Drel: Ruská odpověď na americké přesné pumy JDAM a JSOW

V pozadí puma PBK-500U Drel, v popředí termobarická puma ODAB-500PMV; větší foto / Vitalij Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Již v příštím roce ruské letectvo (VKS) zavede do výzbroje přesně naváděné pumy nové generace PBK-500U Drel. Podle ruských médií jsou pumy Drel odpovědí na americké pumy s koncovým navedením JDAM (Joint Direct Attack Munition) a především JSOW (Joint Stand Off Weapon).

Nejnovější informace o zavádění nových ruských pum Drel do výzbroje VKS přinesl ruský deník Izvestija. Ruský deník vývoj pumy Drel dává do souvislosti s vývojem amerických pum JDAM a JSOW, které vznikly v roce 1997 na základě zkušeností z operace Pouštní bouře (1991).

„Munice [Drel - pozn. red. ], která byla vyvíjena od roku 2015, je velmi nadějná ‒ je možné, že se Drel stane univerzální ‚ruskou reakcí‘ na americké bomby JDAM a JSOW,“ píše deník Izvestija v úvodu článku.

JDAM je vlastně klasická „hloupá“ puma rodiny Mark 80 s naváděcí sadou obsahující inerciální a satelitní navigační jednotku, aerodynamické stabilizační plochy a řídící plochy. JDAM lze vybavit bojovou hlavicí BLU (Bomb Live Unit) pro ničení odolných cílů.

JSOW je zbraň podobné kategorie jako JDAM, jde však o přesnou pumu originální konstrukce s rozkládacími křídly, které prodlužují dolet z 28 km u JDAM na více než 130 km. JSOW může navíc použít hned několik typů bojových hlavic a verze JSOW-C v koncové fázi používá k navedení navíc infračervené čidlo.  

Podle deníku Izvestija americké letectvo od bombardování Jugoslávie v roce 1997, až po války v Iráku a Afghánistánu, v 80 % případů používá pumy s koncovým navedením. Například v případě americké invaze do Iráku americké letectvo shodilo 5500 až 6000 přesných pum, především rodiny JDAM a Paveway.

Používání přesných pum s inerciálním a satelitním naváděním proti statickým cílům má řadu  výhod. Používání satelitem naváděných pum je možné jen na základě údajů z elektronické mapy, bez nutnosti při bombardování vizuálně najít, sledovat a zaměřit cíl. Například pumy JDAM, a to nejmenší GBU-38 (225 kg) i největší GBU-31 (900 kg), z výšky 5000 až 8000 metrů přesně zasahují plochu o rozměrech 5×5 metrů.


Rodina ruských pum KAB / ausairpower.net

Ruské přesné pumy rodiny KAB vyvíjené od počátku 70. let minulého století měly laserové nebo optické navádění. Ruský průmysl první satelitem naváděné pumy KAB-500S představil v roce 2003. KAB-500S má aerodynamické řídící plochy a přijímač ruské satelitní navigace GLONASS a americké NAVSTAR. Ruské ministerstvo obrany pumy KAB-500S začalo testovat v roce 2009.

Podle článku deníku Izvestija z roku 2012 ruské ministerstvo obrany pumy KAB-500S kvůli velké ceně a technickým potížím odmítlo, navíc se neobjevily žádné tiskové zprávy o zavedení těchto zbraní do výzbroje. Nicméně VKS, soudě podle televizních záběrů, pumy KAB-500S používá v Sýrii. Není ale jasné, kolik pum KAB-500S (resp. všech pum rodiny KAB) s koncovým navedením má VKS ve výzbroji.

Podle článku z roku 2012, který se odvolává na zdroj z hlavního velitelství VKS, jedna puma KAB-500S měla stát tři miliony rublů, tj. přes 45 000 dolarů v dnešních cenách. Avšak neurčitý počet pum KAB-500S (včetně dalších pum rodiny KAB) bylo vyvezeno do Indie, takže cena pumy by dnes měla být nižší. Na začátku letošního roku indické ministerstvo obrany oznámilo nákup dalších 240 ks ruských přesných pum za 196 milionů dolarů. Není však uvedeno, o jaké typy pum se jedná, zda rodiny KAB-500 nebo větší KAB-1500 (zřejmě kombinace obojího).

