Dopisy vojáků proti islamismu vyvolaly ve Francii smíšené reakce

-
18. 5. 2021
-
23 komentářů
-
Kristián Chalupa
Na internetových stránkách francouzského pravicového týdeníku Valeurs Actuelles se počátkem května objevil druhý otevřený dopis příslušníků francouzských ozbrojených sil. Podle autorů dopisu vláda příliš ustupuje islamismu a nemá dostatek respektu k veteránům.
Na stránkách téhož časopisu vyšla 21. dubna výzva podepsaná dvaceti vysokými důstojníky ve výslužbě. Varovali francouzskou vládu, že pokud se neodhodlá k důraznému zákroku proti islamistům usilujícím o „dezintegraci“ země, může moc ve státě převzít armáda. Na rozdíl od prvního dopisu tento druhý sepsali vojáci v aktivní službě a nejsou pod ním podpisy.
Podle prestižního deníku Le Mond anonymitu dokumentu a jeho obsah odsoudil ministr vnitra Gérald Darmanin. Autoři otevřeného dopisu sami sebe označují za vojáky, kteří do armády vstoupili teprve nedávno, mají různé hodnosti a náleží do odlišných útvarů. „Přestože se nemůžeme, při respektování pravidel, otevřeně vyjádřit, nemůžeme ale ani zůstat mlčet,“ píše se v prohlášení ve jmenovaném týdeníku Valeurs Actuelles.
Je to již druhý otevřený dopis adresovaný vládě ze strany příslušníků francouzských ozbrojených sil v rozmezí jednoho měsíce. Vyzývají vládu k akci, současná Francie podle nich spěje ke „zhroucení“ a je „předzvěstí chaosu a násilí“. Dopis připomíná účast Francouzů v bojích v Afghánistánu, Mali, ve Středoafrické republice a samozřejmě padlé kamarády, kteří nasazovali kůži v zájmu zničení islamismu, jemuž vládnoucí místa nyní prý na domácí půdě ustupují.
Oba dopisy vyvolaly ve francouzské veřejnosti značný ohlas. Brzy se k jejich myšlenkám přihlásily svými podpisy desítky tisíc lidí včetně krajně pravicové političky Marine Le Penové. „Jako občanka a politička sdílím vaše utrpení. Nabízím vám, abyste se připojili k našemu úsilí v nastávajícím zápasu o budoucnost Francie,“ uvedla politička. Od výzvy se naopak kromě levicově orientovaných politiků zcela distancovalo rovněž vedení francouzské armády. Vedení zdůraznilo apolitičnost armády, protože to je jedním z pilířů její síly a důvěryhodnosti. Vojáci musí být „absolutně věrní zvolenému prezidentovi, a pokud toho nejsou schopní, měli by odejít z armády“, cituje generální štáb agentura AFP.
Skrytá pohrůžka pučem načasovaná na šedesáté výročí nezdařeného převratu proti Charlesu de Gaullovi vzbudila ve Franci mimořádný rozruch. Ministryně obrany Florence Parlyová varovala vojáky před následky – signatáři podle všeho přijdou o své hodnosti a důchody. „Armáda tady není proto, aby vedla nějakou kampaň, ale aby bránila Francii a chránila Francouze,“ uvedla.
Upozornila na zákaz pro příslušníky ozbrojených sil veřejně vyjadřovat své náboženské a politické názory. Mlčenlivost se vztahuje i na některé vysloužilce. Anonymním autorům druhé výzvy v případě odhalení hrozí horší trest než zbavení vojenských výsad. Vojáci v aktivní službě mohou za provinění proti platným předpisům stanout před armádním tribunálem a jít až na pět let do vězení.
