Dostřel 100 km: Náporový motor pro dělostřelecké granáty

Model norského dělostřeleckého granátu s náporovým motorem; větší foto / Nammo

Norská společnost Nammo na výstavě Eurosatory 2018 představila koncept dělostřeleckého granátu ráže 155 mm s náporovým motorem. Standardní houfnice ráže 155 mm dokáže s touto municí ničit cíle na vzdálenost větší než 100 km.

Firma Nammo model „náporového granátu“ představila na pařížské výstavě Eurosatory 2018. Firma očekává zahájení zkoušek této munice v roce 2019 nebo 2020, a dodávky pro armády v letech 2023 až 2024.

 

 

O norskou munici již projevila zájem americká armáda, americká námořní pěchota a také americké námořnictvo, které plánuje dělostřelecké granáty s dlouhým doletem nasadit na torpédoborcích třídy Arleigh Burke a Zumwalt. Nicméně projekt náporovného granátu je prozatím čistě soukromým projektem firmy Nammo.

 

Norská munice pro lodě Zumwalt může být levnější alternativou zrušeného programu námořní dělostřelecké munice LRAP (Long-Range Land Attack Projectile). LRAP s generátorem dnového výtoku plynů BB (Base Blade) má dostřel 160 km, ale jednotková cena granátu je neuvěřitelných 800 000 dolarů.

 

Nammo současně pro Ozbrojené síly Spojených států vyvíjí a testuje experimentální dělostřelecký granát XM1113. Jde o granát s pomocným raketovým motorem RAP (Rocket Assisted Projectile). XM1113 má dostřel 40 km a je slučitelný s GPS naváděcím kitem PGK (Precision Guidance Kit). Kruhová odchylka (CEP) s PGK v cíli je 30 metrů.

 

V kombinaci s novou tažnou houfnicí s prodlouženou hlavní M777ER (55 ráží) a při použití nové výmetné náplně (silnější než dnešní MCAS Charge 6) má být XM1113 schopna ničit cíle na vzdálenost 70 km.

 

„Může to [náporový granát - pozn. red.] zcela změnit způsob nasazení dělostřelectva,“ uvedl Thomas Danbolt, viceprezident firmy Nammo. „V podstatě vypouštíme raketu z kanónu! S výjimkou malého počtu přesně řízených granátů s rozsahem 50 až 60 km, většina dělostřeleckých systémů stále střílí na stejné vzdálenosti, jako houfnice M109 zavedena do výzbroje před více než 50 lety.“

 

Hned z kraje je však nutné uvést, že ač náporový motor je ve své podstatě velmi jednoduchý a nevyžaduje žádné pohyblivé části, náporový granát bude jistě velmi drahý. Otázkou také je, jak rychle a v jakém množství je norská firma Nammo podobnou munici schopna vyrábět.

 

Základní popis nové norské dělostřecké munice

 

Nelze tedy očekávat, že náporový motor zcela nahradí klasické tříštivo-trhavé granáty s doletem kolem 20 km, ale spíše doplní nebo dokonce částečně nahradí dražší dělostřelecké/taktické rakety. Samozřejmě s tím vědomím, že účinek bojové hlavice dělostřeleckého granátu v cíli je mnohem menší než rakety.  

 

Hlavní předností dělostřeleckých granátů s velmi dlouhým dostřelem je velmi vysoká šance penetrovat současnou i budoucí nejpokročilejší protivzdušnou obranu (PVO) nepřítele a ničit klíčové vojenské objekty ‒ velitelská stanoviště, komunikační uzly, radarová stanoviště, seřadiště techniky, sklady, atd.

 

Dlouhý dostřel (při použití munice s koncovým navedením) lze samozřejmě využít pro přímou palebnou podporu jednotek nebo pro podporu operací speciálních sil. Podle americké armády dokáže jedna dělostřelecká baterie (šest houfnic) s projektily XM1113 (dolet 40 km) pokrýt plochu 3884 km2, avšak s náporovým granátem s doletem až 100 km plochu 31 400 km2.

 

Náporový motor (ramjet) je nejjednodušším typem reaktivního motoru. V podstatě jde o vhodně tvarovanou zužující dutinu, kde rychle vstupuje a stlačuje se (s rostoucí teplotou) vzduch ‒ ve spalovací komoře je stlačený vzduch smíchán s palivem, čímž se uvolní tepelná energie; spaliny pak vysokou rychlostí unikají tryskou.

 

Ramjet je ze své podstaty velmi jednoduchý, ale návrh dutiny přivádějící a stlačující vzduch, včetně spalovací komory vyžaduje velmi složitou matematiku, odolné konstrukční materiály a samozřejmě také náročné testování. Ostatně pokusy s náporovými motory v dělostřeleckých granátech (i stíhačkách) neúspěšně testovalo již Německo za druhé světové války.

 

Podle norské firmy nabíjecí cyklus náporového granátu zůstane nezměněn. Po vypálení granátu začne pracovat po dobu 50 sekund náporový (samoregulovatelný) motor, který urychlí střelu na Mach 3.

 

Norský náporový granát je vybaven směrovými křidélky, ale způsob navedení na cíl nebyl určen ‒ minimem jistě bude satelitní (GPS) a inerciální (INS) navigace. V budoucnu snad půjde přidat také čidlo pro navádění pomocí značkovacího laseru.

 

Firma Nammo v tiskové zprávě uvedla, že rovněž plánuje vyvinout dělostřeleckou raketu se stejným typem pohonu. V případě rakety má náporový motor fungovat 100 sekund. Letecké testy rakety se připravují na rok 2021.

 

Náporový motor má díky své jednoduchosti mnohem větší uplatnění ‒ existují pokusy vložit tento typ pohonu do minometné munice ráže 120 mm.
 

V každém případě nyní západní státy investují značné prostředky do vývoje nové dělostřelecké a raketové munice s dlouhým dosahem. Cílem je především dorovnat náskok v této oblasti s Ruskem, které má početné a moderní dělostřelecké a raketové jednotky kryté mohutnou PVO. Nejúčinnějším způsobem, jak pronikat nepřátelskou PVO, je nasazení dalekonosného dělostřelectva nebo dělostřeleckých/taktických raket.  

 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM

Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirosi
  17:20 25.06.2018

  Cernakus: "Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. "

  Právě na přelomu 18. A 19. století už mají velí východ obsazený. Takže se začínají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus: "Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. "

  Právě na přelomu 18. A 19. století už mají velí východ obsazený. Takže se začínají dívat jinam. Díky Napoleonovy se jejich vojáci poprvé podívají do Evropy. A Rusko se stává Evropskou velmocí. A najednou jako mávnutím kouzelného proutku se tu začíná vykládat o tom jak moc toho s nimi máme společného ...
  Prostě jste jim skočil na špek.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  07:49 25.06.2018

  cernakus:
  Na univerzite sme ešte mali aj pri stredovekých aj pri novovekých národných dejinách po jednom semestre českých dejín, takže toho viem rozhodne viac, ako nejaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Na univerzite sme ešte mali aj pri stredovekých aj pri novovekých národných dejinách po jednom semestre českých dejín, takže toho viem rozhodne viac, ako nejaký cernakus, žijúci si vo svojej pošahanej bubline. :-D

  Iba aby ste nám náhodou nezomreli vo fatálnej neznalosti vlastných dejín - Václav bol zavraždený, lebo sa odklonil od tradičného spojenectva s Bavormi (vzniklo, ešte keď Česi u nich hľadali ochranu pred Moravanmi) a začal preferovať Sasov. Časom sa ukázalo, že Václav mal pravdu a Sasi získali dominantné postavenie, takže si nakoniec aj Boleslav vybral pragmaticky túto líniu. Niečo také, ako nemecká sila existuje iba vo vašej pomätenej fantázii.
  Tak si predstavte, že hlavnou oporou Štefana pri jeho nástupe k moci v budúcom Uhorsku boli, popri bavorskej vojenskej družine jeho manželky, práve veľmoži z Nitrianska - verte, že na etnicitu sa skutočne, ale skutočne nehralo.

  A mimochodom, žiadne pravoslávie tu nikdy nebolo, čiže Husiti ho ani nemohli presadzovať. C&M mali od pápeža osvedčenie, že ich učenie je plne kompatibilné s rímskou líniou, ale ani po tom nestali žiadne stopy, lebo ich stúpenci boli v rámci mocenských súbojov predaní do otroctva. ;-p Ján Hus vychádzal z téz anglického teológa Johna Wycliffa.

  Tak sa už tu konečne prestaňte strápňovať.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  01:49 25.06.2018

  KHMSF

  ...a co vy delate na Zapade? Jaka ze je vase zkusenost? Soudruh mel pravdu? V cem? Soudruzi jste akorat vy, nepochopili jste co znamena svoboda, demokracie a volny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF

  ...a co vy delate na Zapade? Jaka ze je vase zkusenost? Soudruh mel pravdu? V cem? Soudruzi jste akorat vy, nepochopili jste co znamena svoboda, demokracie a volny trh.

  Soudruh po pravde slapal, kvuli pravde byli popraveni general Pika, knez Toufar, pani Horakova a dalsi. Dalsi kvuli touze po svobode byli umuceni, zastreleni ci podvedeni. Vlastnim statem.

  Kdokoli obhajuje toto zlo, nezaslouzi si uctu...
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  01:40 25.06.2018

  Fakt se bavim.
  Soudruzi tu siri sve bludy, opet jako v padesatych letech.
  Soudruhu cernakusi, nikdo z nas tu Zapad nevychvaluje tak, jak vy neunavne blahorecite Rusa. Ja reaguji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fakt se bavim.
  Soudruzi tu siri sve bludy, opet jako v padesatych letech.
  Soudruhu cernakusi, nikdo z nas tu Zapad nevychvaluje tak, jak vy neunavne blahorecite Rusa. Ja reaguji pouze na vasi ignoraci historickych udalosti.

  Pri vasem cteni minulosti, jste asi evidentne zapomnel ten usek historie, nazvany pakt Ribentrop-Molotov a napadeni Polska Ruskem. Rad bych vam upresnil, ze Rus nezabiral uzemi svych narodu, ale v historii to byly jine narody, ktere obsadil, podrobil. To jenom vam utkvelo v palici, ze byli vsichni soucasti SSSR a dnes Rus place nad tim, co batuska Gorbacov dovolil.

  Zajimalo by me, co delate, cim se zivite a kolik je vam let. Neomalene napadate druhe a mate pocit, ze jen vase zivotni zkusenost je ta prava. V soucasnosti se xenofobie a rasismus projevuje spise u nas a smerem k vychodu, krasne to lze pozorovat na tematu migrace a uprchlicke krize.

  Ja ted na zapade chvili ziji a pracuji, svete div se i v diplomacii a povahu, vlastnosti o kterych mluvite vidim spise u lidi za ktere mluvite. Je mi z toho smutno. Branite rezim, ktery likvidoval nase elity, ten rezim, ktery likbidoval sve vlastni elity, obcany a ucil se to na vasem mirovem vychode, sam vychod vrazdil a vrazdi sve odpurce rezimu, opozici. Vec, ktera se da zritka kdy spatrit na zapade (pisu zritka kdy, protoze Kennedy).