Podle nejnovějších informací deníku Izvestija pumy rodiny KAB, tedy včetně laserem naváděných KAB-500L nebo opticky naváděných KAB-500KR, ruské letectvo používá v Sýrii proti „zvláště důležitým pozemním cílům s vysokou prioritou.“ Ruské bojové letouny Su-27/30 a Su-34 mohou nést až šest pum KAB-500 nebo tři větší KAB-1500. Zdroj v ruském letectvu ruskému deníku prozradil, že pumy KAB-500S odhazované ze stíhacích bombardérů Su-34 „mají odchylku v cíli ne více než 4,5 až 5 metrů.“

KAB-500S má však dolet jen 10 km a schopnost ničit pouze stacionární cíle. Vědeckovýrobní sdružení Bazalt proto pro VKS vyvinul univerzálnější přesně naváděnou pumu PBK-500U Drel, která ničí stacionární i pohyblivé cíle. Drel má dolet 30 km a na cíl se puma navádí pomocí satelitní navigace GLONASS.

Délka pumy Drel je 3,1 m, průměr 0,45 m a hmotnost 540 kg. Maximální výška odhození 14 000 m. Odhoz pumy probíhá při rychlostech 700 až 1100 km/h.

Bojovou hlavici pumy Drel tvoří 15 kusů samostatně naváděné submunice SPBE-K, která se odděluje ve výšce 250 metrů a dokáže bodově ničit obrněnou techniku. Sumbumunice se na cíl navádí pomocí vlastního infračerveného a radiolokačního senzoru ‒ naváděcí systém je údajně převzat z protitankových řízených střel systému Chrizantema-S. Radarový kanál má navíc dotazovač vlastní-cizí, takže pumu Drel lze teoreticky svrhnout i do oblasti, kde jsou v dotyku nebo promíchané vlastní a nepřátelské mechanizované jednotky.

Drel se tak ve skutečnosti podobá více americké pumě JSOW ‒ verze AGM-154A JSOW obsahuje 145 kusů neřízené submunice a AGM-154B JSOW obsahuje 24 kusů samostatně (infračerveně) naváděné submunice. V budoucnu se dá ale očekávat vývoj i dalších bojových hlavic (průbojné, termobarické, atd.) pro pumy Drel.

Pumu Drel ruské VKS zavede do výzbroje v roce 2019. Otázkou je ale cena, a tedy i schopnost ruského ministerstva obrany pumy pořídit v dostatečném počtu, což je zase nutné k dosažení velké sériovosti výroby a tedy nízké jednotkové ceny. Bojová hodnota přesné munice (resp. jakékoliv munice nebo zbraňového systému) není jednoduše dána pouze takticko-technickými parametry, ale především schopnosti průmyslu vyrábět danou munici v požadovaném množství a za příznivou cenu, a to za všech podmínek.

Podle údajů stránek Global Security americké letectvo a námořnictvo vlastní již několik tisíc pum JSOW. Celkově námořnictvo nakoupí 8800 pum AGM-154A, 1200 ks AGM-154B a 3000 ks AGM-154C (proti odolným cílům) a americké letectvo 3000 ks AGM-154A a 3114 ks AGM-154B. I při tomto množství jednotková cena za verzi „A“ dosahuje 282 000 dolarů, za verzi „B“ 484 000 dolarů a za verzi „C“ 719 000 dolarů.
 

Zdroj: Izvestija, Izvestija, Global Security, Ausia Power
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová americká taktická jaderná puma B61-12

Americké letectvo v rámci širokého programu modernizace amerického jaderného arzenálu představilo ...

Jak přesně bombardují české lehké bojové letouny L-159 ALCA v Iráku?

České lehké bojové letouny L-159 ALCA již více než rok používá irácké letectvo k úderům na pozice ...

GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II

Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...

