Izraelský dron zničil systém protivzdušné obrany Pancir-S1

Pancir-S1 těsně před svým zničením.

Izrael ve čtvrtek provedl odvetný letecký úder na íránské cíle v Sýrii a podle tiskové zprávy izraelského letectva, zasáhl téměř všechny tamní íránské základny. Při úderech byl mimo jiné zničen i ruský systém protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Pancir-S1 nacházející se ve výzbroji syrské armády.

Údery izraelského letectva a armády na 50 íránských cílů (budovy, sklady, seřadiště vozidel, atd.) v Sýrii byly odvetou za to, že íránské elitní jednotky Kuds ze Sýrie vypálily zhruba 20 raket a dělostřeleckých granátů (nebo minometné munice) na přední linie izraelské armády na Golanských výšinách. Čtyři íránské rakety údajně zničil izraelský systém PVO krátkého dosahu Iron Dome a zbytek střel/granátů mělo minout cíle.

 

 

Podle zahraničního zpravodaje českého webu Rebulitsyria.cz dvě hodiny před čtvrtečním úsvitem 28 izraelských stíhaček F-15 a F-16 shodilo/odpálilo na cíle 60 kusů (podle některých 70 kusů) pum a střel vzduch-země. Na íránské cíle v Sýrii bylo odpáleno také deset střel země-země. Podle syrských zdrojů syrská PVO sestřelila víc než polovinu izraelských raket.

 

Izraelský nálet na íránské cíle v Sýrii si údajně podle ČTK vyžádal 27 mrtvých včetně 11 Íránců. Podle izraelských zdrojů syrská PVO vypálila proti izraelským letounům „desítky“ raket, ale žádná nebyla úspěšná. „Všechna naše letadla se bezpečně vrátila domů,“ uvedla izraelská armáda ve čtvrtek.
 

O úderech byly předem informovány Spojené státy a Rusko. „Řekli jsme Rusům, že udeříme v Sýrii, ale neřekli jsme jim, kde přesně zaútočíme nebo jaké budou naše cíle,“ citoval The Times of Israel důstojníka z izraelského ministerstva obrany.
 

Zasažen měl být íránský logistický tábor, který se nachází 10 km severozápadně od hlavního města Damašku. V tomto táboře se nachází velitelská stanoviště íránských sil v Sýrii a Libanonu, kanceláře, sklady, zásobníky paliva, dílny, vozidla a jiná strojní zařízení.
 

Kromě toho se izraelské letouny zaměřily na tábor jednotek Kuds, což je tajná složka Íránských revolučních gard odpovědná za tajné vojensko-politické operace v zahraničí.

 

Izraelské ministerstvo obrany dále potvrdilo útok na čtyři íránské zpravodajské stanice umístěné na vysokých kopcích na jih od Sýrie ve správních obvodech Dar'á a Suvajda u izraelských hranic. Izrael provedl úder i na íránské sklady zbraní na mezinárodním letišti v Damašku.
 

Kromě toho izraelské letouny útočily na postavení syrské PVO s komplety S-200, S-75 Dvina, Buk a Pancir-S1. Největší „poprask“ způsobilo zveřejnění videa, na kterém izraelské letectvo ničí ruský Pancir-S1 ve výzbroji syrské armády, který se měl snažit sestřelit izraelská letadla. Vozidlo mělo být zasaženo izraelským „kamikadze“ dronem, buď IAI Harop nebo IAI Harpy, případně střelou vzduch země Delilah.
 

Harop má dolet 1000 km a dokáže nést bojovou hlavici o hmotnosti 23 kg (Harpy 32 kg, Delilah 30 kg). Existuje však také menší verze s výdrži ve vzduchu dvě až tři hodiny a s bojovou hlavici o hmotnosti 3 až 4 kg. Na Twitteru se objevila fotka zasaženého kompletu Pancir-S1 a vzhledem k rozsahu poškození je pravděpodobné použití právě zmenšené verze kamikadze dronu Harop. Ostatně samotný výrobce IAI (Israel Aerospace Industries) píše, že zmenšenou verzi dronu Harop lze použít na taktické úrovni proti „časově pomíjivým cílům,“ což Pancir-S1 nepochybně je (viz dále). 

 

Podle ruského webu Gazeta.ru, odolávající se na doktora vojenských věd Konstantina Šivkova, však byl Pancir-S1 zničen protitankovou řízenou střelou Spike NLOS s doletem až 25 km. Střela má hmotnost 70 kg, hmotnost bojové hlavice však není známa. Střelu mohou odpalovat vrtulníky, lodě nebo vozidla.

 

Zničení Pancir-S1 izraelským dronem.

 

Po útoku se okamžitě vyrojily spekulace, jak je možné, že byl zničen špičkový ruský prostředek PVO, který je právě určen pro boj s drony protivníka i přesnou municí. Pancir-S1 byl s největší pravděpodobností, a potvrzují to ruská a syrská média, neaktivní – ať už kvůli chybějící munici, únavě osádky nebo poruchy. Podle zveřejněné fotografie však Pancir-S1 zřejmě odpálil všechny své rakety ve snaze zničit izraelská letadla nebo izraelskou munici vzduch-země. Pancir-S1 se v každém případě v době útoku nijak nebránil.

 

Tento útok je názorným příkladem toho, že bojová hodnota zbraňového systému není dána jen jeho technicko-taktickými výkony, resp. v tomto případem tabulkovým dosahem radiolokátoru a palubních zbraní Pancir-S1 – dvojice 30mm kanónu dokáže postřelovat cíle na vzdálenost až 4 km a raketová výzbroj cíle na vzdálenost 1,2 až 20 km a ve výškách 5 až 10 000 m.

 

Podle produktové brožury ruské státní společnosti Rosoboronexport umí radiolokátor Pancir-S1 objevit cíle s čelním radiolokačním průřezem (RCS) 2m2 na vzdálenost 32 až 36 km a sledovat je na vzdálenost 24 až 28 km. Elektro-optický automatický detekční systém pak objeví vzdušný cíl (neurčené velikosti) na vzdálenost 17 až 26 km. Například klasická (velká) střela s plochou dráhou letu Tomahawk má RCS zhruba 0,5 m2.

 

Problém pro syrskou PVO však je, že elektro-optické a radiolokační (pro tento účel speciálně navržené) senzory na izraelských průzkumných letounech, především bezpilotních, mají větší dosah než senzory na Pancir-S1. Stejně tak pozici radiolokačně aktivního Pancir-S1 mohou odhalit izraelské systémy radioelektronického boje. Izrael tak má možnost z odstupu sledovat aktivitu kompletu Pancir-S1 (nebo jiných syrských kompletů PVO) a v době jeho nečinnosti přistoupit k útoku.

 

Bojová hodnota Pancir-S1 je navíc daná dostupnosti munice, rychlosti přebití raket a kanonů a také vycvičenosti a nasaditelnosti posádek. „Komplikace je v tom, že jednotky raketových (protivzdušných vojsk) není možné držet v kabinách celý den,“ uvedl ruský generál Ajteč Bižev s tím, že izraelské letectvo je silnější než syrská PVO, takže se izraelské letouny mohou vyhýbat syrské PVO.

 

S největší pravděpodobností tak izraelské bezpilotní letouny z patřičného odstupu sledovaly zmíněný Pancir-S1 a poté, co se stal Pancir-S1 neaktivní, daly pokyn k odpálení malého kamikadze dronu Heron případně střely Spike NLOS.

 

Aby byly syrské komplety PVO proti takové taktice co nejvíce chráněny, musely by být neustále hlídány jinými prostředky PVO. To ale znamená vyčlenit ke každému kompletu PVO alespoň jeden nebo další dva prostředky PVO krátkého dosahu a jejich činnost koordinovat. A samozřejmě pro každý komplet vyčlenit dvě až tři posádky, které by umožnily komplety udržovat aktivní 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Dále potřebný počet muničních vozidel, munice, členů údržby, atd. atd.

 

Co se týče samotných výkonů Pancir-S1, existuje oficiální zpráva (2012) z veřejné konference ruského ministerstva obrany a Ruské akademie raketových a dělostřeleckých věd (RARAN), která v 15 bodech upozorňuje na některé neduhy Pancir-S1. Uvedené nedostatky bylo jistě možné do určité míry odstranit – zda se to však podařilo v plném rozsahu, je tajné. Dlužno dodat, že podobnými problémy trpí jakékoliv systémy PVO podobné kategorie, ať ruské, čínské nebo západní výroby.

