Dostřel 100 km: Náporový motor pro dělostřelecké granáty

Model norského dělostřeleckého granátu s náporovým motorem; větší foto / Nammo

Norská společnost Nammo na výstavě Eurosatory 2018 představila koncept dělostřeleckého granátu ráže 155 mm s náporovým motorem. Standardní houfnice ráže 155 mm dokáže s touto municí ničit cíle na vzdálenost větší než 100 km.

Firma Nammo model „náporového granátu“ představila na pařížské výstavě Eurosatory 2018. Firma očekává zahájení zkoušek této munice v roce 2019 nebo 2020, a dodávky pro armády v letech 2023 až 2024.

 

 

O norskou munici již projevila zájem americká armáda, americká námořní pěchota a také americké námořnictvo, které plánuje dělostřelecké granáty s dlouhým doletem nasadit na torpédoborcích třídy Arleigh Burke a Zumwalt. Nicméně projekt náporovného granátu je prozatím čistě soukromým projektem firmy Nammo.

 

Norská munice pro lodě Zumwalt může být levnější alternativou zrušeného programu námořní dělostřelecké munice LRAP (Long-Range Land Attack Projectile). LRAP s generátorem dnového výtoku plynů BB (Base Blade) má dostřel 160 km, ale jednotková cena granátu je neuvěřitelných 800 000 dolarů.

 

Nammo současně pro Ozbrojené síly Spojených států vyvíjí a testuje experimentální dělostřelecký granát XM1113. Jde o granát s pomocným raketovým motorem RAP (Rocket Assisted Projectile). XM1113 má dostřel 40 km a je slučitelný s GPS naváděcím kitem PGK (Precision Guidance Kit). Kruhová odchylka (CEP) s PGK v cíli je 30 metrů.

 

V kombinaci s novou tažnou houfnicí s prodlouženou hlavní M777ER (55 ráží) a při použití nové výmetné náplně (silnější než dnešní MCAS Charge 6) má být XM1113 schopna ničit cíle na vzdálenost 70 km.

 

„Může to [náporový granát - pozn. red.] zcela změnit způsob nasazení dělostřelectva,“ uvedl Thomas Danbolt, viceprezident firmy Nammo. „V podstatě vypouštíme raketu z kanónu! S výjimkou malého počtu přesně řízených granátů s rozsahem 50 až 60 km, většina dělostřeleckých systémů stále střílí na stejné vzdálenosti, jako houfnice M109 zavedena do výzbroje před více než 50 lety.“

 

Hned z kraje je však nutné uvést, že ač náporový motor je ve své podstatě velmi jednoduchý a nevyžaduje žádné pohyblivé části, náporový granát bude jistě velmi drahý. Otázkou také je, jak rychle a v jakém množství je norská firma Nammo podobnou munici schopna vyrábět.

 

Základní popis nové norské dělostřecké munice

 

Nelze tedy očekávat, že náporový motor zcela nahradí klasické tříštivo-trhavé granáty s doletem kolem 20 km, ale spíše doplní nebo dokonce částečně nahradí dražší dělostřelecké/taktické rakety. Samozřejmě s tím vědomím, že účinek bojové hlavice dělostřeleckého granátu v cíli je mnohem menší než rakety.  

 

Hlavní předností dělostřeleckých granátů s velmi dlouhým dostřelem je velmi vysoká šance penetrovat současnou i budoucí nejpokročilejší protivzdušnou obranu (PVO) nepřítele a ničit klíčové vojenské objekty ‒ velitelská stanoviště, komunikační uzly, radarová stanoviště, seřadiště techniky, sklady, atd.

 

Dlouhý dostřel (při použití munice s koncovým navedením) lze samozřejmě využít pro přímou palebnou podporu jednotek nebo pro podporu operací speciálních sil. Podle americké armády dokáže jedna dělostřelecká baterie (šest houfnic) s projektily XM1113 (dolet 40 km) pokrýt plochu 3884 km2, avšak s náporovým granátem s doletem až 100 km plochu 31 400 km2.

