Draze zaplacená invaze do Jemenu

F-15C
Saudská stíhačka F15; ilustrační foto  / Public Domain 

Koalice muslimských zemí, která se rozhodla na jaře tohoto roku zasáhnout v Jemenu na podporu legitimního prezidenta Abd Rabbuha Mansura Hadiho, přistoupila v létě k pozemní invazi do země. Invaze však neprobíhá bezproblémově a ztráty koaličních vojáků postupně narůstají a přitom to nejhorší je teprve čeká.

Zásah v Jemenu byl iniciován zejména ze strany Saúdské Arábie (SA), která nelibě nesla úspěchy povstalců, tzv. Húthiů (v češtině se opět objevuje více přepisů z anglického Houthi, v článku budu volit přepis Húthiové, který si asi nejvíce blíží arabskému originálu).

Húthiové jsou také známí pod názvem skupina Ansarullah, někdy také přepisováno jako Ansar Allah (Následovníci Boha).Tito šíitští povstalci, podporovaní z Íránu, jsou spojenci bývalého jemenského prezidenta Ali Abdullaha Saliha. Húthiové se podle odhadů mohou opřít o 100 000 bojovníků.

V březnu tohoto roku se Húthiům podařilo zatlačit vojska prezidenta Hadiho až k Adenu, což vedlo k prezidentově útěku ze země a intervenci muslimských zemí v čele se SA. Húthové dobyli skoro celý Aden až na dvě kapsy, které drželi Hadiho vojáci. Dobytí těchto posledních opěrných bodů odvrátily jen letecké údery a dělostřelecká podpora námořních plavidel koalice.

Během húthijské ofenzívy se jemenská armáda se de facto rozpadla. Části armády Hadimu zachovaly věrnost a nepřestaly bojovat proti rebelům, část vojáků, kteří povstalcům nekladli odpor, byla internována na svých základnách a nemalá část armády se k Húthům připojila a v současnosti hraje významnou roli v pozemních bojích s invazními vojsky.

Během tříměsíční letecké ofenzivy se koalici podařilo vycvičit a vybavit několik tisíc Jemenců věrných Hadimu a postupně je dopravit do obou obklíčených kapes v Adenu.

Tyto nové posily byly vybaveny několika stovkami vozidel typu MRAP a poměrně dobrou výzbrojí. Dlouho připravována akce začala 17. července, kdy 170 vozidel MRAP a několik stovek vojáků prorazilo z obklíčení, k nim se připojily speciální sily SA a armády Spojených Arabských Emirátů (SAE) s podporou bojových vozidel Enigma.

Do konce dne bylo dobyto letiště, přes které začaly do Adenu proudit posily. Další posily se začaly vyloďovat také v adenském přístavu, kam byly dováženy převážně obrněné jednotky.

Saúdové do boje vrhli několik tisíc mužů a velké množství obrněné techniky včetně tanků Abrams. SAE vyslaly 3000 mužů, tanky Leclerc, bojová vozidla pěchoty BMP-3M, samohybné houfnice Denel G6 ráže 155mm a vozidla RG-31 Agrab vyzbrojená 120mm minomety.

Karar přispěl 1000 muži a 200 obrněnými vozidly. V poslední době se objevily spekulace, že vyslání jednotek zvažuje také Egypt, ale egyptské armádní velení tuto zprávu dementovalo.

Ke koaličním silám se přidala také znovuvytvořená jemenská armáda, kterou vybavili Saúdové a SAE. Podle informací íránské agentury farsnews.com SA verbuje žoldnéře v Somálsku, Súdánu a dalších afrických zemích a snaží se z nich vytvořit novou jemenskou armádu, které podle některých zdrojů už dosahuje síly 10 000 mužů.

Po osvobození Adenu spojenecké síly obsadily několik měst na jihu země a v současné době svádějí tvrdé boje o provincii Ma'rib a zejména o stejnojmenné hlavní město provincie, které je klíčové pro případný útok na Sana'a (největší město v Jemenu).

Postup koaličních vojsk je zpomalován tvrdým odporem Hútihů, kteří jsou velmi úspěšní při napadání a likvidaci konvojů koalice. Za oběť jim padlo velké množství obrněných vozidel a několik tanků Abrams. Húthiské síly dokonce vpadli do jižních oblastí SA, kde jejich bojovníci obsadili vojenskou základnu Dar al-Nasr v provincii Jizan a začali napadat vojenské konvoje v této oblasti.

Při pokusu dobýt základnu zpět ztratili Saúdové pět mužů a byli donuceni se stáhnout. Húthiské jednotky také napadli sklad zbraní v oblasti al-Mosfaq v jihosaúdském Jizanu. Při útoku byly zničena dvě vozidla a zabito několik vojáků. Rebelové raketami ostřelovali saúdské základny Abu al-Salul, Vadi al-Melh a al-Khojereh v provincii Al-Taval na jihu SA.

Raketové útoky se staly Húthijskou specialitou. Na jejich stranu se přidaly také jednotky bývalé jemenské armády vybavené balistickými raketami 9K79 Točka (v kódu NATO SS-21) a severokorejskými kopiemi raket SCUD. Nejúspěšnější raketový útok byl proveden na vojenské letišti Ma'rib, kde zásah rakety Točka nepřežilo 52 vojáků ze SAE, 16 ze SA a šest z Bahrajnu.

Húthijové také vystřelili několik raket SCUD na města v SA, která na tuto hrozbu reagovala rozmístěním systémů Patriot, které některé ze SCUDů sestřelily. SA přesunula Patrioty přímo do Jemenu, kde by měly chránit spojenecké základy.