  Ubohe.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:48 24.06.2018

  Klasika. Ani si tu Wikipedii pavolir nepřečte a zvani svoje teze o původu slova slave.
  Pak mu vyjde, že za to vlastně mohou česká knížata, i kdyz ty otroky mezi Slovany lovili ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Klasika. Ani si tu Wikipedii pavolir nepřečte a zvani svoje teze o původu slova slave.
  Pak mu vyjde, že za to vlastně mohou česká knížata, i kdyz ty otroky mezi Slovany lovili ve skutečnosti byzantské hordy, v době, kdy praotec Čech byl jen záblesk chtíče v očích svého praprapra prapraděda. Vytáhne si náboženství pravoslavné a katolické, i když ten debil ani neví, kde a kdY se křesťanství na této větve rozdělilo (poradím, 11 století) a tudíž asi těžko mohlo hrát zásadní roli 4 století před tím.
  Zasune si do toho protestanství, i kdyz to vzniklo právě díky rebelii českých Slovanu u hranic západního civilizačního okruhu (právě jedena z etapy kdy jsme my ovlivnili zásadně západ). Je vám jasné, že husitství protlacilo do víry právě ohromné množství latentních prvků pravoslaví , které v ceskych Slovanech třímalo už od cyryla a Metoděje (například bohoslužby v rozdílem jazyku, ne latine/řečtině, přijímání pod obojí atd...)

  Mimochodem to, jak jsme si vybrali západ... Jsi Slovák a nejspíše postfederacni, takže víš o české historii hovno. Ale tvrdit, že knížata česká (Přemyslovci) si dobrovolně vybrali Němce je těžká neznalost. Víš kdo je náš největší světec? Vaclav. A víš proč ji brácha kuchnul? Protože Václav se podrobil Německé síle. Bolek se pak po pár pokusech o vzdor musel podrobit taky. Jinymi slovY, tvrdit, že si čeští panovníci dobrovolně vybrali západní okruh je stejně mylné a urážlivé, jako tvrdit, že Slováci si dobrovolně vybrali Uhra. Kdykoliv jsme mohli, tak jsme sw proti západnímu civilizačnímu okruhu vymezili.

  Pindy o mém schizmatu dokazují, že jsi nečetl pořádně. Zapadaci jsou xenofobní, nesnášenliví rasisté po tisíce let (už od dob říše římské) a to, že to teď vypadá jinak je důsledek komunistického hnutí a hlavně pokrytectví, kterým je západ prorostlý. Ovšem jestliže hodláte definovat civilizační okruh v rámci periody 30(70) let, tak se nemáme o čem bavit.

  Jirosi:
  Jojo klasická zkrátka. Vychodni okruh = Ruský. To je jako říci, že západní= USA. Urazil by jsi a nasral Angličany, Francouze, Italy , Španěly a Němce.

  Jo tak rusové nás chtěli vyhladit? Stejně jako Němci? Jsi placený troll a nebo prostě jen debil?
  Rusové chtěli impérium v Evropě? Myslíš tím, jak si zabírali zpátky uzemi obsazené roskojazycnymi Slovany od Seveřanů, Baltů a Poláků? Ano, zabrali u toho i příhraničí svých národů, ale hlavní expanze šla na východ. Navíc až na pár výjimek, iniciátory války která vedla k rozšíření Ruska na západ byli právě ti sousedí na západě. Nike jsem nečetl, že by Rusko mělo ambice se rozšířit například až do Čech. Ano, v době kulminujiciho národnostního útlaku ze strany Západu byli Češi, co volali po panslavismu, ale to byla iniciativa Čechů stejně chorých, jako jste dnes vy, amerikofilove, kteří by se nejraději stali 51. Státem USA.

  Vaše teze jsou jasným "přání otcem myšlenky".
  A samozřejmě osobni neznalost světa (jak Západu, tak Východu) či zaslepenost v jeho vidění.

  Ale koho to vlastně přesvědčují. Amerikofilni rusofoby? Někdy si říkám, jestli nejsem blázen zkoušet takové sysyfofske úkoly :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:32 24.06.2018

  PAvolIR: amen..

  PAvolIR: amen..

 • Jirosi
  21:30 24.06.2018

  Cermakus: Jako demagogie super...

  Je zvláštní, že celý slovanský problém vznikl až ve chvílí kdy si v kluci v Rusku řekli, že by chtěli impérium v Evropě. A šup najednou se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cermakus: Jako demagogie super...

  Je zvláštní, že celý slovanský problém vznikl až ve chvílí kdy si v kluci v Rusku řekli, že by chtěli impérium v Evropě. A šup najednou se začali rojit pošuci co jim to žrali. Většina těch co na to měla finančně, i inteligenčně se tam jela podívat. A ejhle najednou pochopily o co se jedná...

  Jeden příklad za všechny Karel Havlíček Borovský(1856). Je zvláštní, že i lidé tenkrát dokázaly tuhle "sr...ku" prohlédnou. Ale lidé v době internetu to, stále žerou.

  Uvědomte si, že jste asi na úrovni Bezdomovce snažícího se pracujícímu vysvětlit, že žije je v otroctví.... Je to jen vaše volba, nikdo vás nedrží pomoct si k "lepšímu" a jít se válet.

  Jinak Němci nás chtěli vyhladit, stejně jako to děli Rusové, prostě jen jiný způsob výběru obětí.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:13 24.06.2018

  cernakus:
  Vy ste úplne a beznádejne stratená existencia. :-D

  Raz označujete Západ za šovinistický a rasisticky, potom sa zasa pri migrácii kasáte, že my sme šovinistický ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Vy ste úplne a beznádejne stratená existencia. :-D

  Raz označujete Západ za šovinistický a rasisticky, potom sa zasa pri migrácii kasáte, že my sme šovinistický rasisti - čo znamená, že sme kompatibilní s vašou predstavou o Západe, takže sme aj podľa vašej logiky Západ. Mimochodom, neviem o tom, že by boli Bavori, Rakušania a Východní Nemci Slovania a pritom zastávajú podobné pozície ako krajiny V4 (a Maďari tiež nie sú Slovania).

  Hranica medzi Západom a Východom je daná nábožensky, a nie etnicky, lebo v čase, kedy vznikala nebola etnicita smerodajná. Delenie pramení z politického a následne schizmatického rozdelenia neskoroantického sveta a ako európsky katolicizmus a protestantizmus = Západ, zatiaľ čo pravoslávie a islam = Východ. A ako vstupovali do obrazu noví aktéri, tak sa postupne profilovali či už na Západ, alebo na Východ. Tak sa Svätoplukova Veľká Morava stala západnou mocnosťou, podobne ako neskôr Poľsko a Uhorsko. Začlenením sa do západnej katolíckej civilizácie získali veľkomoravské a neskôr české kniežatá ideologický dôvod na expanziu na pohanské územia, kde získavali otrokov, ktorých predajom financovali svoje ďalšie výboje (obrovský trh s otrokmi bol aj v Prahe). Boli sme to teda predovšetkým my, Slovania, čo ako súčasť Západu šikanovali iných Slovanov (to isté predtým urobili Frankovia so Sasmi, čiže to zasa len nezávisí od etnicity) a ich predajom do otroctva prispeli k etymológii slova slave. Zvolili sme si to, aby sme rozširovali svoju vlastnú moc a už sa z toho nijako nevykrútime. :-)
  V Kyjeve alebo Novgorode si na základe podobných kalkulácií vybrali Východ a robili okolitým pohanským Slovanom navlas to isté, čo my tu.

  Príslušnosť k Východu alebo Západu nezávisí od etnicity, ale od politickej kalkulácie vládcov v prvých štátnych útvarov, k akému politicko-ideologickému zoskupeniu sa priklonia.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  20:09 24.06.2018

  Mimochodem, je třeba si uvědomit, že Civilizační a kulturní okruh je obrovské médium. Tak, jako máte dialekty jazyka, tak máte i subokruhy v rámci Civilizačního okruhu. Proto si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodem, je třeba si uvědomit, že Civilizační a kulturní okruh je obrovské médium. Tak, jako máte dialekty jazyka, tak máte i subokruhy v rámci Civilizačního okruhu. Proto si nemůžete představovat, že Východní = Ruský. To rozhodně není pravda. I Ruský civilizační podokruh je slepenec. Je sakra rozdíl, mezi genetikou a mentalitou předuralských rusů a zauralských rusů. Rusové z oblastí východní sibiře jsou dlouhodbě pod vlivem Mongoloidního okruhu a taky to tomu odpovídá (proto například druhá okupační vlna z roku 1968 byla ze složek RA pocházejících z dálného východu, protože měla menší problémy násilně okupovat poměrně vzdálenou kulturu).

  Bez debat je logické, že civilizační a kulturní rozdíl mezi Západní a Východní hranicí Východního civilizačního okruhu bude větší, nežli ten samý rozdíl mezi Východní hranicí Západu a Západní hranicí Východu.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  19:59 24.06.2018

  Kulturní okruh dělá obyvatelstvo, ne panstvo. Obyvatelstvo je slovanské, mluví slovanským jazykem, má slovanské zvyky, má slovanské náboženství (i násilné katolizace nebyly příliš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kulturní okruh dělá obyvatelstvo, ne panstvo. Obyvatelstvo je slovanské, mluví slovanským jazykem, má slovanské zvyky, má slovanské náboženství (i násilné katolizace nebyly příliš úspěšné a například vyjímečný polský katolicizmus je hodně na okraji toho, kde by to Vatikán chtěl mít) a obyčeje a má slovanskou mentalitu.

  Ano, protože jsme se natlačili na hranici Německa, tedy Germánie, jedné z trojice nositelů Západního civilizačního okruhu, tak jsme na to doplatili tisíciletou okupací touto civilizací. Ne vždy jsme však byli okupováni, ve 12., 14-15. a 20. století jsme se dokázali odpoutat a dokonce i dominovat a tím vnucovat naše východní civilizační prvky Germánům. Jsme kolbiště, střet dvou civilizačních Evropských okruhů. Západního a Východního.
  Znovu opakuji, jde jen o Evropský civilizační okruh. Ten západní dnes sice pokrývá ještě Ameriku (vč. Jižní!) a Austrálii, ale stále je to Evropský civilizační okruh. Samozřejmě je ještě několik Asijských (lze diskutovat nad třemi, nebo čtyřmi, podle toho, jestli uznáme exPerské státy jako civilizační okruh samostatný, nebo je rozdělíme pod Arabský a Indický) a dva Africké. Původní Americké civilizační okruhy ten Západní bez milosti vyhladil.

  Právě, to, že si zdejší parta rusofóbů myslí, že jsme snad Západní civilizační okruh je dvojí věc. Prvně jejich niterné přání, vycházející z komplexů. A za druhé nepochopení, že civilizační okruh není záležitost volby (navíc jen pár jedinců), natož volby v délce trvání 30ti let.

