Dron Warmate: Loudavá munice z Polska

Warmate
Loudavá munice Warmate. /  WB Electronics 

Polská firma WB Electronics na výcvikovém polygonu v Toruniu předvedla novou generaci tzv. loudavé munice (loitering munition) Warmate. Pro loudavou munici se ale vžilo příznačnější pojmenování “kamikadze dron”.

Loudavá munice je nově vznikající rodina přesných zbraní přenositelných člověkem. Ve všech případech se jedná o drony osazené bojovou hlavicí. Velikostně a hmotnostně však loudavá munice a podpůrné systémy nejsou vymezeny. Loudavou munici, nebo chceme-li kamikadze drony, lze vypouštět rovněž z nejrůznějších vozidel.

Munice dokáže ve vzduchu operovat po určitý čas (desítky minut až hodiny) a následně zaútočit na hladinové nebo pozemní cíle. Operátor na zemi celou dobu drží dron pod kontrolou.

Po objevení a určení cíle pak operátor zadá povel ke střemhlavému útoku - avšak v případě potřeby je možné útok odvolat.

Loudavá munice poskytuje malým jednotkám pěchoty schopnost ničit cíle na obrovské vzdálenosti, nebo cíle v dobře chráněné pozici (vyvýšené kulometné hnízdo, postavení minometů,atd.).

Další obrovskou výhodou je cena - kamikadze drony jsou řádově levnější než například řízené střely.

První kamikadze drony Switchable ve velkém používali Američané v Afghánistánu. Také v posledních bojích o Náhorní Karabach Ázerbájdžán použil proti arménským cílům izraelský kamikadze dron Harop. Ten dokáže nést až 15 kg výbušniny a je původně určen pro ničení radarů protivníka. Lze ho však využít k ničení jakýchkoliv cílů. Útok dronu Harop si podle Arménie vyžádal sedm životů.


Údajný útok kamikadze dronu Harop na pozice arménské armády.

Nyní s vlastním kamikadze dronem přichází polská firma WB Electronics. Polský dron Warmate má rozpětí křídel 1,4 m, délku 1,1 m a maximální startovací hmotnost 5 kg. Výdrž ve vzduchu je 30 minut a dolet 10 km - nutná je přímá viditelnost mezi dronem a operátorem.

Warmate lze osadit dvojicí bojových hlavic (do 1 kg) a jednou nebojovou (pro výcvik a průzkum). K dispozici je tříštivo-trhavá hlavice GO-1 a kumulativní GK-1 s průbojností 240 mm válcované oceli.

Průbojnost GK-1 umožňuje probití horního pancíře většiny obrněných vozidel na bojišti. Kumulativní hlavice (obecně) však nezaručuje zničení (nebo dokonce úplné vyřazení) vozidla z boje. Tříštivo-trhavá GO-1 obsahuje 300 g výbušniny, což umožňuje ničit živou sílu v okruhu 10 m.

Ovládaní Warmate se děje pomoci přenosné antény a tabletu, který zobrazuje informace z palubního elektro-optického senzoru. Dron se vypouští z tubusu pomocí pneumatického mechanismu. Celý systém se přenáší ve dvou batozích. Jeden batoh obsahuje dva drony Warmate a tři bojové hlavice, druhý batoh pak pneumatický “katapult” a systém řízení. Příprava ke startu nezabere údajně více než 3 minuty.

Warmate lze vypouštět jak vojáky na bitevním poli, tak přímo z vozidel. WB Electronics například uvažuje o vypouštění kamikadze dronu z dalších bezpilotních letadel.


Anténa, ovládací tablet, pneumatické vypouštěcí zařízení a dron Warmate se složenými křídly. / WB Electronics 

V případě nedokončení útoku lze s dronem Warmate bezpečně přistát a připravit ho k novému použití. Bezpečné přistání zajišťují dvě mechanické pojistky bojové hlavice - ty se odjišťují až těsně před útokem na cíl. Po přistání tak lze znovu použít i bojovou hlavici.

Ač WB Electronics nabízí Warmate především polské armádě, munici již nakoupili dva mimo evropští zákazníci z “horkých zón”. Mnoho dalších zahraničních zájemců si pak vyžádalo technické podrobnosti o polském systému.

Jeden ze zákazníků se rozhodl umístit polský systém na nákladní vozidlo, které pojme až 25 dronů Warmate. Druhý zákazník jako platformu zvolil lehké terénní vozidlo 4x4.