Nejtěžší boje koalici teprve čekají, neboť pokud bude chtít porazit Húthie, bude muset obsadit severozápad Jemenu, kde mají své základny. Tato oblast je hornatá a ideální pro partyzánský způsob boje.

Dá se očekávat, že ztráty budou v případě bojů v tomto nepřehledném horském terénu vysoké. Oběti rostou i v řadách Húthiu, ale jejich počty nejsou známé. Nicméně arabské státy začínají platit vysokou daň za svou intervenci. Jen SAE dosud ztratily v boji nejvíc mužů od založení státu v roce 1971.

Intervence má vliv také na místní teroristy z Al-Qaidy, tzv. Al-Qaida na Arabském poloostrově (Al-Qaeda in the Arabian Peninsula – AQAP), kteří posilují své pozice. Dosud proti nim bojovali jak Húthiové, tak Hadiho jemenská vláda s podporou USA.

AQAP v dubnu obsadila přístavní město Mukallah v provincii Hadramout, kde osvobodila 300 vězňů. Džihádistům se také podařilo obsadit některé části Adenu a vojenskou základnu v provincii Shabwa a dnes de facto ovládají východ země.

Do Jemenu se také tlačí Islámský stát, který zde založil další odnož nazvanou provincie Sana'a a je zodpovědný za bombové útoky na šíitské mešity v Jemenu, které se vyžádaly několik desítek obětí.

Zdroj: FARS News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Írán vyhlíží špičkové ruské protivzdušné systémy S-300

Írán s Ruskem vyjednává o dodávkách protileteckých a protiraketových systémů S-300. Dodávka takto ...

Kladivo na Islámský stát: Bitevníky L-159 ALCA letí do Iráku

První české bitevníky L-159 ALCA dorazí do Iráku v první polovině záři. Informaci potvrdil iráckým ...

Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě ...

Nová Boko Haram bojuje za Islámský stát v Africe

Při příležitosti státní návštěvy nigerijského prezidenta Muhammadu Buhariho ve Francii, ohlásil ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • Jindrich
  23:16 03.10.2015

  Podle techto zaberu to vypada, ze Saudi v Jemenu opravdu dostavaji kotel: http://tacticalclips.com/other...

 • jj284b
  11:25 24.09.2015

  len dnes sa objavila sprava ktora pise o tom ze Izrael a Rusko sa dohodli na spolupraci ohladom nasadenia Ruskych jednotiek v Syrii. Vraj doslo aj k vymene IFF informacii aby nemohlo dojst k palbe na Ruske ci Izraelske jednotky a pod...

 • Wenet01
  09:18 24.09.2015

  Kolt: Tak napsal jste to přesně a nemám co bych vytknul, je to samozřejmě spíše teoretické téma zda je druhá fronta podporou nebo shodou okolností. Každopádně Ruskou přítomností Izraelské akce dle mého rychle skončí a nebude důvod je pak rozpitvávat. Co se týká toho kdyby vyhrál IS...pokud by USA svého času zničila Assada a dnešní Syrská vláda by byla složená vy-víte-zkoho měl by Izrael narozdíl od vcelku normálního nepřítele hranici s opravdovými blázny, kteří by si možná dali pár let pauzu, ale sunnité se na židy nedívají oni lépe než Šitté a hranici s nimi by si nepřála dle mého ani Izrael a začal by jednat - kdo ví co nakonec zabránilo USA proměnit další stát v Lybii, že by jen Ruská diplomacie (které můžeme dnes všichni děkovat) se mi moc nezdá, co když Izrael?

 • KOLT
  08:30 24.09.2015

  pro M.i.B.: Výborný příspěvek, díky za něj! Nechcete ještě napsat něco o synáčkovi?

 • KOLT
  08:29 24.09.2015

  pro Wenet01: Ačkoliv s většinou vámi uvedených věcí v zásadě souhlasím, vyhnul bych se tvrzení "...Izrael pochopitelně svým způsobem podporuje IS...". On jej nepodporuje, on pouze bojuje proti stejnému protivníkovi, což je prostě rozdíl. Tedy já jej v tom vidím. Důvodem, proč Izrael bombarduje vládní vojska, není jakákoliv podpora IS, nicméně prostý fakt, že Assadův řežim je pro Izrael nepřítel, který s ním přímo sousedí. A je pro něj podstatně nebezpečnější než nějaký IS. Kdyby se náhodou stalo, že by Assad padl a celou Sýrii ovládl IS, Izraeli by nic moc nehrozilo. Přímý útok IS na Izrael by byl rovný sebevraždě. A Golany jsou dostatečně velké nárazníkové pásmo, navíc obydlené ne zrovna přátelským obyvatelstvem, myšleno vůči IS.

  Pokud bych měl použít přirovnání, byť ne zrovna přesné, tak bych si vypůjčil 2. sv. v. Británie podporovala SSSR v boji proti Německu, dodávkami zbraní, potravin atd. Pokud by se chovala jako Izrael v nynějším konfliktu, prostě by jen bojovala proti Německu, ale do SSSR by neposlala ani náboj.

