Dostřel 100 km: Náporový motor pro dělostřelecké granáty

Model norského dělostřeleckého granátu s náporovým motorem; větší foto / Nammo

Norská společnost Nammo na výstavě Eurosatory 2018 představila koncept dělostřeleckého granátu ráže 155 mm s náporovým motorem. Standardní houfnice ráže 155 mm dokáže s touto municí ničit cíle na vzdálenost větší než 100 km.

Firma Nammo model „náporového granátu“ představila na pařížské výstavě Eurosatory 2018. Firma očekává zahájení zkoušek této munice v roce 2019 nebo 2020, a dodávky pro armády v letech 2023 až 2024.

 

 

O norskou munici již projevila zájem americká armáda, americká námořní pěchota a také americké námořnictvo, které plánuje dělostřelecké granáty s dlouhým doletem nasadit na torpédoborcích třídy Arleigh Burke a Zumwalt. Nicméně projekt náporovného granátu je prozatím čistě soukromým projektem firmy Nammo.

 

Norská munice pro lodě Zumwalt může být levnější alternativou zrušeného programu námořní dělostřelecké munice LRAP (Long-Range Land Attack Projectile). LRAP s generátorem dnového výtoku plynů BB (Base Blade) má dostřel 160 km, ale jednotková cena granátu je neuvěřitelných 800 000 dolarů.

 

Nammo současně pro Ozbrojené síly Spojených států vyvíjí a testuje experimentální dělostřelecký granát XM1113. Jde o granát s pomocným raketovým motorem RAP (Rocket Assisted Projectile). XM1113 má dostřel 40 km a je slučitelný s GPS naváděcím kitem PGK (Precision Guidance Kit). Kruhová odchylka (CEP) s PGK v cíli je 30 metrů.

 

V kombinaci s novou tažnou houfnicí s prodlouženou hlavní M777ER (55 ráží) a při použití nové výmetné náplně (silnější než dnešní MCAS Charge 6) má být XM1113 schopna ničit cíle na vzdálenost 70 km.

 

„Může to [náporový granát - pozn. red.] zcela změnit způsob nasazení dělostřelectva,“ uvedl Thomas Danbolt, viceprezident firmy Nammo. „V podstatě vypouštíme raketu z kanónu! S výjimkou malého počtu přesně řízených granátů s rozsahem 50 až 60 km, většina dělostřeleckých systémů stále střílí na stejné vzdálenosti, jako houfnice M109 zavedena do výzbroje před více než 50 lety.“

 

Hned z kraje je však nutné uvést, že ač náporový motor je ve své podstatě velmi jednoduchý a nevyžaduje žádné pohyblivé části, náporový granát bude jistě velmi drahý. Otázkou také je, jak rychle a v jakém množství je norská firma Nammo podobnou munici schopna vyrábět.

 

Základní popis nové norské dělostřecké munice

 

Nelze tedy očekávat, že náporový motor zcela nahradí klasické tříštivo-trhavé granáty s doletem kolem 20 km, ale spíše doplní nebo dokonce částečně nahradí dražší dělostřelecké/taktické rakety. Samozřejmě s tím vědomím, že účinek bojové hlavice dělostřeleckého granátu v cíli je mnohem menší než rakety.  

 

Hlavní předností dělostřeleckých granátů s velmi dlouhým dostřelem je velmi vysoká šance penetrovat současnou i budoucí nejpokročilejší protivzdušnou obranu (PVO) nepřítele a ničit klíčové vojenské objekty ‒ velitelská stanoviště, komunikační uzly, radarová stanoviště, seřadiště techniky, sklady, atd.

 

Dlouhý dostřel (při použití munice s koncovým navedením) lze samozřejmě využít pro přímou palebnou podporu jednotek nebo pro podporu operací speciálních sil. Podle americké armády dokáže jedna dělostřelecká baterie (šest houfnic) s projektily XM1113 (dolet 40 km) pokrýt plochu 3884 km2, avšak s náporovým granátem s doletem až 100 km plochu 31 400 km2.

 

Náporový motor (ramjet) je nejjednodušším typem reaktivního motoru. V podstatě jde o vhodně tvarovanou zužující dutinu, kde rychle vstupuje a stlačuje se (s rostoucí teplotou) vzduch ‒ ve spalovací komoře je stlačený vzduch smíchán s palivem, čímž se uvolní tepelná energie; spaliny pak vysokou rychlostí unikají tryskou.

