Dopad hospodářské krize na ruskou armádu

Vitaly V. Kuzmin
Ruští vojáci; ilustrační foto / Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Pokles ruské ekonomiky se promítl v nižším rozpočtu ruského ministerstva obrany. Avšak i přes snížení plánovaného obranného rozpočtu o 5 %, byly výdaje v roce 2015 o čtvrtinu vyšší než v roce 2014. Dopad poklesu ekonomiky na ruskou armádu se snažil popsat Dmitry Gorenburg na webu The Cipher Brief.

V minulém roce ruské ministerstvo obrany hospodařilo s rozpočtem 57,7 miliardy dolarů - o 25,6 % více než v roce 2014. I přes relativní pokles rozpočtu v roce 2015 oproti plánům (o 5 %) se tak ruskému ministerstvu obrany podařilo pokračovat v modernizaci (i když s omezením) a financovat vojenské operace Sýrii.

I přes pokračující problémy ruské ekonomiky v listopadu minulého roku Kreml oznámil, že letošní obranný rozpočet bude v podstatě na stejné úrovni.

Nicméně v minulém měsíci vláda v Moskvě oznámila snížení rozpočtu na rok 2016 o 5 %. Bude to poprvé od roku 2000, po nástupu Vladimíra Putina do úřadu, kdy dojde k reálnému poklesu rozpočtu ruského ministerstva obrany.

Je tedy otázkou, jak se podaří dodržet rozsah a termíny přijatého modernizačního plánu pro roky 2011 až 2020. Ruské ministerstvo již muselo zmenšit počty nakupované techniky a pozdržet některé programy.

Například dostavba jaderné ponorky Borej byla odsunuta na rok 2021 (původně 2020) a Jasan na rok 2023 (2020).

Podle původních plánů Uralvagonzavod slíbil dodat 2300 nových tanků T-14 do roku 2020. Avšak experti, zejména pro omezené výrobní možnosti, očekávají v následujících pěti letech výrobu pouze 200 až 300 tanků T-14. Všechny tanky T-14 tak ruská armáda nedostane dříve než v roce 2030.

Důležitou novinkou je ukončení vývoje raketového vlaku Barguzin. Ještě na začátku letošního roku se zdálo, že vývoji “jaderného” vlaku nic nestojí v cestě. Posléze byl však program o rok odsunut a nakonec kvůli nedostatku financí zrušen.

Zpožděný je vývoj stíhačky 5. generace T-50. Ruské letectvo získá do roku 2020 pouze 12 stíhaček T-50, oproti 55 plánovaným. Rusko se proto zaměří na nákup letadel tzv. 4+ generace, jako je Su-30 nebo Su-35. Odkladu se dočkal také projekt nového strategického bombardéru PAK DA. Místo toho budou vyrobeny nové (modernizované) bombardéry Tu-160M2.

“Otloukánkem” ruských ozbrojených sil je námořnictvo. V letošním roce se očekávalo zahájení stavby nového jaderného torpédoborce o výtlaku 14 000, ale zdá se, že projekt bude v tichosti opuštěn. Stejně tak Kreml nijak nespěchá se stavbou nových výsadkových lodí, jako náhradu za zrušenou dodávku francouzských lodí Mistral.

Přesto škrty v obraně podle Gorenburga nebudou mít velký vliv na vojenskou pozici Ruska v blízkém a střednědobém horizontu. Kvůli škrtům se bude ruská armáda spoléhat především na současné platformy a zbraně, jak zavedené do výzbroje, tak nově nakupované. Avšak ruská armáda je dostatečně silná, aby v konvenčním konfliktu úspěšně vzdorovala jakémukoliv protivníkovi.

I přes rozpočtové problémy nesmí být ruská armáda v žádném případě podceňována. I když omezený rozpočet nedovoluje dokončit ty nejambicióznější programy, ruská armáda je schopná provádět expediční operace na dlouhé vzdálenosti (Sýrie) a udržovat vysoké tempo a úroveň výcviku. Navíc ruská armáda operace v Sýrii využívá k provádění nutného výcviku, i k testování zbraní.

Hospodářská krize ruské armádě paradoxně pomáhá s náborem nových vojáků. Rostoucí nezaměstnanost přivádí nové mladé muže (především z chudých oblastí) do armády, kde mohou dostat slušný plat a slušné životní podmínky. S pokračující hospodářskou krizí je proto ruská armáda stále více atraktivnější pro větší procento žen a mužů.