Široká veřejnost byla prohlášeními překvapena
Dopisy z řad vojáků mnohé Francouze překvapily. „Reakce by se dala shrnout jako velké překvapení. Jedná se o bezprecedentní situaci, kdy se nejsilnější armáda v Evropské unii vměšuje do politické diskuse v zemi,“ uvedl v pořadu 360° televize CNN Prima News Jakub Novotný, který v Paříži studuje politickou vědu. Podle prvních průzkumů 58 procent Francouzů první dopis podporovalo. Nicméně se ale v podstatě nikdo neshoduje, že by to měla být cesta, kterou se má Francie vydat. Podle Novotného oba dopisy zveřejnil magazín Valeurs Actuelles. „To je médium, které je známé tím, že prosazuje poměrně radikálně pravicový diskurz ve Francii,“ upřesnil.
Pokud se podle jeho slov dostane k moci armáda, znamená to pro islámskou komunitu určité ohrožení. Nicméně takový vývoj situace Novotný nepřepokládá. „Francouzští občané, kteří v zemi žijí, jsou armádními představiteli označováni za vnitřního nepřítele, což určitě vyvolává negativní reakce uvnitř islámské komunity,“ vysvětlil. Bezpečnostní situace na předměstích ale není ideální. „Pokud tam člověk urgentně nemusí, tak se těmto místům raději vyhne.“ Alarmujícím způsobem však přibývá případů vražd policistů ve službě. A právě na to rovněž odkazují dva výše zmiňované dopisy, podle kterých násilí ve společnosti stoupá každým dnem.
Muslimové ve Francii a zbytku Západní Evropy
Islám patří k největším světovým monoteistickým náboženstvím. Muslimové věří v jednoho Boha a jeho proroky Mojžíše, Davida, Ježíše a Mohameda, praktikují učení sepsané žáky proroka Mohameda ve svaté knize Korán. Počet stoupenců islámu na světě se odhaduje minimálně na jednu a půl miliardy. Je to nejmladší z takzvaných „abrahámských náboženství“, mezi něž patří ještě judaismus a křesťanství. Sunnité tvoří asi 90 procent všech muslimů, další velkou větví jsou šíité, kteří mají převahu například v Íránu.
Sunnité považují za zdroj své víry Korán a tzv. sunnu, tedy sbírku dalších známých výroků a činů proroka Mohameda. Barvou islámu je zelená. Zobrazování Boha a svatých je zakázáno. Mnohoženství je povoleno za podmínky, že je se všemi ženami jednáno stejně. Muslimové nesmí konzumovat alkohol. Pravověrný muslim alespoň jednou za život, je-li to fyzicky a finančně možné, má vykonat pouť do svatého města Mekka. Muslimové se ve větším počtu začali zajímat o usazování v Evropě, a to zejména ve Francii, až ve 20. století.
První vlna příchodu muslimů do Francie se odehrála v období první světové války. Do francouzské armády vystoupili i muži z afrických kolonií. Celkově se jednalo zhruba o 180 000 Alžířanů, 60 000 Tunisanů, 37 000 Maročanů, 134 000 subsaharských Afričanů a 34 000 Malgašanů. V diplomové práci s názvem Integrace muslimů v zemích západní Evropy (případ Francie) její autorka Adéla Gardavská uvádí, že vzhledem k tomuto počtu byla Francie považována za „první muslimskou mocnost“ v Evropě.
Francouzi se snažili muslimským vojákům zajistit potřeby pro modlitby a obřady. V době druhé světové války vlna příchodu muslimských imigrantů na chvíli ustala. Stejně jako za první světové války byli do armády zapojeni vojáci z koloniálních zemí. V roce 1939 bylo do armády povoláno asi 320 000 Maghrebinců a 178 000 subsaharských Afričanů a Malgašů. Během války z nich padlo asi 37 500 a zhruba 18 000 bylo zajato. Nový příliv imigrantských pracovníků do Francie přišel po druhé světové válce. Nejvíce se odehrával v letech 1950–1974. Doba pobytu ve Francii se zvýšila (v průměru na čtyři roky) a muslimové stále více přicházeli i se svými rodinami. Francie nebyla jedinou zemí imigrace za pracovním účelem. Vyhledávané byly ve druhé polovině 20. století i ostatní země západní Evropy, jako například Velká Británie či Německo.