V budoucnu WB Electronics počítá s dalším vylepšováním dronu Warmate. Palubní průzkumný senzor lze například vybavit termovizní kamerou, ostatně jak požádal jeden ze zahraničních zájemců. Počítá se také s instalaci automatického sledovacího systému statických i pohyblivých cílů (např. konkrétní osoby). 

Zdroj: Defence24.pl

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix

Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený ...

Izraelští vojáci získají malé drony zabijáky

Izraelské obranné síly připravují nákup tzv. opožděné munice LM (Loitering Munitions) od firmy ...

Bitevní letadla AC-130 dostanou vlastní drony

Jedním z hlavních problémů posádek bitevních letounů AC-130 je najít a pozitivně identifikovat cíle ...

Zbraně zítřka: Proměna vojáků na superbojovníky

Technologie malých ručních palných zbraní se od dob první světové války příliš nezměnila. Posunout ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  11:26 29.11.2019

  Inštalácia na bezposádkovom vozidle: ...Zobrazit celý příspěvek

  Inštalácia na bezposádkovom vozidle: http://www.defesanet.com.br/en... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:00 16.06.2018

  Zákazníkom, ktorý to inštaloval na vozidlo 4x4 je najskôr Ukrajina:
  https://issuu.com/ukrainian_de...

  Zákazníkom, ktorý to inštaloval na vozidlo 4x4 je najskôr Ukrajina:
  https://issuu.com/ukrainian_de...

 • urban
  15:29 01.05.2016

  Útok dronu Harop NA CIVILNÍ AUTOBUS !! si podle Arménie vyžádal sedm životů.

  Útok dronu Harop NA CIVILNÍ AUTOBUS !! si podle Arménie vyžádal sedm životů.

 • fulcrum
  13:14 29.04.2016

  Projekty obranných systémů proti UAV se vyvíjejí, jeden tento měsíc představil např. izraelský Rafael: ...Zobrazit celý příspěvek

  Projekty obranných systémů proti UAV se vyvíjejí, jeden tento měsíc představil např. izraelský Rafael: https://www.flightglobal.com/n... Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:32 28.04.2016

  Jaka je moznost detekce podobnych poletuch? Uz nejakou dobu premejslim, ze nejaka light verze ruskeho Pancire se asi bude dost hodit prakticky ke kazde jednotce v armade. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  Jaka je moznost detekce podobnych poletuch?

  Uz nejakou dobu premejslim, ze nejaka light verze ruskeho Pancire se asi bude dost hodit prakticky ke kazde jednotce v armade. Na soucasnou aktivni obranu zapomente - cena a na vozidle nebude dostatek munice. Plus okolo stojici pesaci budou taky nadseni.
  "Jeden ze zákazníků se rozhodl umístit polský systém na nákladní vozidlo, které pojme až 25 dronů Warmate. Druhý zákazník jako platformu zvolil lehké terénní vozidlo 4x4."
  Pokud by opravdu doslo k masovejsimu nasazeni, tak by to spis chtelo neco rychlopalneho, co dokaze zasahovat cil na vetsi vzdalenost, aby obrana stihla pokryt vsechny cile. To jsme ale zase u zpusobu detekce. Radar? Pokud by uz doslo ke stretu armad s podobnou vyzbroji, tak uz by slo o konflikt vyssi intenzity, takze nejspis i ruseni a protiradarove strely. Protiradarovou strelu by mel ten obranny system taky zneskodnit, ale to ruseni radaru je otazka. Detekce pomoci tepelnych stop? Vizualni navedeni palby asi sotva.
  Kazdopadne jsme u specializovaneho vozidla. To by s touhle vyzbroji mohlo slouzit i jako palebna podpora tanku i pechoty. A jsme u ruskeho Terminatoru :)
  Ten je na tankovem podvozku - ten bude vhodny, protoze je potreba odolnost a nosnost, Aby poskozenim/znicenim jednoho vozidla nebyla ohrozena cela skupina. Zaroven by melo byt dost prostoru na zasobu munice - tady by se asi spise hodilo nejake tezke BVP. Nejakou raketovou vyzbroj bych tam asi nechal proti vrtulniku - stejne by to bylo zarazeno jako cast PVO. A kdyz uz na me nekdo posle roj UAV, proc neposlat 5 km od me pozice vrtulnik, ktery vyuzije zahlceni systemu a nebude likvidovat chranene cile?

  U pozemnich dronu se pouziva lidar na hledani cesty pro vozidlo - jaky to ma dosah? Dalo by se to pouzit na hledani vzdusneho cile na par stovek metru?