 

Náporový motor (ramjet) je nejjednodušším typem reaktivního motoru. V podstatě jde o vhodně tvarovanou zužující dutinu, kde rychle vstupuje a stlačuje se (s rostoucí teplotou) vzduch ‒ ve spalovací komoře je stlačený vzduch smíchán s palivem, čímž se uvolní tepelná energie; spaliny pak vysokou rychlostí unikají tryskou.

 

Ramjet je ze své podstaty velmi jednoduchý, ale návrh dutiny přivádějící a stlačující vzduch, včetně spalovací komory vyžaduje velmi složitou matematiku, odolné konstrukční materiály a samozřejmě také náročné testování. Ostatně pokusy s náporovými motory v dělostřeleckých granátech (i stíhačkách) neúspěšně testovalo již Německo za druhé světové války.

 

Podle norské firmy nabíjecí cyklus náporového granátu zůstane nezměněn. Po vypálení granátu začne pracovat po dobu 50 sekund náporový (samoregulovatelný) motor, který urychlí střelu na Mach 3.

 

Norský náporový granát je vybaven směrovými křidélky, ale způsob navedení na cíl nebyl určen ‒ minimem jistě bude satelitní (GPS) a inerciální (INS) navigace. V budoucnu snad půjde přidat také čidlo pro navádění pomocí značkovacího laseru.

 

Firma Nammo v tiskové zprávě uvedla, že rovněž plánuje vyvinout dělostřeleckou raketu se stejným typem pohonu. V případě rakety má náporový motor fungovat 100 sekund. Letecké testy rakety se připravují na rok 2021.

 

Náporový motor má díky své jednoduchosti mnohem větší uplatnění ‒ existují pokusy vložit tento typ pohonu do minometné munice ráže 120 mm.
 

V každém případě nyní západní státy investují značné prostředky do vývoje nové dělostřelecké a raketové munice s dlouhým dosahem. Cílem je především dorovnat náskok v této oblasti s Ruskem, které má početné a moderní dělostřelecké a raketové jednotky kryté mohutnou PVO. Nejúčinnějším způsobem, jak pronikat nepřátelskou PVO, je nasazení dalekonosného dělostřelectva nebo dělostřeleckých/taktických raket.  

 

Zdroj: The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji

Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...

Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM

Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Obrněný český Patriot na podvozku Tatra

Česká společnost Excalibur Army, patřící do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG), v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Slavoslav
  20:13 22.06.2018

  inak ked sme pri takomto dostrele a nutnosti navadzania pocas letu strely. Mozno by stalo za uvahu aky vysledok by priniesol hladkohlavnovy kanon podobnej konstrukcie ako ...Zobrazit celý příspěvek

  inak ked sme pri takomto dostrele a nutnosti navadzania pocas letu strely.

  Mozno by stalo za uvahu aky vysledok by priniesol hladkohlavnovy kanon podobnej konstrukcie ako tankovy. Tie ustove rychlosti by boli zaujimave a riadiace plochy by zabezpecili stabilizaciuSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:11 22.06.2018

  cernakus a nepleties si pricinu s nasledkom? Tiez by som mal totiz chut zaziva vypitvat cloveka ktory by do mojej krajiny prisiel s tazko skryvanou nenavistou k nej a ku mne. ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus

  a nepleties si pricinu s nasledkom? Tiez by som mal totiz chut zaziva vypitvat cloveka ktory by do mojej krajiny prisiel s tazko skryvanou nenavistou k nej a ku mne.

  Koniec koncov u nas mame v robote tiez takeho jedneho ktory nam vysvetluje ako nas nemci a zapad nemaju radi a specialne jeho pretoze je "sikovny". Pravdou, ale je, ze ho nema rad nikto ani u nas lebo je to chuj.