 

Ramjet je ze své podstaty velmi jednoduchý, ale návrh dutiny přivádějící a stlačující vzduch, včetně spalovací komory vyžaduje velmi složitou matematiku, odolné konstrukční materiály a samozřejmě také náročné testování. Ostatně pokusy s náporovými motory v dělostřeleckých granátech (i stíhačkách) neúspěšně testovalo již Německo za druhé světové války.

 

Podle norské firmy nabíjecí cyklus náporového granátu zůstane nezměněn. Po vypálení granátu začne pracovat po dobu 50 sekund náporový (samoregulovatelný) motor, který urychlí střelu na Mach 3.

 

Norský náporový granát je vybaven směrovými křidélky, ale způsob navedení na cíl nebyl určen ‒ minimem jistě bude satelitní (GPS) a inerciální (INS) navigace. V budoucnu snad půjde přidat také čidlo pro navádění pomocí značkovacího laseru.

 

Firma Nammo v tiskové zprávě uvedla, že rovněž plánuje vyvinout dělostřeleckou raketu se stejným typem pohonu. V případě rakety má náporový motor fungovat 100 sekund. Letecké testy rakety se připravují na rok 2021.

 

Náporový motor má díky své jednoduchosti mnohem větší uplatnění ‒ existují pokusy vložit tento typ pohonu do minometné munice ráže 120 mm.
 

V každém případě nyní západní státy investují značné prostředky do vývoje nové dělostřelecké a raketové munice s dlouhým dosahem. Cílem je především dorovnat náskok v této oblasti s Ruskem, které má početné a moderní dělostřelecké a raketové jednotky kryté mohutnou PVO. Nejúčinnějším způsobem, jak pronikat nepřátelskou PVO, je nasazení dalekonosného dělostřelectva nebo dělostřeleckých/taktických raket.  

 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM

Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jirosi
  17:20 25.06.2018

  Cernakus: "Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. " Právě na přelomu 18. A 19. století už mají velí východ obsazený. Takže se začínají ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. "

  Právě na přelomu 18. A 19. století už mají velí východ obsazený. Takže se začínají dívat jinam. Díky Napoleonovy se jejich vojáci poprvé podívají do Evropy. A Rusko se stává Evropskou velmocí. A najednou jako mávnutím kouzelného proutku se tu začíná vykládat o tom jak moc toho s nimi máme společného ...
  Prostě jste jim skočil na špek.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:49 25.06.2018

  cernakus: Na univerzite sme ešte mali aj pri stredovekých aj pri novovekých národných dejinách po jednom semestre českých dejín, takže toho viem rozhodne viac, ako nejaký ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Na univerzite sme ešte mali aj pri stredovekých aj pri novovekých národných dejinách po jednom semestre českých dejín, takže toho viem rozhodne viac, ako nejaký cernakus, žijúci si vo svojej pošahanej bubline. :-D

  Iba aby ste nám náhodou nezomreli vo fatálnej neznalosti vlastných dejín - Václav bol zavraždený, lebo sa odklonil od tradičného spojenectva s Bavormi (vzniklo, ešte keď Česi u nich hľadali ochranu pred Moravanmi) a začal preferovať Sasov. Časom sa ukázalo, že Václav mal pravdu a Sasi získali dominantné postavenie, takže si nakoniec aj Boleslav vybral pragmaticky túto líniu. Niečo také, ako nemecká sila existuje iba vo vašej pomätenej fantázii.
  Tak si predstavte, že hlavnou oporou Štefana pri jeho nástupe k moci v budúcom Uhorsku boli, popri bavorskej vojenskej družine jeho manželky, práve veľmoži z Nitrianska - verte, že na etnicitu sa skutočne, ale skutočne nehralo.

  A mimochodom, žiadne pravoslávie tu nikdy nebolo, čiže Husiti ho ani nemohli presadzovať. C&M mali od pápeža osvedčenie, že ich učenie je plne kompatibilné s rímskou líniou, ale ani po tom nestali žiadne stopy, lebo ich stúpenci boli v rámci mocenských súbojov predaní do otroctva. ;-p Ján Hus vychádzal z téz anglického teológa Johna Wycliffa.

  Tak sa už tu konečne prestaňte strápňovať.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  01:49 25.06.2018

  KHMSF ...a co vy delate na Zapade? Jaka ze je vase zkusenost? Soudruh mel pravdu? V cem? Soudruzi jste akorat vy, nepochopili jste co znamena svoboda, demokracie a volny ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF

  ...a co vy delate na Zapade? Jaka ze je vase zkusenost? Soudruh mel pravdu? V cem? Soudruzi jste akorat vy, nepochopili jste co znamena svoboda, demokracie a volny trh.

