Dopad hospodářské krize na ruskou armádu

-
15. 4. 2016
-
173 komentářů
-
Jan Grohmann
Pokles ruské ekonomiky se promítl v nižším rozpočtu ruského ministerstva obrany. Avšak i přes snížení plánovaného obranného rozpočtu o 5 %, byly výdaje v roce 2015 o čtvrtinu vyšší než v roce 2014. Dopad poklesu ekonomiky na ruskou armádu se snažil popsat Dmitry Gorenburg na webu The Cipher Brief.
V minulém roce ruské ministerstvo obrany hospodařilo s rozpočtem 57,7 miliardy dolarů - o 25,6 % více než v roce 2014. I přes relativní pokles rozpočtu v roce 2015 oproti plánům (o 5 %) se tak ruskému ministerstvu obrany podařilo pokračovat v modernizaci (i když s omezením) a financovat vojenské operace Sýrii.
I přes pokračující problémy ruské ekonomiky v listopadu minulého roku Kreml oznámil, že letošní obranný rozpočet bude v podstatě na stejné úrovni.
Nicméně v minulém měsíci vláda v Moskvě oznámila snížení rozpočtu na rok 2016 o 5 %. Bude to poprvé od roku 2000, po nástupu Vladimíra Putina do úřadu, kdy dojde k reálnému poklesu rozpočtu ruského ministerstva obrany.
Je tedy otázkou, jak se podaří dodržet rozsah a termíny přijatého modernizačního plánu pro roky 2011 až 2020. Ruské ministerstvo již muselo zmenšit počty nakupované techniky a pozdržet některé programy.
Například dostavba jaderné ponorky Borej byla odsunuta na rok 2021 (původně 2020) a Jasan na rok 2023 (2020).
Podle původních plánů Uralvagonzavod slíbil dodat 2300 nových tanků T-14 do roku 2020. Avšak experti, zejména pro omezené výrobní možnosti, očekávají v následujících pěti letech výrobu pouze 200 až 300 tanků T-14. Všechny tanky T-14 tak ruská armáda nedostane dříve než v roce 2030.
Důležitou novinkou je ukončení vývoje raketového vlaku Barguzin. Ještě na začátku letošního roku se zdálo, že vývoji “jaderného” vlaku nic nestojí v cestě. Posléze byl však program o rok odsunut a nakonec kvůli nedostatku financí zrušen.
Zpožděný je vývoj stíhačky 5. generace T-50. Ruské letectvo získá do roku 2020 pouze 12 stíhaček T-50, oproti 55 plánovaným. Rusko se proto zaměří na nákup letadel tzv. 4+ generace, jako je Su-30 nebo Su-35. Odkladu se dočkal také projekt nového strategického bombardéru PAK DA. Místo toho budou vyrobeny nové (modernizované) bombardéry Tu-160M2.
“Otloukánkem” ruských ozbrojených sil je námořnictvo. V letošním roce se očekávalo zahájení stavby nového jaderného torpédoborce o výtlaku 14 000, ale zdá se, že projekt bude v tichosti opuštěn. Stejně tak Kreml nijak nespěchá se stavbou nových výsadkových lodí, jako náhradu za zrušenou dodávku francouzských lodí Mistral.
Přesto škrty v obraně podle Gorenburga nebudou mít velký vliv na vojenskou pozici Ruska v blízkém a střednědobém horizontu. Kvůli škrtům se bude ruská armáda spoléhat především na současné platformy a zbraně, jak zavedené do výzbroje, tak nově nakupované. Avšak ruská armáda je dostatečně silná, aby v konvenčním konfliktu úspěšně vzdorovala jakémukoliv protivníkovi.
I přes rozpočtové problémy nesmí být ruská armáda v žádném případě podceňována. I když omezený rozpočet nedovoluje dokončit ty nejambicióznější programy, ruská armáda je schopná provádět expediční operace na dlouhé vzdálenosti (Sýrie) a udržovat vysoké tempo a úroveň výcviku. Navíc ruská armáda operace v Sýrii využívá k provádění nutného výcviku, i k testování zbraní.
