Dostřel 100 km: Náporový motor pro dělostřelecké granáty

Model norského dělostřeleckého granátu s náporovým motorem; větší foto / Nammo

Norská společnost Nammo na výstavě Eurosatory 2018 představila koncept dělostřeleckého granátu ráže 155 mm s náporovým motorem. Standardní houfnice ráže 155 mm dokáže s touto municí ničit cíle na vzdálenost větší než 100 km.

Firma Nammo model „náporového granátu“ představila na pařížské výstavě Eurosatory 2018. Firma očekává zahájení zkoušek této munice v roce 2019 nebo 2020, a dodávky pro armády v letech 2023 až 2024.

 

 

O norskou munici již projevila zájem americká armáda, americká námořní pěchota a také americké námořnictvo, které plánuje dělostřelecké granáty s dlouhým doletem nasadit na torpédoborcích třídy Arleigh Burke a Zumwalt. Nicméně projekt náporovného granátu je prozatím čistě soukromým projektem firmy Nammo.

 

Norská munice pro lodě Zumwalt může být levnější alternativou zrušeného programu námořní dělostřelecké munice LRAP (Long-Range Land Attack Projectile). LRAP s generátorem dnového výtoku plynů BB (Base Blade) má dostřel 160 km, ale jednotková cena granátu je neuvěřitelných 800 000 dolarů.

 

Nammo současně pro Ozbrojené síly Spojených států vyvíjí a testuje experimentální dělostřelecký granát XM1113. Jde o granát s pomocným raketovým motorem RAP (Rocket Assisted Projectile). XM1113 má dostřel 40 km a je slučitelný s GPS naváděcím kitem PGK (Precision Guidance Kit). Kruhová odchylka (CEP) s PGK v cíli je 30 metrů.

 

V kombinaci s novou tažnou houfnicí s prodlouženou hlavní M777ER (55 ráží) a při použití nové výmetné náplně (silnější než dnešní MCAS Charge 6) má být XM1113 schopna ničit cíle na vzdálenost 70 km.

 

„Může to [náporový granát - pozn. red.] zcela změnit způsob nasazení dělostřelectva,“ uvedl Thomas Danbolt, viceprezident firmy Nammo. „V podstatě vypouštíme raketu z kanónu! S výjimkou malého počtu přesně řízených granátů s rozsahem 50 až 60 km, většina dělostřeleckých systémů stále střílí na stejné vzdálenosti, jako houfnice M109 zavedena do výzbroje před více než 50 lety.“

 

Hned z kraje je však nutné uvést, že ač náporový motor je ve své podstatě velmi jednoduchý a nevyžaduje žádné pohyblivé části, náporový granát bude jistě velmi drahý. Otázkou také je, jak rychle a v jakém množství je norská firma Nammo podobnou munici schopna vyrábět.

 

Základní popis nové norské dělostřecké munice

 

Nelze tedy očekávat, že náporový motor zcela nahradí klasické tříštivo-trhavé granáty s doletem kolem 20 km, ale spíše doplní nebo dokonce částečně nahradí dražší dělostřelecké/taktické rakety. Samozřejmě s tím vědomím, že účinek bojové hlavice dělostřeleckého granátu v cíli je mnohem menší než rakety.  

 

Hlavní předností dělostřeleckých granátů s velmi dlouhým dostřelem je velmi vysoká šance penetrovat současnou i budoucí nejpokročilejší protivzdušnou obranu (PVO) nepřítele a ničit klíčové vojenské objekty ‒ velitelská stanoviště, komunikační uzly, radarová stanoviště, seřadiště techniky, sklady, atd.

 

Dlouhý dostřel (při použití munice s koncovým navedením) lze samozřejmě využít pro přímou palebnou podporu jednotek nebo pro podporu operací speciálních sil. Podle americké armády dokáže jedna dělostřelecká baterie (šest houfnic) s projektily XM1113 (dolet 40 km) pokrýt plochu 3884 km2, avšak s náporovým granátem s doletem až 100 km plochu 31 400 km2.

