Drel: Ruská odpověď na americké přesné pumy JDAM a JSOW

-
7. 11. 2018
-
60 komentářů
-
Jan Grohmann
Již v příštím roce ruské letectvo (VKS) zavede do výzbroje přesně naváděné pumy nové generace PBK-500U Drel. Podle ruských médií jsou pumy Drel odpovědí na americké pumy s koncovým navedením JDAM (Joint Direct Attack Munition) a především JSOW (Joint Stand Off Weapon).
Nejnovější informace o zavádění nových ruských pum Drel do výzbroje VKS přinesl ruský deník Izvestija. Ruský deník vývoj pumy Drel dává do souvislosti s vývojem amerických pum JDAM a JSOW, které vznikly v roce 1997 na základě zkušeností z operace Pouštní bouře (1991).
„Munice [Drel - pozn. red. ], která byla vyvíjena od roku 2015, je velmi nadějná ‒ je možné, že se Drel stane univerzální ‚ruskou reakcí‘ na americké bomby JDAM a JSOW,“ píše deník Izvestija v úvodu článku.
JDAM je vlastně klasická „hloupá“ puma rodiny Mark 80 s naváděcí sadou obsahující inerciální a satelitní navigační jednotku, aerodynamické stabilizační plochy a řídící plochy. JDAM lze vybavit bojovou hlavicí BLU (Bomb Live Unit) pro ničení odolných cílů.
JSOW je zbraň podobné kategorie jako JDAM, jde však o přesnou pumu originální konstrukce s rozkládacími křídly, které prodlužují dolet z 28 km u JDAM na více než 130 km. JSOW může navíc použít hned několik typů bojových hlavic a verze JSOW-C v koncové fázi používá k navedení navíc infračervené čidlo.
Podle deníku Izvestija americké letectvo od bombardování Jugoslávie v roce 1997, až po války v Iráku a Afghánistánu, v 80 % případů používá pumy s koncovým navedením. Například v případě americké invaze do Iráku americké letectvo shodilo 5500 až 6000 přesných pum, především rodiny JDAM a Paveway.
Používání přesných pum s inerciálním a satelitním naváděním proti statickým cílům má řadu výhod. Používání satelitem naváděných pum je možné jen na základě údajů z elektronické mapy, bez nutnosti při bombardování vizuálně najít, sledovat a zaměřit cíl. Například pumy JDAM, a to nejmenší GBU-38 (225 kg) i největší GBU-31 (900 kg), z výšky 5000 až 8000 metrů přesně zasahují plochu o rozměrech 5×5 metrů.
Rodina ruských pum KAB / ausairpower.net
Ruské přesné pumy rodiny KAB vyvíjené od počátku 70. let minulého století měly laserové nebo optické navádění. Ruský průmysl první satelitem naváděné pumy KAB-500S představil v roce 2003. KAB-500S má aerodynamické řídící plochy a přijímač ruské satelitní navigace GLONASS a americké NAVSTAR. Ruské ministerstvo obrany pumy KAB-500S začalo testovat v roce 2009.
Podle článku deníku Izvestija z roku 2012 ruské ministerstvo obrany pumy KAB-500S kvůli velké ceně a technickým potížím odmítlo, navíc se neobjevily žádné tiskové zprávy o zavedení těchto zbraní do výzbroje. Nicméně VKS, soudě podle televizních záběrů, pumy KAB-500S používá v Sýrii. Není ale jasné, kolik pum KAB-500S (resp. všech pum rodiny KAB) s koncovým navedením má VKS ve výzbroji.
Podle článku z roku 2012, který se odvolává na zdroj z hlavního velitelství VKS, jedna puma KAB-500S měla stát tři miliony rublů, tj. přes 45 000 dolarů v dnešních cenách. Avšak neurčitý počet pum KAB-500S (včetně dalších pum rodiny KAB) bylo vyvezeno do Indie, takže cena pumy by dnes měla být nižší. Na začátku letošního roku indické ministerstvo obrany oznámilo nákup dalších 240 ks ruských přesných pum za 196 milionů dolarů. Není však uvedeno, o jaké typy pum se jedná, zda rodiny KAB-500 nebo větší KAB-1500 (zřejmě kombinace obojího).