  Inak, je nesmiernou ironiou, ze aj taky silny obhajcovia slavianstva z tohoto fora indoktrinovany zdravou davkou nenavisti radsej odchadzaju za judasov gros pracovat na zapad miesto toho aby sa uspokojili s menej a isli budovat svetlejsie zajtrajsky na vychod a budovat slovansku vzajomnost.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  16:13 22.06.2018

  Cernakus : Vysvetli mi prosím,v ktorých high-tech odboroch sú na špici ? Lebo ja poznám len jeden : jadrovú energetiku,a tam sú vpredu len kvôli tomu,že na Západe sa musia riadiť ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus : Vysvetli mi prosím,v ktorých high-tech odboroch sú na špici ? Lebo ja poznám len jeden : jadrovú energetiku,a tam sú vpredu len kvôli tomu,že na Západe sa musia riadiť pocitmi verejnosti,proste keď sa raz ľudia atómky boja,tak sa musí zrušiť,odstaviť alebo vôbec nestavať. To je celé.
  Určite ale nie sú vpredu v automobilovom,leteckom,metalurgickom,vesmírnom priemysle,podobne ani v robotike,mikroelektronike,senzorike,v stavbe lodí,v technológii ťažby nerastov,obnoviteľných zdrojov energie,ani v chemii...tak v čom teda ? V pestovaní pšenice a kukurice ? Áno, to im ide,ale sotva je to high-tech....samozrejme,môžem sa mýliť,tak ma oprav,prosím.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:41 22.06.2018

  No tvrdit, že ČR nepatří kulturně na západ.. říci to o státu, který byl od roku 1004 součástí Svaté říše římské, jehož hlavním město bylo nějakých 150let hlavním městem této říše. ...Zobrazit celý příspěvek

  No tvrdit, že ČR nepatří kulturně na západ.. říci to o státu, který byl od roku 1004 součástí Svaté říše římské, jehož hlavním město bylo nějakých 150let hlavním městem této říše. Nuž co dodat :)Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:39 22.06.2018

  PavolR – a Češi se furt dohadují, jestli Asie začíná na východ od České Třebové, Kolína nebo Černého mostu :-D Moravákům a Slovákům to ale může být jedno ;-)

  PavolR – a Češi se furt dohadují, jestli Asie začíná na východ od České Třebové, Kolína nebo Černého mostu :-D Moravákům a Slovákům to ale může být jedno ;-)

 • PavolR
  10:34 22.06.2018

  To je predsa úplne rovnakí prístup, aký my aplikujeme na "Východniarov", čo hufne chodia pracovať do Bratislavy a tak. Znamená to potom, že Humenné, Poprad alebo Košice nie sú ...Zobrazit celý příspěvek

  To je predsa úplne rovnakí prístup, aký my aplikujeme na "Východniarov", čo hufne chodia pracovať do Bratislavy a tak. Znamená to potom, že Humenné, Poprad alebo Košice nie sú súčasťou Slovenska, iba Slovenskom okupované? Ale podobne majú sklon pristupovať západní Nemci k východným Nemcom. Taliani zo severu zasa hovoria, že Garibaldi nezjednotil Taliansko, ale rozdelil Afriku. :-D

  Je to úplne normálny jav aj v rámci prakticky akéhokoľvek štátu, ktorý nič nehovorí o tom, či súčasťou Západu sme, alebo nie sme. Ak teda posudzujete podľa tohoto, tak ste s prepáčením úplne padnutý na hlavu a trpiaci vážnymi komplexmi menejcennosti.

  Kultúrna hranica Západu je tradične na pomedzí katolicizmu a pravoslávia a politická hranica zatiaľ +- tiež, no bude sa ešte zrejme posúvať na východ.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:19 22.06.2018

  Nenávidět Západ, jehož jsme asi tak 1000 let součástí. S výjimkou 40 let, kdy u nás šéfoval ten "starší bratr", který dovedl náš stát na pokraj bankrotu a z jedné z nejúspěšnějších ...Zobrazit celý příspěvek

  Nenávidět Západ, jehož jsme asi tak 1000 let součástí. S výjimkou 40 let, kdy u nás šéfoval ten "starší bratr", který dovedl náš stát na pokraj bankrotu a z jedné z nejúspěšnějších ekonomik v Evropě udělal zastaralý kolchoz. Cernakus, na rovinu, jestli to neděláte pro peníze, jděte se léčit...Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  09:36 22.06.2018

  Lidé v Jižní Koreji a Japonsku USA taky zdravě nenávidí. To, že jsou jejich vazaly, neznamená, že je mají rádi. Nenávidět Američana je poměrně snadné, pokud je takovým ...Zobrazit celý příspěvek

  Lidé v Jižní Koreji a Japonsku USA taky zdravě nenávidí. To, že jsou jejich vazaly, neznamená, že je mají rádi. Nenávidět Američana je poměrně snadné, pokud je takovým reprezentantem voják nebo vyčuraný nadřízený. Což je případ obou států.