  Soudruh po pravde slapal, kvuli pravde byli popraveni general Pika, knez Toufar, pani Horakova a dalsi. Dalsi kvuli touze po svobode byli umuceni, zastreleni ci podvedeni. Vlastnim statem.

  Kdokoli obhajuje toto zlo, nezaslouzi si uctu...Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  01:40 25.06.2018

  Fakt se bavim. Soudruzi tu siri sve bludy, opet jako v padesatych letech. Soudruhu cernakusi, nikdo z nas tu Zapad nevychvaluje tak, jak vy neunavne blahorecite Rusa. Ja reaguji ...Zobrazit celý příspěvek

  Fakt se bavim.
  Soudruzi tu siri sve bludy, opet jako v padesatych letech.
  Soudruhu cernakusi, nikdo z nas tu Zapad nevychvaluje tak, jak vy neunavne blahorecite Rusa. Ja reaguji pouze na vasi ignoraci historickych udalosti.

  Pri vasem cteni minulosti, jste asi evidentne zapomnel ten usek historie, nazvany pakt Ribentrop-Molotov a napadeni Polska Ruskem. Rad bych vam upresnil, ze Rus nezabiral uzemi svych narodu, ale v historii to byly jine narody, ktere obsadil, podrobil. To jenom vam utkvelo v palici, ze byli vsichni soucasti SSSR a dnes Rus place nad tim, co batuska Gorbacov dovolil.

  Zajimalo by me, co delate, cim se zivite a kolik je vam let. Neomalene napadate druhe a mate pocit, ze jen vase zivotni zkusenost je ta prava. V soucasnosti se xenofobie a rasismus projevuje spise u nas a smerem k vychodu, krasne to lze pozorovat na tematu migrace a uprchlicke krize.

  Ja ted na zapade chvili ziji a pracuji, svete div se i v diplomacii a povahu, vlastnosti o kterych mluvite vidim spise u lidi za ktere mluvite. Je mi z toho smutno. Branite rezim, ktery likvidoval nase elity, ten rezim, ktery likbidoval sve vlastni elity, obcany a ucil se to na vasem mirovem vychode, sam vychod vrazdil a vrazdi sve odpurce rezimu, opozici. Vec, ktera se da zritka kdy spatrit na zapade (pisu zritka kdy, protoze Kennedy).

  Ubohe.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:48 24.06.2018

  Klasika. Ani si tu Wikipedii pavolir nepřečte a zvani svoje teze o původu slova slave. Pak mu vyjde, že za to vlastně mohou česká knížata, i kdyz ty otroky mezi Slovany lovili ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Klasika. Ani si tu Wikipedii pavolir nepřečte a zvani svoje teze o původu slova slave.
  Pak mu vyjde, že za to vlastně mohou česká knížata, i kdyz ty otroky mezi Slovany lovili ve skutečnosti byzantské hordy, v době, kdy praotec Čech byl jen záblesk chtíče v očích svého praprapra prapraděda. Vytáhne si náboženství pravoslavné a katolické, i když ten debil ani neví, kde a kdY se křesťanství na této větve rozdělilo (poradím, 11 století) a tudíž asi těžko mohlo hrát zásadní roli 4 století před tím.
  Zasune si do toho protestanství, i kdyz to vzniklo právě díky rebelii českých Slovanu u hranic západního civilizačního okruhu (právě jedena z etapy kdy jsme my ovlivnili zásadně západ). Je vám jasné, že husitství protlacilo do víry právě ohromné množství latentních prvků pravoslaví , které v ceskych Slovanech třímalo už od cyryla a Metoděje (například bohoslužby v rozdílem jazyku, ne latine/řečtině, přijímání pod obojí atd...)

  Mimochodem to, jak jsme si vybrali západ... Jsi Slovák a nejspíše postfederacni, takže víš o české historii hovno. Ale tvrdit, že knížata česká (Přemyslovci) si dobrovolně vybrali Němce je těžká neznalost. Víš kdo je náš největší světec? Vaclav. A víš proč ji brácha kuchnul? Protože Václav se podrobil Německé síle. Bolek se pak po pár pokusech o vzdor musel podrobit taky. Jinymi slovY, tvrdit, že si čeští panovníci dobrovolně vybrali západní okruh je stejně mylné a urážlivé, jako tvrdit, že Slováci si dobrovolně vybrali Uhra. Kdykoliv jsme mohli, tak jsme sw proti západnímu civilizačnímu okruhu vymezili.