  Ostatně, zamyslete se, čemu se podobá naše literatura. Naše báje a pověsti. Jsou plné francouzských, Anglických, Italských znaků a postav, nebo spíše těch Polských, Ruských, Balkánských?
  Samozřejmě je B) správně. Ale! Těch tisíc let okupace se projevilo. Máme v nich také nezanedbatelné množství Germánských!

  Ostatně, za normálních okolností, kdybychom s Germány byli civilizačně a kulturně kompatibilní, tak bychom už nejspíše byli plně asimilování a byli bychom plnou součástí toho Západního okruhu. Jenže ... Západní okruh je extrémně xenofobní, nesnášenlivý a rasistický (nenechte se mýlit opět krátkým obdobím posledních 50ti let), mnohem více nežli například Mongoloidní okruh (Čína, Mongolsko, Japonsko, Koreje, Středoasijské republiky...). Naprosto nepřijme nic, co nemusí. A bez zaváhání vyhlazuje do mrtě. Ostatně i my jsme měli být takto řešeni za WW2. Prostě už Germány nebavilo nás trpět ve svém civilizačním okruhu. Zapomeňte, že by genocidní chování Nacistického Německa šlo shora, věříte-li tomu, jste debilní. Náckové jen pustili plný průchod niterných tužeb a potřeb běžných Germánů. A neuvažujte, že by snad Anglosasové byli jiní. Zvěrstva Anglie a později USA na Americkém, Australském, Africkém a Indickém kontinentě si s Germánskými nijak nezadala. A Románi (Španělé, Italové, Portugalci, Frantové...) ti šlapali přesně v šlépějích svých předků z Římské říše.

  A je tomu tak dodnes. To, že komunistické a socialistické hnutí, nějakým způsobem změkčilo metody Západního evropského civilizačního okruhu, nehraje v dlouhodobém měřítku roli. Navíc dnes už jsem si jistý (po setkání a spoluprácí se stovkami Německých, Anglických, Španělských, Švýcarských, Amerických a Francouzských spolupracovníků většinou techniků a manažerů), že se jedná pouze o pokrytectví. Které právě ti technici uměli maskovat blbě (to víte, technický mozek moc nevyniká v komunikaci). A každý, kdo doopravdy přišel do styku se Zápaďáky a to v konfliktní situaci (ať pracovní nebo právní), pak pozná co to je, být hnidou mimo jejich civilizační okruh.

  Je to obrovský rozdíl od "širé Slovanské duše", která je podstatně méně agresivní a xenofobní.

  Takže zapomeňte na to, že jsme nějaký Západní civilizační okruh. Jsme dlouhodobě okupovaný Východ na hranicích Západního okruhu. A dokud budeme hlavně Slované, nijak se to nezmění.

  PS: O přístupu Zápaďáků ke Slovanům docela dobře vypovídá etymologický původ slova Slave (otrok). Jo, pro ty co už to na wiki dohledali, je to tak, pro Zápaďáky jsme byli a budeme otroci. A jako se Žid nebude bratřit s Gojem, člověk s negrem (rasistický vtip, samozřejmě myšleno černoch s bělochem :-), tak se se nebude Germán bratřit se Slovanem.

  A pokud opravdu věříte, že tomu je jinak. Sledujte chování ke Výchoďákům na Západě v bulváru. Podivejte se na Barnevernet v Norsku, prakticky nepotrestané zločiny proti Vyšegrádským v Británii, policejní buzeraci vůči Východním v Říši, nebo přístup Francouských politiků k našim...
  To nejsou nahodilé jevy, to je, když pokrytecký systém nezadrží pravou povahu chování Zapaďáků k Výchoďákům a zároveň to nedokáže ututlat.

  Neříkám, že máme být debilové jako jsou Baltové a vyhranit se apriori proti Západním sousedům. Spolupracujme, obchodujme, ale buďme sakra ostražití a vizme v nich to co doopravdy jsou. Latentní ohrožení naší samotné fyzické existence.

  PS2: Pokud stále nevěříte, že bychom stáli mimo. Nenapadlo vás, jak je možné, že zrovna Slovanské státy v EU jsou v silné protimigrační opozici? Zatímco Románi, Frankové, Germáni a vlastně i Anglosasové (paradox - co se hub černých týče, jsou Angláni pro, brexit byl v reálu proti Polské a Slovenské migraci) jsou silně promigrační? Kdybychom byli stejný kulturní a civilizační okruh, tak bychom na to měli mít stejný názor ne? Kor když se vlastně jedná relativně o krátkodobou prkotinu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:36 24.06.2018

  KHMSF:"Byli jsme ovlivňování, jsme ovlivňováni, ale Západ nejsme. Co stále nechápete? Ale vystihl jste to..."patříme pod západní". Proč se stále musíme klanět a pod-lézat nějakému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF:"Byli jsme ovlivňování, jsme ovlivňováni, ale Západ nejsme. Co stále nechápete? Ale vystihl jste to..."patříme pod západní". Proč se stále musíme klanět a pod-lézat nějakému západu? Můžeme být mnohem lepší než oni. A nechápete další věc. Když říkám, že nejsme západ, tak to přeci neznamená, že jsme východ. Jsme střed."

  Na rozdíl od vás, ale na nás to ovlivňování nefungovalo.
  Proto těm pitomostem z východu prostě nevěříme. Hlavně se podívejte, od kdy se tyhle věci začaly šířit. Pak vám dojde, že jste mimo. Pochopily to lidé, už za národního obrození...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:49 24.06.2018

  Jo uz je mi to jasne. Nejde o to pod jaky kulturni okruh patrime, ale pod jaky chcete patrit :)
  Stacilo mi ;)

  Jo uz je mi to jasne. Nejde o to pod jaky kulturni okruh patrime, ale pod jaky chcete patrit :)
  Stacilo mi ;)

 • Slavoslav
  14:10 24.06.2018

  KOLT

  Tak mne je jasné, že v tomto prípade ide o kompatibilitu. Len by ma zaujímalo aký dopad by to malo na výkon. Predsa len rozdiel úsťovej rýchlosti by bol pravdepodobne v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Tak mne je jasné, že v tomto prípade ide o kompatibilitu. Len by ma zaujímalo aký dopad by to malo na výkon. Predsa len rozdiel úsťovej rýchlosti by bol pravdepodobne v desiatkach percent. A pri predĺžení dostrelu o nejaké zaujímavé číslo by to už mohlo byť zaujímavé aj ako osobitný zbraňový systém
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  13:18 24.06.2018

  Slavoslav – v hladkém kanónu by asi odpadly některé problémy pro naváděcí systémy ap. Jenže bychom přišli o kompatibilitu s nenaváděnou municí, která potřebuje kanón drážkovaný. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav – v hladkém kanónu by asi odpadly některé problémy pro naváděcí systémy ap. Jenže bychom přišli o kompatibilitu s nenaváděnou municí, která potřebuje kanón drážkovaný. A mít kvůli tomu dva systémy, je zbytečný luxus, minimálně prozatím. Samozřejmě se může stát, že za padesát let nikoho nenapadne střílet nenaváděnou munici (nebo alespoň bez inerciálního systému). Pak se může stát, že se přejde na hladké hlavně. Pokud ovšem nebudou místo hlavní kolejnice EMS ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:06 24.06.2018

  Logik

  Osou pravdepodobne prechádza teleso samotného ramjetu, preto ma to vlastne zaujalo. Ako som písal v inom príspevku tak tá rotácia tam de facto nie je potrebná na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Osou pravdepodobne prechádza teleso samotného ramjetu, preto ma to vlastne zaujalo. Ako som písal v inom príspevku tak tá rotácia tam de facto nie je potrebná na stabilizáciu a zaujímali by ma potenciálne výkony z hladkej hlavne a la tankový kanón
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  12:27 24.06.2018

  skelet
  Nejde o to za čo sa považuješ ty. Ty sa môžeš považovať aj za Patagónca, ide skôr o to za čo ťa považuje západ a mám pocit že tak ako aj na tomto fóre má mnoho Čechov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Nejde o to za čo sa považuješ ty. Ty sa môžeš považovať aj za Patagónca, ide skôr o to za čo ťa považuje západ a mám pocit že tak ako aj na tomto fóre má mnoho Čechov a Slovákov niekedy až šovinistické predsudky voči Rusom do ktorých si premietajú svoje iracionálne konštrukty, tak má mnoho Nemcov, Francúzov, Britov, Američanov rovnaké predsudky voči Čechom, Slovákom a iným národom strednej Európy a ešte väčšie voči východným Slovanom. Dobre to vidno na vzťahu Britov k Poliakom, príp. na internetových diskusiách. Aj keď ťa možno považujú za súčasť západného kultúrneho okruhu, oni to chápu ako ich kultúrny okruh, nie tvoj a potom je to už na každom konkrétnom človeku či mu také panáčkovanie vyhovuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  12:20 24.06.2018

  Začnu tou technikou. Jak se ten ramjet vypořádá s rozdíly v hustotě vzduchu? Tedy myslím při letu po nějaké křivce. A nebo počítají s nějakou zvláštní trajektorií?

  Baterie s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Začnu tou technikou. Jak se ten ramjet vypořádá s rozdíly v hustotě vzduchu? Tedy myslím při letu po nějaké křivce. A nebo počítají s nějakou zvláštní trajektorií?

  Baterie s dostřelem 100 km pokryje oblast 31400 km2. Hmmm, asi nevzali do úvahy minimální dostřel, nebo jak si představují pokrytí středu kruhu? Asi to budou házet rukama...

  Slavoslav

  Takže dluh je známkou "vyžírání"? Takže je vlastně příznačné, že největší dlužník na světě jsou USA :-) Pane, Vy jste asi nepochopil, co to je dluh, že? Zkuste se někdy zamyslet, než něco napíšete. Ale máte krásné slovanské jméno...

  Jirosi

  Trocha faktů neuškodí. Byla tu i Sámova říše, když už. Krym je Rusko, tečka.

  skelet

  Byli jsme ovlivňování, jsme ovlivňováni, ale Západ nejsme. Co stále nechápete? Ale vystihl jste to..."patříme pod západní". Proč se stále musíme klanět a pod-lézat nějakému západu? Můžeme být mnohem lepší než oni. A nechápete další věc. Když říkám, že nejsme západ, tak to přeci neznamená, že jsme východ. Jsme střed.

  UnionPacific

  První atomovou elektrárnu spustil SSSR, jen pro info. Ale v letech 1945-50, kdy byla potřeba nejakutnější, tak se to podle mě na burzách neobchodovalo, ale jestli máte jiné zdroje.

  Nenávidíte Rusy, protože naši lidé se u Sovětů učili něco, co oni převzali odjinud...tak takovou absurditu by nevymyslel ani ten nešťastník Havel Václav.

  Milý pane, v devadesátých letech tam byl ukrutný bordel...ale měli Jelcina, dávali všechno západu za hubičku, tak proto je západní propaganda chválila. Když to tam začali dávat do pořádku, tak se vítr propagandy otočil. Proč myslíte, že nemají úctu k životu? Jen proto, že tam byl drsný režim? Proč myslíte, že nemají vztah k zemi? Emigrovali, protože to tam za jelcinismu bylo neúnosné. Proč myslíte, že nemají vztah k zákonu a přírodě? Tak mě napadá, jak má západ vztah k prostředí, ale odpadky posílá do světa, aby se otrávili lidé jinde...