Gorenburg soudí, že úroveň potenciální hrozby ruské armády vůči západním státům je nezávislá na rychlosti a rozsahu provádění modernizačních plánů. Již nyní se Rusko opírá o špičkové systémy protivzdušné obrany, kvalitní letectvo i zvyšující se počet lodí a ponorek schopných ničit pozemní a hladinové cíle na vzdálenost několik tisíc kilometrů.

Ruské lodě například ukázaly schopnost z dobře chráněných vlastních vod (Kaspické a Černé moře) zasahovat cíle až na vzdálenost 2500 km, což nemohou plánovači NATO a Spojených států ignorovat.

Zdroj: The Cipher Brief 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská obrněná vozidla bodují na světových trzích

Obrněná vozidla všeho druhu, od tanků až po kolové transportéry, jsou klíčové produkty ruského ...

Ruský robot Uran-9: Nepoužitelná hračka nebo revoluce?

Ruské ministerstvo obrany po několik měsíců zásobuje média informacemi o testech pozemního ...

Ruské deja vu: Boj útočných pušek AK-12 vs. AEK A-545

Ruská armáda v současné době zahajuje roční vojenské zkoušky dvou konkurenčních útočných pušek AK-12 ...

Alžírsko zvýšilo objednávku ruských helikoptér Mi-28

Alžírské vojenské letectvo se rozhodlo navýšit množství objednaných ruských útočných helikoptér ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    16:07 20.04.2016
  • jj284b
    16:00 20.04.2016

    FlankerJirka: s vami je vzdy zabava... Radar objekt detekuje na zaklade odrazeneho ziarenia.. cim ma objekt mensi rozmer, tym je odraz mensi a slabsi... zaroven to ale znamena, ...Zobrazit celý příspěvek

    FlankerJirka: s vami je vzdy zabava... Radar objekt detekuje na zaklade odrazeneho ziarenia.. cim ma objekt mensi rozmer, tym je odraz mensi a slabsi... zaroven to ale znamena, ze ten slaby odraz je potom jedoduchsie zarusit vlastnym rusenim - cim je RCS stroja mensie, tym menej energie treba na zarusenie odrazu nepriatelskeho radaru... protivnik samozrejme moze zvysit vykon, no odrazy su stale slabsie ako peak radaru, takze znova plati ze rusicu staci ovela menej energie na zarusenie radaru... takze pri PESA radare dospejes do bodu, kedy ti ani maximalny vykon nestaci na to aby si bol schopny ciel detekovat... a to sa bavime o zaruseni sumom... AESA ti moze kludne posielat upraveny odraz, takze ti radar bude ukazovat ciel tam kde nie je a tak budes navadzat strelu do oblasti kde ziadne lietadlo nie je...Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    15:42 20.04.2016

    Luky: "Roj MiGů 31 si pak můžeš představit jako roj dvoumachových TELARů BUK (ale s větším rozhledem i úhlem)" ... dobrá trefa s tím příměrem, Telary Buků M1, 2 tak Zaslony na ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: "Roj MiGů 31 si pak můžeš představit jako roj dvoumachových TELARů BUK (ale s větším rozhledem i úhlem)"

    ... dobrá trefa s tím příměrem, Telary Buků M1, 2 tak Zaslony na Migu používali nebo možná používají pořád k řízení stejný počítač Argon 15a
    https://en.wikipedia.org/wiki/...
    https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    15:41 20.04.2016

    logik: to jsou mi známá fakta, která nemění nic na tom, že se Iráčanům ty střely vymanévrovat nedařilo. Ukončením AIM-54 podle mě spíše souviselo s ukončením hrozby masivního útoku ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: to jsou mi známá fakta, která nemění nic na tom, že se Iráčanům ty střely vymanévrovat nedařilo. Ukončením AIM-54 podle mě spíše souviselo s ukončením hrozby masivního útoku protilodních střel po rozpadu SSSR.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    15:37 20.04.2016

    jo logiku, ale raketa nalétává proporcionálně s nadběhem...hele někdy jindy nebo se dostanu do průseru

    jo logiku, ale raketa nalétává proporcionálně s nadběhem...hele někdy jindy nebo se dostanu do průseru

  • Luky
    15:35 20.04.2016

    logiku - no je to i enerie i výška (to že je ve výšce řídký vzduch jsem bral za samozřejmost)...a díky výšce má taky kam klesat :)...čili přeměna potenciální na ...Zobrazit celý příspěvek

    logiku - no je to i enerie i výška (to že je ve výšce řídký vzduch jsem bral za samozřejmost)...a díky výšce má taky kam klesat :)...čili přeměna potenciální na kinetickou..