  Pindy o mém schizmatu dokazují, že jsi nečetl pořádně. Zapadaci jsou xenofobní, nesnášenliví rasisté po tisíce let (už od dob říše římské) a to, že to teď vypadá jinak je důsledek komunistického hnutí a hlavně pokrytectví, kterým je západ prorostlý. Ovšem jestliže hodláte definovat civilizační okruh v rámci periody 30(70) let, tak se nemáme o čem bavit.

  Jirosi:
  Jojo klasická zkrátka. Vychodni okruh = Ruský. To je jako říci, že západní= USA. Urazil by jsi a nasral Angličany, Francouze, Italy , Španěly a Němce.

  Jo tak rusové nás chtěli vyhladit? Stejně jako Němci? Jsi placený troll a nebo prostě jen debil?
  Rusové chtěli impérium v Evropě? Myslíš tím, jak si zabírali zpátky uzemi obsazené roskojazycnymi Slovany od Seveřanů, Baltů a Poláků? Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. Navíc až na pár výjimek, iniciátory války která vedla k rozšíření Ruska na západ byli právě ti sousedí na západě. Nike jsem nečetl, že by Rusko mělo ambice se rozšířit například až do Čech. Ano, v době kulminujiciho národnostního útlaku ze strany Západu byli Češi, co volali po panslavismu, ale to byla iniciativa Čechů stejně chorých, jako jste dnes vy, amerikofilove, kteří by se nejraději stali 51. Státem USA.

  Vaše teze jsou jasným "přání otcem myšlenky".
  A samozřejmě osobni neznalost světa (jak Západu, tak Východu) či zaslepenost v jeho vidění.

  Ale koho to vlastně přesvědčují. Amerikofilni rusofoby? Někdy si říkám, jestli nejsem blázen zkoušet takové sysyfofske úkoly :-)Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:32 24.06.2018

  PAvolIR: amen..

  PAvolIR: amen..

 • Jirosi
  21:30 24.06.2018

  Cermakus: Jako demagogie super... Je zvláštní, že celý slovanský problém vznikl až ve chvílí kdy si v kluci v Rusku řekli, že by chtěli impérium v Evropě. A šup najednou se ...Zobrazit celý příspěvek

  Cermakus: Jako demagogie super...

  Je zvláštní, že celý slovanský problém vznikl až ve chvílí kdy si v kluci v Rusku řekli, že by chtěli impérium v Evropě. A šup najednou se začali rojit pošuci co jim to žrali. Většina těch co na to měla finančně, i inteligenčně se tam jela podívat. A ejhle najednou pochopily o co se jedná...

  Jeden příklad za všechny Karel Havlíček Borovský(1856). Je zvláštní, že i lidé tenkrát dokázaly tuhle "sr...ku" prohlédnou. Ale lidé v době internetu to, stále žerou.

  Uvědomte si, že jste asi na úrovni Bezdomovce snažícího se pracujícímu vysvětlit, že žije je v otroctví.... Je to jen vaše volba, nikdo vás nedrží pomoct si k "lepšímu" a jít se válet.

  Jinak Němci nás chtěli vyhladit, stejně jako to děli Rusové, prostě jen jiný způsob výběru obětí.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:13 24.06.2018

  cernakus: Vy ste úplne a beznádejne stratená existencia. :-D Raz označujete Západ za šovinistický a rasisticky, potom sa zasa pri migrácii kasáte, že my sme šovinistický ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Vy ste úplne a beznádejne stratená existencia. :-D

  Raz označujete Západ za šovinistický a rasisticky, potom sa zasa pri migrácii kasáte, že my sme šovinistický rasisti - čo znamená, že sme kompatibilní s vašou predstavou o Západe, takže sme aj podľa vašej logiky Západ. Mimochodom, neviem o tom, že by boli Bavori, Rakušania a Východní Nemci Slovania a pritom zastávajú podobné pozície ako krajiny V4 (a Maďari tiež nie sú Slovania).

  Hranica medzi Západom a Východom je daná nábožensky, a nie etnicky, lebo v čase, kedy vznikala nebola etnicita smerodajná. Delenie pramení z politického a následne schizmatického rozdelenia neskoroantického sveta a ako európsky katolicizmus a protestantizmus = Západ, zatiaľ čo pravoslávie a islam = Východ. A ako vstupovali do obrazu noví aktéri, tak sa postupne profilovali či už na Západ, alebo na Východ. Tak sa Svätoplukova Veľká Morava stala západnou mocnosťou, podobne ako neskôr Poľsko a Uhorsko. Začlenením sa do západnej katolíckej civilizácie získali veľkomoravské a neskôr české kniežatá ideologický dôvod na expanziu na pohanské územia, kde získavali otrokov, ktorých predajom financovali svoje ďalšie výboje (obrovský trh s otrokmi bol aj v Prahe). Boli sme to teda predovšetkým my, Slovania, čo ako súčasť Západu šikanovali iných Slovanov (to isté predtým urobili Frankovia so Sasmi, čiže to zasa len nezávisí od etnicity) a ich predajom do otroctva prispeli k etymológii slova slave. Zvolili sme si to, aby sme rozširovali svoju vlastnú moc a už sa z toho nijako nevykrútime. :-)
  V Kyjeve alebo Novgorode si na základe podobných kalkulácií vybrali Východ a robili okolitým pohanským Slovanom navlas to isté, čo my tu.