 

Náporový motor (ramjet) je nejjednodušším typem reaktivního motoru. V podstatě jde o vhodně tvarovanou zužující dutinu, kde rychle vstupuje a stlačuje se (s rostoucí teplotou) vzduch ‒ ve spalovací komoře je stlačený vzduch smíchán s palivem, čímž se uvolní tepelná energie; spaliny pak vysokou rychlostí unikají tryskou.

 

Ramjet je ze své podstaty velmi jednoduchý, ale návrh dutiny přivádějící a stlačující vzduch, včetně spalovací komory vyžaduje velmi složitou matematiku, odolné konstrukční materiály a samozřejmě také náročné testování. Ostatně pokusy s náporovými motory v dělostřeleckých granátech (i stíhačkách) neúspěšně testovalo již Německo za druhé světové války.

 

Podle norské firmy nabíjecí cyklus náporového granátu zůstane nezměněn. Po vypálení granátu začne pracovat po dobu 50 sekund náporový (samoregulovatelný) motor, který urychlí střelu na Mach 3.

 

Norský náporový granát je vybaven směrovými křidélky, ale způsob navedení na cíl nebyl určen ‒ minimem jistě bude satelitní (GPS) a inerciální (INS) navigace. V budoucnu snad půjde přidat také čidlo pro navádění pomocí značkovacího laseru.

 

Firma Nammo v tiskové zprávě uvedla, že rovněž plánuje vyvinout dělostřeleckou raketu se stejným typem pohonu. V případě rakety má náporový motor fungovat 100 sekund. Letecké testy rakety se připravují na rok 2021.

 

Náporový motor má díky své jednoduchosti mnohem větší uplatnění ‒ existují pokusy vložit tento typ pohonu do minometné munice ráže 120 mm.
 

V každém případě nyní západní státy investují značné prostředky do vývoje nové dělostřelecké a raketové munice s dlouhým dosahem. Cílem je především dorovnat náskok v této oblasti s Ruskem, které má početné a moderní dělostřelecké a raketové jednotky kryté mohutnou PVO. Nejúčinnějším způsobem, jak pronikat nepřátelskou PVO, je nasazení dalekonosného dělostřelectva nebo dělostřeleckých/taktických raket.  

 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM

Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • UnionPacific
  21:45 23.06.2018

  KHMSF : Takže cenu uránu určovali komisie....nuž ok....ale ja som myslel cenu uránu na svetových trhoch,ved na západe už od 50. rokov prevádzkovali jadrovú energetiku,takže trhová ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF : Takže cenu uránu určovali komisie....nuž ok....ale ja som myslel cenu uránu na svetových trhoch,ved na západe už od 50. rokov prevádzkovali jadrovú energetiku,takže trhová cena uránu určite existovala.
  ZSSR potreboval ten urán do jadrových bômb,elektrární a ponoriek...takže oni Československo nežiadali,oni nám to prikázali,keby sme to neurobili,tak by sem poslali armády už v 50. rokoch a proste si ho zobrali.Veď bola studená vojna,ponorky a bomby sa stavali ostošesť a jedine to dávalo sovietom globálnu moc.Áno,tých ľudí do baní sme posielali my,ale nebol to vari Gottwald,čo povedal vetu: "My sa chodíme do Moskvy učiť,ako Vám zakrútiť krkom !"A to nehovorím o tom,že podobné podmienky boli aj v ZSSR,tam tiež do uránových baní v Kazachstane posielali nepohodlných.....Viktor Suvorov ich rovno nazval koncentračnými tábormi,odporúčam prečítať Akvárium,práve po tejto knihe som začal Rusov nenávidieť. Dovtedy som k nim mal negatívny vztah.