Podle nejnovějších informací deníku Izvestija pumy rodiny KAB, tedy včetně laserem naváděných KAB-500L nebo opticky naváděných KAB-500KR, ruské letectvo používá v Sýrii proti „zvláště důležitým pozemním cílům s vysokou prioritou.“ Ruské bojové letouny Su-27/30 a Su-34 mohou nést až šest pum KAB-500 nebo tři větší KAB-1500. Zdroj v ruském letectvu ruskému deníku prozradil, že pumy KAB-500S odhazované ze stíhacích bombardérů Su-34 „mají odchylku v cíli ne více než 4,5 až 5 metrů.“
KAB-500S má však dolet jen 10 km a schopnost ničit pouze stacionární cíle. Vědeckovýrobní sdružení Bazalt proto pro VKS vyvinul univerzálnější přesně naváděnou pumu PBK-500U Drel, která ničí stacionární i pohyblivé cíle. Drel má dolet 30 km a na cíl se puma navádí pomocí satelitní navigace GLONASS.
Délka pumy Drel je 3,1 m, průměr 0,45 m a hmotnost 540 kg. Maximální výška odhození 14 000 m. Odhoz pumy probíhá při rychlostech 700 až 1100 km/h.
Bojovou hlavici pumy Drel tvoří 15 kusů samostatně naváděné submunice SPBE-K, která se odděluje ve výšce 250 metrů a dokáže bodově ničit obrněnou techniku. Sumbumunice se na cíl navádí pomocí vlastního infračerveného a radiolokačního senzoru ‒ naváděcí systém je údajně převzat z protitankových řízených střel systému Chrizantema-S. Radarový kanál má navíc dotazovač vlastní-cizí, takže pumu Drel lze teoreticky svrhnout i do oblasti, kde jsou v dotyku nebo promíchané vlastní a nepřátelské mechanizované jednotky.
Drel se tak ve skutečnosti podobá více americké pumě JSOW ‒ verze AGM-154A JSOW obsahuje 145 kusů neřízené submunice a AGM-154B JSOW obsahuje 24 kusů samostatně (infračerveně) naváděné submunice. V budoucnu se dá ale očekávat vývoj i dalších bojových hlavic (průbojné, termobarické, atd.) pro pumy Drel.
Pumu Drel ruské VKS zavede do výzbroje v roce 2019. Otázkou je ale cena, a tedy i schopnost ruského ministerstva obrany pumy pořídit v dostatečném počtu, což je zase nutné k dosažení velké sériovosti výroby a tedy nízké jednotkové ceny. Bojová hodnota přesné munice (resp. jakékoliv munice nebo zbraňového systému) není jednoduše dána pouze takticko-technickými parametry, ale především schopnosti průmyslu vyrábět danou munici v požadovaném množství a za příznivou cenu, a to za všech podmínek.
Podle údajů stránek Global Security americké letectvo a námořnictvo vlastní již několik tisíc pum JSOW. Celkově námořnictvo nakoupí 8800 pum AGM-154A, 1200 ks AGM-154B a 3000 ks AGM-154C (proti odolným cílům) a americké letectvo 3000 ks AGM-154A a 3114 ks AGM-154B. I při tomto množství jednotková cena za verzi „A“ dosahuje 282 000 dolarů, za verzi „B“ 484 000 dolarů a za verzi „C“ 719 000 dolarů.
Zdroj: Izvestija, Izvestija, Global Security, Ausia Power
Související články
Nová americká taktická jaderná puma B61-12
Americké letectvo v rámci širokého programu modernizace amerického jaderného arzenálu představilo ...