 • Wenet01
  08:08 24.09.2015

  Jen dodám, že pokud by vyhrál IS předpokládám zapojení Izraele hned poté a proti němu...nemám ve zvyku nasazovat někomu v geopolitice rohy nebo svatozář, Izrael dělá to co musí či spíše to co mu zbývá

 • Wenet01
  08:06 24.09.2015

  Zvláštní, že o tom někdo ještě dokáže polemizovat. Izrael pochopitelně svým způsobem podporuje Islámský stát...je to samozřejmě řečnická zkratka, narozdíl od Turecka nebo Saudů, tak jistě nečiní ani finančně, natož přímou materiální a informační pomocí, ale útoky na jeho protivníky.
  Izrael prostě dospěl k přesvedčení, že Sýrie bude lepší na kusy, než jako Asadovův stát, pevný spojenec Iránu s Hizballáhem ověnčeným vítězstvím s přímým napojením na Irán. Kdykoliv se tedy nad Sýrií mihne Izraelské letectvo padají rakety na vládní vojáky, nebo na Hizballáh ( v jednom případě bombardovali pozice včetně Iránských poradců a zahynul Iránský generál) - zatím jsem nezaznamenal jediný nálet na IS.
  Za současné situace je pro Izrael přijatelnější sunnitský IS než vítězství šiitských radikálů (kteří by přišli k moci spolu s Assadem a které by on těžko odstřihl), na kurdy nicméně Izrael neútočí. Proto také ta horečná diplomatická snaha s Ruskem, protože nástup Rusů by mohl přinést nepříjemný incident a reakce Ruska na smrt jeho lidí, by mohla ¨přijít v kompletních dodávkách PVO Sýrii bez omezení - prozatím mohou Syřanů na základě jakési neznámé dohody mezi RF a Izraelem na to nejlepší zapomenout.

 • KOLT
  22:12 23.09.2015

  Tak oni vykřikují, že zničí všechny nevěřící. Izrael netřeba nikterak specificky jmenovat, je první na ráně.

 • Kozlus
  21:45 23.09.2015

  Celkem me zaujalo, ze vsechny tyhle fanaticke skupinky vzdycky hlasite vyrvavaji o zniceni Izraele, ale tady je nejak ticho.

 • jj284b
  21:34 23.09.2015

  Vestly: v oblastiach susediacich s Izraelom ISIS neoperuje... to skor sekularna opozicia ci v urcitych lokalitach Al-Nusra. Syrcania velmi dobre vedia ze Izrael ich nenecha strielat na nimi kontrolovane uzemie.. navyse, Izrael so Syriou su v podstate stale vo vojnovom stave, kedze od 1982 stale nepodpisali mierovu dohodu..

 • M.i.B.
  19:37 23.09.2015

  K Sýrii... Starý Háfiz al-Asad nebyl žádný svatoušek, ale když nic jiného, nastolil v zemi víceméně stabilitu... Nezapomínejme, že na konci 40. a v první polovině 50. let si Sýrie v rámci "demokracie" prošla několika vojenskými převraty (pro-britské x pro-americké, sponzoring Hášimovclů x Saudů) a dobou nestability... Vše pak dál v letech 58-61 zhoršilo období SAR, kdy Gamál Abd an-Násir ze Sýrie udelal de-facto provincii Egypta -a zakázal do té doby vcelku umírněnou syrskou odnož MB. V letech 61 až 63 to znovu byl jeden velký chaos, který ukončil až převrat strany Baath (Baas) v roce 63. Začalo znárodňování a jiné veskrze nám známé věci -aby se v roce 66 k moci v Sýrii dostalo levicové (až extremně) křídlo Baas -a od té doby se syrský a irácký Baas spolu nebavil... Tito levicoví extremisté v čele země (mimo toho, že ostudně prohráli s Izraelem) nakonec zatáhli Sýrii svu podporou palestinských skupin do pokusu o převrat v Jordánsku v roce 1970 (tzv. Černé září), kdy část syrského Baasu včele se Saláhem Džadídem vojensky podpořila palestince bojující proti jordánské armádě -ale Háfiz al-Asad jakožto velitel odmítl toto dobrodružství podpořit, čímž umožnil Jordáncům (s tichou izraelskou pomocí)Palestince zpacifkovat... Pozdeji sesadil Džadída a ujmul se vlády... Takže za to, že Hášimovci v Jordánsku přežili, můžeme poděkovat Háfizovi, že...
  Háfiz al-Asad upevnil svou moc a dosadil do hlavních postů své příbuzné a věrné - ale to je (nejen na BV, že) obvyklá praxe... Obnovil volby, protlačil sekulární ústavu (včetně článku, že islám není státní náboženství!) atd. Ano, nezískal zpět Golany v roce 1973, ale aspon se pokusil -a po zbytek jeho vlády se snazil o jejich získání alespon diplomaticky..:)
  V roce 1975 vypukla občanská válka v Libanonu - zjednodušeně mezi Palestinci (a libanonskými sunnity, Drúzy, komunisty, šíity /Amal/) a Maronity... Sýrie se příliš nezapojovala -a když už konečně zasáhla, tak překvapivě v roce 1976 se postavila na stranu Maronitů, respektive tyto zachránila před porážkou (a velmi ošklivým osudem, že...) No a to se nikterak nelíbilo syrskému - již radikálnímu - MB, které začalo s teroristickými útoky na syrské vládní instituce a speciálně na aláwity, z nichž pochází rod al-Asad. Celé toto krvavé období vyvrcholilo v únoru 82, kdy MB obsadilo centrum Hamá a povraždilo všechny své odpůrce... Na oplátku pak tzv. Roty obrany (vedené mladším bratrem Háfize, Rifatem) vyhladilo stred Hamá -a ti co přežili, skončili ve vězeních v Tadmúru (Palmyře), případně v exilu... /podobnost v chování vůči MB s Násirem, (pozdním) Sádátem, Mubárakem i Sísím a dalšími je zřejmé -na BV se žel prostě opozice likviduje/
  Ale co bylo jádrem tohoto dlouhého příspěvku - Háfiz svým (realistickým) chováním zřejmě zachránil Jordánsko a dočasně stabilizoval Libanon -samozřejmě ne z nějaké lásky k Hášimovcům či maronitům, ale protože si uměl představit důsledky... A Izraelci -ač ho neměli rádi -ho brali jako tvrdého protivníka, který je ale racionální a lze se s ním domluvit - což prokázal několikráte.