Puma StormBreaker: Závěrečné testy ničitele tanků

Přesně naváděná malá puma GBU-53/B StormBreaker, dříve známá jako GBU-53/B Small Diameter Bomb II ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Czertik
    15:15 08.11.2018

    pilot k systemu s-300 a tomu, ze izraelci sou na zemi a soupou nohama - tak ta informace se objevila jen na sputniku a podobnych ruskych mediich, NIKDE jinde. National interest ...Zobrazit celý příspěvek

    pilot
    k systemu s-300 a tomu, ze izraelci sou na zemi a soupou nohama - tak ta informace se objevila jen na sputniku a podobnych ruskych mediich, NIKDE jinde.
    National interest kde tam zpovidali izraelskeho generala o s-300 to rekl naprosto presne, bude to trvat nez s-300 syrani uvedou do provozu a jedina komplikace pro nas je ta, ze nevime kdy je budou operovat rusove a kdy syrane.
    Pro nase letouny nepredtsavuji zadne nebezpeci, muzeme je znicit kdykoliv.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    15:03 08.11.2018

    logik Aj pri CAS má pilot splniť úlohu. Čaká na príkazy zo zeme. Pri porovnávaní čo má alebo nemá ničivú silu. Myslím, že sme riešili prístrojové vybavenie, na to je práve A-10 ...Zobrazit celý příspěvek

    logik
    Aj pri CAS má pilot splniť úlohu. Čaká na príkazy zo zeme.
    Pri porovnávaní čo má alebo nemá ničivú silu. Myslím, že sme riešili prístrojové vybavenie, na to je práve A-10 a Su-25 ideálny príklad.
    A-10 bola postavená na predpoklade, obstavíme velký kanón lietadlom, pilot bude vyhladávať a likvidovať tanky. Lenže to čo funguje niekde v Nevade na strelnici prípadne v irackej púšti nefunguje v Európe. Američania zrazu zistili, že sa v európskej krajine nedokážu orientovať, že nie sú schopný z výšky 2 km len tak ľahko nájsť tank a že tý hrozný rusi s tankovými divíziami ťahajú aj všeliaké tie Šilky, Tunguzky a Strely. Takže museli svoje Warthogy ovešať všelijakými kontajnermy aby dosiahli úrovne vybavenia aké trebárs ta Su-25 niesla štandardne, pretože bola konštruovaná na podmienky Európy. Proste každá konštrukcia má svoje.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:12 08.11.2018

    "A ohladom tej slobody. Vojak nemá slobodu, vojak má splniť rozkaz a splniť úlohu." To je právě ruská doktrína. Na západě dávají vojákům větší "volnost", což umožňuje ...Zobrazit celý příspěvek

    "A ohladom tej slobody. Vojak nemá slobodu, vojak má splniť rozkaz a splniť úlohu."
    To je právě ruská doktrína. Na západě dávají vojákům větší "volnost", což umožňuje flexibilnější reakce na změnu podmínek. Samozřejmě to má své nevýhody a nehodí se to vždy, ale zrovna u výběru leteckého cíle je přinejmenším v některých situacích - např. CAS - velkou výhodou, pokud se může pilot rozhodnout až dle aktuální situace... Podstatné je, že tu volnost mít MŮŽE, nikdo neříká, že ji mít v každé misi musí....

    "Tak rozhodne ruské stroje netahajú za kratší koniec."
    Nu, pokud např. porovnáme Su-25 a A-10 jako gunshipy, tak Su-25 má 250 nábojů do kanónu, A-10 1170, rotační Avenger je navíc výkonnější kanón (vyšší rychlost střelby 3900 ku 3000 rpm, vyšší úsťová rychlost - 1010 vs 870 m/s, vyšší váha střely 395g versus 390g, vyšší přesnost - díky větší rychlosti a hmotnosti střely plus pravděpodobně menší nepřesnosti díky lepšímu chlazení plynoucímu z vyššího počtu hlavní).

    Tedy co se týče původního účelu letounu, tak je A-10 podstatně ničivější stroj (jasně, také ovšem dražší - i když váhově je na tom podobně jako su-25...)

    Co se týče posledních modifikací na nošení chytré munice, tak tady se můžeme jen hádat: kvality avioniky či chytré munice nejdou vyjádřit exaktními čísly a když někdo bude věřit ruským údajům (např. o kvalitách SVP-24, které má být údajně přesnější, než západní "chytré bomby"), tak ho není jak přesvědčit....Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    13:10 08.11.2018

    Slavoslav
    A ohladom tej slobody. Vojak nemá slobodu, vojak má splniť rozkaz a splniť úlohu.