  Cetl jsem neco o mikrovlnych zbranich, ktere by mely nicit elektroniku na dalku. Jak to pokracuje?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:28 28.04.2016

  Kvůli vysoké ceně aktivní ochrany, přemýšlejí Izraelci o výrobě systému, který by fungoval v podstatě jako Iron Dome a chránil skupinu vozidel ve svém okolí. Raketkami / projektily ...Zobrazit celý příspěvek

  Kvůli vysoké ceně aktivní ochrany, přemýšlejí Izraelci o výrobě systému, který by fungoval v podstatě jako Iron Dome a chránil skupinu vozidel ve svém okolí. Raketkami / projektily ničil všechno co k vozidlům v okolí přiletí (rakety, projektily větší ráže). Podobně by se to dalo vyřešit i v boji s drony. Současná aktivní ochrana na každém jednom vozidle, tanku, transportéru, je velice drahá - byť funguje. A to tvrdí Izraelci, pro které je nejdůležitější ochrana vojáků a finance jsou až na druhém místě (!)
  V našem prostoru, se třeba vrátí vozidla s rychlopalnými kanóny, které byly před pár lety nahrazeny raketami - Gepard, Tunguska atd. SPAAG vozidla třeba čeká renesanceSkrýt celý příspěvek

 • HonzaH
  20:09 28.04.2016

  No, ono jde taky hlavně o cenu. Pokud v minulosti nemělo smysl plýtvat drahou naváděnou municí na každý cíl, tak levný dron můžete poslat i proti nákladním autům. A dokážete si ...Zobrazit celý příspěvek

  No, ono jde taky hlavně o cenu. Pokud v minulosti nemělo smysl plýtvat drahou naváděnou municí na každý cíl, tak levný dron můžete poslat i proti nákladním autům. A dokážete si představit, jak to bude vypadat se zásobováním. A vybavit veškerou techniku aktivní ochranou? Tak na to bude mít tak maximálně USA a ani tomu nevěřím. A co uděláte s pěšáky?
  Další věc je to, že drahá naváděná munice je většinou zaměřena na cíl již ve chvíli odpalu. Tyhle drony můžete vyslat za protivníkovi linie a když něco najdete, tak to trefíte. A když nic nenajdete, tak se vrátíte domů, dobijete baterky a šup zase do vzduchu. V podstatě tak můžete protivníkovi téměř zabránit v pohybu.Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  15:46 28.04.2016

  Argonaut.CZ: Tahle vize mi připomněla knihu Duna, kde díky osobním štítům zavrhli pokročilé zbraně a armády se vrátili k mečům a nožům. :-)

  Argonaut.CZ: Tahle vize mi připomněla knihu Duna, kde díky osobním štítům zavrhli pokročilé zbraně a armády se vrátili k mečům a nožům. :-)

 • madrabbit
  12:23 28.04.2016

  Ono hlavně u měkkých cílů by pak možná stejnou škodu nadělala právě ta aktivní obrana. Nechtěl bych jako pěšák stát někde blízko.

  Ono hlavně u měkkých cílů by pak možná stejnou škodu nadělala právě ta aktivní obrana. Nechtěl bych jako pěšák stát někde blízko.

 • Shania
  11:54 28.04.2016

  krystofmraz: aktivní obrana asi taky nebude 100%řešení, nefunguje hlavně jen proti malým náložím nebo HEAT, pokud dron dostane HE nalož dost blízko, tak minimálně lehčí stroje ...Zobrazit celý příspěvek

  krystofmraz: aktivní obrana asi taky nebude 100%řešení, nefunguje hlavně jen proti malým náložím nebo HEAT, pokud dron dostane HE nalož dost blízko, tak minimálně lehčí stroje budou mít problém, přinejmenším hrozí zničení senzorů a aktivní ochrany, pokud někdo bude používat roje, bude to problém.

  Chce to něco co je dokáže ničit na větší vzdálenosti. Airburst granaty s kvalitními senzory by na tohle byli ideální.Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  11:31 28.04.2016

  Tenhle problém je, co se týče vozidel, dávno vyřešený. Sestřelovat to pomocí nějaké "zbraně" je poměrně složité. Zato aktivní obrana která se používala na tancích je dle mého proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle problém je, co se týče vozidel, dávno vyřešený. Sestřelovat to pomocí nějaké "zbraně" je poměrně složité. Zato aktivní obrana která se používala na tancích je dle mého proti poměrně pomalu letícím, ikdyž malím, dronům ideální. Stačí schránka s výbušninou která vytvoří oblak střepin. Navíc, díky té rychlosti, nemusí být odpálení tak přesně načasované.Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  11:31 28.04.2016