 

O samotných omezeních kompletu Pancir-S1 jsme se rozepsali v článku Válka dronů: Pancir-S1 na ruské základně Hmejmin v Sýrii. Podle zmíněné zprávy například přebíjení, avšak jen pokud je hned k dispozici muniční vozidlo, trvá 25 až 30 minut.

 

V každém případě Izrael začal posilovat postavení vlastní PVO na hranicích se Sýrii a Libanonu v očekávání íránské reakce – vysoce postavený íránský ajatoláh Ahmad Khatami již uvedl, že Tel Aviv a Hajfa budou zničeny, pokud bude Izrael jednat „bezohledně“. Současně podle Gazeta.ru zdůraznil, že Írán nemá jaderné zbraně.

 

V současné době se ukazuje, že největším problémem současné Sýrie a okolí je Írán, který Sýrii potřebuje k vedení války s Izraelem. Pro Syřany je smůlou, že Írán je pevně zakotvený v Sýrii, ať se to Syřanům líbí nebo ne.

 

Ostatně izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman přímo doporučil Sýrii, aby vyhnala íránské síly: „Vyhoďte Íránce, (jejich generála) Kásima Sulajmáního a síly Kuds ze své země. Nejednají ve vašem zájmu, jen vám ubližují. Jejích přítomnost přináší jen potíže a destrukci.”

 

Důvody nepřátelství mezi Izraelem a Sýrii a Izraelem a Íránem zůstávají nejen nezměněny, ale navíc se vyostřují – hrozí tak otevření nové aktivní fronty s Izraelem na jedné straně a Sýrii a Íránem na straně druhé. „Nevím, jaká bude situace, ale jsme připraveni na jakýkoli scénář na severním bojišti,“ citují The Times of Israel svůj zdroj na izraelském ministerstvu obrany.

 

Zdroj: Gazeta.ruTimes of IsraelRosoboronexport, ČTK, Rebuild Syria
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael varuje Sýrii: Zničíme vaší protivzdušnou obranu

Minulý týden izraelské letectvo zaútočilo na pozice Hizballáhu v Sýrii. Syrská protivzdušná obrana ...

Izraelský Namer s 30mm automatickým kanónem

Izraelské ministerstvo obrany představilo prototyp známého obrněného vozidla Namer s automatickým ...

Arrow 4: Nový protiraketový systém z Izraele

Izrael ohlásil vývoj nového protiraketového systému Arrow 4. Izraelským cílem je vyvinout výkonnější ...

Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • sanityangel1
  21:35 17.05.2018

  Jasne Dusane,

  napr. Jerusalem post a Haaretz jsou typicky syrske noviny, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jasne Dusane,

  napr. Jerusalem post a Haaretz jsou typicky syrske noviny, ze:

  https://www.ibtimes.co.in/un-r...

  https://www.jpost.com/Middle-E...

  https://www.haaretz.com/.premi...

  https://news.vice.com/article/...
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  23:57 16.05.2018

  Dle mého soudu hraje tandem Putin, Trump poker proti skupině globalistů, kteří si platí řadu US a EU politiků a kteří by rádi rozpoutali globální konflikt na jehož konci budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dle mého soudu hraje tandem Putin, Trump poker proti skupině globalistů, kteří si platí řadu US a EU politiků a kteří by rádi rozpoutali globální konflikt na jehož konci budou ruské nerosty v rukou globalistů.

  Spekuluji, že načasování výpovědi íránsko americké dohody Trumpem, nezapojování Ruska do izraelských útoků mělo za cíl rozvrátit arabskou protiasadovskou koalici a stálo spolu s diplomatickým úsilím Ruska za odmítnutím Egypta vyslat jednotky do Sýrie.

  V mediální tmě se totiž někdo snažil vytvořit podmínky pro vpád arabské koalice do Sýrie podorovaný US pěchotou a US loděmi. Nechme se ještě překvapit. US cvičení v Jordánsku končí až 26.5, letadlové lodě tam stále jsou a kolem hranic Ruska jsou nahormaděny jednotky NATO schopné v šachové partii bránit Putinovi přesouvat další jednotky do Sýrie.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:06 16.05.2018

  asdf

  Slavovslav už dobre napísal, ja doplním.

  Izrael podporil nejakých povstalcov - prevážne sa spomína FSA (čo je dosť široký pojem, ale všeobecne sú považovaní za tých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf

  Slavovslav už dobre napísal, ja doplním.

  Izrael podporil nejakých povstalcov - prevážne sa spomína FSA (čo je dosť široký pojem, ale všeobecne sú považovaní za tých "umiernených") proti Hizbaláhu, resp i IS pri hraniciach s Izraelom - inak povedané, riešil si hrozbu pre seba, nemiešal sa do vojny ako takej i keď by sme sa mohli doťahovať, že svojimi útokmi vlastne nepriamo podporuje toho či onoho.

  Izrael v tomto konflikty pragmaticky, až brutálne rieši svoju politiku - je mu jedno, že sa tam vraždí, kto čo robí ... pokým to neohrozuje Izrael, tak to nerieši.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:05 16.05.2018

  asdf

  ked uz sem das link aspon si precitaj clanok a neskonci pri titulkoch

  "The supposed support for Sunni rebels is thought to have begun as early as 2013 under former ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf

  ked uz sem das link aspon si precitaj clanok a neskonci pri titulkoch

  "The supposed support for Sunni rebels is thought to have begun as early as 2013 under former Defense Minister Moshe Ya'alon, with the goal of creating a ‘buffer zone’ free of radical militants such as Isis and Iranian-allied forces along Israel’s border."

  To ze Asad a Rusko nieco oznaci za IS neznamena, ze to je IS a tebou nalinkovany clanok akurat hovori, ze vytvorili naraznik aby sa od IS a Iranu izolovali
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  20:46 16.05.2018

  dusan > Ja som nevedel ze wall street journal a independent su syrske a iranske media. V nich sa objavili spravy o podpore syrskej opozicie od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan > Ja som nevedel ze wall street journal a independent su syrske a iranske media. V nich sa objavili spravy o podpore syrskej opozicie od Izraela.

  https://www.independent.co.uk/...

  https://www.wsj.com/articles/i...
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:51 16.05.2018

  sanityangel1

  Také bájky sa objavili akurát v iránskych a sýrskych médiách + samozrejme konšpiračné médiá.

  Ale nevidím tu priestor sa zabávať na tému, že "USA evakuuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1

  Také bájky sa objavili akurát v iránskych a sýrskych médiách + samozrejme konšpiračné médiá.

  Ale nevidím tu priestor sa zabávať na tému, že "USA evakuuje veliteľov IS" a podobných JPP správ : )
  Skrýt celý příspěvek

 • DDT1
  19:33 16.05.2018

  Jisté je, že i technika za stamiliony může být zničet lidskou blbostí a zveřejněné video asi ani jiný učel nemá, než Rusku ukázat, že investice do arabů jsou vyhozené peníze

  Jisté je, že i technika za stamiliony může být zničet lidskou blbostí a zveřejněné video asi ani jiný učel nemá, než Rusku ukázat, že investice do arabů jsou vyhozené peníze

 • danny
  14:31 16.05.2018

  Gloton: Souhlas, z Panciru toho zbylo tolik, že možná půjde odtáhnout do kovošrotu v celku. Ale vzhledem k jeho lehkému poškození si dovedu další bojovou činnost představit pouze v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Gloton: Souhlas, z Panciru toho zbylo tolik, že možná půjde odtáhnout do kovošrotu v celku. Ale vzhledem k jeho lehkému poškození si dovedu další bojovou činnost představit pouze v roli návnady.

  sanityangel1: jojo, Izraelské nevměšování se mi připadá jako chování souseda, kterého dost rozčiluje rozejetá dětská párty na sousedovic zahradě. Tak tu děckám podstrčí lahev griotky, zápalky, bouchací kuličky, projímadlo, kanystr s benzínem a když se spratci rozhádají, tak je v rámci vyrovnávání sil tajně prostřeluje skobičákem, aby se dostali patřičně do varu. A a pak posílá na obecní úřad pečlivě zdokumentované přečiny proti sousedskému soužití, jako odhozený kelímek od limonády, nadměrnou hlučnost, případně obtěžování kouřem stoupajícím z hořící zahradní besídky. A pro jistotu zavře hlavní uzávěr vody, aby při hašení nekdo neporušil zákaz zalévání kvůli nízké hladině spodní vody.
  Skrýt celý příspěvek