Hospodářská krize ruské armádě paradoxně pomáhá s náborem nových vojáků. Rostoucí nezaměstnanost přivádí nové mladé muže (především z chudých oblastí) do armády, kde mohou dostat slušný plat a slušné životní podmínky. S pokračující hospodářskou krizí je proto ruská armáda stále více atraktivnější pro větší procento žen a mužů.
Gorenburg soudí, že úroveň potenciální hrozby ruské armády vůči západním státům je nezávislá na rychlosti a rozsahu provádění modernizačních plánů. Již nyní se Rusko opírá o špičkové systémy protivzdušné obrany, kvalitní letectvo i zvyšující se počet lodí a ponorek schopných ničit pozemní a hladinové cíle na vzdálenost několik tisíc kilometrů.
Ruské lodě například ukázaly schopnost z dobře chráněných vlastních vod (Kaspické a Černé moře) zasahovat cíle až na vzdálenost 2500 km, což nemohou plánovači NATO a Spojených států ignorovat.
Zdroj: The Cipher Brief
Související články
Ruská obrněná vozidla bodují na světových trzích
Obrněná vozidla všeho druhu, od tanků až po kolové transportéry, jsou klíčové produkty ruského ...
-
29.03.2016
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruský robot Uran-9: Nepoužitelná hračka nebo revoluce?
Ruské ministerstvo obrany po několik měsíců zásobuje média informacemi o testech pozemního ...
-
30.03.2016
-
34 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské deja vu: Boj útočných pušek AK-12 vs. AEK A-545
Ruská armáda v současné době zahajuje roční vojenské zkoušky dvou konkurenčních útočných pušek AK-12 ...
-
01.04.2016
-
22 komentářů
-
Jan Grohmann
Alžírsko zvýšilo objednávku ruských helikoptér Mi-28
Alžírské vojenské letectvo se rozhodlo navýšit množství objednaných ruských útočných helikoptér ...
-
11.04.2016
-
52 komentářů
-
Václav Kopecký
logik: 1. Pro sfázování svazku potřebují anténní řady spojení všech prvků současně na jedné frekvenci. Z toho pak plyne, že při přelaďování střídá radar vysílaci frekvenci, tak že ...Zobrazit celý příspěvek
logik:
1. Pro sfázování svazku potřebují anténní řady spojení všech prvků současně na jedné frekvenci. Z toho pak plyne, že při přelaďování střídá radar vysílaci frekvenci, tak že vždy dojde k ozáření jednou frekvencí od jednoho radaru.
2. Rušiče jsou širokopásmové a pokud se dnes spojí s moduly umožňující například DRFM technologii rušení, tak vám tam vytvoří spoustu cílů.
3. Uvidíš ty něco dříve na radaru, než uvidí tebou vyslaný signál nějaké RWR na druhém letadle?Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Jenže on se mu vrátí i ten původní signál. Takže max místo jednoho cíle ve 200km uvidí cíle dva, z toho jeden ve 200km a jeden v 215km. To mu ve vyslání rakety ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka:
Jenže on se mu vrátí i ten původní signál. Takže max místo jednoho cíle ve 200km uvidí cíle dva, z toho jeden ve 200km a jeden v 215km. To mu ve vyslání rakety nezabrání.
Navíc musíš bejt schopnej zdetekovat a zreplikovat všechny frekvence, který posílá, jinak rušení odhalí. Neříkám, že to nejde, ani neříkám, že to je k ničemu - ale tato technika samotná nezabrání detekci. Spíše to může být vhodné k rušení aktivně naváděných střel, kdy se jí nabídne "lepší" cíl o kus vzadu.
Na rušení AESA radaru tak, abys fakt nebyl vidět, Ti prostě nic než rušení více frekvencí najednou nezbejvá. Ovšem máš pravdu, že podle toho si tě stejně najdou. V podstatě mi z toho vychází, že s růstem schopností radarů bude VLO čím dál tím důležitější, protože ostatní techniky boje proti radaru budou selhávat.