    Slavoslav
    A ohladom tej slobody. Vojak nemá slobodu, vojak má splniť rozkaz a splniť úlohu.

  • gangut
    12:48 08.11.2018

    Slavoslav Tak, je to systém 40 rokov starý samozrejme. Ale na tú dobu to bolo rozhodne na úrovni. Pravdu povediac nepamatám sa, že by niekedy niekto spomínal, že by sa ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav
    Tak, je to systém 40 rokov starý samozrejme. Ale na tú dobu to bolo rozhodne na úrovni. Pravdu povediac nepamatám sa, že by niekedy niekto spomínal, že by sa ten automatický režim používal.
    Pokiaľ si porovnáte ekvivalenty tj. Su-25/A10 , Su-22/Jaguar Tak rozhodne ruské stroje netahajú za kratší koniec.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    12:37 08.11.2018

    gangut bol tu jeden prispievatel ktory ho mal zjavne ako oblubeny zdroj a dozvedeli sme sa aj take perly, ze napr T90 je vybaveny turbinov a pod. no ten system bol na dnesnu ...Zobrazit celý příspěvek

    gangut

    bol tu jeden prispievatel ktory ho mal zjavne ako oblubeny zdroj a dozvedeli sme sa aj take perly, ze napr T90 je vybaveny turbinov a pod.

    no ten system bol na dnesnu dobu primitivny a ano velku slobodu pilotovi nedaval.Skrýt celý příspěvek

  • petris
    12:17 08.11.2018

    Torong: Ospravedlňujem sa, myslel som samozrejme Su-25, ktorý od verzie SM má zabudovaný MFD. Su-24 aj Su-25 majú HUD displeje a Su-24 minimálne od verzie M mal aj 2 obrazovky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong: Ospravedlňujem sa, myslel som samozrejme Su-25, ktorý od verzie SM má zabudovaný MFD. Su-24 aj Su-25 majú HUD displeje a Su-24 minimálne od verzie M mal aj 2 obrazovky, čiže predpokladám že nejakú obdobu funkcie CCIP/CCRP umožňoval.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    11:53 08.11.2018

    Slavoslav Ak nečítate sputnik, tak ako viete, že tam ospevovali SVP? :-D Su-22 už mal na zemi programovatelný systém. Programoval sa diernymi štítkami a umožňoval úplne ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav
    Ak nečítate sputnik, tak ako viete, že tam ospevovali SVP? :-D
    Su-22 už mal na zemi programovatelný systém. Programoval sa diernymi štítkami a umožňoval úplne automatické plnenie úlohy myslím od 60m nad VPD po návrat do rovnakej výšky. Vzhľadom na presnosť inerciálneho navigačného systému asi pre použitie jadrovej zbrane. Autopilot umožňoval pilotovi jedným tlačítkom opakovať nálet.
    Logicky, systém podľa vašej predstavy by vobec neumožňoval pilotovi bojovať.
    HUD naviac akurát zobrazuje letové parametre tj. rýchlosť, výšku, vario a kurz Samozrejme v dnešnej dobe može zobrazovať aj iné výstupy.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    11:40 08.11.2018

    gangut nebudem sa hadat, ale ak si dobre spominam tak tie systemy ti povedali kedy odhodit bomby na zaklade dopredy nahrateho a na zakladni vypocitaneho programu kde si musel ...Zobrazit celý příspěvek

    gangut

    nebudem sa hadat, ale ak si dobre spominam tak tie systemy ti povedali kedy odhodit bomby na zaklade dopredy nahrateho a na zakladni vypocitaneho programu kde si musel dodrzat smer , rychlost a vysku priletu. Ziadne kontinualne vypocty ak sa nemylim.

    Ohladom sputnika. ten necitam, ale netvrdil si nieco o tom, ze ruske media SVP 24 neospevovali? Je, alebo nie je sputnik ruske medium?Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    11:12 08.11.2018

    Slavoslav
    A čo sa týka médií sputnik nečítam na rozdiel od vás. Ja čítam tass, vesti a kommersant.

    Slavoslav
    A čo sa týka médií sputnik nečítam na rozdiel od vás. Ja čítam tass, vesti a kommersant.