  Príslušnosť k Východu alebo Západu nezávisí od etnicity, ale od politickej kalkulácie vládcov v prvých štátnych útvarov, k akému politicko-ideologickému zoskupeniu sa priklonia.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:09 24.06.2018

  Mimochodem, je třeba si uvědomit, že Civilizační a kulturní okruh je obrovské médium. Tak, jako máte dialekty jazyka, tak máte i subokruhy v rámci Civilizačního okruhu. Proto si ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, je třeba si uvědomit, že Civilizační a kulturní okruh je obrovské médium. Tak, jako máte dialekty jazyka, tak máte i subokruhy v rámci Civilizačního okruhu. Proto si nemůžete představovat, že Východní = Ruský. To rozhodně není pravda. I Ruský civilizační podokruh je slepenec. Je sakra rozdíl, mezi genetikou a mentalitou předuralských rusů a zauralských rusů. Rusové z oblastí východní sibiře jsou dlouhodbě pod vlivem Mongoloidního okruhu a taky to tomu odpovídá (proto například druhá okupační vlna z roku 1968 byla ze složek RA pocházejících z dálného východu, protože měla menší problémy násilně okupovat poměrně vzdálenou kulturu).

  Bez debat je logické, že civilizační a kulturní rozdíl mezi Západní a Východní hranicí Východního civilizačního okruhu bude větší, nežli ten samý rozdíl mezi Východní hranicí Západu a Západní hranicí Východu.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  19:59 24.06.2018

  Kulturní okruh dělá obyvatelstvo, ne panstvo. Obyvatelstvo je slovanské, mluví slovanským jazykem, má slovanské zvyky, má slovanské náboženství (i násilné katolizace nebyly příliš ...Zobrazit celý příspěvek

  Kulturní okruh dělá obyvatelstvo, ne panstvo. Obyvatelstvo je slovanské, mluví slovanským jazykem, má slovanské zvyky, má slovanské náboženství (i násilné katolizace nebyly příliš úspěšné a například vyjímečný polský katolicizmus je hodně na okraji toho, kde by to Vatikán chtěl mít) a obyčeje a má slovanskou mentalitu.

  Ano, protože jsme se natlačili na hranici Německa, tedy Germánie, jedné z trojice nositelů Západního civilizačního okruhu, tak jsme na to doplatili tisíciletou okupací touto civilizací. Ne vždy jsme však byli okupováni, ve 12., 14-15. a 20. století jsme se dokázali odpoutat a dokonce i dominovat a tím vnucovat naše východní civilizační prvky Germánům. Jsme kolbiště, střet dvou civilizačních Evropských okruhů. Západního a Východního.
  Znovu opakuji, jde jen o Evropský civilizační okruh. Ten západní dnes sice pokrývá ještě Ameriku (vč. Jižní!) a Austrálii, ale stále je to Evropský civilizační okruh. Samozřejmě je ještě několik Asijských (lze diskutovat nad třemi, nebo čtyřmi, podle toho, jestli uznáme exPerské státy jako civilizační okruh samostatný, nebo je rozdělíme pod Arabský a Indický) a dva Africké. Původní Americké civilizační okruhy ten Západní bez milosti vyhladil.

  Právě, to, že si zdejší parta rusofóbů myslí, že jsme snad Západní civilizační okruh je dvojí věc. Prvně jejich niterné přání, vycházející z komplexů. A za druhé nepochopení, že civilizační okruh není záležitost volby (navíc jen pár jedinců), natož volby v délce trvání 30ti let.

  Ostatně, zamyslete se, čemu se podobá naše literatura. Naše báje a pověsti. Jsou plné francouzských, Anglických, Italských znaků a postav, nebo spíše těch Polských, Ruských, Balkánských?
  Samozřejmě je B) správně. Ale! Těch tisíc let okupace se projevilo. Máme v nich také nezanedbatelné množství Germánských!