Ohledně schopnosti detekce ozáření - jde o to, čím tě někdo ozařuje. Moderní radary uměj nepálit plným výkonem, když už věděj, jak je cíl daleko - a to pak může bejt detekovatelný a rozlišitelný oproti pozadí opravdu složitě. Znovu - netvrdím, že to nejde - ale jako vždy když jde o obranu, taháš za kratší kus provazu.Skrýt celý příspěvekjj284b: pořád říkám: "vy jste snad genius vojíne Gumpe" Každé TRM může pracovat na jiné frekvenci, ale pokud chcete svázovat do úzkého svazku anténní paprsek, tak musíte vždy ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: pořád říkám: "vy jste snad genius vojíne Gumpe"
Každé TRM může pracovat na jiné frekvenci, ale pokud chcete svázovat do úzkého svazku anténní paprsek, tak musíte vždy současně všechny použít na stejné frekevenci, jinak vám nebude fázovaná řada fungovat, při dalším impulsu je přeladíte, ale přeladitelnost je stejně rychlá i u nových TWT elektronek.
Pro příklad, když by jste měl celkový vyzářený impulsní výkon 20 000 W, tak pokud by jste měl řadu s 2000 moduly, kolik by každý dal výkonu? ... 10 Wattů, s tím toho moc neuděláte na větší vzdálenosti.
logik: to zda něco najdete a odhalíte záleží na vyspělosti ELINT, SIGINT, ... když se chce, tak jde vše a jak jednou pošlete ven něco na 20 kW impulsního výkonu i z AESA antény, tak se to jen tak neztratí, i když to bude pseudonáhodně kodováné, už to kodování vás upozorní na to, že to nevysílá žádný radioamatér, ale sofistikované zařízení, třeba radar.
Pro pochopení uvedu malý příklad, ozáří vás radar někde z dálky 200 km, doputuje k vám impuls, který zkopírujete a zpozdíte třeba 100 mikrosekund, takový signál se pak vrátí k radaru v čase kdy mu přiřadí dálku 215 km na místo 200 km, to stíhá ještě v tom samém odběhu, proto DRFM technologie fungují a všichni je rozvíjejí. Případ, který uvádíš by se týkal, pokud by ta detekce proběhla na max. dálce kterou ten radar zpracovává.Skrýt celý příspěveksokrates: vždyť také vliv sankcí na Rusko byl vidět už minulý rok. Původní plán byl 2300 za pět let, minulý rok to už možná viděli, že spíš za deset - a teď v podstatě říkají že v ...Zobrazit celý příspěvek
sokrates: vždyť také vliv sankcí na Rusko byl vidět už minulý rok. Původní plán byl 2300 za pět let, minulý rok to už možná viděli, že spíš za deset - a teď v podstatě říkají že v podstatě do termínů těch původních pěti let (2015+5 = cca 2016 + few years (to bývá většinou 3-4)) zvládnou stovku. Jestli z toho vyvozuješ, že to jde podle plánu, tak fakt nevim.
flanker: Ono to s tím kopírováním a posíláním zpět není tak jednoduché. Jednak jak píše jj284b, není jednoduché vůbec moderní radar zdetekovat. Ale hlavně - k čemu Ti pomůže kopírování, když každej pulz půjde na jiné frekvenci? Když "zareaguješ" rychle, tak jen prvním pulzem vyrobíš na radaru zdvojenej cíl. Další Tvoje pulzy už budou k ničemu, protože protivník už další "dotazy" posílá po jiné frekvenci - a ty nevíš po které.