-
16.08.2016
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
Jak přesně bombardují české lehké bojové letouny L-159 ALCA v Iráku?
České lehké bojové letouny L-159 ALCA již více než rok používá irácké letectvo k úderům na pozice ...
-
27.09.2017
-
158 komentářů
-
Jan Grohmann
GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II
Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...
-
19.10.2017
-
2 komentářů
-
Jan Grohmann
Puma StormBreaker: Závěrečné testy ničitele tanků
Přesně naváděná malá puma GBU-53/B StormBreaker, dříve známá jako GBU-53/B Small Diameter Bomb II ...
-
24.07.2018
-
34 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Přesně naváděné letecké pumy ukrajinské firmy "Adron". Video:
https://www.youtube.com/watch?...Přesně naváděné letecké pumy ukrajinské firmy "Adron". Video:
https://www.youtube.com/watch?...@petris Ne SU 24 HUD neměl. HUD displej dostaly jako první Ruská letadla až Mig 29 a SU 27 v půlce 80-tých let. To co pokládáš za HUD je klasický optický zaměřovač, jaký měl už ...Zobrazit celý příspěvek
@petris
Ne SU 24 HUD neměl. HUD displej dostaly jako první Ruská letadla až Mig 29 a SU 27 v půlce 80-tých let. To co pokládáš za HUD je klasický optický zaměřovač, jaký měl už třeba Spitfire v půlce čtyřicátých let...
Všechny SU 25 opravdu nebudou modernizovány na SM 3. Klasicky z důvodu peněz.
Zdroj např. zde:
https://ruslet.webnode.cz/tech... Skrýt celý příspěvekTorong: Si si istý že Su-24 nemal HUD? Sú na to nejaké zdroje? Lebo jeho strelecký-navádzací komplex ПНС-24 Пума obsahoval tzv. система индикации с прицельно-пилотажным визиром ...Zobrazit celý příspěvek
Torong:
Si si istý že Su-24 nemal HUD? Sú na to nejaké zdroje? Lebo jeho strelecký-navádzací komplex ПНС-24 Пума obsahoval tzv. система индикации с прицельно-пилотажным визиром ППВ a keď som pozeral nejaké videá na yt z kokpitov muzeálnych kúskov Su-24, tak tam nejaký HUD bol.
Mne to práve pripadá vcelku logické - ПНС-24 Пума na pôvodnom Su-24 obsahoval aj HUD ППВ. V rámci modernizácie na verziu Su-24M sa ПНС-24 Пума menila za modernejšiu variantu ПНС-24М Тигр-НС, ale HUD zostal pôvodný, keďže Tigr-NS konštrukčne vychádzal z pôvodnej Pumy a zrejme vtedy im ešte postačoval. Výmena HUD nastala až v rámci modernizácie na verziu Su-24M2, kedy mal pôvodný ППВ už cez 30 rokov a tak sa v rámci výmeny hlavného streleckého-zameriavacieho počítača БЦВМ Орбита-10 robila zástavba SVP-24, súčasťou čoho bola aj výmena ППВ za HUD КАИ-24П.
O tomto "Na verzi SVP 24-25 mají být upgradovány stroje, které nedostanou upgrade na verzi SM nebo SM3." som doteraz nepočul/nečítal. Myslel som že všetky Su-25 prechádzajúce modernizáciou idú na verziu SM resp. SM3. Je na to nejaký zdroj?Skrýt celý příspěvekshania
ano, a-7 byl spickove ero, se spickovou avionokou, ale i stejne spickovou cenou a proto nevyhral.
Holt kdyz si mohli vzit ero co udela 80% prace za 30% ceny.shania
ano, a-7 byl spickove ero, se spickovou avionokou, ale i stejne spickovou cenou a proto nevyhral.