  Historie je plná případů, kdy slabší silnějšího porazil, pokud měl slabší silnější odhodlání. On ten silnější tě chce totiž taky zničit nebo ovládnout (typický přístup Západu k ostatním je například Římská říše vs. Kartágo, Kartágo se podrobilo a bylo jim to hovno platné).
  Mimochodem USA jsou také postaveni na nenávisti a podívej, kam to dotáhli. (Jsou to prakticky pokrytečtí bigotní, rasističtí xenofóbové).

  Území ČR není vlastní součástí Západního bloku nebo kulturního rámce a nikdy nebyla (Keltové a Germáni tudy jen prošli). Jsme Západem s různě dlouhými přestávkami tisíc let okupováni, ale oni nás za sobě rovné nepovažují a nebudou považovat. Myslet si cokoliv jiného je zrada národa. Ovšem ty do této kategorie patříš, takže to je v pořádku.

  Já to chápu, většinu nárdozrádců totiž nemá reálnou zkušenost se Zápaďákem, takže mají propagandou indoktrinované iluze. Já osobně v životě spolupracoval se !STOVKAMI! Němců, Francouzů, Japek, Španělů, Britů a Američanů na technické a manažerské pozici. Mohu tedy už poměrně kvalifikovaně učinit závěr, že pro drtivou většinu z nich jsem byl podřadná nula, kterou zrovna nutně potřebují. Respektive moje kvalifikace a vědomosti bylo to co potřebovali. Šlo z nich cítit (chování, mluvy, jednání), že kdyby mě dokázali rozpárat a extrahovat jen to co potřebují, dali by bez váhání zbytek sežrat svým psům.

  Z počátku mně to frustrovalo, dnes už mi to přijde jako přirozený řád světa. To však neznamená, že je začnu mít rád. Obezřetnost při jednání s nimi je vždy na místě (zejména Američané jsou falešní jak karbaníkova karta).Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:46 22.06.2018

  cernakus: Môžete nenávidieť do zblbnutia, ekonomickú prevahu nijako ani len nevyvážite, nieto ešte porazíte. :-D Práve naopak, budete stále viac strácať konkurencieschopnosť, lebo ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Môžete nenávidieť do zblbnutia, ekonomickú prevahu nijako ani len nevyvážite, nieto ešte porazíte. :-D Práve naopak, budete stále viac strácať konkurencieschopnosť, lebo skorumpované elity to budú nevyhnutne zneužívať k zotrvaniu pri moci a nechajú sa ukolísať, že stačí investovať do udržiavania nenávisti a sú v suchu.
  Naopak príklady Kórei, Japonska alebo Singapuru ukazujú, že aj úplne vojnou zruinovaná alebo beznádejne zaostalá krajina sa môže dostať na úroveň Západu, stačí usilovnosť, dobrý plán a neutápať svoje sprvoti značne obmedzené zdroje do udržiavania konfliktu a nenávisti (lebo slabší aj tak nikdy nebude mať toľko zdrojov, aby v konfrontácii prečúral silnejšieho).

  Suma sumárum - kto o sebe tvrdí, že musí niekoho nenávidieť, aby ho prekonal, iba vystavuje vizitku vlastnej neschopnosti a úbohosti, zhadzujúc sa na úroveň Usamu bin Ládina.