  A k hodnotám Ruska : Áno,majú slobodu náboženstva(a pravoslávni popi krstia vodou aj atómové ponorky,nič sa tam bez nich nezaobíde a veľmi túžia ovplyvňovať politiku,a druhá skupina ,moslimovia,tí by najradšej celé Rusko zmenili na kalifát),sú priateľskí,áno, a každého hneď ponúknu vodkou,však sme všetci slovania....o tom nepochybujem....môj otec bol v rusku v 90. rokoch za prácou a popisoval Rusov úplne rovnako....ale bohužiaľ hodnoty,ktoré im chýbajú sú úcta k životu,rešpekt k zákonu,vzťah k životnému prostrediu,zodpovednosť za svoju zem....o patriotizme tiež pochybujem,kedže svoje deti,kto môže,dá študovať na Západ...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:23 23.06.2018

  Vašnosto, jsou s tou politikou do pr*ele, aspoň pod ryze technickými články, ju? Platí pro obě strany...

  Vašnosto, jsou s tou politikou do pr*ele, aspoň pod ryze technickými články, ju? Platí pro obě strany...

 • skelet
  20:44 23.06.2018

  mě furt zaráží odkdy nepatříme pod západní kulturu, když nás přímo ovlivňovali Němci, Italové. O Uhrách se nepřu, tam to tak mohlo být, ale Země koruny české? My jsme s východní ...Zobrazit celý příspěvek

  mě furt zaráží odkdy nepatříme pod západní kulturu, když nás přímo ovlivňovali Němci, Italové. O Uhrách se nepřu, tam to tak mohlo být, ale Země koruny české? My jsme s východní kulturou přišli do styku snad jen za Byzantské říše a pak až za napoleonských válek. (a to byli stejně skoro všichni nadšeni čínskou a japonskou kulturou)Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:38 23.06.2018

  "Příteli. Nehodnotíme příčiny, ale stav." Stav je jasný v roce 1948 zde proběhl puč řízený z Moskvy. V podstatě jsme se stali loutkovým státem. Když se to tu začalo uvolňovat, ...Zobrazit celý příspěvek

  "Příteli. Nehodnotíme příčiny, ale stav."

  Stav je jasný v roce 1948 zde proběhl puč řízený z Moskvy. V podstatě jsme se stali loutkovým státem. Když se to tu začalo uvolňovat, poslali sem armádu, svoji a dalších loutkových států. Nebyli jsme první ani poslední stát, kde se tohle dělo. Podobně jednali ještě v rámci svazových republik za Gorbačova.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:36 23.06.2018

  KHMSF: Možná to nevíš, ale před rokem 1917 tu bylo Carské Rusko. Toho bylo součástí dnešní Rusko i Ukrajina. Potom asi 30.let patřil Krym pod správu Ruské federativní republiky. V ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF: Možná to nevíš, ale před rokem 1917 tu bylo Carské Rusko. Toho bylo součástí dnešní Rusko i Ukrajina. Potom asi 30.let patřil Krym pod správu Ruské federativní republiky. V roce 1954 ho předali pod zprávu Ukrajinské svazové republiky(60let). A pak ho Ruská federace ukradla... Tedy oni nemluví oni konají.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:31 23.06.2018

  KHMSF ja len, ze ako tie dlhy len mohli vzniknut ked ZSSR nevyzieral svoje satelity a ekonomicky ich nezneuzival? Slovami klasika "toto mi nejak nevychadza" a to ani neberiem ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF

  ja len, ze ako tie dlhy len mohli vzniknut ked ZSSR nevyzieral svoje satelity a ekonomicky ich nezneuzival? Slovami klasika "toto mi nejak nevychadza"

  a to ani neberiem v uvahu tie kvanta tovaru a surovin poslanych do ZSSR za nanuteny nevyhodny kurz KCS voci Rublu ktory bol silne odtrhnuty od realitySkrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  19:22 23.06.2018

  Slavoslav Rusko převzalo dluhy SSSR a vůči Česku už to bylo splaceno, 2013. Ale zeptejte se ve firmě Falkon capital, proč nejsou všechny peníze v rozpočtu. Nebo se zeptejte pana ...Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav

  Rusko převzalo dluhy SSSR a vůči Česku už to bylo splaceno, 2013. Ale zeptejte se ve firmě Falkon capital, proč nejsou všechny peníze v rozpočtu. Nebo se zeptejte pana Zemana, tehdy premiéra, proč republika prodala soukromé firmě za zlomek hodnoty dluhu.