  TF_HU

  Nechci Vám vyvracet Vaše bludy. Je to asi marné, když nechcete vidět realitu. Místo diskuze se zavřete do svojí ulity a jiný názor okamžitě označíte jako lež. Komunisti byli pěkní prevíti, ale bohužel měli v něčem pravdu. Byl jste někdy na západě? Asi jen nakupovat v Hofu, že? Jinak byste ty růžové brýle sundal. Ale ani nemusíte jezdit, ty prasárny západu jsou vidět i ve zprávách.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:43 24.06.2018

  Slavoslav: Jen hádám, ale předpokládám, že je tam setrvačník, kterej je uloženej v ose rotace tak, že se neotáčí společně se střelou, takže na něj ty odstředivý síly nepůsobí.

  Slavoslav: Jen hádám, ale předpokládám, že je tam setrvačník, kterej je uloženej v ose rotace tak, že se neotáčí společně se střelou, takže na něj ty odstředivý síly nepůsobí.

 • TF_HU
  08:21 24.06.2018

  KHMSF

  ...podobne lzi o prohnilem zapadu, upadajici moralce zapadu, krveziznivosti zapadu a podobne nesmysly poslouchali uz mi rodice, ja to zazil jako dite a pubertak. Svete div ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF

  ...podobne lzi o prohnilem zapadu, upadajici moralce zapadu, krveziznivosti zapadu a podobne nesmysly poslouchali uz mi rodice, ja to zazil jako dite a pubertak. Svete div se, zapad tu stale je, zapad je stale ekonomicky silnejsi a i ten slavny bratr kouka na zapad, posila tam vlastni deti a uklada tam sve penize.

  ...nenavist vuci jinym narodum vidim, jen a pouze, z vychodu, toho vychodu co mame hned za humny. Sirici stejnou demagogii jako tady sirite vy. Ostatni maji a siri obavy na zaklade vyvoje poslednich let...

  Je to hruby offtopic, ale na takove lzi nelze nereagovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  05:46 24.06.2018

  Zaujímalo by ma ako sa vlastne INS dokáže vyrovnať s rotáciou strely. Predsa len tam musia byť značné odstredivé sily. I keď možno použili"plávajúci" vodiaci krúžok kvôli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaujímalo by ma ako sa vlastne INS dokáže vyrovnať s rotáciou strely. Predsa len tam musia byť značné odstredivé sily. I keď možno použili"plávajúci" vodiaci krúžok kvôli obmedzeniu rotácie.
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  21:45 23.06.2018

  KHMSF : Takže cenu uránu určovali komisie....nuž ok....ale ja som myslel cenu uránu na svetových trhoch,ved na západe už od 50. rokov prevádzkovali jadrovú energetiku,takže trhová ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF : Takže cenu uránu určovali komisie....nuž ok....ale ja som myslel cenu uránu na svetových trhoch,ved na západe už od 50. rokov prevádzkovali jadrovú energetiku,takže trhová cena uránu určite existovala.
  ZSSR potreboval ten urán do jadrových bômb,elektrární a ponoriek...takže oni Československo nežiadali,oni nám to prikázali,keby sme to neurobili,tak by sem poslali armády už v 50. rokoch a proste si ho zobrali.Veď bola studená vojna,ponorky a bomby sa stavali ostošesť a jedine to dávalo sovietom globálnu moc.Áno,tých ľudí do baní sme posielali my,ale nebol to vari Gottwald,čo povedal vetu: "My sa chodíme do Moskvy učiť,ako Vám zakrútiť krkom !"A to nehovorím o tom,že podobné podmienky boli aj v ZSSR,tam tiež do uránových baní v Kazachstane posielali nepohodlných.....Viktor Suvorov ich rovno nazval koncentračnými tábormi,odporúčam prečítať Akvárium,práve po tejto knihe som začal Rusov nenávidieť. Dovtedy som k nim mal negatívny vztah.

  A k hodnotám Ruska : Áno,majú slobodu náboženstva(a pravoslávni popi krstia vodou aj atómové ponorky,nič sa tam bez nich nezaobíde a veľmi túžia ovplyvňovať politiku,a druhá skupina ,moslimovia,tí by najradšej celé Rusko zmenili na kalifát),sú priateľskí,áno, a každého hneď ponúknu vodkou,však sme všetci slovania....o tom nepochybujem....môj otec bol v rusku v 90. rokoch za prácou a popisoval Rusov úplne rovnako....ale bohužiaľ hodnoty,ktoré im chýbajú sú úcta k životu,rešpekt k zákonu,vzťah k životnému prostrediu,zodpovednosť za svoju zem....o patriotizme tiež pochybujem,kedže svoje deti,kto môže,dá študovať na Západ...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:23 23.06.2018

  Vašnosto, jsou s tou politikou do pr*ele, aspoň pod ryze technickými články, ju? Platí pro obě strany...

  Vašnosto, jsou s tou politikou do pr*ele, aspoň pod ryze technickými články, ju? Platí pro obě strany...

 • skelet
  20:44 23.06.2018

  mě furt zaráží odkdy nepatříme pod západní kulturu, když nás přímo ovlivňovali Němci, Italové. O Uhrách se nepřu, tam to tak mohlo být, ale Země koruny české? My jsme s východní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mě furt zaráží odkdy nepatříme pod západní kulturu, když nás přímo ovlivňovali Němci, Italové. O Uhrách se nepřu, tam to tak mohlo být, ale Země koruny české? My jsme s východní kulturou přišli do styku snad jen za Byzantské říše a pak až za napoleonských válek. (a to byli stejně skoro všichni nadšeni čínskou a japonskou kulturou)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:38 23.06.2018

  "Příteli. Nehodnotíme příčiny, ale stav."

  Stav je jasný v roce 1948 zde proběhl puč řízený z Moskvy. V podstatě jsme se stali loutkovým státem. Když se to tu začalo uvolňovat, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Příteli. Nehodnotíme příčiny, ale stav."

  Stav je jasný v roce 1948 zde proběhl puč řízený z Moskvy. V podstatě jsme se stali loutkovým státem. Když se to tu začalo uvolňovat, poslali sem armádu, svoji a dalších loutkových států. Nebyli jsme první ani poslední stát, kde se tohle dělo. Podobně jednali ještě v rámci svazových republik za Gorbačova.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:36 23.06.2018

  KHMSF: Možná to nevíš, ale před rokem 1917 tu bylo Carské Rusko. Toho bylo součástí dnešní Rusko i Ukrajina. Potom asi 30.let patřil Krym pod správu Ruské federativní republiky. V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF: Možná to nevíš, ale před rokem 1917 tu bylo Carské Rusko. Toho bylo součástí dnešní Rusko i Ukrajina. Potom asi 30.let patřil Krym pod správu Ruské federativní republiky. V roce 1954 ho předali pod zprávu Ukrajinské svazové republiky(60let). A pak ho Ruská federace ukradla... Tedy oni nemluví oni konají.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:31 23.06.2018

  KHMSF

  ja len, ze ako tie dlhy len mohli vzniknut ked ZSSR nevyzieral svoje satelity a ekonomicky ich nezneuzival? Slovami klasika "toto mi nejak nevychadza"

  a to ani neberiem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF

  ja len, ze ako tie dlhy len mohli vzniknut ked ZSSR nevyzieral svoje satelity a ekonomicky ich nezneuzival? Slovami klasika "toto mi nejak nevychadza"

  a to ani neberiem v uvahu tie kvanta tovaru a surovin poslanych do ZSSR za nanuteny nevyhodny kurz KCS voci Rublu ktory bol silne odtrhnuty od reality
  Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  19:22 23.06.2018

  Slavoslav

  Rusko převzalo dluhy SSSR a vůči Česku už to bylo splaceno, 2013. Ale zeptejte se ve firmě Falkon capital, proč nejsou všechny peníze v rozpočtu. Nebo se zeptejte pana ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Rusko převzalo dluhy SSSR a vůči Česku už to bylo splaceno, 2013. Ale zeptejte se ve firmě Falkon capital, proč nejsou všechny peníze v rozpočtu. Nebo se zeptejte pana Zemana, tehdy premiéra, proč republika prodala soukromé firmě za zlomek hodnoty dluhu.

  Tesil

  Na základě čeho posuzujete dostupnost lékařské péče v různých zemích? Prosím odkaz na nějakou statistiku. Ale myslím, že to je jen Vaše dojmologie. A jen na okraj, v USA většinou nejsou lidé pojištění kvůli chudobě.

  Jirosi

  Díky za info ohledně (ne)role tvaru aktivní části. Ale k tomu ježdění po světě. Ukažte mi nějaký originální zdroj, kde by ruští politici (a fakt nemyslím exota Žirinovského) jezdili po světě a vykládali něco o tomto období. Nemyslím zdroje typu komentáře Mitrofanova, ale třeba originál video. Víte, zdejší propaganda valí nesmysly o obnově Svazu...ale nic takového tam nikdo vážně neříká. Dost údajných výroků ruských politiků je z dílny našich propagandistů.

  UnionPacific

  Příteli. Nehodnotíme příčiny, ale stav. Stav je jasný, takže jedno nazývat okupací a druhé nějakým důsledkem...dosti trapné. Čekal jsem větší úroveň.
  Ale děkuji, že už rozlišujete Rusko a SSSR. Takže znovu. V roce 1968 sem několik zemí podniklo invazi, došlo k dočasné okupaci (vojska v ulicích) a pak tu dlouho byla cizí armáda. Vtrhli sem, protože se báli, že se Československo přidá na druhou stranu. To by výrazně změnilo rovnováhu.

  A ty hodnoty. Pane, žijete v úděsných bludech a vytváříte si lživý obraz. Jak můžete tvrdit takovou debilitu, že tam žádné hodoty neuznávají nebo nemají? Kdo Vám to napovídal? Uznávají svobodu včetně náboženské, rodinu, mají vztah ke své zemi, váží si hostů i přátel.Teď mluvím o lidech, ne vždy je taková politika. Ale tvrdit o Němcích, že nemají žádné hodnoty jen proto, že napáchali v Evropě nejvíc zla? No jo, ale když v Rusku nepovolují průvody gayů a úchylů, takže nesdílejí "hodnoty" západu. Víte, třeba svoboda slova dostává na západě tak na frak, že i ruská cenzura je jen čajíček...ale když do vás celý den valí ČT (SRT) propagandu, tak žijete v alternativní realitě. Už se proberte, osobo.