  ... a len tak mimochodom ... aj my sme fakticky Západ (či sa to niekomu páči alebo nie) ... čiže tu propagujete nenávisť k vlastnej krajine.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  08:07 22.06.2018

  UnionPacific: Není to možná normální či morální, ale je to jediná možnost, jak porazit jejich ekonomickou převahu, aniž by jsi musel sám zavádět totalitu a uzavírat hranice. ...Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific:

  Není to možná normální či morální, ale je to jediná možnost, jak porazit jejich ekonomickou převahu, aniž by jsi musel sám zavádět totalitu a uzavírat hranice. Stejný systém razí například i Čína.

  Jinak nenávist k Západu by měl mít každý neZápaďan, protože oni ve skutečnosti Výchoďákama (všichni slované) a jinýma rasami těžce opovrhují a pouze je zneužívají. To by jsi věděl, kdyby jsi se setkal s Němci, Francouzi, Brity, Američany, Španěly, Italy, Australany či i Kanaďany v pracovním procesu a nebo při konfliktu s rodilcem v dané zemi.
  Rusové (vč. Ukrajinců a Bělorusů) a Poláci oproti tomu mají přístup starších bratrů. Je to otravné, někdy i ponižující, ale v nouzi to oceníš.

  My jsme vždy byli a budeme pro Západ otroci (dohledejte si etymologický původ slova SLAVE). Nikdy nás k sobě nepřijmou, protože jako se Pán nebude bratřit s Kmánem, Žid s Gojem, tak se nebude Zápaďák bratřit se Slovanem. Obezřetnost a trocha zdravé nenávisti k nim je tedy správná. TEČKA.

  Tvoje tvrzení o ruských matematicích a fyzicích nehodlám vyvracet ani potvrzovat. Prvně proto, že jsi prokázal na ostatních tvých tvrzení, že lze apriori předpokládat, že jsou vadná a za druhé proto, že nemám přehled o miliónech matematiků a fyziků ruského původu. Stejně tak nemáš ten přehled ty. Bavili bychom se o několika málo jedincích (kteří jistě do elity ruského národa patřili či patří, ale netvoří ji), což nemá nic společného se statistickou interpolací, kterou z těchto několika životních příběhů vyvozuješ.

  Aby jsi dokázal pochopit, o čem to vůbec melu, napíši ti analogický případ:
  "Cikáni a jejich asimilace do většinové společnosti - Sluníčko ti dá deset životních případů úspěšné romské asimilace do společnosti (i já osobně znám takový případ a ten cikán, který je přitom kovaný, je můj právě z toho důvodu můj kamarád), ale statistika je neúprosná - 70% nezaměstnanost, 40% kriminalita, výrazně nižší IQ a vzdělání, nežli zbytek společnosti" Pokud by jsi se však rozhodl statisticky interpolovat těch deset životních případů od Sluníčkáře, tak ti vyjde úplně jiný statistický model"

  Proto se nebudu unavovat s vyvracením tvých tvrzení.

  Nicméně i když odliv odborníků, jakož i útlum vědy v Rusku v 90tých letech jde znát (například v kosmonautice je to bolí hodně moc), tak fakt, že si stále drží náskok nebo paritu v mnoha klíčových high-tech oborech před Západem značí, že asi všichni vědci a inženýři z toho Ruska přece jenom nezdrhli ;-)Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  00:27 22.06.2018

  Cernakus : Bol by som zvedavý čím by si mi vyvrátil moje tvrdenia o ruských matematikoch a fyzikoch v zahraničí....lebo trochu surfovania po wiki a jasne vidíš,kde sú súčasné ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus : Bol by som zvedavý čím by si mi vyvrátil moje tvrdenia o ruských matematikoch a fyzikoch v zahraničí....lebo trochu surfovania po wiki a jasne vidíš,kde sú súčasné vedecké elity ruska zamestnáné...ja tam vidím Inštitút Maxa Plancka,IHES, Princeton,Weizmannov inštitút a od. Iste,boli časy keď Mechmat (Katedra matematiky a mechaniky Lomonosovovej univerzity) alebo Steklovov inštitút boli domovom ruskej elity....lenže to boli časy,keď sa nedalo len tak vycestovať, a už vôbec nie emigrovať. Po rozpade ZSSR sa veci zmenili a emigrovali aj dôchodcovia.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  00:20 22.06.2018