 • Vestly
  18:52 23.09.2015

  JG: Netvrdil som, že Izrael podporuje IS, ale že leteckym bombardovanim vladnych vojst im to dost ulahcuje a to su 2 rozdielne veci.

 • Beld
  16:56 23.09.2015

  Coz o to , ja jsem realista , me situace na blizkem vychode zase tak moc zily netrha , oni se tam zabijeli po staleti . Ale frau Merkel pozvala XX milionu lidi do evropy . Humaniste a multikulti slunicka jsou schopni evropu behem par let znicit . Paradoxne je mozna jednoduzsi vyresit situaci v syrii , nez presvedcit evropske elity , ze imigrace v radech milionu neni prospesna vec .


  To ze imigrantu ze syrie je jen cca 20% ponechavam bez komentare ...:()

  Izrael zase dokazuje , ze je to jeden z nejzivotaschopnejsich "projektu" na svete . Ti se porazit nenechaji ....

 • Kozlus
  16:16 23.09.2015

  "Terorista proti teroristovi" ? Win-win situace pro vsechny.
  Nemyslim si, ze by se Izrael snazil o pad Assada. Myslim, ze pro ne je lepsi relativne citelnej diktator, u kteryho vi, co muzou cekat, nez to klubko zmiji, co se tam ted ze vsech tech "umirnenych rebelu" vytvari. Jasne, nejaky snahy o to, at si tam vsechny strany vzajemne namlati a co nejvice se oslabi, nejspise budou.

 • Jan Grohmann
  16:00 23.09.2015

  Vestly: Izrael spíš pomáhá IS? To, už tady nám chcete někdo namluvit, že Izrael podporuje Islámský stát? No, proč se divím, je to vlastně s podivem, že to tak dlouho trvalo, než někdo začne obviňovat Izrael.
  Izrael chrání především sám sebe a své vlastní zájmy. Pokud Írán pašoval přes Sýrii balistické rakety Hizballáhu, tak se to pochopitelné Izraeli nelíbilo. A jak Izrael dokázal v minulosti, dokáže vít věci do svých rukou, ať se to někomu líbí nebo ne. Faktem je, že Sýrie byla v minulosti nepřátelsky nakloněná vůči Izraeli a podporovala Hizballáh v boji proti Izraeli. A Vás šokuje, že Izrael útočí na cíle v pro něh nepřátelské Sýrii?
  No a, že Hizballáh bojuje proti IS? Terorista proti teroristovi, to je pro Vás nějaká novinka?

 • Beld
  15:51 23.09.2015

  jj284b : Osobne bych spise rekl , ze v syrii uz nyni bojuji islamiste z celeho sveta proti asadovi( s nim jsou siite , alavite , krestane ) . Mistnich sunitu bude mensina . Hlavne IS se jiz sklada z vetsi casti ze zahranicnich valecniku .

  Ale pravdu mate v jednom . Proc v jordansku , coz byl stat syrii podobny v mnoha vecech . zadny prevrat neprobehl . No je to ciste sunitska zeme , ktera je navic spojenec SA a turecka ...

 • Vestly
  15:35 23.09.2015

  JG: Neviem co to ma spolocne s tym, ako sa tam civilom zilo ,ale dobre. Len doplnim, že zatial co Hizballah proti IS bojuje, Izrael im skor pomaha, kedze bombarduje vladne jednotky.

  Syriu neprikraslujem, ale tvrdit, že to bol zapadakov sveta a že tam ludia nemali pomali ani co jest je jednoducho hlupost.

 • jj284b
  15:33 23.09.2015

  Belt: to by v oblasti nemohlo byt napr Jordansko, ci Izrael..

  v Syrii v podstate zuri len dalsie pokracovanie klasickej vojny kde Suniti bojuju proti Siitom...

 • Beld
  14:53 23.09.2015

  Sorry , ale historie proste mluvi za vse . Dokud vladl asad a jeho klan , tak to byla jedna z nejlepsich zemi na blizkem vychode , jak z hlediska bezpecnesti , tak umirnenosti v oblasti viry . Casty cil turistu z celeho sveta .


  "Pravdiva svedectvi" utecencu jsou proste protimluv . Ti lide vi , ze cim hure budou situaci popisovat , tim vetsi sanci maji na rychly azyl . Verit jim muze jenom blazen . Jiste , je tam krvava obcanska valka a asad se chova podle toho , je to normalni blizkovychodni diktator . Proc tam tedy stale vetsina obyvatelstva zustala a pouze se presunula na uzemi ovladane asadem ? IS mozna ovlada 30% uzemi ,ale zije jim tam tak 5% obyvatelstva .

  A ne ! To co dela IS ( a jeste to nahrava na internet ) je urcite o rad horsi , nez to co dela asad .