  Ostatně, za normálních okolností, kdybychom s Germány byli civilizačně a kulturně kompatibilní, tak bychom už nejspíše byli plně asimilování a byli bychom plnou součástí toho Západního okruhu. Jenže ... Západní okruh je extrémně xenofobní, nesnášenlivý a rasistický (nenechte se mýlit opět krátkým obdobím posledních 50ti let), mnohem více nežli například Mongoloidní okruh (Čína, Mongolsko, Japonsko, Koreje, Středoasijské republiky...). Naprosto nepřijme nic, co nemusí. A bez zaváhání vyhlazuje do mrtě. Ostatně i my jsme měli být takto řešeni za WW2. Prostě už Germány nebavilo nás trpět ve svém civilizačním okruhu. Zapomeňte, že by genocidní chování Nacistického Německa šlo shora, věříte-li tomu, jste debilní. Náckové jen pustili plný průchod niterných tužeb a potřeb běžných Germánů. A neuvažujte, že by snad Anglosasové byli jiní. Zvěrstva Anglie a později USA na Americkém, Australském, Africkém a Indickém kontinentě si s Germánskými nijak nezadala. A Románi (Španělé, Italové, Portugalci, Frantové...) ti šlapali přesně v šlépějích svých předků z Římské říše.

  A je tomu tak dodnes. To, že komunistické a socialistické hnutí, nějakým způsobem změkčilo metody Západního evropského civilizačního okruhu, nehraje v dlouhodobém měřítku roli. Navíc dnes už jsem si jistý (po setkání a spoluprácí se stovkami Německých, Anglických, Španělských, Švýcarských, Amerických a Francouzských spolupracovníků většinou techniků a manažerů), že se jedná pouze o pokrytectví. Které právě ti technici uměli maskovat blbě (to víte, technický mozek moc nevyniká v komunikaci). A každý, kdo doopravdy přišel do styku se Zápaďáky a to v konfliktní situaci (ať pracovní nebo právní), pak pozná co to je, být hnidou mimo jejich civilizační okruh.

  Je to obrovský rozdíl od "širé Slovanské duše", která je podstatně méně agresivní a xenofobní.

  Takže zapomeňte na to, že jsme nějaký Západní civilizační okruh. Jsme dlouhodobě okupovaný Východ na hranicích Západního okruhu. A dokud budeme hlavně Slované, nijak se to nezmění.

  PS: O přístupu Zápaďáků ke Slovanům docela dobře vypovídá etymologický původ slova Slave (otrok). Jo, pro ty co už to na wiki dohledali, je to tak, pro Zápaďáky jsme byli a budeme otroci. A jako se Žid nebude bratřit s Gojem, člověk s negrem (rasistický vtip, samozřejmě myšleno černoch s bělochem :-), tak se se nebude Germán bratřit se Slovanem.

  A pokud opravdu věříte, že tomu je jinak. Sledujte chování ke Výchoďákům na Západě v bulváru. Podivejte se na Barnevernet v Norsku, prakticky nepotrestané zločiny proti Vyšegrádským v Británii, policejní buzeraci vůči Východním v Říši, nebo přístup Francouských politiků k našim...
  To nejsou nahodilé jevy, to je, když pokrytecký systém nezadrží pravou povahu chování Zapaďáků k Výchoďákům a zároveň to nedokáže ututlat.

  Neříkám, že máme být debilové jako jsou Baltové a vyhranit se apriori proti Západním sousedům. Spolupracujme, obchodujme, ale buďme sakra ostražití a vizme v nich to co doopravdy jsou. Latentní ohrožení naší samotné fyzické existence.

  PS2: Pokud stále nevěříte, že bychom stáli mimo. Nenapadlo vás, jak je možné, že zrovna Slovanské státy v EU jsou v silné protimigrační opozici? Zatímco Románi, Frankové, Germáni a vlastně i Anglosasové (paradox - co se hub černých týče, jsou Angláni pro, brexit byl v reálu proti Polské a Slovenské migraci) jsou silně promigrační? Kdybychom byli stejný kulturní a civilizační okruh, tak bychom na to měli mít stejný názor ne? Kor když se vlastně jedná relativně o krátkodobou prkotinu.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:36 24.06.2018

  KHMSF:"Byli jsme ovlivňování, jsme ovlivňováni, ale Západ nejsme. Co stále nechápete? Ale vystihl jste to..."patříme pod západní". Proč se stále musíme klanět a pod-lézat nějakému ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF:"Byli jsme ovlivňování, jsme ovlivňováni, ale Západ nejsme. Co stále nechápete? Ale vystihl jste to..."patříme pod západní". Proč se stále musíme klanět a pod-lézat nějakému západu? Můžeme být mnohem lepší než oni. A nechápete další věc. Když říkám, že nejsme západ, tak to přeci neznamená, že jsme východ. Jsme střed."