  Tesil

  Na základě čeho posuzujete dostupnost lékařské péče v různých zemích? Prosím odkaz na nějakou statistiku. Ale myslím, že to je jen Vaše dojmologie. A jen na okraj, v USA většinou nejsou lidé pojištění kvůli chudobě.

  Jirosi

  Díky za info ohledně (ne)role tvaru aktivní části. Ale k tomu ježdění po světě. Ukažte mi nějaký originální zdroj, kde by ruští politici (a fakt nemyslím exota Žirinovského) jezdili po světě a vykládali něco o tomto období. Nemyslím zdroje typu komentáře Mitrofanova, ale třeba originál video. Víte, zdejší propaganda valí nesmysly o obnově Svazu...ale nic takového tam nikdo vážně neříká. Dost údajných výroků ruských politiků je z dílny našich propagandistů.

  UnionPacific

  Příteli. Nehodnotíme příčiny, ale stav. Stav je jasný, takže jedno nazývat okupací a druhé nějakým důsledkem...dosti trapné. Čekal jsem větší úroveň.
  Ale děkuji, že už rozlišujete Rusko a SSSR. Takže znovu. V roce 1968 sem několik zemí podniklo invazi, došlo k dočasné okupaci (vojska v ulicích) a pak tu dlouho byla cizí armáda. Vtrhli sem, protože se báli, že se Československo přidá na druhou stranu. To by výrazně změnilo rovnováhu.

  A ty hodnoty. Pane, žijete v úděsných bludech a vytváříte si lživý obraz. Jak můžete tvrdit takovou debilitu, že tam žádné hodoty neuznávají nebo nemají? Kdo Vám to napovídal? Uznávají svobodu včetně náboženské, rodinu, mají vztah ke své zemi, váží si hostů i přátel.Teď mluvím o lidech, ne vždy je taková politika. Ale tvrdit o Němcích, že nemají žádné hodnoty jen proto, že napáchali v Evropě nejvíc zla? No jo, ale když v Rusku nepovolují průvody gayů a úchylů, takže nesdílejí "hodnoty" západu. Víte, třeba svoboda slova dostává na západě tak na frak, že i ruská cenzura je jen čajíček...ale když do vás celý den valí ČT (SRT) propagandu, tak žijete v alternativní realitě. Už se proberte, osobo.

  Aha, tak najednou se ten uran prodával...víte, že tenkrát žádné tržní ceny ani nebyly? Jsou záznamy o jednání českých a sovětských komisí o určení cen. A ty vězně tam nahnali českoslovenští komunisté. Naši předkové, jen abyste věděl. Ale už slyším Vaše cinkání, že na příkaz z Moskvy. Jestli takový příkaz byl, najděte ho a vystavte na netu. Jinak psssst.Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  18:46 23.06.2018

  KHMSF

  Kedyže to Rusko vyrovnalo svoje dlhy voči CR? Myslím tie zdedene po ZSSR kde sa hlási ako nástupnícky štát

  KHMSF

  Kedyže to Rusko vyrovnalo svoje dlhy voči CR? Myslím tie zdedene po ZSSR kde sa hlási ako nástupnícky štát

 • Tesil
  17:37 23.06.2018

  ........ o lékařské péči snad ani nemluvím a tak bych mohl pokračovat .

  V USA jde především o její dostupnost.Ti co nejsou z nějakého důvodu pojištěni mají smůlu.