  Cernakus : No tak ty si skutočne geniálna hlava : Vychovává k nacionalismu a zdravé nenávisti k západu. Správně indoktrinovaneho molodce pak hrst dolarů neláká. To je podľa ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus : No tak ty si skutočne geniálna hlava : Vychovává k nacionalismu a zdravé nenávisti k západu. Správně indoktrinovaneho molodce pak hrst dolarů neláká.
  To je podľa teba normálne vychovávať k nacionalizmu a k nenávisti k Západu ? Hitler tiež mal svojú mládež a vychovával ich k zdravému nacionalizmu a nenávisti...a vieme,kam potom za jeho vlády nemecká spoločnosť dopracovala.Skrýt celý příspěvek

 • petris
  00:14 22.06.2018

  UnionPacific Keď niekoho tak nenávidíš, tak ťa to oberá o schopnosť objektívne vyhodnocovať realitu a čím silnejšia je tá nenávisť, tým silnejší je ten bias. To že nás v 68. ...Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific
  Keď niekoho tak nenávidíš, tak ťa to oberá o schopnosť objektívne vyhodnocovať realitu a čím silnejšia je tá nenávisť, tým silnejší je ten bias. To že nás v 68. napadli a okupovali je fakt, ale nenávidieť kvôli tomu celú krajinu aj po polstoročí je nezmyselné konanie. Ak by takto rozmýšlali aj Rusi vo vzťahu k nám, tiež by nás mali nenávidieť, veď Slovenská armáda zabila na Kubáni možno 10x viac Rusov/Sovietov a zranila ich možno 100x viac ako intervenčné vojská Čechoslovákov počas operácie Dunaj a to vôbec nespomínam prvú svetovú pri obetiach ktorej by nás podľa tvojej logiky už asi mali zlikvidovať, nasoliť a zaorať.
  Superpočítačom síce príliš nerozumiem, ale že by si nedokázali vyrobiť superpočítač sa mi nejako nezdá, funguje tam hneď niekoľko univerzitných klastrov so superpočítačmi. Niektoré majú dokonca zosieťované do jedného celku. Výkonovo sa zrejme na USA alebo Čínu nechytajú, napr. v ССКЦ РАН (Sibírsky výpočtový centr) má výpočtový výkon 197 TFLOPS, superpočítačový komplex ruskej akadémie vied má výkon 1,04 PFLOPS, Innopolis klaster 960 TFLOPS atď., ale tvrdiť že si nevedia postaviť superpočítač je asi trochu prehnané.
  Tvrdiť že nemajú matematikov, ajťákov a všeobecne vedcov je zase trošku dosť pritiahnuté za vlasy, ale to sme už dosť mimo témy článku.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:39 21.06.2018

  Unionpacific: To jsou žvásty. To, že USA vykrádají mozky (a nejen Ruska) je fakt, se kterým se při otevřené společnosti bojuje těžko. Sice nemají příjem jen 100 dolarů ...Zobrazit celý příspěvek

  Unionpacific:

  To jsou žvásty.

  To, že USA vykrádají mozky (a nejen Ruska) je fakt, se kterým se při otevřené společnosti bojuje těžko. Sice nemají příjem jen 100 dolarů mesicne, neboť i důchod je přes 200 a průměrná mzda pak přes 600, ale těžko mohou konkurovat USA, kde je průměrná mzda přes 3000 USD.

  A co s tím Putin dělá? Vychovává k nacionalismu a zdravé nenávisti k západu. Správně indoktrinovaneho molodce pak hrst dolarů neláká.

  Cancy o superpočítačích ukazují, že tomu nerozumíš. Superpočítače se dnes už nedělají ala Cray , ale jsou to clusterové sítě s běžnými CPU a GPU.umi je postavit i KLDR a je to jen otázka peněz. Ostatně poslední čtyři roky byl nejrychlejší superpocitac v Číně.

  Na základě výše vyvrácených cancu a tvého doznání k slepé nenávisti k Rusku, lze pak prohlásit tvou domněnku o ruských raketách za mylnou.