  Aha, tak najednou se ten uran prodával...víte, že tenkrát žádné tržní ceny ani nebyly? Jsou záznamy o jednání českých a sovětských komisí o určení cen. A ty vězně tam nahnali českoslovenští komunisté. Naši předkové, jen abyste věděl. Ale už slyším Vaše cinkání, že na příkaz z Moskvy. Jestli takový příkaz byl, najděte ho a vystavte na netu. Jinak psssst.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  18:46 23.06.2018

  KHMSF

  Kedyže to Rusko vyrovnalo svoje dlhy voči CR? Myslím tie zdedene po ZSSR kde sa hlási ako nástupnícky štát

  KHMSF

  Kedyže to Rusko vyrovnalo svoje dlhy voči CR? Myslím tie zdedene po ZSSR kde sa hlási ako nástupnícky štát

 • Tesil
  17:37 23.06.2018

  ........ o lékařské péči snad ani nemluvím a tak bych mohl pokračovat .

  V USA jde především o její dostupnost.Ti co nejsou z nějakého důvodu pojištěni mají smůlu.

  ........ o lékařské péči snad ani nemluvím a tak bych mohl pokračovat .

  V USA jde především o její dostupnost.Ti co nejsou z nějakého důvodu pojištěni mají smůlu.

 • Jirosi
  17:33 23.06.2018

  KHMSF: Možné je ten malí rozdíl v tom, že Němečtí politici nejezdí po světě a nevykládají o tom jak byl "Reich" jejich nejlepší část dějin. Už se jen těší jak ho zase obnoví. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF: Možné je ten malí rozdíl v tom, že Němečtí politici nejezdí po světě a nevykládají o tom jak byl "Reich" jejich nejlepší část dějin. Už se jen těší jak ho zase obnoví. A konečně se zase dostanou na místo, které jim ostatní upírají.

  "Zajímalo by mě, jestli to náhodou není munice menší ráže v kontejneru 155 mm. Ten vzduch musí proudit po obvodu toho válce. Nevadí to? "

  Na té munici je celkem jasně vidět, že je delší než standartní náboj. Nevadí, protože se jedná o výsledný objem výbušné složky. A je jedno jaký má tvar.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  16:32 23.06.2018

  KHMSF : Vaše argumenty sa mi zdajú v mnohom ako hranie sa so slovíčkami. USA sú v Nemecku,to áno,ale Nemecko proti nim viedlo vojnu,prehrali,tak sa proste s americkou armádou na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF : Vaše argumenty sa mi zdajú v mnohom ako hranie sa so slovíčkami. USA sú v Nemecku,to áno,ale Nemecko proti nim viedlo vojnu,prehrali,tak sa proste s americkou armádou na svojom území musia zmieriť. Československo nijakú vojnu ZSSR nevyhlásilo ! A pobyt armády,ako to nazývate sa organizuje trochu inak....do Pobaltia tiež nevtrhli armády NATo nasilu,ale až po žiadosti dotknutých štátov. Ak by tam vleteli USA nasilu,áno,to už by sa dalo nazvať okupáciou.

  A k vašim hodnotám Západu : Uznávam,že Západ už nie je presne tým čím býval,ale v takom Rusku nikdy nijaké hodnoty ani neboli. Alebo áno ? Vedel by ste uviesť hodnoty východu ?

  K tomu uránu : Áno,predával sa,ale za zlomok ceny na trhu,s tým,že kvôli nemu umierali banicíci na rakoviny a ťažba vytvorila gigantické ekologické škody,ktoré dodnes ČR zaťažujú.
  Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  15:31 23.06.2018

  Zajímalo by mě, jestli to náhodou není munice menší ráže v kontejneru 155 mm. Ten vzduch musí proudit po obvodu toho válce. Nevadí to?

  Jaká je možná přesnost, když není aktivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě, jestli to náhodou není munice menší ráže v kontejneru 155 mm. Ten vzduch musí proudit po obvodu toho válce. Nevadí to?

  Jaká je možná přesnost, když není aktivní GPS? Já jen, že v případě konfliktu se musí počítat s aktivním rušením signálu. Myslím konflikt se soupeřem podobné "váhové kategorie". Nemyslím trestné operace proti Iráku nebo Libyi.
  Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  15:07 23.06.2018

  To UnionPacific:

  Samozřejmě, že to okupace nebyla. Ta jen krátce v 68. Pak pobyt armády. Přečtěte si definici okupace.Podle Vás je snad Německo okupováno Spojenými státy? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To UnionPacific:

  Samozřejmě, že to okupace nebyla. Ta jen krátce v 68. Pak pobyt armády. Přečtěte si definici okupace.Podle Vás je snad Německo okupováno Spojenými státy? Nepleťte si pobyt armády a okupaci.

  SSSR nebyl ruský vynález. Možná to nevíte, ale bolševická revoluce byla podporována západem, aby vyřadila Rusko z války. Rusko se stalo jen jednou z obětí SSSR. A kdybyste věděl něco z historie, tak SSSR zakládaly společně některé bolševické republiky, třeba i ukrajinská. Nesmíme ale zapomínat na ruskou imperiální politiku. V každém případě dávat rovnítko mezi SSSR a Rusko je špatně.

  Uran byl do SSSR normálně prodáván a žádná ekonomická kolonizace nebyla. Jen ta ekonomika prostě nešlapala. Jestli máš nějaké argumenty, že byla, tak prosím dejte odkazy, ale já prostě nemohu dokazovat, že něco nebylo.

  To TF_HU:

  Politika bohužel určuje ta vojenská témata. Teď se přepisuje historie, protože je potřeba mít nepřítele. Rusko si dělá svojí politiku, proto je nepřítelem pro západní elity. Je to celé uměle vykonstruované a podporované (lživou) propagandou.

  Ano, byli odvlečení občané ČSR, emigranti z SSSR, stovky lidí. To bylo špatně. Ale proč nevadí stovky tisíc občanu ČSR odvlečených a zavražděných Němci? Protože Němci nás teď ekonomicky kolonizují? Protože věříte zhovadilým pohádkám o pokání?

  Co je to ta západní kultura? Co jsou to západní hodnoty? To už je dávno pryč, ten skvělý západní svět. Pohřbila ho propaganda, multikulturalismus, absence vize a ideí, rozežranost na dluh a na náš účet. Vy se jen potřebujete vymezit proti minulé době a nadávat bezbolestně, proto na východ. Ale že teď nám víc škodí západ prostě nechcete vidět. Mám dojem, že jste byl sám soudruhem...

  To Shelmik:

  Už jste někdy letěl Antonovem? Už jste byl někdy na východě v nemocnici? Já myslím, že jen plácáte a vytahujete se. A klidně se přecpávejte hamburgery, budete krásně štíhlý a vzdělaný jako typický Američan :-) Ale spíš Vás vidím na paštikáře v ojeté Fabce.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:20 23.06.2018

  Výživná debata.

  Někteří zapomínají na vlastní historii a jsou překvapeni, druzí už raději přímo lžou aby obhájili svou neschopnost. Ten váš bratr rus, odtáhl naše občany do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Výživná debata.

  Někteří zapomínají na vlastní historii a jsou překvapeni, druzí už raději přímo lžou aby obhájili svou neschopnost. Ten váš bratr rus, odtáhl naše občany do lágrů hned po válce, politické vraždy hrdinů se naši komunisté naučili taky v Rusku. Vojensky do interních záležitostí našeho státu intervenoval taky jenom ruský bratr. Prezident Masaryk bojoval a vytvářel republiku jako součást západního kulturního světa, ne jako poskoka východu.

  KHMSF asi nechodil do školy a cernakus přímo lže :-) Nenávist o které cernakus píše, se primárně objevuje u lidí jako je on sám. Hlavně, pokud se setkáte s debilem, je to debil a je úplně jedno jaké je národnosti, posuzovat dle toho celý národ, stát je zase a opět jen způsob, který používají lidé s rudým, nenávistným mozkem.

  Nechápu, že někteří mají stále nevyhnutelnou potřebu vo vojenských, technických témat zatahovat politiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  10:01 23.06.2018

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve vazu a rozhodne se citim bezpecneji kdyz letim na dovolenou boeningem nez antonovem , a o lekarske peci snad ani nemluvim a tak bych mohl pokracovat . Bůh žehnej západu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  10:01 23.06.2018

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve vazu a rozhodne se citim bezpecneji kdyz letim na dovolenou boeningem nez antonovem , a o lekarske peci snad ani nemluvim a tak bych mohl pokracovat . Bůh žehnej západu :)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:13 22.06.2018

  UnionPacific, klid, některý lidi holt žijou v paralelním vesmíru a k nám od nich pronikají jen virtuální zprávy...

  UnionPacific, klid, některý lidi holt žijou v paralelním vesmíru a k nám od nich pronikají jen virtuální zprávy...

 • UnionPacific
  21:05 22.06.2018

  KHMSF: No ty si robíš srandu ! Že vraj nešlo o okupáciu...to je vrchol drzosti toto napísať! Inak,v ZSSR boli ostatné národy proti svojej vôli,Rusi ich pričlenili nasilu,tak je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF: No ty si robíš srandu ! Že vraj nešlo o okupáciu...to je vrchol drzosti toto napísať! Inak,v ZSSR boli ostatné národy proti svojej vôli,Rusi ich pričlenili nasilu,tak je prirodzené,že nemám nič proti Estóncom,Moldavcom,Arménom...
  A k ekonomickej kolonizácii : Ako môže Čech napísať,že Rusi nás nevyužívali,keď Vám 40 rokov kradli urán do svojich elektrární a využívali na to ako otrokov našich občanov ? Na to sa už zabudlo ?
  Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  20:51 22.06.2018

  K technice není moc informací, tak koment ke geopolitice.

  Česko není součást Západu a nikdy nebylo. Jsme střední Evropa, tečka. Pro Západ jsme ménecení a jsme jim dobří jen k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K technice není moc informací, tak koment ke geopolitice.

  Česko není součást Západu a nikdy nebylo. Jsme střední Evropa, tečka. Pro Západ jsme ménecení a jsme jim dobří jen k tomu, abychom jim posílali dividendy a kupovali jejich zboží a vyráběli pro ně polotovary.

  V roce 1968 sem vtrhla vojska Varšavské smlouvy pod vedením SSSR. Tak proč se u některých osob vyskytuje nenávist k současnému Rusku? Byla tu sovětská armáda a to je vše. Nešlo o žádnou okupaci. Ani nás nezneužívali ekonomicky, jak se nám nějací pisálkové snaží namluvit. Tak kde se to bere? Otázka je na osobu s nickem UnionPacific, to je ukázkový produkt vymývání mozků.

  Já jen, že dneska se opět celkem bezdůvodně straší Ruskem a nejjednodušší je vyrobit iluzi, že oni nám někdy škodili a mohou za naše problémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  20:33 22.06.2018

  UnionPacific
  Zase netreba všetko vidieť čiernobielo. V osobných autách teda žiadna špica niesú, ale v nákladných autách a stavebnej mechanizácii je napríklad Kamaz alebo DCT Ural ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific
  Zase netreba všetko vidieť čiernobielo. V osobných autách teda žiadna špica niesú, ale v nákladných autách a stavebnej mechanizácii je napríklad Kamaz alebo DCT Ural medzi top firmami na svete. Dal by sa spomenúť aj Švabe v optike a mikroskopoch, okrem toho aj v medicínskej elektronike sú hodne dobrí. V chladiarenskej technike je POZIS v Ázii jedna z veľkých firiem. Tiež nie je pravda že v metalurgii nepatria k špičke. Metalurgia je rozsiahly obor a napríklad v špeciálnych titánových zliatinách by si ťažko našiel na svete niekoho kto by bol schopný vyrábať to čo VSMPO Avisma a iné firmy z "titánovej doliny".
  btw. Čudoval by si sa, ale aj pestovanie pšenice a kukurice je dnes celkom veda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:13 22.06.2018

  inak ked sme pri takomto dostrele a nutnosti navadzania pocas letu strely.