 • Zvonik
  03:07 16.05.2018

  V moderním boji vyhrává především technika zbraní (většinou financovaná zločinci v jejich normálním mírovém životě) a až morálka napadených je bohatými zločinci dehonestována před ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V moderním boji vyhrává především technika zbraní (většinou financovaná zločinci v jejich normálním mírovém životě) a až morálka napadených je bohatými zločinci dehonestována před zeměmi, které ve svém míru a solidaritě podporují napadené. To, co nám přehazují média je ovšem zcela jiná lež financovaná zločinci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  02:43 16.05.2018

  Někteří tu píší, jak je ten Pantsir S1 na té fotografii málo poničený....jen sklopená kabina atp...... Viděli jste někdy tento typ, jak vypadá nepoškozený? Však tomu kusu na té ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Někteří tu píší, jak je ten Pantsir S1 na té fotografii málo poničený....jen sklopená kabina atp...... Viděli jste někdy tento typ, jak vypadá nepoškozený? Však tomu kusu na té fotografii chybí celá kabina obsluhy samotného PL systému, která je mezi kabinou řidiče a nástavbou se samotným PL systémem.
  Ten stroj na fotce není "lehce poškozen", ale je to neopravitelný kus na odpis, i ta nástavba s PL systémem bude zásahy od střepin jako řešeto.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:52 15.05.2018

  Hele Dusane,

  a ted tu o Karkulce:
  Ale k téme. Izrael vôbec nerieši tento konflikt ako taký - pokým niekto na neho nevystrelí . Rieši Iráncov s Hizbaláhom, lebo tí sú už dávno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hele Dusane,

  a ted tu o Karkulce:
  Ale k téme. Izrael vôbec nerieši tento konflikt ako taký - pokým niekto na neho nevystrelí . Rieši Iráncov s Hizbaláhom, lebo tí sú už dávno rozhodujúcou silou udržania Asada spolu s masívnou podporou Ruska.

  A kdyz podle zpravy OSN Izrael lecil na svem uzemi vojaky IS a posilal je zpet do Syrie, tak to bylo zrejme kvuli lasce k bliznimu. Izraelske vojenske vedeni se nekolikrat nechalo slyset, ze Asad je vetsi zlo nez IS a oni tam tech sedm let sedeli se zalozenymi rukami v kline. Hm.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  21:43 15.05.2018

  Flanker.jirka: Syrani mě nepřestávají překvapovat. Nechápu, že po tom masakru, co tam už x let probíhá, jsou schopni vůbec nějak reagovat na protivníka, jako je Izrael. Moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker.jirka: Syrani mě nepřestávají překvapovat. Nechápu, že po tom masakru, co tam už x let probíhá, jsou schopni vůbec nějak reagovat na protivníka, jako je Izrael. Moc nevěřím, že by naše PVO byla schopna lepšího výkonu. Každopádně to, co Dušan postnul, vypadá jako docela vtipný technical. Něco na způsob hells Canon na podvozku z buldozeru či co to je. Nejvíc mě pobavil ten jaderný kufřík

  Dušan: ač se k tobě o pár řádků výše přidávám, nemůžu souhlasit s tvým názorem " Tak to je dosť konštrukcia od veci. Asadov režim už veľmí dávno nie je schopný odolávať svojim protivníkom - mimochodom zväčša tiež "Sýrčanom". Keby to záviselo čisto na "Sýrčanoch" tak by bol režim iný a určite nie prevažne šítsky a už vôbec nie Asadov. Preto za Asada neboli žiadne demokratické voľby, lebo by ich nemohol vyhrať. "
  I kdyby tohle platilo na začátku konfliktu, dnes je situace diametrálně odlišná. Režim ovládá území obývané min 18 mio obyvateli a garantují ti, že ti by, částečně i kvůli únavě z války, rozhodně neměnili. Chtějí klid a zkušenost s alternativou jejich nadšení pro revoluci značně ochladila. Dnes už na bojišti moc příznivců reforem nenajdeš.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:41 15.05.2018

  V súvislosti so sýrskou PVO sa možno čoskoro dozvieme celkom zaujímavé informácie. Dnes napr. ruské médiá uviesli, že sýrsky systém S-75 bol zmodernizovaný a v súčasnosti disponuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V súvislosti so sýrskou PVO sa možno čoskoro dozvieme celkom zaujímavé informácie. Dnes napr. ruské médiá uviesli, že sýrsky systém S-75 bol zmodernizovaný a v súčasnosti disponuje tepelnými senzormi. To môže v budúcnosti sťažiť detekciu týchto systémov nepriateľskými lietadlami a zároveň ich vystaviť väčšej hrozbe:
  https://vpk.name/news/215229_v...
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  21:35 15.05.2018

  Marthy > Mozes mi hodit odkaz na zoznam izraelskych cielov a co z toho bolo znicene. Ja som nikde na taky zoznam nenarazil, kde by hovorili planovali sme utocit na toto a toto. Je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy > Mozes mi hodit odkaz na zoznam izraelskych cielov a co z toho bolo znicene. Ja som nikde na taky zoznam nenarazil, kde by hovorili planovali sme utocit na toto a toto. Je niekde info kolko vlastne striel vypustili a akeho typu ?
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  21:35 15.05.2018

  Vážený pane Grohmann,

  v rámci serióznosti by bylo vhodné doplnit či upřesnit následující.

  Akce Izraele nezačala ve čtvrtek 10.5. Akce začala 2hodiny po oznámení Trumpa o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážený pane Grohmann,

  v rámci serióznosti by bylo vhodné doplnit či upřesnit následující.

  Akce Izraele nezačala ve čtvrtek 10.5. Akce začala 2hodiny po oznámení Trumpa o vypovězení smlouvy s Iránem v úterý 8.5. a byla to ze strany geopoliticky prozřelých předem očekávaná akce. Nejden člověk po oznámení Trumpa napsal "Green light for Israel" Izrael po oznámení Trumpa zničil konvoj s íránskými raketami, které přesouvali v oblasti Damašku do bojového postavení.

  Bohužel, česká média o začátku akce neiformovala a na celou událost aplikovala mediální tmu. Dokonce redaktor ČT Szantó měl v době izraelského útoku přímý vstup a o ničem takovém neinformoval. Přitom twittrové účty lidí z oblasti Sýrie ať už Syřanů či Rusů byly plné informací. Až teprve posléze média přišla s informací o útoku Izraele a dokonce jako odplaty za odpálené iránské rakety. Mimochodem, krásná a prokazatelná ukázka dezinformací či říkejme účelového zkreslení ze strany "seriózních" českých médií.

  Pokud citujete izraelské zdroje, které tvrdí, že žádné jejich letouny nebyly sestřeleny, bylo by novinářsky vhodné citovat i syrské zdroje ohledně úspěšnosti sestřelů odpálených izraelských střel. Nechť si každý udělá obrázek sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:30 15.05.2018

  Jinak celkem věřím že se Syrské PVO povedlo sundat polovinu Izraelských střel,ale zas tak moc jim to nepomohlo,IAF s tím počítala a použila na každý cíl více střel-no a protože se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak celkem věřím že se Syrské PVO povedlo sundat polovinu Izraelských střel,ale zas tak moc jim to nepomohlo,IAF s tím počítala a použila na každý cíl více střel-no a protože se jim jejich plán,zničení určených cílů podařilo realizovat je vítěz tohoto střetu 100% Izrael.Syrská PVO by potřebovala především více moderních stíhaček aby byla pro IAF opravdu oříšek.Samotná,i sebelepší pozemní PVO nakonec podlehne,pokud na ni bude útočit jedno z nejlepších letectev na světě.
  K tomu zničenému Panciri S-1-je taky možné že ho sundali hned na začátku útoku a posádka o útoku ještě nevěděla-nebyla ve vozidle.Ty okouřené laufy raket mohly být okouřené z minulých akcí....
  Ale zase nechci snižovat odvahu nebo technickou zdatnost Syrských posádek PVP,podle mého dosahují na to že většina jejich výzbroje je zastaralá celkem slušných výsledků.A taky-být takový operátor radaru zastaralých S-200 či S-75 to už chce opravdu kus odvahy....
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  19:59 15.05.2018