 • madrabbit
  11:53 23.09.2015

  To, že Asad nebude lidumil se mluví dlouho Už když tam vypukly nepokoje a boje. Bohužel pro Sýrii jsou tu tedy dvě možnosti:
  - Asad - a teror
  - IS - a teror

  Zjednodušeno, ale ta země má na výběr v současnosti ze dvou "podobných" východisek. IMHO myslím, že lepší volbou je Asad - každý režim se může posunout, třeba až po jeho smrti, ale IS s fanatiky se reformovat bude ještě hůře.

 • Vrata
  11:43 23.09.2015

  Panove, co zde adorujete Asada, v dnesmich lidovkach je clanek:

  http://www.lidovky.cz/znasilno...

  ktery prinasi ponekud jiny pohled na vaseho mirotvorce. Je klidne mozne, ze zverstva delana IS jsou podobna jako ta, delana Asadem, ale IS je provadi v mensim mnozstvi. Je znamo, ze v prinejmensim v poslednich mesicich ma cca 75% poctu civilnich obeti na triku Asad. (viz. tez clanek, ktery vysel vcera na Lidovkach: "Cech pecujici o uprchliky: Syrane prchaji pred Asadem, ktery zvrhle tresta civilisty").

  Jeste bych k adoraci Asadovic rezimu dodal, ze nepokoje a dokonce povstani vetsinovych sunitu bylo v Syrii jiz pred cca 30-ti a vice lety. Neni to vubec zalezititost poslednich let ale problem tahnouci se po znacnou cast vlady dynastie Asadovcu. Rika se, ze behem onoho povstani v 80-tych letech Asadovci zabili asi 40 tisic osob.

  Predstava rady nasich lidi o tom, ze vetsi cast obyvatel Syrie rada prijme znovu nadvladu Asada mi prijde prinejmensim jako nepodlozeny pocit. Kurdove treba zcela jiste nechteji ani IS ani Asada ale samostatny stat. U sunitu, jich je v Syrii 60%, bych se nedivil, kdyby brali radsi IS nez Asada.

  Na zaver: netvrdim, ze Syrsti sunite miluji IS, ja si pouze dovoluji tvrdit, ze nikdo ze zdejsich prispevatelu nevi prakticky nic o skutecne lidske situaci v Syrii. Fakticky netusime nic o tom co se v Syrii denodenne obyvatelstvu deje - myslim ve statisticke slova smyslu. To co prinaseji sdelovaci prostredky jsou zrejme jenom ojedinele senzacni vykriky. V Syrii zemre rocne 50-100 tisic civilistu, to je dejme tomu 200 lidi denne. Ve sdelovacich prostredcich se dozvime o par senzacnich umrtich (treba upaleni jednoho pilota) a jinak nic.

 • Luky
  11:40 23.09.2015

  Tady se směšuje politika podpory Hizballáhu a životní standard lidí.
  Sýrie stála na straně, kterou pokládáte za protivníka, OK. Kaddáfí nebyl úplný USA/ EU mopslík a to je proti nám....taky OK názor.

  Co je ale zavádějící jsou právě ta Vaše vysvětlení o hladu a bídě, které jsou v módě.
  Už jen třeba to zjednodušování na "Afriku", když se mluví o Líbyi.
  Evropa také není stejná, Albánie není Švédsko. Doteď mi nikdo neposkytl sebeméně relevantní důkaz o hladomorech a bídě v Lýbii a Sýrii. A ano, populace od 50tých let prudce rostla v podstatě všude na planetě.

  Co tu psal Cílek o přemnožení lidí ala kobylky co si sežerou všechny zdroje, tak to bylo spíš o černé Africe. Na Lýbii to nesedělo. Můžu se o tom pobavit s jeho otcem při příštím setkání.

  Nebudu tvrdit, že ty země znám dokonale, ale moje osobní zkušenost je, že standard tam byl slušný. Osobně pak znám některé lidi, kteří se tam pohybovali dlouhodobě jak v ekonomické a technické sféře, tak v diplomacii. Také jsem tyto věci už před lety probíral s člověkem, který psal na téma sociálních benefitů Líbye před lety diplomku na politoligii. Nic z toho nepotrvrzuje tezi o hladovějících.

  Vím i jaká byla atmosféra na ministeřstvu zahraničí pod taktovkou Khárla, když tyto věci startovaly. Víc věřím naší velvyslankyni a svým známým, než Nově.

  Když propuklo "Arabské jaro", zrovna jsem dělal návrh Tuniské ambasády na nábřeží v Praze. Dělal jsem to pro jednoho developera co se pak zastřelil nebo oběsil a scházel jsem se s velvyslancem a překladatelkou. Ten byl evidentně součástí rozvětveného rodinného klanu. Velmi distinguovaný pán, ale jediné co ho opravdu zajímalo bylo, aby měl oddělený vstup pro kurvu...

  Není důvod domnívat se, že Assadi nebo Kaddáfí byli doma horšími vládci. V Tunisku jsou teď nejsilnější stranou Islamisté, přesto se stát nezhroutil, protože nestál na druhé straně barikády. A to je klíčové.

  Američané jasně deklarovali, které režimy chtějí poslat do kolen a také to udělali. I New york times psal o velkém podílu US neziskovek a struktur. Není důvod to nepřijmout a okecávat. Když Frídman hovoří o Evropě a sanitárním pásmu, také je to reálný popis zájmu US elit. Můžete to srovnávat s realitou.