  A taktéž lze tvrdit, že o matematice víš hovno, protože takový level debility je neslučitelný s minimálním IQ potřebným pro matematické poznání.Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  23:01 21.06.2018

  Petris: NUž,ja trvám na svojich tvrdeniach o superpočítačoch si stojím,na to sú USA veľmi hákliví,a Rusi si svoje vyrobiť nedokážu. Čo sa týka zaostávania v oblasti motorov,tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Petris:
  NUž,ja trvám na svojich tvrdeniach o superpočítačoch si stojím,na to sú USA veľmi hákliví,a Rusi si svoje vyrobiť nedokážu.
  Čo sa týka zaostávania v oblasti motorov,tak tu máš odkaz na článok:
  http://www.armadninoviny.cz/pr...

  .Čo sa týka mojej angažovanosti,tak otvorene priznám že Rusko nenávidím,pretože nás 40 rokov okupovali a pri invázii v 68 zabili stovky ľudí. A oslobodenie sa nepočíta ako plus,kedže sa jednalo iba o chladný kallul,osolobodili nás,aby sme sa stali jeho satelitom.

  Čo sa týka tých skvelých matematikov a informatikov,je to pravda,lenže už si nespomenul,že tí skvelí ruskí vedci sú do jedného na Západe....o ruskej matematike niečo viem,akože dosť, a rovno ti poviem,že ruský prístup je hanba a zároveň smiešnosť ! Áno,majú talentovaných študentov,ktorých odmalička vzdelávajú v špeciálnych mat. školách (Zakladal ich Andrej Kolmogorov,hlava ruskej matematiky),následne získajú titul na ich naj. univerzitách,doktorát pod vedením ich najlepších matematikov,čo zostali z patriotizmu a nakoniec dosiahnu výsledky,za ktoré získajú uznanie ,na čo zareagujú okamžitym odchodom do USA či Francúzska ! V USA majú v tomto rusov za úplných idiotov, investujú zjavne dosť do ich výchovy ale hodnoty prinášajú pre nový domov ! Nájdi sa na internete články Vladimira Arnoľda a Israila GeLfanda,žiakov Kolmogorova ! Arnold píše o tom,že v Rusku má matematik ako on plat 100 dolárov mesačne,čo je stotina toho,čo má v USA ! Arnold bol nútený v penzii odísť natrvalo do Francúzska,Geľfand po 70-tke natrvalo do USA...proste v Rusku živorili...Gelfandov žiak Maxim Kontsevič,nositel Fieldsovej medaily,ktorý si prešiel opísaným procesom,hned po doktoráte zakotvil vo Francuzsku...z 12 ruských matematikov,ktorý získali Fieldsovu medailu,je 10 v zahraničí,s tých dvoch zvyšných je jeden príliš starý na odchod(Grigory margulis) a druhý (Grigory pereľman) žijhe v Petrohrade medzi švábmi ! V´daka tomuto prístupu nemusia USA utrácať peniaze za reformu vlastného školstva,lebo Rusi im potrebné talenty dodajú zadarmo ! Úplne presne rovnako je to s fyzikou a informatikou. Trebars taký Alexej Abrikosov,nositel Nobel. ceny sa v penzii odstahoval natrvalo do USA(Dôvodom bo tiež ruský antisemitizmus) .Jeden zo zakladatelov Googlu je tiež rus,ale už pracuje pre novú vlasť . Je fúra vedcov,čo dosiahli veľkosť po emigráci z Ruska (Sheldon Glashow,Ilja Prigogine Polyakov,Nekrasov,Zamolodčikov,Gukov,Kasparov....na každej západnej univerzite ich je niekoľko.)Byť ja Putinom a vidieť tento bordel,od hanby by som sa prepadol.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:49 21.06.2018

  IvanBa84, jenže je rozdíl mezi náporovým motorem rakety (případně jejího druhého stupně) a dělostřeleckého granátu. I tak ale nemám pocit, že by to kterákoliv v dané oblasti ...Zobrazit celý příspěvek

  IvanBa84, jenže je rozdíl mezi náporovým motorem rakety (případně jejího druhého stupně) a dělostřeleckého granátu. I tak ale nemám pocit, že by to kterákoliv v dané oblasti zkušená zbrojovka nedokázala udělat, jedno zda z Norska, Ruska či USA.