Takže Ti nezbývá než rušit celé pásmo.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: kazdy TRM vie fungovat na vlastnej frekvencii, kazdy jeden meni frekvenciu raz za milisekundu, kazdy jeden meni silu vyzarovania, atd atd.. a co sa tyka ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: kazdy TRM vie fungovat na vlastnej frekvencii, kazdy jeden meni frekvenciu raz za milisekundu, kazdy jeden meni silu vyzarovania, atd atd..
a co sa tyka frekvencneho rozsahu, ako presne chcete vediet co je este vysielanie AESA a co je uz sum prostredia?
doteraz vsetci co sli proti F22 na Red Flagu nedokazali v BVR vysielanie radaru odhalit, a je jedno ci to boli F15, Typhoony, Raffale, ci Su-30.. jedine co ako tak mohli pouzit bol noise jamming, ktory pouzivali Growlery, no aj to z nich robilo len jednoduchy ciel...Skrýt celý příspěveklogik: podľa ruských zdrojov riaditeľ spoločnosti Uralvagonzavod uviedol, že 2300 ks je síce plán na 5 rokov, ale ten sa môže predĺžiť o ďalších 5 rokov. Čiže on už minulý rok ...Zobrazit celý příspěvek
logik: podľa ruských zdrojov riaditeľ spoločnosti Uralvagonzavod uviedol, že 2300 ks je síce plán na 5 rokov, ale ten sa môže predĺžiť o ďalších 5 rokov. Čiže on už minulý rok upozorňoval, vzhľadom k tomu, že pozná svoje výrobné kapacity, že to bude 10 rokov. Zahraniční novinári veľmi radi vytrhnú čiastkový údaj z kontextu a potom sa budú smiať, ako sú zas Rusi v sklze.
http://bmpd.livejournal.com/14...
Zaujímavé je, že ruské zdroje vôbec neuvádzajú do kedy má byť táto objednávka zrealizovaná.Skrýt celý příspěveklogik: multimode činnost jsem myslel pro pouřití radaru jako takového, ne mode rušení, pokud už budu rušit radarem, tak vím přece kterým směrem mám rušit, tak si zaostřím, tak jako ...Zobrazit celý příspěvek
logik: multimode činnost jsem myslel pro pouřití radaru jako takového, ne mode rušení, pokud už budu rušit radarem, tak vím přece kterým směrem mám rušit, tak si zaostřím, tak jako při klasické činnosti radaru a neprozradím se tak svému okolí
jj284b: milisekundy jsou dlouhou dobou i pro elektronky, frekvenční rozsah stejně nebude větší než použitelnost antény jako takové, z důvodu zachování zisku, skákání frekvencí je řešeno přelaďováním, to nemá se šifrováním nic společného, možná tak v JRD Cifáre.
Šumem dosáhnete jediného, každý široko daleko si vás najde, rozsvítíte se jako baterka v noci. ;-)Skrýt celý příspěveklogik: co budeš chtít rušit, když, jak píšeš, nevíš na jaké frekvenci radar bude vysílat? :-D Nejlepší je počkat až Tě nějakou frekvencí radar ozáří, tento signál zkopírovat, ...Zobrazit celý příspěvek
logik: co budeš chtít rušit, když, jak píšeš, nevíš na jaké frekvenci radar bude vysílat? :-D Nejlepší je počkat až Tě nějakou frekvencí radar ozáří, tento signál zkopírovat, zesílit, upravit parametry a poslat zpět, třeba s technologií DRFM, na to ani nepotřebuješ vlastní radar, je sice výhoda, že i radarem můžeš rušit, ale standardem bývají palubní rušiče buď uvnitř éra, pak doplněné kontejnerem nebo pak vlečené rušiče a nebo jednorázově odhazovatelné naprogramované rušiče, třeba tento https://en.wikipedia.org/wiki/...
u PESA se dá dobře realizovat odolnost proti EMPSkrýt celý příspěvekAESA toho ale zvladne ovela viacej... frekvencny rozsah AESA je ovela vacsi, kazdy TRM vie fungovat na inej frekvencii, pricom meni frekvenciu raz za milisekundu.. vela stastia ...Zobrazit celý příspěvek
AESA toho ale zvladne ovela viacej... frekvencny rozsah AESA je ovela vacsi, kazdy TRM vie fungovat na inej frekvencii, pricom meni frekvenciu raz za milisekundu.. vela stastia preladovat a zistovat na ktorych frekvenciach prave vysiela 1600-1800 TRM prvkov v tej danej milisekunde... navyse, aj keby ze sa ti podarilo zachytit a identifikovat to vysielanie, cele to skakanie frekvenciami je riesene cez sifrovanie, takze ak rusiaci signal nebudes upravovat podla rovnakeho kluca tak to rusenie bude nanic.. takze ostava ti jedine noise jamming, snazit sa zahltit cele X spektrum sumom.. no to z teba robi idealny ciel pre AMRAAM vdaka "home on jam" modu...Skrýt celý příspěvek
sokrates: současný plán 100ks není na rok, ale na několik následujících ...Zobrazit celý příspěvek
sokrates: současný plán 100ks není na rok, ale na několik následujících let
http://russia-insider.com/en/a...