Převrat ve Francii nehrozí, občanskou válku ale nelze vyloučit
Příčinám přistěhovalectví různých generací lidí z muslimských zemí lze věnovat samostatnou podrobnou studii. Lze zmínit ekonomické pohnutky, útěk před bídou, válkou, perzekucí. K důvodům patří rozhodně touha po lepším životě. Nová domovina přistěhovalcům poskytuje stabilitu, finanční zabezpečení. Přesto v mnoha případech pak u imigrantů islámského vyznání zřejmě dochází k bolestnému vnímání střetu jejich donesených hodnot a odlišných hodnot západní civilizace – tento vnitřní střet jim přes sociální jistoty nepřináší spokojenost.
Často necítí žádnou vděčnost za výdobytky jejich nové domoviny, tyto výdobky ale na druhé straně plně využívají. Mnozí z nich mají pocit, že potřebují zachovat jakousi identitu, nemají zájem o skutečnou integraci do většinové společnosti, nábožensky vnímají místní obyvatele jako bezvěrce a neztotožňují se se svobodným životním stylem. U některých mladých muslimů, jak je možno pozorovat, se tento pocit sounáležitosti s lákadly západního světa a světskými požitky již pomalu vytrácí.
O to větší potřebu mohou mít „správní“ či spíše „pravověrní“ muslimové, kteří si ve své islámské komunitě v rámci cizí země chtějí získat prestiž, vystoupit na obranu své ideologie, dokážou se radikalizovat, zfanatizovat a pak se mohou dopouštět nezákonných skutků včetně teroristických činů. Akce zákonitě vyvolává reakci, která ovšem často nebývá rozumným řešením, přesto k ní dochází a ve Francii se začínají ozývat varovné hlasy. „Francie je ve smrtelném nebezpečí,“ píše se kromě jiného v dopisech francouzských vojenských činitelů, kteří požadují ochranu hodnot západní civilizace. Signatáři vyzývají prezidenta Emmanuela Macrona a jeho kabinet, aby národ bránili před „islamismem a hordami z předměstí“.
Bývalý velvyslanec České republiky ve Francii v letech 2017 až 2019 Petr Drulák považuje prohlášení armádních činitelů za vážnou věc. „Je to poměrně vážné varování, ale ne ve smyslu, že by se Francie měla obávat převratu. Podstatné je, před čím signatáři varují. Stát na mnoha místech ztratil kontrolu nad územím. Jsou to místa, kde se útočí na školy, hasiče a další představitele státu. Ale nemyslím si, že by skutečně v zemi hrozil převrat,“ komentoval Drulák. „Když se podíváme, kde je Francie teď a jak smýšlejí dnešní generálové, tak si lze těžko představit, že by někdo z nich vážně uvažoval o vojenském převratu. To ale neznamená, že Francii nehrozí poměrně rozsáhlé násilí, které se může podobat občanské válce,“ uvedl Drulák a zdůraznil, že současná francouzská armáda není nijak připravena zasáhnout do politiky násilným způsobem.
Situace ve Francii se v nynější době jeví jako poněkud neklidná. V armádě, která hrála v zemi vždy významnou roli, existují skryté proudy, které ovšem nejvyšší velení podle svého vyjádření odmítá. Také široká veřejnost a vedení státu nemají evidentně zájem o žádnou radikalizaci a v atmosféře neustálého zdravotního ohrožení národa zákeřným koronavirem touží spíše po uklidnění. Zatím.
Související články
Operace Chammal - Francouzi útočí na Islámský stát
Francouzské letectvo (Armée de l'Air) v rámci operace Chammal začalo s nálety na pozice Islámského ...
-
23.09.2014
-
6 komentářů
-
Jan Grohmann
NÁZOR: Obranu země berou Piráti útokem
V moři debat spojené s blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny ČR se vyvalila i vlna nesoucí ...
-
09.10.2017
-
87 komentářů
-
Hana Zelená
Piráti napadají lodě kolem Afriky a ohrožují mezinárodní obchod
Francouzské Námořní informační centrum MICA (Maritime Information Cooperation & Awareness ...