  ........ o lékařské péči snad ani nemluvím a tak bych mohl pokračovat .

  V USA jde především o její dostupnost.Ti co nejsou z nějakého důvodu pojištěni mají smůlu.

 • Jirosi
  17:33 23.06.2018

  KHMSF: Možné je ten malí rozdíl v tom, že Němečtí politici nejezdí po světě a nevykládají o tom jak byl "Reich" jejich nejlepší část dějin. Už se jen těší jak ho zase obnoví. A ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF: Možné je ten malí rozdíl v tom, že Němečtí politici nejezdí po světě a nevykládají o tom jak byl "Reich" jejich nejlepší část dějin. Už se jen těší jak ho zase obnoví. A konečně se zase dostanou na místo, které jim ostatní upírají.

  "Zajímalo by mě, jestli to náhodou není munice menší ráže v kontejneru 155 mm. Ten vzduch musí proudit po obvodu toho válce. Nevadí to? "

  Na té munici je celkem jasně vidět, že je delší než standartní náboj. Nevadí, protože se jedná o výsledný objem výbušné složky. A je jedno jaký má tvar.

  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  16:32 23.06.2018

  KHMSF : Vaše argumenty sa mi zdajú v mnohom ako hranie sa so slovíčkami. USA sú v Nemecku,to áno,ale Nemecko proti nim viedlo vojnu,prehrali,tak sa proste s americkou armádou na ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF : Vaše argumenty sa mi zdajú v mnohom ako hranie sa so slovíčkami. USA sú v Nemecku,to áno,ale Nemecko proti nim viedlo vojnu,prehrali,tak sa proste s americkou armádou na svojom území musia zmieriť. Československo nijakú vojnu ZSSR nevyhlásilo ! A pobyt armády,ako to nazývate sa organizuje trochu inak....do Pobaltia tiež nevtrhli armády NATo nasilu,ale až po žiadosti dotknutých štátov. Ak by tam vleteli USA nasilu,áno,to už by sa dalo nazvať okupáciou.

  A k vašim hodnotám Západu : Uznávam,že Západ už nie je presne tým čím býval,ale v takom Rusku nikdy nijaké hodnoty ani neboli. Alebo áno ? Vedel by ste uviesť hodnoty východu ?

  K tomu uránu : Áno,predával sa,ale za zlomok ceny na trhu,s tým,že kvôli nemu umierali banicíci na rakoviny a ťažba vytvorila gigantické ekologické škody,ktoré dodnes ČR zaťažujú.Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  15:31 23.06.2018

  Zajímalo by mě, jestli to náhodou není munice menší ráže v kontejneru 155 mm. Ten vzduch musí proudit po obvodu toho válce. Nevadí to? Jaká je možná přesnost, když není aktivní ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímalo by mě, jestli to náhodou není munice menší ráže v kontejneru 155 mm. Ten vzduch musí proudit po obvodu toho válce. Nevadí to?

  Jaká je možná přesnost, když není aktivní GPS? Já jen, že v případě konfliktu se musí počítat s aktivním rušením signálu. Myslím konflikt se soupeřem podobné "váhové kategorie". Nemyslím trestné operace proti Iráku nebo Libyi.Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  15:07 23.06.2018

  To UnionPacific: Samozřejmě, že to okupace nebyla. Ta jen krátce v 68. Pak pobyt armády. Přečtěte si definici okupace.Podle Vás je snad Německo okupováno Spojenými státy? ...Zobrazit celý příspěvek

  To UnionPacific:

  Samozřejmě, že to okupace nebyla. Ta jen krátce v 68. Pak pobyt armády. Přečtěte si definici okupace.Podle Vás je snad Německo okupováno Spojenými státy? Nepleťte si pobyt armády a okupaci.