    Myslím, že modelově je opravdu lepší využívat podobnosti BUKu a R-37 než S-400, která je dost jiná. Navíc ty těžké mají dosah i 250km.
    --------
    Před F-22 obravdu nebylo letadlo, které by operačně létalo MACH2+. F-22 létá 1,5 v supercruise, takže s forsáží se na M2 v poho dostane. Jiná letadla na tom stráví palivo i spostu času. Když někdo letěl Mach 1,3 tak byl rád. A o A-12 se bavit nechci.

    Seříznutý finy má myslím C-5 (tu máme).

    Logik napsal: Anebo nějaký aktivní pohon v cíli, ten ale R-37 nemá...

    V těch vzdálenostech o kterých hovořím má energie dost (koukni jak jsem na rakety přísnej). Nejlepší je stejně si najít dobu hoření. Na to ale nemám čas, udělal jsem dnes kulový...papa mám tu toho hodněSkrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    15:31 20.04.2016

    jj 284b: reaguji na toto: "MiG-31 moze rusit vlastne odrazy, no koli velkej RCS na to potrebuje 20x tolko vykonu... takze radar Typhoonu sa cez rusenie ovela lahsie "prebije"... ...Zobrazit celý příspěvek

    jj 284b: reaguji na toto: "MiG-31 moze rusit vlastne odrazy, no koli velkej RCS na to potrebuje 20x tolko vykonu... takze radar Typhoonu sa cez rusenie ovela lahsie "prebije"... prekvapuje ma ze taketo zakladne veci neviete..."

    Evidentně Vám nedochází, to jak funguje šíření elektromagnetické energie v prostředí, nastudujte si toto:
    http://www.radartutorial.eu/01...
    Pak si spočítejte kolik energie bude potřebovat rušič, zjistíte, že výkon je to poslední co by byl problém pro rušič, když už má letadlo na palubě radar s mnohem větším výkonem, oproti výkonu samotného radaru je to menší výkon i v případě, že by měl odraznou plochu 100 metrů čtverečných.
    V případě posuzování dosahů v závislosti na RCS budete muset postoupit do další třídy a zkusit se naučit kvadratické rovnice.

    k tomuto:
    "a co sa tyka maximalneho vyziareneho vykonu, je to absolutne nepodstatne cislo, kedze radary nefunguju na peak... navyse, radar vidi len to co sa odrazi od ciela, no ked ciel ten odraz rusi, tak toho vela ten radar neuvidi... a PESA nevie sifrovat svoje vysielanie... takze je velmi lahko detekovatelna a rusitelna. "

    1. každý se snaží dostat do antény co největší výkon i u AESA antén, a to i přesto, že využívají vnitropulsní modulaci signálu, kterému říkáte šifrování. Amíci mají u nových AESA radarů okolo 20 kW špičkového výkonu, rusové se o to sami snaží například u IRBIS radaru tím, že tam dali do kaskády dvě elektronky, aby toho dosáhlo, budete se pak hodně divit, že 20 kW je stejných 20 kW jak na západě tak na východě.

    2. Vnitropulsní modulaci - šifrování používají i radary s obyčejnými parabolickými anténami, s činností řízení fází v soustavách PESA a AESA to nemá nic společného.

    3. Cíl neruší samotný odraz energie, ale snaží se do rušiče zkopírovat signál přijatý RWR a s tím pak pracovat jako se signálem, kterým se snaží zmást radar.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    15:23 20.04.2016

    luky: A dokážeš konečně vysvětlit, proč amíci, když měli rakety s podobným dostřelem, se jich jen tak vzdali, aby je Migy31 mohli lovit jako králíky? Dává Ti to smysl, že to furt ...Zobrazit celý příspěvek

    luky: A dokážeš konečně vysvětlit, proč amíci, když měli rakety s podobným dostřelem, se jich jen tak vzdali, aby je Migy31 mohli lovit jako králíky? Dává Ti to smysl, že to furt hájíš?Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    15:23 20.04.2016