Holt kdyz si mohli vzit ero co udela 80% prace za 30% ceny.cernakus "Prvně ty baterie už jsou v provozu. Použily se totiž aktivní jednotky včetně posádek." Hmmm.. chapu ze je pod tvoji rozlisovaci schopnost videt rozdil mezi ruskou a ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus
"Prvně ty baterie už jsou v provozu. Použily se totiž aktivní jednotky včetně posádek."
Hmmm.. chapu ze je pod tvoji rozlisovaci schopnost videt rozdil mezi ruskou a syrskou posadkou o cem sem psal ja, ale uz su zvykly.
A skutecne se mylis i v tom, ze izraelci prestaly s opercaemi, stale je podnikaji. Pravda ne tak intenzivne jako predtim, ale stale je delaji, a kdyz bude nutnost, opet je zintezvneji.
Precti si izraeltimes kdyz me neveris.
je tohle pro tebe dost aktualni ?
https://www.timesofisrael.com/... Skrýt celý příspěvekako pise demagog, Su-25A balisticky pocitac ma. Projektuje pohyblivu znacku na zameriavaci ASP-17, dokaze CCIP aj CCRP s vyuzitim laseroveho dialkomera. Takisto dokaze navadzat ...Zobrazit celý příspěvek
ako pise demagog, Su-25A balisticky pocitac ma. Projektuje pohyblivu znacku na zameriavaci ASP-17, dokaze CCIP aj CCRP s vyuzitim laseroveho dialkomera. Takisto dokaze navadzat strely S-25L, KH-25ML, KH-29L. Zbranovy system pozostava zo zameriavaca ASP-17BC-8, znackovac KLEN-PS, balisticky pocitac, blok zosuhlasenia BSU-M3-8 a este dalsich subsystemov.
SU-25A ma dokonca aj inercialny navigacny system KN-23-I, ktory spolupracuje s inercialnym systemom IKV-1, dopplerovskym systemom DISS-7 a RSBN 6S s pocitacom V-144. Daju sa tam zadat 3 otocne body trate (OTB), jeden cielovy bod, 4 letiska, je mozne so systemom RSBN vykonat podla poveloveho riadenia prilet k letisku aj pristatie systemom PRMG za nulovych podmienok viditelnosti.
Cize avionicky Su-25A neskorsich serii na tom neboli vobec zle.Skrýt celý příspěvekSu-25 balisticky pocitac samozrejma ma. Vystup sa zobrazuje pomocou zameriavaca ASP-17. Vdaka pouzitiu laseroveho dialkomera je tento dokonca presnejsi (najme v hornatom terene) ...Zobrazit celý příspěvek
Su-25 balisticky pocitac samozrejma ma. Vystup sa zobrazuje pomocou zameriavaca ASP-17. Vdaka pouzitiu laseroveho dialkomera je tento dokonca presnejsi (najme v hornatom terene) ako pocitac A-10A kde treba dopredu poznat barometricku vysku ciela.Skrýt celý příspěvek
@Shania:
A přesto je A 10A avionicky i výzbrojí na vyšší úrovni než SU 25. Teprve verze SU 25T ho dohnala a v některých oblastech i předčila.@Shania:
A přesto je A 10A avionicky i výzbrojí na vyšší úrovni než SU 25. Teprve verze SU 25T ho dohnala a v některých oblastech i předčila.A-10A je opravdu špatný příklad, ten stroj byl kongresu prodan jako levný stroj s naprostým minimem avioniky (doslova WW2 level). Myslím, že v základu neměli ani balistický ...Zobrazit celý příspěvek
A-10A je opravdu špatný příklad, ten stroj byl kongresu prodan jako levný stroj s naprostým minimem avioniky (doslova WW2 level).
Myslím, že v základu neměli ani balistický počítač, ten přidali později. Ten stroj "vyhrál" nad daleko lepší A-7, která naproti tomu měla avioniku na špičkové urovni...
A-10A neumí značkovat laserem, čidlo pave penny https://en.wikipedia.org/wiki/...
pod nosem umělo cizí značkovače číst. primární zbran byl IR/TV Maverick, pak CBU, nerizene rakety, kanon.