  SSSR nebyl ruský vynález. Možná to nevíte, ale bolševická revoluce byla podporována západem, aby vyřadila Rusko z války. Rusko se stalo jen jednou z obětí SSSR. A kdybyste věděl něco z historie, tak SSSR zakládaly společně některé bolševické republiky, třeba i ukrajinská. Nesmíme ale zapomínat na ruskou imperiální politiku. V každém případě dávat rovnítko mezi SSSR a Rusko je špatně.

  Uran byl do SSSR normálně prodáván a žádná ekonomická kolonizace nebyla. Jen ta ekonomika prostě nešlapala. Jestli máš nějaké argumenty, že byla, tak prosím dejte odkazy, ale já prostě nemohu dokazovat, že něco nebylo.

  To TF_HU:

  Politika bohužel určuje ta vojenská témata. Teď se přepisuje historie, protože je potřeba mít nepřítele. Rusko si dělá svojí politiku, proto je nepřítelem pro západní elity. Je to celé uměle vykonstruované a podporované (lživou) propagandou.

  Ano, byli odvlečení občané ČSR, emigranti z SSSR, stovky lidí. To bylo špatně. Ale proč nevadí stovky tisíc občanu ČSR odvlečených a zavražděných Němci? Protože Němci nás teď ekonomicky kolonizují? Protože věříte zhovadilým pohádkám o pokání?

  Co je to ta západní kultura? Co jsou to západní hodnoty? To už je dávno pryč, ten skvělý západní svět. Pohřbila ho propaganda, multikulturalismus, absence vize a ideí, rozežranost na dluh a na náš účet. Vy se jen potřebujete vymezit proti minulé době a nadávat bezbolestně, proto na východ. Ale že teď nám víc škodí západ prostě nechcete vidět. Mám dojem, že jste byl sám soudruhem...

  To Shelmik:

  Už jste někdy letěl Antonovem? Už jste byl někdy na východě v nemocnici? Já myslím, že jen plácáte a vytahujete se. A klidně se přecpávejte hamburgery, budete krásně štíhlý a vzdělaný jako typický Američan :-) Ale spíš Vás vidím na paštikáře v ojeté Fabce.Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  10:20 23.06.2018

  Výživná debata. Někteří zapomínají na vlastní historii a jsou překvapeni, druzí už raději přímo lžou aby obhájili svou neschopnost. Ten váš bratr rus, odtáhl naše občany do ...Zobrazit celý příspěvek

  Výživná debata.

  Někteří zapomínají na vlastní historii a jsou překvapeni, druzí už raději přímo lžou aby obhájili svou neschopnost. Ten váš bratr rus, odtáhl naše občany do lágrů hned po válce, politické vraždy hrdinů se naši komunisté naučili taky v Rusku. Vojensky do interních záležitostí našeho státu intervenoval taky jenom ruský bratr. Prezident Masaryk bojoval a vytvářel republiku jako součást západního kulturního světa, ne jako poskoka východu.

  KHMSF asi nechodil do školy a cernakus přímo lže :-) Nenávist o které cernakus píše, se primárně objevuje u lidí jako je on sám. Hlavně, pokud se setkáte s debilem, je to debil a je úplně jedno jaké je národnosti, posuzovat dle toho celý národ, stát je zase a opět jen způsob, který používají lidé s rudým, nenávistným mozkem.

  Nechápu, že někteří mají stále nevyhnutelnou potřebu vo vojenských, technických témat zatahovat politiku.Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  10:01 23.06.2018

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve ...Zobrazit celý příspěvek

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve vazu a rozhodne se citim bezpecneji kdyz letim na dovolenou boeningem nez antonovem , a o lekarske peci snad ani nemluvim a tak bych mohl pokracovat . Bůh žehnej západu :)Skrýt celý příspěvek

 • Shelmik
  10:01 23.06.2018

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve ...Zobrazit celý příspěvek

  At si tu kazdy mluvi ocem chce ale zame Cr radej na zapad nez na vychod .Mozna jsem povrchni ale ja radej hamburgry a pizzu nez briosky a pirohy taky radej jezdim v audi nez ve vazu a rozhodne se citim bezpecneji kdyz letim na dovolenou boeningem nez antonovem , a o lekarske peci snad ani nemluvim a tak bych mohl pokracovat . Bůh žehnej západu :)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:13 22.06.2018

  UnionPacific, klid, některý lidi holt žijou v paralelním vesmíru a k nám od nich pronikají jen virtuální zprávy...