-
26.01.2021
-
14 komentářů
-
Jan Grohmann
Flag Officers 4 America: Bezprecedentní dopis amerických generálů a admirálů
124 penzionovaných amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis bezprecedentně ...
-
16.05.2021
-
216 komentářů
-
Jan Grohmann
Myslím, že na nějaké razantní kroky je už ve Francii pozdě. Největší problémy tam dělá druhá a třetí generace přistěhovalců (Islamistů) a ti mají v naprosté většině už ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že na nějaké razantní kroky je už ve Francii pozdě. Největší problémy tam dělá druhá a třetí generace přistěhovalců (Islamistů) a ti mají v naprosté většině už občanství.
Začít se mělo nejpozději před 20 lety ale už tehdy byla situace vážná a nikdo odpovědný bohužel nereagoval. Zřejmě to došlo za bod zlomu a pomoci by mohl už jen nějaký typ diktatury, kdy by byla masívně a dlouhodobě nasazena armáda. Ta by ovšem musela postupovat tak, že si to v dnešní, přehumanizované době nedokážu představit. Pomalu a jistě strkáme (Evropa) hlavu do islámské oprátky a ještě si to část obyvatelstva pochvaluje.Skrýt celý příspěvekFrancie je v nelehké situaci. A vlastně vůbec netuším, jak by se problémy, se kterými se potýká, vůbec daly řešit. Pokud by se jednalo o těžkosti s nepřizpůsobivými imigranty, je ...Zobrazit celý příspěvek
Francie je v nelehké situaci. A vlastně vůbec netuším, jak by se problémy, se kterými se potýká, vůbec daly řešit. Pokud by se jednalo o těžkosti s nepřizpůsobivými imigranty, je to legrace. Ale Francie má hlavní problém se svými vlastními občany. Řešit u třetí, čtvrté generace zemi původu, je nesmysl. O té má většina rizikových gangsta na pařížských předměstích nějakou mlhavou představu z hodin zeměpisu, jestli vůbec. Problém těch vykořeněných, věčně frustrovaných a naštvaných je mimo jiné v jejich neukotvenosti. První generace ví proč do hostitelské země přišla a v případě neúspěchu má na co s nostalgií vzpomínat. Ale jejich děti a vnuci? Domovinu nemají, a Francie je nepřijala. Ano, dostanou dávky, dostanou řadu drobků pro přivandrovalce. Ale jestli jsem někde opravdu pociťoval rasismus a elitářství, které snad i na ulici kape ze stromů, tak právě ve Francii. A to jsem byl jen socka s postkomunistického světa, takže o level výše. To pohrdání a přehlížení, lehce pokrčený nosík a ironický úšklebek... není to příjemné.
Velmi mě zaujala opakovaná zkušenost s Maroka. Jednalo se převážně o lidi, kteří ve Francii studovali nebo pracovali na kvalifikovaných pozicích. Všichni se shodovali, že se s radikálním islámem poprvé v životě setkali až v Paříži. Že to do té doby brali jako něco, co existuje někde ve v zdáleném Afghánistánu. Většina z nich tlak radikální komunity uváděla jako důvod, proč se po studiích rychle vrátili domů.
Proč mají v Evropě tak umetenou cestičku salafisté a wahábbismus, je mi záhadou. Přesto, že před nimi experti léta varují. Stejně tak mezi evropské chráněnce patří Organizace Lidových mudžáhidů (PMOI), která je součástí Národní rady íránského odporu (NCRI), kterou v r. 2012 americký State Department vyškrtl ze seznamu teroristů.
