízkému rozpočtu nebylo možné využít,” uvedl vysloužilý kapitán Jerry Hendrix z washingtonského think-tanku CNAS (Center for a New American Securit). “Nicméně Spojené státy a jejich alianční partneři se rozptylovali válkou v Iráku a Afghánistánu, což mělo za následek zmenšení schopností ASW.”

Podle CSIS ruské námořnictvo provozuje 56 ponorek (v některých zdrojích se mluví o 70 ponorkách). Podle vojenského analytika Mike Kofmana z CNA Corporation, je ale kvůli nezbytné údržbě v jednom okamžiku aktivní pouze polovina ruských ponorek.

Podle studie CSIS například ruská Severní flotila provozuje 42 ponorek, ale operačně nasaditelných (schopných boje) je 22 až 31 plavidel.

“Jednou z nejdivnějších věcí je, když lidé říkají, že ruské ponorky fungují na úrovni studené války,” říká Kofman. “To je jednoduše nemožné. Jak může současná pětinová ponorková flotila, se sotva 50% operační nasaditelností - a myslím, že to je velkorysý odhad - operovat na stejné úrovni, jako kdysi největší (sovětské - pozn. red.) ponorkové loďstvo na světě.”

Na druhé straně podle studie CSIS provozuje čínské námořnictvo 70 ponorek a počet čínských ponorek dále rychle roste. Čínské námořnictvo však provozuje velký počet starých ponorek a tak se svou kvalitou prozatím nemůže rovnat ruské a americké flotile. Nejnovější čínské ponorky Type 093B a Type 095 se však mají se svou “akustickou stealth” blížit posledním verzím amerických ponorek třídy Los Angeles.

“Číňané mají 70 ponorek, a budují další. Otázkou (u čínských ponorek - pozn. red.) je sice problém kvantity oproti kvalitě, ale ve stejnou dobu Rusové rovněž staví mnohem pokročilejší ponorky,” uvedl Kofman.

Největším problémem amerického námořnictva, vzhledem k rostoucí síle čínského a ruského ponorkového loďstva, jsou uvadající schopnosti boje proti ponorkám a malý počet útočných ponorek. V současné době má americké námořnictvo 52 útočných ponorek (nepočítáme tedy nosiče jaderných střel).

Avšak v roce 2029, z důvodů končící životnosti současných ponorek a neexistující výstavby nových, se flotila amerických útočných ponorek zmenší pouze na 41 jednotek.

“Poklesneme k minimálnímu počtu 40 až 41 ponorek na přelomu 20. a 30. let, a teprve poté opět půjdeme s počty ponorek nahoru,” uvedl kontradmirál Michael Jabaley. “Není to něco, co můžeme napravit okamžitě - je to důsledkem rozhodnutí přijatých před dlouhou dobou."

“Čína a Rusko jsou nyní regionální mocnosti, takže i přesto, že mají menší ponorkové síly, mohou docela výrazně komplikovat operační plány amerického námořnictva, protože jsme (Američané - pozn. red.) globální síla, která tráví většinu svého času operacemi po celém světě a existuje 19 mořských oblastí, kde jsme definovali naše národní zájmy,” říká Hendrix.

“Rusko nebo Čína může vyslat několik svých ponorek do vod, kde naše lodě operují, od LCS (pobřežní loď - pozn. red.) až po letadlové lodě, a budeme na ně upoutáni,” dodal Hendrix.

Problém ale není jen chybějící technika (např. vyřazená protiponorková letadla S-3 Viking), ale také deficit ve výcviku ve vedení protiponorkového boje. Hendrix vysloveně zmínil slabý výcvik posádek amerických lodí při vyhledávání nejnovějších (tedy velmi tichých) jaderných a diesel-elektrických ponorek.

Stejně tak Hendrix připomněl, že ač má americké námořnictvo pokročilé protiponorkové letouny P-8 Poseidons, operující z pozemních základen, posádkám chybí potřebné zkušenosti a výcvik ve vedení ASW operací.  “Potřebujeme nějaké velké ASW cvičení proti velmi tichým plavidlům a potřebujeme hodně takových cvičení,” varuje Hendrix.
I když ruská ponorková flotila dosahuje jen zlomek schopností ponorkové flotily Sovětského svazu, a velká část čínských ponorek je technologicky zaostalých, představují pro americké námořnictvo výraznou hrozbu.

Samotná hrozba tak není ani v síle ruského a čínského námořnictva, jako spíše v mizejících schopnostech amerického a aliančního námořnictva vést účinný boj proti ponorkám.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Realita Ruska: Vesmírný bombardér nebo 70 let starý Tu-95?

Před několika dny ruská média informovala o vyvíjeném orbitálním bombardéru, který je schopen ...

Nová polská minolovka Kormoran II

První polská minolovka třídy Kormoran II začala v Gdaňsku sérií námořních testů. Polsko plánuje ...