  P.S. a to že celý projekt s ambasádou padl není důvodem mojí averze k US zahraniční politice, loni jsem dělal poprvý něco pro Rusáka a ještě teď mi dluží 80K, sráč jeden... :D

 • Jan Grohmann
  09:35 23.09.2015

  Vestly: Sýrie byla funkční tak, že Írán přes Sýrii dodával Hizballáhu zbraně a vše bylo v pořádku. Díky Sýrii mohl Hizballáh útočit na izraelské civilisty.
  Zase nesklouzávejme k mytologii, kdy budeme přiřazovat nějaké nadpřirozené ušlechtilé vlastnosti svému favoritovi.
  To, že v Sýrii vypukla občanská válka není proto, že se v Sýrii měli před válkou všichni dobře a skvěle. To zase nám chce někdo namluvit, že před válkou bylo v Sýrii všechno super. A ne, nestačí navštívit Sýrii na týden a ni měsíc, aby jste pochopili reálie země. Ani nestačí mluvit s jedním nebo pěti Syřany.
  Asad byl zkorumpovaný diktátor, který myslel pouze a jen na sebe. Samozřejmě, pokud byl v Sýrii klid, tak se měl dobře i on. Jenže ten jeho přístup a zkorumpovaná a neschopná státní správa selhala, když v Sýrii bylo několik let katastrofální sucho a chudí zemědělci se začali bouřit, protože neměli co jíst.To, že se k protestům, který měly své socialně-ekonomické pozadí se přidaly a využily různé radikální skupiny (jako u všech podobnmých masových protestů na celém světě), je věc jiná. 

 • Muhaha
  08:51 23.09.2015

  to Wenet01:

  Děkuji za odpověď.
  Některé obraty z Vašeho textu znám z jejích článků, tak jsem se raději zeptal; pravděpodobně tedy oba čerpáte z podobných "kmenových" zdrojů.

  Paní redaktorka nesnáší SA a USA, obdivuje Rusko, a za vším nekalým vidí dlouhé prsty Izraele, to ale opravdu neznamená, že často není schopná uhodit hřebíček na hlavičku (obzvláště, co se týče "boje" Západu proti islámskému "terorismu").

  Nicméně, jak tak sleduji poslední vývoj v Sýrii, je klidně možné, že se její negativní vztah k SA poněkud utlumí.

 • Wenet01
  08:32 23.09.2015

  Dobrý den,
  Náhodou ne...nicméně její články se dají doporučit. Je třeba vědět, že nesnáší Saudy tak moc až si nejsem jist, zda jí to nedělá mlhu v analýzách, nicméně uvedený vývoj sedí a taky Saudové se od severní koree v přístupu v lidských právech nijak neliší, takže nemít je rád je rovněž vcelku normální, ale je třeba dávat pozor ať se neláska nestane vášní

 • Muhaha
  08:19 23.09.2015

  to Wenet01:

  Dobrý den,
  nekamarádíte se náhodou s Terezou Spencerovou z Literárek?

 • Wenet01
  07:52 23.09.2015

  Základní a čistě politický problém celé te invaze je, že se jedná o přepad sousedního státu bez mandátu OSN, a stálí členové rady bezpečnosti, kteří si mohou v případě Ruska plíce vykřičet o mezinárodním právu a nevměšování se do problémů sousedního státu se na tom podílejí buď logisticky nebo ostřelováním...u nás se tomuto problémku, noviny pohotově vyhnou, ale ve světě zase západ vypadá tak jak vypadá tj. že si do vlastní huby nevidí.
  Co se týče důvodů samotných, tak Saudové mají pochopitelně nahnáno. Americká invaze do Iráku, měla za jeden z mnoha vedlejších produktů Irán coby regionální mocnost, akce v Sýrii kde se rovněž přetahují Saudové s Iránem se hrubě nedaří a ne všichni ví, ale Saudové mají na svém území početnou Šíttskou menšinu a to zrovna v oblasti velkých nalezišť ropy. Jemen, je co do počtu obyvatelstva jen o málo menší než SA, prakticky tam nikdo nevládne a po USA je Jemen druhý co do počtu zbraní mezi obyvatelstvem. Z článku to vypadá, že se jedná o vstup SA do sektářské války ve snaze ukončit občanskou válku a hum,anitární katastrofu, ale opak je pravdou. SA začala jednat až v momentě kdy se situace začala stabilizovat a vstup západem podporované SA na scénu jen situaci komplikuje. Šiitští rebelové svůj ozbrojený boj zahájili již před deseti lety, po arabském jaru kdy byl Jemenský diktátor "demokraticky" vyměněn za svého generála armády (v článku oficiálního prezidenta) Hádiho. V okamžiku kdy rebelové dobyli hlavní město (kde je díky neschopnosti režimu vítali i desítky tisíc nešítských obyvatel), tento oficiální prezident s nimi domluvil vytvoření nové společné vlády, přičemž sám REZIGNOVAL a přenechal místu společně vybranému prezidentovi Bahíhovi. Nová vláda po určité době padla na rozporech jednotlivých frakcí, totální kolaps nového režimu zaskočil i rebely, kteří se na vládě podíleli jen v pozadí. Následně rozpustili parlament. Až v této chvíli Hádí stahuje rezignaci, a v Adenu vyhlašuje nové hlavní město, teprve poté co k městu přiblíží jednotky rebelů a jemenské armády prchá do Saudské Arábie.
  Samozřejmě toto nemá běžný člověk co to nesleduje šanci vědět a západ opět podporuje chudáka svrženého prezidenta, skrz Saudskou Arábii. V pravdě severokrejský arabský režim SA, vtrhne do cizí země jenom proto, že je podělán strachy ze změny orientace svého souseda na Irán a tady se člověk dočte, o oficiálním prezidentovi, bez detailu, že ten prezident stihl rezignovat dávno před tím, než uprchl ze země a také dávno před tím, než celá krize začala. Jaký to rozdíl oproti oficiálně svrženému Janunkovičovi, který ani nerezignoval a kterého ani parlament nezbavil funkce. Tady je vytvořena zkratka, ze které to vypadá, že na vládnoucího prezidenta (ještě, že jste nenapsali demokraticky zvoleného) zaútočili jacísi rebelové a poté co ho skoro porazili, uprchl ze země a zachraňuje to Saudská armáda . milé armádní noviny k čemu proboha taková propaganda. Prezident nebyl ve funkci a po pádu vlády a jiného prezidenta se za něj prohlásil...????? Proč?