  UnionPacific, klid, některý lidi holt žijou v paralelním vesmíru a k nám od nich pronikají jen virtuální zprávy...

 • UnionPacific
  21:05 22.06.2018

  KHMSF: No ty si robíš srandu ! Že vraj nešlo o okupáciu...to je vrchol drzosti toto napísať! Inak,v ZSSR boli ostatné národy proti svojej vôli,Rusi ich pričlenili nasilu,tak je ...Zobrazit celý příspěvek

  KHMSF: No ty si robíš srandu ! Že vraj nešlo o okupáciu...to je vrchol drzosti toto napísať! Inak,v ZSSR boli ostatné národy proti svojej vôli,Rusi ich pričlenili nasilu,tak je prirodzené,že nemám nič proti Estóncom,Moldavcom,Arménom...
  A k ekonomickej kolonizácii : Ako môže Čech napísať,že Rusi nás nevyužívali,keď Vám 40 rokov kradli urán do svojich elektrární a využívali na to ako otrokov našich občanov ? Na to sa už zabudlo ?Skrýt celý příspěvek

 • KHMSF
  20:51 22.06.2018

  K technice není moc informací, tak koment ke geopolitice. Česko není součást Západu a nikdy nebylo. Jsme střední Evropa, tečka. Pro Západ jsme ménecení a jsme jim dobří jen k ...Zobrazit celý příspěvek

  K technice není moc informací, tak koment ke geopolitice.

  Česko není součást Západu a nikdy nebylo. Jsme střední Evropa, tečka. Pro Západ jsme ménecení a jsme jim dobří jen k tomu, abychom jim posílali dividendy a kupovali jejich zboží a vyráběli pro ně polotovary.

  V roce 1968 sem vtrhla vojska Varšavské smlouvy pod vedením SSSR. Tak proč se u některých osob vyskytuje nenávist k současnému Rusku? Byla tu sovětská armáda a to je vše. Nešlo o žádnou okupaci. Ani nás nezneužívali ekonomicky, jak se nám nějací pisálkové snaží namluvit. Tak kde se to bere? Otázka je na osobu s nickem UnionPacific, to je ukázkový produkt vymývání mozků.

  Já jen, že dneska se opět celkem bezdůvodně straší Ruskem a nejjednodušší je vyrobit iluzi, že oni nám někdy škodili a mohou za naše problémy.Skrýt celý příspěvek

 • petris
  20:33 22.06.2018

  UnionPacific Zase netreba všetko vidieť čiernobielo. V osobných autách teda žiadna špica niesú, ale v nákladných autách a stavebnej mechanizácii je napríklad Kamaz alebo DCT Ural ...Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific
  Zase netreba všetko vidieť čiernobielo. V osobných autách teda žiadna špica niesú, ale v nákladných autách a stavebnej mechanizácii je napríklad Kamaz alebo DCT Ural medzi top firmami na svete. Dal by sa spomenúť aj Švabe v optike a mikroskopoch, okrem toho aj v medicínskej elektronike sú hodne dobrí. V chladiarenskej technike je POZIS v Ázii jedna z veľkých firiem. Tiež nie je pravda že v metalurgii nepatria k špičke. Metalurgia je rozsiahly obor a napríklad v špeciálnych titánových zliatinách by si ťažko našiel na svete niekoho kto by bol schopný vyrábať to čo VSMPO Avisma a iné firmy z "titánovej doliny".
  btw. Čudoval by si sa, ale aj pestovanie pšenice a kukurice je dnes celkom veda.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4