A-10A mohla nest ECCM pody ALQ-119, ale TG pody jsou dostupne az pro C. A použivalo IR mavericky feed jako FLIR, NV.
Rusové nepouživají TG pody, protože ani žádný neměli, myslím že teprve teď neco začínají zavádět.Skrýt celý příspěvekKdyž už tady rozebíráte rozdíly mezi A 10 a SU 25, pak v jednoduchosti je to asi takhle: A 10A je co se týká avioniky na stejné úrovni jako je SU 25T. SU 25 například nemá ...Zobrazit celý příspěvek
Když už tady rozebíráte rozdíly mezi A 10 a SU 25, pak v jednoduchosti je to asi takhle:
A 10A je co se týká avioniky na stejné úrovni jako je SU 25T. SU 25 například nemá inerciální navigaci a neumožňuje navigaci po zadané trase. Jediné co má SU 25 navíc je laserový značkovač. A 10A má pouze systém pro zachycení odraženého paprsku - na malém pylonu po pravé straně trupu pod kabinou. Navedení zajišťoval návodčí na zemi. Díky tomu mohlo letadlo rychle "zmizet z očí" šilkám a osám. No pokud jde o verzi A 10 C, tak s tou můžou být srovnatelné až verze SM/SM3.Skrýt celý příspěvekÁ Ruská úderka jede na 110 %... @ petris SU 24 HUD standardně nemá, Ten je teprve ve verzi BIS, která není zavedena ve výzbroji a byla pouze představena na leteckých dnech. O ...Zobrazit celý příspěvek
Á Ruská úderka jede na 110 %...
@ petris
SU 24 HUD standardně nemá, Ten je teprve ve verzi BIS, která není zavedena ve výzbroji a byla pouze představena na leteckých dnech. O tom, že by byla součástí modernizace na verzi M není nikde potvrzeno. S vysokou pravděpodobností ani ve verzi M nebude, protože pak by nedávalo smysl, aby HUD dodávali v rámci SVP 24, který byl vyvinut primárně právě pro SU 24. Na SU 24 má totiž ten systém ještě další funkce.
SU 25 HUD nemá, pouze klasický zaměřovač s několika fixními promítanými obrazci, podle typu použité zbraně. HUD displej je teprve ve verzi T, ovšem ta se do výzbroje nikdy nedostala. Takže HUD je součástí až verzí SM/SM3 a právě verze SVP 24-25. Na verzi SVP 24-25 mají být upgradovány stroje, které nedostanou upgrade na verzi SM nebo SM3. Což ukazuje, že SVP 24 je pro tyto letadla jen nejnutnější modernizace a ne nějaký zázrak.
Obrazovky v SU 24 nijak nesouvisí se systémy CCIP/CCRP, protože jde o jiný princip, než u naváděné výzbroje - na cíl je naváděno letadlo nikoli zbraň. A obdoba systému CCIP/CCRP opravdu na SU 24 nebyla. Balistický počítač na SU 24 uměl uvolňovat bomby tak, aby padaly za sebou v určených rozestupech nebo ve správném okamžiku uvolnit jadernou bombu například, ale neuměl PRŮBĚŽNĚ počítat bod odhozu/dopadu.
@gangut:
Zkuste pořádně číst. Píšu, že SU 24 a Mig 27 mají balistické počítače zastaralé a ne, že nemají žádné. O SU 17/22 se nebavím vůbec,. protože je z Ruského letectva vyřazen a upgrade SVP 24 se na něj nevztahuje. SU 25 opravdu balistický počítač nemá. nepočítám prototypy které zkoušely avioniku ze SU 17 M3 a verzi T, která se do výzbroje Ruského letectva nedostala. Balistický počítač mají až verze SM a SM3. Naváděná výzbroj s HUD displejem nesouvisí, respektive pro naváděnou výzbroj není nutný a často je výhodnější obrazovka speciálně pro sledování cíle.