 • Vestly
  23:17 22.09.2015

  Pred obciankou vojnou bola Syria funkcna krajina a ludia sa tam mali pomerne dobre. Krestania a moslimovia spolunazivali a na rozdiel od Iraku tam nevladli "kmene". To iste plati pre Lybiu.

 • Vestly
  22:34 22.09.2015

  Beld, ale presne o to mi ide. Samotne cisla nic nepovedia, kedze podla nich by mali byt vsetky tieto krajiny na jednej lodi, ale nieje to tak.

 • Beld
  20:39 22.09.2015

  Vestly : Motate X veci dohromady , naopak iran je jednou z mala zemi v oblasti , ktera ma populacni politiku vyresenou uz desitky let , prirustek je minimalni ( bezkonkurencne nejmensi v zemich v oblasti ) . Paradoxne se blizi urovne evropy . S tim izraelem si doufam delate legraci .

  + Jeden z duvodu radikalizace a islamizace turecka v poslednich 20 letech je narust populace ve venkovskych oblastech .

 • radek3057
  20:25 22.09.2015

  Armáda Saudské Arábie a spojenců hlavně ukázala jak strašně neschopná vlastně je ... jeden by řekl že díky množstevní a technologické převaze (bohajeho ti rebelové používají SD-100 a spol) je musí zválcovat za několik týdnů... kdo by si předtím pomyslel nějaký Yemen ... a tady parta odhodlaných pasáčků Koz úspěšně vzdoruje skvěle vybavené armádě několika Arabských států ...

 • Luky
  20:18 22.09.2015

  Tak odkud tedy víš, že střední třída v Lýbii a Sýrii trpěla?

 • Vestly
  20:17 22.09.2015

  jj284b: Kde presne som napisal, ze ich vyvolala tajna sluzba? Laskavo mi nevkladaj do ust slova, ktore som nepovedal.

  Syria, Lybia alebo Irak niesu nijak vynimocne. Podobne to je v Turecku, Irane, dokonca aj taky Izrael si svoju populaciu od 60 rokov 4-nasobil.

 • niko
  20:15 22.09.2015

  No s narast obyvatelstva z 9 milionov na 22 za ca. 20 rokov bezny urcite nie je. :) Počet utecencov hlavne z Iraku a Palestiny bol asi 12 - 15 percent obyvatelstva. To zas tak malo nie je.

 • jj284b
  20:12 22.09.2015

  luky: mna slovenske a ceske televizie nezaujimaju, to co prezentuju sa neda nazvat spravodajstvo. televiziu som prestal sledovat uz davno, jedine co si sem tam pozriem su maximalne tak sportove prenosy na specializovanych kanaloch... (sorry za offtopic)

 • jj284b
  20:09 22.09.2015

  V Tunisku sa podarilo udrzat sekularnu vladu...

  V Syrii Sitsky Alaviti vladli Sunitskej vacsine.. v Libyi zasa to bol kmen Al-Gaddadfa ktory mal hlavne vysady atd atd... a btw zaujimalo by ma, aky presne uzitok by mali Americke tajne sluzby z revolucie v Egypte, kde vladol ich dlhorocny spojenec, ktoremu rocne platili niekolko miliard za mierovu dohodu s Izraelom...

 • Beld
  20:09 22.09.2015

  niko: Na uzemi syrie zilo v roce

  1950 cca 3,7M lidi
  2000 cca 16M lidi
  2012 cca 22M lidi .
  ( egypt prakticky to same 20M->80M )

  Jinak to dopadnout nemohlo , Zapadni staty by tam mely misto potravin a leku dodavat prezervativy a antikoncepci . Nebo je nechat pomrit . Lide se muzou premnozit stejne , jako ostatni zvirata .

 • jj284b
  20:05 22.09.2015

  niko: z 9 milionov na 22 milionov... to nie je zvysenie len koli utecencom.. podobny prirastok sa da vidiet aj inde.. nie je to nic ojedinele..

  vestly: mna nezaujima propaganda ani jednej strany, pre mna za mna ver si comu chces. ak si myslis ze taketo povstania sa daju vyvolat z vonku nejakou tajnou sluzbou, je to tvoja vec.

 • Luky
  20:04 22.09.2015

  jj284b:
  odkud čerpáš, že Assad a Kaddáfí se zajímali pouze o úzký okruh vládnoucích lidí a ostatní tam strádali? Z TV NOVA, MARKYZA, ČŤ nebo z literatury? Znáš někoho, kde se v těch končinách dlouhodobě pohyboval, nebo jsi tam byl sám?
  Proč myslíš, že Tunisko je lepší?