  Na rozdíl od vás, ale na nás to ovlivňování nefungovalo.
  Proto těm pitomostem z východu prostě nevěříme. Hlavně se podívejte, od kdy se tyhle věci začaly šířit. Pak vám dojde, že jste mimo. Pochopily to lidé, už za národního obrození...Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:49 24.06.2018

  Jo uz je mi to jasne. Nejde o to pod jaky kulturni okruh patrime, ale pod jaky chcete patrit :)
  Stacilo mi ;)

  Jo uz je mi to jasne. Nejde o to pod jaky kulturni okruh patrime, ale pod jaky chcete patrit :)
  Stacilo mi ;)

 • Slavoslav
  14:10 24.06.2018

  KOLT Tak mne je jasné, že v tomto prípade ide o kompatibilitu. Len by ma zaujímalo aký dopad by to malo na výkon. Predsa len rozdiel úsťovej rýchlosti by bol pravdepodobne v ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Tak mne je jasné, že v tomto prípade ide o kompatibilitu. Len by ma zaujímalo aký dopad by to malo na výkon. Predsa len rozdiel úsťovej rýchlosti by bol pravdepodobne v desiatkach percent. A pri predĺžení dostrelu o nejaké zaujímavé číslo by to už mohlo byť zaujímavé aj ako osobitný zbraňový systémSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:18 24.06.2018

  Slavoslav – v hladkém kanónu by asi odpadly některé problémy pro naváděcí systémy ap. Jenže bychom přišli o kompatibilitu s nenaváděnou municí, která potřebuje kanón drážkovaný. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav – v hladkém kanónu by asi odpadly některé problémy pro naváděcí systémy ap. Jenže bychom přišli o kompatibilitu s nenaváděnou municí, která potřebuje kanón drážkovaný. A mít kvůli tomu dva systémy, je zbytečný luxus, minimálně prozatím. Samozřejmě se může stát, že za padesát let nikoho nenapadne střílet nenaváděnou munici (nebo alespoň bez inerciálního systému). Pak se může stát, že se přejde na hladké hlavně. Pokud ovšem nebudou místo hlavní kolejnice EMS ;-)Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:06 24.06.2018

  Logik Osou pravdepodobne prechádza teleso samotného ramjetu, preto ma to vlastne zaujalo. Ako som písal v inom príspevku tak tá rotácia tam de facto nie je potrebná na ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Osou pravdepodobne prechádza teleso samotného ramjetu, preto ma to vlastne zaujalo. Ako som písal v inom príspevku tak tá rotácia tam de facto nie je potrebná na stabilizáciu a zaujímali by ma potenciálne výkony z hladkej hlavne a la tankový kanónSkrýt celý příspěvek

 • petris
  12:27 24.06.2018

  skelet Nejde o to za čo sa považuješ ty. Ty sa môžeš považovať aj za Patagónca, ide skôr o to za čo ťa považuje západ a mám pocit že tak ako aj na tomto fóre má mnoho Čechov a ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Nejde o to za čo sa považuješ ty. Ty sa môžeš považovať aj za Patagónca, ide skôr o to za čo ťa považuje západ a mám pocit že tak ako aj na tomto fóre má mnoho Čechov a Slovákov niekedy až šovinistické predsudky voči Rusom do ktorých si premietajú svoje iracionálne konštrukty, tak má mnoho Nemcov, Francúzov, Britov, Američanov rovnaké predsudky voči Čechom, Slovákom a iným národom strednej Európy a ešte väčšie voči východným Slovanom. Dobre to vidno na vzťahu Britov k Poliakom, príp. na internetových diskusiách. Aj keď ťa možno považujú za súčasť západného kultúrneho okruhu, oni to chápu ako ich kultúrny okruh, nie tvoj a potom je to už na každom konkrétnom človeku či mu také panáčkovanie vyhovuje.Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  12:20 24.06.2018

  Začnu tou technikou. Jak se ten ramjet vypořádá s rozdíly v hustotě vzduchu? Tedy myslím při letu po nějaké křivce. A nebo počítají s nějakou zvláštní trajektorií? Baterie s ...Zobrazit celý příspěvek

  Začnu tou technikou. Jak se ten ramjet vypořádá s rozdíly v hustotě vzduchu? Tedy myslím při letu po nějaké křivce. A nebo počítají s nějakou zvláštní trajektorií?