Původní plán byl 2300 tanků do roku 2020
http://www.army-technology.com...
Few years může bejt krásně do 2020, a i kdyby do 2019 (dva roky to nebudou), tak za rok těch 2200 tanků pak určitě nenakoupěj.
flanker:
Aesa toho zvládne více. Protože na rušení nepotřebuješ takovej výkon, ale potřebuješ pokrejt hodně frekvencí najednou (nevíš, na jaký bude cízí radar vysílat). Tam můžeš rozdělit pole na X nezávislejch oblastí (jo, budeš mít výraznější sidelobes, a? Na rušení stačí daleko méně energie) a prát to na cíl.
Todleto s PESA radarem neuděláš, protože tam máš k dispozici jen časovej
multipex. Do PESA můžeš tam zabudovat víc příjmačů a vysílačům ale tím se ti začne
radar prodražovat a zesložiťovat a stejně nedosáhneš nikdy takové flexibility,
jako s AESA.
On PESA má i své výhody - takže kdyby ta flexibilita za to nestála, tak se používá PESA. To, že se přechází na AESA jasně hovoří o tom, že ta flexibilita je třeba.Skrýt celý příspěveklogik: podívej se na toto: http://www.astron.nl/other/wor...
logik: podívej se na toto: http://www.astron.nl/other/wor...
logik: uděláš, stačí mít vícekanálové přijímče, při vysílací sekvenci pošleš za sebou počet pulzů a pak můžeš současně na více kanálech poslouchat během přijímací doby, podle počtu ...Zobrazit celý příspěvek
logik: uděláš, stačí mít vícekanálové přijímče, při vysílací sekvenci pošleš za sebou počet pulzů a pak můžeš současně na více kanálech poslouchat během přijímací doby, podle počtu kanálu přijímače a můžeš jet klidně dva aaž čtyři základní módy současně na jiných frekvencích, AESA toho nezvládne o moc více, jde jen o to, že se to bere objeden vysílací/příjímací prvek, pokud by to šlo méně, tak nebude mít anténa patřičný zisk a charakteristiku, musíš dodržet podmínku, aby byly na jednu frekvenci k dispozici prvky ne dále než polovina použité vlnové délky.
Jde jen o postup jak tu anténu budeš řídit. I PESA radary jako BARS a IRBIS, podle výrobce deklarují současnou činnost mapování terénu a skenování vzdušného prostoru s možností sledování cílů.Skrýt celý příspěveklogik: 2300 ks nebol plán na rok, ale na 5 - 10 rokov, ako uviedol v septembri 2015 generálny riaditeľ spoločnosti Uralvagonzavod. Uvidíme, ako rýchlo zvládnu dodať týchto 100 ks ...Zobrazit celý příspěvek
logik: 2300 ks nebol plán na rok, ale na 5 - 10 rokov, ako uviedol v septembri 2015 generálny riaditeľ spoločnosti Uralvagonzavod. Uvidíme, ako rýchlo zvládnu dodať týchto 100 ks a či majú vôbec produkčné kapacity na 230 - 460 ks ročne.Skrýt celý příspěvek
flanker: trochu jsi přeskočil "nebo rozprostřít přes více frekvencí". To bez AESA neuděláš. A navíc se točíš na blbostech, ale zásadní námitku, že AESA radar musíš rušit na více ...Zobrazit celý příspěvek
flanker: trochu jsi přeskočil "nebo rozprostřít přes více frekvencí". To bez AESA neuděláš. A navíc se točíš na blbostech, ale zásadní námitku, že AESA radar musíš rušit na více frekvencích najednou, takže Ti nestačí jen 1/v^2 slabší signál, než "útočníkovi". Navíc Ti musí zbejt energie pro Tvuj radar, když cizí radar nebudeš mít v databázi, tak ho nebudeš moct emulovat a budeš muset ho "překrejt" atd....