 • Beld
  20:02 22.09.2015

  Vsechny tyto zeme v oblasti maji za poslednich 60 let obrovsky narust obyvatelstva , obrovskou nezamestnanost a to doprovazi narust chudoby . Kdyby nebyli "rebelove" v syrii podporovani ze zahranici , tak by to asad celkem bez problemu vyresil . Proste by nechal popravit par tisic nejradiklanejsich .... Podle AI popravili na zacatku arabskeho jara v SA cca 2 tisice lidi . Situaci to vyresilo .


  Mubarak v egypte dojel na to , ze to chtel resit normalne , kdyby povolal armadu , tak jeste dnes vladne :D . Sisi to vyresi bez problemu . Odpurce pozavira\popravi a jeste mu zapad zatleska ...

 • Vestly
  20:01 22.09.2015

  jj284b: Je vidiet, že o Syrii alebo Lybii vies asi tolko ako ja o aplikovanej antropologii (cize nic). Chod si zistit, ako sa tam zilo pred tymto chaosom. Podla mna budes prekvapeny.

 • niko
  19:58 22.09.2015

  No třeba ale aj povedat, ze populacna explozia v Syrii bola sposobena aj utecencami z okolitých krajin. Nie len porodnostou.

 • Vestly
  19:57 22.09.2015

  Nevies citat? Alebo "zapad" je u teba iba USA?
  Takze podla teba je normalne, aby Izrael napadol suverenny stat alebo cielene utocil na vladne jednotky?

 • jj284b
  19:56 22.09.2015

  Vestly: tak znova - ak mas v krajine vladnucu mensinu, a vacsinu na ukor ktorej mensina vladne, a mas vysoky prirastok obyvatelstva s tym ze najviac deti maju prave tie chudobne rodiny, tak dospejes do okamihu, kedy je tych nespokojnych chudobnych tak vela ze uz toho budu mat dost... a to presne sa v Syrii ci Libyi stalo. Assad ci Kaddafi, sa starali hlavne o prislusnikov vlastneho kmena/strany, o to sa im stalo osudnym. Saddam by dopadol rovnako, kedze Siiti a Kurdi boli podstupne stale viac nespokojnejsi...

 • jj284b
  19:53 22.09.2015

  Izrael nie je USA... Izrael reaguje na ostrelovanie ich uzemia ci ich jednotiek, a je im jedno kto na nich vystrelil...ci to bolo nahodou alebo umyselne..

 • jj284b
  19:52 22.09.2015

  luky, v afrike mas populacnu exploziu, no ludia sa tam ktovie ako dobre nemaju... skratka maju viac deti lebo ich povazuju za zabezpeku do buducnosti..

 • Vestly
  19:50 22.09.2015

  jj284b: Radsej si to precitaj este raz. Nedavno Izraelci bombardovali obklucenu vladnu zakladnu a nestalo sa to prvy krat.

  Neviem o akej populacnej explozii hovoris, kedze tymto statom sa populacia konstantne zvysuje uz od 60-tych rokov. Ak to vydrzali do teraz, tak by to vydrzali aj nadalej, nemyslis?

 • Luky
  19:47 22.09.2015

  pro jj284b:
  Oni se taky občas lidi množí, když se mají dobře.
  V Lýbii to prasklo, když konečně po dekádách nastartovali svoje obří vodovody, o kterých se nesmí mluvit....začnou mít konečně vlastní levnou vodu (ke všem dalším soc. vymoženostem, které tu nemáme) a v tu chvíli se musí hrozně bouřit, protože mají hlad a žízeň - no přece protože neúroda v Rusku :DDDDD

  A do toho neziskovky u nás pochopili, že z lidí už víc na Afriku nevytáhnou, tak začali nabízet "nářaďové balíčky na kopání studen". Ve skutečnosti by spousta "atlantických oligarchů" neustála, kdyby byla Afrika potravinově soběstačná a nějaká výrazná země tam kvetla a dělala nezávislou politiku.

  V Sýrii trvalo dost let a stálo to hodně $$$$, než se ten bordel podařil. Furt to nešlo spustit. Když ale zaplatíte dost šmejdů, vyvoláte bordel KDEKOLI.

 • jj284b
  19:42 22.09.2015

  Vestly: Americania v Syrii Assada nebombarduju... utocia len na ISIS.. zbrane tam dodavaju hlavne Arabske krajiny, ktore tam sleduju vlastne zaujmy... ISIS sa k americkym zbraniam dostal hlavne vdaka obsadeniu Irackych skladov.

  Co sa tyka Saddama, neriesim komu ako vyhovoval, len vravim ze rovnaka populacna explozia by ho zhltla tak ako tak, skor ci neskor podobne ako Kaddafiho, Mubaraka a Assada...

 • Vestly
  19:35 22.09.2015

  jj284b: Bez pomoci od zapadu by povstalci v Syrii dlho nevydrzali a bol by uz davno klud. A to nehovorim len o materialnej pomoci, ale aj o cviceni opozicie (vela z nich preslo k IS) a prilezitostnemu bombardovaniu vladnych jednotiek. Holt, niekomu ta vojna vyhovuje.

  Americania nevleteli do Iraku len tak pre nic zanic. Ved prave oni dali Iraku chemicke zbrane a ine vojenske vybavenie. Saddam im nevadil, dokym robil tak ako oni piskali.

  Jedine vychodisko je nie len znicit ISIS, ale taktiez nieco spravit s Tureckom a SA.

Stránka 1 z 2