  • gangut
    11:09 08.11.2018

    Slavoslav A čo si vy ako odborník predsavujete pod HUD? Fungoval velmi jednoducho. Z parametrov letu podľa údajov rádiovýškomera, IKV, akcelerometrov, doplerovského snímača ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav
    A čo si vy ako odborník predsavujete pod HUD?
    Fungoval velmi jednoducho. Z parametrov letu podľa údajov rádiovýškomera, IKV, akcelerometrov, doplerovského snímača rýchlosti a znosu a podľa naprogramovaných balistických parametrov predvolenej zbrane vypočítaval relatívnu polohu bodu odhodu a zobrazoval ju na zameriavači. Pilot mal možnosť pomocou tenzometrického tlačítka na riadiacej páke zamknúť predvolený cieľ alebo navádzať rádiom alebo laserom navádzané strely. Na SU-22 od zhruba 30 série bola vpravo od zameriavača obrazovka TV navádzania. Na SU-24 som nepracoval tak neviem ale vzhľadom na to, že bol vybavený aj rádiolokátorom a posádka bola rozšírená o operátora zbraňových systémov, tak predpokladám že jeho schopnosti boli oveľa ďalej. Podľa mňa systém SVP len rozširuje a spresňuje vstupy a algoritmy. Pravdepodobne o satelitnú navigáciu a miesto IKV laserový systém.
    Neviem, prečo máte tendenciu nezmyselne podceňovať ruskú techniku. Skúste si porovnať ekvivalenty. Trebárs Su-25 a Thunderbolt aké mali prístrojové vybavenie.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    10:28 08.11.2018

    gangut napriklad sputnik nie je Ruske medium? btw nastuduj si nieco o CCIP/CCRP a ak tie lietadla nemaju HUD tak nam povedz ako ten balisticky pocitac v tychto pripadoch ...Zobrazit celý příspěvek

    gangut

    napriklad sputnik nie je Ruske medium?

    btw nastuduj si nieco o CCIP/CCRP a ak tie lietadla nemaju HUD tak nam povedz ako ten balisticky pocitac v tychto pripadoch fungoval?Skrýt celý příspěvek

  • gangut
    10:05 08.11.2018

    Torong Samozrejme, že SU-17,24, 25 Mig27 balistický počítač má. Samozrejme že im zameriavač zobrazuje vypočítanú polohu cieľa. Ono totiž tie lietadlá okrem ruských hlúpych púm ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong
    Samozrejme, že SU-17,24, 25 Mig27 balistický počítač má. Samozrejme že im zameriavač zobrazuje vypočítanú polohu cieľa. Ono totiž tie lietadlá okrem ruských hlúpych púm nosili aj rádiom, laserom a TV navádzanú muníciu a také lahodky ako kontajnery SPPU.
    Presnú funkciu SVP-24 nepoznáte,neviete s akými pracuje vstupmi a chválospevy naň ste určite nečítal v ruských médiách.Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
    09:36 08.11.2018

    Pilot - těžko říct, ale podle izraelských zdrojů nebyl systém ještě minulý týden připraven k ...Zobrazit celý příspěvek

    Pilot - těžko říct, ale podle izraelských zdrojů nebyl systém ještě minulý týden připraven k použití:
    https://www.haaretz.com/middle... Skrýt celý příspěvek

  • Pilot
    09:11 08.11.2018

    Off-topic: V nějaký diskuzi byla zajímavá poznámka, že od instalace s-300 v Latakiji Izraelci sedí na zemi a nepodnikli žádnou leteckou akci na území Sýrie. Je to opravdu tak? A ...Zobrazit celý příspěvek

    Off-topic:
    V nějaký diskuzi byla zajímavá poznámka, že od instalace s-300 v Latakiji Izraelci sedí na zemi a nepodnikli žádnou leteckou akci na území Sýrie. Je to opravdu tak? A pokud ano, je to proto, že nebylo třeba, nebo se opravdu S-300 bojí? Nějak se mi to nedaří dohledat.

    Prosím o názory.Skrýt celý příspěvek

  • siggi
    03:33 08.11.2018

    Ano, to je presne, co na tom, ze to byl barak souseda na ktereho nemirili, ale jim je to jedno, arabac jako arabac ze. To me pripomina uz legendarni vtip (modernizovan). ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, to je presne, co na tom, ze to byl barak souseda na ktereho nemirili, ale jim je to jedno, arabac jako arabac ze.