Sokrates: původní plán byl 2300 kousků....Skrýt celý příspěvekNa margo dopadu hospodárskej krízy na ruskú armádu je zaujímavé spomenúť, že 19. apríla zverejnilo ruské Ministerstvo obrany informáciu o nákupe tankov T-14 Armata. Nesledoval som, ...Zobrazit celý příspěvek
Na margo dopadu hospodárskej krízy na ruskú armádu je zaujímavé spomenúť, že 19. apríla zverejnilo ruské Ministerstvo obrany informáciu o nákupe tankov T-14 Armata. Nesledoval som, aký mali plán na tento rok, ale po predsériovej várke 20 ks teraz objednali ďalších 100 tankov.Skrýt celý příspěvek
logik: ty už si se taky přestěhoval do Uher? :-D podívej se jaké elektronky se používají i u stávajících radarů, jsou pod zkratkou TWT, ty jsou přeladitelné stejně tak dobře, jako ...Zobrazit celý příspěvek
logik: ty už si se taky přestěhoval do Uher? :-D podívej se jaké elektronky se používají i u stávajících radarů, jsou pod zkratkou TWT, ty jsou přeladitelné stejně tak dobře, jako polovodičové prvky používané u AESA. Přelaďování není šifrování, tady pošlu odkaz na jedny z druhů vnitropulsní modulace, která nahrazuje díky kompresi impulzu na přijímací straně nutnost vysílat výkony ve stovkách kW.
http://www.radartutorial.eu/08...
jj284b: bodejť by nebyla zábava, když diskutuji s někým kdo ani neví kde se v radaru bere a děje doppler a zdroj vnitropulsní modulace signálu, pořád tu dáváte do souvislosti něco s AESA technologií na nepravých místech. A jak tak koukám, asi budete i pseudonáhodný generátor, tyto funkce zvládají i TWT elektronky, jde jen o program řídícího počítače, který to spouští, to nemá s AESA technologií nic společného, rozdíl je v tom, že u PESA to dělá centrální vysílač a u AESA vysílače distribuované do fázového pole antény, efekt je stejný.
Podívejte se na radartutorial.eu ať vidíte, kde se co odehrává v které části radarů. Nikdo Vám tu nechce zpochybnit vlhké sny o nepřekonatelných stealth mašinách, je to TOP technologie, ale argumenty, které dáváte za příčinu AESA technologii a ostatním věcem tu máte špatně.
A už vůbec netahejte sem ptákoviny o nedostačujících výkonech radaru, pokud vám stačí 20 kW na vyslání a příjem cíle, což jsou dvě cesty od radaru k cíli a pak zpět, tak na jednu cestu pouze k radaru, který ruší rušič, vám bude stačit mnohem méně energie a nemusíte mít ani PESA radar, bude vám postačovat anténa na rušiči s menším ziskem.
Na těch odkazech Vám to popisují pěkně, jen s tím, že nepočítají s tím, že si to přečte expert na marketing.