  Ono dávat ramjetn do dělostřeleckého granátu donedávna nemělo moc smysl, protože přesnost na takovou vzdálenost by byla tragická – bez nějakého způsobu navádění (alespoň inerciálního) je střelba na 70+ kilometrů plýtváním municí. Nehledě na to, co můžete trefit nechtěně. A navádění do dělostřeleckých granátů bylo v patřičné kvalitě a relativně rozumné ceně zvládnuto až nedavno.Skrýt celý příspěvek

 • IvanBa84
  18:14 21.06.2018

  USA strelu s naporovym motorom zaviedla do vyzbroje uz 60 rokoch. Treba si precitat o RIM-8 Talos https://www.youtube.com/watch?... Tak isto britsky Sea Dart ...Zobrazit celý příspěvek

  USA strelu s naporovym motorom zaviedla do vyzbroje uz 60 rokoch.
  Treba si precitat o RIM-8 Talos

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak isto britsky Sea Dart system mal tiez naporovy motor

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak isto SR-71 pouzivala koncept naporoveho motoru, resp. turboram jet

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Mirpal
  18:09 21.06.2018

  danny:
  na videu z odkazu je možná odpal brahmosu, ale zásah lodi je z jiného videa, konkrétně z testu NSM https://www.youtube.com/watch?...

  danny:
  na videu z odkazu je možná odpal brahmosu, ale zásah lodi je z jiného videa, konkrétně z testu NSM https://www.youtube.com/watch?...

 • petris
  17:50 21.06.2018

  UnionPacific Vážený priateľ, ako už napísal danny, je niečo celkom iné skonštruovať náporový motor do niekoľko metrovej riadenej strely a do delostreleckého granátu, ale aby som ...Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific
  Vážený priateľ, ako už napísal danny, je niečo celkom iné skonštruovať náporový motor do niekoľko metrovej riadenej strely a do delostreleckého granátu, ale aby som upokojil Vaše temné podozrenia o embargovaných superpočítačoch, 20 ročných lagoch vo výskume vysokoteplotných zliatin, izdelie 117 (asi ste mal na mysli izdelie 30, ktorý je ale už nejaký mesiac v procese štátnych skúšok a lieta na Su-57), príp. neexistujúcich matematikoch (síce sa ruskí matematici a ajťáci akosi záhadne pravidelne umiestňujú na popredných miestach na medzinárodných olympiádach ale nevadí), Rusi už na minuloročnej výstave Armija 2017 predstavili 152mm delostrelecký granát s raketonáporovou jednotkou, určený pre Koaliciu-SV a Mstu-S s dostrelom cez 70 km. Ich riešenie je zaujímavé tým že náporová jednotka je vlastne len naskrutkovaná na vrch normálneho granátu namiesto zapaľovača čo znižuje cenu (ale zrejme aj dostrel, lebo jednotka samotná je pomerne malá). Tento rok chcú predstaviť aj integrované koncové navedenie cez glonass + podľa článku z Armija 2017 podobné raketonáporové kity pre upgrady delostreleckých granátov pripravujú aj pre kaliber 203mm (2S7 Pion a 2S7M Maľka). Ale inak krásny príspevok, taký súdružsky angažovaný :)Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:43 21.06.2018

  UnionPacific: je trochu rozdíl nacpat náporový motor do Jachnotu a do 155 mm dělostřeleckého náboje, který nestartuje pomocí raketového motoru, ale je vystřelen. Jinak tady máš ...Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific: je trochu rozdíl nacpat náporový motor do Jachnotu a do 155 mm dělostřeleckého náboje, který nestartuje pomocí raketového motoru, ale je vystřelen.
  Jinak tady máš video ze zkoušek Brahmosu: https://www.youtube.com/watch?... Indie deklarovala úspěšné zkoušky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4