  Všimněte si jedné věci. Izraelci ani Rusové nikdy nekomentovali navzájem svoje ztráty. Osobně nevěřím tomu, že nikdy Izraelci žádné v Sýrii neměli nebo jen jednu F-16. Tam bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všimněte si jedné věci. Izraelci ani Rusové nikdy nekomentovali navzájem svoje ztráty. Osobně nevěřím tomu, že nikdy Izraelci žádné v Sýrii neměli nebo jen jednu F-16. Tam bude gentlemanská dohoda. Almaz Antey i Elta chtějí prodávat a tak si navzájem nedělají problémy. Nějaké informace se dají sehnat, otázkou zůstává co je fake třeba z Jemenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:54 15.05.2018

  Dušan: otázkou bude, na kolik si může země, po 7 letech občanské války a "nevměšování" se jiných dalsich států do záležitostí Sýrie, vyrábět vůbec nějaké atrapy

  Dušan: otázkou bude, na kolik si může země, po 7 letech občanské války a "nevměšování" se jiných dalsich států do záležitostí Sýrie, vyrábět vůbec nějaké atrapy

 • flanker.jirka
  19:50 15.05.2018

  Shania: reakce okolních jednotek se asi očekávat nedá, míra vzájemné integrace těchto systémů bude nejspíše nulová.
  Na videu, které postoval givicz je dost rozprasku ve vzduchu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: reakce okolních jednotek se asi očekávat nedá, míra vzájemné integrace těchto systémů bude nejspíše nulová.
  Na videu, které postoval givicz je dost rozprasku ve vzduchu, ne na zemi, tak asi něco zneškodnili, pokud nestříleli jen tak pro zábavu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  19:44 15.05.2018

  To Jura99
  "Larry: pokud měl Pancir vystřílenou munici, tak ho to taky moc neomlouvá. Zjevně totiž, pokud nám něco netají, nedosáhl vystřílením munice žádného zásahu, což je na tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99
  "Larry: pokud měl Pancir vystřílenou munici, tak ho to taky moc neomlouvá. Zjevně totiž, pokud nám něco netají, nedosáhl vystřílením munice žádného zásahu, což je na tak vychvalovaný systém divné ne ? :) Izraelci opět klobouk dolů."

  ++++++++++
  Nevytrhávejte jednu akci z kontextu děje. Nevíte, ani já nevím, jaké bojové akce se systém před přesunem účastnil, když měl vystřílenou raketovou munici, kam a proč se přesouval. Je možné, že se přesouval do týlu pro logistickou podporu. Nevíme jaké jsou servisní úkony před přebitím systému. Holdt když není munice, není čím střílet a bránit se. Byla to jednoznačně chyba velení. Arabové jsou bezmozci a nad nimi musí stát ruský důstojník s bičem v ruce a kontrolovat je. Jinak to dopadne jak je popsáno. Na tohle byli Vietnamci milionoví...
  Krytí před napadením ze vzduchu je stejné jako pro kolony pozemních vojsk. Dodržet rozestupy a na začátku a na konci případně v koloně jsou mobilní systémy Pancir , TOR..... Systémy, která jsou nabité.Mají aktualní radarovou informaci a komunikují mezi sebou. Pokud jsem se dobře díval, tak na střelbách na polygonu v Ashuluku za jisté rychlosti jízdy , asi bude omezená se u Panciru točila anténa. ( jednotlivé cíle letadla protivníka či nepřítele si navzájem "přidělují" tak aby působili na každý cíl)

  Je jisté, že perimetr incidentu byl o ohraničen Ruskou vojenskou policí.
  Bude zjišťováno za jakých okolností došlo ke zničení systému. To bude zajímat i výrobce.

  Mimochodem o pochodové poloze " systém na přesunu" vím své.
  Poslední vojenská přehlídka v Praze mě to jasně ukázala. 25plrb prezentovala 2K12KUB (SA-6) Rakety a je jedno zda UD nebo ostré se na 2P25 přesouvají ve sklopené a zaplachtované poloze. Odborníci ze Strakonic, nejen že "pochodovali" sice v efektní, ale zakázané poloze pro přesun. A ještě si přivařili jako podpěru "jistoty" jekl. Zakazují to dokonce manuály výrobce.

  V Čechách by to dopadlo stejně, jako v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  19:44 15.05.2018

  To Jura99
  "Larry: pokud měl Pancir vystřílenou munici, tak ho to taky moc neomlouvá. Zjevně totiž, pokud nám něco netají, nedosáhl vystřílením munice žádného zásahu, což je na tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99
  "Larry: pokud měl Pancir vystřílenou munici, tak ho to taky moc neomlouvá. Zjevně totiž, pokud nám něco netají, nedosáhl vystřílením munice žádného zásahu, což je na tak vychvalovaný systém divné ne ? :) Izraelci opět klobouk dolů."

  ++++++++++
  Nevytrhávejte jednu akci z kontextu děje. Nevíte, ani já nevím, jaké bojové akce se systém před přesunem účastnil, když měl vystřílenou raketovou munici, kam a proč se přesouval. Je možné, že se přesouval do týlu pro logistickou podporu. Nevíme jaké jsou servisní úkony před přebitím systému. Holdt když není munice, není čím střílet a bránit se. Byla to jednoznačně chyba velení. Arabové jsou bezmozci a nad nimi musí stát ruský důstojník s bičem v ruce a kontrolovat je. Jinak to dopadne jak je popsáno. Na tohle byli Vietnamci milionoví...
  Krytí před napadením ze vzduchu je stejné jako pro kolony pozemních vojsk. Dodržet rozestupy a na začátku a na konci případně v koloně jsou mobilní systémy Pancir , TOR..... Systémy, která jsou nabité.Mají aktualní radarovou informaci a komunikují mezi sebou. Pokud jsem se dobře díval, tak na střelbách na polygonu v Ashuluku za jisté rychlosti jízdy , asi bude omezená se u Panciru točila anténa. ( jednotlivé cíle letadla protivníka či nepřítele si navzájem "přidělují" tak aby působili na každý cíl)

  Je jisté, že perimetr incidentu byl o ohraničen Ruskou vojenskou policí.
  Bude zjišťováno za jakých okolností došlo ke zničení systému. To bude zajímat i výrobce.

  Mimochodem o pochodové poloze " systém na přesunu" vím své.
  Poslední vojenská přehlídka v Praze mě to jasně ukázala. 25plrb prezentovala 2K12KUB (SA-6) Rakety a je jedno zda UD nebo ostré se na 2P25 přesouvají ve sklopené a zaplachtované poloze. Odborníci ze Strakonic, nejen že "pochodovali" sice v efektní, ale zakázané poloze pro přesun. A ještě si přivařili jako podpěru "jistoty" jekl. Zakazují to dokonce manuály výrobce.

  V Čechách by to dopadlo stejně, jako v Sýrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:37 15.05.2018

  Sýria vracia úder : )

  https://www.liveleak.com/view?...

  Síce sa to pekne točí, ale vidím to na atrapu ...

  Sýria vracia úder : )

  https://www.liveleak.com/view?...

  Síce sa to pekne točí, ale vidím to na atrapu ...

 • dusan
  18:17 15.05.2018

  givitz

  "kdy i přes tyto útoky se Syřanům daří stále a stále osvobozovat další území"

  Tak to je dosť konštrukcia od veci. Asadov režim už veľmí dávno nie je schopný odolávať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  givitz

  "kdy i přes tyto útoky se Syřanům daří stále a stále osvobozovat další území"

  Tak to je dosť konštrukcia od veci. Asadov režim už veľmí dávno nie je schopný odolávať svojim protivníkom - mimochodom zväčša tiež "Sýrčanom". Keby to záviselo čisto na "Sýrčanoch" tak by bol režim iný a určite nie prevažne šítsky a už vôbec nie Asadov. Preto za Asada neboli žiadne demokratické voľby, lebo by ich nemohol vyhrať.