    Dnesne moderne AESA radary pouzivaju TRM (transmiter/reciever module) na baze GaAs (Gallium Arsenide), no zaroven uz nastupuju TRM vyrobene na baze GaN (Gallium Nitride) ktore ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnesne moderne AESA radary pouzivaju TRM (transmiter/reciever module) na baze GaAs (Gallium Arsenide), no zaroven uz nastupuju TRM vyrobene na baze GaN (Gallium Nitride) ktore zvladaju este vacsiu voltaz ako GaAs, co este vyrazne zvysi schopnosti AESA radarov...Skrýt celý příspěvek

  • logik
    15:21 20.04.2016

    luky a ad 9: stejně, jako pro člověka je 9g maximum, pro raketu je 8g maximum. A stejně jako pro člověka maximum znamená, že je to fakt na hraně, pro raketu to znamená úplně ...Zobrazit celý příspěvek

    luky a ad 9: stejně, jako pro člověka je 9g maximum, pro raketu je 8g maximum. A stejně jako pro člověka maximum znamená, že je to fakt na hraně, pro raketu to znamená úplně stejně.

    Viz např.
    https://defenseissues.wordpres...

    většina manévrů spoléhá na to, že poloměr zatáčky letadla je o dost menší než rakety. Tedy nikoli na vysokou rychlost letadla, ale na obratnost. Rychlost se používá v případě, kdy je energie rakety "na hraně" (např. útok ze zadní polosféry z dálky).Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    15:15 20.04.2016

    Luky: odborinici davaju Typhoon a Su-35 na rovnaku uroven, pricom kazdy stroj ma svoje vyhody v inej oblasti. akonahle Typhoon dostane AESA radar CAESAR, tak znova ziska vyhodu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: odborinici davaju Typhoon a Su-35 na rovnaku uroven, pricom kazdy stroj ma svoje vyhody v inej oblasti. akonahle Typhoon dostane AESA radar CAESAR, tak znova ziska vyhodu, predsa len, Rusi zatial nemaju AESA radar schopny normalneho bojoveho nasadenia, a tie testovacie kusy co maju (pre MiG-35) dost vyrazne zaostavaju pouzitou technologiou T/R prvkov - predsa len, Rusko nie je ziadna mikrocipova velmoc, nemaju ziadne fabriky schopne produkovat vyspele chipy, takze sa to dost vyrazne prejavuje prave v tomto smere...Skrýt celý příspěvek

  • logik
    15:13 20.04.2016

    Luky: prosím, přestaň věštit z křišťálové koule co vím a nevím. To, co tvrdíš jako obrovskej objev kupodivu vím. Jen se trochu pleteš ve zdůvodnění - tou největší výhodou není až ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: prosím, přestaň věštit z křišťálové koule co vím a nevím. To, co tvrdíš jako obrovskej objev kupodivu vím. Jen se trochu pleteš ve zdůvodnění - tou největší výhodou není až tak energie stíhače (zrychlení na ten M1.5 nestojí zdaleka tolik, jako další urychlení na z M1.5 na M5, takže ve výsledku to takový rozdíl neudělá), ale především nižší odpor vzduchu se stoupající nadmořskou výškou.

    Pak ještě bych souhlasil s tím, že v S400 uvedli rakety v hmotnosti kolem půl tuny s dosahem 100km, předtím jsem se díval především na současníky R-37, kdy takové rakety vážili mnou udávanou tunu a půl. Ovšem už jsi zamlčel, že tato raketa má pro manévrování v cíli speciální subsystém (říkaj mu gas-dynamic control system, víte někdo přesněji, jak to funguje?), díky kterému ji stačí u cíle menší přebytek energie a výrazně menší a lehčí hlavice, než u starších raket. Takže její výkony nejsou s R-37 srovnatelné.

    Další nepravda jsou pak Tvé vývody o důvodech úpravy C-5 a C-7. To jako před F-22 USA nemělo letadlo, co by bylo schopno urychlit na M2, že podle Tebe to byl důvod úpravy AMRAAMU?
    Amraam se na C-7 upravoval proto, aby se vešel do zbraňových šachet F22. Spolu s tím udělali úpravy, které vedli k zvýšení dostřelu, ale to nemá s F-22 nic společného. Šlo o volbu balistické trajektorie, která umožňuje cestu řidším vzduchem. A stejnou strategii může použít i StA raketa - i pro ní je lepší to vzít "obloukem", než se prodírat přes hustý vzduch při zemi.