Pokud budeme kamarádit, podporovat a poskytovat volnost podobným uskupením, tak jsou jakékoli úvahy o moderování důsledků zbytečné.Skrýt celý příspěvekŘekl bych, že důvod bude ekonomický a z části asi korupční a ideologický. Ekonomicky je dost zbraňových odvětví v Evropě závislých na zakázkách z Blízkého východu, jelikož tyto ...Zobrazit celý příspěvek
Řekl bych, že důvod bude ekonomický a z části asi korupční a ideologický. Ekonomicky je dost zbraňových odvětví v Evropě závislých na zakázkách z Blízkého východu, jelikož tyto státy mají peníze na to si kupovat lodě, letadla a rakety v počtech na úrovni západu, což ve světě moc států nemá. Takže v případě, že by tyto objednávku ustaly, je možné, že by došlo k poškození budoucnosti evropských zbrojařů, což je docela silný vyjednávací bod. Ideologicky, dokud EU nepochopí, že islamisté budují v Evropě paraelní společnost a bude prosazovat raději ideologickou politiku než realistickou, tak situace bude akorát horší, jenže to oni nepochopí dokud nebude zle, právě z toho důvodu jaký píšete výše. Spousta těchto politiků si myslí, že jsou nejchytřejší a nejlepší a dívají se na lidi shora s tím, že oni přece ví co je pro ně nejlepší a dokud to tak bude, tak více zemí bude následovat status francie, ostatně Belgie není tak daleko a Neměcko dělá co může, aby dané dvě země dohnalo.Skrýt celý příspěvek
Neštěstím Francie je ,že se neřídila známým heslem Cizinecké legie:,, Synem Francie se stává cizinec nikoliv krví přijatou ,ale pro Francii obětovanou.. ,, Mezi signatáři výzvy ...Zobrazit celý příspěvek
Neštěstím Francie je ,že se neřídila známým heslem Cizinecké legie:,, Synem Francie se stává cizinec nikoliv krví přijatou ,ale pro Francii obětovanou.. ,, Mezi signatáři výzvy jsou nepochybně důstojníci Cizinecké legie a příslušníci armádních výsadkových jednotek .Legie se nikdy nesmířila se ztrátou Alžírska a přesunem z údolí v okolí Sidi bel Abbes , které bylo jejím domovem do roku 1962 ,do Aubagne v jižní Francii. Místo aby toto téma vymizelo ,tak se spíše přenáší z generace na generaci.Skrýt celý příspěvek
Já vám tady můžu říct názory některých mých francouzských kolegů, ale musím přiznat, že jako doktorandi žijící momentálně v Japonsku to fanoušci Le Penové úplně nejsou. Pokud vás ...Zobrazit celý příspěvek
Já vám tady můžu říct názory některých mých francouzských kolegů, ale musím přiznat, že jako doktorandi žijící momentálně v Japonsku to fanoušci Le Penové úplně nejsou. Pokud vás zajímá sociologický pohled na věc, doporčuju teorii sociálního vyloučení (výrazy jako "nepřizpůsobivý" vymysleli francouzi, když se snažili popsat problémy, které od té doby zůstávaly neřešené, a tak teď se možná sklízí výsledek toho ignorování problémů). Jinak myslím že dannyho analýza je relativně přesná.
Každopádně, obliba wahhábismu je v tom, že nabízí dvě věci: dobře fungující a spolehlivou komunitu a dobré vysvětlení toho, proč je život na hovno (srovnání s např SPD, Trumpismem a svalování vlastních problémů na druhé např EU, marxismus, imigranty je na snadě, jenom v opačném gardu) - svět ovládá obrovské (většinou židovské) spiknutí, které má za cíl zničit islám. Šíření wahhabismu je umožněné také tím, že tolerujeme Saúdskou arábii, kde wahhabismus je státní ideologie a oni pak vyvážejí lidi, kteří jsou příliš radikální i pro ně samotné. Aspoň takovouhle analýzu jsem kdysi četl.