  Mozno by stalo za uvahu aky vysledok by priniesol hladkohlavnovy kanon podobnej konstrukcie ako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  inak ked sme pri takomto dostrele a nutnosti navadzania pocas letu strely.

  Mozno by stalo za uvahu aky vysledok by priniesol hladkohlavnovy kanon podobnej konstrukcie ako tankovy. Tie ustove rychlosti by boli zaujimave a riadiace plochy by zabezpecili stabilizaciu
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:11 22.06.2018

  cernakus

  a nepleties si pricinu s nasledkom? Tiez by som mal totiz chut zaziva vypitvat cloveka ktory by do mojej krajiny prisiel s tazko skryvanou nenavistou k nej a ku mne. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  a nepleties si pricinu s nasledkom? Tiez by som mal totiz chut zaziva vypitvat cloveka ktory by do mojej krajiny prisiel s tazko skryvanou nenavistou k nej a ku mne.

  Koniec koncov u nas mame v robote tiez takeho jedneho ktory nam vysvetluje ako nas nemci a zapad nemaju radi a specialne jeho pretoze je "sikovny". Pravdou, ale je, ze ho nema rad nikto ani u nas lebo je to chuj.

  Inak, je nesmiernou ironiou, ze aj taky silny obhajcovia slavianstva z tohoto fora indoktrinovany zdravou davkou nenavisti radsej odchadzaju za judasov gros pracovat na zapad miesto toho aby sa uspokojili s menej a isli budovat svetlejsie zajtrajsky na vychod a budovat slovansku vzajomnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  16:13 22.06.2018

  Cernakus : Vysvetli mi prosím,v ktorých high-tech odboroch sú na špici ? Lebo ja poznám len jeden : jadrovú energetiku,a tam sú vpredu len kvôli tomu,že na Západe sa musia riadiť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus : Vysvetli mi prosím,v ktorých high-tech odboroch sú na špici ? Lebo ja poznám len jeden : jadrovú energetiku,a tam sú vpredu len kvôli tomu,že na Západe sa musia riadiť pocitmi verejnosti,proste keď sa raz ľudia atómky boja,tak sa musí zrušiť,odstaviť alebo vôbec nestavať. To je celé.
  Určite ale nie sú vpredu v automobilovom,leteckom,metalurgickom,vesmírnom priemysle,podobne ani v robotike,mikroelektronike,senzorike,v stavbe lodí,v technológii ťažby nerastov,obnoviteľných zdrojov energie,ani v chemii...tak v čom teda ? V pestovaní pšenice a kukurice ? Áno, to im ide,ale sotva je to high-tech....samozrejme,môžem sa mýliť,tak ma oprav,prosím.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:41 22.06.2018

  No tvrdit, že ČR nepatří kulturně na západ.. říci to o státu, který byl od roku 1004 součástí Svaté říše římské, jehož hlavním město bylo nějakých 150let hlavním městem této říše. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tvrdit, že ČR nepatří kulturně na západ.. říci to o státu, který byl od roku 1004 součástí Svaté říše římské, jehož hlavním město bylo nějakých 150let hlavním městem této říše. Nuž co dodat :)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:39 22.06.2018

  PavolR – a Češi se furt dohadují, jestli Asie začíná na východ od České Třebové, Kolína nebo Černého mostu :-D Moravákům a Slovákům to ale může být jedno ;-)

  PavolR – a Češi se furt dohadují, jestli Asie začíná na východ od České Třebové, Kolína nebo Černého mostu :-D Moravákům a Slovákům to ale může být jedno ;-)

 • PavolR
  10:34 22.06.2018

  To je predsa úplne rovnakí prístup, aký my aplikujeme na "Východniarov", čo hufne chodia pracovať do Bratislavy a tak. Znamená to potom, že Humenné, Poprad alebo Košice nie sú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je predsa úplne rovnakí prístup, aký my aplikujeme na "Východniarov", čo hufne chodia pracovať do Bratislavy a tak. Znamená to potom, že Humenné, Poprad alebo Košice nie sú súčasťou Slovenska, iba Slovenskom okupované? Ale podobne majú sklon pristupovať západní Nemci k východným Nemcom. Taliani zo severu zasa hovoria, že Garibaldi nezjednotil Taliansko, ale rozdelil Afriku. :-D

  Je to úplne normálny jav aj v rámci prakticky akéhokoľvek štátu, ktorý nič nehovorí o tom, či súčasťou Západu sme, alebo nie sme. Ak teda posudzujete podľa tohoto, tak ste s prepáčením úplne padnutý na hlavu a trpiaci vážnymi komplexmi menejcennosti.

  Kultúrna hranica Západu je tradične na pomedzí katolicizmu a pravoslávia a politická hranica zatiaľ +- tiež, no bude sa ešte zrejme posúvať na východ.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:19 22.06.2018

  Nenávidět Západ, jehož jsme asi tak 1000 let součástí. S výjimkou 40 let, kdy u nás šéfoval ten "starší bratr", který dovedl náš stát na pokraj bankrotu a z jedné z nejúspěšnějších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nenávidět Západ, jehož jsme asi tak 1000 let součástí. S výjimkou 40 let, kdy u nás šéfoval ten "starší bratr", který dovedl náš stát na pokraj bankrotu a z jedné z nejúspěšnějších ekonomik v Evropě udělal zastaralý kolchoz. Cernakus, na rovinu, jestli to neděláte pro peníze, jděte se léčit...
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  09:36 22.06.2018

  Lidé v Jižní Koreji a Japonsku USA taky zdravě nenávidí. To, že jsou jejich vazaly, neznamená, že je mají rádi. Nenávidět Američana je poměrně snadné, pokud je takovým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lidé v Jižní Koreji a Japonsku USA taky zdravě nenávidí. To, že jsou jejich vazaly, neznamená, že je mají rádi. Nenávidět Američana je poměrně snadné, pokud je takovým reprezentantem voják nebo vyčuraný nadřízený. Což je případ obou států.

  Historie je plná případů, kdy slabší silnějšího porazil, pokud měl slabší silnější odhodlání. On ten silnější tě chce totiž taky zničit nebo ovládnout (typický přístup Západu k ostatním je například Římská říše vs. Kartágo, Kartágo se podrobilo a bylo jim to hovno platné).
  Mimochodem USA jsou také postaveni na nenávisti a podívej, kam to dotáhli. (Jsou to prakticky pokrytečtí bigotní, rasističtí xenofóbové).

  Území ČR není vlastní součástí Západního bloku nebo kulturního rámce a nikdy nebyla (Keltové a Germáni tudy jen prošli). Jsme Západem s různě dlouhými přestávkami tisíc let okupováni, ale oni nás za sobě rovné nepovažují a nebudou považovat. Myslet si cokoliv jiného je zrada národa. Ovšem ty do této kategorie patříš, takže to je v pořádku.

  Já to chápu, většinu nárdozrádců totiž nemá reálnou zkušenost se Zápaďákem, takže mají propagandou indoktrinované iluze. Já osobně v životě spolupracoval se !STOVKAMI! Němců, Francouzů, Japek, Španělů, Britů a Američanů na technické a manažerské pozici. Mohu tedy už poměrně kvalifikovaně učinit závěr, že pro drtivou většinu z nich jsem byl podřadná nula, kterou zrovna nutně potřebují. Respektive moje kvalifikace a vědomosti bylo to co potřebovali. Šlo z nich cítit (chování, mluvy, jednání), že kdyby mě dokázali rozpárat a extrahovat jen to co potřebují, dali by bez váhání zbytek sežrat svým psům.

  Z počátku mně to frustrovalo, dnes už mi to přijde jako přirozený řád světa. To však neznamená, že je začnu mít rád. Obezřetnost při jednání s nimi je vždy na místě (zejména Američané jsou falešní jak karbaníkova karta).
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:46 22.06.2018

  cernakus:
  Môžete nenávidieť do zblbnutia, ekonomickú prevahu nijako ani len nevyvážite, nieto ešte porazíte. :-D Práve naopak, budete stále viac strácať konkurencieschopnosť, lebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Môžete nenávidieť do zblbnutia, ekonomickú prevahu nijako ani len nevyvážite, nieto ešte porazíte. :-D Práve naopak, budete stále viac strácať konkurencieschopnosť, lebo skorumpované elity to budú nevyhnutne zneužívať k zotrvaniu pri moci a nechajú sa ukolísať, že stačí investovať do udržiavania nenávisti a sú v suchu.
  Naopak príklady Kórei, Japonska alebo Singapuru ukazujú, že aj úplne vojnou zruinovaná alebo beznádejne zaostalá krajina sa môže dostať na úroveň Západu, stačí usilovnosť, dobrý plán a neutápať svoje sprvoti značne obmedzené zdroje do udržiavania konfliktu a nenávisti (lebo slabší aj tak nikdy nebude mať toľko zdrojov, aby v konfrontácii prečúral silnejšieho).

  Suma sumárum - kto o sebe tvrdí, že musí niekoho nenávidieť, aby ho prekonal, iba vystavuje vizitku vlastnej neschopnosti a úbohosti, zhadzujúc sa na úroveň Usamu bin Ládina.

  ... a len tak mimochodom ... aj my sme fakticky Západ (či sa to niekomu páči alebo nie) ... čiže tu propagujete nenávisť k vlastnej krajine.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  08:07 22.06.2018

  UnionPacific:

  Není to možná normální či morální, ale je to jediná možnost, jak porazit jejich ekonomickou převahu, aniž by jsi musel sám zavádět totalitu a uzavírat hranice. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific:

  Není to možná normální či morální, ale je to jediná možnost, jak porazit jejich ekonomickou převahu, aniž by jsi musel sám zavádět totalitu a uzavírat hranice. Stejný systém razí například i Čína.

  Jinak nenávist k Západu by měl mít každý neZápaďan, protože oni ve skutečnosti Výchoďákama (všichni slované) a jinýma rasami těžce opovrhují a pouze je zneužívají. To by jsi věděl, kdyby jsi se setkal s Němci, Francouzi, Brity, Američany, Španěly, Italy, Australany či i Kanaďany v pracovním procesu a nebo při konfliktu s rodilcem v dané zemi.
  Rusové (vč. Ukrajinců a Bělorusů) a Poláci oproti tomu mají přístup starších bratrů. Je to otravné, někdy i ponižující, ale v nouzi to oceníš.