  Ale k téme. Izrael vôbec nerieši tento konflikt ako taký - pokým niekto na neho nevystrelí . Rieši Iráncov s Hizbaláhom, lebo tí sú už dávno rozhodujúcou silou udržania Asada spolu s masívnou podporou Ruska.

  A keďže Irán sa "nasťahoval" vo veľkom a cieľom - Izraelom sa ani netají, tak preto tam Izreel neustále útočí a útočiť bude. A vzhľadom na slabosť asadovho režimu tam Iránci ostanú a Asadovi neostáva nič iné ako ich brániť, lebo bez nich by už nebol ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:27 15.05.2018

  Tady pár detailů: https://www.dropbox.com/s/pfua...

  Je tam okolní PVO o které vím.

  Asi 7km od zničené Panstiru (SA-22) je další SA-22 na kopci s krásným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady pár detailů: https://www.dropbox.com/s/pfua...

  Je tam okolní PVO o které vím.

  Asi 7km od zničené Panstiru (SA-22) je další SA-22 na kopci s krásným výhledem.

  8km na sever je další SA-22 a SA-6, kde by mohl vadit kopec a na letišti má být také SA-17 a SA-8

  Z videa je jasné, že posadka SA-22 neměla tušení o útoku.

  Okolní obrana také nereagovala.
  A to nejspíš platí i o okolní systémy, které

  Použitá zbraň byla nejspíš Delilah - což byla původně navnada pro PVO.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  16:36 15.05.2018

  @givicz
  V mnoha zaručených a prezentovaných důkazech se nakonec ukázalo, že pochází z incidentu raketového útoku rebelů z Jemenu na SA. Na Youtube lze najít důkazy o schopnostech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @givicz
  V mnoha zaručených a prezentovaných důkazech se nakonec ukázalo, že pochází z incidentu raketového útoku rebelů z Jemenu na SA. Na Youtube lze najít důkazy o schopnostech Syrské PVO, které se až neuvěřitelně podobají Izraelskému Iron Dome v akci. Tak trochu fiasko, ale když to plní svůj účel ... Ostatně stále čekám, kdy po světě začne létat video o tom, jak F-313 Quaher ničí letouny Izraele.

  Nechci podceňovat schopnosti Sýrie (PVO), nebo je jakkoliv zesměšňovat. S každým zaručeným důkazem vrůstá pochybnost. Nevěřím, že by nic nesestřelili, ale zase nevěřím každému tvrzení.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:26 15.05.2018

  Promptně bude vysvětleno, že to jsou všechno výbuchy sebedestrukčních systémů protiletadlových raket...

  Promptně bude vysvětleno, že to jsou všechno výbuchy sebedestrukčních systémů protiletadlových raket...

 • givicz
  16:14 15.05.2018

  Marty je třeba si uvědomit, že Izrael (ale i USA a spol.) útočí na zemi, kde je již 7 let válka, kdy i přes tyto útoky se Syřanům daří stále a stále osvobozovat další území... Dále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marty je třeba si uvědomit, že Izrael (ale i USA a spol.) útočí na zemi, kde je již 7 let válka, kdy i přes tyto útoky se Syřanům daří stále a stále osvobozovat další území... Dále je třeba si uvědomit, že Syrská obsluha i těchto špičkových systémů není na úrovni Rusů, ale i tak se jim daří zasahovat. Zde je např. video zásahů, kterých není zrovna málo :

  https://www.youtube.com/watch?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:09 15.05.2018

  Syřani se netají, že sestřelili většinu izraelských střel. Otázka je jen, zda je to pravda.

  Syřani se netají, že sestřelili většinu izraelských střel. Otázka je jen, zda je to pravda.

 • Marthy
  16:07 15.05.2018

  Podle videa to vidím na jednoznačnou chybu obsluhy-systém sice byl v pochodové konfiguraci,ale stál na místě a obsluha byla opodál.Hádám že voják který běžel k vozidlu mohl být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle videa to vidím na jednoznačnou chybu obsluhy-systém sice byl v pochodové konfiguraci,ale stál na místě a obsluha byla opodál.Hádám že voják který běžel k vozidlu mohl být řidič a myslel že s ním ještě stihne odjet....
  Je jasné že po vystřílení munice měli ihned změnit pozici,nejlépe někde na chráněné místo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:04 15.05.2018

  Larry: pokud měl Pancir vystřílenou munici, tak ho to taky moc neomlouvá. Zjevně totiž, pokud nám něco netají, nedosáhl vystřílením munice žádného zásahu, což je na tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry: pokud měl Pancir vystřílenou munici, tak ho to taky moc neomlouvá. Zjevně totiž, pokud nám něco netají, nedosáhl vystřílením munice žádného zásahu, což je na tak vychvalovaný systém divné ne ? :) Izraelci opět klobouk dolů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:56 15.05.2018

  Tak já informován jsem, ale to nemění nic na tom, že může postřelovat i stíhače. Že je zastaralý nikdo nerozporuje...už jen ta příprava rakety je hrozný anachronizmus. My jsme ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak já informován jsem, ale to nemění nic na tom, že může postřelovat i stíhače. Že je zastaralý nikdo nerozporuje...už jen ta příprava rakety je hrozný anachronizmus. My jsme ale aktivní PRO verzi nikdy neměli.

  Dost zdrojů uvádí, že ta šestnácka byla sundaná dvoustovkou (nevhodně! :).
  Čtrnáctka fakt není frontový stíhač, ale to je jedno. Mimochodem i její střely, primárně určené na bombardéry, slušně skórovali proti iráckým stíhačům (MiGy, F1...)
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  15:49 15.05.2018

  Pokud by jste byli trochu informováni, tak S 200 system byl na postech v ČSSR (Rapotice, Klondajk-Dobříš) byl stavěn za účelem působení na letadla AWACS, dále průzkumná SR-71. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by jste byli trochu informováni, tak S 200 system byl na postech v ČSSR (Rapotice, Klondajk-Dobříš) byl stavěn za účelem působení na letadla AWACS, dále průzkumná SR-71. Rozhodně to nebyl systém stavěný pro působení proti frontovému (taktickému) letectvu napč. F14, 15, 16 atd....
  Dnes překonaný systém, jeho použití v Sýrii není příliš vhodné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  15:43 15.05.2018

  POkud by jste uměli trochu rusky, Alex KOC ...
  Zobrazit celý příspěvek

  POkud by jste uměli trochu rusky, Alex KOC tweetoval:
  https://twitter.com/sashakots/...

  System měl vystřílenou munici, (rakety) radar byl sklopený v "pochodové" poloze, dá se předpokládat, že byli na přesunu. Nakonecže nebyli v pozici pro odpálení raket je vidět i ze snímku a videa. Otázkou je, proč mlčela děla. Jak správně píše KOC.
  (otázkou je, zda nebyla vystřílena i dělostřelecká munice)
  Prostě se přesunovali mezi bojovými akcemi a arabáši si nezajistili potřebné krytí baterie.
  Jednoznačně strategicky jsou schopni plánovat a myslet jen Rusové. Arabáši jsou takoví "dělňasové" bez mozku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  14:54 15.05.2018

  Luky

  Pochybujem, že by mal Izrael tak prepojené systémy, aby zostreľoval rakety ohrozujúce lietadlá.

  Čo je známe tak, že ich systémy vyhodnocujú miesto dopadu na zemi a proti ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky

  Pochybujem, že by mal Izrael tak prepojené systémy, aby zostreľoval rakety ohrozujúce lietadlá.

  Čo je známe tak, že ich systémy vyhodnocujú miesto dopadu na zemi a proti strelám čo skončia v púšti nezasahujú. I keď obsluha môže rozhodnúť inak.

  Čo viem tak naposledy keď zostrelili S200 (pred tým zostrelom f16) tak sa aj u nich v médiách riešilo či to má zmysel sa predvádzať pri cenách anti rakiet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 15.05.2018

  Tak pravděpodobně zatím sestřelovali raketu, která útočila na letadlo letící v dostatečné výšce, případně zatoulanou střelu, která ještě neaktivovala autodestrukci nebo jí selhala. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pravděpodobně zatím sestřelovali raketu, která útočila na letadlo letící v dostatečné výšce, případně zatoulanou střelu, která ještě neaktivovala autodestrukci nebo jí selhala. Jsou to spíš ojedinělé případy a slušná pozornost se jim dostává.