  Tenhle problém je, co se týče vozidel, dávno vyřešený. Sestřelovat to pomocí nějaké "zbraně" je poměrně složité. Zato aktivní obrana která se používala na tancích je dle mého proti ...Zobrazit celý příspěvek

  Tenhle problém je, co se týče vozidel, dávno vyřešený. Sestřelovat to pomocí nějaké "zbraně" je poměrně složité. Zato aktivní obrana která se používala na tancích je dle mého proti poměrně pomalu letícím, ikdyž malím, dronům ideální. Stačí schránka s výbušninou která vytvoří oblak střepin. Navíc, díky té rychlosti, nemusí být odpálení tak přesně načasované.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:24 28.04.2016

  Možná by nebylo od věci dát schopnost postřelovat takové cíle automatickým zbraňovým stanicím, jaké jsou např. na LMV Iveco. Jasně, musel by se vyvinout SW, který by to dokázal na ...Zobrazit celý příspěvek

  Možná by nebylo od věci dát schopnost postřelovat takové cíle automatickým zbraňovým stanicím, jaké jsou např. na LMV Iveco. Jasně, musel by se vyvinout SW, který by to dokázal na základě optického čidla, nikoliv radaru. Ale to by IMHO nemusel být až takový problém.Skrýt celý příspěvek

 • jsk1
  11:00 28.04.2016

  Na to je nejlepší laser, drony jsou jeho ideálním cílem..

  Na to je nejlepší laser, drony jsou jeho ideálním cílem..

 • dusan
  10:55 28.04.2016

  Zdá sa, že už vzniká nová požiadavka na vojenské vozidlá - schopnost ubrániť sa dronom. Ono stačí "len" prieskumný a už sa delestrelectvo postará o ostatné. Preto by malo byť ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdá sa, že už vzniká nová požiadavka na vojenské vozidlá - schopnost ubrániť sa dronom.
  Ono stačí "len" prieskumný a už sa delestrelectvo postará o ostatné. Preto by malo byť každé bojové vozidlo budúcnosti schopné identifikovať a podľa možností i zničiť dron aspoň v najbližšej blízkosti. Samozrejmosťou zrejme budú výkonný hlavňové systémy PVO schopné rýchlo a hlavne lacno masovo likvidovať tento "hmyz".
  Zrejme je priestor na nejaké antidronové "kamikaze" najlepšie pôsobiace ešte nad územím protivníka.
  Malým jednotkám ostávajú brokovnice (bez srandy) a elektronické rušenie. Určite budú snahy digitálne "odizolovať" bojisko tak aby boli blokované signály na navádzanie a prenos dát dronov, ale to bude asi dosť problém, lebo stačí "poloigentný" dron s "vlastnou hlavou" a útočiaci podľa vloženého softu a ten nepotrebuje žiadne spojenie.
  Skrátka pre zbrojárov veľký výzva. Vzhľadom na to, že ide skôr o "rozum" ako o "železo" určite zaujímavá inšpirácia i pre naše firmy.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  10:18 28.04.2016

  Blíží se doba, kdy na bojišti budou klíčové týmy hackerů, kteří se budou snažit buď převzít kontrolu nad letadly/drony,... a nebo aspoň přerušit signál. Svým způsobem se pak ...Zobrazit celý příspěvek

  Blíží se doba, kdy na bojišti budou klíčové týmy hackerů, kteří se budou snažit buď převzít kontrolu nad letadly/drony,... a nebo aspoň přerušit signál. Svým způsobem se pak válčení vrátí do doby tak druhé světové, protože dobří protivníci se navzájem elektronicky oslepí a zůstane to na prosté síle a dovednostech pěšáků.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  09:32 28.04.2016

  Tak to už jde do tuhého. Čím se proti tomuto bránit? MANPAD to sice zvládne, ale brzy budou sklady prázdné! Je IMHO potřeba vyvinout stíhací dron, který se k cizímu stroji ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak to už jde do tuhého. Čím se proti tomuto bránit? MANPAD to sice zvládne, ale brzy budou sklady prázdné!

  Je IMHO potřeba vyvinout stíhací dron, který se k cizímu stroji přiblíží a sestřelí jej třeba brokovnicí, useknutím křídla čepelí ve vlastní náběžné hraně, nebo namotáním ocelového lanka do vrtule. Teoreticky stačí zarušit spojení a GPS signál nebo usmažit vstupní obvody silným vysílacím výkonem - jsou ale taková řešení k dispozici? A budou k dispozici každé (i malé) jednotce?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...