  Baterie s dostřelem 100 km pokryje oblast 31400 km2. Hmmm, asi nevzali do úvahy minimální dostřel, nebo jak si představují pokrytí středu kruhu? Asi to budou házet rukama...

  Slavoslav

  Takže dluh je známkou "vyžírání"? Takže je vlastně příznačné, že největší dlužník na světě jsou USA :-) Pane, Vy jste asi nepochopil, co to je dluh, že? Zkuste se někdy zamyslet, než něco napíšete. Ale máte krásné slovanské jméno...

  Jirosi

  Trocha faktů neuškodí. Byla tu i Sámova říše, když už. Krym je Rusko, tečka.

  skelet

  Byli jsme ovlivňování, jsme ovlivňováni, ale Západ nejsme. Co stále nechápete? Ale vystihl jste to..."patříme pod západní". Proč se stále musíme klanět a pod-lézat nějakému západu? Můžeme být mnohem lepší než oni. A nechápete další věc. Když říkám, že nejsme západ, tak to přeci neznamená, že jsme východ. Jsme střed.

  UnionPacific

  První atomovou elektrárnu spustil SSSR, jen pro info. Ale v letech 1945-50, kdy byla potřeba nejakutnější, tak se to podle mě na burzách neobchodovalo, ale jestli máte jiné zdroje.

  Nenávidíte Rusy, protože naši lidé se u Sovětů učili něco, co oni převzali odjinud...tak takovou absurditu by nevymyslel ani ten nešťastník Havel Václav.

  Milý pane, v devadesátých letech tam byl ukrutný bordel...ale měli Jelcina, dávali všechno západu za hubičku, tak proto je západní propaganda chválila. Když to tam začali dávat do pořádku, tak se vítr propagandy otočil. Proč myslíte, že nemají úctu k životu? Jen proto, že tam byl drsný režim? Proč myslíte, že nemají vztah k zemi? Emigrovali, protože to tam za jelcinismu bylo neúnosné. Proč myslíte, že nemají vztah k zákonu a přírodě? Tak mě napadá, jak má západ vztah k prostředí, ale odpadky posílá do světa, aby se otrávili lidé jinde...

  TF_HU

  Nechci Vám vyvracet Vaše bludy. Je to asi marné, když nechcete vidět realitu. Místo diskuze se zavřete do svojí ulity a jiný názor okamžitě označíte jako lež. Komunisti byli pěkní prevíti, ale bohužel měli v něčem pravdu. Byl jste někdy na západě? Asi jen nakupovat v Hofu, že? Jinak byste ty růžové brýle sundal. Ale ani nemusíte jezdit, ty prasárny západu jsou vidět i ve zprávách.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:43 24.06.2018

  Slavoslav: Jen hádám, ale předpokládám, že je tam setrvačník, kterej je uloženej v ose rotace tak, že se neotáčí společně se střelou, takže na něj ty odstředivý síly nepůsobí.

  Slavoslav: Jen hádám, ale předpokládám, že je tam setrvačník, kterej je uloženej v ose rotace tak, že se neotáčí společně se střelou, takže na něj ty odstředivý síly nepůsobí.

 • TF_HU
  08:21 24.06.2018

  KHMSF ...podobne lzi o prohnilem zapadu, upadajici moralce zapadu, krveziznivosti zapadu a podobne nesmysly poslouchali uz mi rodice, ja to zazil jako dite a pubertak. Svete div ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF

  ...podobne lzi o prohnilem zapadu, upadajici moralce zapadu, krveziznivosti zapadu a podobne nesmysly poslouchali uz mi rodice, ja to zazil jako dite a pubertak. Svete div se, zapad tu stale je, zapad je stale ekonomicky silnejsi a i ten slavny bratr kouka na zapad, posila tam vlastni deti a uklada tam sve penize.

  ...nenavist vuci jinym narodum vidim, jen a pouze, z vychodu, toho vychodu co mame hned za humny. Sirici stejnou demagogii jako tady sirite vy. Ostatni maji a siri obavy na zaklade vyvoje poslednich let...

  Je to hruby offtopic, ale na takove lzi nelze nereagovat.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  05:46 24.06.2018

  Zaujímalo by ma ako sa vlastne INS dokáže vyrovnať s rotáciou strely. Predsa len tam musia byť značné odstredivé sily. I keď možno použili"plávajúci" vodiaci krúžok kvôli ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímalo by ma ako sa vlastne INS dokáže vyrovnať s rotáciou strely. Predsa len tam musia byť značné odstredivé sily. I keď možno použili"plávajúci" vodiaci krúžok kvôli obmedzeniu rotácie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4