  Představte si, kdyby to tam létalo z mnoha baterií a slídilo po unikajících letadlech...vdyť by se to mohlo po zdařilém zmatení i locknout na nějaký sanitní mixér :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:32 15.05.2018

  Tady je např. SA-6 v libanonu z toho posledního utoku

  http://www.acig.info/forum/dow...

  Tady je např. SA-6 v libanonu z toho posledního utoku

  http://www.acig.info/forum/dow...

 • Shania
  14:30 15.05.2018

  Luky: to už se deje. S-200 už nekolikrat sestřelovala Izraelská protiraketova obrana, před pár měsíci, se našla S-200 100km v turecku (nejspíš v baterie u alepa).

  Luky: to už se deje. S-200 už nekolikrat sestřelovala Izraelská protiraketova obrana, před pár měsíci, se našla S-200 100km v turecku (nejspíš v baterie u alepa).

 • Luky
  14:16 15.05.2018

  No a tím se dostáváme k dalšímu problému...a to je, co by Izrael dělal, kdyby mu tam začaly padat těžké PL rakety (byť by je za sebou přitáhly F-16 a F-15)...jak by to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No a tím se dostáváme k dalšímu problému...a to je, co by Izrael dělal, kdyby mu tam začaly padat těžké PL rakety (byť by je za sebou přitáhly F-16 a F-15)...jak by to interpretovali v médiích (útok S-S ). Ani ty rakety systému S-300 nad Libanonem by Syřanům ve vztazích s okolními zeměmi nepřidaly.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  14:13 15.05.2018

  No, domnívám se, že kdyby jedno nebo dvě letadla Izraelcům spadla a mezi nimi třeba jedna F-35, tak to by bylo pro ně vzrůšo. Oni si v Sýrii velkopansky, opravdu dělají co chtějí. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, domnívám se, že kdyby jedno nebo dvě letadla Izraelcům spadla a mezi nimi třeba jedna F-35, tak to by bylo pro ně vzrůšo. Oni si v Sýrii velkopansky, opravdu dělají co chtějí. :(
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:09 15.05.2018

  Jinak se pamatuji, že nějaké poslední verze S-200 byly i protiraketové s aktivní hlavicí...tohle by mohlo být celkem překvápko - tajně upgradovat a pár jich zaměnit.

  Jinak se pamatuji, že nějaké poslední verze S-200 byly i protiraketové s aktivní hlavicí...tohle by mohlo být celkem překvápko - tajně upgradovat a pár jich zaměnit.

 • Luky
  14:06 15.05.2018

  Určitě by to pro Izraelská letadla představovalo nebezpečí. S200 sice už nyní do Libanonu dostřelí, ale jednak se jedná o stacionární systém působící z velké dálky, ale taky jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Určitě by to pro Izraelská letadla představovalo nebezpečí. S200 sice už nyní do Libanonu dostřelí, ale jednak se jedná o stacionární systém působící z velké dálky, ale taky jsou to dost těžké střely s jinou charakteristikou.
  S300 je mobilní, jeho poloha by šla často měnit, střely dalekonosné a agilní, odolné proti rušení....bylo by to nebezpečnější, ale způsob navedení těchto střel by stejně Izraelcům umožňoval použít stejnou taktiku "uděř a skryj se za pohořím", protože se nejedná o aktivní střely. Aktivní střela by umožňovala po nastoupání a zachycení cíle útočit shora a následovat letadla do Izraele.
  Ve výsledku by se Izraelci stejne přizpůsobili - zvollili by taktiku, která buď obejde prostředky nepřítele, případně by nejdřív ty prostředky zkusili vyřadit a útočili až potom....
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  14:02 15.05.2018

  Jak to tak sleduji, Rusko nechává Izrael ničit techniku Sýrie a té pak obratem prodává novou. Je to dobrý obchod. Když dodá S-300, je po všem a obchod končí. Takže se dar nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak to tak sleduji, Rusko nechává Izrael ničit techniku Sýrie a té pak obratem prodává novou. Je to dobrý obchod. Když dodá S-300, je po všem a obchod končí. Takže se dar nebude konat. Izrael zase Rusku dodá na revanš novou elektroniku, technologie a pod. Vždyť je v Izraeli 1 mil. ruských židů.
  Skrýt celý příspěvek

 • JirkaT
  13:54 15.05.2018

  Zdravím zde všechny.
  Jsem laik a kladu si možná hloupou otázku. V případě, že by Rusko dodalo S-300 Sýrii, mohl by pak Izrael posílat rakety z letadel z Libanonu, bez toho, že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím zde všechny.
  Jsem laik a kladu si možná hloupou otázku. V případě, že by Rusko dodalo S-300 Sýrii, mohl by pak Izrael posílat rakety z letadel z Libanonu, bez toho, že by ohrozil vlastní letadla? Pokud ne, je tu vysvětlení, proč Netanjahu mazal do Moskvy a přesvědčil, aby Sýrii Moskva S-300 nedala.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:49 15.05.2018

  Ale tou papírovou vzdáleností bych se asi tolik neřídil, navíc můžou stejnou technologii osadit na drony s delším doletem. Záznam pak vypadá stejně, ale lítat si můžou podstatně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale tou papírovou vzdáleností bych se asi tolik neřídil, navíc můžou stejnou technologii osadit na drony s delším doletem. Záznam pak vypadá stejně, ale lítat si můžou podstatně dál....
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:46 15.05.2018

  Letadla asi z Libanonu.
  Pozemáci asi z Golan (na cíle v dostřelu).

  Tento konkrétní cíl, pokud by byl opravdu zasažen pozemním Spike, tak třeba nějakým diverzním oddílem z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Letadla asi z Libanonu.
  Pozemáci asi z Golan (na cíle v dostřelu).

  Tento konkrétní cíl, pokud by byl opravdu zasažen pozemním Spike, tak třeba nějakým diverzním oddílem z Libanonu. Ale taky by mohli z hrtulníku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:42 15.05.2018

  Spike NLOS je podzvukový, s celkem velkými křídly (i ty kamikaze drony) .....tak mě ještě napadlo, že tam třeba ten panáček neběžel náhodou, ale chtěl si vystřelit (na to co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spike NLOS je podzvukový, s celkem velkými křídly (i ty kamikaze drony) .....tak mě ještě napadlo, že tam třeba ten panáček neběžel náhodou, ale chtěl si vystřelit (na to co slyšeli) alespoň z laufů, které přebíjet pravděpodobně nemuseli....
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  13:37 15.05.2018

  Neviete niekto odkial Izraelci strielali ? Napr. podla tohto, ked utocili v Aprili 2018 vyuzili na to Libanonsky vzdusny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviete niekto odkial Izraelci strielali ? Napr. podla tohto, ked utocili v Aprili 2018 vyuzili na to Libanonsky vzdusny priestor.

  https://www.almasdarnews.com/a...

  A napr. od toho ciela co dal Shania k libanonskej hranici je okolo 20 - 25 km a na hranicich su pohoria vyzsie ako nase Vysoke Tatry.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:19 15.05.2018

  Jinak tato lokace je na SpikeNLOS z Libanonu, z Izraele to v případě, že ofiko TTD nelžou už daleko...

  Jinak tato lokace je na SpikeNLOS z Libanonu, z Izraele to v případě, že ofiko TTD nelžou už daleko...

 • Luky
  13:14 15.05.2018

  @Shania
  Díky, já tam v pozadí viděl tu trojmístnou "240" a to nikde pod Damaškem nebylo.

  @Shania
  Díky, já tam v pozadí viděl tu trojmístnou "240" a to nikde pod Damaškem nebylo.

 • balm
  13:12 15.05.2018

  Izraelská taktika i výzbroj prokazuje svou efektivitu, ale rozum mi nebere tu bezstarostnost (pravděpodobně vlastní posádky), která nechá efektivní a drahý systém ledabyle stát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izraelská taktika i výzbroj prokazuje svou efektivitu, ale rozum mi nebere tu bezstarostnost (pravděpodobně vlastní posádky), která nechá efektivní a drahý systém ledabyle stát uprostřed plochy. To už mohli rovnou namalovat terč, rozvinout lehátka a začít vybírat sázky ... nevím proč, ale prostě jsem si vzpomněl na "MASH 4077 5 O’Clock Charlie".
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  12:56 15.05.2018

  madrabbit > https://thaimilitaryandasianre...