SPPU není žádná lahůdka, ale prachobyčejný kanonový kontejner.Skrýt celý příspěvekgangut Opravdu pochybuji že A10 nemá navigační systém a laserový značkovač. Vždyť jednou z integrovaných zbraní je AGM-65E který je naváděn laserem. Tady je stránka z mnoha ...Zobrazit celý příspěvek
gangut
Opravdu pochybuji že A10 nemá navigační systém a laserový značkovač. Vždyť jednou z integrovaných zbraní je AGM-65E který je naváděn laserem.
Tady je stránka z mnoha informacemi o A10. např.: The A-10 Thunderbolt II is cleared to carry and launch a variety of ordnance including guided surface-to-surface missiles, air-to-air missiles, laser-guided bombs and dumb bombs of conventional origins
https://www.militaryfactory.co... Skrýt celý příspěvek"A ako ten pilot vie, kde na zemi sú svoji a kde cudzí? Či to je ten americký prístup? " Je padesát možností, jak to může vědět. - identifikace pomocí typu použité techniky - ...Zobrazit celý příspěvek
"A ako ten pilot vie, kde na zemi sú svoji a kde cudzí? Či to je ten americký prístup? "
Je padesát možností, jak to může vědět.
- identifikace pomocí typu použité techniky
- informace od lidí na zemi (kteří ovšem nemusí mít pravomoc mu cokoli rozkázat)
- podle toho, že ta jednotka střílí po lidech, které má za úkol bránit
atd. atd...
Samozřejmě, může být spousta situací, kdy to ten pilot neví. Ale to neznamená, že neexistují situace, kdy to ten pilot vědět může či dokonce zcela jistě ví.
"Tebou" ražený přístup má jedinou výhodu: eliminaci chyby. Za to platíš tím, že v situacích, kdy by mohl CAS zasáhnout, nezasáhne, protože "mu to nikdo neřekl". Ano, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Pro braneckou armádu, kde je riziko chyby poměrně velké, to může být i rozumný přístup - proto se tento přístup prosadil v armádách východního bloku. Ovšem pro top-profesionální jednotky, což piloti zcela jistě jsou, to je ale blbina.Skrýt celý příspěvekgagnut: A to jako chceš tvrdit, že A10-A v základu neuměla např. pracovat s laserovým značkovačem nebo neměla inerciální navigační systém? Nebo že to nevíš proto, protože o A10 ...Zobrazit celý příspěvek
gagnut: A to jako chceš tvrdit, že A10-A v základu neuměla např. pracovat s laserovým značkovačem nebo neměla inerciální navigační systém?
Nebo že to nevíš proto, protože o A10 se to na hlubině vědění nepíše a jinam nekoukáš?:-)Skrýt celý příspěveklogik A ako ten pilot vie, kde na zemi sú svoji a kde cudzí? Či to je ten americký prístup? Najskor pálim a potom sa pýtam? Ahá tak to dáva zmysel že v Iraku viac vojakov ...Zobrazit celý příspěvek
logik
A ako ten pilot vie, kde na zemi sú svoji a kde cudzí? Či to je ten americký prístup? Najskor pálim a potom sa pýtam? Ahá tak to dáva zmysel že v Iraku viac vojakov koalície zahučalo pod Friendly fire ako pod palbou iračanov. :-D
Ja nič nekritizujem. Fakt je fakt. A o úspešnosti konštrukcie - koľko sa predalo Su-25 a koľko A-10?
cernakus
Podla správy včera zo Sýrie odcestovali špecialisti ktorý upravovali S-300 na exportnú verziu takže systémy by mali byť rozvinuté a funkčné.Skrýt celý příspěvekScotty To si snáď možete nájsť v Hlubine vedení - Wikipédii Navigačne zbraňový systém KN-23-1, pracujúci s doplerovským inerčným systémom Diss-7 rádiovým systémom blízkej ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
To si snáď možete nájsť v Hlubine vedení - Wikipédii
Navigačne zbraňový systém KN-23-1, pracujúci s doplerovským inerčným systémom Diss-7 rádiovým systémom blízkej navigácie RSBN, zameriavačom ASP-17 a laserovým ožarovačom/snímačom KLEN.