    Ohledně manévrovatelnosti versus dosah: na lepší manévrovatelnost potřebuješ buďto větší řídící plochy, které zvětšují aerodynamický odpor, nebo do finální fáze "dovést" palivo, což Ti zvětšuje váhu rakety. Obojí Tě stojí rychlost rakety a tedy stejně rychlá ale manévrovatelnější raketa bude těžší.
    Anebo nějaký aktivní pohon v cíli, ten ale R-37 nemá...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    15:03 20.04.2016

    logik napsal: max 8g, tzn. 9g fighter když se zachová správně, tak ji většinou uhne. Není to tak že by pilot seděl v pitu, sledoval RWR, před zásahem udělal rychle jakýkoli 9G ...Zobrazit celý příspěvek

    logik napsal: max 8g, tzn. 9g fighter když se zachová správně, tak ji většinou uhne.

    Není to tak že by pilot seděl v pitu, sledoval RWR, před zásahem udělal rychle jakýkoli 9G a to ho zachránilo. I kdyby to dobře načasoval, stěží mu to pomůže.
    Je to tanec a energie je život. Když to ve výšce přeženeš s Géčky, bude z tebe cihla. Navíc RWR ti poskytuje jen velmi omezené informace, pokud vůbec a to i u západních strojů. Vzdálenosti ti ani neřekne, navíc má hodně slepý úhly. Piloti dost létají na cit a představivost.

    Když jsem dělal sportovní šerm - je to všechno o přípravě. Zkouší se kam až ..a pak musí přijít včasná reakce - ne kryt při seku, to už musí být nohy v pohybu. V leteckým boji dnes moc nepomůže nějaký přitáhnutí na poslední chvíli.
    ----------------------------------
    jj284b jasně že ne, však Foxhound taky není TELAR. Byl to příměr.

    Typhoon má určitě slušné šance. Zejména s Meteorem a když by se jim podařilo roj MiGů dobře rozebrat. A opravdu účinný dosah R-37 bude podle mě do 70 Km, stejně jako u Amraamu sotva do 40ceti. Roj MiG31 a Su-35 proti dvěma rojům EF by byl zajímavý.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    14:56 20.04.2016

    Luky: HARM na MiG-31 nikto odpalovat nebude... HARM nie je protilietadlova strela... akykolvek moderny stihac by vdaka modernemu integrovanemu RWR okamzite zistil vysielanie radaru ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: HARM na MiG-31 nikto odpalovat nebude... HARM nie je protilietadlova strela... akykolvek moderny stihac by vdaka modernemu integrovanemu RWR okamzite zistil vysielanie radaru tych MiGov, a zarusil by ho, takze ich realny dosah, by bol voci Typhonom sotva polovicny.. Typhoon je stroj optimalizovany na vysokorychlostne manevre, takze s nejakou R-33 ci R37 by si urcite poradil.. navyse by rovnako rusil aj navadzanie tej strely takze jej PK by bolo dost male.

    hypoteticka situacia s 10 MiG31BM proti 10 Typhoonom, moje peniaze by boli na Typhoony...Skrýt celý příspěvek

  • asdf
    14:54 20.04.2016

    Pepusak > Hodil som ten prispevok koli tomu, ze to bolo smerovane k tomu, ze R-37 netrafi nic okrem bombarderu. Takze som nahodil, ze ta R-37 znesie maximalne pretazenie 8g. Na ...Zobrazit celý příspěvek

    Pepusak > Hodil som ten prispevok koli tomu, ze to bolo smerovane k tomu, ze R-37 netrafi nic okrem bombarderu.
    Takze som nahodil, ze ta R-37 znesie maximalne pretazenie 8g. Na 150 km leti standartnou trajektoriou, takze ma sancu do tych 150 km aj trafit nieco viacej manovrovatelne ako bombarder. Pri tom maximalnom dosahu 400 km leti uz po balistickej krivke, tak v tom pripade verim, ze netrafi nic mensie ako bombarder a aj ten mu nesmie moc uhynat.Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    14:53 20.04.2016

    jj284b: Kuwait nad nimi uvažovať môže, ale vo Phase 2 Enhancements sa s nimi vôbec neráta. Údaje o R-37 na wikipédii čerpal autor z ruského vojenského webu a zdroj tam doložil. ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b: Kuwait nad nimi uvažovať môže, ale vo Phase 2 Enhancements sa s nimi vôbec neráta.