  My jsme vždy byli a budeme pro Západ otroci (dohledejte si etymologický původ slova SLAVE). Nikdy nás k sobě nepřijmou, protože jako se Pán nebude bratřit s Kmánem, Žid s Gojem, tak se nebude Zápaďák bratřit se Slovanem. Obezřetnost a trocha zdravé nenávisti k nim je tedy správná. TEČKA.

  Tvoje tvrzení o ruských matematicích a fyzicích nehodlám vyvracet ani potvrzovat. Prvně proto, že jsi prokázal na ostatních tvých tvrzení, že lze apriori předpokládat, že jsou vadná a za druhé proto, že nemám přehled o miliónech matematiků a fyziků ruského původu. Stejně tak nemáš ten přehled ty. Bavili bychom se o několika málo jedincích (kteří jistě do elity ruského národa patřili či patří, ale netvoří ji), což nemá nic společného se statistickou interpolací, kterou z těchto několika životních příběhů vyvozuješ.

  Aby jsi dokázal pochopit, o čem to vůbec melu, napíši ti analogický případ:
  "Cikáni a jejich asimilace do většinové společnosti - Sluníčko ti dá deset životních případů úspěšné romské asimilace do společnosti (i já osobně znám takový případ a ten cikán, který je přitom kovaný, je můj právě z toho důvodu můj kamarád), ale statistika je neúprosná - 70% nezaměstnanost, 40% kriminalita, výrazně nižší IQ a vzdělání, nežli zbytek společnosti" Pokud by jsi se však rozhodl statisticky interpolovat těch deset životních případů od Sluníčkáře, tak ti vyjde úplně jiný statistický model"

  Proto se nebudu unavovat s vyvracením tvých tvrzení.

  Nicméně i když odliv odborníků, jakož i útlum vědy v Rusku v 90tých letech jde znát (například v kosmonautice je to bolí hodně moc), tak fakt, že si stále drží náskok nebo paritu v mnoha klíčových high-tech oborech před Západem značí, že asi všichni vědci a inženýři z toho Ruska přece jenom nezdrhli ;-)
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  00:27 22.06.2018

  Cernakus : Bol by som zvedavý čím by si mi vyvrátil moje tvrdenia o ruských matematikoch a fyzikoch v zahraničí....lebo trochu surfovania po wiki a jasne vidíš,kde sú súčasné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus : Bol by som zvedavý čím by si mi vyvrátil moje tvrdenia o ruských matematikoch a fyzikoch v zahraničí....lebo trochu surfovania po wiki a jasne vidíš,kde sú súčasné vedecké elity ruska zamestnáné...ja tam vidím Inštitút Maxa Plancka,IHES, Princeton,Weizmannov inštitút a od. Iste,boli časy keď Mechmat (Katedra matematiky a mechaniky Lomonosovovej univerzity) alebo Steklovov inštitút boli domovom ruskej elity....lenže to boli časy,keď sa nedalo len tak vycestovať, a už vôbec nie emigrovať. Po rozpade ZSSR sa veci zmenili a emigrovali aj dôchodcovia.
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  00:20 22.06.2018

  Cernakus : No tak ty si skutočne geniálna hlava : Vychovává k nacionalismu a zdravé nenávisti k západu. Správně indoktrinovaneho molodce pak hrst dolarů neláká.
  To je podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus : No tak ty si skutočne geniálna hlava : Vychovává k nacionalismu a zdravé nenávisti k západu. Správně indoktrinovaneho molodce pak hrst dolarů neláká.
  To je podľa teba normálne vychovávať k nacionalizmu a k nenávisti k Západu ? Hitler tiež mal svojú mládež a vychovával ich k zdravému nacionalizmu a nenávisti...a vieme,kam potom za jeho vlády nemecká spoločnosť dopracovala.
  Skrýt celý příspěvek

 • petris
  00:14 22.06.2018

  UnionPacific
  Keď niekoho tak nenávidíš, tak ťa to oberá o schopnosť objektívne vyhodnocovať realitu a čím silnejšia je tá nenávisť, tým silnejší je ten bias. To že nás v 68. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific
  Keď niekoho tak nenávidíš, tak ťa to oberá o schopnosť objektívne vyhodnocovať realitu a čím silnejšia je tá nenávisť, tým silnejší je ten bias. To že nás v 68. napadli a okupovali je fakt, ale nenávidieť kvôli tomu celú krajinu aj po polstoročí je nezmyselné konanie. Ak by takto rozmýšlali aj Rusi vo vzťahu k nám, tiež by nás mali nenávidieť, veď Slovenská armáda zabila na Kubáni možno 10x viac Rusov/Sovietov a zranila ich možno 100x viac ako intervenčné vojská Čechoslovákov počas operácie Dunaj a to vôbec nespomínam prvú svetovú pri obetiach ktorej by nás podľa tvojej logiky už asi mali zlikvidovať, nasoliť a zaorať.
  Superpočítačom síce príliš nerozumiem, ale že by si nedokázali vyrobiť superpočítač sa mi nejako nezdá, funguje tam hneď niekoľko univerzitných klastrov so superpočítačmi. Niektoré majú dokonca zosieťované do jedného celku. Výkonovo sa zrejme na USA alebo Čínu nechytajú, napr. v ССКЦ РАН (Sibírsky výpočtový centr) má výpočtový výkon 197 TFLOPS, superpočítačový komplex ruskej akadémie vied má výkon 1,04 PFLOPS, Innopolis klaster 960 TFLOPS atď., ale tvrdiť že si nevedia postaviť superpočítač je asi trochu prehnané.
  Tvrdiť že nemajú matematikov, ajťákov a všeobecne vedcov je zase trošku dosť pritiahnuté za vlasy, ale to sme už dosť mimo témy článku.
  Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:39 21.06.2018

  Unionpacific:

  To jsou žvásty.

  To, že USA vykrádají mozky (a nejen Ruska) je fakt, se kterým se při otevřené společnosti bojuje těžko. Sice nemají příjem jen 100 dolarů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Unionpacific:

  To jsou žvásty.

  To, že USA vykrádají mozky (a nejen Ruska) je fakt, se kterým se při otevřené společnosti bojuje těžko. Sice nemají příjem jen 100 dolarů mesicne, neboť i důchod je přes 200 a průměrná mzda pak přes 600, ale těžko mohou konkurovat USA, kde je průměrná mzda přes 3000 USD.

  A co s tím Putin dělá? Vychovává k nacionalismu a zdravé nenávisti k západu. Správně indoktrinovaneho molodce pak hrst dolarů neláká.

  Cancy o superpočítačích ukazují, že tomu nerozumíš. Superpočítače se dnes už nedělají ala Cray , ale jsou to clusterové sítě s běžnými CPU a GPU.umi je postavit i KLDR a je to jen otázka peněz. Ostatně poslední čtyři roky byl nejrychlejší superpocitac v Číně.

  Na základě výše vyvrácených cancu a tvého doznání k slepé nenávisti k Rusku, lze pak prohlásit tvou domněnku o ruských raketách za mylnou.

  A taktéž lze tvrdit, že o matematice víš hovno, protože takový level debility je neslučitelný s minimálním IQ potřebným pro matematické poznání.
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  23:01 21.06.2018

  Petris:
  NUž,ja trvám na svojich tvrdeniach o superpočítačoch si stojím,na to sú USA veľmi hákliví,a Rusi si svoje vyrobiť nedokážu.
  Čo sa týka zaostávania v oblasti motorov,tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petris:
  NUž,ja trvám na svojich tvrdeniach o superpočítačoch si stojím,na to sú USA veľmi hákliví,a Rusi si svoje vyrobiť nedokážu.
  Čo sa týka zaostávania v oblasti motorov,tak tu máš odkaz na článok:
  http://www.armadninoviny.cz/pr...

  .Čo sa týka mojej angažovanosti,tak otvorene priznám že Rusko nenávidím,pretože nás 40 rokov okupovali a pri invázii v 68 zabili stovky ľudí. A oslobodenie sa nepočíta ako plus,kedže sa jednalo iba o chladný kallul,osolobodili nás,aby sme sa stali jeho satelitom.

  Čo sa týka tých skvelých matematikov a informatikov,je to pravda,lenže už si nespomenul,že tí skvelí ruskí vedci sú do jedného na Západe....o ruskej matematike niečo viem,akože dosť, a rovno ti poviem,že ruský prístup je hanba a zároveň smiešnosť ! Áno,majú talentovaných študentov,ktorých odmalička vzdelávajú v špeciálnych mat. školách (Zakladal ich Andrej Kolmogorov,hlava ruskej matematiky),následne získajú titul na ich naj. univerzitách,doktorát pod vedením ich najlepších matematikov,čo zostali z patriotizmu a nakoniec dosiahnu výsledky,za ktoré získajú uznanie ,na čo zareagujú okamžitym odchodom do USA či Francúzska ! V USA majú v tomto rusov za úplných idiotov, investujú zjavne dosť do ich výchovy ale hodnoty prinášajú pre nový domov ! Nájdi sa na internete články Vladimira Arnoľda a Israila GeLfanda,žiakov Kolmogorova ! Arnold píše o tom,že v Rusku má matematik ako on plat 100 dolárov mesačne,čo je stotina toho,čo má v USA ! Arnold bol nútený v penzii odísť natrvalo do Francúzska,Geľfand po 70-tke natrvalo do USA...proste v Rusku živorili...Gelfandov žiak Maxim Kontsevič,nositel Fieldsovej medaily,ktorý si prešiel opísaným procesom,hned po doktoráte zakotvil vo Francuzsku...z 12 ruských matematikov,ktorý získali Fieldsovu medailu,je 10 v zahraničí,s tých dvoch zvyšných je jeden príliš starý na odchod(Grigory margulis) a druhý (Grigory pereľman) žijhe v Petrohrade medzi švábmi ! V´daka tomuto prístupu nemusia USA utrácať peniaze za reformu vlastného školstva,lebo Rusi im potrebné talenty dodajú zadarmo ! Úplne presne rovnako je to s fyzikou a informatikou. Trebars taký Alexej Abrikosov,nositel Nobel. ceny sa v penzii odstahoval natrvalo do USA(Dôvodom bo tiež ruský antisemitizmus) .Jeden zo zakladatelov Googlu je tiež rus,ale už pracuje pre novú vlasť . Je fúra vedcov,čo dosiahli veľkosť po emigráci z Ruska (Sheldon Glashow,Ilja Prigogine Polyakov,Nekrasov,Zamolodčikov,Gukov,Kasparov....na každej západnej univerzite ich je niekoľko.)Byť ja Putinom a vidieť tento bordel,od hanby by som sa prepadol.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:49 21.06.2018

  IvanBa84, jenže je rozdíl mezi náporovým motorem rakety (případně jejího druhého stupně) a dělostřeleckého granátu. I tak ale nemám pocit, že by to kterákoliv v dané oblasti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IvanBa84, jenže je rozdíl mezi náporovým motorem rakety (případně jejího druhého stupně) a dělostřeleckého granátu. I tak ale nemám pocit, že by to kterákoliv v dané oblasti zkušená zbrojovka nedokázala udělat, jedno zda z Norska, Ruska či USA.