Co se íránských organizací týče - no, že by byli o něco lepší se říct nedá, ale jsou to šiíte, kteří mají díky odlišné teologii atd. jiné politické cíle a proto nejsou na mezinárodní džihadismus úplně napojení (zato organizují proxy konflikty, že).Skrýt celý příspěvek
Občanská válka ve Francii je v budoucnu téměř nevyhnutelným faktem, věřím, že Francouzská armáda zvládne dané oblasti zpracifikovat, otázka je co ze zpacifikovanými zajatci, resp. ...Zobrazit celý příspěvek
Občanská válka ve Francii je v budoucnu téměř nevyhnutelným faktem, věřím, že Francouzská armáda zvládne dané oblasti zpracifikovat, otázka je co ze zpacifikovanými zajatci, resp. s lidmi, které na svém území nikdo nechce. Podobný případ řeší izrael. A jak se zdá tak lehké východisko ze současné situace neexistuje.
https://kechlibar.net/2021/05/... Skrýt celý příspěvekTak to nie sú podobné prípady ani náhodou ... presne sú to totálne iné prípady ... Francúzi neokupujú cudzie územie a značnú časť prisťahovalcov získali v rámci koloniálneho ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to nie sú podobné prípady ani náhodou ... presne sú to totálne iné prípady ...
Francúzi neokupujú cudzie územie a značnú časť prisťahovalcov získali v rámci koloniálneho panstva, kedy boli s Alžírskom jeden štát (Alžírsko nebola kolónia, ale integrálnou časťou Francúzka). Následne je veľa imigrantov z neskoršieho obdobia.
Izrael na svojom medzinárodne uznanom území má relatívne stabilizovanú situáciu (teda skôr mal do posledného týždňa). Problémom boli okupované územia Palestíny, kde Izrael rozširuje svoje osady a tie sú permanentným problémom. Skrátka pokým Francúzko má problémy "doma" tak Izrael "vonku" ....Skrýt celý příspěvekStále to nevylučuje vznik něčeho podobného, čemu říkáme "Kosovo" které vzniklo díky dlouhodobé migraci.
Stále to nevylučuje vznik něčeho podobného, čemu říkáme "Kosovo" které vzniklo díky dlouhodobé migraci.
To "srbské" Kosovo je len mýtus ... nie čo ako náš "tisícročný útlak po Maďarmi" ... Kosovo nebolo nikdy srbské .... ak berieme obdobie po vzniku národov, lebo národný štát je ...Zobrazit celý příspěvek
To "srbské" Kosovo je len mýtus ... nie čo ako náš "tisícročný útlak po Maďarmi" ...
Kosovo nebolo nikdy srbské .... ak berieme obdobie po vzniku národov, lebo národný štát je pomerne nový produkt, má cca 200 rokov ...
Kosovo získalo Srbsko pred prvou svetovou vojnu v rámci balkánskych vojen. Odvtedy sa ho snažilo interovať a domáci nemali záujem ... a tak to ostalo až do jeho oddelenia v roku 1999.Skrýt celý příspěvek
Jsou to podobné případy z pohledu toho, že oba státy mají na svém uzemí skupiny obyvatel, které by byli nejraději, kdyby zmizeli resp. tam nebyli, ale nemají kam je deportovat resp ...Zobrazit celý příspěvek
Jsou to podobné případy z pohledu toho, že oba státy mají na svém uzemí skupiny obyvatel, které by byli nejraději, kdyby zmizeli resp. tam nebyli, ale nemají kam je deportovat resp jak se jich zbavit. Respektive nemyslíte si, že by byla Francie radši kdyby na předměstí žádné islamisty neměla nebo izrael kdyby neměl za rohem pásmo gazy, ze kterého na něj padají rakety a cvičí tam teroristy?Skrýt celý příspěvek
Ve státech jako Francie je už situace dávno za hypotetickým bodem obratu a budoucí rozsáhlé násilné střety v měřítkách zmiňované občanské války už neodvratitelné. Sběrným táborům ...Zobrazit celý příspěvek
Ve státech jako Francie je už situace dávno za hypotetickým bodem obratu a budoucí rozsáhlé násilné střety v měřítkách zmiňované občanské války už neodvratitelné.