Elektromagnetické zbraně a jejich potenciál v současném světě

Vojenství a vojenská technologie patří k oborům lidské činnosti, které se mění a vyvíjejí ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Kichot
  15:57 27.02.2019

  Já bych je nepodceňoval, pořád mají víc lodí než my, ale vážně. V Azovském moři si dělají co chtějí a skoro to samé na severu. Kurily si myslím taky ubrání.. Aby zase nebyl někdo překvapený jako po Krymu

 • memo
  17:19 16.08.2016

  Zajímavý článek ale zajímavé by jistě bylo i porovnání námořnictva čínského a japonského nebo kombinovaného čínského,severokorejského a ruského versus kombinované síly Japonska,Jižní Koreje,Tchaj wanu,Vietnamu,Thajska,Malajsie,Indonesie,Filipin,Myanmaru,Singapuru,Nového Zélandu a Austrálie.

 • Sokrates
  22:58 15.08.2016

  Libertz: Nebuď smutný. Štyri palce dolu za slabý zmysel pre humor a za 7 gramatických chýb v 4 krátkych vetách, to nie je až také zlé. :-)

 • Libertz
  20:37 15.08.2016

  tak som to s tou ironiou moc nevymyslel, vidim ze tu to asi neplati taka parodia na rusofilov

 • Jakub2
  20:37 15.08.2016

  To se mi snad zdá, tohleto... Titulek je o ruských ponorkách, v článku jsou uvedeny též čínské ponorky jakožto spojenecké k těm ruským, snad? USA nemají spojence? Japonské námořnictvo má vysoce kvalitní SKK i moderní torpédoborce specializované na ASW, Australané i Jihokorejci mají malé nebo střední, ale moderní loďstvo. Analogická situace je v Atlantiku - Britové, Francouzi - všechno spojenci z NATO s loďstvy tředního kalibru. Kvalitní SKK použitelné k lovu ruských ponorek mají i Norové nebo Němci.

  Ten National Interest mi přijde jako nějaký internetový doomsayer. Vážně někdo předpokládá, že nemodernizované ruské ponorky vyrobené mezi roky 1980 - 1995 mají schopnost přežít delší dobu na moderním válčišti? Je fajn, že je ponorka tichá, ale taky musí mít přístrojové vybavení, aby sama byla schopna slyšet, najít a identifikovat nepřítele. Je lepší, když to umí udělat pasivním způsobem, to ale vyžaduje výkonná pasivní sonarová čidla + vysoký výpočetní výkon + odpovídající software. Je tohle možné najít na 20 - 30 let starých lodích? Pravděpodobně ano, ale nepůjde o nějaký vysoce sofistikovaný komplexní systém.

  Těch 8 - 10 moderních ruských ponorek rozdělte do 2 oceánů a dostanete jen 2 loďstva střední velikosti. Dále dělte 2 (opravy, údržba, modernizace) a dostanete 2-3 ponorky na celý Atlantik a další 2- 3 Pacifik.

 • Arassuil
  15:27 15.08.2016

  Dovi: To není agresivita, to je jen dopolední nevrlost z nevyspání. Není to poprvé, co je zde převzatý článek z National Interest - ve většině případů naprosto zbytečně, protože tohle je opravdu jen nic neříkající omáčka.

 • Shania
  12:31 15.08.2016

  ot: csba weapons system factbook 17.

  http://csbaonline.org/publicat...

  Pro přehled do čeho US vraží peníze, kolik a kolik toho dostanou a kdy.

 • simpanz
  12:03 15.08.2016

  Výsledek takovýho cvičení, třeba USA Japonsko by mohl bejt zajímavej. Tak před 4 rokama psali v ATM o vylodovacim cvičení v Norsku, kde diesel potopil třetinu flotily a dostal distanc aby mělo smysl pokračovat.
  Kdyby mi někdo před 10ti rokama řekl že Čína po roce 2014 ročně připojí 5, 1000MW atomovejch bloků, stavba jednoho bude kratší 6 let, cena za blok pod 3miliardy dolarů a budou Made in China. Tak se ho optám co hulí.

 • kubo4747
  11:57 15.08.2016

  Nerozumiem pointe článku... To je to isté, ako keby tu bol článok, že či Ruské VVS alebo Čínske, dokážu bojovať proti F-22 alebo F-35.

  V USA to napíšu ako hrozbu, kompetentný to tak aj pochopia a schvália väčší rozpočet, a tak pod. Avšak, ani by som sa neodvážil nikdy tvrdiť, že US Navy je neschopné.

 • Shania
  11:52 15.08.2016

  Aurassuil: tady mě nař konferenci CSIS zaměřená hlavně na baltské moře

  https://www.csis.org/events/un...

 • Libertz
  10:58 15.08.2016

  Jasne ze nedokaze! Rusi su najsylnejsi narot sveta!! Rozmetaju zlich americkich imperialistou keby chcu. Putin je nas PREZIDENT!!

 • Dovi
  10:42 15.08.2016

  To Arassuil
  Proč je ten dotaz formulovan tak "agresivně"? Dostáváte obsah zadarmo a s milou žádosti je větší šance na kladné vyřízení...

 • Arassuil
  10:00 15.08.2016

  Redakce: je chvályhodné, že se snažíte rychle zareagovat na poptávku, která vyvstala v poslední diskuzi ohledně Severodvinsku. Ale tyhle obecné kecy z National Interest víme o bez vás... Nějaká fakta a čísla (mimo počty aktivních ponorek, které najdu s trochou nadsázky i na anglické wiki?) nemáte?