  Ono dávat ramjetn do dělostřeleckého granátu donedávna nemělo moc smysl, protože přesnost na takovou vzdálenost by byla tragická – bez nějakého způsobu navádění (alespoň inerciálního) je střelba na 70+ kilometrů plýtváním municí. Nehledě na to, co můžete trefit nechtěně. A navádění do dělostřeleckých granátů bylo v patřičné kvalitě a relativně rozumné ceně zvládnuto až nedavno.
  Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  18:14 21.06.2018

  USA strelu s naporovym motorom zaviedla do vyzbroje uz 60 rokoch.
  Treba si precitat o RIM-8 Talos

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak isto britsky Sea Dart ...
  Zobrazit celý příspěvek

  USA strelu s naporovym motorom zaviedla do vyzbroje uz 60 rokoch.
  Treba si precitat o RIM-8 Talos

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak isto britsky Sea Dart system mal tiez naporovy motor

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak isto SR-71 pouzivala koncept naporoveho motoru, resp. turboram jet

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Mirpal
  18:09 21.06.2018

  danny:
  na videu z odkazu je možná odpal brahmosu, ale zásah lodi je z jiného videa, konkrétně z testu NSM https://www.youtube.com/watch?...

  danny:
  na videu z odkazu je možná odpal brahmosu, ale zásah lodi je z jiného videa, konkrétně z testu NSM https://www.youtube.com/watch?...

 • petris
  17:50 21.06.2018

  UnionPacific
  Vážený priateľ, ako už napísal danny, je niečo celkom iné skonštruovať náporový motor do niekoľko metrovej riadenej strely a do delostreleckého granátu, ale aby som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific
  Vážený priateľ, ako už napísal danny, je niečo celkom iné skonštruovať náporový motor do niekoľko metrovej riadenej strely a do delostreleckého granátu, ale aby som upokojil Vaše temné podozrenia o embargovaných superpočítačoch, 20 ročných lagoch vo výskume vysokoteplotných zliatin, izdelie 117 (asi ste mal na mysli izdelie 30, ktorý je ale už nejaký mesiac v procese štátnych skúšok a lieta na Su-57), príp. neexistujúcich matematikoch (síce sa ruskí matematici a ajťáci akosi záhadne pravidelne umiestňujú na popredných miestach na medzinárodných olympiádach ale nevadí), Rusi už na minuloročnej výstave Armija 2017 predstavili 152mm delostrelecký granát s raketonáporovou jednotkou, určený pre Koaliciu-SV a Mstu-S s dostrelom cez 70 km. Ich riešenie je zaujímavé tým že náporová jednotka je vlastne len naskrutkovaná na vrch normálneho granátu namiesto zapaľovača čo znižuje cenu (ale zrejme aj dostrel, lebo jednotka samotná je pomerne malá). Tento rok chcú predstaviť aj integrované koncové navedenie cez glonass + podľa článku z Armija 2017 podobné raketonáporové kity pre upgrady delostreleckých granátov pripravujú aj pre kaliber 203mm (2S7 Pion a 2S7M Maľka). Ale inak krásny príspevok, taký súdružsky angažovaný :)
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:43 21.06.2018

  UnionPacific: je trochu rozdíl nacpat náporový motor do Jachnotu a do 155 mm dělostřeleckého náboje, který nestartuje pomocí raketového motoru, ale je vystřelen.
  Jinak tady máš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific: je trochu rozdíl nacpat náporový motor do Jachnotu a do 155 mm dělostřeleckého náboje, který nestartuje pomocí raketového motoru, ale je vystřelen.
  Jinak tady máš video ze zkoušek Brahmosu: https://www.youtube.com/watch?... Indie deklarovala úspěšné zkoušky.
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  16:31 21.06.2018

  Vážení priatelia,a to nie je nikomu zvláštne,že technologicky vyspelé krajiny len začínajú testovať zbrane s náporovým pohonom,zatiaľ čo Rusko už vraj má zavedené ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážení priatelia,a to nie je nikomu zvláštne,že technologicky vyspelé krajiny len začínajú testovať zbrane s náporovým pohonom,zatiaľ čo Rusko už vraj má zavedené jachonty,Onixy,Moskyty,a testuje Zirkony ? Neviem ako vám,ale tu čosi nesedí. V článku je jasne uvedené,že návrh vyžaduje zložite výpočty,lenže v Rusku už jednak nie sú matematici,všetci dobrí emigrovali,jednak to nemajú na čom spočítať,lebo na podobné superpočítače je embargo. A to ani nehovorím o materiálovom výzkume vysokoteplotných zliatin,kde sú najmenej 20 rokov za USA(článok na AN sa dá dohľadať),čo je aj ľahko preukazatelné,kedže so svojim Izdelije 117 sa nikam nedostali- a ako dôvod sa spomína práve tehnológia tepelene namáhaných častí motora.
  Ja len že či náhodou tie ich hyper-super-mega-sonické rakety nie sú len maskirovka.USA majú podzvukové Harpoon,frantíci Exocet...možno Kongsberg....to sú rakety papierovo technologický pravek v porovnaní s Brahmosom. Položme si otázku,koľko lodí doteraz tie ich zázračné rakety potopili a veci sa ukážu v pravom svetle.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:50 21.06.2018

  PavoR: jo, na to myslím. Ale zase vzhledem k pohonu se určitě bude jednat o produkty přesného obrábění a ne klasickou kovanou munici, už to samo výrazně zlepšuje odpor vzduchu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavoR: jo, na to myslím. Ale zase vzhledem k pohonu se určitě bude jednat o produkty přesného obrábění a ne klasickou kovanou munici, už to samo výrazně zlepšuje odpor vzduchu, dolet a odchylku. Např. u Norské Nammo HE-ER vedla jen změna v obrábění ke snížení kruhové odchylky z 80 na 30m při střelbě za 20 km.
  Problém je v tom, že jakmile se do toho nacpe GPS a laser, vyskočí najednou cena o 70 - 160 tis. dolarů, což při omezení množství trhaviny dané konstrukcí motoru považuji za šílené. Kromě integrace některé ze stávajících konverzních PGK kitů by mi přišlo zajímavé podívat se na systém korekce dráhy pouze v ose výstřelu v úvodní části letu a vyhnout se komplikovanému terminálnímu navedení, brždění atd.. a místo toho na cíl v týlu poslat větší objem. Ale je to jen amatérská úvaha.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:25 21.06.2018

  danny: Obávam sa, že na také vzdialenosti by už boli kruhové odchýlky nenavádzanej munície príliš veľké na to, aby bolo toto riešenie z hľadiska cena/efekt rentabilné.

  danny: Obávam sa, že na také vzdialenosti by už boli kruhové odchýlky nenavádzanej munície príliš veľké na to, aby bolo toto riešenie z hľadiska cena/efekt rentabilné.

 • danny
  12:01 21.06.2018

  Tohle je za mě revoluční inovace. Osobně bych se ale vyhnul přesnému navádění. Tím se zase zabije hlavní výhoda daná levným a spolehlivým pohonem.

  Tohle je za mě revoluční inovace. Osobně bych se ale vyhnul přesnému navádění. Tím se zase zabije hlavní výhoda daná levným a spolehlivým pohonem.

 • liberal shark
  11:47 21.06.2018

  Pane Grohmanne, M777ER je tažená houfnice, tažEná ! Tažný může být tak akorát kůň nebo vůl :-).

  Pane Grohmanne, M777ER je tažená houfnice, tažEná ! Tažný může být tak akorát kůň nebo vůl :-).

 • Rase
  11:44 21.06.2018

  tak jako alternativa k raketové dělostřelecké munici je to rozhodně zajímavé. Pokud jde o nutnost vměstnat do střely elektroniku, tak stejný problém řeší i běžná naváděná munice a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tak jako alternativa k raketové dělostřelecké munici je to rozhodně zajímavé. Pokud jde o nutnost vměstnat do střely elektroniku, tak stejný problém řeší i běžná naváděná munice a podobně. Za mě hodně dobrý nápad
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:22 21.06.2018

  Safi, motor to ustojí v pohodě, protože je to (velmi zjednodušeně) jen na jednom místě zúžená kovová trubka. Mnohem větší problém s přetížením má elektronika, nicméně jak je vidět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Safi, motor to ustojí v pohodě, protože je to (velmi zjednodušeně) jen na jednom místě zúžená kovová trubka. Mnohem větší problém s přetížením má elektronika, nicméně jak je vidět z mnoha aplikací v dělostřeleckých granátech a minách, tenhle problém umí výrobci řešit.

  Ramjet se používá, protože na rozdíl od raketového motoru je levnější a nemusí si s sebou nést okysličovadlo – spalování se provádí pomocí kyslíku ze vzduchu. Je to vlastně jednodušší varianta proudového motoru (nemá pohyblivé části). Jen není snadné ji správně spočítat. Zásadní nevýhoda ramjetu – nutnost udělit nosiči nejdříve dostatečnou rychlost, nutnou pro fungování náporového motoru – je v případě dělostřeleckého granátu (podobně jako u rakety vzduch-vzduch) nevýznamná, protože tu rychlost mu udělí klasický výstřel – střely opouštějí hlaveň zpravidla víc jak dvou násobkem rychlosti zvuku.

  Kolik tam zbude výbušniny je otázka, která mě také napadla. Protože kombinace motoru a naváděcí elektroniky sežere dost místa. Cena taky nebude malá, nicméně mám podezření, že její hlavní díl bude stejně tvořit naváděcí zařízení (musí být vmáčknuto do skutečně malého místa a přežít vysoké přetížení, což jsou dost protichůdné požadavky). Rozhodně to nebude střela na plošné cíle. Nicméně možnost přesně zlikvidovat bodový cíl daleko za hranicí dostřelu i dalekonosných granátů je rozhodně něco, co by chtěl mít každý velitel k dispozici. Koneckonců, oproti povolání letecké palebné podpory to asi drahé nebude....
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  11:16 21.06.2018

  Protože je lehčí, netahá sebou okysličovadlo a teda nese více paliva.

  Protože je lehčí, netahá sebou okysličovadlo a teda nese více paliva.

 • fenri
  11:12 21.06.2018

  Protože nepotřebujete mít v granátů okysličovadlo pro raketový motor.

  Protože nepotřebujete mít v granátů okysličovadlo pro raketový motor.

 • Safi
  10:40 21.06.2018

  Nenasel jsem, kolik tam nakonez zbude mista pro vybusninu. Ma se tam koneckoncu nacpat motor, ktery ustoji pretizeni pri vystrelu...
  Plus proc se pouziva ramjet, jehoz vykonnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nenasel jsem, kolik tam nakonez zbude mista pro vybusninu. Ma se tam koneckoncu nacpat motor, ktery ustoji pretizeni pri vystrelu...
  Plus proc se pouziva ramjet, jehoz vykonnost je zavisla na tlaku vzduchu a ne klasicky raketovy motor ? (moc se nevyznam v motorech)
  Skrýt celý příspěvek