Sběrným táborům se už nevyhnou. Je jen otázka kdy, a kdo bude uvnitř a kdo vně...Skrýt celý příspěvekNemyslím si, že je to vážné, když se banda důchodců vyjádří proti současnému prezidentovi a situaci ve Francii. Kdyby se to stalo u nás, že by bývalí důstojníci ČSLA měli nějaké ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslím si, že je to vážné, když se banda důchodců vyjádří proti současnému prezidentovi a situaci ve Francii. Kdyby se to stalo u nás, že by bývalí důstojníci ČSLA měli nějaké řeči, tak by z nich lidi měli jen srandu :DSkrýt celý příspěvek
Jenže je podpořili i ti aktivní důstojníci...
Jenže je podpořili i ti aktivní důstojníci...
A kolik? Desítky, stovky, tisíce? Neviděl jsem nike číslo. Klidně to může být jen skupinka největších radiklálů co fandí Le Penové....
A kolik? Desítky, stovky, tisíce? Neviděl jsem nike číslo. Klidně to může být jen skupinka největších radiklálů co fandí Le Penové....
Podle všeho aktivní vojáci, jaké měli hodnosti se neví, protože to bylo anonymní. Každopádně samotná generalita a velení armády se od toho distancovalo. Problém nastane ve chvíli ...Zobrazit celý příspěvek
Podle všeho aktivní vojáci, jaké měli hodnosti se neví, protože to bylo anonymní. Každopádně samotná generalita a velení armády se od toho distancovalo.
Problém nastane ve chvíli až samotné velení armády usoudí, že problém je tak vážný, že musí zasáhnout.Skrýt celý příspěvekVzhledem k tomu, že vyjadřování sloužících vojáků mají zákone zakázáno. Tak to ani jinak být nemohlo. Jinak, by všichni z armády mazali do civilu.
Vzhledem k tomu, že vyjadřování sloužících vojáků mají zákone zakázáno. Tak to ani jinak být nemohlo. Jinak, by všichni z armády mazali do civilu.
Však u nás se bývalí členové ČSLA také vyjadřují k dění v naší zemi. Dokonce mají i skupinu, jak že se to jmenují " Českoslovenští vojáci v záloze proti válce NATO vyvolané proti ...Zobrazit celý příspěvek
Však u nás se bývalí členové ČSLA také vyjadřují k dění v naší zemi. Dokonce mají i skupinu, jak že se to jmenují " Českoslovenští vojáci v záloze proti válce NATO vyvolané proti Rusku" Nebo tak nějak. Jeden jejich člen dokonce vystrkoval zadek na Americký vojenský konvoj :D :D :D
Ale teď k tématu.
Nemá cenu se tvářit, že Francie nemá žádné problémy. Mají a poměrně velké. Nicméně otevřené dopisy, výhružky občanskou válkou nebo převratem je nevyřeší.
Problematika ve Francii, je složitější o to, že valná většina radikalizovaných muslimů mají tak trochu status občana Francie. Podobně je tomu v Německu a i v ostatních západních zemích, kdy největší bordel nebo spíše nejvíce radikální je tuším 2 nebo 3 generace potomků přistěhovalců. Tudíž jedná se o lidi, kteří se ve Francii už narodili a tak nějak právně jsou to Francouzi, akorát cizího původu. A jelikož my žijeme v právní společnosti, tak je docela těžké ze strany státu nějakým způsobem perzekuovat svého občana, do doby dokud nespáchá přestupek nebo trestný čin. Vyhostit je také nejde, protože není kam. Navíc je pravdou, že tato problematika se dost dlouho v dané oblasti přehlížela, a lidem ani tak nevadí to, že ti lidé jsou muslimové jako spíše to, že mnohdy úřady nad jejich činy přihmouří oko, ovšem i toto je na poměrně rozsáhlé studium.Skrýt celý příspěvekKlimesov
Ve Francii se o problému alespoň mluví a částečně si ho nyní přiznali, ale co zbytek západní a severní Evropy? Tam jsou v pasti také.Klimesov
Ve Francii se o problému alespoň mluví a částečně si ho nyní přiznali, ale co zbytek západní a severní Evropy? Tam jsou v pasti také.
Načítám diskuzi...