  0.1m2 detekuje na nejakych 11 km. Podvzvukova strela o rychlosti 900km/h (250m/s) prejde tych ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit > https://thaimilitaryandasianre...

  0.1m2 detekuje na nejakych 11 km. Podvzvukova strela o rychlosti 900km/h (250m/s) prejde tych 11 km za nejakych 44 sekund. Reakcny cas pre rakety je od rozpoznania ciela po vypalenie rakety je 4 -6 sekund podla wiki. Pre kanony je to 1-2 sekundy. Takze pre kanon mu staci zachytit tak jeden kilometer od seba, aby ju dokazal postrelovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:49 15.05.2018

  Luky: Mezzeh AB Damašek.
  přesně zde: 33.483207, 36.234932

  Na fotce zničeno panstiru je i vidět že jsou za ním dlaždice a před ním ne.

  Luky: Mezzeh AB Damašek.
  přesně zde: 33.483207, 36.234932

  Na fotce zničeno panstiru je i vidět že jsou za ním dlaždice a před ním ne.

 • Míša
  12:46 15.05.2018

  Jsem pro Evropu pod jednou střechou, kterou narušuje uprchlická krize a vnitřní pohled na ní, vím, když začala, že se měla zadržet, jinak přijdou špatné nálady, až přímo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem pro Evropu pod jednou střechou, kterou narušuje uprchlická krize a vnitřní pohled na ní, vím, když začala, že se měla zadržet, jinak přijdou špatné nálady, až přímo extrémismus. "Hold" byla snad autokorekce z mobilního zařízení, možná i má chyba, přehlédnutí, zpětně chyby opravit zde nelze, nejsem redaktor, abych se musel držet pevně..... Dále však projekt společné Evropy narušuje i nynější Trump i Putin, každý svým příspěvkem jinak. Věřím, že se jim nelíbí konkurent, či oponent. Takže co tedy dle vás jsem, špína, nebo floskule sluníčkář-či vítač, když to popírá první část? Názor je váš i ten můj nebude stejný, Putinstán je to proto, že tamní prezident popírá vlastní roli, tím, jak a kolikrát byl zvolen.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:30 15.05.2018

  2 Míša

  nemám rád diskuzní "grammar nazi", ale všiml jsem si toho u tebe opakovaně, tak tě na to Michale upozorním. Pozor na "hold", s "T" to bude lepší :-).

  Jinak mi dle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Míša

  nemám rád diskuzní "grammar nazi", ale všiml jsem si toho u tebe opakovaně, tak tě na to Michale upozorním. Pozor na "hold", s "T" to bude lepší :-).

  Jinak mi dle tvých výroků ani moc nepřijde, že si zapálenej pro Evropu, speciálně pro svou vlast. To by si měl trochu jiný globální úhel pohledu
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  12:29 15.05.2018

  Míša: netrápí mě úspěch IAF, trápí mě tvé vyjadřování jak z Rudého práva.

  Míša: netrápí mě úspěch IAF, trápí mě tvé vyjadřování jak z Rudého práva.

 • džordž
  12:26 15.05.2018

  Rase: proč se vracel těžko říct, třeba tam zapomněl svačinu :) Když si všimneš lidí na straně, tak ti nereagovali vůbec, člověk by řekl, že budou utíkat směrem pryč od auta, takže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: proč se vracel těžko říct, třeba tam zapomněl svačinu :) Když si všimneš lidí na straně, tak ti nereagovali vůbec, člověk by řekl, že budou utíkat směrem pryč od auta, takže je taky možné, že si toho vůbec nevšimli. Jinak mne překvapilo, že to "přežil" pancir takhle v kuse, pokud je to na fotce skutečně on, má v podstatě zničenou pouze kabinu, asi to bylo něco méně "výbušného".
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  12:25 15.05.2018

  Tak proč vás tolik trápí úspěch IAF, zde nad pancířem? Ani ego mi to nezvedlo, svůj pohled jsem dodal, viz první zpráva. Já se jen ptal kde vidíte neúspěch? Co mám rád jste začali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak proč vás tolik trápí úspěch IAF, zde nad pancířem? Ani ego mi to nezvedlo, svůj pohled jsem dodal, viz první zpráva. Já se jen ptal kde vidíte neúspěch? Co mám rád jste začali řešit sami, dříve jak já. A pokud nemáte rádi svou vlast, tak potom se optám vás, koho tedy, nebo proč už tam nebydlíte?
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  12:15 15.05.2018

  Míša: co máš rád nebo nemáš je tvoje věc, my už to samozřejmě dávno víme, ale nemusíš nám to pořád cpát pod nos, pak to tady vypadá jak na iděsu.

  Rase: to máš samozřejmě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: co máš rád nebo nemáš je tvoje věc, my už to samozřejmě dávno víme, ale nemusíš nám to pořád cpát pod nos, pak to tady vypadá jak na iděsu.

  Rase: to máš samozřejmě pravdu, že si připsali jeho zničení přece nikdo nepopírá. Bylo by zajímavé sledovat z pohledu rakety, jak se Pancir brání (ať už by to tedy dopadlo jakkoliv)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:53 15.05.2018

  džordž:
  od kdy se musí třeba nepřátelský tank hýbat a sřílet, aby sis připsal jeho zničení ? To že osádka si někde dává kafe, nebo vystřílela všechnu munici, ještě neznamená, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  džordž:
  od kdy se musí třeba nepřátelský tank hýbat a sřílet, aby sis připsal jeho zničení ? To že osádka si někde dává kafe, nebo vystřílela všechnu munici, ještě neznamená, že je v chráněném módu nebo tak něco. Když si všimneš, tak na videu osádka stojí opodál (asi kouřová), a k vozidlu rychle běží jeden člověk. Pokud by bylo nefunkční, tak by se tím neobtěžoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  11:51 15.05.2018

  Spíš je zajímavé, že útok předem ohlásili - museli se tedy zaměřit na hodně cílů i v hloubce území. Rusko si to určitě nenechalo pro sebe, takže PVO asi byla v pohotovosti a stejně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spíš je zajímavé, že útok předem ohlásili - museli se tedy zaměřit na hodně cílů i v hloubce území. Rusko si to určitě nenechalo pro sebe, takže PVO asi byla v pohotovosti a stejně "prošli" "alespoň na Pancir. Když Sýrie tvrdí, že by "prázdný" - jaký asi byl výsledek střelby?
  Chápu, že to je systém pro obranu bodových cílů, ale 2m2 na 36 km? Na jakou vzdálenost to chytne StormShadow?
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  11:50 15.05.2018

  K tomu zaveru . Bohuzel duvod , proc je iran v syrii stale vice zahackovany je prave israel a jeho zapadni spojenci podporujici islamisty v oblasti . Cili nechapu proc si stezuji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu zaveru . Bohuzel duvod , proc je iran v syrii stale vice zahackovany je prave israel a jeho zapadni spojenci podporujici islamisty v oblasti . Cili nechapu proc si stezuji na reseni problemu , ktery sami pomahali vytvorit . Chucpe .

  Tedy ... Chapu , ze jim to v realite vubec nevadi , ale neco ventilovat jako PR pro novinare musi . :D

  Shrnuti : Nic moc se realne nestalo , zacvicili jsme si a jede se dal v nezmenene podobe :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  11:47 15.05.2018

  Ano Evropu, svou vlast.

  Ano Evropu, svou vlast.

 • Luky
  11:44 15.05.2018

  Však my víme, co Míša rád.

  Však my víme, co Míša rád.