Spokojný?Skrýt celý příspěvekgagnut: "Aj pri CAS má pilot splniť úlohu. Čaká na príkazy zo zeme. " Jasně. Takže když např. jednotce zabijou návodčího, nebo ji rozbijou radiostanici, tak se má pilot jen ...Zobrazit celý příspěvek
gagnut:
"Aj pri CAS má pilot splniť úlohu. Čaká na príkazy zo zeme. "
Jasně. Takže když např. jednotce zabijou návodčího, nebo ji rozbijou radiostanici, tak se má pilot jen koukat, jak celá jednotka chcípá.
Stejnětak když se jednotka dostane do náhlého přepadu, tak se na to má koukat, a nesmí jim "zachránit zadek".
Pro ruský způsob boje alá "nás mnogo" je možná takový přístup vhodný, ale já bych takovým "polovičatým vzdušným krytím" být krytý nechtěl.
"aby dosiahli úrovne vybavenia aké trebárs ta Su-25 niesla štandardne,"
Chyba lávky, základní avionika prvních Su-25 byla úplně stejně hloupá, jako u A-10: laserový dálkoměr a zaměřovač/značkovač, nic sofistikovanějšího první verze neměli. Nebyl na tom o nic lépe než A-10A, spíše hůře (Warthog uměl i TV-guided a infra mavericky, nejen laserem naváděnou munici).
===
V podstatě Tvoje kritika se sestává z toho, že A-10 upgradovali i pomocí podů, zatímco u Su-25 museli upgradovat samotné éro, protože jednodušší cesta "připlácnutí podu" možná nebyla.
To je ovšem VÝHODA A-10, nikoli nevýhoda. Protože, zatímco letové vlastnosti u takhle pomalých ér pody podstatně nezhorší, upgrade pomocí podů je podstatně rychlejší a levnější, než modifikace základního letadla a tedy to umožňuje rychlejší adaptaci letadla na současné potřeby.
I díky tomu je na tom v současné době A-10 avionicky a co se týče množství nesené výzbroje lépe, než Su-25. Zatímco američané zvládají A-10 upgradovat bez problémů pomocí podů, Rusové takovou možnost nemají a tak jsou pro ně upgrady příliš drahé. A když přemýšleli o zásadním přebudování letadla, chtěli mu avioniku dát - světe div se - do podů pod letadlo. Jenže na to neměli peníze a tak místo Su-25TM zvolili levnější cestu menší modernizace Su-25SM.Skrýt celý příspěvekczertik: Prvně ty baterie už jsou v provozu. Použily se totiž aktivní jednotky včetně posádek. Celá krása S-300 je, že to vytáhneš z letadla, rozbalíš a funguješ. Doba ...Zobrazit celý příspěvek
czertik:
Prvně ty baterie už jsou v provozu. Použily se totiž aktivní jednotky včetně posádek. Celá krása S-300 je, že to vytáhneš z letadla, rozbalíš a funguješ. Doba připravenosti je tuším nějakých 20 minut.
Za druhé, co tlachá nějaký Žid je irelevantní, speciálně pokud je to vojenský důstojník. Lhaní, faleš a přetvářka je základní složka jejich vojenské strategie (ono to snad ani jinak nejde, s ohledem na velikost).
Za třetí, od roztáhnutí třístovek si Izrael neškrtnul ani dronem a je vcelku jedno, jestli se Žid bojí samotného systému a nebo se bojí, že sejme ruskou posádku a v revanši ho za to rusácké strategické bombečstvo pošle do středověku. Důležitý je efekt, kterým je aktuálně konec jakýchkoliv otravných operací IAF.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...