    Údaje o R-37 na wikipédii čerpal autor z ruského vojenského webu a zdroj tam doložil.

    http://rbase.new-factoria.ru/m...

    Článok taktiež uvádza z akých zdrojov čerpal. Ak máš aktuálnejšiu alebo presnejšiu informáciu, bolo by fajn, keby si ju doložil tiež zdrojom.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    14:47 20.04.2016

    Roj MiGů 31 si pak můžeš představit jako roj dvoumachových TELARů BUK (ale s větším rozhledem i úhlem), které jsou prolinkované, nahlížejí shora do údolí, když po nich někdo vypálí ...Zobrazit celý příspěvek

    Roj MiGů 31 si pak můžeš představit jako roj dvoumachových TELARů BUK (ale s větším rozhledem i úhlem), které jsou prolinkované, nahlížejí shora do údolí, když po nich někdo vypálí "HARM" tak utečou obrovskou rychlostí, přičemž navedení letící střely se přebere jiný TELAR. Nemusí ale svítit až do zásahu, protože pálí i aktivní střely. Při změně situace dokážou pálit ještě lehčí R77, případně infra BVR (mají na to i pasivní senzory) nebo superagilní R-73. V nouzi můžou i párat rotačákem.

    Zdá se ti tahle zcenérie pohodičkou? (když tam, kde by hrozil BUK pošlou hodně ostrej SEAD)
    ----------------------
    Já tu vaši debatu nesledoval od začátku. Myslím, že z mých předchozích příspěvku je jasný, že jsem fanda lehkých stíhačů ala Gripen s BVR výzbrojí (třeba i brazilský F-5). Když navěšíš 4 Aim-120 a 2x třeba IrisT, máš nepřetížený letoun s 6ti parádně vyváženými střelami. Neznamená to ale, že "rarita" MIG31 není "threat". Věř že je.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:43 20.04.2016

    asdf: max 8g, tzn. 9g fighter když se zachová správně, tak ji většinou uhne. Pravda ne každá stíhačka dá 9g s podvěšenou výzbrojí. Další věc je, že žádná raketa nedá "maximální G" ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf: max 8g, tzn. 9g fighter když se zachová správně, tak ji většinou uhne. Pravda ne každá stíhačka dá 9g s podvěšenou výzbrojí.
    Další věc je, že žádná raketa nedá "maximální G" na maximu svého dostřelu. Efektivní dostřel proti manévrujícím cílům bývá kolem poloviny, ale jde o to, jak je raketa udělaná.

    Některé rakety např. spalují palivo záměrně pomalu, aby ho měli více na manévrování
    v poslední části letu. Některé (např. PAC-3 z patriotu) mají přídavné manévrovací raketové motorky. Stejnětak samotnou aerodynamiku rakety lze udělat "na dostřel" nebo "na obratnost".

    kóďa:
    F-14 jsou IMHO výrazně lepší letadla než mig-21 a 23, se kterejma bojovali v II válce - a Iránští piloti byli také výrazně lepší.
    To, že USA Phoenixy dále nevyvíjeli a nevyvíjejí svědčí o tom, že se pro AA souboj zas tak nehodily. V II válce je prý používali na výrazně kratší vzdálenosti, než jejich teoretický max.
    Viz např.
    https://forums.spacebattles.co... Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    14:42 20.04.2016

    Sokrates: Typhoony maju dostavat strely Meteor uz tento rok. Integracia Amraam-D je mozna bez problemov, a vela uzivatelov Typhoonov nad nimi uvazuje.. napr, Kuwait ktory planuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Sokrates: Typhoony maju dostavat strely Meteor uz tento rok. Integracia Amraam-D je mozna bez problemov, a vela uzivatelov Typhoonov nad nimi uvazuje.. napr, Kuwait ktory planuje kupit 28 Typhoonov, ich chce vyzbrojene prave AIM120DSkrýt celý příspěvek

  • jj284b
    14:40 20.04.2016

    asfd: davat slovensku wikipediu ako zdroj... povedzme ze to nie je prave najspolahlivejsie medium... hocikto ti tam moze udaje zmenit ako sa mu zachce..

    asfd: davat slovensku wikipediu ako zdroj... povedzme ze to nie je prave najspolahlivejsie medium... hocikto ti tam moze udaje zmenit ako sa mu zachce..

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 9