 • Míša
  11:43 15.05.2018

  @dzordz

  Pardon, že nehrají ódu pro cara. Hold, třeba nerad autokracii. Ale tématem byl pancíř a zde to vnímám jako úspěch a stojáka v kaťatech také nemám, onanovat nad válkou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @dzordz

  Pardon, že nehrají ódu pro cara. Hold, třeba nerad autokracii. Ale tématem byl pancíř a zde to vnímám jako úspěch a stojáka v kaťatech také nemám, onanovat nad válkou, to už chce mít silně zvrácenou osobnost. Díky za příspěvek, byl velice neplodný
  Skrýt celý příspěvek

 • džordž
  11:29 15.05.2018

  Míša: jediný, kdo tady onanuje nad nějakými úspěchy či neúspěchy, jsi ty. Trefili náklaďák, který se nehýbe a nic nedělá, kdyby ne, tak by to bylo asi dost blbý, ale z toho by asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: jediný, kdo tady onanuje nad nějakými úspěchy či neúspěchy, jsi ty. Trefili náklaďák, který se nehýbe a nic nedělá, kdyby ne, tak by to bylo asi dost blbý, ale z toho by asi žádné video nebylo. Svými výroky jako putinstát, hlásná trouba či zase předběhly jejich techniku, nejspíše o milion let jsi zapomněl napsat, ses teda pěkně odkopal a všichni už chápem, že s tebou se diskutovat nedá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:24 15.05.2018

  Všechno jde zničit Fladere (do radaru lze nepříklad mlátit pažbou :).

  K SAMům existuje spousta dalšího vybavení, např. umělých návnad včetně emitorů i nafukovacích maket, které ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všechno jde zničit Fladere (do radaru lze nepříklad mlátit pažbou :).

  K SAMům existuje spousta dalšího vybavení, např. umělých návnad včetně emitorů i nafukovacích maket, které vyzařují teplo správným způsobem. Když se to doplní více vrstvami, jedná se o efektivní a nebezpečný systém. Na pár Kamazů bych si svařil taky maketu vršku a občas v tom zatopil....

  Možná by se Iránci mohli stahnout trochu víc do vnitrozemí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  11:17 15.05.2018

  Pokiaľ dokáźe Izrael likvidovať Pansire, tak ako by potom ochránili Sýrčania tie pretriasané S-300?

  Pokiaľ dokáźe Izrael likvidovať Pansire, tak ako by potom ochránili Sýrčania tie pretriasané S-300?

 • Luky
  11:11 15.05.2018

  @asdf
  tak Damašek int. mě napadl hned - to nezabralo ani žádný čas kouknout na satmapu - sever 23 L psáno pod sebou, jih 05 R, taky pod sebou...vypadá dost jinak.

  @Míša
  to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @asdf
  tak Damašek int. mě napadl hned - to nezabralo ani žádný čas kouknout na satmapu - sever 23 L psáno pod sebou, jih 05 R, taky pod sebou...vypadá dost jinak.

  @Míša
  to si vyřeš sám, co je "úspěch" nebo "neúspěch"...neztratit letadlo je vždycky fajn, ale pokud pálí někde ol Libanonu a nikdo po nich nejde, tak proč by je ztráceli...nadruhou stranu, pokud by byla pravda, že Syřani sestřelili nějaký výrazný počet střel IAF, byl by to taky "úspěch".
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  11:04 15.05.2018

  Misa > Poznas ciele izraelskeho utoku ? Vies kolko sa ich podarilo znicit ? Ak nie, tak ako vies posudit ci izraelsky utok bol alebo nebol uspesny ?

  Syranie priznavaju Pancir ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Misa > Poznas ciele izraelskeho utoku ? Vies kolko sa ich podarilo znicit ? Ak nie, tak ako vies posudit ci izraelsky utok bol alebo nebol uspesny ?

  Syranie priznavaju Pancir -S1, jeden navadzaci radiolokator S-200 a jeden prehladovy radar P-36.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  10:56 15.05.2018

  luky > Tu su satelitne obrazky znicenych budov na medzinarodnom letisku v Damasku po utoku izraela z 11.5.

  https://www.aktualnikonflikty....

  luky > Tu su satelitne obrazky znicenych budov na medzinarodnom letisku v Damasku po utoku izraela z 11.5.

  https://www.aktualnikonflikty....

 • Míša
  10:56 15.05.2018

  Možná... přes to si to odskákala i zde ukázaná technika a určitě nejen ta. Takže je to snad Izraelský neúspěch?

  Možná... přes to si to odskákala i zde ukázaná technika a určitě nejen ta. Takže je to snad Izraelský neúspěch?

 • Luky
  10:55 15.05.2018

  Jinak já v posledních dnech neměl vůbec čas, tak jsem se moc nezajímal, ale podle čísla na dráze by určitě bylo možné dohledat místo...nečetli jste někde, odkud to je?

  Jinak já v posledních dnech neměl vůbec čas, tak jsem se moc nezajímal, ale podle čísla na dráze by určitě bylo možné dohledat místo...nečetli jste někde, odkud to je?

 • Luky
  10:50 15.05.2018

  Už dříve jsem vysvětlil, co si myslím o způsobu nasazení IAF - dělají to logicky a efektivně "stand-off" způsobem. Každé další kusé informace od prvních náletů mi dávají za pravdu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Už dříve jsem vysvětlil, co si myslím o způsobu nasazení IAF - dělají to logicky a efektivně "stand-off" způsobem. Každé další kusé informace od prvních náletů mi dávají za pravdu. Jo je fajn, že Delilah funguje, že NLOS funguje....a co, čekal bys něco jinýho?

  Možná má PVO šanci střílet jen na jejich munici...a tam je otázka, nakolik byli Syřani úspěšní...
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:46 15.05.2018

  @Luky

  Tvé podání je zarážející, ano dost pravděpodobně vyšší počet letadel zaměstnal(anihiloval) mnohem více cílů(nejen zde asi "vyždímanýho" pancíře) i přes přivítání ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky

  Tvé podání je zarážející, ano dost pravděpodobně vyšší počet letadel zaměstnal(anihiloval) mnohem více cílů(nejen zde asi "vyždímanýho" pancíře) i přes přivítání připravené PVO, nic neztratili, to je samo o sobě úspěch!

  Nebo snad ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Pauli
  10:44 15.05.2018

  Auto zničené je ....systém ale vypadá ,že by klidně mohl do akce :D

  Auto zničené je ....systém ale vypadá ,že by klidně mohl do akce :D

 • Luky
  10:43 15.05.2018

  ...teda jak jsem psal, pokud ten obraz má nějakou tepelnou složku, tak nástavba je jemně zahřátá, ale odpalovače studený.

  ...teda jak jsem psal, pokud ten obraz má nějakou tepelnou složku, tak nástavba je jemně zahřátá, ale odpalovače studený.

 • Luky
  10:39 15.05.2018

  Izraelci jsou lišáci, ale dělat hrozný haló z toho, že při náletu třiceti letadel s podporou bůhvíkolik pozemních prostředků zařve i jeden PL prostředek krátkýho dosahu....

  Mě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Izraelci jsou lišáci, ale dělat hrozný haló z toho, že při náletu třiceti letadel s podporou bůhvíkolik pozemních prostředků zařve i jeden PL prostředek krátkýho dosahu....

  Mě spíš zaráží, že nemají Syřané vybudované a nacvičené až vydrilované postupy, jak řešit přebíjení, případně jakoukoli jinou pauzu při nasazení. Jakmile to vozidlo není v plné pohotovosti, musí zmizet v garáži, maskovaném záhrabu, kdekoli.
  Oni by se měli přesouvat i během ostrého nasazení.

  Já věřím, že i toto cvičí a i kdyby všechno dělali dokonale, vždycky můžou s pomocí inteligentní munice IAF, případně Spike NLOS pozemních sil přijít o nějaký ten prostředek (navíc pokud chrání základny 15km od hrannic..)....
  Tohle video ale ukazuje naprosto odhalenou techniku uprostřed velké plochy.
  Jestli je to trochu infra, nástavba je zahřátá jak lidi. Nevíte co je to přesně za obraz? Je to nějaký kompozit?
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  10:10 15.05.2018

  Vůbec mi nedává smysl, že by si od Pancíře v době nejvyšší pohotovosti kolektivně odskočili. Vždyť putinstát je určitě pro Sýrii hlásnou troubou, takže na každý útok mají spoutu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vůbec mi nedává smysl, že by si od Pancíře v době nejvyšší pohotovosti kolektivně odskočili. Vždyť putinstát je určitě pro Sýrii hlásnou troubou, takže na každý útok mají spoutu času, to v jiných konfliktech neexistovalo! Proto gratuluji IAF(která útočí obvykle nečekaně), asi ho zahltili klamnými cíly, vystříleného dorazili z milosti, mohla to být i porucha. Ale Izraelci jsou lišáci, zdá se mi, že zkrátka zase předběhly PSSR tech., jako pokaždé.
  Skrýt celý příspěvek