EW je vždy hra kočky s myší, tak že výsledek není nikdy předem zaručený.Skrýt celý příspěveklogik: ved prave to sa mu snazim cely cas vysvetlit - pre rusenie je skratka potreba ovela menej energie ako treba na detekciu.. ak sa super pokusi prebit rusenie zvysenym vykonom, ...Zobrazit celý příspěvek
logik: ved prave to sa mu snazim cely cas vysvetlit - pre rusenie je skratka potreba ovela menej energie ako treba na detekciu.. ak sa super pokusi prebit rusenie zvysenym vykonom, RWR to zaznamena a sila rusenia sa zvysi... no a kedze pri AESA sa rusenie vykonava radarom, tak ma ten AESA dostatocnu vykonovu rezervu na rusenie, ovela vacsiu ako je peak u PESA radaru... skratka, ak by sme zobrali ze oba radary maju 20kW, no jeden z nich ma RCS 100x mensiu ako druhe, tak ten s mensim RCS bude potrebovat ovela menej energie na zarusenie radaru...
a ano, co sa tyka sifrovania som mal na mysli sposob akym AESA pracuje so signalom, skace po frekvenciach v preudonahodnom algoritme ktory super nepozna, takze je pren velmi obtiazne dany signal ucinne zarusit. jedine co moze robit je rusit na vsetkych frekvenciach, no to z neho zasa robi jednoduchy ciel.. pricom AMRAAM-D uz ma schopnost home on jam, takze sa vie naviest aj na zdroj rusenia v pripade ze aktivna radarova sustava v hlavici nevidi ciel... tento sposob HoJ je o dost ucinnejsi ako u specializovanych strelach s pasivnym navedenim na signal, kedze tie sa daju lahko zmiast, kedze staci aby funkciu rusica stroje medzi sebou prehadzovali a strela nebude vediet na koho sa zamerat (popripade moze rusenie vykonavat tahany rusic, ci MALD rusic atd)Skrýt celý příspěvekflanker: šifrováním zřejmě jj284b nemyslel modulaci (kompresi) pulzu, nýbrž schopnost agilně měnit frekvence, nebo pulz rozprostřít po více frekvencích. A to je opravdu doména AESA ...Zobrazit celý příspěvek
flanker: šifrováním zřejmě jj284b nemyslel modulaci (kompresi) pulzu, nýbrž schopnost agilně měnit frekvence, nebo pulz rozprostřít po více frekvencích. A to je opravdu doména AESA radarů.
jj284b: flanker zřejmě myslel to, že pro rušení radaru stačí vyslat signál "tam", zatímco pro detekci "tam a zpět" - tedy že pro rušení stačí menší síla signálu než pro detekci a tedy by neměl být problém i rušit signálem odpovídajícím síle odrazu krávy jako Mig31.
Nedochází mu, že to platí pro radary s fixní frekvencí a že ve skutečnosti musíš rušit více frekvencí najednou.
luky: Ne, potenciální energie rakety díky výšce nemá na "papírový" dosah raket vliv. Dosah se vždycky bere na vzdálenost ve stejné výšce.
F15 bylo jaksi letadlo, které bylo děláno jako protiváha superrychlé Mig25. Je to M2.5 dle specifikací, pravděpodobně ještě o něco rychlejší. To, že by nebylo schopno vypustit raketu v M2 je dosti silné tvrzení. To, že se běžně supersonicky nelétá neznamená, že pokud bude chtít F15 vypálit raketu na max vzdálenost, že na to "nešlápne".
A zvýšení dostřelu mezi verzí C5 a C7 fakt není tím, že by ji pálili ve stratosféře, což předtím nešlo. C7 narozdíl od C5 letí skrz stratosféru.
Ad aktivní pohon v cíly: na maximu svého dostřelu nemá žádná raketa energie dost. Má ji vždy tak akorát. Proto je to také maximální dostřel.
Jinak - kecal jsem s tou úpravou Amraaam pro raptor - pro raptor se upravovala už verze C3.Skrýt celý příspěvekhttps://basicsaboutaerodynamic... pise sa tam ze: Ak RCS lietadla je redukovana o 99% a sila rusenia je ...Zobrazit celý příspěvek
https://basicsaboutaerodynamic...
pise sa tam ze:
Ak RCS lietadla je redukovana o 99% a sila rusenia je rovnaka, tak dosah radaru cez rusenie (burn through) bude redukovany o 90%Skrýt celý příspěveka este: Jamming to signal ratio:
https://basicsaboutaerodynamic...a este: Jamming to signal ratio:
https://basicsaboutaerodynamic...
Načítám diskuzi...