    To me pripomina uz legendarni vtip (modernizovan).

    Rusove pripravuji vyslat svoji elitni jednotku z moskvy do syrie a velitel jim na natupu slibi : Soudruzi, kazdy kdo me prinese hlavu syrskeho teroristy, dostane flasku vodky a opustak na tyden. Vsichni nastup do letadla.
    Sotva letadlo dosedne, tak se z nej vyriti banda vysadkaru s URAAAAAAAAAA a za par hodinse kazdy vraci se dvema hlavamy teroristu, nekteri experti i s 5.
    Velitel to zdesene pozoruje a rekne, vy magori tohle bylo mezipristani v sevastopolu…..výron "inteligence" trapného intelektuálního impotenta v podání místního satanisty a především trouby...Skrýt celý příspěvek

  • Torong
    22:11 07.11.2018

    @petris

    SU 24 SM neexistuje. Označení SM používá Ruské letectvo pro modernizované SU 27. Poslední verze SU 24 je SU 24 M2

    @petris

    SU 24 SM neexistuje. Označení SM používá Ruské letectvo pro modernizované SU 27. Poslední verze SU 24 je SU 24 M2

  • Torong
    22:02 07.11.2018

    @petris Ne nemají. Su 25 pouze ve verzi T, která v Sýrii nikdy nasazená nebyla. Su 24 vůbec. A domnívat se můžeš co chceš. Realita je daná. Režim CCIP/CCRP přímo VYŽADUJE HUD ...Zobrazit celý příspěvek

    @petris

    Ne nemají. Su 25 pouze ve verzi T, která v Sýrii nikdy nasazená nebyla. Su 24 vůbec. A domnívat se můžeš co chceš. Realita je daná. Režim CCIP/CCRP přímo VYŽADUJE HUD displej, protože pilot musí označit místo cíle a pak podle grafiky na HUD letadlo správně navést do bodu odhozu bomb. Standardní zaměřovač to neumožňuje. A ano, Rusové obdobu tohoto systému měli. Na letadlech rodiny Su 27 a Mig 29. Proto se na tyto letadla systém SVK 24 nemontuje..Skrýt celý příspěvek

  • petris
    21:50 07.11.2018

    Torong: Su-24 aj Su-25 HUD má a modernizovaný Su-24SM má aj MFD. Vzhľadom na poslanie oboch lietadiel sa domnievam že mali a majú aj obdobu CCIP/CCRP systému dávno pred zavedením ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong: Su-24 aj Su-25 HUD má a modernizovaný Su-24SM má aj MFD. Vzhľadom na poslanie oboch lietadiel sa domnievam že mali a majú aj obdobu CCIP/CCRP systému dávno pred zavedením SVP.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    20:33 07.11.2018

    gagnut " Rusové zvládají to samé aj s hlúpymi pumami. Na zrovnenie baráku niekde v Sýrii im stačí aj hlúpa 500kg puma za pár dolárov :-D " Ano, to je presne, co na tom, ze to ...Zobrazit celý příspěvek

    gagnut
    " Rusové zvládají to samé aj s hlúpymi pumami. Na zrovnenie baráku niekde v Sýrii im stačí aj hlúpa 500kg puma za pár dolárov :-D "

    Ano, to je presne, co na tom, ze to byl barak souseda na ktereho nemirili, ale jim je to jedno, arabac jako arabac ze.

    To me pripomina uz legendarni vtip (modernizovan).

    Rusove pripravuji vyslat svoji elitni jednotku z moskvy do syrie a velitel jim na natupu slibi : Soudruzi, kazdy kdo me prinese hlavu syrskeho teroristy, dostane flasku vodky a opustak na tyden. Vsichni nastup do letadla.
    Sotva letadlo dosedne, tak se z nej vyriti banda vysadkaru s URAAAAAAAAAA a za par hodinse kazdy vraci se dvema hlavamy teroristu, nekteri experti i s 5.
    Velitel to zdesene pozoruje a rekne, vy magori tohle bylo mezipristani v sevastopolu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3